PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Πολυτεχνείο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

George978
17-11-05, 23:51
11111111111111

sdikr
17-11-05, 23:52
Δεν το χαλάει. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα - μόνο να τους απαγορευεις να δρούνε μέσα από τα μπλοκ σου- αλλοι ονόματα να μην λέμε τους δίνουνε στους μπάτσους. εγώ και οι κοντινοί μου ιδεολογικά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο.
Και όμως το χαλάει και αυτό ειναι το πρόβλημα ή γνωστοι σε όλους εξοσχολικοι


Ο no_logo προσωπικά τον αφήνει?
Τα επεισόδια είναι "κατασκευασμένα" απο αλλού δεν νομίζω να μπορεί να κανει τίποτα! ;)
Οχι φυσικά, δεν ενοούσα μονο τον no_logo,

lemonidas
17-11-05, 23:54
Αυτό το χιλιομασημένο με καμμένα αυτοκίνητα, περιουσίες κτλ έχει κουράσει.

Σε κάθε χώρο υπάρχουν και οι αντίστοιχοι "μαλάκες".
Ο μπαχαλάκιας σου καίει το αμάξι, το οποίο όμως θα σου έπαιρνε η τράπεζα επειδή δεν είχες να το ξεχρεώσεις, επειδή κάποιος μείωσε τους μισθούς επειδή κάποιος άλλος τα έφαγε από τα ταμεία και αναγκάζεται κάποιος άλλος να αυξήσει τις εισφορές κ.ο.κ.
Κανείς όμως δεν παραπονιέται για την τράπεζα. Ή και αν παραπονιούνται το θεωρούν φυσικό επακόλουθο.
Θα μου πει κανείς : το κράτος (ο εργοδότης κτλ) μου δίνει μισθό, ο αναρχικός τι μου δίνει?
Ο αναρχικός προσπαθεί να δώσει μια ώθηση στην κοιμισμένη συνείδηση μας.
Θα μου πείτε: ποιος αυτός που σπάει βιτρίνες? Αυτός που καίει τη σημαία (άλλο αστείο από εδώ).
Έστω οτι όχι, αλλά κάθισε κανείς να ακούσει τους άλλους αναρχικούς? Αυτούς που μοιράζουν φυλλάδια με πληροφορίες και ιδέες που ανοίγουν τα μάτια, με πράγματα που όλοι ίσως τα έχουμε σκεφτεί αλλά τα κρύβουμε στο πίσω μέρος της συνείδησης μας. Με γεγονότα που κανένα κανάλι δεν δείχνει, οπότε για εμάς δεν υπάρχουν.
Αυτούς που οργανώνουν δράσεις αλληλεγύης στους κατατρεγμένους (που εμάς φυσικά δεν μας αφορούν αφού μακρία από τον κ@λο μας και όπου νάναι, άλλωστε κάτι θα είχε κάνει).

Όχι φυσικά, αφού οι υπόλοιποι (οι μπαχαλάκηδες) "αμαυρώνουν" τον αναρχισμό.Μα και οι πολιτικοί που λαδώνονται αμαυρώνουν την πολιτική, αλλά κρεμόμαστε από τα.. χείλια αυτών και όλων των άλλων κάθε φορά που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια, και τους ψηφίζουμε και στις εκλογές!

Δεν καταδικάζω τα μπάχαλα, απλά αμφισβητώ την αναγκαιότητα και την σκοπιμότητα τους τη στιγμή που η υπόλοιπη κοινωνία σκύβει νωχελικά το κεφάλι και κάνει την πάπια...

yiapap
18-11-05, 00:01
Όχι φυσικά, αφού οι υπόλοιποι (οι μπαχαλάκηδες) "αμαυρώνουν" τον αναρχισμό.Μα και οι πολιτικοί που λαδώνονται αμαυρώνουν την πολιτική, αλλά κρεμόμαστε από τα.. χείλια αυτών και όλων των άλλων κάθε φορά που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια, και τους ψηφίζουμε και στις εκλογές!

