PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

Tiberius
15-03-08, 10:29
Mc Caffee Security Center.
Αρκετά αξιόπιστο.

LiveTVRadio
15-03-08, 10:32
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι Μόνο το kaspersky.
:lock:

savids
15-03-08, 12:09
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι Μόνο το kaspersky.
:lock:


http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse/report17.pdf

opener
15-03-08, 12:28
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι =
Μόνο το Χ antivirus γιατι ... το χρησιμοποιω εγω!! :p

savids
15-03-08, 12:48
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι =
Μόνο το Χ antivirus γιατι ... το χρησιμοποιω εγω!! :p

+oo :rolleyes:

adolf
15-03-08, 12:59
Tο εγραψα διότι λες στο κείμενο σου μεσα στα άλλα : Μονο που παρατηρησα οτι ισως λογω του real time protection που εχει καθυστερει λιγο τις σελιδες να ανοιξουν.
Εκει κολλάει το δικό μου περι Real Time Protection.( Σορυ αλλά αν δεν εχει Real Time Protection τι σόι antivirus θα ειναι;;;;; Aπλά αναρωτιέμαι!!!!!!!!!)
Tιποτα περισσότερο & τίποτα λιγώτερο.:hmm:

Aυτά ειναι για να τα διαβάσει ο DOU
[/B]Επειδή λόγω δουλειάς ΔΕΝ μπορώ να μπαίνω κάθε μέρα.Οπότε -σε περίπτωση που δεν το διάβασες- το ξαναγράφω σαν παράθεση των όσων ειχα απαντήσει.[/B]

manoulamou
15-03-08, 22:03
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι =
Μόνο το Χ antivirus γιατι ... το χρησιμοποιω εγω!! :p

Ετσι-ετσι γιατι παντα το δικο μας ειναι το καλυτερο,
δλδ τι βλακες ειμαστε, που δεν χρησιμοποιουμε κατι αλλο;:rolleyes:
Περα απο πλακες μαλλον προτιμητεα Κaspersky (KIS) και Νod32 απο πληρωμενα
και σε free AVG, avast και AVira (ναι καλα καταλαβατε;)).....

adolf
16-03-08, 10:41
Ετσι-ετσι γιατι παντα το δικο μας ειναι το καλυτερο,
δλδ τι βλακες ειμαστε, που δεν χρησιμοποιουμε κατι αλλο;:rolleyes:
Περα απο πλακες μαλλον προτιμητεα Κaspersky (KIS) και Νod32 απο πληρωμενα
και σε free AVG, avast και AVira (ναι καλα καταλαβατε;)).....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!!!!

moumias
16-03-08, 11:51
Ασε που οπως εχω ξαναγράψει το Κασπερσκυ ειναι το μοναδικό που δίνει updates και τα Σαββατοκύριακα & τις αργίες.


Και το avast επισεις.

xolloth
16-03-08, 11:57
εγω παλι εχω στο φλασακι avira,avast,avg8pro καισυχνα τα αλλαζω ετσι για ναμην εχει ρουτινα το πραγμα.
μεχρι σημερα τα τελευταια 2 χρονια που προσεχω που μπαινω ,δεν εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα ιων,οποτε δοξα τω θεω.

susbky
16-03-08, 23:28
Να κλεισει επιτελους το θεμα, και η απαντηση ειναι Μόνο το kaspersky.
:lock:


:oneup:
Εννοείται Kaspersky Internet Security το καλύτερο:clap:

notios7
16-03-08, 23:53
καλο ειναι αλλα πολυ βαρυ αδερφε μου.

subzer0
17-03-08, 00:20
Από αυτά που έχω δοκιμάσει θα έλεγα πως με το Avast έμεινα ποιό πολυ ικανοιποιημένος.

Μέχρι προχτές όμως που μου σφύριξε για έναν ιο.
Θα πείτε πως για αυτό είναι τα antivirus για να σφυρίζουν στους ιούς.
Πως εξηγείται όμως το οτι μου σφύριξε μετά από format στο PC και σε ένα αρχείο που το είχα μέσα και πριν το format και το Avast που είχα και τότε δεν τον είχε βρει?
Αυτό με κάνει πλεόν ιδιαίτερα επιφυλακτικό και αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έγινε αυτό θα το εκτιμούσα πολυ.

jog
17-03-08, 00:43
Από αυτά που έχω δοκιμάσει θα έλεγα πως με το Avast έμεινα ποιό πολυ ικανοιποιημένος.

