PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Πολυτεχνείο



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

snips
17-11-04, 17:36
Όντως...έχετε πάρει κάποιοι ψευτοκουλτουριάρηδες και τάχα διανοούμενοι άνθρωποι μια λέξη και την έχετε κάνει καραμέλα...παίζοντας ακριβώς αυτό το παιχνίδι που θέλει η εξουσία να παίξετε, νομίζωντας ότι είστε ΚΑΤΑ αυτής.

Ω ρε ελευθερία και εκδημοκρατισμός που επικρατεί σε αυτή η χώρα από το '74 και μετά.

Τι έγινε και αν δεν μας έχουν σκίσει στον έγκλημα, τι έγινε και αν δεν μπορούμε πια να μείνουμε έξω στο ύπαιθρο μια καλοκαιρινή νύχτα γιατί φοβόμαστε ότι δεν θα ξυπνήσουμε ζωντανοί, τι και αν η πάμε στο ΙΚΑ και η αξιολάτρευτη υπάλληλος που έχει την υπομονή και την καλοσύνη να μας μιλήσει, μας κλείνει ραντεβού για τον ΜΑΙΟ, τι και αν σκοτωνόμαστε στους δρόμους επειδή ποτέ δεν "έπεσε" κανένα κεφάλι εξαιτίας έλειψης αστυνόμευσης ή επειδή ο δρόμος δεν μπορούσε να γίνει καλύτερος επειδή έπρεπε βρε παιδί μου να "εξοικονομίσουμε" κάτι και για την ΜΙΖΑ, τι έγινε και αν ο δάσκαλος που μπαίνει στην αίθουσα να κάνει μάθημα δεν ξέρει καν τα ονόματα των διδασκόμενων, τι και αν τα τσογλανάκια που θέλουν να λέγονται διδασκόμενοι έχουν τόοοοοοση ενέργεια μέσα τους που ούτε να σήκώσουν τα πόδια τους να περπατήοσυν δεν θέλουν, τι και αν οι γονείς των παραπάνω δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά τους επειδή το βράδυ παίζει ο "ΘΕΟΣ" ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ", η επειδή έγινε απόπεια δολοφονίας κατά του ΓΙΑΓΚΟΥ ΔΡΑΚΟΥ στο 56.689ο επεισόδιο της εκπαιδευτικής αυτής σειράς, τι έγινε ανέχουμε φτάσει στο σημείο να ΕΞΑΓΟΥΜΕ ακόμα και ελιές προφασιζόμενοι την E.E. τι και άν η Βόρεια Ελλάδα (και από ότι ακούω το φαινόμενο έχει φτάσει και Στερεά και έχει μέλλον) έχει ρημάξει επειδή οι βιοτέχνες αναγκάζονται να καταφύγουν στις βαλκανικές χώρες για εξεύρεση φτηνού εργατικού δυναμικού για να ζήσουν την οικογένεια τους......;

Τι έγινε λοιπόν; Εμείς είμαστε ελεύθεροι!!!
Εμείς μπορούμε να πούμε την γνώμη μας ελεύθερα!!!!!!.....Ναι καλά το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρετε;
ΤΟ να πεις την γνώμη σου προυποθέτει και ΚΑΠΟΙΟΝ να την ΑΚΟΥΣΕΙ.

George978
17-11-04, 17:37
ΣΝΙΠΣ, που και σε τι αναφερεσαι?

snips
17-11-04, 17:41
Σε αυτό που έυστοχα είπες για την λέξη "φασισμός" και των χρωματισμό-χαρακτηρισμό κάποιων ανθρώπων

George978
17-11-04, 17:45
ναι με ενοχλει παρα πολυ οταν την εχουμε καραμελα αυτη τη λεξη, αν με αποκαλουσε καποιος φασιστα επειδη ψηφιζω ΝΔ(που δεν ψηφιζω) θα του εσπανα τη μουρη , το θεωρω ΜΕΓΑ προσβολη.

dhmk
17-11-04, 17:51
snips,

Εννοείς ότι αν είχαμε ακόμη τη δικτατορία και τον ασφαλίτη πάνω από το κεφάλι μας, να αποφασίζει κατά τη κρίση του για την ελευθερία μας, την αξιοπρέπειά μας ακόμη και τη περιουσία μας, ΔΕΝ θα υπήρχαν τα προβλήματα που λες; 'H... μήπως εννοείς ότι αφού υπάρχουν ΤΟΣΟ σοβαρά προβλήματα γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε με το αν κάποιος ασφαλίτης είναι σε θέση (επειδή απλά του κάπνισε ή πρέπει να δείξει "έργο" στους προϊσταμένους του) να έρθει να μας βαρέσει ως εχθρούς του καθεστώτος;

blend
17-11-04, 17:59
Τι μπερδεμα ρε παιδι μου...

Ας κλεισει το θεμα με του Μαστορακη παρακαλω...
Ειναι οτι ειναι, εκανε οτι εκανε, πληρωσε γι'αυτο.
Η ιστορια τον εβαλε εκει που πρεπει. Δεν εχει νοημα να τον χαρακτηριζουμε (μπορουμε να τον κρινουμε ομως), και δεν ειναι εδω να υπερασπισθει τον εαυτο του.

Παρακαλω ολους να αποφευγονται και οι χαρακτηρισμοι μεταξυ μας. Ειμαστε διαφορετικοι, με διαφορετικες αποψεις και εμπειριες.

blizard.... η γνωση ειναι δυναμη.

KyR-X, το οτι καποιοι σημερινοι φοιτητες εκφραζουν μια θεση, με τα κομματικα τους συνθηματα, δεν σημαινει οτι μπορουμε να μηδενισουμε τα παντα. Η επετειος για το Πολυτεχνειο ειναι Εθνικη και οχι κομματικη, ουτε πολιτικη. Οφειλουμε να την σεβαστουμε σαν τετοια. Χαρακτηρισμοι για πληθυσμιακες ομαδες εκεινης της εποχης ή της σημερινης δεν εχουν θεση εδω.

