PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόκτηση Ελληνικής Ταυτότητας / Είμαι αλλοδαπός



mookie
14-06-07, 10:49
Καλισπερα,

Ζω στη Θεσσαλονικη απο το 1991,ηρθα με τον πατερα μου εδω. Εχω τελειωσει Δημοτικο,Γυμνασιο,Λυκειο,και τωρα ειμαι τελειωφιτος TEI Πληροφορικης. Απο τοτε που ηρθα εχω μονο ενα αμερικανικο Διαβατιριο,και μονο οταν ημουν 18 εβγαλα αδεια παραμονης που ευτηχος μπορεσα και προλαβα να βγαλω ελλινικο δηπλωμα αυτοκινητου/μηχανης. Οπως καταλαβενετε ειμαι εντελως παρανομος κατοικος της ελλαδας. Δεν εχω τιποτα απο αδειες παραμονης.

Επιθυμω τωρα να βγαλω ελλινικη ταυτοτητα.

Η κατασταση μου ειναι :

- Εχω ελληνικο επιθετο
- Ο πατερας μου ειναι ελληνας πολιτης
- Ειμαι γραμμενος στο ΙΚΑ σαν γιος του
- Εχω ΑΦΜ.

Το προβλημα μου ειναι

- Ο πατερας μου δεν με εχει δηλωσει ποτε στην ελλαδα,δηλαδη δεν υπαρχω στην οικογενιακη κατασταση του, Γενικα δεν ειμαι γραμμενος πουθενα.

-Στην αμερικη εχει αλλαξει το ονομα του.(Το ελληνικο Ιωαννης το εκανε στο αντιστοιχο εβραϊκο του,το ονομα αλλαχτηκε μονο στην αμερικη,και οχι στην ελλαδα),και αυτο το ονομα αναγραφετε στο πιστοποιητικο γεννησεως μου.

- Δεν εχει δηλωσει τον γαμο του εκει,και εχει κανει και ενα αλλο εδω.

Εχω παει σε ΚΕΠ,Δικηγορους,περιεφερεια,κτλ. Με εχουν πει τι πρεπει να κανω,μην με προτεινετε ακριβους δικηγορους,γιατι ζητανε 5000+Ευρω.

Δωστε μου της συμβουλες σας και οτι μπορειτε αλλο.

k_koulos
14-06-07, 10:56
στην Περιφέρεια που πρέπει να πας θα ακούσεις/ σημειώσεις ότι σου πούν και θα το κάνεις.

εναλλακτικά στο τμήμα ιθαγένειας του Υπ. Εσωτερικών [http://www.ypes.gr] δες αν έχει τηλέφωνα επικοινωνίας.

απο οτι λές ακούγεται αρκετά μπερδεμένο, τσέκαρε με την αμερική τι πιστοποιητικό γεννήσεως μπορούν να σου στείλουν, και αν γίνεται να σε αναγνωρίσει εστώ και τώρα στην ελλάδα.

ο δικηγόρος απλά θα τρέξει την χαρτούρα αντί για σένα, δεν αξίζει τόσα λεφτά.

τέλος πάντα μπορείς να πάρεις και μια παράνομη/ψεύτικη ταυτότητα με τόσα λεφτά :lol:

nmakry
14-06-07, 11:49
Πράγματι είναι λίγο μπλεγμένα τα πράγματα, αλλά σε γενικές γραμμές, ανεξάρτητα από το μπλέξιμο με τα ονόματα του πατέρα σου, εσύ:

* Είσαι εδώ 16 χρόνια, κάτι που αποδεικνύεται από τη φοίτησή σου στο δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο και ΤΕΙ. Αυτά είναι αδιαμφισβήτητα στοιχεία για να αποδειχθεί η 10ετία που απαιτείται.

* Όταν ήρθες ήσουν σε ηλικία που δεν μπορούσες να φροντίσεις εσύ για τη νομιμότητα των εγγράφων σου. Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που φοίτησες σε σχολεία, σίγουρα υπήρχαν κάποια έγγραφα.

* Άσε τα ΚΕΠ γιατί δεν είναι εύκολο να τα ξέρουν όλα. Πήγαινε στο δημαρχείο και ρώτα, και βέβαια στην υπηρεσία του υπουργείου εσωτερικών που είπε και ο άλλος φίλος.

