PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

albatross
17-08-08, 20:53
Εγώ πάντως δεν εχω ενεργοποιησει το firewall του router... δεν ειναι λιγο μπελάς να το ρυθμίσεις; Βαριεμαι...:p αλλα θα το ψάξω...

crazy_sax
17-08-08, 20:57
1)Eάν είστε πίσω από Hardware Firewall, δηλαδή router (που έχει καλό firewall, ψάξτε για το δικό σας), είστε 90% καλυμμένοι
5)Ξεχάστε ότι υπάρχει ο Internet Explorer μια για πάντα.
1)exv to linksys wag 200
5)εχω firefox 3.1

nnn
17-08-08, 20:58
Δεν αρκεί το hardware firewall αν και πρέπει να είναι πάντα ενεργό.

opener
17-08-08, 21:28
Τις παλιές καλές εποχές τα antivirus έπιαναν τα πάντα, άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους.
Ακόμα και σε free edition έπρεπε να προειδοποιεί τον χρήστη, αλλιώς ας μην το δίνουν καν.
Ίσως ακούγομαι απόλυτος αλλά χρησιμοποιώ επί πληρωμή antivirus από τότε που βγήκαν σχεδόν και έχω συνηθίσει σε άλλο επίπεδο προστασίας.

Οπως το λες ειναι, παλια τα antivirus λειτουργουσαν ετσι, ομως και εσυ το γνωριζεις οτι τα πραγματα αλλαξαν απο την στιγμη που εγινε ο διαχωρισμος antivirus-antispyware.


Οταν δινουν κατι δωρεαν δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να απαιτησει "δεν μου φτανει αυτο που μου χαριζεις, θελω να εχει και αλλα".
Αν θελει το παιρνει οπως ειναι αλλιως το απορριπτει, απαιτησεις να του δωσουν αυτο που θελει αυτος τις θεωρω παραλογες.

Σχετικα με την προειδοποιηση που λες, νομιζω οτι εισαι αδικος.
Μα τι αλλη προειδοποιηση θελεις απο την στιγμη που υπαρχει στην ιστοσελιδα τους ενημερωση για το τι συγκεκριμενα κανει η καθε εκδοση που διαθετουν;
Ο καθενας το μονο που εχει να κανει ειναι να διαβασει, να κρινει ποια εκδοση τον καλυπτει και μετα να εγκαταστησει αυτη που νομιζει.
Για εμενα παραλογος ειναι ακομη αυτος που βαζει ενα προγραμμα προστασιας χωρις να εχει ενημερωθει γι' αυτο (τουλαχιστον για τα βασικα) και υστερα να προσπαθει να ανακαλυψει (αν και πολλοι δεν το κανουν ουτε αυτο) απο τι τον προστατευει και απο τι οχι.

nnn
17-08-08, 21:32
Προειδοποίηση πως κάτι πάει να μπει στο σύστημα και ας μην το καθαρίζει στην free έκδοση, πόσος κόσμος νομίζεις διαβάζει τα χαρακτηριστικά τους ?

opener
17-08-08, 21:56
Προειδοποίηση πως κάτι πάει να μπει στο σύστημα και ας μην το καθαρίζει στην free έκδοση, πόσος κόσμος νομίζεις διαβάζει τα χαρακτηριστικά τους ?

Φιλε nnn δεν ειμαι ειδικος, αλλα πως να σε προειδοποιησει το free οταν εχει definitions/engine μονο για virus και οχι για spyware (η το αντιθετο)?
Πως να σε προειδοποιησει για κατι που (απο κατασκευης) δεν το ανιχνευει?

