PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράκμασαν τα παιχνίδια στο pc?



Σελίδες : [1] 2

saito
09-07-07, 01:29
Θυμάμαι προ 10 -15 ετίας παιχνίδια με απίστευτο σενάριο monkey islands 1-4 , larry, ή παιχνίδια με απίστευτο gameplay όπως το Kick off, speedball2 κτλ. Την τελευτάια διετία ειδικά, τοα παιχνίδια ανταγωνίζονται μονο στον τομέα των γραφικών .Τα fps ξεφυτρώνουν και κατακλύζουν την αγορά, τα rpg είναι λίγα και αυτά online και με μηνιαία συνδρομή adventures ανύπαρκτα… και τα strategy όλα στο ιδιο μοτίβο –βρες resources φτιάξε όπλα πολέμησε!

Gordito
09-07-07, 01:33
Απ'ολα υπαρχουν.
Και παιχνιδια με καλα γραφικα και παιχνιδια με εξυπνο σεναριο.
Απλα τα πραγματα στο θεμα των γραφικων εχουν προοδευσει παρα πολυ και σαφως ανθησαν καποια ειδη που απλα δεν υπηρχαν παλια.

Αλλα αν θυμαμαι καλα την εποχη που λες το DOOM + το Wolfenstein ηταν και παλι απο τα πιο διασημα οποτε ο κοσμος ηδη ειχε μια προδιαθεση για fps.

flevio
09-07-07, 07:12
ενα προβλημα που υπαρχει ειναι οτι λογο προπαγανδας το 90% των fps απο irak και μετα
ειναι στρατιωτικα..

και επειδη τα καλα fps ειναι λιγα
εχουμε πηξει στο χακι...

(ασε που ολο εχεις team...ΔΕΝ ΘΕΛΩ TEAM ΡΕ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΙΣΤΗΣ!! ΑΜΑΝ ΠΙΑ..)

manicx
09-07-07, 14:08
Θυμάμαι προ 10 -15 ετίας παιχνίδια με απίστευτο σενάριο monkey islands 1-4 , larry, ή παιχνίδια με απίστευτο gameplay όπως το Kick off, speedball2 κτλ. Την τελευτάια διετία ειδικά, τοα παιχνίδια ανταγωνίζονται μονο στον τομέα των γραφικών .Τα fps ξεφυτρώνουν και κατακλύζουν την αγορά, τα rpg είναι λίγα και αυτά online και με μηνιαία συνδρομή adventures ανύπαρκτα… και τα strategy όλα στο ιδιο μοτίβο –βρες resources φτιάξε όπλα πολέμησε!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρωτοτυπία 0. Εγώ τα μόνα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία 4 χρόνια είναι το Vice City, Beyond Good and Evil, Half Life2 + CS:S. Ότι άλλο έχω δει το έχω βαρεθεί σε 1 ώρα...

al3xis
13-07-07, 21:10
Beyond Good and Evil παιχνιδάρα αν και πέρασε ψιλοαπαρατήρητο :oneup::oneup:

netlag
14-07-07, 10:47
τα σημερινα παιχνιδια σε γενικες γραμμες, ειναι 10φορες καλυτερα απο παιχνιδια δεκαετιας.

waste
14-07-07, 10:54
ναι αλλα
1) δεν μιλάμε μόνο για γραφικά
2) το pc δεν ειναι πια ο κυριος εκφραστής των παιχνιδιών καθώς οι κονσόλες εχουν παρει το πανω χέρι. Ειδικά με το γεγονός ότι πρέπει να ξοδεύεις τα κέρατα σου κάθε 2 χρόνια για το PC για να παιζεις παιχνίδια , ενω μια κονσόλα με τα μισά χρήματα σου προσφέρει ανετα ενα κύκλο ζωής 4-5 χρόνων.
3)λόγω σχέσης ευκολίας κατασκευής/αγάπης του κοινού τα FPS κατακλίζουν την αγορά.
4)Υπαρχουν πάντα τα MMPG τα οποια πριν απο 10 χρονια ουτε ως ονειρο δεν μπορουσαμε να τα φανταστουμε.

hemlock
14-07-07, 11:02
ναι αλλα
1) δεν μιλάμε μόνο για γραφικά
2) το pc δεν ειναι πια ο κυριος εκφραστής των παιχνιδιών καθώς οι κονσόλες εχουν παρει το πανω χέρι. Ειδικά με το γεγονός ότι πρέπει να ξοδεύεις τα κέρατα σου κάθε 2 χρόνια για το PC για να παιζεις παιχνίδια , ενω μια κονσόλα με τα μισά χρήματα σου προσφέρει ανετα ενα κύκλο ζωής 4-5 χρόνων.
3)λόγω σχέσης ευκολίας κατασκευής/αγάπης του κοινού τα FPS κατακλίζουν την αγορά.
4)Υπαρχουν πάντα τα MMPG τα οποια πριν απο 10 χρονια ουτε ως ονειρο δεν μπορουσαμε να τα φανταστουμε.

1.Για τα γραφικα και μονο αξιζει η αγορα βαρβατου hardware,αλλα (κοιτα το 2)
2.Μπορουμε να ριξουμε και λιγο (λιγο ομως) νερο στο κρασι μας...Ο συνδιασμος all in one των pc ειναι που τα κανει ακαταμαχητα.
3.Και για μενα ,περα απο τα FPS, δεν υπαρχουν αλλα παιχνιδια...Ειχα/εχω λιωσει με τα soldier of fortune ,no one lives forever,alien vs predator,FEAR,painkiller,serious sam,half life...Και δεν ειναι να πεις οτι καποια απο αυτα ηταν εντελως χυμα παιχνιδια...

netlag
14-07-07, 14:47
Με pc μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι, ενω με κονσολα περιοριζεσαι.
πχ: FPS,Strategy,RPG και αλλα.

Επισης τα MMORPG που ειναι η επανασταση στο gaming, προυπουθετουν pc.

επομενως το πανω χερι το εχουν τα pc.

Gordito
14-07-07, 15:51
Kαι γιατι να γινει console vs pc το θεμα?

