PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Πολυτεχνείο



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

no_logo
08-11-04, 15:35
μα για ποιά καπέλα μιλάτε;
δεν σας καταλαβαίνω!!!!
στο πολυτεχνείο και γενικά στην αντίσταση κατά της χούντας δραστηριοποιήθηκαν οι αριστεροί
τώρα αν βλέπουμε το ΚΚΕ να μονοπωλεί αυτή την ιστορία παρόλο που η συμμετοχή του αρχικά ήταν ανύπαρκτη (εκφρασμένη μέσα απο το περιβόητο φύλλο της Πανσπουδαστικής Νο 8 ) εεε τι να κάνουμε!!! Μόνο αυτό κατεβαίνει στους δρόμους, οπότε την απουσία μας που εκμεταλλεύεται το κάθε ΚΚΕ και τελικώς φαίνεται μόνο αυτό.

Σε ότι αφορά τους νοσταλγούς... εντάξει φαιδροί είναι οι άνθρωποι, συχνά όμως και επικίνδυνοι!!! Η ελληνική κοινωνία τους καταδίκασε ναναι στη γωνία, να ντρέπονται,να κρύβονται, όπως τους αρμόζει...

Τα άλλα περι σκληρότητας ή όχι της ελληνικής χούντας δε θα τα σχολιάσω...
Ρωτήστε τους γονείς σας, ρίξτε μια ματιά σε κανένα βιβλίο.
Αλλά και πριν την χούντα, τα ξερονήσια τις φυλακές κλπ
Εγώ πάντως που θυμάμαι τα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης
με έστελναν στο περίπτερο 10 τετράγωνα πιο πάνω να πάρω τον Ριζοσπάστη οι δικοί μου...

και για την ταμπακιέρα, με πιέζει και ο χρόνος....
κατεβείτε στους δρόμους την ημέρα του Πολυτεχνείου όλοι εσεις που θεωρείτε πως ορισμένα έστω αιτήματα παραμένουν ακόμα επίκαιρα
δείτε την επέτειο σαν μια μέρα όπου θα διαμαρτυρηθούμε για τα κακώς κείμενα έστω...
Το Πολυτεχνείο δεν είναι γιορτή, είναι εξέγερση και πάλη ταξική
σωστοτατος ο/η sarahkane το πολυτεχνείο είναι ο δικός μας Μάης του 68

stamiak
08-11-04, 18:02
"yiapap"

Είναι λογικό να παρεξηγούνται πράγματα αφού το ύφος και ο τόνος της φωνής δεν είναι ορατά σε ένα φόρουμ.

Το "ΜΟΝΟ" που έγραψα πάει στο "να μην βγάλουμε όλους τους Ελληνες ήρωες" δηλ. ο τίτλος αντιστασιακοί και ήρωες, ανήκει ΜΟΝΟ σε όσους ενεργά αντιστάθηκαν και έφαγαν το ξύλο και όχι σε όλους τους Έλληνες που δεν κουνήθηκαν καθόλου κατά την δικατορία.

Δεν βάζω δηλ. το "ΜΟΝΟ" με την έννοια ότι ήταν λίγοι, οπότε "δεν τρέχει και τίποτα".
Το διευκρινίζω απλά γιατί εννοώ ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ανέφερες.

Προσωπικά θα είχα πρόβλημα με την χούντα ακόμα κι αν ΕΝΑ μόνο άνθρωπο τον χτυπούσαν άδικα (πόσο μάλλον όταν ήταν χιλιάδες).

Έχω καταθέσει εκτενώς κάποιες απόψεις για το θέμα:

http://www.adslgr.com/forum/thread10623-0-asc-75.html
http://www.adslgr.com/forum/thread10623-0-asc-90.html

blend
08-11-04, 21:38
Δεν θέλω να ακούω μαλακίες απο ανεγκέφαλους φασίστες ότι "η χούντα ήταν καλή, ο κόσμος είχε δουλειά, και όλα ήταν μιά χαρά εκτός απο μερικούς κακούς κομουνιστές που τιμωρήθηκαν"
Επι χούντας δεν μπορούσες να βρείς δουλειά αν δεν πήγαινες με τα νερά τους, και αν ήθελαν μερικοί που δεν σε γουστάραν σε καταδίδαν για κομουνιστή, έτσι ώστε σου έμπαινε η βούλα χωρίς να έχεις καμμιά σχέση, με αποτέλεσμα ο ένας να κατασκοπεύει τον άλλο, και όπως λένε και οι παλιοί " φοβόσουν να πείς ακόμη και το όνομά σου"
Θυμάμαι πιτσιρικάς που για να πάμε με λεωφορείο π.χ απο μία πολη σε μία άλλη ανέβαινε στρατιωτικός επάνω στο λεωφορείο λίγο πρίν φτάσουμε στην πόλη προορισμό, και τσέκαρε ταυτότητες, λές και είχαμε κατοχή.
Μεγάλη φτώχια και ανεργία σε σχεδόν ολόκληρη την χώρα, ανάγκασε το μεγαλύτερο ποσοστό του εργατικού δυναμικού να μεταναστεύσει, και μετά περηφανεύονταν ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεγάλη ανεργία( ε, βέβαια αφού φύγαν όλοι στο εξωτερικό)...
Αντίθετες απόψεις και ελευθερία έκφρασης καταδικάζονταν (βλέπε Κίνα).
Με τις μαλακίες της χούντας που προσπάθησε επανειλημένως να κάνει ένοπλο πραξικόπημα και στην Κύπρο(σε συνεργασία με τους αγαπητούς μας φίλους τους αμερικάνους) χάθηκε η μισή.
Ακου εκεί, θα βάλω την Ελλάδα σε γύψο!!
Ρε ούστ!

Συμφωνω με οτι γραφεις, αλλα παρακαλω ψυχραιμα και ας μην χρησιμοποιουμε "μπινελικια"!
Μερικες φορες, ακομα κι αν εχουμε ολο το δικιο με το μερος μας, το χανουμε λογω "λεπτομερειων".

θενκ γιου

KyR-X
08-11-04, 22:00
Να κάνω μια ερώτηση λίγο αφελής αλλά πιθανών έτσι θα φαινώταν στα μάτια ενός πιτσιρικά.

Οι υπόλοιποι Έλληνες έχουν σαν εθνικές εορτές την 28η Οκτωβρίου του ΟΧΙ και την 25η Μαρτίου της Επανάστασης και του Ευαγγελισμού, εσείς δηλ. οι άνθρωποι της γενιάς της δικής και τα παιδιά σας μαζί με τους δημοσιογράφους και τους Πολιτικούς που αναδείχτηκαν κατά τη περίοδο του Πολυτεχνείου όπως λένε δεν παραδέχεστε αυτές τις γιορτές και γιορτάζετε μόνο το Πολυτεχνείο? Συμπίπτει νομίζω οτι οι απόψεις πολλών εορταζώντων το Πολυτεχνείο βλέπουν την 28η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου σαν αρνητικούς θεσμούς για τη χώρα μας. Θα ήθελα να επεκταθώ και στην επίσημη θρησκεία του Κράτους που όπως πιστεύω (μπορεί και να μην κατάλαβα καλά) πάλι μεγάλος αριθμός των εορταζώντων για το Πολυτεχνείο είναι αντίθετοι όπως τουλάχιστον με έχουν αφήσει να καταλάβω τα λεγόμενα πολλών.

Πιστέψτε με αν αναγκαζώταν να αναλύσει ένας πιτσιρκάς αυτά τα θέματα αυτό θα ρωτούσε.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα παραπάνω ισχύουν, στο μυαλό των περισσοτέρων που γράφουν εδω κάθε μέρα, σε τι πράγματι πιστεύουν οτι το Πολυτεχνείο επαναστάτησε αν οχι μόνο στο πολιτειακό σύστημα της επταετίας του 1967 - 1974.

Ελπίζω κάποιος να είναι αρκετά γεναίος να μου απαντήσει ευθέως.

blend
08-11-04, 22:03
Απορία, κάποτε σε μία συζήτηση είχε ειπωθεί ότι το βράδι που έγινε χαμός στο Πολυτεχνείο υπήρχαν πράκτορες της CIA (ή δεν ξέρω ποιοι) που από μπαλκόνια πυροβολούσαν τον κόσμο (τους φοιτητες κλπ) για να οξύνουν ακόμα περισσότερο τα πνεύματα.

Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει ακούσει/διαβάσει αυτή την άποψη;

Απο προσωπικη γνωση, ηταν ειδικες ομαδες της ασφαλειας στις ταρατσες γυρω απο το Πολυτεχνειο. Snipers. Δεν ηταν ξενοι. Ελληνες καλα εκπαιδευμενοι φονιαδες. Στο Πεδιο του Αρεως σημαδεψαν και πετυχαν μια περαστικη τουριστρια με το μωρακι της.
Χτυπησαν την Αντισταση στην καρδια.. μπραβο τους..

Στην Πλατεια Αμερικης, βραδυ, ο κοσμος εχει εντοπισει εναν sniper στην ταρατσα Μεθυμνης και Πατησιων. Μερικοι θαραλεοι ανεβαινουν και τον πιανουν. Οταν κατεβηκαν (ενας λιγοτερος, γιατι ενας απο αυτους σκοτωθηκε στην ταρατσα), ολοι μενουμε εκπληκτοι, γιατι ο τυπος φορουσε την στολη αστυνομικου και εκτος απο καραμπινα με διοπτρα, πιστολια και ενα UZI, ειχε και ενα σακκιδιο γεματο χειροβομβιδες. Το σπιτι μου ηταν σε αυτη την πολυκατοικια.

ΕΡΜΗΣ
08-11-04, 22:09
Για μένα οι εθνικές εορτές την 28η Οκτωβρίου του ΟΧΙ και την 25η Μαρτίου είναι εκτός τον άλλων για να γιορτάσουμε και το πως απαντάει ο Έλληνας στους εξωτερικούς κινδύνους(Κρατών που επιβουλεύονται την εδαφική μας ακεραιότητα). Θα πρέπει να γιορτάζουμε κάθε χρόνο στις 17/11 το πως απαντάει ο Έλληνας στους εσωτερικούς κινδύνους(απολυταρχικά καθεστώτα και "υπάλληλοι" ξένων υπερδυνάμεων)

blend
08-11-04, 22:26
Να κάνω μια ερώτηση λίγο αφελής αλλά πιθανών έτσι θα φαινώταν στα μάτια ενός πιτσιρικά.

Οι υπόλοιποι Έλληνες έχουν σαν εθνικές εορτές την 28η Οκτωβρίου του ΟΧΙ και την 25η Μαρτίου της Επανάστασης και του Ευαγγελισμού, εσείς δηλ. οι άνθρωποι της γενιάς της δικής και τα παιδιά σας μαζί με τους δημοσιογράφους και τους Πολιτικούς που αναδείχτηκαν κατά τη περίοδο του Πολυτεχνείου όπως λένε δεν παραδέχεστε αυτές τις γιορτές και γιορτάζετε μόνο το Πολυτεχνείο? Συμπίπτει νομίζω οτι οι απόψεις πολλών εορταζώντων το Πολυτεχνείο βλέπουν την 28η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου σαν αρνητικούς θεσμούς για τη χώρα μας. Θα ήθελα να επεκταθώ και στην επίσημη θρησκεία του Κράτους που όπως πιστεύω (μπορεί και να μην κατάλαβα καλά) πάλι μεγάλος αριθμός των εορταζώντων για το Πολυτεχνείο είναι αντίθετοι όπως τουλάχιστον με έχουν αφήσει να καταλάβω τα λεγόμενα πολλών.

Πιστέψτε με αν αναγκαζώταν να αναλύσει ένας πιτσιρκάς αυτά τα θέματα αυτό θα ρωτούσε.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα παραπάνω ισχύουν, στο μυαλό των περισσοτέρων που γράφουν εδω κάθε μέρα, σε τι πράγματι πιστεύουν οτι το Πολυτεχνείο επαναστάτησε αν οχι μόνο στο πολιτειακό σύστημα της επταετίας του 1967 - 1974.

Ελπίζω κάποιος να είναι αρκετά γεναίος να μου απαντήσει ευθέως.

Ποιος ειπε οτι δεν δεχομαστε και δεν γιορταζουμε οπως ολοι οι Ελληνες στην 28 Οκτωβριου και την 25 Μαρτιου;
Πως βγαζεις ενα τετοιο αφθαιρετο και προσβλητικο συμπερασμα;

Αγνοεις εντελως το τι συνεβη σε πολιτικο επιπεδο τοσο μεταπολεμικα, οσο και μετα το '21. Το πολιτικο μπαχαλο δεν ειναι "προνομιο" της δικης μας γενιας, αλλα και της γενιας της Επαναστασης του Εθνους και του μεταπολεμου.

Χαρακτηριζεσαι απο αμαθεια και ασεβεια. Ως εκ τουτου και μεχρι να αποφασισεις να μορφωθεις, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΝΩΜΗΣ.

Αν εχεις τον ελαχιστο αυτοσεβασμο, μην κανεις τον κοπο να ξαναγραψεις εδω. Αν το κανεις, θα ειναι ξεκαθαρο οτι λειτουργεις προβοκατορικα και κατευθυνομενα.

Δεν εχεις ουτε καν το θαρρος να δηλωσεις οτι: NΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟ-ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ.

Eννοειται, οτι θα συνεχισεις να γραφεις, γιατι ο απωτερος σκοπος σου, ειναι να διαλυσεις μια, κατα τα αλλα, καλη συζητηση.

Σιγουρα...

