PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

biggeo65
20-04-12, 00:43
Αυτό που πολλοί από εμάς λέμε εδώ. Δεν έχει τόση σημασία τι λένε τα τεστ,
αλλά τι γνώμη έχει ο κάθε χρήστης από το AV που χρησημοποιεί και σε τι περιβάλον το χρησημοποιεί.

Αν και η γνώμη όπως παρουσιάζεται στο AV-Comparatives πιο πολύ έχει να κάνει με την χρήση του site,
και των τεστ που γίνονται εκεί, παρά με το πόσο ικανοποιημένοι είναι οι χρήστες από το antivirus που χρησημοποιούν.

albatross
20-04-12, 01:02
Αυτό που πολλοί από εμάς λέμε εδώ. Δεν έχει τόση σημασία τι λένε τα τεστ,
αλλά τι γνώμη έχει ο κάθε χρήστης από το AV που χρησημοποιεί και σε τι περιβάλον το χρησημοποιεί.

Μα τι λες; ΔΕΝ παίζει σημασία σε τι περιβάλλον το χρησιμοποιεί, όταν μετράμε την αποτελεσματικότητα. Οι μετρήσεις και η αξιολόγηση γίνονται υπό τις ίδιες συνθήκες. Αλλιώς δεν έχουν νόημα. Με συγχωρείς δηλαδή, αλλά σημασία για την αντικειμενική αποτελεσματικότητα, έχει τι γνώμη έχει ο κάθε χρήστης και πόσο ικανοποιημένος είναι; Ξεπεράσαμε το Βουτσά με τη σουπερμαντολίνη...

Είναι σαν να λες...
αγόρασα ένα αλεξίσφαιρο και είναι υπέροχο! Βέβαια δε με έχουν πυροβολήσει ποτέ... αλλά είναι υπέροχο.

biggeo65
20-04-12, 01:21
Μα τι λες; ΔΕΝ παίζει σημασία σε τι περιβάλλον το χρησιμοποιεί, όταν μετράμε την αποτελεσματικότητα. Οι μετρήσεις και η αξιολόγηση γίνονται υπό τις ίδιες συνθήκες. Αλλιώς δεν έχουν νόημα. Με συγχωρείς δηλαδή, αλλά σημασία για την αντικειμενική αποτελεσματικότητα, έχει τι γνώμη έχει ο κάθε χρήστης και πόσο ικανοποιημένος είναι; Ξεπεράσαμε το Βουτσά με τη σουπερμαντολίνη...

Είναι σαν να λες...
αγόρασα ένα αλεξίσφαιρο και είναι υπέροχο! Βέβαια δε με έχουν πυροβολήσει ποτέ... αλλά είναι υπέροχο.

Βρες μου δυο χρήστες από το φόρουμ ,που να χρησημοποιούν τον υπολογιστή τους ακριβώς στο ίδιο περιβάλλον,
και να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα.
Ο καθένας αγοράζει στρώμα ανάλογα με το κρεβάτι του, και τα "κυβικά" του. Δεν είναι όλα τα κρεβάτια ίδια.

mzaf
20-04-12, 01:25
Αυτό που πολλοί από εμάς λέμε εδώ. Δεν έχει τόση σημασία τι λένε τα τεστ,
αλλά τι γνώμη έχει ο κάθε χρήστης από το AV που χρησημοποιεί και σε τι περιβάλον το χρησημοποιεί.

Αν και η γνώμη όπως παρουσιάζεται στο AV-Comparatives πιο πολύ έχει να κάνει με την χρήση του site,
και των τεστ που γίνονται εκεί, παρά με το πόσο ικανοποιημένοι είναι οι χρήστες από το antivirus που χρησημοποιούν.

Αδυνατώ να σε αντιληφθώ,φίλε μου...αμφιβάλλω αν καταλαβαίνεις και ο ίδιος αυτά που γράφεις...:rolleyes:

albatross
20-04-12, 01:26
Βρες μου δυο χρήστες από το φόρουμ ,που να χρησημοποιούν τον υπολογιστή τους ακριβώς στο ίδιο περιβάλλον,
και να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα.
Ο καθένας αγοράζει στρώμα ανάλογα με το κρεβάτι του, και τα "κυβικά" του. Δεν είναι όλα τα κρεβάτια ίδια.

