PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

vasileios13
09-01-13, 11:00
Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου, γιατί και εγώ πάντα αγοράζω τις σουίτες προστασίας γιατί θέλω να έχω ήσυχο το κεφάλι μου απλός γενικότερα προσπαθώ να παίρνω και Firewall Μαζί :p
Άσχετο, αλλά το Trend Micro δεν θυμάμαι μπορώ να δουλεύω το Malwarebytes ? γιατί θα με ενδιέφερε ! Και εάν είναι εύκολο θα τον βγάλω τον G-Data και θα βάλω το Trend!

Το Malwarebytes πρέπει να το βγάλεις,αλλά μετά την εγκατάσταση το βάζεις πάλι...αλλά όχι Real Time - μόνο για scan. Στείλε μου ΠΜ,να σου πω ότι θες και να σου στείλω την άδεια χρήσης!

manoulamou
09-01-13, 12:46
ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ: Αποφευγουμε να τρεχουμε παραλληλα δυο anti-
Απενεργοποιουμε το ενα για να σκαναρουμε με το αλλο, ιδιως εαν μιλαμε για Real Time, εκει να δεις γλεντια.
Ακομη κι αν δεν ειναι αντι-ικα βγαζουν περιεργα conflicts
πχ παλιοτερα το Pale Moon (!!!) ειχε προβλημα με το AVira...
:twisted:

villasg
09-01-13, 12:52
πάντως Malwarebytes μαζι με avast ics εργάζονται χερι χερι και άριστα

vasileios13
09-01-13, 13:03
πάντως Malwarebytes μαζι με avast ics εργάζονται χερι χερι και άριστα

Ένα παράδειγμα (http://www.zemana.com/product/antilogger/overview/)"Compatibility & Requirements",του Zemana AntiLogger.

InTranceWeTrust
09-01-13, 13:49
εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το avg free χωρίς κανένα πρόβλημα...

jimmakosx
09-01-13, 15:31
Εγώ επειδή έχω μπερδευτει τί βάζω σε vista antivirus και firewall?

biggeo65
09-01-13, 15:51
Εγώ επειδή έχω μπερδευτει τί βάζω σε vista antivirus και firewall?

Ότι θεωρείς εσύ καλύτερο. Δοκιμάζεις και βλέπεις.
Αρκετά τα δωρεάν προϊόντα που όλα ανάλογα το σύστημα και την χρήση, κάνουν καλή δουλειά.

Από Firewall το Comodo έκδοση 5.χχ με κέρδισε, μετά χρόνια χρήσης του Zone Alarm,
γιατί χρησημοποιεί ελάχιστη μνήμη, και έχει πολλές έξτρα λειτουργίες.
Αρκεί να απενεργοποιήσεις το GekBuddy και το LiveChat.

Vumba
09-01-13, 18:37
Πάντως ο G-Data Που έχει δύο μηχανές αναζήτησις ενσωματωμένες και ο Malwarebytes ανοικτός σε Real-Time καλά πάει αλλά όταν κάνει Scan ο G-Data δεν είναι να κάθεσαι στον υπολογιστή τουλάχιστον στον δικό μου έχω θέμα με τους πόρους. Από εκεί και πέρα δεν μου έκανε κανένα παράπονο για τον Malwarebytes και χωρίς να ρυθμίσω κάτι.
Νομίζω η τιμή τον 25€ για το IS είναι σχετικά λογική εάν κάνει όλα αυτά που υποστηρίζουν μέχρι στιγμής 3-4 ημέρες που έχω Trial είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ο Avast δεν έχει θέμα εάν εξαιρέσεις το γεγονός ότι σου έβγαζε bsod και έκαναν αρκετές ημέρες να το φτιάξουν είναι καλός εγώ είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά δεν θα τον ξανά προτιμήσω.
Για το Comodo δεν το έχω δουλέψει ποτέ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί πάντα κοίταζα να αγοράζω ή να έχω σουίτες. :p

vasileios13
09-01-13, 19:09
Πάντως ο G-Data Που έχει δύο μηχανές αναζήτησις ενσωματωμένες και ο Malwarebytes ανοικτός σε Real-Time καλά πάει αλλά όταν κάνει Scan ο G-Data δεν είναι να κάθεσαι στον υπολογιστή τουλάχιστον στον δικό μου έχω θέμα με τους πόρους. Από εκεί και πέρα δεν μου έκανε κανένα παράπονο για τον Malwarebytes και χωρίς να ρυθμίσω κάτι.
Νομίζω η τιμή τον 25€ για το IS είναι σχετικά λογική εάν κάνει όλα αυτά που υποστηρίζουν μέχρι στιγμής 3-4 ημέρες που έχω Trial είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ο Avast δεν έχει θέμα εάν εξαιρέσεις το γεγονός ότι σου έβγαζε bsod και έκαναν αρκετές ημέρες να το φτιάξουν είναι καλός εγώ είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά δεν θα τον ξανά προτιμήσω.
Για το Comodo δεν το έχω δουλέψει ποτέ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί πάντα κοίταζα να αγοράζω ή να έχω σουίτες. :p

