PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

AddictedToChaos
13-04-08, 15:33
Φίλε άκου: Έχω 3 pc στην εταιρεία. Το κάθε ένα τρέχει 2 με 3 Antivirus (new edition όλα).

Ποτέ πάνω από 1 av σε κάθε σύστημα.

Ποιός σας υποδεικνύει τέτοιες πρακτικές; :down:

kostelo
13-04-08, 15:38
copy paste απο αλλου.

180 days-Avira AntiVir PersonalEdition Premium


https://license.avira.com/en/promotion-t0q1aatr05zwftftgnqr

90 days-Avira Premium Security Suite


https://license.avira.com/en/promotion-cj0ptfb6eh8cmw6a101r

Εγω πηρα απο μια αδεια και για τα δυο. Ωρα να σουταρω το nod και να δουμε τι λεει και το antivir. Οποιος προλαβει ειναι, δε ξερω ως ποτε θα ισχυουν τα λινκ. :whistle:

Thanasis159
13-04-08, 17:59
Αυριο μαλλον κυκλοφορει η νεα εκδοση Avira Antivir v.8

http://forum.avira.com/thread.php?threadid=35655&sid=f3c5ac60b5fd473baaada14126ffed75

Πολύ καλά νέα... Για μένα, όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, είναι το καλύτερο και πιο απροβλημάτιστο antivirus που έχω δοκιμάσει! Είδα και κάποια screenshots από την καινούρια έκδοση, αλλά δυστυχώς το GUI δεν έχει αλλάξει και πολύ! Απλά έχει γίνει λίγο πιο vista-friendly!

savids
13-04-08, 18:02
copy paste απο αλλου.

180 days-Avira AntiVir PersonalEdition Premium


https://license.avira.com/en/promotion-t0q1aatr05zwftftgnqr



είχα βάλει και πριν κανα 8μηνο ένα τέτοιο 6μηνο. Τελείωσε έβαλα ξανά το free και τώρα ήρθες εσύ και με έφτιαξες να σαι καλά!:oneup:

Avira το καλύτερο και πιο βολικό για μένα av.:p

alala321
14-04-08, 18:43
copy paste απο αλλου.

180 days-Avira AntiVir PersonalEdition Premium


https://license.avira.com/en/promotion-t0q1aatr05zwftftgnqr
Η άδεια παίζει κανονικά για την έκδοση 8 :oneup:
Ένα προβληματάκι είναι οι πολύ αργές ταχύτητες στο update, αλλά αφού είναι τσάμπα..:rolleyes:

savids
14-04-08, 20:23
τι αργές....μάμησε τα είναι :rofl:

με 2kb (!!!!) κατεβάζω....:stunned:

opener
14-04-08, 21:28
Η άδεια παίζει κανονικά για την έκδοση 8 :oneup:
Ένα προβληματάκι είναι οι πολύ αργές ταχύτητες στο update, αλλά αφού είναι τσάμπα..:rolleyes:

Ειναι γιατι τωρα ολοι κατεβαζουν την νεα εκδοση v.8, οποτε σε λιγες ημερες θα ειναι ενταξει (οπως πριν) και παλι.
Εγω απο οτι παρατηρησα (σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση v.7) τωρα το complete system scan γινεται στον 1/2 χρονο απο οσον ηθελε πριν.

edit:


Dear AntiVir users,

Due to the release change from AntiVir 7 to AntiVir 8 our Classic update servers are
under high utilization at the moment.

We ask for some understanding.

http://forum.avira.com/thread.php?threadid=22458

iwsif
14-04-08, 21:50
Πριν κανα μηνα κολλησα τον πρωτο μου ιο απο τοτε που ασχολουμαι με υπολογιστες μεσω usb stick και χωρις καν το autorun ενεργοποιημενο.

Ενα συστημα που ηταν fully patched, με avast, adaware, spybot, a-squared, windows defender (τα οποια ειχαν τρεξει με boot scan) και kerio για protection based on behaviour και ταυτοχρονα με hijackthis και λοιπα και παλι δε μπορουσα να βρω τι ειχα. Ενα μονο error που εδωσε ο υπολογιστης που με κολλησε με οδηγησε στη λυση που θελησε regedit και dos. Εκ των υστερων ειδα στα φορουμ οτι ουτε το κασπερσκυ το επιανε ενω το αβαστ ακομα και που υποστηριζε οτι ηταν ενημερο αδυνατουσε να το εντοπισει.

Με αλλα λογια κατ'εμε να πιανεις τους in the wild τrojans ειναι δυσκολο εως αδυνατον. Μεχρι και ο wan με την ιδιαιτερη του ιδεα για ασφαλεια θα το ειχε κολλησει στο winbox του. Παραμενω με τον συνδυασμο του πριν αλλαζοντας μονο το kerio με το comodo ξεροντας οτι τετοιους δε τους γλυτωνω εκτος και αν περασω σε *nix, γεγονος αδυνατον με το λαπτοπ και τα προγραμματα μου.

alala321
14-04-08, 22:37
@iwsif, το a-squared το είχες free (οn-demand-only) ?