Μέχρι προχτές όμως που μου σφύριξε για έναν ιο.
Θα πείτε πως για αυτό είναι τα antivirus για να σφυρίζουν στους ιούς.
Πως εξηγείται όμως το οτι μου σφύριξε μετά από format στο PC και σε ένα αρχείο που το είχα μέσα και πριν το format και το Avast που είχα και τότε δεν τον είχε βρει?
Αυτό με κάνει πλεόν ιδιαίτερα επιφυλακτικό και αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έγινε αυτό θα το εκτιμούσα πολυ.

Μήπως έγιναν 1-2 updates από το avast και πλέον το βλέπουν σαν ιό?

Καλό θα ήταν να μας πεις για ποιο αρχείο μιλάς :);)

manoulamou
17-03-08, 00:47
Τουλαχιστον εστω και εκ των υστερων το βρηκε
εδω μπορει να εχει παθει πνευμονια το pc και η αντιβιωση χαμπαρι...:p
Υπαρχει και το "παραθυρο" αναμεσα στις πιο συχνες ανανεωσεις,
επισης ειναι δεδομενο πως ΚΑΝΕΝΑ antivirus
ακομη και το πιο ενημερωμενο δεν αποτελει την απολυτη ασπιδα!
Μερικα antivirus παλι παρα-ειναι ευαισθητα κι βαρανε λαθος συναγερμους.
Γι αυτο πρεπει να συνδυαζουμε την προληψη, την προφυλαξη
και την τακτικη αντιβιωση/scan ...
Και να τραβαμε ενα συχνο backup στα πολυτιμα αρχεια μας!

subzer0
17-03-08, 00:56
Μήπως έγιναν 1-2 updates από το avast και πλέον το βλέπουν σαν ιό?

Καλό θα ήταν να μας πεις για ποιο αρχείο μιλάς :);)

Ένα αρχείο issue2.exe ήταν. Για ποιον λόγο ήταν μεσα στο PC μου και τι ακριβώς ήταν(προγραμμά η τι?) να σου πω την αληθεία δεν ξέρω ακριβώς.
Ο αδερφος μου ειχε φέρει κατι προγραμματα μια φορα και πείραζε αν και δεν πρεπει να είχα εγκαταστησει(ή ο αδερφος μου) κάπιο προγραμμα με αυτο το αρχείο.

Τωρα για τα updates που λες και μενα εκει πήγε το μυαλό μου στην αρχή αλλά και πάλι κατι δεν μου καθεται καλά.
Πριν το format επειδή είχα ένα γενικότερο πρόβλημα με το pc το είχα σπάσει στους ελέγχους για ιους και δεν είχα βρει τίποτα.

opener
17-03-08, 01:03
... Μερικα antivirus παλι παρα-ειναι ευαισθητα κι βαρανε λαθος συναγερμους....

Νομιζω οτι αυτα ειναι τα χειροτερα, γιατι οποιο antivirus εχει πολλα false positive και λες καθε τοσο "ειναι η δεν ειναι πραγματικος ιος" στο τελος καταντα "λυκος στα προβατα".

Edit:
Δες και εδω=
Στην παραγραφο 5. False positive/Alarm tests
Στην παραγραφο 7. Certification level reached in this test (την σημειωση κατω-κατω).

http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse/report16.pdf

imperialdemon
18-03-08, 04:01
Διαβασα ολο το θεμα και τιποτα χρησιμο γυρω απο τους υπολογιστες δεν εμαθα,μονο το οτι βγαινουν καινουργοι ιοι καθε τοσο και πιο ειναι το πιο ελαφρη και το πιο αποτελεσματικο παλια οταν ημουνα χρηστης και γω παραθυρων ειχα τα ιδια προβληματα με αντι +κατι ολο κατι κολουσα απο τις πολλες τρυπες που εχει ενω προσεχα και αντε σκαναρε να δεις τι ιος υπαρχει,να μην μπορεις να κανεις τιποτα καλα την ωρα σκαναναρισματος επειδη ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% ο σκληρος πηγαινει σερνοντας επειδη διαβαζει αρχεια,τελικα να μην τον βρισκει το αντι να βαζεις αλλο αντι παλι τα ιδια να βαζεις 5 τελικα και το προβλημα να μην λυνεται και να χανεις χρονο απο τι ζωη σου με εγκαταστασεις απεγκαταστασεις και επανακινησεις των αντικατι και να εισαι αναγκασμενος να κανεις φορματ στο τελος.

