PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Πολυτεχνείο



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

catfish
14-11-04, 05:47
Καλά όλα αυτά, καλό όμως και το ότι Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη το Πολυτεχνείο είναι κλειστό και εγώ θα κάνω διακοπές :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

blend
14-11-04, 16:56
Καλά όλα αυτά, καλό όμως και το ότι Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη το Πολυτεχνείο είναι κλειστό και εγώ θα κάνω διακοπές :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δηλαδη, αυτο ειναι η επετειος του Πολυτεχνειου για σενα; Ετσι αισθανεσαι και για την 25 Μαρτιου και 28 Οκτωβριου;

catfish
16-11-04, 21:52
Μην μπερδέυεις τα αστεία με τα σοβαρά.

blend
17-11-04, 00:45
Σε ερωτημα καποιου χρηστη για το τι συνεβη με την περιβοητη τηλεοπτικη εκπομπη του Νικου Μαστορακη τις μερες του Πολυτεχνειου το 1974, εχω να πω τα εξης:

Ο Νικος Μαστορακης θεωρησε οτι θα ηταν καλο (για ποιον; ) να κανει μια ζωντανη συνεντευξη φοιτητων που συμμετειχαν στην εξεγερση του Πολυτεχνειου. Για λογους που λιγοι γνωριζουν (εγω οχι), οι φοιτητες δεχθηκαν. Μετα την εκπομπη τα παιδια "εξαφανιστηκαν" και ειναι γνωστο οτι "μετακομισαν" στα μπουντρουμια της Μπουμπουλινας και του ΕΑΤ ΕΣΑ οπου ετυχαν "αψογης" μεταχειρησης.
Η συνεχεια εχει χρωμα "μαυρο".

Ο δε Μαστορακης συνεχισε απροσκοπτα την εργασια του στα ΜΜΕ της εποχης.
Με την μεταπολιτευση, ο Μαστορακης μπηκε στην μαυρη λιστα του κυκλωματος που εργαζοταν. Ο λογος ηταν φυσικα η συγκεκριμενη εκπομπη. Στη συνεχεια, και εφ'οσον δεν ειχε στον ηλιο μοιρα, εφυγε για το εξωτερικο, οπου ασχοληθηκε με την παραγωγη και σκηνοθεσια στον κινηματογραφο. Επεστρεψε αργοτερα στην Ελλαδα οταν τα πολιτικα παθη ειχαν καταλαγιασει και συνεχιζει την εργασια του μεχρι σημερα.

Αυτα ειναι τα γεγονοτα απο την δικη μου οπτικη γωνια.

Περισσοτερα θα μπορουσε ο ιδιος ο Νικος Μαστορακης να μας πει, αν επισκεπτεται το adslgr.

blizard
17-11-04, 01:55
...να κανει μια ζωντανη συνεντευξη φοιτητων που συμμετειχαν στην εξεγερση του Πολυτεχνειου.
Έκανε ζωντανή συνέντευξη και τους είχε πει ότι ΔΕΝ θα την ,μεταδώσει????
Τι ευθύνη έχει αυτός αν την συνέντευξη την είδαν-ακουσαν κάποιοι στην κυβέρνηση, και αναγνώρισαν τα παιδιά, και γιατί δεν έχουν ευθύνη αυτά που δεν πρόσεχαν τι έλεγαν στον αέρα ?

no_logo
17-11-04, 01:59
η συνεντευξη ήταν στα γραφεία της ΕΣΑ. τα παιδιά μιλούσαν και από πισω περίμενε ο μπατσος

blizard
17-11-04, 02:11
Ότι και να ήταν δεν βγάζω νόημα σε αυτό που λέτε... μιλάμε για την Χούντα που είχε ανθρώπους παντού και δεν γούσταρε και την απόλυτη ελευθερία έκφρασης.
Δεν Θα έπρεπε παιδιά πολυτεχνείου να ήξεραν ότι αν τα έλεγαν έξω από τα δόντια υπήρχε περίπτωση να τους βρούν και να έχουν συνέπειες?
Ο Μαστοράκης φταίει που δεν τους ενημέρωσε ή που δεν τους προστάτεψε ?

blend
17-11-04, 02:13
Έκανε ζωντανή συνέντευξη και τους είχε πει ότι ΔΕΝ θα την ,μεταδώσει????[/quote]

Δεν ειπα κατι τετοιο, και δεν γνωριζω να σου απαντησω.



Τι ευθύνη έχει αυτός αν την συνέντευξη την είδαν-ακουσαν κάποιοι στην κυβέρνηση, και αναγνώρισαν τα παιδιά, και γιατί δεν έχουν ευθύνη αυτά που δεν πρόσεχαν τι έλεγαν στον αέρα ?

Αστοχη ερωτηση, με το συμπαθειο.

Ηταν ενηλικος και χρησιμοποιηθηκε απο την χουντα για τους δικους της σκοπους εν γνωση του. Ειναι αμεσα υπευθυνος για οτι εγινε εκεινο το βραδυ. Δεν ειχαν ευθυνη οι φοιτητες, γιατι χρησιμοποιηθηκαν δια της βιας. Δεν εχει σημασια το τι ειπαν στον αερα. Και μουγγοι να ηταν, παλι στο μπουντρουμι θα κατεληγαν.
Μην ξεχναμε οτι πισω απο την καμερα ηταν οι στρατιωτικοι, σε ενα στρατιωτικο καναλι (ΥΕΝΕΔ), το οποιο ηταν ιδιοκτησια και χρηση της χουντας.

lazar
17-11-04, 02:16
...να κανει μια ζωντανη συνεντευξη φοιτητων που συμμετειχαν στην εξεγερση του Πολυτεχνειου.
Έκανε ζωντανή συνέντευξη και τους είχε πει ότι ΔΕΝ θα την ,μεταδώσει????
Τι ευθύνη έχει αυτός αν την συνέντευξη την είδαν-ακουσαν κάποιοι στην κυβέρνηση, και αναγνώρισαν τα παιδιά, και γιατί δεν έχουν ευθύνη αυτά που δεν πρόσεχαν τι έλεγαν στον αέρα ?

