PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαστρεμμα ..τι να κανω.?



marilopaido
12-06-07, 21:45
ρε παιδια ειχα παθει διαστρεμμα στο αριστερο μου ποδι πριν 2 Χρονια και δεν μπορουσα να το πατησω 20 μερες!!
Αφου περασαν αυτες οι διαβολεμενες 20 μερες των Χριστουγεννων:down: συνηλθα και μπορεσα σιγα σιγα να παιξω ξανα τενις και να τρεξω!!!
Αλλα περυσι επαθα διασρεμμα και στο δεξι μου ποδι κατα την διαρκεια ενος αγωνα!!Απο πεισμα συνεχισα τον αγωνα χωρις φοβο για το ποδι [αλλα αδιαφορια:oops:] και τον τελειωσα!!
Μετα αφου σταματησα και καθησα αρχισε και ο πονος:down:!!Πρηξιμο και πονος μαζι!!
Ειχα πεθανει στον πονο αλλα μπορουσα να το πατησω ευτυχως!!
Το θεμα ειναι οτι μου εχουν αφησει κουσουρι και στα τα δυο διαστρεμματα και οταν κουραζομαι πονανε!!
Τωρα κανω προπονησεις στιβου για να δωσω αθληματα και ενω χτες εκανα μηκος αρχισε να με ποναει το αριστερο μου ποδι!!!
Σημερα με πονανε και τα δυο ποδια και πονανε πολυ !!
Εχει παθει κανεις καμια τετοια περιπτωση?Πως το αντιμετωπισατε?
Το θεμα ειναι οτι προπονησεις δεν μπορω να σταματησω γιατι δινω την αλλη εβδομαδα αθληματα!!!
Η μονη λυση ειναι ο παγος τον οποιο βαζω μια ωρα τουλαχιστον στα ποδια αλλα πονανε πιο πολυ μετα!!!
Καμια συμβουλη?
Σε γιατρο εχω παει αλλα πρεπει να κανω κατι ασκησεις...
τις οποιες δεν προλαβαινω να κανω για να περασει!!;):down:

supermario
12-06-07, 21:52
Ε, αν ο γιατρος ειπε να κανεις ασκησεις, εμεις τι αλλο να πουμε;;;;

Αν δεν κανεις λοιπον οτι λεει ο γιατρος πως περιμενεις να περασει;

marilopaido
12-06-07, 21:54
Ε, αν ο γιατρος ειπε να κανεις ασκησεις, εμεις τι αλλο να πουμε;;;;

Αν δεν κανεις λοιπον οτι λεει ο γιατρος πως περιμενεις να περασει;
καλα.......:oops::oops:
τοτε να κλεισει το θεμα?ή οχι?

lou.nick
12-06-07, 22:09
Ειλικρινά δεν ξέρω... :oops: Αλλά περαστικάαααααααα!!!!! :)

supermario
12-06-07, 22:11
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου και ψαχνεις στο φορουμ για γιατροσοφια.

gitane
12-06-07, 22:20
Supermario, μάλλον δεν διάβασες την υπογραφή της ...
Περαστικά marilopaido, μην το παρακάνεις στις προπονήσεις και όταν τελειώσεις τα αθλήματα να κάνεις τις ασκήσεις του γιατρού.
Δεν θες να σε πονάει όλο το καλοκαίρι φαντάζομαι...

sxbcl
12-06-07, 22:40
Σίγουρα οτιδήποτε σου έχει πει ο γιατρός σου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστο και επιστημονικά τεκμηριωμένο από οτιδήποτε μπορεί να σου πει κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ χωρίς να έχει εικόνα της κλινικής σου εξέτασης.

Γνωρίζω ότι χρειάζονται συγκεκριμένες ασκήσεις και πιθανόν φυσιοθεραπεία στα διαστρέμματα,και να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού σου.

