PDA

Επιστροφή στο Forum : Η "ελληνικότητα" της Μακεδονίας, έργο απατεώνων



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

BlindG
10-06-07, 21:29
Η οποία τι εντολές έχει για τις 2 πρώτες ώρες της σείρραξης? :-k

George978
10-06-07, 21:34
συρραξης με τη τουρκια? αν ναι απο οσο γνωριζω στηνονται δυτικες οχθες του νεστου

BlindG
10-06-07, 21:43
:up: :up:
Με έπιασε κατάθληψη μόλις μου το είπαν αλλά έτσι είναι :p

George978
10-06-07, 21:46
παντως υπηρχε οταν γεννιοταν το κρατιδιο αυτο με ενημερους τους αμερικανους σχεδιο καταληψης του κρατιδιου απο ελληνικες δυναμεις προς αποφυγην εξαπλωσης των σερβικων δυναμεων προς νοτο. ΑΝ γινοταν κατι τετοιο, μια ταξιαρχια φτανει για να το καταλαβει ολο.

nrg_polini
10-06-07, 22:22
Τι να πρωτοσχολιασει κανεις απο τις πι..ς που διαβασα εδω μεσα. Με λιγα λογια, οποιοσδηποτε μενει κοντα στα συνορα με αλλο κρατος δεν εχει καταγωγη Ελληνικη. Δηλαδη οι : Μακεδονες, Ηπειρωτες, Θρακιωτες, Νησιωτες του ανατολικου Αιγαιου, κοινως ολη η χωρα :rofl:

Το καλυτερο που διαβασα παντως ηταν το οτι αν θελουμε λεξικο για να καταλαβουμε μια γλωσσα τοτε αυτη η δεν ειναι Ελληνικη :rofl::rofl::rofl:

maxcp
10-06-07, 22:34
μια ταξιαρχία για ενα κράτος? καταλαβα πόσο σοβαρος ειναι ο στρατός τους

George978
10-06-07, 22:35
μα δεν εχουν :p

KLG
10-06-07, 22:41
μα δεν εχουν :p

Aφου έχουν καταργήσει την υποχρεωτική στράτευση :p :p

George978
10-06-07, 22:48
Aφου έχουν καταργήσει την υποχρεωτική στράτευση :p :p

ε τους λαλακες , τωρα μπορουν μεχρι και οι ελληνες να τους κανουν το βαρυ ;)

Nikos321
11-06-07, 01:28
Pelasgian, τα σχέδια διαμελισμού της Τουρκίας είναι γνωστά εδώ και χρόνια. Θυμάμαι πως όταν τα ανέφερα πριν χρόνια, μου έλεγαν πως αυτά είναι θεωρίες συνωμοσίας. Τώρα πλέον, κανείς δεν τα παίρνει στην πλάκα.

Πάντως, για όσους σπεύσουν να υποστηρίξουν πως αυτά τα σχέδια βολεύουν την Ελλάδα, να υπενθυμίσω πως τα ίδια σχέδια ανέφεραν πως μετά την Τουρκία σειρά για διαμελισμό παίρνει η Ελλάδα. Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχει ομοιογενείς πληθυσμός, αλλά πάντα υπάρχουν πρόθυμα γιουσουφάκια. Όταν μάλιστα διαβάζω σεμεγάλης κυκλοφορίας εφημερίδες, προοδευτικών και καλά,άρθρα για καταπίεση της δήθεν 'σλαβομακεδονικής' μειονότητας, πραγματικά δεν μπορώ παρά να μπω σε σκέψεις.

Δηλαδή αυτοί οι δημοσιογραφίσκοι της πλάκας δεν μπορούν απλώς να χρησιμοποιήσουν την λογική τους και να αντιληθούν πως αν πράγματι υπήρχε σλαβομακεδονική μειονότητα, τότε το 'Ουρανιο Τόξο' (που εκπρωσωπεί την υποτιθέμενη σλαβομακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα) θα έπαιρνε λίγο παραπάνω από 500 ψήφους; Φυσικά και το καταλαβαίνουν απλά έχουν αναλάβει εργολαβικά την λασπολογία κατά της Ελλάδος για λόγους κομπλεξισμού.

Παρεπιπτόντως, το σχέδιο διαμελισμού της Τουρκίας, που είχα διαβάσει πως εξετάζαν σε Κέντρα Γεωστρατηγικής, πριν αρκετα χρόνια (το 94 περίπου το είχα διαβάσει), ανέφερε τον διαμελισμό της Τουρκίας σε 3 τμήματα. Ένα το κουρδικό, ένα το ασιατικό και ένα που θα έμπαινε στην Ε.Ε. Τώρα όλα αυτά φαντάζουν υπερβολικά πιθανά. Μην ξεχνούμε την κόντρα κεμαλικών- ισλαμιστών, και την ουσιαστική αναγνώριση από πλευράς ΗΠΑ, ανεξάρτητου Κουρδικού κράτους, στο βόρειο Ιράκ.

Και οι Τούρκοι έχουν πρεμούρα να εισβάλουν, διότι οι Κούρδοι έχουν κάνει συμφωνίες με Ευρωπαϊκές εταιρείες, για άντληση πετρελαίου από το Κιρκούτ. Μόλις αυτό συμβεί (οι εκτιμήσεις μιλούν για πολύ πετρέλαιο), θα έχουν τα χρήματα για να χρηματοδοτήσουν το PKK και την δημιουργία ισχυρού στρατού. Γι'αυτό οι Τούρκοι στρατηγοί απαιτούν εισβολή τώρα. Τώρα που είναι ακόμα αδύναμοι.

Και για το εάν κωλόσουν, πιεζόμενοι από τις Ηνωμένες Πολιτείες, απλώς να υπενθυμίσω το veto που έθεσαν στην χρήση του τουρκικού εδάφους για τα στρατεύματα των ΗΠΑ, κατά την διάρκεια εισβολής στο Ιράκ. Όταν θεωρούν πως κινδυνεύει η εδαφική τους ακεραιότητα, δεν λογαριάζουν ούτε ΗΠΑ ούτε ΞΗΠΑ. Κατά την γνώμη μου η εισβολή θα γίνει αργά ή γρήγορα. Εδώ είμαστε και θα κρίνουμε.

sonic
11-06-07, 01:36
:hmm: Ενδιαφέροντα αυτά:hmm:

WAntilles
11-06-07, 01:44
...τα ίδια σχέδια ανέφεραν πως μετά σειρά για διαμελισμό παίρνει η Ελλάδα.

Σε χώρα της Ε.Ε., δεν πρόκειται να συμβεί αυτό ποτέ.

George978
11-06-07, 01:45
διαμελισμος της ελλαδας εξαιτιας 20 χωριων (?) που μιλανε βλαχοσλαβικα? αληθεια ?

ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

maxcp
11-06-07, 11:02
ποια ελληνικα χωρια ρε μάγκες μιλάνε σλάβικα??εδω μεσα θα μας πείτε οτι εξωγήινοι εχουν ήδη δική τους πολιτεία..
τι προπαγανδα υπερ των σκοπιανοαλβανων κανετε μερικοι ΣΕ ΚΑΘΕ αναλογο θέμα?δηλαδη εναντιον της Ελλάδας ειστε και με οποιον να ειναι?και εγω σιχαινομαι το πως εχουμε καταντήσει αλλα δεν παω και στο αλλο άκρο να λέω φανφάρες για τους κακομοιρους Αλβανοσκοπιανους που εχουν δικαιωμα να να να να να...

no_logo
11-06-07, 11:20
ποια ελληνικα χωρια ρε μάγκες μιλάνε σλάβικα??εδω μεσα θα μας πείτε οτι εξωγήινοι εχουν ήδη δική τους πολιτεία..
τι προπαγανδα υπερ των σκοπιανοαλβανων κανετε μερικοι ΣΕ ΚΑΘΕ αναλογο θέμα?δηλαδη εναντιον της Ελλάδας ειστε και με οποιον να ειναι?και εγω σιχαινομαι το πως εχουμε καταντήσει αλλα δεν παω και στο αλλο άκρο να λέω φανφάρες για τους κακομοιρους Αλβανοσκοπιανους που εχουν δικαιωμα να να να να να...

ξεκίνα το διάβασμα

http://www.iospress.gr/mikro2006/mikro20061118.htm
http://www.iospress.gr/mikro1998/mikro19981205.htm
http://www.iospress.gr/mikro1999/mikro19990220.htm
http://www.iospress.gr/ios2000/ios20001126a.htm
http://www.iospress.gr/ios1998/ios19981129b.htm
http://www.iospress.gr/mikro1997/mikro19971018.htm

vasper
11-06-07, 11:27
no_logo, το ότι υπάρχουν 100 διάσπαρτοι πουλημένοι που χρησιμοποιούν για την ανθελληνική προπαγάνδα τους γεράκους που μιλάνε την γλώσσα της κατοχής από Βούλγαρους (δηλαδή μια βουλγαρική διάλεκτο) δεν σημαίνει ότι υπάρχει και "Μακεδονικό" ζήτημα. Ούτε το γεγονός ότι η χώρα τους πατάει σε κομμάτι της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας τους δίνει το δικαίωμα να καπηλεύονται την ιστορία μας.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, μπορούν να κάνουν ότι άλλο θέλουν οι Σκοπιανοί εκτός από το να πουν το κράτος τους Μακεδονία. Είμαστε εδώ και τους βοηθάμε και οικονομικά. Αλλά μάλλον είναι αχαριστία να δαγκώνουν το χέρι που τους ταΐζει.

manicx
11-06-07, 11:49
Επειδή γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Φλώρινα, όποιος νομίζει ότι δεν μιλάνε Σλάβικα είναι Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο-Σ και καλό θα είναι να μιλήσει με επιχειρήματα. Οι γονείς μου υπηρέτησαν κοντά στα 25 χρόνια στην περιοχή κι έχω ακούσει αμέτρητες ιστορίες. Εγώ πηγαίνοντας στο σχολείο άκουγα στη στάση του λεωφορείο για τα κοντινά χωριά να μιλάνε Σλάβικα και δεν καταλάβαινα την τύφλα μου. Αν μάλιστα έμπαινες στα λεωφορεία είναι σα να έμπαινες σε κάτι γραμμές που πάνε από Ελευσίνα-Πειραιά όπου παίζεται να είναι μέσα 20 αλλοδαποί και 1-2 Έλληνες. Χώρια, ότι δεκαετία του 70, όλοι αυτοί που αναφέρω παραπάνω, έπαιρναν το αυτοκινητάκι τους και πήγαιναν στην πόλη Bitola , γνωστή και ως Μοναστήρι, για να κάνουν τα εβδομαδιαία ψώνια τους. Κι εκεί τα μίλαγαν φαρσί όλα.... Αυτά τα λίγα για να μαθαίνουν μερικοί...

anon
11-06-07, 12:15
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αποδεχόμαστε το όνομα μακεδονία για το FΥRΟΜ
1. Μόνο εμείς σε όλο τον κόσμο το αποκαλούμε FYROM όλοι οι άλλοι το ξέρουν ώς Μακεδονία.

Εχεις δίκιο ότι παντού πλέον έτσι το αποκαλούν. Μόλις το κάνουμε και εμείς, απλά το πράγμα τέλειωσε.



2. Πραγματικά τα σκόπια άνηκαν στη μακεδονία του Αλέξανδρου όπως και ενα τμήμα της Βουλγαρίας αλλά και της σημερινής Αλβανίας

Ενα τμήμα τους και με κατάκτηση.



3. Ο Αλέξανδρος όση σχέση έχει με τη σημερινή χριστιανική Ελλάδα, άλλη τόση έχει και με τα σκόπια


Τι σχέση έχει αυτό; Η αντιδικία προκαλείται γιατί οι Ελληνες θεωρούν τους Μακεδόνες επίσης Ελληνες (ως προς γλώσσα, θρησκεία ήθη και έθιμα) της εποχής εκείνης, και σαν γεωγραφική περιοχή επίσης (το μεγαλύτερο ποσοστό της γεωγραφικής Μακεδονίας ανήκει στην Ελλάδα), οπότε πως μπορεί κάποιος να καπηλεύεται το όνομα αυτό; Εχουμε φτάσει να προστατεύουμε πχ το όνομα φέτα ή ούζο ή σαμπάνια, και ο οποιοσδήποτε να χρησιμοποιεί ονόματα που δεν του "ανήκουν", με δόλιους σκοπούς (αυτό ειναι και το τελικό ζητούμενο).



5.Για να αποδείξω το 4 θα θέσω ένα ερώτημα: Έχετε ποτέ επισκεφτεί το FYROM και κυριως έχετε συνομιλήσει με απλούς πολίτες να δείτε πόσο σεβασμό έχουν για εμάς και πόσο μας θαυμάζουν? Αν κάνετε μια βόλτα εκεί και δηλώσετε Έλληνες θα δείτε με τι εγκαρδιότητα θα σας υποδεχτούν, και δεν μιλάω για μαγαζάτορες, αλλά για απλό κοσμάκη.

Πλάκα μας κάνεις, πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις. Καλά εντάξει, υπάρχουν ποιότητες ανθρώπων, φιλικοί και μη φιλικοί. Αλλά και μόνο το γεγονός της επιμονής της χρήσης του ονόματος (και αυτοί ξέρουν ότι δεν τους ανήκει), σημαίνει ότι τα περι εγκαρδιότητας και φιλικότητας ανήκουν στον τομέα του επαγγελματισμού (και καλά κάνουν απο μεριά τους, όχι σαν τους δικούς μας).



6.Τι μας πειράζει που χρησιμοποιούν το όνομα του Αλέξανδρου και που του έχουν στήσει αδριάνες?

Προσωπικά, εαν δεν υπήρχε άμεση σχέση με το όνομα περι Μακεδονιας, και των αλλυτρωτικών τους πεποιθήσεων, απολύτως καμμιά.




(δεν τον αποκαλώ "Μέγα" γιατί αυτές είναι εφευρέσεις της εκκλησίας που πάει να μας τον παρουσιάσει και σαν ιεροκήρυκα του θεού 300 χρόνια πριν το Χριστό... ΕΛΕΟC )

Μάλλον θα τον μπερδεύεις με τον Κωνσταντίνο ή τον Θεοδόσιο (που ονομάστηκαν μέγας απο την εκκλησία παρόλα τα εγκλήματα που διέπραξαν). Ο Μέγας Αλέξανδρος ονομάστικε έτσι απο τους ελληνιστικούς χρόνους. Ισα ισα που η εκκλησία προσπάθησε να τον καταβαραθρώσει, μιας και ήταν είδωλο - ίνδαλμα των ελληνιστικών χρόνων.