Αφου ουτως η αλλως οι περισσοτεροι εχουμε και τα 2:p

dkaris
14-07-07, 20:11
Υπάρχουν πάντα τα abandonware για τους νοσταλγούς του παρελθόντος....

kostas_1966
24-07-07, 00:41
Παρακολουθωντας τα παιχνιδια απο την εποχη του...pong και του pacman μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι πρωτοτυπες ιδεες παντα υπηρχαν και υπαρχουν.Απλα,σημερα,ειναι πολυ λιγοτερο ευδιακριτες μεσα στο χαμο των κυκλοφοριων σε τοσα φορμα που,μαζι με τις επανεκδοσεις κανει πολυ δυσκολη την ερευνα και την επιλογη μας.
Τα black & white,fable,GTA,herzog zwei,king quest,larry,one piece mansion,constructor και τοσα μα τοσα αλλα χαραξαν το δικο τους δρομο και για επομενες αποπειρες στο κατι διαφορετικο.
Σημερα το αγχος για την τηρηση των deadlines,η προσδοκια για ολο και μεγαλυτερα κερδη,οι τακτικες πολυεθνικων κλπ εχουν ισοπεδωσει την βιντεοπαιχνιδοβιομηχανια.Σε ρυθμους καθαρα της αγορας.Μιας αγορας που δεν πρωτοπορει ποτέ,δεν νεωτεριζει,προσαρμοζεται,χωνεται οπου μυριζεται κερδος.
Και ειναι υπεροχη η εξουσια της οταν επεκτεινει σε ολους τα ευεργετηματα μιας ανακαλυψης,την ομορφια ενος καλλιτεχνικου εργου(ναι,τα βιντεοπαιχνιδια τεινουν να γινουν-αν δεν εγιναν ηδη-η ογδοη τεχνη).Η ιδια η αγορα ειναι ομως επιβλαβης οταν με το marketing πολλαπλασιαζει τις τεχνητες αναγκες και μας αποβλακωνει με μια πλημμυριδα απο σαβουρες και ακατονομαστες αηδιες.Σε ενα καλο παιχνιδι αντιστοιχουν δεκαδες(ή μηπως εκατονταδες?)αχρηστα.
Παιχνιδια-κλωνοι ντουμοειδων,που ζηλεψαν το μπριο του Final Fantasy,που ευελπιστουν να γινουν χαλιφης στη θεση του χαλιφη μας περιορισαν τον οριζοντα σε 5-6 ειδη οπως σωστα αναφερθηκε και πιο πανω.(FPS,Strategy,RPG,platform,shoot em up,simulate).
Που ειναι ενα καινουργιο ειδος που θα μας ταρακουνησει?
Αλλά που πηγαν και καποια ξεχασμενα ειδη παιχνιδιων?Στο μυαλο μου ερχεται η σειρα streets of rage.Υπαρχει σημερα ενα αναλογο-κυλιόμενο-beat em up?Οχι αλλα τεκεν και μποξ και στατικες πιστες-αρενες.Κυλιόμενα.Στην αλανα.Να προχωρας τρεχοντας ή βαδιζοντας...να μην ξερεις τι σε περιμενει πιο κατω...μια περιπλανηση με διαρκεις αλλαγες.Στα προσωπα,στους εχθρους,στα τοπία.
Αρκετα.
:hmm:

HIK248
24-07-07, 02:34
.
Αλλά που πηγαν και καποια ξεχασμενα ειδη παιχνιδιων?Στο μυαλο μου ερχεται η σειρα streets of rage.Υπαρχει σημερα ενα αναλογο-κυλιόμενο-beat em up?Οχι αλλα τεκεν και μποξ και στατικες πιστες-αρενες.Κυλιόμενα.Στην αλανα.Να προχωρας τρεχοντας ή βαδιζοντας...να μην ξερεις τι σε περιμενει πιο κατω...μια περιπλανηση με διαρκεις αλλαγες.Στα προσωπα,στους εχθρους,στα τοπία.
Αρκετα.
:hmm:

Αχ θυμαμαι ποσα κερματα και ποσες ωρες ειχα καψει στα παλια καλα beat em up double dragon,Final Fight,captain commando,punisher και τοσα αλλα μας τα εφαγε το SF2:cry:.
Μονο το The Warriors μπορω να σκεφτω που να βγηκε τα τελευταια χρονια και να εμοιαζε με αυτα

kostas_1966
24-07-07, 16:05
Απο ψαξιμο στον τιτλο υποθετω οτι θα πρεπει να αναφερεσαι στο παιχνιδι του 2005 για PS2.
Χμμ,χμμ...:hmm:

Εαν κρινω απο παρουσιασεις
http://ps2.ign.com/articles/658/658876p1.html

και κριτικες
http://www.gamerankings.com/htmlpages2/919172.asp

θα πρεπει να αξιζει μεχρι και το τελευταιο σεντσι.Φαινεται πολυ καλο.
Και μονο επειδη ειναι απο τα σπανια-αν οχι το μοναδικο-dynamic beat em up στις μερες μας,αξιζει να το προμηθευτω.ΗΙΚ248...εισαι του συναφιου.Viva!
:oneup:

yiapap
24-07-07, 16:14
Παρακολουθώντας κι εγώ τα παιχνίδια από την εποχή του Pong και του Pacman θα διαφωνήσω με τον φίλτατο Κώστα.

Το πρόβλημά μας είναι ότι σήμερα έχουμε 5-10-20-30 (σσσσστ :x ) χρονάκια προϋπηρεσίας οπότε "τα έχουμε δει όλα" που λέει και η προσφιλής έκφραση.
Νομίζω ότι αν σήμερα ξεκινούσαμε από την αρχή πάλι οι σημερινοί τίτλοι θα μας φαινόταν φρέσκιοι, πρωτότυποι, ενδιαφέροντες. Άλλο αν επί της ουσίας είναι επαναλήψεις και βελτιώσεις στην μεγάλη πλειοψηφία τους.

Και τώρα που είπαμε για πρωτότυπους τίτλους... τι να έγινε το Spore... Πέρισυ δε θα έβγαινε; :hmm:

Tar-Aldarion
24-07-07, 17:08
Και τώρα που είπαμε για πρωτότυπους τίτλους... τι να έγινε το Spore... Πέρισυ δε θα έβγαινε; :hmm:
Άνοιξη του 2008, κι εγώ περιμένω....

