PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

xolloth
24-10-08, 06:46
To mamutu δεν είναι κάτι -περίπου- ανάλογο με το threatfire ? :hmm:
Προστασία βασισμένη στην ανάλυση συμπεριφοράς.......
ναι κατι παρεμφερες.

ironfist
24-10-08, 12:59
ναι κατι παρεμφερες.

Έχει το spyware Doctor που χρησιμοποιώ,ενσωματωμένο το behavior Guard που βασίζεται στο threat fire.
Πάντως με τον ρυθμό που εξελίσσονται οι απειλές, πιστεύω πως πράγματι, ένα πρόγραμμα που λειτουργεί με αυτή την φιλοσοφία είναι απαραίτητο συμπλήρωμα σε προγράμματα που βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε signatures.

opener
24-10-08, 13:15
Έχει το spyware Doctor που χρησιμοποιώ,ενσωματωμένο το behavior Guard που βασίζεται στο threat fire.
Πάντως με τον ρυθμό που εξελίσσονται οι απειλές, πιστεύω πως πράγματι, ένα πρόγραμμα που λειτουργεί με αυτή την φιλοσοφία είναι απαραίτητο συμπλήρωμα σε προγράμματα που βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε signatures.

Νομιζω οτι τα περισσοτερα antivirus δεν βασιζονται σχεδον αποκλειστικα σε signatures αλλα και σε heuristic analysis
http://www.viruslist.com/en/viruses/glossary?glossid=189210535

Εχω την εντυπωση οτι και το behavior Guard και το threat fire ειναι το ιδιο πραγμα = heuristic analysis.

ironfist
24-10-08, 13:56
Νομιζω οτι τα περισσοτερα antivirus δεν βασιζονται σχεδον αποκλειστικα σε signatures αλλα και σε heuristics.

Επειδη δεν το γνωριζω το threat fire, ειναι κατι το διαφορετικο απο τα heuristics?

Nαι, αλλά χρειάζονται μια βάση heuristics signatures με τον κώδικα και τις λειτουργίες γνωστών απειλών,για την σύγκριση των ύποπτων αρχείων. (αν κάνω λάθος κάποιος πιο ψαγμένος ας με διορθώσει)
To threatfire (λογικά και το mamutu) λειτουργούν παρακολουθώντας και αναλύοντας συμπεριφορές ανεξάρτητα από υπογραφές.
http://www.virus.gr/forum/index.php?topic=1664.0
Behavior blockers
(http://antivirus.about.com/b/2006/09/06/what-is-behavior-blocking.htm)

opener
24-10-08, 14:07
Nαι, αλλά χρειάζονται μια βάση heuristics signatures με τον κώδικα και τις λειτουργίες γνωστών απειλών,για την σύγκριση των ύποπτων αρχείων. (αν κάνω λάθος κάποιος πιο ψαγμένος ας με διορθώσει)
To threatfire (λογικά και το mamutu) λειτουργούν παρακολουθώντας και αναλύοντας συμπεριφορές ανεξάρτητα από υπογραφές. ...

Νομιζω οτι και η heuristic analysis το ιδιο κανει =


... Heuristic analysis is a method employed by many computer antivirus programs designed to detect previously unknown computer viruses, as well as new variants of viruses already in the wild..
How it works....
http://en.wikipedia.org/wiki/Heuristic_analysis



.. Traditionally, antivirus software relies upon signatures to identify malware. This can be very effective, but cannot defend against malware unless samples have already been obtained and signatures generated. Because of this, signature-based approaches are not effective against zero-day viruses.

Most modern antivirus software still use signatures, but also carries out other types of analysis...
http://en.wikipedia.org/wiki/Zero_day_virus


Zero-Day Attack - Heuristics and Signatures software from ESET
http://www.eset.com/products/threatsense.php

ironfist
26-10-08, 00:58
Νομιζω οτι και η heuristic analysis το ιδιο κανει =


Νομιζω οτι και η heuristic analysis το ιδιο κανει =

Από το λινκ που έδωσες ( http://en.wikipedia.org/wiki/Heuristic_analysis )

Since heuristic analysis mostly operates on the basis of past experience (by comparing the suspicious file to the code and functions of known viruses), it is likely to miss new viruses that contain previously unknown code or methods of operation not found in any known viruses

Γι αυτό λέω πως η τεχνολογία που χρησιμοποιεί το threatfire (από όσα είδα στο λινκ του φίλου xolloth και το mamutu) είναι διαφορετική.Πόσο διαφορετική δεν ξέρω, πάντως αυτό διατείνονται

http://www.threatfire.com/faqs/

Επειδή μου κίνησε περαιτέρω το ενδιαφέρον...