Η τηλεόραση δεν ήταν όπως είναι σήμερα. Δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια, παρά μόνον δύο κρατικά. Το ένα ήταν το κανάλι του στρατού "ΥΕΝΕΔ" (ΕΔ = Ενόπλων Δυνάμεων). Για τους νεώτερους, σχετικά με τον τηλεοπτικό αυτό σταθμό, υπάρχει η ταινία "Λούφα και Παραλλαγή".
Ο Μαστοράκης 'έλυνε κι έδενε' τότε στην ελληνική τηελόραση, το δε τηλεπαιχνίδι "Bingo", που παρουσίαζε, είχε την μεγαλύτερη τηλεθέαση (μαζί με τον "Άγνωστο Πόλεμο" - οι παλαιότεροι θυμούνται...)
Δεν υπήρχε περίπτωση να είχε άγνοια. Άσε που ό,τι και νά 'ναι σαν άνθρωπος, σίγουρα δεν είναι καθόλου βλαξ!

no_logo
17-11-04, 02:18
Ότι και να ήταν δεν βγάζω νόημα σε αυτό που λέτε... μιλάμε για την Χούντα που είχε ανθρώπους παντού και δεν γούσταρε και την απόλυτη ελευθερία έκφρασης.
Δεν Θα έπρεπε παιδιά πολυτεχνείου να ήξεραν ότι αν τα έλεγαν έξω από τα δόντια υπήρχε περίπτωση να τους βρούν και να έχουν συνέπειες?
Ο Μαστοράκης φταίει που δεν τους ενημέρωσε ή που δεν τους προστάτεψε ?
δεν θελεις να το καταλάβεις μάλλον. η συνεντευξη ήταν στα γραφεία της ΕΣΑ της ασφαλειας δηλαδή που εκανε τις βρωμοδουλειες της χούντας. τα παιδιά του πολυτεχνείου που μιλούσανε στην συνεντευξη τα ειχαν ηδη μπουζουριάσει μέσα μετά τα γεγονότα. ο αθλιος αυτος τύπος που το επαιζε δημοσιογράφος επαιρνε συνεντευξη απο αυτούς τους ανθρωπους με ερωτησεις του στυλ "φαγατε ξύλο; ή στο πολυτεχνείο έγιναν επεισόδια; με την αστυνομία να ελέγχει με την παρουσία της τα λεγόμενα. Αμαν πια τόσο δύσκολο είναι!

blend
17-11-04, 02:20
Ότι και να ήταν δεν βγάζω νόημα σε αυτό που λέτε... μιλάμε για την Χούντα που είχε ανθρώπους παντού και δεν γούσταρε και την απόλυτη ελευθερία έκφρασης.
Δεν Θα έπρεπε παιδιά πολυτεχνείου να ήξεραν ότι αν τα έλεγαν έξω από τα δόντια υπήρχε περίπτωση να τους βρούν και να έχουν συνέπειες?
Ο Μαστοράκης φταίει που δεν τους ενημέρωσε ή που δεν τους προστάτεψε ?

Απαντησα.

Δεν εχει σημασια το τι ειπαν ή δεν ειπαν τα παιδια.
Αυτο που εγινε ηταν μια κινηση των χουντικων με χρηση ενος δημοφιλους τοτε ραδιοφωνικου παραγωγου, σε μια προσπαθεια να δειξουν ποσο "πλουραλιστες" ηταν.
Ο παραγωγος φερει βαρυτατη ευθυνη που δεχτηκε να το κανει, τα παιδια απο την αλλη, ηταν ηδη κρατουμενοι.

Να κανω κι εγω μια ερωτηση. Αγνοεις τα γεγονοτα απλα ή το πας καπου αλλου; (δεν ξερω που)

blizard
17-11-04, 02:22
Δεν φανταζόμουν ρε παιδιά ότι μιλάγατε πραγματικά για ζωντανή συνέντευξη... και τον κατηγορείτε από πάνω!!!!!
Μαγκιά του και μάλιστα μεγάλη να βγάλει την φωνή του πολυτεχνείου , από πραγματικούς φοιτητές στον αέρα... και λογικά έφαγαν ξύλο εκεί μέσα, αλλά σίγουρα θα άξιζε.

Επρεπε να ΜΗΝ τους βγάλει, για να μην φάνε ξύλο δηλαδή?

blend
17-11-04, 02:23
Ηρεμαααααα 8)

blend
17-11-04, 02:27
Δεν φανταζόμουν ρε παιδιά ότι μιλάγατε πραγματικά για ζωντανή συνέντευξη... και τον κατηγορείτε από πάνω!!!!!
Μαγκιά του και μάλιστα μεγάλη να βγάλει την φωνή του πολυτεχνείου , από πραγματικούς φοιτητές στον αέρα... και λογικά έφαγαν ξύλο εκεί μέσα, αλλά σίγουρα θα άξιζε.

Μαγκια του που εγινε οργανο της χουντας;;;;;

Τι αξιζε; Το ξυλο που εφαγαν ή το ....show???

:shock: :shock: :shock:

Αναρωτιέμαι....

blizard
17-11-04, 02:27
Εντάξη ,αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι αν ήταν κανένας άλλος δημοσιογράφος στην θέση του Μαστοράκη, θα τον κάνατε ήρωα που κατάφερε να βγάλει έστω και λίγο την φωνή των φοιτητών στην Ελλάδα ?

Το ξύλο δεν το έδειξε live (υποθέτω) άρα η ομιλία, ότι και να ήταν άξιζε...

no_logo
17-11-04, 02:28
Δεν φανταζόμουν ρε παιδιά ότι μιλάγατε πραγματικά για ζωντανή συνέντευξη... και τον κατηγορείτε από πάνω!!!!!
Μαγκιά του και μάλιστα μεγάλη να βγάλει την φωνή του πολυτεχνείου , από πραγματικούς φοιτητές στον αέρα... και λογικά έφαγαν ξύλο εκεί μέσα, αλλά σίγουρα θα άξιζε.

