PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

neeklia
13-08-08, 12:02
αλλα παντα προσεχω που μπαινω και τι κατεβαζω
Γενικα το ελεγχομενο surfing και η στοιχειωδης προσοχη του τι κατεβαζεις ειναι σημαντικοτερη απο καθε AV+Fw

Εκ των ουκ ανευ αυτά που λες προφανώς...

opener
13-08-08, 12:10
Σε ποια πηγη αναφερεσαι: το απο πού προερχονται οι λιστες
ετσι κι αλλιως εμφανιζεται εαν βαλουμε τον κερσορα πανω στο link....


Ξεκινας τον συλλογισμο σου παιρνοντας ως δεδομενο οτι ολοι εχουν ρυθμισει τον browser τους οπως εσυ.
Δεν εμφανιζεται σε ολους ετσι κι αλλιως.

manoulamou
13-08-08, 12:13
Επειδή εγώ χρησιμοποιώ κυρίως σουίτες (Antivirus+Firewall+Antispyware κλπ κλπ) τα όσα συζηταμε για τα Antivirus προφανώς ισχύουν και για την αντίστοιχη σουίτα που βγάζει η κάθε εταιρεία, σωστά?

Οι αντιστοιχες (επι πληρωμη συνηθως) σουΐτες ειναι εξ ισου αξιοπιστες
αλλά ταυτοχρονα εχουν πχ καλυτερους servers παντα διαθεσιμους για updates
και σε καλυπτουν για ολες τις ποικιλιες και τροπους κακοβουλης εισβολης.
πχ δες συγκριτικα τα χαρακτηριστικα του Avira Premium Security Suite εδω:
http://www.free-av.com/en/pages/6/comparative_chart.html
Οσοι το χρησιμοποιησαν δεν εχουν παραπονο ...:oneup:

flamelab
13-08-08, 14:30
Oι σουίτες είναι πανβαρες και αχρείαστες, εκτός εάν πλέεις σε GBytes από torrent υλικό άγνωστης ταυτότητας.

Το μόνο που κάνουν είναι να απασχολούν τον δίσκο όλη την ώρα και να μειώνουν την ζωή του + να μειώνουν την αποκρισιμότητα του συστήματος.

neeklia
13-08-08, 17:06
Oι σουίτες είναι πανβαρες και αχρείαστες, εκτός εάν πλέεις σε GBytes από torrent υλικό άγνωστης ταυτότητας.

Το μόνο που κάνουν είναι να απασχολούν τον δίσκο όλη την ώρα και να μειώνουν την ζωή του + να μειώνουν την αποκρισιμότητα του συστήματος.

Torrents κατεβάζω αβέρτα αλλά τα ελέγχω πριν (βλέπω τα σχόλια αν είναι πραγματικά ή fake).

Για το 2ο που λες, όντως το Panda είναι πολύ βαρύ, και το σύστημα πάμπολλες φορές αργεί να ανταποκριθεί. Τα Avira ή G-Data είναι ελαφρύτερα, ή όλες γενικά οι σουίτες είναι θεόβαρες?

flamelab
13-08-08, 17:09
Torrents κατεβάζω αβέρτα αλλά τα ελέγχω πριν (βλέπω τα σχόλια αν είναι πραγματικά ή fake).

Το βασικό είναι να το'χεις κλειστό και να τ'ανοίγεις για να ελεγχεις τα αρχεία.

Τα real time protection antiviruses είναι αχρειαστα.


Για το 2ο που λες, όντως το Panda είναι πολύ βαρύ, και το σύστημα πάμπολλες φορές αργεί να ανταποκριθεί. Τα Avira ή G-Data είναι ελαφρύτερα, ή όλες γενικά οι σουίτες είναι θεόβαρες?

Μακριά από σουίτες. Καμία δεν ελαφριά. Απασχολεί το σύστημα για βλακείες.

Το θέμα είναι εσύ να κανεις όποτε θες manual scan.

........Auto merged post: flamelab πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και βασικό: ΜΑΚΡΙΑ απο Internet Explorer.

ΝΑΙ Firefox + AdBlock Plus για να σταματάει τα μαμούνια αλλά και να μην εμφανίζει links προς μαμούνια.

manoulamou
13-08-08, 17:18
Το βασικό είναι να το'χεις κλειστό και να τ'ανοίγεις για να ελεγχεις τα αρχεία.

Τα real time protection antiviruses είναι αχρειαστα.
Το θέμα είναι εσύ να κανεις όποτε θες manual scan.


Κι εγω ετσι νομιζα
παρ ολ αυτα εχοντας τα ανοιχτα, επανειλημμενα (AVira και Terminator)
μου εχουν βαρεσει σωστο alert σε φαινομενικα αθωα sites (με τη σωστη διευθυνση:p)
ή για software που πηγαινε να εγκατασταθει ή για ανεξηγητες αλλαγες ρυθμισεων στο registry...

flamelab
13-08-08, 17:34
Κι εγω ετσι νομιζα
παρ ολ αυτα εχοντας τα ανοιχτα, επανειλημμενα (AVira και Terminator)
μου εχουν βαρεσει σωστο alert σε φαινομενικα αθωα sites (με τη σωστη διευθυνση:p)
ή για software που πηγαινε να εγκατασταθει ή για ανεξηγητες αλλαγες ρυθμισεων στο registry...

