PDA

Επιστροφή στο Forum : Η "ελληνικότητα" της Μακεδονίας, έργο απατεώνων



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

stelpas
13-06-07, 10:55
Αν τώρα δεν σε πειράζει να τους λες Μακεδόνες τί να σου πω...
Αν θέλουν οι αμερικάνοι ας τους βγάλουν Τέξας ή ότι άλλο.

Δεν έχω ενοχλήσει στη ζωή μου κανένα. Δεν έχω κάνει κακό σε κανένα. Μακάρι να μην κάνω κακό ποτέ σε κανένα. Αν συνεχιστεί όμως εμένα και αρκετούς άλλους δεν μας βλέπω καλά...
Το G-3 και έφυγα

Πολυ ευκολα τα σηκωνεις τα οπλακια.Να υποθεσω οτι το κανεις απο αγαπη;

Αν για ενα θεμα που ευκολα αντιμετωπιζετε με την διπλωματια εσυ σηκωνεις οπλακια τοτε να...αγαπας λιγοτερο.

iloxos
13-06-07, 11:23
Πολυ ευκολα τα σηκωνεις τα οπλακια.Να υποθεσω οτι το κανεις απο αγαπη;

Αν για ενα θεμα που ευκολα αντιμετωπιζετε με την διπλωματια εσυ σηκωνεις οπλακια τοτε να...αγαπας λιγοτερο.

Ύστερα απο 17 χρόνια από τα Σκόπια και 34 απο τη Κύπρο καταλαβαίνεις οτι η διπλωματία έχει αποτύχει ε;
Μίλα για διπλωματία όχι σε μένα που την υποστηρίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά στα θύματα.
Μίλα σε κανα βορειοηπειρώτη να δεις τι ωραία πέρναγε στο σχολείο.
Μίλα σε καμιά γριούλα στη Κύπρο που ακόμα περιμένει να γυρίσει το παιδί της.

Ακόμα δε λες τι πιστεύεις ε; Φοβάσαι ή κάτι άλλο;

Μάλλον είσαι σαν κατι νησιώτες που γνώρισα στη θητεία μου. Πέρναγαν καλά με τρεις μήνες δουλειά, με κάργα μωρά και άγχος 0. Πατρίδα, Κράτος, Κοινωνία γραμμένα. Λες και αν δεν ήμασταν οι μλκς οι ένοπλοι στο νησί τους θα τα είχαν όλα αυτά... Ξέχναγαν οτι οι παππούδες τους μίλαγαν ιταλικά για να μην φάνε ξύλο και πείναγαν γιατί ήταν σκλάβοι....
Αχαριστία κάργα!
Αλλά ποιος θα πάρει τη Σκοπελο; Δε μένεις και στη φλώρινα να φοβάσαι να βγεις το βραδυ...Δε βλέπεις κάθε μέρα τη σημαία τους στο βουνό απέναντι. ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΤΟΥΣ

Και εντέλει αν και δεν θέλω να βλάψω κανένα αν δω τα Ω στην τβ θα πάω χωρίς αντίρρηση. Θα πάω για Αγάπη για τη πατρίδα μου. Γι΄ αυτά που μου πρόσφερε, γι' αυτό που είμαι σήμερα. Αγάπη για τα 11 εκατομμύρια αδερφούς μου (καλούς, κακούς, με ίδιες ή αντίθετες απόψεις). Έχω τη γκαντεμιά να είμαι στα 300 άτομα ανα ταξιαρχία που πολεμάω πρώτη γραμμή με υλικά του 80. Εγώ τα 36 παιδιά ΜΟΥ που θα εμπιστευτούν να γυρίσουν πίσω στις μανάδες-γυναίκες τους, ΔΕΝ τα γυρίζω πίσω σε σακούλες . Αυτούς – χωρίς να τους ξέρω – τους αγαπάω πιο πολύ από όλα!


Μάλλον δε σε έχει αγαπήσει κανένας ή δεν έχεις αγαπήσει τίποτα και δε το καταλαβαίνεις ε;

esquellot
13-06-07, 11:30
:COOL:

stelpas
13-06-07, 13:43
Ακόμα δε λες τι πιστεύεις ε; Φοβάσαι ή κάτι άλλο;

Σε ποιο θεμα;


Ύστερα απο 17 χρόνια από τα Σκόπια και 34 απο τη Κύπρο καταλαβαίνεις οτι η διπλωματία έχει αποτύχει ε;
Τοτε να κανουμε καλυτερους διπλωματες και να μην αγοραζουμε οπλακια που μας ειναι και αχρηστα πολλες φορες.


Μάλλον είσαι σαν κατι νησιώτες που γνώρισα στη θητεία μου. Πέρναγαν καλά με τρεις μήνες δουλειά, με κάργα μωρά και άγχος 0.

Αυτο ειχα στο μυαλο μου οταν στα 23 ηρθα εδω(εκτος απο τα μωρα).


Μάλλον δε σε έχει αγαπήσει κανένας ή δεν έχεις αγαπήσει τίποτα και δε το καταλαβαίνεις ε;

Ψυχολογε....:worthy:

iloxos
13-06-07, 13:54
Σε ποιο θεμα;


Στο θέμα οτι δεν έχεις εκφράσει κατι, πχ τί θα ήθελες να κάνουμε στο θέμα του φόρουμ αλλά κρίνεις εμένα και τις απόψεις μου.


Τοτε να κανουμε καλυτερους διπλωματες και να μην αγοραζουμε οπλακια που μας ειναι και αχρηστα πολλες φορες.

Εννοείτε! Ποιος θέλει να δίνει λεφτά στους εμπόρους όπλων;

Ο τελευταίος διπλωμάτης που στείλαμε στα Σκόπια γύρναγε στα μπαράκια το βράδυ με τις ντόπιες, πάτησε κανα 10λεπτο στις ομιλίες και όταν τον έκραξε δημοσίως ο Στρατιωτικός Ακόλουθος της πρεσβείας τον έστειλε σε μονάδα του Άνω Έβρου. :mad:

Βρες μου ένα διπλωμάτη καλό και διαλύουμε το στρατό ΑΥΡΙΟ.


Αυτο ειχα στο μυαλο μου οταν στα 23 ηρθα εδω(εκτος απο τα μωρα).

Την νοοτροπία την απέκτισες πολύ γρήγορα βλέπω...:whistle:


Ψυχολογε....:worthy:

Αν δε καταλαβαίνεις τι γράφω ρε φίλε αλλά το ρίχνεις στο δούλεμα τί να σου πω.
Σου μιλάς για ΑΓΑΠΗ σε ιδανικά και αξίες. Τί δε καταλαβαίνεις;

no_logo
13-06-07, 14:10
Ύστερα απο 17 χρόνια από τα Σκόπια και 34 απο τη Κύπρο καταλαβαίνεις οτι η διπλωματία έχει αποτύχει ε;

αυτό κατάλαβες εσύ; εγώ πάντως άλλα κατάλαβα

Μίλα για διπλωματία όχι σε μένα που την υποστηρίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά στα θύματα.

την διπλωματία των G3:lol::lol:


Μίλα σε κανα βορειοηπειρώτη να δεις τι ωραία πέρναγε στο σχολείο.

το καθεστώς στην Αλβανία ήταν καταπιεστικό για όλοι την κοινωνία και όχι μόνο για την ελληνική μειονότητα


Μίλα σε καμιά γριούλα στη Κύπρο που ακόμα περιμένει να γυρίσει το παιδί της.

το πιθανότερο είναι να σου έσπαγε τίποτα στο κεφάλι
βλέπεις η διπλωματία των G3 οδήγησε στον πόλεμο και στην κατοχή της κύπρου με αφορμή το πραξικόπημα στην κύπρο που σχεδίασε η ελληνική χούντα


Δε μένεις και στη φλώρινα να φοβάσαι να βγεις το βραδυ...Δε βλέπεις κάθε μέρα τη σημαία τους στο βουνό απέναντι. ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΤΟΥΣ

ενώ εσένα σε έχουν σημαδέψει:rofl::rofl:
είσαι σε παραλήρημα

δεν μου λες έχουν και On Telecoms στην Φλώρινα; :rofl:

WAntilles
13-06-07, 14:23
Μίλα σε καμιά γριούλα στη Κύπρο που ακόμα περιμένει να γυρίσει το παιδί της.

Ας πρόσεχε να μην ψήφιζε φανατισμένους παπάδες, μακάριους, γρίβες κι εοκάδες.


Πατρίδα, Κράτος , Κοινωνία γραμμένα.

Δηλαδή εμένα, εσένα κι όλους (σχεδόν), δεν μας έχει γραμμένους εδώ και 33 χρόνια, η "πατρίδα";


Λες και αν δεν ήμασταν οι μλκς οι ένοπλοι στο νησί τους θα τα είχαν όλα αυτά.

