PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

Λευκός Ιππότης
11-02-09, 20:21
Οχι δεν τα αμφισβητησα σε ευχαριστω,θα τα χρησιμοποιησω.Γενικη ηταν η ερωτηση αν κανει σαν "γενικο" unistaller να μην ψανχουμε καθε φορα το εξειδικευμενο.

manoulamou
11-02-09, 20:50
Εαν δεν πετυχει με τις οδηγιες του κατασκευαστη τοτε ισως βρεθει λυση
Best Free Program Un-installer (http://www.techsupportalert.com/best-free-program-un-installer.htm)
ή Best Free Registry Cleaner (http://www.techsupportalert.com/best-free-registry-cleaner.htm)

logosof
11-02-09, 21:25
... αυτο εχω και τωρα (ΖΑ Pro) αλλα μετα τα τοσα χρονια χρησης του, ξερω και τις δυνατοτητες του και τα "κουσουρια του".


Ακριβώς επειδή γνωρίζεις καλά το ZA Pro, θα ήθελα τη γνώμη σου για το antispyware που έχει.

adolf
11-02-09, 21:29
παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για ενα λαπτοπ που πειρε η μανα μου toshiba l-300 με vista home.θελω να βαλω το avira kai to super antspayware, καλα θα κανω?θελει τιποτα αλο?
μια βοηθεια ρε παιδια αχι για μενα , για την φουκαριαρα την μανα μου
εγω exw xp με κασπερσκυ και super antspayware.
Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο Kaspersky που εχεις στα XP αρκεί να μην ειναι και οι 2 υπολογιστές ταυτόχρονα ανοιχτοί με πρόσβαση στο ΝΕΤ.
Μπορεις να μπαίνεις πότε με τον 1 και πότε με τον αλλον.
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ!!!!!!!!

nnn
11-02-09, 21:45
Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο Kaspersky που εχεις στα XP αρκεί να μην ειναι και οι 2 υπολογιστές ταυτόχρονα ανοιχτοί με πρόσβαση στο ΝΕΤ.
Μπορεις να μπαίνεις πότε με τον 1 και πότε με τον αλλον.
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ!!!!!!!!
Και έτσι είναι παράβαση της άδειας που αφορά μόνο 1 υπολογιστή.

Λευκός Ιππότης
11-02-09, 22:30
Α ρε Gizmo ολα τα εχεις.

opener
11-02-09, 23:20
Ακριβώς επειδή γνωρίζεις καλά το ZA Pro, θα ήθελα τη γνώμη σου για το antispyware που έχει.

Το ZA Pro χρησιμοποιει στο τμημα του Antispyware engine απο την Kaspesrky.
Εχει=
Spy Site Blocking --> (εχει μπλοκαρει μερικες φορες Sites που περασαν απο το WebGuard του Avira Antivir Premium και το McAfee SiteAdvisor).
Kernel-Level Spyware Prevention
Hourly Signature ---> (Ετσι λεει, αλλα εγω βλεπω συνηθως 1 Update ανα 2-3 ημερες, μερικες φορες 1 την ημερα και ελαχιστες φορες 2 την ημερα).
Inbound and Outbound MailSafe---> (Δεν το χρησιμοποιω γιατι εχω το MailGuard του Avira Antivir Premium, και τα 2 μαζι δεν συνεργαζονται).
Expanded coverage
http://www.zonealarm.com/security/en-us/zonealarm-pro-firewall-anti-spyware.htm

Βασικα λειτουργω το Firewall και το Antispyware (real time).
Δεν χρησιμοποιω τα=
E-mail Protection
Identity protection
Privacy Protection
Gaming Mode

Τα FP του Antispyware ειναι ελαχιστα,
απο real spyware τι να σου πω, δεν εχει βρει τιποτε ουτε αυτο, ουτε το Avira Antivir Premium, ουτε τα SAS/MBAM που εχω για back-up. (η πολυ τυχερος ειμαι, η προσεχω, η ειμαι γεματος malware και δεν το ξερω :p ).

logosof
11-02-09, 23:51
@ opel5
Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ και εγώ τα firewall & antispyware του ZoneArarm Pro και εμένα δεν μου έχει βρεί ποτέ τίποτα, σε συνδυασμό βέβαια με Bitdefender av 2009 και SAS. Πάντως το ότι χρησιμοποιεί την engine του kaspersky είναι καλό (τουλάχιστον θεωρητικά). Με βάση αυτό (http://www.antispyware-softwarereviews.com/compare.php)είναι πάρα πολύ καλό, τώρα αν το τεστ είναι αξιόπιστο δεν ξέρω.

opener
12-02-09, 00:12
.... Με βάση αυτό (http://www.antispyware-softwarereviews.com/compare.php)είναι πάρα πολύ καλό, τώρα αν το τεστ είναι αξιόπιστο δεν ξέρω.