Με Firefox ; No way.

Ορισμένες φορές όμως τυχαίνει να είναι false alarms.

manoulamou
13-08-08, 17:49
Με firefox 2, noscript και adblock plus ...
Ισως καποιες ρυθμισεις μας ειναι ελαφρως ... διαμπερεις! :)

flamelab
13-08-08, 17:57
Με firefox 2...

Just found the guilty one ...

manoulamou
13-08-08, 17:59
Just found the guilty one ...

:) ... Μα δεν το ανεφερα τυχαια, ξερω πως εχετε παει στο 3 ... ;)
και δεν εχω κουραγιο να κανω ολ αυτα
με τις ρυθμισεις για καθαρη εγκατασταση, προφιλ, bookmarks κλπ

flamelab
13-08-08, 18:01
:) ... Μα δεν το ανεφερα τυχαια, ξερω πως εχετε παει στο 3 ... ;)
και δεν εχω κουραγιο να κανω ολ αυτα
με τις ρυθμισεις για καθαρη εγκατασταση, προφιλ, bookmarks κλπ

Μα δεν είναι τίποτα. Μπορώ αν θες να σου στείλω πμ με οδηγίες για να τελειωσεις σε 5 λεπτά.Τόσο μου παίρνει.

atheos71
13-08-08, 18:17
Και βασικό: ΜΑΚΡΙΑ απο Internet Explorer.

ΝΑΙ Firefox + AdBlock Plus για να σταματάει τα μαμούνια αλλά και να μην εμφανίζει links προς μαμούνια.

Aυτό ξαναπέστο!Ανοιχτή πληγή και τίποτα άλλο ,είναι αυτός ο browser....

chosen0ne
13-08-08, 18:37
Εμένα το nod πάντως στο section internet μου έβγαλε 2 found viruses και ήταν απο firefox 3 σε μια ιστοσελίδα του megaupload....αν είχα κλειστή την ασπίδα, θα είχα ήδη κολλήσει ιό.... Πιο αξιόπιστος σε θέμα ασφάλειας απο τον Internet Explorer είναι σίγουρα, απόλυτα αξιόπιστος όμως ΟΧΙ. ;)

xolloth
13-08-08, 19:19
:) ... Μα δεν το ανεφερα τυχαια, ξερω πως εχετε παει στο 3 ... ;)
και δεν εχω κουραγιο να κανω ολ αυτα
με τις ρυθμισεις για καθαρη εγκατασταση, προφιλ, bookmarks κλπ
με το mozbackup δεν θα σου παρει ουτε μισο λεπτο,2 κλικ και θα εχειs νεο προφιλ.

sonic
13-08-08, 19:30
Και για τα bookmarks πάντα foxmarks:oneup:

giorgosts
13-08-08, 19:30
Μακριά από administrator rights! Το λέει και η MIcrosoft.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456992.aspx


Τα antivirus είναι τζάμπα λεφτά/υπολογιστικοί πόροι. Μόνο για σκανάρισμα (ύποπτων) προγραμμάτων προς εγκατάσταση, αλλά γι' αυτό το σκοπό πιο κατάλληλη είναι μια λύση virtualization

gtl
13-08-08, 20:04
Και εγώ έχω καλές εντυπώσεις από αυτό το λογισμικό!
Μόνη «παραφωνία» το καθημερινό αίτημα επανεκκίνησης του υπολογιστή έπειτα από αυτόματη ανανέωση. Μικρό το κακό, βέβαια, διότι απλά έχω μάθει να το αγνοώ, αφού ακόμη και έτσι το πρόγραμμα εξακολουθεί να βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία (παρά το θαυμαστικό που εμφανίζεται μπροστά από το αντίστοιχο εικονίδιο στον χώρο ειδοποιήσεων της γραμμής εργασιών)...


:welcome: ... Καλως ορισες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1409472&postcount=1408) ... Free Avira AntiVir Personal
το εχω πανω σε pc με amd 1.6 7ετιας :) επισης υπαρχουν τα πολυ καλα δωρεαν AVG και Avast
και το AntiVir Premium, NOD32, Kaspersky επι πληρωμη και λιγο πιο βαρια!


Xρησιμοποιώ το AVG σε 4 pc και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Σε ένα από τα pc μου, ζητούσε επίσης επανεκκίνηση μετά από update και διορθώθηκε με επανεγκατάσταση του AVG. :)


Μου φαίνεται πως θα το δοκιμάσω το AVG -καλές εντυπώσεις ακούω- σε κάποιο pc μου...


ολοι οι γνωστοι μου μηχανικοι pc's το avg το θεωρουν το χειροτερο antivirus μετα το norton.