Μλκες είμαι, είσαι, και είναι όλοι που ανέχονται να υπάρχει η θητεία για να ζουν οι τοπικές οικονομίες.

Αν λοιπόν οι ντόπιοι είναι μλκες, είναι γι' αυτό το λόγο, γιατί δεν αφήνουν να καταργηθεί.


Δε μένεις και στη φλώρινα να φοβάσαι να βγεις το βραδυ.

ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΤΟΥΣ.

Υποθέτω αναφέρεσαι σε εκείνον τον βαcιλοχουντικό δεcπότη, και το "εν χριcτώ", πάντα, "ποίμνιό" του; Εκείνον τον "νίκαc τοιc βαcιλεύci".


Θα πάω για Αγάπη για τη πατρίδα μου. Γι΄ αυτά που μου πρόσφερε, γι' αυτό που είμαι σήμερα.

Για πές τί νομίζεις ότι σου έχει προσφέρει η πατρίδα σου.

Είμαι πολύ περίεργος.

stelpas
13-06-07, 14:33
Συνεχίζεις το δούλεμα ε; Μετα το φασίστας περίμενα κατι πιο καλό απο σενα
Δεν σε ειπα φασιστα...

Οσο για την αποψη μου στο συγκεκριμενο θεμα,αν και νομιζω την ειπα, ειναι η εξης:Στις αρχες του '90 τα δυο μερη ειχαν φτασει κοντα σε συμφωνια για συνθετη ονομασια.Οι εθνικιστικες αποψεις επικρατησαν,εριξαν την κυβερνηση και θεωρησαν πως σκληραινοντας την σταση μας θα τους αναγκασουμε σε αλλαγη του ονοματος τους.
Αποτελεσμα;Αυτο που συμβαινει τωρα.Να ειναι μονοδρομος το βετο γιατι η ξεφτιλα θα ειναι μεγαλη...

Θα πρεπει οι βορειοελλαδιτες να σταματησουν να θεωρουν πως ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων και αλλα τετοια γραφικα και αστεια και να δεχτουν πως δεν εχουν το δικαιωμα της αποκλειστικοτητας του ονοματος Μακεδονια.Να δεχτουν επισης πως οπως εχει γινει πλυση εγκεφαλου στους σλαβομακεδονες για περασμενα μεγαλεια εχει γινει και σε αυτους ακριβως το ιδιο.Να καταλαβουν πως Μακεδονια ειναι μια περιοχη των βαλκανιων και οσο εχουν αυτοι το δικαιωμα να τη δηλωνουν ως τοπο καταγωγης αλλο τοσο το εχουν και οσοι κατοικουν στην ευρυτερη περιοχη.

Τοτε θα καταλαβουν πως δεν ειναι τοσο τραγικο να λεγεται μια χωρα Βορεια Μακεδονια πχ.



Τα οπλακια και οι τσαμπουκαδες το μονο που θα καταφερουν ειναι να μας πανε 40 χρονια πισω στην οικονομια και στην πολιτικη.Δεν ειμαστε στρατιωτικη υπερδυναμη για να επιβαλουμε τα συμφεροντα μας με την βια.Το αντιθετο το πιστευουν Ελληνες που εχουν "μεγαλη ιδεα" για τον ευατο τους....

esquellot
13-06-07, 14:49
Δεν σε ειπα φασιστα...

Τα οπλακια και οι τσαμπουκαδες το μονο που θα καταφερουν ειναι να μας πανε 40 χρονια πισω στην οικονομια και στην πολιτικη.Δεν ειμαστε στρατιωτικη υπερδυναμη για να επιβαλουμε τα συμφεροντα μας με την βια.Το αντιθετο το πιστευουν Ελληνες που εχουν "μεγαλη ιδεα" για τον ευατο τους....

Πολύ σωστά. Δειτε κι αυτό: (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%B C%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_1897)

George978
13-06-07, 14:53
wan , η ελλαδα δεν σου εχει προσφερει τιποτα απολυτως απο τοτε που γεννηθηκες?

iloxos
13-06-07, 14:55
αυτό κατάλαβες εσύ; εγώ πάντως άλλα κατάλαβα την διπλωματία των G3:lol::lol:

Είπα σε προηγούμενο ποστ οτι θα πρέπει να εξασκήσουμε οικονομική διπλωματία προς τα Σκόπια.
Τα G-3 είναι για τους δικούς μας πουλημένους και είναι ύστατη λύση. Υπο την ελληνική λαϊκή γνώμη έχουν καταδικαστεί πολλοί προδότες και άχρηστοι πουλημένοι στο παρελθόν όπως ο Τσολάκογλου πχ
Αν χρειαστούν θα το αποφασίσει κάποιος άλλος όχι εγώ.


το καθεστώς στην Αλβανία ήταν καταπιεστικό για όλοι την κοινωνία και όχι μόνο για την ελληνική μειονότητα

Ενω πριν το κομουνισμό πέρναγαν κουφέτο....
Η Β. Ήπειρος δόθηκε στους Αλβανούς απο την Ιταλία το 13.
Και μετά το 91; Έχεις πάει καθόλου; Τράβα μια βόλτα έτσι από περιέργεια. Στα ελληνικά χωριά μετά το 99 έβαλαν τους πρόσφυγες Κοσσοβάρους για να αλλοιώσουν τα ποσοστά.
Το ξέρεις ότι σύμφωνα με την συνθήκη ανεξαρτησίας της Αλβανίας η Β. Ήπειρος θεωρείται αυτόνομη;
Καταλαβαίνεις οτι μιλάμε για ελληνική περιοχή με ελληνικό πληθυσμό ε;


το πιθανότερο είναι να σου έσπαγε τίποτα στο κεφάλι
βλέπεις η διπλωματία των G3 οδήγησε στον πόλεμο και στην κατοχή της κύπρου με αφορμή το πραξικόπημα στην κύπρο που σχεδίασε η ελληνική χούντα

Η χούντα άκουσε την διπλωματία των G-3, το Μακάριο που ήθελε να γίνει αυτοκράτορας, τους Αμερικάνους που φοβήθηκαν τα Σοβιετικά όπλα της ΕΦ κτλ κτλ

Να ναι καλά ο 6ος στόλος και οι Εγγλέζοι που απέκοψαν το νησί από την Κρήτη και τις βάσεις.
Διάβασε για «Νίκη» πχ. Μέχρι που προσγειώθηκαν οι καταδρομείς άπαντες φοβόντουσαν κατάρριψη από τους συμμάχους. Τσέκαρε που ανεφοδιάζονταν τα τουρκικά ελικόπτερα από τις μαρτυρίες του τότε Α/ΓΕΕΦ. Ποιος αναχαίτιζε τα ελληνικά αεροπλάνα δίπλα στη Ρόδο; Ποιος δεν άφησε να αποσταλεί η 5η Μεραρχία Κρητών όπως προβλεπόταν;

Αν είχε χτυπηθεί η αποβίβαση την πρώτη μέρα και η Κύπρος ήταν ελληνικό διαμέρισμα με μειονότητα όπως στη Θράκη θα έλεγες τίποτα;
Μετά τις δεκάδες επισκέψεις στο νησί, νομίζω κρίνω με προσωπικά μου κριτήρια.


ενώ εσένα σε έχουν σημαδέψει:rofl::rofl:
είσαι σε παραλήρημα

Βραχονησίδα του Ν. Ανατολικού Αιγαίου το 2004 το καλοκαίρι. ΔΕΑ και 8 φαντάροι πανικόβλητοι σε θέσεις μάχης από 4 εισερχόμενα φουσκωτά με υψηλή ταχύτητα.
Πέρασαν μας σημάδεψαν, είδαν το MG-3 και την φωτοβολίδα που έριξα από πάνω τους και την έκαναν(ευτυχώς!). Πήρα και 10 άγραφες από την διοίκηση της ΔΑΕ.


δεν μου λες έχουν και On Telecoms στην Φλώρινα; :rofl:

Δεν είπα ποτέ ότι μένω Φλώρινα. Πήγα τα Χριστούγεννα όμως. Άκουσα και είδα.

Πριν από χρόνια είχαν υψώσει οι Σκοπιανοί και σημαία τους στο δημαρχείο….

iloxos
13-06-07, 15:01
Δεν σε ειπα φασιστα...

Οσο για την αποψη μου στο συγκεκριμενο θεμα,αν και νομιζω την ειπα, ειναι η εξης:Στις αρχες του '90 τα δυο μερη ειχαν φτασει κοντα σε συμφωνια για συνθετη ονομασια.Οι εθνικιστικες αποψεις επικρατησαν,εριξαν την κυβερνηση και θεωρησαν πως σκληραινοντας την σταση μας θα τους αναγκασουμε σε αλλαγη του ονοματος τους.
Αποτελεσμα;Αυτο που συμβαινει τωρα.Να ειναι μονοδρομος το βετο γιατι η ξεφτιλα θα ειναι μεγαλη...

