PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

manosdoc
09-07-08, 13:45
1,5 χρόνο στα Vista έχω ξεχάσει τι σημαίνει ιός, αν υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα.
Να ναι καλά ο περιορισμός δικαιωμάτων.
Δεν τρέχω τίποτα από Anti-shit:)

miltmaster3
09-07-08, 14:05
1,5 χρόνο στα Vista έχω ξεχάσει τι σημαίνει ιός, αν υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα.
Να ναι καλά ο περιορισμός δικαιωμάτων.
Δεν τρέχω τίποτα από Anti-shit:)

μια φορα την πατας και ειναι για καλο

manosdoc
09-07-08, 14:21
μια φορα την πατας και ειναι για καλο

Δεν έχω βάλει αυτόματο πιλότο,
όμως θα σε ενημερώσω όταν την πατήσω.

Simpleton
09-07-08, 14:28
1,5 χρόνο στα Vista έχω ξεχάσει τι σημαίνει ιός, αν υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα.
Να ναι καλά ο περιορισμός δικαιωμάτων.
Δεν τρέχω τίποτα από Anti-shit:)

Ασφαλώς και περιορίζονται σημαντικά, καθώς δεν είναι το σύστημα πλέον ξέφραγο αμπέλι. Να προσέχεις όμως και κάτι τέτοια:
http://www.eweek.com/c/a/Security/Researcher-Reveals-2Step-Vista-UAC-Hack/

Βέβαια, αν εφαρμόζει κανείς τους γνωστούς κανόνες ασφαλείας, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως να βγάλει η MS κάποια ενημέρωση που θα επεκτείνει την προστασία του UAC και στα αρχεία .lnk.

manosdoc
09-07-08, 14:38
Ασφαλώς και περιορίζονται σημαντικά, καθώς δεν είναι το σύστημα πλέον ξέφραγο αμπέλι. Να προσέχεις όμως και κάτι τέτοια:
http://www.eweek.com/c/a/Security/Researcher-Reveals-2Step-Vista-UAC-Hack/

Βέβαια, αν εφαρμόζει κανείς τους γνωστούς κανόνες ασφαλείας, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως να βγάλει η MS κάποια ενημέρωση που θα επεκτείνει την προστασία του UAC και στα αρχεία .lnk.

Ασφαλώς και αυτό εννοούσα όταν δήλωνα πως δεν είμαι στον αυτόματο πιλότο.
Τηρούνται στο ακέραιο οι φιλοσοφίες και κανόνες ασφάλειας στο βαθμό που είμαι ικανός.
Μέχρι τώρα έχω επιτυχώς με τα ίδια μου τα μάτια αποτρέψει απτά παραδείγματα.

Ναι έχει βγει Security update.

da59190
12-07-08, 00:35
Έχω αγοράσει NOD32 3.0. Έχω επίσης Windows Defender 1.1. Ο συνδυασμός είναι πολύ ελαφρύς και το σύστημα δεν τα νοιώθει. Πιστεύω οτι είναι και αποτελεσματικά. Κάτι που άρπαξα πριν 1 εβδομάδα περίπου οφείλεται σε δικό μου λάθος.
Με τη λήξη του NOD32 σκέπτομαι να βάλω κάτι free, όπως το AVG Free edition 8, για να μην πληρώνω. Πιστεύω οτι δεν θα έχω πρόβλημα. Συγκριτικά με το ΝΟD32 το AVG είναι βαρύ;

trigger
12-07-08, 01:16
Νοd 32 + zone alarm και είμαι ευχαριστημένος. Το AVG το είχα μέχρι πρόσφατα και δεν είχα πρόβλημα, μου φαίνονται τα ίδια