Πάντως, από τη στιγμή που είσαι τόσα χρόνια εδώ και θέλεις εσύ, θα γίνει. Μην σε απασχολούν τα θέματα με τον πατέρα σου κλπ. Και Έλληνας να μην ήταν, μπορείς να πολιτογραφηθείς εσύ...

George978
14-06-07, 11:56
cτη νομαρχια πηγαινε , εκει που βγαζουν τα διαβατηρια.

nm96027
14-06-07, 11:59
cτη νομαρχια πηγαινε , εκει που βγαζουν τα διαβατηρια.

Εδω και ενα 1,5 χρόνο τα διαβατήρια εχουν πάψει να εκδίδονται απο τις Νομαρχίες, αλλα απο τα αρμοδια γραφεια σε Αστυνομικα Τμηματα.

nmakry
14-06-07, 12:01
Εδω και ενα 1,5 χρόνο τα διαβατήρια εχουν πάψει να εκδίδονται απο τις Νομαρχίες, αλλα απο τα αρμοδια γραφεια σε Αστυνομικα Τμηματα.

Και εκτός αυτού οι νομαρχίες ποτέ δεν είχαν ρόλο στις πολιτογραφήσεις. Είναι θέμα δημαρχείου και υπουργείου εσωτερικών.

George978
14-06-07, 12:06
τι λετε ρε , εγω πως εβγαλα το φλεβαρη το διαβατηριο στη νομαρχια????

nmakry
14-06-07, 12:08
τι λετε ρε , εγω πως εβγαλα το φλεβαρη το διαβατηριο στη νομαρχια????

Τώρα εγώ έπαθα το σοκ και δεν βλέπω c ή ο george και δεν τα γράφει?!

Όπως και να έχει, είναι λίγο κουφό αυτό...

Μήπως ήταν τίποτα περισσευούμενα που είχαν και στο έδωσαν μισοτιμής για να ξεστοκάρουν?! :lol:

kobi
14-06-07, 12:12
Εγώ πήγα στην αστυνομία 02/2006. Από 01/01/2006 τα διαβατήρια βγαίνουν από τα αρμόδια τμήματα στην αστυνομία.

k_koulos
14-06-07, 12:18
http://www.gspa.gr/%288707612264360252%29/documents/egkyklioi/gr_typoy/3284.pdf

δες εδώ, το τι παίζει με την ιθαγένεια, αν και λόγω ενηλικίωσης σου πολύ μπερδεμένα είναι.

συγνώμη αν σε προσβάλω με την ερώτηση αλλά εβγαλές φέτος ελληνικο διαβατήριο σαν έλληνας, ή σαν ομογενής

Dimis
14-06-07, 14:15
Λεω κι εγώ γιατι δε καταλάβαινα τι έγραφε ο φίλος στo topic με το joomla :D

Λογικά πρέπει να πάει στη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...

Αλλα και στην Αστυνομία ίσως βρεί άκρη...

mookie
14-06-07, 14:15
http://www.gspa.gr/%288707612264360252%29/documents/egkyklioi/gr_typoy/3284.pdf

δες εδώ, το τι παίζει με την ιθαγένεια, αν και λόγω ενηλικίωσης σου πολύ μπερδεμένα είναι.

συγνώμη αν σε προσβάλω με την ερώτηση αλλά εβγαλές φέτος ελληνικο διαβατήριο σαν έλληνας, ή σαν ομογενής

1) με Γεννηση δεν μπωρο να αναγνοριστω επιδη γεννηθηκα στη Ν. Υιορκη
2)Με αναγνωριση,δεν μπωρο επιδη ειμαι ενηλικας πια.
3)ΜΕ υιοθεσια,ειμαι ενηληκας αρα δεν γινεται
4)Με καταταξη στις ενοπλες δυναμεις, Δεν νομιζω οτι θεωρουμε Ομογενεις,επιδι το ονομα πατρος μου στο πιστοποιητικο γεννησεως μου ειναι διαφορετικο απο την ταυτοτητα του πατερα μου.Αρα δεν νομιζω οτι μπωρο να μπω στο στρατο.
5)Για πολιτογραφηση,δεν καταλαβα ακριβως τι λεει το αρθρο,αλλα μαλλον αυτο προσπαθει η περιφερεια να μου κανει.