Επρεπε να ΜΗΝ τους βγάλει, για να μην φάνε ξύλο δηλαδή?
δεν εβγαλε καμια φωνη κανενός πολυτεχνείου, πριν κανα χρόνο ισως και παραπάνω παίξανε την συνεντευξη αν καποιος δεν ηξερε τα γεγονότα και στεκοταν σε λοσα λέγανε οι μαχητες του πολυτεχνείου θα νόμιζε πως η χούντα τους διελυσε πετώντας λουλουδια.
επίσης υπάρχουν και καταγγελίες των φοιτητών εκείνης της περιόδου για τον μαστοράκη

blend
17-11-04, 02:29
Επρεπε να ΜΗΝ τους βγάλει, για να μην φάνε ξύλο δηλαδή?

Επρεπε να μην δεχθει, οπως αρνηθηκαν καποιοι αλλοι.

(Το εκανες edit και καλα εκανες)

blend
17-11-04, 02:32
Βρε blizard, μην βιαζεσαι να ποσταρεις. Επεξεργασου πρωτα το κειμενο!

Θα γινει κανα μπερδεμα και θα αρχισουμε τις αϊδιες παλι! :mrgreen: :mrgreen:

crimson
17-11-04, 02:33
Πάντως, ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον για το Πολυτεχνείο, είναι ότι υπάρχουν άτομα σήμερα [άκουσα με τα αυτιά μου κάποιον] που λένε ότι κάποιοι φοιτητές που ήταν μέσα πυροβολούσαν τους απέξω. Κι αυτό είναι κάτι που ούτε η Χούντα δεν είχε φανταστεί να το πει τότε...

blend
17-11-04, 02:36
Εντάξη ,αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι αν ήταν κανένας άλλος δημοσιογράφος στην θέση του Μαστοράκη, θα τον κάνατε ήρωα που κατάφερε να βγάλει έστω και λίγο την φωνή των φοιτητών στην Ελλάδα ?


Οποιος και να ηταν στην θεση του, θα πηγαινε κι αυτος μεταναστης στην Αμερικη. :wink:

blend
17-11-04, 02:39
Πάντως, ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον για το Πολυτεχνείο, είναι ότι υπάρχουν άτομα σήμερα [άκουσα με τα αυτιά μου κάποιον] που λένε ότι κάποιοι φοιτητές που ήταν μέσα πυροβολούσαν τους απέξω. Κι αυτό είναι κάτι που ούτε η Χούντα δεν είχε φανταστεί να το πει τότε...

Το ειχε πει. Δυστυχως υπηρξαν προβοκατορες χαφιεδες που ειχαν μπει πριν κλεισει η πυλη. Ευτυχως εντοπιστηκαν εγκαιρως και απομονωθηκαν. Και ναι, οντως οπλοφορουσαν, αλλα δεν εγινε κανενα "ατυχημα".

lazar
17-11-04, 02:41
Οποιος και να ηταν στην θεση του, θα πηγαινε κι αυτος μεταναστης στην Αμερικη.


... και θα γύριζε ταινία για τον Ωνάση...

ωραίο συρτάκι χορεύει ο Άντονυ Κουήν :P

blend
17-11-04, 02:44
Οποιος και να ηταν στην θεση του, θα πηγαινε κι αυτος μεταναστης στην Αμερικη.


... και θα γύριζε ταινία για τον Ωνάση...

ωραίο συρτάκι χορεύει ο Άντονυ Κουήν :P


χου χουουου!!!! :lol: :lol:

blizard
17-11-04, 03:10
Οποιος και να ηταν στην θεση του, θα πηγαινε κι αυτος μεταναστης στην Αμερικη. :wink:
Τι εννοείς? θα τον έδιωχναν επειδή δεν τον γούσταραν κάποιοι πολιτικά ?
Γιατί καλός στην δουλειά του ήταν, και το απέδειξε παντού.

Τώρα αν μπορείτε πέστε μου τελικά αν τα παιδιά ήταν στημένα να πουν πράγματα υπέρ της χούντας...αν ναι γιατί έφαγαν το ξύλο... και γιατί εσάς σας νοιάζει για το ξύλο που έφαγαν αυτοί που συνεργάστηκαν .
Αν η συνέντευξη δεν ήταν 100% στημένη και ακουστήκαν 2-3 πράγματα, γιατί δεν τον έχετε κάνει ήρωα που το μετέφερε σε όλη την Ελλάδα.

blend
17-11-04, 03:26
Οποιος και να ηταν στην θεση του, θα πηγαινε κι αυτος μεταναστης στην Αμερικη. :wink:
Τι εννοείς? θα τον έδιωχναν επειδή δεν τον γούσταραν κάποιοι πολιτικά ?
Γιατί καλός στην δουλειά του ήταν, και το απέδειξε παντού.

Τώρα αν μπορείτε πέστε μου τελικά αν τα παιδιά ήταν στημένα να πουν πράγματα υπέρ της χούντας...αν ναι γιατί έφαγαν το ξύλο... και γιατί εσάς σας νοιάζει για το ξύλο που έφαγαν αυτοί που συνεργάστηκαν .
Αν η συνέντευξη δεν ήταν 100% στημένη και ακουστήκαν 2-3 πράγματα, γιατί δεν τον έχετε κάνει ήρωα που το μετέφερε σε όλη την Ελλάδα.

Κανενας δεν τον εδιωξε. Και κανενας δεν τον επερνε στην δουλεια. Οποτε ....μεταναστης...

Δεν κρινουμε τον ανθρωπο απο την δουλεια του. Τον κριναμε για το πολιτικο και δημοκρατικο του ηθος. Το οποιο δεν ειχε.

