PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

vavis
05-12-08, 09:59
Για μένα το Eset NOD32 υπήρξε τελευταία άκρως απογοητευτικό, με πολλά false positives. Έχει χτυπήσει από forum του ιντερνετ, το οποίο αποφάσισε να λογοκρίνει... προληπτικά (!) μέχρι το εκτελέσιμο αρχείο του demo από το Left 4 Dead της Valve, στο οποίο διέγνωσε ιό!

Σίγουρα o παλιός ενθουσιασμός μου για το προϊόν της Eset έχει μετριαστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πάντως κάτι ενδιαφέρον που διάβασα για την επερχόμενη έκδοση 4.0, είναι ότι θα δίνει δυνατότητα δημιουργίας bootable livecd (ή usb drive) με τα τελευταία definitions, προκειμένου ο χρήστης να μπορεί να καθαρίσει έναν ήδη μολυσμένο υπολογιστή με ασφάλεια και σιγουριά. Αυτή είναι σίγουρα μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία, την οποία πολλές φορές ευχήθηκα να συναντούσα σε κάποιο πρόγραμμα.


το ESET 4 Beta μπορεις να το κατεβασεις για δοκιμη απο ΕΔΩ (http://beta.eset.com/) .
Τρεχει μια χαρα και δειχνει ¨καλο¨ ;

Καινουργιες δυνατοτητες, ειναι :

* support for Microsoft Windows Live Mail and Mozilla Thunderbird mail user agents
* scanning of SSL-encrypted HTTPS and POP3S traffic
* integrated SysRescue module for creating bootable discs and USB flash drives
* integrated SysInspector module for analyzing runnings processes on computer
* device driver-based cleaning module to remove malware which runs at boot time
* Watch Activity pane graphs File and Network Activity with second, minute or hour precision
* text mode interface for compatibility with screen-readers and other assistive technologies

Το δοκιμαζω τωρα και θα επανελθω με αποψη.. ;)

pelopas1
05-12-08, 16:46
οποτε λογω του προβληματος που ανεφερα σε προηγουμενη σελιδα σχετικα με τα warnings που μου βγαζει με το nod32 για τα

MBR sector of the 1 physical disc
MBR sector of the 2 physical disc

να βαλω το avast, μπας και διορθωσει τους ιους αυτους?
μεχρι και τωρα που γραφω, συνεχεια μου βγαζει τα warnings με τα MBR sectors :hmm::hmm:

adolf
05-12-08, 17:47
οποτε λογω του προβληματος που ανεφερα σε προηγουμενη σελιδα σχετικα με τα warnings που μου βγαζει με το nod32 για τα

MBR sector of the 1 physical disc
MBR sector of the 2 physical disc

να βαλω το avast, μπας και διορθωσει τους ιους αυτους?
μεχρι και τωρα που γραφω, συνεχεια μου βγαζει τα warnings με τα MBR sectors :hmm::hmm:

Στην θεση σου θα δοκίμαζα την λύση που πρότεινε πριν 2-3 σελίδες o Skaf.Κατεβασε το F-Secure Rescue CD 3.00.
Kατεβασε το .iso καφτο Bootαρε απο το CD και πιστευω πως θα το λύσεις το πρόβλημα.
Απο εδώ :

http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/

To Avast ΔΕΝ πιστευω πως θα σου σβύσει ιους απο το Master Boot Record.

Πάντως παίζει και το Κασπερσκυ .iso απο εδώ

ftp://ftp.kaspersky.com/devbuilds/RescueDisk/

Και το F-Secure & TO Kaspersky ειναι σε μορφή beta.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν κάνουν δουλειά.Και τα 2 ειναι LINUX Based.
Καλή τύχη.

pelopas1
06-12-08, 00:41
Til3tSiO

thanks για την βοηθεια σου

adolf

thanks για την βοηθεια σου

τα προτεινομενα προγραμματα ειναι μονο για linux? η και για windows?
επειδη χρηιμοποιω windows

adolf
06-12-08, 00:49
Til3tSiO

thanks για την βοηθεια σου

adolf

thanks για την βοηθεια σου

τα προτεινομενα προγραμματα ειναι μονο για linux? η και για windows?
επειδη χρηιμοποιω windows

Ειναι για Windows & ΜΟΝΟΝ για να καθαρίσεις ιους.Απλά κατεβάζεις οποιο απο τα 2 θες ή και τα 2.
Κατόπιν με την βοήθεια του Nero ή καποιου αλλου προγράμματος καις το .iso.
Μετα κανεις BOOT με το 1 απο τα CD που εχεις φτιάξει και απλά ακολουθεις τις εντολές.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Atilas
08-12-08, 00:23
Μπορώ να κατεβάσω το Nod32 Free:hmm:

Simpleton
08-12-08, 00:29
Μπορώ να κατεβάσω το Nod32 Free:hmm:

Μπορείς, αλλά όχι νόμιμα. Βάλε κάτι δωρεάν, όπως το Avira ή το AVG, πρόσεχε πού μπαίνεις και τι κάνεις, και είσαι καλυμμένος.

amoyda
08-12-08, 02:07
δεν ξερω εαν ειναι καλο το Kaspersky ακομα αλλα οταν σκαναρει χρησιμοποιει αρκετη ωρα το 100% της cpu
ειναι δυνατον?
κατα τα αλλα ειναι πολυ ελαφρυ,μολις 8.340k

pelopas1
08-12-08, 02:26
Ειναι για Windows & ΜΟΝΟΝ για να καθαρίσεις ιους.Απλά κατεβάζεις οποιο απο τα 2 θες ή και τα 2.
Κατόπιν με την βοήθεια του Nero ή καποιου αλλου προγράμματος καις το .iso.
Μετα κανεις BOOT με το 1 απο τα CD που εχεις φτιάξει και απλά ακολουθεις τις εντολές.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

thanks θα το παλεψω αυριο

για να δουμε :hmm:

manoulamou
08-12-08, 11:28
δεν ξερω εαν ειναι καλο το Kaspersky ακομα αλλα οταν σκαναρει χρησιμοποιει αρκετη ωρα το 100% της cpu
ειναι δυνατον?
κατα τα αλλα ειναι πολυ ελαφρυ,μολις 8.340k

Μαλλον θεμα σωστων ρυθμισεων ειναι,
βεβαια εξαρταται κι απ την συνθεση του συστηματος
οσο για την ελαφροτητα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=231589) οποιουδηποτε software ειναι συνδυασμος παραμετρων... ;)

amoyda
08-12-08, 12:52
ειχα την σουιτα του nod32 δοκιμαστικα και τωρα την σουιτα του Kaspersky,θαρρω πως πανω- κατω το ιδιο ηταν στο συστημα μου.(internet security και στις δυο περιπτωσεις).