Δεν καταλαβαίνεις; Οι μετρήσεις αποτελεσματικότητας δε γίνονται με βάση τη χρήση που κάνει ο καθένας. Αν εγώ λοιπόν μπαίνω μόνο σε 2-3 sites αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να έρθω και να πω σε όλους βάλτε το τάδε antivirus - δεν έπαθα ποτέ τίποτα. Οι μετρήσεις γίνονται υπό κοινές συνθήκες. Τόσο δύσκολο είναι πια;

biggeo65
20-04-12, 02:13
Ποτέ δεν είπα σε κάποιον βάλε το τάδε antivirus , επειδή το χρησημοποιώ και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα.
Το αντίθετο μάλιστα.

Κι επειδή όπως είπα ανάλογα με το κρεβάτι αγοράζεις το στρώμα, αν εγώ είμαι άνετα σε μονό κρεβάτι,
δεν χρειάζομαι διπλό στρώμα.

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες. Αποτελεσματικό είναι ένα antivirus, όταν διατηρεί ασφαλή τον υπολογιστή του κάθε χρήστη ξεχωριστά.

Μπορεί στα τεστ κάποιο antivirus να έχει 99% επιτυχία, αλλά να μολυνθεί ο υπολογιστής μου,
από κάποιον ιό του 1% που δεν αναγνωρίζει,
κι αν χρησημοποιήσω κάποιο άλλο antivirus με ποσοστό επιτυχίας 50%,
ο υπολογιστής μου να είναι ασφαλισμένος, γιατί έτυχε να αναγνωρίζει τον παραπάνω ιό.

Για την δουλειά που κάνω εγώ στον υπολογιστή πιο αποτελεσματικό για μένα είναι το AV με 50% σκορ,
παρά το άλλο με 99% σκορ.

Ο κάθε χρήστης βάζει το AV που θέλει κι είναι ο μόνος που μπορεί να κρίνει, κι όχι τα διάφορα AV test,
τα οποία για μένα έχουν απλά ενημερωτικό χαρακτήρα, και ποτέ δεν τα λάμβανα υπόψη.

Καμιά εταιρεία δεν ξέρει καλύτερα από εμένα, τι προφυλάσσει καλύτερα τον δικό μου υπολογιστή.
Το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε χρήστη. Βάζει δοκιμάζει και κρίνει.

albatross
20-04-12, 02:40
Καμιά εταιρεία δεν ξέρει καλύτερα από εμένα, τι προφυλάσσει καλύτερα τον δικό μου υπολογιστή.
Το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε χρήστη. Βάζει δοκιμάζει και κρίνει.

Δηλαδή εσύ ξέρεις ότι ο ιός που θα τύχει να βρεθεί στο δρόμο σου θα είναι στο 1% που δεν καλύπτει το ένα AV (με τα καλά ποσοστά ανίχνευσής) ενώ θα τυγχάνει να καλύπτεται από το άλλο AV (με τα όχι και τόσο καλά ποσοστά ανίχνευσης).

Αυτό το "βάζει δοκιμάζει και κρίνει" πως ακριβώς το κάνει; Εσύ για παράδειγμα πως το κάνεις; Ρίχνεις στο κομπιούτερ σου ιούς και βλέπεις αν τους πιάνει; Γιατί αλλιώς μάλλον δεν δοκιμάζει... μόνο κρίνει.

biggeo65
20-04-12, 12:14
Ποιός είπε ότι ξέρω. Απλά έτυχε να χρησημοποιώ ένα Α antivirus, και να είχα προβλήματα,
και μετά βάζοντας ένα άλλο το οποίο είχε τελευταία θέση σε κάποια online AV tests,
με την ίδια χρήση του υπολογιστή να μην έχω κανένα πρόβλημα.

Άρα για μένα καλύτερο antivirus είναι αυτό που προστατεύει τον υπολογιστή μου,
κι ας ήταν στην τελευταία θέση των tests.

Bάζεις ένα το δοκιμάζεις ένα μήνα, βλέπεις κατανάλωση πόρων, βλέπεις ποσοστό ασφαλείας.
Τον επόμενο μήνα βάζεις άλλο κ.ο.κ.
Κανένας χρήστης δεν θα βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος με ένα εκατομύριο ιους ταυτόχρονα
για να πεί ότι το antivirus του, δεν τον προστατεύει.

Κι αν δεν προσέχουμε κι εμείς και AV με 110% προστασία να βγεί, πάλι ο υπολογιστής μας κινδυνεύει.

Κι επειδή ρώτησες προσωπικά το τι κάνω εγώ, στο παρελθόν που δεν "τεμπέλιαζα" και μου άρεσε να την ψάχνω,
δεν χρησημοποιούσα antivirus, μόνο Firewall, κι ένα πρόγραμμα ελέγχου της Registry, και πρόσεχα που έμπαινα και τι κατέβαζα.

