PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικός Υπερμαραθώνιος ποτε



not_anonymous
24-06-03, 18:02
Αφού είδα και απόειδα ότι με τα MODEM δεν βγαίνει άκρη αποφάσισα να κάνω αίτηση ADSL και μόλις έρθουν οι τεχνικοί να τους πω ότι έχω είδη MODEM μπας και καταφέρω να κάνω την εγκατάσταση μόνος μου. Κάνω την αίτηση στο site και την επομένη (Πέμπτη) με παίρνουν τηλέφωνο για την επιβεβαίωση. Αφού ξεμπερδεύω και με αυτό παίρνω την FORTHNET για να επιβεβαιώσω ότι η χρέωση αρχίζει από 1 Σεπτέμβρη (+2 πόντους στην FORTHNET).
Την παρασκευή η τηλεφωνική μου γραμμή είναι OFF. Σκέφτηκα ότι θα κάνουν τίποτα δοκιμές μιας και έκανα αίτηση οπότε δε δίνω σημασία. Σαββατοκύριακο φεύγω εκτός Αθηνών και την Δευτέρα που γυρνάω η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ακόμα OFF. Τους παίρνω τηλέφωνο (μία στο 134 και μία στις βλάβες) μου λένε και οι δύο ότι δεν έχει σχέση η βλάβη με την αίτηση και μετά από δύο ώρες η γραμμή μου επανέρχεται. Χθες τους παίρνω ξανά τηλέφωνο (134) γιατί σκέφτηκα να αφήσω ένα ακόμα τηλέφωνο επικοινωνίας για τους τεχνικούς που θα έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση γιατί τα πρωινά συνήθως λείπω από το σπίτι λόγο δουλειάς. Μου δίνουν λοιπών το τηλέφωνο του κέντρου του ΟΤΕ στο οποίο ανήκω για να επικοινωνήσω με τους εκεί τεχνικούς επειδή αυτοί δεν μπορούν να αλλάξουν το τηλέφωνο επικοινωνίας. Παίρνω το τηλέφωνο που μου έδωσαν από το 134 σήμερα πρωί, δεν απαντάει κανείς. Μετά από 5 λεπτά μιλάει … δοκιμάζω ξανά τηλεφωνητής … τέλος πάντων μετά από κάνα μισάωρο καταφέρνω να πιάσω γραμμή:

- Ναι, για σας. Έχω κάνει μία αίτηση για ADSL και θέλω να μιλήσω με τους τεχνικούς για να αλλάξω το τηλέφωνο επικοινωνίας.
- ADLL είπατε ;
- ADSL
- Μια στιγμή παρακαλώ

μετά από ένα δύο λεπτά...

- Δεν αναλαμβάνουμε εμείς εδώ το ASLD – πως το είπατε ;
- ADSL
- Ναι δεν το αναλαμβάνουμε εμείς εδώ. Θα σας δώσω ένα τηλέφωνο να πάρετε τους «μεγάλους πελάτες» στο 1500 για να σας πουν αυτοί.

Παίρνω λοιπών το 1500 :

- Ναι για σας. Έχω κάνει μία αίτηση για ADSL και θέλω να μιλήσω με τους τεχνικούς για να αλλάξω το τηλέφωνο επικοινωνίας. Έχω πάρει ήδη τηλέφωνο στο 134 από εκεί μου δώσανε το τηλέφωνο του κέντρου ΟΤΕ στο οποίο ανήκω αλλά μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν αυτοί την εγκατάσταση και μου έδωσαν το δικό σας τηλέφωνο.
- Δυστυχώς ούτε εμείς εδώ αναλαμβάνουμε τις εγκαταστάσεις ADSL. Θα καλέσετε το 122 και από εκεί θα σας συνδέσουν με την κατάλληλη υπηρεσία ...

Παίρνω και το 122 :

- Ναι καλημέρα. Έχω κάνει μια αίτηση για ADSL και θέλω να αλλάξω το τηλέφ-
- Λάθος κάνετε (ΚΛΙΚ)

...
Αφού έκανα 5-6 τσιγάρα απανωτά για να ηρεμήσω έτσι ώστε να μη βρίσω κανέναν από αυτούς που μιλάω στο τηλέφωνο -στην τελική δεν φταίνε σε τίποτα οι άνθρωποι, ότι τους πουν λένε- αποφάσισα να ξαναπάρω στο 134.

Τους εξηγώ όλο τον κύκλο που έκανα με βάζουν σε αναμονή και μου δίνουν ένα ακόμα τηλέφωνο το οποίο μοιάζει ύποπτα με αυτό που μου έδωσαν για το κέντρο μου. Τους ξαναλέω ότι δεν θέλω το τηλέφωνο του κέντρου στο οποίο ανήκω, με ξαναβάζουν σε αναμονή ... Στο τέλος μου λένε τα εξής:

-Επειδή ούτε εμείς μπορούμε να βρούμε τους τεχνικούς (...) δώστε μου το τηλέφωνο στο οποίο θέλετε να σας βρουν οι τεχνικοί και θα το στείλουμε εγγράφως στα κεντρικά γιατί δεν έχουμε την δυνατότητα να αλλάξουμε την αίτηση (...)