Θα πρεπει οι βορειοελλαδιτες να σταματησουν να θεωρουν πως ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων και αλλα τετοια γραφικα και αστεια και να δεχτουν πως δεν εχουν το δικαιωμα της αποκλειστικοτητας του ονοματος Μακεδονια.Να δεχτουν επισης πως οπως εχει γινει πλυση εγκεφαλου στους σλαβομακεδονες για περασμενα μεγαλεια εχει γινει και σε αυτους ακριβως το ιδιο.Να καταλαβουν πως Μακεδονια ειναι μια περιοχη των βαλκανιων και οσο εχουν αυτοι το δικαιωμα να τη δηλωνουν ως τοπο καταγωγης αλλο τοσο το εχουν και οσοι κατοικουν στην ευρυτερη περιοχη.

Τοτε θα καταλαβουν πως δεν ειναι τοσο τραγικο να λεγεται μια χωρα Βορεια Μακεδονια πχ.



Τα οπλακια και οι τσαμπουκαδες το μονο που θα καταφερουν ειναι να μας πανε 40 χρονια πισω στην οικονομια και στην πολιτικη.Δεν ειμαστε στρατιωτικη υπερδυναμη για να επιβαλουμε τα συμφεροντα μας με την βια.Το αντιθετο το πιστευουν Ελληνες που εχουν "μεγαλη ιδεα" για τον ευατο τους....




Δικό μου λάθος για το φασίστας το διόρθωσα.

Δηλαδή οι αρχαίοι μακεδόνες δεν ήταν έλληνες;

Δεν μίλησα ποτε για πολιτική των όπλων ΜΟΝΟ για οικονομική!

Διάβασε λίγο αν έχεις χρόνο:
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_%28region%29#History

stelpas
13-06-07, 15:09
Δηλαδή οι αρχαίοι μακεδόνες δεν ήταν έλληνες;

Δηλαδη οι βορειοελλαδιτες ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων;

iloxos
13-06-07, 15:11
Πολύ σωστά. Δειτε κι αυτό: (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%B C%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_1897)



Διάβασε κανα βιβλίο ιστορίας πρώτα.


Απο http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Turkish_War_%281897%29

"The Greco-Turkish War of 1897, also called the Thirty Days' War, was a war between Greece and the Ottoman Empire, under its ruler Sultan Abdul Hamid. Its immediate cause was Greek concern over the situation in Crete, where the Greek population was still under Ottoman control.

In late 1896 a rebellion broke out on Crete, and on January 21, 1897 a Greek army landed in Crete to liberate the island from Ottoman control and unite it with Greece. The European powers, however, intervened, and proclaimed Crete an international protectorate.

The Greek army retreated to the mainland, where it next attempted to advance northwards into Thessaly and Epirus. In Thessaly the Turks had concentrated six divisions of about 60,000 men[citation needed] under Ethem Pasha, with a seventh division joining a little later. The Greeks numbered just under 46,000[citation needed], led by Crown Prince Constantine. The Greeks controlled the sea, outnumbering and outgunning the Turkish navy[citation needed].

In early April Greek troops crossed the border, hoping to encourage an uprising in Macedonia. The armies met at Mati. The Greeks were outnumbered, and retreated past Larissa, which was evacuated. Near Pharsala the Greeks re-established order, and a counter-attack was planned. However, Greek morale failed, and they were only saved because the Ottoman Sultan ordered a cease-fire on May 20."

Απο http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Crete

"A new Cretan insurrection in 1897 led the Ottoman Empire declaring war on Greece. However, the Great Powers (Britain, France, Italy and Russia) decided that Turkey could no longer maintain control and intervened. Turkish forces were expelled in 1898, and an independent Cretan Republic, headed by Prince George of Greece, was founded. Taking advantage of domestic turmoil in Turkey in 1908, the Cretan deputies declared union with Greece. But this act was not internationally recognized until 1913 after the Balkan Wars. Under the Treaty of London, Sultan Mehmed V relinquished his formal rights to the island. In December, the Greek flag was raised at the Firkas fortress in Chania, with Eleftherios Venizelos and King Constantine in attendance, and Crete was unified with mainland Greece. The Muslim minority of Crete initially remained in the island but was later relocated to Turkey under the general population exchange agreed in the 1923 Treaty of Lausanne between Turkey and Greece."



Το κυριότερο όφελος της ήττας του 97 ήταν η ενσωμάτωση της ΚΡΗΤΗΣ και η είσοδος του Βενιζέλου στην πολιτική σκηνή.
Αν δε σ' άρεσε ο επιθετικός μας πόλεμος πες στο σε κανα Κρητικό:rolleyes:

iloxos
13-06-07, 15:13
Δηλαδη οι βορειοελλαδιτες ειναι απογονοι των αρχαιων Μακεδονων;

Όλοι είμαστε σε ποσοστό απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, είτε Ιώνων, είτε Μαδεδόνων, είτε ΜεγαλοΕλλαδιτών κτλ


Οι Σκοπιανοι ειναι ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ

stelpas
13-06-07, 15:23
Όλοι είμαστε σε ποσοστό απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, είτε Ιώνων, είτε Μαδεδόνων, είτε ΜεγαλοΕλλαδιτών κτλ

Ποιο ειναι το ποσοστο;

esquellot
13-06-07, 15:23
Διάβασε κανα βιβλίο ιστορίας πρώτα.

Το κυριότερο όφελος της ήττας του 97 ήταν η ενσωμάτωση της ΚΡΗΤΗΣ και η είσοδος του Βενιζέλου στην πολιτική σκηνή.
Αν δε σ' άρεσε ο επιθετικός μας πόλεμος πες στο σε κανα Κρητικό:rolleyes:

Και μονο που το λες αυτό δεν μπορώ να σε πάρω σοβαρά.
Ζήσε το μύθο σου και βγάζε πολεμικές κραυγές!

frodo
13-06-07, 15:25
μιλάμε για τελείως αποσπασματική χρήση των στοιχειών της ιστορίας iloxos,

η κρήτη μέχρι εκείνη την εποχή είχε ξεκινήσει δικό της κίνημα και η υπαγωγή της σε καθεστώς αυτοδιοίκησης δεν ξενίζει καθώς οι τούρκοι βλέποντας ότι δεν ελέγχουν το νήσι και δεν είχαν την στήριξη των ξένων δυνάμεων αποφάσισαν να αποχωρίσουν, ας σημειωθεί ότι σημαντικό ήταν ένα τυχαίο γεγονός της σφαγής της αγγλικής φρουράς στο νησί απο τούρκους στρατιώτες πράγμα που οδήγησε σε αντίποινα.



όσο για την Ιστορία που συνεχίζουν να παραχαράσουν ακόμα μερικοί:

ο ελληνοτουρκικός πόλεμος του 1897 ονομάστηκε απο τους Ιστορικούς ως "ατυχής" μεταξύ όλων των συνεπειών που είχε, ήταν ότι για να κηρυχθεί κατάπαυση πυρός απο τους τούρκους και να μην κατέβουν μέχρι την αθήνα, η Ελλαδα υποχρεώθηκε απο τον σουλτάνο και κατέβαλε πολεμική αποζήμιωση για την ζημία εις βάρος του στρατεύματος του!!! επίσης πολλοί ιστορικοί καταλήγουν ότι λόγω της συγγενικής σχέσης του Κων/νου με τις ευρωπαικές αυλές της εποχής οι μεγάλες δυνάμεις επενέβησαν και μας έσωσαν τότε, απο την χαρακτηριζόμενη ματαιόδοξη κρίση υστεροφημίας του τότε χρεωκοπήσαντος γηραιού πρωθυπουργού Δηλιγιάννη.
Αποτέλεσματα: οι τούρκοι μπήκαν μέχρι τον Βόλο και στην Λάρισα που τις κυρίευσαν, καταβάλαμε πολεμική αποζημίωση, πήραμε νέο υπέρογκο δάνειο, και μπήκαμε υπο καθεστώς Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου...

iloxos
13-06-07, 15:25
Ας πρόσεχε να μην ψήφιζε φανατισμένους παπάδες, μακάριους, γρίβες κι εοκάδες.

Ναι ρε γμτ έπρεπε να βγάλει τουρκικό ή αγγλικό διαβατήριο να αλλάξει εθνικότητα κτλ.

Ή ελευθερία κερδίζεται μεγάλε! Με παπάδες, μακάριους, γρίβες κτλ.

το οτι είσαι ελεύθερος και μιλάμε σήμερα εδώ ότι οφείλεις σε κάποιον νεκρό.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

[QUOTΕ]Δηλαδή εμένα, εσένα κι όλους (σχεδόν), δεν μας έχει γραμμένους εδώ και 33 χρόνια, η "πατρίδα";[/QUOTE]

Εσένα μπορεί. εμένα όχι.

