PDA

Επιστροφή στο Forum : Που να κοιταξω για φτηνο Air Condition?



clyde
25-06-07, 21:03
Θελω να αγορασω ενα Κλιματιστικο αλλα δεν υπαρχουν πολλα λεφτα και οπως καταλαβαινετε ψαχνω κατι φτηνο.Το δωματιο μου ειναι μικρο οποτε δεν ψαχνω και το σουπερ ντουπερ με τα πολλα ΒΤU.Απλα θελω να αντεξει στον χρονο.Εχετε να μου προτεινετε καποιο μοντελο η ' ξερετε καποιο μαγαζι που εχει καλες τιμες?Θα με βοηθησετε πολυ!Ευχαριστω.

hemlock
25-06-07, 21:06
Ολα χρειαζονται συντηρηση καθε χρονο και ισως 2 φορες (οταν αλλαζουν οι εποχες)...
(ακα 50 ευρω τη φορα)
Για μενα λογικοτερο να παρεις καπως ποιο ακριβο...πχ hitachi, mitchubishi, sanyo...
Αν και δεν ξερω ποσο τελικα ¨ακριβο" θα ειναι λογο του χωρου σου;)

Νικαετός
25-06-07, 21:09
Nα κάνεις υπομονή 1 μήνα ακόμα, μετά είναι ο Αύγουστος, από τέλη Σεπτέμβρη πέφτουν οι τιμές. ;)

Θέλω να πω ότι πάντα αυτή την εποχή (και νωρίτερα) οι τιμές στα κλιματιστικά είναι πάντα τσιμπημένες. Αν εσύ όμως επιμένεις, ένα 9άρι είναι σχετικά προσιτό. Αλλά και εδώ, ότι πληρώσεις παίρνεις. Πήγαινε μια βόλτα σε ένα μεγάλο κατάστημα, με πολλές μάρκες και ψάξτο μόνος σου. Συνήθως έχουν (σχετικά) καλές προσφορές.

Spanos
25-06-07, 22:14
Ολα χρειαζονται συντηρηση καθε χρονο και ισως 2 φορες (οταν αλλαζουν οι εποχες)...
(ακα 50 ευρω τη φορα)
Για μενα λογικοτερο να παρεις καπως ποιο ακριβο...πχ hitachi, mitchubishi, sanyo...
Αν και δεν ξερω ποσο τελικα ¨ακριβο" θα ειναι λογο του χωρου σου;)

Σιγά μην χρειάζεται και δύο φορές το χρόνο. Με ένα υγρό καθαρισμού A/C απο το χρωματοπολείο (αυτά που είναι έτοιμα σε δοχείο με ψεκαστήρι), μια χαρά το καθαρίζεις μόνος σου και ακόμα πιο συχνά. Αυτός που σου πέρνει το πενηντάρικο νομίζεις οτι κάνει κάτι διαφορετικό; Απλά πέρνει το χύμα υγρό ;)

sprog111
25-06-07, 22:25
Nα κάνεις υπομονή 1 μήνα ακόμα, μετά είναι ο Αύγουστος, από τέλη Σεπτέμβρη πέφτουν οι τιμές. ;)

Στα επώνυμα δεν υπάρχουν διαφορές... Ούτε καν σε περίπτωση παλιού/νέου μοντέλου... Περιμένουν να ξεπουλήσουν τα παλιά και μετά να εισάγουν τα καινούργια...
- Προσπάθησε να πάρεις inverter αν και είναι πολύ πιο ακριβά. Θα στα δώσει πίσω μέσω ΔΕΗ (40% πιο οικονομικά).
- Για πραγματικά φτηνό κοιτάς τις προσφορές μεγάλων αλυσίδων λιανικής.
- Αν τελικά πάρεις φτηνό μάρκας Fuzimistikotsi κοίταξε τουλάχιστον η αντιπροσωπία να είναι επώνυμη...

nnn
25-06-07, 22:26
188 € χωρίς εγκατάσταση στο Car....r 9000 Btu.
Έχω ένα ίδιο 4+ χρόνια και είναι σκυλί.

Spanos
25-06-07, 22:33
Aν λές το Firtsline καλό είναι, αλλα καίει ρεύμα γιατί είναι χαμηλής ενεργειακής κλάσης.

nnn
25-06-07, 22:40
Aν λές το Firtsline καλό είναι, αλλα καίει ρεύμα γιατί είναι χαμηλής ενεργειακής κλάσης.
Ναι,αλλά σε τόσο λίγα Btu η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή.

