PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος ηπατος....



Σελίδες : 1 [2]

lou.nick
27-06-07, 00:33
Ααα είπα κι εγώ. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι αφού το παράγω εγώ ο ίδιος γιατί να με πειράζει. Αλλά είπα να το κάνω 100%. Όσο για τα υποκατάστατα του τύπου ασπαρτάμη να ξέρετε ότι πειράζει και τα νεφρά απ' ότι διάβασα στο νετ.

Gaga90
27-06-07, 00:59
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΝ ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ

NiKapa
27-06-07, 01:24
...α καλα τοτε ..μετα το σεχ ..(που λεγαμε κι αλλου..) η πριν..?:p

zavaras
27-06-07, 03:35
καλά κάνεις που ακούς τα καμπανάκια του σώματος σου τώρα πριν υπάρξει χοντρό πρόβλημα.
Το πιθανότερο είναι πως έχεις λιπώδη διήθηση που μπορεί να είναι αποτέλεσμα του αλκοόλ, της διατροφής ή αποτέλεσμα συνδυασμού και των δύο.
Λυπάμαι δεν υπάρχουν μαγικά φίλτρα, πρέπει να αλλάξεις την διατροφή σου άμεσα.

Κομμένα τα ποτά, σοκολάτες, αναψυκτικά, κρέατα, τηγανητά, βαριά μαγειρεμένα φαγητά, ετοιματζίδικα.
Μάθε να τρως σαλάτες(μπορείς να τις φτιάξεις με πολύ ωραίες σάλτσες), φρούτα, όσπρια(τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα), ψάρι (τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα) όχι τηγανητό, λαδερά φαγητά (ε όχι και τόσο λάδι λίιιιιγο), αντί για κρέας δοκίμασε να φτιάξεις μπιφτέκια σόγιας, είναι σχετικά νόστιμο. Κρέας κόκκινο να τρως σπάνια κυρίως 1 με 2 φορές το μήνα και λίγες φορές παραπάνω λευκό κρέας (πχ κοτόπουλο)

Διαφωνώ για τα μπιφτέκια σόγιας επειδή η σόγια περιέχει φυτοοιστρογόνα που δεν είναι καλά για την υγεία. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, ιδιαίτερα με τη σημασία των ψαριών στη διατροφή γιατί περιέχουν τα πολύτιμα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα. Επίσης πρέπει να αποφεύγεται η ζάχαρη και τα σκέτα άμυλα (άσπρο ψωμί, μακαρόνια) γιατί ανεβάζουν την ινσουλίνη και επιβαρύνουν τις φλεγμονές σε όλα τα όργανα.

no_logo
27-06-07, 05:11
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΝ ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ

κάνει καλό σε περίπτωση στομαχικών διαταραχών αλλά γενικά είναι βλαβερή


Διαφωνώ για τα μπιφτέκια σόγιας επειδή η σόγια περιέχει φυτοοιστρογόνα που δεν είναι καλά για την υγεία.

δώσε αν μπορείς πληροφορίες για το παραπάνω

nmavro73
27-06-07, 08:03
Για όσους δεν γνωρίζουν, υπάρχει ένα επάγγελμα το οποίο λέγετε "Ιατρικός Επισκέπτης". Ο συγκεκριμένος λοιπόν εργαζόμενος επισκέπτεται ιατρεία και νοσοκομεία και πλασάρει στους γιατρούς συγκεκριμένα φάρμακα και κλείνει συμφωνίες έτσι ώστε οι γιατροί να συνταγογραφούν συγκεκριμένα φάρμακα της δικιάς του εταιρεία, έναντι φυσικά κάποιου bonus. Όσα περισσότερα φάρμακα συγκεκριμένης εταιρείας γράψει ο γιατρός τόσο πιο πολλά θα κερδίσει, κάτι δηλαδή σαν τα banners που βάζουν ta sites:p