Μας νοιαζει που εφαγαν ξυλο, γιατι παγιδευτηκαν και δεν μπορουσαν να κανουν διαφορετικα. Δεν γινεται κανενας ηρωας επειδη πατησε το κουμπακι και η φακα μαγκωσε το ποντικακι. Η φακα ειναι παγιδα, δεν ειναι;

Παρατηρω οτι εισαι καπως μπερδεμενος για το τι ακριβως εγινε εκεινη την εποχη. Προσπαθησε να διαβασεις προσεκτικα αυτα που εχουν γραφτει εδω, και αν εχεις την δυνατοτητα παρε πληροφοριες απο τον τυπο ή και βιβλια.

blizard
17-11-04, 06:24
Και κανενας δεν τον επερνε στην δουλεια. Οποτε ....μεταναστης...
Δεν κρινουμε τον ανθρωπο απο την δουλεια του. Τον κριναμε για το πολιτικο και δημοκρατικο του ηθος. Το οποιο δεν ειχε.
Γιατί δεν τον έπαιρνε κανείς στην δουλειά ? δεν ήταν καλός μήπως , ή τον κρίνανε για τα πολιτικά πιστεύω του και τον απέρριψαν τα νέα αφεντικά στην TV ?
Το πρώτο δεν νομίζω να ισχύει... το δεύτερο είναι πάντα απαράδεκτό, και μόνο ψιλό-διεστραμένη σχέση μπορεί να έχει με το πνεύμα του πολυτεχνείου .

EvilHawk
17-11-04, 10:46
Ωραία μετατρέψατε το thread του Πολυτεχνείου σε thread για τον Μαστοράκη!
:twisted:

dhmk
17-11-04, 10:51
Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι ο αυτό το άτομο εκτέλεσε διατεταγμένη υπηρεσία της χούντας με παιδιά που ήταν ήδη κρατούμενοι της ασφάλειας. Δεν θυμάμαι ούτε λέξη από τη συγκεκριμένη εκπομπή (που την έπαιξαν και στη μεταπολίτευση μια φορά) αλλά σαφώς έγινε για να υπηρετήσει τις σκοπιμότητες της χούντας. Αυτό το άτομο είναι σαφώς πολύ έξυπνος άνθρωπος αλλά χωρίς αρχές και αυτό το έχει δείξει όλη του η πορεία και ο τρόπος που προσεγγίζει το κοινό.

Εγώ ως δέκτης εκείνης της εποχής (ήμουν 13 χρονών όταν έγινε το πολυτεχνείο) αισθανόμουν μια έντονη αηδία και περιφρόνηση γιαυτό το άτομο στη μεταπολίτευση και μετά. Ο άνθρωπος είναι της "αρπακτής" με την έννοια ότι είναι αρκετά γρήγορος για να αρπάξει κάτι στον αέρα και κατά κύριο λόγο το ταπεινό και το ασήμαντο αλλά το στιγμιαία διεγερτικό. Δεν έχει δημιουργικές ικανότητες και αυτό αποδεικνύουν οι άθλιες ταινίες που γύρισε στην Αμερική στην κατηγορία εντελώς του trash. Πάντα απευθύνεται στα πιο άθλια, τετριμένα και κατώτερα αισθήματα του κοινού. Π.χ. σε αυτή την άθλια καντιτ-κάμερα του σήμερα προσέξτε πως ξεκινάει η εκπομπή όταν η κάμερα κάνει μια κίνηση κάτω από το τραπέζι των δύο παρουσιαστριών για να δείξει το βρακί τους. Αλλά και στο ραδιόφωνό του, που ο Σημίτης καλώς λέω εγώ δεν του έδινε συχνότητα (αλλά η ΝΔ του έδωσε τελικά) για να εκπέμπει τη ρυπαρότητά του: Αν το έχετε παρακολουθήσει λιγάκι θα έχετε δει ότι αδιάκοπα και απροκάλυπτα προσπαθεί να κάνει πλύση εγκεφάλου στους ακροατές του με δόλωμα μερικά τραγούδια που παίζει ενδιαμέσως. Δεν έχει απολύτως κανένα σεβασμό για το κοινό του. Μπαίνει κατευθείαν στο ψητό. "Αν θέλετε να βάλω κάτω τη... παρουσιάστρια και να της κάνω διάφορα επί σκηνής, το ξέρω ότι το θέλετε, θα το κάνω, θα σας αρέσει να το βλέπετε και αυτή να το υπομένει, θα σας ικανοποιήσω και θα με... λατρέψετε". Αυτή είναι η φιλοσοφία του συγκεκριμένου ατόμου όπως εγώ τουλάχιστον την εισπράτω από το "έργο" του που έχω κατά καιρούς κάνει το κόπο να παρακολουθήσω.

Πάντως, παιδιά, βλέπω ότι οι νεώτεροι έχουν σοβαρά προβλήματα να κατανοήσουν το ποιόν της συγκεκριμένης απεχθούς εποχής. Κατά την απεχθή αυτή 7ετία ήμουν μικρό παιδί και πραγματικά δεν με απασχολούσε και πολύ αν είχαμε δικτατορία ή όχι με την έννοια ότι θεωρούσα ότι όλα ήταν φυσιολογικά, ότι έτσι ήταν τα πράγματα και δεν μπορούσαν να ήσαν αλλιώς. Ο φόβος και η ταπείνωση που εισέπρατα από τους μεγαλύτερους και διάφορες άλλες άθλιες συμπεριφορές εδώ και εκεί (π.χ. στο σχολείο) εμοιαζε να είναι η ζωή η ίδια, η πραγματική φύση των πραγμάτων, η φυσική τάξη (και αυτό ήταν το πιο αισχρό από όλα). Δεν μπορούσε κανείς να την αμφισβητήσει γιατί τότε καλά να πάθει, τότε έπρεπε να τιμωρηθεί - αυτό ήταν το φυσιολογικό.

