PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ οτεΝΕΤ ADSL 384/128



c3250
27-06-03, 18:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Εδω και 24 ωρες ειμαι συνδεδεμένος με την ΟΤΕΝΕΤ αλλα δεν μπορω να κατεβασω τιποτα περα απο τα 3 πρωτα λεπτα ΚΑΘΕ φορα που ειμαι συνδεδεμενος γιατι μετα κλεινει η συνδεση και θελει RESET για να ξανασυνδεθει, και καταληξαμε με τους τεχνικους του ΟΤΕ και τις ΟΤΕΝΕΤ οτι πρεπει να εχει προβλημα το MODEM JETSPEED 500i τις ΙΝΤΡΑΚΟΜ.
Για το συγκεγριμενο ΜΟDΕΜ αν δεν περασεις το καινουργιο UPDATE τις ΙΝΤΡΑΚΟΜ δεν συνδεεται με τιποτα στο ιντερνετ.
Παντως οση ωρα ειμαι συνδεδεμενος απο ταχυτητα σκιζει το εργαλειο.
Φιλικα

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΨΑΡΙΑΝΟΣ
ΞΑΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕΣΟ USB ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PC KAI OTI ΕΧΩ LAN ΜΕ 5 PC.
AN ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ

Gregory
27-06-03, 18:06
Με γεια το εργαλειο φιλαρακο :wink:

hippie
27-06-03, 18:40
to c3250,

to router jetspeed 500i exei kai usb kai ethernet interface.
dokimase prota mono ena pc (usb interface), meta to idio (h allo pc) me ethernet interface kai meta to LAN me 5 pc (profanos meso switch or hub h syndesi ton 5 pc)
h sindesi me usb prepei na einai h pio apli apo pleuras rythmiseon
alithia, me to router pires installation manual / software h oi rythmiseis ginontai meso web based address sto router??
gia tin sindesi ton pollon pc to router prepei na einai DHCP server enabled kai ta pc DHCP client enabled.
elpizo h techologia kai to support to jetspeed 500i na einai kali

good luck

PS: LSD for All now!!!

mcn
27-06-03, 18:56
Αν πας στη σελίδα www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm αναφέρει ακριβώς τη πρέπει να κάνεις για να συνδεθείς μέσω ethernet. Οι ρυθμίσεις του Jetspeed γίνονται μέσα από web browser.

maddoggr
27-06-03, 19:03
Γεια χαρά, λοιπόν φίλε μου δεν είσαι ο μόνος που έχει πρόβλημα με το jetspeed 500i εδω και 2 μέρες που έγινε η σύνδεση μου και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πιο αναλυτικά ανα 3-5 λεπτά την ΗΜΕΡΑ (το τονίζω αυτό) μένει ON το βράδυ αλλάζει συμπεριφορά και μπορεί να κάτσει μεχρι και 3 ώρες ON (διχασμένη προσωπικότητα?). Anyway ύστερα από αρκετά τηλέφωνα με Forthnet και ΟΤΕ και άλλα τόσα e-mail σε intracom ακόμα δεν έχουνε καταλήξει (στην intracom) αν φταίει το modem ή η γραμμή (ή κάτι άλλο). Το πρόβλημα αυτό το έχουν και άλλα άτομα σε διάφορες περιοχές της. Εμένα επειδή τους πίεσα πολύ μου έκανε την τιμή (να δεις τι έχει να γίνει αν δεν λυθεί μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα) η intracom επίσημα να μου πει το ότι δεν έχουν ιδέα τι φταίει (!!!!????). Πάντως και από την πλευρά σου μην το αφήνεις έτσι στείλε e-mail στην intracom και πίεσε και εσύ από την πλευρά σου για επίλυση του προβλήματος μόνο έτσι θα δώσουν γρήγορα λύση.
Αυτά ελπίζω να μην κούρασα για λεπτομέρειες πάντως για το τι έχει γίνει μεχρι τώρα στείλε mail.

Pope
27-06-03, 20:08
Ευτυχώς που ο ΟΤΕ 'προτείνει' τα 'δοκιμασμένα' 'μόντεμ' της 'εταιρείας' ιντρακομ. F F S. :evil: :evil: :evil: :evil:

wizardsl
27-06-03, 20:17
Να μην ανυσηχείτε. Η αξιοπιστία του ΟΤΕ εγγυάται πως κάθε πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

chatasos
27-06-03, 20:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Εδω και 24 ωρες ειμαι συνδεδεμένος με την ΟΤΕΝΕΤ αλλα δεν μπορω να κατεβασω τιποτα περα απο τα 3 πρωτα λεπτα ΚΑΘΕ φορα που ειμαι συνδεδεμενος γιατι μετα κλεινει η συνδεση και θελει RESET για να ξανασυνδεθει, και καταληξαμε με τους τεχνικους του ΟΤΕ και τις ΟΤΕΝΕΤ οτι πρεπει να εχει προβλημα το MODEM JETSPEED 500i τις ΙΝΤΡΑΚΟΜ.
Για το συγκεγριμενο ΜΟDΕΜ αν δεν περασεις το καινουργιο UPDATE τις ΙΝΤΡΑΚΟΜ δεν συνδεεται με τιποτα στο ιντερνετ.
Παντως οση ωρα ειμαι συνδεδεμενος απο ταχυτητα σκιζει το εργαλειο.
Φιλικα

