PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

wisdompa
25-03-09, 20:41
Όταν λες πως δεν σου άρεσε το Avira, τι ακριβώς εννοείς; Δεν σου άρεσε το skin;

Οχι εννοώ πως 2-3 μήνες που το ειχα περίπου ούτε μια φορά δεν "μπλόκαρε" κάτι....απλά το είχα μόνο και το κάνα update + Scan.....Ενώ το Αvast βρήκε τα κέρατα του.....για το τρίμηνο απραξίας μιλάω πάντα....προσωπική άποψη είναι δεν είπα κάποιον να μη το διαλέξει....έτσι;

Simpleton
25-03-09, 20:51
Το Avast έχει και προστασία spyware, πράγμα που το Avira απέκτησε μόλις πρόσφατα (έκδοση 9). Το Avira το παραμετροποίησες καθόλου; Έχει αρκετές επιλογές, π.χ. ανίχνευση επιπλέον κατηγοριών «ύποπτων» προγραμμάτων, έλεγχος ακεραιότητας (integrity) αρχείων συστήματος, scanner για rootkit και άλλα.

Τι ζωύφια ήταν αυτά που δεν σου μπλόκαρε;

wisdompa
25-03-09, 20:59
Το Avast έχει και προστασία spyware, πράγμα που το Avira απέκτησε μόλις πρόσφατα (έκδοση 9). Το Avira το παραμετροποίησες καθόλου; Έχει αρκετές επιλογές, π.χ. ανίχνευση επιπλέον κατηγοριών «ύποπτων» προγραμμάτων, έλεγχος ακεραιότητας (integrity) αρχείων συστήματος, scanner για rootkit και άλλα.

Τι ζωύφια ήταν αυτά που δεν σου μπλόκαρε;

Τώρα ο,τι και να σου πω είναι μάταιο...μιας και το avira έχει απεγκατασταθεί :P

opener
25-03-09, 20:59
Το Avast έχει και προστασία spyware, πράγμα που το (free) Avira απέκτησε μόλις πρόσφατα (έκδοση 9). Το Avira το παραμετροποίησες καθόλου; Έχει αρκετές επιλογές, π.χ. ανίχνευση επιπλέον κατηγοριών «ύποπτων» προγραμμάτων, έλεγχος ακεραιότητας (integrity) αρχείων συστήματος, scanner για rootkit και άλλα.

Τι ζωύφια ήταν αυτά που δεν σου μπλόκαρε;

Νομιζω οτι με τις ερωτησεις σου εδωσες και τις απαντησεις. :oneup:

logosof
25-03-09, 21:39
Νομιζω οτι με τις ερωτησεις σου εδωσες και τις απαντησεις. :oneup:

Σωστά :oneup:

crazy_sax
26-03-09, 03:13
Εχει Firewall το Avira Antivir Premium? :hmm:
Μαλλον το Avira Premium Security Suite θα εννοεις.

ναι αυτο ενοω.
@logosof
δεν το εχω κοιταξει ακομα λογο φορτου εργασιας .οταν το κανω θα σας πω

adolf
26-03-09, 08:20
Είχα kaspersky αλλα το άλλαξα κι έβαλα το Nod32......δε μου δούλευε το μtorrent και το απεγκατέστησα.....Έβαλα το Avira....δε μου άρεσε και πολύ να πω την αλήθεια....και χτες τοποθέτησα το Avast....Μπήκα σε Safe mode κι έκανε σκάν 2,5 ώρες....φυλο και φτερό εν ολίγης το πισι μου....ξεσκονίστηκε....χεχε!
Γράφεις πως ειχες ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ αλλά το άλλαξες.
Μήπως θα ειχες την καλοσύνη να μου πεις τον λόγο;;;;;;;;
Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Μηπως διότι δεν το ειχες αγοράσει και σου εβγαλε το κλειδί BLACK-LISTED??????:hmm:

manoulamou
26-03-09, 12:44
Επισης καλο ειναι περαν του εαν πληρωσαμε ή ηταν ... trial;)
να αναφερουμε KAI την πληρη εκδοση/Ονομασια
του καθε αντι-ικου - Suite κλπ γιατι υπαρχουν μεγαλες διαφορες
πχ αναμεσα στο απλο εντελως free Personal
(αυτο που εχω εγω) και τα διαφορα Premium AVira...
Για να μην αναφερθουμε στην συγχιση προϊοντων του ομιλου Symantec Norton!

