PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

biggeo65
05-06-13, 13:26
Αν πας εδω στο λινκ που θα σου δωσω παρακάτω θα καταλάβεις πως εισαι στο "τσακ" για να πάψει η Kaspersky να υποστηρίζει την εκδοση 2012.
http://support.kaspersky.com/support/support_table#home
Τωρα το τι θα κάνεις εξαρταται αποκλειστικά απο εσένα.
Χαιρετω!!!

Eνημέρωση βάσης ιών έχει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2015.

12.0.0.374
Limited support
Supported until: 2014 Feb 28
Database updates supported until: 2015 Feb 28
Μετά από δύο χρόνια βλέπει τι θα κάνει.

adolf
05-06-13, 13:46
Μα για αυτό εκλεισα με το :

Τωρα το τι θα κάνεις εξαρταται αποκλειστικά απο εσένα.

Γειά χαρά.
Υ.Γ. Επειδή την Κασπερσκυ την ξέρω πολλά χρόνια μπορεί ναι μεν να δινει τα Database updates μεχρι τον Φλεβάρη του 2015 αλλά αποκλείεται να δωσει καποιο critical fix ή οτιδήποτε άλλο.Αυτα τα λιγα & ΤΕΛΟΣ απο εμένα για το θεμα.

-21grams
05-06-13, 16:50
Αν πας εδώ στο link που θα σου δώσω παρακάτω, θα καταλάβεις πως είσαι στο «τσακ» για να πάψει η Kaspersky να υποστηρίζει την έκδοση 2012:
http://support.kaspersky.com/support/support_table#home
Τώρα το τι θα κάνεις, εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα.
Χαιρετώ!Άκρως κατατοπιστικός ο πίνακας (την ύπαρξη του οποίου αγνοούσα).
Μόλις κυκλοφορήσει η stable έκδοση του KAV2014, θα περάσω -θέλοντας και μη- σε αυτή.

biggeo65
05-06-13, 19:52
Άκρως κατατοπιστικός ο πίνακας (την ύπαρξη του οποίου αγνοούσα).
Μόλις κυκλοφορήσει η stable έκδοση του KAV2014, θα περάσω -θέλοντας και μη- σε αυτή.

Δεν είναι απαραίτητο. Έχεις υποστήριξη μεχρι το 2014
σε θέματα που αφορούν το πρόγραμμα,
και μέχρι το 2015 σε ανανεώσεις βάσης ιών.

Αν το πρόγραμμα δουλεύει σωστά,
κι επειδή είναι ζόρι η ρύθμιση του, όπως είπες,
έχεις δυο χρόνια ακόμη να το σκεφτείς.

kostas king
15-06-13, 15:39
Δεν υπάρχουν αξιόπιστα antivirus. Υπάρχουν προσεκτικοί -και μη προσεκτικοί- χρήστες

Και προσεκτικός να 'σαι , πρέπει να έχεις ένα για καλό και για κακό.

Άμα ένας φίλος σου, σου δώσει ένα στικάκι και έχει ιό, τι πάει να πει; Ότι εσύ δεν είσαι προσεκτικός;

johnson
15-06-13, 16:10
Και προσεκτικός να 'σαι , πρέπει να έχεις ένα για καλό και για κακό.

Άμα ένας φίλος σου, σου δώσει ένα στικάκι και έχει ιό, τι πάει να πει; Ότι εσύ δεν είσαι προσεκτικός;

Ε οκ πλέον δεν είμαστε στα windows98...
Ακόμα και χωρίς antivirus, ο σύγχρονος ιός θα θελήσει να επικοινωνήσει με τον έξω κόσμο, το firewall θα σε ειδοποιήσει, εσύ τι θα κάνεις; Άρση για το usb;
Ο ιός θα θελήσει να χωθεί σε system folder, θα ζητήσει δικαιώματα admin, εσύ τι θα κάνεις; Θα δώσεις δικαιώματα admin για τον κανένα λόγο;

biggeo65
15-06-13, 21:25
Ε οκ πλέον δεν είμαστε στα windows98...
Ακόμα και χωρίς antivirus, ο σύγχρονος ιός θα θελήσει να επικοινωνήσει με τον έξω κόσμο, το firewall θα σε ειδοποιήσει, εσύ τι θα κάνεις; Άρση για το usb;
Ο ιός θα θελήσει να χωθεί σε system folder, θα ζητήσει δικαιώματα admin, εσύ τι θα κάνεις; Θα δώσεις δικαιώματα admin για τον κανένα λόγο;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μακάρι να ήμασταν στα Windows 98.
Έκει δεν χρησημοποιούσα antivirus. Είχα ένα πρόγραμμα να απαγορεύει εγγραφές στην registry,
κι έλεγχα το μέγεθος κάθε αρχείου πριν την εγκατάσταση.