Spanos
25-06-07, 22:42
Ανάλογα τη διάρκεια χρήσης εμένα το 14άρι στο σαλόνι έκλεισε 48ώρο. Φέυγει ο ένας...έρχετε ο άλλος:p

anon
25-06-07, 22:54
Το κυριώτερο ειναι να γίνει σωστή εγκατάσταση. Ακόμη και το καλύτερο κλιματιστικό, εαν δεν κάνει καλή δουλειά ο ψυκτικός (γιατί βιάζεται, δεν ξέρει, δεν ειναι απο αυτά που πουλάει, γιατί έβαλε τον ειδικευόμενο/"αλβανό" κλπ κλπ), ότι και να βάλεις θα σου χαλάσει, μπορεί το επώνυμο πιο αργά. Ακόμη και τα φθηνά κλιματιστικά, με καλή εγκατάσταση, και σωστή συντήρηση να κρατήσουν πολλά χρόνια.

Και όταν λεμε καλή συντήρηση, πρώτα απο όλα την συντήρηση που κάνεις εσύ, είναι να καθαρίζεις τα φίλτρα τακτικά καθώς και την εσωτερική μονάδα. Ο τεχνικός θα έρθει μια φορά τον χρόνο, καλύτερη την άνοιξη, να ελέγξει εαν έχει υγρά βασικά...

Εαν το κλιματιστικό το χρειάζεσαι μόνο για τις περιόδους καύσωνα, τότε ίσως να μην αξίζει ναναι ενεργειακής κλάσης Α, μιας και η διαφορά τιμής ειναι πολύ μεγάλη. Εαν το καις περισσότερο, τότε ίσως να αξίζει. Κάνε ένα υπολογισμό πόσες ώρες θα δουλεύει, την διαφορά στα watt, και υπολόγισε ένα κόστος περίπου 0,15 ευρώ για κάθε κιλοβατώρα για να δείς εαν αξίζει, για πχ 5 χρόνια.

sprog111
25-06-07, 23:15
Εχει δει κανείς τεχνικό - ακόμα και ψυκτικό- να αφαιρεί τον αέρα στο κύκλωμα με αντλία κενού, όπως λέει ο κατασκευαστής, πριν ελευθερώσει το φρέον (R410A). Δηλ. εμένα τώρα το toshiba μου έχει ΕER 4.18;

wintech2003
25-06-07, 23:39
Εχει δει κανείς τεχνικό - ακόμα και ψυκτικό- να αφαιρεί τον αέρα στο κύκλωμα με αντλία κενού, όπως λέει ο κατασκευαστής, πριν ελευθερώσει το φρέον (R410A). Δηλ. εμένα τώρα το toshiba μου έχει ΕER 4.18;

Ο τεχνικός που μου έβαλε δυο Mitsubishi 12αρια Inverter στο Server Room, έκανε παντως κανονικά την αφαίρεση του αέρα με την αντλία κενού.
Βέβαια τα πλήρωσα 2100€......

pcakias
25-06-07, 23:58
καλά, σήμερα στο Care... γινοταν πανικός !!!

όλοι αγοράζανε ή περίμεναν να αγοράσουν κλιματιστικο

firstline με 208.00 Euro .

δεν ματα-ξαναδα τέτοιο πράγμα !!!

manoulamou
26-06-07, 00:12
Ετσι-ετσι παρτε αβερτα κλιματιστικα να γεμισουμε τονους διοξειδιο του ανθρακα την ατμοσφαιρα
να ανεβασουμε κι αλλο τις εξωτερικες θερμοκρασιες και
να μεγαλωσουμε λιγο την τρυπα του οζοντος!

Οπως και να χει εαν επιμενετε τουλαχιστον παρτε κατι με δοσεις
αλλα νεωτερης τεχνολογιας, καλυτερα τυπου inverter και ενεργεαικης κλασης Α,
θα δροσιζεστε περισσοτερο και θα κανετε οικονομια συνολικη στην καταναλωση και στην ρυπανση!

Γειτονας μας στα ορια της ενδειας αγορασε προχτες δυο ... hokkaido:p που μουγκριζουν συνεχεια...