Nα σας πω γιατί το AVG8 δεν είναι καλό. Μπορεί να έχει όμορφο user interface και να φαίνεται επαγγελματικό, αλλά όταν το χρειαστείτε, δεν τα πηγαίνει καλά, καθώς χτυπάει false alarms (λάθος ανίχνευση ιών) σε χίλια δυό αρχεία που τα σοβαρά antivirus προσπερνούν (καθώς δεν είναι malware). Σχεδόν επτά στα δέκα αρχεία που το Avg μου αναγνωρίζει λανθασμένα ως ιούς προσπερνούνται, δικαίως, ως ακίνδυνα από τα NOD32, Kaspersky, Bitdefender, ακόμα και το Symantec.

Aν θέλετε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας, είναι πολύ απλό. Την επόμενη φορά που το Avg "βρει" έναν νέο ιο στον υπολογιστή σας, βάλτε το ύποπτο αρχείο σε ένα "exception directory" (από τις ρυθμίσεις του προγράμματος), προκειμένου να μπορείτε να το διαχειριστείτε, και στείλτε το στην εκπληκτική σελίδα Virus Total (http://www.virustotal.com/), η οποία ελέγχει με τις μηχανές κάθε γνωστού αντιιού.

Έτσι μπορείτε να δείτε και μόνοι σας, πέρα από ανέκδοτες εμπειρίες, πόσο αξιόπιστο είναι το κάθε πρόγραμμα συγκρίνοντας με τα σοβαρά antivirus του χώρου. Θα δείτε ότι το AVG έχει προβληματική (αν όχι άχρηστη) μηχανή ανίχνευσης, η οποία επιμένει να αναγνωρίζει ως ιούς αρχεία που δεν είναι malware, και μάλιστα δεν διορθώνει τις λάθος αναγνωρίσεις με τα νέα definitions. Το ίδιο πρόβλημα συναντάται πολύ συχνά και στα άλλα "δωρεάν" αντιικά της πλάκας.

Προσωπικά, αφού διαπίστωσα ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, παίρνεις ακριβώς αυτό που πληρώνεις, θυσίασα το ποσό των 40 ευρώ και βρήκα την ησυχία μου.

bossoq
13-08-08, 20:55
Aπό τα freeware,το Antivir πιστεύω είναι κορυφαίο στην εύρεση ιών,trojans,worms.
Στις μέρες μας παραδοσιακά καλά εμπορικά antivirus,όπως τ McAfee,Norton,Nod32,Panda,Trend Micro,Bit Defender υπολείπονται σ'αυτές τις κατηγορίες ανίχνευσης.
To Avast είναι αρκετά καλό στην ανίχνευση ιών(περιλαμβάνει δε και ανίχνευση spyware στην τελευταία του έκδοση),ενώ το Avg στην τελευταία του έκδοση παρουσιάζεται αρκετά πιο ''βαρύ'',συγκριτικά με την προηγούμενη μιας και έχει ενσωματώθει και σ'αυτό ανίχνευση για spyware.

gtl
16-08-08, 01:38
Ένα μικρό δείγμα της παντελούς αναξιοπιστίας των άχρηστων "δωρεάν" antivirus.

Το "ύποπτο" αρχείο είναι η εμπορική έκδοση setup του γνωστού προγράμματος ConvertXtoDVD. Εντελώς αθώο και φυσικά χωρίς κανένα malware. Eλέγχοντάς το με όλα τα γνωστά antivirus, μέσω του Virus Total, βλέπουμε ότι τρία από τα δωρεάν antivirus της πλάκας (http://www.virustotal.com/analisis/57afee26461c14671396480bcb97b667) (AVG, Avast, ClamAV) βρήκαν... ιό ο οποίος "ξέφυγε" (επειδή δεν υπάρχει) από τα NOD32, Kaspersky κλπ.

Συμπέρασμα. Μην αφήνετε την προστασία και την ασφάλεια του υπολογιστή σας σε προγράμματα-σκουπίδια. Στους φίλους μου που ενίστανται "μα τουλάχιστον το AVG/Avast/MitsosAntivir είναι δωρεάν" απαντώ : και πάλι είναι πανάκριβο γι'αυτά που προσφέρει.

giorgosts
16-08-08, 02:02
Ένα μικρό δείγμα της παντελούς αναξιοπιστίας των άχρηστων "δωρεάν" antivirus. Το "ύποπτο" αρχείο είναι η εμπορική έκδοση setup του γνωστού προγράμματος ConvertXtoDVD. Εντελώς αθώο και φυσικά χωρίς κανένα malware. Eλέγχοντάς το με όλα τα γνωστά antivirus, μέσω του Virus Total, βλέπουμε ότι τρία από τα δωρεάν antivirus της πλάκας (http://www.virustotal.com/analisis/57afee26461c14671396480bcb97b667) (AVG, Avast, ClamAV) βρήκαν... ιό ο οποίος "ξέφυγε" (επειδή δεν υπάρχει) από τα NOD32, Kaspersky κλπ.Συμπέρασμα. Μην αφήνετε την προστασία και την ασφάλεια του υπολογιστή σας σε προγράμματα-σκουπίδια. Στους φίλους μου που ενίστανται "μα τουλάχιστον το AVG/Avast/MitsosAntivir είναι δωρεάν" απαντώ : και πάλι είναι πανάκριβο γι'αυτά που προσφέρει.