Τώρα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Υπάρχουν ιοί \malware που δεν φαίνονται.
Τα περοσσότερα προγράμματα για να εγκατασταθούν απαιτούν δικαιώματα Admin.,
υπάρχουν ιοί που κρύβονται μέσα σε φωτογραφίες,υπάρχουν Rootkit που ούτε καν ανιχνεύονται, κλπ.

Κι αν κατα την εγκατάσταση χρησημοποιήσεις δικαιώματα Admin.,
και το πρόγραμμα ε΄'ιναι μολυσμένο, τότε πολύ εύκολα αποκτά πρόσβαση παντού.

Και παλιότερα που το δίκτυο δεν ήταν τόσο διαδεδομένο,"η ζημιά" περιοριζόταν τοπικά σε έναν υπολογιστή,
με ένα Format καθάριζες, ειδικά αν είχες σε backup τα κρίσιμα αρχεία.

tiffany
16-06-13, 10:22
Σωστός ο biggeo65. Τις προάλλες κατέβασα ένα αρχείο και πήγε μόνο του και έτρεξε από το appdata του χρήστη με το που μπήκα στο φάκελο. Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Ευτυχώς που ήξερα τι ήθελα να κατεβάσω και μόλις είδα το λάθος αρχείο έψαξα μέσω του process hacker και το εντόπισα. Το av μου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Το λέμε χρόνια: οι hackers είναι πάντ ένα βήμα μπροστά.

johnson
16-06-13, 13:14
Σωστός ο biggeo65. Τις προάλλες κατέβασα ένα αρχείο και πήγε μόνο του και έτρεξε από το appdata του χρήστη με το που μπήκα στο φάκελο. Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Ευτυχώς που ήξερα τι ήθελα να κατεβάσω και μόλις είδα το λάθος αρχείο έψαξα μέσω του process hacker και το εντόπισα. Το av μου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Το λέμε χρόνια: οι hackers είναι πάντ ένα βήμα μπροστά.

Η καλύτερη λύση ένα πρόχειρο κενό VM για τις ύποπτες εφαρμογές και ας κάνει ότι θέλει εκεί μέσα.

vasileios13
16-06-13, 21:12
Σωστός ο biggeo65. Τις προάλλες κατέβασα ένα αρχείο και πήγε μόνο του και έτρεξε από το appdata του χρήστη με το που μπήκα στο φάκελο. Ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα. Ευτυχώς που ήξερα τι ήθελα να κατεβάσω και μόλις είδα το λάθος αρχείο έψαξα μέσω του process hacker και το εντόπισα. Το av μου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Το λέμε χρόνια: οι hackers είναι πάντ ένα βήμα μπροστά.
Τι AV χρησιμοποιείς;

root
18-06-13, 17:26
Έχω ένα λάπτοπ με win7 dualboot για να δουλεύω τα πρότζεκτ. Επειδή έχει και μια Α ηλικία, ψάχνω μια λύση που να στοχεύει στο proactive defence, και να χρησιμοποιεί όσο λιγότερους πόρους.
Θα χρησιμοποιούσα avast free, αλλά είδα και το panda av cloud. Τι θα προτείνατε από τα 2; Κοίταξα κάποια real world tests και είδα ότι έχει πέσει λιγάκι το avast.
Μια paid λύση panda cloud είναι πεταμένα λεφτά, σωστά;

biggeo65
18-06-13, 17:40
Αν δεν βαριέσαι να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στην αρχή, ο καλύτερος συνδυασμός για μένα,
όσον αφορά τους πόρους συστήματος, Panda cloud Free (http://www.cloudantivirus.com/en/#!/free-antivirus-download)+ Comodo Firewall free,
ή ΜSE (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/security-essentials-download) + Comodo Firewall free (http://personalfirewall.comodo.com/).

Και τα δύο antivirus κάνουν καλή δουλειά , και το Comodo πέρα από Firewall,
προσφέρει κι έξτρα δικλείδες προστασίας, όπως defence+ και Sandbox.

Kαι μαζί τα δύο δεν χρειάζονται πάνω από 50-60 MB μνήμης.
Για τοπιο είναι καλύτερο, εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.