Βασικά το πρόβλημα βρίσκεται στην υπέρ-παραγωγή νέων τίτλων. Κάποτε μαζεύαμε λεφτά να πάρουμε ένα παιχνίδι για να την βγάλουμε ένα εξάμηνο και υπήρχαν παιχνίδια τα οποία σε κρατούσαν πολύ περισσότερο από 6 μήνες (θυμάμαι το heroes και το warcraft τα οποία τα έπαιζα πάνω από 3ετία). Σήμερα έχεις να διαλέξεις σε 100άδες τίτλους και πολλές φορές δεν "τερματίζεις" ένα παιχνίδι γιατί βρίσκεις κάποιο άλλο ποιο ενδιαφέρον. Έχει γίνει λίγο fast food η κατάσταση οπότε και οι εταιρείες δεν δίνουν τόσο στην ποιότητα όσο στην ποσότητα για να κονομήσουν.

Από την άλλη δεδομένου πως η κωδικοποίηση παίρνει πολλή δουλειά και χρόνο, πολλές φορές βγαίνουν παιχνίδια που υπήρχε μεγάλη προσδοκία, αλλά λόγο ότι πρέπει να προλάβουν την αγορά πριν βγει το ανταγωνιστικό ή κατά την διάρκεια των γιορτών, εμφανίζουν παιχνίδια ημιτελή και απογοητευτικά στο τελικό αποτέλεσμα (GOTHIC 3 π.χ.).

Το τελευταίο καλό παιχνίδι που με κρατάει είναι το UFO Extraterrestials το οπόιο είναι ένα καλό remake των παλαιοτέρων UFO Enemy unknown και UFO Terror from the deep. Οι λάτρεις των Turn by Turn strategy games θα τα θυμούνται, όπου έχουμε ένα πολύ καλό σενάριο παιχνιδιού με γραφικά αυτής της εποχής. Ίσως αυτό σημάνει και τη νέα μόδα στα "ποιοτικά" παιχνίδια. Βάση στο gameplay που δίναν τα παλιά παιχνίδια σε συνδυασμό με σύγχρονα γραφικά.

HIK248
24-07-07, 17:34
Απο ψαξιμο στον τιτλο υποθετω οτι θα πρεπει να αναφερεσαι στο παιχνιδι του 2005 για PS2.
Χμμ,χμμ...:hmm:

Εαν κρινω απο παρουσιασεις
http://ps2.ign.com/articles/658/658876p1.html

και κριτικες
http://www.gamerankings.com/htmlpages2/919172.asp

θα πρεπει να αξιζει μεχρι και το τελευταιο σεντσι.Φαινεται πολυ καλο.
Και μονο επειδη ειναι απο τα σπανια-αν οχι το μοναδικο-dynamic beat em up στις μερες μας,αξιζει να το προμηθευτω.ΗΙΚ248...εισαι του συναφιου.Viva!
:oneup:

Βασικα εχει βγει για ps2 xbox psp.Η εκοδση για psp εινια η πιο καινουρια και εχει μερικα εξτρα.Το παιχνιδι εχει βασιστει στην cult ταινια της δεκαετιας του 70
http://www.imdb.com/title/tt0080120/
Περα απο αυτο κοιταξε και εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fighting_games#Beat_.27em_ups
Στη λιστα με τα beat em up κυριως στα 3D πρεπει να ειναι και αλλα καινουρια,τα Viewtiful Joe
πρεπει να ειναι σχετικα καινουρια επισης
Και τα God of War μπορεις να βαλεις στην κατηγορια και ειναι πολυ καλα,αλλα θυμιζουν πιο πολυ Golden Axe παρα Double Dragon.

kostas_1966
25-07-07, 15:57
...
Νομίζω ότι αν σήμερα ξεκινούσαμε από την αρχή πάλι οι σημερινοί τίτλοι θα μας φαινόταν φρέσκιοι, πρωτότυποι, ενδιαφέροντες. Άλλο αν επί της ουσίας είναι επαναλήψεις και βελτιώσεις στην μεγάλη πλειοψηφία τους.
...


Αυτο ισως ειναι αληθεια για μερικους,λιγους ή πολλους.
Προσωπικα μου αρεσε παντα η ιστορια.

Γι'αυτο ακουγα τη μουσικη της γενιας μου,τη λατρεψα,πηγα και προς τα πισω ομως.Για να γνωρισω κατι ιερα τερατα τυπου Elvis,Beatles και λοιπους παιχταραδες του (μουσικου)ειδους.

Γι'αυτο οταν βλεπω ταινιες-ριμεικ μου "ανοιγει η ορεξη" να δω την original ταινια.Κι ας ειναι παραγωγη του '50.

Γι'αυτο ενω δεν ξερω ποσες κονσολες εχω,δεν λειπουν απο τη συλλογη μου κλασικα παιχνιδια τυπου Arcade classics,namco museum κλπ.

Γι'αυτο ενω βριθει το ειδησεογραφικο δελτιο (και τα rss feeds) απο πολιτικα,κοινωνικα,τεχνολογικα,οικονομικα,ιατρικα νεα-που τα παρακολουθω με ενδιαφερον-το αγαπημενο μου βιβλιο ειναι "το χρονικο του κοσμου" του I.Asimov.

Περι ορεξεως λογος ουδεις λοιπον.Αρα θεωρω οτι θα με "συχωρεσεις" φιλε yiapap που το σκεφτομαι πολυ να δωσω τα λεφτα μου σε κλεφτες ιδεων και καχεκτυπα(συμφωνα με την εκτιμηση μου).Βλεπεις αν μεναμε ολοι στο παρον και μονο,οι emulators δεν θα ειχαν κανενα λογο υπαρξης.Το ocarina of time ομως ειχε μεγαααλο βεληνεκες στο time,εφτασε να συζητιεται μεχρι σημερα.
Τελος,παλιοι συντακτες στα σχετικα περιοδικα (πχ ign) δυσκολα,πολυ δυσκολα δινουν καλυτερους βαθμους και κριτικες στα νεα παιχνιδια.Γιατι ο πηχυς ηταν ηδη ανεβασμενος απο κατι άλλο.Μακαρι τα twilight princess & starcraft 2 να ξεπερασουν τα...μεγαλα τους αδελφια.
Αν ξεκινουσα σημερα,λοιπον,η συγκριση με το παρελθον θα ηταν αναποφευκτη.Οπως οταν ειχα το sega master system μα το μυαλο μου ηταν στο missile command(Atari),στο donkey kong και στο popeye(arcade).