In vastly simplified terms, heuristics inspects the CODE of a file and tries to guess what that code does, and/or checks it for similarities with already known malware to detect new variants.A behavior blocker monitors the ACTIONS performed by a program in real-time, and steps in when it detects potentially malicious behavior. There is a grey area between the two, as some AVs' heuristics are somewhat behavior-blocker-like (using emulation)

και μια ενδιαφέρουσα σύγκριση-δοκιμή με τα AV, πάνω σε πραγματικό περιστατικό.
άρθρο (http://seriousblogging.com/daemon/4846/Targeted+attacks+in+France%3B+and+a+Winword+exploit.html)

opener
26-10-08, 08:16
...
Γι αυτό λέω πως η τεχνολογία που χρησιμοποιεί το threatfire (από όσα είδα στο λινκ του φίλου xolloth και το mamutu) είναι διαφορετική.Πόσο διαφορετική δεν ξέρω, πάντως αυτό διατείνονται
....
και μια ενδιαφέρουσα σύγκριση-δοκιμή με τα AV, πάνω σε πραγματικό περιστατικό.
άρθρο (http://seriousblogging.com/daemon/4846/Targeted+attacks+in+France%3B+and+a+Winword+exploit.html)

Ισως να ειναι ετσι τα πραγματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η καθε εταιρεια γραφει οτι αυτη ειναι η καλυτερη και υποστηριζει τα δικα της προιοντα.
Η αξιοπιστια παλι των διαφορων ανεξαρτητων ( ; ) ερευνητων ειναι και αυτη υπο συζητηση, οποτε απο την στιγμη που δεν ειμαι ειδικος, δεν μπορω να ξερω και γι' αυτο εγραφα στο μηνυμα μου "νομιζω".

Ακομη και στο παραπανω αρθρο, ο συντακτης του γραφει =


... The attack consisted of a Word document, transmitted by e-mail to a small set of users. The files didn't appear malicious, and even Virustotal isn't able to make its mind up:...

Και διερωτωμαι: "Γιατι βρε φιλε γραφεις οτι το Virustotal δεν δεν ειναι ικανο να βγαλει συμπερασμα, δεν αυτοαναιρεισαι, απο την στιγμη που ακριβως απο κατω, στην λιστα του Virustotal υπαρχουν τα παρακατω;" =


..
AntiVir 7.6.0.5 2007.09.07 DR/OLE.HiddenEXE.Gen
McAfee 5115 2007.09.07 Exploit-MSOffice.b
Webwasher-Gateway 6.0.1 2007.09.07 Trojan.OLE.HiddenEXE.Gen
...

ironfist
26-10-08, 13:13
Ισως να ειναι ετσι τα πραγματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η καθε εταιρεια γραφει οτι αυτη ειναι η καλυτερη και υποστηριζει τα δικα της προιοντα.
Η αξιοπιστια παλι των διαφορων ανεξαρτητων ( ; ) ερευνητων ειναι και αυτη υπο συζητηση, οποτε απο την στιγμη που δεν ειμαι ειδικος, δεν μπορω να ξερω και γι' αυτο εγραφα στο μηνυμα μου "νομιζω".
Και διερωτωμαι: "Γιατι βρε φιλε γραφεις οτι το Virustotal δεν δεν ειναι ικανο να βγαλει συμπερασμα, δεν αυτοαναιρεισαι, απο την στιγμη που ακριβως απο κατω, στην λιστα του Virustotal υπαρχουν τα παρακατω;" =

Εγώ βασικά μένω στο σχόλιο πως υπάρχει μια γκρίζα περιοχή ανάμεσα στην λειτουργία των heuristics και των behavior blockers.
Από την άλλη τα reports από τα AV τα έψαξα στο ιντερνετ και αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν το σταματάνε, απλά προτείνουν ειδικά removal tools ή ολόκληρα κατεβατά από actions για την αφαίρεση του. Π.χ:
http://www.sophos.com/support/disinfection/trojan.html

Και το θέμα είναι πως το άφηναν/αφήνουν (:hmm:) να εκτελεστεί...

While this looks much better, it is of less help than it seems to be. Most of the AV solutions you see triggering above are generally deployed as gateway solutions - just because they respond more strictly to for example packed files. The majority of AV deployed on desktops did not trigger.