Και το καλύτερο με βάση τα τεστ να βάλεις, αν δεν προσέχεις
πάλι κάτι θα κολλήσει ο υπολογιστής.

vasileios13
18-06-13, 20:37
Αν δεν βαριέσαι να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στην αρχή, ο καλύτερος συνδυασμός για μένα,
όσον αφορά τους πόρους συστήματος, Panda cloud Free (http://www.cloudantivirus.com/en/#!/free-antivirus-download)+ Comodo Firewall free,
ή ΜSE (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/security-essentials-download) + Comodo Firewall free (http://personalfirewall.comodo.com/).

Και τα δύο antivirus κάνουν καλή δουλειά , και το Comodo πέρα από Firewall,
προσφέρει κι έξτρα δικλείδες προστασίας, όπως defence+ και Sandbox.

Kαι μαζί τα δύο δεν χρειάζονται πάνω από 50-60 MB μνήμης.
Για τοπιο είναι καλύτερο, εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.

Και το καλύτερο με βάση τα τεστ να βάλεις, αν δεν προσέχεις
πάλι κάτι θα κολλήσει ο υπολογιστής.
:)......................................

root
18-06-13, 21:24
Πολλά δεν είναι 4 λογισμικά για ασφάλεια;
Το MSE έχει real time protection; Επίσης το panda cloud το έψαξα λιγάκι... άμα γίνουν compromise οι server της εταιρίας, που είναι ήδη(λες και υπάρχει σέρβερ που δεν είναι), bye bye privacy!
Για το BitDefender free edition, έχετε άποψη; Είναι πολύ μινιμαλιστικό και λείπει το scan now feature, αλλά έχει πολύ καλό engine.

yuk
18-06-13, 21:34
To Automatic Priority Updates που δεν έχει το Anti-Malware Free, σημαίνει ότι δεν έχει μόνο την επιλογή Realtime για έλεγχο για updates και απλά τσεκάρει κάθε ώρα ή ό,τι του δηλώσεις ή όχι μονο αυτό; Πχ. μεγαλύτερη καθυστέρηση στη λήψη updates;

vasileios13
18-06-13, 23:28
... άμα γίνουν compromise οι server της εταιρίας, που είναι ήδη(λες και υπάρχει σέρβερ που δεν είναι), bye bye privacy!


Βάλε Linux,να μην έχεις θέμα...........:offtopic:

redbull790
19-06-13, 02:46
Έχω ένα λάπτοπ με win7 dualboot για να δουλεύω τα πρότζεκτ. Επειδή έχει και μια Α ηλικία, ψάχνω μια λύση που να στοχεύει στο proactive defence, και να χρησιμοποιεί όσο λιγότερους πόρους.
Θα χρησιμοποιούσα avast free, αλλά είδα και το panda av cloud. Τι θα προτείνατε από τα 2; Κοίταξα κάποια real world tests και είδα ότι έχει πέσει λιγάκι το avast.
Μια paid λύση panda cloud είναι πεταμένα λεφτά, σωστά;

βάλε πάντα κλάουντ...το μπιντ ντιφέντερ φρι δε νομίζω να έχει ρίαλ τάιμ...


To Automatic Priority Updates που δεν έχει το Anti-Malware Free, σημαίνει ότι δεν έχει μόνο την επιλογή Realtime για έλεγχο για updates και απλά τσεκάρει κάθε ώρα ή ό,τι του δηλώσεις ή όχι μονο αυτό; Πχ. μεγαλύτερη καθυστέρηση στη λήψη updates;

πρωτα θα δωσει απντέιτς στους προ και μετά σ'εμάς τους φρι...

icsd08063
19-06-13, 03:08
Προσωπική εμπειρία με το BitDefender.

Πολύ καλό, μου αρέσει παρόλο που δεν έχει τις ρυθμίσεις του Kaspersky IS, αλλά υπάρχει ένα σοβαρότατο πρόβλημα : αλόγιστη χρήση του bandwidth.
Για παράδειγμα, video στο youtube. Κλείνω το tab που έπαιζε το video και το bandwidth παραμένει στα ύψη. Το βλέπω αρχικά μέσα από το DUMeter που έχω και κατά δεύτερον, όταν κάνει 1 ώρα να μου ανοίξει το google.
Από όσο το έψαξα, πολλοί αντιμετωπίζουν το πρόβλημα αυτό. Λύση από την ίδια την εταιρεία δε βρήκα. Μόνο από τρίτους, με πείραγμα registry κτλ.