KyR-X
08-11-04, 22:43
Χαρακτηριζεσαι απο αμαθεια και ασεβεια. Ως εκ τουτου και μεχρι να αποφασισεις να μορφωθεις, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΝΩΜΗΣ.


Ο κόσμος μορφώνεται καθημερινά απο Τριανταφυλόπουλους, Κούλογλου και Παπαχελάδες, έτσι μορφώνομαι κι εγω. Η μόρφωση που παίρνω απο αυτούς μου μιλάει για μια υπέρλαμπρη γιορτή της Δημοκρατίας όπως είναι το Πολυτεχνείο όπου ολα έγιναν "όπως ακριβώς αυτοί μας τα διηγούνται" ενω δεν θα τύχει ίδιας αντιμετώπισης ούτε η Ιστορία μας ούτε οτι έχει σχεση με το Έθνος τα Εθνικά σύμβολα και τη Θρησκεία. Εκεί ισχύει τα τελευταία χρόνια ενα καθεστώς ρεβιζιονισμού (επανανακάλυψης κρυμένων πτυχών και εναλακτικών θεωριών δηλαδή αναθεώρησης) ενω το Πολυτεχνείο είναι ενα ακλόνητο σύμβολο φωτός της γενιάς που το έζησε και τίποτε εκεί δεν επιδέχεται αμφβισβήτηση. Ο τόνος μου δεν είναι ειρωνικός είναι προβληματισμένος, πως μπορεί ο καθένας και ο σκύλος του (every man and his dog) που έχει παρελάσει απο την Ελληνική τηλεόραση και ειδικά τη κρατική τόσα χρόνια απο πολιτικά στελέχη, δημοσιογράφους, ηθοποιούς, σκηνοθέτες, κομματκά στελέχη, συνδικαλιστές, κομμουνιστές, σοσιαλιστές και σοσιαληστές που προσωπικά δεν πιστεύω οτι διακρίθηκαν για το ταλέντο τους αλλά για τις γνωριμίες που είχαν ώστε να προωθηθούν, να δηλώνουν οτι "και αυτός/ή βρισκώταν στο Πολυτεχνείο". Ποιοί το έζησαν τελικά και ποιοί οχι. Υπήρχε κάποια συμφωνία κάτω απο το τραπέζι, "ελα στο Πολυτεχνείο και θα σε διορίσω όταν μπω στα πράγματα" ακούγεται αφελές αλλά εφελές δεν είναι, οι πιο απλές ερωτήσεις, επιδέχωνται μόνο απλών απαντήσεων. Κάτι σαν στρατολόγηση μοιάζει στον ανίδεο. Εσείς η γενιά του Πολυτεχνείου τι κάνατε για να περιφρουρήσετε τη γιορτή της Δημοκρατίας, διώξατε τα λαμόγια αν υπήρχαν, ή είχαν γίνει ήδη καθεστώς και η μόνη επιλογή των αγνών ιδεολόγων ήταν απλά να συμπορευτούν για μια θέση στο Δημόσιο ή στο κόμμα?

Ποιά τα αποτελέσματα της επανάστασης για το Πολυτεχνείο τελικά? Τι νομίζετε εσείς? Έγινε για την κουτάλα και μια θέση στην εξουσία, ήταν μια επανάσταση που απέτυχε? Μήπως πέτυχε αλλά δν ήταν ο σκοπός μια πραγματική επανάσταση? Σήμερα αν γινώταν Πολυτεχνείο απέναντι σε ποιόν θα ξεσηκωνόμασταν?
Πως μαζεύτηκε όλος αυτός ο κόσμος γύρω απο το Πολυτεχενείο. Ποιές δυνάμεις δρούσαν εκείνη την εποχή πλην της Χούντας των Συνταγματαρχών. Πόσες χούντες είχαμε στην Ελλάδα μέσα σε αυτή την επταετία. Τι ιδεολογικές αποκλίσεις είχαν αν είχαν. Ολα αυτά περιμένουν ακόμη απάντηση.

ΕΡΜΗΣ
08-11-04, 22:44
Το κακό Blend είναι ότι αυτό γίνεται και από άλλους στο φόρουμ. Αρκετές φορέ που γράφω κάτι παραποιούνται αυτά που γράφω. Δεν είμαστε κλώνοι και δεν μπορούμε να έχουμε την ίδια άποψη. Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι ο Kyr-X αλλά εκτός από αυτόν υπάρχουν και άλλοι εδώ που εκτροχιάζουν την συζήτηση πηγαίνοντας από άσχετα επιχειρήματα -> σε ζητήματα ορθογραφίας και μετά ξαφνικά αλλάζουν επιχειρήματα -> με βάση τους κανόνες του φόρουμ. Με απλά λόγια έχουμε πολλά μέτρα και πολλά διαφορετικά σταθμά.

KyR-X
08-11-04, 22:53
Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι ο Kyr-X αλλά εκτός από αυτόν υπάρχουν και άλλοι εδώ που εκτροχιάζουν την συζήτηση πηγαίνοντας από άσχετα επιχειρήματα

Γιατί με κατηγορείς οτι εγω εκτροχιάζω σηζητήσεις σε threads. Δεν σε καταλαβαίνω. Πάντα οτι ρωτάω είναι κατευθείαν στην ουσία. Δεν είμαι κάτι ούτερ δουλεύω για κάποιους. Τι σου έδωσε τέτοια εντύπωση?

blend
08-11-04, 22:55
Χαρακτηριζεσαι απο αμαθεια και ασεβεια. Ως εκ τουτου και μεχρι να αποφασισεις να μορφωθεις, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΝΩΜΗΣ.


Ο κόσμος μορφώνεται καθημερινά απο Τριανταφυλόπουλους, Κούλογλου και Παπαχελάδες, έτσι μορφώνομαι κι εγω. Η μόρφωση που παίρνω απο αυτούς μου μιλάει για μια υπέρλαμπρη γιορτή της Δημοκρατίας όπως είναι το Πολυτεχνείο όπου ολα έγιναν "όπως ακριβώς αυτοί μας τα διηγούνται" ενω δεν θα τύχει ίδιας αντιμετώπισης ούτε η Ιστορία μας ούτε οτι έχει σχεση με το Έθνος τα Εθνικά σύμβολα και τη Θρησκεία. Εκεί ισχύει τα τελευταία χρόνια ενα καθεστώς ρεβιζιονισμού (επανανακάλυψης κρυμένων πτυχών και εναλακτικών θεωριών δηλαδή αναθεώρησης) ενω το Πολυτεχνείο είναι ενα ακλόνητο σύμβολο φωτός της γενιάς που το έζησε και τίποτε εκεί δεν επιδέχεται αμφβισβήτηση. Ο τόνος μου δεν είναι ειρωνικός είναι προβληματισμένος, πως μπορεί ο καθένας και ο σκύλος του (every man and his dog) που έχει παρελάσει απο την Ελληνική τηλεόραση και ειδικά τη κρατική τόσα χρόνια απο πολιτικά στελέχη, δημοσιογράφους και ηθοποιούς που προσωπικά δεν πιστέυω οτι διακρίθηκαν για το ταλέντο τους αλλά για τις γνωριμίες που είχαν ώστε να προωθηθούν, να δηλώνουν οτι "και αυτός/ή βρισκώταν στο Πολυτεχνείο". Ποιοί το έζησαν τελικά και ποιοί οχι. Υπήρχε κάποια συμφωνία κάτω απο το τραπέζι, "ελα στο Πολυτεχνείο και θα σε διορίσω όταν μπω στα πράγματα" ακούγεται αφελές αλλά εφελές δεν είναι, οι πιο απλές ερωτήσεις, επιδέχωνται μόνο απλών απαντήσεων. Κάτι σαν στρατολόγηση μοιάζει στον ανίδεο. Εσείς η γενιά του Πολυτεχνείου τι κάνατε για να περιφρουρήσετε τη γιορτή της Δημοκρατίας, διώξατε τα λαμόγια αν υπήρχαν, ή είχαν γίνει ήδη καθεστώς και η μόνη επιλογή των αγνών ιδεολόγων ήταν απλά να συμπορευτούν για μια θέση στο Δημόσιο ή στο κόμμα?

Τουλαχιστον δηλωνεις απο που τραβας "μορφωση".
Ειναι και αυτο μια εξελιξη.

Αν εχεις προβλημα με τα καναλια, πηγαινε εκει να τα πεις αυτα.

Η ερωτηση προς την γενια μου δεν μας αφορα. Και οπως ειπε ο Πιραντελο: "Ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε".

Εδω δεν θα βρεις απαντησεις σε τετοια προβοκατορικα ερωτηματα.

Ομολογω πως διακρινω ενα ειδος "πολιτικου λογου" (ξυλινος) στον τροπο που γραφεις.

Ευχαριστω, δεν θα παρω.

ΕΡΜΗΣ
08-11-04, 23:01
Γιατί με κατηγορείς οτι εγω εκτροχιάζω σηζητήσεις σε threads. Δεν σε καταλαβαίνω. Πάντα οτι ρωτάω είναι κατευθείαν στην ουσία. Δεν είμαι κάτι ούτερ δουλεύω για κάποιους. Τι σου έδωσε τέτοια εντύπωση?

Κάποιες φορές το έχεις κάνει, τώρα δεν θυμάμαι να σου πω :lol: . Εγώ απλά λέω ότι και άλλοι ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ εκτροχιάζουν συστηματικά τη συζήτηση

KyR-X
08-11-04, 23:20
Εγώ απλά λέω ότι και άλλοι ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ εκτροχιάζουν συστηματικά τη συζήτηση

Α! Τώρα λες οτι εκτροχιάζω τις συζητήσεις και εκ συστήματος! Αλλά δεν θυμάσαι που και πως το εχω κάνει προσωπικά εγω. Θα με εξέπλησε αν το έβρισκες βέβαια, αλλά μιας και ζούμε στην Ελλάδα, είναι της μόδας να είμαστε ξερόλες και να γνωρίζουμε τα πάντα αλλά να μην θυμόμαστε ακριβώς πως έγινε κάτι και γιατί...Είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα νεοέλληνα όπως ίσως κι εγω, ίσως ολοι να είμστε τελικά.

Σύνδεσε:

την απλότητα με την οποία με κατηγορείς για κάτι και μετά με πόση αθωότητα να λες οτι δεν θυμάσαι που και πως το είδες και το άκουσες, θαρείς και ζείς σε κάποιο Matrix..

με αυτά που ρωτάω για το Πολυτεχνείο τους υπόλοιπους.

You proved my point. :lol:

Να σας ευχηθώ καλή συνέχεια απο τώρα γιατί προσωπικά δεν θα συμμετέχω σε αυτό το thread εφόσων πιστεύω οτι κανείς στη πραγματικότητα δεν είδε είτε άκουσε τίποτε περισσότερο απο τα αφιερώματα της Κρατικής TV για το Πολυτεχνείο.

edit: Υ.Γ.Αν σας την πεί κάποιος ξένος οτι δεν είστε σοβαροί σαν Έλληνες θα του επιτεθείτε γιατί είναι ξένος, αν σας την πεί κάποιος δικός σας καλή ώρα όπως εγω, τότε είναι προβοκάτορας.

Συγνώμη..αλλά δεν είστε σοβαροί ρε Έλληνες.

ΕΡΜΗΣ
08-11-04, 23:25
Όχι απλά δεν θυμάμαι. Δεν μπορώ να θυμάμαι τα πάντα αλλά σίγουρα έχω σχηματίσει κάποια άποψη για τον κάθε ένα σε αυτό το φόρουμ. Δεν ξέρω αν είναι η σωστή καθώς πολλά πράγματα τα καταλαβαίνεις αν δεις κάποιον από κοντά και αν μάθεις για τη προσωπική του ζωή και τα βιώματα του. Είναι αλήθεια πάντως ότι δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για κανένα εδω μέσα

blend
08-11-04, 23:28
Το κακό Blend είναι ότι αυτό γίνεται και από άλλους στο φόρουμ. Αρκετές φορέ που γράφω κάτι παραποιούνται αυτά που γράφω. Δεν είμαστε κλώνοι και δεν μπορούμε να έχουμε την ίδια άποψη. Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι ο Kyr-X αλλά εκτός από αυτόν υπάρχουν και άλλοι εδώ που εκτροχιάζουν την συζήτηση πηγαίνοντας από άσχετα επιχειρήματα -> σε ζητήματα ορθογραφίας και μετά ξαφνικά αλλάζουν επιχειρήματα -> με βάση τους κανόνες του φόρουμ. Με απλά λόγια έχουμε πολλά μέτρα και πολλά διαφορετικά σταθμά.

Να που τωρα εγραψες μια χαρα μηνυμα. Λες την αποψη σου και συμφωνω ή διαφωνω, ειμαι υποχρεωμενος να την δεχτω.

Δεν εχω προβλημα με την διαφορετικοτητα του καθ'ενος. Εχω προβλημα οταν, δηθεν "αθωες" αποψεις και ερωτησεις, υποκρυπτουν δολιοτητα.

Σε ενα θεμα οπως η επετειος του Πολυτεχνειου, το να αμφισβητεις γεγονοτα, να τα στρεβλωνεις, με βασικο στοχο να "περασεις γραμμη", ειναι σαν να αμφισβητεις την επετειο και τα γεγονοτα του 1821 ή του 1940. Αυτο δεν το καταλαβαινουν μερικοι, με αποτελεσμα να καταληγουν γραφικοι και τελικα, αποδιοπομπαιοι.

Η απαντηση σε τετοιους "συνομιλητες" πρεπει παντα να ειναι σκληρη, αδυσωπητη και απολυτη.