Δεν το ειχα διαβασει αυτο, και εγω σε αλλα reviews του ZA Pro περιπου τα ιδια βρηκα να λενε.

logosof
12-02-09, 13:29
Για όσους δεν πρόλαβαν την προηγούμενη προσφορά της Avira:

Τρείς μήνες δωρεάν το Avira Premium Security Suite (https://license.avira.com/en/promotion-cj0ptfb6eh8cmw6a101r)

Η έναρξη της άδειας ξεκινά με την λήψη της.

panos12
12-02-09, 15:44
Γεια σας,
Ακούστε έκανα έναν συνδυασμό και θέλω τη γνώμη σας. Απεγκατέστησα το Κασπέρσκι 2009 για λίγες μέρες και έβαλα Avast pro, Malwarebytes, SpywareBlaster & Hostman. Το malwarebytes σε πλήρη σάρωση μου βρήκε ένα tracking cookie και γενικά ο υπολογιστής 'κυλάει" καλλίτερα. Τί λέτε εσείς;;

logosof
12-02-09, 15:53
Ξαναβάλε το kaspersky.

manoulamou
12-02-09, 17:24
Γεια σας,
Ακούστε έκανα έναν συνδυασμό και θέλω τη γνώμη σας.
Απεγκατέστησα το Κασπέρσκι 2009 για λίγες μέρες και
έβαλα Avast pro, Malwarebytes, SpywareBlaster & Hostman.
Το malwarebytes σε πλήρη σάρωση μου βρήκε ένα tracking cookie και
γενικά ο υπολογιστής 'κυλάει" καλλίτερα. Τί λέτε εσείς;;
Οταν λες "Κασπέρσκι 2009", εννοεις την σουΐτα "Kaspersky Internet Security 2009" ή κατι αλλο;
To Hostman τι ειναι ακριβως, εχει σχεση εχει με θεμα ασφαλειας Η/Υ;:hmm:
Εαν παντως εχεις νομιμα κλειδια του KIS, μια χαρα καλυμμενος εισαι,
Ισως κυλαει καλυτερα γιατι ειναι πιο ελαφριες οι αλλες εφαρμογες
ή δεν ειχες ρυθμισει αναλογως το Κασπερσκυ!

panos12
12-02-09, 18:11
Οταν λες "Κασπέρσκι 2009", εννοεις την σουΐτα "Kaspersky Internet Security 2009" ή κατι αλλο;
To Hostman τι ειναι ακριβως, εχει σχεση εχει με θεμα ασφαλειας Η/Υ;:hmm:
Εαν παντως εχεις νομιμα κλειδια του KIS, μια χαρα καλυμμενος εισαι,
Ισως κυλαει καλυτερα γιατι ειναι πιο ελαφριες οι αλλες εφαρμογες
ή δεν ειχες ρυθμισει αναλογως το Κασπερσκυ!

Ναι εννούσα το Kaspersky Internet Security 2009 με νόμιμο κλειδί. Τώρα για τα υπόλιπα έκανα μια δοκιμή όπως την διάβασα σε ένα περιοδικό του χώρου των υπολογιστών. Πάντως τελευταία έχω πολλά προβλήματα: α) το DVD δεν διαβάζει τίποτα και δεν παίζει τίποτα. β) έχασα κάποιες εφαρμογές της Acer empowering tecnology και γενικώς έχασα μάλλον τον έλεγχο της κατάστασης, μάλλον πάω για format.:evil::down:

bathan
12-02-09, 18:46
Ναι εννούσα το Kaspersky Internet Security 2009 με νόμιμο κλειδί. Τώρα για τα υπόλιπα έκανα μια δοκιμή όπως την διάβασα σε ένα περιοδικό του χώρου των υπολογιστών. Πάντως τελευταία έχω πολλά προβλήματα: α) το DVD δεν διαβάζει τίποτα και δεν παίζει τίποτα. β) έχασα κάποιες εφαρμογές της Acer empowering tecnology και γενικώς έχασα μάλλον τον έλεγχο της κατάστασης, μάλλον πάω για format.:evil::down:Αν έχεις vista και δεν έχεις κατεβάσει το SP1 τότε ίσως φταίει αυτό που έχεις πολλά προβληματα (πχ με το dvd)

crazy_sax
12-02-09, 22:20
Να προσεχετε παντως οταν αναφερεστε σε software προστασιας
να αναφερετε το ακριβες/πληρες ονομα τους, γιατι πχ το AVira εχει
και το free Personal και την πληρη επι πληρωμη σουΐτα Avira Premium Security Suite!
Οπότε μιλαμε για πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα και ρυθμισεις.
Επισης το Zone Alarm Pro ειναι κι αυτο πολυ καλυτερο
απ το παλιο απλο ΖΑ με ενα σωρο προβληματα, ιδιως στην πληρη απεγκατασταση
οπως το Norton AntiVirus εαν οχι χειροτερα...::rolleyes:
Ας ελπισουμε πως οι οδηγιες τους (http://forums.zonelabs.com/zonelabs/board/message?board.id=inst&message.id=84259#M84259) θα ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες
ως προς τo καθαρισμα της registry.