Μου φαινετε θα κανω το ταξιδι θεσσαλονικι αθηνα να μιλισω πρωσοπικα με το υπουργειο εσωτερικων,και κατι ακουσα για το ειδικο ληξιαρχειο αθηνων.

Παντος πολυ με ταλαιπορουνε,εχω και καθαρο ποντιακο επιθετο(Στεφανιδης),λες να υπαρχουν κινεζοι με επιθετο Στεφανιδης?

Dimis
14-06-07, 14:21
Πολύ περίεργα μας τα λες...
Εχει περάσει απο το μυαλό σου οτι ισως ο πατέρας σου δουλεύει στη ΜΟΣΑΝΤ?? :D :D :D
Μη καρφώνεσαι ίσως προσπαθεί να κρυφτεί ο άνθρωπος με τόσο μπέρδεμα!! :-P :-P
Πάντως αν παίζεις ΜΠΑΣΚΕΤ είσαι καλή περίπτωση για θέση κοινοτικού ή ομογενή παίκτη...

Σοβαρά τώρα ΑΦΟΥ έχεις ΑΦΜ ΥΠΑΡΧΕΙΣ στην Ελλάδα και αφού έχεις ΔΙΠΛΩΜΑ επίσης υπάρχεις 2 φορές... αρα πας στην ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ για ταυτότητα οπως κάναμε όλοι στα 14-15...

nmakry
14-06-07, 14:25
5)Για πολιτογραφηση,δεν καταλαβα ακριβως τι λεει το αρθρο,αλλα μαλλον αυτο προσπαθει η περιφερεια να μου κανει.


Τα άλλα που αναφέρεις "διευκολύνουν" κάποια πράγματα. Όμως, από τη στιγμή που πληρείς ακόμα και τα πιο αυστηρά κριτήρια της πολιτογράφησης χωρίς να έχεις σύνδεσμο με Ελλάδα (λ.χ. να έχεις γεννηθεί εδώ, να έχεις γονείς Έλληνες κλπ), τότε πας στα σίγουρα με αυτό και ξεμπερεδεύεις (όχι ότι δεν έχεις Έλληνες γονείς, αλλά δεν είναι απαραίτητο να το αποδείξεις).

Απλά, ως αλλοδαπός και όχι ομογενής, θα πρέπει να πληρώσεις το παράβολο των 1500 ευρώ. Αν αποδείξεις ότι είσαι ομογενής, το γλυτώνεις...




Σοβαρά τώρα ΑΦΟΥ έχεις ΑΦΜ ΥΠΑΡΧΕΙΣ στην Ελλάδα και αφού έχεις ΔΙΠΛΩΜΑ επίσης υπάρχεις 2 φορές... αρα πας στην ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ για ταυτότητα οπως κάναμε όλοι στα 14-15...

Με πιστοποιητικό γέννησης από πού; ;)

mookie
14-06-07, 14:55
Πολύ περίεργα μας τα λες...
Εχει περάσει απο το μυαλό σου οτι ισως ο πατέρας σου δουλεύει στη ΜΟΣΑΝΤ?? :D :D :D
Μη καρφώνεσαι ίσως προσπαθεί να κρυφτεί ο άνθρωπος με τόσο μπέρδεμα!! :-P :-P
Πάντως αν παίζεις ΜΠΑΣΚΕΤ είσαι καλή περίπτωση για θέση κοινοτικού ή ομογενή παίκτη...

Σοβαρά τώρα ΑΦΟΥ έχεις ΑΦΜ ΥΠΑΡΧΕΙΣ στην Ελλάδα και αφού έχεις ΔΙΠΛΩΜΑ επίσης υπάρχεις 2 φορές... αρα πας στην ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ για ταυτότητα οπως κάναμε όλοι στα 14-15...