[QUOTΕ]Μλκες είμαι, είσαι, και είναι όλοι που ανέχονται να υπάρχει η θητεία για να ζουν οι τοπικές οικονομίες.΄Αν λοιπόν οι ντόπιοι είναι μλκες, είναι γι' αυτό το λόγο, γιατί δεν αφήνουν να καταργηθεί.[/QUOTE]

Και γω έλεγα οτι έχουμε στρατό για τα 1,200,000 τούρκων ένστολων...:rolleyes:


[QUOTΕ]Υποθέτω αναφέρεσαι σε εκείνον τον βαcιλοχουντικό δεcπότη, και το "εν χριcτώ", πάντα, "ποίμνιό" του; Εκείνον τον "νίκαc τοιc βαcιλεύci".[/QUOTE]

Ενοείται πως ΟΧΙ. Το νούμερο, πρώην προαγωγός στο Κολονάκι κάνει μόνο για να δουλευει τους αμόρφωτους γέρους

[QUOTΕ]Για πές τί νομίζεις ότι σου έχει προσφέρει η πατρίδα σου.
Είμαι πολύ περίεργος.[/QUOTE]

Δεν φτάνει όλο το φόρουμ για να ξεκινήσω καν…

iloxos
13-06-07, 15:28
Ποιο ειναι το ποσοστο;

Για να έχω τη τιμή να κατάγομαι απο αυτούς;
Και 1% μου φτάνει (και περισσεύει)

esquellot
13-06-07, 15:30
μιλάμε για τελείως αποσπασματική χρήση των στοιχειών της ιστορίας iloxos,

η κρήτη μέχρι εκείνη την εποχή είχε ξεκινήσει δικό της κίνημα και η υπαγωγή της σε καθεστώς αυτοδιοίκησης δεν ξενίζει καθώς οι τούρκοι βλέποντας ότι δεν ελέγχουν το νήσι και δεν είχαν την στήριξη των ξένων δυνάμεων αποφάσισαν να αποχωρίσουν, ας σημειωθεί ότι σημαντικό ήταν ένα τυχαίο γεγονός της σφαγής της αγγλικής φρουράς στο νησί απο τούρκους στρατιώτες πράγμα που οδήγησε σε αντίποινα.



όσο για την Ιστορία που συνεχίζουν να παραχαράσουν ακόμα μερικοί:

ο ελληνοτουρκικός πόλεμος του 1897 ονομάστηκε απο τους Ιστορικούς ως "ατυχής" μεταξύ όλων των συνεπειών που είχε, ήταν ότι για να κηρυχθεί κατάπαυση πυρός απο τους τούρκους και να μην κατέβουν μέχρι την αθήνα, η Ελλαδα υποχρεώθηκε απο τον σουλτάνο και κατέβαλε πολεμική αποζήμιωση για την ζημία εις βάρος του στρατεύματος του!!! επίσης πολλοί ιστορικοί καταλήγουν ότι λόγω της συγγενικής σχέσης του Κων/νου με τις ευρωπαικές αυλές της εποχής οι μεγάλες δυνάμεις επενέβησαν και μας έσωσαν τότε, απο την χαρακτηριζόμενη ματαιόδοξη κρίση υστεροφημίας του τότε χρεωκοπήσαντος γηραιού πρωθυπουργού Δηλιγιάννη.
Αποτέλεσματα: οι τούρκοι μπήκαν μέχρι τον Βόλο και στην Λάρισα που τις κυρίευσαν, καταβάλαμε πολεμική αποζημίωση, πήραμε νέο υπέρογκο δάνειο, και μπήκαμε υπο καθεστώς Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου...


Πέστα γιατί μερικοί είναι σε σύγχυση και είναι κρίμα.....:(

iloxos
13-06-07, 15:31
Και μονο που το λες αυτό δεν μπορώ να σε πάρω σοβαρά.
Ζήσε το μύθο σου και βγάζε πολεμικές κραυγές!



Αν εννοείς το επιθετικός ξέχασα τα « ». Ειρωνικό ήταν.

Αν όχι, τα εδάφη που ζούμε σήμερα πλην των Ιωνίων Νήσων τα πήραμε με κραυγές τύπου ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

esquellot
13-06-07, 15:33
Αν εννοείς το επιθετικός ξέχασα τα « ». Ειρωνικό ήταν.

Αν όχι, τα εδάφη που ζούμε σήμερα πλην των Ιωνίων Νήσων τα πήραμε με κραυγές τύπου ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Μας τα έδωσαν γιατί το κέντρο βάρους της εξωτερικής τους πολιτικής μετατοπίστηκε στη Μέση Ανατολή και στα κοιτάσματα πετρελαίου.

iloxos
13-06-07, 15:33
μιλάμε για τελείως αποσπασματική χρήση των στοιχειών της ιστορίας iloxos,

η κρήτη μέχρι εκείνη την εποχή είχε ξεκινήσει δικό της κίνημα και η υπαγωγή της σε καθεστώς αυτοδιοίκησης δεν ξενίζει καθώς οι τούρκοι βλέποντας ότι δεν ελέγχουν το νήσι και δεν είχαν την στήριξη των ξένων δυνάμεων αποφάσισαν να αποχωρίσουν, ας σημειωθεί ότι σημαντικό ήταν ένα τυχαίο γεγονός της σφαγής της αγγλικής φρουράς στο νησί απο τούρκους στρατιώτες πράγμα που οδήγησε σε αντίποινα.



όσο για την Ιστορία που συνεχίζουν να παραχαράσουν ακόμα μερικοί:

ο ελληνοτουρκικός πόλεμος του 1897 ονομάστηκε απο τους Ιστορικούς ως "ατυχής" μεταξύ όλων των συνεπειών που είχε, ήταν ότι για να κηρυχθεί κατάπαυση πυρός απο τους τούρκους και να μην κατέβουν μέχρι την αθήνα, η Ελλαδα υποχρεώθηκε απο τον σουλτάνο και κατέβαλε πολεμική αποζήμιωση για την ζημία εις βάρος του στρατεύματος του!!! επίσης πολλοί ιστορικοί καταλήγουν ότι λόγω της συγγενικής σχέσης του Κων/νου με τις ευρωπαικές αυλές της εποχής οι μεγάλες δυνάμεις επενέβησαν και μας έσωσαν τότε, απο την χαρακτηριζόμενη ματαιόδοξη κρίση υστεροφημίας του τότε χρεωκοπήσαντος γηραιού πρωθυπουργού Δηλιγιάννη.
Αποτέλεσματα: οι τούρκοι μπήκαν μέχρι τον Βόλο και στην Λάρισα που τις κυρίευσαν, καταβάλαμε πολεμική αποζημίωση, πήραμε νέο υπέρογκο δάνειο, και μπήκαμε υπο καθεστώς Διεθνούς Οικονομικού Ελέγχου...


Έδειξα πριν δυο διευθύνσεις απο το wikipedia. Παρακαλώ διάβασε τα και πες μου που δεν κατάλαβες οτι ο πόλεμος έγινε για τη κρητη.

frodo
13-06-07, 15:37
ποιος την χ@ζει την wiki (με το pardon και εγώ εκεί γράφω...:) ), εγώ σου λέω τι λένε τα βιβλία ιστορίας! εκτός και αν πιστεύεις στην συνωμοσιία την "αριστερών διεθνιστούλιδων της Ρεπούση" και δεν διαβάζεις πια ελληνικά βιβλία ιστορίας... άνοιξε κανένα και μην παραθέτεις αποσπασματικά στοιχεία απο ένα site που παραδέχεται ότι δεν έχει επιστημονική εγκυρότητα...

αυτο λέγεται λαικισμός... πρώτα ξεκινάς απο ένα αξίωμα και μετά βρισκεις αποσπασματικά στοιχεία να το επιβεβαίωσεις

iloxos
13-06-07, 15:38
Μας τα έδωσαν γιατί το κέντρο βάρους της εξωτερικής τους πολιτικής μετατοπίστηκε στη Μέση Ανατολή και στα κοιτάσματα πετρελαίου.


Δηλαδή δεν χρειάζονταν οι πόλεμοι; (Κρητική Επανάσταση, 1897, Μακεδονικά, Α' Βαλκανικός, Β' Βαλκανικός, Α' ΠΠ, Κριμαία, Ελληνοτουρκικός, Β' ΠΠ, Αγώνας Ανεξαρτησίας Κύπρου, Κύπρος 74)

Τζάμπα ολα;

pelasgian
13-06-07, 15:41
Ύστερα απο 17 χρόνια από τα Σκόπια και 34 απο τη Κύπρο καταλαβαίνεις οτι η διπλωματία έχει αποτύχει ε; Μίλα για διπλωματία όχι σε μένα που την υποστηρίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ αλλά στα θύματα. Μίλα σε κανα βορειοηπειρώτη να δεις τι ωραία πέρναγε στο σχολείο. Μίλα σε καμιά γριούλα στη Κύπρο που ακόμα περιμένει να γυρίσει το παιδί της.