wisdompa
26-03-09, 16:42
Γράφεις πως ειχες ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ αλλά το άλλαξες.
Μήπως θα ειχες την καλοσύνη να μου πεις τον λόγο;;;;;;;;
Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Μηπως διότι δεν το ειχες αγοράσει και σου εβγαλε το κλειδί BLACK-LISTED??????:hmm:

Ο Λόγος δεν νομίζω να έχει να κάνει με την αιτία που το αφαίρεσα....Ούτε συμβόλαιο υπέγραψα πως θα έχω για πάντα κάποιο συγκεκριμένο ούτε αναφέρθηκα σε σας λέγοντας να μη το προτιμήσετε.......Μη προσπαθείτε να δημιουργήσετε θέμα εκεί που δεν υπάρχει.....Αν σου έλεγα πως έτσι για αλλαγή......θα το δεχόσουν;
Για όσο διάστημα εχω το εκάστοτε antivirus είμαι ευχαριστημένη είτε με trial εκδόσεις είτε με full.....Αν όμως μου προτείνουν κάποιο άλλο θα το δοκιμάσω......Έχω γενικός προβλήματα κατά καιρούς με τα αντιβιοτικά.......Από πιθανό κόλλημα του υπολογιστή μέχρι χαμηλό download σε κάποιον tracker......!!!
Ας μην είμαστε λοιπόν προκατειλημμένοι......Δεν εχει να κάνει με την αξιοπιστία πάντα.....μπορεί να ήταν ελλιπές το συγκεκριμένο.....η να μην έλεγξα σωστά τις παραμέτρους......

Αυτά.....για την ώρα έχω το Avast και είμαι ικανοποιημένη.....Thats all....

Φιλικά πάντα.....

Σοφία :)

........Auto merged post: wisdompa πρόσθεσε 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επισης καλο ειναι περαν του εαν πληρωσαμε ή ηταν ... trial;)
να αναφερουμε KAI την πληρη εκδοση/Ονομασια
του καθε αντι-ικου - Suite κλπ γιατι υπαρχουν μεγαλες διαφορες
πχ αναμεσα στο απλο εντελως free Personal
(αυτο που εχω εγω) και τα διαφορα Premium AVira...
Για να μην αναφερθουμε στην συγχιση προϊοντων του ομιλου Symantec Norton!

ΜΑΝΟΥΛΑ.....Δε θυμάμαι την έκδοση των προηγουμένων......Το θεμα ειναι πως το συγκεκριμένο που έχω είναι το Avast 4.8 professional ;)

tsigarid
26-03-09, 17:31
Οχι εννοώ πως 2-3 μήνες που το ειχα περίπου ούτε μια φορά δεν "μπλόκαρε" κάτι....απλά το είχα μόνο και το κάνα update + Scan.....Ενώ το Αvast βρήκε τα κέρατα του.....για το τρίμηνο απραξίας μιλάω πάντα....προσωπική άποψη είναι δεν είπα κάποιον να μη το διαλέξει....έτσι;

Αυτό σημαίνει ότι δεν προσέχεις και πολύ στη χρήση του υπολογιστή σου όπως όλοι φωνάζουμε εδώ μέσα. Ιδανικό antivirus ΔΕΝ υπάρχει. Αν εσύ κρίνεις την ποιότητα από το πόσα μαμούνια σου μπλοκάρει, πάει να πει ότι οι ενέργειές σου δεν είναι και οι καλύτερες και καλό θα ήταν να αρχίσεις να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ κάποιες πρακτικές και όχι να αλλάζεις antivirus γιατί δεν σε έσωσε από ένα ζωύφιο.

wisdompa
26-03-09, 17:48
Αυτό σημαίνει ότι δεν προσέχεις και πολύ στη χρήση του υπολογιστή σου όπως όλοι φωνάζουμε εδώ μέσα. Ιδανικό antivirus ΔΕΝ υπάρχει. Αν εσύ κρίνεις την ποιότητα από το πόσα μαμούνια σου μπλοκάρει, πάει να πει ότι οι ενέργειές σου δεν είναι και οι καλύτερες και καλό θα ήταν να αρχίσεις να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ κάποιες πρακτικές και όχι να αλλάζεις antivirus γιατί δεν σε έσωσε από ένα ζωύφιο.

