PDA

Επιστροφή στο Forum : Για 30άρηδες... πως να αδυνατίσετε σωστά...



Σελίδες : [1] 2

zardoz
27-10-04, 21:07
Πρίν 10 μήνες άλλαξα δουλειά και από το πολύ καθισιό πάχυνα.

Πήγα στον ... διαιτολόγο κρατικού νοσοκομείου (κόστος επίσκεψης
με την λιπομέτρηση: 3 Euro!) και μου είπε 2-3 πραγματάκια που
ισχύουν για όσους δεν είναι παχύσαρκοι, αλλά απλά έχουν 5-10
παραπανήσια κιλά και θέλουν να ξαναγίνουν στιλάκι.

Τώρα που ξανα-αδυνάτησα, είπα να μοιραστώ τους κανόνες με το forum.
Ιδού λοιπόν, με σειρά σπουδαιότητας:

1. Τρώτε ΠΑΝΤΑ πρωϊνό (εγώ βάζω kellogs 1% με γάλα 1.5% λιπαρά)
Αν δεν φάτε πρωϊνό, όλη την ημέρα θα ψιλοτρώτε (βλ κανόνα 2)

2. Μήν τρώτε ποτέ ανάμεσα στα γεύματα, ούτε καν μια καραμέλα.
Πρέπει να περάσουν 4-5 ώρες μεταξύ των γευμάτων, γιατί αλλιώς
ο οργανισμός παράγει ινσουλίνη, οπότε για ενέργεια αντί να
καίτε τα λίπη σας καίτε τους ιδατάνθρακες.

3. Για όσους δεν κατάλαβαν πόσο σημαντικός είναι ο κανόνας 2,
ξανα-επαναλαμβάνω: Μήν τρώτε ανάμεσα στα γεύματα Αν θέλετε
γλυκό, φρούτο, φάτε το μαζί με το βαγητό. ΤΕΛΟΣ

4. Κόψτε εντελώς τις σοκολάτες (35% λιπαρά), τα πατατάκια και
γαριδάκια (30% λιπαρά)

5. Η ζάχαρη είναι παρεξηγημένη, δεν πειράζει, εκτός αν βάζετε
6 κουταλιές στον φραπέ.

6. Πίνετε νερό, αντικαταστήστε τους χυμούς/κόλες με light.
Ξέρω ότι η γεύση είναι μ@@ακία - η fanta light πάντως πίνεται.

7. Τρώτε ψωμί (είναι απαραίτητο), μην το βουτάτε όμως πουθενά

8. Το γυμναστήριο (βάρη) παχαίνει. Αν θέλετε να αδυνατίσετε,
με βάρη δεν γίνεται. Μόνο κοιλιακοί και τρέξιμο/ποδήλατο επιτρέπονται

Σε αυτούς τους κανόνες εγώ απλά πρόσθεσα και έναν αυθαίρετο δικό μου:

9. Πίνετε γάλα 1.5%

Εμένα μου πήρε 4 μήνες να χάσω 5 πραγματικά κιλά, χωρίς καμία
αλλαγή στο φαγητό.

KyR-X
27-10-04, 21:15
Δηλαδή εγω που θέλω να παχύνω θα κάνω ολα τ'αντίθετα?

mavlok
27-10-04, 21:24
Χμμμ, απο οτι βλεπω ο coftaras δικαιωνεται... :)

Για το μονο που εχω ενσταση ειναι για το γυμανστηριο (και μιλαω για b/b). Σιγουρα θα αυξηθει το βαρος σου, αλλα οσο περισσοτερη μυικη μαζα εχεις τοσο περισσοτερες θερμιδες καις, αν μη τι αλλο, για να διατηρηθει. Τωρα αν απο την προσπαθεια μετα τρως σαν βοδι, αυτο ειναι αλλο... 8)

coftaras
27-10-04, 21:28
Φίλε zardoz επειδή πηγαίνω σε διαιτολόγο από τους καλύτερους στην Ελλάδα και μου είπε κάποια πράγματα σε oρισμενα συμφωνώ σε ορισμένα όχι.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Συμφωνώ στα 1,3,4,6,9
Διαφωνώ στα 2 :Ανάμεσα στο πρωινό και το μεσημεριανό επιτρέπετε να μικρό γεύμα ,όπως και 1 φρούτο ανάμεσα στο μεσημεριανό + βραδινό
5 :Η ζάχαρη έχει πολλές θερμίδες .Καλύτερα ζαχαρίνη η οποία είναι γλυκιά και έχει ελάχιστες θερμίδες
7 :Ψωμί μαύρο σε πολύ μικρές ποσότητες .
8 : ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ .

Κοίταξε την δίαιτα στο topic" Ποσο ζυγίζετε" .Είναι πολύ καλή με καλά αποτελέσματα

aesir
27-10-04, 22:26
Και εγώ διαφωνώ στα 2, 7, 8 είναι λάθος.

sdikr
27-10-04, 22:29
Εγώ εχω ένα άλλο,
Μην πίνετε! (λάθος ορθογραφία ξέρω)!

zardoz
27-10-04, 23:56
Οι συμβουλές στο thread, δεν αναφερόταν σε περιπτώσεις σημαντικού
(έως σοβαρού) προβληματος βάρους!

Είπα ότι έχασα 5 κιλά. Είμαι (ξανά) 79 κιλά, 1.75 (χωρίς κλεψιές στο ύψος)
δηλαδή "κανονικός" (αν και ιατρικά όχι).

Αν ήμουν 90 κιλά τότε εννοείται ότι θα έτρωγα μαύρο ψωμί, καθόλου ζάχαρη,
θα έλιωνα στο γυμναστήριο - αλλά αυτή είναι σοβαρή ανάλυση που απαιτεί
διαιτολόγο και σοβαρό πρόγραμμα δίαιτας. Αν έχετε τέτοιο πρόβλημα, το
σωστό είναι να πάτε σε διαιτολόγο.

dp1975
28-10-04, 00:33
5. Η ζάχαρη είναι παρεξηγημένη, δεν πειράζει, εκτός αν βάζετε 6 κουταλιές στον φραπέ.
6. Πίνετε νερό, αντικαταστήστε τους χυμούς/κόλες με light.
Ξέρω ότι η γεύση είναι μ@@ακία - η fanta light πάντως πίνεται.
7. Τρώτε ψωμί (είναι απαραίτητο), μην το βουτάτε όμως πουθενά
8. Το γυμναστήριο (βάρη) παχαίνει. Αν θέλετε να αδυνατίσετε, με βάρη δεν γίνεται. Μόνο κοιλιακοί και τρέξιμο/ποδήλατο επιτρέπονται



5. Μέγα λάθος. Ανέκαθεν ήταν α) ιδιαιτέρως βλαβερή για την υγεία και β) ιδιαιτέρως παχυντική (είναι απλός υδατάνθρακας που δεν καίγεται εύκολα)

6. Η γεύση είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά οι Coca light & ΗΒΗ Light μου αρέσουν πολύ καλύτερα από τα αντίστοιχα με τη ζάχαρη.

7. Σε μικρές ποσότητες, όμως. Ουδείς αδυνάτισε τρώγοντας αμυλούχες τροφές.