για το AVira free Personal λεω
ευχαριστω ολους και παλι

adolf
13-02-09, 09:04
Και έτσι είναι παράβαση της άδειας που αφορά μόνο 1 υπολογιστή.

OXI Κάνεις λάθος.ΔΕΝ ειναι κλοπή.Οπως π.χ. Μπορείς να εχεις στον ΙΔΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ με DUAL BOOT SYSTEM το ίδιο Κ, χωρίς να κάνεις ουδεμία παράβαση.Η αδεια ειναι για 1 μηχάνημα.Αρα οταν το χρησιμοποιείς σε 1 μηχάνημα με προσβαση στο ΝΕΤ εισαι Ο.Κ.
Ρωτα την αντιπροσωπεία.Αν και πρόσφατα άλλαξε και αυτή και ΔΕΝ εχω μιλήσει μαζί τους για το συγκεκριμένο θεμα.(Στα τελευταία 6 χρόνια που χρησιμοποιώ Κ σε συζητήσεις μου με πωλητές για το συγκεκριμένο θεμα μου ειχαν πει οτι οποιος το κάνει ΔΕΝ κινδυνευει να χάσει την άδειά του).
ΕΛΠΙΖΩ να εχω γίνει κατανοητός !!!!!!!!!!Αλλιώς εδω ειμαι πάλι.
Y.Γ. Και ειναι καλλίτερο αυτό απο το να χρησιμοποιεί κάποιος κλειδιά που γίνονται ευκολα BLACK LISTED διότι ειναι ΚΛΕΜΜΕΝΑ.Τουλάχιστον ετσι αγοράζεις μιά άδεια.
Προσωπικά εχω 3 άδειες για 3 PC.( Aν αυτό ενδιαφέρει κάποιους ).

vavis
13-02-09, 13:10
OXI Κάνεις λάθος.ΔΕΝ ειναι κλοπή.Οπως π.χ. Μπορείς να εχεις στον ΙΔΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ με DUAL BOOT SYSTEM το ίδιο Κ, χωρίς να κάνεις ουδεμία παράβαση.Η αδεια ειναι για 1 μηχάνημα.Αρα οταν το χρησιμοποιείς σε 1 μηχάνημα με προσβαση στο ΝΕΤ εισαι Ο.Κ.
Ρωτα την αντιπροσωπεία.Αν και πρόσφατα άλλαξε και αυτή και ΔΕΝ εχω μιλήσει μαζί τους για το συγκεκριμένο θεμα.(Στα τελευταία 6 χρόνια που χρησιμοποιώ Κ σε συζητήσεις μου με πωλητές για το συγκεκριμένο θεμα μου ειχαν πει οτι οποιος το κάνει ΔΕΝ κινδυνευει να χάσει την άδειά του).
ΕΛΠΙΖΩ να εχω γίνει κατανοητός !!!!!!!!!!Αλλιώς εδω ειμαι πάλι.
Y.Γ. Και ειναι καλλίτερο αυτό απο το να χρησιμοποιεί κάποιος κλειδιά που γίνονται ευκολα BLACK LISTED διότι ειναι ΚΛΕΜΜΕΝΑ.Τουλάχιστον ετσι αγοράζεις μιά άδεια.
Προσωπικά εχω 3 άδειες για 3 PC.( Aν αυτό ενδιαφέρει κάποιους ).

Πολυ σωστα !
1 αδεια ισχυει για 1 υπολογιστη και οχι για 1 χρηστη..
το ιδιο προγραμμα, το χρησιμοποιουν ολοι οι χρηστες σε 1 υπολογιστη, με οποιοδηποτε (συμβατο) λειτουργικο ! :cool:

logosof
14-02-09, 19:23
Τρείς μήνες δωρεάν το Avira AntiVir Premium (https://license.avira.com/en/promotion-6dl7vtc3unbw2mzefr1b?id=5xJVVxx5Os)

mafia1
14-02-09, 22:24
Προσωπικά εχω 3 άδειες για 3 PC.( Aν αυτό ενδιαφέρει κάποιους ).

Τι εννοείς;

joeyGR
14-02-09, 22:40
OXI Κάνεις λάθος.ΔΕΝ ειναι κλοπή.Οπως π.χ. Μπορείς να εχεις στον ΙΔΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ με DUAL BOOT SYSTEM το ίδιο Κ, χωρίς να κάνεις ουδεμία παράβαση.Η αδεια ειναι για 1 μηχάνημα.Αρα οταν το χρησιμοποιείς σε 1 μηχάνημα με προσβαση στο ΝΕΤ εισαι Ο.Κ.
Ρωτα την αντιπροσωπεία.Αν και πρόσφατα άλλαξε και αυτή και ΔΕΝ εχω μιλήσει μαζί τους για το συγκεκριμένο θεμα.(Στα τελευταία 6 χρόνια που χρησιμοποιώ Κ σε συζητήσεις μου με πωλητές για το συγκεκριμένο θεμα μου ειχαν πει οτι οποιος το κάνει ΔΕΝ κινδυνευει να χάσει την άδειά του).
ΕΛΠΙΖΩ να εχω γίνει κατανοητός !!!!!!!!!!Αλλιώς εδω ειμαι πάλι.
Y.Γ. Και ειναι καλλίτερο αυτό απο το να χρησιμοποιεί κάποιος κλειδιά που γίνονται ευκολα BLACK LISTED διότι ειναι ΚΛΕΜΜΕΝΑ.Τουλάχιστον ετσι αγοράζεις μιά άδεια.
Προσωπικά εχω 3 άδειες για 3 PC.( Aν αυτό ενδιαφέρει κάποιους ).

