PDA

Επιστροφή στο Forum : Η "ελληνικότητα" της Μακεδονίας, έργο απατεώνων



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

frodo
14-06-07, 13:47
Και όσο αφορά στη λέξη πάλη, είναι υποχρέωση που απορρέει απο το άρθρο 114 του ελληνικού συντάγματος. "Η τήρηση του παρόντος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων που υποχρεούνται να το υπερασπίζουν".

το άρθρο λέγεται 120 απο το Σύνταγμα του 1975/85/01.... ;)

vagskarm
14-06-07, 16:19
Πελασγέ νομίζω παλαιότερα σε δημοσκόπηση στα Σκόπια, για το αν διαλυόταν, σε ποιά χώρα θα ήθελαν να ενσωματωθούν, η πλειοψηφία (ή ένα πολύ σημαντικό ποσοστό) είχε επιλέξει την Ελλάδα. Μήπως τελικά χρειάζεται μια προσέγγιση του τύπου: "μην ακούτε τους ηγέτες σας, είστε δικοί μας εσείς, ελάτε κοντά μας" θα έφερνε καλύτερο αποτέλεσμα ? Λέω τώρα.

Εχω μείνει, λόγω δουλειάς, μόνο μια εβδομάδα στα Σκόπια, και έχω δει και Ελληνες που ζουν εκεί, έτυχε να συνεργαστούμε και έπαθα πλάκα. Δεν τολμάνε να μιλήσουν, παιδιά. Δυστυχώς δεν έμεινα περισσότερο για να έχω καλύτερη εικόνα.

Πάντως δεν είναι δυνατόν να κατηγορείς τους (ίσως) εθνικιστές της χώρας σου και να δίνεις δίκαιο στους (αποδεδειγμένα) εθνικιστές άλλης χώρας που επιβουλεύονται την δική σου. Είναι τουλάχιστον παράκρουση. (εδώ δεν ενοούσα εσένα πελασγέ, γενικά το ανέφερα)

pelasgian
14-06-07, 18:14
Νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρεις χρειάζονται μία σημαία.

19094

Τα λόγια είναι από το Θούριο, η ήλιος της Βεργίνας δείχνει την μακρυνή καταγωγή, τα αστέρια της Ευρώπης το μέλλον, ο δικέφαλος αετός είναι των αρβανιτών και είναι λευκός λόγω των δεσμών με την ελλάδα, το ίδιο και οι γραμμές. Το κόκκινο είναι το χρώμα της θυσίας και το μάυρο το χρώμα της υποδούλωσης, και προέρχεται από το μπαϊράκι των αρβανιτών της ελλάδας στην επανάσταση του 1821. Οι δάφνες είναι από το ελληνικό εθνόσημο για να δείξει το ότι αισθάνονται μισοί έλληνες, όπως πολλά από τα παιδιά των μεταναστών εδώ.

frodo
14-06-07, 18:23
Πελασγέ νομίζω παλαιότερα σε δημοσκόπηση στα Σκόπια, για το αν διαλυόταν, σε ποιά χώρα θα ήθελαν να ενσωματωθούν, η πλειοψηφία (ή ένα πολύ σημαντικό ποσοστό) είχε επιλέξει την Ελλάδα. Μήπως τελικά χρειάζεται μια προσέγγιση του τύπου: "μην ακούτε τους ηγέτες σας, είστε δικοί μας εσείς, ελάτε κοντά μας" θα έφερνε καλύτερο αποτέλεσμα ? Λέω τώρα.

αυτά τα στοιχεία τα έχει επικαλεστεί και ο Καρατζάφερης λέγοντας ότι και αυτός κάπου το άκουσε... πολύ μύθος μου βρωμάει...

pelasgian
14-06-07, 18:47
Πάντως δεν είναι δυνατόν να κατηγορείς τους (ίσως) εθνικιστές της χώρας σου και να δίνεις δίκαιο στους (αποδεδειγμένα) εθνικιστές άλλης χώρας που επιβουλεύονται την δική σου. Είναι τουλάχιστον παράκρουση. (εδώ δεν ενοούσα εσένα πελασγέ, γενικά το ανέφερα)

Επειδή γίνονται πολλά περίεργα στο γειτονικό κρατίδιο, π.χ. οι σλαβόφωνοι αιτούνται και παίρνουν Βουλγάρικα διαβατήρια ώστε να υπάρχει το επιχείρημα: «αυτούς μην τους πειράζετε γιατί είναι δικοί μας», ε, και τους «άλλους» δεν πρέπει να τους πειράξει κανείς, γιατί είναι «δικοί μας».

Άλλες σφαγές δεν χρειαζόμαστε στα Βαλκάνια. Αρκετά είδαμε με τους μουσουλμάνους και τους σέρβους ή τους κροάτες ή τους «κοσοβίτες», δεν χρειάζεται να γίνει γης μαδιάμ και στα Σκόπια. Καλύτερα να «στραβώσουμε» λίγο την ιστορία (δηλαδή να ελληνοποιήσουμε τους αρβανίτες των σκοπίων) για να κατευναστούν τα πνεύματα, παρά να τους αφήσουμε να γίνουν κιμάς.

Βέβαια, αν επιμένουν ότι είναι Μακεδόνες, τότε εμείς θα πρέπει να επιμένουμε να μάθουν ελληνικά.

pelasgian
14-06-07, 19:05
Μήπως αντί να επιμένουμε να αλλάξουν τη σημαία, έπρεπε να επιμένουμε να αλλάξουν τη γλώσσα; Αν υποθέσουμε ότι αυτοί οι άνθρωποι μαθαίναν και μιλούσαν ελληνικά, πόσο άσχημο θα ήταν να λέγονται μακεδόνες; Εγώ γιατί θεωρώ ότι από πίσω βρίσκεται βουλγάρικη «πατέντα» για να πάρουν πίσω τη θεσαλονίκη, που έχασαν πριν 90 χρόνια κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια τους, μέσω ενός προτεκτοράτου που παριστάνει τους μακεδόνες, ώστε να προσαρτήσει την ελληνική μακεδονία και μετά να γίνει βουλγαρία; (Πλέον αυτό βέβαια δεν ισχύει, διότι η Βουλγαρία έχει καλές σχέσεις μαζί μας, σε αντίθεση με το 1940 που παιζόταν αυτό το σχέδιο.)
Οι περισσότεροι βουλγαρόφωνοι κάτοικοι των σκοπίων, φήμες λένε και ο πρωθυπουργός τους πλέον, έχουν και βουλγάρικα διαβατήρια! Ύποπτο δεν σας φαίνεται αυτό;

giorgosts
14-06-07, 19:29
Εγώ γιατί θεωρώ ότι από πίσω βρίσκεται βουλγάρικη «πατέντα» για να πάρουν πίσω τη θεσαλονίκη, που έχασαν πριν 90 χρόνια κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια τους, μέσω ενός προτεκτοράτου που παριστάνει τους μακεδόνες, ώστε να προσαρτήσει την ελληνική μακεδονία και μετά να γίνει βουλγαρία