giorgos@kubuntu:~$ md5sum vsoConvertXtoDVD3_setup.exe
a6fe86a27f63d5e75738f803ffa79d9d vsoConvertXtoDVD3_setup.exe

http://www.virustotal.com/analisis/57afee26461c14671396480bcb97b667

Additional information
File size: 16448512 bytes
MD5...: 05abe314179db55b7aef2c352ad90d99

βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι το ίδιο αρχείο.

Άλλα πιθανά συμπεράσματα
(α) Το θέμα antivirus είναι ένα μεγάλο μπάχαλο

(β) Οι χρήστες αναλώνονται στην εύρεση και καταπολέμηση ιών, αντί να κάνουν καμιά (σοβαρή) δουλειά.

(γ) Οι experts έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους

(δ) Είναι απολύτως πιθανό (εγώ λέω και εξακριβωμένο) ότι εμπορικές εκδόσεις προγραμμάτων εμπεριέχουν ιούς. Ιδίως τα τελευταίας γενιάς βιντεοπαιχνίδια.

(ε) Το χρήμα δεν σε εξασφαλίζει σε τίποτε, αφού, ακόμη και στο site που δίνεις:

ATENTION ATTENTION: VirusTotal is a free service offered by Hispasec Sistemas. There are no guarantees about the availability and continuity of this service. Although the detection rate afforded by the use of multiple antivirus engines is far superior to that offered by just one product, these results DO NOT guarantee the harmlessness of a file. Currently, there is not any solution that offers a 100% effectiveness rate for detecting viruses and malware.

(ζ) Η νομοθεσία και η κουλτούρα κάθε χώρας, έχει διαφορετικές ανοχές ως προς την ηλεκτρονική ασφάλεια, την ιδιωτικότητα των επικοινωνιών, και τη στοχευμένη διαφήμιση. Π.χ. στην Αγγλία ο ίδιος ο (πρώην κρατικός) ISP παρέχει στοιχεία επισκεψιμότητας στις διαφημιστικές εταιρίες. http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7545766.stm

(η) Μήπως θέλεις να αναθεωρήσεις το ύφος των 10 καθηγητάδων;

(θ) Πάρε μερικά tips: http://www.matasano.com/log/1080/internationalization-of-malware/


Pay close attention to the signers of samples, whether they are signed or not. Once you have verified a signed application, consider it the baseline.


Once you have multiple samples of what appears to be the same application but has different checksums, pay close attention to file size, and the version, vendor strings. Interestingly, many trojaned applications do not have the correct version and vendor strings.


Use entropy to your advantage. Measure the entropy of the binary segments that you have. If they have very similar entropy values, and have a minor increment in version, the probability of it being a trojan is much lower.


Pay close attention to the vendor and version strings of samples. See if you can get an authoritative version of the application from the vendor’s site and compare it. Once you have a sample that you can declare as as false positive, all other similar samples are much easier to analyze.


Take note of what binary packers they are using. Certain packers have a higher probability of being used by malware. But there are legitimate use of packers, and some antivirus products will trigger a false positive on a packed application, no matter what.


Build a library of samples, and understand the cultural context of the country of origin and destination. Categorizing the sample characteristics by these criteria will help you determine if it is a true or a false positive for that particular market.

gtl
16-08-08, 02:17
(η) Μήπως θέλεις να αναθεωρήσεις το ύφος των 10 καθηγητάδων;

Θα μου συγχωρέσεις το ύφος των 10 καθηγητάδων, στον βαθμό που σου συγχωρώ να γράφεις αστήρικτες ανοησίες σαν την παρακάτω.


(δ) Είναι απολύτως πιθανό (εγώ λέω και εξακριβωμένο) ότι εμπορικές εκδόσεις προγραμμάτων εμπεριέχουν ιούς. Ιδίως τα τελευταίας γενιάς βιντεοπαιχνίδια.

Όσο για το checksum, δεν βγαίνει ίδιο γιατί πρόκειται για παλαιότερη έκδοση. Και τί με αυτό? Το θέμα είναι ότι το AVG8 χτύπησε συναγερμό, όπως το συνηθίζει, σε ένα αρχείο που δεν περιέχει ιό.


(β) Οι χρήστες αναλώνονται στην εύρεση και καταπολέμηση ιών, αντί να κάνουν καμιά (σοβαρή) δουλειά.

Αυτό που ανέφερα ήταν το τελευταίο από μια μακρά σειρά false positives που έχω παρατηρήσει να συμβαίνουν συστηματικά στα AVG, Avast, Antivir, ClamAV. Το forum στηρίζεται στην αλληλοπληροφόρηση, το thread ζητά τις εμπειρίες μας, επομένως το μήνυμά μου ήταν απόλυτα εντός θέματος.