Για το δευτερο, ναι ετσι νομιζω και εγω οτι ειναι, τα διαβαζουν λιγοι.

crazy_sax
17-08-08, 22:46
λοιπον για να ανακεφαλαιωσουμε
1)αφου εχω το panda απενεργοποιω το firewall του, κ εχω ανιχτω των windows k toy linksys wag 200,σωστα? ή βαζω το komodo?
2)γιατι διαβασα κατι προβληματα με τον firefox βαζω τον 2 ή τον 3.1?
3)για spyware εχω το spybot sd ή το βγαζω κ αφηνω του panda?(ειναι καλο?)
ευχαριστω οσους μου απαντησαν πριν κ θα μου απαντησουν κ εδω.

crypter
17-08-08, 22:49
2)γιατι διαβασα κατι προβληματα με τον firefox βαζω τον 2 ή τον 3.1?
τον 3.1 μπορεις να βαλεις, τα προβληματα ειναι σπανια

3)για spyware εχω το spybot sd ή το βγαζω κ αφηνω του panda?(ειναι καλο?)
ασε το s&d για περιστασιακο scan στους δισκους σου

Athanasios
18-08-08, 02:06
ZoneAlarm Security Suite

Είναι Firewall + Antivirus + Antispyware, το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο.

giorgosts
18-08-08, 02:52
Δεν αρκεί το hardware firewall αν και πρέπει να είναι πάντα ενεργό.
Γιατί;
1. Εφ' όσον δεν ανήκει στο pc δεν μπορεί να παραβιαστεί από λογισμικό που προσπαθεί να τρέξει εκεί, σε αντίθεση με το software firewall, το οποίο μπορεί πάντα να ανοίξει μέσω εντολής από το malware.

2. Το personal firewall δημιουργεί προβλήματα σε εμάς που τρέχουμε σαν περιορισμένοι χρήστες, γιατί το ίδιο τρέχει σαν administrator. Μου έτυχε περίπτωση standalone πρόγραμμα να ανοίξει τρύπα στο f-secure, που με τον windows firewall δεν θα άνοιγε με τίποτε.

nnn
18-08-08, 10:44
Γιατί;
1. Εφ' όσον δεν ανήκει στο pc δεν μπορεί να παραβιαστεί από λογισμικό που προσπαθεί να τρέξει εκεί, σε αντίθεση με το software firewall, το οποίο μπορεί πάντα να ανοίξει μέσω εντολής από το malware.

2. Το personal firewall δημιουργεί προβλήματα σε εμάς που τρέχουμε σαν περιορισμένοι χρήστες, γιατί το ίδιο τρέχει σαν administrator. Μου έτυχε περίπτωση standalone πρόγραμμα να ανοίξει τρύπα στο f-secure, που με τον windows firewall δεν θα άνοιγε με τίποτε.
Ένα καλό software firewall πάντα χρειάζεται, και τόσα χρόνια έχει αποδείξει την αξία του, μιλώντας από προσωπική εμπειρία/χρήση.

crazy_sax
18-08-08, 14:58
1)αφου εχω το panda απενεργοποιω το firewall του, κ εχω ανoιχτo των windows k toy linksys wag 200,σωστα?
για να μπορεσω να βγαλω ακρη κ εγω που δεν το κατεχω το αθλημα αυτο που λεω παραπανω ειναι σωστο?

neeklia
18-08-08, 15:15
για να μπορεσω να βγαλω ακρη κ εγω που δεν το κατεχω το αθλημα αυτο που λεω παραπανω ειναι σωστο?

Κλείνεις των Windows, και ανοίγεις του Panda και του Linksys

Athanasios
18-08-08, 16:46
Ένα καλό software firewall πάντα χρειάζεται, και τόσα χρόνια έχει αποδείξει την αξία του, μιλώντας από προσωπική εμπειρία/χρήση.
Όντως, συμφωνώ απόλυτα. 'Αλλωστε, με βάση τα σημερινά pcs και την υπολογιστική τους δύναμη, τα περισσότερα software firewalls δεν επιβαρύνουν το μηχάνημα.

flamelab
18-08-08, 16:47
Όντως, συμφωνώ απόλυτα. 'Αλλωστε, με βάση τα σημερινά pcs και την υπολογιστική τους δύναμη, τα περισσότερα software firewalls δεν επιβαρύνουν το μηχάνημα.