Hunter 85
12-07-08, 01:17
Έχω αγοράσει NOD32 3.0. Έχω επίσης Windows Defender 1.1. Ο συνδυασμός είναι πολύ ελαφρύς και το σύστημα δεν τα νοιώθει. Πιστεύω οτι είναι και αποτελεσματικά. Κάτι που άρπαξα πριν 1 εβδομάδα περίπου οφείλεται σε δικό μου λάθος.
Με τη λήξη του NOD32 σκέπτομαι να βάλω κάτι free, όπως το AVG Free edition 8, για να μην πληρώνω. Πιστεύω οτι δεν θα έχω πρόβλημα. Συγκριτικά με το ΝΟD32 το AVG είναι βαρύ;

Oxi αλλα δεν εχεις τημ ιδια προστασια συγκριτικα με εμπορικες μορφες!

trigger
12-07-08, 01:56
Oxi αλλα δεν εχεις τημ ιδια προστασια συγκριτικα με εμπορικες μορφες!

Αναφέρεσαι σε τυχόν "τρύπες" που μπορεί να έχει η σπασμένη έκδοση; :hmm:

Hunter 85
12-07-08, 02:12
Αναφέρεσαι σε τυχόν "τρύπες" που μπορεί να έχει η σπασμένη έκδοση; :hmm:

Αναφέρομαι σε τυχον μη προστασια σε πραγματικό χρόνο σε σχεση με εμπορική μορφη!
Ειναι μαλ.. να βαζεις σπασμενο antivirus κατ εμε, χιλιeς φορες free!!

opener
12-07-08, 08:29
....
Με τη λήξη του NOD32 σκέπτομαι να βάλω κάτι free, όπως το AVG Free edition 8, για να μην πληρώνω. Πιστεύω οτι δεν θα έχω πρόβλημα. Συγκριτικά με το ΝΟD32 το AVG είναι βαρύ;

Διαβασε αυτα τα αρθρα =


Does AVG 8.0 Free Slow Down Your PC?
Thursday, July 10, 2008
http://blogs.pcworld.com/tipsandtweaks/archives/007246.html


Free AVG software updated to tackle web overload
LinkScanner fixed in Anti-Virus Free Edition 8.0
July 7, 2008
http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=13634&sa

edit:

Για τις διαφορες εκδοσεις του AVG καθως και για τους περιορισμους του free, δες εδω =
http://free.avg.com/ww.download-avg-anti-virus-free-edition

AVG v.8 Free Edition FAQ =
http://free.avg.com/ww.faq.num-1236

da59190
12-07-08, 08:34
Διαβασε αυτα τα αρθρα =

Σ΄ευχαριστώ πολύ.:oneup:

eliasdj
14-07-08, 01:53
καποτε αγορασα το PANDA SUITE με τρεις αδειες ,και απογοητευτηκα απο το ποσο "βαρυ" ητανε , τελικα το εβγαλα και ξαναεβαλα το AVAST

kaster999
14-07-08, 12:57
εγώ έχω nod32 smart security , windows vista που έχουν καταπληκτική προστασία όπως το windows defender , firewall κ.λ.π και προστοπαρόν είμαι πολύ καλά!!:)

Hunter 85
14-07-08, 14:38
καποτε αγορασα το PANDA SUITE με τρεις αδειες ,και απογοητευτηκα απο το ποσο "βαρυ" ητανε , τελικα το εβγαλα και ξαναεβαλα το AVAST

Οντως είναι αρκετά βαρύ! Αλλά χίλιες φορές απο το να βάλω κατι που αντι να με προστατέψει (ή τελοσπάντων αυτό που κάνουν) να ειναι στανταρ (1,05 απόδοση) οτι θα κινδυνέυσω!

Και βεβαια η καλυτερη προστασία ειναι που σερφάρεις!!

opener
14-07-08, 23:27
Το παρακατω αρθρο μπορει να φαινεται σαν Offtopic μιας και δεν εχει σχεση με antivirus.
Επειδη ομως οι ενημερωσεις ασφαλειας των Windows ειναι και αυτες ενα μετρο προστασιας, γι' αυτο το παραθετω.


Unpatched Windows PCs fall to hackers in under 5 minutes, says ISC
Other researchers, however, put average survivability at around 16 hours
July 14, 2008

It takes less than five minutes for hackers to find and compromise an unpatched Windows PC after it's connected to the Internet, a security researcher said today.