Ίσως ισχύει ακόμα το κουπόνι για 1 χρόνο δωρεάν a-squared anti-malware full (http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=202899),ρίξτε μια ματιά όποιος ενδιαφέρεται μια και έχει behavior-based IDS χαρακτηριστικά (http://www.emsisoft.com/en/software/ids/) (εγώ έχω το ThreatFire free μαζί με superantispywarePro οπότε και δεν ενέδωσα, αλλά φαίνεται καλή περίπτωση)

Sorry, δεν ισχύει πλέον :-(

Avesael
14-04-08, 22:55
Εγώ μια χαρά παίζω με Avast home, NOD32 και pc tools internet security...
Με το kaspersky μου γονάτισαν τα μηχανήματα (με 2gb ram το καθένα).
Το Symantec A.V. Corp. είναι ότι χειρότερο πιστεύω...
Τό έχουμε στη δουλειά και δεινοπαθουμε...

iwsif
15-04-08, 01:31
@iwsif, το a-squared το είχες free (οn-demand-only) ?

Ναι, για resident εχω μονο το avast+firewall οταν ειμαι συνδεδεμενος στο νετ και μονο το firewall για offline κυριως γιατι θελω να ξερω καθε εφαρμογη τι κανει και να μην παιρνει πρωτοβουλιες. Ολα τα υπολοιπα on demand και ποτε δεν ειχα πρβλ παρα οτι εχει τυχει να συχναζω σε εχθρικο περιβαλλον - φτανει να μην αφηνεις οτιδηποτε σε scripting να τρεχει σε συνδυασμο με εναν αποδεκτο fw. Απλως ο φρεσκος τρογιαν μας την εφερε και την φαγαμε οπως την ετρωγαν με τα φλοππυ το 80 / απλως εκει ειδα οτι δεν θα μπορουσα να ειχα κανει τιποτα παραπανω παρα τα οσο ευαγγελιζονταν τα διαφορα AV, δωρεαν ή εμπορικα.

alala321
15-04-08, 09:06
Όσο πιο κοντά στην day-0 ενός malware, τόσο πιο χλωμό να το αναχαιτήσει ένα AV.
Δυστηχώς η μόνη (?) λύση σε περιβάλλον win$ είναι μια πολυεπίπεδη αρχιτεκτονική ασφαλείας, όπου εκτός του AV/Antispyware και software firewall έχουμε και (κάποιες από τις) εφαρμογές τύπου Behavior/IDS, HIPS, Sandbox κλπ.
Βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση του Linux:twisted::worthy:

yaret
15-04-08, 12:23
Nod 32 Και ξερό ψωμί.......αυτό και μόνο εμπιστεύομαι

chrismasgr
25-05-08, 13:02
Θέλω την γνώμη σας σε κάτι. Μετά την αγορά antivirus για τα δύο μου desktop θέλω να κάνω αγορά και για το laptop μου. Το kaspersky το θεωρώ καλό αλλά βαρύ πρόγραμμα, το nod 32 το θεωρώ καλό αλλά ακριβό .Έτσι κατέληξα στο avira. Το avira έχω το απλό premium για 6 μήνες και γενικά βλέπω ότι είναι πολύ καλό (έχει βρει πολλά ζωύφια) ,συχνό update και φτηνό που μαζί με μιά προσφορά που μου στείλανε παίρνω το avira security κάτι λιγότερο από 30 ευρώ. Το πρόβλημμα μου είναι εάν πάρω το avira security πόσο ποιό βαρύ μπορεί να είναι από το avira premium ;

xolloth
25-05-08, 13:11
εγω με το avast pro ,ειμαι καλυμενοs μιαs και εχει και antispyware η σειρα 4,8.
ασε που το pc εχει ελαφρυνει και δουλευει αστραπιαια.
το συνιστω ανεπιφυλακτα.

21century
27-05-08, 10:39
Χρησιμοποιώ το avast σε 3 διαφορετικά μηχανήματα και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα καθώς δεν καταναλώνει πολύτιμους πόρους του συστήματος και παράλληλα υπάρχει καθημερινή ενημέρωση της βάσης δεδομένων και μερικές φορές ακόμα και 2 φορές ημερησίως.

manoulamou
27-05-08, 10:53
ADSLgr.com :: Downloads Security (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=cat&id=27)

Freeware / Opensource εφαρμογές
Γιατί να ψάχνεις cracks όταν υπάρχει free;; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80902&garpg=2#content_start);
Δημοσιεύτηκε από hedgehog
02-03-07

Best Free Anti-Virus Software (http://www.techsupportalert.com/dr/best-free-anti-virus-software.htm)