Εχω κάνει και αυτό με δείγματα ιων στο παρελθόν για δοκιμή antivirus.

Tώρα, τρέχω MSE, Spybot S&D για spyware κι έλεγχο / προστασία registry, winpatrol έλεγχο / προστασία registry,
και περιοδικά τρέχω το MBAM και το Spyware Blaster.

Κι αυτό γιατί τώρα "τεμκπελιάζω" και μου αρέσει να ξοδεύω χρόνο, όταν είμαι στον υπολογιστή,
σε forum και σε όποιες σελίδες θέλω χωρις να το "ψάχνω"

maestros82
20-04-12, 12:43
Καλημερα παιδια
Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια free antivirus.
Θελω να εγκαταστησω ενα στον υπολογιστη ενος φιλου.
Ειδα στο site της Avast οτι υπαρχει το Avast Free Antivirus.
Ειναι καλο αυτο;

mzaf
20-04-12, 16:02
Καλημερα παιδια
Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια free antivirus.
Θελω να εγκαταστησω ενα στον υπολογιστη ενος φιλου.
Ειδα στο site της Avast οτι υπαρχει το Avast Free Antivirus.
Ειναι καλο αυτο;

Για το avast διάβασε πρώτα εδώ:http://www.adslgr.com/forum/threads/615346-Το-Avast-7-0-καθιστά-τα-firewall-των-Windows-7-και-Comodo-άχρηστα
Αν ο υπολογιστής του φίλου σου είναι παλιό και αδύνατο μηχάνημα,τότε προτείνω αυτό:http://download.cloudantivirus.com/
Αν όχι,τότε αυτό:http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

maestros82
20-04-12, 17:33
Για το avast διάβασε πρώτα εδώ:http://www.adslgr.com/forum/threads/615346-Το-Avast-7-0-καθιστά-τα-firewall-των-Windows-7-και-Comodo-άχρηστα
Αν ο υπολογιστής του φίλου σου είναι παλιό και αδύνατο μηχάνημα,τότε προτείνω αυτό:http://download.cloudantivirus.com/
Αν όχι,τότε αυτό:http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

Το pc του φιλου μου ειναι ενα παλιο pentium 4 με 1.5 GΗz επεξεργαστη και μνημη ram 356MB αν δεν κανω λαθος.
Ευχαριστω για την ενημερωση σχετικα με το avast.
Οποτε θα κοιταξω ενα απο τα αλλα δυο που μου προτεινες.

metalmike
20-04-12, 18:57
Αυτό το μ@μημένο το notifier του Avira 2012 Free που εμφανίζεται πάνω από το tray μπορεί να βγει με κάποιο τρόπο; Γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα...έκανα κάποια πράγματα που βρήκα στο net για να το απενεργοποιήσω αλλά τίποτα...

Επίσης γιατί όταν εξαιρώ έναν φάκελο ή ένα αρχείο που ξέρω ότι δεν έχει ιό, αργότερα το ξαναεντοπίζει σαν ιό;

manicx
23-04-12, 12:18
Καλά τα κατάφερε η Avira... Ελέω ενός Window update, βρίσκει 64 hidden object τα οποία κάνει false alarm ως threats...

skel
23-04-12, 15:10
Ανακοινώθηκε η έκδοση beta του Panda Global Protection 2013 (http://e-pcmag.gr/news/anakoinothike-i-ekdosi-beta-tou-panda-global-protection-2013)

metalmike
25-04-12, 18:12
Το Αvira είναι ότι χειρότερο από θέμα false alarm! Παρεπιπτόντως, κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0.

cranky
25-04-12, 18:44
Παρεπιπτόντως, κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0.

Μόλις αναβάθμισα. :yahoo:

FEFOS93
25-04-12, 19:31
Καλά τα κατάφερε η Avira... Ελέω ενός Window update, βρίσκει 64 hidden object τα οποία κάνει false alarm ως threats...

Και εσενα;
Και εμενα τωρα που κανω scan βρηκε 64 hidden objects και εγω που νομιζα οτι ειχα τοσους πολλους ιους στο pc.

dpa2006
27-04-12, 10:25
πρέπει να κατεβασουμε την νεα εκδοση (mse 4.0) ή αναβαθμιζεται μονη της;

cranky
27-04-12, 10:30
Πρέπει να ζητήσεις μόνος σου την αναβάθμιση.

Αν έχεις παλιότερη έκδοση απο την 4, σου εμφανίζει σχετικό λίνκ στην αρχική σελίδα.

dpa2006
27-04-12, 10:31
Πρέπει να ζητήσεις μόνος σου την αναβάθμιση.