@manicx Εγώ πέρασα παιδικά χρόνια στο Παικο, Γουμένισσα μεριά. Εχεις δίκιο ότι υπήρχαν (και υπάρχουν) σλαβόφωνοι. Και τι με αυτό; Στο χωριό μου είχαμε πολλούς πρόσφυγες, Πόντιοι, και ειδικά οι παλιοί, ήταν τουρκόφωνοι. Οχι ελληνικά, αλλά ούτε καλα - καλά ποντιακά δεν μιλούσαν. Ομως είχαν την ίδια θρησκεία, τα ίδια ήθη και έθιμα, και ελληνική συνείδηση. Θεωρούσαν εαυτόν Ελληνες, και είχαν και ελληνικά ονόματα. Το γλωσσικό αλλάζει πολύ εύκολα, ίσως ευκολότερα απο ότι νομίζουμε. Ελληνες 2ης και 3ης γενιάς στο εξωτερικό μετα βίας μιλάνε ελληνικά, εαν μιλάνε καθόλου. Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι τα διάφορα αλλυτρωτικά υποκινούμενα κινήματα. Με πληρωμένους υποκινητές...

vasper
11-06-07, 13:04
Είναι απλό. Τα Σκόπια θα δεχτούν τους όρους μας αλλιώς δεν μπαίνουν ΝΑΤΟ και Ε.Ε. Το κατάλαβε και ο πρωθυπουργός τους και άρχισε να υποχωρεί αμέσως μετά την συνάντηση με τον Μπους στην Αλβανία. Οπότε ότι και να λέτε, η Ελληνική διπλωματία θα τα καταφέρει. Πάντως κράτος με το όνομα Μακεδονία δεν θα υπάρξει ποτέ στα σύνορά μας. Όπως σε 20 χρόνια συνήθισαν το ψεύτικο όνομα έτσι σε 20 χρόνια θα συνηθίσουν το μόνιμο...

Και σας παρακαλώ μην μπερδεύετε την ιστορία με την γεωγραφία. Το ότι οι Σκοπιανοί κάθονται σε έδαφος που κάποτε ήταν τμήμα του αρχαίου βασιλείου της Μακεδονίας δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα στην ιστορία του λαού που έζησε εκεί χιλιετίες πριν. Η Ιστορία δεν κληρονομείτε στους κατοίκους μιας περιοχής, αλλά στους λαούς που αποτελούν συνέχεια της Ιστορίας. Ο Αλέξανδρος και οι Μακεδόνες πριν και μετά από αυτόν μιλούσαν μια καθαρά Ελληνική διάλεκτο και ήταν καθαρά Ελληνικό φύλο όπως οι Αθηναίοι, οι Μυκηναίοι και οι Κρήτες. Μην γράφετε λοιπόν πράγματα που οδηγούν στο συμπέρασμα ότι θεωρείτε πως ο Δαρείος δεν ήταν Πέρσης... αλλά Τούρκος!!! :whistle:

civil
11-06-07, 15:30
Περα απο το θεμα της γλωσσας ειναι το θεμα της συνειδησης.
Απο την μερια της μανας μου ειμαι Αρβανίτης (Θηβα Λιβαδεια), οι παπουδες μου ξεραν Ελληνικά και Αρβανίτικα αλλά νιώθαν 100% Ελληνες.
Η γιαγια μου που θυμαμαι , οταν νευρίαζε ή στεναχωριώταν μιλαγε Αρβανίτικα και της ελεγε η μανα μου, μιλα στα Ελληνικά να σε καταλάβω (!!)

George978
11-06-07, 15:51
εγω πιστευω οτι το υποβαθρο στα βαλκανια ειναι ελληνικο . και εγω καταγομαι απο προσφυγικη οικογενεια μικρασιατων που μεταναστευσε στη μακεδονια και εχουμε, οπως ολοι που γνωριζω, ελληνικη συνειδηση . Τουρκικα ξερουνε οι παππουδες μου , ξερανε για την ακριβεια, ομως ξερανε λογω εμπορικων συναλλαφων αλλα και πολιτισμικων , αυτο δε τους κανει τουρκους ομως....ετσι και οι αρβανιτες και ποντιοι και σαρακατσανοι καθως και σλαβοφωνοι το οτι μιλανε διαλεκτους δεν τους κανει μειονοτητες . Εδω οι πομακοι μιλανε τουρκικα αλλα αμα τους πεις τι εισαι σου λενε ελληνας , εξαιρουνται οι τουρκοι της κομοτηνης και λιγοι της ξανθης.

maxcp
11-06-07, 16:01
οπως η Καραχασάν :p
απλα δεν ειναι σωστο συνεχως να λεμε για ' 'ελληνικότητα' της μακεδονιας ' και αν καποιος ανοιξει τόπικ για 'ψευτοπροπαγάνδα αλβανοσκοπιανοτουρκοβουλγάρων' αμέσως οι γνωστοι-αγνωστοι του σάιτ θα τον πουν απο φασίστα υπερθνικιστή μέχρι και πρώην στέλεχος της ΚΚΚ :rofl:

Nikos321
11-06-07, 16:30
Προκαλεί επίσης εντύπωση το γεγονός πως όταν κάποιοι Έλληνες ζητούν το στήσιμο αδριάντα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην Αθήνα (όπου δεν υπάρχει ούτε ένας), κάποιοι δήθεν προοδευτικοί σπεύδουν να τους χαρακτηρίσουν φασίστες και ιμπεριαλιστές, αλλά υποστηρίζουν το αυτονόητο και αναφαίρετο δικαίωμα τον Σκοπιανών, να στήνουν δεξια και αριστερά αδριάντες του Φιλίππου και του Αλεξάνδρου.

Εν τω μεταξύ, ο Απόστολος Παύλος ακόμα ψάχνει να βρει Σλαβομακεδόνες, στην Θεσσαλονίκη του 1 μ.Χ., και όλο πάνω σε Έλληνες και Εβραίους πέφτει!:p

Προκαλεί επίσης εντύπωση το πως κάποιοι δήθεν προοδευτικοί Έλληνες υποστηρίζουν τους Τσάμηδες, στην διεκδίκηση των περιουσιών τους (των ίδιων Τσάμηδων που είχαν αγαστή συνεργασία με τις Ιταλικές δυνάμεις κατοχής και προέβησαν σε αγριότητες κατά των αιχμάλωτων Ελληνων), και αποκαλούν φασίστες όσους αντιτείθενται στις διεκδικήσεις τους.

Τόσο προοδευτικοί δηλαδή, που κόπτονται για τις περιουσίες των συνεργατών των μελανοχιτώνων. Μιλάμε για πολύ προοδευτισμό.:whistle:

Αν οι Σκοπιανοί δεν είχαν αλυτρωτικές βλέψεις έναντι της Ελλάδος (όπως ξεκάθαρα αναφέρετω στο 1ο άρθρο του Συντάγματος των Σκοπίων) και δεν διεκδικούσαν την αποκλειστική κληρονομιά των αρχαίων Μακεδόνων, καθόλου δεν θα με πείραζε το να στήνουν αγάλματα του Αλεξάνδρου και του Φιλίππου.