Δεν καταδικάζω τα μπάχαλα, απλά αμφισβητώ την αναγκαιότητα και την σκοπιμότητα τους τη στιγμή που η υπόλοιπη κοινωνία σκύβει νωχελικά το κεφάλι και κάνει την πάπια...
Οι υπόλοιποι μπαχαλάκηδες είναι γνωστοί στους "καλούς" αναρχικούς. Δίπλα από τους καλούς πετάνε τις πέτρες. Δεν μπορώ να ακούω "δεν είμαστε όλοι έτσι" άλλο πια σ' αυτόν τον τόπο!
Αν δεν είστε (είναι) όλοι έτσι είναι καθήκουν σου (των) να απομονώσουν τους κακούς, τους άλλους!

Τέλος να ευχαριστήσω τον αναρχικό που θα μου κάψει το αυτοκίνητο για να αφυπνίσει τη νωχελική κ.Μαρικά του τετάρτου η οποία ΕΤΣΙ κι ΑΛΛΙΩΣ δε θα δει ειδήσεις, ή κι αν τις δει θα πει κάτι φλεγματώδες όπως "Α, τα παλιόπαιδα... Αν ζούσε ο Στρατηγός..."

lemonidas
18-11-05, 00:10
Μα δεν διαφωνών καθόλου σε αυτό που λες!

Αν δεν υπάρχει γενικευμένη επανάσταση , το να κάψεις ένα αμάξι δεν είναι σσωστό σε κανένα επίπεδο (ούτε καν σε επικοινωνιακό, για να πλησιάσεις τον κόσμο), όπως επίσης για μένα αυτό που καταδικάζει τον αναρχικό χώρο είναι η απέχθεια του προς την οργάνωση (ίσως γιατί η οργάνωση , μπορεί πολύ εύκολα να οδηγήσει σε ιεραρχικές καταστάσεις, και αυτό θα ήταν αντίθετο με τη γενικότερη θεωρία)

mrwireless
18-11-05, 00:11
Η εξέγερση του πολυτεχνείου κατα τη ταπεινή μου άποψη ήταν η ελληνική εκδόση του γαλλικού μάη του 1968.




Για πολλους, τα αιτια ηταν αντιστοιχα...και ειχαν να κανουν με την αντιθεση καποιων στην εξωτερικη πολιτικη των τοτε κυβερνησεων Ελλαδας και Γαλλιας

Ο Μαρσαι ειχε πει τα εξης ενδιαφεροντα για το Μαη και τον κυριο οργανωτη του (Wikipedia)


The French Communist Party (http://en.wikipedia.org/wiki/French_Communist_Party) leader Georges Marchais (http://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Marchais) described Cohn-Bendit as the "German anarchist Cohn-Bendit" and denounced student protesters as "sons of the upper bourgeoisie"... "who will quickly forget their revolutionary flame in order to manage daddy's firm and exploit workers there."


Κατι θαξερε, καθοτι ο Κον-Μπετιτ ειναι σημερα υπερ της "ελευθερης αγορας" και της οικονομικης εκμεταλλευσης - αλλα και της επεμβασης στη Βοσνια, στο Ιρακ και οπου αλλου αποφασισουν οι ΗΠΑ οτι χρειαζεται...

Φυσικα, εκει που τα βρισκει με τους Ιους και Σια, ειναι για την "ελευθερη μεταναστευση" και τα "ανθρωπινα δικαιωματα" των μειονοτητων...

Το δε "Πρασινο" κομμα του πρωτοστατει σε φιλο-Σκοπιανες και ανθελληνικες θεσεις...

sdikr
18-11-05, 00:12
Μα δεν διαφωνών καθόλου σε αυτό που λες!