Δες στο ΠΜ....!!!;)

jimmakosx
11-01-13, 13:44
Λοιπόν σε δυο μηχανήματα, το ένα με vista και το άλλο με 7, έβαλα avira και comodo 5.12 και δουλεύουν μια χαρά!:oneup:

Serafeim Karakostas
13-01-13, 17:01
Η προσφορά αυτή είναι καλή (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.01484&sid=1);

manoulamou
13-01-13, 17:25
TREND MICRO TITANIUM INTERNET SECURITY 3PC 5MONTHS
Προσοχή, η συγκεκριμένη έκδοση πρέπει να εγκατασταθεί άμεσα, καθώς ενεργοποιείται αυτόματα κατα την καταχωρηση της παραγγελιας σας.
(από 9.00 € τώρα 3.90 €)
:hmm:
Με τοσα ειτε εντελως δωρεαν ειτε σε trial περιστασιακα
τι παραπανω προσφερει το συγκεκριμενο;

vasileios13
13-01-13, 21:02
Η προσφορά αυτή είναι καλή (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.01484&sid=1);

Γελάει ο κόσμος με την προσφορά τους....πήγαινε εδώ αν έχεις Facebook (https://www.facebook.com/security/app_360406100715618) και βάλε κάποιο για 6 μήνες δωρεάν.....

villasg
13-01-13, 21:47
Το avast ετοιμο σχεδον για την v 8
avast! 8.0.1475 Free Beta (http://files.avast.com/test5beta/avast_free_antivirus_setup.exe)

A_gamer
13-01-13, 22:23
Η προσφορά αυτή είναι καλή (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.01484&sid=1);

Βάλε το AVG Free ή το Avast Free και άσε αυτές τις "προσφορές"...

kostarcng
13-01-13, 22:31
Άσε πήρα ένα κασπέρκι 6 μηνών και έλειπε ένας μήνας.

Serafeim Karakostas
13-01-13, 22:32
Βάλε το AVG Free ή το Avast Free και άσε αυτές τις "προσφορές"...
Έχω avira αγορασμένο. Από περιέργεια ρώτησα.

graal
16-01-13, 01:28
Καλησπέρα σε όλους! Έχω παρατηρήσει το εξής κουλό! Δουλεύοντας το pc (σταθερός) με ethernet, το firewall λειτουργεί μια χαρά. Δουλεύοντάς το όμως ασύρματα, δείχνει σαν να μην υπάρχει σύνδεση, αλλά σύνδεση έχω κανονικότατα και γενικά μπαίνω κανονικότατα στο ίντερνετ. Το ξήλωσα ( comodo έκδοση 5.12) διέγραψα κάθε φάκελο που έμεινε στον τομέα c το δίσκου, το εγκατέστησα ξανά, την ίδια έκδοση, αλλά πάλι το ίδιο κάνει!! :scratch Καμιά ιδέα?

- - - Updated - - -

Η πρώτη είναι με το καλώδιο, και η δεύτερη ασύρματα! Ενώ στην πρώτη φαίνεται πως υπάρχει σύνδεση, στην δεύτερη πάλι όχι.. :scratch

biggeo65
16-01-13, 08:09
Καλησπέρα σε όλους! Έχω παρατηρήσει το εξής κουλό! Δουλεύοντας το pc (σταθερός) με ethernet, το firewall λειτουργεί μια χαρά. Δουλεύοντάς το όμως ασύρματα, δείχνει σαν να μην υπάρχει σύνδεση, αλλά σύνδεση έχω κανονικότατα και γενικά μπαίνω κανονικότατα στο ίντερνετ. Το ξήλωσα ( comodo έκδοση 5.12) διέγραψα κάθε φάκελο που έμεινε στον τομέα c το δίσκου, το εγκατέστησα ξανά, την ίδια έκδοση, αλλά πάλι το ίδιο κάνει!! :scratch Καμιά ιδέα?

- - - Updated - - -

Η πρώτη είναι με το καλώδιο, και η δεύτερη ασύρματα! Ενώ στην πρώτη φαίνεται πως υπάρχει σύνδεση, στην δεύτερη πάλι όχι.. :scratch

Μια χαρά δουλεύει το Comodo. Oι μπάρες που βλέπεις δεξιά είναι η εξερχόμενη και εισερχόμενη κίνηση,
με λίγα λόγια πράσινο αυτά που λαμβάνεις, κόκκινο αυτά που στέλνεις.

Στην πρώτη περίπτωση (καλώδιο) είσαι απευθείας συνδεδεμένος με το router,
άρα διαβάζονται οι εφαρμογές που συνδέονται με το Internet.