Δεκτή η άποψη σου και κατανοητή......Δεν υπάρχει τίποτα αξιόπιστο 100% αν δε το αγοράσεις.....που και πάλι αν κάνεις κακή χρηση δε σε προστατεύει......γενικός δε πολύ μπαίνω σε άσχετα site ούτε κάνω κακή χρήση του υπολογιστή μου......Δε τον χρησιμοποιώ μόνο εγώ.....Έχω και τον ξάδερφο μου που ελάχιστες μεν αλλά αρκετές για να δημιουργήσει μπάχαλο ώρες ασχολείται...(οχι κάθε μέρα...δεν τον έχω εδώ απλά όποτε έρχεται εγώ λείπω στη δουλειά και δε ξέρω τι κάνει...)....Δεν είναι μονομερές το φταίξιμο..Δε προσπαθώ να απαλλάξω τον εαυτό μου...σίγουρα εγώ φταίω κατά ένα μεγάλο ποσοστό....Άλλα και από την άλλη....Δεν κάνω κάτι κακό για να νιώθω και τύψεις....έτσι; :)

Simpleton
26-03-09, 17:58
Αν θέλεις, μπορείς να του φτιάξεις έναν λογαριασμό χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα (standard user), έτσι ώστε να μην μπορεί να πειράξει το σύστημα σε βάθος:
http://www.vista4beginners.com/Manage-User-Accounts

wisdompa
26-03-09, 18:06
Αν θέλεις, μπορείς να του φτιάξεις έναν λογαριασμό χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα (standard user), έτσι ώστε να μην μπορεί να πειράξει το σύστημα σε βάθος:
http://www.vista4beginners.com/Manage-User-Accounts

Σε ευχαριστώ αλλά.......πρέπει να είναι για vista αυτό...και πέραν όλων....είναι μικρός μωρέ (20) και οι δικοί του δε του βάζουν νετ...και έρχεται εδώ κάποιες φορές και χρησιμοποιεί πολύ msn + facebook τώρα αν βλέπει και τππ αλλο ο μπαγάσας δε ξέρω.....Είχα βάλει κωδικό από τα BIOS αλλά μου γκρινιαζε.....που το κλείδωσα....απλά του είπα να μη μπαίνει οπού να είναι γιατί έχω αρχεία μέσα που δε θέλω να χαθούν οπότε φορμάτ δε πρέπει να γίνει.....!!!

Simpleton
26-03-09, 18:16
Πολύ ωραία, ακριβώς το ίδιο πράγμα γίνεται και στα XP:
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/winxp/accounts.mspx

Θα φτιάξεις ένα limited account, με το οποίο θα μπορεί να χρησιμοποιεί κανονικά τα προγράμματα, αλλά όχι να (απ)εγκαταστήσει τίποτα ή να αλλάξει ρυθμίσεις του συστήματος. Στην πράξη, αυτό θα κόβει το 80% των ζωυφίων.

Όσο για τα αρχεία σου στον φάκελο «Τα έγγραφα μου», υπάρχει η επιλογή «make this folder private», με την οποία δεν θα επιτρέπεται η πρόσβαση στα αρχεία σου από άλλους λογαριασμούς του υπολογιστή. Καλό θα είναι να κάνεις ένα backup αυτών των αρχείων, κάθε μέρα χαλάει και κάποιος δίσκος.

wisdompa
26-03-09, 18:30
εισαι κορυφαίος...σε ευχαριστώ :)

adolf
26-03-09, 20:44
[quote=wisdompa;2725178]Ο Λόγος δεν νομίζω να έχει να κάνει με την αιτία που το αφαίρεσα....Ούτε συμβόλαιο υπέγραψα πως θα έχω για πάντα κάποιο συγκεκριμένο ούτε αναφέρθηκα σε σας λέγοντας να μη το προτιμήσετε.......Μη προσπαθείτε να δημιουργήσετε θέμα εκεί που δεν υπάρχει.....Αν σου έλεγα πως έτσι για αλλαγή......θα το δεχόσουν;
Για όσο διάστημα εχω το εκάστοτε antivirus είμαι ευχαριστημένη είτε με trial εκδόσεις είτε με full.....Αν όμως μου προτείνουν κάποιο άλλο θα το δοκιμάσω......Έχω γενικός προβλήματα κατά καιρούς με τα αντιβιοτικά.......Από πιθανό κόλλημα του υπολογιστή μέχρι χαμηλό download σε κάποιον tracker......!!!
Ας μην είμαστε λοιπόν προκατειλημμένοι......Δεν εχει να κάνει με την αξιοπιστία πάντα.....μπορεί να ήταν ελλιπές το συγκεκριμένο.....η να μην έλεγξα σωστά τις παραμέτρους......