Spanos
26-06-07, 00:21
Tι να κάνουμε manoulamou δεν έχουμε ολοι οικολογικά πλακάκια πεζοδρομίου όπως εσείς :p

manoulamou
26-06-07, 10:04
Τα οικολογικα ... πλακακια τα χουμε πληρωσει ολοι μας πολυ ακριβα
οπως και την καθε ειδους αυθαιρεσια και ασεβεια
απεναντι στους κανονες της φυσης και της πολεοδομησης...
Τιγκαραμε τις πολεις στο μπετον, την ασφαλτο και τα ΙΧ, εξαφανισαμε το χωμα,
μπαζωσαμε τα ρεματα, καταπατησαμε δημοσιες εκτασεις με πρασινο
κι όπου δεν γινοταν αλλιως τις καψαμε (οσοι δεν συμμετειχαμε με σκοπο
καποιο εστω εμμεσο κερδος απλα τα ανεχτηκαμε) και τωρα διαμαρτυρομαστε
γιατι δεν υπαρχει δροσια γιατι δεν επαρκει το νερο, το ρευμα και αλλα πολλα...

frap
26-06-07, 10:33
- Προσπάθησε να πάρεις inverter αν και είναι πολύ πιο ακριβά. Θα στα δώσει πίσω μέσω ΔΕΗ (40% πιο οικονομικά).
Tα inverter στη θέρμανση έχουν οικονομία. Εφόσον θα χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη η μονάδα, δεν έχει καμία διαφορά ...

Martinstime
26-06-07, 10:59
Θελω να αγορασω ενα Κλιματιστικο αλλα δεν υπαρχουν πολλα λεφτα και οπως καταλαβαινετε ψαχνω κατι φτηνο.Το δωματιο μου ειναι μικρο οποτε δεν ψαχνω και το σουπερ ντουπερ με τα πολλα ΒΤU.Απλα θελω να αντεξει στον χρονο.Εχετε να μου προτεινετε καποιο μοντελο η ' ξερετε καποιο μαγαζι που εχει καλες τιμες?Θα με βοηθησετε πολυ!Ευχαριστω.

Ζήτα "SKYTEC NEO" Αθόρυβο R410 φρέον κτλ.
Να προτιμάτε κλιματιστικά απο εξειδικευμένα καταστήματα όχι απο ηλεκτρομάγαζα...

Τα εξιδεικευμένα καταστήματα κλιματισμού είναι πιο φθηνά, έχουν μεγαλύτερη τεχνική υποστήριξη κτλ...

anon
26-06-07, 11:22
Για να αντέχει στον χρόνο θα πρέπει να βρεις κλιματιστικό με φρέον R22, αλλά αυτό πλέον έχει απαγορευτεί, γιατί συμβάλει στην καταστροφή του όζοντος. Δυστυχώς όμως, κανένα απο τα νέα φρέον που έχουν κυκλοφορήσει (407/410) δεν το φτάνει, μιας και με το παλιό κακό φρέον, οι συμπιεστές δουλεύουν σε μικρότερες πιέσεις, σε χαμηλότερες στροφές, η συμπλήρωση γίνεται εύκολα, ειναι (το παλιό) και αντισκωριακό και και και.... και είναι και πιο φθηνό, σχέση 1 προς 10 μου φαίνεται, και πιο εύκολο στην συντήρηση.... Τα συστήματα με το νέο φρέον θέλουν πιο τακτικό έλεγχο, και με ένα κόστος που τιμάται απο 30-60 ευρώ μόνο η επίσκεψη, χώρια εαν χρειστεί να συμπληρωθούν υγρα, το να πάρεις ένα κλιματιστικό των 200 ευρώ, έχεις πληρώσει το ίδιο ποσό σε 4 χρόνια περίπου για service... Οχι ότι το ακριβό δεν θα θέλει επίσης τα service του, αλλά συνήθως έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής => μεγαλύτερα διάρκεια ζωής, και εαν έχεις και καλύτερη ενεργειακή κλάση => οικονομία στο ηλεκτρικό.