Παρτε το χαμπαρι ξυπνατε ρε οι ιδιες οι εταιριες που σας δινουν το antivirus σας δινουν και τον ιο και εχουν τι λυση για το δικο τους κατασκευασμενο ιο το μονο προβλημα που εχουν ειναι τι γινεται με τους ιους που φτιαχνουν οι αλλες ανταγωνιστριες εταιριες και δεν εχουν τι λυση ετοιμη,εκει γινεται η μαχη πια εταιρια θα προλαβαινει να βρισκει τη λυση για τα κατασκευασματα της αλλης πιο γρηγορα εχει το πιο καλο antivirus,αντικατι.

Εγω βρηκα τι λυση για αυτο το προβλημα μαζι με πολλα αλλα και περασα στο μελλον το linux και βρεικα το φως το αληθινο.:cool: :clap: :p :yahoo: :crazy:

Λογοι γιατι linux σε οτι εχει να κανει με την ασφαλεια.
1.Τερμα τα antivirus.
2.Τερμα στα 100% cpu,χωρος(που πιανει το antivirus) και χρηση του σκληρου απο το αντι οποτε χαμηλες επιδοσεις και γενικα ποροι ελευθεροι.
3.Τερμα σε χαμενο χρονο λογο επανεκινησεων εγκαταστασεων απεγκαταστασεων και σκαναρισματος αρα περισσοτερος χρονος για κοινωνικη ζωη.
4.Τερμα τα νευρα.
5.Τερμα στη σπαταλη χρηματων,σου μενουν να βαλεις βενζινη,να φας,να ντυθεις κτλ
6.Ο σχεδιασμος και η λογικη του ειναι απο την αρχη πιο ασφαλης σε σχεση με τα παραθυρα και δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν ευκολα.
7.Πιο γρηγορο πατσαρισμα σε σχεση με τα παραθυρα λογο ανοικτου κωδικα.
8.Εξελιξη συνεχεια δεν ειναι παραθυρα που ειναι στασιμα για 5 χρονια οποτε εκμεταλευση τον προβληματων λογο ανεσης χρονου στο linux δεν προλαβαινουν θα εχει βγει κατι καινουργιο.
9.και αλλοι πολυ ακομα αλλα εμενα θα μου εφτανε ο 1. δεν χρειαζομαστε να μας πουλανε προστασια απο αυτους.

LINUX RULEZ :rtfm: :twisted:

manoulamou
19-03-08, 14:29
Υπαρχουν παντα καποια "αρρωστημενα" μυαλα
που βγαζουν ιους για να αποδειξουν οτι ειναι καλοι προγραμματιστες
και επισης μερικοι που θελουν να κανουν εμφανεις τις τρυπες ασφαλειας σε δημοφιλη software/δικτυα...
Αλλα το θεμα ειναι τι πρεπει και μπορει να κανει η πλειοψηφια των χρηστων
για να ειναι ασφαλεις κι εκει μπαινει το θεμα επιλογης...
Εαν βαλουμε την θεωρητικη παραμετρο πως οι εταιριες φτιαχνουν τους ιους
τοτε πολυ απλα μην αγοραζετε τα επι πληρωμη "αντιβιοτικα"!:rolleyes:

sonic
19-03-08, 15:04
Δοκίμασα το AVG σε νέα εγκατάσταση με Βιστα, και μου άρεσε πολύ (ελαφρύ γαρ).

imperialdemon
19-03-08, 18:51
Υπαρχουν παντα καποια "αρρωστημενα" μυαλα
που βγαζουν ιους για να αποδειξουν οτι ειναι καλοι προγραμματιστες
και επισης μερικοι που θελουν να κανουν εμφανεις τις τρυπες ασφαλειας σε δημοφιλη software/δικτυα...
Αλλα το θεμα ειναι τι πρεπει και μπορει να κανει η πλειοψηφια των χρηστων
για να ειναι ασφαλεις κι εκει μπαινει το θεμα επιλογης...
Εαν βαλουμε την θεωρητικη παραμετρο πως οι εταιριες φτιαχνουν τους ιους
τοτε πολυ απλα μην αγοραζετε τα επι πληρωμη "αντιβιοτικα"!


Οτι υπαρχουν καποιοι που το κανουν για να εχουν καποιο οφελος (ή και) δοξα η επειδη απλα μπορουν απο μονοι τους υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν αλλα αυτοι ολοι μαζι βγαζουν το 10% και πολυ βαζω τον ιον,σκουληκιων,και δουριους ιππους το αλλο 90% το βγαζουν οι εταιριες για να εχουν να πουλησουν.