- Μπορώ να σας δώσω το τηλέφωνο της εταιρίας που δουλεύω ;
- Φυσικά ...

Τους έδωσα το τηλέφωνο και τώρα Θεός βοηθός. Α ... ξέχασα να σας πω πως αφού τους έδωσα το τηλέφωνο με ρώτησαν αν ενδιαφέρεται η εταιρία για ένα πακέτο με πιο φθηνές κλήσεις προς το εξωτερικό !!!

Μετά από όλα αυτά μόνο μια ερώτηση μπορώ να σκεφτώ ...


Loipon, prin misi ora teleiose o texnikos tou OTE tin egatastasi tou ADSL spiti mou, kai pira tilefono tin Forthnet gia na do an boro na exo tous 2 mines Free, allios tha pigena gia sindesi stin Otenet mallon.

Ρε Θρύλε, μήπως έχεις τον θεό μπάρμπα ;;; :P
Αν όχι μήπως έχεις κάνα τηλέφωνο στο οποίο μπορώ να βρω τους τεχνικούς ;;;


Αυτά.

Gregory
24-06-03, 22:45
Κι εγω ενα πραγμα θα πω: LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Μου φαινετε μας δουλευουν 8O πρωτογνωρο??? :lol:

Stilskin
25-06-03, 00:15
- Ναι, για σας. Έχω κάνει μία αίτηση για ADSL και θέλω να μιλήσω με τους τεχνικούς για να αλλάξω το τηλέφωνο επικοινωνίας.
- ADLL είπατε ;
- ADSL
- Μια στιγμή παρακαλώ

μετά από ένα δύο λεπτά...

- Δεν αναλαμβάνουμε εμείς εδώ το ASLD – πως το είπατε ;
- ADSL
- Ναι δεν το αναλαμβάνουμε εμείς εδώ. Θα σας δώσω ένα τηλέφωνο να πάρετε τους «μεγάλους πελάτες» στο 1500 για να σας πουν αυτοί.




Re paidia re paidia ma pos kanete etsi :roll: :roll: ??? Den katalabate oti O Pote ektos apo thn ftoxh ADSL prosferei ADLL alla kai ASLD!!!!!

Tora san agrammatoi oloi emeis pame kai zhtame Adsl eno hdh exoun bgei 2 anabathmiseis ths!!!
H ADLL sta 10 GB kathos kai h ASLD pou einai sta 100 TB!!!!!

Dexontai paraggelies eythys amesos!!!! Dhkadh sto 3020 tha mporoume na exoume sta spitia mas olh ayth thn texnologia!!!!

sigmacom
25-06-03, 10:13
Πάλι καλά που δεν το κατάλαβαν σαν "A-LSD" και να φωνάξουν τη δίωξη ναρκωτικών... :lol: :lol: :lol:

kinq1
25-06-03, 10:25
Σιγά ρε παιδιά! Μήπως εκτός από ΑDLL και ASLD ο ΟΤΕ μοιράζει και LSD? Γιατί μάλλον αυτό χρειαζόμαστε τώρα.

not_anonymous
25-06-03, 12:05
Τελικά δεν έχει κανένας το εφτασφράγιστο μυστικό του ΟΤΕ δηλαδή το τηλέφωνο τον τεχνικών που κάνουν εγκατάσταση ;

giorgios
25-06-03, 21:28
Τελικά δεν έχει κανένας το εφτασφράγιστο μυστικό του ΟΤΕ δηλαδή το τηλέφωνο τον τεχνικών που κάνουν εγκατάσταση ;

ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ - ΕΙΝΑΙ ΤΟ 210 8222485
ΤΟΥΣ ΕΧΟ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ 10 ΦΟΡΕΣ, ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΗ, ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ. !!!!!!
ΜΟΥ ΚΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΡΟΥΤΟ.
1. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΒΑΖΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 10
2. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΑ MODEM ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ IΝTRACOM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SIEMENS ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ.
3. ΧΕ ΧΕ !!! ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

jimsliakas
25-06-03, 21:41
Βρε βριστους τους μ.....,οι καραγκιοζηδες!

Gregory
25-06-03, 21:41
Τελικά δεν έχει κανένας το εφτασφράγιστο μυστικό του ΟΤΕ δηλαδή το τηλέφωνο τον τεχνικών που κάνουν εγκατάσταση ;

ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ - ΕΙΝΑΙ ΤΟ 210 8222485
ΤΟΥΣ ΕΧΟ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ 10 ΦΟΡΕΣ, ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΗ, ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ. !!!!!!
ΜΟΥ ΚΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΡΟΥΤΟ.
1. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΒΑΖΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 10
2. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΑ MODEM ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ IΝTRACOM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SIEMENS ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ.
3. ΧΕ ΧΕ !!! ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

Παντως πιστευω πως μεχρι τους Ολυμπιακους θα εχουν ερθει και θα εχεις DSL :D

Maax
25-06-03, 23:47
thn idia peripeteia eixa kai egw apo to 134 mou dinoun to thlefwno ths texnikhs yphresias tou kentrou POTE pou anhkw, h Texnikh yphresia me dinei to 1500 kai to 1500 me 3anastelnei sto 134 !!!!!!!!!!!!!!
To mono pou ema8a apo to 1500 einai pws exoun eleipsh modem.
Apo enan psilognwsto mou mesa ston POTE mou eipe pws oi texnikoi 8a arxisoun tis egkatastaseis apo 01/07 pou 8a arxisei kai h xrewsh twn yphresiwn(allo frouto ki ayto) kai apo modem exoun mpolika sthn apo8hkh tous. Oi texnikoi pou 8a er8oun einai apo ton POTE pou anhkete.