Σκέφτεσαι την εξωτερική πολιτική και την στρατιωτική υποχρέωση των ελλήνων συναισθηματικά. Αυτό είναι μεγάλο λάθος τόσο για τους διπλωμάτες, όσο και για τα εργαλεία τους. Διότι μην μπερδεύεσαι, ο στρατός είναι ένας από τους μοχλούς της διπλωματίας. Ο άλλος είναι η οικονομία.

Στα Σκόπια έχουμε επικρατήσει οικονομικά και πολιτικά με τις ευλογίες των Αμερικάνων, ώστε να μην χρειάζεται να επικρατήσουμε «άγρια» και να γίνουμε οι «κακοί» της υπόθεσης. Εξάλλου, τη δουλειά τους κάνουμε στη περιοχή. Τι θέλεις να γίνουμε Σερβία νούμερο δύο; Να μας πούνε φονιάδες, αλήτες, ρατσιστές και ό,τι άλλο είπαν στους Σέρβους; Εδώ ειρηνευτική δύναμη στείλαμε και μας στόλισαν κάποιοι εδώ.

Για να καταλάβω, έχεις καμιά όρεξη να μπεις στη κονσέρβα και να βρεθείς σε κάνα σκοπιανό κωλοχώρι για το μεγαλείο της Ελλάδας; Δηλαδή εσύ τη βρίσκεις με το ίδιο σώβρακο δύο εβδομάδες σε ένα M113 και απέξω να ακούς τα «ντιν-ντιν» από τα πιστολάκια (γιατί άμα είναι 25άρη θα το καταλάβεις).

Αφού τους έχουμε εκεί και είναι έτοιμοι να πεθάνουν για να είναι ελεύθεροι από τους Σλαβόφωνους εμείς τι θα πάμε να κάνουμε; Να δείξουμε πόσο μλκς είμαστε; Πάντως όταν η διπλωματία αποτύχει, το καταλαβαίνεις αμέσως· μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν απέτυχε όταν το σπίτι σου έχει ακόμα στέγη και οι βαρκούλες αρμενίζουν.

iloxos
13-06-07, 15:42
ποιος την χ@ζει την wiki (με το pardon και εγώ εκεί γράφω...:) ), εγώ σου λέω τι λένε τα βιβλία ιστορίας! εκτός και αν πιστεύεις στην συνωμοσιία την "αριστερών διεθνιστούλιδων της Ρεπούση" και δεν διαβάζεις πια ελληνικά βιβλία ιστορίας... άνοιξε κανένα και μην παραθέτεις αποσπασματικά στοιχεία απο ένα site που παραδέχεται ότι δεν έχει επιστημονική εγκυρότητα...

αυτο λέγεται λαικισμός... πρώτα ξεκινάς απο ένα αξίωμα και μετά βρισκεις αποσπασματικά στοιχεία να το επιβεβαίωσεις


Το wiki είναι ένας εύκολος τρόπος όπου γράφουν και έλληνες και ξένοι να παραθέσω μερικά πράγματα.

Βιβλία έχω καμια 200 σπίτι μου που λένε αυτα που ποστάρω τόση ώρα. Απο την αρχή του γράφω προτρέπω προς το κοντινότερο βιβλιοπωλείο φίλε μου...

Η Ρεπούση; Αυτή είναι που έγραψε οτι συνωστίζονταν οι ΄Έλληνες στη Σμύρνη;

frodo
13-06-07, 15:49
αυτά που εγώ σου σημείωσα ως συνέπειες της ήττας του 1897 δεν τα σχολίασες και πέρασες σε δικές σου ερμηνείες, διότι χάσαμε τον πόλεμο και οι συνθήκες που επικράτησαν στην κρήτη δεν εξαρτήθηκαν απο τον χωρίς όπλα και εφόδια στρατό και τις επιχειρήσεις του (διάβασε πηγές της εποχής την απαράδεκτη κατάσταση που στείλαμε τον στρατό μας τότε) οπότε σου ξαναλέω, αυτά που λές περί νίκη της κρήτης δεν είναι απότοκα του πολεμικού μας εγχειρήματος, το σώμα που στείλαμε στην κρήτη δεν είχε πια λόγο ύπαρξης πάρα της εγκαθιδρύσεως του πριγκήπου Γεωργίου ως ηγεμόνα της Κρητικής Πολιτείας 1898, τότε σας νέος δικηγόρος συγκρούστηκε μαζί του ο Βενιζέλος και βγήκε στο πολιτικό προσκήνιο της Κρήτης, όχι με τον Ελληνοτουρκικό Πόλεμο!

esquellot
13-06-07, 15:49
Δηλαδή δεν χρειάζονταν οι πόλεμοι; (Κρητική Επανάσταση, 1897, Μακεδονικά, Α' Βαλκανικός, Β' Βαλκανικός, Α' ΠΠ, Κριμαία, Ελληνοτουρκικός, Β' ΠΠ, Αγώνας Ανεξαρτησίας Κύπρου, Κύπρος 74)

Τζάμπα ολα;

Ποτέ δεν χρειάζονται οι πόλεμοι. Είναι για κατώτερα όντα.
Μπούχτισα με τους μιλιταριστές και τους πολεμοκάπηλους.:down:

iloxos
13-06-07, 15:52
Σκέφτεσαι την εξωτερική πολιτική και την στρατιωτική υποχρέωση των ελλήνων συναισθηματικά. Αυτό είναι μεγάλο λάθος τόσο για τους διπλωμάτες, όσο και για τα εργαλεία τους. Διότι μην μπερδεύεσαι, ο στρατός είναι ένας από τους μοχλούς της διπλωματίας. Ο άλλος είναι η οικονομία.

Στα Σκόπια έχουμε επικρατήσει οικονομικά και πολιτικά με τις ευλογίες των Αμερικάνων, ώστε να μην χρειάζεται να επικρατήσουμε «άγρια» και να γίνουμε οι «κακοί» της υπόθεσης. Εξάλλου, τη δουλειά τους κάνουμε στη περιοχή. Τι θέλεις να γίνουμε Σερβία νούμερο δύο; Να μας πούνε φονιάδες, αλήτες, ρατσιστές και ό,τι άλλο είπαν στους Σέρβους; Εδώ ειρηνευτική δύναμη στείλαμε και μας στόλισαν κάποιοι εδώ.

Για να καταλάβω, έχεις καμιά όρεξη να μπεις στη κονσέρβα και να βρεθείς σε κάνα σκοπιανό κωλοχώρι για το μεγαλείο της Ελλάδας; Δηλαδή εσύ τη βρίσκεις με το ίδιο σώβρακο δύο εβδομάδες σε ένα M113 και απέξω να ακούς τα «ντιν-ντιν» από τα πιστολάκια (γιατί άμα είναι 25άρη θα το καταλάβεις).

Αφού τους έχουμε εκεί και είναι έτοιμοι να πεθάνουν για να είναι ελεύθεροι από τους Σλαβόφωνους εμείς τι θα πάμε να κάνουμε; Να δείξουμε πόσο μλκς είμαστε; Πάντως όταν η διπλωματία αποτύχει, το καταλαβαίνεις αμέσως· μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν απέτυχε όταν το σπίτι σου έχει ακόμα στέγη και οι βαρκούλες αρμενίζουν.


Φίλε μου συμφωνώ με σενα ΑΠΟΛΥΤΑ. Δεν έχω γράψει πουθενά για στρατιωτική παρέμβαση στα Σκόπια.
Μίλησα για οικονομική διπλωματία ΜΟΝΟ. Την οποία ΔΕΝ την έχουμε εφαρμόσει τώρα παρα μόνο με την αποτυχημένη μορφή του εμπάργκο.

Τωρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο ή μάλλον το δικό μας είμαι συναισθηματικός και ανέφερα το λόγο σε προηγούμενο ποστ μου

Δεν έχω καμία όρεξη να πάω σε κανένα πόλεμο. Γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το θέμα για να είμαι ΠΟΛΥ ειρηνιστής. Δεν είπα ότι δεν προτιμώ πχ τη μύκονο και τα μπάνια μου ή έστω την καθημερινοτητά μου όσο βαρετή για να πάω να πολεμίσω. Δεν είμαι τρελός.
Είπα ότι αν χρειαστεί επειδη ΑΓΑΠΑΩ την Ελλάδα δεν θα το αποφύγω.