:)


ΥΓ. ΗΙΚ τα God of war δεν θα τα ελεγα beat em up.Μοναχικο,σκοτεινο παιχνιδι με ωραια γραφικα,αρκετα combos χωρις καμμια ατμοσφαιρα παρεας.Adventure ισως?one man show?Πρωτοτυπο σεναριο,βασισμενο στη μυθολογια μας αλλά...καπου δεν τα χουμε ξαναδει αυτα?Δεν μπορω,παντως,να ορισω επακριβως τι με "χαλασε",το βαρεθηκα και τ'αφησα στη μεση.
Και πηρε καλες κριτικες...

Elf Wizard
29-07-07, 19:18
Υπάρχουν πάντα τα abandonware για τους νοσταλγούς του παρελθόντος....

Εμένα προσωπικά, μ' αρέσουν πολύ!:oneup:

Α, και (εμείς οι νοσταλγοί) να μη ξεχνάμε τους emulators (mame, amiga, atari, spectrum κλπ.).
Για το mame, εκτός απ' το επίσημο, έχουμε και δικό μας site ( http://www.mame.gr/ ).
Για emulators γενικά, για ρίξτε αν θέλετε μια ματιά, στα site του δικού μας Λευτέρη:
http://www.emulation.gr/
http://www.emulator-zone.com/
http://forums.emulator-zone.com/member.php?u=6

Για καθαρά νομικούς λόγους, πρέπει να αναφέρω (και για να μη φέρουμε σε δύσκολη θέση τον φίλο moderator):oneup:, πως το emulation με roms είναι καθόλα νόμιμο, αν είσαι ο νόμιμος κάτοχος της rom που παίζεις (ή αν αυτή είναι freeware). To κατέβασμα από rom sites είναι παράνομο στην ΕΕ.
ΟΚ! Τέρμα οι νομικές.....:)

Θάνος
30-07-07, 00:24
Το τελευταίο καλό παιχνίδι που με κρατάει είναι το UFO Extraterrestials το οπόιο είναι ένα καλό remake των παλαιοτέρων UFO Enemy unknown και UFO Terror from the deep. Οι λάτρεις των Turn by Turn strategy games θα τα θυμούνται, όπου έχουμε ένα πολύ καλό σενάριο παιχνιδιού με γραφικά αυτής της εποχής.
:worthy:Πω πω, τι μου θύμησες τώρα, ξενύχτια ατέλειωτα!
Αλήθεια η νέα έκδοση λέει όπως εκείνο? Είδα στο site ότι παίζεις και στο πρώτο πρόσωπο? Δεν είμαι σίγουρος αν θα μου αρέσει αν όντως ισχύει!

stelpas
30-07-07, 00:39
Με την ευκαιρια να σας πω τι σκεφτομουνα σημερα(ημουνα με τη βαρκα 2 ωρες με κυμμα...).

Τωρα τελευταια εχω κολλησει με το pro evolution.Παλια δεν με ειχε συγκινησει ιδιαιτερα.Σκεφτομουν λοιπον πως θα ηταν αν εβγαινε ενα multiplayer στο οποιο θα αναλαμβανες εναν παικτη-χαρακτηρα και θα ειχες την δυνατοτητα να τον εξελιξης (skills κλπ) και να συμμετεχεις με αυτον σε εναν εικονικο κοσμο ποδοσφαιρου.Ομαδες που θα αποτελουνταν απο αλλους παικτες-χαρακτηρες,μανατζερς,προπονητες κλπ.Δεν ξερω αν η τεχνολογια ειναι ετοιμη αλλα ισως σε λιγο καιρο να ειναι.

Ειναι κι αυτη η γ@μ@μ@ν@ η ηλιαση....

Για τους ανω των 30: Δεν ειναι μονο τα games.Ειναι και τα μπαρ και η μουσικη και τα ξενυχτια και αλλα πολλα που μας <<ξινιζουν>> και δεν μας συγκινουν.Δεν φταινε αυτα...ο χρονος φταιει;)

Θάνος
30-07-07, 01:04
Πιθανόν να φταίει και ηλικία όπως λέει ο φίλος, αλλά είναι γεγονός ότι την τελευταία 5ετία ίσως και παραπάνω, δεν έχει βγεί κάποιο παιχνίδι που να δώσει πραγματικά κάτι καινούργιο, στην πεπατημένη οδό κάποιων καλών τίτλων βαδίζουνε συνεχώς!

KLG
30-07-07, 15:33
Eγώ έχω την εντύπωση οτι απλω καήκαμε... ;)

Πόσα Command and Conqueror, AoE, FPS, RPG να παίξεις? Τα παιχνίδια στρατηγικής πήγανε απο την ικανότητα στα αντανακλαστικά με 45 shortcuts . Τα FPS δεν τρέχουν σωστά στο 80% των PC και τα πιθήκια σκάνε πιο γρήγορα απο οτι ανοιγοκλείνουν τα μάτια μας. Τα RPG είναι τεράστια για να ανταγωνιστούν τα mmorpg και μετά απο 100 παιχνίδια η ιστορία έχει τυποποιηθεί "ο ήρωας ξυπνάει σε ενα μπουντρούμι παίρνει 150 lvl και σφάζει τον κακό μάγο"

Kαι μετά ήρθανε τα MMORPG που είναι χρονορουφήχτρες χωρίς αρχή και τέλος.

Νομίζω οτι πλέων το "social gaming" έχει κυριαρχήσει. Είτε μαζευόμαστε με φίλους για κανά ξυλίκι ή ποδοσφαιράκι ή κρικετ αν έχουμε wii :lol: και μπύρες, είτε online κοινότητες σκοτώνονται μεταξύ τους.

Cosmonaut
30-07-07, 15:50
:worthy:Πω πω, τι μου θύμησες τώρα, ξενύχτια ατέλειωτα!
Αλήθεια η νέα έκδοση λέει όπως εκείνο? Είδα στο site ότι παίζεις και στο πρώτο πρόσωπο? Δεν είμαι σίγουρος αν θα μου αρέσει αν όντως ισχύει!

Δεν ισχύει αυτό που λές για παιχνίδι στο πρώτο πρόσωπο. Έχει αρκετά την αίσθηση του τίτλου που αποτέλεσε την έμπνευσή του αλλά και κάποια μικροπροβληματάκια. Πάντως από οτι έχω δει υπάρχουν κάποια mods που το βελτιώνουν αρκετά στον τομέα του gameplay.

Μόλις χθές το τερμάτισα...:p

Executor
31-07-07, 02:56
Δεν παράκμασαν τα παιχνίδια στο PC αλλά οι παίκτες των παιχνιδιών.