Αυτά.....για την ώρα έχω το Avast και είμαι ικανοποιημένη.....Thats all....

Φιλικά πάντα.....

Σοφία :)

Ηθελα απλά να μάθω ποιός ήταν ο λόγος που δεν το Κρατησες το Κασπερσκυ.Οπως και αν ειχες το KAV or KIS και ποιά εκδοση.
Αν δεν θες να εξηγήσεις τον λόγο εμένα μου περισσεύει.

opener
26-03-09, 22:47
.....Αν σου έλεγα πως έτσι για αλλαγή......θα το δεχόσουν;
Για όσο διάστημα εχω το εκάστοτε antivirus είμαι ευχαριστημένη είτε με trial εκδόσεις είτε με full.....Αν όμως μου προτείνουν κάποιο άλλο θα το δοκιμάσω.....

Αν καταλαβα καλα, δηλαδη μας λες οτι αγοραζεις καποιο antivirus πχ. για 12 μηνες και αν στους 3 μηνες σου προτεινω εγω καποιο αλλο, πετας το προηγουμενο, πληρωνεις παλι και αγοραζεις το νεο και μετα αλλο..και αλλλο, κ.ο.κ;
Η μηπως εγω δεν καταλαβα σωστα; :hmm:


......Δεν υπάρχει τίποτα αξιόπιστο 100% αν δε το αγοράσεις.....

???????? :hmm:

wisdompa
27-03-09, 00:49
Αν καταλαβα καλα, δηλαδη μας λες οτι αγοραζεις καποιο antivirus πχ. για 12 μηνες και αν στους 3 μηνες σου προτεινω εγω καποιο αλλο, πετας το προηγουμενο, πληρωνεις παλι και αγοραζεις το νεο και μετα αλλο..και αλλλο, κ.ο.κ;
Η μηπως εγω δεν καταλαβα σωστα; :hmm:



???????? :hmm:

Δε καταλαβες καλά μαλλον τι λεω.....Οταν λεω full δεν εννοώ πάντα τα αγορασμένα.....;)

opener
27-03-09, 00:54
Δε καταλαβες καλά μαλλον τι λεω.....Οταν λεω full δεν εννοώ πάντα τα αγορασμένα.....;)

Βρε ειχα καταλαβει απο πριν
...... να το πεις περιμενα! ;)
:p :p:p
.... οτι οταν λες full ... εννοεις τις δοκιμαστικες (trial) εκδοσεις των full που δινουν δωρεαν σχεδον ολες οι μεγαλες εταιρειες antivirus! :rolleyes: :p:p:p:p

adolf
27-03-09, 15:20
Οποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει μερικά πράγματα για το F-Secure Bootable CD ας ρίξει μιά ματιά εδώ :

http://www.f-secure.com/linux-weblog/feed/

wisdompa
27-03-09, 19:32
Βρε ειχα καταλαβει απο πριν
...... να το πεις περιμενα! ;)
:p :p:p
.... οτι οταν λες full ... εννοεις τις δοκιμαστικες (trial) εκδοσεις των full που δινουν δωρεαν σχεδον ολες οι μεγαλες εταιρειες antivirus! :rolleyes: :p:p:p:p

Θέλεις να το ακούς μάλλον εε; ;)

:rofl::rofl:

Έτσι όπως τα λες είναι....μ' αρεσεις :p

manoulamou
27-03-09, 20:19
Μου θυμισατε την εποχη της αθωοτητας μαλλον παλαιολιθικη
οταν κολλησα τον πρωτο μου ΙΟ μεσω δισκετας απο ενα full trial 30 ημερων utility πληρως ηλεγμενο
τοσο απ το McAfee μου οσο και απ τους υπευθυνους του ειδικου περιοδικου
νομιζω ηταν το Computer για Ολους...:p
Το ιντερνετ ηταν τοτε ακομη εξωτικο προϊον για πολυ λιγους!

