PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρό στο Αιγάλεω...... τι λέτε?



Σελίδες : [1] 2

No-Name
27-05-07, 15:35
Καλησπέρα πάιδες.

Χθές πήγα από το Αιγάλεω μέχρι το Μοναστηράκι μόλις σε 6 λετπά και 23δέυτερα(είχα βάλει χρονόμετρο)!!!!!!!:respekt:

Θα ήθελα να συγχαρώ την Αττικό Μετρό,δεν φαντάζεστε από τι μαρτύριο με βγάζει η νέα αυτή επέκταση :clap::clap:

όσοι δυτικοί προσέλθετε να παραθέσετε τις απόψεις σας:oneup:

Giorgos18
27-05-07, 15:38
Επιτελους θα πηγαινω σχολη με το μετρο(ΤΕΙ Πειραια).

Μεχρι προτινος αναγκαζομουν να παιρνω το καταραμενο 703(οι "δυτικοι" με καταλαβαινουν:p) το οποιο εκανε ωρες στην κινηση.

Επισης ιδιαιτερα βολικο ειναι οτι ο τερματικος ειναι στην Ιερα Οδο αν θυμαμαι καλα και μαλιστα κοντα στην Θηβων.

No-Name
27-05-07, 15:40
Προσωπικά γλυτώνω για κέντρο ένα τρόλευ μέχρι ομόνοια+ ότι ακολουθούσε μετά(ανάλογα που θα πήγαινα) δηλαδή έκανα πάνω κάτω 45 λεπτά.Τώρα κάνω 10 μέχρι το Αιγάλεω και άλλα 7 με το Μετρό

nm96027
27-05-07, 15:43
Το εχω επισκεφθει πριν ανοιξει για το κοινο....εχω προσβάσεις στα εσωτερικα της ΑΜΕΛ...:whistle:

Δεν προκειται να μου αλλαξει την καθημερινοτητα (ισως διευκολυνει τις βραδυνες εξοδους στο Γκάζι) αλλα ειναι οντως ενα πολυ σπουδαιο εργο, πολυ εξυπηρετικο και με υψηλο επιπεδο αισθητικης.

Οσο περνάει ο καιρος και επεκτείνεται το μετρο τοσο αναδεικνυεται η αξια του: με αυτην την επεκταση και οι 4 ακρες του βρίσκονται εκτος των οριων του Δ. Αθηναίων.

Giorgos18
27-05-07, 15:44
Πολυ βολικο πιστευω θα ηταν να συνδεθει ο Αγ Αντωνιος με το Αιγαλεω.

Ενω ειναι διπλα στην ουσια,για να πας απο τον εναν σταθμο στον αλλον πρεπει να πας Συνταγμα για να αλλαξεις γραμμη.

No-Name
27-05-07, 15:44
+1 ακόμα θετικό για μένα είναι ότι είχαν κλιματισμό στο Αιγάλεω...τουλάχιστον εγώ κρυωνα:p

Ntavelis
27-05-07, 15:50
I love Αττικό Μετρό..
Αν και δε ζώ Αθήνα, αλλά μου αρέσει να κατεβαίνω συχνά ή για βόλτα ή για να χάνομαι στα μαγαζιά, λατρεύω το Μετρό γιατί δε χρειάζεται να κατεβαίνω με το αυτοκίνητο πέρα από τα κάτω Πατήσια. (Από Χαλκίδα έρχομαι)

WAntilles
27-05-07, 16:02
Η Αθήνα χρειάζεται συνολικά τουλάχιστο 7-8 γραμμές Μετρό.


Πολυ βολικο πιστευω θα ηταν να συνδεθει ο Αγ Αντωνιος με το Αιγαλεω.

Ενω ειναι διπλα στην ουσια,για να πας απο τον εναν σταθμο στον αλλον πρεπει να πας Συνταγμα για να αλλαξεις γραμμη.

Εκ των οποίων η μία να είναι κυκλική-περιφερειακή.

Αυτή τη στιγμή έχει μόνο 2.