τι εννοεις σωστες ρυθμισεις στο σκαναρισμα?

tsigarid
08-12-08, 18:15
Μπορώ να κατεβάσω το Nod32 Free:hmm:

Μπορείς, θα σου δώσουν άδεια για ένα μήνα (αν θυμάμαι καλά) για να το δοκιμάσεις με πλήρη λειτουργικότητα. Αν σου αρέσει, μετά τον μήνα αγοράζεις την άδεια, διαφορετικά απλά το αφαιρείς από τον υπολογιστή σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

adolf
08-12-08, 18:42
Μπορείς, θα σου δώσουν άδεια για ένα μήνα (αν θυμάμαι καλά) για να το δοκιμάσεις με πλήρη λειτουργικότητα. Αν σου αρέσει, μετά τον μήνα αγοράζεις την άδεια, διαφορετικά απλά το αφαιρείς από τον υπολογιστή σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

Δοκιμαστικό (Trial) για 30 μέρες δίνουν σχεδόν όλες οι εταιρίες.

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ειχα την σουιτα του nod32 δοκιμαστικα και τωρα την σουιτα του Kaspersky,θαρρω πως πανω- κατω το ιδιο ηταν στο συστημα μου.(internet security και στις δυο περιπτωσεις).

τι εννοεις σωστες ρυθμισεις στο σκαναρισμα?
Εννοεί αυτό που γράφει.Ολα ειναι θεμα ρυθμίσεων του Κασπερσκυ ή καποιου άλλου.(π.χ Nod 32).
Οταν ψαξεις το Κ θα δεις οτι εχει πολλές ρυθμίσεις.Μπορει να εχουν την ονομασία Ιντερνετ Σεκιουριτυ αλλά αυτό που παίζει ρόλο ειναι οι ρυθμίσεις που βαζει το καθενα μετά την εγκατάσταση (Default) αν δεν αλλάξεις κάτι ή αν αλλάξεις και κανεις την προστασία σου περισσότερο "σφιχτή".Αν δεν αφήσεις στο recomended καποια ρυθμιση και την αλλάξεις σε custom.Eκει αρχίζει η εφαρμογή να ζητάει περισσότερη μνήμη και επεξεργαστική ισχύ.
Οι επιμέρους ρυθμίσεις εχουν σημασία.Δεν ξερω πως αλλιώς να στο εξηγήσω.
Παιζει ρόλο επισης πόση μνημη εχεις στο PC σου.
Πάντως σε ενα Λαπτοπ που εχω περσυνό με 2giga Ram & CPU Core2Duo στα 2Ghz με το Κασπερσκυ Ιντερνετ Σεκιουριτυ και Vista Home Premium πάει αρκετά γρήγορα.Ουτε παγώματα ουτε κολλήματα ουτε τίποτα.

sisos
08-12-08, 20:24
γεια σας παιδια πιο nod32 ειναι πιο ασφαλες,,το antivarious home?η το smart securite home

amoyda
08-12-08, 21:34
Πάντως σε ενα Λαπτοπ που εχω περσυνό με 2giga Ram & CPU Core2Duo στα 2Ghz με το Κασπερσκυ Ιντερνετ Σεκιουριτυ και Vista Home Premium πάει αρκετά γρήγορα.Ουτε παγώματα ουτε κολλήματα ουτε τίποτα.

γρηγορα παει,δεν εχει κοληματα και τετοια με t5200+2giga Ram+vista basic,δεν εχω πειραξει κατι προς το παρον αλλα χρησιμοποιει το 100% οταν σκαναρει τον φακελον των windows.
ειναι λογικο αυτο?

TASINOS
08-12-08, 21:45
kaspersky 2009 ελληνικο....το εχω κανα μηνα και μου φενεται πολυ αξιοπιστο

crypter
08-12-08, 22:42
γεια σας παιδια πιο nod32 ειναι πιο ασφαλες,,το antivarious home?η το smart securite home

Το ιδιο σχεδον πραγμα ειναι, απλα το smart security εχει και firewall και antispyware, αν κανεις σωστη χρηση του ιντερνετ, δεν κατεβαζεις κατι χωρις να ξερεις ακριβως τι ειναι και δεν πατας επιβεβαιωση σε αγνωστα μηνυματακια τοτε και το σκετο antivirus μια χαρα θα αρκεσει. :)

sisos
08-12-08, 23:30
Το ιδιο σχεδον πραγμα ειναι, απλα το smart security εχει και firewall και antispyware, αν κανεις σωστη χρηση του ιντερνετ, δεν κατεβαζεις κατι χωρις να ξερεις ακριβως τι ειναι και δεν πατας επιβεβαιωση σε αγνωστα μηνυματακια τοτε και το σκετο antivirus μια χαρα θα αρκεσει. :)ειναι καλυτερο απο το αβαστ?

dpa2006
09-12-08, 15:12
ειναι καλυτερο απο το αβαστ?