Ο πάγος που ανέφερες δεν είναι θεραπεία,είναι παυσίπονο.Απλά απομακρύνει παροδικά τη φλεγμονή που σχηματίζεται στο πονεμένο σημείο.Αν δεν κάνεις την κατάλληλη θεραπεία,ο πάγος απλά θα σε ανακουφίζει παροδικά....

Καλή ανάρρωση....

marilopaido
12-06-07, 22:55
Supermario, μάλλον δεν διάβασες την υπογραφή της ...
Περαστικά marilopaido, μην το παρακάνεις στις προπονήσεις και όταν τελειώσεις τα αθλήματα να κάνεις τις ασκήσεις του γιατρού.
Δεν θες να σε πονάει όλο το καλοκαίρι φαντάζομαι...
η υπογραφη μου που κολλαει?:p


Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου και ψαχνεις στο φορουμ για γιατροσοφια.
γιατι δεν προλαβαινω να τις ακολουθησω!!


Σίγουρα οτιδήποτε σου έχει πει ο γιατρός σου θα είναι πολύ πιο αξιόπιστο και επιστημονικά τεκμηριωμένο από οτιδήποτε μπορεί να σου πει κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ χωρίς να έχει εικόνα της κλινικής σου εξέτασης.

Γνωρίζω ότι χρειάζονται συγκεκριμένες ασκήσεις και πιθανόν φυσιοθεραπεία στα διαστρέμματα,και να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού σου.

Ο πάγος που ανέφερες δεν είναι θεραπεία,είναι παυσίπονο.Απλά απομακρύνει παροδικά τη φλεγμονή που σχηματίζεται στο πονεμένο σημείο.Αν δεν κάνεις την κατάλληλη θεραπεία,ο πάγος απλά θα σε ανακουφίζει παροδικά....

Καλή ανάρρωση....
ευχαριστω!!!!
το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κατσω χωρις να κανω τιποτα:(
και αυτο θελει να γινει!!Θελει να κουλαρω λιγακι!!;)

marilopaido
12-06-07, 22:55
Ειλικρινά δεν ξέρω... :oops: Αλλά περαστικάαααααααα!!!!! :)
ευχαριστω πολυ πολυ!!;)

harris
12-06-07, 23:01
Σε γιατρο εχω παει αλλα πρεπει να κανω κατι ασκησεις...
τις οποιες δεν προλαβαινω να κανω για να περασει!!;):down:

Κάπου στην ηλικία σου είχα πάθει κάτι παρόμοιο στο ένα πόδι... διάστρεμμα σε αγώνα βόλλεϋ, συνέχισα γιατί δεν υπήρχε αναπληρωματικός (με ψυκτικό φυσικά), και όταν γύρισα σπίτι δεν μπορούσα να το πατήσω... φυσικά ο πόνος ήταν απίστευτος...

Για καλό μου, έκανα τις ασκήσεις που μου είπε ο γιατρός, και από τότε το ξέχασα και με ξέχασε...

Θα σου συνιστούσα να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου... κι ας χάσεις φέτος τις εξαιτάσεις (ναι είναι οδυνηρό το ξέρω... αλλά η ζωή είναι μπροστά σου, και αν δεν το προσέξεις είναι πιθανό όταν φτάσεις στις εξαιτάσεις και να μην περάσεις, και να σου αφήσει μόνιμο κουσούρι) :sorry:

Περαστικά σου , και να τον ακούς αυτόν στην υπογραφή σου! ;) :)

magicman
12-06-07, 23:02
επειδη και γω περσι εδινα αθληματα απο μ@λακια μου επαθα ενα μικρο καταγμα στο μετατασθιο(ή αλλιως κουντουπιε) δεν μπορουσα να το πατησω καθολου και πονουσα παρα πολυ.

λοιπον εγω σου προτεινω λιγες μερες ξεκουραση(2-3 μερες) αν μπορεις και να μην περπατας πολυ ακομη καλυτερα.