Είναι όπως το φαγητό. Δεν φταίει το παστίτσιο αν το βαρέθηκε αυτός που το τρώει.

RASTAVIPER
31-07-07, 12:58
Μετά από τα DOOM 1,2,3 και άλλα τόσα Quake, πόσα άλλα παρόμοια παιχνίδια να παίξεις?
Για αυτό έχουν παρακμάσει κάποια είδη και για αυτό σε κερδίζουν κάποια άλλα με τα γραφικά τους, το gameplay τους και την υπόθεσή τους.

supermario
31-07-07, 13:38
Δεν παράκμασαν τα παιχνίδια στο PC αλλά οι παίκτες των παιχνιδιών.

Είναι όπως το φαγητό. Δεν φταίει το παστίτσιο αν το βαρέθηκε αυτός που το τρώει.

Μαλλον ο "μαγειρας" παρηκμασε ετσι οπως το θετεις. Οι παικτες τι φταιμε, αν ο "μαγειρας" (εταιριες) φτιαχνει συνεχεια παστιτσιο;;;

philip8
31-07-07, 14:16
Εμεις μεγαλωσαμε με exolon saboter και rick dangerous ενω τωρα τα παιδια με gears of war wow και αλλα .......αντε να βγει το age of conan να παρουμε καμια αδεια:rtfm:

kostas_1966
31-07-07, 17:01
Δεν παράκμασαν τα παιχνίδια στο PC αλλά οι παίκτες των παιχνιδιών.

Είναι όπως το φαγητό. Δεν φταίει το παστίτσιο αν το βαρέθηκε αυτός που το τρώει.

Ειναι η πιο αποστασιοποιημενη αποψη που διαβασα!Και σιγουρα αξιζει συγχαρητηριων επειδη καταφερνει να κανει την υπερβαση.Να βγει απο το συνειδητο μας και να το δει σφαιρικα το θεμα.Μου θυμισε το "οι αλλοι"με την Ν.Κιντμαν (πρωτοτυπο σεναριο κι αυτο).
Δυστυχως,ομως,αυτη η διαπιστωση δεν "καθαριζει" το θεμα.Διοτι μιλαμε για το αντικειμενο (=τα παιχνιδια) και οχι το υποκειμενο(=ο παικτης) που ειναι στο απυροβλητο γιατι αυτος αποφασιζει.
Μ'αλλα λογια,Executor,αμα βαριεσαι κατι δεν φταις εσυ-αντε να δεχτω οτι δεν φταιει και αυτο το...κατι-αλλά πρεπει να το παρατησεις με συνοπτικες διαδικασιες.Για την ψυχικη σου ισορροπια.Για την διασκεδαση σου.Για το βιοτικο σου επιπεδο γιατι οχι?
Για να γινω πιο κατανοητος ας το παραφρασω λιγο.Σκεφτειτε καποιον που εχει πχ την ...Μονικα Μπελουτσι για 24|7|365(!).Οχι απλα θα την βαριοταν μα θα...τα φτυνε σιγουρα.Το οτι δεν φταιει κανεις δεν αλλαζει το δια ταυτα.
Το δια ταύτα δεν ειναι αλλο απο την αναζητηση νεου συντροφου-παιχνιδιου-φαγητου.
Γιατι ολο φασολια-φασολια και ολο παστιτσιο-παστιτσιο δεν...
Αφου το πολυ τον Κυριε ελεησον...
Ελπιζω να εγινα αντιληπτος ως υπερμαχος του πλουραλισμου και της πολυχρωμιας σε ολα τα επιπεδα.Γενικως και ειδικως.Ειδικως στα παιχνιδια που πιστευω οτι υπαρχει και αλλο εδαφος δημιουργιας,υπαρχουν ιδεες.Μια απο αυτες εξεφρασε και ο stelpas παραπανω.Γιατι δεν ειναι δυνατον ενα ειδος που μετραει μολις 20-25 χρονια ζωης (απο το pong [1974])να εχει κορεστει ετσι.Τοσο ευκολα,τοσο γρηγορα.
Φωτισμενα κεφαλια χρειαζεται.
Ας περιμενουμε τους Ιαπωνες.Δεν θ'αργησουν,ειμαι σιγουρος...
;)


ΥΓ. Κι αν εγω πλατίασα,ο supermario το ειπε σε 2 αραδες!!!Αυτο θα πει εκτέλεση στο μισο μετρο!
"Μαλλον ο "μαγειρας" παρηκμασε ετσι οπως το θετεις. Οι παικτες τι φταιμε, αν ο "μαγειρας" (εταιριες) φτιαχνει συνεχεια παστιτσιο;;;"
supermario εισαι power! (το οτι συχαινομουνα το super mario ελαχιστη σημασια εχει)
:)

yiapap
31-07-07, 19:26
Βρε συ Κώστα επιμένεις!!!

Δηλαδή εσύ τι προτιμάς να παίζεις ΣΗΜΕΡΑ;
Pong ή Wow?
Εastern Front (α ρε τι θυμήθηκα τώρα!) ή Hearts of Iron?
Chequered Flag ή Need for Speed?

Απλά μεγαλώσαμε, αυξηθήκαν οι προσδοκίες μας... βαρεθήκαμε το παστίτσιο βρε αδερφέ! Ας μην γκρινιάζουμε και από πάνω σαν τους παπούδες του Muppet Show!

ΥΓ. Σε αφήνω να παίξω το Football Manager 2007, αναπολώντας το original football manager του Spectrum με τα 3 διαθέσιμα συστήμα (attack,normal,defend) και τα 10 λεπτά αναμονής να βγάλει τη βαθμολογία στην 1η αγωνιστική λόγω ισοβαθμιών :)

supermario
31-07-07, 19:28
(το οτι συχαινομουνα το super mario ελαχιστη σημασια εχει)
:)

Αν σου πω οτι το μονο παιχνιδι που εχω παιξει, και στο οποιο ειναι ηρωας ο γνωστος υδραυλικος, ειναι το Donkey Kong τι θα πεις;;;

yiapap
31-07-07, 19:35
Αν σου πω οτι το μονο παιχνιδι που εχω παιξει, και στο οποιο ειναι ηρωας ο γνωστος υδραυλικος, ειναι το Donkey Kong τι θα πεις;;;
Θα πει:
"Donkey Kong???? Αχχχχχχχ... Δεν βγάζουν τέτοια παιχνίδια σήμερα!"
:lol: :lol:

(πω,πω... ακόμη εδώ είμαι... και με περιμένει η Roma για τα προημιτελικά του CL 2021 :p)

demollyon
31-07-07, 20:06
Στο PC ναι. Σίγουρα.