Υπάρχει κάποιος άλλος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα?

manoulamou
19-06-13, 12:08
Πολλά δεν είναι 4 λογισμικά για ασφάλεια;
Το MSE έχει real time protection; Επίσης το panda cloud το έψαξα λιγάκι... άμα γίνουν compromise οι server της εταιρίας, που είναι ήδη(λες και υπάρχει σέρβερ που δεν είναι), bye bye privacy!
Για το BitDefender free edition, έχετε άποψη; Είναι πολύ μινιμαλιστικό και λείπει το scan now feature, αλλά έχει πολύ καλό engine.
Μπορεις να εχεις οσα θες
αρκει να μην εχεις ενεργοποιημενo πανω απο ενα antiVirus ή να μην κανεις scan ταυτοχρονα με δυο αντι*...
Εγω διαθετω free ΟΛΑ: AVira με Real -time Protection, MBAM, SuperAntispyware και το hardware Firewall του router μου.
Βγαινω σε safe mode οταν θελω να προβω στο περιοδικο σκαναρισμα!

cool11
19-06-13, 14:24
Μπορει καποιος να μου πει, απο που μπορω να κατεβαζω το πληρες πακετο του avira free antivirus?

Στο επισημο site, δινει για κατεβασμα μονο τον installer, 1-2mb, ενω το πληρες πακετο που κατεβαζει μετα ειναι γυρω στα 100mb.
Θελω ομως να εχω κατεβασμενο το πληρες πακετο, για δυνατοτητα ακομη και offline εγκαταστασης(υπολογιστες διχως νετ, ή με mobile net/αργο/ακριβο).

yuk
19-06-13, 14:32
Μπορει καποιος να μου πει, απο που μπορω να κατεβαζω το πληρες πακετο του avira free antivirus?

Στο επισημο site, δινει για κατεβασμα μονο τον installer, 1-2mb, ενω το πληρες πακετο που κατεβαζει μετα ειναι γυρω στα 100mb.
Θελω ομως να εχω κατεβασμενο το πληρες πακετο, για δυνατοτητα ακομη και offline εγκαταστασης(υπολογιστες διχως νετ, ή με mobile net/αργο/ακριβο).http://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus
Πάρε την "without internet connection" έκδοση.

biggeo65
19-06-13, 16:44
http://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus
Πάρε την "without internet connection" έκδοση.

Κάτι γίνεται εκεί, το συμπιεσμένο αρχείο είναι 118 ΜΒ, το .exe αρχείο 98.
Μεγαλύτερο το συμπιεσμένο;

yuk
19-06-13, 16:59
Κάτι γίνεται εκεί, το συμπιεσμένο αρχείο είναι 118 ΜΒ, το .exe αρχείο 98.
Μεγαλύτερο το συμπιεσμένο;Kαι το .exe ζιπαρισμένο είναι. Αν αποσυμπιέσεις και τα 2 αρχεία, έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

yuk
21-06-13, 02:23
AVG Internet Security 2013 δωρεάν για 1 χρόνο (sponsored by Huawei)

For 32 Bit: http://www.avg.com/download-file-x86-triisc-huawei
For 64 Bit: http://www.avg.com/download-file-x64-triisc-huawei

zakk75
07-07-13, 16:04
Γεια σας. Εχω κερδισει μια αδεια για το Comodo internet security 2013 pro και ηθελα να ρωτησω αν το εχει δοκιμασει καποιος και αν ειναι καλο.

biggeo65
07-07-13, 20:10
Γεια σας. Εχω κερδισει μια αδεια για το Comodo internet security 2013 pro και ηθελα να ρωτησω αν το εχει δοκιμασει καποιος και αν ειναι καλο.

Δεν μπορεί να σου πει κάποιος αν είναι καλό σαν antivirus. Αυτό εξαρτάται καθαρά από τον κάθε χρήστη.
Πάντως σαν Firewall με τις έξτρα λειτουργίες που έχει, είναι από τα καλύτερα και πιο "ελαφριά" .

Χρησημοποιώ την δωρεάν έκδοση Firewall, κι έίμαι απόλυτα ικανοποιημένος,
τόσο με το επίπεδο παραμετροποίησεις όσο και με το επίπεδο προστασίας και κατανάλωσης πόρων.

