PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

glxalex
23-11-07, 21:47
αρε zonealarm.κατεβασα το zonealarm internet security suite σε trial να δω τι λεει και να βγαλω μια αποψη.το κανω εγκατασταση κανω επανεκινηση παει να μπει ο υπολογιστης στα vista και νατη η μπλε οθονη....χαχα.τι να εφταιγε τωρα.δεν υποστηριζει vista?λεει οτι υποστηριζει.το τελευταιο zonealarm ειναι,τι αλλο?τι να φταει?και ειναι καλο ρε γαμωτο απο τι διαβασα μαζι με bitdefender,norton internet security 2008,mcafee internet security και το spyboot.

Caradine
26-11-07, 04:12
Εγω με το NOD32 ειμαι οκ! Και με το Αvast free που ειχα πριν δεν ειχα προβλημα:oneup:

apagal
26-11-07, 15:49
+1 για nod32!!

opener
30-11-07, 23:20
To www.av-comparatives.org εδωσε στην δημοσιοτητα το Retrospective/ProActive Test November 2007.

On this site you will find independent comparatives of Anti-Virus software.
(Look into the Comparatives section and scroll down to find out additional tests and reports).

satyros
03-12-07, 15:08
Nod32 απλά

ConneX
03-12-07, 17:21
Τέτοιου είδους θέματα είναι μοιραίο να καταλήγουν σε απαντήσεις όπου ο καθένας υποστηρίζει το antivirus που έχει.
Αυτό κατά την γνώμη μου είναι σεβαστό, αρκεί να το αιτιολογούμε κιόλας.
Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω, οι περισσότεροι βολευόμαστε με ένα πρόγραμμα και από κει και πέρα φοράμε παρωπίδες.
Η αντικειμενική αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει 100% ασφάλεια όποια και όσα προγράμματα και αν χρησιμοποιήσουμε.
Το ζητούμενο λοιπόν, είναι η μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Για να το επιτύχουμε αυτό θα πρέ[ει να έχουμε κι ένα μέτρο σύγκρισης.
Όταν λοιπόν δεν έχουμε δοκιμάσει 3-4 αξιόλογα προγράμματα για να δούμε που υπερτερούν και που υστερούν μεταξύ τους, πως είμαστε σε θέση να λέμε για παράδειγμα «NOD32 και μετά το χάος»;
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα NOD32, Norton, AVG και BitDefender.
Tα 2 πρώτα έχουν υπερτιμηθεί όσον αφορά τις δυνατότητές τους, ενώ το τρίτο δεν μου έδωσε το αίσθημα της ασφάλειας (υποκειμενικό αυτό).
Κατέληξα στον BitDefender, αφού συν τοις άλλοις φρόντισα να έχω και κάποια επιπλέον στοιχεία από το ίντερνετ.
Εδώ, υπάρχει ένα τεκμηριωμένο συγκριτικό τεστ όσον αφορά τις δυνατότητες των πιο δημοφιλών antivirus. http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/
Κάτι άλλο που ενίσχυσε την ορθότητα της επιλογής μου, είναι κι αυτό εδώ. http://www.capital.gr/tech/Details.aspx?id=403712

opener
05-12-07, 11:02
Revolutionary AV testing guidelines planned
Group will develop new security tests for 2008

Consumers should have more accurate information with which to compare security software suites under a new set of software testing guidelines to be finalised early next year.

Last week, security vendors and software testing organisations agreed during a conference in Seoul to form the Anti-Malware Testing Working Group, which will determine how best to conduct behavioural tests of security software, said Andreas Marx, who works for AV-Test.org, a German antivirus software testing group.

Behaviou0ral tests are time-consuming but important since the style of test replicates how PCs encounter malicious software on the internet, such as through Trojan horse programs in email attachments or through browser exploits, Marx said.

Those tests are seen as superior to signature-based tests, in which the virus detection engine is run against a batch of thousands of malware samples. But signature tests do not cover other security technologies used to detect a threat, such as if a new program starts communicating with a remote server over the internet.

"A very big part of the real world is missing," Marx said. "Most products are tested against a set of outdated viruses. In most cases, most AV products will pass these tests."