το avast το free ειναι antivirus με spyware protection,δεν εχει firewall


Complete antivirus software for free

avast! antivirus Home Edition (http://www.avast.com/eng/avast_4_home.html)represents the best FREE antivirus protection currently available on the market. This edition is FREE OF CHARGE for non-commercial & home use only. Both of these conditions should be met! If you are not a home user or if you use your computer for business purposes, we offer a wide range of more suitable products providing higher data security, starting with avast! Professional Edition (http://www.avast.com/eng/avast_4_professional.html).
οπως σου λεει παραπανω,αν θελεις επιπλον ασφαλεια,πχ χρησιμοποιεις pc για επαγγελματικο λογο σου προσφερουν μια ευρεια γκαμα προϊόντων που προσφερουν υψηλοτερη ασφαλεια δεδομενων οπως το avast pro edition,με καποιο κοστος φυσικα
παρακατω φαινεται μια πληρης λιστα με τα χαρακτηριστικα του avast pro edition,κατι αναλογο συμβαινει και με άλλα antivirus προγραμματα.

avast pro features overvie page (Features overview Anti-spyware built-in Automatic updates Anti-rootkit built-in PUSH updates Strong self-protection Virus Chest Antivirus kernel System integration Simple User Interface Command-line scanner Enhanced User Interface Integrated Virus Cleaner Resident protection Support for 64-bit Windows Script blocker Internationalization P2P and IM Shields Network Shield Web Shield)

Features overview
Anti-spyware built-in Automatic updates
Anti-rootkit built-in PUSH updates
Strong self-protection Virus Chest
Antivirus kernel System integration
Simple User Interface Command-line scanner
Enhanced User Interface Integrated Virus Cleaner
Resident protection Support for 64-bit Windows
Script blocker Internationalization
P2P and IM Shields Network Shield
Web Shield

manoulamou
09-12-08, 18:02
Επιση γραφονται απο χρηστες πολυ καλες κριτικες
για το Avira Premium Security Suite (http://www.free-av.com/en/products/5/avira_premium_security_suite.html)
που μπορειτε να κατεβασετε δοκιμαστικα κι αν σας ικανοποιει το αγοραζετε!

adolf
09-12-08, 20:06
γρηγορα παει,δεν εχει κοληματα και τετοια με t5200+2giga Ram+vista basic,δεν εχω πειραξει κατι προς το παρον αλλα χρησιμοποιει το 100% οταν σκαναρει τον φακελον των windows.
ειναι λογικο αυτο?
Οταν σκαννάρεις να το εχεις ΠΑΝΤΑ στο ρευμα (ποτε με μπαταρία) και επίσης -αυτό κάνω και εγώ - βαζω το συστημα απο το Balanced στο High Performance.Αυτα βεβαια για το Laptop.
Eπίσης οσο πιό συχνά σκαννάρεις το συστημά σου τόσο πιό γρήγορα τελειώνει το σκαν.
Υ.Γ. Για αυτό που γράφεις οτι δλδή οταν σκαννάρει τον φάκελλο των windows χρησιμοποιεί το 100% της CPU λάβε υπ'όψη σου αυτά που σου εγραψα πιό πάνω.Εγώ πάντως ΔΕΝ εχω παρατηρήσει κάτι τετοιο.:hmm:

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 9 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γεια σας παιδια πιο nod32 ειναι πιο ασφαλες,,το antivarious home?η το smart securite home
Λογικά η Σουίτα παρέχει πιό πλήρη προστασία.Εννοώ το Smart Security Home.

amoyda
09-12-08, 20:23
[B] βαζω το συστημα απο το Balanced στο High Performance.Αυτα βεβαια για το Laptop.


αυτο ηταν τελικα,το High Performance :oneup::respekt:

σφαιρα παει και η cpu σε χαμηλα επιπεδα

logosof
10-12-08, 15:05
Θα πρότεινα σε όσους ενδιαφέρονται να δοκιμάσουν και το Gdata 2009. Πολύ καλό!

manoulamou
10-12-08, 16:56
:hmm:
Παντως απ ο,τι λενε χρηστες στο virus.gr (http://www.virus.gr/forum/index.php/topic,1093.0.html) (οχι μονον) εχει μεγαλες απαιτησεις σε πορους
buggy συμπεριφορα και απο τεχνικη υποστηριξη, δυσκολα τα πραγματα!
Βγαινει το 2009 μονο στα Γερμανικα ή και σε αλλες γλωσσες;

adolf
10-12-08, 22:31
αυτο ηταν τελικα,το High Performance :oneup::respekt:

σφαιρα παει και η cpu σε χαμηλα επιπεδα

ΜΟΝΟΝ που θα πρέπει να το επαναφέρεις στο Balanced οταν τελειώνει το σκαν.Αυτό κανω στο δικό μου διότι αν κλεισω το καπάκι του ΔΕΝ κλεινει το Λαπτοπάκι και μενει συνεχώς αναμένο αν μείνει στο High Performance.
Αν μιλάγαμε για Desktop τοτε το αφήνεις μονίμως στο High αν θες.

Simpleton
11-12-08, 00:39
ΜΟΝΟΝ που θα πρέπει να το επαναφέρεις στο Balanced οταν τελειώνει το σκαν.Αυτό κανω στο δικό μου διότι αν κλεισω το καπάκι του ΔΕΝ κλεινει το Λαπτοπάκι και μενει συνεχώς αναμένο αν μείνει στο High Performance.
Αν μιλάγαμε για Desktop τοτε το αφήνεις μονίμως στο High αν θες.
Αυτά τα προφίλ τα φέρνουμε στα μέτρα μας και κάνουν ό,τι θέλουμε εμείς, μέσα από τις ρυθμίσεις διαχείρισης ενέργειας των Vista.

logosof
11-12-08, 14:10
:hmm:
Παντως απ ο,τι λενε χρηστες στο virus.gr (http://www.virus.gr/forum/index.php/topic,1093.0.html) (οχι μονον) εχει μεγαλες απαιτησεις σε πορους
buggy συμπεριφορα και απο τεχνικη υποστηριξη, δυσκολα τα πραγματα!
Βγαινει το 2009 μονο στα Γερμανικα ή και σε αλλες γλωσσες;

Βγαίνει και αγγλικά http://www.gdatasoftware.com/support/US/list/82/

Η έκδοση 2009 είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την 2008. Θεωρώ πως αξίζει της προσοχής μας.

alala321
12-12-08, 18:25
Μια καλή προσφορά (5€) για άδεια 1 χρόνου δίνει το A-squared Antimalware (http://www.emsisoft.com/en/), το οποίο περιλαμβάνει antispyware, antivirus (on execution) και Behavior Blocker (το γνωστό mamutu).
Παίζει άψογα μαζί με το antivirus της προτίμησής σας.
Εγώ έβαλα το Avast να σκαναρει μονο τα created/modified files, και το Α2 σκανάρει OnExecution.