Ούτε εγώ είμαι ειδικός, όμως από όσα έχω διαβάσει, τείνω να πιστέψω πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην τεχνολογία που χρησιμοποιούν και την αποτελεσματικότητα να ανιχνεύουν και κυρίως να μποκάρουν πιθανές απειλές.
Οσο για τους ανεξάρτητους ερευνητές, βασικά δεν ασχολούμαι όταν οι αναφορές τους καταλήγουν "προτείνουμε το τάδε...." .
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάνε συνολικά για τα AV και δεν είναι αφοριστικοί, απλά αναφέρουν τι υπέπεσε στην αντίληψη τους, οπότε δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω.Με την ίδια λογική μπορούμε να φτιάξουμε σενάρια συνωμοσιολογίας και για το av-comparatives.org (που οι περισσότεροι που ενδιαφερόμαστε λίγο παραπάνω παρακολουθούμε).
Υ.Γ
(αν το behavior Guard-Threatfire δεν προσφέροταν από το spyware doctor και δεν έψαχνα από περιέργεια να δω τι ρόλο βαράει, το πιο πιθανό να μην είχα ακούσει μέχρι τώρα για την ύπαρξη του)
Γι αυτό και παρέθεσα όλα αυτά τα λινκ, τις περιγραφές, κλπ.
Για συζήτηση,σχολιασμό και αν κανείς γνωρίζει περισσότερα και μπορεί να μας διαφωτίσει, καλοδεχούμενος :)
(Πάντως μια εξτρα προστασία δεν εβλαψε ποτέ κανέναν).

giorgosts
26-10-08, 13:40
Και το θέμα είναι πως το άφηναν/αφήνουν (:hmm:) να εκτελεστεί...

1. Ποιό απλό δεν είναι να ορίσουμε no-execute στους φακέλους που κατεβαίνουν τα δεδομένα από το internet; (όπως το temporary internet files)
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456977.aspx
http://i.technet.microsoft.com/Bb456977.acl(en-us,TechNet.10).gif




2. Μιλάς λες και ορίζει άλλος το μηχάνημά σου, και όχι εσύ ο ίδιος.



(Πάντως μια εξτρα προστασία δεν εβλαψε ποτέ κανέναν).
My point exactly

HWORANG67
26-10-08, 13:58
χρησιμοποιώ nod 32 και είμαι ευχαριστημένος!
πραγματικά αξιόπιστο antivirus:)

ironfist
27-10-08, 04:45
1. Ποιό απλό δεν είναι να ορίσουμε no-execute στους φακέλους που κατεβαίνουν τα δεδομένα από το internet; (όπως το temporary internet files)

2. Μιλάς λες και ορίζει άλλος το μηχάνημά σου, και όχι εσύ ο ίδιος.


(Επειδή έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις σου και σε "παρακολουθώ" υποθέτω πως κυρίως αναφέρεσαι σε καταστάσεις δικτύου και xp professional)
Και τι γίνεται σε περίπτωση που η απειλή έρθει για παράδειγμα μέσα από ένα αποθηκευτικό μέσο που μας έδωσε κάποιος φίλος και ανοίξουμε το αρχείο;
Ειδικά,όταν μιλάμε για home edition xp σε υπολογιστή που χρησιμοποιούν και άλλα άτομα της οικογένειας και σε πρήζουν :) πως χρειάζονται full access...
Για αυτό μιλάμε για προγράμματα που αναλύουν συμπεριφορές και τις διαφορές ανάμεσα στις heuristic analysis engines των AV και τα behavior blockers...
Προσωπικά,κάποιες από τις ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι πως "κλείδωσα" τον κρυφό διαχειριστή των windows με ένα τεράστιο password και έχω απενεργοποιήσει την απομακρυσμένη διαχείριση,την εκτέλεση ενεργού περιεχομένου και την εγκατάσταση ή εκτέλεση προγραμμάτων χωρίς έγκυρη υπογραφή.

giorgosts
27-10-08, 19:58
Ειδικά,όταν μιλάμε για home edition xp σε υπολογιστή που χρησιμοποιούν και άλλα άτομα της οικογένειας και σε πρήζουν :) πως χρειάζονται full access...