The cooperation between security vendors is notable, especially in the highly competitive security software industry. Vendors Panda, F-Secure, Sunbelt Software and Symantec are participating, as are AV-Test.org and Virus Bulletin, another testing organisation based in Abingdon.

Marx has written a draft of a behavioural testing scheme. Early next year, the Anti-Malware Testing Working Group will refine those guidelines for use by groups such as AV-Test.org and Virus Bulletin. Use of the guidelines, however, will be voluntary.

Most vendors feel the new behavioural tests will more fully evaluate the different ways their products can provide protection to a PC. Security companies have often publicly argued over signature-based tests, with disputes centring on the age of the virus samples used.

Companies that fail a signature test often argue that the particular sample that caused them to fail was too old and not even commonly found on the internet. Some security vendors will remove signatures in their products for older malicious software so PCs are not burdened with large signature databases.

The Anti-Malware Testing Working Group will also provide an unbiased forum for those disputes. Today, "there is little recourse", if a vendor fails a test and has an issue with the test's parameters, said Mark Kennedy, an antivirus engineer with Symantec.

There is concern, however, that the behavioural tests may put too much a strain on testing groups, Marx said. Setting up real-world malicious software scenarios takes a lot more time, Marx said. Usually, a behavioural test is limited to around 50 current malware samples, he said.

However, testing organisations are in early discussions that could result in some cooperation in order to reduce that burden, he said.

http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=11505

da59190
06-12-07, 15:32
Είχα το NOD32 2.7 απο τις αρχές του 2006 και δεν είχα ''κολλήσει'' τίποτα. Σπανιότατα βέβαια έβγαινα σε ''σκοτεινά μονοπάτια'' (κανένα περίεργο crack).
Διαβάζοντας διάφορες εντυπώσεις και συγκριτικά, το έβγαλα και πήγα στο BitDefender 10.0 (free). Χθές τον άρπαξα τον worm.win32.netsky και τώρα παλεύω να τον ξεφορτωθώ.
Πήγα πρωί-πρωί και αγόρασα το NOD32 3.0, του έκανα ενημέρωση και έκανα full scan, αλλά δεν τον βρίσκει.
H Microsoft στη σχετική της τοποθεσία δίνει για το υπόψη worm/virus σχετικό removal tool, το οποίο κατέβασα και έτρεξα επίσης χωρίς αποτέλεσμα.
Τώρα κάνω online full scan στη microsoft με το http://onecare.live.com/site/el-gr/scanner/default_scan.htm?redir=true.
Λέτε να γίνει τίποτα; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ..........

civil
08-12-07, 21:46
Εγω με το NOD32 ειμαι οκ! Και με το Αvast free που ειχα πριν δεν ειχα προβλημα:oneup:

Παρομοιως
:oneup:

NiKapa
08-12-07, 21:50
Είχα το NOD32 2.7 απο τις αρχές του 2006 και δεν είχα ''κολλήσει'' τίποτα. Σπανιότατα βέβαια έβγαινα σε ''σκοτεινά μονοπάτια'' (κανένα περίεργο crack).
Διαβάζοντας διάφορες εντυπώσεις και συγκριτικά, το έβγαλα και πήγα στο BitDefender 10.0 (free). Χθές τον άρπαξα τον worm.win32.netsky και τώρα παλεύω να τον ξεφορτωθώ.
Πήγα πρωί-πρωί και αγόρασα το NOD32 3.0, του έκανα ενημέρωση και έκανα full scan, αλλά δεν τον βρίσκει.
H Microsoft στη σχετική της τοποθεσία δίνει για το υπόψη worm/virus σχετικό removal tool, το οποίο κατέβασα και έτρεξα επίσης χωρίς αποτέλεσμα.
Τώρα κάνω online full scan στη microsoft με το http://onecare.live.com/site/el-gr/scanner/default_scan.htm?redir=true.
Λέτε να γίνει τίποτα; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ..........