opener
27-03-09, 20:24
@ wisdompa,
Περα απο την πλακα και αν θες να μιλησουμε σοβαρα, νομιζω οτι δεν ειναι και οτι το ποιο εξυπνο το
"να βαζεις τον λυκο να φυλαει τα προβατα".
Υπαρχουν αξιοπρεπεστατα δωρεαν AV, υπαρχουν γνησιες προσφορες για δωρεαν χρηση 3-6-12 μηνων απο διαφορες εταιρεες AV (δες μηνυματα με λινκ αλλων χρηστων εδω στο νημα), υπαρχουν πολυ καλες (για να μην πω κορυφαιες) paid εκδοσεις AV με μονο 20-25 ευρω/ετησιως.
Η επιλογη ειναι δικη σου.

wisdompa
27-03-09, 21:18
Η επιλογή μου έγινε για το Avast professional :) και θα αρκεστώ σε αυτό...να εισαι καλα :)

logosof
31-03-09, 18:38
Το διαδικτυακό σκουλήκι Downadup, (Conficker ή Kibo) μια κρυφή πληγή του Διαδικτύου που έχει μολύνει τουλάχιστον 3 εκατομμύρια PC, θα επιχειρήσει την 1η Απριλίου να αυξήσει κατά 300 φορές τους δικτυακούς τόπους με τους οποίους επικοινωνεί, ώστε να λάβει οδηγίες από τους δημιουργούς του.
Πλήρες άρθρο (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1000080&lngDtrID=252)

Τι λέει η Avira (http://www.avira.com/en/security_news/conficker_worm.html)

Η λύση του Bitdefender (http://www.bdtools.net/)

Simpleton
31-03-09, 18:59
Μακάρι να καθαρίσουν μέχρι αύριο τα περισσότερα «ενυδρεία». Αν και δεν το βλέπω...:hmm:

opener
31-03-09, 19:37
@ logosof,
Εδω λενε οτι μαλλον βρεθηκε λυση στο προβλημα=
http://www.theregister.co.uk/2009/03/30/conficker_signature_discovery/

Εργαλεια υπαρχουν πολλα=
http://isc.sans.org/diary.html?storyid=5860

Σχετικα με το προβλημα το καλυτερο που εχω διαβασει ειναι το παρακατω (απο το weblog της
F-Secure) =


Questions and Answers: Conficker and April 1st Q:
I heard something really bad is going to happen on the Internet on April 1st! Will it?
A: No, not really.
.....
http://www.f-secure.com/weblog/archives/00001636.html
Το παρακατω ειναι ασχετο με τον Downadup-Conficker-Kibo αλλα ενδιαφερον για την ασφαλεια των ρουτερ=


Some hype established around the malware known as Psyb0t. It is unusual as it doesn’t infect windows machines, but MIPS-based Internet-routers and DSL-modems - which are very widespread. (This is only half of the story. There is a windows malware floating around which starts infecting the Internet gateway;...
....
How can you detect if your router is infected? There is no easy way to tell. But the malware adds a firewall rule to block telnet connections (iptables -A INPUT -p tcp –dport 23 -j DROP). So if there is a telnet deamon running on your router and you can’t reach it, it would be a bad sign.

How to get rid of an infection?...
http://techblog.avira.com/2009/03/30/what-to-do-against-psyb0t/en/

adolf
31-03-09, 20:31
Για αυτό το πολυμορφικό "σκουλίκι" ( Net Worm ) και η Κασπερσκυ δίνει λύσεις :

http://www.viruslist.com/en/find?words=Net-Worm.Win32.Kido&search=Search

http://support.kaspersky.com/faq/?qid=208279973

Aυτά εχει βρει μεχρι στιγμής :
Net-Worm.Win32.Kido.a [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ab [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ad [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ap [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.bu [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.c [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.cy [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.d [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.dq [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ea [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ef [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.eo [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.hr [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.hy [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.hz [Kaspersky Lab] 1
Net-Worm.Win32.Kido.ia [Kaspersky Lab] 1

logosof
02-04-09, 10:13
Ένας χρόνος δωρεάν το Bitdefender Internet Security 2009 (http://www.securitasdirect.es/antivirus_gratis.html)
Στο αριστερό μέρος της σελίδας βάζετε όνομα και εμαιλ, στο οποίο θα λάβετε το κλειδί και τα λινκς για κατέβασμα. :oneup:

opener
02-04-09, 10:59
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2741278&postcount=36

logosof
02-04-09, 11:38
Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το Norton Internet Security 2009 σε ένα φορητό HP, στο οποίο ήταν προεγκατεστημένο. Μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο ελαφρύ και γρήγορο είναι. Έκανε full scan σε 15 λεπτά με 40 gb αρχεία. Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως θεωρεί το 7zip απειλή και μου το διαγράφει. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει ελεγθεί με avira, kaspersky, gdata, f-secure, nod32 και bitdefender και θεωρήθηκε οκ.