Αλλά γι αυτό πήρα το Xbox 360.:respekt:

KLG
31-07-07, 21:52
Στο PC ναι. Σίγουρα.

Αλλά γι αυτό πήρα το Xbox 360.:respekt:

Tυχερέ, εγώ προσπαθώ να πείσω τους συγκάτοικους μου οτι θέλουμε να πάρουμε Wii και οτι θα περνάμε ωραία, και οτι θα παίζομαι και κρίκετ... Μπας και το πάρουμε ρεφενε :lol:

supermario
31-07-07, 22:35
Θα πει:
"Donkey Kong???? Αχχχχχχχ... Δεν βγάζουν τέτοια παιχνίδια σήμερα!"
:lol: :lol:

(πω,πω... ακόμη εδώ είμαι... και με περιμένει η Roma για τα προημιτελικά του CL 2021 :p)

Εσυ εισαι δικος μας!! Παιζεις παιχνιδι που βγηκε το 1982!!! Απλα με περισσοτερες λεπτομερειες. Η βασικη ιδεα δεν εχει αλλαξει. :p

demollyon
01-08-07, 05:22
Tυχερέ, εγώ προσπαθώ να πείσω τους συγκάτοικους μου οτι θέλουμε να πάρουμε Wii και οτι θα περνάμε ωραία, και οτι θα παίζομαι και κρίκετ... Μπας και το πάρουμε ρεφενε :lol:
Πάρτε το ΝΤΕ! Τι ψυχή έχουν 250 ευρώ?:p

Executor
01-08-07, 20:29
Μαλλον ο "μαγειρας" παρηκμασε ετσι οπως το θετεις. Οι παικτες τι φταιμε, αν ο "μαγειρας" (εταιριες) φτιαχνει συνεχεια παστιτσιο;;;


Αυτό είναι σχετικό. Εσύ μπορεί να τα βλέπεις όλα παστίτσιο ενώ κάποιος άλλος όχι.
Στην φαντασία του καθενός είναι αυτά και αφού το παστίτσιο είναι το έμμεσο υλικό και συνεπώς άψυχο το φταίξιμο πάει λογικά σε εμάς.

Και μην ξεχνάμε ότι και οι μάγειρες είναι και αυτοί παίκτες.

kostas_1966
02-08-07, 00:26
Θα πει:
"Donkey Kong???? Αχχχχχχχ... Δεν βγάζουν τέτοια παιχνίδια σήμερα!"
:lol: :lol:

(πω,πω... ακόμη εδώ είμαι... και με περιμένει η Roma για τα προημιτελικά του CL 2021 :p)

Διακρινω μια ειρωνια?Ειπαμε.Περι ορεξεως λογος ουδεις (δεν πεφτει στον αλλον).
Και τι να κανουμε,ετσι ειναι αυτα:
Οταν εσυ θα τρεχεις να αναβαθμιστεις-νεοι φουσκωτοι ηρωες κυκλοφορουν διαρκως-εγω θα ξεχνιεμαι με ενα Herzog Zwei στο sega mega drive.
Οι μαρκετιές προυποθετουν συνεχη εξαρση,ανανεωση,μιμητισμο.Δεν τα διαθετω.Κι επειτα ειναι και το αλλο.Οσο μεγαλωνουμε τοσο γινομαστε πιο "δυστροπα μουλαρια"(=αντισυμβατικοι).Δεν αφηνουμε την αγορα να μας τραβαει απ'το καπιστρι τοσο ευκολα οσο παλια.Τη λεξη κορεσμος την ξερεις θαρρω.Το δε ρημα της ειναι το κορεννυω-κορεννυμι.Που ταιριαζει γαντι και στο FF για παραδειγμα.
Η σειρα Final Fantasy(FF) εχει βγαλει μια ντουζινα απο δαυτα.Το ποια ηταν τα καλυτερα & πιο εθιστικα δεν χωραει αμφισβητηση ετσι δεν ειναι?Αλλιως πως να εξηγησω το γεγονος οτι εχω παιξει απο 2 φορες τα 7,8,9 και μολις 20 λεπτα το 12?Αστους λοιπον να φτασουνε στο 20 ή στο 50.Θα γινουν ζωντανες μουμιες.Κατι σαν τους Rolling Stones δηλαδη.Συγκρισεις του στυλ νεος=ωραιος αλλά παλιος=αλλιως θα μπορουσα να κανω αφθονες.Βαριεμαι να γραφω αλλο,ομως,και το παυω εδω.Μη ξεχναμε,βεβαια,και το δια ταυτα.Που ειναι:κολοκυθοπιτα.


Αυτό είναι σχετικό. Εσύ μπορεί να τα βλέπεις όλα παστίτσιο ενώ κάποιος άλλος όχι.
Στην φαντασία του καθενός είναι αυτά και αφού το παστίτσιο είναι το έμμεσο υλικό και συνεπώς άψυχο το φταίξιμο πάει λογικά σε εμάς.

Και μην ξεχνάμε ότι και οι μάγειρες είναι και αυτοί παίκτες.

Διαφωνω.Εμεις ειμαστε οι πελατες.Μ'αλλα λογια ειμαστε στο απυροβλητο.Γιατι εμεις κραταμε το ζαποτούλ.Ζαπαρουμε οτι μας ξυνιζει,πεταμε οτι μας βρωμαει.Και αμα θελουμε ξανατρωμε και παστιτσιο.Απο αλλο μαγειρα.Κρινουμε,δεν κρινομαστε.Γιατι προκειται για επιλογη.Και επιλογη σημαινει προσωπικη υποθεση.
:respekt:

stelpas
05-08-07, 01:02
Υπαρχουν παιχνιδια οπως το σκακι και το ταβλι που παροτι ειναι τα ιδια εδω και...αιωνες εχουν φανατικους παικτες και οπαδους.

Τι ειναι αυτο που κανει εναν videogamer να ειναι τοσο απαιτητικος,αχορταχος και ανικανοποιητος;Μηπως κατι λειπει....;

saito
05-08-07, 02:21
Προσωπικά εχω καλομάθει... .Απο παιδί θυμλαμαι προτότυπα σενάρια παιχνιδών populous powermonger πχ.. και τωρα νοσταλγώ αυτες τις εποχές... .