Όπως π.χ. κανένα πρόβλημα δεν έχω για το γεγονός ότι στο Όρεγκον των ΗΠΑ, στο κεντρικό εργοστάσιο της εταιρίας αθλητικών ειδών ΝΙΚΕ, έχουν στήσει ένα ακριβές αντίγραφο της Νίκης της Σαμοθράκης. Τα αριστουργήματα της Ελληνικής τέχνης αποτελούν παγκόσμια κληρονομιά. Δεν διεκδικώ για την σύγχρονη Ελλάδα τα αποκλειστικά δικαιώματα.

Μέχρι όμως την ενδιάμεση συμφωνία του Ντέητον μεταξύ Ελλάδος και Σκοπίων (εκεί που αποφασίστηκε η χρήση του ονόματος FYROM και αποσύρθηκε η σημαία με το 16κτινο αστέρι της Βεργίνας, αντικαταστημένο από σημαία με 8κτινο αστέρι), το 1ο άρθρο του κρατηδίου των Σκοπίων ανέφερε ως βασικό στόχο του κρατηδίου, την απελευθέρωση της Μακεδονίας του Πίριν και της Μακεδονίας του Αιγαίου.

pelasgian
11-06-07, 17:15
Εφόσον οι Αλβανοί των Σκοπίων δεν συμμερίζονται τις ονειρώξεις μεγαλείου των Σλάβων που κατοικούν αυτή το κρατίδιο, μήπως αυτοί είναι «οι άνθρωποί μας»;

Αν σκεφτούμε ότι η σκληροπυρηνική ηγεσία που ασεβεί κατά των προγόνων μας, καταπιέζει και το 40% του πληθυσμού της επικράτειάς της στη βάση ρατσισμού και οδηγεί σε ανέχεια και ανασφάλεια το υπόλοιπο 60%, οι υποχρεώσεις μας δεν είναι πλέον μόνο ως προς την ιστορική μας μνήμη και τον σεβασμό των προγόνων μας.

Δηλάδη, σε ένα «κράτος» όπου οι Βούλγαροι θεωρούν το 60% του πληθυσμού του Βουλγάρους και τα περί «Μακεδονίας» αηδίες ενός Κροάτη, όπου το 40% του πληθυσμού θεωρεί τον εαυτό του Αλβανό και καταπιεσμένο από σλαβόφωνους, και εμείς το θεωρούμε ιεροσυλία προς τη μνήμη των προγόνων μας, τι είπαμε ακριβώς ότι είναι το πρόβλημά μας, η αλλαγή management και brand-name;

Ε, ας κάνουν δημοψήφισμα με την επίβλεψη του ΟΗΕ και εξασφάλιση της ασφάλειας των στρατών της Ελλάδας, Βουλγαρίας και Αλβανίας και ας βρουν μία από κοινού αποδεκτή λύση δημιουργόντας μία πανβαλκανική ζώνη οικονομικής συνεργασίας με εκπροσώπους όλων των συνορευόντων κρατών.

Κάτι σαν μία βιομηχανική έκδοση της Ελβετίας.

pelasgian
11-06-07, 17:31
Περα απο το θεμα της γλωσσας ειναι το θεμα της συνειδησης.
Απο την μερια της μανας μου ειμαι Αρβανίτης (Θηβα Λιβαδεια), οι παπουδες μου ξεραν Ελληνικά και Αρβανίτικα αλλά νιώθαν 100% Ελληνες.
Η γιαγια μου που θυμαμαι , οταν νευρίαζε ή στεναχωριώταν μιλαγε Αρβανίτικα και της ελεγε η μανα μου, μιλα στα Ελληνικά να σε καταλάβω (!!)

χθες ήμουν με μία παρέα όπου:

- ο ένας ήταν Αρβανίτης από τα Παύλια ο προ-προ-παππούς του οποίου πολέμησε μαζί με τον Κολοκοτρώνη.
- ο άλλος ήταν Ρωμιός από τη Κων/πολη ο προ-παππούς του οποίου ήταν ιατρός και αξιωματικός του Κεμάλ
- ο τρίτος ήταν Πόντιος που εκτοπίστηκε από το Στάλιν στη Γεωργία
- ο τέταρτος ήταν Κρητικός Ποντιακής καταγωγής
- ο πέμπτος ήταν Κρητικός με Αρβανίτικη καταγωγή από Θήβα

Μας σέρβιρε μία κοπελιά Βορειο-Ηπειρωτικής καταγωγής και πειράζαμε μία ξανθιά Σαρακατσάνα ενώ πίναμε Σκωτσέζικες μπύρες σε μία Γερμανική μπυραρία και είμασταν όλοι πολλοί χαρούμενοι που είμαστε στην Ελλάδα.

Οπότε παίδες, χαλαρώστε λίγο με τα «εθνικά» μας. Όλοι από κάπου ερχόμαστε και κάπου πάμε ως οικογένειες. Μετά από 6 γενίες μπορεί τα παιδιά μας να βρεθούν να είναι Αμερικάνοι στην διεθνή αποικία του Αρη.

Σημασία έχει ότι τώρα έχουμε Ελληνική συνείδηση και το μόνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι τα ελληνικά συμφέροντα. Δεν έχει σημασία από πού είσαι. Σημασία έχει που ζεις, πού σου αρέσει και ποιος εξασφαλίζει ότι θα συνεχίσεις να ζεις με αυτό το τρόπο.

WAntilles
11-06-07, 17:41
...το στήσιμο αδριάντα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην Αθήνα (όπου δεν υπάρχει ούτε ένας)...

Και γιατί να υπάρχει;

Μπορώ να αναφέρω αμέσως-αμέσως καμμιά 10αριά Αθηναίους, και καμμιά 20αριά άλλους έλληνες από άλλες πόλεις που ήταν πολύ πιο σημαντικά πρόσωπα από αυτόν.

Από Σόλωνα, Κλεισθένη, Θεμιστοκλή, Περικλή, Θουκυδίδη, Σωκράτη, Αριστοφάνη, Πλάτωνα κλπ. μέχρι Θαλή, Πυθαγόρα, Δημόκριτο, Ιππόδαμο, Ιπποκράτη, Αρχιμήδη κλπ.

George978
11-06-07, 17:44
συμφωνω , δεν βλεπω κανενα λογο να στησουν αλεξανδρο στην αθηνα, περιττο τελειως. μια χαρα ειναι στη θεσσαλονικη στη παραλια αραχτος και λαιτ :p

KLG
11-06-07, 17:45
συμφωνω , δεν βλεπω κανενα λογο να στησουν αλεξανδρο στην αθηνα, περιττο τελειως. μια χαρα ειναι στη θεσσαλονικη στη παραλια αραχτος και λαιτ :p

Και με τα μνημόσυνα του και με τα στεφάνια του.