Για να γυρίσω στο θέμα ελπίζω ακόμα στο Βετο στην είσοδο της χώρας στο ΝΑΤΟ
Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη όπως έκανε η Αυστρία που έγινε ανεξάρτητη σβήνοντας το Γερμανική Δημοκρατία της Αυστρίας ως τίτλο ή της Αγγλίας μου διάλεξε το Ηνωμένο Βασίλειο από το Μ. Βρετανία για να μην πειράζει τους Γάλλους της Βρετάνης

iloxos
13-06-07, 15:56
αυτά που εγώ σου σημείωσα ως συνέπειες της ήττας του 1897 δεν τα σχολίασες και πέρασες σε δικές σου ερμηνείες, διότι χάσαμε τον πόλεμο και οι συνθήκες που επικράτησαν στην κρήτη δεν εξαρτήθηκαν απο τον χωρίς όπλα και εφόδια στρατό και τις επιχειρήσεις του (διάβασε πηγές της εποχής την απαράδεκτη κατάσταση που στείλαμε τον στρατό μας τότε) οπότε σου ξαναλέω, αυτά που λές περί νίκη της κρήτης δεν είναι απότοκα του πολεμικού μας εγχειρήματος, το σώμα που στείλαμε στην κρήτη δεν είχε πια λόγο ύπαρξης πάρα της εγκαθιδρύσεως του πριγκήπου Γεωργίου ως ηγεμόνα της Κρητικής Πολιτείας 1898, τότε σας νέος δικηγόρος συγκρούστηκε μαζί του ο Βενιζέλος και βγήκε στο πολιτικό προσκήνιο της Κρήτης, όχι με τον Ελληνοτουρκικό Πόλεμο!

Φίλε δε διαφωνώ αλλά δεν μπορώ ναδεχτώ οτι ο πόλεμος δεν έγινε για την Κρήτη.
Νομίζεις οτι τωρα έχουμε καλύτερα υλικά; Η αποβατική δύναμη εκει μισή στη δύναμη απο την τουρκική κέρδισε και χρειάστηκε η επέμβαση της Πύλης και των Ξένων για να γίνει αυτόνομη.
Η ήττα στο μέτωπο το 97 μαζί με το γουδί έφερε την άνθιση στο στράτευμα και τις ακόλουθες νίκες

iloxos
13-06-07, 15:59
Ποτέ δεν χρειάζονται οι πόλεμοι. Είναι για κατώτερα όντα.
Μπούχτισα με τους μιλιταριστές και τους πολεμοκάπηλους.:down:

Εκτός κι να αμύνεσαι ή ελευθερώνεις σκλάβους

Αλλοιώς ο πόλεμος είναι για τρελούς και για εμπόρους όπλων.

Δεν διαφωνώ μαζί σου.

esquellot
13-06-07, 16:01
Νομίζεις οτι τωρα έχουμε καλύτερα υλικά; Η αποβατική δύναμη εκει μισή στη δύναμη απο την τουρκική κέρδισε και χρειάστηκε η επέμβαση της Πύλης και των Ξένων για να γίνει αυτόνομη.

Η στρατιωτική ιστορία είναι ένα μικρό μέρος της ιστορικής πραγματικότητας και δεν μπορεί να αποτελεί μοναδικό κριτήριο αξιολόγησης των αιτίων και του αποτελέσματος ενός ιστορικού γεγονότος. Χρειάζεται και η μελέτη και άλλων πηγών (http://www.e-yliko.gr/htmls/Fyyl/Istoria/fikeim7.aspx)και επιπλέον η μελέτη της κρίσης κι άλλων ιστορικών πάνω στο εξεταζόμενο ιστορικό γεγονός κι όχι μόνο ενός.



Η ήττα στο μέτωπο το 97 μαζί με το γουδί έφερε την άνθιση στο στράτευμα και τις ακόλουθες νίκες

χοντρο ψεμα

iloxos
13-06-07, 16:10
χοντρο ψεμα


Πρόσφατα διάβασα τα απομνημονεύματα του Πλαστήρα.

Ο Πλαστήρας πολέμισε ως λοχίας και έχει πλήρη εικόνα απο το 97 εώς και την Μικρασιατική Καταστροφή. Έφτασε Στρατηγός και Πρωθυπουργός και πέθανε χωρίς μια δραχμή πάνω του.

Διαβασέ τα αξίζει το κόπο. Έστω και αν δεν συμφωνείς

esquellot
13-06-07, 16:21
Πρόσφατα διάβασα τα απομνημονεύματα του Πλαστήρα.

Ο Πλαστήρας πολέμισε ως λοχίας και έχει πλήρη εικόνα απο το 97 εώς και την Μικρασιατική Καταστροφή. Έφτασε Στρατηγός και Πρωθυπουργός και πέθανε χωρίς μια δραχμή πάνω του.

Δεν αρκεί αυτό. Ούτε τα αξιώματα θα προσδώσουν κύρος στα γραπτά του.
Πρέπει να έχουμε συνολική εικόνα και σφαιρική πληροφόρηση για να κρίνουμε ένα ιστορικό γεγονός, να κάνουμε συγκρίσεις με παρόμοια γεγονότα και να μην βιαζόμαστε να βγάλουμε αβίαστα συμπεράσματα.

George978
13-06-07, 16:24
Balkanian Swirtzerland , πως ακουγεται?:p

iloxos
13-06-07, 16:32
Δεν αρκεί αυτό. Ούτε τα αξιώματα θα προσδώσουν κύρος στα γραπτά του.
Πρέπει να έχουμε συνολική εικόνα και σφαιρική πληροφόρηση για να κρίνουμε ένα ιστορικό γεγονός, να κάνουμε συγκρίσεις με παρόμοια γεγονότα και να μην βιαζόμαστε να βγάλουμε αβίαστα συμπεράσματα.

Έχεις φίλε μου το ελεύθερο να πας σε όποιο βιβλιοπωλείο θες και να διαλέξεις. Αγόρασε απο ξένους συγραφείς αν θες.

Έβαλα τον Πλαστήρα γιατί θεωρείτω στην εποχή του ως ο πιο τίμιος και καθαρός πολιτικός. Αν και βασιλικός δεν κοίταξε το συμφέρον της παραταξής του αλλά αγωνίστηκε εώς το θανατό του ενάντια σε κατεστημένα και λαμόγια.

Αν και υπερ-ήρωας στο πεδίο της μάχης σε 6 πολέμους παρέμεινε φιλειρηνιστής μέχρι τέλους

pelasgian
13-06-07, 16:48
Παίδες μην κάθεστε και αναμασάτε παλιές ιστορίες. Ούτε οι ξεβράκωτοι μεγαλομανείς του 1897 είμαστε, ούτε αυτά που έγιναν τότε είναι σχετικά, ούτε κινδυνεύουμε άμεσα. Το ρεζιλίκι προσπαθούμε να αποφύγουμε. Διότι αν στα σύνορά μας αποκτήσουμε μακεδονία με αλβανο-βουλγαρο-σερβο-«μακεδόνες» τότε στο δικό μου βιβλίο ως ξεφτύλα καταγράφεται.

Ειλικρινά ΑΔΙΑΦΟΡΩ για το πώς αναγνωρίζουν οι ξένοι τα Σκόπια και ποια συμφέροντά τους υπαγαρεύουν την αναγνώριση τους με ένα τέτοιο όνομα. Προφανώς κάποιοι δεν εκτίμησαν με αρκετή σοβαρότητα τις συνέπειες του να προσβάλουν τους έλληνες και μάλλον οι κυβερνήσεις μας δεν τους το επεσήμαναν με τη σοβαρότητα που χρειαζόταν.

Αναξαρτήτως των λαθών, εκείνο που θα θεωρήσω ΝΤΡΟΠΗ είναι να βρεθεί ελληνική κυβέρνηση να τους αναγνωρίσει με το όνομα Μακεδονία σε διεθνή οργανισμό. Ας γίνει και δεύτερη παρουσία να τους αναγνωρίσει ο Θεός ο ίδιος, ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να τους αναγνωρίσουμε.

Δεν θα κάτσω να εξηγήσω τους λόγους, λογικούς, «συναισθηματικούς», ιστορικούς, μελλοντολογικούς, πολιτικούς ή οτιδήποτε άλλους για τους οποίους ΔΕΝ ΘΕΛΩ. Ούτε θα απολογηθώ για την όποια πολιτική μου άποψη σε οποιονδήποτε «δεν τον νοιάζει». Στη δημοκρατία ψηφίζουμε στη βάση αυτών που θέλουμε, και δεν χρειάζεται να τα αιτιολογήσουμε στη βάση κάποιας ξένης εμπνεύσεως ιδεολογίας ή στη βάση κάποιων τυψεογενών πολιτικών σοφιστιών.

Ψηφίζω σε αυτή τη χώρα, είμαι πολίτης της και στέλνω σε κάθε πολιτικό κόμμα το μήνυμα ότι «ΔΕΝ ΘΕΛΩ» και ότι «ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ» και ότι όποιοι συμβιβαστούν, αναξαρτήτως του τι θα κάνουν οι εταίροι μας σε ΝΑΤΟ και ΕΕ, ότι θα τους μαυρίζω στις εκλογές όσο με κρατούν τα πόδια μου να πηγαίνω στις κάλπες.