Trikkk
28-05-08, 13:56
Σιγουρα παιζει ρολο το εκαστοτε συστημα, αλλα μετα απο εξαντλητικες δοκιμες πολλων για αρκετο καιρο, και συγκριση με τα πιο γνωστα αντιστοιχα προγραμματα, κατεληξα στην ολοκληρωμενη λυση του Nod32 Smart Security.Παναλαφρο, παν-γρηγορο στο on-demand scanning, δεν καταλαβαινεις για ποτε κανει update,δεν στηριζεται σε database ιων απλα, αλλα εχει ενσωματωμενη μηχανη heuristics, με την οποια ανιχνευει ακομα και νεους ιους και συνδυαζει πολυ ικανοποιητικο firewall.Αρκει το τελευταιο να μην το ρυθμισετε στο αυτοματο.Ακουγεται σαν διαφημιση, αλλα το βαζεις κ ξεχνας οτι εχεις αντιικο.Οσοι εχουν Nod32 απο παλια (v. 2.70) ξερουν τι εννοω.Οσοι εχουν Kaspersky k Norton επισης ξερουν τι εννοω!

Hunter 85
28-05-08, 16:46
Παιδια εγω εχω το Panda Internet Security 2008. Ειναι σχετικά βαρυ αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα κάποιο πρόβλημα με ιο. Στον Internet Explorer λειτουργει συχνα αποτρέποντας spyware. Στον Mozilla Firefox 2.0.0.14 δεν δειχνει ιδιαίτερη δραστηριοτητα αλλα οι γνώμες στο forum λενε οτι ο συγκεκριμένος browser ειναι πιο ασφαλεις απο tον ie. Παντως αν γνωρίζει κάποιος κατι αλλο ας το αναφέρει

adolf
29-05-08, 15:38
Εγώ μια χαρά παίζω με Avast home, NOD32 και pc tools internet security...
Με το kaspersky μου γονάτισαν τα μηχανήματα (με 2gb ram το καθένα).
Το Symantec A.V. Corp. είναι ότι χειρότερο πιστεύω...
Τό έχουμε στη δουλειά και δεινοπαθουμε...

Μήπως εισαι λιγάκι υπερβολικός σχετικά με το : Γονάτισαν 2 μηχανήματά σου με 2giga Ram το καθένα με το Kaspersky;;;;;;;;;
Αν δεν σου κάνει κόπο σε ποιό αναφέρεσαι;;;;; Στο KIS ( την σουίτα ) ή το KAV ( το σκέτο antivirus χωρίς το Firewall;;;;;;; ).
Eπίσης για ποιά έκδοση μιλάς;;;;;; Μήπως καμμιά Beta που κατέβασες απο κανα μουλάρι ή κάτι σχετικό;;;;;
Εκτός και αν τα μηχανήματά σου ήταν γεμάτα απο "απομεινάρια" αλλων Προγραμμάτων Antivirus διότι αλλιώς ΔΕΝ εξηγείται.

manoulamou
29-05-08, 16:57
Εγω παλι βλεπω AVast μαζι με NOD32 ...:hmm:
Τωρα αυτα θελω να πιστευω δεν ειναι αγκαλιτσα εεε;

xolloth
29-05-08, 17:35
kαι δεν σου κολαει το pc με τα 2 αυτα μαζι;
βεβαια μουχει τυχει να δω σε pc φιλου,3 antivirus μαζι και με ρωταγε γιατι παει αργα.

opener
30-05-08, 00:05
.... Το πρόβλημμα μου είναι εάν πάρω το avira security πόσο ποιό βαρύ μπορεί να είναι από το avira premium ;

Γνωριζω το Avira AntiVir Premium, οχι το Avira Premium Security Suite.
Η διαφορα τους ειναι στο οτι το Security Suite εχει επιπλεον τα παρακατω, οποτε πιστευω οτι θα ειναι βαρυτερο, δεν ξερω ομως ποσο.

Firewall included
AntiSpam and proactive AntiPhishing
Game Mode
Function for Data BackUp

Απ οτι λεει εδω=

Avira Comparative Chart
http://www.free-av.com/en/pages/6/comparative_chart.html

Hunter 85
30-05-08, 04:09
Παιδια εγω εχω το Panda Internet Security 2008. Ειναι σχετικά βαρυ αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα κάποιο πρόβλημα με ιο. Στον Internet Explorer λειτουργει συχνα αποτρέποντας spyware. Στον Mozilla Firefox 2.0.0.14 δεν δειχνει ιδιαίτερη δραστηριοτητα αλλα οι γνώμες στο forum λενε οτι ο συγκεκριμένος browser ειναι πιο ασφαλεις απο tον ie. Παντως αν γνωρίζει κάποιος κατι αλλο ας το αναφέρει