8. Έχεις μπερδέψει την έννοια "παχαίνω" με την έννοια "παίρνω κιλά." Φυσικά και θα πάρεις κιλά με τα βάρη, όπως πήρα κι εγώ που ξανάρχισα εδώ και κάτι μήνες, αλλά πρόκειται περί *μυικού ιστού* και ΟΧΙ περί λίπους. Άρα είναι ωφέλιμο βάρος. Αντίθετα, είναι γνωστό ότι με πολύμηνη άσκηση με βάρη, ο οργανισμός επιταχύνει το μεταβολισμό του και καίγεται επιπλέον λίπος. Μη μπερδεύετε τη βούρτσα με το σκατζόχοιρο ;-)

My 2 euro-cents.
Dimitris

AsGoodAsItGets
28-10-04, 04:28
Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία:

Τον περασμένο Μάιο αγόρασα όργανα γυμναστικής γιατί προσωπικά πιστεύω ότι τα γυμναστήρια είναι για δημόσιες σχέσεις και μάτι, ή για αυτούς που ήδη έχουν καλή φυσική κατάσταση. Αγόρασα λοιπόν, ένα ποδήλατο, έναν πάγκο για κοιλιακούς και ένα πολυόργανο με βάρη. Παράλληλα, έκοψα τα πολλά σουβλάκια, πίτσες, καθώς και τις μεσημεριανές επιδρομές στον κοντινό φούρνο από τη δουλειά και έτρωγα το μεσημέρι στο γραφείο ένα γιαούρτι πλήρες Total με μέλι. Το απόγευμα που γύριζα σπίτι έφτιαχνα κάτι σχετικά ελαφρύ και έτρωγα το κανονικό γεύμα της ημέρας.
Επίσης, όσον αφορά στο θέμα της ζάχαρης, την έχω αντικαταστήσει από τότε με φρουκτόζη που είναι φυσικό υποκατάστατο και όχι ζαχαρίνη γιατί δεν πολυσυμπαθώ τα συνθετικά χημικά. Να σημειώσω ότι πίνω τον καφέ μου γλυκό (3 κουταλιές) και δεν έτρωγα πολλά γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια, κλπ. ποτέ ούτως ή άλλως.

Να μην τα πολυλογώ, μέσα σε 3 μήνες, με 3-4 φορές την εβδομάδα γυμναστική, έχασα πάνω από 10 κιλά (ήμουν 82+ και είμαι 72).

Και τώρα συνεχίζω τη γυμναστική, σκέφτομαι να αγοράσω και ένα κωπηλατικό.

AsGoodAsItGets
28-10-04, 04:31
Α, κι αν πρέπει να βγαίνει κάποιο ηθικό δίδαγμα απ΄όλα αυτά, θα έλεγα ότι όσοι από μας είναι καταδικασμένοι λόγω επαγγέλματος σε καθιστική ζωή, πρέπει οπωσδήποτε να γυμναζόμαστε με τον ένα ή άλλο τρόπο (κυρίως αεροβική γυμναστική, ποδήλατο, τρέξιμο, κλπ.).

Slammer
28-10-04, 05:59
Τον περασμένο Μάιο αγόρασα όργανα γυμναστικής γιατί προσωπικά πιστεύω ότι τα γυμναστήρια είναι για δημόσιες σχέσεις και μάτι, ή για αυτούς που ήδη έχουν καλή φυσική κατάσταση.

Συμφωνω και επαυξάνω... ομως μπορείς να βρεις ενα συνοικιακό "σιδεραδικο" και να κανεις πραγματικα γυμναστική.

npats
28-10-04, 11:08
Ο σύγχρονος άνθρωπος παρόλο που έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια , έχει διατηρήσει τον σωματότυπο του "τροφοσυλλέκτη".

Είναι αυτός ο σωματότυπος που μας επέτρεψε να επιβιώσουμε σαν είδος τα πρώτα δύσκολα χρόνια της παρουσίας μας στην γή.

Τότε έπρεπε οι πρόγονοί μας να περπατούν γύρω στα 10 χιλόμετρα την ημέρα για να βρούν τροφή και πολλές ημέρες η προσπάθειά τους δεν είχε αποτέλεσμα.
Ετσι ο ανθρώπινος οργανισμός χρησιμοποιούσε την ενέργεια που χρειαζόταν για να ζήσει και την υπόλοιπη την αποθήκευε σαν λίπος για τις δύσκολες μέρες.

Ετσι λοιπόν σήμερα διατηρείται η ίδια αυτή λειτουργία ενώ και η καθημερινή εύρεση τροφής δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα ,
και η κινητικοτητά μας έχει μειωθεί δραματικά .Αποτέλεσμα ; ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.

Αρα λοιπόν γενικός κανόνας είναι να τρώμε λιτά (όσο χρειαζόμαστε για να μην πεινάμε)και σωστά και να κινούμαστε πολύ περισσότερο.

KyR-X
28-10-04, 11:49
Αχ βαχ, 10 Έλληνες 11 γνώμες! :lol: :)

pelasgian
28-10-04, 12:37
Συμφωνούμε όμως ότι χρειαζόμαστε 1) γυμναστική 2) δίαιτα.

Αναφορικά τώρα με τις λεπτομέρειες, μόνο πειραματικά μπορείς να το βρεις.

Μία σκέψη που έκανα ήταν η εξής:

Δεδομένα:
1) η μυϊκή μάζα είναι καταναλωτής ενέργειας
2) η γυμναστική αυξάνει τη μυϊκή μάζα
Συμπέρασμα:
-> Κάντε γυμναστική που αυξάνει τη μυϊκή μάζα

edit:
Δεδομένα:
1) η μυϊκή μάζα δεν καταναλώνει ενέργεια από παρακείμενους λιπώδεις ιστούς, αλλά πρώτα το ζάχαρα.
2) η σύσφιξη των κοιλιακών εγκλωβίζει το λίπος στου κοιλιακούς
Συμπέρασμα:
-> Μην το παρακάνετε με γυμναστική στους κοιλιακούς βάρη, προτιμήστε αεροβική.
end_of_edit

Δεδομένα:
1) η μυϊκή μάζα αποκαθιστά ζημιές γυμναστικής με πρωτεϊνες
2) το κρέας περιέχει πρωτεϊνες
Συμπέρασμα:
-> Όταν κάνετε γυμναστική πρέπει να διατρέφεστε με κρέας

Δεδομένα:
1) ο ύπνος αποκαθιστά τις ζημίες του σώματος
2) το κρέας είναι υλικό αποκατάσταση ζημιών στους μύες
Συμπέρασμα:
-> Φάτε κρέας απόγευμα / βράδυ ώστε να αξιοποιηθεί στον ύπνο σας.