Μόνο μετά το τέλος της χούντας μπόρεσα πραγματικά να νοιώσω όλη μου την απέχθεια γιαυτό που είχα εισπράξει τα προηγούμενα χρόνια και το οποίο ευτέλιζε τη καθημερινή μας ζωή.

Αυτό, δυστυχώς, οι νεώτεροι πολύ δύσκολα μπορούν να το βιώσουν, να νοιώσουν αυτή τη φυσική απέχθεια. Καταλήγουν να έχουν μια πιο λουστραρισμένη αντίληψη γιαυτά τα γεγονότα λες και επρόκειτο για κάποιο είδος τηλεοπτικού show. Σαν να βλέπει κανείς μια εκπομπή με τα σκελετωμένα παιδάκια του τρίτου κόσμου που τελικά δεν σε αφορά ακόμη κι αν σου προκαλεί κάποια φρίκη ένα απόγευμα που δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις!

Νικαετός
17-11-04, 10:54
Λοιπόν , blizard για να τελειώνουμε με το θέμα Μαστοράκη , άκουσέ με και πρόσεξε να δεις τι συνέβη ,όχι γιατί τα θυμάμαι καλύτερα από τον φίλο blend , αλλά γιατί ήμουν πιτσιρικάς θαυμαστής του Μαστοράκη :oops: :oops: .(Ο πρώτος που έφερε την Ε.Φ, μεταξύ άλλων, στην ελληνική τηλεόραση.)

Ο Μαστοράκης εκείνη την εποχή είχε γύρω στις 9 - 10 εκπομπές όπου ήταν παραγωγός και στις περισσότερες και παρουσιαστής. Ήταν θα λέγαμε από τα "αγαπημένα παιδιά" των συνταγματαρχών και ο άνθρωπος που "έλυνε και έδενε" στην τηλεόραση της εποχής. Μέχρι εδώ καλά . ΤΗν δουλειά του έκανε και δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα μιας και πολλοί άλλοι έκαναν ακριβώς το ίδιο.

Τις ημέρες εκείνες λοιπόν , πράγματι πέτυχε (μάλλον πίεσε για να πετύχει) να πάρει συνέντευξη από τα παιδιά, που είχαν συλληφθεί και ήταν κρατούμενοι στο ΕΑΤ/ΕΣΑ ,με την ΥΠΟΣΧΕΣΗ της ΑΣΥΛΙΑΣ . Τους διαβεβαίωσε δηλαδή ότι είχε εξασφαλίσει ασυλία !!!!! Φυσικά δεν υπήρχε καμμία ασυλία και τα παιδιά φυλακίσθηκαν με μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο ακριβώς αυτή την συνέντευξη.

Εκείνο όμως που έκανε το ποτήρι να ξεχειλήσει,δεν ήταν αυτή η συνέντευξη !!!
Αμέσως μετά την μεταπολίτευση στο φύλλο της ΒΡΑΔΥΝΗΣ 24/7/1974 και στις 25/7/1974 δημοσιεύτηκαν 2 άρθρα του , πρωτοσέλιδα όπου υμνούσε τον Καραμανλή και καταφερόταν εναντίον της Χούντας κατά προκλητικότατο τρόπο, λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ πως ο ίδιος ήταν ο μοναδικός αντιστασιακός στην Ελλάδα...

(Τα άρθρα υπάρχουν και τα δύο στο αρχείο μου). Αμέσως μετά , οι ίδιοι οι συνάδελφοί του απαίτησαν από την διεύθυνση της εφημερίδας να συμμαζέψει λίγο τον Μαστοράκη και από εκεί και πέρα η ιστορία είναι γνωστή.

Αυτά και τέλος με τον συγκεκριμένο τύπο.

(Παρόλα αυτά , μαζί με τον Φρέντυ Γερμανό τους θεωρώ ,τα εξυπνότερα άτομα που πέρασαν ποτέ από την ελληνική τηλεόραση.)

blizard
17-11-04, 15:25
Τις ημέρες εκείνες λοιπόν , πράγματι πέτυχε (μάλλον πίεσε για να πετύχει) να πάρει συνέντευξη από τα παιδιά, που είχαν συλληφθεί και ήταν κρατούμενοι στο ΕΑΤ/ΕΣΑ ,με την ΥΠΟΣΧΕΣΗ της ΑΣΥΛΙΑΣ . Τους διαβεβαίωσε δηλαδή ότι είχε εξασφαλίσει ασυλία !!!!! Φυσικά δεν υπήρχε καμμία ασυλία και τα παιδιά φυλακίσθηκαν με μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο ακριβώς αυτή την συνέντευξη.
Sorry που επιμένω, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά αλλού πηγή.
Όταν λες ότι τους έταξε ασυλία, εννοείς ότι τα δωροδόκησε για να πούνε ψέματα υπέρ της Χούντας?
Και πώς κολλάει μετά η τόση στεναχώρια για το ξύλο ή την φυλακή που έφαγαν οι "πουλημένοι" ?

Γιατί αν τους έταξε ασυλία, και έτσι βγήκαν ζωντανά στον αέρα χωρίς να τρέμουν από το φόβο τους και χωρίς να έχουν συμφωνήσει τι θα πουν, νομίζω μιλάμε για μια αντιστασιακή πράξη (βλάκας δεν είναι είπες).
Δηλαδή πώς αλλιώς θα μπορούσε να ακουστεί ρε παιδιά η φωνή των φοιτητών στην Χούντα ?
Και γιατί είναι έγκλημα να φέρεις τους φοιτητές σε συζήτηση live, έστω και με τον παρουσιαστή να τους κάνει "κακές" ερωτήσεις ,αν δεν φοβόντουσαν και δεν υπήρχε συμφωνία για το τι θα πουν.

WAntilles
17-11-04, 15:30
Ωραία μετατρέψατε το thread του Πολυτεχνείου σε thread για τον Μαστοράκη!
:twisted:

Δεν πειράζει.