Αν έχεις παλιότερη έκδοση απο την 4, σου εμφανίζει σχετικό λίνκ στην αρχική σελίδα.

ευχαριστω θα το κοιταξω.

gravis
27-04-12, 18:47
δεν εχουμε μιλησει καθολου για Firewall. Και προπαντων αν ειναι απαραιτητα σε ενα home Pc απο την ωρα που εχει ενσωματομενο firewall και το ρουτερ μας αλλα και το βασικο windows firewall

redbull790
27-04-12, 20:19
τι απεγινε ο οπενερ? :sorry:

ελα ντε που ειναι ο δασκαλος????:hmm::hmm::hmm:

dpa2006
28-04-12, 12:01
ευχαριστω θα το κοιταξω.
η εκδοση 4 ειναι η stable σωστά;

best71
28-04-12, 15:05
Ναι για την ακριβεια ειναι η 4.0.1526 εκδοση.

dpa2006
28-04-12, 19:53
οκ,ευχαριστώ.

biggeo65
28-04-12, 20:15
δεν εχουμε μιλησει καθολου για Firewall. Και προπαντων αν ειναι απαραιτητα σε ενα home Pc απο την ωρα που εχει ενσωματομενο firewall και το ρουτερ μας αλλα και το βασικο windows firewall

Μια γρήγορη απάντηση είναι ότι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Αλλά γνωρίζοντας ότιο άλλο πράγμα ο hardware firewall (όπως του router), κι άλλο πράγμα ο software firewall
και διαφορετικές οι ανάγκες του καθενός , τότε θα πρέπει να δούμε τι χρειάζεται ο καθένας.

Για παράδειγμα για ορισμένους ,μόνο o firewall του router είναι αρκετός.
Μπορεί να ορίσει κάποιους κανόνες όπως π.χ. ποιες "πόρτες" θα είναι ανοικτές, ποια δεδομένα θα έχουν πρόσβαση στο δίκτυο
και από το δίκτυο στον υπολογιστή του, ποιες διευθύνσεις επιτρέπονται κλπ.

Έτσι κάθε υπολογιστής που συνδέεται στο δίκτυο μέσω του router ,αν δεν πληροί τους παραπάνω κανόνες,
δεν θα μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο.

Άλλοοι προτιμούν να έχουν disable (ανενεργό) τον Firewall του router, και να χρησημοποιούν μόνο τον firewall των Windows,
έτσι ώστε ο κάθε υπολογιστής να προστατεύεται ξεχωριστά. Κι αν ρυθμίσεις τον firewall των Windows σε κάθε υπολογιστή ξεχωριστά.
ο κάθε υπολογιστής θα ακολουθεί τους δικούς του κανόνες για σύνδεση στο δίκτυο.

Άλλοι χρησημοποιούν συνδυασμό των δύο firewall (router & Windows)

Αλλά ακόμη κι ο firewall των Windows 7, δεν σου αφήνει να έχεις τον ΄πλήρη έλεγχο της κίνησης προς το δίκτυο,
κι από το δίκτυο στον υπολογιστή σου.

Στην περίπτωση αυτή χρησημοποιείς κάποιον άλλο software firewall, που σου επιτρέπει να ορίσεις τους κανόνες που θέλεις εσύ,
να ελέγχεις συνεχώς ποια προγράμματα θα έχουν προσβαση ή όχι στο δίκτυο ή στον υπολογιστή σου,
ποιες "πόρτες" θα είναι ανοικτές κλπ.

Αυτό όμως εξαρτάται από τις ανάγκες που έχει ο καθένας.
Πάντως για γενική καθημερινή χρήση, ο firewall των Windows είναι αρκετός.

mzaf
30-04-12, 09:51
Για όσους ενδιαφέρονται,6 μήνες δωρεάν το Norton antivirus 2012
http://www.techno360.in/norton-antivirus-2012-free-6-month-trail/

manicx
30-04-12, 11:19
Και εσενα;
Και εμενα τωρα που κανω scan βρηκε 64 hidden objects και εγω που νομιζα οτι ειχα τοσους πολλους ιους στο pc.