Δεδομένα:
1) ο μεταβολισμός του κρέατος είναι ενεργοβόρος
2) κατά τη διάρκεια του ύπνου η κατανάλωση ενέργειας είναι μικρότερη
Συμπέρασμα:
-> Φάτε κρέας απόγευμα/ βράδυ, ώστε να μην αισθάνεστε κόπωση.

giokas
28-10-04, 13:02
Τον περασμένο Μάιο αγόρασα όργανα γυμναστικής γιατί προσωπικά πιστεύω ότι τα γυμναστήρια είναι για δημόσιες σχέσεις και μάτι, ή για αυτούς που ήδη έχουν καλή φυσική κατάσταση. Δηλαδη αν δεν εχεις ηδη φυσικη κατασταση νιωθεις ασχημα εσυ?Γιατι το λες αυτο?Οσο για το ματι,μακαρι να πηγαινουν ολο και πιο ωραιες γυναικες.Που ειναι το προβλημα δηλαδη??Οποιος θελει να κανει γυμναστικη κανει.Και προσωπικα εγω δεν μπορω να κανω αεροβια γυμναστικη(ποδηλατο,διαδρομος)μεσα σε κλειστους χωρους(ειδικα μεσα στο σπιτι).Παντου υπαρχουν δρομοι για να τρεξεις εκτος κι αν εισαι μεσα στο κεντρο πολης.Παρτε τα βουνα

mavlok
28-10-04, 13:04
1) η μυϊκή μάζα καταναλώνει ενέργεια από παρακείμενους λιπώδεις ιστούς
2) το πρόβλημά που έχουν οι περισσότεροι είναι στη κοιλιά
Συμπέρασμα:
-> Κάντε γυμναστική στους κοιλιακούς



Δυστυχως δεν δουλευει ετσι το συστημα. ΔΕΝ υπαρχει τροπος για τοπικο καψιμο λιπους. Ο οργανισμος καιει λιπος λιγο-πολυ ομοιομορφα οπο ολο το σωμα. Απο το πρωι μεχρι το βραδυ να κανεις κοιλιακους, δεν θα καψεις λιπος μονο απο την κοιλια (ασε που θα πρηστουν οι κοιλιακοι και θα σπρωχνουν το λιπος ακομα πιο πολυ προς τα εξω!), οτι θα χασεις θα ειναι απο την ασκηση και οχι απο το οτι αυτη η ασκηση που εκανες ηταν ειδικα για κοιλικους. Και η οποια απωλεια λιπους θα ειναι απο τα αποθεματα που υπαρχουν σε ολο το σωμα συνολικα.
Παντως σιγουρα οσο περισσοτερη μυικη μαζα εχεις τοσες περισσοτερες θερμιδες θα καις για να διατηρηθει, απλα δεν θα ειναι ειδικα απο παρακειμενο ιστο, τουλαχιστον οχι σε σημαντικο βαθμο.

npats
28-10-04, 13:09
1) η μυϊκή μάζα καταναλώνει ενέργεια από παρακείμενους λιπώδεις ιστούς
2) το πρόβλημά που έχουν οι περισσότεροι είναι στη κοιλιά
Συμπέρασμα:
-> Κάντε γυμναστική στους κοιλιακούς


Aυτό φίλε pelasgian είναι λάθος.
Οταν ο οργανισμός εκτελεί μια έντονη σωματική άσκηση βρίσκεται σε κατάσταση "stress" , και αναζητά την πιο γρήγορα διαθέσιμη πηγή ενέργειας πού είναι οι υδατάνθρακες.(συγκεκριμένα γλυκόζη και όταν εξαντληθεί αυτή, από το γλυκογόνο, που είναι ενας πολυσακχαρίτης που αποτελεί κάτι σαν εφεδρία ευκίνητης ενέργειας υδατανθράκων)Αν δε, χρειαστεί και άλλη ενέργεια έχουμε μετατροπή των αμινοξέων(πρωτείνες) σε γλυκόζη
Γιά να αρχίσει ο οργανισμός να παίρνει ενέργεια απο τις λιπαποθήκες πρέπει ή να έχουμε λιμοκτονήσει(πράγμα που φυσικά αντεδείκνυται) ή να "πείσουμε" τον οργανισμό οτι δεν υπάρχει άμεση έντονη ανάγκη.
Αυτό επιτυγχάνεται με ήπια και μακρόχρονη αεροβική άσκηση.Ετσι για να κάψουμε λίπος πρέπει να ξεκινήσουμε αρχικά ένα ήπιο περπάτημα 10-15 λεπτά και μετά να συνεχίσουμε για την υπόλοιπη ώρα σε έναν ρυθμό σταθερό ταχύτητας 5-6km/h(για τουλάχιστον 30-40 λεπτά)
Αρα όποιος θέλει καλούς κοιλιακούς για παράδειγμα ας αρχίσει την αεροβική άσκηση,σε συνδυασμό με σωστη δίαιτα.
Οταν το λίπος εξαφανιστεί τότε θα έχει νόημα και η γράμμωση των υποκείμενων μυών με τις γνωστές ασκήσεις .

npats
28-10-04, 13:13
Δυστυχως δεν δουλευει ετσι το συστημα. ΔΕΝ υπαρχει τροπος για τοπικο καψιμο λιπους. Ο οργανισμος καιει λιπος λιγο-πολυ ομοιομορφα οπο ολο το σωμα. Απο το πρωι μεχρι το βραδυ να κανεις κοιλιακους, δεν θα καψεις λιπος μονο απο την κοιλια (ασε που θα πρηστουν οι κοιλιακοι και θα σπρωχνουν το λιπος ακομα πιο πολυ προς τα εξω!)


Πολύ σωστά.!!!

zardoz
28-10-04, 13:26
Φίλε pelasgian, ο npats έχει δίκιο σχετικά με
την πηγή της ενέργειας. Τέλος πάντων...

Λίγο άσχετο αλλά στο γυμναστήριο που πηγαίνω ...

Στα όργανα...

Οι πελάτες στο τμήμα με τα όργανα είναι 80% άντρες και 20% γυναίκες

Από τους 80 άντρες, οι 70 είναι αθλητικοί (ως σφίχτες) και οι υπόλοιποι 10
(μαζί με εμένα) δεν είναι χάλια, απλά θέλουν να γίνουν αθλητικοί. Ζήτημα ένας-δύο
να είναι παχείς.

Από τις 20 γυναίκες, οι 10 είναι αθλητικές (ως αεροβικές) και οι υπόλοιπες 10
δεν βλέπονται.

Στην πισίνα

Οι πελάτες είναι 50-50 άνδρες-γυναίκες

Οι 49 άντρες είναι αθλητικοί ή τουλάχιστον αδύνατοι
Οι 25 γυναίκες είναι παχύσαρκες και κολυμπάνε (εις μάτην?)

Μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα από αυτά?

AsGoodAsItGets
28-10-04, 13:40
Δηλαδη αν δεν εχεις ηδη φυσικη κατασταση νιωθεις ασχημα εσυ?Γιατι το λες αυτο?Οσο για το ματι,μακαρι να πηγαινουν ολο και πιο ωραιες γυναικες.Που ειναι το προβλημα δηλαδη??Οποιος θελει να κανει γυμναστικη κανει.Και προσωπικα εγω δεν μπορω να κανω αεροβια γυμναστικη(ποδηλατο,διαδρομος)μεσα σε κλειστους χωρους(ειδικα μεσα στο σπιτι).Παντου υπαρχουν δρομοι για να τρεξεις εκτος κι αν εισαι μεσα στο κεντρο πολης.Παρτε τα βουνα

Κακή φυσική κατάσταση = κακή υγεία, μην τα μπερδεύεις με την εξωτερική εμφάνιση.
Φυσικά και θα νιώθεις άσχημα όταν έχεις κακή φυσική κατάσταση, αν όχι ψυχολογικά, σίγουρα θα έχεις κάποια προβλήματα υγείας.
Όσον αφορά στην αερόβια γυμναστική, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πάρουμε τα βουνά και τα λαγκάδια, κι εγώ μαζί σου. Αλλά επειδή οι περισσότεροι ζούμε στην Αθήνα και δεν είναι πολύ πρακτικό να πεταγόμαστε μέχρι την Πάρνηθα ή να ψάχνουμε να βρούμε πάρκα νυχτιάτικα να τρέξουμε, τα όργανα στο σπίτι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Και για μένα έχουν βγάλει τα λεφτά τους και με το παραπάνω.
Όσο για το μάτι...τι να σου πω, άμα εσύ θες να γυμνάζεις και τους μύες των ματιών σου, δικαίωμά σου! :lol:

AsGoodAsItGets
28-10-04, 13:42
Μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα από αυτά?