Η Bουλγαρία είναι πλήρες μέλος της ευρωπαϊκής ένωσης και κάθε πολίτης της δικαιούται την ελεύθερη μετακίνηση, διαμονή, εγκατάσταση, εργασία, διορισμό στο δημόσιο, επιχειρείν, και ακόμη και πολιτογράφηση εφ'όσον πληρεί τις νόμιμες προϋποθέσεις. Είδες να έχει γεμίσει η Θεσσαλονίκη Βούλγαρους; (Εκτός αν βούλγαροι είμαστε όλοι μας εδώ πάνω:twisted: )

vasper
14-06-07, 20:09
(Εκτός αν βούλγαροι είμαστε όλοι μας εδώ πάνω:twisted: )

Σσσττ.... Μη σ'ακούσει ο Μπαμπινιώτης... (οπαδέ του ΠΑΟΚ!!!):whistle:

Nikos321
14-06-07, 21:55
Οι Σκοπιανοί αποκτούν βουλγαρικά διαβατήρια προφανώς για να εκμεταλλευονται τα δικαιώματα του πολίτη της Ε.Ε. Η Βουλγαρία έχει μπει στον 21ο αιώνα. Η Αλβανία, η Τουρκία και τα Σκόπια είναι οι χώρες που έχουν μείνει πίσω, στον 20ο αιώνα, στους Βαλκανικούς πολέμους και στην δημιουργία έντασης.

Είναι λογικό ένα μεγάλο μέρος Σκοπιανών να επέλεγε να έρθει στην Ελλάδα, αν η χώρα τους διαλυόταν. Όχι διότι έχουν ιδιαίτερες σχέσεις φιλίας και συμπάθειας με τους Έλληνες, αν και δεν το αποκλείω, αλλά λόγω του ότι στα μάτια των Σκοπιανών η Ελλάδα είναι μια γειτονική ανεπτυγμένη χώρα με ισχυρή οικονομία και πολλές ευκαιρίες. Θα θέλαν και αυτοι να ζήσουν το Ελληνικό όνειρο. Να αποκτήσουν σύνδεση dsl και να συζητούν στο adsl.gr!!!

Live your myth in Greece.:cool:

Pelasgian, η σημαία είναι δικής σου εμπνεύσεως;

Η ιστορική αλήθεια είναι ότι η ήττα στον Ελληνοτουρκικό του '97, πράγματι επηρέασε θετικά στους Βαλκανικούς πολέμους. Πρώτον δημιούργησε δυσαρέσκεια στην Ελληνική κοινωνία και στο Ελληνικό στράτευμα, με αποτέλεσμα να οδηγήσει στο κίνημα στο Γουδί και στην είσοδο του Βενιζέλου στο Ελληνικό πολιτικό προσκήνιο. Δεύτερο οδήγησε σε αναδιοργάνωση του Ελληνικού στρατού, ο οποίος στον πόλεμο του '97 ήταν μαύρα χάλια. Ο Ελληνικός στρατός εξοπλίστηκε με καλύτερα όπλα. Συν τοις άλλοις, η Ελληνική κοινωνία ήθελε να ξεπλύνει το όνειδος του '97. Για να μην αναφερθώ στην καταλυτική σημασία της συμμετοχής Βενιζέλου στην τελική νίκη.

Αν δεν υπήρχε αυτός, ο αρχιστράτηγος, και αντιβασιλέας, θα έκοβε αμέριμνος βολτούλες με το στράτευμα στην Μακεδονία, και οι Βούλγαροι θα είχαν αποκτήσει την πολυπόθητη έξοδο στο Αιγαίο.

Εν τέλει, το συμπέρασμα που βγαίνει από την στρατιωτική ήττα του '97 είναι ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Γιατί iloxos υποστηρίζεις την άποψη ότι ο πόλεμος του '97 έγινε για την Κρήτη; Διάβασες σε κανένα βιβλίο Ιστορίας αντίθετη άποψη;

pelasgian
14-06-07, 22:13
Η Bουλγαρία είναι πλήρες μέλος της ευρωπαϊκής ένωσης και κάθε πολίτης της δικαιούται την ελεύθερη μετακίνηση, διαμονή, εγκατάσταση, εργασία, διορισμό στο δημόσιο, επιχειρείν, και ακόμη και πολιτογράφηση εφ'όσον πληρεί τις νόμιμες προϋποθέσεις. Είδες να έχει γεμίσει η Θεσσαλονίκη Βούλγαρους; (Εκτός αν βούλγαροι είμαστε όλοι μας εδώ πάνω:twisted: )

Όχι βέβαια, όσοι θέλουν να έρθουν να εργαστούν έρχονται μια χαρά και από όσους ξέρω (γυναίκα φίλου μου είναι Βουλγάρα ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ Ελληνικών παρακαλώ!) είναι εξαιρετικοί άνθρωποι.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν γύρω στα 2εκκ άνθρωποι - κάποιοι αλβανόφωνοι κάποιοι σλαβόφωνοι - που έμειναν «στα παλιά», σε σχέδια όταν η θεσσαλονίκη ήταν 20 χρόνια ελληνική και η πρόσβαση στο Αιγαίο ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού. Τώρα υπάρχει πρόσβαση κανονικά και με το νόμο και διάθεση συνεργασίας και φιλίας.

Όμως το άλλο το βρυκολακιασμένο προτεκτοράτο εξακολουθεί να υπάρχει, δημιουγώντας ηλίθιους εθνικισμούς και κίνδυνο να μην τελειώσει αυτή η μλκ καλά και να ξεσπιτωθεί πολύς κόσμος.

Δεν μπορεί να δημιουργηθεί εθνική συνείδηση «μακεδονική» σε μία χώρα που κάποιοι αισθάνονται αρβανίτες, άλλοι βούλγαροι και άλλοι έλληνες. Ή θα το ονομάσουν ελεύθερη ζώνη επενδύσεων και μπίζνας στυλ ελβετία με τρεις επίσημες γλώσσες με όνομα άλλο πλην Μακεδονίας ή θα το χωρίσουν ή αν θέλουν να λέγονται μακεδόνες, να κάνουν τη μακεδονική επίσημη γλώσσα, δηλαδή την ελληνική και όταν τη μιλάει το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού μετά από 30-40 χρόνια, ΤΟΤΕ το ξανασκεφτόμαστε τι είναι.

Το να το ξεφτυλίσουν εις βάρος μας δεν πρέπει να είναι επιλογή πάντως.



Pelasgian, η σημαία είναι δικής σου εμπνεύσεως;


:whistle:

Έχω κι'άλλη!

19089

Με το σκεπτικό ότι Αλβανοί, Βούλγαροι και Έλληνες τα βρήκαμε σε ένα «ουδέτερο» έδαφος, που μας επιτρέπει να δοκιμάσουμε συνεργασίες χωρίς να αισθανόμαστε ότι παρανακατευτήκαμε στα εθνικά εδάφη μας. Τρεις πρωτεύσες γύρω γύρω, Θεσσαλονίκη, Σόφια, Τίρανα, κόσμος και από τις τρεις χώρες, ανάπτυξη για όλους, φιλία και συνεργασία, τρεις επίσημες γλώσσες, υπό την αιγίδα της ΕΕ και στα εδάφη της βορείου μακεδονίας. Μάλιστα, θα μπορούσε να περιλαμβάνει και τα εδάφη του Κοσόβου, οπότε να είναι ΚΑΙ οι Σέρβοι μέσα, ως εκ τούτου να λυθεί το θέμα του Κοσόβου, χωρίς αιματοχυσία.