Εννοειται πως δεν αγοραζουμε επιπληρωμη αντιβιοτικο και χρησιμοποιουμαι το free ή open.

Δοκίμασα το AVG σε νέα εγκατάσταση με Βιστα, και μου άρεσε πολύ (ελαφρύ γαρ).
και γω το AVG ειχα μεχρι και πριν απο 5 μηνες που ειχα dual boot με linux και windows.

xolloth
19-03-08, 19:26
το avg 8 pro ειναι ακομα καλυτερο απο τιs προηγουμενεs εκδοσειs kαι γλυτωνειs και το antispyware μιαs και τοχει πλεον ενσωματωμενο,χωριs να βαραινει καθολου η εφαρμογη αλλα και το συστημα μαs γενικοτερα.
σε τετοια θεματα η grisoft ,ειναι μανουλα.

sonic
19-03-08, 20:30
Δεν πιστεύω στην χρησιμότητα anti spyware προγραμμάτων. Αλλά το AVG πολύ μου άρεσε (επαναλαμβάνομαι, το ξέρω)!

opener
19-03-08, 22:11
Οτι υπαρχουν καποιοι που το κανουν για να εχουν καποιο οφελος (ή και) δοξα η επειδη απλα μπορουν απο μονοι τους υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν αλλα αυτοι ολοι μαζι βγαζουν το 10% και πολυ βαζω τον ιον,σκουληκιων,και δουριους ιππους το αλλο 90% το βγαζουν οι εταιριες για να εχουν να πουλησουν....

Η εποχη της δοξας εχει περασει ανεπιστρεπτι, τωρα ολα εχουν να κανουν με το χρημα.
Ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν σκοπο να καταστρεψουν τον υπολογιστη του Χ χρηστη,
η μεγαλη πλειοψηφια εχει σκοπο την υποκλοπη δεδομενων για οικονομικο οφελος.
Αν διαβασεις για τα μεγεθη των χρηματων που χανονται παγκοσμιως απο τις οικονομικες απατες μεσω του Ιντερνετ θα αλλαξεις γνωμη.

Εγω νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο : 90% απο ατομα που θελουν να τα κονομησουν και 10% απο τις εταιρειες.

imperialdemon
20-03-08, 02:07
Η εποχη της δοξας εχει περασει ανεπιστρεπτι, τωρα ολα εχουν να κανουν με το χρημα.
Ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν σκοπο να καταστρεψουν τον υπολογιστη του Χ χρηστη,
η μεγαλη πλειοψηφια εχει σκοπο την υποκλοπη δεδομενων για οικονομικο οφελος.
Αν διαβασεις για τα μεγεθη των χρηματων που χανονται παγκοσμιως απο τις οικονομικες απατες μεσω του Ιντερνετ θα αλλαξεις γνωμη.

Εγω νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο : 90% απο ατομα που θελουν να τα κονομησουν και 10% απο τις εταιρειες.Για πολλους εχει χαθει η δοξα και ειναι μονο το χρημα αλλα οσο χρημα και να μαζεξεις μαζι σου δεν το περνεις,Μετα απο καποιο σημειο δεν σουν προσφερουν τα λεφτα παραπανω συγκυνησεις για μενα στο τελος μια μπριζολα θα φας και αρχιζουν να σου δημιουργουν και προβλημα απλα να εχεις λεφτα για να ζεις ανετα χωρις αγχος πραγμα που τα 700 ευρω δεν προσφερουν αλλα τα 2000ευρω μπορουν να προσφερουν,προτιμω να μεινω στην ιστορια και να λενε το ονομα μου,αυτο μπορεις να το πετυχεις και με παραπολλα λεφτα αλλα επειδη σου προσφερουν δυναμη να λυνεις και να δενεις σε αυτο που ασχολησε οπως πχ bill gates

Τωρα θα μου πεις οτι τα ατομα αυτα που θελουν να τα κονομησουν και φτιαχνουν ιους τους κανουν επειδη ετσι τους ηρθε να μαζεψουν πληροφοριες απο σενα και απο μενα και μετα τι θα τις κανουν θα τις φανε.οχι απλα η εταιρια τις θελει που εχει να πουλησει καποιο προιον και θελει να ξερει τα ενδιαφεροντα σου και ποια σαιτ επισκεπτεσαι ωστε να ξερει που να βαλει τις διαφημησεις και τα προιοντα της,οποτε εμεσα παλι η εταιρια βρισκεται απο πισω,Γι αυτο ειπα οτι το 10% το κανει καθαρα για δικο του οφελος ενω το 90% το κανει κατω απο παραγγελια.Και να ξερεις οτι ακομα υπαρχει δοξα και παντα θα υπαρχει,απλα μπορει να μην γινει γνωστο σε ολους τους κυκλους αλλα στον κυκλο τον χακερ και οσους ασχολουνται με αυτα θα τον ξερουν στανταρ,οπως γινετε και με τους σκακιστες που αυτοι που ειναι πολυ καλοι ειναι διασημη σε αυτους που παιζουν σκακι οχι σε ολους,κτλ.;)