Και στην δικη μου περιπτωση (και μερικων άλλων εδω) δεν δεχομαι "μαθηματα" ιστοριας και ...φρονηματων. Πανω απο το ΔΙΚΟ ΜΟΥ κορμι, περασαν τανκς εθνικοφρονων και πολεμος ηλιθιων "δηθεν" πατριωτων.

Βλεπεις, άλλο ειναι να εχεις ζησει γεγονοτα και καταστασεις, και άλλο να τα διαβαζεις ή να τα ακους απο "δεξια" και "αριστερα". Οταν σκανε οι ολμοι διπλα σου, δεν σκεφτεσαι πολιτικα... χεστηκες(sorry) για τον κουμμουνισμο και τον καπιταλισμο...

Αυτο που σε νοιαζει ειναι να δεις τον ηλιο ΚΑΙ αυριο το πρωϊ, και οχι το ..."αμα την γλυτωσω απο εδω, θα παω να γινω δημοσιος υπαλληλος"...!!!

Φιλε μου, αν καποιος μου μιλησει για το μαθητικο κινημα του '91, θα βγαλω το σκασμο, γιατι απλα, ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ.

ΕΡΜΗΣ
08-11-04, 23:32
Αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρεις τι θα γίνει με την δήθεν προοδευτική πολιτική, αφελή κατ εμέ που ακολουθούν οι πολιτικοί μας

blend
08-11-04, 23:36
Εγώ απλά λέω ότι και άλλοι ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ εκτροχιάζουν συστηματικά τη συζήτηση

Α! Τώρα λες οτι εκτροχιάζω τις συζητήσεις και εκ συστήματος! Αλλά δεν θυμάσαι που και πως το εχω κάνει προσωπικά εγω. Θα με εξέπλησε αν το έβρισκες βέβαια, αλλά μιας και ζούμε στην Ελλάδα, είναι της μόδας να είμαστε ξερόλες και να γνωρίζουμε τα πάντα αλλά να μην θυμόμαστε ακριβώς πως έγινε κάτι και γιατί...Είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα νεοέλληνα όπως ίσως κι εγω, ίσως ολοι να είμστε τελικά.

Σύνδεσε:

την απλότητα με την οποία με κατηγορείς για κάτι και μετά με πόση αθωότητα να λες οτι δεν θυμάσαι που και πως το είδες και το άκουσες, θαρείς και ζείς σε κάποιο Matrix..

με αυτά που ρωτάω για το Πολυτεχνείο τους υπόλοιπους.

You proved my point. :lol:

Να σας ευχηθώ καλή συνέχεια απο τώρα γιατί προσωπικά δεν θα συμμετέχω σε αυτό το thread εφόσων πιστεύω οτι κανείς στη πραγματικότητα δεν είδε είτε άκουσε τίποτε περισσότερο απο τα αφιερώματα της Κρατικής TV για το Πολυτεχνείο.

edit: Υ.Γ.Αν σας την πεί κάποιος ξένος οτι δεν είστε σοβαροί σαν Έλληνες θα του επιτεθείτε γιατί είναι ξένος, αν σας την πεί κάποιος δικός σας καλή ώρα όπως εγω, τότε είναι προβοκάτορας.

Συγνώμη..αλλά δεν είστε σοβαροί ρε Έλληνες.

Να ενα δειγμα προβοκατσιας. Το μονο που σε νοιαζει ειναι να διαβρωσεις την κουβεντα.

Καλο ταξιδι...

blizard
09-11-04, 00:22
Σε ενα θεμα οπως η επετειος του Πολυτεχνειου, το να αμφισβητεις γεγονοτα, να τα στρεβλωνεις, με βασικο στοχο να "περασεις γραμμη", ειναι σαν να αμφισβητεις την επετειο και τα γεγονοτα του 1821 ή του 1940. Αυτο δεν το καταλαβαινουν μερικοι, με αποτελεσμα να καταληγουν γραφικοι και τελικα, αποδιοπομπαιοι.
Ξέρεις ότι γενικά την ιστορία την γράφουν οι νικητές, και σίγουρα βλέπεις την διαστρέβλωση και από την μεριά των "δημοκρατικών" ,έτσι?
Την κατακρίνεις και αυτή, ή την βάζεις στο πλαίσιο της φιλικής και υπέρ του νοήματος του πολυτεχνείου στρέβλωση?

Νομίζω ότι το πολυτεχνείο ήταν η αντίδραση του κόσμου στην Χούντα και την καταπίεση που όλα τα καθεστώτα αυτού του είδους έχουν, και τίποτα λιγότερο η περισσότερο.
Στην πράξη δεν πέτυχε δυστηχός τον στόχο του, αλλά έφερε τον Ιωαννίδη και μετά βρήκαν την ευκαιρία οι Τούρκοι να πάρουν την Κύπρο.

KyR-X
09-11-04, 01:23
Τουλαχιστον δηλωνεις απο που τραβας "μορφωση".
Ειναι και αυτο μια εξελιξη.

Αν εχεις προβλημα με τα καναλια, πηγαινε εκει να τα πεις αυτα.

Η ερωτηση προς την γενια μου δεν μας αφορα. Και οπως ειπε ο Πιραντελο: "Ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε".

Εδω δεν θα βρεις απαντησεις σε τετοια προβοκατορικα ερωτηματα.

Ομολογω πως διακρινω ενα ειδος "πολιτικου λογου" (ξυλινος) στον τροπο που γραφεις.

Ω ναι! Το απαύγασμα της υπευθυνότητας για την κοινωνία γύρω σου είσαι! Τι σε νοιάζει εσένα απο που μορφώνονται οι σημερινοί νέοι, μάλλον, τι την νοιάζει την γενιά σου εννοώ, εσείς είσασταν "μάγκες", "ωραίοι" και έχεται "την γνώση"..αλλίμονο στους νέους..δεν είσαστε εσείς υπεύθυνοι για τη κοινωνική μόρφωση τους, κάποιος πολιτισμός σε κάποιο μακρινό νεφέλωμα που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη απο τους επιστήμονες θα είναι προφανώς..Εδω οχι μόνο απαντήσεις σε προβοκατόρικα ερωτήματα δε θα βρω, δε θα βρω απαντήσεις.. period.

Να μη σε αφορά η ερώτηση προς τη γενιά σου, και γιατί να σε αφορά άλλωστε, υπάρχει έστω ενας μη βολεμένος για να τον δείξεις σαν παράδειγμα? Μιλώντας στη γενιά σου απευθύνομαι και στους καθηγητές, στους πολιτικούς, στους δημοσιογράφους, σκηνοθέτες, πανεπιστημιακούς και σε όλες τις "αυθεντίες" που κυβερνάν άμεσα ή έμεσα αυτό το τόπο, η γενιά σου κυβερνά αυτή τη στιγμή όπως και κυβερνά τα τελευταία είκοσι τόσα χρόνια αν δεν το πήρες χαμπάρι.

ΕΡΜΗΣ


Όχι απλά δεν θυμάμαι. Δεν μπορώ να θυμάμαι τα πάντα αλλά σίγουρα έχω σχηματίσει κάποια άποψη για τον κάθε ένα σε αυτό το φόρουμ. Δεν ξέρω αν είναι η σωστή καθώς πολλά πράγματα τα καταλαβαίνεις αν δεις κάποιον από κοντά και αν μάθεις για τη προσωπική του ζωή και τα βιώματα του. Είναι αλήθεια πάντως ότι δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για κανένα εδω μέσα


ogenikos


Δεν θέλω να ακούω μαλακίες απο ανεγκέφαλους φασίστες ότι "η χούντα ήταν καλή, ο κόσμος είχε δουλειά, και όλα ήταν μιά χαρά εκτός απο μερικούς κακούς κομουνιστές που τιμωρήθηκαν"
Επι χούντας δεν μπορούσες να βρείς δουλειά αν δεν πήγαινες με τα νερά τους, και αν ήθελαν μερικοί που δεν σε γουστάραν σε καταδίδαν για κομουνιστή, έτσι ώστε σου έμπαινε η βούλα χωρίς να έχεις καμμιά σχέση, με αποτέλεσμα ο ένας να κατασκοπεύει τον άλλο, και όπως λένε και οι παλιοί " φοβόσουν να πείς ακόμη και το όνομά σου"
Θυμάμαι πιτσιρικάς που για να πάμε με λεωφορείο π.χ απο μία πολη σε μία άλλη ανέβαινε στρατιωτικός επάνω στο λεωφορείο λίγο πρίν φτάσουμε στην πόλη προορισμό, και τσέκαρε ταυτότητες, λές και είχαμε κατοχή.

Δηλαδή ΕΡΜΗΣ και λοιποί αν υποθέσουμε οτι ζούσαμε σε εποχή αναταραχής, σε τι διαφέρει η ομολογία σου απο την ομολογία των Συνταγματαρχών αν θα τους ρωτούσαν "γιατί ελέγχετε τις ταυτότητες?"

blend


Να ενα δειγμα προβοκατσιας. Το μονο που σε νοιαζει ειναι να διαβρωσεις την κουβεντα.

Είμαστε τελικά για γέλια και για κλάματα έτσι blend!? Τι άλλαξε με το Πολυτεχνείο? Που είμαστε σήμερα? Τι πέτυχε η "ταξική πάλη" τότε? Κανείς δεν απαντά σε οσα ρώτησα. Ακόμη πιο καυτό ερώτημα είναι αν αλλάξαμε οι ίδιοι.

Ξέρετε τι θα κάνω? Θα πάω στο Πολυτεχνείο και θα στήσω ενα πάγκο να πουλάω μικρές μινιατούρες του Πολυτεχενείου, και ίσως κάνω και καμιά auction στο ebay με "αναμνηστικά" της εποχής όπως το Uzi του μπάτσου στην ταράτσα αν βρω το τρόπο :lol:
Memorabilia δηλαδή και τίποτα παραπάνω, πράγματα όπου η μόνη αξίας τους είναι "συλλεκτική" εφόσων κανένα Πολυτεχνείο δεν έλυσε κανένα πρόβλημα για κάποιον που είναι νέος και ζει σήμερα, εσυ blend να μην τσατίζεσαι εφόσων νέος δεν είσαι και δεν έρχεσαι αντιμέτωπος με αυτά τα προβλήματα, εσυ είσουνα τυχερός, όμως επειδή η ζωή συνεχίζεται και το ίδιο πρέπει να συνεχίσει και η ράτσα μας ας βγεί κάποτε κάποιος να μας πει σε αυτό το τόπο τι πρέπει να κάνουμε εκτός απο γιορτές Δημοκρατίας τύπου Memorabilia να μαζευώμαστε οι γέροι να τα συζητάμε και να δείχνουμε με το δάχτυλο την σάπια νεολαία.

Πόσο μακριά είμαστε απο τα να μαζέψει κάποιος την αποβλακωμένη γενιά του Fame Story και του Big Brother και να τους φτιάξει ενα δικό τους Πολυτεχνείο, την λάθος στιγμή, με λάθος συνθήματα για μια λάθος "επαναστάση" με ολέθρια αποτελέσματα?

Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να απορίψει αυτά που ρωτώ δικαιολογώντας την στάση του "μα έλα μωρέ, αυτός πρέπει να είναι προβοκάτορας" και μετά να κοιμηθεί ήσυχος. Αυτό είναι το εύκολο. Εσείς όπως σας κόβω αντί να αντιδράσετε να προειδοποιήσετε, η ευνουχισμένη "λογική" σας, θα σας υπαγορέψει να τρέξετε μπροστά κι εσείς να αρπάξετε καμιά καρέκλα. Μην ακούσω οτι γράφουν γνήσιοι αναρχικοί αριστεροί και Δημοκράτες εδω μέσα, αυτοί όπως υποπτεύωμαι πέθαναν μετά το Πολυτεχνείο, για την ουσία, υποπτεύωμαι οτι τους πέθανε το Πολυτεχνείο ώστε να μην υπάρχει πλεόν διαφυγή, καθόλου παράξενο λοιπόν οτι στα επόμενα χρόνια που ακολούθησαν, διαφυγή δεν υπάρχει όντως.

Με τις υγείες σας.

Ω ναι! Και γράψε οτι θες/θέλετε ανήκω στους φασίστες γραφικούς κτλπ κτλπ. Βολεύει η ταμπέλα. Η πάλι μπορεί και να μην κατάλαβες/ατε τίποτα απο οσα προσπαθώ να υποδείξω. Εκεί είναι πλέον πρόβλημα νοημοσύνης..χαμηλής.

blend
09-11-04, 02:41
Ξέρεις ότι γενικά την ιστορία την γράφουν οι νικητές, και σίγουρα βλέπεις την διαστρέβλωση και από την μεριά των "δημοκρατικών" ,έτσι?
Την κατακρίνεις και αυτή, ή την βάζεις στο πλαίσιο της φιλικής και υπέρ του νοήματος του πολυτεχνείου στρέβλωση?

Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω την ερωτηση. Αν θελεις εξηγησε μου τι εννοεις.
Δηλωνω ομως, οτι δεν εχω/παιρνω θεσεις τριτων. Οτι γραφω εχει μοναδικη σχεση με τα βιωματα μου.



Νομίζω ότι το πολυτεχνείο ήταν η αντίδραση του κόσμου στην Χούντα και την καταπίεση που όλα τα καθεστώτα αυτού του είδους έχουν, και τίποτα λιγότερο η περισσότερο.

Συμφωνω



Στην πράξη δεν πέτυχε δυστηχός τον στόχο του, αλλά έφερε τον Ιωαννίδη και μετά βρήκαν την ευκαιρία οι Τούρκοι να πάρουν την Κύπρο.