Κάθε νέος σταθμός και επέκταση / καινούρια γραμμή που γίνεται είναι υπέρ όλων μας.

Giorgos18
27-05-07, 16:04
Εγω θελω να δω το μετρο σε 24ωρη λειτουργια επιτελους

No-Name
27-05-07, 16:10
Μετά το 2012 που θα είναι η γραμμή 2+3 ήδη εκτεταμένες και η γραμμή 4 έτοιμη θα χαρούμε το μετρό όσοι είμαστε Αθήνα

Giorgos18
27-05-07, 16:10
Μετά το 2012 που θα είναι η γραμμή 2+3 ήδη εκτεταμένες και η γραμμή 4 έτοιμη θα χαρούμε το μετρό όσοι είμαστε Αθήνα

Ποιες περιοχες θα καλυπτει?

No-Name
27-05-07, 16:15
Ιδού http://www.ametro.gr/main/project/description/zoom/map_big_downgr.jpg

Gordito
27-05-07, 16:24
Εγω θελω να δω το μετρο σε 24ωρη λειτουργια επιτελους

+100000
Θα βολευε πολλες βραδυνες εξοδους και θα αφηναν ολο και περισσοτεροι τα αυτοκινητα.
Περνας απο Ομονοια Σαββατο 3 η ωρα το βραδυ και εχει παρα πολυ κινηση.

Υ.Γ. Αντε σε 1-2 χρονια και μετρο εξω απο το σπιτι μου (Ελληνικο)
:clap::clap::clap:

Giorgos18
27-05-07, 16:25
+100000
Θα βολευε πολλες βραδυνες εξοδους και θα αφηναν ολο και περισσοτεροι τα αυτοκινητα.
Περνας απο Ομονοια Σαββατο 3 η ωρα το βραδυ και εχει παρα πολυ κινηση.

Υ.Γ. Αντε σε 1-2 χρονια και μετρο εξω απο το σπιτι μου (Ελληνικο)
:clap::clap::clap:

+ οτι ειναι επιπλεον θεσεις εργασιας καθως θα υπαρχει βραδυνη βαρδια.

No-Name
27-05-07, 16:27
+ότι το εισιτήριο θα ήταν στα 2Ε για διαδρομές μετά τις 12 και μέχρι τις 5 το πρωί(ας είχε όσο ήθελε αρκεί να ήταν 24άωρο)

Giorgos18
27-05-07, 16:28
+ότι το εισιτήριο θα ήταν στα 2Ε για διαδρομές μετά τις 12 και μέχρι τις 5 το πρωί(ας είχε όσο ήθελε αρκεί να ήταν 24άωρο)

Καλυτερα να πληρωσεις 2 ευρω στο μετρο παρα 10 στο ταξι

Gordito
27-05-07, 16:31
Τα βραδυνα δρομολογια ειναι μονοδρομος.
Θεσεις εργασιας πολλες παραπανω(φανταζομαι θα υπαρχουν και security) ΤΡΕΛΗ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ των δρομων και πολλοι πολιτες θα γλυτωσουν χρηματα.

No-Name
27-05-07, 16:34
Μηπως να στείλουμε καποια ομαδική επιστολή προς την Αττικό Μτερό?:hmm:

Gordito
27-05-07, 16:36
Μηπως να στείλουμε καποια ομαδική επιστολή προς την Αττικό Μτερό?:hmm:

Να βαλει ιντερνετ στους συρμους?:rofl::rofl:

Υ.Γ.Δεν νομιζω οτι ειναι αρμοδιοτητα των χρηστων του site αυτου να γινει κατι τετοιο

No-Name
27-05-07, 16:38
Ε δεν υπάρχει κάποιο site "αρμόδιο"
Πάντως στους νέους σταθμούς δεν έχει σήμα το κινητό ακόμα:p

AddictedToChaos
27-05-07, 16:38
Η Αθήνα χρειάζεται συνολικά τουλάχιστο 7-8 γραμμές Μετρό.