Πλήρως εντός θέματος.

Για χούντες, χουντικούς, χαφιέδες και ταγματασφαλίτες να συζητάμε, εντός θέματος παραμένουμε.

blizard
17-11-04, 15:44
Για χούντες, χουντικούς, χαφιέδες και ταγματασφαλίτες να συζητάμε, εντός θέματος παραμένουμε.
Βασικά εγώ νομίζω ότι συζητάμε και για τον τρόπο που γινόταν η προπαγάνδα επί χούντας (από τον Μαστοράκη και τα παιδιά ίσως που συνεργάστηκαν ).
Η σε αντίθετη περίπτωση, που τα παιδιά δεν ήταν χαφιέδες , για τον τρόπο που συκοφαντείτε ένας άνθρωπος στην δημοκρατία μας.

WAntilles
17-11-04, 15:59
Για χούντες, χουντικούς, χαφιέδες και ταγματασφαλίτες να συζητάμε, εντός θέματος παραμένουμε.
Βασικά εγώ νομίζω ότι συζητάμε και για τον τρόπο που γινόταν η προπαγάνδα επί χούντας (από τον Μαστοράκη και τα παιδιά ίσως που συνεργάστηκαν ).
Η σε αντίθετη περίπτωση, που τα παιδιά δεν ήταν χαφιέδες , για τον τρόπο που συκοφαντείτε ένας άνθρωπος στην δημοκρατία μας.

Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;

Σαφώς και τα παιδιά δεν ήταν χαφιέδες. Αθώα θύματα ήταν.

Ο υπεύθυνος της εν λόγω εκπομπής ήταν ο χαφιές.

Νικαετός
17-11-04, 16:01
Δεν κατάλαβες τι είπα blizard. Τους έταξε ασυλία , γιατί πραγματικά ΕΙΧΕ τα μέσα να το κάνει , χωρίς να έχει τέτοιες υποσχέσεις και χωρίς να ενδιαφερθεί για το ΜΕΤΑ, κατάλαβες ??
Οι φοιτητές ζήτησαν ασυλία για να μιλήσουν , δηλαδή την υπόσχεση πως δεν θα διωχθούν για τις απόψεις τους , αυτός τους την έταξε, πετσόκοψε την συνέντευξη όπως αυτός νόμιζε και μετά έκανε την πάπια , ενώ γνώριζε πως με βάση εκείνη ακριβώς την συνέντευξη διώχθηκαν όλοι οι συμμετέχοντες.

KyR-X
17-11-04, 16:03
Είδα κάτι παιδάκια εκπρόσωποι των φοιτητικών οργανώσεων στη TV προσπαθώντας να μας εξηγήσουν γιατί παρεβρίσκωνται στις φετεινές εκδηλώσεις του Πολυτεχνείου μαζικά σαν εκπρόσωποι των φοιτητών και πιθανών της μαθητικής νεολαίας της Ελλάδας και δεν πολυκατάλαβα τι ήθελαν να πούν στον κόσμο. Σε γενικές γραμμές η γραμμή τους ήταν "να βγούμε απο το ΝΑΤΟ" "έξω οι βάσεις" "κάτω το κεφάλαιο" κτλπ γραφικά. όλα τα προβλήματα της Ελληνικής κοινωνίας περιστρέφωνται γύρω απο τα προαναφερθέντα κτλπ. Για πραγματικές καταγγελίες και απαιτήσεις των νέων για αν αντιμετωπιστεί η καλπάζουσα ανεργία και η υποαπασχόληση δεν άκουσα τίποτα, για προστασία των νέων απέναντι σε μια κοινωνία που διαφθείρεται με επιταχυνόμενους ρυθμούς, επίσης τίποτα. Απλά μερικά παιδάκια, προφανώς ο ένας θα σπουδάζει δικηγόρος με το δικ. γραφείο έτοιμο όταν αποφοιτήσει με την αρωγή του μπαμπά, ο άλλος ίσως γιατρός στο γραφείο επίσης του μπαμπά και πάει λέγωντας.
Έχουν καμιά σχέση αυτοί με την Ελληνική κοινωνία και το σύνολο της νεολαίας σήμερα? Είναι οι ετήσιες εκδηλώσεις του Πολυτεχνείου πρόφαση για να δείχνουμε στο προβληματισμένο νέο σήμερα οτι "αυτές είναι οι διεκδικήσεις που θα έχεις επίσημα" και οτιδήποτε διαφορετικό απλά θα ορίζεται οτι κινείται σε άλλα εντελώς διαφορετικά πλαίσια? Συγνώμη αλλά αν έχει έτσι τότε οι ετήσιες εκδηλώσεις για το Πολυτεχνείο αποσκοπούν μόνο στη λοβοτόμηση των σημερινών νέων ωστέ να μην έχουν παραστάσεις και ιδέες για το πως θα βγούν απο το τέλμα τους.

Κακός κατά την άποψη μου οι μαθητικές οργανώσεις συμμετέχουν, έτσι με την εκπροσώπηση που διαθέτουν αδιαπραγμάτευτα, συνηγορούν στη λοβοτόμηση του σημερινού νέου/ας. Ας είναι μόνο μια εκδήλωση ενθύμισης των τότε γεγονότων απο τους μεγαλυτέρους που έλαβαν και μέρος. Το σύνθημα "το Πολυτεχνείο είναι ζωντανό" με τη "συμπαράσταση της μαθητικής νεολαίας" και καμιά πορειούλα στην Αμερικάνικη πρεσβεία έτσι για το θεαθήναι για μένα είναι μια κοροϊδία.

packetstorm
17-11-04, 16:15
Λοιπον.. για να λήξει το θέμα με τον Μαστοράκη. Ο πατέρας μου ηταν γνώστος παραγωγός ραδιοφώνου εκείνη την εποχή (δεν λέω όνομα γιατι δεν νομίζω οτι θα ήθελε και γιατί δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) και αυτά που σας λέω τα ξέρω απο πρώτο χέρι. Το άτομο ήταν ΜΕΓΑΛΟΣ χαφιές και απο τα πιο αγαπημένα παιδιά της χουντας. Ολοι που εργάζονταν στον ευρύτερο χώρο των ΜΜΕ υπέστησαν τρομερές διώξεις και λογοκρισία την στιγμή που αυτός δεχόταν διευκολήνσεις και αξιώματα. Οσο για τα παιδιά έγινε ακριβώς όπως ειπώθηκε παραπάνω, τα εκμεταλλεύτηκε λέγοντας τους παραμύθια περι ασυλίας και μετά είχε και το θράσσος να ισχυριστεί οτι τον παραπλάνησαν... ποιοι? ΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ του...