The SANS Institute's Internet Storm Center (ISC) currently estimates the "survival" time of an Internet-connected computer running Windows at around four minutes if it's not equipped with the latest Microsoft Corp. security patches, said Lorna Hutcheson, a researcher and analyst, in a post to the ISC blog.

"I have been asked many [times] by people if I really believed the survival time graph on the ISC site was truly an accurate representation of how long a new system had once connected," said Hutcheson. "The answer to this is 'yes' for most home users and systems that are Internet facing.

ISC maintains a record of the time between network probes for an average IP address, and assumes that hackers would follow a successful probe -- which would disclose one or more open ports -- with an exploit, most likely a worm.

Another security researcher, however, said unpatched machines can last longer than just a few minutes before falling to attack. The German Honeypot Project, which sets vulnerable systems on the Internet to collect malware, estimates survival time in hours, not minutes.

"Compared to the survival time from the Internet Storm Center which is currently below five minutes, we measure a higher survival time," said Thorsten Holz, a co-founder of the project and current a Ph.D. student at the University of Mannheim, in a post to the Honeypot Project's blog. The project's data estimates the average time between connecting to the Internet and compromise at under 1,000 minutes, or approximately 16 hours.

" the time is still short and you need to patch a system before taking it online," said Holz.

[B]"While the survival time varies quite a bit across methods used, pretty much all agree that placing an unpatched Windows computer directly onto the Internet in the hope that it downloads the patches faster than it gets exploited are odds that you wouldn't bet on in Vegas," added Hutcheson of the ISC.

http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&articleId=9109938&intsrc=news_ts_head

crypter
14-07-08, 23:34
While the survival time varies quite a bit across methods used, pretty much all agree that placing an unpatched Windows computer directly onto the Internet in the hope that it downloads the patches faster than it gets exploited are odds that you wouldn't bet on in Vegas
μαλλον υπερβολικο μου φαινεται εκτος και αν το pc σου εχει γινει στοχος και καθονται να το βρουνε,
πολυ του πανικου ειναι οι εκει τυποι στην america :p

opener
14-07-08, 23:54
μαλλον υπερβολικο μου φαινεται εκτος και αν το pc σου εχει γινει στοχος και καθονται να το βρουνε,
πολυ του πανικου ειναι οι εκει τυποι στην america :p

Εχουν να κερδισουν κατι απο αυτους που ενημερωνουν γρηγορα το λειτουργικο τους;
Αν πιστευεις οτι ειναι υπερβολικοι, αγνοησε τους η κανε το αντιθετο απο αυτα που γραφουν.

tsigarid
14-07-08, 23:54
μαλλον υπερβολικο μου φαινεται εκτος και αν το pc σου εχει γινει στοχος και καθονται να το βρουνε,
πολυ του πανικου ειναι οι εκει τυποι στην america :p

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες. Θυμάμαι τα χρόνια τα παλιά (windows XP sp1) έκανα format σε ένα υπολογιστή. Κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης έβαλα τις ρυθμίσεις του δικτύου (λάθος μου). Το πρώτο που έκανα μετά την εγκατάσταση ήταν να βάλω το antivirus. Αποτέλεσμα; Είχα ήδη τον blaster. Ή πιο γρήγορη λύση ασφαλώς ήταν ξανά format εκτός δικτύου, patchάρισμα για τον blaster (ο οποίος κολλάει χωρίς να μεσολαβήσει ο χρήστης, αρκεί να είσαι στο δίκτυο με παλιά windows) και όλα καλά. Αυτό στην Ελλάδα, όχι στην america.

idomenios
16-07-08, 20:56
πιστευω απο αυτα που εχω δουλεψει το καλυτερο ειναι το kasperky αλλα λογω κλειδωματα και δηθεν update δοκιμασα avg 8.0