Αν δεν υπάρχει γενικευμένη επανάσταση , το να κάψεις ένα αμάξι δεν είναι σσωστό σε κανένα επίπεδο (ούτε καν σε επικοινωνιακό, για να πλησιάσεις τον κόσμο), όπως επίσης για μένα αυτό που καταδικάζει τον αναρχικό χώρο είναι η απέχθεια του προς την οργάνωση (ίσως γιατί η οργάνωση , μπορεί πολύ εύκολα να οδηγήσει σε ιεραρχικές καταστάσεις, και αυτό θα ήταν αντίθετο με τη γενικότερη θεωρία)


Υπάρχει διαφόρα στο καίω γιατί έχω σοβαρό λόγο και σοτ καιω γιατί ειναι 17 νοεμβρη

κατα τα άλλα συμφωνω

no_logo
18-11-05, 00:13
μια μικρή ιστορία

είχα πάει στην διεθνή διαδήλωση στην γένοβα. Αν θυμάστε η διαδήλωση έγινε καλοκαίρι.
Η πορεία στην πόλη της γένοβα ήταν πολύωρη και αρκετά κουραστική. Νερό δεν υπήρχε και αυτό που μοίραζε το κοινωνικό φόρουμ της γένοβας ήταν άθλιο - στην ιταλία το λένε φριζάντε, εχει μπουρμπουλίθρες και δεν μπορείς να το πιείς, ειδικά ζεστό- η τακτική που ακολουθούσανε οι διαδηλωτές ήταν να ζητάνε από τις πολυκατοικίες νερό. οι κάτοικοι μας καταβρέχανε με λάστιχα, κουβάδες κοκ. Σε μια πολυκατοικία κάτι γιαγιάδες είχανε βγει στο δρόμο και μας δίνανε γλυκά, νερό, τρόφιμα, τα παράθυρα είχανε ανοίξει, χαμογελούσανε. το κλίμα που είχε προσπαθήσει να περάσει ο μπερλουσκόνι ερχονται οι βάρβαροι να μας κάψουνε την ιστορική πόλη δεν είχε περάσει στο κόσμο. Η πορεία προχώρησε στο τέλος της πέρασα ξανά από το ίδιο σημείο, οι μπαχαλάκηδες είχανε κάψει κάτι αμάξια, είχανε σπάσει μια τράπεζα, τα παράθυρα στην πολυκατοικία ήτανε ερμητικά κλειστά και οι κάτοικοι της εξαφανισμένοι στα διαμερίσματα. Ποιος νίκησε;
Ποιος ασκεί μεγαλύτερη βία; Πλεοψηφίες του κοινωνικού συνόλου που αρνούνται την προπαγάνδα των μπερλουσκόνι ή οι super ήρωες μπαχαλάκιδες που υπακαθιστούν (και μάλιστα ανεπιτυχώς) το κοινωνικό σύνολο;

no_logo
18-11-05, 00:16
ίσως γιατί η οργάνωση , μπορεί πολύ εύκολα να οδηγήσει σε ιεραρχικές καταστάσεις

να σου γνωρίσω κάτι αναρχομπαμπάδες του χώρου μετά από λίγο θα λες πως το πασοκ η ΝΔ και το κκε είναι ο ορισμός της δημοκρατίας;)

lemonidas
18-11-05, 00:24
να σου γνωρίσω κάτι αναρχομπαμπάδες του χώρου μετά από λίγο θα λες πως το πασοκ η ΝΔ και το κκε είναι ο ορισμός της δημοκρατίας;)

δυστυχώς στέκει απόλυτα αυτό που λες, ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις ;)


Υπάρχει διαφόρα στο καίω γιατί έχω σοβαρό λόγο και σοτ καιω γιατί ειναι 17 νοεμβρη

κατα τα άλλα συμφωνω

Μα αυτό λέω και εγώ. συμφωνούμε ;)

odd
18-11-05, 00:38
no_logo άλλο πράγμα λέω.

Τέλος πάντων μπορείς να κάνεις κριτική για την αποτελεσματικότητα (πρακτική και ιδεολογική) των μπάχαλων. Όσο φαντάζομαι ξέρεις και εσύ υπάρχουν και πολλές απόψεις και διαφορετικές πρακτικές στον αντιεξουσιαστικό χώρο. Αυτό που μου σπάει τα νεύρα είναι η κριτική του "ήρθανε οι αλήτες να τα κάψουνε". Λες και κάποιοι σηκώθηκαν σήμερα και εκεί που ξυνόντουσαν είπαν: "ρε συ δεν πάμε να κάψουμε καμιά τράπεζα;".