Οι αγενείς σου υποδείξεις για "σοβαρές δουλειές" και άλλες εξυπναδούλες, από την άλλη, ήταν off-topic.


(ε) Το χρήμα δεν σε εξασφαλίζει σε τίποτε, αφού, ακόμη και στο site που δίνεις:

Όχι από μόνο του. Αλλά αυτή την στιγμή δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο αξιόπιστο δωρεάν antivirus.


Aν αναθεωρήσεις το επιθετικό υφάκι, μπορούμε να συζητήσουμε εκτενέστερα και φιλικότερα. Μέχρι τότε, χωρίς παρεξήγηση, κράτα τις συμβουλές επί προσωπικού για όσους σε θεωρούν κατάλληλο να τους τις παρέχεις. :)

neeklia
16-08-08, 02:30
Βρε παιδιά (giorgost και gtl) χαλαρώστε !
Δεν είναι ανάγκη να φάτε και τα μουστάκια σας για τα δωρεάν antivirus. Κάποιοι τα προτιμούν και κάποιοι άλλοι προτιμούν εμπορικές εφαρμογές. Τόσο απλά. Θα χαλάσετε τις καρδιές σας τώρα γι'αυτό το θέμα?...

giorgosts
16-08-08, 02:46
Βρε παιδιά (giorgost και gtl) χαλαρώστε ! Δεν είναι ανάγκη να φάτε και τα μουστάκια σας για τα δωρεάν antivirus. Κάποιοι τα προτιμούν και κάποιοι άλλοι προτιμούν εμπορικές εφαρμογές. Τόσο απλά. Θα χαλάσετε τις καρδιές σας τώρα γι'αυτό το θέμα?...

Που άφησα να εννοηθεί ότι προτιμώ ή το ένα ή το άλλο; Περιορισμένος χρήστης χωρίς antivirus δεν είναι καλύτερα; Και δεν είμαι χθεσινός, πέρασα και εγώ από αυτά τα τριπάκια με τα adware, τις συνδρομές και τα σκαναρίσματα.
42332

Αν είχα λεφτά για software, θα αγόραζα Mac;) Ούτε ιοί, ούτε να χάνεις το χρόνο σου κυνηγώντας τους.

Τώρα που δεν έχω, εφαρμογές ανοικτού λογισμικού σε windows, ή καθαρό linux.

gtl
16-08-08, 02:48
Βρε παιδιά (giorgost και gtl) χαλαρώστε ! Δεν είναι ανάγκη να φάτε και τα μουστάκια σας για τα δωρεάν antivirus. Κάποιοι τα προτιμούν και κάποιοι άλλοι προτιμούν εμπορικές εφαρμογές. Τόσο απλά. Θα χαλάσετε τις καρδιές σας τώρα γι'αυτό το θέμα?...

Μια διευκρίνιση. Προσωπικά δεν το αντιμετωπίζω ως αντιπαράθεση εμπορικών εναντίον δωρεάν εφαρμογών, όσο αξιόπιστων σε σύγκριση με λιγότερο αξιόπιστες. Για την παρανόηση πιθανώς να ευθύνομαι εγώ, καθώς έδωσα έμφαση στον δωρεάν χαρακτήρα των εν λόγω antivirus, προφανώς χτυπώντας ευαίσθητες χορδές της... αβανγκάρντ του ανοιχτού κώδικα. :lol:

Και σε εμπορικές εφαρμογές, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το Panda, εμφανίζεται το φαινόμενο των false positives, απλώς επειδή αυτές δεν είναι δημοφιλείς στην Ελλάδα (δεν θυμάμαι να πρότεινε κανείς το Panda στο νήμα) επέμεινα στα AVG και Avast που κάνουν θραύση παρά τα πολύ σοβαρά μειονεκτήματά τους.

Επιπλέον, το Virus Total μπορεί να μην είναι τυφλοσούρτης, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι φρόνιμο να το αγνοήσουμε όταν αναδεικνύει ένα μοτίβο λάθος αναγνωρίσεων από συγκεκριμένα προϊόντα.

opener
16-08-08, 08:40
@ giorgosts,
Απ' οτι βλεπω, εχεις τον Adobe Reader 8, δεν ξερω αν το γνωριζεις ηδη/σε ενδιαφερει, εχει βγει ο 9 =

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

wizardakis
16-08-08, 09:13
Antivir δαγκωτο με firewall sygate...και free μαλιστα οχι σαν το Nod32 και το Kaspersky...Γενικα παντως προτιμω διαφορετικες εφαρμογες για την καθε δουλεια και οχι σουιτες με firewall και antivirus μαζι.

giorgosts
16-08-08, 09:50
@ giorgosts,
Απ' οτι βλεπω, εχεις τον Adobe Reader 8, δεν ξερω αν το γνωριζεις ηδη/σε ενδιαφερει, εχει βγει ο 9 =http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

Έκοψα το automatic update;) Thanks.