Να παρεις τον Ρωσο να σωθεις..;) υπαρχει και trial εκδοση...κατεβασε την να σου καθαρισει το πισι και μετα βλεπεις..;)

hellenicsun
09-12-07, 02:01
Χρησιμοποιώ το Avast!Home σε τρείς υπολογιστές χωρίς κανένα πρόβλημα. Ώς δωρέαν, αποτελλεί μια καλή λύση.

dpa2006
09-12-07, 02:14
Είχα το NOD32 2.7 απο τις αρχές του 2006 και δεν είχα ''κολλήσει'' τίποτα. Σπανιότατα βέβαια έβγαινα σε ''σκοτεινά μονοπάτια'' (κανένα περίεργο crack).
Διαβάζοντας διάφορες εντυπώσεις και συγκριτικά, το έβγαλα και πήγα στο BitDefender 10.0 (free). Χθές τον άρπαξα τον worm.win32.netsky και τώρα παλεύω να τον ξεφορτωθώ.
Πήγα πρωί-πρωί και αγόρασα το NOD32 3.0, του έκανα ενημέρωση και έκανα full scan, αλλά δεν τον βρίσκει.
H Microsoft στη σχετική της τοποθεσία δίνει για το υπόψη worm/virus σχετικό removal tool, το οποίο κατέβασα και έτρεξα επίσης χωρίς αποτέλεσμα.
Τώρα κάνω online full scan στη microsoft με το http://onecare.live.com/site/el-gr/scanner/default_scan.htm?redir=true.
Λέτε να γίνει τίποτα; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ..........

αν ειναι αυτος ο οποιος αναφερεται στην παρακατω σελιδα της Symantec εχεις οδηγιες και εργαλειο(προγραμμα) για την απομακρυνση του:
http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2004-030809-0636-99
και μερικα εργαλεια απο AVG
http://free.grisoft.com/doc/29223/us/frt/0
:)
ps:πιθανον να υπαρχουν οδηγιες και εργαλεια για αλλες μορφες στην ιδια εταιρεια αλλα και σε αλλες,π.χ. F-Secure,Avast,kaspersky κλπ.

teop
09-12-07, 10:04
Σίγουρα το Nod32 είναι ένα από τα καλύτερα, είναι πολύ ελαφρύ και δεν βαραίνει την λειτουργία του pc, νομίζω όμως το δεν τα πάει πολύ καλα με τα spyware. Βέβαια είναι antivirus και δεν μπορούμε τελικά να έχουμε τα πάντα από ένα software. Σαν antivirus είναι οκ

dpa2006
09-12-07, 16:12
αν ειναι αυτος ο οποιος αναφερεται στην παρακατω σελιδα της Symantec εχεις οδηγιες και εργαλειο(προγραμμα) για την απομακρυνση του:
http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2004-030809-0636-99
και μερικα εργαλεια απο AVG
http://free.grisoft.com/doc/29223/us/frt/0
:)
ps:πιθανον να υπαρχουν οδηγιες και εργαλεια για αλλες μορφες στην ιδια εταιρεια αλλα και σε αλλες,π.χ. F-Secure,Avast,kaspersky κλπ.

επισης πολυ καλο εργαλειο ειναι το εξης:mcafee stinger
http://vil.nai.com/vil/stinger/
κατεβαζεις την τελευταια εκδοση και ελεγχεις το συστημα σου(καλο θα ειναι σε safe mode).
διαβασε τυχον οδηγιες εταιριας.
:)

da59190
09-12-07, 20:49
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μετά απο διαδοχικές εγκαταστάσεις και ελέγχους με ενημερωμένα NOD32 3.0, Spybot S & D 1.5 και το Windows Defender μάλλον το καθάρισα το σύστημα. Δεν βλέπω πλέον τίποτα αντικανονικό. Θα παραμείνω πάντως με το εξής ''σχήμα'': Ενεργοποιημένα NOD32 3.0, Windows Defender και το Firewall του ρούτερ.

Ευχαριστώ και πάλι.

goddesszoi
11-12-07, 04:41
kaspersky κ nod 32 νομίζω είναι από τα καλύτερα!!

Στο www.virus.gr δίνει στατιστικά σχεδόν όλων το antivirus...

opener
11-12-07, 09:18
Στο www.virus.gr δίνει στατιστικά σχεδόν όλων το antivirus...