Στην δεύτερη περίπτωση (ασύρματα) μεσολάβεί άλλος η ασύρματη κάρτα
ανάμεσα στον υπολογιστή σου και στο router,οπότε διαβάζοινται οι υπηρεσίες*
που στέλνουν και λκαμβάνουν δεδομένα μέσω της ασύρματης κάρτας.

*Svchost.exe

charmie
17-01-13, 13:32
Παιδια επειδη παντα μου λύνετε τις αποριες ειπα να σας ρωτησω και αλλη μια που μου δημιουργηθηκε. Εχω το Nod32 και ενω εμπαινα κανονικα στο site του ΤΕΙ μου με το προηγουμενο antivirus (avast) με αυτό δεν με αφήνει να μπω καθολου και μου μπλοκαρει τη διευθυνση. Προσπαθησα να το προσθεσω στις εξαιρεσεις αλλα και παλι το μπλοκαρει. Τι να κανω; να το αφαιρεσω και να βαλω το avast που ειχα; Καμια πρόταση; Προς το παρον απενεργοποιω το firewall οποτε θελω να μπω στο site του ΤΕΙ.

A_gamer
17-01-13, 22:26
Παιδια επειδη παντα μου λύνετε τις αποριες ειπα να σας ρωτησω και αλλη μια που μου δημιουργηθηκε. Εχω το Nod32 και ενω εμπαινα κανονικα στο site του ΤΕΙ μου με το προηγουμενο antivirus (avast) με αυτό δεν με αφήνει να μπω καθολου και μου μπλοκαρει τη διευθυνση. Προσπαθησα να το προσθεσω στις εξαιρεσεις αλλα και παλι το μπλοκαρει. Τι να κανω; να το αφαιρεσω και να βαλω το avast που ειχα; Καμια πρόταση; Προς το παρον απενεργοποιω το firewall οποτε θελω να μπω στο site του ΤΕΙ.

Δοκίμασες να το βγάλεις από τις εξαιρέσεις και να το ξαναβάλεις;

charmie
18-01-13, 12:18
Δοκίμασες να το βγάλεις από τις εξαιρέσεις και να το ξαναβάλεις;

Η αλήθεια είναι πως οχι.. Θα το δοκιμασω και θα σου πω!

redbull790
18-01-13, 14:26
http://www.neowin.net/news/microsoft-defends-security-essentials-after-failing-av-test-certification?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

biggeo65
18-01-13, 18:08
http://www.neowin.net/news/microsoft-defends-security-essentials-after-failing-av-test-certification?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Αναμενόμενη απάντηση, μια που ισχύει και στην πράξη.
Είναι αυτό που λέγαμε για τα διάφορα τεστ εδώ και καιρό.

Κανείς χρήστης δεν θα συναντήσει όλα τα malwares / ιούς που εξετάζονται.
Και το τι θα συναντήσει ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικό, ανάλογα την χρήση.

yuk
18-01-13, 18:20
Και πάλι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι κάποια antivirus τα πάνε καλύτερα από κάποια άλλα. Το ότι ένας χρήστης έχει μικρή πιθανότητα να συναντήσει "εξωτικά" malwares δε σημαίνει ότι θα πρέπει να αρκεστεί και σε κάποιο μέτριο πρόγραμμα.
Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο πέρα από το ότι βαριέται να κατεβάσει κάτι καλύτερο;

biggeo65
18-01-13, 20:35
Και πάλι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι κάποια antivirus τα πάνε καλύτερα από κάποια άλλα. Το ότι ένας χρήστης έχει μικρή πιθανότητα να συναντήσει "εξωτικά" malwares δε σημαίνει ότι θα πρέπει να αρκεστεί και σε κάποιο μέτριο πρόγραμμα.
Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο πέρα από το ότι βαριέται να κατεβάσει κάτι καλύτερο;

Το καλό είναι σχετικό. Ποιός θα μου πει ποιό είναι καλό;
Ξέρουν οι διάφορες εταιρείες που κάνουν τα τεστ τι χρειάζομαι εγώ;

Μπορεί εγώ να μκην χρειάζομαι antivirus γιατί ανοίγω μόνο το ADSLgr κι αυτό από Sandboxie.
Όπως και το MSE από την ημέρα που βγήκε και το χρησημοποιιώ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Το γράφω συνέχεια. Δεν υπάρχει καλό κι αξιόπιστο antivirus.
Yπάρχει καλός κι αξιόπιστος χρήστης.
Αν ο χρήστης μπαίνει όπου βρει, κανένα antivirus δεν τον προστατεύει.

manoulamou
18-01-13, 22:08
Το καλό είναι σχετικό...
Δεν υπάρχει καλό κι αξιόπιστο antivirus.
Yπάρχει καλός κι αξιόπιστος χρήστης.
Αν ο χρήστης μπαίνει όπου βρει, κανένα antivirus δεν τον προστατεύει.
:oneup:
Κι εσυ δικιο εχεις αλλά και ο yuk.
Απλα ενας ψαγμενος χρηστης εαν μπορει (και δεν ειναι μουφες τα tests)
γιατι να μην παρει το απολυτα καλυτερο;
:whistle:

bathan
19-01-13, 17:56
Εϊχα ρωτήσει και παλιότερα, ξαναρωτώ τώρα :
το panda cloud av τί λέει ;

skel
19-01-13, 19:47
Εϊχα ρωτήσει και παλιότερα, ξαναρωτώ τώρα :
το panda cloud av τί λέει ;