Ειναι μια αποψη. Ευρεως αμφισβητουμενη. Η χουντα του Παπαδοπουλου ειχε ηδη καταρρευσει απο λαθος δηθεν πολιτικων κινησεων. Ειχε καταρρευσει και οικονομικα, εξ αιτιας του διεθνους εμπαργκο. Ειχε καταρρευσει και εσωτερικα, απο τις διαμαχες μεταξυ συνταγματαρχων - στρατηγων. Δεν μπορουμε λοιπον να καταλογιζουμε στην εξεγερση του Πολυτεχνειου, νικες ή ηττες ή "δρομολογια". Ηταν το κερασακι στην τουρτα, που με το βαρος του ανετρεψε ισορροπιες. Δεν εφερε τον Ιωαννιδη γιατι, οσοι θυμουνται, ο Παπαδοπουλος ειχε φαει σκουπα λιγο πριν. Ο Ιωαννιδης κατεβασε τα τανκς στο Πολυτεχνειο. Οσο για τους Τουρκους και το Κυπριακο, ας μην το πιασουμε, βρωμαει απο παντου. Αν θες ενα στοιχειο... Οταν γινοταν η αποβαση στην Κερυνεια, ημουν εκει. Αυτοι που αποβιβαστηκαν πρωτοι, ηταν καποιοι καταξανθοι, ψηλοι στρατιωτικοι και δεν μιλουσαν τουρκικα. Διαλεξε εσυ την εθνικοτητα τους. Ευτυχως, δεν τα ειδα μονο εγω αυτα, δυστηχως τα ειδαν πολλοι.

Το Κυπριακο.... Εγινε ενα πραξικοπημα εις βαρος του Μακαριου, οργανωμενο απο την χουντα. Αυτη ηταν η ευκαιρια για την εισβολη των Τουρκων. Καμμια σχεση, αμεση ή εμμεση με τα γεγονοτα του Πολυτεχνειου.

lazar
09-11-04, 02:51
Τελικά blend, μήπως είσαι φωτορεπόρτερ; Σε όλα παρών ήσουν! Στην Χιλή του Πινοσέτ, στο Πολυτεχνείο, στον Αττίλα στην Κύπρο, με αριστερούς, με δεξιούς...

blend
09-11-04, 03:13
Τελικά blend, μήπως είσαι φωτορεπόρτερ; Σε όλα παρών ήσουν! Στην Χιλή του Πινοσέτ, στο Πολυτεχνείο, στον Αττίλα στην Κύπρο, με αριστερούς, με δεξιούς...

Γνωστος ο νομος του Μερφυ.... Οταν ειναι κατι να παει στραβα, ...θα παει... :(

Κατα τα αλλα ειμαι ενας απλος κιθαριστας, μπερδεμενος στα πλοκαμια της πληροφορικης...

Αλλα αυτα δεν ειναι τιποτα... Φαντασου να πας για μια δουλιτσα ενος μηνος στη Μεση Ανατολη(Ισραηλ, Λιβανος, Παλαιστινη) και στην επιστροφη προς Αθήνα να βρεθεις ....Βολιβια... για 8 μηνες...

Γκαντεμης του κερατα σου λεω.... :evil:

πΟΤΕ
09-11-04, 04:32
Παραθέτω μερικά σχόλια πάνω στις 5 προηγούμενες σελίδες:


π.χ. εγώ ήμουν μικρό παιδάκι τότε, και ξέρω από την οικογένειά μου ότι εκατομμύρια Έλληνες δεν κατάλαβαν τίποτα επί δικτατορίας. Πήγαιναν στη δουλειά τους, στο μεροκάματό τους και γύριζαν χωρίς τίποτε να τους συμβεί.

Τώρα μας έπεισες... :D


Στην φυλακή, απομόνωση και εξορία ζούσαν ΜΟΝΟ όσοι ΕΝΕΡΓΑ αντιστέκονταν αλλά και εκ προοιμίου όλοι οι εγγεγραμμένοι αριστεροί (μην βγάλουμε όλους τους Έλληνες ήρωες...).

Πολύ ωραία τα λες! Τώρα, το τι σημαίνει "εγγεγραμμένοι αριστεροί" μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις; Μήπως ο καθένας είχε την ευχέρεια αυτοπροσδιορισμού ως "εγγεγραμμένου αριστερού" σε περίπτωση που λαχταρούσε το ξύλο και τις διώξεις, ενώ εάν ήταν φιλήσυχος πολίτης, χωρίς να έχει προκαλέσει ούτε μια φορά στη ζωή του, δεν τον πείραζε κανείς; :?: :?: :?:

Αυτή την ταμπέλα (ρετσινιά), μας εξηγείς πως την κολλούσες; Γιατί εγώ άλλα ήξερα μέχρι σήμερα... :?: :!: :?:


Φόβο βίωναν οι υπόλοιποι μόνο αν είχαν συγγενή βαμμένο αριστερό ή όταν γινόταν συζήτηση σχετικά με την δικατορία και καλούνταν να πάρουν αντίθετη θέση.


Τώρα ηρέμησα. Δηλαδή επειδή είχα ένα θείο με προοδευτικές αντιλήψεις, πρέπει να με σαπίζανε στο ξύλο στα καλά καθούμενα, και να βίωνα και φόνο... :shock:

Αλλά, βέβαια, τι μας ενδιαφέρουν αυτά; Θα ασχολούμαστε με τους "υπόλοιπους" τώρα... :|


Πριν την Χούντα ο κόσμος έφευγε για εξωτερικό, επί χούντας γίνονταν πολλά δημόσια έργα και υπήρχαν δουλειές.
Εχω πολούς γνωστούς, κεντρόους όχι αριστερούς πάντως, που κατέβαιναν από το χωριό Αθήνα τότε και έβρισκαν δουλειά...
Και άλλοι που γινόντουσαν δημόσιοι υπάλληλοι σε επαρχία, σε Οτε-Δεη και άλλα δημόια έργα.
(όταν λέμε όμως δημόσιος υπάλληλος τότε, σήμαινε πολύ δουλειά και λιγότερα λεφτά από τον ιδιωτηκό τομέα)

Τότε και στα δικά μας... Άντε, με το καλό, έχει ο καιρός γυρίσματα, ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΡΕ ΣΥ! :idea:


Δεν υπήρχε περίπτωση κεντρώος (της ΕΚ ) και αριστερός να βρει δουλειά σε δημόσια υπηρεσία επί χούντας . Υπήρχε το πιστοποιητικό "κοινωνικών φρονημάτων" για όσους το θυμούνται , το οποίο έδινε ο χωροφύλακας του κάθε χωριού και το τμήμα ασφαλείας στις πόλεις. Αν δεν είχες τέτοιο χαρτί όπου να αναγράφεται η λέξη ΕΘΝΙΚΟΦΡΩΝ , δεν πήγαινες πουθενά.

Το πιστοποιητικό αυτό υπήρχε και αργότερα επί ΝΔ , και καταργήθηκε ή επί ΠΑΣΟΚ ή λίγο πριν, από τον Ράλλη , θα σας γελάσω.

off topic τέλος.

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ :!:

Πάντως, NIKOSEAGLE, πιστεύεις ότι το πιστοποιητικό "κοινωνικών φρονημάτων" καταργήθηκε; Άλλαξε ο Μανωλιός... Στην ουσία, "τα δικά μας παιδιά" τι είναι; Άσε που επειδή, όπως έγραψα παραπάνω, έχει ο καιρός γυρίσματα, νομίζεις ότι όλη αυτή η χαρταδούρα που επιμελώς συγκεντρώθηκε επί δεκαετίες κάηκε εν τέλει σε κλιβάνους; Εγώ πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια, αυτή η σκληρή δουλειά των συμπατριωτών μας, θα αποδώσει και πάλι (ακόμα και με ακραίες μορφές). :(


:!: :!: :!: ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ :!: :!: :!:



γιατί έπεσε η αγαπητή σε όλους χούντα; αυτό το ερώτημα θα μας ταλανίζει για τουλάχιστον αλλα 30 χρόνια

Μπα... Εάν αναβιώσουν τα πατριωτικά αισθήματα, δεν θα έχουμε να ασχολούμαστε με το παρελθόν, θα έχουμε τη δική μας (γιούπι!!!) ευκαιρία να βιώσουμε την αγαπητή μας κατάσταση από κοντά (πως λέει... πάλι με χρόνια με καιρούς...) :lol:


Ξέρω ανθρώπους, που ήταν 4 ετών όταν μπήκε η αστυνομία στο σπίτι και "μπουζούριασε" τον πατέρα τους. Ευχάριστο...; Μάλλον όχι.

Τι λες τώρα!!! Η χαρά του παιδιού. :roll:


Από τη στιγμή που η Χούντα και γενικότερα οι Χούντες είναι απότελεσμα εξωτερικής πολιτικής μεγάλων δυνάμεων και βεβαίως καθαρά ιμπεριαλιστικών σχεδίων, θα πρέπει να εξετάζονται κάτω από το πρίσμα της Διεθνούς Ιστορίας και όχι της εσωτερικής του κάθε κράτους.

Στου κασίδη το κεφάλι, θα εξετάζουμε κάτω από πρίσματα... Απλά τα πράγματα. Άλλοι τρώνε το ξύλο, και άλλοι θα κάνουνε πανεπιστημιακές μελέτες. :?


σε ένα δικτατορικό καθεστώς που μπουζούριαζε με την 1η ευκαιρία τους αντιφρονούντες και τους έστελνε πακέτο στα υπόγεια της Μπουμπουλίνας και στις Γιάρους

ΠΑΡΑΚΑΛΩ! Τους έστελνε σε τόπους "ανάνηψης" (το έχω ακούσει και αυτό). :shock:


Εγώ πάντως που θυμάμαι τα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης
με έστελναν στο περίπτερο 10 τετράγωνα πιο πάνω να πάρω τον Ριζοσπάστη οι δικοί μου...

ΒΡΕ ΘΗΡΙΟ! Και κλασικά, αγόραζες και κάτι άλλο και τον τύλιγες μέσα ανάποδα ώστε να μην φαίνεται. Αλλά παραταύτα, ο χαφιές των 10 τετραγώνων πιο πάνω σε τσεκάριζε κάθε μέρα. Αυτό, όμως, το ήξερες έτσι κι αλλιώς εεεεεεε!!! :mrgreen:


Προσωπικά θα είχα πρόβλημα με την χούντα ακόμα κι αν ΕΝΑ μόνο άνθρωπο τον χτυπούσαν άδικα (πόσο μάλλον όταν ήταν χιλιάδες).

"ΘΑ" είχες :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ακόμα κι "ΑΝ" :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

yiapap
09-11-04, 10:57
Νομίζω ότι το πολυτεχνείο ήταν η αντίδραση του κόσμου στην Χούντα και την καταπίεση που όλα τα καθεστώτα αυτού του είδους έχουν, και τίποτα λιγότερο η περισσότερο.
Στην πράξη δεν πέτυχε δυστηχός τον στόχο του, αλλά έφερε τον Ιωαννίδη και μετά βρήκαν την ευκαιρία οι Τούρκοι να πάρουν την Κύπρο.

Αυτό ακριβώς ήταν.
Ο μετέπειτα συσχετισμός σου όμως είναι ακριβώς αυτό που αποκαλεί ο blend προβοκατόρικος.
Ξαναδιάβασε το λίγο:
Πολυτεχνείο->Ιωαννίδης->Αττίλας
Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ φταίει το Πολυτεχνείο για τον Αττίλα :shock: . Φυσικά δεν μπορείς να το γράψεις έτσι, οπότε το αφήνεις να πλανάται στον αέρα...
Παρά το ότι εσύ (ή κάποιος "δικός σου" :wink: ) έγραψε πρόσφατα ότι τον Παπαδόπουλο τον φάγανε οι Αμερικάνοι γιατί (σε αντίθεση με τον Ιωαννίδη) δε δέχτηκε να παίξει το παιχνίδι τους στην Κύπρο...

Τελικά τι απ' όλα έγινε;
Μήπως την εξέγερση του Πολυτεχνείου την αιματοκύλισε ο Ιωαννίδης ο οποίος ΗΔΗ έλεγχε τη Χούντα;
Μήπως δεν έχει και σημασία γιατί και ο Παπαδόπουλος το ίδιο ακριβώς θα έκανε;
Μήπως η εισβολή στην Κύπρο ήταν αποτέλεσμα του πραξικοπήματος αυτών που "δεν μπορούσαν να περιμένουν άλλο την πολιτική και αποφάσισαν να βγάλουν τα τανκς";
Μήπως με τα δύο αυτά συμβάντα, όσο τραγικά και να ήταν τελικά ξεφορτωθήκαμε τους χουντικούς, πολλούς από τους μηχανισμούς τους και μεγάλο μέρος από τα "σταγονίδια" και δεν καταλήξαμε η νέα Τουρκία ή η νέα Χιλή με Ιωαννίδη "αρχηγό στρατού"; (Που είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι θα βόλευε τις ΗΠΑ!)