Εκ των οποίων η μία να είναι κυκλική-περιφερειακή.

Θα τις κάνουν. Εδώ θα φτιάξουν μετρό και στη Θεσσ. Τι να λέμε τώρα :rofl:

Giorgos18
27-05-07, 16:48
Μηπως να στείλουμε καποια ομαδική επιστολή προς την Αττικό Μτερό?:hmm:

Για 24ωρη λειτουργια?Γιατι οχι?

No-Name
27-05-07, 16:50
Ναι για το 24άωρο λέω....

Δεν θα σταλεί η επιστολή με υπογραφή adslgr.com διότι θα ήταν άκυρο μιας και δεν έχουμε σχέση με το αντικείμενο αλλά νομίζω αν συνταχθεί ένα καλο κείμενο και υπογραφεί από καμιά 100άρα άτομα θα ήταν για αρχή Οκ...πιστεύω.

karavagos
27-05-07, 16:51
Να βαλει ιντερνετ στους συρμους?:rofl::rofl:

Υ.Γ.Δεν νομιζω οτι ειναι αρμοδιοτητα των χρηστων του site αυτου να γινει κατι τετοιο

Κάτι σχεδιάζεται για τους σταθμούς πάντως ;)

gogos7
27-05-07, 17:16
Επιτέλους λειτούργησε η γραμμή; :worthy::worthy::worthy:

Είναι πολύ σημαντική, διότι από δυτικά ή και κέντρο ακόμη, με λεωφορείο έπρεπε να περάσεις από Ομόνοια μεριά - μεγάλη ταλαιπωρία - οπουδήποτε και αν πήγαινες, για να συνδεθείς με τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς ή άλλο λεωφορείο.

Μόνο αρνητικό η πολύ ακριβή ετήσια κάρτα διαδρομών.

Τώρα, για 24ώρη λειτουργία, περισσότερο τεχνικοί λόγοι (συντηρήσεις κ.λπ.) νομίζω το δυσκολεύουν, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

No-Name
27-05-07, 17:24
Tα 38 Ε/μήνα νομίζω είναι καλή τιμή πάντως αν κυκλοφορείς με τα ΜΜΜ....τουλάχιστον με έχει βολέψει και το καταλαβαίνω όταν χρειάζεται να χτυπήσω εισιτήριο(σπάνια βέβαια)

Ναι η γραμμή λειτουργεί από χθές παρα τη σφαγή Λιάπη-Σουφλιά-ΑΜΕΛ :rofl:

Dimis
27-05-07, 21:55
Να σω ΠΟΤΕ θα ανασάνουν και τα πιο ΒΟΡΕΙΑ προάστεια που θέλουν μια ώρα να κατέβουν Αθήνα είτε με τον αλβανοΗΣΑΠ είτε με την ταλαιπωρία του ΟΣΕ με τη γραμμή Χαλκίδας-Αθήνας...
Ειδικά το δεύτερο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην έχει καθε μισή ώρα όλη μέρα δρομολόγια πάνω κάτω απο Αγιο Στέφανο και 4-5 βαγόνια απο 1-2 που έχουν τώρα και γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
Οποτε είμαι Αθήνα επειδή μένω αρκετά βόρεια σιχτιρίζω την βλακεία αυτής της χώρας...
τα έγραψαν κι άλλοι σε ανάλογο νήμα για το Σιδηροδρομικό Δϊκτυο...
Τωρα το ΜΕΤΡΟ απο Αιγάλεω είναι ΜΕΓΑΛΗ λύση για χιλιάδες κόσμου αρκεί να μένουν κοντά βέβαια γιατί για πάρκινγκ... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ

alwaysalone
27-05-07, 22:38
Παιδια΄στο Αιγαλεω πού ακριβως κανει σταση το μετρο;
Θηβών και Ιερά οδο?

Giorgos18
27-05-07, 22:56
Παιδια΄στο Αιγαλεω πού ακριβως κανει σταση το μετρο;
Θηβών και Ιερά οδο?