Mylo
25-06-03, 23:49
.
Α ... ξέχασα να σας πω πως αφού τους έδωσα το τηλέφωνο με ρώτησαν αν ενδιαφέρεται η εταιρία για ένα πακέτο με πιο φθηνές κλήσεις προς το εξωτερικό !!!


LOL, LOL ! Η φοβερή τηλεφωνήτρια στον πΟΤΕ 134 έκανε το θαύμα της. Αυτή που λέτε ρώτησε στο τέλος το φίλο μας για το φοβερό και τρομερό ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ και ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ. Όχι, όχι δεν απέκτησε ξαφνικά η τηλεφωνήτρια υπερβάλλοντα ζήλο για τη δουλειά της. Απλά ακούστε: οι 4 πρώτοι χειρηστές του 134 (αλλά και 131) που θα φέρουν τις περισσότερες πωλήσεις για τα Οτεπιχειρώ και Οτεπιλογές κερδίζουν (καλά διαβάσατε) 7 ήμερα ταξίδια για 2 άτομα σε Ευρωπαικές πρωτεύουσες! Δεν κάνω πλάκα, το ξέρω γιατί εγώ δουλεύω στο 131 και δεν με άφησαν να ασχοληθώ γιατί όντας "παλιος" (δουλεύω 7 μήνες, και έχω έναν ακόμα) δεν πρέπει να καθυστερώ με "πωλήσεις" αλλά πρέπει να κάνω "αποσυμφόρηση", δηλαδή να εξυπηρετώ πολλούς πελάτες (3 πελάτες στο χρόνο που οι υπόλοιποι εξυπηρετούν έναν)

Για να καταλάβετε σε τι δίνουν βάση τα μυαλά στον πΟΤΕ, στα ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ και ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ και δε συμμαζεύεται! Που λόγος για ευρυζωνικές συνδέσεις. Όταν ο πΟΤΕ παρουσιάζει ένα νέο προιόν είναι πάγια πολιτική του να το προωθεί συνεχώς για ένα διάστημα μέσω του 134 (αλλά τώρα τελευταία και του 131). Ε, λοιπόν αυτό δε συνέβη ΚΑΘΟΛΟΥ με το ADSL, καθόλου.

Εγώ όταν ρώτησα σχετικά με το ADSL τον τεχνικό δικτύου του 131 Θεσσαλονίκης (κατά κάποιο τρόπο προιστάμενο μου) ο οποίος διαχειρίζεται και ένα δίκτυο των 200 + υπολογιστών μου είπε χαρακτηριστικά: "Εγώ φιλαράκι ούτε θα το πλησιάσω το ADSL είναι κω....ιάσιμο! Ευτυχώς που ότι θέλω από δίκτυο το βρίσκω στη δουλειά" Ήταν πολύ ειλικρινής και εγώ έσπευσα να συμφωνήσω μαζί του.

wizardsl
26-06-03, 02:26
Α, γι αυτό με πήρε ένας από το 134 και με ρώταγε αν θέλω να μιλάω πιο φθηνά με κάποια-ες χώρα-ες του εξωτερικου! Του λέω πως θέλω με Αγγλία.. Ωραία μου λέει δεν κοστίζει τίποτα, απλά τη συγκατάθεσή σας ήθελα. Εν τω μεταξύ ούτως ή άλλως έχω βάλει Λανέτ σε εκείνη τη γραμμή (έχω 2) οπότε τζάμπα κόπος το πληκάρι..

chatasos
26-06-03, 07:10
2. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΑ MODEM ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ IΝTRACOM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SIEMENS ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ.


Το μοναδικό που δεν ισχύει στα σίγουρα είναι αυτό...

psymaster
26-06-03, 10:16
Εγώ φιλαράκι ούτε θα το πλησιάσω το ADSL είναι κω....ιάσιμο!

Τι ειναι αυτο;

not_anonymous
26-06-03, 12:41
Επιτέλους !!!
Πήρα στο 2108222485 και μέσα σε 5 λεπτά ξεμπέρδεψα.

1000 ευχαριστώ Giorgio !!!
:D :D :D

Crosstalk
26-06-03, 12:55
Εγώ φιλαράκι ούτε θα το πλησιάσω το ADSL είναι κω....ιάσιμο!

Τι ειναι αυτο;

Δεν το ειπε πολυ σωστα!
Επρεπε να πει " ΓΕΡΟ ΚΩΛΟΠΙΑΣΙΜΟ "

@ ADSLgr.com All rights reserved.