Οσο για την πορεια στην Αμερικανικη πρεσβεια... Παντα θα εχει νοημα, οσο η Αμερικη αιματοκυλει τον πλανητη με τα οποια προσχηματα. Ας σταματησει να επεμβαινει στα εσωτερικα αλλων χωρων, για να μην εχουμε πορειες.

Σε παρακαλω λοιπον, τα επομενα μηνυματα σου να ειναι πιο προσεκτικα και ήπια διατυπωμενα. Αυτο ισχυει για ολους μας.

snips
17-11-04, 18:06
ΔΕΝ ΞΕΡΩ γιατί ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ ΤΟΤΕ αλλά από τους μεγαλύτερους που ανήκουν ή μάλλον άνηκαν στον μη καθεστωτικό χώρο δεν ακού μόνο κακά σχόλια για την τότε καθημερηνότητα.

Επίσης αν όντως όπως λες ακόμα και με τον "ασφαλίτη" υπήρχαν τα προβλήματα που λέω (και που ελπίζω το "ΤΟΣΟ" που έγραψες να μην είναι ειρωνικό), καταλαβαίνεις ότι το πολυτεχνείο στην ουσία δεν προσέφερε τίποτα, γιατι απλώς δεν άλλαξε τίποτα...

ΤΟ κακό είναι ότι δεν ξέρουμε...

@@@@ΕΘΝΙΚΗ είμαι μια δύσκολη λέξη γιατί στις εθνικές γιορτές επετείους τιμούμε την αντίσταση σε κάποιον εξωτερικό σου έθνους παράγοντα. Στο πολυτεχνείο όμως και οι δύο πλευρες προερχόταν εντός του Έθνους. Δϋσκολος χαρακτηρισμός.

blend
17-11-04, 18:19
snips,

Για καποιο περιεργο λογο θεωρω τα μηνυματα σου ασχετα με το τοπικ.

Μπορεις, αν θελεις να φτιαξεις ενα αλλο thread, οπου θα εκφραζεις τους κοινωνικους σου προβληματισμους.

Αν βεβαια εχεις κατι να πεις για το Πολυτεχνειο, με κοσμιο τροπο, εισαι ευπροσδεκτος εδω.

Για να δουμε...

KyR-X
17-11-04, 18:54
Εγω θα καταλάβω το προβληματισμό του snips γιατί αφενός δεν του αρέσουν αυτά που βλέπει γύρω του, αφετέρου δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει καμία πολιτική ιδεολογία που θα τον εκφράσει και θα χαρακτηριστεί σαν χ,ψ,ζ. Έλα όμως που δε φταίει αυτός γιατί δεν είναι υπεύθυνος να σχηματίζει πολιτικά κινήματα, είναι μόνο υπεύθυνος να τα ακολουθεί αν του ταιριάζουν, αυτό καθόλου δεν απασχολεί τους ξερόλες κάθε φόρουμ, κάθε γειτονιάς κάθε παρέας, θα σπεύσουν να τον χρωματίσουν και να τον "στολίσουν" αναλόγως έτσι για να ξεμπερδεύουν στα γρήγορα και να αυτοεπιβεβαιωθούν για μια ακόμη φορά. Έχει δίκιο να κοροϊδεύει τα σημερινά αισθήματα μιας κοινωνίας που δεν αισθάνεται ασφαλής μέσα στο ίδιο της το σπίτι απο την άλλη παριστάνει οτι είναι ελεύθερη με γιορτές και φανφάρες για να "ξεπλένωνται" πολιτικά οι άνθρωποι που πληρόνωνται με 5 εκατομύρια δραχμές μηνιάτικο είτε λέγωνται βουλευτές είτε δημοσιογράφοι, ενω αυτός δεν έχει δουλειά. Αν εγω ζούσα το Πολυτεχνείο σήμερα θα αισθανόμουν οτι με κορόϊδεψαν και η εικόνα της σημερινής κοινωνίας με προδίδει. Εντύπωση μου κάνει η προσπάθεια και σε αυτή τη συζήτηση που μοιάζει θαρείς και πρέπει να βάλουμε το Πολυτεχνείο σε μια "γυάλα" και να το ξεσκονίζουμε κάθε χρόνο, ίσως υποπτεβωμενοι το μπαρούτι που μυρίζει στην κοινωνία ολόγυρα μας και ειδικά στη νεολαία..οχι το Πολυτεχνείο είναι εύθραυστο κομάτι δεν μπορεί να αποτελέσει έναυσμα ξεσηκωμού, τότε πως τη βγάλαμε και αποτέλεσμα ήταν να ξεσηκωθούμε έστω όσο ξεσηκωθήκαμε εμείς που τα τελευταία χρόνια ούτε 2 γαϊδουριών άχερο δε μπορούμε να μοιράσουμε σωστά σαν κοινωνία? Ε, έτυχε, ούτε κι εμείς καταλάβαμε όμως μη δίνεις σημασία τώρα, σκοπός είναι οτι έτσι το θυμούνται όλοι. Άντε, κι η δικιά μας γενιά την έβγαλε
αγωνιστικά, οι επόμενες ας κουρεύωνται δε βαριέσαι. Κάπως έτσι δυστηχώς ηχεί και το Πολυτεχνείο σήμερα στα δικά μου τα αυτιά και πιστεύω στα αυτιά πολλών νέων αλλά δυστηχώς και σε αυτή τη συζήτηση. Τώρα να γίνω κακός και να πω σε τι σκέφτεται να ξεσηκωθεί η σημερινή μαθητιώσα νεολαία, αλλά θα με βγάλετε φασίστα ακροδεξιό και Χϊτλερ..ολα μαζί :lol: δυστηχώς όμως δεν είναι μακράν της αλήθειας.