Εγώ έκανα "user" τον προεπιλεγμένο χρήστη στο μηχάνημα της μάνας μου και της αδερφής μου για να μην με πρήζουν. 2 χρόνια τώρα δεν με έχουν πρήξει καθόλου. (Στης μάνας μου δεν έδωσα ούτε το pass του admin)

Simpleton
27-10-08, 20:02
Εγώ έκανα "user" τον προεπιλεγμένο χρήστη στο μηχάνημα της μάνας μου και της αδερφής μου για να μην με πρήζουν. 2 χρόνια τώρα δεν με έχουν πρήξει καθόλου. (Στης μάνας μου δεν έδωσα ούτε το pass του admin)

Ό,τι πιο απλό, ό,τι πιο αποτελεσματικό :oneup:

ironfist
27-10-08, 20:38
Εγώ έκανα "user" τον προεπιλεγμένο χρήστη στο μηχάνημα της μάνας μου και της αδερφής μου για να μην με πρήζουν. 2 χρόνια τώρα δεν με έχουν πρήξει καθόλου. (Στης μάνας μου δεν έδωσα ούτε το pass του admin)

Αλλάζουμε αδερφές ; :rofl::rofl::rofl:
(κάποια στιγμή την νέα χρονιά θα της πάρω ένα λαπτοπ να ησυχάσω.Μέχρι τότε....)

Πάντως (δεν ξέρω αν γίνεται πλέον σε NTFS), αν θυμάμαι καλά, ήταν θέμα 5 κλικ του shift για να μπορέσει κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση admin και από guest account. Κάτι με ένα exe από το system32 που εκτελείται και παραμένει ενεργό ακόμη και μετά την αποσύνδεση.... (setc.exe ή κάπως έτσι......)
(Θα το θυμηθώ, που θα πάει....) :D

giorgosts
27-10-08, 20:53
Πάντως (δεν ξέρω αν γίνεται πλέον σε NTFS), αν θυμάμαι καλά, ήταν θέμα 5 κλικ του shift για να μπορέσει κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση admin και από guest account. Κάτι με ένα exe από το system32 που εκτελείται και παραμένει ενεργό ακόμη και μετά την αποσύνδεση.... (setc.exe ή κάπως έτσι......) (Θα το θυμηθώ, που θα πάει....) :D

Δεξί κλικ>Εκτέλεση Ως για να τρέξει κάτι με πλήρη δικαιώματα. Άλλος τρόπος για πλήρη δικαιώματα σε όλο το μηχάνημα, Εκτέλεση Ως το C:\WINDOWS\ie7\iexplore.exe και έχεις έναν IE με τοπική πρόσβαση σε αρχεία και φακέλους, καθώς και στο Internet.

Πάντως να σπάζει τόσο απλά το multiuser αποκλείεται.

joeyGR
27-10-08, 21:17
Μεθαυριο θα παει ενα φιλαρακι να κανει αιτηση για 2Play. Σε ενα διαφημιστικο της 4Net γραφει οτι με καθε καινουργια αιτηση broadband internet, μπορεις να παρεις το Norton Internet Security 2009 απο 62€ 32€. Λεω να του δωσο λεφτα να μου το αγορασει, αξιζει λετε να δωσο τα λεφτα μου για το πολλα υποσχομενο καινουργιο Norton;

civil
27-10-08, 21:58
Μεθαυριο θα παει ενα φιλαρακι να κανει αιτηση για 2Play. Σε ενα διαφημιστικο της 4Net γραφει οτι με καθε καινουργια αιτηση broadband internet, μπορεις να παρεις το Norton Internet Security 2009 απο 62€ 32€. Λεω να του δωσο λεφτα να μου το αγορασει, αξιζει λετε να δωσο τα λεφτα μου για το πολλα υποσχομενο καινουργιο Norton;

Norton ??
Εχει αρκετη μνημη το μηχανημα σου ή θα "γονατίσει"???
Δεν βαζεις καποιο αλλο?
Δες τη δημοσκοπιση για το πιο "ελαφρυ" AV.
:)

Simpleton
27-10-08, 22:08
Μεθαυριο θα παει ενα φιλαρακι να κανει αιτηση για 2Play. Σε ενα διαφημιστικο της 4Net γραφει οτι με καθε καινουργια αιτηση broadband internet, μπορεις να παρεις το Norton Internet Security 2009 απο 62€ 32€. Λεω να του δωσο λεφτα να μου το αγορασει, αξιζει λετε να δωσο τα λεφτα μου για το πολλα υποσχομενο καινουργιο Norton;

Ένα δωρεάν antivirus, ένα δωρεάν antispyware και 5-6 πρακτικές ασφαλούς χρήσης του υπολογιστή και είσαι καλυμμένος.

ironfist
28-10-08, 00:36
Δεξί κλικ>Εκτέλεση Ως για να τρέξει κάτι με πλήρη δικαιώματα. Άλλος τρόπος για πλήρη δικαιώματα σε όλο το μηχάνημα, Εκτέλεση Ως το C:\WINDOWS\ie7\iexplore.exe και έχεις έναν IE με τοπική πρόσβαση σε αρχεία και φακέλους, καθώς και στο Internet.