ναι οντως τι εννοεις; αν προσφερεις αδεια τοτε ενδιαφερομαι :p

mafia1
14-02-09, 23:16
Αν καταλαβα καλά και δίνεις άδεια τότε θα ενδιαφερώμουνα.

nnn
14-02-09, 23:24
1. License Grant.

Subject to the payment of the applicable license fees, and subject to the terms and conditions of this Agreement, Kaspersky Lab hereby grants you the non-exclusive, non-transferable right to use the Software and the accompanying documentation (the “Documentation”) for the term of this Agreement solely for your own internal business purposes. You may install one copy of the Software on one computer.

1.1 Use. If the Software was purchased on a physical medium you have the right to use the Software for protection of such a number of computers as indicated on the box. If the Software was purchased via Internet you have the right to use the Software for protection of such a number of computers as you ordered when purchased the Software.

1.1.1 The Software is “in use” on a computer when it is loaded into the temporary memory (i.e., random-access memory or RAM) or installed into the permanent memory (e.g., hard disk, CD-ROM, or other storage device) of that computer. This license authorizes you to make only as many back-up copies of the Software as are necessary for its lawful use and solely for back-up purposes, provided that all such copies contain all of the Software’s proprietary notices. You shall maintain records of the number and location of all copies of the Software and Documentation and will take all reasonable precautions to protect the Software from unauthorized copying or use.

1.1.2 The Software protects computer against viruses and network attacks whose signatures are contained in the threat signatures and network attacks databases which are available on Kaspersky Lab's update servers.

1.1.3 If you sell the computer on which the Software is installed, you will ensure that all copies of the Software have been previously deleted.

1.1.4 You shall not decompile, reverse engineer, disassemble or otherwise reduce any part of this Software to a humanly readable form nor permit any third party to do so. The interface information necessary to achieve interoperability of the Software with independently created computer programs will be provided by Kaspersky Lab by request on payment of its reasonable costs and expenses for procuring and supplying such information. In the event that Kaspersky Lab notifies you that it does not intend to make such information available for any reason, including (without limitation) costs, you shall be permitted to take such steps to achieve interoperability, provided that you only reverse engineer or decompile the Software to the extent permitted by law.

1.1.5 You shall not make error corrections to, or otherwise modify, adapt, or translate the Software, nor create derivative works of the Software, nor permit any third party to copy (other than as expressly permitted herein).

1.1.6 You shall not rent, lease or lend the Software to any other person, nor transfer or sub-license your license rights to any other person.

1.1.7 You shall not provide the activation code or license key file to third parties or allow third parties access to the activation code or license key. The activation code and license key are confidential data.

1.1.8 Kaspersky Lab may ask you User to install the latest version of the Software (the latest version and the latest maintenance pack).

1.1.9 You shall not use this Software in automatic, semi-automatic or manual tools designed to create virus signatures, virus detection routines, any other data or code for detecting malicious code or data.

1.1.10 Kaspersky Lab, with your consent explicitly confirmed in corresponding Statement, has the right to gather information about potential threats and vulnerabilities from your computer. The information thus gathered is used in a generic form for the sole purpose of improving Kaspersky Lab’s products.

Άσχετα αν στο "επιτρέπει"...

adolf
15-02-09, 06:32
Τι εννοείς;
Eννοώ πως εχω 3 PC τα οποια ειναι σε δίκτυο -ΑΡΑ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΝΟΙΧΤΑ- και το καθενα εχει την δική του άδεια.:rolleyes:

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι οντως τι εννοεις; αν προσφερεις αδεια τοτε ενδιαφερομαι :p
Χαιρομαι να συνομιλώ με ανθρώπους με ΧΙΟΥΜΟΡ.:oneup:

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άσχετα αν στο "επιτρέπει"...
Ολα αγαπητέ που εγραψες ειναι ΣΩΣΤΑ.Απλά υπάρχουν "Νομιμες" παρακαμπτήριες οδοί.:p

alieus
15-02-09, 12:15
Είχα το νοντ 32 και πριν μια βδομάδα περίπου κόλλησα ιό που δεν αφήνει τους σκληρούς και τα φλασάκια να ανοίξουν παρά μόνο με δεξί κλικ "εξερεύνηση". Τον έβλεπε και δεν μπορούσε να τον εξουδετερώσει. Έκανα φορμάτ παντού και έβαλα το κασπέρσκι. Μου φάνηκε πολύ καλύτερο από το προγούμενο και το εκθείασα εδώ αλλά τώρα πρέπει να διορθώσ γιατί πάλι κόλλησα τον ίδιο ιό και πάλι τα ίδια, τον βλέπει αλλά δεν μπορεί να τον καθαρίσει, πάλι φορμάτ δηλαδή :sorry: Σημείωση: Το ρημάδι το κόλησα κατεβάζοντας από τορρεντς και εγκαθιστώντας το adobe acrobat. Oταν κατεβάσεις το πρόγραμμα δεν σου δείχνει ιό αλλά όταν το εγκαατστήσεις τότε κάνει τη ζημιά αλλά είναι αργά.

opener
15-02-09, 13:12
Είχα το νοντ 32 και πριν μια βδομάδα περίπου κόλλησα ιό που δεν αφήνει τους σκληρούς και τα φλασάκια να ανοίξουν παρά μόνο με δεξί κλικ "εξερεύνηση". Τον έβλεπε και δεν μπορούσε να τον εξουδετερώσει. Έκανα φορμάτ παντού και έβαλα το κασπέρσκι. Μου φάνηκε πολύ καλύτερο από το προγούμενο και το εκθείασα εδώ αλλά τώρα πρέπει να διορθώσ γιατί πάλι κόλλησα τον ίδιο ιό και πάλι τα ίδια, τον βλέπει αλλά δεν μπορεί να τον καθαρίσει, πάλι φορμάτ δηλαδή :sorry: Σημείωση: Το ρημάδι το κόλησα κατεβάζοντας από τορρεντς και εγκαθιστώντας το adobe acrobat. Oταν κατεβάσεις το πρόγραμμα δεν σου δείχνει ιό αλλά όταν το εγκαατστήσεις τότε κάνει τη ζημιά αλλά είναι αργά.

Επομενως (και εαν) επανερχεσαι στο αρχικο σου ερωτημα, τοτε λοιπον δες ξανα τις απαντησεις που δοθηκαν σε αυτο (σελιδα 115). :)

Simpleton
15-02-09, 13:17
Δεν χρειάζεται επανεγκατάσταση. Το έχουμε πει. Κοίτα αν στα φλασάκια υπάρχει ένα κρυφό αρχείο με όνομα autorun.inf και σβήστο.

Τον Acrobat τον κατέβασες από τη σελίδα της Adobe;

alieus
15-02-09, 13:40
Skaf, Από τορρεντς. Και το αρχείο που λες υπάρχει αλλά δεν σβήνεται...
Ευχαριστώ:)

Simpleton
15-02-09, 13:50
Χμμ, περίεργο. Κάνε δεξί κλικ επάνω του, «Ιδιότητες» και κοίτα αν είναι τικαρισμένο το «Μόνο για ανάγνωση».

alieus
15-02-09, 14:02
Πρόκειται για ένα στικάκι sandisk 8gb που στο "ο υπολογιστής μου" φαίνεται ως αφαιρούμενος δίσκος Η και ως U3 system D. Το αρχείο autorun.inf καθώς και ένα ζιπαρισμένο Launchpad.zip και ένα LaunchU3.exe έχουν όλα τσεκαρισμένα το "μόνο για ανάγνωση" κai δεν αποτσεκέρνονται ούτε διαγράφονται...

........Auto merged post: alieus πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτά βρίσκονται στο εικονίδο U3 system (D:)

nnn
15-02-09, 14:05
Αν έχεις Vista μπες σε safe mode με γραμμή εντολών και σβήσε το φλασάκι από εκεί ;)
Αν δεν έχεις βρες ένα Live CD και κάνε το ίδιο.

Simpleton
15-02-09, 14:16
Ποια είναι τα περιεχόμενα του autorun.inf;

alieus
15-02-09, 15:42
Γράφει τα παρακάτω:
[AutoRun]
open=LaunchU3.exe -a
icon=LaunchU3.exe,0

[Definitions]
Launchpad=LaunchPad.exe
Vtype=2

[CopyFiles]
FileNumber=1
File1=LaunchPad.zip

[Update]
URL=http://u3.sandisk.com/download/lp_installer.asp?custom=1.4.0.4&brand=cruzer


[Comment]
brand=cruzer

........Auto merged post: alieus πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

nnn Έχω τα XP home. Δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με safe mode?

alieus
15-02-09, 19:29
Τελικά απεγκατέστησα το launch U3 και όλα τα υπόλοιπα, autorun.inf κλπ με πρόγραμμα uninstall που είχε μέσα του το στικάκι. Δεν το είχα προσέξει. Τώρα δουλεύει απλά ως μέσο αποθήκευσης χωρίς λογισμικό. Πάντως δεν καταλαβαίνω τι ζημιά έκανε αυτό το αρχείο αφού το κασπέρσκι ενημέρωσε ότι αρχικά ο ιός ήρθε μεσα από πρόγραμμα που κατέβασα από τόρρεντς και δεν άνοιγε κανένας σκληρός, ο C είτε με φορματ είτε με επιστροφή σε άλλη ημερομηνία καλής λειτουργίας και οι εξωτερικοί σκληροί και το στικ μόνο με φορματ.