Η προσφορά μέχρι τις 15 Δεκ. :oneup:

(αξίζει ακόμα και μόνο για το mamutu, oι τελείως τσαμπατζήδες μπορούν να τσεκάρουν το Threatfire Free για Behavior Blocker)

ela002
13-12-08, 01:12
Το Avira έχει ένα κακο δεν κάνει σκαν σε network drives πρέπει να πάρεις το Business :down:

gtl
13-12-08, 02:08
Τα reviews για την καινούρια "gamer edition" του Norton 2009 άρχισαν να καταφθάνουν και - κρατηθείτε - είναι θετικά! Σύμφωνα με την εταιρεία η έκδοση, που διαφημίζεται ως "εξαιρετικά ελαφριά", τρέχει σε επεξεργαστές 300Mhz με 256MBs μνήμης, απενεργοποιεί αυτόματα updates, heuristics και scheduled scans όσο τρέχουν παιχνίδια, και γενικά φαίνεται να είναι αυτά που θαυμάζαμε στο NOD32 πριν 2-3 χρόνια και κάτι παραπάνω..

Το απρόσμενο είναι ότι αυτοί οι ισχυρισμοί επιβεβαιώνονται από κριτικές αξιόπιστων ιστοσελίδων και περιοδικών. Μετά από 10 χρόνια συρσίματος του ονόματος του Peter Norton στις λάσπες, η Symantec κατάφερε να βγάλει αξιόλογο προϊόν? Το ενδεχόμενο, πάντως, με χαροποιεί ιδιαίτερα, καθώς από την μια το AVG και το Avast παραμένουν πήχτρα στα false positives, αναγνωρίζοντας και την σκιά τους σαν ιο, και από την άλλη το Kaspersky και το NOD32 -ιδιαίτερα το πρώτο- έχουν βαρύνει επικίνδυνα και απογοητευτικά..

adolf
13-12-08, 12:19
Εμένα πάντως και να μου το χαρίζουνε ΔΕΝ το βάζω ουτε για πλάκα.Ασε που όλα αυτά περί Updates,Heuristics Scans και τα συναφή οσοι εχουν Κ μπορουν να τα ρυθμίσουν μεσα απο τα Settings.Αμα το ξερεις το KIS πως να το σεττάρεις δεν εχεις καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Βεβαια αν αληθευουν αυτά τα περί Norton 2009 οποιος θελει ας το βάλει να μας πει.
Καλημέρα.

gtl
13-12-08, 17:17
Εμένα πάντως και να μου το χαρίζουνε ΔΕΝ το βάζω ουτε για πλάκα.

Με τα χάλια των προηγούμενων norton, δεν σε αδικώ που είσαι επιφυλακτικός. Προσωπικά όμως, είμαι πολύ αισιόδοξος με βάση αυτά που έχω διαβάσεi.


Ασε που όλα αυτά περί Updates,Heuristics Scans και τα συναφή οσοι εχουν Κ μπορουν να τα ρυθμίσουν μεσα απο τα Settings.Αμα το ξερεις το KIS πως να το σεττάρεις δεν εχεις καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Άλλο όμως να τα απενεργοποιείς χειροκίνητα κάθε φορά, και άλλο να τα απενεργοποιεί το antivirus αυτόματα, κρατώντας μια ελαφριά βασική προστασία όποτε τρέχεις ένα παιχνίδι. Επιπλέον το Kaspersky, όταν λειτουργεί, επιβαρύνει το σύστημα περισσότερο.


Βεβαια αν αληθευουν αυτά τα περί Norton 2009 οποιος θελει ας το βάλει να μας πει.
Καλημέρα.

Όταν τελειώσει η συνδρομή μου στο NOD32, από το οποίο είμαι πλέον αρκετά δυσαρεστημένος (η πορεία από τις εκδόσεις 2.x στην 3 ήταν πτωτική) θα δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις στο forum. Ίσως και νωρίτερα, αν βρω trial έκδοση του "2009 Gamer edition" και με πιάσει όρεξη να το δοκιμάσω σε κάποιο νέο partition.

........Auto merged post: gtl πρόσθεσε 55 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά η περιέργεια (που σκότωσε την γάτα) με κατέλαβε και το εγκατέστησα. Έτσι κι αλλιώς μου έμεναν μόλις 20 μέρες συνδρομής στο NOD32. Έβαλα την trial έκδοση (http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Norton-AntiVirus-Gaming-Edition.shtml), στην οποία προσφέρουν μόλις 15 μέρες δοκιμής (τσίπηδες).

Πρώτες εντυπώσεις, ενθουσιώδεις.

Η εγκατάσταση πήρε ~1 λεπτό (!) και το πρόγραμμα κατέλαβε 50MBs στον σκληρό μου. Η βλακεία το liveupdate, αντίθετα με τις προηγούμενες εκδόσεις, δεν εγκαθίσταται ως ξεχωριστό πρόγραμμα, αλλά αποτελεί μέρος του norton.

Επιπλέον, το antivirus φορτώνει πιο γρήγορα από το NOD32 (!!) στην εκκίνηση (είναι το πρώτο εικονίδιο που εμφανίζεται στο system tray, περίπου δύο δεύτερα μετά την έναρξη, και δεν έχω και κανέναν παραφορτωμένο υπολογιστή όσον αφορά τα startup programs).