Nikos321
15-06-07, 11:05
Ουαου, αν δεν υπήρχε και ο αλυτρωτισμός στην μέση, θα είμασταν πρότυπο για ειρηνική συνύπαρξη στους μεσανατολικάνους! Αλλά όχι. Εδώ είναι η χερσόνησος του Αίμου.
Όσο για το όραμα του Ρήγα, μάλλον οι πολλοί αιώνες οθομανοκρατίας του είχαν θολώσει την σκέψη. Δεν γνώριζε πως οι Βούλγαροι και οι Έλληνες θα αναπαρηστούσαν, real time, την σύγκρουση Σαμουήλ Β' και Βασιλείου Β' (the Bulgar Slayer, σαν metal συγκρότημα ακούγετε).

Πόσοι Έλληνες περιπου, υπάρχουν αλήθεια στα Σκόπια;

stelpas
15-06-07, 12:05
δεν ξερειc τι cου γινετε ανθρωπε μου :evil:
δεν εχειc ιδεα τι γινεται cτη ξανθη , τελοc δεν cυνεχιζω κουβεντα μαζι cου , cε απαξιωνω πληρωc κατcε cτιc "δαφνεc" cου

Ουτε εγω ξερω τι γινεται ακριβως στην Ξανθη.Ομως οτι η ελληνικη εκκλησια αντι να βοηθησει αυτους που παραγματικα εχουν αναγκη βοηθαει αυτους που θελουν να κανουν τις γυναικες τους κουνελες,αυτο το ξερω.Οτι επιλεγει να χρηματοδοτει μονο χριστιανους ενω δεχεται(μεσω της φορολογιας)να χρηματοδοτειται απο ολους τους ελληνες πολιτες ανεξαρτητου θρησκευματος και αυτο το ξερω.
Κανω λαθος;

WAntilles
15-06-07, 12:14
...the Bulgar Slayer...

Γκελλλλαρίδη.

vasper
15-06-07, 14:15
Ουτε εγω ξερω τι γινεται ακριβως στην Ξανθη.Ομως οτι η ελληνικη εκκλησια αντι να βοηθησει αυτους που παραγματικα εχουν αναγκη βοηθαει αυτους που θελουν να κανουν τις γυναικες τους κουνελες,αυτο το ξερω.Οτι επιλεγει να χρηματοδοτει μονο χριστιανους ενω δεχεται(μεσω της φορολογιας)να χρηματοδοτειται απο ολους τους ελληνες πολιτες ανεξαρτητου θρησκευματος και αυτο το ξερω.
Κανω λαθος;

ΝΑΙ... κάνεις λάθος.

!!! Μιλάς για το επίδομα που δίνει για το τρίτο παιδί; Μωρέ... τόσα εκατομμύρια είναι που οι άνδρες θέλουν να το πάρουν και κάνουν κουνέλες τις γυναίκες; Επίσης δεν υπάρχει χρηματοδότηση της εκκλησίας από φόρους. Οι παπάδες πληρώνονται από το κράτος με αντάλλαγμα τα λεφτά της Εκκλησίας - που τα ΧΑΡΙΣΑΝ Έλληνες Χριστιανοί (δικά τους είναι ότι θέλουν τα κάνουν) - να βρίσκονται άτοκα στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Αν έχεις πρόβλημα με τον Χριστιανισμό πιάσε τα ιδεολογικά και άσε την μαύρη προπαγάνδα.

anon
15-06-07, 19:01
Eαν κανείς κάνει τρίτο παιδί, για να πάρει το επίδομα των 2000 ευρώ και τον "μισθό" των 140 ευρώ το μήνα είναι και πολύ βλάκας. Τα έξοδα ενός παιδιού ειναι σημαντικά μεγαλύτερα, οπότε αυτά ειναι απλώς ενα βοήθημα. Θα βοηθούσε περισσότερα θεσμικά κίνητρα, αλλά άστο αυτή ειναι άλλη κουβέντα. (τα 2000 ευρώ ειναι λιγότερα απο όσο θα δώσεις για την γέννα στην κλινική, και ένας παιδικός - δημοτικός - σταθμός κοστίζει τουλαχιστον 150 ευρώ). Αυτά τα λέει ένας τρίτεκνος, που έκανε τρία παιδιά μέχρις στιγμής επειδή θέλει να χει παιδιά.

yiapap
15-06-07, 19:18
Δε νομίζω να υπάρχει εθνικιστική βιομηχανία αλλά το μόνο που υπάρχει είναι οι φιλότιμες προσπάθειες κάποιων που τους πνίγει το δίκιο με τα όσα συμβαίνουν: Τρώμε καρπαζιές φάπες και κλωτσωπατινάδες και είμαστε αναγκασμένοι να λέμε ευχαριστώ γιατί έτσι μας λένε οι αμερικανοί που μας ελέγχουν οικονομικά, αλλά και γιατί εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε τίποτα σε διπλωματικό επίπεδο. Και πως να κάνουμε αφού βγαίνουν στην επιφάνεια περίεργες απόψεις σαν τη δική σου που στο όνομα της κοινωνίας των πολιτών, της ειρηνικής συνύπαρξης και συναδέλφωσης προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι πρέπει να μάθουμε να μας αρέσουν οι καρπαζιές γιατί έτσι είμαστε δημοκράτες και ειρηνιστές.Mπορεί κάποιος να μεταφράσει το παραπάνω στα Τούρκικα, από κάτω να βάλει την υπογραφή των Γκρίζων Λύκων και ως παραλήπτη της επιστολής τον Χράντ Ντίνκ;
Ευχαριστώ.
---------------
@vagskarm,
Βλέπω με τους urban legends τα πας πολύ καλά ε;
Ποτέ δεν έγινε τέτοιο δημοψήφισμα, όπως ποτέ δεν προτάθηκε η Ελληνική για επίσημη γλώσσα των ΗΠΑ, όπως ποτέ μπλα,μπλα,μπλα ;)
--------------
@giorgosts
Δε γέμισε η Μακεδονία Βουλγάρους;
Για πέρνα μια βόλτα από τον Πλαταμώνα και το Λιτόχωρο και τα ξαναλέμε! :lol:

stelpas
15-06-07, 21:23
Αν έχεις πρόβλημα με τον Χριστιανισμό πιάσε τα ιδεολογικά και άσε την μαύρη προπαγάνδα.