Προφανώς, αυτό που είπα, δηλ. ότι αυτοί που χρειάζονται περισσότερο τη γυμναστική, δηλ. οι παχύσαρκοι, δεν πάνε στα γυμναστήρια και το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που πάνε έχουν ήδη καλή φυσική κατάσταση!

Slammer
28-10-04, 18:21
Μια μικρη επισήμανση για τα λίπη!
Το λίπος χρειαζεται! Πληθος ουσιών χρησιμων στον οργανισμο ειναι λιποδιαλυτά (πχ. ορμονες, βιταμίνες ομάδας Β). Διαιτες που μηδενίζουν την παροχή λίπους εινα βλαβερες και μπορούν να προκαλέσουν μονιμη βλάβη.
Απο εκει και πέρα ολα χρειάζονται ενα μέτρο. Μια καλή ποσότητα λιπους ειναι η κάλυψη του 15% των θερμιδιακών αναγκών σε λίπος. Αρα αν πάρουμε μια μεση διατροφή 2000 θερμίδων, θα πρέπει οι 300 θερμίδες να προέρχονται από λιπος, δηλαδή περιπου 33 γρ λίπους ημερησίως.
Προσοχή στην ποιότητα των λιπών. Μακρυα από κορεσμένα, στερεα λίπη (βουτηρα, μαργαρίνες, ελαια που εχουν υποστεί θερμική επεξεργασία - τηγανητά, ζωικά στερεα λιπη). Προσοχή στα προιοντα που κοροιδεύουν τον κόσμο οτι δήθεν ειναι λιπος - light, όπως σε μαργαρίνες χαμηλών λιπαρών (απο τη σύνθεση γνωστού προιοντος βλέπει κανεις οτι περιέχει 40% νερο και ετσι φαινεται να περιέχει λιγότερες θερμίδες ανα μονάδα βάρους του, όμως το υπόλοιπο 60% ειναι φυτικό, εντονα υδρογονωμένο λίπος. Προκειται λοιπόν περί απάτης) Καλύψτε τις καθημερινές ανάγκες οσο ειναι δυνατό με ωμό ελαιόλαδο (πλουσιο σε ελαικό οξύ και πολυακόρεστα). Επίσης τα λίπη των ψαριών (ωμέγα λιπαρα οξεα) ειναι ανεκτήμητα σε διατροφική αξια.

Σε οτι αφορα τις διαιτες, απο προσωπική εμπειρία (εχασα 25 κιλά σε ηλικία 32 ετων, και διατηρώ τα κιλά που εφτασα τα τελευταία 4 χρόνια) θα ελεγα τα εξης:
- Για να αδυνατήσει κανεις πρέπει να μειωσει την παροχή θερμίδων που πέρνει. Αυτο ειναι το βασικό!
- Η ζυγαριά δεν λέει πάντα την αλήθεια. Με το ζυγισμα μετραμε το συνολο του βαρους και όχι τα επιμέρους. Δινετε προσοχή στη ζωνη και στα ρουχα, αυτα λένε πιο πολλα. Οταν εχασα τα 25 κιλά δεν εκανα γυμναστικη, και οταν εφτασα τα κιλά-στοχο φοραγα παντελόνι 46 από 52. Στη συνέχεια και μετα πό 1 χρονο γυμναστκής με βάρη πηρα 2-3 κιλά, ομως στο παντελόνι εφτασα να φοράω 40!!! Προσοχή στο νερό, διαιτες που απαγορεύουν τελειως το αλατι ειναι επικινδυνες διοτι μειώνουν το νερό στο σωμα. (γνωστες ειναι και οι διαιτες-απάτη που απαγορεύουν το αλάτι με συνέπεια την μειωση του νερού στο σωμα και ετσι επιτυγχάνουν την μειωση του βάρους, ακόμα και 5 κιλα σε μια εβδομάδα). Τα αλάτια και γενικώτερα οι ηλεκτρολυτες χρειαζονται ειδικά οταν υπάρχει και σωματική δραστηριότητα.
- Κατα τη φαση του αδυνατίσματος το σωμα απορροφά και λιπος και προτεινες (μυική μαζα). Το ακριβες ποσοστο λιπους-μυων που απορροφάται εξαρταται απο τον σωματότυπο του καθε ατόμου και απο τις δραστηριότητες του. Αν το ατομο που κάνει διαιτα δεν εχει φυσική δραστηριότητα τοτε σιγουρα απορροφάται μεγάλο μέρος μυικης μάζας (φαινεται οι πρωτεινες προτιμούνται από το σωμα απο το λίπος). Η γυμναστική με βάρη κανει το σωμα να αποφευγει τουλαχιστο να απορροφήσει τη μυική μαζα, ομως η διαδικασία διάσπασης των λιπών ειναι πολυ πιο αργη.
- Οποιαδήποτε δραστηριότητα που μας κανει να καταναλώνουμε ενέργεια αδυνατιζει! Ειναι η αρχη διατήρησης της ενέργειας! Αν καταναλώνουμε περισσότερη ενεργεια απο αυτή που πέρνουμε από τις τροφές τοτε χανουμε λιπος (και μυικο ιστο σε εναν βαθμο)! Μη φοβάστε τις ασκησεις με βάρη, δεν παχαίνουν εφόσον ακολουθείται σωστη διατροφή. Αν ηταν ετσι ευκολο να αυξάνεται η μυική μάζα θα ειχαμε γεμίσει φουσκωτους! Ομως ποσος κόσμος δεν παίρνει ενα σωρό "φαρμακα", τρωει πολύ και πάλι δεν φουσκώνει....
- Ξεκινήστε με ενα δυνατό πρωινό τη μέρα σας, με αρκετά άμυλα (δημητριακα) που δινουν ενεργεια πολλές ώρες. Οσο προχωρά η μέρα μειωστε τα αμυλα (μετα το απόγευμα οχι πια αμυλα) αυξήστε την πρωτεινη (απαχο κρεας, ψαρι, πουλερικα). Χρησιμοποιηστε πολλά λαχανικά και σαλάτες που εχουν μικρή θερμιδιακή δυναμη με ωμό ελαιόλαδο. Τα γευματα θα πρέπει να εχουν φθινουσα ποσότητα με το βραδυνο να ειναι πολυ λιτο...
- Καταργήστε πλήρως τα τηγανητά (εχω να φαω 5 χρονια πατατες τηγανητες)
- Καντε γυμναστική! Αεροβική και βαρη! χρειαζονται και τα δύο! Η αεροβική τονωνει το καρδιοαναπνευστικό συστημα, και τα βάρη το μυικό. Καλό θα ειναι να μην τα ανακατεύετε σε μια μέρα. 2 μέρες την εβδομάδα βαρη και 2 μέρες αεροβική (μια ωρα καθε μερα) ειναι αρκετα.
- Βαλτε στοχο τα 2-4 κιλά το μηνα, αναλογα με το πλεονασμα βάρους που εχετε. Μονο με εναν τετοιο ρυθμο το σωμα θα λειτουργεί σωστά και θα έχετε σοβαρες πιθανότητες να κρατησετε τα κιλά μετα το τέλος της προσπάθειας. Αν σας φαίνεται λίγο, σκεφτήτε οτι 4 κιλά λιπους αντιστοιχούν σε ελλειμα 36000 θερμίδων το μήνα, το οποίο ειναι ενα πολύ σοβαρό νούμερο, περιπου 1200 θερμιδες, ελλειμα την ημέρα!!!!