Δυστηχώς παιδιά του Πολυτεχνείου είστε πλέον εξωγήινοι. Χωρίς καμία διάθεση προσβολής και με ολο το σεβασμό που πιστεύετε οτι σας αρμόζει.

dhmk
17-11-04, 19:01
Θέλω να πιστεύω ότι αυτό που εκφράζουν κάποια ποστ παιδιών, που μάλλον πρέπει να έχουν γεννηθεί από τη μεταπολίτευση και μετά, δεν είναι τίποτα περισσότερο από την κλασική αμφισβήτιση των νέων ανθρώπων για πράγματα που οι μεγαλύτεροι και ίσως οι γονείς τους θεωρούν ως αυτονόητα. Και είναι σίγουρο ότι αυτό που για κάποιους αποτελεί βιωματική γνώση δεν μπορεί εύκολα να κατανοηθεί στην αποκλειστικά εγκεφαλική σφαίρα των πολύ νεώτερων και επίσης χωρίς αρκετές εμπειρίες ανθρώπων. Και είναι σίγουρο, επίσης, ότι οι παλιότεροι θέλουν και αυτοί να ξεχάσουν, θέλουν να προχωρήσουν και ισως γιαυτό δεν κάνουν τον κόπο να ενημερώσουν επαρκώς. Ελπίζω, όμως, ότι αυτά τα παιδιά την αμφισβήτισή τους θα την κάνουν τελικά γνώση, ότι θα ψάξουν πραγματικά να βρουν την αλήθεια, ότι θα σκεφθούν και δεν θα αρκεσθούν στην αδιαφορία πάνω σε λανθασμένες αντιλήψεις.

WAntilles
17-11-04, 19:12
dhmk πολύ καλό το post σου.

Ως παιδί ακριβώς της μεταπολίτευσης (75) καταλαβαίνω ότι κάποιοι της γενιάς σας δεν θέλετε να ξύνετε παλιές πληγές και εν μέρει καλά κάνετε.

Αλλά πάντα η γνώση του παρελθόντος βοηθά τους νεότερους για να αποφεύγουν λάθη, πρακτικές και μεθόδους του παρελθόντος.

Και για να ξέρω το παρελθόν κάποιων "επιφανών" σήμερα.

dhmk
17-11-04, 19:12
Δυστηχώς παιδιά του Πολυτεχνείου είστε πλέον εξωγήινοι. Χωρίς καμία διάθεση προσβολής και με ολο το σεβασμό που πιστεύετε οτι σας αρμόζει.


Τι είναι αυτό; Η διακύριξη του χάσματος των γενεών; Π.χ. τι μου κάνατε εσείς; Το πολυτεχνείο;;; Εμείς θα κάνουμε τον φασισμό! Μάλλον... simulation σε κάποιο video-game!

EvilHawk
17-11-04, 19:24
Νικηφόρος Βρεττάκος - Ελεγείο πάνω στον τάφο ενός μικρού αγωνιστή


Πάνω στο χώμα το δικό σου λέμε τ' όνομά μας.
Πάνω στο χώμα το δικό σου σχεδιάζουμε τους
Κήπους και τις πολιτείες μας.
Πάνω στο χώμα σου Είμαστε. 'Εχουμε πατρίδα.
'Εχω κρατήσει μέσα μου την τουφεκιά σου.
Γυρίζει μέσα μου ο φαρμακερός ήχος του
πολυβόλου.
Θυμάμαι την καρδιά σου που άνοιξε κι έρχονται
στο μυαλό μου κάτι εκατόφυλλα τριαντάφυλλα
που μοιάζουνε σαν ομιλία του απείρου προς τον άνθρωπο.
'Ετσι μας μίλησε η καρδιά σου.
Κι είδαμε πως ο κόσμος είναι μεγαλύτερος
κι έγινε μεγαλύτερος για να χωρά η αγάπη.
Το πρώτο σου παιχνίδι, Εσύ.
Το πρώτο σου αλογάκι, Εσύ.
'Επαιξες τη φωτιά. 'Επαιξες το Χριστό. 'Επαιξες
τον Αϊ Γιώργη και το Διγενή.
'Επαιξες τους δείχτες του ρολογιού που
κατεβαίνουν τα μεσάνυχτα.
'Επαιξες τη φωνή της ελπίδας εκεί που δεν
υπήρχε φωνή.
Η πλατεία ήταν έρημη. Η πατρίδα είχε φύγει.

EvilHawk
17-11-04, 19:24
Τάσος Λειβαδίτης - Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος


Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν' αγωνίζεσαι
για την ειρήνη και για το δίκιο.
Θα βγεις στους δρόμους , θα φωνάξεις
τα χείλη σου θα ματώσουν απ' τις φωνές
Το πρόσωπό σου θα ματώσει απ' τις σφαίρες
μα δε θα κάνεις ούτε βήμα πίσω.
Κάθε κραυγή σου θα ' ναι μια πετριά
στα τζάμια των πολεμοκάπηλων.
Κάθε χειρονομία σου θα 'ναι
για να γκρεμίζει την αδικία.
Δεν πρέπει ούτε στιγμή να υποχωρήσεις,
ούτε στιγμή να ξεχαστείς.
Είναι σκληρές οι μέρες που ζούμε.
Μια στιγμή αν ξεχαστείς,
αύριο οι άνθρωποι θα χάνονται
στη δίνη του πολέμου,
έτσι και σταματήσεις
για μια στιγμή να ονειρευτείς
εκατομμύρια ανθρώπινα όνειρα
θα γίνουν στάχτη απ' τις φωτιές.
Δεν έχεις καιρό, δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου
αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
μπορεί να χρειαστεί και να πεθάνεις
για να ζήσουν οι άλλοι.
Θα πρέπει να μπορείς να θυσιάζεσαι
ένα οποιοδήποτε πρωινό.
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
θα πρέπει να μπορείς να στέκεσαι
μπρος στα ντουφέκια!