Martinstime
26-06-07, 11:35
Υπάρχουν ακόμα μερικά Funai με R22...

stelpas
28-06-07, 10:45
Εχω ενα HOKKAIDO.Πριν απο 1 μηνα το εβαλα.Τωρα στο καυσωνα και στους 20 να το ρυθμιζα η θερμοκρασια δεν επεφτε στο δωματιο κατω απο 31.Ο αερας που βγαζει ειναι χλιαρος.Το στοιχειο του το βλεπει ο ηλιος.Παιζει ρολο αυτο;

Νικαετός
28-06-07, 10:50
Γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο για το κλιματιστικό, το στοιχείο του να είναι στον ήλιο. ;)

Δεν μπορείς να του βάλεις ένα σκίαστρο??

frap
28-06-07, 10:54
Εχω ενα HOKKAIDO.Πριν απο 1 μηνα το εβαλα.Τωρα στο καυσωνα και στους 20 να το ρυθμιζα η θερμοκρασια δεν επεφτε στο δωματιο κατω απο 31.Ο αερας που βγαζει ειναι χλιαρος.Το στοιχειο του το βλεπει ο ηλιος.Παιζει ρολο αυτο;

Παίρνεις ένα θερμόμετρο, το κολλάς κοντά στην είσοδο του αέρα στην εσωτερική μονάδα. Περιμένεις να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία και διαβάζεις. Μετά το κολλάς στην έξοδο του αέρα και επαναλλαμβάνεις.

Αν η διαφορά είναι κοντά στους 20 βαθμούς η μονάδα λειτουργεί μια χαρά και το πρόβλημα είναι στο ότι η ικανότητα ψύξης της μονάδας (BTU) επιλέχτηκε λάθος για τις θερμικές ανάγκες του χώρου σου... Για διαφορές < 10 βαθμών καλείς το service.

stelpas
28-06-07, 14:34
Αν η διαφορά είναι κοντά στους 20 βαθμούς η μονάδα λειτουργεί μια χαρά και το πρόβλημα είναι στο ότι η ικανότητα ψύξης της μονάδας (BTU) επιλέχτηκε λάθος για τις θερμικές ανάγκες του χώρου σου... Για διαφορές < 10 βαθμών καλείς το service.

Πηρα 12αρι για χωρο 20τμ.

nnn
28-06-07, 22:17
Τότε κάτι δεν πάει καλά,έπρεπε να σε καλύπτει.

stelpas
28-06-07, 22:48
Τότε κάτι δεν πάει καλά,έπρεπε να σε καλύπτει.

Ηρθε ο τεχνικος.Φρεον οκ.Συνδεση οκ.Ανοιγει απο μεσα το μηχανημα.Παγωμενος αερας.Ολα ενταξει δηλαδη.

Η μονωση του σπιτιου μου ειναι τετοια που γινεται θερμοκηπιο.Απο παντου το βλεπει ο ηλιος.Η ταρατσα με 38-42C εχει γινει τηγανι.Μαλλον πρεπει να αρχισω να χρησιμοποιω αυτα που πουλαω και στο σπιτι μου:)

nnn
28-06-07, 22:58
Ηρθε ο τεχνικος.Φρεον οκ.Συνδεση οκ.Ανοιγει απο μεσα το μηχανημα.Παγωμενος αερας.Ολα ενταξει δηλαδη.

Η μονωση του σπιτιου μου ειναι τετοια που γινεται θερμοκηπιο.Απο παντου το βλεπει ο ηλιος.Η ταρατσα με 38-42C εχει γινει τηγανι.Μαλλον πρεπει να αρχισω να χρησιμοποιω αυτα που πουλαω και στο σπιτι μου:)
Οκ,η μόνωση είναι μεγάλο πράγμα.

frap
29-06-07, 09:58
Η μονωση του σπιτιου μου ειναι τετοια που γινεται θερμοκηπιο.Απο παντου το βλεπει ο ηλιος.Η ταρατσα με 38-42C εχει γινει τηγανι.Μαλλον πρεπει να αρχισω να χρησιμοποιω αυτα που πουλαω και στο σπιτι μου:)

Όπως βλέπεις λοιπόν οι "θερμικές ανάγκες" δεν περιορίζονται μόνο στα τετραγωνικά του χώρου... :)