Αυτή η υπεραπλούστευση και η δαιμονοποίηση με ενοχλεί. Η αδυναμία να καταλάβουμςε πως και πίσω από τον μπαχαλάκια κρύβεται μια πολιτική πράξη. Κατακριτέα.. μπορεί αλλά καλύτερη από την πολιτική ανυπαρξία του καναπεδάκια που ανήγει την TV, βλέπει μια μολότοφ και λέει "ρε τα τσογλάνια, τα πρεζόνια.. έ ρε ξύλο που θέλετε" (όχι πολύ μακριά από το "μια χούντα θέλετε").

υγ. στη γένοβα είμασταν πιο οργανωμένοι... εμφιαλομένα νερά από σούπερ μάρκετ που ζητάγαμε από την υπάλληλο με επιμονή στη φράση NO GAS! Μας είχαν προειδοποιήσει βλέπεις... :D

no_logo
18-11-05, 00:48
no_logo άλλο πράγμα λέω.

Τέλος πάντων μπορείς να κάνεις κριτική για την αποτελεσματικότητα (πρακτική και ιδεολογική) των μπάχαλων. Όσο φαντάζομαι ξέρεις και εσύ υπάρχουν και πολλές απόψεις και διαφορετικές πρακτικές στον αντιεξουσιαστικό χώρο. Αυτό που μου σπάει τα νεύρα είναι η κριτική του "ήρθανε οι αλήτες να τα κάψουνε". Λες και κάποιοι σηκώθηκαν σήμερα και εκεί που ξυνόντουσαν είπαν: "ρε συ δεν πάμε να κάψουμε καμιά τράπεζα;".
συμφωνώ


Αυτή η υπεραπλούστευση και η δαιμονοποίηση με ενοχλεί. Η αδυναμία να καταλάβουμςε πως και πίσω από τον μπαχαλάκια κρύβεται μια πολιτική πράξη. Κατακριτέα.. μπορεί αλλά καλύτερη από την πολιτική ανυπαρξία του καναπεδάκια που ανήγει την TV, βλέπει μια μολότοφ και λέει "ρε τα τσογλάνια, τα πρεζόνια.. έ ρε ξύλο που θέλετε" (όχι πολύ μακριά από το "μια χούντα θέλετε").

οχι πάντα odd, εχω παραδείγματα.


υγ. στη γένοβα είμασταν πιο οργανωμένοι... εμφιαλομένα νερά από σούπερ μάρκετ που ζητάγαμε από την υπάλληλο με επιμονή στη φράση NO GAS! Μας είχαν προειδοποιήσει βλέπεις... :D

Αν με τόσες ώρες περπάτημα κουβαλούσα και νερά θα είχα αφήσει το σώμα μου εκεί για πάντα

odd
18-11-05, 00:50
Δεν καταδικάζω τα μπάχαλα, απλά αμφισβητώ την αναγκαιότητα και την σκοπιμότητα τους τη στιγμή που η υπόλοιπη κοινωνία σκύβει νωχελικά το κεφάλι και κάνει την πάπια...

Καλύτερα δεν θα μπορούσα να το πω!!


Αν δεν είστε (είναι) όλοι έτσι είναι καθήκουν σου (των) να απομονώσουν τους κακούς, τους άλλους!

Yiapap, σε αυτόν το χώρο η καταστολή απαγορεύεται και ευτυχώς. Δεν μπορείς να επιβάλλεις στον άλλον τι να κάνει και τί να μην κάνει. Θα πρέπει να τον πείσεις. Βέβαια μπορεί να πέσει και "καμιά ψιλή" αλλά γενικά πρέπει να τον πείσεις και αυτό είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία.

Όπως όμως και να χει, η βία μιας ή δυο μολότωφ ή ενός σπασίματος μιας τράπεζας είναι μηδαμινή στη συνολική ΝΟΜΙΜΗ ή νομιμοποιημένη βία της κοινωνίας μας. Οπότε την ξαφνική έκπληξη και "οργή" απέναντι στη βία των μπαχάλων την βρίσκω κάπως υποκριτική.