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΨΑΡΙΑΝΟΣ
ΞΑΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕΣΟ USB ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PC KAI OTI ΕΧΩ LAN ΜΕ 5 PC.
AN ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ

Γνωστό το πρόβλημα και σε άλλους :wink: :wink: :wink:

ΥΓ: Μήπως είσαι από τη Λήμνο?

mprizes45
27-06-03, 20:28
Να μην ανυσηχείτε. Η αξιοπιστία του ΟΤΕ εγγυάται πως κάθε πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

Μου έχεις χαρίσει καινούργιο συκώτι. Από τα γέλια. Σ' ευχαριστώ.

Το ό,τι θάχαν πρόβλημα ήταν σίγουρο. Και χάρις στο forum αυτό δεν βιάστηκα καθόλου να τρέξω να βάλω και εγώ. Και ποτέ από πΟΤΕ.

*********
Στα παιδιά:

Να ζητήσατε αποζημίωση από τον πΟΤΕ ή την ιντρακομ για την ταλαιπωρία και ψυχική οδύνη. Σοβαρά το λέω. Έτσι θα μάθουν να μας σέβονται. Και αν.............

c3250
27-06-03, 20:34
ΑΠΟ ΛΗΜΝΟ ΕΙΜΑΙ ΕΣΥ;

wizardsl
27-06-03, 20:41
Να μην ανυσηχείτε. Η αξιοπιστία του ΟΤΕ εγγυάται πως κάθε πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

Μου έχεις χαρίσει καινούργιο συκώτι. Από τα γέλια. Σ' ευχαριστώ.



Ελπίζω τα λεγόμενά σου να προέρχονται από άλλον από το μένο(ς κατά) του (στον) (ΟΤΕ) λόγο, μιας και εδώ, στον ΟΤΕ, προσπάθεια και αποστολή μας είναι να στεκόμαστε στο πλευρό του καταναλωτή και να τον ενημερώνουμε άμεσα για καινούριες υπηρεσίες καθώς και να του προσφέρουμε ανταγωνιστικά προιόντα.

jimsliakas
27-06-03, 20:48
Να μην ανυσηχείτε. Η αξιοπιστία του ΟΤΕ εγγυάται πως κάθε πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα.


Γεια σου ρε wizardsl!Μας κανεις και γελαμε !!

mprizes45
27-06-03, 20:57
Να μην ανυσηχείτε. Η αξιοπιστία του ΟΤΕ εγγυάται πως κάθε πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

Μου έχεις χαρίσει καινούργιο συκώτι. Από τα γέλια. Σ' ευχαριστώ.



Ελπίζω τα λεγόμενά σου να προέρχονται από άλλον από το μένο(ς κατά) του (στον) (ΟΤΕ) λόγο, μιας και εδώ, στον ΟΤΕ, προσπάθεια και αποστολή μας είναι να στεκόμαστε στο πλευρό του καταναλωτή και να τον ενημερώνουμε άμεσα για καινούριες υπηρεσίες καθώς και να του προσφέρουμε ανταγωνιστικά προιόντα.

Κανένα μένος. Και μόνο που το μόντεμ που κάνει 345 περίπου και μόλις το έβαλαν είχε πρόβλημα. Εγώ δεν έχω προσωπική πείρα, ό,τι διάβασα εδώ σε αυτό thread. Και να προσέχεις την ορθογραφία σου , μπορεί να μου ξεφεύγουν και μένα, αλλά εσύ δουλεύεις στον ΟΤΕ και δεν έπρεπε να γράφεις


ανυσηχείτε

Μην ανησυχείς δεν θέλω να εμπλακώ σε μια άλλη ακόμη ατέρμονη και άσκοπη φιλονικία με διάφορα μέλη αυτού του forum.

Λίγο γέλιο πάντα κάνει καλό. Μην το φοβάσαι.

Πάντα φιλικά.

wizardsl
27-06-03, 21:07
ανυσηχείτε



Ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την αμέλειά μου και βεβαιώνω τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ πως στο μέλλον θα προσέχω περισσότερο.

Πάντως εμείς στον ΟΤΕ προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε καθημερινώς.

Ελπίζουμε να το εκτιμάτε.

Thrylos
27-06-03, 21:14
Ego prosopika den eixa kanena provlima me to Jetspeed 500i, kai sindesi forthnet. Edo ke 5 meres exo katevasei 8.5 Gb, oli mera katevazei me 40kb/s (einai limit tou server)

Exo valei to telefteo update sto firmware tou modem, ostoso ke me to palio firmware den eixa provlima. Pados isos to neo firmware na lisei ta dika sou provlimata...

Episis sou proteino na to sindeseis meso Ethernet kai tha deis afxisi stin apodosi (peripou kata 20ms mikrotera pings, kai kapio boost stin taxitita downloading). Kai mias ke exeis 5 PCs se LAN, anarotieme pos ke to evales se USB....
Apla sindese to sto Hub (apo tin thyra hub pou exei apo piso) kai ola ta PC sou tha exoun net ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.