προσωπικά την δωρεάν έκδοση την έχω βάλει σε 2 λάπτοπ και ένα σχετικά παλιό σταθερό υπολογιστή
μια χαρά είναι ελαφρύ , γρήγορο scan και καθόλου ενοχλητικό

redbull790
19-01-13, 19:53
Εϊχα ρωτήσει και παλιότερα, ξαναρωτώ τώρα :
το panda cloud av τί λέει ;

εξαιρετικο και ελαφρυ!συνισταται...

miledent
25-01-13, 15:23
Έχω windows 7 x64 και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο δωρεάν εκδόσεις antivirus, κυρίως MSE. Μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στα τελευταία τεστ που είδα εδώ έβαλα το avast-free και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Σκεφτόμουν όμως να αγοράσω το internet security του avast που βγαίνει στα 20 ευρώ. Τι λέτε? Αξίζει η αναβάθμιση?

villasg
25-01-13, 16:26
Avast Internet Security ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο
Αξιζει στα σιγουρα .

Αλλα δεν βγαινει στα 20 ευρω
Εμενα που ληγει σε 25 ημερες να τι ζητα για ανανεωση [ avast! Internet Security (3 PCs, 2 years) ] καπου στα 22 ευρω το ετος για καθε Pc
http://i.imgur.com/Dwtl3Vz.png

Στο site (http://www.avast.com/en-eu/internet-security) για αρχικη αγορα 30 το χρονο
http://i.imgur.com/0ON1bSk.png

Για να πας πιο φτηνα πρεπει να κανεις καποιο Custom plan
Πχ 3 pc για 3 ετη ( 15,5 ευρω το χρονο για καθε Pc )
http://i.imgur.com/xJ3SaJQ.png

miledent
25-01-13, 17:52
Για ένα pc για ένα χρόνο συνδρομή είναι 19.99 €.
118924

biggeo65
26-01-13, 00:35
Έχω windows 7 x64 και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο δωρεάν εκδόσεις antivirus, κυρίως MSE. Μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στα τελευταία τεστ που είδα εδώ έβαλα το avast-free και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Σκεφτόμουν όμως να αγοράσω το internet security του avast που βγαίνει στα 20 ευρώ. Τι λέτε? Αξίζει η αναβάθμιση?

Να ρωτήσω, είδες αρνητικά αποτελέσματα στα τεστ,
στον Υπολογιστή σου είδες κάποιιο αρνητικό αποτέλεσμα;

Ποτε μην κρίνεις με βάση τιλένε οι εταιρείες, βλέπεις εσύ τι ανάγκες έχεις,
την χρήση που κάνεις και διαλέγεις ανάλογα.

Σε όλους φίλους και γνωστούς AVAST Free βάζω, εγώ έχω MSE.

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις και είσαι οικιακός χρήστης κράτα το AVAST Free,
ίδια "μηχανή" ανίχνευσης με το Pro έχει και βάλε και το Comodo free για Firewall
Ή κράτα το firewall των windows, είναι αρκετό για οικιακή χρήση.

- - - Updated - - -


Για ένα pc για ένα χρόνο συνδρομή είναι 19.99 €.
118924

Ποιά έκδοση έχεις; Την 7;

miledent
26-01-13, 00:43
Να ρωτήσω, είδες αρνητικά αποτελέσματα στα τεστ,
στον Υπολογιστή σου είδες κάποιιο αρνητικό αποτέλεσμα;

Ποτε μην κρίνεις με βάση τιλένε οι εταιρείες, βλέπεις εσύ τι ανάγκες έχεις,
την χρήση που κάνεις και διαλέγεις ανάλογα.

Ναι είδα και μάλιστα σχετικά σημαντικό πρόβλημα. Δεν εμπιστεύομαι εύκολα αυτά τα test και γι αυτό δεν είχα αγοράσει μέχρι τώρα κάποιο antivirus. Ωστόσο όταν είδα τα τεστ είπα να κάνω μια δοκιμή με το avast free. Με το που το έβαλα με ειδοποίησε για 4 απειλές που υπήρχαν τουλάχιστον για ένα χρόνο στο pc. Η πιο σοβαρή ήταν η παρακάτω από ένα αρχείο pdf:

CVE-2011-3402

The exploit EXP/CVE-2011-3402 is targeting the True-Type-Font parsing engine which is run in kernel-mode. This fact makes this exploit very dangerous as an attacker can gain system level privileges.

An exploitation gives the attacker the ability to install programs/drivers, view, change, or delete data or he could create new accounts with full user rights.