zardoz
29-10-04, 01:14
- Καταργήστε πλήρως τα τηγανητά (εχω να φαω 5 χρονια πατατες τηγανητες)


Όχι βρε παιδιά, γουστάρω τη μπριζόλα, το κοτόπουλο πανέ, τα κοψίδια.
Να ζούμε γουστάροντας και λιγάκι ... η ζωή είναι μικρή
Προτιμώ να ξαναβάλω τα 5 κιλά που έχασα, παρά να... μονάσω...
Ήμαρτον 8)

pelasgian
29-10-04, 01:30
Αεροβική = 120 σφυγμοί; Μου έλεγε ένας φίλος που έκανε MSc in Sports Science ότι αν θες να κάψεις λοίπος πρέπει να κάνεις άσκηση που να καίει τα ζάχαρα πρώτα (για 20 λεπτά) και μετά, να πατήσεις μία 120 σφυγμούς για να αρχίσει να καίει λίπος (το οποίο δίνει πολύ περισσότερη ενέργεια από τα ζάχαρα.)

Λοιπόν, έχω μία ιδέα, να μαζευτούμε οι δυσαρεστημένοι του ΟΤΕ (με χαμηλές ταχύτητες adsl) και να κάνουμε μία απεργία ... πείνας έξω από το μέγαρό του μα πανό κλπ.

«Απεργούμε και δεν τρώμε αν δεν μας φτιάξετε το 384 με 45 kb/sec ή αν δεν χάσουμε 4 κιλά»

AsGoodAsItGets
29-10-04, 01:44
Όχι βρε παιδιά, γουστάρω τη μπριζόλα, το κοτόπουλο πανέ, τα κοψίδια.
Να ζούμε γουστάροντας και λιγάκι ... η ζωή είναι μικρή
Προτιμώ να ξαναβάλω τα 5 κιλά που έχασα, παρά να... μονάσω...
Ήμαρτον

Ομολογουμένως, ότι και να κάνει κανείς, όποιο συνδυασμό ζωής/διατροφής/γυμναστικής κι αν επιλέξει, το βασικό είναι ο συνδυασμός αυτός να είναι μακροπρόθεσμα βιώσιμος. Κι αυτό σημαίνει όχι στερήσεις στο βαθμό της υπερβολής. Και τις μπριζόλες μας θα φάμε, και τα σουβλάκια μας, και τις πίτσες μας, και τα παγωτά μας, και, και, και...
Αλλά με μέτρο.
Εγώ ας πούμε μπορεί να κάνω μια ψιλοκραιπάλη τη βδομάδα, άντε 2 το πολύ ή ίσως και παραπάνω στις διακοπές. Κι όταν λέω ψιλοκραιπάλη, δεν εννοώ να φάω ένα αρνί μόνος μου, εννοώ ας πούμε να φάω σε μια ταβέρνα με παρέα.

npats
29-10-04, 01:51
να πατήσεις μία 120 σφυγμούς για να αρχίσει να καίει λίπος

Mιά εμπειρική μέθοδος για αυτό είναι να μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο την ώρα της άσκησης χωρίς να λαχανιάζεις(ή έστω χωρίς να λαχανιάζεις ιδιαίτερα )

Slammer
29-10-04, 02:27
Αεροβική = τουλαχιστο το 75% του καρδιακου τόνου.
Ο καρδιακος τονος ορίζεται ως (220-ηλικια) οπότε για τα 30 χρονια εχουμε για αεροβική ασκηση >142!
Οσον αφορά την αυστηρότητα... Ε! εντάξει.. ολα με μετρο! δεν ειπαμε και να μη κανετε και καμμια κρεπάλη......

predator
29-10-04, 04:14
ένα είναι το μυστικό:
δέν μπλέκουμαι υδατάνθρακες με πρωτεΐνες!κοινώς δε τρώμε σαλάμι με ψωμί/τυρί ή κρέας με πατάτες κλπ. και προσπαθούμε να μήν υπερβούμε τις 1500-2000 θερμίδες την ημέρα!

pelasgian
29-10-04, 14:33
Η δίαιτα του coftaraw έχει υδατάνθρακες και πρωτεϊνες και στα δύο γεύματα πάντως.

pelasgian
29-10-04, 14:35
Καμία αεροβική άσκηση έχει κανείς υπόψιν του για να συμπληρώσω κοιλιακούς και βαράκια;

BeholderX
29-10-04, 15:02
Για να μην γράφω πάλι τα ίδια, υπάρχει σχετικό topic που ήδη έχει συζητηθεί το θέμα, με πολύτιμες πληροφορίες για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται.

"Περι whatever-diet και υγιεινής διατροφής γενικότερα"
http://www.adslgr.com/forum/thread7557.html

AsGoodAsItGets
29-10-04, 15:06
Καμία αεροβική άσκηση έχει κανείς υπόψιν του για να συμπληρώσω κοιλιακούς και βαράκια;

Πάρε ποδήλατο στο σπίτι. Από Carrefour, της πλάκας, αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά, μαγνητικό, 100 ευρώπουλα το πολύ.
Θα με θυμηθείς.
Ξεκίνησα με 15-20 λεπτά με ρύθμιση δυσκολίας χαμηλή και τώρα κάνω 35-40 λεπτά με αρκετά μεγαλύτερη δυσκολία. Για προθέρμανση. Και μετά ξεκινάω τους κοιλιακούς και τα βάρη.
Και έχω φτιάξει και διάφορα προγράμματα με τα mp3 μου, ξέρεις, πορωτικά και τέτοια, κάτι "eye of the tiger", "rocky" :mrgreen: και τα βάζω όταν γυμνάζομαι για εμψύχωση! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pelasgian
29-10-04, 22:51
Α, έχω ποδήλατο γυμναστικής, αλλά έχει αράξει. Έχω και δύο mountain, ένα αγωνιστικό και άλλο ένα απλό (με φτερά φώτα κλπ) αλλά στην Αθήνα θα μας πατήσουν και δεν θα γυρίσουν. Αχ, Αγγλία!

AsGoodAsItGets
29-10-04, 23:04
Α, έχω ποδήλατο γυμναστικής, αλλά έχει αράξει. Έχω και δύο mountain, ένα αγωνιστικό και άλλο ένα απλό (με φτερά φώτα κλπ) αλλά στην Αθήνα θα μας πατήσουν και δεν θα γυρίσουν. Αχ, Αγγλία!