Τους ιερεις της εκλλησιας της Ελλαδας ποιος τους πληρωνει;

Νομιζω ειναι αστειο να υποστηριζει καποιος πως με τον εναν ή αλλο τροπο δεν πληρωνει το κρατος την ΕτΕ.Βασικος φοβος αλλωστε των ιερεων ειναι αυτος.Πως καποια στιγμη δεν θα θεωρουνται δημοσιοι υπαλληλοι.

frodo
15-06-07, 21:44
εγώ θεωρώ ότι εφόσον προσφέρουν λειτούργημα και βάλσαμο ψυχής για μια μερίδα των συνανθρώπων μας πρέπει να θεωρούνται δημόσιοι λειτουργοί καθώς είναι υποχρέωση του κράτους να ακούει και να πληρεί τις ανάγκες τις κοινωνίας, αν για 3 εκατομμύρια η εκκλησία και ο εκκλησιασμός είναι σημαντικό στοιχείο της ζωή τους, τότε αυτό το αγαθό καθίσταται ζωτικό και για το κράτος.
Το ίδιο πιστεύω πρέπει να ισχύσει και για τους λειτουργούς άλλων θρησκευμάτων, όλοι προσφέρουν δημόσιο κοινωνικό έργο πρέπει να είναι κατ'επέκταση δημόσιοι λειτουργοί με θεσμική ανεξαρτησία, (άλλωστε κανείς δεν μπορεί να υπακούει σε δύο αφέντες, και στο Αρχιεπίσκοπο και στους νόμους του Κράτους.)
Προσοχή μιλάμε πάντα για τους εφημέριους στις γειτονιές και όχι στην Εκκλησία ως θεσμό ο οποίος πρέπει να διαχωριστεί απο το Κράτος.

George978
15-06-07, 21:51
Ουτε εγω ξερω τι γινεται ακριβως στην Ξανθη.Ομως οτι η ελληνικη εκκλησια αντι να βοηθησει αυτους που παραγματικα εχουν αναγκη βοηθαει αυτους που θελουν να κανουν τις γυναικες τους κουνελες,αυτο το ξερω.Οτι επιλεγει να χρηματοδοτει μονο χριστιανους ενω δεχεται(μεσω της φορολογιας)να χρηματοδοτειται απο ολους τους ελληνες πολιτες ανεξαρτητου θρησκευματος και αυτο το ξερω.
Κανω λαθος;

κοιτα φιλε , δεν θελω να επεκταθω cτα τηc εκκληcιαc γιατι οι αποψειc μου περι αυτηc ειναι λιγο πολυ γνωcτεc απο τα λεγομενα μου. ΑΛΛΑ επειδη εθιξεc τα των επιδοματων γενικα , οι μουcουλμανοι cτη θρακη μαθε λοιπον οτι παιρνουν επιδοματα απο τη τουρκια και τα επιδοματα αυτα δεν ειναι μονο τζαμπα πιατα να βλεπουν ναζλι και νικο πριν απο εμαc.

stelpas
15-06-07, 21:56
εγώ θεωρώ ότι εφόσον προσφέρουν λειτούργημα και βάλσαμο ψυχής για μια μερίδα των συνανθρώπων μας πρέπει να θεωρούνται δημόσιοι λειτουργοί καθώς είναι υποχρέωση του κράτους να ακούει και να πληρεί τις ανάγκες τις κοινωνίας, αν για 3 εκατομμύρια η εκκλησία και ο εκκλησιασμός είναι σημαντικό στοιχείο της ζωή τους, τότε αυτό το αγαθό καθίσταται ζωτικό και για το κράτος.

Με αυτο τον τροπο ομως το λειτουργημα το μετατρεπεις σε επαγγελμα και μαλιστα δημοσιοπαλληλιστικο.Το αποτελεσμα ειναι να ασχολουνται ανθρωποι αμφιβολου ποιοτητας που το μονο που δεν εχουν στο μυαλο τους ειναι η διδασκαλια του Ιησου.....

Εχω ενα φιλο Ιεχωβα ιερεα.Μενει σε ενα σπιτι με την γυναικα του και τα 5 παιδια του.Εχει σπουδασει αγγλικη φιλολογια στο Λονδινο.Τωρα ειναι μαραγκος,μπογιατζης,υδραυλικος και την ιδια στιγμη εκτελει και τα ποιμαντικα του καθηκοντα.Πινουμε μαζι κρασακι και κανουμε φιλοσοφικες συζητησεις.Διαφωνουμε στα...μεταφυσικα ομως σημασια εχει πως αυτος ο ανθρωπος με εχει πεισει πως πραγματικα πιστευει.Δεν κανει επαγγελμα.Ουτε...ψηφους.

sdikr
15-06-07, 21:59
Με αυτο τον τροπο ομως το λειτουργημα το μετατρεπεις σε επαγγελμα και μαλιστα δημοσιοπαλληλιστικο.Το αποτελεσμα ειναι να ασχολουνται ανθρωποι αμφιβολου ποιοτητας που το μονο που δεν εχουν στο μυαλο τους ειναι η διδασκαλια του Ιησου.....

Εχω ενα φιλο Ιεχωβα ιερεα.Μενει σε ενα σπιτι με την γυναικα του και τα 5 παιδια του.Εχει σπουδασει αγγλικη φιλολογια στο Λονδινο.Τωρα ειναι μαραγκος,μπογιατζης,υδραυλικος και την ιδια στιγμη εκτελει και τα ποιμαντικα του καθηκοντα.Πινουμε μαζι κρασακι και κανουμε φιλοσοφικες συζητησεις.Διαφωνουμε στα...μεταφυσικα ομως σημασια εχει πως αυτος ο ανθρωπος με εχει πεισει πως πραγματικα πιστευει.Δεν κανει επαγγελμα.Ουτε...ψηφους.

Να το προσέξεις αυτό, 1000 φόρες ΧΟ παρά αυτό

George978
15-06-07, 22:03
1000 φορεc οπαδοc της λογικηc και τηc ανθρωπιαc παρα οτιδηποτε που cου δινει τζαμπα (δηθεν) τικετ το χεβεν

sdikr
15-06-07, 22:11
1000 φορεc οπαδοc της λογικηc και τηc ανθρωπιαc παρα οτιδηποτε που cου δινει τζαμπα (δηθεν) τικετ το χεβεν

Μην το πάρεις στράβα

αλλά στην Ελληνική έχουμε το σ και το ς
θα σε παρακαλούσα να κάνεις χρήση αυτών

stelpas
15-06-07, 22:13
Να το προσέξεις αυτό, 1000 φόρες ΧΟ παρά αυτό
Προφανως κατι τετοιο θα πιστευε και αυτος που πριν 20 χρονια ειχε παει στο φροντιστηριο που ειχαν ανοιξει αυτος και η γυναικα του με το δικανο....
Για αυτο κανει και τοσες δουλειες.Εκανε και 3 χρονια φυλακη επι χουντας.

George978
15-06-07, 22:18
Μην το πάρεις στράβα

αλλά στην Ελληνική έχουμε το σ και το ς
θα σε παρακαλούσα να κάνεις χρήση αυτών

λυπαμαι δε μπορω να το κανω αυτο , αν αντιβαινει cε κανονεc του φορουμ ομωc θα το cταματηcω

sdikr
15-06-07, 22:22
λυπαμαι δε μπορω να το κανω αυτο , αν αντιβαινει cε κανονεc του φορουμ ομωc θα το cταματηcω

οι κανόνες λένε, γράφουμε στην ελληνική δημοτική, οπότε θα σε παρακαλούσα να το σταματήσεις

mpokeras
16-06-07, 02:11
Μπορεί να μου πεί ο no_logo που έκανε το αρχικό πόστ από που προκύπτει ο τίτλός <Η "ελληνικότητα" της Μακεδονίας, έργο απατεώνων>;;;
Ακόμη κι αν είναι έτσι που τα γράφουν οι κκ του ΙΟΥ, τότε δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι που αλλάζει την (αποδεδειγμένη) Ελληνικότητα της Μακεδονίας αλλά με αλλάγή στα επίθετα Σλαβόφωνων.