In an e-mail scenario the exploit needs user interaction (for instance by opening a malicious word document) to get executed. The discovered exploit comes in the form of a Microsoft word document.

Other possibilities may include using embedded TTF fonts in other types of files such as PDF.
Επίσης μέσα σε ένα μήνα με έχει ειδοποιήσει τουλάχιστον 6 φορές για κακοβουλα site τα οποία επισκέπτομαι συχνά λόγω δουλειάς (το ένα πχ είναι site εταιρίας με οδοντιατρικά υλικά)

--------------------------------------
Ναι την εκδοση 7 έχω αυτή τη στιγμή.

biggeo65
26-01-13, 01:17
Ναι είδα και μάλιστα σχετικά σημαντικό πρόβλημα. Δεν εμπιστεύομαι εύκολα αυτά τα test και γι αυτό δεν είχα αγοράσει μέχρι τώρα κάποιο antivirus. Ωστόσο όταν είδα τα τεστ είπα να κάνω μια δοκιμή με το avast free. Με το που το έβαλα με ειδοποίησε για 4 απειλές που υπήρχαν τουλάχιστον για ένα χρόνο στο pc. Η πιο σοβαρή ήταν η παρακάτω από ένα αρχείο pdf:

Επίσης μέσα σε ένα μήνα με έχει ειδοποιήσει τουλάχιστον 6 φορές για κακοβουλα site τα οποία επισκέπτομαι συχνά λόγω δουλειάς (το ένα πχ είναι site εταιρίας με οδοντιατρικά υλικά)

--------------------------------------
Ναι την εκδοση 7 έχω αυτή τη στιγμή.

Για το παραπάνω μήπως φταίς εσύ. Δεν αναβάθμισες τα Windows.
Είχε βγεί update (http://technet.microsoft.com/en-us/security/bulletin/ms12-034) από τον Μάϊο του 2012
Κι επίσης για να ενεργοποιηθεί το exploit θα έπρεπε να υπάρχει ενέργεια δική σου.
Ανοίγωντας κάποιο μολυσμένο έγγραφο ή σελίδα.

---------------------------------

Μήπως στην 7 είναι διαφορετική η κοστολόγηση; Από τις φωτό που βλέπω
ο Villasg μήπως έχει την 6; Πάντως για ολοκληρωμένο πακέτο η τιμή είναι πολύ καλή.

miledent
26-01-13, 01:48
Για το παραπάνω μήπως φταίς εσύ. Δεν αναβάθμισες τα Windows.
Είχε βγεί update (http://technet.microsoft.com/en-us/security/bulletin/ms12-034) από τον Μάϊο του 2012
Κι επίσης για να ενεργοποιηθεί το exploit θα έπρεπε να υπάρχει ενέργεια δική σου.
Ανοίγωντας κάποιο μολυσμένο έγγραφο ή σελίδα.


Δεν αμφιβάλω ότι είναι και δικό μου λάθος. Άλλωστε γι αυτό το θέλω το antivirus. Τα update τα έκανα τακτικά αλλά από οκτώβρη 2011-ιούνη 2012 ήμουν στρατό οπότε δεν ξέρω τι γινόταν με το pc στο σπίτι. Αν ενεργοποιήθηκε ποτέ το exploit δεν το ξέρω αλλά σε κάθε περίπτωση τόσα σκαναρίσματα με το mse δεν το βρήκαν. To avast free το βρήκε αμέσως μαζί με αλλες τρεις απειλές! Ε δεν το λες και καλό για το mse αυτό...
Btw υπάρχει τρόπος να δω αν έχει ενεργοποιηθεί το exploit? Γιατί ακόμα παλεύω να πάρω ένα δίσκο να μεταφέρω κάποια αρχεία για να κάνω ένα format.
-----------------------
Νομίζω πρέπει να έχει σχέση με τις άδειες χρήσεις γιατί τις δυο φωτό του villasg τις βλέπω κι εγώ στο site.

Ευχαριστώ πάντως! Θα το δοκιμάσω αφού το προτείνετε! Με το comodo δεν τα πάω και πολύ καλά.

MIMAKOS1975
26-01-13, 03:27
avira και ολα μια χαρα προς το παρον.

biggeo65
26-01-13, 05:17
Δεν αμφιβάλω ότι είναι και δικό μου λάθος. Άλλωστε γι αυτό το θέλω το antivirus. Τα update τα έκανα τακτικά αλλά από οκτώβρη 2011-ιούνη 2012 ήμουν στρατό οπότε δεν ξέρω τι γινόταν με το pc στο σπίτι. Αν ενεργοποιήθηκε ποτέ το exploit δεν το ξέρω αλλά σε κάθε περίπτωση τόσα σκαναρίσματα με το mse δεν το βρήκαν. To avast free το βρήκε αμέσως μαζί με αλλες τρεις απειλές! Ε δεν το λες και καλό για το mse αυτό...
Btw υπάρχει τρόπος να δω αν έχει ενεργοποιηθεί το exploit? Γιατί ακόμα παλεύω να πάρω ένα δίσκο να μεταφέρω κάποια αρχεία για να κάνω ένα format.
-----------------------
Νομίζω πρέπει να έχει σχέση με τις άδειες χρήσεις γιατί τις δυο φωτό του villasg τις βλέπω κι εγώ στο site.