Σε πληροφορώ επείδή είμαι ιατρικός επισκέπτης ότι δεν πλασάρεις τίποτα και δεν κλείνεις συμφωνία. Μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιες εταιρίες που δουλεύουν με το κομμάτι, αλλά αυτές δυσκολεύουν και εμάς που κάνουμε τη δουλειά μας. Και φυσικά δεν δουλεύουμε όλοι έτσι. Ούτε είναι η τόσο απλή η δουλειά όσο την περιγράφεις.
Ναι μπορεί να τους προτεινουμε συνέδρια και κάποιες φορές κάνουν μελέτες, αλλά συνήθως στη μελέτη τα περιστατικά μπορεί να μην είναι καν πραγματικά αλλα να βγήκαν από τη φαντασία του γιατρού. Όσο για τα συνέδρια τα κάνουν όλοι. Δεν υπάρχει δεσμευση σχεδόν ποτε.Οπότε που τα βλέπεις εσύ τα κομμάτια.Γιατί εγώ δεν τα είδα

stelpas
27-06-07, 09:01
καλά κάνεις που ακούς τα καμπανάκια του σώματος σου τώρα πριν υπάρξει χοντρό πρόβλημα.
Το πιθανότερο είναι πως έχεις λιπώδη διήθηση που μπορεί να είναι αποτέλεσμα του αλκοόλ, της διατροφής ή αποτέλεσμα συνδυασμού και των δύο.
Λυπάμαι δεν υπάρχουν μαγικά φίλτρα, πρέπει να αλλάξεις την διατροφή σου άμεσα.

Κομμένα τα ποτά, σοκολάτες, αναψυκτικά, κρέατα, τηγανητά, βαριά μαγειρεμένα φαγητά, ετοιματζίδικα.
Μάθε να τρως σαλάτες(μπορείς να τις φτιάξεις με πολύ ωραίες σάλτσες), φρούτα, όσπρια(τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα), ψάρι (τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα) όχι τηγανητό, λαδερά φαγητά (ε όχι και τόσο λάδι λίιιιιγο), αντί για κρέας δοκίμασε να φτιάξεις μπιφτέκια σόγιας, είναι σχετικά νόστιμο. Κρέας κόκκινο να τρως σπάνια κυρίως 1 με 2 φορές το μήνα και λίγες φορές παραπάνω λευκό κρέας (πχ κοτόπουλο)

Θεωρω πως η κακκη διατροφη ειναι το πιθανοτερο καθως αλκοολ πινω αρκετα αλλα οχι συχνα.Μπορει και 1 φορα στις 15 με εξαιρεση το καλοκαιρι που πινω συχνοτερα.

Ισως το γεγονος πως σε καθημερινη βαση ετρωγα γυρω στο 1/4 φετα και τα σουβλακια καλυπταν βασικο μερος της διατροφης μου να βοηθησε να δημιουργηθει αυτη η εικονα...

ερωτηση:Το φρεσκο ελαιολαδο(ωμο) ειναι απαγορευτικο;
ερωτηση 2: Ολο το χειμωνα επαιρνα καψουλες Ω3.Ακουσα πως δεν ειναι καλο να τις παιρνω το καλοκαιρι.Ισχυει;

zavaras
27-06-07, 09:14
Διαφωνώ για τα μπιφτέκια σόγιας επειδή η σόγια περιέχει φυτοοιστρογόνα που δεν είναι καλά για την υγεία.
δώσε αν μπορείς πληροφορίες για το παραπάνω

Πιο σωστό θα ήταν να γράψω ότι υπάρχουν αμφιβολίες για την ασφάλεια της.

http://www.jacn.org/cgi/content/full/20/suppl_5/354S
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1469367
http://jcem.endojournals.org/cgi/content/abstract/86/7/3053

Νικαετός
27-06-07, 09:38
Θεωρω πως η κακκη διατροφη ειναι το πιθανοτερο καθως αλκοολ πινω αρκετα αλλα οχι συχνα.Μπορει και 1 φορα στις 15 με εξαιρεση το καλοκαιρι που πινω συχνοτερα.