Νομιζω λιιιγο ποιο κατω απο την Θηβων

stavpal
27-05-07, 22:59
εγώ δεν χρειάζομαι πλέον τα λεωφορεία Α/Β 17, 839, 856, 813

Hengeo
28-05-07, 02:48
Η Αθήνα χρειάζεται συνολικά τουλάχιστο 7-8 γραμμές Μετρό.

Εκ των οποίων η μία να είναι κυκλική-περιφερειακή.

Αυτή τη στιγμή έχει μόνο 2.

Κάθε νέος σταθμός και επέκταση / καινούρια γραμμή που γίνεται είναι υπέρ όλων μας.

Συμφωνώ απόλυτα! Κάθε νέα επέκταση λοιπόν είναι ένα καλό νέο! Βλέποντας εντωμεταξύ την υπό μελέτη 4η γραμμή, και αυτή πλησιάζει αλλά δεν κάνει στάση στην Πανεπιστημιούπολη, το ίδιο έγινε με την γραμμη 3.. Ας τους πει κάποιος πόσοι φοιτητές μετακινούνται καθημερινά και στοιβάζονται στα λεωφορεία!

Αν γίνει αυτό με τις υπογραφές για 24ωρη λειτουργία, είμαι μέσα και εγώ. Πόσες φορές έχω αγγαρέψει φίλο ή έχω αναγκαστεί να πάρω ταξί μετα από έξοδο..

AddictedToChaos
28-05-07, 02:50
Ας τους πει κάποιος πόσοι φοιτητές μετακινούνται καθημερινά και στοιβάζονται στα λεωφορεία!

Καλά. Μη φτάνουμε σε τέτοιο σημείο.

Δηλαδή, παλιότερα που δεν υπήρχε καν μετρό, πώς πήγαιναν οι φοιτητές;

Η πολλή η καλοπέραση μας κακομαθαίνει :whistle:

No-Name
28-05-07, 02:52
Καλοπέραση το μετρό???μη τρελαθούμε ρε παιδιά....

Είναι ΒΑΣΙΚΟ μέσο μεταφοράς....έλεος δηλαδη,όταν το δείτε εκεί στη Σαλόνικα μη το πάιρνετε πηγαίνετε με το λεωφορείο:evil:

AddictedToChaos
28-05-07, 02:57
Καλοπέραση το μετρό???μη τρελαθούμε ρε παιδιά....

Είναι ΒΑΣΙΚΟ μέσο μεταφοράς....έλεος δηλαδη

Δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να κινηθείς. Με αυτή την έννοια το έθεσα έτσι.

Όπου καλοπέραση, βάλε πολυτέλεια για να είναι πιο ακριβές το νόημα.

Γιατί έτσι είναι, φυσικά και να δημιουργηθούν νέες γραμμές, κλπ, κλπ, αλλά μην μας πιάνει και πανικός επειδή μια χούφτα φοιτητές θα ιδρώσουν λιγάκι παραπάνω στην μετακίνηση τους.

Δηλαδή, οι φοιτητές σε άλλες πόλεις που δεν έχουν ούτε τα βασικά μέσα μαζικής μεταφοράς, τι πρέπει να πούν;


έλεος δηλαδη,όταν το δείτε εκεί στη Σαλόνικα μη το πάιρνετε πηγαίνετε με το λεωφορείο:evil:

Το έχω τσεκάρει το μετρό και έμεινα άναυδος. Δεν τίθεται θέμα για την άνεση που προσφέρει.

Απλώς, το μετρό πρέπει να το βλέπουμε ως κάτι το καλό να υπάρχει, χωρίς να το θεωρούμε δεδομένο μέσο.

Είναι σπάνιο είδος που το συναντάς μόνο σε μεγαλουπόλεις και όχι σε όλη την έκταση τους.

Hengeo
28-05-07, 02:57
Καλά. Μη φτάνουμε σε τέτοιο σημείο.