ΤΟ NOD32 επεμβαινει στο registry και στην απλουστερη επεμβαση υπολειτουργει ο υπολογιστης

miltmaster3
16-07-08, 21:19
mcafee και παλι mcafee δεν το αλλαζω με τπτ εχω δοκiμασει ( nod-panta- kasperky-avg-norton)
:p

dimsi
16-07-08, 23:37
Εγω χρησημοποιουσα το Nod 32 αλλα τωρα εχω το Avira Premioum Security και ειμαι ευχαριστημενος.Μπορω να πω οτι το Avira ειναι πολυ καλλιτερο απο το Nod32.

manoulamou
17-07-08, 11:09
Απορια: σημερα εκανα το τακτικο μου σκαν με το AVira Classic
και με το καλημερα βρηκε τον dialer DIAL/46176.A
σε αρχειο θεωρητικα καταχωρημενο απ το 2004, τι να υποθεσω;;;
:hmm:

Andrikos
17-07-08, 11:11
Απορια: σημερα εκανα το τακτικο μου σκαν με το AVira Classic
και με το καλημερα βρηκε τον dialer DIAL/46176.A
σε αρχειο θεωρητικα καταχωρημενο απ το 2004, τι να υποθεσω;;;
:hmm:

Τιποτα:p
Σβηστο και αντε γεια:p

Εξαλου oi dialers δεν μπορουν να τρεξουν σε dsl.Μην ανησυχεις.

manoulamou
17-07-08, 11:38
ΟΧΙ δεν ανησυχω με adsl συνδεση, δεν εχω ουτε isdn, ουτε laptop με αναλογικο modem ... ;)
Eαν ηταν κατι αναντικαταστατο θα το εβαζα στο quarantine
και θα εστελνα report στην εταιρια για ερευνα!
Απλα απορησα πού πηγε κι εκατσε ... :p

miltmaster3
17-07-08, 12:20
Απορια: σημερα εκανα το τακτικο μου σκαν με το AVira Classic
και με το καλημερα βρηκε τον dialer DIAL/46176.A
σε αρχειο θεωρητικα καταχωρημενο απ το 2004, τι να υποθεσω;;;
:hmm:

μην ειναι κανα tracking cookie βαλε και το spyboot να δεις τι θα βγαλει :hmm:

bossoq
17-07-08, 12:46
'Η ακόμη μπορείς να ανεβάσεις το ύποπτο αρχείο στο Virus Total(www.virustotal.com) να ελεγχθεί απ'όλα τα αντιβιωτικά.

Hunter 85
17-07-08, 15:58
Τελικά τι έγινε;

xolloth
20-07-08, 05:30
πρωτη φορα στην ζωη μου ,κραταω antivirus πανω απο 6 μηνεs και δεν σκοπευω να το βγαλω.
avast pro,forever

manoulamou
20-07-08, 10:05
Nothing lasts for ever ... (ή μηπως lusts ; )
Εαν πιστεψουμε παντως το virus.gr (http://www.virus.gr/portal/content/2008-06%2C-1-21-%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85) ακομη και το δικο μου totally free AntiVir Classic
πιανει περισσοτερα μαμουνια ...απ το επιπληρωμη AvastPro :rolleyes:
Στην πραξη Avast, AVG και AntiVir ειναι πρπ ισαξια.

xolloth
20-07-08, 14:39
καλα ειναι και τα 3.

da59190
28-07-08, 09:32
καλα ειναι και τα 3.

Αν δεν κάνω λάθος είναι free και τα 3; :hmm:

Hunter 85
28-07-08, 09:35
Αν δεν κάνω λάθος είναι free και τα 3; :hmm:

Ναι! Αλλά θα το ξαναποστάρω οι εμπορικές τους μορφές ειναι καλυτερες! ;)

atheos71
28-07-08, 09:39
Ναι! Αλλά θα το ξαναποστάρω οι εμπορικές τους μορφές ειναι καλυτερες! ;)

Έχεις ,σαφώς,περισσότερες επιλογές στην προστασία (στο antivir που γνωρίζω αρκετά καλά).