@stamiak,
Μόλις το ξαναδιάβασα, δεν κατάλαβα αρχικά που πήγαινε το "ΜΟΛΙΣ" σου. Έχεις δίκιο.

cprotopapas
09-11-04, 11:06
Δυστυχώς η "γενιά του Πολυτεχνείου" πήγε την Ελλάδα 10 χρόνια πίσω...Αυτό και τίποτε άλλο... :Χ[quote]

ggeorgan
09-11-04, 11:57
yiapap,
Είναι βέβαιον ότι αν κρατούσε η κυβέρνηση Μαρκεζίνη, η οποία ανετράπη από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, η κατάσταση στην Κύπρο δεν θα έπαιρνε την πορεία που πήρε. Είναι απ' αυτά τα τυχαία γεγονότα που συμβαίνουν και αλλάζουν δραματικά τον ρου της ιστορίας.
Σύγκρινε Μαρκεζίνη και Ιωαννίδη :
Ο πρώτος είχε διαφωνήσει και με τον Παπάγο το 1955 και είχε καταστρέψει την πολιτική του καριέρα ακριβώς γιατί πίστευε ότι η Ελληνική πολιτική στην Κύπρο θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική αν δεν είχε το στοιχείο της βίας. Δεν εισακούσθηκε τότε και απελύθη από την κυβέρνηση.
Ο δεύτερος είχε υπηρετήσει στην Κύπρο και θεωρούσε τον Μακάριο, που είχε ήδη στριμώξει πολύ άγρια τους Τουρκοκυπρίους προδότη ! Γι' αυτό και ο Καραμανλής, ο γέρος, αποκαλούσε τον Ιωαννίδη άφρονα.
Επίσης, ο Παπαδόπουλος δεν είχε συμφωνήσει για διευθέτηση του Κυπριακού για την οποία τον πίεζαν δυναμικά οι Αμερικανοί, ήδη από το 1968 (αρχή-αρχή) στην συνάντηση με τους Τούρκους στην Κεσσάνη της Θράκης. Βέβαια, τότε οι Αμερικανοί του χρωστούσαν χάρη που τους πρόσφερε, χωρίς καν να το ζητήσουν (για να τους προσεταιρισθεί και να τον στηρίξουν !) την χρήση των βάσεών τους στην Ελλάδα για τον ανεφοδιασμό του Ισραήλ κατά τον πόλεμο των Έξη Ημερών. Αντίθετα, το 1973, οι Αμερικανοί τον είχαν στου διαβόλου το κατάστιχο γιατί δεν τους είχε επιτρέψει να εφοδιάσουν το Ισραήλ μέσω της Ελλάδος στον πόλεμο του Γιομ-Κιππούρ.
Από την οπτική γωνία αυτή, λοιπόν, το Πολυτεχνείο δεν φαίνεται να είχε κοσμοϊστορική σημασία, αλλά λειτούργησε ως καταλύτης για εξελίξεις που φαίνεται πως ήταν ήδη δρομολογημένες. Θα ήταν κοσμοϊστορικό γεγονός, αν είχε επιτύχει η εξέγερση, αν ο λαός είχε βγει στους δρόμους μαζικά, αν ο στρατός δεν είχε χτυπήσει. Αυτά δεν έγιναν, πιστεύω, διότι η καθοδήγηση της εξεγέρσεως από τους κομμουνιστές (ΚΝΕ) την έκανε ύποπτη και στενής λαϊκής βάσεως. Πολλοί από την ΚΝΕ το έβλεπαν αυτό και τότε και θεώρησαν σφάλμα την εξέγερση. Ο λαός, τελικώς, προτίμησε τον Ιωαννίδη από τον κίνδυνο νέων Δεκεμβριανών, όπως τον έβλεπε τότε. Οι Αμερικανοί πήγαν από το σενάριο B στο σενάριο C και συνέχισαν από 'κει.
Και ένα ιστορικό ανέκδοτο για τον Μαρκεζίνη που το έμαθα από αυτόπτη μάρτυρα. Μια ομάδα Κυπρίων φοιτητών της Φιλοσοφικής είχε επισκεφθεί, στα χρόνια του Κυπριακού Αγώνος, τον Καραγάτση και τον είχαν ρωτήσει για τους Έλληνες πολιτικούς, μια και ήταν γνώστης της πολιτικής σκηνής, αφού ο αδελφός του ήταν μέχρι και πρόεδρος της Βουλής. «Έχω γράψει 28 βιβλία» απάντησε ο Καραγάτσης, «αλλά ο Μαρκεζίνης έχει κάνει απείρως μεγαλύτερο καλό στην Ελλάδα». Μπορούμε κάλλιστα να αναλογισθούμε τι θα αισθάνονταν ο Μαρκεζίνης όταν έβλεπε ότι δύο φορές είχε την σωστή ιδέα για την Κύπρο, το 1955 και το 1973, και ότι και τις δύο φορές οι Έλληνες δεν τον άκουσαν.
Όσο για το υποτιθέμενο κέρδος από την αποκατάσταση της δημοκρατίας στην Ελλάδα, μια Κυπριακή εφημερίδα έγραψε ότι αν η Ελλάδα χάνει ένα νησί κάθε φορά που θέλει να αποκαταστήσει την δημοκρατία της, με τόσα νησιά που έχει, δεν θα χάσει ποτέ την δημοκρατία της.

yiapap
09-11-04, 12:15
ggeorgan,
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι η κατάσταση της Κύπρου δε θα έπαιρνε τελικά την πορεία που πήρε. Είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι ο Μαρκεζίνης, όπως και οποιοσδήποτε με ελάχιστο μυαλό, είδε πέραν των υποσχέσεων για "στήριξη" των ΗΠΑ και δε δέχτηκε να προωθήσει την σκληροπηρυνική θέση κάποιων Ελλήνων & Κυπρίων (μην ξεχνιόμαστε!).

Συμφωνώ επίσης με τον ορισμό "κοσμοϊστορική σημασία". Βέβαια με την ίδια λογική, ούτε το ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου είχε κοσμοϊστορική σημασία. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να έχουμε παραδοθεί.

Εκεί που διαφωνώ είναι με το πως έγραψες "ο λαός προτίμησε τον Ιωαννίδη". Μάλλον εκ παραδρομής το έγραψες γιατί δε θυμάμαι να έγιναν εκλογές εκείνη την εποχή... :?

Με το κέρδος που είχαμε ως Ελληνισμός δεν υποστηρίζω ότι θα ήταν σκόπιμο να δίνουμε (γιατί ΔΩΣΑΜΕ) κι από ένα νησί κάθε φορά... Νομίζω ότι αυτό είναι προφανές.
Αλλά διαφωνείς ότι αν η κυβέρνηση Μαρκεζίνη παρέμενε στην εξουσία, δε θα υπήρχε ολική αποκατάσταση της δημοκρατίας; Ναι, με τα στραβά της! Ναι με τα διαπλεκόμενά της! Ναι, με τις Καλομοίρες της! Ναι με τα "δικά μας" και "αλλωνών" παιδιά! Αλλά Δημοκρατίας, με 'Δ' κεφαλαίο.

Νικαετός
09-11-04, 14:12
ggeorgan,
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι η κατάσταση της Κύπρου δε θα έπαιρνε τελικά την πορεία που πήρε. Είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι ο Μαρκεζίνης, όπως και οποιοσδήποτε με ελάχιστο μυαλό, είδε πέραν των υποσχέσεων για "στήριξη" των ΗΠΑ και δε δέχτηκε να προωθήσει την σκληροπηρυνική θέση κάποιων Ελλήνων & Κυπρίων (μην ξεχνιόμαστε!).



Διαβάστε το βιβλίο του Κ. Διακογιάννη , "Στην κόλαση της ΚΥΠ" . Μέσα σε αυτό το βιβλίο μεταξύ ενδεχομένως κάποιων φανταστικών γεγονότων ,που περιγράφει ο συγγραφέας ,αυτό που είναι σίγουρα αληθινό ,(γιατί το έζησα και το γνωρίζω) είναι το κλίμα εκείνων των ημερών και το μίσος των "πατριωτών" και εθνικοφρόνων - εθνικιστών "ελλήνων Χριστιανών" (καλή ώρα) έναντίον του Μακάριου. Όλοι οι τοίχοι των Πατησίων έσταζαν μίσος και χολή εναντίον του Μακαρίου (και παρεπιπτόντως ήταν τα μόνα συνθήματα που έμεναν γραμμένα σε τοίχους (το 1972 - 1974) ,χωρίς να σβήνονται την επόμενη ημέρα το πρωί από την δικτατορία).

Αυτά για να γνωρίζουν οι νεώτεροι ,ότι το πραξικόπημα στην Κύπρο ήταν προαποφασισμένο μήνες ίσως και χρόνια πριν γίνει. (Άλλωστε ο Ιωαννίδης ,ήταν από την αρχή το αγαπημένο παιδί της CIA και των Αμερικανών και στην πραγματικότητα ο αληθινός Δικτάτορας,όλο το διάστημα).

lazar
09-11-04, 14:37
Προτιμώ τον Γιάννη Διακογιάννη, για να είμαι ειλικρινής...

Πέραν τούτου, ορθώς το θυμάσαι. Το χουντικό κλίμα της εποχής ήταν ότι ο Μακάριος είναι μεγαλομανής, προδότης κλπ.

Για τον Μαρκεζίνη δύο πράγματα έχω να πω. Ένα ότι έχει γράψει μία ιστορία της σύγχρονης ελληνικής εποχής, που από τους περισσοτέρους θεωρείται η αντικειμενικότερη όλων. Δεν την έχω διαβάσει, αλλά κάποια στιγμή θέλω να την αγοράσω. Το δεύτερο είναι ότι εφήρμοσε την αποτελεσματικότερη οικονομική πολιτική την δεκαετία του 50. Η οικονομική άνθηση στα πρώτα χρόνια της Χούντας οφείλεται κατά πολύ στους καρπούς της οικονομικής πολιτικής Μαρκεζίνη.

blend
09-11-04, 14:53
Σχετικα με την οικονομικη πολιτικη Μαρκεζινη, μπορειτε να διαβασετε το βιβλιο του Πάνου Καζάκου, καθηγητη του Πανεπιστημίου:

"Ανάμεσα σε κράτος και αγορά - οικονομία και οικονομική πολιτική στη μεταπολεμική Ελλάδα 1944-2000", εκδοσεις Πατάκης, Αθήνα 2001

dhmk
09-11-04, 15:29
Σχετικα με την οικονομικη πολιτικη Μαρκεζινη, μπορειτε να διαβασετε το βιβλιο του Πάνου Καζάκου, καθηγητη του Πανεπιστημίου:

"Ανάμεσα σε κράτος και αγορά - οικονομία και οικονομική πολιτική στη μεταπολεμική Ελλάδα 1944-2000", εκδοσεις Πατάκης, Αθήνα 2001


Ελα βρε blend! Αν το έχεις διαβάσει (εφόσον το συστήνεις) πες μας μερικά πράγματα. Τι μας μας κρατάς σε αγωνία. Τι συμπέρασμα έβγαλες εσύ διαβάζοντας αυτό το βιβλίο; Πρέπει να τρέξουμε τώρα να αγοράσουμε και να διαβάσουμε το βιβλίο για να καταλάβουμε αυτό που θες να πεις. Το λέω γενικά αυτό. Συζήτηση κάνουμε.

blend
09-11-04, 22:48
dhmk

Δεν το εχω τι βιβλιο.. (ακριβουτσικο). Το διαβασα στην βιβλιοθηκη του Πανεπιστημιου, οταν εστηνα ενα δυκτιακι.
Δεν θελω να πω τιποτα συγκεκριμενο σε σχεση με αυτο το βιβλιο. Αναφερθηκα σε αυτο γιατι καταγραφει σημαντικες λεπτομερειες για την οικονομικη κατασταση της εποχης, με αναφορα στον Μαρκεζινη και τις καινοτομιες του. Οπως π.χ. η οργανωση του δημοσιουπαλληλικου τομεα ή τα φορολογικα κολπα για την προσελκυση ξενων επενδυτων. Οπως βλεπεις και απο τον τιτλο, διαχωριζεται ξεκαθαρα το "κρατος απο την αγορα". Δηλαδη, η πολιτικη δεν συμβαδιζει απαραιτητα με την οικονομια.
Ειναι μια σημαντικη μελετη, οπου μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα για το τι δυνατοτητες εχουμε (πολιτικοοικονομικα) και το τι συμβαινει σημερα.