Τώρα για antivirus αυτό θα το δεις εσύ. Από την στιγμή που έχεις δωρεάν άδεια,
εγκατέστησε το και δες το μόνος σου.

21706
08-07-13, 12:59
Στο μητρώο εμφανίζεται ένα COMODO Cloud Scanner Update.job
που δεν σβήνεται με τίποτα. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;
Δεν θυμάμαι να έχω εγκαταστήσει ποτέ το comodo και δεν υπάρχει
πουθενά στον υπολογιστή μου κάτι τέτοιο εκτός του μητρώου.

biggeo65
08-07-13, 17:32
Στο μητρώο εμφανίζεται ένα COMODO Cloud Scanner Update.job
που δεν σβήνεται με τίποτα. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;
Δεν θυμάμαι να έχω εγκαταστήσει ποτέ το comodo και δεν υπάρχει
πουθενά στον υπολογιστή μου κάτι τέτοιο εκτός του μητρώου.

Τι εννοείς δεν σβύνει με τίποτα; Όλα τα κλειδιά σβύνουν, εύκολα ή δύσκολα.
Δύσκολα εννοώ αν δεν είσαι εσύ ο κάτοχος του κλειδιου και είναι το System ή κάποιος άλλος.

Τι μήνυμα σου βγάζει; Μπορεί το Comodo cloud να εγκαταστάθηκε μαζί με κάποιο άλλο πρόγραμμα,
χωρίς να το προσέξεις εσύ. (Όπως π.χ. το Flash έχει για εγκατάσταση το McAffee)

21706
08-07-13, 17:42
125941

biggeo65
08-07-13, 19:05
125941

Γράψε sched στην γραμμή έναρξης και πάτα να ανοίξει ο "προγραμματισμός εργασιών"
Βρες το Comodo cloud scanner update και Πάτα "Απενεργοποίηση" πρώτα και μετά διαγραφή.
Δες σαν παράδειγμα την φωτό
125943

Ξαναδοκίμασε να διαγράψεις το κλειδί του μητρώου.

Αν δεν διαγράφεται και πάλι κάνε δεξι κλικ στο κλειδί μητρώου κι επέλεξε "Δικαιώματα..."
125944
Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα το κουμπί "για προχωρημένους..."
και μετά την καρτέλα "Κάτοχος..." Δες ποιος είναι ο κάτοχος του κλειδιού.

Αν δεν είσαι εσύ άλλαξε την κατοχή και ξαναπροσπάθησε να το διαγράψεις.
Για να αλλάξεις την κατοχή δες Spoiler μήνυμα #25 (http://www.adslgr.com/forum/threads/692162-Προβλημα-laptop-μπαταρια-φορτιστης?p=4953994#post4953994)

Τα παραπάνω ισχύουν για 7 Ultimate & HomePro.
Δεν θυμάμαι αν οι άλλες εκδόσεις έχουν καρτέλα "Δικαιωμάτων..."
Καρτέλα Ασφάλεια δεν έχουν σίγουρα, αλλά δεν θυμάμαι τι γίνεται με το μητρώο.

21706
08-07-13, 19:20
Στο χρονοδιάγραμμα εργασιών και στη βιβλιοθήκη
χρονοδιαγράμματος εργασιών δεν υπάρχει αλλά το
κόλπο με τα δικαιώματα πέτυχε.
Ευχαριστώ.

biggeo65
09-07-13, 06:24
Στο χρονοδιάγραμμα εργασιών και στη βιβλιοθήκη
χρονοδιαγράμματος εργασιών δεν υπάρχει αλλά το
κόλπο με τα δικαιώματα πέτυχε.
Ευχαριστώ.

Να΄σαι καλά.

Αν θέλεις να προστατέψεις τις άλλες καταχωρήσεις,
στο παραπάνω κλειδι, ξαναάλλαξε τον κάτοχο.

Εκτός κι είσαι ο μόνος που χρησημοποιείς τον υπολογιστή.

bathan
17-07-13, 12:05
Προσέξτε πολύ τί κάνετε με την registry.
Εμένα από κάποια αποτυχημένη απεγκατάσταση του AVG 2013 μου χάλασε τις entries για τα profile των χρηστών και όσο και αν το έψαξα να βρω λύση δεν τα κατάφερα και έκανα πάλι installation τα windows

graal
31-07-13, 22:12
Δεν μπορεί να σου πει κάποιος αν είναι καλό σαν antivirus. Αυτό εξαρτάται καθαρά από τον κάθε χρήστη.
Πάντως σαν Firewall με τις έξτρα λειτουργίες που έχει, είναι από τα καλύτερα και πιο "ελαφριά" .