Επίσης, ότι όποιος σκέφτεται το στρατό πριν σκεφτεί ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ (το οποίο περιλαμβάνει και εξοπλισμό και εκπαίδευση ξένων στρατών) ότι είναι επικίνδυνος. Το μερίδιο μας σε αίμα για την ελευθερία μας σε αυτή τη πλευρά των Βαλκανίων το πληρώσαμε με το παραπάνω και βρεθήκαμε πολλές φορές πρόσφυγες και δεν είναι δυνατόν να μας σύρουν σε ένα σοβαρό Βαλκανικό πόλεμο, με εμπλοκή ίσως και της Τουρκία βουνίσιοι χωριάτες Σερβο-Βουλγάρικης καταγωγής που έχουν βλέψεις μακεδονικού μεγαλείου ως απόγονοι του Αλεξάνδρου.

Σημείωση, οι Αλβανοί των Σκοπίων χ....καν αν θα λέγονται μακεδονία, να ενωθούν με την Αλβανία θέλουν και ίσως να ήρθε ο καιρός να τους βοηθήσουμε. Όσο δε ότι αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις στη Θράκη, έχω να πω: ένα πρόβλημα τη φορά. Ας γλυτώσουμε πρώτα τη Μακεδονία και μετά βλέπουμε τα προβλήματα της Θράκης πού ΙΣΩΣ ανακύψουν.

Η ελευθερία των άλλων από ρατσιστική καταπίεση (μιλάω για τους Αλβανούς των Σκοπίων) θα πρέπει να έχει την ηθική συμπαράστασή μας, την υποστήριξή μας σε υλικά, μέσα και ανθρωπιστική βοήθεια, αλλά όχι σε αίμα (αλλά ούτε και σε θύματα ναρκωτικών!) Εγώ το δικό μου αν ποτέ μου ζητηθεί, και δεν ανυπομονώ ακριβώς με τη στιγμή που ίσως μου ζητηθεί, το χύνω ΜΟΝΟ από τη δική μας πλευρά της μάντρας και για άλλους Έλληνες.

Οπότε: «ελευθερία στους Αρβανίτες της βορείου Μακεδονίας».

Corto
13-06-07, 20:53
Ενώ τα λες πολύ καλά, ώριμα και συγκροτημένα, στο τέλος μου τα χαλάς. Λίγο πολύ προτείνεις να επωάσουμε το αυγό του (αλβανικού) φιδιού ως αντίβαρο στις φτωχομπινεδιάρικες σκοπιανές βλέψεις? Και μετά τι? Να δημιουργήσουμε προηγούμενο που θα ανοίξουν (περισσότερο) τις Αλβανικές ορέξεις για την "Τσαμουριά" ? -btw, το μόνο σωστό πράγμα που ΕΚΤΕΛΕΣΕ ;) η Ελληνική πολιτεία ποτέ, και μ' αυτό νομίζω μας την είπαν οι κουλτοροδιεθνιστούληδες της Ε.
Πολύ επικίνδυνη πολιτική νομίζω.
Έχω βάσιμες ελπίδες ότι το σκοπιανό μόρφωμα θα διαλυθεί στα εξ' ων συνετέθει στην επόμενη ανακατανομή στα Βαλκάνια, ίσως και συντομότερα. Απλά, εφ' όσων δεν μπορούμε να αντιπαρατεθούμε στο επεβεβλημένο status quo, ας προσπαθούμε να τους παλέψουμε, όχι στα ίσια, με το δίκιο να μας πνίγει (μόνο εμάς, δικό μας το πρόβλημα) αλλά με σωστή, οργανωμένη προπαγάνδα. Δεν ακούγεται πρέπον?
Ε, ΚΑΙ ???

vasper
14-06-07, 09:25
Συμφωνώ με τον Πελασγό.

"Λευτεριά στους Αρβανίτες της Βορείου Μακεδονίας."
Πατριωτική οργάνωση "ΒΟΡΕΙΟ Σ ΕΛΛΑΣ"

Πλάκα στην πλάκα, μετά την συνάντηση με τον Θάμνο, ο Σκοπιανός πρωθυπουργός έκανε λίγο πίσω. Για να δούμε...

Πάντως δεν μας συμφέρει καθόλου να διαλυθούν τα Σκόπια. Ήδη έχει ανοίξει η όρεξη των Αλβανών με το Κοσυφοπέδιο. Δεν χρειάζεται να ταΐζουμε τον επεκτατισμό τους παραπάνω.

giorgosts
14-06-07, 10:01
ΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg) ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΓΙΚΟ!!! ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_%28Belgium%29)!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg
http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_%28Belgium%29

Φαντάζεσται πως αντηχούν αυτά τα λόγια στην πιό πλούσια χώρα του κόσμου (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg) ($89.000 ΑΕΠ κατα κεφαλή) (και στη 13η (http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium)) όταν πας και τους ζητάς να μην αναγνωρίσουν το μικρό βαλκανικό κρατίδιο ή βάζεις βέτο στην είσοδο;

Για όσους δεν κατάλαβαν υπάρχει το κράτος Λουξεμβούργο και η επαρχία Λουξεμβούργο του Βελγίου, η οποία είναι διπλάσια σε μέγεθος από το κράτος. Ακριβώς η ίδια κατάσταση στα μάτια των ευρωπαίων.

Δεν ξέρουν όμως (και δεν θέλουν να ανακατευτούν) ότι οι εθνικιστικές διαφορές χρησιμοποιούνται στα βαλκάνια για εσωτερική πολιτική κατανάλωση.

Νομίζαμε μέχρι τώρα ότι η ιδεολογία της εθνικοφροσύνης στην Ελλάδα πέθανε μετά το Κυπριακό (αυτοί που κάναν τους υπερπατριώτες ήταν οι ίδιοι που παρέδωσαν την πατρίδα στον εχθρό). Αλλά πρέπει να παλέψουμε ακόμη.

Το '91 είχε προτείνει ο Μιλόσεβιτς στο Μητσοτάκη αν μας πειράζει η "Μακεδονία" να τη μοιραστούμε, μισή-μισή. Μέχρι τα Σκόπια αυτοί, μετά εμείς. Φαντάζεσται πώς θα ήμασταν σήμερα αν ακολουθούσαμε τις προτροπές του (και των δικών μας εθνικοφρόνων); Σαν τη Σερβία σήμερα, να μας πέφτουν €100 το μήνα έκαστος. (Η Σερβία έχει $7,234 ΑΕΠ/κατά κεφαλή, δηλ. γύρω στα €5000 το χρόνο, και η κατρακύλα της είναι αποτέλεσμα των πολέμων).

Πελασγέ, σε είχα για πιό ανοιχτόμυαλο.

vasper
14-06-07, 10:15
giorgosts, Αν το κράτος του Λουξεμβούργου ζητούσε το μισό Βέλγιο και το έγραφε στο σύνταγμα και στα βιβλία τους δεν θα είχαν πρόβλημα οι Βέλγοι;

Οι Ψευτομακεδόνες δεν ζητάνε μόνο όνομα, αλλά θέλουν και ιστορία και εδάφη. Ε δεν πρόκειται να τα πάρουν ότι και να λένε κάποιοι διεθνιστούλιδες.

Όσο για το υπερπατριώτες που λες... μην με κάνεις να γελάω. Τέτοιος όρος δεν υπάρχει. Όσο για την Κύπρο, καλύτερα μισή Ελληνική παρά ολόκληρη στα χέρια του Τουρκικού στρατού που θέλανε να την παραδώσουν με το σχέδιο Αυνάν οι διεθνιστούλιδες....

"Λευτεριά στους Αρβανίτες της Βόρειας Μακεδονίας"
Πατριωτική οργάνωση "ΒΟΡΕΙΟ Σ ΕΛΛΑΣ"

:twisted:

George978
14-06-07, 10:29
ΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg) ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΓΙΚΟ!!! ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_%28Belgium%29)!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg
http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_%28Belgium%29

Φαντάζεσται πως αντηχούν αυτά τα λόγια στην πιό πλούσια χώρα του κόσμου (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg) ($89.000 ΑΕΠ κατα κεφαλή) (και στη 13η (http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium)) όταν πας και τους ζητάς να μην αναγνωρίσουν το μικρό βαλκανικό κρατίδιο ή βάζεις βέτο στην είσοδο;

Για όσους δεν κατάλαβαν υπάρχει το κράτος Λουξεμβούργο και η επαρχία Λουξεμβούργο του Βελγίου, η οποία είναι διπλάσια σε μέγεθος από το κράτος. Ακριβώς η ίδια κατάσταση στα μάτια των ευρωπαίων.