KyR-X
17-11-04, 20:00
Δυστηχώς παιδιά του Πολυτεχνείου είστε πλέον εξωγήινοι. Χωρίς καμία διάθεση προσβολής και με ολο το σεβασμό που πιστεύετε οτι σας αρμόζει.


Τι είναι αυτό; Η διακύριξη του χάσματος των γενεών; Π.χ. τι μου κάνατε εσείς; Το πολυτεχνείο;;; Εμείς θα κάνουμε τον φασισμό! Μάλλον... simulation σε κάποιο video-game!


Μάλλον... simulation σε κάποιο video-game!

:lol: :lol: :lol: :lol:

-Μπαμπάς:"Τ'άκουσες γιέ μου? Εμείς στο καιρό σου..μπλα μπλα μπλα"
-Γιός:"Αντε!"
-Μπαμπάς:"Εσείς η σημερινή νεολαία είστε άχρηστοι κι ανίκανοι."
-Γιός:"Μπα?"
-Μπαμπάς:"Εσείς μόνο στο PC κανά παιχνίδι να τερματίσετε κι αυτό κι αν το καταφέρετε..ενω εμείς!"
-Γιός:"...."

George978
17-11-04, 20:46
Το πολυτεχνειο για μενα προσωπικα εκανε το καθηκον του, απο εκει και υστερα ολα αυτα που συμβαινουν την 17η Νοεμβριου καθε ετους ειναι εξευτελισμος και διασυρμος του κινηματος εκεινου. Επιθυμω την παυση εορτασμων της επετειου του πολυτεχνειου. Επιτελους φτανει αυτη η καφριλα, ο πολιτισμος και ο σεβασμος καθως και οι μνημες φωλιαζουν στις καρδιες μας και το μυαλα μας.

blend
17-11-04, 21:47
Kyr-x,

Τι εγινε βρε παιδι;

Εκανα μια παρατηρηση για κοσμιοτητα στις εκφρασεις και μας περνας γεννεές δεκατεσσερις.

Ποιος προσβαλε τον snips και με ποιο τροπο;

Με λιγα λογια μας γραφεις στα @@δια σου κανονικα, προκειμενου να εκφρασεις το μισος σου για μια επετειο που αγνοεις το τι πρεσβευει και τι ιστορια εχει.

Αυτοχαρακτηριζεσαι και επιβεβαιωνεις την γνωστη αποψη που εχω σχηματησει για εσενα.

Δεν μπορω πλεον να σε αντιμετωπισω σαν ισο συνομιλητη,
γιατι απεδειξες για μια ακομα φορα, οτι ο σκοπος σου ειναι να χαλασεις μια ακομα κουβεντα. Δεν εχεις ουτε ιερο, ουτε οσιο.

Λυπαμαι και ντρεπομαι για λογαριασμο σου.

Γραψε τωρα κανα μπινελικι εναντιον μου, ή και οποιον αλλον νομιζεις...

Ετσι κι αλλοιως εκμεταλευεσαι ασυστολα και ανερυθριαστα την ανοχη μας....

blend
17-11-04, 21:51
Παρακαλω τους mods να κλειδωσουν το τοπικ.

Δεν θελω να καταντησει βημα σκοταδιστικης και μαυρης προπαγανδας.

Ετσι κι αλλοιως το Πολυτεχνειο ζει στις καρδιες μας.

Γιώργος

KyR-X
17-11-04, 22:23
Αγαπητέ φίλε blend δεν γράφω με πρόθεση να καταστρέψω τίποτα, μεγάλη ιδιότητα μου δίνεις, αντιθέτως γράφω για να μάθω και να καταλάβω, όμως το να κλείνει κανείς την πόρτα σε αυτούς που θέλουν να μάθουν είναι λάθος και στο κάτω κάτω δεν διαφέρει απο οτι κάνει και έκανε ο καθένας όταν αντιμετώπιζε την νεολαία και τις ανάγκες της σε αυτό το τόπο. Τις τελευταίες δεκετίες παρατηρήται εντονότερα το σύνδρομο του Κρόνου απο ίσως να συνέβαινε σε άλλες εποχές στην κοινωνία μας και αναρωτιέμαι γιατί. Αν είσαι θυμωμένος αυτό πιθανότατα να μην έχει να κάνει με εμένα αλλά με προσωπικές σου διαπιστώσεις για την ολη σημερινή κατάσταση σε σύγκριση με το παρελθόν, ίσως τα γραφώμενα μου να είναι απλά η αφορμή. Το να προσπαθούμε να μην αντιληφθούμε την πραγματικότητα και απο την άλλη να ξορκίζουμε το "κακό" με αφορισμούς σίγουρα δεν πρόκειται να οδηγήσει τη νεα γενιά σε σίγουρα μονοπάτια παρά μόνο να ανακυκλώσει την άγνοια της οποίας κι εσείς κάποτε και με κάποιο τρόπο μπορεί να πέσατε θύματα. Ας μη συντηρούμε άλλο το καθεστώς που μας θέλει αιωνίως θύματα, αλίμονο, έτσι κι αλλιώς έχει τόσους πόρους που το συντηρούν.

blend
17-11-04, 23:35
http://www.mpa.gr/specials/politechneio/index.html

lazar
17-11-04, 23:55
Ποιό Πολυτεχνείο; Όλοι το ματς βλέπουν, γι' αυτό δεν γράφει κανείς :twisted:

blizard
18-11-04, 00:04
Παρακαλω τους mods να κλειδωσουν το τοπικ.
Δεν θελω να καταντησει βημα σκοταδιστικης και μαυρης προπαγανδας.
Ετσι κι αλλοιως το Πολυτεχνειο ζει στις καρδιες μας.
Γιώργος
Συμφωνείς με αυτούς που λένε ότι σε κάθε επέτειο του πολυτεχνείου βλέπουμε πράγματα που καταστρέφουν το νόημα της γιορτής και θα πρέπει να σταματήσει ο εορτασμός?