Δεν έχει να κανει με υπολογιστική δύναμη, αλλά με τον σκληρό δίσκο. Εάν ο δίσκος είναι αργός (αργά RPM/χαμηλή ταχύτητα seek), βράσ'το το firewall/antivirus/antispyware/antiκαταθλιπτικό.

nnn
18-08-08, 16:51
Στην σημερινή εποχή, με εξαίρεση κάτι παλαιολιθικούς δίσκους laptop δεν έχει νόημα να μιλάμε για πόρους συστήματος και ταχύτητες δίσκων.

Hunter 85
23-08-08, 14:44
Στην σημερινή εποχή, με εξαίρεση κάτι παλαιολιθικούς δίσκους laptop δεν έχει νόημα να μιλάμε για πόρους συστήματος και ταχύτητες δίσκων.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :cool:

da59190
23-08-08, 15:06
Στην σημερινή εποχή, με εξαίρεση κάτι παλαιολιθικούς δίσκους laptop δεν έχει νόημα να μιλάμε για πόρους συστήματος και ταχύτητες δίσκων.

Κι όμως, η αδιάκοπη απαίτηση των περισσοτέρων για έστω και 1/10 του δευτερολέπτου ταχύτερη αντίδραση του συστήματος, οδηγεί στην εξέταση και αυτών. :)

giorgosts
23-08-08, 18:36
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :cool:

Μπορεί να έχεις πολύ καιρό να δεις πως πάει το pc χωρίς. Σαν να είχες φορτωμένο αυτοκίνητο και τους άφησες.

Hunter 85
23-08-08, 21:03
Μπορεί να έχεις πολύ καιρό να δεις πως πάει το pc χωρίς. Σαν να είχες φορτωμένο αυτοκίνητο και τους άφησες.

Σε Windows δεν θα δοκίμαζα, καλυτερα κατι ελφρύ παρα καθόλου
Και μην δω πάλι καμια πρόταση, άσχετη με το θέμα! Μιλάω γιατι βλέπω οτι έχεις πιγκουίνο....

giorgosts
23-08-08, 21:46
Σε Windows δεν θα δοκίμαζα, καλυτερα κατι ελφρύ παρα καθόλου Και μην δω πάλι καμια πρόταση, άσχετη με το θέμα! Μιλάω γιατι βλέπω οτι έχεις πιγκουίνο....

Εσύ χάνεις, και στα δύο. (Γιατί δεν δοκιμάζεις πιγκουΐνο, ή/και windows χωρίς antivirus (http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=2261552#post2261552))

Διάβασε αυτό, και μετά αποφασίζεις αν αυτή η πρόταση είναι άσχετη με το θέμα: http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456992.aspx

manoulamou
23-08-08, 21:50
Windows χωρις antivirus και
με απενεργοποιημενο το δικο τους security center?
:hmm:

giorgosts
23-08-08, 21:52
Windows χωρις antivirus και
με απενεργοποιημενο το δικο τους security center?
:hmm:

Όχι το security center, τις προειδοποιήσεις ότι δεν πρέπει να τρέχεις windows χωρίς antivirus, και ότι οι αυτόματες ενημερώσεις πρέπει να είναι ON. Το firewall των windows κανονικά ενεργοποιημένο.

Πίνακας Ελέγχου>Λογαριασμοί Χρηστών>Δημιουργία νέου χρήστη>Χρήστης με περιορισμούς. Σταματά το 99.99% των γνωστών ιών. (και των σκουπιδοCD, σκουπιδοϊστοσελίδων, σκουπιδοδιαφημίσεων, κλπ)

(Η κύρια αιτία που τα Mac και το Linux δεν έχουν ιούς, είναι ότι δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση προγραμμάτων σε κανονική λειτουργία).

crypter
23-08-08, 22:41
(Η κύρια αιτία που τα Mac και το Linux δεν έχουν ιούς, είναι ότι δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση προγραμμάτων σε κανονική λειτουργία).
αυτο δεν ακυρωνεται τωρα πια στα vista με το UAC; (εφοσον ο ασχετος χρηστης δεν το απενεργοποιησει :p)