Μην τρελαινόμαστε και μην υιοθετούμε ότι μας φαίνεται "σικ", "προχωρημένο" και "αριστερό"....

giorgosts
16-06-07, 02:57
Στα μέρη τα δικά μας τους Σλαβόφωνους τους λένε "Γάλλους" Είναι πολλά χωριά, αλλά με ελληνική εθνική συνείδηση. Βέβαια και σλάβικη να είχαν, δεν πάει να πεί ότι πρέπει να τους περάσουμε και από ιερή εξέταση για να αλλάξουν. Τα επίθετα, όπως και όλων μας, έχουν άλλα ελληνική, άλλα σλάβικη, άλλα αρβανίτικη και άλλα τούρκικη ετυμολογία.

Εδώ, για να ελαφρύνει το κλίμα, πάει ένα ανέκδοτο:
Είχαμε παλιά ένα δεσπότη, που όταν οι γυναίκες εξομολογούνταν και έλεγαν "Συγχώρησέ με Πάτερ, απάτησα τον άντρα μου", αυτός απαντούσε: Δεν θα λέτε απάτησα, σκόνταψα θα λέτε. Και το ήξεραν σκόνταψα η μία, σκόνταψα η άλλη, και περνούσαν τα χρόνια.

Έρχεται ο καιρός και ο δεσπότης αποδήμησε. Ο καινούργιος ανέλαβε και καθήκοντα πνευματικού, και άκουγε τις γυναίκες να σκοντάφτουν συνέχεια. Βλέπει και την κατάσταση στην πόλη με τις λακκούβες παντού, μία και δυό πάει στο Δήμαρχο.

- Δήμαρχε φτιάξε καμιά λακκούβα, όλες οι γυναίκες σκοντάφτουν.
Ο δήμαρχος γελάει με γέλια τρανταχτά :rofl::rofl:Χα! Χα! Χα! (γιατί ήξερε τι σήμαινε)

- Μην γελάς καθόλου γιατί είναι επικίνδυνα. Η γυναίκα σου δύο φορές σκόνταψε αυτό το μήνα
:twisted::twisted:

yiapap
16-06-07, 03:12
Στα μέρη τα δικά μας τους Σλαβόφωνους τους λένε "Γάλλους" Είναι πολλά χωριά, αλλά με ελληνική εθνική συνείδηση. Βέβαια και σλάβικη να είχαν, δεν πάει να πεί ότι πρέπει να τους περάσουμε και από ιερή εξέταση για να αλλάξουν. Τα επίθετα, όπως και όλων μας, έχουν άλλα ελληνική, άλλα σλάβικη, άλλα αρβανίτικη και άλλα τούρκικη ετυμολογία. Αυτό είναι το πρόβλημα που καταδεικνύει το αρχικό post. Αν και... εμπρηστικό σαν τίτλος δεν παύει να είναι αλήθεια ότι κατηγορούμε τους Τούρκους, τους Βούλγαρους, τους Αλβανούς και προσφάτους τους Πρώην Γιουγκοσλαβοδημοκρατομακεδόνες για αυτά που έκαναν ή κάνουν αλλά πολλοί, πολλοί λίγοι έχουμε το θάρρος να μιλήσουμε για τις δικές μας ιερές εξετάσεις.
Και όταν το κάνουμε συνήθως το κάνουμε από αντίδραση του τύπου "Γιατί λέτε για τους Σκοπιανούς, αφού κι εμείς... μπλα-μπλα"
Αυτός ο συμψηφισμός που έχει γίνει τρίτη φύση (δεύτερη είναι η διαφθορά) κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι και το καλύτερο δείγμα δημοκρατίας και ελευθερίας.

giorgosts
16-06-07, 03:31
Μην ξεχνάμε και τους ΡΟΜ σε όλες τις βαλκανικές χώρες, είτε τους περιπλανόμενους, είτε τους εγκατεστημένους. Κρατούν τον πολιτισμό και τα έθιμά τους, αν και πολλοί είναι αφομοιωμένοι στις διάφορες χώρες.

Από αυτά δεν βγάζεις άκρη. Πώς αισθάνεται ο καθένας είναι δικό του ζήτημα.

blizard
16-06-07, 06:01
Αν και... εμπρηστικό σαν τίτλος δεν παύει να είναι αλήθεια ότι..
O τίτλος δεν είναι εμπρηστικός απλά , είναι παραπληροφόρηση, ψέμα, χοντρή προπαγάνδα κλπ κλπ.

Δεν διαφέρει τόσο πολύ από το να γράψει κάποιος "η ισότητα μαύρων-λευκών είναι έργο απατεώνων, ο Χίτλερ είχε δίκιο" , ή ότι άλλο του κατέβει με ανάλογο κείμενο και ψευτο-στοιχεία.

ΥΓ
Για να είναι ξεκάθαρα όλα δηλαδή... το αφήνετε υποθέτω επειδή φαίνεται σε ποιους απευθύνεται, και είναι τόσο γελοίο που δεν αποτελεί πρόβλημα για ανθρώπους σαν εμάς.

gtl
17-06-07, 04:48
Στο εγχειρίδιο Ιστορίας της τρίτης Λυκείου αναφερόταν εδώ και χρόνια ότι η Μακεδονία απέκτησε την σημερινή συντριπτική πλειοψηφία Ελλήνων μετά την συνέρρευση των προσφύγων από την Μικρασιατική καταστροφή, τον εκριζωμό των Ποντίων και την ανταλλαγή πληθυσμών με την Βουλγαρία. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει βιβλίο ιστορίας που να αμφισβητεί ότι στις αρχές του 20ου αιώνα υπήρχε πολυπληθές Βουλγαρικό στοιχείο στην Μακεδονία (χωρίς αυτό να σημαίνει αναγκαστικά Βουλγαρική πλειοψηφία). Στατιστικές της εποχής που δείχνουν την παρουσία Βουλγάρων, Σλάβων και Εβραίων (των τελευταίων κυρίως στην Θεσσαλονίκη, όπου κάποιες εποχές αποτελούσαν και πλειοψηφία) υπάρχουν στα βιβλία ιστορίας μας και δεν αποκρύπτονται.

Για ποιές "συνομωσίες σιωπής" μιλάνε πάλι οι υστερικοί του "Ιού"? Και πού κολλάει ο τίτλος του νήματος? Μήπως οι αρχαίοι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνες επειδή μια ανυπόληπτη ερευνήτρια πλαστογράφησε στοιχεία για ένα χωριό του 1910? Μήπως οι ακροαριστεροί δεν διαφέρουν από τους Καρατζαφερικούς στην χρήση ύβρεων στην θέση επιχειρημάτων?

Mε την ευκαιρία, όταν η Λαϊκή Κίνα επέβαλλε την χρήση του ονόματος "Ταϊβάν" για την Δημοκρατία της Κίνας, γιατί δεν επιδείξατε την ίδια ευαισθησία για το δικαίωμα των Κινέζων της Ταϊβάν να αυτοπροσδιορίζονται? Ή εκεί προείχε η αλληλεγγύη στους "συντρόφους" της Λαϊκής Κίνας?