Ισως το γεγονος πως σε καθημερινη βαση ετρωγα γυρω στο 1/4 φετα και τα σουβλακια καλυπταν βασικο μερος της διατροφης μου να βοηθησε να δημιουργηθει αυτη η εικονα...

ερωτηση:Το φρεσκο ελαιολαδο(ωμο) ειναι απαγορευτικο;
ερωτηση 2: Ολο το χειμωνα επαιρνα καψουλες Ω3.Ακουσα πως δεν ειναι καλο να τις παιρνω το καλοκαιρι.Ισχυει;

Stelpas, μήπως πηγαίνεις σε γυμναστήριο και σου δίνουν "πρωτείνες" ?? Αν ναι κόψτες κατευθείαν και δεν χρειάζεται άλλη δίαιτα... Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά πολλοί μαθητές μου είχαν παρόμοια προβλήματα και σε πολύ μικρές ηλικίες μάλιστα ;)

robby-gr
27-06-07, 09:53
Μια συμβουλή και απο μένα αν ηδη δεν την εχεις κανει. Σε εξεταση αιματος ζητησε να σου κανουν ελενγχο για "Αυστραλιανο αντιγονο". Πολλες φορές οι αυξημένες τρανσαμηνασες προερχονται απο ηπατιτιδα "Β", και "C" H εξεταση αυτη δειχνει αν εχεις τετοιο προβλημα. Μη πανικοβαλεσε απλα εχε το υπόψιν σου ολα φιαχνουν.
Φιλικά

stelpas
27-06-07, 10:26
Stelpas, μήπως πηγαίνεις σε γυμναστήριο και σου δίνουν "πρωτείνες" ?? Αν ναι κόψτες κατευθείαν και δεν χρειάζεται άλλη δίαιτα... Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά πολλοί μαθητές μου είχαν παρόμοια προβλήματα και σε πολύ μικρές ηλικίες μάλιστα

Δεν παιρνω <<χημικα>>.Το 1ο που με ρωτησαν ειναι αυτο.Αν δηλαδη παιρνω τετοιου ειδους συμπληρωματα...Βασιλικο πολτο και Ω3 παιρνω.


Μια συμβουλή και απο μένα αν ηδη δεν την εχεις κανει. Σε εξεταση αιματος ζητησε να σου κανουν ελενγχο για "Αυστραλιανο αντιγονο". Πολλες φορές οι αυξημένες τρανσαμηνασες προερχονται απο ηπατιτιδα "Β", και "C" H εξεταση αυτη δειχνει αν εχεις τετοιο προβλημα. Μη πανικοβαλεσε απλα εχε το υπόψιν σου ολα φιαχνουν.
Φιλικά

Οι Τρανσαμινασεις μου ηταν οκ.Μεσα στα ορια.Οι εξετασεις ηπατιτιδας αρνητικες.
ο Υπερηχος δεν εδειξε καποια ασθενεια,ετσι μου ειπε η γιατρος που μου τον εκανε,ομως μου ειπε πως βλεπει οτι καταναλωνω αλκοολ ή λιπη.Απο την στιγμη που δεν ειμαι παχυς εβγαλε το συμπερασμα πως πινω.Ομως σημασια εχει και το τι τρως.

<<Το ηπατικο παρεγχυμα ελεγχεται με σχετικα αυξημενη ηχωγενεια,ηπια ανομοιογενη ηχωδομη και φυσιολογικες διαστασεις χωρις σαφη(.....)αλλοιωση>>.
Αυτο ειναι αυτο που μου εγραψαν στο χαρτι που μου εδωσαν.Στην παρενθεση ειναι μια λεξη που δεν την καταλαβαινω...