Νικαετός
18-11-04, 00:07
Blend , μία ανακρίβεια στα αρκετά κατατοπιστικά που αναφέρονται από το Μακεδονικό πρακτορείο. Ο σταθμός του Πολυτεχνείου άρχισε να εκπέμπει από την Τετάρτη ή Πέμπτη το αργότερο και όχι την Παρασκευή το πρωί!

blend
18-11-04, 00:14
Blend , μία ανακρίβεια στα αρκετά κατατοπιστικά που αναφέρονται από το Μακεδονικό πρακτορείο. Ο σταθμός του Πολυτεχνείου άρχισε να εκπέμπει από την Τετάρτη ή Πέμπτη το αργότερο και όχι την Παρασκευή το πρωί!

Πολυ σωστα! Αλλα δεν μπορω να επεμβω στο πρωτοτυπο!

blend
18-11-04, 00:18
Συμφωνείς με αυτούς που λένε ότι σε κάθε επέτειο του πολυτεχνείου βλέπουμε πράγματα που καταστρέφουν το νόημα της γιορτής και θα πρέπει να σταματήσει ο εορτασμός?

Σε παραπεμπω στο μηνυμα του George978 παραπανω.

Επισης διαφωνω με τις στρατιωτικες παρελασεις στις Εθνικες επετειους.

lazar
18-11-04, 00:48
Υπάρχει κι αυτό. Στο τέλος αναφέρεται και στο (χαμένο???) πόρισμα-αρχείο Τσεβά!`

http://tovima.dolnet.gr/demo/owa/tobhma.print_unique?e=B&f=14011&m=I02&aa=2&cookie=

EvilHawk
18-11-04, 09:03
Ποιό Πολυτεχνείο; Όλοι το ματς βλέπουν, γι' αυτό δεν γράφει κανείς :twisted:Μπάαα εγώ έβλεπα μια πολύ ωραία εκπομπή "Αρχείο" στην ΕΤ3 με αφιέρωμα στο Πολυτεχνείο!

EvilHawk
18-11-04, 09:19
Παρακαλω τους mods να κλειδωσουν το τοπικ.
Δεν θελω να καταντησει βημα σκοταδιστικης και μαυρης προπαγανδας.
Ετσι κι αλλοιως το Πολυτεχνειο ζει στις καρδιες μας.
Γιώργος
Συμφωνείς με αυτούς που λένε ότι σε κάθε επέτειο του πολυτεχνείου βλέπουμε πράγματα που καταστρέφουν το νόημα της γιορτής και θα πρέπει να σταματήσει ο εορτασμός?

Μάλλον ποιο πολύ συμφωνεί με το ότι ήταν να δώσει το Πολυτεχνείο και η γενιά του 60-70 στην πολιτική & κοινωνική ζωή αυτού του τόπου το έχει δώσει!

Ξέρεις οι πιο πολλοί απο αυτούς που συμμετείχαν στα γεγονότα μπορεί και να μην εχουν κατέβει και σε καμμία πορεία! Αλλά ήταν πάντα εκεί ή συμμετείχαν στην κοινωνική ζωή του τοπου τους απο άλλο μετερίζι!

Πχ. το παλληκάρι που συμμετείχε στην συντονιστική επιτροπή του Πολυτεχνείου και καήκε στην φωτιά στην Ικαρία, να με συγχωρέσετε δεν θυμάμαι το όνομα του, δεν ζήτησε ποτέ δάφνες και πορείες και τηλεοπτικά πράθυρα, για την συμμετοχή και την αυταπάρνηση του, μέχρι το τέλος!

Δεν πιστεύω ότι αν όλα τα οράματα τής γενιάς εκείνης είχαν πραγματοποιηθεί, θα ήταν "ντε φάκτο"καλύτερα τα πράγματα! Σίγουρα όμως είναι καλύτερα μετά απο γεγονότα οπως το Πολυτεχνείο! Απο την φρεσκάδα και την ανατροπή που είχε στην εποχή του! Είναι πολλά αυτά που έδωσε και σήμερα οι πιο πολλοί τα θεωρούμε δεδομένα & αυτονόητα!

Θα πρέπει τα ηνία να τα αναλάβουν νέοι άνθρωποι,με νέα μυαλά, ιδέες και οράματα! Απλά χρειάζεται να ξέρουν τί έγινε στο παρελθόν, να έχουν μνήμη ιστορική!

xxxxx
18-11-04, 10:23
Πχ. το παλληκάρι που συμμετείχε στην συντονιστική επιτροπή του Πολυτεχνείου και καήκε στην φωτιά στην Ικαρία, να με συγχωρέσετε δεν θυμάμαι το όνομα του, δεν ζήτησε ποτέ δάφνες και πορείες και τηλεοπτικά πράθυρα, για την συμμετοχή και την αυταπάρνηση του, μέχρι το τέλος!


Η εορτή του πολυτεχνείου θα πρέπει να καταργηθεί.

Γιορτάζουμε ΤΙ; Την επαναφορά της Δημοκρατίας;
ΠΟΙΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ; Της Δημοκρατίας του Μπόμπολα
και του Λάτση; Της Δημοκρατίας της ασυδοσίας όπου
όλοι κλέβουν όλους; Της Δημοκρατίας όπου έχουν
κάποια ανθρωπάκια δικαίωμα να στρέφονται κατά του
Έθνους; Δεν τη θέλω αυτή τη Δημοκρατία. Δεν θέλω
ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που να δίνει στο άτομο το δικαίωμα
ΑΠΟΨΕΩΝ κατά του Έθνους.

Να ξεχαστεί γρήγορα-γρήγορα αυτή η (σκηνοθετημένη
με πολύ αίμα και δάκρυα) ψευτο-γιορτή. Χαίρομαι που
πέρασε "στο ντούκου" και χωρίς να το καταλάβει κανείς
(να'ναι καλά η Εθνική).

EvilHawk
18-11-04, 10:54
xxxxx, έκανες ένα ακόμα άστοχο σχόλιο σε ένα άσχετο quote!
Καλά αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο βέβαια!