dpa2006
15-02-09, 22:05
πολλοί ιοί "καθονται" και στο system restore folder των xp(windows).επειδη τα περισσοτερα antivirus (δεν γνωριζω αν υπαρχουν καποια που να τον ελεγχουν :hmm:) δεν μπορουν να σκαναρουν μεσα σε αυτο το φακελο,καλα θα ειναι αν εχεις ενεργοποιημενο το system restore να το απενεργοποιησεις προσωρινα για να διαγραφει.θα χασεις τα restore points σου αλλα μπορει να γλυτωσεις και απο τον ιο.επειτα κανε ενα full system scan με ενημερωμενο αντιικο για καθε ενδεχομενο

adolf
16-02-09, 06:19
πολλοί ιοί "καθονται" και στο system restore folder των xp(windows).επειδη τα περισσοτερα antivirus (δεν γνωριζω αν υπαρχουν καποια που να τον ελεγχουν :hmm:) δεν μπορουν να σκαναρουν μεσα σε αυτο το φακελο,καλα θα ειναι αν εχεις ενεργοποιημενο το system restore να το απενεργοποιησεις προσωρινα για να διαγραφει.θα χασεις τα restore points σου αλλα μπορει να γλυτωσεις και απο τον ιο.επειτα κανε ενα full system scan με ενημερωμενο αντιικο για καθε ενδεχομενο

ΣΩΣΤΟΣ!!!!! Πάντως το Κασπερσκυ τα περισσότερα για να μην πω όλα τα περίεργα που ειναι στην Επαναφορά Συστήματος ή System Restore & σε XP & σε VISTA τα διαγράφει οταν κάνεις ΦΟΥΛ ΣΚΑΝ.
Για αυτό αλλά και για πολλά άλλα εχω "Κολλήσει" στο Κασπερσκυ.

Doxaios
16-02-09, 12:36
Το webroot antivirus που βγαίνει τρίτο εδώ το ξέρετε??Και το Gdata που είναι τέταρτο.Πρώτη φορά τα ακούω.
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

alieus
16-02-09, 15:58
Λοιπόν adolf, κοίτα να δεις..., πριν σε διαβάσω, είχα κάνει επαναφορά συστήματος και διορθώθηκ το C (τα άλλα δεν γλύτωσαν φορματ) και μετά από λίγες μέρες χωρίς να ξέρω τα παραπάνω έκανα και ενα φουλ σκαν με κασπέρσκι και έκανα ξανα επαναφορά-επιστροφή, έτσι από περιέργεια, στην ημερομηνία της ζημιάς και όλα καλά. Πώς γίνεται δε ξέρω αλλά έστρωσε. Λες να έχει κάπου τον ιό κρυφά και να μου την ξανακάτσει σε ανύποπτο χρόνο;

opener
16-02-09, 16:22
Το webroot antivirus που βγαίνει τρίτο εδώ το ξέρετε??Και το Gdata που είναι τέταρτο.Πρώτη φορά τα ακούω.
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

Κατ' αρχας, να πω οτι προσωπικα δεν δινω και πολλη σημασια σε reviews σαν το παραπανω (υπαρχουν παρα πολλα αυτου του ειδους), αλλα μονο σε εγκυρα τεστ που γινονται πχ στα=
AV-Comparatives,AV-Test.org,VB100.

Γνωριζω τις 2 εταιρειες που αναφερεις, αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο προγραμμα τους.

H Webroot ειναι περισσοτερο γνωστη για το AntiSpyware Spy Sweeper.
http://www.webroot.com/En_US/consumer-products.html?WRSID=9a950e4e7c246214258327c1b5428129

Και η Gdata ειναι γνωστη
http://www.gdata.gr/portal/GR/


Και μια απορια, το ParetoLogic Anti-Virus PLUS που ειναι στην λιστα (και δεν το αναφερεις), το γνωριζεις; :hmm: :p :p
http://www.paretologic.com/products/antivirusplus/index.aspx

logosof
16-02-09, 20:59
Το webroot antivirus που βγαίνει τρίτο εδώ το ξέρετε??Και το Gdata που είναι τέταρτο.Πρώτη φορά τα ακούω.
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

To Gdata 2009 είναι καταπληκτικό. Έχει δύο μηχανές αναζήτησης (Bitdefender - Avast). Προσωπικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.
Υπάρχουν όμως χρήστες που θεωρούν ότι είναι βαρύ.