Hunter 85
28-07-08, 09:41
Έχεις ,σαφώς,περισσότερες επιλογές στην προστασία (στο antivir που γνωρίζω αρκετά καλά).

:cool:

umatic
28-07-08, 10:52
Εγώ χρησιμοποιώ "ESET NOD32 Antivirus 3.0.669 Business Edition" σε "windows server 2003"

Με έχει σώσει άπειρες φορές!!!

oidarvt
28-07-08, 21:21
Διαβασα ολο το θεμα και τιποτα χρησιμο γυρω απο τους υπολογιστες δεν εμαθα,μονο το οτι βγαινουν καινουργοι ιοι καθε τοσο και πιο ειναι το πιο ελαφρη και το πιο αποτελεσματικο παλια οταν ημουνα χρηστης και γω παραθυρων ειχα τα ιδια προβληματα με αντι +κατι ολο κατι κολουσα απο τις πολλες τρυπες που εχει ενω προσεχα και αντε σκαναρε να δεις τι ιος υπαρχει,να μην μπορεις να κανεις τιποτα καλα την ωρα σκαναναρισματος επειδη ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% ο σκληρος πηγαινει σερνοντας επειδη διαβαζει αρχεια,τελικα να μην τον βρισκει το αντι να βαζεις αλλο αντι παλι τα ιδια να βαζεις 5 τελικα και το προβλημα να μην λυνεται και να χανεις χρονο απο τι ζωη σου με εγκαταστασεις απεγκαταστασεις και επανακινησεις των αντικατι και να εισαι αναγκασμενος να κανεις φορματ στο τελος.

Παρτε το χαμπαρι ξυπνατε ρε οι ιδιες οι εταιριες που σας δινουν το antivirus σας δινουν και τον ιο και εχουν τι λυση για το δικο τους κατασκευασμενο ιο το μονο προβλημα που εχουν ειναι τι γινεται με τους ιους που φτιαχνουν οι αλλες ανταγωνιστριες εταιριες και δεν εχουν τι λυση ετοιμη,εκει γινεται η μαχη πια εταιρια θα προλαβαινει να βρισκει τη λυση για τα κατασκευασματα της αλλης πιο γρηγορα εχει το πιο καλο antivirus,αντικατι.

Εγω βρηκα τι λυση για αυτο το προβλημα μαζι με πολλα αλλα και περασα στο μελλον το linux και βρεικα το φως το αληθινο.:cool: :clap: :p :yahoo: :crazy:

Λογοι γιατι linux σε οτι εχει να κανει με την ασφαλεια.
1.Τερμα τα antivirus.
2.Τερμα στα 100% cpu,χωρος(που πιανει το antivirus) και χρηση του σκληρου απο το αντι οποτε χαμηλες επιδοσεις και γενικα ποροι ελευθεροι.
3.Τερμα σε χαμενο χρονο λογο επανεκινησεων εγκαταστασεων απεγκαταστασεων και σκαναρισματος αρα περισσοτερος χρονος για κοινωνικη ζωη.
4.Τερμα τα νευρα.
5.Τερμα στη σπαταλη χρηματων,σου μενουν να βαλεις βενζινη,να φας,να ντυθεις κτλ
6.Ο σχεδιασμος και η λογικη του ειναι απο την αρχη πιο ασφαλης σε σχεση με τα παραθυρα και δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν ευκολα.
7.Πιο γρηγορο πατσαρισμα σε σχεση με τα παραθυρα λογο ανοικτου κωδικα.
8.Εξελιξη συνεχεια δεν ειναι παραθυρα που ειναι στασιμα για 5 χρονια οποτε εκμεταλευση τον προβληματων λογο ανεσης χρονου στο linux δεν προλαβαινουν θα εχει βγει κατι καινουργιο.
9.και αλλοι πολυ ακομα αλλα εμενα θα μου εφτανε ο 1. δεν χρειαζομαστε να μας πουλανε προστασια απο αυτους.