Ευχαριστώ πάντως! Θα το δοκιμάσω αφού το προτείνετε! Με το comodo δεν τα πάω και πολύ καλά.

Μα δεν θα σε ειδοποιεί το antivirus na k;aneiw θπδατε ta Windows.
Και το exploit είναι απειλή μόνο αν το ενεργοποιήσει ο χρήστης.

Αν έχεις κάνει όλα τα Windows updates, το exploit έπαψε να υπάρχει.
Για να το βρήκε τώρα το AVAST ή δεν έχεις κάνει ακόμη ενημερώσεις,
ή ήταν false possitive από το AVAST. Όπως και οι άλλες απειλές;
Εκτός κι αν έβγαλε για απειλές cookies.

Από την ημέρα που βγήκε MSE έχω και μπαίνω παντού.
Ποτέ δεν είχα προβλημα. Δεν παίζεi ρόλο το antivirus.

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, ο παπάς κάνει τα ράσα. Ή όπως έγραψα παραπάνω¨

Δεν υπάρχει καλό κι αξιόπιστο antivirus.
Yπάρχει καλός κι αξιόπιστος χρήστης.

miledent
26-01-13, 13:41
Μα δεν θα σε ειδοποιεί το antivirus na k;aneiw θπδατε ta Windows.
Και το exploit είναι απειλή μόνο αν το ενεργοποιήσει ο χρήστης.

Αν έχεις κάνει όλα τα Windows updates, το exploit έπαψε να υπάρχει.
Για να το βρήκε τώρα το AVAST ή δεν έχεις κάνει ακόμη ενημερώσεις,
ή ήταν false possitive από το AVAST. Όπως και οι άλλες απειλές;
Εκτός κι αν έβγαλε για απειλές cookies.

Από την ημέρα που βγήκε MSE έχω και μπαίνω παντού.
Ποτέ δεν είχα προβλημα. Δεν παίζεi ρόλο το antivirus.

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, ο παπάς κάνει τα ράσα. Ή όπως έγραψα παραπάνω¨

Δεν υπάρχει καλό κι αξιόπιστο antivirus.
Yπάρχει καλός κι αξιόπιστος χρήστης.
Συμφωνώ με την άποψη που διατυπώνεις στο τέλος και μάλιστα για χρόνια δεν είχαν καν antivirus. Ξεκίνησα πρώτα με avast free και μόλις βγήκε έβαλα MSE και το πρότεινα σε όλους τους γνωστούς μου γιατί ήταν ελαφρύ και σχετικά αξιόπιστο. Ενημερώσεις του MSE έκανα αμέσως μετά το στρατό και μάλιστα αρκετές φορές. Τώρα γιατί το βρήκε το avast και όχι το MSE δεν το ξέρω αλλά σε τελική ανάλυση δε μένω μόνο σε αυτό. Οι άλλες τρεις απειλές που βρήκε? Οι τουλάχιστον έξι ειδοποιήσεις κατα το σερφάρισμα σε ουδέτερα site? Όλα false positive?

biggeo65
26-01-13, 14:48
Συμφωνώ με την άποψη που διατυπώνεις στο τέλος και μάλιστα για χρόνια δεν είχαν καν antivirus. Ξεκίνησα πρώτα με avast free και μόλις βγήκε έβαλα MSE και το πρότεινα σε όλους τους γνωστούς μου γιατί ήταν ελαφρύ και σχετικά αξιόπιστο. Ενημερώσεις του MSE έκανα αμέσως μετά το στρατό και μάλιστα αρκετές φορές. Τώρα γιατί το βρήκε το avast και όχι το MSE δεν το ξέρω αλλά σε τελική ανάλυση δε μένω μόνο σε αυτό. Οι άλλες τρεις απειλές που βρήκε? Οι τουλάχιστον έξι ειδοποιήσεις κατα το σερφάρισμα σε ουδέτερα site? Όλα false positive?

Δεν μιλάω για update του MSE, update των Windows πρέπει να κάνεις,
για να σταματήσει το exploit, που είναι μια "τρύπα" στην ασφάλεια των Windows.

To MSE δεν έχει online προστασία. Δεν ελέγχει τα site που επισκέπτεσαι.
Είναι απλά antivirus. Δεν ελέγχει tracking cookies,ή αν μια σελίδα είναι μολυσμένη.

To ΑVAST έχει και online quard. Πράγμα χρήσιμο αλλά είναι ξεχωριστή λειτουργία.