wolf.
16-02-09, 23:22
Παιδιά και εγώ πιστεύω πως το kaspersky είναι το καλύτερο. Βέβαια θέλω κάποια στιγμή να δω τι λέει και το gdata γιατί πιο πολύ, έχω διαβάσει καλά λόγια. Δεν ξέρω πολλούς που να το χρησιμοποιούν.Το ότι χρησιμοποίει δυο μηχανές αναζήτησης σίγουρα είναι θέμα.

dpa2006
16-02-09, 23:35
ΣΩΣΤΟΣ!!!!! Πάντως το Κασπερσκυ τα περισσότερα για να μην πω όλα τα περίεργα που ειναι στην Επαναφορά Συστήματος ή System Restore & σε XP & σε VISTA τα διαγράφει οταν κάνεις ΦΟΥΛ ΣΚΑΝ.
Για αυτό αλλά και για πολλά άλλα εχω "Κολλήσει" στο Κασπερσκυ.
πολυ θετικο σαν χαρακτηριστικο για το Kaspersky!
ευχαριστω για την πληροφορια,δειχνει οτι κανουν καλη δουλεια στην Kaspersky:oneup:
εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε καποιους ιους, πολλες εταιριες (Symantec,F-Secure κ.α.) δεν αναφερουν τα Vista ως λειτουργικο που μπορει να προσβληθει.
αυτο θα μπορουσε να θεωρηθει ως θετικο για τα vista.
ελπιζω η αναφορα τους να ειναι αληθης.:hmm:

Simpleton
16-02-09, 23:41
πολυ θετικο σαν χαρακτηριστικο για το Kaspersky!
ευχαριστω για την πληροφορια,δειχνει οτι κανουν καλη δουλεια στην Kaspersky:oneup:
εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε καποιους ιους, πολλες εταιριες (Symantec,F-Secure κ.α.) δεν αναφερουν τα Vista ως λειτουργικο που μπορει να προσβληθει.
αυτο θα μπορουσε να θεωρηθει ως θετικο για τα vista.
ελπιζω η αναφορα τους να ειναι αληθης.:hmm:
Πολύ πιθανό, γιατί αρκετοί ιοι και worms εγκαθίστανται στο σύστημα αντιγράφοντας τον εαυτό τους π.χ. σε κάποιο υποφάκελο των Windows. Στα Vista δεν έχουν τα κατάλληλα δικαιώματα (λόγω UAC), οπότε εκεί κόβονται αρκετά ζωύφια. Αρκεί να μην απενεργοποιήσει ο χρήστης το UAC.
Ασφαλώς και είναι θετικό, αν παραβλέψουμε ότι αυτός ο μηχανισμός θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.

dpa2006
16-02-09, 23:49
Πολύ πιθανό, γιατί αρκετοί ιοι και worms εγκαθίστανται στο σύστημα αντιγράφοντας τον εαυτό τους π.χ. σε κάποιο υποφάκελο των Windows. Στα Vista δεν έχουν τα κατάλληλα δικαιώματα (λόγω UAC), οπότε εκεί κόβονται αρκετά ζωύφια. Αρκεί να μην απενεργοποιήσει ο χρήστης το UAC.

ετσι οπως το θετεις πρεπει να ειναι.καλη κινηση το uac,και ισως να ειναι ενας απο τους λογους που πολλοι (και οχι αδικα οπως φαινεται) θεωρουν τα vista ως το ασφαλεστερο λειτουργικο της Microsoft ως τωρα.

adolf
17-02-09, 07:34
Λοιπόν adolf, κοίτα να δεις..., πριν σε διαβάσω, είχα κάνει επαναφορά συστήματος και διορθώθηκ το C (τα άλλα δεν γλύτωσαν φορματ) και μετά από λίγες μέρες χωρίς να ξέρω τα παραπάνω έκανα και ενα φουλ σκαν με κασπέρσκι και έκανα ξανα επαναφορά-επιστροφή, έτσι από περιέργεια, στην ημερομηνία της ζημιάς και όλα καλά. Πώς γίνεται δε ξέρω αλλά έστρωσε. Λες να έχει κάπου τον ιό κρυφά και να μου την ξανακάτσει σε ανύποπτο χρόνο;
Mα εσύ δεν είχες-εχεις ΝΟD 32 ???? και εκανες σκαν με το On Line Kaspersky???
Aν ΔΕΝ βαριέσαι μπορείς να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος?????
Επίσης στα XP που αν δεν κάνω λάθος εχεις μπορείς κάλλιστα να "ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ" την επαναφορά συστήματος σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους ΠΛΗΝ του C.
Πάντως αγαπητέ αν το Κασπερσκυ σου λεει πως ο C ειναι καθαρός τότε ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ. ( Με την προυποθεση πως ο Ρωσος ειναι εγκατεστημένος στο μηχάνημά σου) αν ομως μιλάς για On Line Scan & επειδή ΔΕΝ το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν ξερω.Απλά ελπίζω πως θα ειναι το ίδιο καλό με το εγκατεστημένο.
Και κάτι τελευταίο.Με ρωτάς : Λες να έχει κάπου τον ιό κρυφά και να μου την ξανακάτσει σε ανύποπτο χρόνο;;
AΠΑΝΤΗΣΗ : OXI ( με την λογική που δουλευει ο Κ ).