Και ακόμα δεν το έχουν φτιάξει. Τους έχουν κράξει και στο forum. 2 εβδομάδες κοντά και το πρόβλημα συνεχίζεται. Σε ένα μήνα λήγει το Premium. Αν δεν το έχουν φτιάξει στις επόμενες 4-5 ημέρες, θα πάω σε eset. Λένε ότι το 'πρόβλημα' είναι λόγω ενός windows update και σου προτείνουν να το απεγκαταστήσεις. Πονάει χέρι, κόψε χέρι....

vasileios13
30-04-12, 14:46
Και ακόμα δεν το έχουν φτιάξει. Τους έχουν κράξει και στο forum. 2 εβδομάδες κοντά και το πρόβλημα συνεχίζεται. Σε ένα μήνα λήγει το Premium. Αν δεν το έχουν φτιάξει στις επόμενες 4-5 ημέρες, θα πάω σε eset. Λένε ότι το 'πρόβλημα' είναι λόγω ενός windows update και σου προτείνουν να το απεγκαταστήσεις. Πονάει χέρι, κόψε χέρι....

Δεν το περίμενα αυτό απο την Avira....................:nono:

graal
02-05-12, 19:42
Το Αvira είναι ότι χειρότερο από θέμα false alarm! Παρεπιπτόντως, κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0. Και γω αναβάθμησα πριν 2 μέρες και βρηκε αυτό http://www.microsoft.com/security/portal/Threat/Encyclopedia/Entry.aspx?name=Exploit%3aJava%2fCVE-2012-0507.AM&threatid=2147656483 που η προηγουμενη εκδοση δεν το βρηκε. Ακόμα και από τον τρόπο που σκανάρει (μου θύμισε Malwarebytes) δείχνει πως έχουν κάνει δουλειά. :clap: Πάντα τέτοια! Παρεπιπτώντος, έχω Comodo firewall + MSE, υπάρχει κάποιο θέμα αντίστιχο με Avast7 + Comodo firewall???

biggeo65
02-05-12, 19:48
Όχι δεν έχει αναφερθεί κάτι μεταξύ comodo κι MSE. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

dpa2006
03-05-12, 13:16
Καλησπερα μια ερωτηση,αξίζει τον κοπο να αγορασει καποιος το Microsoft Forefront;
εχει διαφορες με το essentials που να δικαιολογουν την αγορα;:hmm:

biggeo65
03-05-12, 16:33
Καλησπερα μια ερωτηση,αξίζει τον κοπο να αγορασει καποιος το Microsoft Forefront;
εχει διαφορες με το essentials που να δικαιολογουν την αγορα;:hmm:

Το Forefront αναφέρεται κυρίως σε επιχειρήσεις. Περιέχει διάφορα ξεχωριστά πακέτα, για διαφορετικές ανάγκες.
Δεν απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες με έναν υπολογιστή.

Ανάλογα με τους υπολογιστές και τις ανάγκες της κάθε επιχείρησης, υπάρχει το ανάλογο πακέτο,
με διαφορετική άδεια και διαφορετικό κόστος. Περισσότερα εδώ (http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/forefront/default.aspx)

Για προστασία από ιούς πάντως όλα τα πακέτα χρησημοποιούν το Microsoft Security Essentials.

Aν είσαι οικιακός χρήστης κοιτάς το δωρεάν MSE. Αν έχεις επιχείριση με ποιλλούς υπαλλήλους /υπολογιστές,
τότε ανάλογα με το τι χρειάζεσαι επιλέγεις και το αντίστοιχο πακέτο.

dpa2006
03-05-12, 18:02
Το Forefront αναφέρεται κυρίως σε επιχειρήσεις. Περιέχει διάφορα ξεχωριστά πακέτα, για διαφορετικές ανάγκες.
Δεν απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες με έναν υπολογιστή.

Ανάλογα με τους υπολογιστές και τις ανάγκες της κάθε επιχείρησης, υπάρχει το ανάλογο πακέτο,
με διαφορετική άδεια και διαφορετικό κόστος. Περισσότερα εδώ (http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/forefront/default.aspx)

Για προστασία από ιούς πάντως όλα τα πακέτα χρησημοποιούν το Microsoft Security Essentials.

Aν είσαι οικιακός χρήστης κοιτάς το δωρεάν MSE. Αν έχεις επιχείριση με ποιλλούς υπαλλήλους /υπολογιστές,
τότε ανάλογα με το τι χρειάζεσαι επιλέγεις και το αντίστοιχο πακέτο.