Δεν υπερασπίζομαι κάποιο προϊόν ,για μένα όλα τα ίδια είναι,το έγραψα παραπάνω.
Αλλά τα tracking cookies, δεν αποτελούν πραγματική απειλή για τα δεδομένα,
και αν μια σελίδα είναι μολυσμένη, θα πρέπει να κατεβάσεις κάτι από εκεί, για να μολυνθεί το σύστημα σου.

Τα download ελέγχονται όλα, από όλα τα antivirus, κι αν έχεις προνοήσει,
να σβύνεται η Cache του Browser και τα cookies,
ουσιαστικά δεν κινδυνεύεις από μολυσμένες σελίδες.

Για τις άλλες απειλές σου είπα δεν τις ξέρω και δεν ξέρω αν είναι false possitive ή όχι.

Πριν από τρεις μέρες στο forum ,κάποιος ανέφερε πρόβλημα με ιό.
Το NOD32 του έβρισκε σαν ιό το dwm.exe, το οποίο υπάρχει και στον υπολογιστή σου.
Δες στην διαχείριση εργασιών. Αυτό δεν σημαίνει ότι το NOD32 είχε δίκιο.
Ή ότι το AVAST είναι κακό σαν προϊόν επειδή δεν το βρήκε.

Γι αυτό γράφω συνέχεια, όλα τα ίδια είναι, από εμάς εξαρτάται,
αν το antivirus που χρησημοποιούμαι ,όποιο κι αν είναι αυτό,
είναι αξιόπιστο ή όχι.

miledent
26-01-13, 15:10
Δεν μιλάω για update του MSE, update των Windows πρέπει να κάνεις,
για να σταματήσει το exploit, που είναι μια "τρύπα" στην ασφάλεια των Windows.


Οκ κατανοητό. Πάντως και στα windows κάνω τα updates. Τελευταία ημερομηνία που έκανα ήταν γύρω στα μέσα δεκέμβρη 2012.
Για να καταλάβω τώρα κάτι: Για να εντοπίσει ένα antivirus το exploit πρέπει αυτό να έχει ενεργοποιηθεί με κάποιο τρόπο ή ακόμα κι αν παραμένει σε αδράνεια (μετά από το update στα windows) μπορεί να εντοπιστεί?

yuk
26-01-13, 15:26
Δεν έχω καταλάβει τι συζητάτε. Ο miledent είχε ένα μολυσμένο αρχείο, το MSE δε το βρήκε, το Avast το βρήκε. Tι σχέση έχουν τα updates των Windows; MSE - Avast: 0-1. End of story. :what:

biggeo65
26-01-13, 16:06
Δεν έχω καταλάβει τι συζητάτε. Ο miledent είχε ένα μολυσμένο αρχείο, το MSE δε το βρήκε, το Avast το βρήκε. Tι σχέση έχουν τα updates των Windows; MSE - Avast: 0-1. End of story. :what:

Aν καταλαβαινες τότε δεν θα ρωτούσες. :p
Δεν είχε μολυσμένο αρχείο, "τρύπα" ασφαλείας είχε (exploit)
που αυτήν την τρύπα την έκλεισε η MS από τον Μάρτιο του 2012.
Αν είχε κάνει τα Windows update δεν θα υπήρχε αυτή η "τρύπα".

- - - Updated - - -


Οκ κατανοητό. Πάντως και στα windows κάνω τα updates. Τελευταία ημερομηνία που έκανα ήταν γύρω στα μέσα δεκέμβρη 2012.
Για να καταλάβω τώρα κάτι: Για να εντοπίσει ένα antivirus το exploit πρέπει αυτό να έχει ενεργοποιηθεί με κάποιο τρόπο ή ακόμα κι αν παραμένει σε αδράνεια (μετά από το update στα windows) μπορεί να εντοπιστεί?

Κανονικά αν έχουν γίνει σωστά οι αναβαθμίσεις, το exploit δεν πρέπει να υπάρχει.
Δεν πρέπει να αναγνωρίζεται. Το exploit είναι μια "τρύπα" στην ασφάλεια των Windows.
Όταν βγάζει η MS τα updates, τα βγάζει για να "βουλώσει" αυτές τις τρύπες.
Κατα συνέπεια αν "βουλωθεί" να μην υπάρχει ή να μην είναι ενεργή.

Το λινκ που έδωσα παραπάνω "βουλώνει" αυτήν -(CVE-2011-3402) κι άλλες 10 "τρύπες"

Δεν ξέρω γιατί το AVAST την βρήκε. Έλεγξε τα Updates σου.

miledent
26-01-13, 16:12
Aν καταλαβαινες τότε δεν θα ρωτούσες. :p
Δεν είχε μολυσμένο αρχείο, "τρύπα" ασφαλείας είχε (exploit)
που αυτήν την τρύπα την έκλεισε η MS από τον Μάρτιο του 2012.
Αν είχε κάνει τα Windows update δεν θα υπήρχε αυτή η "τρύπα".