Οπως ειπα το ΑΦΜ και Διπλωμα το ειχα βγαλει καποτε οταν ειχα αδεια παραμονης(ως τεκνο ελληνα) πριν 8 χρονια. Δεν μπορεσα να κανω νεα αδεια παραμονης επιδι λεει λογω ηλικιας δεν το δικαιουμε. Ασχετα οτι στην περιφερεια με ειπαν οτι δεν δικαιολογω καν αδεια παραμονης,και αυτο που ειχα μπορουσε να θεωρηθει "παρανομο". Το πιστοποιητικο μου ειναι απο την Ν. Γιορκη. Ενα απο τα πολλα προβληματα ειναι οτι

Τον πατερα μου τον λενε Γιαννη.
Στην αμερικη εγινε Γιοχαναν (+ κατι αλλα μεσαια ονοματα που βαζει η εβραϊκη θρησκεια)
Η ελληνικη πολιτεια δεν γνορισε τιποτα για τη ζοη του πατερα μου στην αμερικη

-ουτε για ονοματα που αλλαξε
-ουτε για γαμο/διαζυγιο που εκανε
-ουτε το παιδι που εκανε

:confused::confused::confused:

Δεν μπωρο να κανω καμια εξεταση DNA να τελιωνουμε?

nmakry
14-06-07, 15:03
Φίλε μου, γιατί τα μπλέκεις όλα αυτά; Κάνε μία αίτηση πολιτογράφησης να ξεμπερδεύουμε! Μπήκες νόμιμα στη χώρα, είσαι τόσα χρόνια, το δικαιούσαι, τέλος!

gitane
14-06-07, 15:33
Αν ο πατέρας σου είναι Έλληνας πολίτης, ίσως θα πρέπει να πάει να σε δηλώσει στον τόπο καταγωγής του (ή όπου αλλού έχει τα εκλογικά του δικαιώματα), έστω και τώρα, δεν νομίζω να χρειαστείς δικηγόρο για αυτό.
Την γυναίκα μου την δήλωσαν όταν ήρθαν από Αμερική, νομίζω 3 χρόνια από την γέννηση της.
Έκανε μάλιστα και ένα δικαστήριο για να έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί δύο επίθετα (το ελληνικό και το αμερικανοποιημένο).
Βέβαια αν γίνεις πλήρης έλληνας πολίτης, παίζει πλέον και στρατός, οπότε δες το με προσοχή.

nmakry
14-06-07, 15:47
Βέβαια αν γίνεις πλήρης έλληνας πολίτης, παίζει πλέον και στρατός, οπότε δες το με προσοχή.

Δικαιώματα και υποχρεώσεις λέγεται... Προς τι η προσοχή...?

k_koulos
14-06-07, 15:50
ε ξέρεις τι λένε για τον στρατό,




...σε κάνει άντρα

mookie
14-06-07, 16:11
Φίλε μου, γιατί τα μπλέκεις όλα αυτά; Κάνε μία αίτηση πολιτογράφησης να ξεμπερδεύουμε! Μπήκες νόμιμα στη χώρα, είσαι τόσα χρόνια, το δικαιούσαι, τέλος!

Μπορεις να μου πεις Σε παρακαλω τι σημενει Πολιτογραφηση? Θα παω δηλαδη στην περιφερεια ή δημαρχειο , καλισπερα σας,θελω να με κανετε πολιτογραφηση?

Γιατι κανενας δικηγορος ή η περιφερεια δεν με ειπαν οτι μπωρο να το κανω αυτο?

nmakry
14-06-07, 16:14
Μπορεις να μου πεις Σε παρακαλω τι σημενει Πολιτογραφηση? Θα παω δηλαδη στην περιφερεια ή δημαρχειο , καλισπερα σας,θελω να με κανετε πολιτογραφηση?

Να εγγραφείς πολίτης αυτής της χώρας. Να πάρεις την ελληνική ιθαγένεια στα χαρτιά, χωρίς να την έχεις από γέννηση.

Η πρώτη και μοναδική αν δεν κάνω λάθος αίτηση κατατίθεται στο δημαρχείο της πόλης που θα εγγραφείς. Κάθε Έλληνας πολίτης είναι υποχρεωτικά δημότης σε ένα δήμο. Τα στοιχεία της εγγραφής του στο δημοτολόγιο, αποτελούν και τα στοιχεία της ιθαγένειάς του.