Κατα τα άλλα θεωρώ οτι είναι ένας ικανότατος παραγωγός και αν δεν είχε στιγματίσει την πορεία του με αυτό τον ποταπό τρόπο, θα έχαιρε ιδιαίτερης εκτίμησης απο τους συναδέλφους του, κατι που όμως δεν συμβαίνει, αποδεικνυοντας με τον πιο αδιάψευστο τρόπο την αλήθεια των κατηγοριών εναντίον του

EvilHawk
17-11-04, 16:17
Η σε αντίθετη περίπτωση, που τα παιδιά δεν ήταν χαφιέδες , για τον τρόπο που συκοφαντείτε μια πράξη επί Χούντας ,και ένας άνθρωπος στην δημοκρατία μας.


Ο άνθρωπος αυτός μετά απο πολλά χρόνια ζήτησε συγνώμη και προσπάθησε να μετριάσει τον αντίκτυπο των πράξεων του!
Είπε ότι απλά έκανε την δουλειά του, όπως πχ. άλλοι διαβαζαν τα μαθήματα τους!

Αυτό που προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις είναι αυτά που εγραψε παραπάνω ο dhmk!

Απορείς πχ. γιατί κανείς δεν εδινε δουλειά στον εν λόγω κύριο την εποχή εκείνη!

Αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι σε σχέση με αυτά που υποχώρησαν και δεν διεκδίκησαν η γενιά εκείνη, δίνοντας άφεση αμαρτιων για προχωρήσει ο εκδημοκρατισμός και να μην υπάρξει ρεβανσισμός, είναι τίποτα!

Ακόμα και αν αναγκαστηκε να φύγει ο εν λόγω κύριος απο την Ελλάδα! Σε αρκετούς δεν έλειψε καθόλου ακόμα και σήμερα!

dhmk
17-11-04, 16:22
blizard, Αυτό που έκανε ο Μαστοράκης ήταν μια προσπάθεια να ξεφτυλίσει και να κοροϊδέψει τα συγκεκριμένα παιδιά (και ότι αντιπροσώπευαν) τα οποία ούτως ή άλλως βρίσκονταν σε μειωνεκτική θέση, σε κατάσταση τρόμου. Γιατί αυτό προσπαθησε να κάνει. Μια εκπομπή τρόμου.

Για φαντάσου τον εαυτό σου, να είσαι σε ένα στούντιο και απέξω να σε περιμένουν οι δεσμώτες σου για να σε σπάσουν στο ξύλο μετά το τέλος της εκπομπής! Για άλλη μια φορά πούλησε σαδισμό στους ακροατές του για να τους κάνει συνένοχους των πρακτικών της χούντας. Αυτό ήταν ο Μαστοράκης και αυτό έκανε και αυτό, πιστεύω, ότι εξακολουθεί να κάνει, μόνο που τώρα στη θέση των προηγούμενων θυμάτων του είναι διάφορες πιτσιρίκες που θέλουν να κάνουν "καριέρα".

blizard
17-11-04, 16:30
...πετσόκοψε την συνέντευξη όπως αυτός νόμιζε και μετά έκανε την πάπια
Τελικά δεν ήταν ζωντανή όπως είπε ο blend ?

dhmk, δεν έκανε συνέντευξη τρόμου, γιατί τους υποσχέθηκε ασυλία... και μάλιστα τον κατηγορούν για αυτό!!

KyR-X
17-11-04, 16:33
Δηλαδή, όποιο απο τα "παιδιά" επικρατούσε τελικά, ("δικά μας παιδιά" "δικά τους παιδιά") το ίδιο χάλι θα αντιμετωπίζαμε στη σημερινή μας κοινωνία? Το "παιδί" της Χούντας (Μαστοράκης) δεν θα έπρατε τίποτα ηθικότερο απο τα "παιδιά" που επικράτησαν τώρα, όπως παρατηρώ στις αναφορές σας. Άρα πρέπει να έχουμε πρόβλημα σαν κοινωνία συνολικά, αφού όποιος επικρατήσει το ίδιο (συγνώμη) σκατά θα τα κάνει? Για κάποιους λόγους είμασταν (και είμαστε) άχρηστοι ώστε να ακολουθήσουμε πορεία σαν της Ιταλίας ή και τη Ισπανίας αν θέλετε ως παράδειγμα.

WAntilles
17-11-04, 16:34
Ο άνθρωπος αυτός μετά απο πολλά χρόνια ζήτησε συγνώμη και προσπάθησε να μετριάσει τον αντίκτυπο των πράξεων του!
Είπε ότι απλά έκανε την δουλειά του, όπως πχ. άλλοι διαβαζαν τα μαθήματα τους!

ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ !!!

ΦΟΒΕΡΟ EvilHawk.

Blizard, είναι τυχαίο ότι υπερασπίζεσαι με πάθος, ή ότι είσαι οπαδός και των 2;

Για δές τί λέει και ο packetstorm.

Σου ταιριάζει απόλυτα και σένα η συνήθης ρήση του blend.

George978
17-11-04, 16:40
προτεινω σημερα το βραδυ να κλεισει για ενα λεπτο το φορουμ με αντιστοιχη ανακοινωση.