Χαίρομαι που
πέρασε "στο ντούκου" και χωρίς να το καταλάβει κανείς
(να'ναι καλά η Εθνική).

Δεν περίμενα βέβαια μετά, απο τίς πολιτικές προτιμήσεις που εχεις εκφράσει, να επιθυμούσες κάτι διαφορετικό απο το να καταργηθεί! Το μοναδικό εμπόδιο βέβαια στην επιθυμία σου είναι ότι το Πολυτεχνείο έχει λαικό έρεισμα, κάτι που δεν απόκτησε ποτέ το πολιτκό καθεστώς που αναπολείς, όσα τερτίπια και να έκανε!

Ευτυχώς που ο κόσμος που πήγε πάλι φέτος, για να καταθέσει έστω και ένα λουλούδι, σε διαψευδει τρανά!

George978
18-11-04, 10:56
xxxxx,ξερω τι θελεις εσυ, να αποκτησεις εξουσια εις βαρος αλλων. Αυτα επιζητηει καθε κομπλεξικος σε αυτο κοσμο που δεν μπορει να καταφερει τιποτα με την αξια του, αν εχει οποιαδηποτε αξια.

dhmk
18-11-04, 12:09
xxxxx,



Γιορτάζουμε ΤΙ; Την επαναφορά της Δημοκρατίας;
ΠΟΙΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ; Της Δημοκρατίας του Μπόμπολα
και του Λάτση; Της Δημοκρατίας της ασυδοσίας όπου
όλοι κλέβουν όλους; Της Δημοκρατίας όπου έχουν
κάποια ανθρωπάκια δικαίωμα να στρέφονται κατά του
Έθνους; Δεν τη θέλω αυτή τη Δημοκρατία. Δεν θέλω
ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που να δίνει στο άτομο το δικαίωμα
ΑΠΟΨΕΩΝ κατά του Έθνους.


Το "ΕΘΝΟΣ" δεν είναι άλοθι για να καταφεύγουμε σε τέτοιου είδους ξεσπάσματα όλη την ώρα. Γιατί αυτό εσύ πιστεύεις: Αν νομίζεις ότι μιλάς "υπέρ του έθνους" ότι και να λες δικαιολογήται - ενάντια δικαίων και αδίκων. Κάπου αλλού παραπονιώσουν ότι σε χαρακτηρίζουν χουντικό. Με τα παραπάνω μήπως αυτό ακριβώς το δικαίωμα δεν δίνεις; Η μήπως θεωρείς τον εαυτό σου χουντικό αλλά απλά δεν σου αρέσει το όνομα χουντικός; Ναι, είναι λίγο στιγματισμένο στη συνείδηση των περισσότερων. Σε καταλαβαίνω. Μήπως θα προτιμούσες το "νεο-χουντικός"; Σύνθετη ονομασία χωρίς να χάνουμε και τη λέξη "χουντικός"!

Λοιπόν εγώ σου λέω επιτέλους να εκτονωθείς... και να προχωρήσεις. Με μόνο το έθνος θα πεινάσουμε. Χρειαζόμαστε και κάτι παραπάνω.

WAntilles
18-11-04, 13:03
Να ξεχαστεί γρήγορα-γρήγορα αυτή η (σκηνοθετημένη με πολύ αίμα και δάκρυα) ψευτο-γιορτή.


Της Δημοκρατίας όπου έχουν κάποια ανθρωπάκια δικαίωμα να στρέφονται κατά του
Έθνους; Δεν τη θέλω αυτή τη Δημοκρατία. Δεν θέλω ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ που να δίνει στο άτομο το δικαίωμα ΑΠΟΨΕΩΝ κατά του Έθνους.

Για άλλη μια φορά αποκαλύπτεσαι xxxxx ότι είσαι υπέρ της "Επαναστάσεως".

Αλήστου μνήμης.

xxxxx
18-11-04, 19:53
Η συγκεκριμένη "εορτή" είναι απλώς μια αφορμή
για να θίξουμε κάποια πράγματα. Οτιδήποτε άλλο
είναι εκ του πονηρού. Το να μην αναγνωρίζω την
"αξία" της εξεγέρσεως των φοιτητών δεν σημαίνει
ότι είμαι απαραίτητα και χουντικός. Εγώ έχω τονίσει
κατ' επανάληψιν ότι επιθυμώ μια ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ,
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ δημοκρατία και όχι αυτή
την κατάσταση που έχουμε σήμερα. (ΝΑΙ, ελεγχόμενη).

Για να μιλήσω συγκεκριμένα: ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

Εκτονωθείτε όσο θέλετε με σχόλια εναντίον μου. :lol:
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κάθε χρονιά η "εορτή"
του πολυτεχνείου χάνει όλο και μεγαλύτερο
μέρος από τη σημασία της, χάνει συμμετοχή από τον
απλό κόσμο και γίνεται όλο και πιο πολύ μια "τυπική"
διαδικασία που ξεφτιλίζεται με τις εκδηλώσεις
κάποιων ατόμων που συμμετέχουν στις εκδηλώσεις
της επετείου.

Κρίμα στους νέους που πέθαναν στο Πολυτεχνείο,
γιατί πέθαναν για ΛΑΘΟΣ λόγο...

blizard
18-11-04, 20:09
To πολυτεχνείο δεν ήταν "αντεθνική" εξέγερση, και η Ελληνική σημαία ήταν παντού... δεν θα την έκαιγαν τότε, όπως κάνουν τώρα κάποιοι για να τιμήσουν την επέτειο.
Το ότι δεν σου αρέσει όπως βλέπεις να καταντήσανε την χώρα μας, ή ότι εκμεταλλευτήκαν το πολυτεχνείο κάποιοι ,είναι άλλο μεγάλο θέμα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χτυπηθει με κατάργηση του εορτασμού.
(μου φαίνεται για εύκολη λύση αυτό)

porosis
18-11-04, 20:13
Εγώ έχω τονίσει
κατ' επανάληψιν ότι επιθυμώ μια ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ,
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ δημοκρατία και όχι αυτή
την κατάσταση που έχουμε σήμερα. (ΝΑΙ, ελεγχόμενη).