Ομως ειμαστε εκτος θεματος. Εγραψα γι αυτο λογω της αναφορας στον Μαρκεζινη σε σχεση με την περιοδο του Πολυτεχνειου, οπου ο Μαρκεζινης χρησιμοποιηθηκε ως μαριονετα.

ggeorgan
09-11-04, 23:22
Το βιβλίο του Καζάκου είναι, όντως, πολύ καλό και η ιστορία του Μαρκεζίνη το ίδιο.
Για να επανέλθουμε στο θέμα, η διαφορά σε σημασία μεταξύ του «ΟΧΙ» του 1940 και της εξεγέρσεως του Πολυτεχνείου είναι ότι το «ΟΧΙ» το ακολούθησε πανεθνική κινητοποίηση και μακροχρόνιος αγώνας, ενώ οι κλεισμένοι στο Πολυτεχνείο δεν μπόρεσαν να κινητοποιήσουν τον λαό στην έκταση που χρειαζόταν για να ανατραπεί το στρατιωτικό καθεστώς. Το Πολυτεχνείο, δηλαδή, ήταν τρόπον τινα ένα «ΟΧΙ» που, όμως, το ακολούθησε στρατιωτικός περίπατος των Ιταλών ως την Αθήνα.
Και, φυσικά, η δημοκρατία έχει φρικτά ελαττώματα, αλλά η τυραννία πάντα καταφέρνει με ένα μυστηριώδη όσο και αλάνθαστο τρόπο να αποκτά περισσότερα. Αντίστοιχα, και η κηδεμονευομένη δημοκρατία έχει συχνά τα ελαττώματα τόσο της τυραννίας όσο και της δημοκρατίας. Στην συγκεκριμένη περίοδο, πάντως, η κηδεμονευομένη δημοκρατία θα μπορούσε, πιστεύω, να αποτρέψει τουλάχιστον την καταστροφή της Κύπρου. Υπήρχε δυσαρέσκεια στο στράτευμα και δεν υπήρχε λόγος να μην προσεταιριζόταν τους δυσαρεστημένους με τον Παπαδόπουλο ο Μαρκεζίνης, αντί για τον Ιωαννίδη. Με την ακεραιότητά του και με την ωριμότητα που είχε ο Μαρκεζίνης, δεν αποκλείεται να είχε επιτύχει τον πλήρη εκδημοκρατισμό, όπως τον πέτυχε η Ισπανία λίγο αργότερα, χωρίς την Κυπριακή τραγωδία.
Κι κάτι ακόμα. Την άδεια των Αμερικανών να επιχειρήσει την ανατροπή Μακαρίου δεν την είχε ο Ιωαννίδης. Νόμιζε, με το άρρωστο μυαλό του, ότι την είχε.
Φρικτή ευθύνη έχει και ο Μακάριος που έριξε λάδι στην φωτιά δίνοντας στην δημοσιότητα τις ταπεινωτικές για το καθεστώς των Αθηνών επιστολές του προς Γκιζίκη χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος γι' αυτό και χωρίς να υπολογίσει τις αναρίθμητες προειδοποιήσεις ότι ο Ιωαννίδης ήταν επικίνδυνος και απρόβλεπτος (όλοι οι τύραννοι είναι, αλλά αυτός ήταν σε δική του κατηγορία).
Δεν ξέρω πόσοι γνωρίζουν ότι στο Πολυτεχνείο η συντριπτική πλειοψηφία των εγκλείστων δεν ήταν φοιτητές του Πολυτεχνείου, αλλά της Νομικής Σχολής και ακόμα περισσότεροι πτυχιούχοι Νομικής που είχαν τελειώσει και την στρατιωτική τους θητεία με δυσμενείς μεταθέσεις σε μακρυνά μέρη και με την φιλελευθεροποίηση Μαρκεζίνη είχαν κατορθώσει να οργανωθούν και πάλι, κυρίως στην ΚΝΕ.
Τέλος, σε προσωπική βάση, τα μέλη της «γενιάς του Πολυτεχνείου» (γεννηθέντες 1955-1959) φαίνεται ότι δεν είχαν στην παιδική και εφηβική τους ηλικία την υλική επάρκεια των επομένων γενεών με αποτέλεσμα να έχουν μια απληστία και μικρότητα στην κοινωνική συμπεριφορά τους που δεν συνάδει με τα υψηλά ιδανικά που μια μικρή μερίδα τους επεδίωξε να υπηρετήσει με την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Όμως, οι δημοκρατίες χρειάζονται τυραννοκτόνους και, όταν αυτοί δεν υπάρχουν, τους κατασκευάζουν. Η ίδια η Αθηναϊκή Δημοκρατία ξανάγραψε την ιστορία του έρωτα του Αρμοδίου για τον Αριστογείτονα ώστε να φαίνεται σαν τυραννοκτονία. Τα εξηγεί ο Θουκυδίδης.

Νικαετός
09-11-04, 23:51
ggeorgan , χωρίς να θέλω να ασκήσω κριτική σε αυτά που έγραψες , σε ευχαριστώ που με συμπεριλαμβάνεις στη γενιά του πολυτεχνείου (1955 - 1959 ). Αν και αυτοί που γεννήθηκαν το 1959 ήταν 14 και εγώ σαν 58άρης 15 . Μάλλον εννοούσες οι γεννηθέντες το 1949 - 1955 , αλλά anyway ...

Πάντως αν κατάλαβα καλά εννοείς ,ότι η γεννιά του πολυτεχνείου ,είχε παιδικά τραύματα ?? (Δύσκολη παιδική και εφηβική ηλικία ? ) Πιθανόν αλλά σίγουρα αυτό δεν έχει σχέση ούτε με την δικτατορία ούτε με την γενίκευση της εξέγερσης . Όσο για το αν απέτυχε να κινητοποιήσει τον λαό , πιστεύω πως αν συνεχιζόταν το Σ/Κ , θα είχε κινητοποιήσει πολύ μεγάλο ποσοστό των κατοίκων του Λεκανοπεδίου.

Το αν κάποιοι αργότερα καπηλεύθηκαν τον αγώνα και την εξέγερση ,αυτό δεν αποδυναμώνει το γεγονός ,ούτε τη σημασία της εξέγερσης. Εκτός αν πιστεύεις πως είναι το ίδιο πράγμα να διαδηλώνεις σε περίοδο δημοκρατίας και το ίδιο εν μέσω δικτατορίας , απέναντι στα όπλα και τα τανκς της Χούντας.

sdikr
10-11-04, 00:33
Οι υπόλοιποι Έλληνες έχουν σαν εθνικές εορτές την 28η Οκτωβρίου του ΟΧΙ και την 25η Μαρτίου της Επανάστασης και του Ευαγγελισμού, εσείς δηλ. οι άνθρωποι της γενιάς της δικής και τα παιδιά σας μαζί με τους δημοσιογράφους και τους Πολιτικούς που αναδείχτηκαν κατά τη περίοδο του Πολυτεχνείου όπως λένε δεν παραδέχεστε αυτές τις γιορτές και γιορτάζετε μόνο το Πολυτεχνείο? Συμπίπτει νομίζω οτι οι απόψεις πολλών εορταζώντων το Πολυτεχνείο βλέπουν την 28η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου σαν αρνητικούς θεσμούς για τη χώρα μας. Θα ήθελα να επεκταθώ και στην επίσημη θρησκεία του Κράτους που όπως πιστεύω (μπορεί και να μην κατάλαβα καλά) πάλι μεγάλος αριθμός των εορταζώντων για το Πολυτεχνείο είναι αντίθετοι όπως τουλάχιστον με έχουν αφήσει να καταλάβω τα λεγόμενα πολλών.

τον ευαγγελισμό γιατί να τον έχω σαν εθνική εορτη;

και κάτι ακόμα, οι "παπάδες" που υπήρχαν τότε δεν υπάρχουν πλέον!
Οσο για τα υπόλοιπα, (28 οκτ, 25 μαρ) πιστέυεις οτι οι παρελάσεις που κάνουμε έχουν τίποτα να κάνουν με αυτούς τότε;

ggeorgan
10-11-04, 00:41
Ούπς ! Έπεσα πέντε χρόνια έξω. Εννοούσα 1950-55, αλλά 1950-59 είναι, πράγματι, καλύτερος ορισμός. Ήταν και μαθητές στο Πολυτεχνείο και γύρω απ' αυτό.
Τώρα, το αποτέλεσμα μετρά πρώτα και η συμβολική σημασία μιας πολιτικής πράξεως πολύ λιγότερο. Η εξέγερση δεν επέτυχε τον στόχο της, οπότε παραμένει μια γενναία χειρονομία με αντίστοιχα περιορισμένη σημασία. Και πάλι, όμως, η κατάληψη της Νομικής, που προηγήθηκε χρονικώς κατά πολύ του Πολυτεχνείου, υπό καθεστώς αμιγούς στρατιωτικής κυβερνήσεως και όχι με την ενδιάμεση κυβέρνηση Μαρκεζίνη ήταν σαφώς γενναιότερη χειρονομία. Στο Πολυτεχνείο η ανταπόκριση του λαού ήταν πολύ μεγάλη για να επιτρέψει στους οργανωτές να την ελέγξουν και να την καθοδηγήσουν και, ταυτοχρόνως, πολύ μικρή για να ανατρέψει συνολικώς την δικτατορία. Η συμβολική σημασία που έλαβε η εξέγερση στην φαντασία του λαού (βοηθούντος και του τύπου), ιδίως τα πρώτα χρόνια μετά την μεταπολίτευση ήταν δυσανάλογη προς την πραγματική αξία της και αυτό προσείλκυσε τους καπήλους που θέλουν αυτήν την φαντασία να εκμεταλλευθούν και κινδυνεύουν πια να εκφυλίσουν τελείως την μνήμη της εξεγέρσεως. Το καλύτερο σύμβολο της καπηλείας είναι η ίδια η κεφαλή Σβορώνου (ο άνθρωπος δεν είχε σχέση με την όλη υπόθεση) που την σκεπάζουν οι επίσημοι με στεφάνια κάθε 17 Νοεμβρίου.
Και μια προσωπική μαρτυρία. Με την παρέα μου του Γυμνασίου συναντηθήκαμε μετά είκοσι χρόνια κοντά στην επέτειο και θυμηθήκαμε πώς ζήσαμε τότε, 13άχρονα παιδιά, το γεγονός. Ο ένας θυμήθηκε τον πατέρα του, τότε αστυνομικό υπάλληλο αλλά χωρίς συμμετοχή στα γεγονότα αφού ο μεγαλύτερος γιος είχε φάει μιαν αδέσποτη στην ταράτσα του σπιτιού τους και τον έτρεχε σε όλο το διάστημα των γεγονότων στα νοσοκομεία. Ο πατέρας, λοιπόν, που του είχε πει ότι οι εξεγερμένοι δεν ήταν καλοί άνθρωποι. Και ένας άλλος, και τότε και τώρα σοσιαλιστής, αλλά και αηδιασμένος από την καπηλεία του είπε : «Είχε δίκιο ο πατέρας σου» !

ggeorgan
10-11-04, 00:45
Α και ένα εγκυκλοπαιδικό. Ο τότε τραυματίας από την αδέσποτη σταδιοδρόμησε αρχικώς στην ΚΝΕ, αλλά τώρα είναι διευθυντής, δεξί χέρι μεγαλοκαναλάρχη σε μεγάλο κανάλι. Δυστυχώς, ο πατέρας έφυγε νωρίς και δεν πρόλαβε να τον δει μεγάλο και τρανό.

KyR-X
10-11-04, 01:27
Το θέμα είναι εφόσων τόσα χρόνια έχουν περάσει, να μάθει ο κόσμος ποιός μοχλός κίνησε τη δημιουργία του Πολυτεχνείου εκείνου του καιρού. Σε τι αποσκοπούσε και τι απολαβές τελικά έλαβε. Πέρασαν τόσα χρόνια, αλοίμονο αν μην υπάρχει ακόμη η απαραίτητα ωριμότητα και η νιφαλιώτητα για να αναλυθούν τέτοια θέματα. Πέρα απο τις ταμπέλες και τα κομματικά πιστεύω πρέπει ο κόσμος να μάθει. Δεν είμαστε μακριά απο κοινωνικές ζημώσεις που μπορούν να προκαλέσουν ενα δεύτερο Πολυτεχνείο για λάθους λόγους και την λάθος στιγμή και πάλι με ολέθρια αποτελέσματα.

Inquiring minds want to know!

blend
10-11-04, 03:12
Α και ένα εγκυκλοπαιδικό. Ο τότε τραυματίας από την αδέσποτη σταδιοδρόμησε αρχικώς στην ΚΝΕ, αλλά τώρα είναι διευθυντής, δεξί χέρι μεγαλοκαναλάρχη σε μεγάλο κανάλι. Δυστυχώς, ο πατέρας έφυγε νωρίς και δεν πρόλαβε να τον δει μεγάλο και τρανό.

Φιλε μου, διαφωνω σε πολλα απο αυτα που γραφεις, αλλα στο θεμα της καπηλειας συμφωνω. Ειναι ενας απο τους λογους που καποιοι απο εμας τους παλαιοτερους δεν συμμετεχουμε πλεον στο πανηγυρι.
Μου την σπαει και η μυρουδια των σουβλακιων γυρω απο το Πολυτεχνειο καθε Νοεμβρη, γιατι θυμαμαι οτι τοτε μυριζε μπαρουτι, ιδρωτας και αιμα...

dhmk
10-11-04, 10:18
Νομίζω ότι γίνεται μια προσπάθεια να δοθεί στο Πολυτεχνείο μια σημασία διαφορετική από αυτή που είχε. Πρέπει να κριθεί από τη συγκεκριμένη στιγμή που έγινε και αδιάφορα από τις όποιες αφορμές το προκάλεσαν, ήταν η πιο σημαντική λαϊκή εξεγέρση κατά της δικτατορίας, όπου η αντίδραση έβγαινε από τη τραπεζαρία των σπιτιών και κατέβαινε στους δρόμους με τον πιο επίμονο και ξεκάθαρο τρόπο. Επίσης έβγαλε στο εξωτερικό μια εικόνα ενεργούς αντίδρασης του κόσμου κατά της δικτατορίας. Ηταν μήνυμα συλογικής αντίστασης και για το εσωτερικό και για το εξωτερικό που δεν άφηνε καμμιά αμφιβολία για τη θέληση του λαού και κατέριπτε κάθε χουντική προπαγάνδα.

Και γω πιστεύω ότι αν δεν είχε γίνει η καταστροφή της Κύπρου κάποια στιγμή θα επέστρεφε η συνταγματική ομαλότητα στη χώρα. Εδώ αυτό έγινε στη Χιλή, στην Ισπανία... γιατί δεν θα γινόταν κάποια στιγμή και στην Ελλάδα; Ειδικά από τη στιγμή που οι Αμερικανοί θα έχαναν το ενδιαφέρον τους για το συγκεκριμένο είδος καθεστώτος ή απλά άλλαζαν τον τρόπο σκέψης τους και θεωρούσαν ότι θα προτιμούσαν πλέον έναν δημοκρατικά εκλεγμένο συνομιλητή.