Παιδια δεν μου τα λεει καλα το Panda :hmm::nono:

adolf
30-05-08, 10:31
Παιδιά εχω βαρεθεί να γράφω πως ΔΕΝ ειναι σωστό να βάζουμε στο ίδιο μηχάνημα 2 ή 3 antivirus προγράμματα ακόμα και αν ΜΟΝΟ το 1 κάνει Real Time Scan.
Το μηχάνημα βαραίνει αλλά ακόμα και αν ΔΕΝ βαρύνει σε μελλοντικό χρόνο το μηχάνημα θα αρχίσει να πετάει BsOD και γενικά θα εχει προβλήμματα.
Οπότε καλλίτερα 1 και ΚΑΛΟ.

manicx
30-05-08, 11:18
Σκέφτομαι να ξαναστήσω το PC και βρίσκομαι σε δίλημμα. Είμαι μεταξύ NOD32, Avira Free και Avira Premium. Το NOD32 το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα αλλά λήγει και θέλει ανανέωση. Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Το Avira free καλό αλλά με χαλάει που δεν έχει protection για email. Τρέχει στο κατεβαστήρι μια χαρά αλλά στο desktop PC το φοβάμαι. Το Avira Premium είναι φθηνότερο κατά 20 ευρώ από το NOD32 για 2 χρόνια αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Με 32 ευρώ για 2 χρόνια μου φαίνεται πολύ καλό Value For Money. Δεν το έχω δουλέψει ποτέ όμως και δεν ξέρω αν εξακολουθεί να είναι πανάλαφρο όπως το Personal (free). Σίγουρα θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό, ίσως και καλύτερο. Θα βοηθούσε αν ξέρει κανείς πόσο χρόνο κάνει να απαντήσει η Avira από την στιγμή που το αγοράζεις στέλνοντας τα email με τα links/passwords κλπ

sonic
30-05-08, 15:36
Στον NOD έκανα ανανέωση 3 άδειες, για 3 χρόνια 80 λίρες. Ξεφτίλα τιμή.

ZAGNA
30-05-08, 15:54
Καλόοοοοοοοοοο ενδιαφέρουσα τιμή.

manicx
30-05-08, 16:06
Στον NOD έκανα ανανέωση 3 άδειες, για 3 χρόνια 80 λίρες. Ξεφτίλα τιμή.


Όλες οι εταιρίες έχουν χαμηλότερες τιμές για licences για πολλά PCs και 2-3 χρόνια. Παρόμοια είναι και η τιμή της Avira. Το θέμα είναι αν θες ένα licence τι γίνεται.

Για ενημέρωση, το Avira τελικά το αγόρασα, το email έρχεται αμέσως μαζί με το κλειδί. Αύριο που θα γίνει επανεγκατάσταση των Windows, πρώτο που μπαίνει είναι το Avira.

sonic
30-05-08, 16:44
Σε περίπτωση ενός license θα κοίταγα πρώτα αυτό που κάνω ανανέωση (σχεδόν πάντα πιο φτηνό) και θα έκανα για μεγάλο διάστημα.

Είχε καλύτερη τιμή το Avira τελικά;

kozi1989
30-05-08, 16:58
Τα antivirus είναι ξεπερασμένα και κολλάνε τον υπολογιστή...Μόνο το Nod32 αξίζει λιγάκι...
1.Κάνεις διαμερίσματα σε δίσκο όπου και αποθηκεύεις τα αρχεία σου...Όλα τα κακόβουλα προγράμματα χτυπανέ τον C σχεδόν.Υπάρχει και η δυνατότητα κρυπτογράφησης.
2.Χρησιμοποιείς Norton ghost ή το backup των Windows Vista Ultimate που είναι πολύ καλό ή κάποιο άλλο backup πρόγραμμα. Και ανά πάσα στιγμή, μέσα σε 15 λεπτά επαναφέρεις τον C.
3.Δεν μπαίνεις και δεν εγκαθιστάς προγράμματα που σου λέει η κάθε ιστοσελίδα
4.Φτιάχνεις ψεύτικες αλληλογραφίες.
5.Υπαρχουν πολλά βήματα που πρέπει ή μπορείς να κάνεις.
6.Εγω ποτέ δεν χρησιμοποιώ antivirus
7.Δεν δίνεις στα στοιχεία σου όπου να ναι.
8.Με λίγα ευρώ έχει κάρτες που σε κάθε επαννεκίνηση επαναφέρουν το σύστημα σε μια αρχική κατάσταση και άμα θες να εγκαταστήσεις κάτι την ξεκλειδώνεις...
9.Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ως προς τους κωδικούς, αλλά τουλάχιστον τα αρχεία σου δεν θα τα χάσεις ποτέ.
10.Για τους κωδικούς η μόνη ασφάλεια για μένα είναι να τους αλλάζεις συχνά.Και όταν λέω κωδικούς εννοώ paypal, ebay, Βασική σου αλληλογραφία,
στα οποία παίζει να χάσεις και χρήμα.

manicx
30-05-08, 17:13
Σε περίπτωση ενός license θα κοίταγα πρώτα αυτό που κάνω ανανέωση (σχεδόν πάντα πιο φτηνό) και θα έκανα για μεγάλο διάστημα.