Και μια και συμπλήρωσες και κάτι άλλο, για το τι σου είπαν: Και τι σου είπαν δηλαδή; Να κάνεις εξετάσεις DNA ή να ψάξεις γιατί ο πατέρας σου άλλαξε όνομα και δεν δήλωσε το γάμο του ή το διαζύγιό του; Σιγά μη γυρίσουμε και καμία αρχαία τραγωδία για έναν που θέλει να πολιτογραφηθεί Έλληνας!

mookie
14-06-07, 18:08
Να εγγραφείς πολίτης αυτής της χώρας. Να πάρεις την ελληνική ιθαγένεια στα χαρτιά, χωρίς να την έχεις από γέννηση.

Η πρώτη και μοναδική αν δεν κάνω λάθος αίτηση κατατίθεται στο δημαρχείο της πόλης που θα εγγραφείς. Κάθε Έλληνας πολίτης είναι υποχρεωτικά δημότης σε ένα δήμο. Τα στοιχεία της εγγραφής του στο δημοτολόγιο, αποτελούν και τα στοιχεία της ιθαγένειάς του.

Και μια και συμπλήρωσες και κάτι άλλο, για το τι σου είπαν: Και τι σου είπαν δηλαδή; Να κάνεις εξετάσεις DNA ή να ψάξεις γιατί ο πατέρας σου άλλαξε όνομα και δεν δήλωσε το γάμο του ή το διαζύγιό του; Σιγά μη γυρίσουμε και καμία αρχαία τραγωδία για έναν που θέλει να πολιτογραφηθεί Έλληνας!

Δεν με ζητησαν να κανω εξετασεις DNA,θεωρω οτι αν εκανα αυτο θα ηταν πολυ απλα τα πραματα. Με ζητησαν να παω στη νεα γιορκη να παω να φερω πιστοποιητικα γεννησεως,γαμου και διαζυγιο με ειδικες σφραγιδες της χαγης πανω. Αλλα θα εχω μπερδεμα, γιατι οπως ειπα δεν εχω το ονομα πατρος(οπως γραφει στην ελληνικη ταυτοτητα) στο πιστοποιητικο μου γεννησεως.

nmakry
14-06-07, 19:52
Δεν με ζητησαν να κανω εξετασεις DNA,θεωρω οτι αν εκανα αυτο θα ηταν πολυ απλα τα πραματα. Με ζητησαν να παω στη νεα γιορκη να παω να φερω πιστοποιητικα γεννησεως,γαμου και διαζυγιο με ειδικες σφραγιδες της χαγης πανω. Αλλα θα εχω μπερδεμα, γιατι οπως ειπα δεν εχω το ονομα πατρος(οπως γραφει στην ελληνικη ταυτοτητα) στο πιστοποιητικο μου γεννησεως.

Το σίγουρο είναι ότι ένα πιστοποιητικό γέννησης θα το χρειαστείς... Δεν μπορεί, με κάποιο τρόπο θα ήρθες σε αυτόν τον πλανήτη, εκτός και δηλώσεις εξωγήινος! :)

Τώρα, εάν το πιστοποιητικό γέννησης δεν αναφέρει όνομα πατέρα, ίσως και να μην υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι απίθανο να είναι κάποιος "αγνώστου πατρός". Εάν δεν τον αναφέρει γιατί για κάποιο λόγο δε σε έχει αναγνωρίσει ο πατέρας σου, θα πρέπει να το κάνει σύμφωνα με τη νομοθεσία του κράτους που είστε υπήκοοι.

Αλλά πέρα από τα οικογενειακά σας, πιστεύω ότι ένα πιστοποιητικό γεννήσεως από τη χώρα που έχεις ιθαγένεια (ΗΠΑ εν προκειμένω) είναι αρκετή. Το τι έκαναν οι γονείς σου, δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί σε επηρεάζει στα 26 σου για να πάρεις ιθαγένεια...! Επίσης, δε νομίζω ότι χρειάζεται να πας στη Ν. Υόρκη για να το πάρεις... στο προξενείο ή στην πρεσβεία δεν μπορούν να σε βοηθήσουν;