Δηλαδή, παλιότερα που δεν υπήρχε καν μετρό, πώς πήγαιναν οι φοιτητές;

Η πολλή η καλοπέραση μας κακομαθαίνει :whistle:

Με την ίδια λογική ας καταργήσουμε εντελώς τα ΜΜΜ και ας πηγαίνουμε με τα πόδια :whistle:

Δεν είπα σώνει και καλά να φτιαχτεί παντού μετρό.. Αλλά αφού περνάς τις γραμμές κοντά από ένα τόσο κομβικό σημείο που τις περνάς, κάνε και εκεί μία στάση! ;)

No-Name
28-05-07, 02:59
Καλά....πήγαινε σε καμια Ευρωπιαϊκη πρωτεύσουσα, έξω από κάθε πανεπιστημιο έχουν μετρό ή τραμ,μας κακόμαθαν τα ζώα εδώ και θα λέμε και ευχαριστω από πάνω

AddictedToChaos
28-05-07, 03:01
Ήμουν σίγουρος πως θα παρεξηγηθεί αυτό που είπα.

Όσοι κατάλαβαν αυτό που είπα, το κατάλαβαν.

Οι υπόλοιποι, ας πουν τα δικά τους :rolleyes:

No-Name
28-05-07, 03:02
Ε ας το εξέφραζες καλύτερα άσε και έχω πιεί κιολας :p

AddictedToChaos
28-05-07, 03:06
Ε ας το εξέφραζες καλύτερα άσε και έχω πιεί κιολας :p

Ωραία λοιπόν. Θα το πω κι αλλιώς.

Το μετρό δεν είναι εύκολη υπόθεση για να λες, ε μάστορα, τράβα και από 'δω μια γραμμή, τράβα κι άλλη μια απο ΄κει πέρα να βολέψουμε τον κακόμοιρο τον περιπτερά που δουλεύει πρωί-πρωί, κλπ.

Όπου γίνει, καλοπροαίρετο.

Από 'κει και πέρα όμως, το να ζητάμε να στήνουν γραμμές και στάσεις όπου βολεύει τον καθένα μας, δεν αποσκοπεί πουθενά.

No-Name
28-05-07, 03:08
Με βρίσκεις σύμφωνο ας το επεκτήνουν φυσικά σε κομβικά σημεία....ασχετο αν πχ στην επέκταση προς Αιγάλεω κάναν σταθμό στο πουθενά (στον Ελαιώνα):whistle:

ardi21
28-05-07, 03:09
Η 24ωρη λειτουργια ,με πιο αραια δρομολογια μετα τις 12 εννοειται (π.χ να υπαρχει καθε 45 λεπτα η 1 ωρα), πρεπει οπωσδηποτε να γινει αλλιως κοβει την μιση "δυναμη" του ΜΕΤΡΟ.

Ξερετε ποσοι παιρνουν τελικα τα αυτοκονητα τους επειδη εχουν σκοπο να γυρισουν μετα τις 12 και δεν θελουν να ψαχνουν για ταξι κτλ?

Ελπιζω να γινει...

AddictedToChaos
28-05-07, 03:10
Με βρίσκεις σύμφωνο ας το επεκτήνουν φυσικά σε κομβικά σημεία....ασχετο αν πχ στην επέκταση προς Αιγάλεω κάναν σταθμό στο πουθενά (στον Ελαιώνα):whistle:

Αν έχεις κανένα δυνατό βύσμα, που ξέρεις, όλο και κάτι μπορεί να γίνει :whistle: :p

Χαίρομαι που συμφωνείς με το βαθύτερο νόημα όσων είπα :lol:

No-Name
28-05-07, 03:11
Πάντως σε καμία μεγάλη πόλη απόσο ξέρω το μετρό δεν είναι 24ωρο...μακάρι να φέρναμε τη διαφορά σε κάτι;)

Ναι χ@στηκ@ ο Λιάπης να φέρει το μετρό απέναντι από το σπίτι μου :rofl:

ardi21
28-05-07, 03:13
Πάντως σε καμία μεγάλη πόλη απόσο ξέρω το μετρό δεν είναι 24ωρο...μακάρι να φέρναμε τη διαφορά σε κάτι;)


Στην Ισπανια,νομιζω, οτι σταματαει στις 3 και ξεκιναει στις 6...