Κομπλε, άρχοντας, σιγά μην κατέβει κάτω στο καυσαέριο και την μόλυνση :p

George978
11-06-07, 17:49
η μονη μου ενσταση ειναι οτι δε του πανε καμια φραπεδια και τον εχουν χωρις τη φανελα του γεωργιαδη. ρε τους μλλλλλλλλλλλλκες :lol:

vasper
11-06-07, 17:51
Wan, ο Αλέξανδρος ήταν από τα σημαντικότερα πρόσωπα στην ιστορία. Μπορεί να μην εφηύρε την περιστερά, να μην έλεγε σοφιστίες ή να μην άφησε κληρονομιά την τριγωνομετρία, αλλά μετέδωσε τον Ελληνικό πολιτισμό σε όλο σχεδόν τον τότε γνωστό κόσμο. Τον σέβονται όλοι οι κατακτημένοι, αλλά δεν τον σεβόμαστε εμείς;

Για όλους αυτούς που είπες έχουμε ανδριάντες. Στον Μέγα Αλέξανδρο, τον ευφυέστερο στρατηλάτη της αρχαιότητας, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα άγαλμα, όχι αναγκαστικά στην Αθήνα.

Αν ο Αλέξανδρος δεν είχε ενώσει την Ελλάδα ενάντια στους Πέρσες, η ιστορία θα ήταν πολύ διαφορετική σήμερα. Γιατί το ξεχνάμε;

George978
11-06-07, 17:54
η στρατιωτικη ιστορια? η γενικοτερα η ιστορια?

vasper
11-06-07, 17:58
η στρατιωτικη ιστορια? η γενικοτερα η ιστορια?

Γενικότερα η Ιστορία. Τα γεγονότα της εποχής είχαν τεράστια επίδραση στις μετέπειτα εξελίξεις. Δεν είναι λίγη η επιρροή του Αλεξάνδρου και των κληρονόμων του στην εξέλιξη της παγκόσμιας Ιστορίας.

kerkiss
11-06-07, 20:23
Ερώτημα Νο 1 :
Το όνομά τους δεν είναι καινούριο αλλά το ίδιο που είχαν και επί της εποχής της Γιουγκοσλάβίας. Γιατί τότε δεν μας ενοχλούσε και τώρα μας ενοχλεί ;

Ερώτημα Νο 2 :
Αν τους αναγνωρίσουμε με το συνταγματικό όνομά τους τι άσχημο θα προκύψει για την Ελλάδα ;

WAntilles
11-06-07, 20:45
Ερώτημα Νο 1 :
Το όνομά τους δεν είναι καινούριο αλλά το ίδιο που είχαν και επί της εποχής της Γιουγκοσλάβίας. Γιατί τότε δεν μας ενοχλούσε και τώρα μας ενοχλεί;

Γιατί τότε κυβερνούσε η Ε.Ρ.Ε. με τον δήθεν "σημαντικό" και δήθεν "εθνάρχη", τον κομμουνιστοφάγο.

stelpas
11-06-07, 20:59
Σε αυτό το κατακαημένο το σχολείο τι σας μαθαίνουν;

Το πατερ ημων...:p

kerkiss
11-06-07, 21:05
Γιατί τότε κυβερνούσε η Ε.Ρ.Ε. με τον δήθεν "σημαντικό" και δήθεν "εθνάρχη", τον κομμουνιστοφάγο.

Η απάντηση είναι άσχετη με το ερώτημα


Η αντιδεξιά σου συμπεριφορά μοιάζει με εκείνη της Ελευθεροτυπίας = πολλές φωνές για να κρύψει ότι και οι άλλοι λένε και πράττουν ακριβώς τα ίδια

stelpas
11-06-07, 21:07
Φυσικά οι Σκοπιανοί δεν είναι ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι που αρνούνται την καταγωγή τους, αφού υπάρχουν και οι ανεκδιήγητοι Μολδοβλάχοι, που ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι Ρωμαίων στρατιωτών!!!


Ξεχασες και τον Ψωμιαδη(και οχι μονο) που θεωρει τον ευατο του απευθειας απογονο των αρχαιων Μακεδονων.

Οπως επισης και την πλεοψηφια των Νεοελληνων που θεωρουν πως ειναι μακρυξαδερφα του Σωκρατη και του Πλατωνα....

Jsone
11-06-07, 21:48
Γιατί τότε κυβερνούσε η Ε.Ρ.Ε. με τον δήθεν "σημαντικό" και δήθεν "εθνάρχη", τον κομμουνιστοφάγο.

Μ'αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί τότε και να μήν μας ενοχλεί τώρα;

spyrosn
11-06-07, 21:59
Γιατί τότε κυβερνούσε η Ε.Ρ.Ε. με τον δήθεν "σημαντικό" και δήθεν "εθνάρχη", τον κομμουνιστοφάγο.
Μ'αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί τότε και να μήν μας ενοχλεί τώρα;

Με αυτή την...ποια;;

Καλά, τα 'πιασες τα λεφτά σου τώρα... :lol:

MADx2
11-06-07, 22:20
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αποδεχόμαστε το όνομα μακεδονία για το FΥRΟΜ
1. Μόνο εμείς σε όλο τον κόσμο το αποκαλούμε FYROM όλοι οι άλλοι το ξέρουν ώς Μακεδονία.
2. Πραγματικά τα σκόπια άνηκαν στη μακεδονία του Αλέξανδρου όπως και ενα τμήμα της Βουλγαρίας αλλά και της σημερινής Αλβανίας
3. Ο Αλέξανδρος όση σχέση έχει με τη σημερινή χριστιανική Ελλάδα, άλλη τόση έχει και με τα σκόπια
4.Γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε, μπορει μετά από αρκετά χρόνια να προσαρτηθεί στην Ελλάδα

5.Για να αποδείξω το 4 θα θέσω ένα ερώτημα: Έχετε ποτέ επισκεφτεί το FYROM και κυριως έχετε συνομιλήσει με απλούς πολίτες να δείτε πόσο σεβασμό έχουν για εμάς και πόσο μας θαυμάζουν? Αν κάνετε μια βόλτα εκεί και δηλώσετε Έλληνες θα δείτε με τι εγκαρδιότητα θα σας υποδεχτούν, και δεν μιλάω για μαγαζάτορες, αλλά για απλό κοσμάκη.
6.Τι μας πειράζει που χρησιμοποιούν το όνομα του Αλέξανδρου και που του έχουν στήσει αδριάντες?

1. μήπως ξερεις πως ονομαζονταν προ Τίτο? Τότε δεν ειχαν ιδεα και δεν ηθελαν να τους λενε ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
2. Πολύ μικρότερο ποσοστό εχουν τα σκόπια
(δεν τον αποκαλώ "Μέγα" γιατί αυτές είναι εφευρέσεις της εκκλησίας που πάει να μας τον παρουσιάσει και σαν ιεροκήρυκα του θεού 300 χρόνια πριν το Χριστό... ΕΛΕΟC )

3. Δεν παίζει ρόλο η θρησκεία για να ειναι καποιος ΕΛΛΗΝΑΣ
4. Μαλλον αυτοί θα θελησουν να προσαρτήσουν την Μακεδονία
5. τα λεφτά ειναι πολλά....
6. Γιατι ουδεμία σχεση με την ιστορική αλήθεια , δηλαδη αν εσυ ειχες μια εταιρεία με ενα προιόν και ερχοταν αλλος και πουλαγε με την ιδια ονομασία με το δικό σου δεν θα σε πειραζε?
Σκοπός τους ειναι οι Μελλοντικές γενιές τους να εχουν εμποτιστεί με το ψέμα οτι ειναι αποκλειστικοί απογονοι του Αλεξανδρου και αρα τους ανηκει ολη η εκταση της τοτε Μακεδονίας και + το γεγονός οτι θα ονομαζονται κιόλας ποιος τους εμποδιζει?- δεν βλεπεις τι γινεται στο Κοσοβο?