LINUX RULEZ :rtfm: :twisted:
Δεν τους φτιαχνουν ολους τους ιους οι εταιρειες antivirus. Και οταν παει για παραδειγμα μια ομαδα hackers και κανει crack το ταδε antivirus, ποσα κονομαει η εταιρεια που φτιαχνει το ANTIVIRUS?

Prep2
29-07-08, 08:06
Ναι πράγματι. Πλέον είναι τεράστιο το οικονομικό κίνητρο για οποιονδήποτε να φτιάξει malware ή spyware. Εξού και οι ιοί δεν είναι πια τόσο πολύ το πρόβλημα. Εξού και θεωρώ το Spyspeeper μου πιο χρήσιμο από τη σουίτα ασφαλείας μου! Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία περί αυτού στο www.webroot.com

manoulamou
29-07-08, 08:50
Δεν ειναι προβλημα κανεις εισβολεας, εαν προσεχεις και παιρνεις τα μετρα σου!
Εδω υπαρχουν μελη τα οποια δηλωνουν
ο,τι δεν εχουν καμια προστασια και θεωρουν πως ειναι απολυτα ασφαλεις ... :p

neeklia
29-07-08, 09:24
Χρησιμοποιώ το Panda Internet Security εδώ και 4 χρόνια και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος, με εξαίρεση το γεγονός ότι είναι πολύ "βαρύ".
Πριν απο λίγο καιρό όμως είχα μια άσχημη εμπειρία με το υποτιθέμενο 24/7 support της εταιρείας και λέω να αλλάξω στην αντίστοιχη σουίτα της Avira.

manoulamou
29-07-08, 09:55
Λεπτομερειες για το Avira Premium Security Suite (http://www.free-av.com/en/products/5/avira_premium_security_suite.html) .
Μπορεις να κατεβασεις το trial των 30 ημερων (http://www.tucows.com/preview/513454) για να το συγκρινεις και ν αποφασισεις .
:)

gregg
29-07-08, 10:18
Χρησιμοποιουσα norton antivirus αλλα αυτο κανει μεγαλυτερη ζημια απο τους ιους:lol:
Tωρα εχω avg anti-virus-spyware-rootkit.
Παντως αυτο

Δεν υπάρχει antivirus που να καλύψει την κακή χρήση απο τον χρήστη ;)
σωστοτατο:oneup:

Hunter 85
29-07-08, 10:34
Χρησιμοποιώ το Panda Internet Security εδώ και 4 χρόνια και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος, με εξαίρεση το γεγονός ότι είναι πολύ "βαρύ".
Πριν απο λίγο καιρό όμως είχα μια άσχημη εμπειρία με το υποτιθέμενο 24/7 support της εταιρείας και λέω να αλλάξω στην αντίστοιχη σουίτα της Avira.

Τι ακριβώς έπαθες απο την εταιρεία;

neeklia
29-07-08, 11:00
Τι ακριβώς έπαθες απο την εταιρεία;

Άρχισε ξαφνικά στα καλά καθούμενα να μου εμφανίζει το Panda ένα περίεργο μήνυμα "Άκυρος συνδυασμός TCP....". Έκανα scan με το Panda καθώς και με ένα on-line tool που έχει η Panda στο site της για πελάτες μόνο και δεν έβρισκαν τίποτε.

Έστειλα e-mail στην Panda Ελλάδας και μου απάντησαν μετά απο 4 μέρες να αναβαθμίσω την έκδοση του προγράμματος. Αυτή σαν απάντηση μου φάνηκε λίγο περίεργη, καθώς τα virus definitions ήταν up-to-date και η τελευταία έκδοση άντε να έλυνε κάποια bugs, δεν είχε σχέση με τα virus definitions. Απο την άλλη ούτε το on-line scan έβρισκε τίποτε (και τους το είχα γράψει στο e-mail μου) οπότε τι θα έλυνε η αναβάθμιση της έκδοσης?