Σχετικά με την ταράτσα, υπάρχει μια πατέντα που έχω δει και αποδίδει καλούτσικα... Παίρνεις roof-mate, ένα μπλε πράμα σαν πυκνό σφουγκάρι, μονωτικό. Βγαίνει σε πλάκες με διάφορα πάχη, εγώ το είδα σε 10 πόντους νομίζω. Στρώνεις λοιπόν με αυτό την ταράτσα, πάνω από την όποια στεγανοποίηση. Δε χαλιέσαι ιδιαίτερα για τα μικροκενά. Τώρα αυτό το πράγμα είναι πανάλαφρο οπότε θέλεις κάτι να το κρατήσει στη θέση του. Λευκές πλάκες πεζοδρομίου! Νομίζω για 20 τετραγωνικά θα μπορέσεις να τις κουβαλήσεις σιγά-σιγά και μόνος σου, χωρίς γερανό. Έτσι ο ήλιος θα θερμαίνει τις πλάκες πεζοδρομίου και όχι την πλάκα σου!

-Κ.

yiapap
29-06-07, 10:37
Όπως βλέπεις λοιπόν οι "θερμικές ανάγκες" δεν περιορίζονται μόνο στα τετραγωνικά του χώρου... :)

Σχετικά με την ταράτσα, υπάρχει μια πατέντα που έχω δει και αποδίδει καλούτσικα... Παίρνεις roof-mate, ένα μπλε πράμα σαν πυκνό σφουγκάρι, μονωτικό. Βγαίνει σε πλάκες με διάφορα πάχη, εγώ το είδα σε 10 πόντους νομίζω. Στρώνεις λοιπόν με αυτό την ταράτσα, πάνω από την όποια στεγανοποίηση. Δε χαλιέσαι ιδιαίτερα για τα μικροκενά. Τώρα αυτό το πράγμα είναι πανάλαφρο οπότε θέλεις κάτι να το κρατήσει στη θέση του. Λευκές πλάκες πεζοδρομίου! Νομίζω για 20 τετραγωνικά θα μπορέσεις να τις κουβαλήσεις σιγά-σιγά και μόνος σου, χωρίς γερανό. Έτσι ο ήλιος θα θερμαίνει της πλάκες πεζοδρομίου και όχι την πλάκα σου!

-Κ.Υπάρχει και πιο οικολογική λύση. Φυτά!!! Δεν χρειάζεσαι γλαστράρες με φίκους. Οτιδήποτε (ανθεκτικό) θα σου δώσει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου.
Βέβαια... όσο ανθεκτικό και να είναι θα χρειαστεί μια κάποια περιποίηση (π.χ. πότισμα μια φορά την εβδομάδα). Υπόψη ότι τα φυτά στην ταράτσα δρουν ως μόνωση και για τον χειμώνα!

<edit>
Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.greenroofs.net

JOTE
29-06-07, 13:17
τι να πω και εγω που εβαλα ενα 12 Inverter sam..g και μου κανεi ηχο η εξωτερικη μοναδα ?

Φυσικα το αποδιδω στα 40+ που εκανε αυτες τις μερες και οτι ειμαι στον 3 με ταρατσα απο πανω στην νεα φιλαδελφεια. Κλιμα σαχαρας δηλαδη... απο οτι καταλαβαινω πρεπει να συγχρονιζει η μοναδα με τα στηριγματα που εχει

γιατι τα αλλα τα 9 για τα δωματια ειναι πιο ησυχα (sa...yo αυτα)

stelpas
29-06-07, 15:02
Σχετικά με την ταράτσα, υπάρχει μια πατέντα που έχω δει και αποδίδει καλούτσικα... Παίρνεις roof-mate, ένα μπλε πράμα σαν πυκνό σφουγκάρι, μονωτικό. Βγαίνει σε πλάκες με διάφορα πάχη, εγώ το είδα σε 10 πόντους νομίζω. Στρώνεις λοιπόν με αυτό την ταράτσα, πάνω από την όποια στεγανοποίηση. Δε χαλιέσαι ιδιαίτερα για τα μικροκενά. Τώρα αυτό το πράγμα είναι πανάλαφρο οπότε θέλεις κάτι να το κρατήσει στη θέση του. Λευκές πλάκες πεζοδρομίου! Νομίζω για 20 τετραγωνικά θα μπορέσεις να τις κουβαλήσεις σιγά-σιγά και μόνος σου, χωρίς γερανό. Έτσι ο ήλιος θα θερμαίνει τις πλάκες πεζοδρομίου και όχι την πλάκα σου!