Κακώς έχει αράξει, αλλά δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια γιατί και το δικό μου σε 2 χρόνια από τώρα μπορεί να έχει την ίδια μοίρα! :lol:

Όσο για τα κανονικά ποδήλατα σαφώς δε λέει στην Αθήνα. :roll:

princess
29-10-04, 23:20
λοιπον, αφου αποκτησαμε ποδηλατο γυμναστικης, κωπηλατικο, ενα παγκο και ενα μηχανημα για κοιλιακους (αψογα ολα ως κρεμαστρες)... γραφτηκαμε στο γυμναστηριο. Να σημειωσω οτι ειμαι ανθρωπος που τρωω οτι θελω και δε βαζω γραμμαριο, κι ο αντρας μου ειναι αδυνατος αλλα με μπακα (δυσαναλογη με τον υπολοιπο σωμα!). Λοιπον ο λογος που οι ανθρωποι με προβλημα δεν πανε στο γυμναστηριο ειναι γιατι δεν νιωθουν καλα αναμεσα σε τοσο κοσμο -και κυριως αναμεσα σε γυμνασμενους! Το ειδα στον αντρα μου (που μετα απο καποιες φορες τον τραβαγα απο τα ποδια για να παμε) και το ειδα και στις γυναικες εκεινες που ειναι παχυσαρκες... Στην κυριολεξια προσπαθουσαν να κρυφτουν! Νομιζω οτι κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν χωριστα τμηματα για τους ανθρωπους με προβλημα.... Τα παντα παντως ειναι και θεμα μεταβολισμου... δεν ειδα να το αναφερετε πουθενα. Καποιοι καινε τις θερμιδες με ρυθμο πολυβολου ακομα κι αν κανουν καθιστικη δουλεια (οπως εγω) και καποιοι αλλοι με ρυθμο χελωνας!

zardoz
29-10-04, 23:47
... κι ο αντρας μου ειναι αδυνατος αλλα με μπακα (δυσαναλογη με τον υπολοιπο σωμα!).

Αυτή η "μπάκα" λένε ότι είναι αδύνατο να φύγει, ακόμη και αν σε ξεχάσουν
στο νησί του survivor για 1 χρόνο. Εννοώ ότι μπορεί να χάσεις 10 κιλά και
αυτή (η μπάκα) να είναι εκεί (αναλογικά μικρότερη, αλλά εκεί).

princess
29-10-04, 23:59
μαγιαυτο πηγε στο γυμναστηριο για να τη ριξει με γυμναστικη (αν κανει διαιτα θα εξαφανιστει ο υπολοιπος!) Και κολλησε στο οτι ολοι ηταν η παχυσαρκοι η καλογυμνασμενοι και δεν ηθελε να ξαναπαει! Ειναι θεμα σωματοτυπου αλλα υποθετω με τη γυμναστικη διορθωνεται!

AsGoodAsItGets
30-10-04, 00:19
λοιπον, αφου αποκτησαμε ποδηλατο γυμναστικης, κωπηλατικο, ενα παγκο και ενα μηχανημα για κοιλιακους (αψογα ολα ως κρεμαστρες)... γραφτηκαμε στο γυμναστηριο.

Γιατί γραφτήκατε στο γυμναστήριο; Δε σας έφταναν τα όργανα στο σπίτι; Αφού τα κάνατε κρεμάστρες, τι σας έκανε να πιστέψετε ότι το γυμναστήριο θα σας έδινε τη λύση;

Εγώ προσωπικά, παρόλο που δεν τα έχω τα όργανα πάνω από 6 μήνες, βρίσκω εξαιρετικά βολικό το γεγονός ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να σηκωθώ και να κάνω γυμναστική επειδή τα έχω δίπλα μου. Και το γεγονός ότι τα έχω δίπλα μου, μου θυμίζει ότι πρέπει και να τα χρησιμοποιώ. :mrgreen:

Πάντως για αυτό που λες για το γυμναστήριο και τους καλογυμνασμένους έχεις δίκιο, είναι αυτό που έλεγα παραπάνω. Κι εγώ δεν αισθανόμουν καλά γι΄αυτό το λόγο όταν πήγαινα γυμναστήριο. Όπως επίσης και το γεγονός ότι στο σπίτι μου μπορώ να γυμνάζομαι όπως θέλω και να ιδρώνω όσο θέλω, χωρίς να ανησυχώ αν ο ιδρώτας μου θα δημιουργήσει κακή εντύπωση στην ξανθιά απέναντι! :mrgreen:

princess
30-10-04, 00:30
τα οργανα στο σπιτι εγιναν κρεμαστρες γιατι μετα την πρωτη φουρια δεν τα χρησιμοποιουσε κανεις... (Ασε που ποτε δεν βολευτηκα να κανω κοιλιακους σαυτην την κουνια, ολο τουμπα με εφερνε!). Προσωπικα σιχαινομαι το στατικο ποδηλατο, προτιμαω το ποδηλατακι μου και δρομο, αλλα κι αυτο το κοψαμε διοτι εχω μια υπερβολικη φοβια με το ποδηλατο στην κινηση! Μακαρι να χρησιμοποιεις τα οργανα που εχεις παρει... πραγματικα δεν ξερω τι να τα κανω! Απλα το γυμναστηριο ειναι πιο ευκολο να το βαλεις σε ενα προγραμμα απο το να το αφησεις τελειως στην καλη σου διαθεση και στη δικια μας περιπτωση ηταν πολυ κοντα μας γιαυτο το προτιμησαμε.. αλλα κολλησαμε βλεπεις στα εικαστικα! Παντως ειναι πολυ εκνευριστικο να εχεις καποιον που μεταβολιζει με ρυθμο πολυβολου οταν ο δικος σου μεταβολισμος σερνεται, ακομα κι αν ο αντρας μου προσπαθει να κανει καποια υγιεινη διατροφη οταν εγω κατεβαζω οτι βρω μπροστα μου και δεν παιρνω γραμμαριο δεν ειναι κι ευκολο! Και πρεπει να τρωω γιατι εχω και προβλημα βαρους!!!!

AsGoodAsItGets
30-10-04, 00:38
Παντως ειναι πολυ εκνευριστικο να εχεις καποιον που μεταβολιζει με ρυθμο πολυβολου οταν ο δικος σου μεταβολισμος σερνεται, ακομα κι αν ο αντρας μου προσπαθει να κανει καποια υγιεινη διατροφη οταν εγω κατεβαζω οτι βρω μπροστα μου και δεν παιρνω γραμμαριο δεν ειναι κι ευκολο! Και πρεπει να τρωω γιατι εχω και προβλημα βαρους!!!!

Ναι είναι! Εγώ τους ανθρώπους σαν κι εσένα τους μισώ! :mrgreen:

princess
30-10-04, 00:45
α να μη μας μισεις γιατι ειμαστε στην ουσια δυστυχισμενοι! Δε μπορουμε να φαμε σωστα, αφου τρωμε οτι βρουμε και δεν εχουμε προβλημα, προσωπικα δε μπορω να φαω ορισμενες τροφες λογω αλλεργιας και πρεπει να παιρνω καθε μερα βιταμινες, και μονιμως το βαρος μου ειναι κατω απο το κανονικο και ξεραινομαι στους δρομους! Δεν ειναι αστειο ειναι δραμα, μπορω να φαω δυο σακουλες πατατακια και να μην παρω γραμμαριο, να μη μου ανεβει η χοληστερινη, τιποτα, ειναι σα να μη τα εφαγα! Ζωη ειναι αυτη;

AsGoodAsItGets
30-10-04, 01:50
α να μη μας μισεις γιατι ειμαστε στην ουσια δυστυχισμενοι! Δε μπορουμε να φαμε σωστα, αφου τρωμε οτι βρουμε και δεν εχουμε προβλημα, προσωπικα δε μπορω να φαω ορισμενες τροφες λογω αλλεργιας και πρεπει να παιρνω καθε μερα βιταμινες, και μονιμως το βαρος μου ειναι κατω απο το κανονικο και ξεραινομαι στους δρομους! Δεν ειναι αστειο ειναι δραμα, μπορω να φαω δυο σακουλες πατατακια και να μην παρω γραμμαριο, να μη μου ανεβει η χοληστερινη, τιποτα, ειναι σα να μη τα εφαγα! Ζωη ειναι αυτη;

ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ;;;
ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ;;; :mrgreen:

pelasgian
30-10-04, 10:19
Παντως ειναι πολυ εκνευριστικο να εχεις καποιον που μεταβολιζει με ρυθμο πολυβολου οταν ο δικος σου μεταβολισμος σερνεται, ακομα κι αν ο αντρας μου προσπαθει να κανει καποια υγιεινη διατροφη οταν εγω κατεβαζω οτι βρω μπροστα μου και δεν παιρνω γραμμαριο δεν ειναι κι ευκολο! Και πρεπει να τρωω γιατι εχω και προβλημα βαρους!!!!