opener
20-03-08, 09:03
... Τωρα θα μου πεις οτι τα ατομα αυτα που θελουν να τα κονομησουν και φτιαχνουν ιους τους κανουν επειδη ετσι τους ηρθε να μαζεψουν πληροφοριες απο σενα και απο μενα και μετα τι θα τις κανουν θα τις φανε.οχι απλα η εταιρια τις θελει που εχει να πουλησει καποιο προιον και θελει να ξερει τα ενδιαφεροντα σου και ποια σαιτ επισκεπτεσαι ωστε να ξερει που να βαλει τις διαφημησεις και τα προιοντα της,οποτε εμεσα παλι η εταιρια βρισκεται απο πισω,Γι αυτο ειπα οτι το 10% το κανει καθαρα για δικο του οφελος ενω το 90% το κανει κατω απο παραγγελια....


Αν σου παρουν τα στοιχεια (βλεπε πιστωτικες καρτες) θα μαθεις τι θα σου φανε = τα χρηματα σου. ;)
Και εαν μου πεις οτι δεν εχεις καρτες εσυ, ειναι παααρα πολλοι αυτοι που εχουν.

Απο την αλλη, το "ετσι ειναι, εαν ετσι νομιζετε" ισχυει παντα και για ολους μας.

edit:


Protect your personal information. It's valuable.
Why? To an identity thief, your personal information can provide instant access to your financial accounts, your credit record, and other assets.

If you think no one would be interested in your personal information, think again. The reality is that anyone can be a victim of identity theft. In fact, according to a Federal Trade Commission survey, there are millions of victims a year. It's often difficult to know how thieves obtained their victims' personal information, and while it definitely can happen offline, some cases start when online data is stolen.....
http://onguardonline.gov/stopthinkclick.html


Analysts Predict Online Spending to Increase Six Billion Dollars This Year While 78 Percent of Americans Are Not Fully Protected From Cyber Crimes...

A recent Forrester Research study reports that 11 percent of online shoppers said they would do 75 percent or more of their holiday spending online, translating to an estimated $33 billion in 2007, up from $27 billion in 2006..
http://www.staysafeonline.info/news/topten_shoppingtips.html


IT Security Threat Summary for H2 2007:
Bulk Amounts of Malware, Storm, Apple, and Databases

..Conclusion and Predictions
What we saw during H2 and the whole of 2007 was volume.
Malware authors are criminals and as time passes they are becoming increasingly professional at their "business".
Kits and commodities markets are the result. The tools of online crime are being produced professionally. The purchased kits are producing malware in bulk. The stolen data is traded as commodities on underground auction sites.
It's easy money with plenty of cover from law enforcement...
http://www.f-secure.com/2007/2/


How to stay safe while shopping online
http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=12342&sa

imperialdemon
20-03-08, 16:35
Το θεμα ειναι να εχεις ασφαλη υπολογιστη απο εκει και περα δεν θα τα χαλασουμε στα ποσοστα opel5.

adolf
21-03-08, 09:01
Διαβασα ολο το θεμα και τιποτα χρησιμο γυρω απο τους υπολογιστες δεν εμαθα,μονο το οτι βγαινουν καινουργοι ιοι καθε τοσο και πιο ειναι το πιο ελαφρη και το πιο αποτελεσματικο παλια οταν ημουνα χρηστης και γω παραθυρων ειχα τα ιδια προβληματα με αντι +κατι ολο κατι κολουσα απο τις πολλες τρυπες που εχει ενω προσεχα και αντε σκαναρε να δεις τι ιος υπαρχει,να μην μπορεις να κανεις τιποτα καλα την ωρα σκαναναρισματος επειδη ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% ο σκληρος πηγαινει σερνοντας επειδη διαβαζει αρχεια,τελικα να μην τον βρισκει το αντι να βαζεις αλλο αντι παλι τα ιδια να βαζεις 5 τελικα και το προβλημα να μην λυνεται και να χανεις χρονο απο τι ζωη σου με εγκαταστασεις απεγκαταστασεις και επανακινησεις των αντικατι και να εισαι αναγκασμενος να κανεις φορματ στο τελος.