Ώπα εδώ μου τα χαλάς :P.
Είχα αρχείο pdf στον υπολογιστή μου που είχε embedded ttf το οποίο μπορούσε να εκμεταλλευτεί το exploit cve 2011-3402. Το ότι η microsoft είχε βγάλει update και είχε καλύψει το κενό ασφαλείας δεν αναιρεί το γεγονός ότι το αρχείο pdf υπήρχε στον υπολογιστή μου. Απλά δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί κάποιος. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον. Και επαναλαμβάνω: Έχω κάνει ΟΛΑ τα update των windows μεχρι δεκέμβρη 2012.

yuk
26-01-13, 16:14
Aν καταλαβαινες τότε δεν θα ρωτούσες. :p
Δεν είχε μολυσμένο αρχείο, "τρύπα" ασφαλείας είχε (exploit)
που αυτήν την τρύπα την έκλεισε η MS από τον Μάρτιο του 2012.
Αν είχε κάνει τα Windows update δεν θα υπήρχε αυτή η "τρύπα".

- - - Updated - - -



Κανονικά αν έχουν γίνει σωστά οι αναβαθμίσεις, το exploit δεν πρέπει να υπάρχει.
Δεν πρέπει να αναγνωρίζεται. Το exploit είναι μια "τρύπα" στην ασφάλεια των Windows.
Όταν βγάζει η MS τα updates, τα βγάζει για να "βουλώσει" αυτές τις τρύπες.
Κατα συνέπεια αν "βουλωθεί" να μην υπάρχει ή να μην είναι ενεργή.

Το λινκ που έδωσα παραπάνω "βουλώνει" αυτήν -(CVE-2011-3402) κι άλλες 10 "τρύπες"

Δεν ξέρω γιατί το AVAST την βρήκε. Έλεγξε τα Updates σου.Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί. Κάποια αρχεία κουβαλάνε το exploit (malicious code). To αν αυτός ο κώδικας μπορεί να προκαλέσει ζημιά σε ένα unpatched ή όχι σύστημα, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα του antivirus να αναγνωρίσει το συγκεκριμένο αρχείο.

biggeo65
26-01-13, 16:27
Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί. Κάποια αρχεία κουβαλάνε το exploit (malicious code). To αν αυτός ο κώδικας μπορεί να προκαλέσει ζημιά σε ένα unpatched ή όχι σύστημα, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα του antivirus να αναγνωρίσει το συγκεκριμένο αρχείο.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά μάλλον εσύ μπερδεύεσαι.
Μεταφέρω από Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Exploit_(computer_security))


An exploit (from the verb to exploit, in the meaning of using something to one’s own advantage)
is a piece of software, a chunk of data, or sequence of commands that takes advantage of a bug, glitch or vulnerability
in order to cause unintended or unanticipated behaviour

Mε λίγα λόγια είναι κομμάτι κώδικα που μπορεί να χρησημοποιήσει κάποιος
για να εκμεταλευθεί ένα bug ή ένα κενό του συστήματος.

Δεν υπάρχει ο κώδικας στο σύστημα. Τον χρησημοποιώ εγώ,
για να αποκτήσω προσβαση στο σύστημα σου, εκμεταλευόμενος κάποιο κενό που έχει.

yuk
26-01-13, 16:36
Το ότι δε δουλεύει ο κακόβουλος κώδικας επειδή στο σύστημα έχει κλείσει το κενό ασφαλείας, δε σημαίνει ότι αυτός ο κακόβουλος κώδικας δεν υπάρχει στο σύστημα. Δεν μπορεί να κάνει κακό, αλλά υπάρχει εκεί, με τη μορφή κάποιου αρχείου.
Είναι σαν να κλείνεις έναν εγκληματία στην απομόνωση. Δεν μπορεί να κάνει πια κακό, αλλά υπάρχει εκεί. ;)

manoulamou
26-01-13, 19:52
Εαν δεν κανει ζημια στο συστημα, απλα υπαρχει εεε ας μεινει εκει μεσα και... ισοβια!:p
Το ζητουμενο ειναι να προσεχουμε πού μπαινουμε και ΚΥΡΙΩΣ τι κατεβαζουμε - ανοιγουμε...
Ακομη και πριν μια ωρα να καναμε updates στα παντα,
εκατονταδες malware εχουν βγει πριν καν το καταλαβει το καλυτερο ΑΝΤΙ*
Επισης πολυ χρησιμο ειναι το χαρακτηριστικο online guard και
μην ξεχναμε οτι υπαρχουν παντα και τα FALSE positives!!:whistle:!

miledent
26-01-13, 20:44
Μια ερώτηση ακόμα:
Ξέρει κανείς ποια είναι προτιμότερη ενέργεια όταν εντοπίζεται ένα μολυσμένο αρχείο?
Το avast έχει σαν default τη μετακίνηση στο κιβώτιο. Η διαγραφή δεν προτείνεται?

@ ADSLgr.com All rights reserved.