Το άνοιγμα του προγράμματος γίνεται αστραπιαία και χωρίς πολύωρα φορτώματα στον σκληρό (όπως στα NOD32 του παλιού καιρού, και πιο γρήγορα από τα σημερινά antivirus, συμπεριλαμβανομένου του Nod32 v3).

Τα updates κατέβηκαν με 1,6Mbytes/sec (αυτό δεν είναι και κανένα κατόρθωμα - και άλλα καλά antivirus φουλάρουν σε ταχύτητα) και η εγκατάστασή τους πήρε περίπου 15-20% περισσότερο από του NOD32 ver.3.0.

Το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει το "norton insight" που υποτίθεται ότι κάνει flag κάποια trusted αρχεία προκειμένου να μην τα scannάρει ο nortonας κάθε φορά που τρέχουν (εννοείται ότι αποθηκεύει hash key και χαρακτηριστικά, ώστε να τα επανελέγξει σε περίπτωση που αλλάξουν). Το προγραμματάκι έχει και το gimmick ενός μετρητή ολικής cpu usage και cpu usage από το norton (τα ίδια και για την μνήμη), για να μας δείξει πόσο ελαφρύ είναι.

Αυτά για την ώρα. Σιγά σιγά, καθώς ανακαλύπτω περισσότερα - θετικά και αρνητικά - θα γράψω κι άλλα (για παράδειγμα, πώς λειτουργεί η αυτόματη απενεργοποίηση με τα παιχνίδια). Αυτή την στιγμή πάντως οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες δυνατές -- μου θυμίζει την πρώτη μου επαφή με το nod32 πριν από πέντε χρόνια (όταν το norton είχε γίνει το χειρότερο, πιο νωθρό και παχύσαρκο antivirus της αγοράς).


Μόλις σύστησα προϊόν της Symantec σε forum με τεχνολογικά κατατοπισμένους χρήστες. Αλλά αυτή την φορά όχι απλώς δεν είναι σκουπίδι, αλλά πιθανώς να είναι και το καλύτερο antivirus της αγοράς.

/τρέχει να κρυφτεί από τις φλόγες, τις ντομάτες και τις πέτρες

Simpleton
13-12-08, 17:25
Πολύ καλό αυτό :) Δεν πήγαινε άλλο, βέβαια, είχε πιάσει πάτο αυτό το πρόγραμμα.

........Auto merged post: Skaf πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



(...)
/τρέχει να κρυφτεί από τις φλόγες, τις ντομάτες και τις πέτρες

Είμαστε σκεφτόμενοι άνθρωποι και όχι φανατικοί αντιNortonιστές.

adolf
14-12-08, 01:18
Άλλο όμως να τα απενεργοποιείς χειροκίνητα κάθε φορά, και άλλο να τα απενεργοποιεί το antivirus αυτόματα, κρατώντας μια ελαφριά βασική προστασία όποτε τρέχεις ένα παιχνίδι. Επιπλέον το Kaspersky, όταν λειτουργεί, επιβαρύνει το σύστημα περισσότερο.

ΠΟΙΟΣ μιλησε ή μάλλον εγραψε για "απενεργοποίηση" ;;; Εγραψα για σεττάρισμα φίλε gtl.
Αλλο το ενα άλλο το αλλο.

gtl
Το εχεις δουλέψει ποτέ το ΚΙΣ;;;;; αλλά αν απαντήσεις να απαντήσεις "Ειλικρινά"

opener
14-12-08, 08:36
Ο καθενας γραφει για το ποιο ειναι το καλυτερο κατα την γνωμη του, οι ειδικοι επι του θεματος λενε =

AV-Comparatives:
" and the winner for 2008 is ... Avira"
:clap: :clap: :clap:


Avira AntiVir Premium is the product of the year
Fri, 12 December 2008

The anti-virus software testing specialists at AV-Comparatives e.V. have chosen Avira AntiVir Premium as the best anti-virus solution of 2008. The demands of the international test center headquartered in Austria are extremely high. All products tested have to prove their above-average detection rate over several periodical tests and special attention is given to proactive detection. The test also requires that there should be virtually no false alarms and that scanning does not affect the computer’s performance. Crashes, system interruptions and annoying software errors are some of the other knock-out criteria for AV-Comparatives. Avira passed all tests with flying colors.

Andreas Clementi, Chairman of AV-Comparatives, and Peter Stelzhammer, vice chairman handed over the award in person. Stelzhammer sums up: “Avira showed very high virus detection in all tests of the globally available virus protection programs, it has good proactive detection performance and scores well with on-demand scanning speed. Avira have also managed to reduce their false alarms”. Clementi further says: “The software has obtained our Advanced Plus-Award throughout the year in nearly all categories and obtains the title “product of the year”. Avira AntiVir Premium has forged ahead with on demand detection”...

http://www.avira.com/it/company_news/avira_antivir_premium_is_the_product_of_the_year.html

edit:
Και εδω =

YEAR 2008 (AV Product of the Year: AVIRA)
http://www.av-comparatives.org/index.html?http://www.av-comparatives.org/seiten/overview.html

joeyGR
14-12-08, 10:05
απλα το αξιζε η Avira ;)

crypter
14-12-08, 10:52
Πολυ καλο, Αvira ftw. :p

dpa2006
14-12-08, 19:17
μπραβο στην Avira!συγχαρητηρια.:oneup:

Alexpag
15-12-08, 16:29
Έβγαλα το avg και είπα να δοκιμάσω το Avira. Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αρκετά ελαφρύ, γρήγορο και αποτελεσματικό. Ανταγωνίζεται επάξια αρκετούς εμπορικούς αντιπάλους!:oneup:

manoulamou
15-12-08, 19:42
Το ποσο αξιοπιστο ειναι φαινεται παντως στα δυσκολα... Εχω χρονια το εντελως free Personal
και λογω περιεργων διαδρομων του υιου μεσω p2p και keygen :redface: καναδυο φορες
στο scan βρηκε κατι μαργαριταρια. Επισης μια φορα με πουλησε ελαφρως (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2397843#post2397843)
και το ανακαλυψα εκ των υστερων μεσω ενος δοκιμαστικου του SUPERAntiSpyware ...

ironfist
15-12-08, 19:50
Τελικά η περιέργεια (που σκότωσε την γάτα) με κατέλαβε και το εγκατέστησα. Έτσι κι αλλιώς μου έμεναν μόλις 20 μέρες συνδρομής στο NOD32. Έβαλα την trial έκδοση (http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Norton-AntiVirus-Gaming-Edition.shtml), στην οποία προσφέρουν μόλις 15 μέρες δοκιμής (τσίπηδες).