--μετα για οσες προπονησεις κανεις,να βαζεις tape.
το tape το βαζουν στους αστραγαλους οσοι παιζουν μπασκετ και πιανει σφικτα τον αστραγαλο,χωρις να εμποδιζει και προλαμβανει τα διαστρεμματα. αφου εχεις ευαισθησια καλο θα ειναι να βαζεις συνεχεια tape(αν και ειναι κουραστικο)
το tape αποτελειται απο ενα πραγμα σαν γαζα να το πω αλλα ειναι σαν ιστος αραχνης,πρωτα βαζεις εκεινο για να μην κολλησει το tape πανω στο ποδι σου,και πιστεψε με δεν το θες. μετα απο πανω βαζεις το αλλο που ειναι σαν λευτοπλαστ αλλα ποιο σκληρο και δυνατο και ειναι σαν υφασμα.ρωτα τον γιατρο σου για το tape,να δεις τι θα σου πει.

το tape εγω το ειχα παρει απο προπονητη ομαδας μπασκετ,αν ξερεις κανεναν που να παιζει μπασκετ θα σου βρει, ή αλλιως ρωτα σε κανα φαρμακειο μπας και βρεις,αν και δεν πιστευω.

α! επισης ρωτα τον γιατρο σου αν μπορει να σου δωσει σπρευ ξυλοκαινης ή αλοιφη, και στην ακραια περιπτωση σε ενεσιμη μορφη.

η ξυλοκαίνη ειναι τοπικο αναισθητικο,αν το βαλεις λιγη ωρα πριν απο καθε αγωνισμα θα εισαι οκ,και δεν θα πονας πολυ. απλα επειδη κραταει λιγη ωρα,θα πρεπει μετα απο καθε αγωνισμα να βαζεις και αλλο.

αυτα απο μενα... εγω με το ποδι ετσι 2ος βγηκα στο 1000αρι. μετα ομως οταν θα τελειωσουν τα αγωνισματα και το ποδι ΄΄κρυωσει΄΄ να ξερεις οτι θα πεθανεις στον πονο! αλλα οκ τι να κανουμε.

marilopaido
12-06-07, 23:09
Κάπου στην ηλικία σου είχα πάθει κάτι παρόμοιο στο ένα πόδι... διάστρεμμα σε αγώνα βόλλεϋ, συνέχισα γιατί δεν υπήρχε αναπληρωματικός (με ψυκτικό φυσικά), και όταν γύρισα σπίτι δεν μπορούσα να το πατήσω... φυσικά ο πόνος ήταν απίστευτος...

Για καλό μου, έκανα τις ασκήσεις που μου είπε ο γιατρός, και από τότε το ξέχασα και με ξέχασε...

Θα σου συνιστούσα να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου... κι ας χάσεις φέτος τις εξαιτάσεις (ναι είναι οδυνηρό το ξέρω... αλλά η ζωή είναι μπροστά σου, και αν δεν το προσέξεις είναι πιθανό όταν φτάσεις στις εξαιτάσεις και να μην περάσεις, και να σου αφήσει μόνιμο κουσούρι) :sorry:

Περαστικά σου , και να τον ακούς αυτόν στην υπογραφή σου! ;) :)
το θεμα ειναι οτι αν δεν δωσω τις εξετασεις αυτες δεν μπορω να περασω τεφαα!!
και αυτο δεν το αφηνω ετσι!!
Δεν εδωσα πανελληνιες για την πλακα!!!
ΘΑ το κανω οταν τελειωσω και ηρεμισω απο ολες αυτες τις υποχρεωσεις!!!
Και.............
ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ και πολυ μαλιστα!!;):)[εχω μαθει επιτελους να τον ακουω!!]
Πολυ φοβαμαι οτι μου εχει αφησει κουσουρι!!:(

gallahant
12-06-07, 23:10
Όπως είπαν και οι άλλοι, ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού. (η υγεία είναι πιο σημαντική από το τεφαα, θέλω να πιστεύω)

Εμένα μου έμεινε μόνιμο κουσούρι στον αστράγαλο από στραμπούληγμα που δεν το πρόσεξα όσο έπρεπε και με βασανίζει σε κάθε αλλαγή του καιρού.

marilopaido
12-06-07, 23:10
επειδη και γω περσι εδινα αθληματα απο μ@λακια μου επαθα ενα μικρο καταγμα στο μετατασθιο(ή αλλιως κουντουπιε) δεν μπορουσα να το πατησω καθολου και πονουσα παρα πολυ.