Simpleton
23-08-08, 23:19
αυτο δεν ακυρωνεται τωρα πια στα vista με το UAC; (εφοσον ο ασχετος χρηστης δεν το απενεργοποιησει :p)

Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί χρήστες το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να το απενεργοποιήσουν, πολλές φορές δυστυχώς χωρίς να γνωρίζουν τις πιθανές συνέπειες. Ξεφορτώνονται τα εκνευριστικά παραθυράκια επιβεβαίωσης και μετά από λίγο καιρό τρέχουν στις υπέρβαρες σουίτες ασφαλείας γιατί ο «άχρηστος» υπολογιστής «κόλλησε διάφορα».

giorgosts
23-08-08, 23:23
αυτο δεν ακυρωνεται τωρα πια στα vista με το UAC; (εφοσον ο ασχετος χρηστης δεν το απενεργοποιησει :p)

UAC από περιορισμένο χρήστη όμως. όχι θέλετε, μπλα-μπλα, για να πατήσεις Nαι,

Κανονικό "Εκτέλεση Ως" Username/Password

Hunter 85
23-08-08, 23:25
Όχι το security center, τις προειδοποιήσεις ότι δεν πρέπει να τρέχεις windows χωρίς antivirus, και ότι οι αυτόματες ενημερώσεις πρέπει να είναι ON. Το firewall των windows κανονικά ενεργοποιημένο.

Πίνακας Ελέγχου>Λογαριασμοί Χρηστών>Δημιουργία νέου χρήστη>Χρήστης με περιορισμούς. Σταματά το 99.99% των γνωστών ιών. (και των σκουπιδοCD, σκουπιδοϊστοσελίδων, σκουπιδοδιαφημίσεων, κλπ)

(Η κύρια αιτία που τα Mac και το Linux δεν έχουν ιούς, είναι ότι δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση προγραμμάτων σε κανονική λειτουργία).

Οφείλω να ομολογήσω οτι με κόλλησες απέναντι Δεν είμαι ψαγμένος, άλλωστε το εχω πει πολλάκις αλλά επειδή ακριβώς δεν είμαι δεν ψάχνομαι.
Τωρα όσο αφορά το linux είχα εγκατεστημένο το ubuntu αλλά δεν με ενθουσίασε. το απεγκατέστησα χωρίς όμως να μην αναγνωρίζω οτι είναι μια χαρα! (Ας είναι καλά ο ο flamelab και οι οδηγίες του)

Θεωρώ αυτό που προείπα οτι χίλιες φορές κάτι ελαφρύ παρα καθόλου είναι μια καλή λύση. Και βέβαια προσοχή

giorgosts
23-08-08, 23:29
Οφείλω να ομολογήσω οτι με κόλλησες απέναντι Δεν είμαι ψαγμένος, άλλωστε το εχω πει πολλάκις αλλά επειδή ακριβώς δεν είμαι δεν ψάχνομαι.
Τωρα όσο αφορά το linux είχα εγκατεστημένο το ubuntu αλλά δεν με ενθουσίασε. το απεγκατέστησα χωρίς όμως να μην αναγνωρίζω οτι είναι μια χαρα! (Ας είναι καλά ο ο flamelab και οι οδηγίες του)

Θεωρώ αυτό που προείπα οτι χίλιες φορές κάτι ελαφρύ παρα καθόλου είναι μια καλή λύση. Και βέβαια προσοχή

Πές ότι είσαι με περιορισμένο χρήστη και κάνεις διπλό κλικ ένα .exe Θα πάρεις έναν κακόηχο ήχο και ένα μύνημα "Operation not permitted"

Τι κάνεις; Δεξί κλικ, "Εκτέλεση Ως" διαλέγεις χρήστη με διαχειριστικά δικαιώματα, User/Pass και μετά παίζει.