Τέλος πάντων λέω, για να μου απαντάει έτσι κάτι θα ξέρει. Κάνω την αναβάθμιση και όπως υποψιαζόμουν, πάλι τίποτε. Ξαναστέλνω e-mail και μου απαντάνε παλι μετά απο 3-4 μέρες ζητώντας μου να κάνω δεν θυμάμαι τι. Αλλάζουμε 1-2 e-mail ακόμα, (είχαν περάσει ήδη περίπου 2 εβδομάδες) και μου απαντάνε να κάνω scan με το on-line tool. Εκεί τα πήρα αφού το ότι δεν βρίσκει τίποτα το on-ine-tool τους το είχα γράψει απο την αρχή. Οπότε 2 εβδομάδες μετά ήμουν πάλι εκεί που ξεκίνησα.

Έστειλα e-mail και στην μητρική εταιρεία στην Ισπανία και με έγραψαν κανονικά...

Τέλος πάντων, με το που θα λήξει η άδεια μάλλον θα κινηθώ προς Avira μεριά όπως προείπα...

Hunter 85
29-07-08, 11:06
Άρχισε ξαφνικά στα καλά καθούμενα να μου εμφανίζει το Panda ένα περίεργο μήνυμα "Άκυρος συνδυασμός TCP....". Έκανα scan με το Panda καθώς και με ένα on-line tool που έχει η Panda στο site της για πελάτες μόνο και δεν έβρισκαν τίποτε.

Έστειλα e-mail στην Panda Ελλάδας και μου απάντησαν μετά απο 4 μέρες να αναβαθμίσω την έκδοση του προγράμματος. Αυτή σαν απάντηση μου φάνηκε λίγο περίεργη, καθώς τα virus definitions ήταν up-to-date και η τελευταία έκδοση άντε να έλυνε κάποια bugs, δεν είχε σχέση με τα virus definitions. Απο την άλλη ούτε το on-line scan έβρισκε τίποτε (και τους το είχα γράψει στο e-mail μου) οπότε τι θα έλυνε η αναβάθμιση της έκδοσης?

Τέλος πάντων λέω, για να μου απαντάει έτσι κάτι θα ξέρει. Κάνω την αναβάθμιση και όπως υποψιαζόμουν, πάλι τίποτε. Ξαναστέλνω e-mail και μου απαντάνε παλι μετά απο 3-4 μέρες ζητώντας μου να κάνω δεν θυμάμαι τι. Αλλάζουμε 1-2 e-mail ακόμα, (είχαν περάσει ήδη περίπου 2 εβδομάδες) και μου απαντάνε να κάνω scan με το on-line tool. Εκεί τα πήρα αφού το ότι δεν βρίσκει τίποτα το on-ine-tool τους το είχα γράψει απο την αρχή. Οπότε 2 εβδομάδες μετά ήμουν πάλι εκεί που ξεκίνησα.

Έστειλα e-mail και στην μητρική εταιρεία στην Ισπανία και με έγραψαν κανονικά...

Τέλος πάντων, με το που θα λήξει η άδεια μάλλον θα κινηθώ προς Avira μεριά όπως προείπα...

Οντως εχουν τις ίδιες τυποπιημένες απαντήσεις! Κ εγω αντιμετωπίζω κατι τον τελευταίο καιρο κ δεν ανιχνέυει κάτι το Total Scan Pro και οι ενημερωσεις γίνονται κανονικά!
Βασικά κατι μου μπλοκάρει το firewall! Eχω ανοίξει κα ενα θεμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221527) αλλά δεν ξερω αν είναι σωτο!
Δεν ξέρω το σκέφτομαι να το αλλάξω και ας ληγει η αδεια σε 9 μήνες!