λοιπον εγω σου προτεινω λιγες μερες ξεκουραση(2-3 μερες) αν μπορεις και να μην περπατας πολυ ακομη καλυτερα.

--μετα για οσες προπονησεις κανεις,να βαζεις tape.
το tape το βαζουν στους αστραγαλους οσοι παιζουν μπασκετ και πιανει σφικτα τον αστραγαλο,χωρις να εμποδιζει και προλαμβανει τα διαστρεμματα. αφου εχεις ευαισθησια καλο θα ειναι να βαζεις συνεχεια tape(αν και ειναι κουραστικο)
το tape αποτελειται απο ενα πραγμα σαν γαζα να το πω αλλα ειναι σαν ιστος αραχνης,πρωτα βαζεις εκεινο για να μην κολλησει το tape πανω στο ποδι σου,και πιστεψε με δεν το θες. μετα απο πανω βαζεις το αλλο που ειναι σαν λευτοπλαστ αλλα ποιο σκληρο και δυνατο και ειναι σαν υφασμα.ρωτα τον γιατρο σου για το tape,να δεις τι θα σου πει.

το tape εγω το ειχα παρει απο προπονητη ομαδας μπασκετ,αν ξερεις κανεναν που να παιζει μπασκετ θα σου βρει, ή αλλιως ρωτα σε κανα φαρμακειο μπας και βρεις,αν και δεν πιστευω.

α! επισης ρωτα τον γιατρο σου αν μπορει να σου δωσει σπρευ ξυλοκαινης ή αλοιφη, και στην ακραια περιπτωση σε ενεσιμη μορφη.

η ξυλοκαίνη ειναι τοπικο αναισθητικο,αν το βαλεις λιγη ωρα πριν απο καθε αγωνισμα θα εισαι οκ,και δεν θα πονας πολυ. απλα επειδη κραταει λιγη ωρα,θα πρεπει μετα απο καθε αγωνισμα να βαζεις και αλλο.

αυτα απο μενα... εγω με το ποδι ετσι 2ος βγηκα στο 1000αρι. μετα ομως οταν θα τελειωσουν τα αγωνισματα και το ποδι ΄΄κρυωσει΄΄ να ξερεις οτι θα πεθανεις στον πονο! αλλα οκ τι να κανουμε.
ρε το tape απο που θα το παρω?
απο φαρμακειο?:hmm:
εβαζα στο βολλευ στα δαχτυλα !!;)
σε ποδι δεν εχω βαλει!!
εισαι σιγουρος οτι κανει"?:hmm:

marilopaido
12-06-07, 23:11
Όπως είπαν και οι άλλοι, ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού.

Εμένα μου έμεινε μόνιμο κουσούρι στον αστράγαλο από στραμπούληγμα που δεν το πρόσεξα όσο έπρεπε και με βασανίζει σε κάθε αλλαγή του καιρού.
εγω δεν εχω προβλημα με τον καιρο!!
Αυτο μου βγαινει οταν κουραζομαι παρα πολυ!!;)

harris
12-06-07, 23:13
ρε το tape απο που θα το παρω?
απο φαρμακειο?:hmm:
εβαζα στο βολλευ στα δαχτυλα !!;)
σε ποδι δεν εχω βαλει!!
εισαι σιγουρος οτι κανει"?:hmm:

Υπάρχει άλλου είδους tape, που είναι σαν αυτοκόλλητος επίδεσμος στην ουσία...