ευχαριστω για την απαντηση,
προσωπικα θα με ενδιαφερε σαν λυση για SOHO (ως 10 pc) απλα δεν ξερω αν θα πρεπει να προτιμηθει το forefreont εξαιτιας του γεγονοτος οτι ειναι επιχειρηση ή το MSE.
αν και επιχειρηση θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει το free MSE;
υπαρχουν νομικοι περιορισμοι;

biggeo65
03-05-12, 18:29
Όχι νομικοί περιορισμοί δεν υπάρχουν. Απλά θα πρέπει το MSE να εγκατασταθεί ξεχωριστά σε κάθε υπολογιστή,
και να ρυθμίζεται για αναβαθμίσεις ξεχωριστά από κάθε υπολογιστή

Το forefront παρέχει λύσεις για έλεγχο όλων των υπολογιστών από ένα κεντρικό σημείο, ή από το cloud,
και παρέχει τόσο προστασία για όλους τους υπολογιστές από ένα σημείο,
όσο κι εργαλεία για αναβάθμιση και διαχείριση όλων των υπολογιστών από ένα κοινό σημείο.

Υπάρχει και πακέτο που αναβαθμίζοντας έναν υπολογιστή σε Windows 7 Enterprise,
να έχεις προστασία από SPAM mail, ιούς ,και online προστασία, για όλους τους υπολογιστές
που ανήκουν σε σένα ή στο προσωπικό, είτε αυτοί είναι σταθεροί /φορητοί /tablets, όπου και να βρίσκονται.

Για το τι ακριβώς εξυπηρετεί τις ανάγκες σου όμως ,και το πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις (κόστος υπηρεσιών)
καλύτερα επικοινώνησε με την Microsoft ή με κάποιον συνεργάτη της.

Αν θέλεις την απολύτως οικονομικότερη λύση βάζεις το MSE ,δωρεάν και το προγραμματίζεις να αναβαθμίζεται αυτόματα,
μια φορά την ημέρα με το windows scheduler

johnyb98
04-05-12, 00:05
Καλησπέρα.

Έχω το εξής σύστημα:
ASUS P4R800-VM
Celeron 2.66GHz
2 RAM modules 256MB (σύνολο 512MB απ' τα οποία 64MB δεσμεύει η on board VGA)
1 IDE Seagate 40GB
1 IDE DVD-RW

Σύστημα του 2004. Αρκετά παλιό και αρκετά χαμηλών δυνατοτήτων, όπως βλέπετε.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ένα antivirus που να μη σέρνει το σύστημα. Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο. Παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες-συστάσεις.

Προσωπικά, δοκίμασα F-Secure της Conn-x (τον έσερναν στην κυριολεξία!!!).
Δοκίμασα δεύτερο το Avira. Τα πήγε λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι δε μπορείς να δουλέψεις. Ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

Όταν είχα πρωτοφτιάξει το σύστημα, είχα βάλει πάνω κάτι Norton, πολύ παλιές εκδόσεις, που το προστάτευαν. Σήμερα, οι ιοί είναι πολύ περισσότεροι, και άλλων τεχνολογιών από τότε, που χρειάζομαι ένα μεταγενέστερο antivirus. Γι' αυτό θέλω να βάλω κάτι σημερινό.

Ο χρήστης θα μπαίνει σε απλές σελίδες. Δε θα ψάχνει τίποτα σχολαστικά πράγματα. Οπότε, θέλω κάτι ελαφρύ και όχι πολύ extreme. Και, φυσικά, μόνο antivirus. Όχι τίποτα security.

Κάποιες προτάσεις;

Ευχαριστώ !!

mzaf
04-05-12, 00:39
Καλησπέρα.

Έχω το εξής σύστημα:
ASUS P4R800-VM
Celeron 2.66GHz
2 RAM modules 256MB (σύνολο 512MB απ' τα οποία 64MB δεσμεύει η on board VGA)
1 IDE Seagate 40GB
1 IDE DVD-RW

Σύστημα του 2004. Αρκετά παλιό και αρκετά χαμηλών δυνατοτήτων, όπως βλέπετε.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ένα antivirus που να μη σέρνει το σύστημα. Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο. Παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες-συστάσεις.

Προσωπικά, δοκίμασα F-Secure της Conn-x (τον έσερναν στην κυριολεξία!!!).
Δοκίμασα δεύτερο το Avira. Τα πήγε λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι δε μπορείς να δουλέψεις. Ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

Όταν είχα πρωτοφτιάξει το σύστημα, είχα βάλει πάνω κάτι Norton, πολύ παλιές εκδόσεις, που το προστάτευαν. Σήμερα, οι ιοί είναι πολύ περισσότεροι, και άλλων τεχνολογιών από τότε, που χρειάζομαι ένα μεταγενέστερο antivirus. Γι' αυτό θέλω να βάλω κάτι σημερινό.

Ο χρήστης θα μπαίνει σε απλές σελίδες. Δε θα ψάχνει τίποτα σχολαστικά πράγματα. Οπότε, θέλω κάτι ελαφρύ και όχι πολύ extreme. Και, φυσικά, μόνο antivirus. Όχι τίποτα security.