Πρώτες εντυπώσεις, ενθουσιώδεις.

Η εγκατάσταση πήρε ~1 λεπτό (!) και το πρόγραμμα κατέλαβε 50MBs στον σκληρό μου. Η βλακεία το liveupdate, αντίθετα με τις προηγούμενες εκδόσεις, δεν εγκαθίσταται ως ξεχωριστό πρόγραμμα, αλλά αποτελεί μέρος του norton.

Επιπλέον, το antivirus φορτώνει πιο γρήγορα από το NOD32 (!!) στην εκκίνηση (είναι το πρώτο εικονίδιο που εμφανίζεται στο system tray, περίπου δύο δεύτερα μετά την έναρξη, και δεν έχω και κανέναν παραφορτωμένο υπολογιστή όσον αφορά τα startup programs).

Το άνοιγμα του προγράμματος γίνεται αστραπιαία και χωρίς πολύωρα φορτώματα στον σκληρό (όπως στα NOD32 του παλιού καιρού, και πιο γρήγορα από τα σημερινά antivirus, συμπεριλαμβανομένου του Nod32 v3).

Τα updates κατέβηκαν με 1,6Mbytes/sec (αυτό δεν είναι και κανένα κατόρθωμα - και άλλα καλά antivirus φουλάρουν σε ταχύτητα) και η εγκατάστασή τους πήρε περίπου 15-20% περισσότερο από του NOD32 ver.3.0.

Το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει το "norton insight" που υποτίθεται ότι κάνει flag κάποια trusted αρχεία προκειμένου να μην τα scannάρει ο nortonας κάθε φορά που τρέχουν (εννοείται ότι αποθηκεύει hash key και χαρακτηριστικά, ώστε να τα επανελέγξει σε περίπτωση που αλλάξουν). Το προγραμματάκι έχει και το gimmick ενός μετρητή ολικής cpu usage και cpu usage από το norton (τα ίδια και για την μνήμη), για να μας δείξει πόσο ελαφρύ είναι.

Αυτά για την ώρα. Σιγά σιγά, καθώς ανακαλύπτω περισσότερα - θετικά και αρνητικά - θα γράψω κι άλλα (για παράδειγμα, πώς λειτουργεί η αυτόματη απενεργοποίηση με τα παιχνίδια). Αυτή την στιγμή πάντως οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες δυνατές -- μου θυμίζει την πρώτη μου επαφή με το nod32 πριν από πέντε χρόνια (όταν το norton είχε γίνει το χειρότερο, πιο νωθρό και παχύσαρκο antivirus της αγοράς).


Μόλις σύστησα προϊόν της Symantec σε forum με τεχνολογικά κατατοπισμένους χρήστες. Αλλά αυτή την φορά όχι απλώς δεν είναι σκουπίδι, αλλά πιθανώς να είναι και το καλύτερο antivirus της αγοράς.

/τρέχει να κρυφτεί από τις φλόγες, τις ντομάτες και τις πέτρες

To μόνο που το περνάει στο φόρτωμα στο δικό μου pc είναι το spyware doctor.
Σίγουρα η συντριπτική πλειοψηφία δυσανασχετούσε με το πόσο βαρύ ήταν το πρόγραμμα στις προηγούμενες εκδόσεις (αν και από την 2007 έκδοση είχε ελαφρύνει αρκετά) όμως από όσα έχω διαβάσει ήταν για το κακόβουλο λογισμικό ο πρώτος στόχος (ό,τι και τα windows από τα λειτουργικά) και το έξτρα βάρος οφείλοταν στην αυτοπροστασία του.
Από κει και πέρα, όπως και ο φίλος opel5 έχει ξαναπεί, ο καθένας -και όσο το antivirus του δεν τον προδίδει- είναι φυσιολογικό να μιλάει με κολακευτικά σχόλια για αυτό που χρησιμοποιεί.
Νορτον έχω από την έκδοση 2007, προσπέρασα την 2008 και μετέφερα την συνδρομή μου εδώ και 2 μήνες στην 2009. Δεν με ενοχλούσε που ήταν πιο βαρύ από τα υπόλοιπα, οπότε τώρα που έγινε ένα από τα πιο ελαφριά δεν με βλέπω να σκέφτομαι για κάτι άλλο.
Πάντως στους φίλους που με ρωτάνε, τους παροτρύνω να χρησιμοποιήσουν το free avira και μέχρι τώρα κανείς δεν με πήρε τηλ. να με βρίσει :lol:
Υ.Γ
(αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση από το τεστ του AV-comparatives.org είναι το ξεπέταγμα από το πουθενά του OneCare της MS. Θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω το On-demand comparative τεστ του Φεβρουαρίου, για να δούμε αν ήταν τυχαίο ή όχι)

adolf
15-12-08, 23:20
Εχουμε γράψει όλοι μας για πολλά προγράμματα.'Αλλα καλά & άλλα μέτρια.Νομίζω πως αξίζει κάποιος να πει 2 καλές εως πολύ καλές κουβέντες για το F-Secure Internet Security 2009.
Προσωπικά αν και τωρα δεν το χρησιμοποιώ αλλά το εχω βάλει σε πολλά PC και άπαντες εχουν μείνει ικανοποιημένοι.Χωρια που την ώρα της εγκατάστασης σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις Ελληνικά ή Αγγλικά συν το αν θες τον γονικό έλεγχο (Parental Control) ή οχι.
Υ.Γ. Επίσης πολύ σημαντικό θεωρώ πως σου δίνει το δικαίωμα να το εγκαταστήσεις σε 3 διαφορετικά μηχανήματα πληρώνοντας για 1. (Μιά άδεια για 3 PC ).