Είχε καλύτερη τιμή το Avira τελικά;

Για ένα licence 2 ετών, το Avira είναι 20 ευρώ λιγότερο. Για ίδιο licence με αυτό που πήρες, αν δεν κάνω λάθος η τιμή είναι 109 ευρώ. Απλά φοβάμαι το παραπάνω από 2 χρόνια γιατί αύριο-μεθαύριο μπορεί να βγει κάτι καλύτερο, νέο λειτουργικό και το A/V να μας είναι ασύμβατο κλπ κλπ...

sonic
30-05-08, 17:21
Δεν έχεις άδικο μέχρι ένα σημείο, αλλά A/V δεν θα σταματήσουμε να θέλουμε εκτός και αν βάλουμε Λίνουξ full time (η κοπέλα μου το αποκλείω, εγώ παίζει).

Ασυμβατότητα που είναι μια σοβαρή πιθανότητα, θα είναι προσωρινή, καλύτερο AV όντως μπορεί να βγει αλλά όσο δεν αλλάζουν οι συνήθειές σου ως χρήστης δεν νομίζω να πάψει να σε καλύπτει αυτό που χρησιμοποιείς τώρα και στο μέλλον.

Hunter 85
30-05-08, 17:52
Τα antivirus είναι ξεπερασμένα και κολλάνε τον υπολογιστή...Μόνο το Nod32 αξίζει λιγάκι...
1.Κάνεις διαμερίσματα σε δίσκο όπου και αποθηκεύεις τα αρχεία σου...Όλα τα κακόβουλα προγράμματα χτυπανέ τον C σχεδόν.Υπάρχει και η δυνατότητα κρυπτογράφησης.
2.Χρησιμοποιείς Norton ghost ή το backup των Windows Vista Ultimate που είναι πολύ καλό ή κάποιο άλλο backup πρόγραμμα. Και ανά πάσα στιγμή, μέσα σε 15 λεπτά επαναφέρεις τον C.
3.Δεν μπαίνεις και δεν εγκαθιστάς προγράμματα που σου λέει η κάθε ιστοσελίδα
4.Φτιάχνεις ψεύτικες αλληλογραφίες.
5.Υπαρχουν πολλά βήματα που πρέπει ή μπορείς να κάνεις.
6.Εγω ποτέ δεν χρησιμοποιώ antivirus
7.Δεν δίνεις στα στοιχεία σου όπου να ναι.
8.Με λίγα ευρώ έχει κάρτες που σε κάθε επαννεκίνηση επαναφέρουν το σύστημα σε μια αρχική κατάσταση και άμα θες να εγκαταστήσεις κάτι την ξεκλειδώνεις...
9.Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ως προς τους κωδικούς, αλλά τουλάχιστον τα αρχεία σου δεν θα τα χάσεις ποτέ.
10.Για τους κωδικούς η μόνη ασφάλεια για μένα είναι να τους αλλάζεις συχνά.Και όταν λέω κωδικούς εννοώ paypal, ebay, Βασική σου αλληλογραφία,
στα οποία παίζει να χάσεις και χρήμα.

Αυτα που προτείνεις ισχύουν μόνο στα Vista? Εγω έχω Χp Home Sp2 καθως και το Panda IS 2008. Ειμαι άσχετος αλλα σύμφωνα με αυτα που μου λες βλέπω οτι κακως εχω αυτα που έχω. Για τους κώδικους αυτο πουλες γαι άλλαγη αναφέρεσαι καi stα Gmail,yahoo mail κτλ? :hmm:

adolf
31-05-08, 08:27
Παίζει και αυτό που λέγεται sandboxing.
Περισσότερα στο Virus.gr και συγκεκριμένα εδώ :
http://www.virus.gr/portal/content/sandboxing-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82

Υ.Γ. Οσο για τις τιμές που γίνεται αναφορά πιό πάνω εχω να πώ πως για 3 αδειες KIS για 1 χρόνο αλλά στην αντιπροσωπεία ( 80 ευρώ αν θυμάμαι σωστά ).
Και κάθε χρόνος που περνάει η τιμή μειώνεται.
adolf

manoulamou
31-05-08, 09:35
Μην ξεχνατε τα χιλιοειπωμενα: Η προληψη ειναι καλυτερη απ την καταστολη.
Καμια μεθοδος προστασιας δεν ειναι 100% ασφαλης.
Οι απειλες δημιουργουνται με ταχυτητα μεγαλυτερη απ αυτην της ενημερωσης και εξαλειψης τους...
Εαν παρ ολα οσα εγκαταστησατε ή πληρωσατε αποτυχατε
διαβαστε και την μεθοδο patentman (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1674402&postcount=209) μαζι με τον οδηγο του cosmos (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33815)...