Πάντως να σπάζει τόσο απλά το multiuser αποκλείεται.

(Ή runas /user:Administrator κλπ)
Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ πως αρκετές φορές η χρήση περιορισμένου λογαριασμού στα "σπιτικά" XP είναι ιδιαίτερα σπαστική :)

για το shift που έλεγα...
Άνοιγε παραθυράκι για τα sticky keys Ενεργοποιείται (ενεργοποιόταν σε FAT,για NTFS δεν ξέρω) το sethc.exe που βρίσκεται στο system32 και παρέμενε ενεργό ακόμη και αν αποσυνδεθείς. Αυτό που ξέρω πως έκαναν είναι να αντιγράφουν το cmd.exe σε άλλο φάκελο, να το μετονομάζουν σε sethc.exe και να το βάζουν στο system32 αντικαθιστώντας το πραγματικό.Και κατά την εκκίνηση πατώντας 5 φορές το shift έγραφαν για παράδειγμα
net user χχχχχ /add, net user localgroup administrators χχχχχ /add και είχαν πλήρη πρόσβαση.

(Πάντως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο "guest" δεν υπάρχει στο pc μου
λογικά, τώρα πλέον δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις). :whistle:
Και γενικά όλοι οι κωδικοί που χρησιμοποιώ είναι εκνευριστικά (για τους άλλους που βαριούνται να με "βλέπουν" :lol:) πολύπλοκοι και μεγάλοι.

logosof
28-10-08, 00:58
Μεθαυριο θα παει ενα φιλαρακι να κανει αιτηση για 2Play. Σε ενα διαφημιστικο της 4Net γραφει οτι με καθε καινουργια αιτηση broadband internet, μπορεις να παρεις το Norton Internet Security 2009 απο 62€ 32€. Λεω να του δωσο λεφτα να μου το αγορασει, αξιζει λετε να δωσο τα λεφτα μου για το πολλα υποσχομενο καινουργιο Norton;


Καταρχήν δες η προσφορά της 4νετ πόσες άδειες αφορά.
Το Πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1165631&catalog=20&category=1000000253), για online αγορά, το δίνει στα 58 ευρώ με 3 άδειες.

Simpleton
28-10-08, 01:09
Η χρήση περιορισμένου λογαριασμού στα XP είναι σπαστική, επειδή η Microsoft δεν ασχολήθηκε/υλοποίησε σοβαρά το LUA. Παρουσίαζε τους περιορισμένους λογαριασμούς όχι σαν επιπρόσθετη προστασία του συστήματος από ιούς κ.λπ., αλλά σαν λύση στα προβλήματα που προκύπτουν στην κοινή χρήση του υπολογιστή από διάφορα άτομα, το καθένα με τις προσωπικές ρυθμίσεις και τα αρχεία του. Ήταν δηλαδή μια συνέχεια της αντίστοιχης (αστείας) λειτουργίας που υπήρχε στα 9x/Me. Το σκεπτικό ήταν απλό: Κάποιοι θα δούλευαν πάντα ως περιορισμένοι χρήστες, άλλοι πάντα ως διαχειριστές.

ironfist
28-10-08, 02:09
Η χρήση περιορισμένου λογαριασμού στα XP είναι σπαστική, επειδή η Microsoft δεν ασχολήθηκε/υλοποίησε σοβαρά το LUA. Παρουσίαζε τους περιορισμένους λογαριασμούς όχι σαν επιπρόσθετη προστασία του συστήματος από ιούς κ.λπ., αλλά σαν λύση στα προβλήματα που προκύπτουν στην κοινή χρήση του υπολογιστή από διάφορα άτομα, το καθένα με τις προσωπικές ρυθμίσεις και τα αρχεία του. Ήταν δηλαδή μια συνέχεια της αντίστοιχης (αστείας) λειτουργίας που υπήρχε στα 9x/Me. Το σκεπτικό ήταν απλό: Κάποιοι θα δούλευαν πάντα ως περιορισμένοι χρήστες, άλλοι πάντα ως διαχειριστές.

:oneup:
Το ανάλυσες /σχολίασες τέλεια. :respekt:
Όπως έχω γράψει και σε άλλα νήματα, δυστυχώς δεν έχω χρόνο
(και κατ επέκταση την απαιτούμενη διάθεση :) ) να ασχοληθώ με linux. Οπότε μένω στα windows και καλύπτομαι με τους τρόπους που θεωρώ πιο πρακτικούς...

giorgosts
28-10-08, 10:21
Πάντως ότι γίνεται κάποιος πιό παραγωγικός με πλήρη δικαιώματα είναι ένας μύθος.