opener
16-12-08, 00:02
.....
Νορτον έχω από την έκδοση 2007, προσπέρασα την 2008 και μετέφερα την συνδρομή μου εδώ και 2 μήνες στην 2009. Δεν με ενοχλούσε που ήταν πιο βαρύ από τα υπόλοιπα, οπότε τώρα που έγινε ένα από τα πιο ελαφριά δεν με βλέπω να σκέφτομαι για κάτι άλλο.
Πάντως στους φίλους που με ρωτάνε, τους παροτρύνω να χρησιμοποιήσουν το free avira και μέχρι τώρα κανείς δεν με πήρε τηλ. να με βρίσει :lol:
Υ.Γ
(αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση από το τεστ του AV-comparatives.org είναι το ξεπέταγμα από το πουθενά του OneCare της MS. Θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω το On-demand comparative τεστ του Φεβρουαρίου, για να δούμε αν ήταν τυχαίο ή όχι)

Εχω χρησιμοποιησει και εγω το Νορτον (έκδοση 2002/3/4/5/6/7) και οπως γραφεις και εσυ δεν με πειραζε το αν ηταν βαρυ, με ενδιεφερε το αν ηταν αποτελεσματικο η οχι και παρ' οσα αρνητικα γραφουν οι περισσοτεροι (οτι δεν ανιχνευει ολους τους ιους κλπ) εγω δεν ειχα ποτε προβλημα.
Εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες για το Νορτον 2009 αλλα δεν το εχω δουλεψει.
Επισης εχω κατα καιρους χρησιμοποιησει και τα McAfee, Kaspersky, για λιγο το F-Secure και μερικα ακομη.
Οι λογοι που εφυγα απο το Νορτον και πηγα στο Avira ηταν=
1) Θεωρω οτι το Νορτον ειναι ακριβο (δεν ειναι τα 10-20 ευρω διαφορα αυτο που με ενοχλει, αλλα εχω ως κανονα αυτο που λεμε "value for money").
Γιατι δεν εφυγα νωριτερα; Δεν γνωριζα για το Avira! :oops:
2) Απο οσα διαβασα σχετικα με το Avira ελεγαν οτι ειχε καλυτερες επιδοσεις τις οποιες και διαπιστωσα κατα την χρηση του (και μονον 20 ευρω ετησιως).

Καλο θα ειναι να ξεκαθαριζεις στους φιλους σου οτι το free avira δεν εχει AntiSpyware (protection against spyware and adware).

Για το OneCare της MS, δεν μου εκαναν εντυπωση οι επιδοσεις του γιατι ειχα διαβασει οτι ειχε βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με το παρελθον.
Τωρα μαλιστα που σταματα η εμπορικη εκδοση και στο μελλον θα διατιθεται δωρεαν απο την MS ισως ειναι μια καλη και οικονομικη λυση για πολλους.

ironfist
16-12-08, 18:12
Εχω χρησιμοποιησει και εγω το Νορτον (έκδοση 2002/3/4/5/6/7) και οπως γραφεις και εσυ δεν με πειραζε το αν ηταν βαρυ, με ενδιεφερε το αν ηταν αποτελεσματικο η οχι και παρ' οσα αρνητικα γραφουν οι περισσοτεροι (οτι δεν ανιχνευει ολους τους ιους κλπ) εγω δεν ειχα ποτε προβλημα.
Εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες για το Νορτον 2009 αλλα δεν το εχω δουλεψει.
Επισης εχω κατα καιρους χρησιμοποιησει και τα McAfee, Kaspersky, για λιγο το F-Secure και μερικα ακομη.
Οι λογοι που εφυγα απο το Νορτον και πηγα στο Avira ηταν=
1) Θεωρω οτι το Νορτον ειναι ακριβο (δεν ειναι τα 10-20 ευρω διαφορα αυτο που με ενοχλει, αλλα εχω ως κανονα αυτο που λεμε "value for money").
Γιατι δεν εφυγα νωριτερα; Δεν γνωριζα για το Avira! :oops:
2) Απο οσα διαβασα σχετικα με το Avira ελεγαν οτι ειχε καλυτερες επιδοσεις τις οποιες και διαπιστωσα κατα την χρηση του (και μονον 20 ευρω ετησιως).

Καλο θα ειναι να ξεκαθαριζεις στους φιλους σου οτι το free avira δεν εχει AntiSpyware (protection against spyware and adware).

Για το OneCare της MS, δεν μου εκαναν εντυπωση οι επιδοσεις του γιατι ειχα διαβασει οτι ειχε βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με το παρελθον.
Τωρα μαλιστα που σταματα η εμπορικη εκδοση και στο μελλον θα διατιθεται δωρεαν απο την MS ισως ειναι μια καλη και οικονομικη λυση για πολλους.

Αυτό με τις τιμές είναι πραγματικότητα.
Και ειδικά στην Ελλάδα, αν κατεβάσεις το norton από την Ελληνική τοποθεσία, σου λέει: 3 άδειες Χ τόσο. Take it or leave it. :down:
(φίλος πήρε το Norton 360 εδώ και μήνες και μόλις χθες έδωσε σε ένα γνωστό του την δεύτερη άδεια...)
15 € περισσότερο από το Ευρωπαϊκό κατάστημα και 30 (!!!) από το US store :down:
(Γι αυτό και κάνω τις αγορές μέσω του τελευταίου. Kαι πήρα με την ανανέωση πέρισυ και εκπτωτικό κουπόνι 50% για το partition magic και το system works δωρεάν).