Παρτε το χαμπαρι ξυπνατε ρε οι ιδιες οι εταιριες που σας δινουν το antivirus σας δινουν και τον ιο και εχουν τι λυση για το δικο τους κατασκευασμενο ιο το μονο προβλημα που εχουν ειναι τι γινεται με τους ιους που φτιαχνουν οι αλλες ανταγωνιστριες εταιριες και δεν εχουν τι λυση ετοιμη,εκει γινεται η μαχη πια εταιρια θα προλαβαινει να βρισκει τη λυση για τα κατασκευασματα της αλλης πιο γρηγορα εχει το πιο καλο antivirus,αντικατι.

Εγω βρηκα τι λυση για αυτο το προβλημα μαζι με πολλα αλλα και περασα στο μελλον το linux και βρεικα το φως το αληθινο.:cool: :clap: :p :yahoo: :crazy:

Λογοι γιατι linux σε οτι εχει να κανει με την ασφαλεια.
1.Τερμα τα antivirus.
2.Τερμα στα 100% cpu,χωρος(που πιανει το antivirus) και χρηση του σκληρου απο το αντι οποτε χαμηλες επιδοσεις και γενικα ποροι ελευθεροι.
3.Τερμα σε χαμενο χρονο λογο επανεκινησεων εγκαταστασεων απεγκαταστασεων και σκαναρισματος αρα περισσοτερος χρονος για κοινωνικη ζωη.
4.Τερμα τα νευρα.
5.Τερμα στη σπαταλη χρηματων,σου μενουν να βαλεις βενζινη,να φας,να ντυθεις κτλ
6.Ο σχεδιασμος και η λογικη του ειναι απο την αρχη πιο ασφαλης σε σχεση με τα παραθυρα και δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν ευκολα.
7.Πιο γρηγορο πατσαρισμα σε σχεση με τα παραθυρα λογο ανοικτου κωδικα.
8.Εξελιξη συνεχεια δεν ειναι παραθυρα που ειναι στασιμα για 5 χρονια οποτε εκμεταλευση τον προβληματων λογο ανεσης χρονου στο linux δεν προλαβαινουν θα εχει βγει κατι καινουργιο.
9.και αλλοι πολυ ακομα αλλα εμενα θα μου εφτανε ο 1. δεν χρειαζομαστε να μας πουλανε προστασια απο αυτους.

LINUX RULEZ :rtfm: :twisted:

Και τι εχεις να πεις καλέ μου φίλε για οσους δεν εχουν τον χρόνο ή την διάθιεση να μάθουν τα ΛΙΝΟΥΞ????
Οσο για το κόστος του πληρωμένου Αntivirus αν πας και το αγοράσεις απο τα γνωστά μαγαζιά ΧΑΝΕΙΣ τηυν εκπτωση που σου δίνουν οι αντιπρόσωποι μετά τον 1ο χρόνο.
Π.Χ. Εγώ πλήρωσα για 3 αδειες Kaspersky Internet Security 82ευρώ τον 2ο χρόνο.
Ο πρωτος χρόνος ειναι ακριβώτερος.
Αλλά αν τα 82 ευρώ σου πεφτουν πολλά τότε μείνε στα ΛΙΝΟΥΞ ή βαλε καποιο ΦΡΗ.
Το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ RULEZ δεν λέει πλέον!!!!!! Ειναι "ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΣΟΥΠΑ".:hmm::whistle:
Υ.Γ. Αν ΔΕΝ μπορούσα να αγοράσω το ΚΑΣΠΕΡΚΥ τότε θα πήγαινα στο F-Secure Internet Security 2008 αλλά το ΜΟΝΟ "ΚΑΚΟ" που εχει ειναι πως δεν υποστηρίζει VISTA 64Bit.Αλλά δεν θα αργήσει να το υποστηρίξει.
ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 42 ευρώ και μπορεις να το βάλεις σε 3 μηχανήματα.(ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ στα ΥΠΕΡ).
Τα βλέπεις πολλά για 3 PC για 365 μέρες???????