JediMasterMANIAC
29-07-08, 11:18
χμμμμ , χρησιμοποιω XP απο την μερα που κυκλοφορησαν ΧΩΡΙΣ antivirus (εκτος απο ενα διαστημα κ τελικα το εβγαλα γιατι μου εσπαγε τα νευρα με το αργο boot-up) μονο με το firewall των XP ... πειτε με μαζοχα αλλα τοσο καιρο ανεξαρτητως ποσων επιθεσεων εχουν γινει δεν εχω κολλησει τιποτα, απλα προσεχω τι κανω ... εκτος των torrents :p (διαβαζουμε κ κανα comment ;) )

neeklia
29-07-08, 11:21
Οντως εχουν τις ίδιες τυποπιημένες απαντήσεις! Κ εγω αντιμετωπίζω κατι τον τελευταίο καιρο κ δεν ανιχνέυει κάτι το Total Scan Pro και οι ενημερωσεις γίνονται κανονικά!
Βασικά κατι μου μπλοκάρει το firewall! Eχω ανοίξει κα ενα θεμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221527) αλλά δεν ξερω αν είναι σωτο!
Δεν ξέρω το σκέφτομαι να το αλλάξω και ας ληγει η αδεια σε 9 μήνες!

Ωχ, ωχ φίλε nixori είμαστε ομοιοπαθούντες. Ακριβώς τα ίδια μηνύματα μου βγάζει και μένα το Panda. Ειδικά αυτό το "Αρνηση παροχής υπηρεσίας" το βγάζει κάθε 3 και λίγο.

Hunter 85
29-07-08, 12:32
Ωχ, ωχ φίλε nixori είμαστε ομοιοπαθούντες. Ακριβώς τα ίδια μηνύματα μου βγάζει και μένα το Panda. Ειδικά αυτό το "Αρνηση παροχής υπηρεσίας" το βγάζει κάθε 3 και λίγο.

Εμένα τωρα τελέυταία απο το update του ff κ μετά το έχω παρατηρήσει τουλάχιστον εγώ! Εκτός αν είναι καμία βελτίωση του προγράμματος και μπλοκάρει κάτι που δεν μπλόκαρε πριν;
Δεν ξέρω αλλά δεν εχω παρατηρήσει κάτι άλλο!

neeklia
29-07-08, 13:36
Εμένα τωρα τελέυταία απο το update του ff κ μετά το έχω παρατηρήσει τουλάχιστον εγώ! Εκτός αν είναι καμία βελτίωση του προγράμματος και μπλοκάρει κάτι που δεν μπλόκαρε πριν;
Δεν ξέρω αλλά δεν εχω παρατηρήσει κάτι άλλο!

Με ff εννοείς τον Firefox? Δεν είναι απο τον Firefox το πρόβλημα, καθώς έχω την version 2.0.0.16 και το Panda κάνει τα ίδια εδώ και πολύ καιρό.

Υποψιάζομαι ότι τα μηνύματα του Panda είναι απο το firewall του. Σε κάποια απίστευτη απάντηση της Panda Hellas μου είχαν πει να μπω στις ρυθμίσεις του firewall και να τσεκάρω την επιλογή "Allow all incoming/outgoing connections" (ή κάπως έτσι) και τα μηνύματα θα εξαφανιστούν.

Φοβερή λογική έτσι? Τα ανοίγεις όλα χύμα και μπάστε σκύλοι αλέστε!!! Πονάει χέρι? Κόψει χέρι...

Hunter 85
29-07-08, 13:39
Με ff εννοείς τον Firefox? Δεν είναι απο τον Firefox το πρόβλημα, καθώς έχω την version 2.0.0.16 και το Panda κάνει τα ίδια εδώ και πολύ καιρό.

Υποψιάζομαι ότι τα μηνύματα του Panda είναι απο το firewall του. Σε κάποια απίστευτη απάντηση της Panda Hellas μου είχαν πει να μπω στις ρυθμίσεις του firewall και να τσεκάρω την επιλογή "Allow all incoming/outgoing connections" (ή κάπως έτσι) και τα μηνύματα θα εξαφανιστούν.

Φοβερή λογική έτσι? Τα ανοίγεις όλα χύμα και μπάστε σκύλοι αλέστε!!! Πονάει χέρι? Κόψει χέρι...

Check your p.m.

@ ADSLgr.com All rights reserved.