PGiannikos
17-06-07, 08:07
Τι σχέση έχει η ελληνικότητα της Μακεδονίας (δηλαδή της FYROM) με την παράθεση στο αρχικό post?
Εξαρτάται η ελληνικότητα της Μακεδονίας από τη σύνθεση του σημερινού πληθυσμού?
Δε νομίζω. Απλά, η σύνθεση του σημερινού πληθυσμού της FYROM αποτελεί λόγο για να μην έχουμε εδαφικές διεκδικήσεις αφού δεν πρόκειται πλέον περί ελληνικού πληθυσμού.
Αλλά αυτό είναι άσχετο με την ελληνικότητα της Μακεδονίας ως ονομασία περιοχής. Ονομασία και τίποτε άλλο. Ούτε ιδιοκτησία, ούτε στόχο. Ουδείς εχέφρων Έλληνας δε θεωρεί ότι το γεγονός ότι τη σήμερον ημέρα ο τόπος που κατοικείται από άλλο έθνος και οριοθετείται ως αυτόνομο κράτος είναι τμήμα της αρχαίας Μακεδονίας αποτελεί λόγο να υπάρξουν εδαφικές διεκδικήσεις επί αυτού. Η μοναδική διεκδίκηση είναι στην ονομασία, αφού αυτή, εάν δοθεί αυτούσια και μονολεκτική ως Μακεδονία, αποτελεί πλέον αποποίηση της αναγνώρισης της ευρύτερης περιοχής - που ανήκει σε άλλα κράτη - ως Μακεδονία ή/και δίνει έναυσμα στην εν λόγω χώρα να ξεκινήσει διεκδικήσεις επί εδαφών γειτονικών κρατών που ονομάζονται Μακεδονίες.
Η Μακεδονία ως ονομασία και ως Ιστορική οντότητα παραμένει ελληνική αλλά επειδή η χώρα μας αναγνωρίζει και υπακούει σε όλες τις διεθνείς Συνθήκες, αποποιείται πάσης εδαφικής διεκδικήσεως πηγάζουσας από Ιστορικούς λόγους.
Αλλιώς θα έπρεπε να διεκδικήσουμε διάφορα εδάφη, αλλά έτσι θα ξεκινούσαν κι άλλοι να κάνουν το ίδιο, για παράδειγμα, η Αγγλία, η Ισπανία, η Πορτογαλία και η Γαλλία να διεκδικήσουν την κυριότητα της Αμερικής. :rolleyes:
Άρα, ένα όνομα με συνθετικό μεν τον όρο Μακεδονία θα ήταν αποδεκτό, εφόσον δε οι γείτονές μας υπέγραφαν μια κοινή, πολυμερή συνθήκη στην οποία θα δηλωνόταν ξεκάθαρα ότι η ονομασία της χώρας δε θα αποτελέσει λόγο ή αιτία εδαφικής διεκδικήσεως επί περιοχών γειτονικών κρατών με τα οποία μοιράζονται την αρχαία Μακεδονία βάσει των Ιστορικών οριοθετήσεων.
Έτσι λύνεται το πρόβλημα άπαξ δια παντός και αφήνουμε ο ένας τον άλλον να απολαύσει τα καλοκαιρινά του μπάνια και τα χειμερινά του σκι χωρίς τέτοια ηλίθια προβλήματα. :)

giorgosts
17-06-07, 11:50
Ναι, αλλά δεν μπορούμε να υπαγορεύσουμε (ή να απαγορεύσουμε) στα άλλα κράτη πως θα λένε το κρατίδιο (ειδικά αν σκεφτείς πως υπάρχουν και άλλες παρόμοιες καταστάσεις που δεν οδηγούν σε πολιτικές τριβές, όπως θα διάβασες σε προηγούμενο post μου (http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=1236165&postcount=192)). Πάμε έξω και μας λένε "Βρείτε τα, εμείς πώς τα βρήκαμε;"


Αυτά που είπες ισχύουν για εμάς, εμείς πώς θα το λέμε. Αυτό που έχει επικρατήσει να λέγεται "διπλή ονομασία" Εμείς σαν Ελλάδα δεν μπορούμε να σας αναγνωρίσουμε, για λόγους ιστορικούς και πολιτικούς, ως "Μακεδονία", αλλά διεθνώς έχετε κάθε δικαίωμα να λέγεστε όπως θέλετε.

De Facto, De Jure ή De Niro :p

vasper
17-06-07, 16:53
giorgosts, φυσικά και θα το υπαγορεύσουμε. Ότι απειλεί έστω και στο ελάχιστο την εδαφική μας ακεραιότητα και την ιστορική αλήθεια είναι χρέος μας να το υποδεικνύουμε. Ποσώς με ενδιαφέρει αν οι Σκοπιανοί δεν το θέλουν ή οι φίλοι τους. Εμείς θα το επιβάλλουμε. Αλλιώς... "Λευτεριά στους Αρβανίτες της Βορείου Μακεδονίας."

giorgosts
17-06-07, 17:22
giorgosts, φυσικά και θα το υπαγορεύσουμε. Ότι απειλεί έστω και στο ελάχιστο την εδαφική μας ακεραιότητα και την ιστορική αλήθεια είναι χρέος μας να το υποδεικνύουμε. Ποσώς με ενδιαφέρει αν οι Σκοπιανοί δεν το θέλουν ή οι φίλοι τους. Εμείς θα το επιβάλλουμε. Αλλιώς... "Λευτεριά στους Αρβανίτες της Βορείου Μακεδονίας."

Πήγαινε εκεί που έχουν μυαλά σαν τα δικά σου (Σερβία, Αλβανία, Σκόπια, Κόσοβα) να δεις πώς περνάνε. Ειδικά στη Σερβία που ήταν η πλουσιότερη χώρα του ανατολικού μπλοκ και όταν βγήκαν οι ομοϊδεάτες σου την κάναν τη φτωχότερη.

Η Ελλάδα δεν αποτελεί μέρος του βαλκανικού προβλήματος. Είναι πλήρες μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωζώνης. Αυτοί (οι Ευρωπαίοι, και εμείς αν θέλουμε να συνεχίσουμε να ήμαστε μέλη της) σέβονται τα δικαιώματα της αυτοδιάθεσης και του αυτοπροσδιορισμού.

vasper
17-06-07, 17:38
Πήγαινε εκεί που έχουν μυαλά σαν τα δικά σου (Σερβία, Αλβανία, Σκόπια, Κόσοβα) να δεις πώς περνάνε. Ειδικά στη Σερβία που ήταν η πλουσιότερη χώρα του ανατολικού μπλοκ και όταν βγήκαν οι ομοϊδεάτες σου την κάναν τη φτωχότερη.

Η Ελλάδα δεν αποτελεί μέρος του βαλκανικού προβλήματος. Είναι πλήρες μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωζώνης. Αυτοί (οι Ευρωπαίοι, και εμείς αν θέλουμε να συνεχίσουμε να ήμαστε μέλη της) σέβονται τα δικαιώματα της αυτοδιάθεσης και του αυτοπροσδιορισμού.