edit
Δεν απαντησα συγκεκριμενα σε καποιον, ουσιαστικα μια ανακεφαλαιωση εκανα:lol:

adolf
31-05-08, 10:56
Μην ξεχνατε τα χιλιοειπωμενα: Η προληψη ειναι καλυτερη απ την καταστολη.
Καμια μεθοδος προστασιας δεν ειναι 100% ασφαλης.
Οι απειλες δημιουργουνται με ταχυτητα μεγαλυτερη απ αυτην της ενημερωσης και εξαλειψης τους...
Εαν παρ ολα οσα εγκαταστησατε ή πληρωσατε αποτυχατε
διαβαστε και την μεθοδο patentman (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1674402&postcount=209) μαζι με τον οδηγο του cosmos (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33815)...


manoulamou
Προσωπικά ΔΕΝ διαφώνισα μαζί σου σε όσα γράφεις και εσύ αλλά και οi patentman & cosmos.
ΕΙΔΙΚΑ με το ότι : Οι απειλες δημιουργουνται με ταχυτητα μεγαλυτερη απ αυτην της ενημερωσης και εξαλειψης τους...
Aυτό αποτελεί πλέον τον ΚΑΝΟΝΑ:(

jorgepat
31-05-08, 11:18
Καλημέρα σε όλους.
Από τα λίγα που γνωρίζω θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η πρόληψη είναι το βασικό στοιχείο για τον κάθε χρήστη. Έχω McAfee εδώ και πέντε μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για τον δικό μου Η/Υ, γιατί δεν έχω εγκαταστήσει άλλο avtivirus. Από φίλους έχω ακούσει καλές κριτικές για το Nod.

kozi1989
31-05-08, 12:08
Η καλυτερη προστασια ειναι να μην βαζεις τον ιο ο ιδιος μεσα.

Φιλικο laptop ειχε παθει σοβαρη ζημια απο trojan. Ψιλοκαθαριστηκε αν και ειχαν μεινει απομειναρια και επαιξε για 3 μηνες.
Μετα ξαναεβαλε εναν αλλο ιο απο μονη της. Εκεινη πατησε λαθος κλικ.

Με firewall, antispyware, antivirus και τα συνναφη. Οτι και να εχεις αν τον βαλεις εσυ μεσα θα την κανει την δουλεια του.

Εφτασε σε σημειο να ειναι αχρηστη η εγκατασταση των windows και να θελει φορματ.

Αφου εγινε το revovery (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1627843&postcount=6) με τα CD και αφου περασα το SP2, ολες τις ανανεωσεις λειτουργικου (μεχρι εκεινη την στιγμη φυσικα), εκανα καποιες ρυθμισεις στο λειτουργικο, εγκατεστησα προγραμματα, και γενικα εστησα το μηχανημα τοτε εφτιαξα μια σωτηρια Ghost10 "εικονα"/αντιγραφο του δισκου.

Οτι ωρα και να τον βαλει τον ιο μεσα σε 15-20 λεπτα (σε desktop με γρηγορους δισκους ή RAID0 σε 5 με 7 λεπτα) θα ξαναγινει οπως τον ειχα φτιαξει.
Το καλυτερο φαρμακο για οσους πασχουν απο ιωσεις.
Οπως και το να εχεις partition/δισκο με backup.

Πλεον εχει εναν φορητο που πεταει και χωρις κανενα αλλο "προγραμματακι" "προστασιας" πλην του windows defender.

Αυτό ακριβώς που λέει για το ghost και τα partition με backup σου είπα και εγώ....Κάτι ξέρει.:oneup:
Περισσότερες λεπτομέρειες άλλη μέρα.
Ισχύουν και για τα xp.
Ένας άλλος φίλος που είπε για την μέθοδο Sandboxing δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.
Αν και μάλλον ημίμετρο θα είναι και αυτή...

sonic
31-05-08, 13:23
Τα ghost/acronis και λοιπές μέθοδοι είναι αποτελεσματικές σε περίπτωση κακόβουλου/καταστροφικού κώδικα, την σήμερον ημέρα οι ιοί δεν σου χαλάνε το pc, στο κάνουνε hijack για δουλειές της μαφίας και για να σου πλασάρουν διαφημιστικά και για υποκλοπή ταυτότητας (identity theft) , αν είσαι τυχερός θα πέσεις τη δεύτερη περίπτωση, γιατί στις άλλες δυο δεν θα πάρεις χαμπάρι.