Unreal
11-06-07, 22:36
Περα απο το τί θελει να πιστευει ο καθενας, τί πιστευει οτι ειναι το καλο του εθνους και τις πατρίδας, μήπως θελετε να σας δώσω και ονομα χωριων της Μακεδονίας οπου ακομα μιλανε την σλαβομακεδονικη? Δεν ειναι τιποτα δυσκολο: 1 ωρα οδηγηση απο την Θεσσαλονικη, 5.30 απο την Αθηνα, μπαινεις σε ενα καφενειο, και παραγγελνεις καφε...;):whistle: Και μετα απλως ακους τις συζητησεις...:whistle:
Πως λεγονταν αληθεια η Εδεσσα τον 19ο αιώνα? Βοδενα μήπως?
Πως λεγεται το φοβερο χιονοδρομικο κεντρο που η κοσμικη Θεσσαλονικη κανει χειμερινα σπορ?
Καιμακτσαλαν μήπως? (ελληνικοτατο ε?)

Αυτο δεν σημαίνει πως η Μακεδονια δεν ειναι ελληνικη. Ελληνικη ειναι διοτι πολυ απλα ανήκει στην Ελληνικη επικράτεια. Αυτο δεν σημαίνει πως αυτοι που μιλαμε σλαβομακεδονικα ειναι Σκοπιανοι και οχι Ελληνες: Ελληνες ειναι γιατι ετσι ειναι πολιτογραφημενοι. Και στην πλειονοτητα τους δεν θέλουν να γίνουν Σκοπιανοι γιατι η Ελλαδα ειναι μια ευημερουσα χώρα σε σχεση με την FYROM.
Αν θέλουν να πιστευουν κάτι αλλο, ειναι προφανως ελευθεροι να το πιστευουν. Αλλο πραγμα η καταγωγη (που προφανως δεν ειναι ελληνικη) αλλο πραγμα η κοινωνια των πολιτων.


Η Μακεδονία ήταν ενα σταυροδρομι εθνοτητων, γλωσσων και πολιτισμων με κέντρο την Θεσσαλονικη, την Πολη των φαντασμάτων οπως την περιγράφει ενας απο τους καλυτερους συγχρονους ιστορικους ο Μαρκ Μαζάουερ στο ομωνυμο βιβλιο του.

Η ελληνοποιηση της ηταν αναποφευκτη οχι μονο γιατι το αποτελεσμα του Α Παγκοσμιου Πολέμου ήταν η εθνοποιηση των κρατων (βλέπε επισης "Ευρώπη, Σκοτεινη Ηπειρος", Μαζάρουερ) αλλα γιατί στην Μακεδονια εγκατασταθηκε το προσφυγικο στοιχειο.

Το θεμα που τίθεται ομως σε αυτο το νημα, σωστα κατα την γνώμη μου, ειναι η εθνικιστικη βιομηχανία της υπεράσπισης εθνικων συμβολων και αξιων που πολυ απλα δεν υπαρχουν.
Και αυτο εχει πολιτικες σκοπιμοτητες με τις οποιες η πλειονοτητα των Μακεδόνων ψηφοφορων ειναι ναρκωμενη.
Η είσαι αφελής, ή κάνεις τον αφελή για να υπερασπιστείς Σκοπιανά και γενικότερα ανθελληνικά συμφέροντα.
Εγώ να συμφωνήσω ότι υπάρχουν χωριά που μιλάνε διάφορες σλαβικές διαλέκτους και μπορούν να τα μιλάνε εφόσον σέβονται τους νόμους και το Σύνταγμα του ελληνικού κράτους μέσα στο οποίο βρίσκονται.
Να συμφωνήσω ότι η Μακεδονία έγινε ένα σταυροδρόμι εθνοτήτων για το ένα ή άλλο λόγο(υπερβολικό αλλά τέσπα, με το ζόρι το 10% να είναι αυτή τη στιγμή άλλες εθνότητες ασχέτως αν έχουν την ελληνική υπηκοότητα ή όχι, και αυτό αν βάλουμε τους αλβανούς μέσα).

Γενικά όσοι ξένοι (είτε ως μετανάστες είτε ως έλληνες με ξένη καταγωγή) υπάρχουν αυτοι την στιγμή μέσα στο Ελληνικό κράτος έχουν τα δικαιώματα τους αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εμείς θα κάνουμε τα κορόιδα και θα τους έχουμε στα ώπα-ωπα, θα τρώμε καρπαζιές και θα λέμε ευχαριστώ. Δεν γίνεται τώρα να πηγαίνουν στην Ομόνοια και να πανυγηρίζουν προκλητικά με αλβανική σημαία. Δεν γίνεται να καπηλεύονται κατεχοξήν ελληνικά ονόματα και να υποννοούν εδαφικές διεκδικήσεις.

Δε νομίζω να υπάρχει εθνικιστική βιομηχανία αλλά το μόνο που υπάρχει είναι οι φιλότιμες προσπάθειες κάποιων που τους πνίγει το δίκιο με τα όσα συμβαίνουν: Τρώμε καρπαζιές φάπες και κλωτσωπατινάδες και είμαστε αναγκασμένοι να λέμε ευχαριστώ γιατί έτσι μας λένε οι αμερικανοί που μας ελέγχουν οικονομικά, αλλά και γιατί εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε τίποτα σε διπλωματικό επίπεδο. Και πως να κάνουμε αφού βγαίνουν στην επιφάνεια περίεργες απόψεις σαν τη δική σου που στο όνομα της κοινωνίας των πολιτών, της ειρηνικής συνύπαρξης και συναδέλφωσης προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι πρέπει να μάθουμε να μας αρέσουν οι καρπαζιές γιατί έτσι είμαστε δημοκράτες και ειρηνιστές.

NiKapa
11-06-07, 23:03
Πολυ ωραια...
αφησατε τα της θρησκειας και πιασατε τα εθνικα τωρα....σε λιγο θα μας κανετε να ντρεπομαστε που τελικα ειμαστε Ελληνες ...κι οχι τιποτα ..Τουρκοι,Αλβανοι,Σκοπιανοι διανοουμενοι-προοδευτικοι...

Αν δεν ηταν θλιβερο θα ηταν γραφικο ...οπως ειχε πει καποιος φιλος σε παρομοιο Ανθελληνικο νημα...ρε μπας και ζουμε σ'αλλη χωρα τελικα...
Απορω που επιτρεπονται ολα αυτα...απορω που ειμαστε περικυκλωμενοι με Ανθελληνες ,υποστηρικτες τουρκικων,σκοπιανων,αλβανικων συμφεροντων...απορω που ακομα ειμαι εδω..:down:..
μονο και μονο για το μονοπατι θα μεινω...και για να την σπαω στους τουρκοσπορους...Ουστ

pelasgian
11-06-07, 23:15
Ερώτημα Νο 1 :
Το όνομά τους δεν είναι καινούριο αλλά το ίδιο που είχαν και επί της εποχής της Γιουγκοσλάβίας. Γιατί τότε δεν μας ενοχλούσε και τώρα μας ενοχλεί ;


Τότε δεν μας χάλαγε



Ερώτημα Νο 2 :
Αν τους αναγνωρίσουμε με το συνταγματικό όνομά τους τι άσχημο θα προκύψει για την Ελλάδα ;

Θα πέσει η μούρη μας. Θα μας κοροϊδεύουν οι εταίροι μας και δεν θα μας σέβονται οι εχθροί μας· θα λένε ότι βγήκαν ένα μάτσο ξεβράκωτοι, πήραν τα σύμβολα των προγόνων μας και την ιστορία μας, σκουπίστηκαν και τώρα παριστάνουν το Μεγαλέξανδρο.