Τέλος να ευχαριστήσω τον αναρχικό που θα μου κάψει το αυτοκίνητο για να αφυπνίσει τη νωχελική κ.Μαρικά του τετάρτου η οποία ΕΤΣΙ κι ΑΛΛΙΩΣ δε θα δει ειδήσεις, ή κι αν τις δει θα πει κάτι φλεγματώδες όπως "Α, τα παλιόπαιδα... Αν ζούσε ο Στρατηγός..."

Δες το πρώτο quote.

yiapap
18-11-05, 00:57
Yiapap, σε αυτόν το χώρο η καταστολή απαγορεύεται και ευτυχώς. Δεν μπορείς να επιβάλλεις στον άλλον τι να κάνει και τί να μην κάνει. Θα πρέπει να τον πείσεις. Βέβαια μπορεί να πέσει και "καμιά ψιλή" αλλά γενικά πρέπει να τον πείσεις και αυτό είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία.

Όπως όμως και να χει, η βία μιας ή δυο μολότωφ ή ενός σπασίματος μιας τράπεζας είναι μηδαμινή στη συνολική ΝΟΜΙΜΗ ή νομιμοποιημένη βία της κοινωνίας μας. Οπότε την ξαφνική έκπληξη και "οργή" απέναντι στη βία των μπαχάλων την βρίσκω κάπως υποκριτική.Στο πρώτο, δε σου είπα να τον συλλάβεις ή να τον περάσεις πειθαρχικό. 1-2 ψιλές είναι υπεραρκετές.

Στο 2ο, υποτίθεται ότι η αντίδραση αυτού του κινήματος είναι στη βια της εξουσίας (όχι απαραίτητα τη φυσική). Η αντίδραση στη βία, με βία προς τρίτους (τους κατόχους αυτοκινήτων και μικρομάγαζων) που δεν έχουν καμιά σχέση με την εξουσία είναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ αδικαιολόγητη.

mrwireless
18-11-05, 01:23
Μονος του ηταν στο αρμα αυτος? Οτι του ελεγε ο επικεφαλης εκανε...





Αυτο το εψαξα πολυ αλλα το βρηκα τελικα - ο αντιγκλομπαλιστης Κον-Μπετιτ κανει κουβεντουλα (ενω αλλοι διαδηλωνουν για να μην εμφανιστουν καν οι διαφοροι ΛεΠεν κλπ) με ενα απο τα μεγαλυτερα καθαρματα που υπαρχουν, το γκουρου των νεοσυντηρητικων Ριτσαρντ Περλ

http://www.foreignpolicy.com/issue_mayjune_2003/debate.html

Του ξεφευγει μαλιστα σε καποια φαση και αποκαλει τον Περλ "επαναστατη" (revolutionary)

"...Like every revolutionary, you have good ideas..."


Κατι θα ξερει αυτος...δεν νομιζω βεβαια να μας πει αν ακολουθουν την ιδια επαναστατικη γραμμη και ποιανου...ουτε νομιζω να φωναξουν μαζι "Ζητω η διαρκης επανασταση"...

Νικαετός
18-11-05, 01:30
Oκ , mrwireless πήραμε το μήνυμα ! Παρακαλώ πολύ , τα μηνύματά σου , επί του θέματος. Αν θέλεις να συζητήσουμε για τον γαλλικό Μάη , μπορείς να ανοίξεις άλλο νήμα !

mrwireless
18-11-05, 01:38
Ενταξει, ειναι λιγο esoteric αλλα στους "ειδικους" απευθυνεται...χε χε

PS Για τα περι Γενοβας θα ανοιξει και εκει αλλο θρεντ? Just asking...

Νικαετός
18-11-05, 02:08
PS Για τα περι Γενοβας θα ανοιξει και εκει αλλο θρεντ? Just asking

Προφανώς , εδώ έχεις δίκιο ! :oops:

Το σχόλιό μου , λοιπόν αναφέρεται και στα της Γένοβας . Ευχαρίστως να ακούσουμε όλες τις απόψεις σας, αλλά σε κατάλληλα threads .

Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη , θεωρώ και τον Γαλλικό Μάη και την Γένοβα σημαντικά γεγονότα . Ας μην τα εξαφανίσουμε λοιπόν μέσα σε ένα νήμα , όπου το μέγεθος και η σημασία του γεγονότος για την χώρα μας , είναι πολύ μεγαλύτερο (άμεσα) από τα άλλα δύο , που έχουν τη δική τους σημασία , παγκόσμια .

Θα ήταν λοιπόν συνετό να ανοίξουν νέα νήματα για τα γεγονότα αυτά και εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον από τα μέλη , να αναπτυχθούν ανεξάρτητα από το θέμα αυτό .

Δεν πιστεύω να διαφωνείς εσύ ή κάποιος άλλος με την λογική αυτή .

mrwireless
18-11-05, 02:55
Οχι, αλλα δεν εχω τιποτα να προσθεσω για το Μαη ουτε να σχολιασω ειδικα για τη Γενοβα, οποτε...

Θα περιμενω να δω αν ο γνωστος κυριος απο το Ινστιτουτο Βιζενταλ ηταν και φετος στην πορεια του Πολυτεχνειου και θα στειλει και παλι εξαγριωμενος επιστολη για "αντιαμερικανικα" κλπ συνθηματα στον Παυλοπουλο...μεχρι τοτε...



PS Για τις "χειροβομβιδες κροτου και λαμψης" που εκτοξευουν οι αστυνομικοι δεν ειδα να ξεσηκωνεται κανενας...προφανως ισχυει το "σαματα και σεις, σαματα και μεις" ...

ypopto_mpifteki
18-11-05, 06:11
Μιλάμε για το Πολυτεχνείο και η συζήτηση παντού θα γυρνά για αυτούς που καίνε αυτοκίνητα κατά τις διαδηλώσεις.
Εγω θα ήμουν δίκαιος και θα έκανα ενα αντίλογο ως εξής.
Ζητούμε άτομα ποιότητας να συμμετέχουν στις διαδηλώσεις, άλλους απο εμάς, με συνείδηση ώστε να μην καίνε τίποτα, ζητάμε παιδιά που θα βγούν απο άλλες οικογένειες ίσως, ακόμη και τη δική μας ίσως λίγο τη ψιλοφοβόμαστε, μπορεί ακόμη κι αυτήν να μην την έχουμε και για πολύ σόι...

Ίσως να ζητάμε αυτοί που θα κάνουν διαδήλωση να πρέπει είναι σε ορισμένα πράγματα ανώτεροι απο εμάς. Αυτό που ζητάμε είναι λάθος. Δεν το παρέχουμε οι ίδιοι, δεν παρέχουμε καμιά ποιότητα στον διπλανό μας και στους άλλους στις περισσότερες περιπτώσεις.
Όταν δεν θα κάνει διαδήλωση κανείς τότε θα είμαστε ευχαριστημένοι? Που βρίσκεις άτομα ποιότητας την σήμερον ημέρα για να βρείς κι αυτούς? Μήπως θα εκπαιδέυσουμε το γιό μας η την κόρη μας γι αυτά στο μέλλον? Ας γίνεται καμιά διαδήλωση κι ας καίγεται και κανένα ρημάδι, δεν πειράζει, 4.000.000 έχουμε εδω, 2 3 λιγότερα δεν είναι λόγος. Όταν δεν θα κινείται τίποτα τότε θα έχουμε πρόβλημα, όπως και τώρα που σε αρκετές και διαφορετικές περιπτώσεις ψάχνουμε ολο τους άλλους να αντιδράσουν και δεν αντιδρά κανείς και ολα μαράζουν χωρίς ελπίδα.
Εγω δεν θα ξεπουλούσα το δικαίωμα για διαδήλωση επειδή 2 3 ανενημέρωτοι στο κάτω κάτω της γραφής πολίτες τους κάηκε το ΙΧ. Τότε ίσως ολη η χάλια παιδεία, ο άσχημος τομέας της υγείας στη χώρα μου, το καθημερινό μας χάλι 'οντως να το αξίζω, αλλά ακόμη κι αν δε το αξίζω, ξέρω οτι τότε σίγουρα θα το έχω όπως και να γίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.