Γενικώς οι αυτόματες ενεργοποιήσεις, ενημερώσεις, εκκινήσεις, ειδοποιήσεις, αναζητήσεις, κλπ. είναι εξοστρακισμένες στο μηχάνημά μου. Ακόμη και τις ενημερώσεις των windows τις κάνω χειροκίνητα με to MBSA (http://technet.microsoft.com/en-us/security/cc184924.aspx)

opener
16-08-08, 10:27
Έκοψα το automatic update;) Thanks.

Γενικώς οι αυτόματες ενεργοποιήσεις, ενημερώσεις, εκκινήσεις, ειδοποιήσεις, αναζητήσεις, κλπ. είναι εξοστρακισμένες στο μηχάνημά μου. Ακόμη και τις ενημερώσεις των windows τις κάνω χειροκίνητα με to MBSA (http://technet.microsoft.com/en-us/security/cc184924.aspx)

Και εγω το ιδιο, αλλα ενημερωνομαι για ολα απο εδω ;) =


Calendar of Updates

http://www.dozleng.com/updates/index.php?act=calendar

nnn
16-08-08, 11:05
Antivir δαγκωτο με firewall sygate...και free μαλιστα οχι σαν το Nod32 και το Kaspersky...Γενικα παντως προτιμω διαφορετικες εφαρμογες για την καθε δουλεια και οχι σουιτες με firewall και antivirus μαζι.
Με το οποίο πέρασε μια χαρά το AntivirusXp 2008 σε φίλο μαζί με διάφορα άλλα ζουζούνια, τίποτα δεν είναι 100% failsafe.

opener
16-08-08, 11:35
Με το οποίο πέρασε μια χαρά το AntivirusXp 2008 σε φίλο μαζί με διάφορα άλλα ζουζούνια, τίποτα δεν είναι 100% failsafe.

Μηπως ομως ειχε το Avira Antivir Personal (free) που δεν εχει AntiSpyware (protection from spyware and adware)? :hmm:

http://www.free-av.com/en/pages/6/comparative_chart.html

edit:

Εχει και εδω στο blog της Lavasoft πληροφοριες για το AntivirusXp 2008 =


Another approach to trick users to download malware!

http://www.lavasoft.com/support/securitycenter/blog/?p=274#more-274

nnn
16-08-08, 12:37
Μηπως ομως ειχε το Avira Antivir Personal (free) που δεν εχει AntiSpyware (protection from spyware and adware)? :hmm:

http://www.free-av.com/en/pages/6/comparative_chart.html

edit:

Εχει και εδω στο blog της Lavasoft πληροφοριες για το AntivirusXp 2008 =
Την free edition φυσικά αλλά ένα antivirus οφείλει να τα πιάνει αυτά ακόμα και αν δεν είναι ενημερωμένο (που στην περίπτωση μας ήταν), τα antivirus/antispyware είναι η γραμμή άμυνας απέναντι στην "βλακεία" του χρήστη και οφείλει να τον προστατέψει στον μέγιστο δυνατό βαθμό.
Αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης.

DaRk
16-08-08, 12:48
Την free edition φυσικά αλλά ένα antivirus οφείλει να τα πιάνει αυτά ακόμα και αν δεν είναι ενημερωμένο (που στην περίπτωση μας ήταν), τα antivirus/antispyware είναι η γραμμή άμυνας απέναντι στην "βλακεία" του χρήστη και οφείλει να τον προστατέψει στον μέγιστο δυνατό βαθμό.
Αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης.
Δεν είναι ακριβώς έτσι η προστασία κατά spyware/adware του Antivir Premium δεν είναι του στυλ allow/deny όπως προσφέρουν άλλα antispyware. Απλώς στα definitions του free προσθέτονται και defininitions για να αναγνωρίζονται και τα spyware/adware εκτός από τα virus/trojan κτλ.
Άρα το ότι το Antivir free δεν έπιασε το AntivirusXP 2008 ήταν φυσιολογικό. Μιας και ξεκάθαρα σου λέει η Avira πως αν θες προστασία από spyware αγόρασε την premium έκδοση;)
Τώρα σε αυτό που λες πως τίποτα δεν προσφέρει 100% προστασία θα συμφωνήσω. Το antivirus είναι η τελευταία γράμμη άμυνας, υπάρχουν και άλλα μέτρα προστασίας του υπολογιστή μας πιο σημαντικά

opener
16-08-08, 12:58
Την free edition φυσικά αλλά ένα antivirus οφείλει να τα πιάνει αυτά ακόμα και αν δεν είναι ενημερωμένο (που στην περίπτωση μας ήταν), τα antivirus/antispyware είναι η γραμμή άμυνας απέναντι στην "βλακεία" του χρήστη και οφείλει να τον προστατέψει στον μέγιστο δυνατό βαθμό.
Αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης.