Πολλοί γείτονες και όχι μόνο θέλουν να έχουν εκλεκτικές συγγένειες και να μας αντιγράφουν, αλλά τα brand-names είναι κατοχυρωμένα.

Γιατί; γιατί έτσι!
(Η αδιαλαξία δεν είναι μόνο προνόμιο των λίγων υπανάπτυκτων χωρίς στρατό).

stelpas
12-06-07, 00:13
Προκαλεί επίσης εντύπωση το πως κάποιοι δήθεν προοδευτικοί Έλληνες υποστηρίζουν τους Τσάμηδες, στην διεκδίκηση των περιουσιών τους (των ίδιων Τσάμηδων που είχαν αγαστή συνεργασία με τις Ιταλικές δυνάμεις κατοχής και προέβησαν σε αγριότητες κατά των αιχμάλωτων Ελληνων), και αποκαλούν φασίστες όσους αντιτείθενται στις διεκδικήσεις τους.

Για δωσε κανα λινκ να δουμε ποιοι ειναι αυτοι...

Corto
12-06-07, 11:03
Όποιος ενδιαφέρεται και (νομίζει ότι) σέβεται την Ιστορία, τα λεγόμενα του συνεδρίου θα έπρεπε να τα ξέρει ή τουλάχιστον να τα υποψιάζεται. Η ιστορία της Ελλάδος και των Βαλκανικών κρατών γράφτηκε με αίμα και βία από όλες τις πλευρές, από την αρχή του 19ου μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα. Με μερικά "νέα" κεφάλαια να προστίθενται στα τέλη του 20ου (Βοσνία, Κόσσοβο κλπ). Αυτό είναι δεδομένο και δεν μπα να φωνάζει ο καθένας σε ότι κορώνα θέλει. Με ενοχλεί όμως (για μια ακόμα φορά) η προσπάθεια των γνωστών αριστεριστικοδιεθνηστούληδων να δημιουργήσουν εθνικές "τύψεις". Από χρόνια τώρα πιστεύω ότι δεν εκπροσωπούν κάποια "ιδεολογία" άλλη από αυτής του έμμισθου πεμπτοφαλαγγίτη. Μόνη μου ελπίδα και χαρά, τόσο η κατακρύμνηση της κυκλοφορίας της φυλλάδας των αγγελιών, των ροζ τηλεφώνων και του αριστεροανεξάρτητου ψευτοδημοκρατισμού που γράφουν, όσο και η πίστη ότι ακόμα και οι περισσότεροι αναγνώστες της εν λόγω φυλλάδας δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διαβάσουν τα μακροσκελή ιϊκά τους πονήματα αλλά προτιμούν την εκάστοτε προσφορά DVD (όπως και οι περισσότεροι αναγνώστες κυριακάτικων φύλλων άλλωστε).

Nikos321
12-06-07, 11:32
Pelasgian, το να συμμαχήσουμε με τους Αλβανούς για να δημιουργήσουμε πρόβλημα στους Σκοπιανούς, δεν μου φαίνεται και πολύ έξυπνη ιδέα. Γενικά διαφωνώ με την λογική ότι ο εχθρός του εχθρού σου είναι φίλος σου. Το πολύ πολύ να είναι συμμαχός σου για όσο έχετε κοινό συμφέρον. Το παράδειγμα των ΗΠΑ που χρηματοδοτούσαν τον Σαντάμ κατά των Περσών και τον Ουσάμα Μπιν Λάντεν κατά των Σοβιετικών ελπίζω πως είναι αρκετά επιχειρήματα. Άλλωστε η Αλβανία μπορεί εν δυνάμει να αποτελέσει σοβαρό πρόβλημα για την Ελλάδα. Τώρα που αισθάνονται την αμέριστη συμπαράσταση των ΗΠΑ, με την σχεδόν βέβαιη ανεξαρτητοποίηση του Κοσσυφοπεδίου και την ηγεσία που διαθέτουν, μάλλον για παράγοντας αποσταθεροποίησης μου κάνουν.

Όσο για την παρέα σου, αφού υπήρχε και Πόντιος, έψαχνα να βρω τον Αφρικανό φύλαρχο.:hmm:

Τί ζήτησα και εγώ ο περίεργος, αδριάντα του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Εδώ δεν υπάρχει αδριάναντας του ιδρυτή της πόλης, του Θησέα. Το πρόβλημα είναι γενικότερο αφού μιλάμε για μια χώρα όπου δεν υπάρχει σεβασμός προς την ιστορία.

Όπως ανέφερα, στην αρχή οι Έλληνες πολιτικοί δεν διαμαρτύρονταν για το όνομα, για να μην εκνευρίσουν τον Τίτο και ξαναρχίσει τα κολητιλίκια με τον Στάλιν. Ο κόσμος δεν γνωρίζω αν διαμαρτυρόταν εκείνη την εποχή (ήμουν αγέννητος), αλλά γενικώς ο κόσμος είναι μάζα και κατευθύνετε από τα ΜΜΕ. Αν τα ΜΜΕ δεν δώσουν σημασία σε ένα ζήτημα, δύσκολο να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος από μόνος του. Όχι πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά...

Αλήθεια, αναφορικά με τις διδασκαλίες του σχολείου και το Πάτερ υμών, όταν πήγαινα σχολείο μας κυνηγούσαν να πάμε στην πρωινή προσευχή. Ακόμα τα ίδια κάνουν;:hmm:

Ο Ψωμιάδης μάλλον για Πόντιος μου κάνει. Οι Πόντιοι είναι κατά βάσην Ιωνικής καταγωγής, αφού η Μίλητος (που ήταν Ιωνική αποικία), δημιούργησε άνω των 60 αποικιών στην Μαύρη θάλασσα. Γενικώς ο Εύξεινος Πόντος ήταν χώρος αποίκησης των Ιώνων. Αυθεντικοί Μακεδόνες είχαν μείνει λίγοι στην Μακεδονία (αφού τους περισσότερους τους έσφαξαν ή τους πούλησαν στα σκαλβοπάζαρα της Ανατολής οι Σαρακηνοί, ορμώμενοι από τον Χάνδακα) και οι υπόλοιποι είχαν ανακατευτεί με τους υπόλοιπους Έλληνες στην Μικρά Ασία, την Πόλη, την Αλεξάνδρεια, και τις άλλες ανατολικές Ελληνιστικές πόλεις. Γενικώς χλωμό να υπάρχει αυθεντικός Μακεδόνας (εκτός κάποιων λίγων εξαιρέσεων στην Μακεδονία), αφού μετά τους Ελληνιστικούς χρόνους υπήρξε αφομείωση. Ο Ψωμιάδης μάλλον πάντως δεν είναι ένας από αυτούς. Άλλωστε και η μύτη του μαρτυράει Ποντιακή-Ιωνική καταγωγή.