Βεβαίως και έχουν δικαίωμα αυτοδιάθεσης και αυτοπροσδιορισμού. Αρκεί να μην πατάνε στο δικό μου δικαίωμα.

Τις προσωπικές σου εκτιμήσεις για το πρόσωπό μου θα τις λάβω σοβαρά υπ' όψιν μου. Τις έχω εκτυπώσει ήδη σε μαλακό χαρτί και πάω μέσα για μια δουλίτσα που έχω....:twisted:

giorgosts
17-06-07, 17:59
Καμία προσωπική διαφορά μαζί σου. Ιδέες παλεύουν με ιδέες. Ο πλειοψηφών νικά.

Βέβαια δεν γίνεται στην πράξη. Τις πιό πολλές φορές άλλα λένε στον κόσμο για να του χαϊδέψουν τα αυτιά (εθνικιστικές κορόνες), και άλλα όταν είναι για σοβαρά. Και τα σοβαρά είναι ότι ΚΑΜΙΑ ελληνική πολιτική ηγεσία δεν θα αφήσει την Ελλάδα να οπισθοχωρήσει στην εποχή των βαλκανικών πολέμων.

(Αυτά σου τα λέω από προσωπική εμπειρία αφού έχω ακούσει από πρώτο χέρι τί έλεγε ο Σαμαράς (γνωστός "Μακεδονοφάγος") έξω στα γνωστά συλλαλητήρια, και τι έλεγε στους άλλους ευρωπαίους μέσα στα τραπέζια. Από που το ξέρω δεν θα σου πω για ευνόητους λόγους. Πάντως μέσα έλεγε: πείτε κάτι καλό και για μένα, γιατί θα χάσουμε τις εκλογές και θα βγει ο Άλλος. Και μόλις του είπανε στα αρ..δια μας αν βγεις εσύ ή ο άλλος, αποχώρησε από την κυβέρνηση και έκανε δικό του κόμμα με σημαία τη μακεδονοφαγία. Και ο κόσμος ο χαζός συνέχιζε να πηγαίνει στα συλλαλητήρια)

George978
17-06-07, 19:43
Και ο κόσμος ο χαζός συνέχιζε να πηγαίνει στα συλλαλητήρια


ενω ο εξυπνος εμενε στο σπιτι του.

giorgosts
17-06-07, 19:57
Ο "έξυπνος" ψήφισε τον άλλον, ο οποίος αν και με το ένα πόδι στον τάφο έκανε την ενδιάμεση συμφωνία (Συμφωνία Χόλμπρουκ) που έχουμε και σήμερα. Χάρη σε αυτή αλλάξανε τη σημαία και το σύνταγμα, και μπήκαν και σε διεθνή φόρα (ακόμη και στη FIFA και στη EUROVISION) με το προσωρινό όνομα FYROM. Και πήγαν -και αυτοί και εμείς- μπροστά.

WAntilles
18-06-07, 00:52
Ότι απειλεί έστω και στο ελάχιστο την ιστορική αλήθεια είναι χρέος μας να το υποδεικνύουμε.

Θες να αρχίσω να γράφω πόσα πράγματα στο δικό μας Σύνταγμα, ψεύδονται ασύστολα για τη δική μας "ιστορική" "αλήθεια";

Θες να πάω και στα δικά μας σχολικά βιβλία ιστορίας να δούμε πόσο ψεύδονται ασύστολα για τη δική μας "ιστορική" "αλήθεια";

Για αμφότερα τα παραπάνω, μιλώ για ζητήματα παντελώς άσχετα με το Σκοπιανό.

vasper
18-06-07, 10:44
Θες να αρχίσω να γράφω πόσα πράγματα στο δικό μας Σύνταγμα, ψεύδονται ασύστολα για τη δική μας "ιστορική" "αλήθεια";

Θες να πάω και στα δικά μας σχολικά βιβλία ιστορίας να δούμε πόσο ψεύδονται ασύστολα για τη δική μας "ιστορική" "αλήθεια";

Για αμφότερα τα παραπάνω, μιλώ για ζητήματα παντελώς άσχετα με το Σκοπιανό.

Από πότε δύο ψέμματα κάνουν μία αλήθεια; Αυτό WAN δεν είναι λογική. Είναι παράλογο.

Υποθέτω μιλάς για το βιβλίο της κυρίας Ρεπούση με τον συνωστισμό και την αποσιώπηση της σφαγής στα Ψαρά;

iloxos
18-06-07, 10:56
Μερικά πράγματα δεν τα κάνετε

Δεν συζητάτε πχ την σεξουαλική ζωή της μητέρας σας για παράδειγμα. Όλοι κάτι θα πούμε για κάποια άλλη, (κακώς φυσικά...) αλλά μερικά πράγματα είναι ιερά. Τώρα να βγαίνετε και να λέτε (έστω και αν το ξέρετε ) ότι η μαμά σας είναι π**** δεν το καταλαβαίνω…Όσο και να τη μισείτε ορισμένοι γιατί δεν σας φέρθηκε καλά πάλι δεν νομίζω να το κάνετε…

Δε λέω, δεν είμαστε και τα καλύτερα παιδιά αλλά μέσω ποστ που έκανα προσπάθησα να σας δείξω οτι ούτε τίποτα σφαγείς είμαστε ούτε τίποτα δολοφόνοι.
Έχουμε και ‘μείς αίματα στα χέρια μας, αλλά γέμισαν για να μπορούν κάποιοι άλλοι λιγότερο τυχεροί απο μας να έχουν τα δικαιώματα που ορισμένοι θεωρούμε φυσιολογικά επειδή τα βρήκαμε έτοιμα.
Δεν θα ήμουνα εδώ να γράφω ελεύθερα την άποψη μου και να διαφωνώ με ορισμένους αν δεν ήταν φονιάδες οι παππούδες μου στον ΒΠΠ και στους 14 πολέμους που κάναμε για να είμαστε 12 εκατομμύρια σήμερα ελεύθερα.

Θέλω να πώ ότι μερικές φορές (μπορεί να το κάνετε κιόλας) δεν κοιτάω ποιος έχει δίκιο, σε μια διαφωνία πχ του αδερφού μου με κάποιον ξένο αλλά θα του πάρω το μέρος γιατί είναι οικογένεια μου.

Έτσι μερικοί εδώ που διαφωνώ εντός του φόρουμ είναι οικογένεια μου όχι βιολογικά αλλά εθνικά ή πολιτιστικά.
Αυτούς θα υποστηρίζω με όποιο τρόπο μπορώ μερικές φορές ακόμα και αν έχουν άδικο

Σκοπός μου είναι η βελτίωση της ζωής μας - χωρίς να επιδεινώνω τη ζωή ξένων.
Εμάς που γεννηθήκαμε τυχεροί (με το αίμα στα χέρια των παππούδων που βλέπουμε στο δρόμο)
Εμάς που γεννηθήκαμε άτυχοι και ελπίζουμε κάποιος να μας βοηθήσει.

esquellot
18-06-07, 11:39
και στους 14 πολέμους που κάναμε για να είμαστε 12 εκατομμύρια σήμερα ελεύθερα.