Hunter 85
24-08-08, 14:46
Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί χρήστες το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να το απενεργοποιήσουν, πολλές φορές δυστυχώς χωρίς να γνωρίζουν τις πιθανές συνέπειες. Ξεφορτώνονται τα εκνευριστικά παραθυράκια επιβεβαίωσης και μετά από λίγο καιρό τρέχουν στις υπέρβαρες σουίτες ασφαλείας γιατί ο «άχρηστος» υπολογιστής «κόλλησε διάφορα».

Θα συμφωνήσω οτι οι σουίτες ασφαλείας είναι βαριές. 'Ομως για έναν απλό χρήστη που ξέρει που μπάινει τον καλύπτουν και ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος του.

dpa2006
25-08-08, 14:58
καλησπέρα στο φόρουμ.
φίλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με antivirus 2008,το pest patrol που έχει εγκατεστημένο το αφαίρεσε,αλλα δεν μπορει να δει καμία σελίδα απο εταιριες antivirus και antispyware :(:symantec,kaspersky,eset,lavasoft,spybot κλπ.
καμία ιδέα? μήπως διαθέτουμε κάποιο σχετικό νήμα?
ευχαριστω εκ'των για τις απαντήσεις σας!:)
ps:ελπίζω να μην ειμαι offtopic:hmm:

crypter
25-08-08, 15:06
καλησπέρα στο φόρουμ.
φίλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με antivirus 2008,το pest patrol που έχει εγκατεστημένο το αφαίρεσε,αλλα δεν μπορει να δει καμία σελίδα απο εταιριες antivirus και antispyware :(:symantec,kaspersky,eset,lavasoft,spybot κλπ.
καμία ιδέα? μήπως διαθέτουμε κάποιο σχετικό νήμα?
ευχαριστω εκ'των για τις απαντήσεις σας!:)
ps:ελπίζω να μην ειμαι offtopic:hmm:

δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214514) για να προσπαθησεις να το αντιμετωπισεις πληρως, μιας και κατι θα εχει μεινει

alala321
25-08-08, 18:02
καλησπέρα στο φόρουμ.
φίλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με antivirus 2008,το pest patrol που έχει εγκατεστημένο το αφαίρεσε,αλλα δεν μπορει να δει καμία σελίδα απο εταιριες antivirus και antispyware :(:symantec,kaspersky,eset,lavasoft,spybot κλπ.
καμία ιδέα? μήπως διαθέτουμε κάποιο σχετικό νήμα?
ευχαριστω εκ'των για τις απαντήσεις σας!:)
ps:ελπίζω να μην ειμαι offtopic:hmm:

Για να σιγουρευτείς ότι αφαιρέθηκε, δοκίμασε με κάποιο από Superantispyware, Mbam, AVG...
Αν δεν μπαινει σε συγκεκριμένες σελίδες ισως πειράχτηκε το αρχειο HOSTS που βρίσκεται στο directory: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
Κάνε το αρχείο HOSTS να μην είναι read-only και μετά με έναν text-editor σβήσε τα πάντα εκτός από τη γραμμή: 127.0.0.1 localhost
Μετά το σώζεις και το ξανακάνεις read-only. Aν θες έπειτα να εμπλουτίσεις το αρχείο HOSTS ώστε να κοβει σαβούρα, μπορεις μέσω του MVPS host ή του Spybot Immunization

dpa2006
26-08-08, 19:41
Για να σιγουρευτείς ότι αφαιρέθηκε, δοκίμασε με κάποιο από Superantispyware, Mbam, AVG...
Αν δεν μπαινει σε συγκεκριμένες σελίδες ισως πειράχτηκε το αρχειο HOSTS που βρίσκεται στο directory: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
Κάνε το αρχείο HOSTS να μην είναι read-only και μετά με έναν text-editor σβήσε τα πάντα εκτός από τη γραμμή: 127.0.0.1 localhost
Μετά το σώζεις και το ξανακάνεις read-only. Aν θες έπειτα να εμπλουτίσεις το αρχείο HOSTS ώστε να κοβει σαβούρα, μπορεις μέσω του MVPS host ή του Spybot Immunization