Υπάρχει το εξής. Οι Αμερικανοί είναι και αυτοί άνθρωποι. Δεν είναι τόσο μεγάλα σαίνια όσο μερικοί τους "θεωρούν". Κάνουν βλακείες και λάθη και τελικά με το "trial and error" ακόμη και με αλλαγές προσώπων σε διάφορες θέσεις μπορούν να αλλάξουν γνώμη. Εχουν το φρικτό πλεωνέκτημα να μπορούν να πειραματίζονται στις πλάτες των άλλων λαών γιατί ξέρουν ότι για τα λάθη τους και τα εγκλήματά τους κανένα δικαστήριο δεν θα τους καταδικάσει. Μπορούν, λοιπόν, να πουν: Ας ξεκινήσουμε αυτό το σχέδιο με τους πράκτορες μας (είδε Παπαδόπουλος κτλ). Το όποιο φιλικό καθεστώς στην Αθήνα (κατά βάση με επίφαση Δημοκρατίας) κινδυνεύει να εξαφανισθεί στις επόμενες εκλογές. Τα πράγματα έχουν αλλάξει σε αυτή τη χώρα. Ας λάβουμε τα μέτρα μας γιατί η αντιπολίτευση δεν δείχνει την συνεργασιμότητα που επιθυμούμε. Δεν θα ρισκάρουμε ούτε στο ελάχιστο άλλους γαμημένους "Κάστρο" εδώ πέρα, και μετά... βλέπουμε. Θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες και θα αποφασίσουμε. Βαράτε. Και τα τανκς βγαίνουν στους δρόμους. Μετά, όμως, οι ίδιοι ή κάποιο διάδοχοί τους έχουν μια καλύτερη ιδέα. "Δεν βλέπω να έχουμε άλλο ώφελος με ένα τέτοιο καθεστώς αντίθετα ένα Δημοκρατικό καθεστώς θα μπορούσε να ήταν πιο αποδοτικό για τα δικά μας ζητούμενα, να μην γίνεται και αυτή η φασαρία. Αφήστε τα πράγματα να κυλήσουν".

Η καταστροφή της Κύπρου έριξε την χούντα. Αλλά πως ακριβώς έγινε αυτή η πτώση; Γιατί οι χουντικοί άφησαν την εξουσία από τα χέρια τους τη στιγμή ακριβώς που την χρειαζόντουσαν περισσότερο για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους από την επερχόμενη εναντίον τους λαίλαπα; Μπορούμε να πούμε ότι το "στράτευμα" δεν ήταν πλέον μαζί τους, δεν ήταν διατεθημένο να υπακούσει. Μπορεί οι Αμερικανοί να είχαν αρχίσει ήδη τις συνενοήσεις με άλλους και αυτοί να αισθάνθηκαν την απομόνωσή τους - ότι οι διαταγές τους δεν θα εκτελούνταν. Μπορεί να είχαν δει έμπρακτα και τους Αμερικανούς να τους γυρνούν τη πλάτη. Προφανώς και ο πιο ισχυρός αυτοκράτορας δεν μπορεί να σταθεί ούτε μια στιγμή στα πόδια του αν οι αξιωματούχοι του δεν είναι διατεθημενοι να τον υπακούσουν.

Πολλοί είπαν ότι η χούντα έπεσε χάρη στον "ένοπλο λαό". Με την επιστράτευση πάρα πολλής κόσμος βρέθηκε με όπλα στα χέρια και το στράτευμα "διαβρώθηκε" από την "δυσαρέσκεια" όλου αυτού του κόσμου. Και αυτό!

cprotopapas
10-11-04, 11:13
τον ευαγγελισμό γιατί να τον έχω σαν εθνική εορτη;

skidr,Δεν γιορτάζουμε τον ευαγγελισμό ΜΟΝΟ στις 25/3. Για σκέψου λίγο τι άλλο γιρτάζουμε...Αν δεν θυμάσαι, πάρε την βοήθεια του κοινού :P

EvilHawk
10-11-04, 13:52
cprotopapas, άστοχο σχόλιο! Προφανώς δεν διάβασες το quote που είχε ο sdikr στο μήνυμα του αλλιώς θα καταλάβαινες τί ήθελε να πεί!

EvilHawk
11-11-04, 18:42
Tο Πολυτεχνείο λειτούργησε ως συλλογικό άλλοθι
Παρουσιάζει η ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΙΑ ΠΕΛΩΝΗ

Δημήτρης Χατζησωκράτης TA NEA, 02/11/2004

Ξαναδιαβάζει την εξέγερση του Πολυτεχνείου και καταρρίπτει μύθους στο νέο του βιβλίο ο Δημήτρης Xατζησωκράτης, ενεργό μέλος του αντιδικτατορικού φοιτητικού κινήματος και στέλεχος του ΣYN σήμερα

«Επεκράτησαν τα θυμιάματα στο αυθόρμητο για την εξέγερση του Πολυτεχνείου, ότι ήταν μια εξέγερση φοιτητών της Αριστεράς. Μα αν δεν αντιστοιχούσαν τα συνθήματα του Πολυτεχνείου στο επίπεδο της συνείδησης του κόσμου, το Πολυτεχνείο δεν θα γινόταν αυτό που έγινε», λέει στα «NEA» ο Δημήτρης Χατζησωκράτης

Τρεις ημέρες και τέσσερις νύχτες που σημάδεψαν μια ολόκληρη γενιά, πρόσωπα, γεγονότα και πολιτικές δυνάμεις, μύθοι και πραγματικότητες της αντιδικτατορικής φοιτητικής εξέγερσης του ’73, το χθες, το σήμερα και το αύριο της γενιάς του Πολυτεχνείου, ξετυλίγονται στο νέο βιβλίο «Πολυτεχνείο ’73. Αναστοχασμός μιας πραγματικότητας» (θα κυκλοφορήσει αύριο από τις Εκδόσεις Πόλις) ενός από τους πρωταγωνιστές των γεγονότων, του Δημήτρη Χατζησωκράτη.

«Χρόνια τώρα, κάθε φορά που γίνονται συζητήσεις για το Πολυτεχνείο, μένω με την ίδια απορία. Πώς είναι δυνατόν να αντιστρέφεται μια τόσο απτή αλληλουχία γεγονότων και να μην κρατάμε το πιο σημαντικό», λέει στα «NEA» ο Δημήτρης Χατζησωκράτης, μέλος της Γραμματείας της Συντονιστικής Επιτροπής (Σ.E.) της εξέγερσης του ’73, του Ρήγα Φεραίου και του KKE εσωτερικού αργότερα, πρώην διευθυντής της εφημερίδας «H Αυγή» και μέλος της κεντρικής πολιτικής επιτροπής του ΣΥΝ σήμερα.

Τι μας διαφεύγει; «Ότι το Πολυτεχνείο δεν θα είχε την ξεχωριστή θέση που έχει σήμερα στην ιστορική διαδρομή της μεταπολεμικής Ελλάδας, αν τη δεύτερη μέρα της κατάληψης οι φοιτητές που ανήκαν στις αντιστασιακές οργανώσεις της Αριστεράς δεν κατάφερναν να αντιστρέψουν τον χαρακτήρα που έπαιρνε με τα αιτήματα και τα συνθήματα που προωθούσαν οι υπεραριστεροί και οι αναρχικοί. Αυτή η συμπύκνωση των στόχων της εξέγερσης στα δύο κύρια αιτήματα ευρύτερης κατανόησης και αποδοχής - η πτώση της δικτατορίας και η απαλλαγή από τα στηρίγματά της - ήταν εκείνη που μετέτρεψε, με την ουσιαστική συνεισφορά του ραδιοσταθμού, τη φοιτητική έκρηξη σε παλλαϊκού χαρακτήρα ξέσπασμα ενάντια στη δικτατορία».

Δεν έριξε το Πολυτεχνείο τη δικτατορία, παραδέχεται ο Δημήτρης Χατζησωκράτης, αλλά η τραγωδία της Κύπρου. Ούτε θα μάθουμε ποτέ τι θα είχε γίνει αν δεν είχαν συμβεί όσα συνέβησαν. «Το βιβλίο αυτό ήταν μια υποχρέωση και μια ανάγκη χρόνων. Ήθελα να καταγράψω εκείνες τις στιγμές, γιατί υπήρχε πάντα μια συνολική θέση ότι το Πολυτεχνείο ήταν μια εκδήλωση των αντιδικτατορικών φοιτητών, κάτι το αυθόρμητο», εξηγεί ο Δημήτρης Χατζησωκράτης.

Αυτά τα «θυμιάματα στο αυθόρμητο» θέλησε να ξορκίσει με το βιβλίο του. «Είναι η άποψη που έχει επικρατήσει. Αν δεν αντιστοιχούσαν τα συνθήματα του Πολυτεχνείου στο επίπεδο της συνείδησης του κόσμου, το Πολυτεχνείο δεν θα γινόταν αυτό που έγινε. H άποψη ότι το Πολυτεχνείο έγινε γενικά από φοιτητές της Αριστεράς επεκράτησε. Μα το Πολυτεχνείο δεν θα γινόταν αν ο κόσμος δεν ένιωθε ότι εκφράζεται απ’ αυτό». Απλώς, λέει, «πολλοί από τους πρωταγωνιστές των υπεραριστερών οργανώσεων που συμμετείχαν στη φοιτητική εξέγερση, μπήκαν στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και έδωσαν βάρος στον δικό τους ρόλο. H οικειοποίηση αναφορών και ερμηνειών απ’ τους πρωταγωνιστές είναι αναπόφευκτη, κατά συνέπεια και η μυθοποίηση του Πολυτεχνείου».


«Φάγαμε κλωτσιά προς τα πάνω...»
Δεν είναι, όμως, λίγες οι επικρίσεις της επόμενης γενιάς για τη γενιά του Πολυτεχνείου, ανθρώπους που τελικά μπήκαν μέσα στο σύστημα περισσότερο από άλλους. «Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει; Να εξαφανιστούν; Να μη συμμετέχουν στα κοινά;», εξανίσταται. Και συνεχίζει: «Ο τρόπος με τον οποίο έπεσε η δικτατορία, δηλαδή απ’ τον λαϊκό παράγοντα, ξανάφερε τους προδικτατορικούς πολιτικούς στο προσκήνιο. Κι εμείς φάγαμε κλωτσιά προς τα πάνω, χωρίς δυνατότητα επηρεασμού της πραγματικής ζωής. Κατά τη μεταπολίτευση, άλλοι άντεξαν κι έμειναν στα κόμματα κι άλλοι έφυγαν, αποδυναμώνοντας τη γενιά μας απ’ τη δυνατότητα επηρεασμού. Τράβηξαν το χαλί κάτω απ’ τα πόδια μας. Κόμμα της γενιάς μας δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε, γιατί ο καθένας μας είχε μια διαφορετική θέση και προέλευση κι όταν μπήκαμε στην παραγωγή, σκορπίσαμε». H σύλληψη της ψευδεπίγραφης «Επαναστατικής Οργάνωσης 17 Νοέμβρη», λέει ο Δημήτρης Χατζησωκράτης, «και η δίκη της προκάλεσαν στην ελληνική κοινωνία μια γενική διάθεση για αναστοχασμό της περιόδου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου». Όμως, «η 17N δεν είναι ο καθρέφτης για να δούμε την Αριστερά. "Εμείς είμαστε η 17 Νοέμβρη, η γενιά του Πολυτεχνείου, που έδωσε μάχη μπροστά και όχι πίσω, όχι κρυφά, με διάθεση αντιπαράθεσης στη δικτατορία. Όταν άνοιξε το θέμα της τρομοκρατίας προσπάθησαν να μας το φορτώσουν, με τη δικαιολογία ότι δεν εκπληρώθηκαν οι στόχοι μας. Εκπληρώσαμε σημαντικά πράγματα. Τα υπόλοιπα είναι ιδεοληψίες..."».


«H γενιά του δεν έβαλε τη σφραγίδα της τελικά»
Το Πολυτεχνείο λειτούργησε ως συλλογικό άλλοθι για όσους δεν αντιστάθηκαν, επισημαίνει ο Δημήτρης Χατζησωκράτης. Οι πρωταγωνιστές του φοιτητικού ξεσηκωμού δεν είναι ήρωες: «Όταν οι άνθρωποι βρεθούν για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο υπό δικτατορία, αντιδρούν. Το ίδιο θα έκαναν και οι σημερινοί νέοι υπό τις ίδιες συνθήκες. Απλώς έτυχε να είμαστε εμείς υπό αυτές τις συνθήκες». Και παρά τον γενικότερο μύθο, τονίζει, «η γενιά του Πολυτεχνείου δεν έβαλε τη σφραγίδα της τελικά». «Το ότι κάποιοι έγιναν βουλευτές και υπουργοί δεν είναι αρκετό. Πολύ λίγοι ασχολήθηκαν με την πολιτική. Βεβαίως, σε πολλές κινήσεις πολιτών ανακαλύπτω ανθρώπους της γενιάς μου, οι οποίοι δεν έπαψαν να αναδεικνύουν το συλλογικό, αλλά όχι στην πολιτική».