Ποιος θα την ελέγχει;

xxxxx
18-11-04, 20:50
Ελεγχόμενη από ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΥΣ θεσμούς που ΔΕΝ θα καταπατώνται.
(όχι από συγκεκριμένα πρόσωπά).

mavlok
18-11-04, 21:04
Εγώ έχω τονίσει
κατ' επανάληψιν ότι επιθυμώ μια ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ,
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ δημοκρατία και όχι αυτή
την κατάσταση που έχουμε σήμερα. (ΝΑΙ, ελεγχόμενη).


Ελεγχόμενη από ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΥΣ θεσμούς που ΔΕΝ θα καταπατώνται.
(όχι από συγκεκριμένα πρόσωπά).

Ετσι ακριβως ξεκινησε και η Σοβιετικη Ενωση (μεταξυ αλλων χωρων). Αλλο απαραβατοι θεσμοι και αλλο ελεγχομενο "δημοκρατια" που δεν μπορεις να μιλησεις ελευθερα, ακομα και εναντιον του κρατους εαν το επιθυμεις. Καθεστωτα που περιγραφεις εκφυλιζονται με μαθηματικη ακριβεια σε ολοκληρωτικα.

Ουτε εμενα μου αρεσουν πολλα απο την κατασταη που επικρατει, αλλα δεν νομιζω οτι η λυση βρισκεται στο παρελθον.

Νικαετός
18-11-04, 21:41
xxxx θέλεις και γράφεις αυτά που γράφεις ή σου ξεφεύγουν ? Και ποιος είσαι εσύ που θα απαγορεύσεις σε οποιονδήποτε να μιλά "κατά του έθνους?" ποιος σε διόρισε σωτήρα και προστάτη του έθνους ? Πως μπορείς να κρίνεις αν κάτι είναι αντεθνικό ή όχι ? Και εν πάσει περιπτώσει , τι νόημα έχουν αυτές οι απόψεις περί του έθνους σε αυτό το thread ?

blend
18-11-04, 23:05
Η συγκεκριμένη "εορτή" είναι απλώς μια αφορμή
για να θίξουμε κάποια πράγματα. Οτιδήποτε άλλο
είναι εκ του πονηρού. Το να μην αναγνωρίζω την
"αξία" της εξεγέρσεως των φοιτητών δεν σημαίνει
ότι είμαι απαραίτητα και χουντικός. Εγώ έχω τονίσει
κατ' επανάληψιν ότι επιθυμώ μια ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ,
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ δημοκρατία και όχι αυτή
την κατάσταση που έχουμε σήμερα. (ΝΑΙ, ελεγχόμενη).

Για να μιλήσω συγκεκριμένα: ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

Εκτονωθείτε όσο θέλετε με σχόλια εναντίον μου. :lol:
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κάθε χρονιά η "εορτή"
του πολυτεχνείου χάνει όλο και μεγαλύτερο
μέρος από τη σημασία της, χάνει συμμετοχή από τον
απλό κόσμο και γίνεται όλο και πιο πολύ μια "τυπική"
διαδικασία που ξεφτιλίζεται με τις εκδηλώσεις
κάποιων ατόμων που συμμετέχουν στις εκδηλώσεις
της επετείου.

Κρίμα στους νέους που πέθαναν στο Πολυτεχνείο,
γιατί πέθαναν για ΛΑΘΟΣ λόγο...

Να και το μανιφεστο του χουντικου καραγκιοζη παπαδοπουλου.

Ούστ απο δω χουντο xxxxx!
Στη φωλιά σου γρήγορα!!

Παρακαλω τους mods να κλειδωσουν το θεμα,
και να σβησουν οτι πιστευουν οτι πρεπει να σβηστει.

Παλι δωσαμε βημα στα xxxxx του φασισμου.

Basta ya!


Παρακαλω!

xxxxx
18-11-04, 23:16
Κι εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να επέμβει ένας moderator για την
ανωτέρω δημοσίευση. Για να δούμε τα αντανακλαστικά των
αντικειμενικών moderator...

porosis
18-11-04, 23:28
xxxxx, μήπως σου αρέσει η Κίνα ; :twisted:

blizard
18-11-04, 23:33
Γιατί ρε blend πρέπει να τον πεις σκούληκα, να τον προτρέψεις να πάει στην φωλιά του και τόσα γραφικά?
Είναι γνήσια αγανάκτηση που δεν κατάφερες πάλι να την ελέγξεις, σε κάνουν απλά να νιώθεις καλύτερα, νομίζεις πως με τέτοιους τρόπους πετυχαίνουμε τους σκοπούς μας ?
Τι στο καλό.... τόσα άλλα έχεις να του πεις αν θες.

blend
18-11-04, 23:45
blizard,

Δεν δεχομαι να κανω διαλογο με αυτους που σκοτωσαν και σκοτωνουν την δημοκρατια.
Ειναι σαφες πλεον, οτι εδω υπαρχουν δυο-τρια πανεξυπνα ατομα, που με τον τροπο τους και το θρασος της ανωνυμιας, κανουν οτι μπορουν για να διαβρωσουν οτιδηποτε, προκειμενου να καταστρεφουν την οποια προσπαθεια ανταλλαγης αποψεων και ιδεων, ακομα και σε τεχνικα θεματα. Καποιοι ειναι απλως κακοτροποι ή και κακομαθημενοι. Καποιοι αλλοι ομως, ειναι επαγγελματιες καθοδηγητες και προπαγανδιστες του φασισμου και της "δημοκρατιας των οπλων".

Σε αυτους ΔΕΝ χαριζομαι. Και προκειμενου να παρεκτραπω εντελως, ζητω απο τους διαχειριστες του φορουμ να κλειδωσουν το θεμα.