Κάποιες προτάσεις;

Ευχαριστώ !!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να προσθέσεις 1Giga RAM,τουλάχιστον.Αν,τώρα,αυτό δεν μπορεί να γίνει,η καλύτερη δυνατή λύση(με ελάχιστη επιβάρυνση στο σύστημα)είναι αυτή:http://www.cloudantivirus.com/en/#!free-antivirus-download;)

redbull790
04-05-12, 22:52
Καλησπέρα.

Έχω το εξής σύστημα:
ASUS P4R800-VM
Celeron 2.66GHz
2 RAM modules 256MB (σύνολο 512MB απ' τα οποία 64MB δεσμεύει η on board VGA)
1 IDE Seagate 40GB
1 IDE DVD-RW

Σύστημα του 2004. Αρκετά παλιό και αρκετά χαμηλών δυνατοτήτων, όπως βλέπετε.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ένα antivirus που να μη σέρνει το σύστημα. Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο. Παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες-συστάσεις.

Προσωπικά, δοκίμασα F-Secure της Conn-x (τον έσερναν στην κυριολεξία!!!).
Δοκίμασα δεύτερο το Avira. Τα πήγε λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι δε μπορείς να δουλέψεις. Ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

Όταν είχα πρωτοφτιάξει το σύστημα, είχα βάλει πάνω κάτι Norton, πολύ παλιές εκδόσεις, που το προστάτευαν. Σήμερα, οι ιοί είναι πολύ περισσότεροι, και άλλων τεχνολογιών από τότε, που χρειάζομαι ένα μεταγενέστερο antivirus. Γι' αυτό θέλω να βάλω κάτι σημερινό.

Ο χρήστης θα μπαίνει σε απλές σελίδες. Δε θα ψάχνει τίποτα σχολαστικά πράγματα. Οπότε, θέλω κάτι ελαφρύ και όχι πολύ extreme. Και, φυσικά, μόνο antivirus. Όχι τίποτα security.

Κάποιες προτάσεις;

Ευχαριστώ !!

panda cloud antivirus κι απο μενα...

derizio
05-05-12, 09:19
Εγω θα πρότεινα της Microsoft το antivirus. Το είχα δοκιμάσει σε κάπως αντίστοιχο μηχάνημα και τα πήγαινε καλα!

nickolis
05-05-12, 11:02
Καλημέρα παιδιά! Τι λέτε για το Panda Security for Bsuiness, το προορίζω για το pc της δουλειάς

biggeo65
05-05-12, 17:33
Καλημέρα παιδιά! Τι λέτε για το Panda Security for Bsuiness, το προορίζω για το pc της δουλειάς

Aν έχεις έναν υπολογιστή, δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιο anti-virus για εταιρική χρήση, και να πληρώνεις παραπάνω.
Όλες αυτές οι λύσεις, όπως το Panda security for Business, microsoft forefront, Symantec Endpoint, κλπ.
είναι για προστασία από δύο και πάνω υπολογιστών από ένα κεντρικό σημείο.

Αν έχεις έναν υπολογιστή τότε και η απλή έκδοση (https://shop.pandasecurity.com/cgi-bin/pp/reg=GR?id=A12IS12ESD&track=51836)σου κάνει.

Η μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλo Antivirus χωρίς firewall, για να σου βγεί και πιο φθηνά.

Και μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις. Εκτός αν έχεις ήδη το Panda, και είσαι ευχαριστημένος.

Πες μας τι ακριβώς χρειάζεσαι, πόσιυς υπολογιστές έχεις, κι αν χρειάζεσαι και firewall, για να σου πούμε τι μπορείς να βάλεις.

sonic
06-05-12, 13:35
Για εταιρική χρήση το Essentials δεν κάνει;

iptamenos
06-05-12, 14:11
Εμένα με έχει σώσει το kaspersky άπειρες φορές, και τα έχω δοκιμάσει όλα σχεδόν

pafrag
06-05-12, 14:38
Panda cloud. Ελαφρύ και δυνατό. Οι επαγγελματίες μπορούν να το αναβαθμίσουν.

Comicfan
06-05-12, 14:48
Καλησπέρα.

Έχω το εξής σύστημα:
ASUS P4R800-VM
Celeron 2.66GHz
2 RAM modules 256MB (σύνολο 512MB απ' τα οποία 64MB δεσμεύει η on board VGA)
1 IDE Seagate 40GB
1 IDE DVD-RW

Σύστημα του 2004. Αρκετά παλιό και αρκετά χαμηλών δυνατοτήτων, όπως βλέπετε.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ένα antivirus που να μη σέρνει το σύστημα. Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο. Παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες-συστάσεις.