Υπάρχει και πιο οικολογική λύση. Φυτά!!! Δεν χρειάζεσαι γλαστράρες με φίκους. Οτιδήποτε (ανθεκτικό) θα σου δώσει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου.
Βέβαια... όσο ανθεκτικό και να είναι θα χρειαστεί μια κάποια περιποίηση (π.χ. πότισμα μια φορά την εβδομάδα). Υπόψη ότι τα φυτά στην ταράτσα δρουν ως μόνωση και για τον χειμώνα!

Η ταρατσα μου ειναι 150τμ.20τμ περιπου ειναι η επιφανεια πανω απο το δωματιο μου.Μου ειπαν και αλλοι την λυση με το φενιζολ.Ειναι πολυ ευκολο να βρω.Πρεπει να την καλυψω ολη αφου η θερμοτητα <<ταξιδευει μεσα στο τσιμεντο.

Τα φυτα μου αρεσουν σαν ιδεα.Δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικα..
Για γκαζον μιλας;

sprog111
29-06-07, 17:12
Παλιά στο εξοχικό μας βάλαμε κεραμοσκεπή στο μισό κτίριο (ένα διαμέρισμα) με κόστος, τότε, κάπου 2-3 εκ. δρχ. Η θερμοκρασία το μεσημέρι έπεσε 10 βαθμούς σε σχέση με πριν αλλά και σε σχέση με το διπλανό. Τον επόμενο χρόνο οι διπλανοί πέρασαν το δικό τους με κάποιο άσπρο μονωτικό υλικό δια λόγους στεγανοποίησης -θερμομόνωσης (οχι πίσσα) με κόστος κάποια χιλιάρικα (δρχ). Ε λοιπόν η θερμοκρασία έπεσε σχεδόν στα ίδια επίπεδα με το δικό μας... :medic:

stelpas
29-06-07, 17:32
Λοιπον...αυτη η ιδεα με τον κηπο μου καρφωθηκε.Θα ηθελα να τον φτιξω μονος μου.Αν υπαρχει κανα site με οδηγιες...καλοδεχουμενο.

Επειδη πουλαω τετοια μονωτικα ξερω οτι ειναι αποτελεσματικα.Το 5κιλο κοστιζει περιπου 40Ε.Δεν διαλυεται αλλα καλα ειναι να βαζεις πολυ λιγο νερο για να το χειριζεσαι ευκολα.1-2kg ανα τμ καλυπτικοτητα.Συμφωνα με τις οδηγιες τουλαχιστον.

Ποσο κοστιζει μηνιαιως η χρηση του κλιματιστικου;Περιπου.Με 7 ωρες χρηση ας πουμε...

manoulamou
30-06-07, 11:03
Εξαρταται απο το εαν ειναι τελευταιου τυπου
δλδ inverter και με ενεργειακη κλαση A...
http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138745
http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138591
Εαν συγκρινεις το κοστος με μερικους ανεμιστηρες οροφης και επιδαπεδιους με "διασταυρουμενα" ρευματα
και προσθεσεις την σιγουρη μολυνση περιβαλλοντος απο το διοξειδιο του ανθρακα
που διευρυνει τον φαυλο κυκλο της αυξησης της εξωτερικης θερμοκρασιας τοτε::::down:
Οι καλυτερες λυσεις ειναι οι παλιες φυσικες δοκιμασμενες σκιασης και δροσιας
πχ κεραμοσκεπες, πρασινο στο μπαλκονι, την βεραντα, τον κηπο και την ταρατσα...
http://www.teihal.gr/mec/professors/mvrachop/green_terrace.htm
http://www.ecocity.gr/main.php?cat=66
http://www.buildings.gr/greek/aiforos/exikonomisi/prassinessteges.htm

stelpas
30-06-07, 11:15
Τον κηπο στη ταρατσα τον εχω βαλει στο προγραμμα.Κανονισα με εναν γεωπονο ραντεβου την δευτερα να μου δωσει συμβουλες...

Martinstime
03-07-07, 10:26
φελιζόλ και μετά μείγμα περλίτη τσιμέντου...
και βάψιμο άσπρο χρώμα... σαν τα νησιά...

στα νησιά κάνουν το εξής ωραίο.... γεμίζουν τις ταράτσες με χαλίκι....

@ ADSLgr.com All rights reserved.