Και επαναλαμβάνω: Μήπως τους μπλέκεις όλους γιατί πας να περάσεις ως ομογενής; Τότε ναι, χρειάζονται και γάμοι και διαζύγια και όλα, αφού πρέπει να δουν από πού κατάγεσαι. Όμως, εάν τα αφήσεις αυτά και πας για πολιτογράφηση αλλοδαπού, μήπως είναι πιο απλά τα πράγματα;

poromenos
14-06-07, 20:30
μισό από την στιγμή που πήγε κανονικά στο σχολείο,δεν σου ζήτησαν πιστοποιητικό γέννησης?
Απίστευτο μου ακούγεται....
Τέσπα,ο nmakry φαίνεται πως το κατέχει το θέμα,να μην σε κουράζω και εγώ.....

k_koulos
14-06-07, 20:36
Δεν με ζητησαν να κανω εξετασεις DNA,θεωρω οτι αν εκανα αυτο θα ηταν πολυ απλα τα πραματα. Με ζητησαν να παω στη νεα γιορκη να παω να φερω πιστοποιητικα γεννησεως,γαμου και διαζυγιο με ειδικες σφραγιδες της χαγης πανω. Αλλα θα εχω μπερδεμα, γιατι οπως ειπα δεν εχω το ονομα πατρος(οπως γραφει στην ελληνικη ταυτοτητα) στο πιστοποιητικο μου γεννησεως.

τα πράγματα είναι απλά, αρκεί να το οργανώσεις λίγο nex time που θα πας μέχρι την περιφέρεια!!

[και λέω περιφέρεια με το σκεπτικό οτι εκεί υπάρχει το κοντινότερο σε σένα έμπιστο και ενημερωμένο σημείο ενημέρωσης]

πρώτον πρέπει να ρωτήσεις τον αρμόδιο υπάλληλο της περιφέρειας για θέματα αλλοδαπών, και όχι τα κοράκια/αεριτζήδες που υπάρχουν συνήθως απο έξω και ψάχνουν για θύματα να τους φάνε λεφτά υποσχόμενοι ταχεία εξυπηρέτηση.

επίσης καλό είναι να ζητήσεις απο το εκεί [Θεσσαλονίκη] προξενείο, ένα πιστοποιητικό γεννήσεως θεωρημένο με την σφραγίδα της χάγης [μην σε τρομάζει το όνομα δεν πρέπει να πάει στην χάγη το πιστοποιητικό, απλή σφραγίδα είναι υπάρχει και στην αμερική και σε κάθε χώρα σχεδόν]

δες στο λινκ που σου έδωσα το τι χρειάζεται για την πολιτογράφηση, και αν τα έχεις όλα μπορείς και να ξεκινήσεις κατευθείαν απο το δήμο, αλλά θα μπλέξει, καλύτερα να ξέρει ο αρμόδιος για τους αλλοδαπούς στην περιφέρεια για την περίπτωση σου.

αν θες το θέμα να το πας προς το ομογενείς μεριά, δες μήπως μπορείς να πάρεις ευκολότερα την ελληνική υπηκοότητα απο Αμερική κατευθείαν, εκει θα πρέπει να υπάρχουν όλα τα παραστατικά/χαρτία που δεν βρίσκεις εδώ , κάνε μια νύξη στο ελληνικό προξενείο εκεί [μεσω κάποιου γνωστού ή με ε-μαιλ ]

mookie
15-06-07, 20:16
ευχαριστω παιδια,θα το κοιταξω ολα αυτα που μου ειπατε και αν θα πειτε και αλλα,την τεταρτη θα παω στην περιφερεια,και σε 2 εβδομαδες θα παω στο υπουργειο εσωτερικων. αντε να δουμε τι θα δουμε.

rivelino
21-05-14, 13:26
Καλησπερα σας θελω πλιροφοριες για το εξης.
εχω αδια παραμονης θελω αποκτιση ελληνικης ιθαγενειας τι πρεπει να κανω που πρεπει να παω γνοριζη κανεις??

8anos
21-05-14, 16:49
Καλησπερα σας θελω πλιροφοριες για το εξης.
εχω αδια παραμονης θελω αποκτιση ελληνικης ιθαγενειας τι πρεπει να κανω που πρεπει να παω γνοριζη κανεις??

ρίξε μια ματια εδώ: http://www.ypes.gr/el/Generalsecretariat_PopulationSC/diefthinsi_ithageneias/ktisi_ithageneias/

@ ADSLgr.com All rights reserved.