Αλλά ρώτα τον γιατρό σου πρώτα! Μην ακούς εμάς! ;)

marilopaido
12-06-07, 23:14
Υπάρχει άλλου είδους tape, που είναι σαν αυτοκόλλητος επίδεσμος στην ουσία...

Αλλά ρώτα τον γιατρό σου πρώτα! Μην ακούς εμάς! ;)
οκ!!αυτο θα κανω!!!
Βασικα τον προπονητη μου θα ρωτησω!!;)

magicman
12-06-07, 23:15
απο κανα προπονητη θα βρεις σιγουρα, και του βολει κανει νομιζω,μονο να μην ειναι μικρο,επειδη ειναι για τα δαχτυλα. οτι κανει κανει,θα σου κραταει το ποδι σταθερο,για να μην πονας,και δεν θα υπαρχει κινδυνος να παθεις διαστρεμμα στα αγωνισματα.

ρωτα τον γιατρο σου και για την ξυλοκαίνη ειναι αρκετα αποτελεσματικη και δεν υπαρχει κανενας κινδυνος

sxbcl
12-06-07, 23:22
Την ξυλοκαΐνη να τη χρησιμοποιήσεις μόνο για την περίοδο που θες να δώσει εξετάσεις...Είναι κρίμα ο κόπος μιας χρονιάς να πάει χαμένος.....

ΑΛΛΑ.........
Ταυτόχρονα και αμέσως μετά να κάνεις θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου

marilopaido
12-06-07, 23:25
Την ξυλοκαΐνη να τη χρησιμοποιήσεις μόνο για την περίοδο που θες να δώσει εξετάσεις...Είναι κρίμα ο κόπος μιας χρονιάς να πάει χαμένος.....

ΑΛΛΑ.........
Ταυτόχρονα και αμέσως μετά να κάνεις θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου
οκ!!
Θα παω μολις τελειωσω με τις εξετασεις!!
ΒΑσικα νομιζω οτι ξερω τι πρεπει να κανω....:hmm:
κατι ασκησεις με λαστιχο μου εχει πει για να δυναμωσει το ποδι!!;)

Νικαετός
12-06-07, 23:29
Νομίζω (ρώτησέ το όμως) πως χρειάζεται ειδική θεραπεία (διαθερμίες???) δεν γνωρίζω βέβαια αν χρησιμοποιείται σε διάστρεμμα ή σε θλάσεις. Αυτό που σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κάνεις είναι να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό γιατρό σε τραυματισμούς αθλητών και να το κάνεις γρήγορα, να μην αφήσεις να περάσει πολύτιμος χρόνος. ;)

marilopaido
12-06-07, 23:30
Νομίζω (ρώτησέ το όμως) πως χρειάζεται ειδική θεραπεία (διαθερμίες???) δεν γνωρίζω βέβαια αν χρησιμοποιείται σε διάστρεμμα ή σε θλάσεις. Αυτό που σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κάνεις είναι να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό γιατρό σε τραυματισμούς αθλητών και να το κάνεις γρήγορα, να μην αφήσεις να περάσει πολύτιμος χρόνος. ;)
τι εννοεις πολυτιμος χρονος?
τωρα δεν προλαβαινω με τιποτα παντως!!
θενκς βρε Νικαετε!Θα το ρωτησω!!!;)

Νικαετός
12-06-07, 23:55
Είπες πως δίνεις την επόμενη εβδομάδα. Αϋριο κιόλας λοιπόν κλείσε ραντεβού με κάποιον ειδικό. (π.χ. Νικολάου). Έχεις δει τους αθλητές που τραυματίζονται Τετάρτη και Κυριακή είναι μια χαρά... Φυσικά αφού σε διαβεβαιώσει πως δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ;)

te00
13-06-07, 01:50
Περαστικα και απο μενα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.