Οπως μεγαλώσει κανείς.... αν μεγαλώσεις με ταβλι σκάκι -χωρις να τα σνομπάρω μαλιστα θαυμαζω τους σκακίστες για την υπομονή ε μεγαλώνεις χωρις να χεις παραστάσεις απο πολυ διαφορετικά ειδη παιχνιδιών.

sdikr
05-08-07, 02:26
Υπαρχουν παιχνιδια οπως το σκακι και το ταβλι που παροτι ειναι τα ιδια εδω και...αιωνες εχουν φανατικους παικτες και οπαδους.

Τι ειναι αυτο που κανει εναν videogamer να ειναι τοσο απαιτητικος,αχορταχος και ανικανοποιητος;Μηπως κατι λειπει....;

Καμία σχέση όμως το ένα με το άλλο, μάλιστα αν δείς το σκάκι και το τάβλι πότε δεν δούλεψε με τον υπολογιστή γιατί το σκάκι είναι παιχνίδι face to face.

stelpas
05-08-07, 09:26
Οπως μεγαλώσει κανείς.... αν μεγαλώσεις με ταβλι σκάκι -χωρις να τα σνομπάρω μαλιστα θαυμαζω τους σκακίστες για την υπομονή ε μεγαλώνεις χωρις να χεις παραστάσεις απο πολυ διαφορετικά ειδη παιχνιδιών.


Καμία σχέση όμως το ένα με το άλλο, μάλιστα αν δείς το σκάκι και το τάβλι πότε δεν δούλεψε με τον υπολογιστή γιατί το σκάκι είναι παιχνίδι face to face.

Δεν ρωτησα επειδη ξερω την απαντηση ή επειδη ειμαι ταβλαδορος και σκακιστης.Ειδικα το πρωτο δεν μπορεσα ποτε να μπω στο feeling του.

Απλα θελω να δω αν ξερουμε γιατι παιζουμε αυτα κι οχι τα αλλα...

kostas_1966
06-08-07, 16:39
Να που μπηκανε και τα επιτραπεζια επι...ταπητος.Και το σκεφτομουνα...καποιος θα το θιξει κι απο αυτη την πλευρα.
Ας μου επιτραπει μια μικρη προσεγγιση του θεματος και απο αυτο το πρισμα.
Επιτραπεζια vs Videogames
Στα επιτραπεζια η προυποθεση ειναι η παρεα.Και ως τετοια παραγουν παρειστικη διαθεση,χαβαλε,αλληλοπειραγματα,ευγενη αμιλλα(κοινως fair play),φραπεδακι,χαλαροτητα,φως,καθαρο αερα.
Τα παραπανω στοιχεια οχι πως δεν υπαρχουν και στα ουφαδικα-οπως τα λεγαμε παλια-αλλά σιγουρα δεν τα χαρακτηριζουν.Και,σιγουρα,τις περισσοτερες φορες λειπουν.Βλεπετε,η αδρεναλινη βαραει ταβανι,που καιρος να σηκωσουμε το ποτηρι του φραπε,στο δεκτη μας βομβαρδιζεται το συμπαν!Εδω μπαινει ο παραγοντας διαφοροποιησης νουμερο ενα.Το οτι δηλαδη,η μεθεξη,το δεσιμο,η συγκεντρωση που απαιτουνται ειναι σε τοσο μεγαλο βαθμο που μας ρουφαει μεσα,μας φυλακιζει σε 20-30 ιντσες.Σαν μεγγενη αιχμαλωτιζει και σφιγγει το μυαλο μας,επιβαρυνει τα ματια μας.Η συνεχως ιδια σταση του σωματος μας,το κουραζει και δημιουργει αυχενικα & προβληματα μεσης.
Δεν ειναι επομενο λοιπον να απαιτουμε το κατι παραπανω για να "σκλαβωθουμε" ψυχη τε και σωματι?
Παραγοντας διαφοροποιησης νουμερο δυο η προβλεψιμοτητα.Κατι σαν ενα εργο που τοχουμε ξαναδει.Και εξηγω.Τερματισε το παιχνιδακι?Δεν ξαναασχολουμαστε μαζι του.Διοτι ξερουμε εκ των προτερων και τη μεθοδο για να το προχωρησουμε αλλά και το τι θα συναντησουμε.Ξερουμε το τελος,ξερουμε τα παντα.Στο σκακι υπαρχουν τοσα διαφορετικα ανοιγματα,τοσες διαφορετικες θεσεις,τοσες "ανατροπες σεναριου",τοσο σασπενς,τοση μα τοση μαγεια που δεν συγκρινεται.Να πω για το μπριτζ?Τα ιδια.Ειναι διαρκεις περιπετειες και οχι adventures με αρχη και τελος.
Υπαρχουν και καποιοι δευτερευοντες παραγοντες διαφοροποιησης οι οποιοι τεινουν να εκλειψουν,αν δεν εχουν ηδη εκλειψει.Σαν τετοιους θα ελεγα την φορητοτητα και την ανεση που αυτη εχει,το οικονομικο κοστος που κανει το τετρις πιο απαγορευτικο απο το...σκραμπλ,την κοινωνικη προκαταληψη(ποιος την @#$% αυτη αλλά τελος παντων)και καποια διαδικαστικα τερτιπια.
Ηταν μια ελαφρια προσεγγιση στο θεμα.
Να πω,τελος,οτι προσπαθειες αντιστροφης των ρολων -οπως μας ειπε για το σκακι ο sdikr πιο πανω-δεν ευτυχησαν(ή μηπως οχι?).
Διοτι ποτέ δεν ευχαριστηθηκα το monopoly,cludo,scrable,μπριτζ,ταβλι στην ηλεκτρονικη τους μορφη ακομα και αν ειχα παρεα.
Αλλά και διοτι-αντιστροφα-οι προσπαθειες να γινουν επιτραπεζια τα ηλεκτρονικα επη τυπου age of empires ειναι-λιαν επιεικως-γελοιες.Μη συνεχισω τα παραδειγματα,ο καθεις καταλαβαινει οτι 2,5,10 gigabytes δεν κλεινονται σε ενα τραπεζι με ενα ταμπλο και 10 πιονια.Αν ειναι δυνατον!
:)

Συμπερασμα Βασει των παραπανω τα επιτραπεζια ειναι ο αδιαμφισβητητος νικητης.Στους αλλους ομως.Γιατι εμεις...ειμαστε οι αρρωστοι.Χειροκροτημα.
:clap