Φιλε nnn,
αν καταλαβα σωστα, ειχε την free edition, αν λοιπον το AntivirusXP 2008 ειναι spyware (τα οποια οπως αναφερει δεν τα ανιχνευει η free edition) πως θελεις να το βρει;

Ακομη η free edition δεν εχει WebGuard=


The webguard scans file before the were safed at the hard disk. So if there is any malware it will blocked before it is on your system.

The guard scans file which were used from the system, files which were working.
-----------
WebGuard has (in theory, anyway) the ability to catch malware before it is rendered by the browser (or whatever application is being filtered). This can save you from certain browser exploits such as malicious JavaScript or Flash.

http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&postID=351765&highlight=webguard#post351765


........Auto merged post: opel5 πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είναι ακριβώς έτσι η προστασία κατά spyware/adware του Antivir Premium δεν είναι του στυλ allow/deny όπως προσφέρουν άλλα antispyware. Απλώς στα definitions του free προσθέτονται και defininitions για να αναγνωρίζονται και τα spyware/adware εκτός από τα virus/trojan κτλ.
Άρα το ότι το Antivir free δεν έπιασε το AntivirusXP 2008 ήταν φυσιολογικό. Μιας και ξεκάθαρα σου λέει η Avira πως αν θες προστασία από spyware αγόρασε την premium έκδοση;)
Τώρα σε αυτό που λες πως τίποτα δεν προσφέρει 100% προστασία θα συμφωνήσω. Το antivirus είναι η τελευταία γράμμη άμυνας, υπάρχουν και άλλα μέτρα προστασίας του υπολογιστή μας πιο σημαντικά

? ? ? Στην ιδια εκδοση αναφερεσαι?

DaRk
16-08-08, 13:01
? ? ? Στην ιδια εκδοση αναφερεσαι?
Ναι στην ίδια έκδοση αναφέρομαι, απλώς την μία το έγραψα με το πρώτο κεφαλαίο και την άλλη με μικρο;)

opener
16-08-08, 13:16
Ναι στην ίδια έκδοση αναφέρομαι, απλώς την μία το έγραψα με το πρώτο κεφαλαίο και την άλλη με μικρο;)

Το ρωτησα γιατι δεν γνωριζω τι εννοεις με την φραση =
"Δεν είναι ακριβώς έτσι η προστασία κατά spyware/adware του Antivir Premium δεν είναι του στυλ allow/deny όπως προσφέρουν άλλα antispyware"
τι εχουν δηλαδη τα αλλα antispyware.

DaRk
16-08-08, 13:27
Τα προγράμματα τα οποία είναι μόνο για spyware/adware στα active defenses τους έχουν προστασίες όπως το μπλοκάρισμα BHO, cookies, εγκατάσταση services κτλ. Αυτές οι προστασίες δεν ξεχωρίζουν ποια από αυτά είναι spyware και ποια όχι και σε ρωτάνε να αποφασίσεις εσύ, όπως το UAC των Vista

opener
16-08-08, 14:05
@ DaRk,
Κατανοητο.Σε ευχαριστω για την απαντηση.

PERSEAS_MN
17-08-08, 11:53
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ AVAST ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ FORMAT ΣΤΟ PC ΠΟΥ !!!

manoulamou
17-08-08, 14:41
Να σταματησεις τα format με το παραμικρο
ακομη και για ενα rootkit δεν απαραιτητο!
Κουραζεις ασκοπα τους σκληρους και χανεις χρονο
και ισως αρχεια χωρις σοβαρο λογο!
Καλυτερα να προσεχουμε πού κανουμε κλικ
πού μπαινουμε και τι κατεβαζουμε/εγκαθιστουμε!!!;)

nnn
17-08-08, 17:56
Δεν είναι ακριβώς έτσι η προστασία κατά spyware/adware του Antivir Premium δεν είναι του στυλ allow/deny όπως προσφέρουν άλλα antispyware. Απλώς στα definitions του free προσθέτονται και defininitions για να αναγνωρίζονται και τα spyware/adware εκτός από τα virus/trojan κτλ.
Άρα το ότι το Antivir free δεν έπιασε το AntivirusXP 2008 ήταν φυσιολογικό. Μιας και ξεκάθαρα σου λέει η Avira πως αν θες προστασία από spyware αγόρασε την premium έκδοση;)
Τώρα σε αυτό που λες πως τίποτα δεν προσφέρει 100% προστασία θα συμφωνήσω. Το antivirus είναι η τελευταία γράμμη άμυνας, υπάρχουν και άλλα μέτρα προστασίας του υπολογιστή μας πιο σημαντικά


Φιλε nnn,
αν καταλαβα σωστα, ειχε την free edition, αν λοιπον το AntivirusXP 2008 ειναι spyware (τα οποια οπως αναφερει δεν τα ανιχνευει η free edition) πως θελεις να το βρει;

Ακομη η free edition δεν εχει WebGuard=




........Auto merged post: opel5 πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........



? ? ? Στην ιδια εκδοση αναφερεσαι?