Δεν εχω τιποτε προσωπικο με το παραπανω, αλλα αν θες, διαβασε και το αρθρο που αναδημοσιευω εδω (Νο.22)=


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=149173&page=2

dhmak
13-12-07, 01:43
Γειά χαρά για το WinAntivirus Pro 2007 τί έχεται να πείτε ;;

adolf
14-12-07, 14:01
Γειά χαρά για το WinAntivirus Pro 2007 τί έχεται να πείτε ;;

Προσωπικά δεν το ξέρω καθόλου.
Αρα δεν μπορώ να εχω & γνώμη.

Patentman
15-12-07, 00:21
Γειά χαρά για το WinAntivirus Pro 2007 τί έχεται να πείτε ;;

ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Ακρως επικινδυνο και καταστροφικο, μαζευει trojan και δεν φευγουν σχεδον με τιποτα.
Ειναι και rootkit.

opener
15-12-07, 11:41
Γειά χαρά για το WinAntivirus Pro 2007 τί έχεται να πείτε ;;

http://www.tenebril.com/src/info.php?id=4918169

http://labs.paretologic.com/spyware.aspx?remove=WinAntiVirus%20Pro%202007

LiveTVRadio
15-12-07, 12:43
Εχω δοκιμάσει όλα σχεδόν τά προγράμματα προστασίας πού υπάρχουν.
Σήμερα ανακάλυψα ένα νέο κόλπο κακόβουλων, πού δυστυχώς όλα τά προγράμματα
δέν τό Ανίχνευσαν, εκτός από τό NOD32 Vista Version. Aφορά ένα mail πού καί καλά
σάς ειδοποιεί ότι έχετε κάποιον ιό τύπου WORM πού μέχρι τώρα κανείς κατασκευαστής
software δέν έχει δημοσιεύσει ένα patch γι' αυτό τό είδος τού ιού. Καί άν δέν
κατεβάσετε τό patch θά σάς απαγορευθεί ή είσοδος σέ συγκεκριμμένα sites μέ μπλοκάρισμα
τής ip σας. Ετσι καί κάνετε τό λάθος καί τό κατεβάσετε καταστραφήκατε. ΠΡΟΣΟΧΗ

Καλύτερο antivirus: Kaspersky σε συνδιασμο με adwareAway , Spybot_Search_&_Destroy , και Xoftspy. Επίσης για manual καθαρισμο το Hijack_killer. Επίσης χρησιμοποιήστε λίγο explorer και πολύ firefox.

Αν θέλετε να μπλοκάρετε συγκεκριμένες διευθύνσεις, τοτε στο αρχειο c:\windows\system32\drivers\etc\hosts.
να προσθέσετε
127.0.0.1 tadeurl1
127.0.0.1 tadeurl1
και ετσι τα url tadeurl1 κλπ den θα ανοιγουν στον browser σας.

a5a6b8b9g3h5w6a9
15-12-07, 20:39
NOD32 4 ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dhmak
16-12-07, 18:04
Παίδες το ξέρω οτι υπάρχει απειλή WinAntivirus (έχει βρωμίσει το δίκτυο), αλλα εγώ μιλάω για την σουίτα προστασίας.
(Να υποθέσω οτι δέν την χρησιμοποιεί κανείς απο 'δώ μέσα ;; )
Το χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα και είπα μήπως κανείς άλλως, που το χρησιμοποιεί καιρό, μπορούσε να μου πεί εντυπώσεις. http://www.killerstartups.com/el/Web-App-Tools/winantivirus--Antivirus-Software/

treli@ris
16-12-07, 20:58
Χαλια ειναι ολα:twisted: Εγω δεν χρησιμοποιω antivirus εδω και 6-7 μηνες και το συστημα ειναι σταθεροτατο και χωρις "βρωμιες". Φτου μην το ματιασω:p

goddesszoi
18-12-07, 14:30
Δεν εχω τιποτε προσωπικο με το παραπανω, αλλα αν θες, διαβασε και το αρθρο που αναδημοσιευω εδω (Νο.22)=