Σε πληροφορω, οτι ουτε εμπαθης ειμαι ουτε ομως γεννηθηκα χτες. Δεν εχω προσωπικα με κανεναν, εχω ομως με τους πιθανους μελλοντικους συνταγματαρχες, που θα σκοτωσουν την Δημοκρατια και την γεννια σου.

xxxxx
19-11-04, 00:06
blizard,

Δεν δεχομαι να κανω διαλογο με αυτους που σκοτωσαν και σκοτωνουν την δημοκρατια.
Ειναι σαφες πλεον, οτι εδω υπαρχουν δυο-τρια πανεξυπνα ατομα, που με τον τροπο τους και το θρασος της ανωνυμιας, κανουν οτι μπορουν για να διαβρωσουν οτιδηποτε, προκειμενου να καταστρεφουν την οποια προσπαθεια ανταλλαγης αποψεων και ιδεων, ακομα και σε τεχνικα θεματα. Καποιοι ειναι απλως κακοτροποι ή και κακομαθημενοι. Καποιοι αλλοι ομως, ειναι επαγγελματιες καθοδηγητες και προπαγανδιστες του φασισμου και της "δημοκρατιας των οπλων".

Δεν εχω προσωπικα με κανεναν, εχω ομως με τους πιθανους μελλοντικους συνταγματαρχες, που θα σκοτωσουν την Δημοκρατια και την γεννια σου.

Εγώ τα κάνω όλα αυτά? :lol:

Kerl
19-11-04, 00:44
Οποιδήποτε πολίτευμα είτε λέγετε ( ο θεός να την κάνει) δημοκρατία είναι βασιλεία είτε κομμουνισμός είτε δικτατορία δεν μπορεί να τίθεται υπεράνω του εθνικού συμφέροντος και της ακεραιότητας της χώρας.

Όλα τα πολιτεύματα ανέκαθεν στην λειτουργία είχανε στιγμές που δυσλειτούργησαν , έδωσαν την εξουσία σε φαύλους και φίλαρχους ανθρώπους , δημιούργησαν νομενκλατούρες και στο τέλος την πληρώνει πάντα ο κοσμάκης.

Οι δικτατορίες αποτελούνε παράδειγμα του τι γίνετε όταν η δημοκρατία δυσλειτουργεί. Η ανταλλαγή πολωτικών πυροτεχνημάτων εκατέρωθεν εξυπηρετεί μόνο στο να θολώνουνε τα νερά και να διευκολύνεται η προσήλωση στα διάφορα κομματικά
μαντριά.

odd
19-11-04, 00:52
Οποιδήποτε πολίτευμα είτε λέγετε ( ο θεός να την κάνει) δημοκρατία είναι βασιλεία είτε κομμουνισμός είτε δικτατορία δεν μπορεί να τίθεται υπεράνω του εθνικού συμφέροντος και της ακεραιότητας της χώρας.

Ακριβώς το αντίθετο. Ένα πολίτευμα πρέπει να έχει στο επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι το "εθνικό συμφέρον" που γίνεται λάστιχο από εποχή σε εποχή.

Μη καταλήξουμε στο... "Deutschland uber alles".

blizard
19-11-04, 01:06
Ακριβώς το αντίθετο. Ένα πολίτευμα πρέπει να έχει στο επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι το "εθνικό συμφέρον" που γίνεται λάστιχο από εποχή σε εποχή.
Αυτό έχει ως επίκεντρο ή Χριστιανική διδασκαλία και άλλες γενικά ιδεολογίες νομίζω... όχι πολιτεύματα.

Επίσης ποιον άνθρωπο πρέπει να έχει ως επίκεντρο, τον φτωχό ή τον πλούσιο, τον ξένο ή τον ντόπιο?
Λέγοντας εθνικό συμφέρον, μιλάμε για το συμφέρον του ντόπιου μη προνομιούχου κυρίως και των απογόνων τους.

KyR-X
19-11-04, 06:38
Φίλε blend η διατύπωση μου "είστε πλέον εξωγήινοι" είχε την πολιτική σημασία της. Σε παραπέμπω στην ανάλυση του They Live του John Carpenter που εχω κάνει σε άλλο thread.

EvilHawk
19-11-04, 09:36
Αυτό έχει ως επίκεντρο ή Χριστιανική διδασκαλία και άλλες γενικά ιδεολογίες νομίζω... όχι πολιτεύματα.

Καλά κάνεις και νομίζεις μπορείς να διαβάσεις το Σύνταγμα για να ξεδιαλύνεις τίς απορίες σου!



διατύπωση μου "είστε πλέον εξωγήινοι" είχε την πολιτική σημασία της.

Οι μόνοι εξωγήινοι που βλέπω εγώ είναι αυτόι που δεν τους αρέσει η δημοκρατία αλλα προτιμούν τον "γύψο"...


Οποιδήποτε πολίτευμα είτε λέγετε ( ο θεός να την κάνει) δημοκρατία είναι βασιλεία είτε κομμουνισμός είτε δικτατορία δεν μπορεί να τίθεται υπεράνω του εθνικού συμφέροντος και της ακεραιότητας της χώρας.

Αυτά τα επιχερήματα ακριβώς διχάσανε την μεταπολεμική Ελλάδα στα δύο, βαφτίσανε τον απέναντι εσωτερικό εχθρό και τίς συνέπειες τίς πληρώνουμε ακόμα.....


Ακριβώς το αντίθετο. Ένα πολίτευμα πρέπει να έχει στο επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι το "εθνικό συμφέρον" που γίνεται λάστιχο από εποχή σε εποχή.

Μη καταλήξουμε στο... "Deutschland uber alles".

Odd καιρό είχαμε να σε ακούσουμε ... :wink:
Ίσως να μην εχεις και άδικο που δεν θέλεις να κάνεις κάποιους συνομιλητές σου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.