Τις παλιές καλές εποχές τα antivirus έπιαναν τα πάντα, άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους.
Ακόμα και σε free edition έπρεπε να προειδοποιεί τον χρήστη, αλλιώς ας μην το δίνουν καν.
Ίσως ακούγομαι απόλυτος αλλά χρησιμοποιώ επί πληρωμή antivirus από τότε που βγήκαν σχεδόν και έχω συνηθίσει σε άλλο επίπεδο προστασίας.

crazy_sax
17-08-08, 19:36
1)παιδια τελικα πιο ειναι το πιο καλο antivirus για να βγαλω μια ακρη
2)εγω εχω το panda ,εχω xp sp3 (core to 2- 2.4 k 2gm ram)και βλεπω μια καθηστερηση στο πσ μου σε σχεση με πριν fsecyre,xp sp2.
εχετε να μου προτεινετε κατι?
ευχαριστω.

albatross
17-08-08, 20:05
Δεν υπάρχει το πιο καλο antivirus... υπάρχουν ενα σωρο παραμετροι που μπορει να καθιστουν ενα av καλυτερο για εμενα ενω για εσενα καποιο αλλο... Πάντως αν θελεις κατι free προτείνω avira, ενω αν αγορασεις, προτεινω ενα εκ των nod32 ή kaspersky...
Firewall προτεινω το comodo που αν και δωρεαν ειναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορουν...
Δυστυχως δε συνεργαζεται με το kaspersky (για την ακριβεια το kaspersky δε συνεργάζεται μαζι του). Επιπλεον εχει παρουσιασει προβληματα κατα την απεγκατασταση σε ορισμενους χρηστες - εγω ακομα δεν εχω καταφερει να δουλεψω την εκδοση 3 γιατι για κάποιο λογο (ισως καταλοιπα απο την προηγουμενη εκδοση) δεν καθεται καλα στο συστημα μου.

crazy_sax
17-08-08, 20:21
ευχαριστω
για το δευτερη ερωτηση τι λες ?

albatross
17-08-08, 20:27
Δεν μπορω να σου πω κατι πάνω σε αυτό γιατι δεν εχω δοκιμασει το panda. Σιγουρα δεν ειναι ολα ιδια, αν δεν εχει αλλάξει κάτι στο συστημα σου και δεν εχεις πιασει κανεναν ιο/malware πιθανοτατα η καθυστερηση οφειλεται στο νεο antivirus. Πάντως προσωπικά δε θα το επελεγα...

nnn
17-08-08, 20:30
Έχοντας και το τελευταίο Panda μπορώ να σου πω πως είναι σχετικά απαιτητικό σε πόρους και η λειτουργία firewall που έχει είναι προβληματική.

albatross
17-08-08, 20:43
btw, ένα καλό (σύμφωνα με κάποιες κριτικές) συμπληρωμα για av που υστερούν σε spyware/malware protection ειναι το threatfire.
http://www.threatfire.com/
http://fileforum.betanews.com/detail/ThreatFire/1187625434/1
το οποίο ειναι δωρεαν.

crazy_sax
17-08-08, 20:46
και η λειτουργία firewall που έχει είναι προβληματική.
να βαλω καπιο αλο firewall?τι προτινεις?
πριν ειχα και το kaspersky και ηταν χειροτερα τα πραγματα.


Δεν μπορω να σου πω κατι πάνω σε αυτό γιατι δεν εχω δοκιμασει το panda. Σιγουρα δεν ειναι ολα ιδια, αν δεν εχει αλλάξει κάτι στο συστημα σου και δεν εχεις πιασει κανεναν ιο/malware πιθανοτατα η καθυστερηση οφειλεται στο νεο antivirus. Πάντως προσωπικά δε θα το επελεγα...

ιο δεν εχω το εχω ψαξει αρκετα .
συντηρω το συστημα μου αρκετα συχνα(cleanup,defragment κτλπ)
η μονη αλλαγη ειναι αυτη
εχω xp sp3 (core to 2- 2.4 k 2gm ram)και βλεπω μια καθηστερηση στο πσ μου σε σχεση με πριν fsecyre,xp sp2.

nnn
17-08-08, 20:48
Εγώ στο laptop που το έχω έκλεισα την λειτουργία firewall που έχει και χρησιμοποιώ αυτό των vista.

flamelab
17-08-08, 20:48
1)Eάν είστε πίσω από Hardware Firewall, δηλαδή router (που έχει καλό firewall, ψάξτε για το δικό σας), είστε 90% καλυμμένοι
2)Εάν έχετε Windows Vista, δεν χρειάζεστε Software Firewall πρόσθετο, είναι παρα πολύ καλό αυτό του OS.
3)Εάν έχετε Windows XP, ρυθμίστε τις εξωτερικές συνδέσεις του ενσωματωμένου
4)Αλλιώς βάλτε το Comodo Firewall.
5)Ξεχάστε ότι υπάρχει ο Internet Explorer μια για πάντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.