kozi1989
31-05-08, 13:49
Τα antivirus είναι ξεπερασμένα και κολλάνε τον υπολογιστή...Μόνο το Nod32 αξίζει λιγάκι...
1.Κάνεις διαμερίσματα σε δίσκο όπου και αποθηκεύεις τα αρχεία σου...Όλα τα κακόβουλα προγράμματα χτυπανέ τον C σχεδόν.Υπάρχει και η δυνατότητα κρυπτογράφησης.
2.Χρησιμοποιείς Norton ghost ή το backup των Windows Vista Ultimate που είναι πολύ καλό ή κάποιο άλλο backup πρόγραμμα. Και ανά πάσα στιγμή, μέσα σε 15 λεπτά επαναφέρεις τον C.
3.Δεν μπαίνεις και δεν εγκαθιστάς προγράμματα που σου λέει η κάθε ιστοσελίδα
4.Φτιάχνεις ψεύτικες αλληλογραφίες.
5.Υπαρχουν πολλά βήματα που πρέπει ή μπορείς να κάνεις.
6.Εγω ποτέ δεν χρησιμοποιώ antivirus
7.Δεν δίνεις στα στοιχεία σου όπου να ναι.
8.Με λίγα ευρώ έχει κάρτες που σε κάθε επαννεκίνηση επαναφέρουν το σύστημα σε μια αρχική κατάσταση και άμα θες να εγκαταστήσεις κάτι την ξεκλειδώνεις...
9.Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ως προς τους κωδικούς, αλλά τουλάχιστον τα αρχεία σου δεν θα τα χάσεις ποτέ.
10.Για τους κωδικούς η μόνη ασφάλεια για μένα είναι να τους αλλάζεις συχνά.Και όταν λέω κωδικούς εννοώ paypal, ebay, Βασική σου αλληλογραφία,
στα οποία παίζει να χάσεις και χρήμα.


Τα ghost/acronis και λοιπές μέθοδοι είναι αποτελεσματικές σε περίπτωση κακόβουλου/καταστροφικού κώδικα, την σήμερον ημέρα οι ιοί δεν σου χαλάνε το pc, στο κάνουνε hijack για δουλειές της μαφίας και για να σου πλασάρουν διαφημιστικά και για υποκλοπή ταυτότητας (identity theft) , αν είσαι τυχερός θα πέσεις τη δεύτερη περίπτωση, γιατί στις άλλες δυο δεν θα πάρεις χαμπάρι.

Συμφωνώ και μαζί σού, όπως θα δεις στο προηγούμενο μήνυμα που έβαλα σε παράθεση.
Και όπως λένε και οι πιο πολλοί:Αν ο χρήστης έχει άγνοια από θέματα ασφαλείας, δεν ξέρει να κάνει πρόληψη τότε όποιο είδος ασφαλείας και να του παρέχεις, είναι σίγουρο, ότι θα την πατήσει.Ασχολούμε 15 χρόνια με υπολογιστές και τα τελευταία 5 χρόνια έχω ξεχάσει τι θα πει antivirus.Πάντως τα καλύτερα προγράμματα ασφαλείας είναι αυτά που παρέχουν σε πολλαπλούς τύπους καβόβουλου κώδικα.Όσο μπορούν τουλάχιστον. Βέβαια αν δεν την πατήσεις δεν θα μάθεις.:hmm:
Τώρα για το hjack είναι δύσκολο αλλά πάλι υπάρχουν προγράμματα ασφαλείας.
Βέβαια όσα εμβόλια και να φτιάξεις για τον ιό της γρίππης, πάντα θα υπάρχει η λέξη μετάλλαξη
και εξέλιξη.
Το βήμα 8 που είπα είναι καλή λύση....Το είχα σε net cafe που δούλευα.

manoulamou
31-05-08, 15:15
Αυτο με τις απλες καρτες των netcafes
μου θυμισε το κλασικο λαθος καποιων που αγοραζουν
πανακριβα συστηματα συναγερμου για τα σπιτια τους, καγκελα και θωρακισμενες πορτες,
ομως αφηνουν τα κλειδια κατω απ το χαλακι/γλαστρα ή/και καποιο παραθυρακι ανοικτο...:lol:
Εξ αλλου κι εμας ετσι μας εκλεψαν καποτε, απ τον καιρο μου βαλαμε
κατι σαχλαμαρες λουκετα κι ας μενουμε σε μονοκατοικια ουδεν προβλημα!




EDIT
παρομοιωση εκανα, αλλά δεν την καταλαβατε:rolleyes:
λεω πως αντι να δωσεις εκατονταδες ευρω κανεις τη σωστη δουλεία
με πολυ-πολυ λιγοτερα!:rolleyes:

kozi1989
31-05-08, 15:38
Αυτο με τις απλες καρτες των netcafes
μου θυμισε το κλασικο λαθος καποιων που αγοραζουν
πανακριβα συστηματα συναγερμου για τα σπιτια τους, καγκελα και θωρακισμενες πορτες,
ομως αφηνουν τα κλειδια κατω απ το χαλακι/γλαστρα ή/και καποιο παραθυρακι ανοικτο...:lol:
Εξ αλλου κι εμας ετσι μας εκλεψαν καποτε, απ τον καιρο μου βαλαμε
κατι σαχλαμαρες λουκετα κι ας μενουμε σε μονοκατοικια ουδεν προβλημα!