Εγώ πάντως δεν αρνούμε το δικαίωμα των Αλβανών να πηγαίνουν στην Ομόνεια και να πανυγηρίζουν με αλβανικές σημαίες. Αφού αισθάνομαι υπερηφάνια σε ανάλογη περίσταση, όπου
Έλληνες μετανάστες με Ελληνικές σημαίες πανυγηρίζουν στο κέντρο του Μονάχου, του Λονδίνου, των Βρυξελλών κ.λ.π. (ανδρών επιφανών :cool:).

Απλώς υποστηρίζω πως πρέπει, όπως σε κάθε σοβαρή χώρα, να κάτσουμε να συζητήσουμε πόσοι μετανάστες μας χρειάζονται, πόσους μετανάστες μπορεί να αντέξει οικονομικά η χώρα, με δυό λόγια να αποφασίσουμε για την μεταναστευτική πολιτική που θα ακολουθήσουμε ως χώρα.
Όχι να επηρεαζόμαστε από κάτι δήθεν προοδευτικούς του κώλ@υ, που ισχυρήζονται πως αν αύριο έρθουν στην Ελλάδα 10 εκ. μετανάστες θα πρέπει να τους δεχτούμε όλους, για να μην μας θεωρήσουν φασίστες. Δεν θα το κλείσουμε το μαγαζί για να μην μας κακοχαρακτηρίσουν μερικοί κομπλεξικοί.

Stelpas, δεν έχω συναντήσει στο Διαδίκτυο Έλληνες υποστηρικτές των Τσάμηδων. Ούτε και αν είχα συναντήσει θα θεωρούσα πως η βία είναι απάντηση. Άλλωστε όταν προφανώς έχεις το δίκαιο με το μέρος σου, δεν χρειάζεσαι την βία αλλά τον διάλογο. Αυτοί που τρέμουν τον διάλογο με επιχειρήματα είναι αυτοί που γνωρίζουν πως κινδυνεύουν να ξεσκεπαστούν και πως η πλειοψηφία των Ελλήνων θα τους καταλάβει, τί άνθρωποι είναι και τί ρόλο βαράνε.

Nikos321
12-06-07, 11:48
Maltese, υποψιάζομαι πως η κυκλοφορία της Ελευθεροτυπίας έπεσε διότι ο Μάκης έστεισε ένα ωραίο κόλπο για να την σαμποτάρει και να εξαλείψει τον ανταγωνισμό για το Πρώτο Θέμα. Βρήκε μερικές λαμογιές στις οποίες εμπλέκετω η σύζηγος του Φυντανίδη, της έδωσε καίριο πλήγμα, (μέσω αυτής και τον σύζηγο), πήγαινε στο ανα μεταξύ καλύτερο η εφημερίδα του Μάκη και του Θέμου, έτσι ώστε ο Τεγόπουλος προέβει στην απόλυση του Φυντανίδη. Αλλά η Ελευθεροτυπία ήταν συνδεδεμένη με τον Φυντανίδη και πήρε την κάτω βόλτα για τα καλά.

Το σχέδιο του Μάκη είχε εκτελεστεί με μαεστρία.:twisted:

Corto
12-06-07, 11:56
Ο Ψωμιάδης είναι Πόντιος (κατά δήλωση του) οπότε οποιαδήποτε άλλη παραφιλολογία μπορεί να σταματήσει. Είναι όμως ΚΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ, μάλλον επειδή σε κάποια (μη καταγεγραμένη) απόκλιση της πορείας του ο Αλέξανδρος πετάχτηκε για κατούρημα στην Τραπεζούντα, οπότε ως προϊόν αυτής της ενέργειας (γιατί ως γνωστόν ο στρατηλάτης την είχε και μεγάλη - εξ' ου και Μέγας) μπορεί να θεωρηθεί ο Πανίκας. Και για τον Ψωμιάδη, λίγα τα λόγια σας γιατί είναι μεταξύ άλλων:
1) Ο μελλοντικός Δήμαρχος μας (και γι' αυτό φταίει ο Γιωργάκης, για σκεφτείτε το καλύτερα :hmm:)
2) Αξιοθέατο της πόλης (πόσο θα ήθελα να ήμουν στην θέση των τουριστών που τους υποδέχθηκε στο αεροδρόμιο...)
3) Ο Ghost Rider live. Τον έχετε δει στο μηχανάκι? Ποιός Nicholas Cage τώρα...
4) Ο ΚΑΤΜΑΝ του Βορρά. Σίγουρα τον έχετε ακούσει να τραγουδάει.
Ρε μπας και να τον δώσουμε μαζί την Μακεδονία στους σκοπιανούς και να την κάνουμε σιγά σιγά? Μετά να δεις πως αλλάζουν όνομα. Μέχρι και Βόρεια Ζιμπάμπουε το κάνουν. Θα ήταν και οι διεθνιστούληδες ευχαριστημένοι...
Πέρα από πλάκα τώρα, Nikos321, συμπυκνώνεις ΟΛΗ την εθνική μας ιδεολογία και πολιτική όπως θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι. Όλα τα λοιπά είναι περιττά

Corto
12-06-07, 12:03
Maltese, υποψιάζομαι πως η κυκλοφορία της Ελευθεροτυπίας έπεσε διότι ο Μάκης έστεισε ένα ωραίο κόλπο για να την σαμποτάρει και να εξαλείψει τον ανταγωνισμό για το Πρώτο Θέμα. Βρήκε μερικές λαμογιές στις οποίες εμπλέκετω η σύζηγος του Φυντανίδη, της έδωσε καίριο πλήγμα, (μέσω αυτής και τον σύζηγο), πήγαινε στο ανα μεταξύ καλύτερο η εφημερίδα του Μάκη και του Θέμου, έτσι ώστε ο Τεγόπουλος προέβει στην απόλυση του Φυντανίδη. Αλλά η Ελευθεροτυπία ήταν συνδεδεμένη με τον Φυντανίδη και πήρε την κάτω βόλτα για τα καλά.

Το σχέδιο του Μάκη είχε εκτελεστεί με μαεστρία.:twisted:

Corto για σένα....

Μην μου μιλάς για το Θέμα.... Η trash TV σε χαρτί. Και αισθητικό, και οικολογικό έγκλημα. Ναι, έτσι είναι, γιατί η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα και το ανόσιο δίδυμο το εκτέλεσε καλά, υποβοηθούμενο από την απύθμενη ελληνική βλακεία. Παρ' όλα αυτά γιατί δεν μπορεί η Ε να ανακάμψει? Ο υψηλοσυνταξιούχος αγόραζε μόνος του τα φύλλα ή μήπως γιατί ο έλληνας ψοφάει για σκουπίδι και βλακεία αλλά δεν γουστάρει τους δοσίλογους προοδευτικούληδες?
Ερώτηση είναι, όχι συμπέρασμα.

Nikos321
12-06-07, 12:20
Οι περισσότεροι Έλληνες, όπως προανέφερες αγοράζουν εφημερίδες με βάση τα cd, άρα δεν είναι μόνον θέμα αισθητικής. Όσο για τον Θέμο, μπορεί να είναι οπαδός του ΟΣΦΠ και λίγο καραγκιοζάκος, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό να σε μετατρέψει σε ανόσιο, υποθέτω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.