ειδικά οι πόλεμοι πελοποννησιακός, του 1897, Α' ΠΠ, του 1922, Β' ΠΠ και η συμμετοχή μας σ' αυτόν της Κορέας το 1951 μας βοήθησαν πολύ να ελευθερωθούμε. :lol::lol::lol::rofl:

iloxos
18-06-07, 12:09
ειδικά οι πόλεμοι πελοποννησιακός, του 1897, Α' ΠΠ, του 1922, Β' ΠΠ και η συμμετοχή μας σ' αυτόν της Κορέας το 1951 μας βοήθησαν πολύ να ελευθερωθούμε. :lol::lol::lol::rofl:


Ποιος πελοποννησιακός;

1897 > Κρήτη

Α΄ ΠΠ > Ανατολική Μακεδονία, Δυτική Θράκη (τα άλλα Αν. Θράκη, Ιωνία, Ίμβρος, Τένεδος τα χάσαμε το 22)

Β΄ ΠΠ > Δωδεκάνησα

Κορέα > Ελευθερία κατά τον Ψυχρό Πόλεμο απο μια νέα Βουλγαρία του Αγ. Στεφάνου.


Πολλά γελάκια κάνεις...
Είναι δείγμα άγνοιας ή άνοιας;
:whistle:

esquellot
18-06-07, 12:27
Στρατοκράτες μιλιταριστές και πολεμοκάπηλοι δεν πρέπει να έχουν θέση στις ανθρώπινες κοινωνίες κι αυτό γιατί απαξιώνουν την ανθρώπινη φύση σε βάρος των ζωωδών ενστίκτων κι έτσι δεν ξεχωρίζουμε από τα ζώα.
Γι ' αυτό και πρέπει να φοράνε στολές για να τους ξεχωρίζουμε και να τους αποφεύγουμε. Ειδικά η ομοιομορφία και ομοιοχρωμία της στολής είναι απόδειξη της κατάλυσης της προσωπικότητας και της διαφορετικότητας του καθενός ανθρώπου (στρατιωτάκια αμίλητα ακούνητα αγέλαστα).
Πολεμισταράδες και αιμοχαρείς δεν τους θέλουμε. Αρκετό κακό μας έκαναν.

Για κανα paintball καλοί είναι. Και τα απωθημένα τους βγάζουν κι άφθονο γέλιο σε μας προσφέρουν.

iloxos
18-06-07, 12:36
Στρατοκράτες μιλιταριστές και πολεμοκάπηλοι δεν πρέπει να έχουν θέση στις ανθρώπινες κοινωνίες κι αυτό γιατί απαξιώνουν την ανθρώπινη φύση σε βάρος των ζωωδών ενστίκτων κι έτσι δεν ξεχωρίζουμε από τα ζώα.
Γι ' αυτό και πρέπει να φοράνε στολές για να τους ξεχωρίζουμε και να τους αποφεύγουμε. Ειδικά η ομοιομορφία και ομοιοχρωμία της στολής είναι απόδειξη της κατάλυσης της προσωπικότητας και της διαφορετικότητας του καθενός ανθρώπου (στρατιωτάκια αμίλητα ακούνητα αγέλαστα).
Πολεμισταράδες και αιμοχαρείς δεν τους θέλουμε. Αρκετό κακό μας έκαναν.

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο την αφαίρεση ζωής και ελευθερίας.

Όμως ποια είναι η άμυνα σου όταν κάποιος άλλος θέλει να στα αφαιρέσει;:hmm:

Λίγο σεβασμός για τους ένστολους. Πολλοί μλκς μεταξύ τους, αλλά πολλοί περισσότεροι οι νεκροί που πολέμησαν για να έχεις το δικαίωμα να τους βρίζεις σήμερα.

ΥΓ Αν δε σ' αρέσει ο στρατός (σε υποστηρίζω κάργα) μπορείς να απευθυνθείς στην τουρκική πρεσβεία με αίτημα την διάλυση του ενός εκατομμυρίου ενόπλων. Αν το καταφέρεις το νόμπελ ειρήνης το έχεις σίγουρο. Αν θες βοήθεια έρχομαι μαζί σου.:)

WAntilles
18-06-07, 12:36
Υποθέτω μιλάς για το βιβλίο της κυρίας Ρεπούση με τον συνωστισμό και την αποσιώπηση της σφαγής στα Ψαρά;

Μιλάω για τα βιβλία που προλάβαμε εμείς, με δήθεν "προσφορά" της Εκκλησίας, και δήθεν "πεφωτισμένο" "Βυζάντιο" και δήθεν "κρυφό σκολειό" και δήθεν επανάσταση "από τον ΠΠΓ στις 25", και δήθεν "ότι η Εκκλησία δεν πολέμησε την επανάσταση" και δήθεν για "ελληνορθόδοξο πολιτισμό" κλπ.



ΥΓ: @ iloxos

Ξέχασες τον Περικλή, τον Θουκυδίδη, τον Νικία, τον Αλκιβιάδη, τον Βρασίδα και τον Μεγαλέξαντρο.

Ααααα και τον Ξέρξη που ήταν ντραγκ-κουήν.

vasper
18-06-07, 12:39
Μιλάω για τα βιβλία που προλάβαμε εμείς, με δήθεν "προσφορά" της Εκκλησίας, και δήθεν "πεφωτισμένο" "Βυζάντιο" και δήθεν "κρυφό σκολειό" και δήθεν επανάσταση "από τον ΠΠΓ στις 25", και δήθεν "ότι η Εκκλησία δεν πολέμησε την επανάσταση" και δήθεν για "ελληνορθόδοξο πολιτισμό" κλπ.



ΥΓ: @ iloxos

Ξέχασες τον Περικλή, τον Θουκυδίδη, τον Νικία, τον Αλκιβιάδη, τον Βρασίδα και τον Μεγαλέξαντρο.

Δηλαδή τις θεωρίες της επιστήμονος Ρεπούση.. η οποία μίλησε για αλήθειες "δικές μας" και "των άλλων" και πως η Ιστορία πρέπει να είναι μέσος όρος!!! Φοβερή επιστήμων. Έτσι ξέρω να γράφω και εγώ ιστορία.

Αυτό για τον Ξέρξη δεν το ήξερα. Η Ρεπούση το είπε;

esquellot
18-06-07, 12:41
ΥΓ Αν δε σ' αρέσει ο στρατός (σε υποστηρίζω κάργα) μπορείς να απευθυνθείς στην τουρκική πρεσβεία με αίτημα την διάλυση του ενός εκατομμυρίου ενόπλων. Αν το καταφέρεις το νόμπελ ειρήνης το έχεις σίγουρο. Αν θες βοήθεια έρχομαι μαζί σου.:)

εγω λέω να πάρεις τα όπλα και να κάνεις επίθεση! Τι περιμένεις? θα τους αιφνιδιάσεις και μπορεί να παραδοθούν από μόνοι τους χωρίς μάχη!:p:p:p

Ζήτω ο ελευθερωτής μας θα φωνάξω μετά !:p

Ειδικά ο Αλκιβιάδης καταπληκτικός φιλόπατρις και πιστός στις ιδέες του και τις αρχές του!:p
Αμ ο Περικλής έχτιζε μνημεία με κλεμμένα λεφτά από το συμμαχικό ταμείο. Δομημένα ομόλογα της αρχαιότητας!:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.