imperialdemon
21-03-08, 17:47
Και τι εχεις να πεις καλέ μου φίλε για οσους δεν εχουν τον χρόνο ή την διάθιεση να μάθουν τα ΛΙΝΟΥΞ????
Οσο για το κόστος του πληρωμένου Αntivirus αν πας και το αγοράσεις απο τα γνωστά μαγαζιά ΧΑΝΕΙΣ τηυν εκπτωση που σου δίνουν οι αντιπρόσωποι μετά τον 1ο χρόνο.
Π.Χ. Εγώ πλήρωσα για 3 αδειες Kaspersky Internet Security 82ευρώ τον 2ο χρόνο.
Ο πρωτος χρόνος ειναι ακριβώτερος.
Αλλά αν τα 82 ευρώ σου πεφτουν πολλά τότε μείνε στα ΛΙΝΟΥΞ ή βαλε καποιο ΦΡΗ.
Το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ RULEZ δεν λέει πλέον!!!!!! Ειναι "ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΣΟΥΠΑ".:hmm::whistle:
Υ.Γ. Αν ΔΕΝ μπορούσα να αγοράσω το ΚΑΣΠΕΡΚΥ τότε θα πήγαινα στο F-Secure Internet Security 2008 αλλά το ΜΟΝΟ "ΚΑΚΟ" που εχει ειναι πως δεν υποστηρίζει VISTA 64Bit.Αλλά δεν θα αργήσει να το υποστηρίξει.
ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 42 ευρώ και μπορεις να το βάλεις σε 3 μηχανήματα.(ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ στα ΥΠΕΡ).
Τα βλέπεις πολλά για 3 PC για 365 μέρες???????Α.Ας μην μαθουν αλλα καπια στιγμη θα αναγκαστουν ουτως η αλλως οποτε καλυτερα να ξερουν απο τωρα,

Β.Αν εσυ εχεις 82 ευρω εγω δεν εχω ουτε και τρια PC εχω.

Γ.Μπες στο τμημα UNIX-LINUX και διαβασε κανα θεμα οπως α)πραγματικος λογος που χρησιμοποιω linux,β)ποια διανομη και μετα μου λες αν τo linux rulez ή οχι.

adolf
22-03-08, 00:46
ΟΦ ΤΟΠΙΚ
Ελα ομως που εγώ εχω κολλήσει με τα ΓΟΥΙΝΤΟΥΖΖΖΖΖΖ!!!!!!!

imperialdemon
22-03-08, 02:01
ΟΦ ΤΟΠΙΚ
Ελα ομως που εγώ εχω κολλήσει με τα ΓΟΥΙΝΤΟΥΖΖΖΖΖΖ!!!!!!!καποια στιγμη θα ξεκολλησεις θεμα χρονου ειναι οπως τα βλεπω τα πραγματα να διαμορφωνονται. :p

adolf
22-03-08, 09:37
καποια στιγμη θα ξεκολλησεις θεμα χρονου ειναι οπως τα βλεπω τα πραγματα να διαμορφωνονται. :p
Καλέ μου φίλε ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΟΦ ΤΟΠΙΚ;;;;;
Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση και το θεμα ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ!!!
Να'σαι πάντα καλά!!!!
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΦ ΤΟΠΙΚ:)

susbky
22-03-08, 11:43
Κοιτάξτε και εδώ:
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

vavis
22-03-08, 13:32
Κοιτάξτε και εδώ:
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

ειναι τοσο ¨αξιοπιστο¨, που λεει οτι ο ¨νορτονας¨εχει Virus Defintions Updated Weekly...! και οτι, στο Scanning Time 80 GB HardDrive το πιο γρηγορο ειναι το BitDefen...!
Στο καρφιιιϊ...!
:rofl::rofl::rofl:

manoulamou
22-03-08, 13:39
Τα reviews και τα test ειναι παντα ενδεικτικα!
Μην βασιζεστε μονο σε αυτα, καμια φορα οι πεπειραμενοι χρηστες
ξερουν πολυ περισσοτερα απο τα bugs και τα κενα ασφαλειας...
Ασε που επικρατει η ταση να προτεινουν τα επιπληρωμη για ευνοητους λογους!
Σιγουρα καποια sites αξιολογησης, που εχουν υποδειχθει σε προηγουμενες σελιδες
ειναι πιο αξιοπιστα και τα προτιμουν οσοι ξερουν το χωρο.

vavis
22-03-08, 14:04
Τα reviews και τα test ειναι παντα ενδεικτικα!
Μην βασιζεστε μονο σε αυτα, καμια φορα οι πεπειραμενοι χρηστες
ξερουν πολυ περισσοτερα απο τα bugs και τα κενα ασφαλειας...
Ασε που επικρατει η ταση να προτεινουν τα επιπληρωμη για ευνοητους λογους!
Σιγουρα καποια sites αξιολογησης, που εχουν υποδειχθει σε προηγουμενες σελιδες
ειναι πιο αξιοπιστα και τα προτιμουν οσοι ξερουν το χωρο.