Θεωρω, οπως ειπωθηκε παραπανω, οτι αυτο ειναι ενα καμπανακι που αν δεν πηγαινα στο νοσοκομειο για ασχετο με αυτο υποθεση δεν θα το ακουγα.Απο αυτη την αποψη νοιωθω λιγο πιο ασφαλης αφου βλεπω πλεον οτι.....μεγαλωσα και δεν με παιρνει να ζω σαν εφηβος;)

Νικαετός
27-06-07, 10:30
Δεν παιρνω <<χημικα>>.Βασιλικο πολτο και Ω3.Το 1ο που με ρωτησαν ειναι αυτο.Αν δηλαδη παιρνω τετοιου ειδους συμπληρωματα...

Κόψτα για κανά δίμηνο και ξανακάνε τις εξετάσεις ;)

stelpas
27-06-07, 12:04
Κόψτα για κανά δίμηνο και ξανακάνε τις εξετάσεις ;)

Με ρωτησαν αν παιρνω <<πρωτεινες>.Με το Ω3 δεν υπαρχει προβλημα.Για τον βασιλικο πολτο δεν ξερω...Επαιρνα και για αρκετο διστημα σκευασμα πολυβιταμινων.

Παντως αν αυτα επηρεαζουν σε τετοιο βαθμο ζωτικες λειτουργιες ας τα χορηγουν με συνταγη.

Νικαετός
27-06-07, 12:46
Και όμως επηρεάζουν. Είναι δεδομένο. Δεν είναι τυχαίο που ΟΛΟΙ όσοι παίρνουν έχουν παρόμοια προβλήματα.

no_logo
27-06-07, 16:12
Θεωρω πως η κακκη διατροφη ειναι το πιθανοτερο καθως αλκοολ πινω αρκετα αλλα οχι συχνα.Μπορει και 1 φορα στις 15 με εξαιρεση το καλοκαιρι που πινω συχνοτερα.

είναι ο συνδυασμός φαγητού και αλκοόλ
σε αλλο σημείο έγραψες πόσο πίνεις όταν βγαίνεις
ρε συ είναι υπερβολική η ποσότητα ακόμα και με συχνότητά 30 ημερών. Περιόρισε το για δικό σου καλό. Αργότερα αν συνεχίσεις έτσι θα πάθεις κύρωση του ήπατος


Ισως το γεγονος πως σε καθημερινη βαση ετρωγα γυρω στο 1/4 φετα και τα σουβλακια καλυπταν βασικο μερος της διατροφης μου να βοηθησε να δημιουργηθει αυτη η εικονα...

σίγουρα τα λίπη βοηθούν


ερωτηση:Το φρεσκο ελαιολαδο(ωμο) ειναι απαγορευτικο;
όχι δεν είναι απαγορευτικό
προσπάθησε όμως να το τρως ωμό ή να το προσθέσεις στο τέλος του βρασμού.
Επίσης δεν χρειάζεσαι πολύ ποσότητα
1 με 2 κουταλιές της σούπας την ημέρα είναι καλά


ερωτηση 2: Ολο το χειμωνα επαιρνα καψουλες Ω3.Ακουσα πως δεν ειναι καλο να τις παιρνω το καλοκαιρι.Ισχυει;

δεν τις χρειάζεσαι
Ζεις σε νησί, κατέβα το πρωί στο λιμάνι και αγόρασε φρέσκο σπαρταριστό ψάρι σε πάμφθηνες τιμές σε σχέση με την Αθήνα. Ετσι θα έχεις καλής ποιότητας φαγητό και όσο Ω3 θές

zavaras
28-06-07, 02:51
Και όμως επηρεάζουν. Είναι δεδομένο. Δεν είναι τυχαίο που ΟΛΟΙ όσοι παίρνουν έχουν παρόμοια προβλήματα.

Έχεις κάποια στατιστική γι' αυτό?

dimpard
02-07-07, 02:23
Θα δυσκολευτούν φέτος στην απονομή βραβείου Νόμπελ Ιατρικής. :hmm::hmm:

zavaras
07-07-07, 17:02
Υπάρχει και μια έρευνα που λέει ότι η καφεΐνη βοηθάει το συκώτι όσων καταναλώνουν αλκοόλ.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/12/04/AR2005120400950.html

l_satsok
08-07-07, 14:02
κοψε και το τηγανι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.