Χρησημοποιώ την δωρεάν έκδοση Firewall, κι έίμαι απόλυτα ικανοποιημένος,
τόσο με το επίπεδο παραμετροποίησεις όσο και με το επίπεδο προστασίας και κατανάλωσης πόρων.

Τώρα για antivirus αυτό θα το δεις εσύ. Από την στιγμή που έχεις δωρεάν άδεια,
εγκατέστησε το και δες το μόνος σου. το έχουν βελτιώσει συνολικά κατά πολύ!! Μόνο τα False detections (http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/?tx_avtestreports_pi1[report_no]=132351) να βελτιώσουν, θα μιλάμε για την τέλεια ΔΩΡΕΑΝ σουίτα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις άλλες σουίτες! Ακόμα και σε κατανάλωση πόρων είναι πολύ ελαφριά!! Την δοκιμάζω εδώ και 2 μέρες!!

deniSun
02-08-13, 21:47
Σαν πολύ δεν μεγάλωσε αυτό το θέμα;
Γιατί δεν το σπάει σε ν2 κανείς από εκεί πάνω...
Λογικά έπρεπε να είμαστε στο ν3 ίσως και ν4.

Gus
04-08-13, 18:41
Πρώτη φορά που το Norton 360 μου κάνει νερά. Μου διέγραψε το skype.exe και τον updater του skype...

biggeo65
04-08-13, 18:56
Θεωρητικά λάθος του Norton. Όλα έχουν false possitives.
Κι αν το είχες στην υψηλότερη προστασία,
με το Heuristic ενεργοποιημένο αυτά αυξάνονται.

Και στον κώδικα του Skype και του updater ,
υπάρχουν στοιχεία που παραπέμπουν σε Spyware.

Aπλά βάλε το skype στις εφαρμογέςπου εμπιστεύεσαι,
αν την εμπιστεύεσαι πραγματικά.

Gus
04-08-13, 19:22
Θεωρητικά λάθος του Norton. Όλα έχουν false possitives.
Κι αν το είχες στην υψηλότερη προστασία,
με το Heuristic ενεργοποιημένο αυτά αυξάνονται.

Και στον κώδικα του Skype και του updater ,
υπάρχουν στοιχεία που παραπέμπουν σε Spyware.

Aπλά βάλε το skype στις εφαρμογέςπου εμπιστεύεσαι,
αν την εμπιστεύεσαι πραγματικά.

Ναι σίγουρα. Όλα τα antivirus suites τα είχα στο default πάντα. Δεν μου γέμισε το μάτι το norton μέχρι τώρα, απλά είχα κερδίσει 1 χρόνο subscription. Έβαλα για δοκιμή το Eset smart security 6.

Αυτό που μου είχε αρέσει παραπάνω από όλα ήταν το bitdefender αλλά μου έκανε κάτι κουλά και έβγαινε από το Auto mode και έμπαινε σε manual χωρίς λόγο!

biggeo65
04-08-13, 19:36
Δεν χρειάζεται να βγάλεις το Norton αν έχεις ακόμη συνδρομή.
Όπως έγραψα παραπάνω όλα έχουν false possitives.

Αναγνωρίζουν δηλαδή σαν απειλές, προγράμματα επίσημα,
επειδή απλά η συμπεριφορά τους είναι τέτοια,
που παρομοιάζεται σαν trojan ή άλλο spyware.

Gus
04-08-13, 19:44
Δεν χρειάζεται να βγάλεις το Norton αν έχεις ακόμη συνδρομή.
Όπως έγραψα παραπάνω όλα έχουν false possitives.

Αναγνωρίζουν δηλαδή σαν απειλές, προγράμματα επίσημα,
επειδή απλά η συμπεριφορά τους είναι τέτοια,
που παρομοιάζεται σαν trojan ή άλλο spyware.

Ναι εντάξει. Γνωρίζω ότι όλα έχουν false possitives
Το έχω 8 μήνες τώρα και δεν με ενθουσίασε μπορώ να πω. Οπότε το σκηνικό ήταν ο λόγος να δοκιμάσω άλλα ξανά ;)

np1
04-08-13, 20:17
Δεν χρειάζεται να βγάλεις το Norton αν έχεις ακόμη συνδρομή.
Όπως έγραψα παραπάνω όλα έχουν false possitives.