-Έννοείται πως τους λέω για ξεχωριστό antispyware (που μεταξύ μας, και να παρείχε τέτοια προστασία, πάλι θα τους έλεγα να βάλουν εξειδικευμένο πρόγραμμα για spyware. Ένα βασικό και ένα για on demand έλεγχο).
Το θετικό είναι πως με τόσες εταιρίες υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές στο να προστατεύσεις το pc σου ακόμη και χωρίς να δώσεις δεκάρα. :oneup:
Για το OneCare είχα διαβάσει πως είχαν προσλάβει αυτόν που ήταν πίσω από τα προίοντα της McAfee.

To δωρεάν (Moro) δεν θα είναι ίδιο με το ΟneCare.

Morro lacks OneCare's non-security features, such as printer sharing and automated PC tuneup. Morro will, however, use fewer resources than the subscription-based offering, making it better suited to low-bandwith systems and less powerful PCs. Microsoft says the diagnostic tools won't be included

Windows Live OneCare will continue to be sold for Windows XP and Vista via retailers through June 30, 2009, and direct sales will be gradually phased out as Morro becomes available

Morro, which will be available for download over the Internet, will work on Windows XP, Windows Vista, and the upcoming Windows 7.
(Κάτι μου λέει πως έχει σχέση κυρίως με την κυκλοφορία των windows7.Από το να κάνουν συμβατό το oneCare, σχεδίασαν ένα καινούργιο από την αρχή).
Πάντως θα είναι πάρα πολλοί που θα το χρησιμοποιήσουν, είτε είναι καλό είτε όχι λόγω ονόματος (MS) και επειδή δεν θα γνωρίζουν πως έχουν επιλογές :)
(και σε συνδιασμό με το UAC θα είναι αρκετά καλυμμένοι = ευχαριστημένοι. Άρα, εταιρίες που δεν διαθέτουν καμιά δωρεάν προτάσεις θα ρίξουν -μάλλον- τις τιμές αρκετά...)

sisos
17-12-08, 09:05
γεια σας παιδια,,εχω το κασπερσκι ιντερνετ σεκιουριτι,,και θελω να το συνδιασω μαζι με κατι αλλο που να συνεργαζονται μαζι,,μηπως ξερετε με πιο μπορω? να ειστε καλα

manoulamou
17-12-08, 10:25
:hmm:
Τι ακριβως ψαχνεις για το οποιο δεν σε καλυπτει (πληρως (http://techblog.gr/software/kaspersky-internet-security-2009/)) η σουΐτα;
:what:

opener
17-12-08, 10:28
γεια σας παιδια,,εχω το κασπερσκι ιντερνετ σεκιουριτι,,και θελω να το συνδιασω μαζι με κατι αλλο που να συνεργαζονται μαζι,,μηπως ξερετε με πιο μπορω? να ειστε καλα

Αν εγραφες και τι θες να ειναι αυτο το "κατι αλλο" (on-demand virus scanner? antispyware? ) ισως θα μπορουσε καποιος να σε βοηθησει.

OFFTOPIC:

Οσοι χρησιμοποιουν ΙΕ ας εχουν υπ' οψιν τους οτι σημερα 17/12 κυκλοφορει εκτακτως (emergency) patch για το γνωστο προβλημα ασφαλειας =


Microsoft Issues Emergency Security Patch For IE

Microsoft will issue an emergency security patch Wednesday for all versions of Internet Explorer. The patch is considered a critical fix for the security flaw currently plaguing the IE browser. So far, more than 2 million computers are believed to have been infected.....

.. Microsoft's emergency security patch will become available Wednesday at 1 p.m. EST at the Microsoft Update site as well as at the Microsoft Download Center.
All users of IE5, 6, and 7 are advised to install it. A separate patch is expected to be made available for users of IE8 Beta 2. Expect to see far more detail by midday Wednesday when Microsoft officially issues its security bulletin.

http://www.pcworld.com/article/155585/microsoft_issues_emergency_security_patch_for_ie.html

http://www.pcworld.com/article/155551/internet_explorer_is_unsafe_still.html

http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/ms08-dec.mspx

venumis
17-12-08, 10:33
Έχω το Avast για anti-virus. Πολύ ελαφρύ , φιλικό interface που και άσχετος να είσαι καταλαβαινεις τι πρέπει να κάνεις ,καθημερινή ενημέρωση στην βάση δεδομένων,scan σε οτι μπαίνει και βγαίνει. δουλεύει άψογα το μηχάνημα μου, είναι freeware και είμαι υπερ ευχαριστημένος..
*Το έχω συνδυάσει με το spybot & firewall των windows

sisos
17-12-08, 10:35
:hmm:
Τι ακριβως ψαχνεις για το οποιο δεν σε καλυπτει (πληρως (http://techblog.gr/software/kaspersky-internet-security-2009/)) η σουΐτα;
:what:σκαναρω με το κασπερσκι και ολα οκ,,μετα φορτονω το spyware doctor,,και
μου βγαζει καποια adweere,,και application cookies, που δεν τα εχει βρει το σκασπερσκι,,σορυ για τα αγλικα μου,,

opener
17-12-08, 10:50
σκαναρω με το κασπερσκι και ολα οκ,,μετα φορτονω το spyware doctor,,και
μου βγαζει καποια adweere,,και application cookies, που δεν τα εχει βρει το σκασπερσκι,,σορυ για τα αγλικα μου,,

Δυο καλα κατα την γνωμη μου και δωρεαν antispy ειναι τα
1) Malwarebytes' Anti-Malware (εχει και επιλογη στα Ελληνικα)
http://www.malwarebytes.org/mbam.php
2) SUPERAntiSpyware
http://www.superantispyware.com/
στα οποια η δωρεαν εκδοση τους δεν εχει Real-Time Protection και επομενως δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα μεταξυ αυτων και του Kaspersky.

Το spyware doctor δεν το γνωριζω μιας και δεν το εχω χρησιμοποιησει, τα cookies ειναι απο ιστοσελιδες που πηγες (μερικα antivirus/antispyware ανιχνευουν/αφαιρουν ορισμενα απο αυτα τα cookies, μερικα παλι τα θεωρουν επουσιωδη και δεν τα αναφερουν καν).

@ ADSLgr.com All rights reserved.