Το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε για εκεινους που χαθηκαν για εμας

packetstorm
17-11-04, 16:44
Αυτό ήταν ο Μαστοράκης και αυτό έκανε και αυτό, πιστεύω, ότι εξακολουθεί να κάνει, μόνο που τώρα στη θέση των προηγούμενων θυμάτων του είναι διάφορες πιτσιρίκες που θέλουν να κάνουν "καριέρα".

Καλά τα λές dhmk αλλα δεν μπορώ και να λυπηθώ τις "πιτσιρίκες" (Αλλη λέξη μου ερχόταν στο μυαλό αλλά φοβάμαι οτι οι moderators σαν γνήσιοι χουντικοί θα την λογοκρίνουν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

EvilHawk
17-11-04, 16:44
Δηλαδή, όποιο απο τα "παιδιά" επικρατούσε τελικά, ("δικά μας παιδιά" "δικά τους παιδιά") το ίδιο χάλι θα αντιμετωπίζαμε στη σημερινή μας κοινωνία? Το "παιδί" της Χούντας (Μαστοράκης) δεν θα έπρατε τίποτα ηθικότερο απο τα "παιδιά" που επικράτησαν τώρα, όπως παρατηρώ στις αναφορές σας. Άρα πρέπει να έχουμε πρόβλημα σαν κοινωνία συνολικά, αφού όποιος επικρατήσει το ίδιο (συγνώμη) σκατά θα τα κάνει? Για κάποιους λόγους είμασταν (και είμαστε) άχρηστοι ώστε να ακολουθήσουμε πορεία σαν της Ιταλίας ή και τη Ισπανίας αν θέλετε ως παράδειγμα.

Δεν μπόρεσα να καταλάβω απο πού ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό! Θα ήθελα πολύ να το διευκρινήσεις!

blizard
17-11-04, 16:46
προτεινω σημερα το βραδυ να κλεισει για ενα λεπτο το φορουμ με αντιστοιχη ανακοινωση.
Δεν ξέρω για ανακοίνωση, αλλά για κανα λεπτό πάω στοίχημα ότι θα "κλείσει" μέχρι το βράδυ :roll:
(τον λιώσαμε τον server όλοι μας…)

Wamtilles:
Δεν είναι τυχαία φίλε η συμπεριφορά μου... αυτή η μέρα μας θυμίζει περισσότερο ότι ο φασισμός δεν πέθανε, είναι δίπλα μας κριμένος και πάει να μας κοροϊδέψει, και δεν βλέπω τον λόγω να ασχολούμαστε μόνο με τους νεκρούς, και όχι με τα ζωντανά δείγματα που πιθανόν είναι δίπλα μας.



Δεν μπόρεσα να καταλάβω απο πού ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό! Θα ήθελα πολύ να το διευκρινήσεις!
Το είπε ο blend , του το τόνισα εγώ αλλά κανένας άλλος δεν αντέδρασε.

EvilHawk
17-11-04, 16:49
Wan δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε τώρα την συζήτηση με την ανταλλαγή χαρακτηρισμών!
Ο καθένας μας γράφει την αποψή του, άσε αυτούς που διαβάζουν και έχουν κρίση να τον χαρακτηρίσουν!
Κάνε edit σε παρακαλώ το μήνυμα σου!

George978
17-11-04, 16:50
φασισμος δεν ειναι μια εννοια που μπορει να αποδοθει σε δεξιους μονο. Φασισμος ειναι μια γενικοτερη εννοια οποτε παιδες , καλυτερα να τον χρησιμοποιουμε με μεγαλη προσοχη

blizard
17-11-04, 16:55
Ίσως ήμουν υπερβολικός... αντιδημοκρατικές και προπαγανδιστικές ή συκοφαντικές συμπεριφορές ίσως ταίριαζε καλύτερα.
(πάντως για όλους το έλεγα εγώ... )

EvilHawk
17-11-04, 16:55
Το είπε ο blend , του το τόνισα εγώ αλλά κανένας άλλος δεν αντέδρασε.

Εννοείς το παρακάτω?


Τι εννοείς? θα τον έδιωχναν επειδή δεν τον γούσταραν κάποιοι πολιτικά ?
Γιατί καλός στην δουλειά του ήταν, και το απέδειξε παντού.

Αν ναί σου απάντησα εγώ ήδη!

"Απορείς πχ. γιατί κανείς δεν εδινε δουλειά στον εν λόγω κύριο την εποχή εκείνη!

Αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι σε σχέση με αυτά που υποχώρησαν και δεν διεκδίκησαν η γενιά εκείνη, δίνοντας άφεση αμαρτιων για προχωρήσει ο εκδημοκρατισμός και να μην υπάρξει ρεβανσισμός, είναι τίποτα!"

Και δεν μιλάμε για ένα νέο που παραστράτησε ή έκανε κάτι ασυννείδητα!
Ηξερε πολύ καλά τί έκανε!

Και μην ξεχνάς καθόλου το πόσο φορτισμένη ήταν η εποχή εκείνη!

KyR-X
17-11-04, 17:29
EvilHawk το οτι ο Μαστοράκης είναι για μπάτσες το ανακάλυψα αφενός απο το ντεμπούτο του στην Ελλ. TV με αφορμές καλιστεία κτλπ (έχω αλάνθαστη διαίσθηση) και αφετέρου με τα λεγόμενα σας, διότι δεν ήξερα οτι ήταν και ρουφιάνος. Τα υπόλοιπα "παιδιά" (που νίκησαν) σε πόση έχω εκτίμηση τα έχω και γιατί, το έχω αναφέρει σε ανύποπτο χρόνο στο παρελθόν και δεν πήρα καμία ιδεά απο το παρόν thread. Φυσικά δεν αναφέρωμαι στον αφανή νέο του Πολυτεχνείου εκείνης της περιόδου. Αυτός δε κέρδισε τίποτε. Μόνο στα κοράκια της καλής πλευράς και τους ρουφιάνους της κακής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.