Ναι είναι! Εγώ τους ανθρώπους σαν κι εσένα τους μισώ! :mrgreen:
Εγώ θα γελάω χαιρέκακα αν ξαναγίνει πόλεμος. Τότε ο μεταβολισμός τους θα τους «φάει» ζωντανούς.

PALADIN
30-10-04, 13:48
αν καί μπαίνω λίγο καθυστεριμένα στην συζήτηση εχω να σας πώ ότι για να χάσει κάποιος βάρος η δίαιτα καί μόνον είναι αρκετή. Δεν είναι απαραίτητο κάποιος να κάνει βάρη ή κάποια εντατική άθληση. Κάποια στοιχιώδη άθληση, περπάτημα ή κοιλιακοί ή streching καλό κάνουν γιατί αυξάνουν τον μεταβολισμό.
Η εντατική άσκηση body-building κλπ κλπ ανοίγει την όρεξη γιατί χάνεις πολλές θερμιδες καί πρέπει να αντικατασταθούν οπότε πρέπει να φάμε γερές τροφές για να μην κρεπάρουμε.

Οταν μιλάμε να χάσουμε βάρος εννοούμε να χάσουμε ΛΙΠΟΣ. Να αποβάλλουμε λίπος από τον οργανισμό μας χωρίς να το αντικαταστήσουμε.
Το λίπος το καίει ο οργανισμός έτσι κι'αλλιώς, αλλά εμείς θα πρέπει να προσέχουμε να μην τρώμε τροφές με λιπαρά ή ουσίες οι οποίες μετατρέπονται σε λίπος όπως είναι η ζάχαρη. Ακόμα καί ορισμένα φρούτα όπως μπανάνα, σύκα περιέχουν μεγάλες ποσότητες φρουκτόζης η οποία μετατρέπεται κατα 50% σε λίπος, άρα καλά θα είναι να αποφεύγουμε αυτά τα φρούτα. Η γλυκόζη (ζάχαρη) μετατρέπεται κατά 100% σε λίπος. Επίσης η ζάχαρη αυξάνει απότομα το ζάχαρο στο αίμα αλλά μετά από λίγη ώρα πέφτει πολύ απότομα με αποτέλεσμα να αισθάνεσαι πάλι πεινασμένος καί να το ρίχνεις πάλι στο φαγητό.
Η φρουκτόζη ανεβάζει σιγά-σιγά το ζάχαρο στο στο αίμα καί το διατηρεί στα φυσιολογικά επίπεδα για πολλές ώρες οπότε δεν πεινάμε γρήγορα.

Επίσης υπάρχρει καί η διαφορά μεταξύ ΛΙΠΟΥΣ καί ΛΙΠΟΚΥΤΤΡΑ.
Τα λιποκύτταρα δεν αποβάλλονται από το σώμα με ΤΙΠΟΤΑ παρά μόνο με ΛΙΠΟΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ.

Γενικά πρέπει να αποφεύγουμε το Λιπος καί φυσικά κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός από τον άλλον συνεπώς αντιδρά διαφορετικά στην ίδια δίαιτα ή αθληση.

BeholderX
30-10-04, 16:50
Παιδιά, έχουν γίνει πολλές παρανοήσεις, για αρκετές από τις οποίες ήδη γράφτηκαν κάποια πράγματα.




dsl_ole wrote:
για να χάσει κάποιος βάρος η δίαιτα καί μόνον είναι αρκετή. Δεν είναι απαραίτητο κάποιος να κάνει βάρη ή κάποια εντατική άθληση. Κάποια στοιχιώδη άθληση, περπάτημα ή κοιλιακοί ή streching καλό κάνουν γιατί αυξάνουν τον μεταβολισμό.


Οταν κάποιος κάνει δίαιτα (= διατροφή ελαττωμένων θερμίδων), ο μεταβολισμός του ατόμου μειώνεται, και έτσι γίνεται πιο δύσκολο να χάσει βάρος σιγά σιγά.

Η αερόβια γυμναστική αυξάνει τις καύσεις και επιτρέπει την διατήρηση του μεταβολισμού σε υψηλότερα επίπεδα και την απλώλεια βάρους.
Η αναερόβια γυμναστική προστατεύει το μυϊκό σύστημα από τη μία (ελαττωμένος καταβολισμός μυϊκού ιστού) και από την άλλη επίσης αυξάνει τις καύσεις.
Το το γυμναστική θα κάνει κανείς κατά τη διάρκεια της δίαιτας είναι θέμα που εξαρτάται από πολλά, αλλά η γυμναστική με βάρη (ανερόβια) είναι απαραίτητη.



dsl_ole wrote:
Η εντατική άσκηση body-building κλπ κλπ ανοίγει την όρεξη γιατί χάνεις πολλές θερμιδες καί πρέπει να αντικατασταθούν οπότε πρέπει να φάμε γερές τροφές για να μην κρεπάρουμε.


Το πόσες θερμίδες θα κάψει κανείς είναι θέμα έντασης και διάρκειας (ισχύς) της άσκησης κυρίως, καί όχι απλού διαχωρισμού σε αεροβική/αναερόβια.



dsl_ole wrote:
Η γλυκόζη (ζάχαρη) μετατρέπεται κατά 100% σε λίπος.


H ζάχαρη ειναι απλός υδατάνθρακας όπως και η φρουκτόζη. Ούτε η ζάχαρη, ούτε οποιοσδόποτε άλλος υδατάνθρακας, σύνθετος ή απλός, δεν μετατρέπεται σε 100% λίπος. Τουλάχιστον το 30% των έξτρα θερμίδων (της ζάχαρης πχ) ξοδεύεται για την μετατροπή της περίσειας υδατανθράκων σε λίπος, οπότε στην χειρότερη περίπτωση άντε να υπάρχει 70% μετατροπή σε λίπος.



dsl_ole wrote:
Ακόμα καί ορισμένα φρούτα όπως μπανάνα, σύκα περιέχουν μεγάλες ποσότητες φρουκτόζης η οποία μετατρέπεται κατα 50% σε λίπος, άρα καλά θα είναι να αποφεύγουμε αυτά τα φρούτα.
Η φρουκτόζη ανεβάζει σιγά-σιγά το ζάχαρο στο στο αίμα καί το διατηρεί στα φυσιολογικά επίπεδα για πολλές ώρες οπότε δεν πεινάμε γρήγορα.