Δηλαδη 21ωρο:p

Τουλαχιστον για αρχη ας το "επεκτεινουν" μεχρι τις 2. Στους Ολυμπιακους δεν ηταν μεχρι αυτην την ωρα η κανω λαθος?

minovg
28-05-07, 03:13
Πάντως σε καμία μεγάλη πόλη απόσο ξέρω το μετρό δεν είναι 24ωρο...μακάρι να φέρναμε τη διαφορά σε κάτι;)

Ναι χ@στηκ@ ο Λιάπης να φέρει το μετρό απέναντι από το σπίτι μου :rofl:
Aκόμα και στη Νυρεμβέργη (κυπελλούχοι Γερμανίας φέτος http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/magkas.gif ) κάθε ΠΣΚ έχει τα λεγόμενα NightLiner, όπου λειτουργούν τα ΜΜΜ καθόλο το 24ωρο. Φαντάζομαι και στις άλλες γερμανικές πόλεις.

Εμείς μόνο σε Ολυμπιακούς, σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ και γενικά μόνο για τους ξένους φροντίζουμε. Εμείς στη μιζέρια μας. :p

No-Name
28-05-07, 03:15
Να πώ την αμαρτία μου...όταν εργαζόμουν για τους Ολυμπιακούς μπηκα στον Ηλεκτρικό κατα 2.30 ,μόνος στο βαγόνι και είχα ανάψει ένα τσιγάρο....απίστευτα όμορφα ήταν τότε!!!Βόλτα με το τρένο και τσιγαράκι :cry:

Αντικειμενικά όμως οποιαδήποτε επέκταση είναι ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ :clap::clap::clap:

etsouk2000
28-05-07, 03:34
Οι γραμμες 2 και 3 του μετρο της Αθηνας εχουν σχεδιαστει απο τα τελη της δεκαετιας του 70. Το περιορισμενο κουτσο-μετρο πρωτολειτουργησε το 2000. Τους πηρε σχεδον 25 χρονια για να δωσουν στην Αθηνα μια κουτσουρεμενη εκδοση ενος ΜΜΜ που αλλες μεγαλουπολεις του πλανητη χαιρονται σε πολυ μεγαλυτερη εκταση εδω και εναν αιωνα. Συνεπως οχι μονο ευχαριστω δεν τους χρωσταμε, αντιθετα μας χρωστανε αποζημιωση ηθικη και υλικη για τις ατελειωτες ωρες μποτιλιαρισματος στους δρομους και ταλαιπωριας στα βρωμο-λεωφορεια τους. Επισης μας χρωστανε εξηγησεις για το πού πηγανε τα λεφτα των φορων μας και οι επιδοτησεις της ΕΕ τοσες δεκαετιες που το μετρο εμενε στα χαρτια. Επισης μην ξεχναμε οτι το μετρο της Αθηνας εχει συχρηματοδοτηθει απο την ΕΕ, δηλαδη ακομα και με ξενα λεφτα δεν ειμαστε ικανοι να αποκτησουμε μετρο.

Τι λογικη ειναι το "ας ιδρωσουν και λιγο οι φοιτητες, δεν θα παθουν τιποτα";;; Το να ιδρωνει ο φοιτητης και να ταλαιπωρειται τον ανδρωνει;;; Προαγει την προσωπικοτητα του;; Του ενστερνιζει την δηθεν ηθικη του δυσκολου δρομου και την αξια του μοχθου;;; Εγω θεωρω απολυτα μαζοχιστικη αυτην την παραλογη λογικη. Ειναι δικαιωμα ολων μας να μετακινουμαστε ανετα και ξεκουραστα. Μας το χρωστανε εξαιτιας των τοσων απειρων φορων που πληρωνουμε, δεν μας το κανουν ως χαρη. Οπως και σε τοσα αλλα, αυτο που σε αλλες χωρες ειναι αυτονοητη καθημερινοτητα των πολιτων, στην Ελλαδα ειναι ουτοπια που πρεπει να λεμε κι ευχαριστω εμεις οι λιγοι Αθηναιοι που την απολαμβανουμε.