ευχαριστώ για την απάντηση,προς τα εκει προσανατολιζομουν κι εγω σχετικά με την αδυναμια να δει τις σελιδες αυτες.εχει το F-Secure 5.x ως antivirus και δεν θα ηθελα να το αντικαταστησω,αλλα το θεωρω αρκετα παλιο σαν εκδοση.με την πρωτη ευκαιρια θα το αναβαθμισω και αν δεν βρει τιποτα,θα δοκιμασω AVG.
βεβαια εκτος απο τις παραπανω σελιδες δεν μπορουσαν να κανουν Live update τοσο το F-Secure οσο και τα spybot,adaware και pest patrol.ευτυχως που η βαση δεδομενων του pest patrol το επιασε...,ελπίζω να μην ξεφυγε κανενα άλλο...:hmm:
αλλιως θα σκαναρω το σκληρο σε αλλο pc με ενημερωμενα antivirus και antispyware προγράματα.
δεν θυμάμαι αν του εχω βαλει το spyware blaster...:hmm:,το κακο ειναι οτι δεν αναβαθμιζει κανενα προγραμμα...,:down:
και μετα αντε να σωσεις το pc...:p

vavis
26-08-08, 20:54
ευχαριστώ για την απάντηση,προς τα εκει προσανατολιζομουν κι εγω σχετικά με την αδυναμια να δει τις σελιδες αυτες.εχει το F-Secure 5.x ως antivirus και δεν θα ηθελα να το αντικαταστησω,αλλα το θεωρω αρκετα παλιο σαν εκδοση.με την πρωτη ευκαιρια θα το αναβαθμισω και αν δεν βρει τιποτα,θα δοκιμασω AVG.
βεβαια εκτος απο τις παραπανω σελιδες δεν μπορουσαν να κανουν Live update τοσο το F-Secure οσο και τα spybot,adaware και pest patrol.ευτυχως που η βαση δεδομενων του pest patrol το επιασε...,ελπίζω να μην ξεφυγε κανενα άλλο...:hmm:
αλλιως θα σκαναρω το σκληρο σε αλλο pc με ενημερωμενα antivirus και antispyware προγράματα.
δεν θυμάμαι αν του εχω βαλει το spyware blaster...:hmm:,το κακο ειναι οτι δεν αναβαθμιζει κανενα προγραμμα...,:down:
και μετα αντε να σωσεις το pc...:p

δεν χρειαζεται να απεγκαταστησεις τιποτε..!
πηγαινε ΕΔΩ (http://www.freedrweb.com/cureit/) και κατεβασε το FREE Dr.Web CureIt! Utility,
το τρεχεις χωρις εγκατασταση !! και οτι υπαρχει θα καθαριστει..!;)

dpa2006
27-08-08, 15:24
δεν χρειαζεται να απεγκαταστησεις τιποτε..!
πηγαινε ΕΔΩ (http://www.freedrweb.com/cureit/) και κατεβασε το FREE Dr.Web CureIt! Utility,
το τρεχεις χωρις εγκατασταση !! και οτι υπαρχει θα καθαριστει..!;)
ευχαριστω φίλε μου :respekt:
να΄σαι καλά!:oneup:

CatMarg
28-08-08, 21:57
δεν χρειαζεται να απεγκαταστησεις τιποτε..!
πηγαινε ΕΔΩ (http://www.freedrweb.com/cureit/) και κατεβασε το FREE Dr.Web CureIt! Utility,
το τρεχεις χωρις εγκατασταση !! και οτι υπαρχει θα καθαριστει..!;)Κι'εγω σ'ευχαριστώ!Τέλειο!:oneup:

da59190
28-08-08, 22:11
Thanks vavis:oneup:

crazy_sax
28-08-08, 22:43
ενα ευχαριστω και απο εμενα vavis:oneup:

vavis
29-08-08, 11:16
crazy_sax, da59190, CatMarg, dpa2006,
παρακαλώ. :)
( στην ουσια, το site ADSLgr θα πρεπει να ευχαριστουμε ολοι !) :rockon:

da59190
29-08-08, 11:23
...................................
( στην ουσια, το site ADSLgr θα πρεπει να ευχαριστουμε ολοι !) :rockon:

Είναι αυτονόητο .......... :oneup:

dpa2006
29-08-08, 22:18
crazy_sax, da59190, CatMarg, dpa2006,
παρακαλώ. :)
( στην ουσια, το site ADSLgr θα πρεπει να ευχαριστουμε ολοι !) :rockon:

ασφαλώ και ευχαριστούμε το adslgr!:):oneup:

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

nexus31
31-08-08, 23:39
Εγω εχω το NORTON δεν εχω κανενα προβλημα μπορει να ειναι βαρη αλλα κανει δουλεια!!!! με εχει σωσει πολλες φορες:oneup::oneup:

joeyGR
01-09-08, 00:38
Εγω εχω το NORTON δεν εχω κανενα προβλημα μπορει να ειναι βαρη αλλα κανει δουλεια!!!! με εχει σωσει πολλες φορες:oneup::oneup:

εχεις δοκιμασει αλλο free antivirus, σου προτεινω να κανεις μια αλλαγη επειγοντως και να scannareis ξανα!

zeta
01-09-08, 00:46
παιδιά καλησπέρα
ξανασκεφτείτε το για το νορτον...
μην το εμπιστεύεστε, δεν ειναι οτι καλυτερο.

DaRk
01-09-08, 02:17
Από άποψη αποτελεσματικότητας μια χαρά είναι το norton στις τελευταίες του εκδόσεις.
Αλλά βέβαια είναι πολύ κακογραμμένο και βαρύ:down:

Mouse Potato
01-09-08, 02:18
Εγω δεν έχω κανένα :what::cool:

atheos71
01-09-08, 02:43
Από άποψη αποτελεσματικότητας μια χαρά είναι το norton στις τελευταίες του εκδόσεις.
Αλλά βέβαια είναι πολύ κακογραμμένο και βαρύ:down:

Πάντα κακογραμμένο ήταν...

Hunter 85
01-09-08, 06:26
Πάντως εγω είδα ενα pc φίλου που σε συνδιασμό Norton, Antisryware και κάποιο άλλο δεν είχε κολλήσει κάτι.
Ο ίδιος όλα τα χρόνια το χρησιμοποιεί και (λόγω της εργασίας του->μηχανολόγος σε μεγάλο φορέα Μεταφορών) και της πληθώρας προγραμμάτων (εταιρικό της δουλείας κλπ) δεν έχει κολλησει κάτι.

Μπορώ να πω οτι ίσα ισα οτι εχω πάρει απο το pc του ήταν "καθαρό".Αντίθετα απο άλλους με κάποιες πολυδιαφημισμένες προτάσεις, εμπορικές και free, έχω αποκομίσει απο σκουλήκια (worms) εως δουρειους ίππους (troyans).

Oπότε ποια δεν πιστέυω περι καλού. Υπάρχουν τόσοι πολλοί ιοι, όπου ολά λίγο πολύ τα ίδια κάνουν.!
Είναι καθαρά θέμα προσοχής.

manoulamou
01-09-08, 08:44
Εαν βασιζεσαι μονο στα software μετρα προστασιας, εισαι χαμενος απο χερι...
Η προληψη ειναι το βασικοτερο, γιατι συνεχως βγαινουν καινουργιοι ιοι κλπ
Οσο σωστα και να ρυθμισεις ενα antivirus κοκ
παντα ή θα ξεφυγει κατι ή θα εχεις συνεχως false alarms ...
Προσεχουμε που μπαινουμε και τι εγκαθιστουμε,
κανουμε τακτικα ενημερωσεις και σκαναρισματα!

AGGANIS
01-09-08, 10:57
Καλο ειναι το Kaspersky αλλα λιγακι βαρυ.
Επισης καλο ειναι και το NOD32

@ ADSLgr.com All rights reserved.