Ολα τα φρούτα έχουν γλυκόζη και φρουκτόζη, σε διαφορετικές αναλογίες, αλλά πάνω κάτω χωρίς μεγάλες διαφορές. Η φρουκτόζη μεταβολίζεται και αποροφάται πιο αργά, αλλά όχι τόσο ώστε να διατηρεί για ώρες το σάκχαρο του αίματος.
Οσον αφορά τροφές της φύσης (που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία από τον άνθρωπο) τίποτα δεν χρειάζεται να αποφεύγει κανείς, αν ακολουθεί κάποιο μέτρο.

Αυτά που παχαίνουν είναι τα λίπη (λάδια, βούτυρο, τυριά) και γλυκά (ζάχαρη & λίπος).

Από υδατάνθρακες δεν πάχυνε ποτέ κανείς, δεν μπορείς να πάρεις αρκετές θερμίδες, πρέπει να τρως όλη μέρα μεγάλες ποσότητες φαγητού (και από την άλλη, είπαμε το 30% των συνολικών θερμίδων χάνεται στη μετατροπή).




zardoz wrote:
8. Το γυμναστήριο (βάρη) παχαίνει. Αν θέλετε να αδυνατίσετε,
με βάρη δεν γίνεται. Μόνο κοιλιακοί και τρέξιμο/ποδήλατο επιτρέπονται


Λοιπόν (ψυχραιμίααααα) δεν ισχύουν αυτά τα δύο. Τα βάρη δεν παχαίνουν, και φυσικά και μπορεί να αδυνατίσει κάποιος με βάρη.




zardoz wrote:
Σε αυτούς τους κανόνες εγώ απλά πρόσθεσα και έναν αυθαίρετο δικό μου:
9. Πίνετε γάλα 1.5%


Σύμφωνα με κάποιες αξιόπιστες πηγές (και το έχω ξαναγράψει αυτό), υποτίθεται ότι τα γαλακτοκομικά προϊόντα μειωμένων λιπαρών φτιάχνονται ως εξής: αφαιρούν πρώτα όλο το λίπος από το γάλα, και στη συνέχεια προσθέτουν λίπος από κοτόπουλο (λαρύγγι συγκεκριμένα) για να φτάσουν στην επιθυμητή τιμή λίπους. Δεν μπορώ προσωπικά να εξακριβώσω ότι αυτό συμβαίνει, αλλά κρίνοντας προσωπικά την αξιοπιστία του ανθρώπου που μου το είπε, ήταν αρκετό για να σταματήσω μια για πάντα την κατανάλωση light προϊόντων.

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν θέση μόνο στη διατροφή ανθρώπων με σοβαρό πρόβλημα βάρους ή καρδιαγγειακά προβλήματα, και για περιορισμένο χρονικό διάστημα.



dp1975 wrote:
7. Σε μικρές ποσότητες, όμως. Ουδείς αδυνάτισε τρώγοντας αμυλούχες τροφές.


To αν θα αδυνατίσει κανείς εξαρτάται από το ισοζύγιο θερμίδων. Αν καταναλώνει κάποιος περισσότερες από όσες παίρνει καθημερινά από τη διατροφή του, θα αδυνατίσει, και 100% λίπος αν τρώει. Το πρόβλημα δεν είναι οι υδατάνθρακες, αλλά τα λίπη.




pelasgian wrote:
Δεδομένα: 1) η μυϊκή μάζα δεν καταναλώνει ενέργεια από παρακείμενους λιπώδεις ιστούς, αλλά πρώτα το ζάχαρα. 2) η σύσφιξη των κοιλιακών εγκλωβίζει το λίπος στου κοιλιακούς Συμπέρασμα: -> Μην το παρακάνετε με γυμναστική στους κοιλιακούς βάρη, προτιμήστε αεροβική.


Η γυμναστική δεν 'εγκλωβίζει' λίπος επουδεμία περίπτωση. Κάντε όσους κοιλιακούς θέλετε. Πολλοί δεν έχουν νόημα πάντως... Κάντε τους σωστά όμως (ζητήστε να σας δείξει ένας έμπειρος γυμναστής).




pelasgian wrote:
Δεδομένα: 1) η μυϊκή μάζα αποκαθιστά ζημιές γυμναστικής με πρωτεϊνες
2) το κρέας περιέχει πρωτεϊνες Συμπέρασμα:
-> Όταν κάνετε γυμναστική πρέπει να διατρέφεστε με κρέας


Axxxxx... Βασικές πηγές πρωτεϊνης: κρέας, ψάρι, αυγά, γαλακτοκομικά, σόγια, όσπρια. Η διατροφική αξία των ζωϊκών πρωτεϊνών είναι μεγαλύτερη από αυτή των φυτικών πρωτεϊνών. Αυτό συμβαίνει λόγω της διαφορετικής αναλογίας και περιεκτικότητας των διαφόρων αμινοξέων που υπάρχουν στα ζώα/φυτά.
Οι ανάγκες του οργανισμού σε πρωτεϊνη κυμαίνονται περίπου σε 0,8 gr πρωτεϊνης / kg βάρους (μικτής πρωτεϊνης, δηλαδή διάφορης ζωϊκής και φυτικής).
Συμπέρασμα: ο μέσος άνθρωπος με τη μέση γυμναστική που κάνει χρειάζεται γύρω στα 200-300 gr κρέας ή ψαριού ή από άλλη πηγή. Εναλλαγή αυτών, με προτίμηση στην ζωϊκή.


Οπως είπα και νωρίτερα, για να μην γράφω πάλι τα ίδια, υπάρχει σχετικό topic που ήδη έχει συζητηθεί το θέμα, με πολύτιμες πληροφορίες για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται, στο "Περι whatever-diet και υγιεινής διατροφής γενικότερα"
http://www.adslgr.com/forum/thread7557.html

Εάν κάποιος θέλει κάποιες παραπάνω οδηγίες για δίαιτα, διατροφή και γυμναστική, ας μου στείλει pm.

stavpal
30-10-04, 18:29
mountain biking (αν προλαμβαίνετε). Φορτώνεις το ποδήλατο στ'αμάξι, πάς σε ένα βουνό, το παρκάρεις και συνεχίζεις με ποδήλατο (εκτός αν μένεις σε επαρχία ή σε προάστια κοντά σε βουνό, οπότε πας τα 5-10km μέχρι το βουνό με το ποδήλατο (όπως κάνω και γώ, ---δεν είμαι 30, αλλά δεν έχει σημασία αυτό)

ALiTiS
30-10-04, 18:53
εγω ενα ξερω, κοψτε και λιγο τη μασα αλλιως κιλα δεν χανετε 8)

pelasgian
31-10-04, 02:03
Ερώτηση, υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί με συνδιασμό γυμναστικής και της δίαιτας του coftaras (στο thread πόσο ζυγίζεται) μυρίζουν τα ούρα;

blend
31-10-04, 02:16
Ερώτηση, υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί με συνδιασμό γυμναστικής και της δίαιτας του coftaras (στο thread πόσο ζυγίζεται) μυρίζουν τα ούρα;

Τα δικα σου ή του coftaras; :mrgreen:

coftaras
31-10-04, 02:21
Ευτυχως οχι τα δικα μου γιατι ή η μανα μου θα με πεταγε εξω απο το σπιτι ή εγω θα σταματουσα την διαιτα . :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.