Η 24ωρη λειτουργια ειναι αυτονοητο αιτημα. Δεν θα εμποδιζει την συντηρηση του συστηματος. Στην Νεα Υορκη το μετρο λειτουργει 24/7. Δεν κανουν συντηρηση εκει;;; Η 24ωρη λειτουργια των ΜΜΜ σκονταφτει στην πανισχυρη συντεχνια των ταξιτζηδων. Ποιος υπουργος μεταφορων θα τολμησει να τους στερησει το χρυσωρυχειο του σαββατοβραδου;;

Η γραμμη 4 σχεδιαζεται να περνα απο την πανεπιστημιουπολη (εισοδος ουλωφ παλμε) κα απο την πολυτεχνειουπολη ζωγραφου (εισοδος Ηρωων Πολυτεχνειου). Το 2020+ζησε-μαη-μου-να-φας-τριφυλλι που θα ολοκληρωθει, θα την χαιρονται τα παιδια μου που θα ειναι στο πτυχιο...



Το μετρό δεν είναι εύκολη υπόθεση για να λες, ε μάστορα, τράβα και από 'δω μια γραμμή, τράβα κι άλλη μια απο ΄κει πέρα να βολέψουμε τον κακόμοιρο τον περιπτερά που δουλεύει πρωί-πρωί, κλπ.


Kακως που δεν ειναι! Να γινει! Καθε γειτονια του πυκνοκατοικημενου λεκανοπεδιου εχει δικαιωμα στο μετρο. Ισως ο Αγιος Στεφανος και η Λουτσα και η Κερατερα να βολευτουν με τον προαστιακο, αλλα δεν γινεται τοσες πυκνοκατοικημενες γειτονιες οπως τα Καμινια, το Παγκρατι, το Καλαμακι, η Πετρουπολη, το Καματερο, η Γλυφαδα, το Πασαλιμανι, το Ψυχικο και ολοκληρη η λεωφορος Κηφισιας να μην εχουν μετρο.


Με βρίσκεις σύμφωνο ας το επεκτήνουν φυσικά σε κομβικά σημεία....ασχετο αν πχ στην επέκταση προς Αιγάλεω κάναν σταθμό στο πουθενά (στον Ελαιώνα):whistle:

Πρωτον, σε μια πολη με ελαχιστο δικτυο μετρο, καθε επεκταση ειναι καλοδεχουμενη και χρησιμη, ακομα και στο πουθενα.
Δευτερον, ο σταθμος στον Ελαιωνα μονο στο πουθενα δεν ειναι. Εκει θα ειναι το νεο γηπεδο του Παναθηναϊκου, νεα εμπορικα κεντρα κλπ δηλαδη μια ολοκληρη νεα γειτονια. Και επισης ακριβως διπλα στον νεο σταθμο του μετρο του Ελαιωνα θα χτιστει (πότε αραγε;;) ο νεος σταθμος ΚΤΕΛ που θα αντικαταστησει τους δυο τριτοκοσμικους της Κηφισου και της Λιοοσιων.


Πάντως σε καμία μεγάλη πόλη απόσο ξέρω το μετρό δεν είναι 24ωρο...μακάρι να φέρναμε τη διαφορά σε κάτι;)


Νεα Υορκη. Την πρωτη φορα που πηγα ρωτησα εναν επιβατη τι ωρα ειναι το τελευταιο τρενο. Δεν καταλαβαινε τι εννοουσα γιατι απλουστατα στη Νεα Υορκη δεν υπαρχει τελευταιο τρενο. Τα δρομολογια αραιωνουν μεχρι καθε 15-20 λεπτα, αλλα δεν σταματουν ποτέ.