Αναγνωρίζουν δηλαδή σαν απειλές, προγράμματα επίσημα,
επειδή απλά η συμπεριφορά τους είναι τέτοια,
που παρομοιάζεται σαν trojan ή άλλο spyware.

Συνήθως το περνάς από το virustotal αν βλέπεις τέτοια, μπορεί όντως να χει θέμα. Τώρα αν απ' τα 40, το ανιχνέυουν 5, μάλλον false positive είναι, εμένα μου είχε τύχει να ανιχνεύουν κάτι τα μισά, ενώ τα καλά AV ήταν μοιρασμένα. Καλού κακού το έσβησα.

@Gus το BD είναι για πολλές μπάτσες, έχω καμιά 200 μέρες συνδρομή ακόμα (ευτυχώς το είχα κερδίσει) αλλά μου έκανε τρελά memory leaks. Τώρα έχω το F-secure 2014 beta, ευτυχώς υπάρχει και το Avast αν χρειαστεί.

mesmer
04-08-13, 20:28
Το bitdefender είναι πολύ καλό σαν av, αλλά πάσχει από πολλά bugs σαν εφαρμογή.
Από την άλλη το kaspersky έχει φοβερό heuristic analysis. Προσωπικά χρησιμοποιώ kav 2013.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Χωρίς ειδικές γνώσεις επί του θέματος, το avast ως το πιο πολυφορεμένο AV παγκοσμίως, δε θα έπρεπε να παρέχει την καλύτερη proactive defence (όταν έχεις ενεργοποιημένη τη σύνδεση με το community);

-21grams
04-08-13, 20:31
Τέθηκε σε διάθεση προ ολίγων ημερών το *final build* του Kaspersky Anti-Virus 2014 [v14.0.0.4651] και σκοπεύω να αναβαθμίσω αφού πρώτα σημειώσω κάπου τα custom settings τα οποία ως γνωστόν ΔΕΝ μεταφέρονται μεταξύ διαφορετικών εκδόσεων.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι το συνεχώς αυξανόμενο μέγεθος του setup executable σε σχέση με τα KAV2012 & KAV2013.
Το KAV2012 είναι γύρω στα 70MB, το KAV2013 ~147MB και το KAV2014 ~226MB.
Αν συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός, η επόμενη έκδοση θα 'ναι καμιά 300άρα!
Μπορεί να δώσει κάποιος μια (λογική) εξήγηση;

ΣΗΜ: Το ξέρω πως KAV & KIS έχουν κατά κάποιο τρόπο ενοποιηθεί (αν στο KAV ο user διαγράψει την υπάρχουσα άδεια και χρησιμοποιήσει ένα KIS key, το πρόγραμμα αυτομάτως αναβαθμίζεται σε Σουίτα κάτι που σημαίνει πως ο installer περιλαμβάνει και τα 2), αυτό όμως δεν δικαιολογεί τέτοια διαφορά...

Gus
04-08-13, 20:50
Τέθηκε σε διάθεση προ ολίγων ημερών το *final build* του Kaspersky Anti-Virus 2014 [v14.0.0.4651] και σκοπεύω να αναβαθμίσω αφού πρώτα σημειώσω κάπου τα custom settings τα οποία ως γνωστόν ΔΕΝ μεταφέρονται μεταξύ διαφορετικών εκδόσεων.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι το συνεχώς αυξανόμενο μέγεθος του setup executable σε σχέση με τα KAV2012 & KAV2013.
Το KAV2012 είναι γύρω στα 70MB, το KAV2013 ~147MB και το KAV2014 ~226MB.
Αν συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός, η επόμενη έκδοση θα 'ναι καμιά 300άρα!
Μπορεί να δώσει κάποιος μια (λογική) εξήγηση;

ΣΗΜ: Το ξέρω πως KAV & KIS έχουν κατά κάποιο τρόπο ενοποιηθεί (αν στο KAV ο user διαγράψει την υπάρχουσα άδεια και χρησιμοποιήσει ένα KIS key, το πρόγραμμα αυτομάτως αναβαθμίζεται σε Σουίτα κάτι που σημαίνει πως ο installer περιλαμβάνει και τα 2), αυτό όμως δεν δικαιολογεί τέτοια διαφορά...