Από την άλλη όμως δεν δοκίμασα καμία φορά home edition οπότε μπορεί να έχετε δίκιο.

joeyGR
28-10-08, 11:35
civil, λενε οτι το καινουργιο Νοrton ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο τα παλια.
logosof το 4Νετ σοπ με 3 αδεις το δινει 62 ευρο και με καινουργια αιτηση 32 :)

Simpleton
28-10-08, 13:14
Πάντως ότι γίνεται κάποιος πιό παραγωγικός με πλήρη δικαιώματα είναι ένας μύθος.

Από την άλλη όμως δεν δοκίμασα καμία φορά home edition οπότε μπορεί να έχετε δίκιο.

Χωρίς πλήρη δικαιώματα ή τουλάχιστον «power users» δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια σημαντικά πράγματα π.χ. στις επιλογές ενέργειας. Από την άλλη, σαν «power user» έχει κανείς και κάποια πρόσβαση εγγραφής (αν θυμάμαι καλά) στον κατάλογο των Windows, πράγμα που λίγο-πολύ αναιρεί τον όλο κόπο.

Σε ποιο πράγμα διαφέρει η home από την professional; Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο λογαριασμός «Administrator» είναι ενεργός μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Όπως και στην professional, όλοι οι υπόλοιποι λογαριασμοί που δημιουργόνται είναι διαχειριστές by default.

giorgosts
28-10-08, 14:24
Χωρίς πλήρη δικαιώματα ή τουλάχιστον «power users» δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια σημαντικά πράγματα π.χ. στις επιλογές ενέργειας. Από την άλλη, σαν «power user» έχει κανείς και κάποια πρόσβαση εγγραφής (αν θυμάμαι καλά) στον κατάλογο των Windows, πράγμα που λίγο-πολύ αναιρεί τον όλο κόπο.

Σε ποιο πράγμα διαφέρει η home από την professional; Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο λογαριασμός «Administrator» είναι ενεργός μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Όπως και στην professional, όλοι οι υπόλοιποι λογαριασμοί που δημιουργόνται είναι διαχειριστές by default.

1. Μπορείς να τρέξεις το αντίστοιχο control panel σαν power user, ενώ είναι συνδεδεμένος σαν limited.

2. Νομίζω στα home δεν μπορείς να ορίσεις file/folder permissions αλλά δεν είμαι σίγουρος.

dpa2006
28-10-08, 14:35
Χωρίς πλήρη δικαιώματα ή τουλάχιστον «power users» δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια σημαντικά πράγματα π.χ. στις επιλογές ενέργειας. Από την άλλη, σαν «power user» έχει κανείς και κάποια πρόσβαση εγγραφής (αν θυμάμαι καλά) στον κατάλογο των Windows, πράγμα που λίγο-πολύ αναιρεί τον όλο κόπο.

Σε ποιο πράγμα διαφέρει η home από την professional; Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο λογαριασμός «Administrator» είναι ενεργός μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Όπως και στην professional, όλοι οι υπόλοιποι λογαριασμοί που δημιουργόνται είναι διαχειριστές by default.

οι διαφορες XP pro και home αναφερονται εδω:Σύγκριση Προϊόντων Windows XP (http://www.microsoft.com/hellas/windows/windowsxp/home/howtobuy/choosing2.mspx)

giorgosts
28-10-08, 15:37
οι διαφορες XP pro και home αναφερονται εδω:Σύγκριση Προϊόντων Windows XP (http://www.microsoft.com/hellas/windows/windowsxp/home/howtobuy/choosing2.mspx)

Ναι, αυτό που έλεγα για τα permissions

Έλεγχος πρόσβασης – περιορίζει την πρόσβαση σε επιλεγμένα αρχεία, εφαρμογές και άλλους πόρους.

Thuglife
28-10-08, 16:01
Χωρίς πλήρη δικαιώματα ή τουλάχιστον «power users» δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια σημαντικά πράγματα π.χ. στις επιλογές ενέργειας. Από την άλλη, σαν «power user» έχει κανείς και κάποια πρόσβαση εγγραφής (αν θυμάμαι καλά) στον κατάλογο των Windows, πράγμα που λίγο-πολύ αναιρεί τον όλο κόπο.