Καμία σχέση.....:rofl::rofl::rofl:Δεν είναι για ασφάλεια κλοπής υπολογιστή αλλά για ασφάλεια δεδομένων.............:whistle:
Είναι κάτι το οποίο είναι χρόνια δοκιμασμένο...:closed:

JMK1234
01-06-08, 21:24
sonic :Τα ghost/acronis και λοιπές μέθοδοι είναι αποτελεσματικές σε περίπτωση κακόβουλου/καταστροφικού κώδικα, την σήμερον ημέρα οι ιοί δεν σου χαλάνε το pc, στο κάνουνε hijack για δουλειές της μαφίας και για να σου πλασάρουν διαφημιστικά και για υποκλοπή ταυτότητας (identity theft) , αν είσαι τυχερός θα πέσεις τη δεύτερη περίπτωση, γιατί στις άλλες δυο δεν θα πάρεις χαμπάρι.

Μπορεί να γράψει καποιος τι ειναι "στο κάνουνε hijack για δουλειές της μαφίας και για να σου πλασάρουν διαφημιστικά και για υποκλοπή ταυτότητας (identity theft)" και πως το αναγνωρίζουμε? Ευχαριστώ.

manicx
02-06-08, 11:00
To Σάββατο έβαλα το Avira Premium. Ακόμη πιο lite από το NOD32, περίπου ίδιοι κορυφαίοι χρόνοι στο σκανάρισμα, GUI που το προτιμώ με τα χίλια. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι δεν μπορούσες να απενεργοποιήσεις την splash screen από το GUI αν και αυτό γίνεται μέσω της registry. Οπότε όλα κομπλέ. Εντυπώσεις ΑΡΙΣΤΕΣ.

adolf
02-06-08, 12:04
Αυτό ακριβώς που λέει για το ghost και τα partition με backup σου είπα και εγώ....Κάτι ξέρει.:oneup:
Περισσότερες λεπτομέρειες άλλη μέρα.
Ισχύουν και για τα xp.
Ένας άλλος φίλος που είπε για την μέθοδο Sandboxing δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.
Αν και μάλλον ημίμετρο θα είναι και αυτή...

Eγώ εδωσα το Link 4 sandboxing που το διαβάζεις εδώ :


http://www.virus.gr/portal/content/sandboxing-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82

Aλλά και εδώ : http://wiki.castlecops.com/Different_classes_of_security_software#Sandboxing:-
Δεν νομίζω πάντως απο τα γραφόμενα να ειναι για πέταμα απλά ειναι ενας "ΑΛΛΟΣ" τρόπος.:hmm:

remallis
02-06-08, 16:05
Αυτό το NOD32 δουλευει και με ΧΡ;χρησιμοποιω το threatfire και ειμαι ικανοποιημενος.παντως με τα anitvira,avg,ad-aware απογοητευτηκα.πολυ βαρια και στην εκκινηση του Η/Ρ τον καθυστερουσαν ιδιαιτερα.
τι λετε;

manicx
02-06-08, 16:12
Αυτό το NOD32 δουλευει και με ΧΡ;χρησιμοποιω το threatfire και ειμαι ικανοποιημενος.παντως με τα anitvira,avg,ad-aware απογοητευτηκα.πολυ βαρια και στην εκκινηση του Η/Ρ τον καθυστερουσαν ιδιαιτερα.
τι λετε;

Αν με το Avira καθυστερούσε, με το NOD θα καθυστερεί παραπάνω. Εκτός και αν ξεκινάς ένα κάρο προγράμματα στον startup οπότε δεν σε σώζει κανένα ελαφρύ antivirus...

chrismasgr
02-06-08, 16:43
Και εγώ αγόρασα τελικά το avira suite .Αν και δεν είχα καλή αρχή ,μάλλον κόλησε το firewall και είχε μπλοκάρει τα πάντα , μετά από επανεγκατάσταση μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε για την απλότητα του firewall και το πόσο ελαφρύ είναι σάυτήν την έκδοση. Η σύγκριση την κάνω με το αντίστοιχο kaspersky.Αυτό που με ενθουσίασε περισσότερο ήταν η τιμή του. Το πήρα από 39,95 με 25% έκπτωση 29,95 ευρώ με firewall. Ενώ για παράδειγμα το nod32 το απλό έχει 38 ευρώ .Όσο δηλαδή και στα μαγαζιά.

manoulamou
02-06-08, 17:38
Αυτό το NOD32 δουλευει και με ΧΡ;χρησιμοποιω το threatfire και ειμαι ικανοποιημενος.παντως με τα anitvira,avg,ad-aware απογοητευτηκα.πολυ βαρια και στην εκκινηση του Η/Ρ τον καθυστερουσαν ιδιαιτερα.
τι λετε;
Ειχες μαζι να τρεχουν και το AVG και το AntiVira?
Εαν ναι δικαιολογημενα σκονταφτε το PC!
Ειπαμε ποτε μαζι δυο AntiVirus: Διαλεξτε ενα και καλο...
Και οπωσδηποτε οχι μαζι τα real-timeGuard, μιλαμε για τεραστια
καταναλωση πορων συστηματων και conflicts.:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.