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=149173&page=2

Ναι σίγουρα!!
Το ότι το λένε εκέι δεν σημαίνει ότι θα το δέσουμε κ κόμπο!!
Άλλωστε η προσωπική εμπειρία μόνο μπορεί να μας πείσει!!
Αλλά μια γεύση μπορούμε να πάρουμε!Περί τίνος πρόκειται!:)

Tiberius
18-12-07, 16:44
Χαλια ειναι ολα:twisted: Εγω δεν χρησιμοποιω antivirus εδω και 6-7 μηνες και το συστημα ειναι σταθεροτατο και χωρις "βρωμιες". Φτου μην το ματιασω :p

Είναι γιατί δέν μπαίνεις σε "κακές" ιστοσελίδες:twisted:

treli@ris
18-12-07, 17:25
Είναι γιατί δέν μπαίνεις σε "κακές" ιστοσελίδες:twisted:

Μπαινω και γω σαν περιεργος να δω τι "προιοντα" διαφημιζουν:rofl: αλλα μπαινω στις καλες:p ισως:hmm:

mach
18-12-07, 18:05
Κανένα απολύτως.

Απλά υπάρχει ένα virtual machine όπου τρέχω κάποια "ύποπτα" προγράμματα μέχρι να αποδειχτούν ακίνδυνα.

treli@ris
18-12-07, 20:48
Κανένα απολύτως.

+1.34:oneup::p

Tiberius
19-12-07, 10:51
Μπαινω και γω σαν περιεργος να δω τι "προιοντα" διαφημιζουν :rofl:αλλα μπαινω στις καλες :pισως :hmm:

Βασικά μήν ανοίγεις καθόλου e-mail απο αγνώστους, και μή μπαίνεις σε σελίδες σεξουαλικού περιεχομένου χωρίς Antivirus.

peterpan27
19-12-07, 18:18
κι εγω φιλε μου με το nod32 ειμαι σχεδον κατα το δυνατον ικανοποιημενος, επισης spybot search and destroy και ad-ware για αλλου ειδους απειλες..

tedd
20-12-07, 00:13
Βασικά μήν ανοίγεις καθόλου e-mail απο αγνώστους, και μή μπαίνεις σε σελίδες σεξουαλικού περιεχομένου χωρίς Antivirus.

Τελικά το σεξ είτε εικονικά είτε ρεαλιστικά εγκυμονεί πολλούς κινδύνους αν δεν πάρεις μέτρα προστασίας, κυκλοφορουν πολλά είδη σεξουαλικων μεταδιδομένων νοσημάτων όπως AIDS, Trojan Horses, κτλπ.:p

Tiberius
20-12-07, 12:03
Τελικά το σεξ είτε εικονικά είτε ρεαλιστικά εγκυμονεί πολλούς κινδύνους αν δεν πάρεις μέτρα προστασίας, κυκλοφορουν πολλά είδη σεξουαλικων μεταδιδομένων νοσημάτων όπως AIDS, Trojan Horses, κτλπ. :p

Και οι υπολογιστές τελικά είναι μιά εικονική απεικόνιση της πραγματικότητας:p

alieus
21-12-07, 00:27
Κόλλησα κάτι πριν λίγους μήνες, χώθηκε στο system32 και παρήγαγε διάφορα και το nod που είχα καθόταν και το κοίταζε. Ανίχνευε και εξουδετέρωνε τα υποπροϊόντα του αλλά όχι τη γενεσιουργό αιτία κι αυτή συνέχιζε ανενόχλητη. Γλύτωσα με ένα προγραμματάκι autoruns. Τώρα έχω το panda, καλό δείχνει μέχρι κάτι να το ξεφτελίσει κι αυτό κ.ο.κ.

adolf
23-12-07, 01:10
Κόλλησα κάτι πριν λίγους μήνες, χώθηκε στο system32 και παρήγαγε διάφορα και το nod που είχα καθόταν και το κοίταζε. Ανίχνευε και εξουδετέρωνε τα υποπροϊόντα του αλλά όχι τη γενεσιουργό αιτία κι αυτή συνέχιζε ανενόχλητη. Γλύτωσα με ένα προγραμματάκι autoruns. Τώρα έχω το panda, καλό δείχνει μέχρι κάτι να το ξεφτελίσει κι αυτό κ.ο.κ.