Σε ποιο πράγμα διαφέρει η home από την professional; Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο λογαριασμός «Administrator» είναι ενεργός μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Όπως και στην professional, όλοι οι υπόλοιποι λογαριασμοί που δημιουργόνται είναι διαχειριστές by default.

runas /user:administrator "control powercfg.cpl"

Ο λογαριασμός «Administrator» είναι ΠΑΝΤΑ ΕΝΕΡΓΟΣ! Απλος εαν υπάρχει και άλλο account με administrative rights στο μηχάνημα ο default λογαριασμός «Administrator» δεν εμφανίζεται στο welcome screen παρα μόνο σε safe mode. Αν πατήσεις 2 φορές alt+ctrl+del στο welcome screen βγαίνει prompt για credentials και μπορείς να συνδεθείς με όποιο χρήστη θες. Το τραγικό είναι οτι τις περισσότερες φορές το συγκεκριμένο account δεν έχει καν password.

logosof
28-10-08, 17:19
civil, λενε οτι το καινουργιο Νοrton ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο τα παλια.
logosof το 4Νετ σοπ με 3 αδεις το δινει 62 ευρο και με καινουργια αιτηση 32 :)

Oι κριτικές που έχει πάρει η τρέχουσα έκδοση είναι πολύ καλές. Οπότε δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ειδικά αν μαζευτείτε 2-3 φίλοι...:oneup:

Simpleton
28-10-08, 19:55
1. Μπορείς να τρέξεις το αντίστοιχο control panel σαν power user, ενώ είναι συνδεδεμένος σαν limited.

2. Νομίζω στα home δεν μπορείς να ορίσεις file/folder permissions αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το σύστημα και βέβαια τις υποστηρίζει (εφόσον είναι σε NTFS), αλλά σου εμφανίζει τις αντίστοιχες επιλογές μόνο αν είσαι συνδεδεμένος σε ασφαλή λειτουργία ή αν χρησιμοποιήσεις το FileSecPatch: http://www.rt-sw.de/en/freeware/freeware.html


runas /user:administrator "control powercfg.cpl"

Ο λογαριασμός «Administrator» είναι ΠΑΝΤΑ ΕΝΕΡΓΟΣ! Απλος εαν υπάρχει και άλλο account με administrative rights στο μηχάνημα ο default λογαριασμός «Administrator» δεν εμφανίζεται στο welcome screen παρα μόνο σε safe mode. Αν πατήσεις 2 φορές alt+ctrl+del στο welcome screen βγαίνει prompt για credentials και μπορείς να συνδεθείς με όποιο χρήστη θες. Το τραγικό είναι οτι τις περισσότερες φορές το συγκεκριμένο account δεν έχει καν password.

Στην home edition, δεν μπορείς να συνδεθείς με τον λογαριασμό «Administrator» παρά μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Ούτε μέ το Ctrl+Alt+Del.

zahoss
29-10-08, 02:33
H Ms επίσης έχει αναβαθμίσει τα Software Restriction Policies, και έχει προσθέσει και επιλογή για limited privileges, λύνει το χέρια.

Εγώ τρέχω σαν admin με τα περισσότερα every day programs (browser, media player etc)να τρέχουν με ελάχιστα δικαιώματα, καμία θυσία σε λειτουργικότητα και προστασία από προβλήματα τρίτων προγραμμάτων, βολεύτηκα.

ironfist
29-10-08, 19:17
Το σύστημα και βέβαια τις υποστηρίζει (εφόσον είναι σε NTFS), αλλά σου εμφανίζει τις αντίστοιχες επιλογές μόνο αν είσαι συνδεδεμένος σε ασφαλή λειτουργία ή αν χρησιμοποιήσεις το FileSecPatch: http://www.rt-sw.de/en/freeware/freeware.html



Στην home edition, δεν μπορείς να συνδεθείς με τον λογαριασμό «Administrator» παρά μόνο στην ασφαλή λειτουργία. Ούτε μέ το Ctrl+Alt+Del.

πριν το SP3 μπορούσες.(για home edition μιλάω πάντα) Δοκιμασμένο κατά λάθος.:biggrin:
Δεν χρειαζόταν καν να κάνεις reboot. Πήγαινες τερματισμός,περίμενες να γκριζάρουν όλα, δεν έκανες επιλογή και πατούσες 2 φορές τα συγκεκριμένα πλήκτρα. Άνοιγες μετά την καρτέλα με τους χρήστες και τον είχες μπροστά σου. Έγινε κατά λάθος, έψαξα τι παίζει με αυτόν και του έριξα ένα κλείδωμα, να χει να το θυμάται :D
Από τις μεγάλες χαζομάρες της MS.
Ούτε αναφορά πουθενά για τον απλό χρήστη και τον είχε και "μπάτε σκύλοι αλέστε" :down:
(από αυτόν πιστεύω την πατάει/ούσε η πλειοψηφία των χρηστών, σε συνδυασμό με το τρέξιμο με πλήρη δικαιώματα και χωρίς περιορισμό/παραμετροποίηση στα προγράμματα που χρησιμοποιεί).