Στο site δεν είδα κάτι για την 2014. Που μπορούμε να την βρούμε για δοκιμή;

mesmer
04-08-13, 22:01
http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/KAVKIS_2014/

vasileios13
04-08-13, 23:01
Ένα AV που σας έχει ξεφύγει επειδή δεν είναι γνωστό το Trend Micro Titanium Security (http://www.trendmicro.co.uk/home/titanium/index.html).
Κατά την γνώμη μου μέσα στα 3 καλύτερα μαζί με BitDefender/F-Secure (λόγω ίδιας μηχανής AV) και Kaspersky....

np1
04-08-13, 23:04
Ένα AV που σας έχει ξεφύγει επειδή δεν είναι γνωστό το Trend Micro Titanium Security (http://www.trendmicro.co.uk/home/titanium/index.html).
Κατά την γνώμη μου μέσα στα 3 καλύτερα μαζί με BitDefender/F-Secure (λόγω ίδιας μηχανής AV) και Kaspersky....

Το είχα το Trend όταν είχα ένα χρόνο δωρεάν συνδρομή (ναι, προσπαθώ να μην πληρώνω και για AV αλλά πρέπει να τα θέλει ο οργανισμός σου αν βάζεις crack, οπότε βάζω ή Avast ή κάποιο καλό beta ή με δωρεάν και trial.) Πολύ barebone μου φαινόταν, αλλά τα τεστς φέτος και πέρυσι του έδιναν πολύ καλές βαθμολογίες.

vasileios13
04-08-13, 23:08
Το είχα το Trend όταν είχα ένα χρόνο δωρεάν συνδρομή (ναι, προσπαθώ να μην πληρώνω και για AV αλλά πρέπει να τα θέλει ο οργανισμός σου αν βάζεις crack, οπότε βάζω ή Avast ή κάποιο καλό beta ή με δωρεάν και trial.) Πολύ barebone μου φαινόταν, αλλά τα τεστς φέτος και πέρυσι του έδιναν πολύ καλές βαθμολογίες.

Καλά εγώ είμαι και "καμένος",ασχολούμαι πολύ με AV......το έχω ρυθμίσει για full protection...είναι κορυφή. Το λένε τα τεστ,όπως είπες και εσύ! (Τώρα θα πεταχτεί κάποιος να πει "μην πιστεύετε τα τεστ")
Βασικά είναι και cloud,που του δίνει παραπάνω πόντους......;)

Caret
05-08-13, 09:57
Για ένα laptop με windows 8 τι προστασία προτείνετε; Πιστεύετε αρκεί το ενσωματωμένο defender της MS; Πρόκεται για laptop που το χρησιμοποιούν πολλά άτομα για browsing σε διάφορες σελίδες αμφιβόλου ασφαλείας και γενικά οι χρήστες είναι απρόσεκτοι. Άλλες ρυθμίσεις για προστασία όπως disable το autorun;

purpleaura
05-08-13, 10:32
Για ένα laptop με windows 8 τι προστασία προτείνετε; Πιστεύετε αρκεί το ενσωματωμένο defender της MS; Πρόκεται για laptop που το χρησιμοποιούν πολλά άτομα για browsing σε διάφορες σελίδες αμφιβόλου ασφαλείας και γενικά οι χρήστες είναι απρόσεκτοι. Άλλες ρυθμίσεις για προστασία όπως disable το autorun;

Πρώτον ενεργοποιείς το firewall των Windows και αυτό (http://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?key5sk1=8fdaa85330c03607713703da7789b758fa76183c&key5sk2=&key5sk3=1375687803000&key5sk8=2720&key5sk9=1372156331000&key5sk10=&key5sk11=1375687823000&key5sk12=&key5sk13=1375687835000&key5sk14=&key5sk15=1375687849000&key5sk16=&key5sk17=1375687870000&key5sk18=&key5sk19=1375687884000&key6sk1=&key6sk2=CH30015840&key6sk3=5&key6sk4=en-us&key6sk5=GR&key6sk6=0&key6sk7=http%3A%2F%2Fwww.comodo.com%2Fproducts%2Fcomodo-products.php&key6sk8=118800&key6sk9=1024768&key6sk10=true&key6sk11=db59c3c1abcf395ababb4e3492bc0439fedd05db&key6sk12=2034&key7sk1=43&key7sk2=6&key7sk3=9&key7sk4=37&key7sk5=95&key1sk1=dt&key1sk2=http%3A%2F%2Fwww.comodo.com%2Fproducts%2Fcomodo-products.php)είναι πολύ καλό και free.

@ ADSLgr.com All rights reserved.