Δεν ξέρουν όμως (και δεν θέλουν να ανακατευτούν) ότι οι εθνικιστικές διαφορές χρησιμοποιούνται στα βαλκάνια για εσωτερική πολιτική κατανάλωση.

Νομίζαμε μέχρι τώρα ότι η ιδεολογία της εθνικοφροσύνης στην Ελλάδα πέθανε μετά το Κυπριακό (αυτοί που κάναν τους υπερπατριώτες ήταν οι ίδιοι που παρέδωσαν την πατρίδα στον εχθρό). Αλλά πρέπει να παλέψουμε ακόμη.


Πελασγέ, σε είχα για πιό ανοιχτόμυαλο.

γιατι ρε φιλε να παλεψειc εναντια στην ιδεολογια της εθνικοφροcυνηc δε το καταλαβα δηλαδη προc τι η χρηcη τηc λεξηc ΠΑΛΗ ? :hmm:

και ποιοc ειcαι εcυ που κρινειc τους αλλουc cε ανοιχτομυαλουc και κλειστομυαλουc?

giorgosts
14-06-07, 10:32
giorgosts, Αν το κράτος του Λουξεμβούργου ζητούσε το μισό Βέλγιο και το έγραφε στο σύνταγμα και στα βιβλία τους δεν θα είχαν πρόβλημα οι Βέλγοι;

Με τέτοια μυαλά που έχουμε πως να τους φτάσουμε. Γι' αυτό είμαστε εμείς (και οι σλαβομακεδόνες) εδώ που ήμαστε, και αυτοί είναι εκεί που είναι. Το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο ήταν οι πρώτοι που κατήργησαν τα σύνορά τους με την ίδρυση της BENELUX (http://en.wikipedia.org/wiki/Benelux) που απετέλεσε τη βάση (μαζί με τη Γαλλία και τη Γερμανία) για την ΕΟΚ και μετά Ευρωπαϊκή Ένωση.

Πήγες ποτέ στο Βέλγιο ή στο Λουξεμβούργο; Αν πας θα καταλάβεις.

George978
14-06-07, 10:42
Με τέτοια μυαλά που έχουμε πως να τους φτάσουμε. Γι' αυτό είμαστε εμείς (και οι σλαβομακεδόνες) εδώ που ήμαστε, και αυτοί είναι εκεί που είναι. Το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο ήταν οι πρώτοι που κατήργησαν τα σύνορά τους με την ίδρυση της BENELUX (http://en.wikipedia.org/wiki/Benelux) που απετέλεσε τη βάση (μαζί με τη Γαλλία και τη Γερμανία) για την ΕΟΚ και μετά Ευρωπαϊκή Ένωση.

Πήγες ποτέ στο Βέλγιο ή στο Λουξεμβούργο; Αν πας θα καταλάβεις.


τι ειναι αυτα που λεc παιδιμ , εδω ειναι βαλκανια δεν ειναι παιξε γελαcε.

giorgosts
14-06-07, 10:45
και ποιοc ειcαι εcυ που κρινειc τους αλλουc cε ανοιχτομυαλουc και κλειστομυαλουc?

Εσεις στην Ξάνθη δεν βρίζεστε κάθε μέρα χρησιμοποιώντας ρατσιστικά τη λέξη "πομάκος" σαν κάποιος που είναι τελείως βλάκας και β' κατηγορίας και δεν αξίζει να ζεί δίπλα σας;

Πήγαινε μία βόλτα στο Βέλγιο να δείς πώς είναι να μιλάς και Γαλλικά και Φλαμανδικά, και Ολλανδικά και Γερμανικά, έως και Εγγλέζικα, και να μην καταλαβαίνεις από που αρχίζει η μία χώρα και που τελειώνει η άλλη.

Και όσο αφορά στη λέξη πάλη, είναι υποχρέωση που απορρέει απο το άρθρο 114 του ελληνικού συντάγματος. "Η τήρηση του παρόντος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων που υποχρεούνται να το υπερασπίζουν".

George978
14-06-07, 10:50
δεν ξερειc τι cου γινετε ανθρωπε μου :evil:
δεν εχειc ιδεα τι γινεται cτη ξανθη , τελοc δεν cυνεχιζω κουβεντα μαζι cου , cε απαξιωνω πληρωc κατcε cτιc "δαφνεc" cου

Corto
14-06-07, 10:54
Και στη Μασσαλία βρήκα μερικούς παπούδες που μιλούσαν κάτι που έμοιαζε για Ελληνικά. Μήπως δεν μας τα λεν καλά οι ....καταπατητές Γάλλοι? :p

Τώρα να μπερδεύουμε τα Βαλκάνια με τη BENELUX... κάτι σχετικά με βούρτσες και π...ς το ξέρετε?

pelasgian
14-06-07, 13:28
Ενώ τα λες πολύ καλά, ώριμα και συγκροτημένα, στο τέλος μου τα χαλάς. Λίγο πολύ προτείνεις να επωάσουμε το αυγό του (αλβανικού) φιδιού ως αντίβαρο στις φτωχομπινεδιάρικες σκοπιανές βλέψεις? Και μετά τι? Να δημιουργήσουμε προηγούμενο που θα ανοίξουν (περισσότερο) τις Αλβανικές ορέξεις για την "Τσαμουριά" ? -btw, το μόνο σωστό πράγμα που ΕΚΤΕΛΕΣΕ ;) η Ελληνική πολιτεία ποτέ, και μ' αυτό νομίζω μας την είπαν οι κουλτοροδιεθνιστούληδες της Ε.


Μα δεν είναι Αλβανοί, είναι ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ απόγονοι του Κολοκοτρώνη με ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, όπως ο καπετάνιος του Μορέα ήταν αρβανίτης με ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΙΑΚΗ συνείδηση. Εξάλλου έθνος με σημαία αυτή του Βυζαντίου και εθνικό ήρωα τον Σκιπέρ-μπέη, aka Γιώργο Καστριώτη δεν μπορεί να μην είναι αδέλφια μας!

Αυτοί οι ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ με ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ θέλουν να γίνουν σεβαστά τα ανθρώπινα δικαιώματά τους από τους σλαβόφωνους και να ζήσουν σε μία ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ χώρα, η οποία αν ονομαστεί μακεδονία, θα μιλάει επισήμως ΕΛΛΗΝΙΚΑ, όπως ο Μέγας Αλέκος, και ΙΛΛΥΡΙΑΚΑ (δηλαδή αρβανίτικα), όπως το έμπιστο ιππικό του με το οποίο κατέκτησε όλο το κόσμο, και τότε η Μακεδονία θα έχει ξαναβρεί τον δρόμο της πρός ένα λαμπρό μέλλον κλπ κλπ κλπ με ΣΩΣΤΗ αναφορά προς τις αρχαίες ρίζες της.

Στη συνέχεια θα μπορεί να επιλέξει αν θα προσαρτιστεί και με ποιους. Να μπουν τα παιδιά και στην ΕΕ και στο ΝΑΤΟ και να είμαστε και εμείς χαρούμενοι που μετά τους Κάλας στη Κίνα βρήκαμε και άλλους συγγενείς μας στο κόσμο. Αν έχουμε ΜΠΕΣΑ, αυτό θα πρέπει να κάνουμε για τα αδέλφια μας!

Κάποιος στεναχωρημένος από αυτή τη λύση;


Αξιώμα: δεν πολεμάς προπαγάνδα με λογικά επιχειρήματα, μόνο με spin και αντιπροπαγάνδα.

Αξίωμα: δεν αντιπροπαγανδίζεις κάτι επειδή απαραιτήτως θέλεις ΕΣΥ να το δεις να γίνεται, αλλά επειδή δεν θέλει ο ΑΛΛΟΣ να το δει να γίνεται και αυτό στο δικό μου βιβλίο γράφεται ως burgaining leverage.

Οι τσάμιδες ήταν συνεργάτες των Ναζί και πέθαναν στη πορεία, όπως και πολλοί άλλοι έλληνες προδότες. Ούτε οι Αρβανίτες-Ιλλυριοί ούτε οι Αλβανοί, ούτε άλλοι freedom-loving-people θέλουν να έχουν σχέση με αυτούς. Μετά, οι Βούλγαροι τι δουλειά έχουν στη Μακεδονία για να θυμηθώ και το παλιό βιβλίο ιστορίας;




Πολύ επικίνδυνη πολιτική νομίζω.


Η πολιτική συνήθως είναι. Δεν υπάρχει επιλογή όταν απειλούνται στο ορατό μέλλον τα σύνορά μας. Εξάλλου, έχει πλάκα να το παίζεις τρέλα και να ξέρουν ότι έχεις και τα κανόνια. (Εσύ δηλαδή τι φοβάσαι το όπλο ή τον τρελό που το κρατάει; )

@ ADSLgr.com All rights reserved.