dimsi
01-11-08, 22:19
Περιμμενω τη γνωμη σας για το KIS2009.Εγω το βρησκο καλο προγραμμα προστασιας αλλα στο σκαναρισμα γονατιζει το μηχανημα εως 75%απο τη RAM.Περιμμενω τη γνωμη σας Ευχαριστω
(CPU Intel core2duo 2.20Ghz Ram 2036mb)

atrus74
02-11-08, 18:28
Περιμμενω τη γνωμη σας για το KIS2009.Εγω το βρησκο καλο προγραμμα προστασιας αλλα στο σκαναρισμα γονατιζει το μηχανημα εως 75%απο τη RAM.Περιμμενω τη γνωμη σας Ευχαριστω
(CPU Intel core2duo 2.20Ghz Ram 2036mb)


Αυτό θα βάλω τελικά και εγώ.
Θα του κάνω σήμρα ένα install και θα σου πω.

logosof
02-11-08, 23:15
Περιμμενω τη γνωμη σας για το KIS2009.Εγω το βρησκο καλο προγραμμα προστασιας αλλα στο σκαναρισμα γονατιζει το μηχανημα εως 75%απο τη RAM.Περιμμενω τη γνωμη σας Ευχαριστω
(CPU Intel core2duo 2.20Ghz Ram 2036mb)

Σκανάρω (έως 200 mb περίπου από τη μνήμη στο σκανάρισμα) και δουλεύω κανονικά στο p/c με δύο-τρεις εφαρμογές ανοιχτές. Κανένα πρόβλημα σε εμένα. Επίσης το full scan (deep scan στα settings) ολοκληρώνεται περίπου σε 45 λεπτά.

pcakias
02-11-08, 23:59
AVG 8 !

atrus74
03-11-08, 01:55
AVG 8 ???

Simpleton
03-11-08, 02:07
http://free.avg.com/download-avg-anti-virus-free-edition

atrus74
03-11-08, 20:31
Α,οκ !

anemos07
07-11-08, 19:25
Εγω εχω το Kapersky και δεν εχω προβλημα

Iannis
07-11-08, 21:05
eset nod32

apopsis2
19-11-08, 19:47
NOD32 rulezzz.
Απλα το καλυτερο και ελαφρυτερο.

gkaska189
19-11-08, 19:51
:worthy: Kaspersky

miltmaster3
19-11-08, 21:13
mcafee και παλι mcafee 4 χρονια ουτε ενας ιος

joeyGR
20-11-08, 10:12
miltmaster δοκιμασε να κανεις scan με το Kaspersky 'η το Avira Antivir. Μην εισαι τοσο σιγουρος imo :p

manoulamou
20-11-08, 12:28
Καλο ειναι ποτε-ποτε ασχετως ποσο σιγουροι αισθανομαστε με το "δικο μας"
προστατευτικο software να κανουμε ενα (εστω και on-line) σκαναρισμα με καποιο αλλο.
Κι εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το free Avira AntiVir Personal (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1772)
ομως μεσω του SUPERAntiSpyware (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1773) ανακαλυψα προσφατα καποια μαμουνια επικινδυνα...;)

Simpleton
20-11-08, 12:31
Καλο ειναι ποτε-ποτε ασχετως ποσο σιγουροι αισθανομαστε με το "δικο μας"
προστατευτικο software να κανουμε ενα (εστω και on-line) σκαναρισμα με καποιο αλλο.
Κι εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το free Avira AntiVir Personal (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1772)
ομως μεσω του SUPERAntiSpyware (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1773) ανακαλυψα προσφατα καποια μαμουνια επικινδυνα...;)

Όταν λες «μαμούνια», εννοείς τα cookies (με το οποία ευλόγως δεν ασχολείται το Avira) ή και άλλα, πιο επικίνδυνα;

sonic
20-11-08, 12:35
Ναι, τι εννοείς με τα "μαμούνια"; Γιατί τα πιο πολλά antispyware βγάζουν ως πρόβλημα τα cookies που φυσικά δεν είναι, μόνο και μόνο για να δικαιολογούν την χρήση τους.

Arkady
20-11-08, 12:39
Avira Premium Security Suite. Κορυφή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.