Με το πόδι κομμένο από σφαίρα
Το βιβλίο του ο Δημήτρης Χατζησωκράτης το αφιερώνει και στη μνήμη του άγνωστου συναγωνιστή «με το πόδι κομμένο από σφαίρα, μα με το χέρι του υψωμένο στο σήμα της νίκης». Μπορεί οι ευθύνες του στη Σ.E. να μην του επέτρεψαν να βιώσει τις ανθρώπινες στιγμές που έζησαν άλλοι, αλλά μια εικόνα μέσα από τα καπνογόνα, τις φωτιές και τα κατακόκκινα μάτια των συναγωνιστών του έχει χαραχτεί ανεξίτηλα μέσα του. «Τα τανκς κατέβαιναν τη λεωφόρο Αλεξάνδρας. Στα σκαλάκια της Αρχιτεκτονικής ανεβάζουν ένα φορείο. Πάνω του αντικρύζω έναν νέο ξαπλωμένο, μισοσηκωμένο, σχεδόν όρθιο, να σηκώνει το χέρι του ψηλά σχηματίζοντας το σήμα της νίκης και συνεχώς να κραυγάζει: "Θα νικήσουμε". Τον κοίταξα καθώς περνούσε από μπροστά μου. Το αριστερό του πόδι κρεμόταν κυριολεκτικά από μια πέτσα. Πυροβολημένος. Το αίμα ποτάμι... "Ναι σύντροφε, θα νικήσουμε...". Έστρεψα αμέσως αλλού το κεφάλι. Το δάκρυ δεν του ταίριαζε...».

blend
11-11-04, 22:11
Εξαιρετικό...

elgreco
11-11-04, 22:20
ενταξει ολοι μας γνωριζουμε οτι δεν ηταν το πολυτεχνειο αυτο το οποιο εριξε την χουντα αλλα η εισβολη των τουρκων στην κυπρο.ωστοσο τουλαχιστον οσοι ηταν μεσα στο πανεπιστημιο αγωνιστηκαν για κατι.ειπαν το οχι στον γυψο της χουντας.καπως ρε γμτ κατι ρισκαραν.ασχετα αν κατοπιν εχουμε σιχαθει αρκετους αυτους να τους βλεπουμε στα παραθυρα να μαλωνουν για την καρεκλα.για τοτε μιλαμε.κανεις δνε μπηκε στο πολυτεχνειο με την φιλοδοξια να γινει υπουργος τοτε.ολα ηταν φλου και υποπτα.και γι αυτο καθε χρονο μαρεσει να βλεπω τα ντοκυμαντερ για τα παιδια με τις καμπανες και τους περιεργους γιακαδες που τραγουδουσαν μεσα σε κεινη την αυλη τραγουδια για την ελευθερια.τα προτιμω απο τα σημερινα παιδια-οπαδους των ομαδων και της καλομοιρας,της μοδας και του ωχαδερφισμου και των τραγουδιων της πλακας. παιδια του συστηματος. :guitar

elgreco
11-11-04, 22:23
οποτε ερχεται η επετειος του πολυτεχνειου ερχεται στο νου μου εκεινο το τραγουδι καπως ετσι παει"και προχωρουσα χωρις να ξερω χωρις να γνωριζω κανεναν..κι ουτε κανενας ουτε κανενας με γνωριζε..."καπως ετσι.

Νικαετός
11-11-04, 23:49
Evil , πολύ καλό !

Sofos
12-11-04, 01:32
Τι εδώ πολυτεχνείο! εδώ παίζει η εθνική την ίδια μέρα..πιο πολυτεχνείο...ΗΜΑΡΤΟΝ!!:)

KyR-X
12-11-04, 03:41
«Φάγαμε κλωτσιά προς τα πάνω...»
Δεν είναι, όμως, λίγες οι επικρίσεις της επόμενης γενιάς για τη γενιά του Πολυτεχνείου, ανθρώπους που τελικά μπήκαν μέσα στο σύστημα περισσότερο από άλλους. «Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει; Να εξαφανιστούν; Να μη συμμετέχουν στα κοινά;», εξανίσταται. Και συνεχίζει: «Ο τρόπος με τον οποίο έπεσε η δικτατορία, δηλαδή απ’ τον λαϊκό παράγοντα, ξανάφερε τους προδικτατορικούς πολιτικούς στο προσκήνιο. Κι εμείς φάγαμε κλωτσιά προς τα πάνω, χωρίς δυνατότητα επηρεασμού της πραγματικής ζωής. Κατά τη μεταπολίτευση, άλλοι άντεξαν κι έμειναν στα κόμματα κι άλλοι έφυγαν, αποδυναμώνοντας τη γενιά μας απ’ τη δυνατότητα επηρεασμού. Τράβηξαν το χαλί κάτω απ’ τα πόδια μας. Κόμμα της γενιάς μας δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε, γιατί ο καθένας μας είχε μια διαφορετική θέση και προέλευση κι όταν μπήκαμε στην παραγωγή, σκορπίσαμε». H σύλληψη της ψευδεπίγραφης «Επαναστατικής Οργάνωσης 17 Νοέμβρη», λέει ο Δημήτρης Χατζησωκράτης, «και η δίκη της προκάλεσαν στην ελληνική κοινωνία μια γενική διάθεση για αναστοχασμό της περιόδου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου». Όμως, «η 17N δεν είναι ο καθρέφτης για να δούμε την Αριστερά. "Εμείς είμαστε η 17 Νοέμβρη, η γενιά του Πολυτεχνείου, που έδωσε μάχη μπροστά και όχι πίσω, όχι κρυφά, με διάθεση αντιπαράθεσης στη δικτατορία. Όταν άνοιξε το θέμα της τρομοκρατίας προσπάθησαν να μας το φορτώσουν, με τη δικαιολογία ότι δεν εκπληρώθηκαν οι στόχοι μας. Εκπληρώσαμε σημαντικά πράγματα. Τα υπόλοιπα είναι ιδεοληψίες..."».

Το πρόβλημα με το Πολυτεχνείο σήμερα έγκειται στην κατανόηση ειδικά απο τους νέους. Αυτοί πρέπει να ενδιαφέρει αν θα το κατανοήσουν σωστά, εφόσων αυτά είναι τα πρωταρχικά θύματα του κάθε συστήματος. Διαβάζωντας το παραπάνω άρθρο το οποίο είναι πολύ καλό και προσπαθώντας να αποδώσω στους υπολοίπους την εικόνα για το πως βλέπουν οι νέοι το Πολυτεχνείο σήμερα, παρατηρώ οτι με την πάροδο των χρόνων το πραγματικό του μύνημα ξέφτισε, αν ο πυρήνας αυτού του μηνύματος είχε απομείνει στις καρδιές των νέων εκείνου του καιρού, στις καρδιές των σημερινών νέων δεν έχει φτάσει ποτέ. Σε οποιαδήποτε τυχαία συζήτηση περι του Πολυτεχνείου απο κάποιον που το έζησε με τους σημερινούς νέους θα πρέπει αυτός να απολογηθεί εως και για καταστάσεις όπως η 17 Νοέμβρη δηλ. την γνωστή τρομοκρατική οργάνωση. Ενω εκείνο τον καιρό κάποια πράγματα είσαν αυτονόητα, σήμερα που είναι λογικό να υπάρχει και μια διάσταση απόψεων λόγο της παρόδου τόσων χρόνων, κυκλοφορεί μεγάλη σύγχηση στον κόσμο σχετικά με το ποιός αντιπροσώπευε τι εκείνο το καιρό και τι αυτός εξακολουθεί να αντιπροσωπεύει. Φοβάμαι οτι τα γνωστά για τα συμφέρωντα τους ΜΜΕ στην Ελλάδα δεν συντηρούν αυτή τη διαστρεβλωμένη πλέον εικόνα του τότε Πολυτεχνείου χωρίς λόγους, κατά τη προσωπική μου άποψη για σκοτεινούς λόγους, απλά φοβάμαι οτι κάποια στιγμή "κάποιοι" μπορούν να οργανώσουν ενα νεο Πολυτεχνείο χρησιμοποιώντας σαν πρόφαση την εικόνα του παλαιού, αυτή τη φορά όμως απολύτως κατευθυνόμενο, χωρίς να αποσκοπεί στους στόχους με τους οποίους οργανώθηκε το πρώτο αλλά σε δόλιους σκοπούς, δυστηχώς θα πρέπει να παραδεχτούμε οτι ανάλογα εγχειρήματα είναι αρκετά εύκολα σήμερα, αν αναλογιστούμε σε ποιά παρακμή βρίσκωνται οι αξίες της κοινωνίας μας γενικότερα και πόσο ανύπαρκτη είναι η ορθή πληροφόρηση των νέων σήμερα σχετικά με το τι γίνεται γύρω τους. Η σύγχιση είναι μεγάλη και σε τέτοιες αναμπουμπούλες μόνο οι λύκοι χαίρωνται.

blend
12-11-04, 04:13
Το πρόβλημα με το Πολυτεχνείο σήμερα έγκειται στην κατανόηση ειδικά απο τους νέους. Αυτοί πρέπει να ενδιαφέρει αν θα το κατανοήσουν σωστά, εφόσων αυτά είναι τα πρωταρχικά θύματα του κάθε συστήματος. Διαβάζωντας το παραπάνω άρθρο το οποίο είναι πολύ καλό και προσπαθώντας να αποδώσω στους υπολοίπους την εικόνα για το πως βλέπουν οι νέοι το Πολυτεχνείο σήμερα, παρατηρώ οτι με την πάροδο των χρόνων το πραγματικό του μύνημα ξέφτισε, αν ο πυρήνας αυτού του μηνύματος είχε απομείνει στις καρδιές των νέων εκείνου του καιρού, στις καρδιές των σημερινών νέων δεν έχει φτάσει ποτέ. Σε οποιαδήποτε τυχαία συζήτηση περι του Πολυτεχνείου απο κάποιον που το έζησε με τους σημερινούς νέους θα πρέπει αυτός να απολογηθεί εως και για καταστάσεις όπως η 17 Νοέμβρη δηλ. την γνωστή τρομοκρατική οργάνωση. Ενω εκείνο τον καιρό κάποια πράγματα είσαν αυτονόητα, σήμερα που είναι λογικό να υπάρχει και μια διάσταση απόψεων λόγο της παρόδου τόσων χρόνων, κυκλοφορεί μεγάλη σύγχηση στον κόσμο σχετικά με το ποιός αντιπροσώπευε τι εκείνο το καιρό και τι αυτός εξακολουθεί να αντιπροσωπεύει. Φοβάμαι οτι τα γνωστά για τα συμφέρωντα τους ΜΜΕ στην Ελλάδα δεν συντηρούν αυτή τη διαστρεβλωμένη πλέον εικόνα του τότε Πολυτεχνείου χωρίς λόγους, κατά τη προσωπική μου άποψη για σκοτεινούς λόγους, απλά φοβάμαι οτι κάποια στιγμή "κάποιοι" μπορούν να οργανώσουν ενα νεο Πολυτεχνείο χρησιμοποιώντας σαν πρόφαση την εικόνα του παλαιού, αυτή τη φορά όμως απολύτως κατευθυνόμενο, χωρίς να αποσκοπεί στους στόχους με τους οποίους οργανώθηκε το πρώτο αλλά σε δόλιους σκοπούς, δυστηχώς θα πρέπει να παραδεχτούμε οτι ανάλογα εγχειρήματα είναι αρκετά εύκολα σήμερα, αν αναλογιστούμε σε ποιά παρακμή βρίσκωνται οι αξίες της κοινωνίας μας γενικότερα και πόσο ανύπαρκτη είναι η ορθή πληροφόρηση των νέων σήμερα σχετικά με το τι γίνεται γύρω τους. Η σύγχιση είναι μεγάλη και σε τέτοιες αναμπουμπούλες μόνο οι λύκοι χαίρωνται.

Σε γενικες γραμμες, καλα τα λες. Σε γενικες ομως.
Σαφως οι σημερινοι νεοι δεν μπορουν να νοιωσουν, καταλαβουν τι εγινε τοτε. Σιγουρα τα ΜΜΕ δεν βοηθουν.
Ειναι ομως περιπου το ιδιο σαν να λεω εγω οτι δεν μπορω να κατανοησω τι ακριβως εγινε στον Εμφυλιο.
Δεν γινεται και δεν ειναι ο σκοπος αυτος. Ουτε βεβαια μπορει να επαναληφθει ενα Πολυτεχνειο σημερα. Ουτε καν οργανωμενο απο "σκοτεινες δυναμεις". Δεν θεωρω οτι οι σημερινοι νεοι ειναι κουτορνιθια. Το αντιθετο.
Μπορει να εχουν ενα τροπο ζωης που δεν μου πολυαρεσει, αλλα αυτη ειναι η εποχη τους. Και μπορουν να τα βγαλουν περα μια χαρα στις "κακοτοπιες".
Οσο για την τρομοκρατικη οργανωση "17Ν", θελω να σε πληροφορησω οτι κανεις μας δεν αισθανθηκε ποτε την αναγκη να απολογηθει για ενα ματσο εγκληματιες. Κι αυτο ειναι ενα ακομα κολπο των ΜΜΕ.
Το προβλημα και η διαφορα μας ειναι στο οτι οταν πετανε την "πατατα" τα ΜΜΕ, εμεις την ξεχωριζουμε και την πεταμε στην ακρη αμεσως, ενω οι νεοτεροι μπαινουν στην διαδικασια αμφισβητησης των παντων. Αποτελεσμα, αν ο νεος δεν ενδιαφερθει να το ψαξει σωστα, οι ακροτητες, π.χ. ακροδεξιες, ακροαριστερες, εθνικιστικες και ρατσιστικες εξαρσεις.

Αυτο που δεν αντιλαμβανονται εγκαιρως οι νεοι, ειναι το οτι η σημερινη κοινωνια στηριζεται στον ανταγωνισμο και την οικονομια, με πληρη απουσια της πολιτικης και ταξικης συνειδησης. Πληρης η απουσια της πολιτικης ιδεολογιας, σε αντιθεση με την εποχη μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.