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 10 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ετσι οπως το θετεις πρεπει να ειναι.καλη κινηση το uac,και ισως να ειναι ενας απο τους λογους που πολλοι (και οχι αδικα οπως φαινεται) θεωρουν τα vista ως το ασφαλεστερο λειτουργικο της Microsoft ως τωρα.
Ξερω πως πολλοί θα διαφωνήσετε μαζί μου αλλά εγώ το UAC το απενεργοποιώ με το ΚΑΛΗΜΕΡΑ οταν κάνω φορματ.
Ξερω τι εγκαθιστώ χώρια που ο Κασπερσκυ ετσι οπως τον εχω σεττάρει μαμάει.Βεβαια βοηθάει και ο 4πήρυνος και τα 4 Giga Ram.( Intel Core 2 QUAD Q9650 3.00GHz)VISTA 64bit

crypter
17-02-09, 09:26
Επίσης στα XP που αν δεν κάνω λάθος εχεις μπορείς κάλλιστα να "ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ" την επαναφορά συστήματος σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους ΠΛΗΝ του C.
Νομιζω γινεται και στον C, τουλαχιστον στην professional εκδοση. :hmm:

opener
17-02-09, 09:46
Νομιζω γινεται και στον C, τουλαχιστον στην professional εκδοση. :hmm:

Σιγουρα γινεται.
Και στα XP Pro και στα XP Home.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...Επίσης στα XP που αν δεν κάνω λάθος εχεις μπορείς κάλλιστα να "ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ" την επαναφορά συστήματος σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους ΠΛΗΝ του C....

ΣΥΝ του C. =

Τρόπος ενεργοποίησης και απενεργοποίησης της Επαναφοράς Συστήματος (System Restore) στα Windows XP.
Οι πληροφορίες σε αυτό το άρθρο ισχύουν για:
Microsoft Windows XP Professional
Microsoft Windows XP Home Edition
http://support.microsoft.com/kb/310405http://support.microsoft.com/kb/310405

dpa2006
17-02-09, 11:44
Mα εσύ δεν είχες-εχεις ΝΟD 32 ???? και εκανες σκαν με το On Line Kaspersky???
Aν ΔΕΝ βαριέσαι μπορείς να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος?????
Επίσης στα XP που αν δεν κάνω λάθος εχεις μπορείς κάλλιστα να "ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ" την επαναφορά συστήματος σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους ΠΛΗΝ του C.
Πάντως αγαπητέ αν το Κασπερσκυ σου λεει πως ο C ειναι καθαρός τότε ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ. ( Με την προυποθεση πως ο Ρωσος ειναι εγκατεστημένος στο μηχάνημά σου) αν ομως μιλάς για On Line Scan & επειδή ΔΕΝ το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν ξερω.Απλά ελπίζω πως θα ειναι το ίδιο καλό με το εγκατεστημένο.
Και κάτι τελευταίο.Με ρωτάς : Λες να έχει κάπου τον ιό κρυφά και να μου την ξανακάτσει σε ανύποπτο χρόνο;;
AΠΑΝΤΗΣΗ : OXI ( με την λογική που δουλευει ο Κ ).

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 10 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξερω πως πολλοί θα διαφωνήσετε μαζί μου αλλά εγώ το UAC το απενεργοποιώ με το ΚΑΛΗΜΕΡΑ οταν κάνω φορματ.
Ξερω τι εγκαθιστώ χώρια που ο Κασπερσκυ ετσι οπως τον εχω σεττάρει μαμάει.Βεβαια βοηθάει και ο 4πήρυνος και τα 4 Giga Ram.( Intel Core 2 QUAD Q9650 3.00GHz)VISTA 64bit

οσον αφορα το θεμα του φορματ δεν διαφωνω,αναφερομαι στο uac οσο το pc ειναι σε λειτουργια.εκει ελπιζω να ταυτιζονται οι αποψεις μας.:)
οσον αφορα την επαναφορα απενεργοποιειται σε ολες τις εκδοσεις XP(home/pro),το θεμα ειναι οτι δεν συμφερει η απενεργοποιηση της.ειναι χρησιμο εργαλειο αν εξαιρεσουμε αυτο το γεγονος που εκμεταλευτηκαν(-ονται) πολλοι ιοι στα XP(αντιγραφη στο system restore folder).στα vista (και προφανως στα win 7) αυτο πρεπει να εχει διορθωθει.

alieus
17-02-09, 23:50
Ποιο spyware μπορεί να συνδυαστεί με το κασπέρσκι; Είχα το spyware doctor και την ώρα που εγκαθιστούσα το κασπέρσκι είπε να βγάλω το σπάϊγουέαρ ντόκτορ

bossoq
18-02-09, 00:20
Το superantispyware και to malware bytes antimalware σίγουρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.