Ναι χ@στηκ@ ο Λιάπης να φέρει το μετρό απέναντι από το σπίτι μου :rofl:

Στο χερι σου ειναι με την ψηφο σου και με επιστολες διαμαρτυριας να τον κανεις να νοιαστει.


Εμείς μόνο σε Ολυμπιακούς, σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ και γενικά μόνο για τους ξένους φροντίζουμε. Εμείς στη μιζέρια μας. :p
Ακριβως. Οι ξενοι αξιζουν να χαιρονται ανετες 24ωρες μετακινησεις. Οι ντοπιοι Ελληνες ιθαγενεις οχι. Οπως βγαζουμε το καλο σερβιτσιο στο σπιτι μας μονο οταν εχουμε καλεσμενους, αλλα ποτέ για μας τους ιδιους...
Ολα οσα φτιαχτηκαν στην Αθηνα, φτιαχτηκαν για τους ξενους που θα ερχονταν στην Ολυμπιαδα και χρυσοπληρωθηκαν ως δηθεν κατεπειγοντα στους εργολαβους απο πολιτικους που τα αφησαν επιτηδες τελευταια στιγμη ωστε να τα χαρακτηρισουν ως κατεπειγονται και να θησαυρισουν αυτοι και οι εργολαβοι. Αν δεν ειχαν γινει οι Ολυμπιακοι αγωνες, ουτε τραμ θα υπηρχε (καραμπινατη χαραξη που εξυπηρετει μονο ολυμπιακες εγκαταστασεις), ουτε νεο αεροδρομιο, ουτε μετρο, ουτε τιποτα...

micar98
28-05-07, 10:28
καλά όλα αυτά αλλά δεν θα έβλαπτε να έφτιαχναν και ενα πάρκινγκ εκεί κοντά...

nm96027
28-05-07, 10:39
ΟιΝεα Υορκη. Την πρωτη φορα που πηγα ρωτησα εναν επιβατη τι ωρα ειναι το τελευταιο τρενο. Δεν καταλαβαινε τι εννοουσα γιατι απλουστατα στη Νεα Υορκη δεν υπαρχει τελευταιο τρενο. Τα δρομολογια αραιωνουν μεχρι καθε 15-20 λεπτα, αλλα δεν σταματουν ποτέ.


Για να ειμαστε ακριβεις:

Το μετρο στην ΝΥ δεν λειτουργει 24/7. Αλλες γραμμες δεν λειτουργουν καθόλου, αλλες τροποποιουνται, αλλες εκτελουν το 1/3 της διαδρομης τους, αλλες λειτουργουν ως εξπρες και κάποιες λειτουργουν κανονικα.
Πιο σωστα θα λεγαμε πως η ΝΥ εχει 24/7 συστημα μαζικων μεταφορων. Δλδ οτι δεν καλυπτεται απο το μετρο, τις νυχτερινες ώρες, καλυπτεται απο λεωφορεια.

Αρα λοιπον για να μπορουμε να ιεραρχησουμε το προβλημα: ας αποκτήσουμε και εμεις εδω 20 γραμμες λεωφορειων που θα λειτουργουν 24/7 και μετα βλέπουμε για το μετρο. Στην ΝΥ κάνουν και το εξης που καθιστα το βραδυνο λεωφορειο πολυ πιο εξυπηρετικο απο το μετρο: μετα απο κάποια ωρα το βράδυ το λεωφορείο σταματάει οπου το ζητησεις και οχι μονο στις στάσεις (εννοείται κατα μηκος της διαδρομης του!)

etsouk2000
28-05-07, 10:58
Το μετρο στην ΝΥ δεν λειτουργει 24/7. Αλλες γραμμες δεν λειτουργουν καθόλου, αλλες τροποποιουνται, αλλες εκτελουν το 1/3 της διαδρομης τους, αλλες λειτουργουν ως εξπρες και κάποιες λειτουργουν κανονικα.


http://www.mta.info/nyct/service/schemain.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.