Προσωπικά, δοκίμασα F-Secure της Conn-x (τον έσερναν στην κυριολεξία!!!).
Δοκίμασα δεύτερο το Avira. Τα πήγε λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι δε μπορείς να δουλέψεις. Ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις.

Όταν είχα πρωτοφτιάξει το σύστημα, είχα βάλει πάνω κάτι Norton, πολύ παλιές εκδόσεις, που το προστάτευαν. Σήμερα, οι ιοί είναι πολύ περισσότεροι, και άλλων τεχνολογιών από τότε, που χρειάζομαι ένα μεταγενέστερο antivirus. Γι' αυτό θέλω να βάλω κάτι σημερινό.

Ο χρήστης θα μπαίνει σε απλές σελίδες. Δε θα ψάχνει τίποτα σχολαστικά πράγματα. Οπότε, θέλω κάτι ελαφρύ και όχι πολύ extreme. Και, φυσικά, μόνο antivirus. Όχι τίποτα security.

Κάποιες προτάσεις;

Ευχαριστώ !!


Microsoft Security Essentials (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/products/security-essentials) για ενεργή προστασία και το MalwareBytes Anti-Malware (http://download.cnet.com/Malwarebytes-Anti-Malware/3000-8022_4-10804572.html?part=dl-10804572&subj=dl&tag=button) για ένα μηνιαίο scan.

biggeo65
06-05-12, 22:48
Για εταιρική χρήση το Essentials δεν κάνει;

Φυσικά και κάνει. Δεν το περιορίζει η άδεια. Απλά θα πρέπει να εγκατασταθεί σε κάθε υπολογιστή ξεχωριστά,
και να ενημερώνεται ο κάθε υπολογιστής. Το είχα γράψει (http://www.adslgr.com/forum/threads/113486-Τελικά-ποιο-antivirus-είναι-αρκετά-αξιόπιστο?p=4660108#post4660108)και λίγο πιο πίσω.

Και σε τυχόν έλεγχο μπορεί να το δικαιολογήσει ότι έρχεται μαζί με τα Windows. (σαν extra bonus download)
Σε περίπτωση που σε έλεγχο ζητά παραστατικά αγοράς , για καθε software που είναι περασμένο.

Αλλά αυτό δεν το ξερώ. Δεν ξέρω τι ελέγχους κάνουν κι αν κάνουν όσον αφορά τον υπολογιστή και τα προγράμματα.

nickolis
12-05-12, 19:11
biggeo65 συγνώμη για την καθυστέρηση!!
έχω ενα iMac με intel i5 2400S κε win7.
ποίο antivirus είναι το καλύτερο?
δεν έχω καταλάβει τι συνέβη αλλά από quad-core to λειτουργικό βλεπει 1 core.... με όλες τις συνέπειες.

biggeo65
12-05-12, 22:09
Δεν μπορώ να σου πω πιο είναι το καλύτερο. Δεν το ξέρω.
Το καλύτερο για τον καθένα είναι σχετικό. Υπάρχουν πολλά δωρεάν, βάζεις και δοκιμάζεις.
ΑVIRA FREE (http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus), AVAST (http://www.avast.com/en-eu/index), MSE (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/products/security-essentials)

Αλλά γιατί από 4 πυρήνες βλέπει μόνο τον ένα; Άνοιξε νέο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forums/145-Motherboards-CPU-και-memory), μήπως και πάρεις κάποιες ιδέες και λυθεί το θέμα.

Dr_Michael
13-05-12, 12:51
Υπάρχουν πολλά δωρεάν, βάζεις και δοκιμάζεις.
ΑVIRA FREE (http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus), AVAST (http://www.avast.com/en-eu/index), MSE (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/products/security-essentials)


Το Avira Free ΔΕΝ κάνει Real Time έλεγχο στα web sites που επισκέπτεσαι, ενώ το Microsoft Security Essentials το κάνει.

biggeo65
13-05-12, 13:19
Το Avira Free ΔΕΝ κάνει Real Time έλεγχο στα web sites που επισκέπτεσαι, ενώ το Microsoft Security Essentials το κάνει.

Aνάποδα τα είπες. Το AVIRA Free έχει το AVIRA Web Guardhttp://www.enfotainer.com/2011/07/enable-free-webguard-protection-on-avira-antivir-personal-free-antivirus/
αν φορτώσεις το AVIRA SP2, για το AVIRA v10.

Το MSE δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.