να και ενα παραδειγμα (http://www.anti-malware-test.com/) προς παραθεση. ;)

YiannisM
23-03-08, 07:11
Το Sophos (http://www.sophos.com/products/small-business/) το έχει δοκιμάσει κανείς;
Αν και δεν πολυακούγεται, είχα διαβάσει κάποτε κάποιες καλές κριτικές γι αυτό.

Όποιος ξέρει γι αυτό ας μας πει.

xolloth
23-03-08, 08:58
εχω ακουσει τα καλυτερα,αλλα δεν ειναι φρη.

LiveTVRadio
23-03-08, 10:37
Αυτη τη στιγμη το καλυτερο antivirus ειναι το kaspersky. Και αν συνδιαστει με antispyware ακόμα καλυτερο. :closed:

manoulamou
23-03-08, 17:04
Αυτη τη στιγμη το καλυτερο antivirus ειναι το kaspersky. Και αν συνδιαστει με antispyware ακόμα καλυτερο. :closed:

KIS (http://www.kaspersky.com/kaspersky_internet_security) them;)


ΟΧΙ εγω εχω free Avira!

alala321
23-03-08, 17:45
KIS (http://www.kaspersky.com/kaspersky_internet_security) them;)

60$ το χρόνο??? :hmm:

Με τσαμπα* λύσεις φτιάχνει κανείς εφάμιλη (και ίσως καλύτερη) custom-made σουίτα
(κάνω μια εξαίρεση για το superantispyware pro, με 20$ ισόβια updates...)

........Auto merged post: alala321 added 30 Minutes and 0 Seconds later........


ΟΧΙ εγω εχω free Avira!
Free Rules!:respekt:

sonic
23-03-08, 17:47
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον πανικό με τα antispyware, όλοι πάτε σε "μυστήρια" σαϊτ;

savids
23-03-08, 17:57
δεν υπάρχουν μόνο σε μυστήρια sites.

τα avs υπάρχουν αλλά τα antispy όχι. Είναι παντού. Δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται.

Alexpag
23-03-08, 19:54
Ειπα τελικα να δοκιμασω το avast. Μεχρι τωρα καλες εντυπωσεις και δεν μου ζοριζει πολυ και την ram. To εχω συνδυασει με comodo firewall και spybot σε vista home 32-bit.

savids
23-03-08, 20:42
Avira ή Avast ?

CatMarg
23-03-08, 22:22
αβαστ,το είπε.Κι'εγω αυτό εχω.

xolloth
23-03-08, 22:47
+και απο μενα για το avast +superantispyware pro.
η πλακα ειναι οτι ενα trojan που δεν ειχα παρει ειδηση ,το βρηκε το super και οχι το avast.

sonic
24-03-08, 03:12
δεν υπάρχουν μόνο σε μυστήρια sites.

τα avs υπάρχουν αλλά τα antispy όχι. Είναι παντού. Δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται.

Τι είναι τα avs;

vessis
24-03-08, 03:42
Εγώ χρησιμοποιώ από χρόνια το "CA Internet Security Suite" όπου CA=Computer Assosiates
και κανένα πρόβλημα.;)

adolf
25-03-08, 10:02
60$ το χρόνο??? :hmm:

Με τσαμπα* λύσεις φτιάχνει κανείς εφάμιλη (και ίσως καλύτερη) custom-made σουίτα
(κάνω μια εξαίρεση για το superantispyware pro, με 20$ ισόβια updates...)

........Auto merged post: alala321 added 30 Minutes and 0 Seconds later........


Free Rules!:respekt:
Ε οχι και 60 ευρώ τον χρόνο.
Οπως εχω ΞΑΝΑγράψει πιό πρίν στο ίδιο νήμα αγοράζεις το KIS or KAV ( το σκέτο antivirus) απο την αντιπροσωπεία οι τιμές ειναι διαφορετικές.Αμα το αγοράσεις απο τα γνωστά καταστήματα θα πληρώνεις μονίμως τα 60 ευρώ?????
Μάλιστα εδωσα & παράδειγμα την δικιά μου περίπτωση οπου για 3 άδειες τον 3ο χρόνο πλήρωσα 82 ευρώ.
Ε ΔΕΝ ειναι και πολλά!!!!!!!!
Αν δεν θες να τα πληρώσεις τότε πας ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε ΦΡΗ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.