Χωρίς να μπορώ να ειμαι απόλυτα σίγουρος πιστευω πως αφού το NOD 32 κοιμότανε τότε πιθανόν να εκανε το ίδιο και το Panda.
Τουλάχιστον αυτοί που εχουν το NOD 32 το θεωρούν κορυφή.
Εγώ ανήκω σε άλλο "στρατόπεδο" αυτό του Κασπερσκυ.
Καλό θα ήταν αν θυμόσουνα το ονομα του ιού.

alieus
26-12-07, 01:38
Δυστυχώς δεν το θυμάμαι. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι πως είχα συγχρόνως και το AVG antispyware που τον ανίχνευε αλλά δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα!

Tiberius
26-12-07, 11:11
Όλα τα Antivirus έχουν τα τρωτά τους τίποτα δέν είναι τέλειο.
Το NOD32 πραγματικά το έχουν όλοι κορυφή, το έχω βάλει και εγώ στον υπολογιστή μου μέχρι τώρα πάει καλά.

savids
26-12-07, 11:13
εγώ περνώντας από πολλά κατέληξα στο δωρεάν και ελαφρύ Avira Antivir.
εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχω παρατηρήσει καμία "επιπλοκή" στο πισι μου.

SpartanX
26-12-07, 12:31
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το Avast! εδώ και 2 χρόνια τώρα κοντά και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Gus
26-12-07, 13:39
Ρε παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κατι...Καταρχάς έχω το Kaspersky 7.0
Αν κάνω scan σε normal και όχι σε safe mode είναι κακό;
Πρέπει να γίνεται σε safe mode πάντα;

alieus
26-12-07, 14:28
εγώ περνώντας από πολλά κατέληξα στο δωρεάν και ελαφρύ Avira Antivir.
εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχω παρατηρήσει καμία "επιπλοκή" στο πισι μου.

To Avira έχει και antispyware ή έχεις ξεχωριστό;

Hannibal
26-12-07, 14:49
Κόλλησα κάτι πριν λίγους μήνες, χώθηκε στο system32 και παρήγαγε διάφορα και το nod που είχα καθόταν και το κοίταζε. Ανίχνευε και εξουδετέρωνε τα υποπροϊόντα του αλλά όχι τη γενεσιουργό αιτία κι αυτή συνέχιζε ανενόχλητη. Γλίτωσα με ένα προγραμματάκι autoruns. Τώρα έχω το panda, καλό δείχνει μέχρι κάτι να το ξεφτελίσει κι αυτό κ.ο.κ.Άλλος ένας δυσαρεστημένος( κ έγώ) απο το NOD32 :twisted: το Nod32 ΔΕΝ αποτελεί σιγουριά για το pc, απλά έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρο από το ΝΟD, και το έκανε famous, στη πραγματικότητα χρησιμοποιείται γιατί κάποιος άκουσε απο κάποιον οτι είναι da best :whistle: , to NOD δεν ανιχνεύει κλειδωμένα αρχεία(απο τα Windows) ούτε καν σε safe mode, μάλιστα μερικές φορές ακόμη κ αν ανιχνεύσει ιό δεν μπορεί να τον σβήσει :evil: (παράδειγμα ιού f....k.exe) γι αυτό Bitdefender :cool: ή Kaspersky για ασφαλέστερο σερφάρισμα..:oneup:

vavis
26-12-07, 14:56
μετά από όσα διάβασα μέχρι τώρα νομίζω ότι θα πρέπει να σας απαντήσω κι εγώ κατι..
εδώ και 15 χρόνια έχω δοκιμάσει ό,τι υπάρχει στην αγορά μεχρι σήμερα και η γνώμη μου είναι η εξής,:
όλα τα HOME antivirus που κυκλοφορούν είναι για πέταμα..!
Η μοναδική "λύση" στο πρόβλημα είναι τα επαγγελματικά προγράμματα κι αυτά με πολύ προσοχή και ψάξιμο..
π.χ.: symantec corporate antivirus,( καμιά σχέση με norton).
Εναλλακτικά...., LINUX;)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Hannibal
26-12-07, 15:01
To Avira έχει και antispyware ή έχεις ξεχωριστό;Το Avira = antivirus only, από δική μου εμπειρία πριν λίγους μήνες κόλλησα ιό, το Nod δεν το βρήκε κάν.... to avira τον εντόπισε -> μου έβγαλε μήνυμα ότι στην επόμενη εκίνηση θα διαγράψει αλλά... τζίφος, ύστερα έβαλα το avast και το καθάρισε :p, το avast είναι το καλύτερο free antivirus με το πρόβλημα οτι παίρνει πολούς πόρους(πάνω απο 50Μ).....(για το pc μου πολύ βαρύ κ ασήκοτο :rolleyes: ) για pc με κάτω απο 1G Ram.... δε λέει

manoulamou
26-12-07, 15:15
Εαν δεν κανω ασφαλη χρηση (πιο πολυ ο γιοκας μου δλδ)
παντα κατι πιανει το Avira ιδιως βδελυρους trojan!!!
Στο καθαρισμα συνισταται (οπως και στο scan) safe mode
και απενεργοποιηση του system restore...

Re-Ti-Re
26-12-07, 17:27
μετά από όσα διάβασα μέχρι τώρα νομίζω ότι θα πρέπει να σας απαντήσω κι εγώ κατι..
εδώ και 15 χρόνια έχω δοκιμάσει ό,τι υπάρχει στην αγορά μεχρι σήμερα και η γνώμη μου είναι η εξής,:
όλα τα HOME antivirus που κυκλοφορούν είναι για πέταμα..!
Η μοναδική "λύση" στο πρόβλημα είναι τα επαγγελματικά προγράμματα κι αυτά με πολύ προσοχή και ψάξιμο..
π.χ.: symantec corporate antivirus,( καμιά σχέση με norton).
Εναλλακτικά...., LINUX;)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Μια από τα ίδια και εδώ ;)

manoulamou
26-12-07, 17:41
Linux rulez και στα antivirus:rolleyes:...
Και για τους λοιπους κοινους θνητους που δεν εχουν ή δεν θελουν να τα δινουν
στα ΝΟΜΙΜΑ αγορασμενα επαγγελματικα πακετα υπαρχουν μερικα καλα
totally free υποκαταστατα οπως AntiVir, Avast, F-Prot κλπ
δειτε και στο download Section (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=cat&id=27) του site...

minos197
26-12-07, 18:05
Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.Τόσα χρόνια κλέβουν δεξιά και αριστερά και την πιο απλή ιδέα των *nix based συστημάτων δεν την έχουν πάρει(Ναι για το Superuser μιλάω).Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι θέλουν να επικρατεί αυτό το χάος για να θρέφεται ένα τόσο τεράστιο κομμάτι software σχετικό με την ασφάλεια...

Ναι όντως κανένα σύστημα δεν είναι ασφαλές αλλά και το να τρέχεις σαν απλός user 5 προγράμματα προστασίας ,να κάνεις μάγια και να έχεις φυλακτά μην κολλήσεις τίποτα και στην τελική όταν θα σκάσει ο σοβαρός ιός να τρέχεις έχεις δεν έχεις προστασία δεν είναι δουλειά(και οι τεχνικοί που δούλευαν την μέρα που έσκασε ο blaster μέχρι να προσδιορίστει επίσημα τί ήταν μετά από 30 ώρες ξέρουν πολύ καλά τι λέω.).

Y.Γ Σχετικά με το thread εγώ προτείνω πάντως Nod η kaspersky Και όχι με βάση τι έιναι καλύτερο αλλά με βάση τι αρέσει καλύτερα στον πελάτη...Για να περιορίσεις τα περισσότερα internetικά σκουπίδια ένα Noscript κάνει μια χαρά την δουλεία του...

adolf
27-12-07, 22:02
minos197
Εχεις δίκιο ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.