ΥΓ. Την κανω τωρα για PS2 και "DISGAEA:Hour of Darkness".Ποιος να το πιστευε,μεγαλο παιδι(αυτο ελεγχεται:hmm: )να ασχολουμαι με μικρα καρτουνακια.Αυτα τα καραγκιοζακια,ομως,εχουν τονους στρατηγικης μεσα τους,ατελειωτες πιστες,αφθονες παραμετρους που εμπλουτιζουν το κυριως παιχνιδι,ειναι πληρως παραμετροποιησιμο και αντε να σταματησω εδω γιατι και εσας επρηξα και εγω χανω απολαυστικες στιγμες παιχνιδιου(που αμα μπορουν να το κανουν επιτραπεζιο στειλτε μου γραμμα).
Δωστε του μια ευκαιρια,μια παιξιά και θα με θυμηθειτε.Σοβαροτατος κινδυνος πορωσης!Προειδοποιησα.
Αληθεια,παιζετε τιποτα αυτες τις καυτες,κολασμενες μερες?Πειτε μας αν ειναι παρακμιακο(για να μαστε και μεσα στο παιχνιδι αλλά και μεσα στο θεμα)
:oneup:

stelpas
06-08-07, 21:12
Αφου πω οτι με καλυψε και με διαφωτισε ο Kostas_1966,απαντω στο τελευταιο του ερωτημα.

Pro Evolution 6.Ειναι καλοκαιρι.Μενω σε νησι.Η ψυχολογια μου ειναι τετοια που δεν με κραταει στο σπιτι ουτε με αφηνει να <<βυθιστω>> στο WOW....

Γι αυτο προτιμω κατι πιο αναλαφρο που εχει να κανει με αντανακλαστικα και δεν απαιτει ωρες ατελειωτες.

Durdyn
17-08-07, 13:37
Νομίζω ότι όπως και σε άλλους τομείς (π.χ. μουσική, κινηματογράφος) η τεράστια παραγωγή είχε ως αποτέλεσμα να δούμε τις τελευταίες δεκαετίες εξελίξεις με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Ειδικά στον τομέα των παιχνιδιών είχαμε τεράστιες εξελίξεις σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, υπερπαραγωγή τίτλων και σε γενικές γραμμές έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που "τα έχουμε δει όλα" και πλέον δεν υπάρχουν καινούριες ιδέες (δεν ξέρω και κατά πόσο είναι εφικτό αυτό).
Βλέπουμε παιχνίδια που όπως αναφέρθηκε και από άλλους βασίζονται πάνω στις ίδιες γενικές αρχές. Τα strategy π.χ. έχουν το ίδιο μοτίβο χτίσε-μάζεψε-επεκτάσου, τα "rpg" (που δεν μπορώ να τα αποκαλέσω rpg ως γνήσιος φαν των pen n paper rpg που είναι τα πραγματικά) το μοτίβο σκότωνε μικρά μπαρμπαδέλια, ανέβαζε τα stats, σκότωσε τον αρχι-κακό και από εκεί και πέρα κάποιες κατηγορίες παιχνιδιών που απλά ανεβάζουν το επίπεδο σε γραφικά και επιδόσεις (π.χ. sport games , fps). Παιχνίδια όπως τα adventure που κάποτε κυριαρχούσαν τώρα είναι κάτι σαν την καρέτα-καρέτα στο χώρο του gaming. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι τα καλύτερα adventure που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια είναι περισσότερο "όμορφα", παρά "δύσκολα" (π.χ. longest journey)
Δεν είναι τυχαίο ότι όπως αναφέρθηκε και εδώ, οι εξελίξεις είναι στο "social gaming" και είναι αυτό που κρατάει το ενδιαφέρον.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλά παιχνίδια πλέον, απλά ίσως δεν μας δίνουν τα ερεθίσματα που μας έδιναν παλαιότερα να ασχοληθούμε μαζί τους.

Βέβαια παίζει απλά να είμαστε γερο-γκρινιάρηδες που βλέπουμε τα πιτσιρίκια να παίζουν σαν δαιμονισμένα σε ταχύτητες που δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε, αλλά ευελπιστώ να μην ισχύει.
;)

droutis
17-08-07, 13:51
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρωτοτυπία 0. Εγώ τα μόνα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία 4 χρόνια είναι το Vice City, Beyond Good and Evil, Half Life2 + CS:S. Ότι άλλο έχω δει το έχω βαρεθεί σε 1 ώρα...

Για να μην αναφέρουμε το LOOM ...

Ποια fps και ιστορίες για αρκούδες ...

Σήμερα μόνο με Real Arcade + MAME παίζεις πραγματικά παιχνίδια :oneup:

asikamin
17-08-07, 14:00
αντί να ψάχνουν για νεοτερισμούς , ας επανακυκλοφορούσαν τίτλους , όπως

R-Type
X-Wing
Wonder Boy In Monsterland
Shinobi
Fallout
Diablo 1
Legacy Of Kain - Soul Reaver series
Max Payne


αφήνοντας το game play ίδιο,
με αναλύσεις 1680*1050 min , μερικά φιλτράκια και καλύτερο ήχο και θα βλέπαμε , που θα πηγαίναν , οι νέοι σουπερ-ντουπερ τίτλοι!!!!!!!

XARAYGH
17-08-07, 14:11
αντί να ψάχνουν για νεοτερισμούς , ας επανακυκλοφορούσαν τίτλους , όπως

R-Type
X-Wing
Wonder Boy In Monsterland
Shinobi
Fallout
Diablo 1
Legacy Of Kain - Soul Reaver series
Max Payne


αφήνοντας το game play ίδιο,
με αναλύσεις 1680*1050 min , μερικά φιλτράκια και καλύτερο ήχο και θα βλέπαμε , που θα πηγαίναν , οι νέοι σουπερ-ντουπερ τίτλοι!!!!!!!
++++ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ βαλε και κιck off2 και χρηματα για joysticks

Gordito
17-08-07, 14:30
Ξεχασες το pcman,tetris,space invaders κτλ κτλ
:rofl:

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ? Τα πραγματα προχωρανε, οπως τοτε ετσι και τωρα υπαρχουν μουφοτιτλοι αλλα γιατι ξεχνατε τα καλα παιχνιδια?

karavagos
17-08-07, 15:21
http://www.youtube.com/watch?v=mZhTH1cMRIU

@ ADSLgr.com All rights reserved.