adolf
02-04-09, 15:30
Κάτι τετοια "περίεργα" κάνουν τα Νορτονοειδή που εμένα με κάνουν και τρέχω μακριααααααααα!!!!!!!!!:hmm:

dpa2006
02-04-09, 18:37
Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το Norton Internet Security 2009 σε ένα φορητό HP, στο οποίο ήταν προεγκατεστημένο. Μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο ελαφρύ και γρήγορο είναι. Έκανε full scan σε 15 λεπτά με 40 gb αρχεία. Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως θεωρεί το 7zip απειλή και μου το διαγράφει. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει ελεγθεί με avira, kaspersky, gdata, f-secure, nod32 και bitdefender και θεωρήθηκε οκ.

δεν μπορεις να το βαλεις σε μια white list?:hmm:
ωστε να μην το θεωρει απειλη

logosof
02-04-09, 19:10
δεν μπορεις να το βαλεις σε μια white list?:hmm:
ωστε να μην το θεωρει απειλη

Τι να σου πω, φίλε μου, μου το διαγράφει αυτόματα την ώρα της εγκατάστασης, χωρίς να μου δίνει άλλη επιλογή. Δεν το ξέρω βέβαια καλά το Norton, θα το δοκιμάσω λίγο ακόμη και θα το αντικαταστήσω με kaspersky, καθώς έχω μία άδεια που "κάθεται".

........Auto merged post: logosof πρόσθεσε 3 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάτι τετοια "περίεργα" κάνουν τα Νορτονοειδή που εμένα με κάνουν και τρέχω μακριααααααααα!!!!!!!!!:hmm:

Ναι, είναι πρόβλημα.

logosof
03-04-09, 11:16
Τελικά σήμερα εγκατέστησα το 7zip χωρίς να φέρει αντίρρηση το Norton. Προφανώς υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα definitions εκείνης της ημέρας και το έδινε false positive, το οποίο και διορθώθηκε.

adolf
03-04-09, 14:02
Πάντως οποιοσδήποτε θα θελήσει να εγκαταστήσει το KIS ή το KAV στο μηχάνημά του θα πρέπει να καθαρίσει την registry απο τα σκουπίδια που εχει αφήσει το ή τα προηγούμενα antivirus Προγρ.
π.χ. Για το Νορτον το Norton removal Tool ( http://service1.symantec.com/SUPPORT/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039 ).

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικά σήμερα εγκατέστησα το 7zip χωρίς να φέρει αντίρρηση το Norton. Προφανώς υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα definitions εκείνης της ημέρας και το έδινε false positive, το οποίο και διορθώθηκε.
Πάλι καλά που το διορθώσανε.

logosof
03-04-09, 18:36
Πάντως οποιοσδήποτε θα θελήσει να εγκαταστήσει το KIS ή το KAV στο μηχάνημά του θα πρέπει να καθαρίσει την registry απο τα σκουπίδια που εχει αφήσει το ή τα προηγούμενα antivirus Προγρ.
π.χ. Για το Νορτον το Norton removal Tool ( http://service1.symantec.com/SUPPORT/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039 ).

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάλι καλά που το διορθώσανε.

Ευχαριστώ για το λινκ :oneup:

........Auto merged post: logosof πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ένας χρόνος δωρεάν το Bitdefender Internet Security 2009 (http://www.securitasdirect.es/antivirus_gratis.html)
Στο αριστερό μέρος της σελίδας βάζετε όνομα και εμαιλ, στο οποίο θα λάβετε το κλειδί και τα λινκς για κατέβασμα. :oneup:

Φαίνεται πως τελείωσαν οι άδειες. Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν.

mafia1
03-04-09, 22:23
Ρε παιδιά πως στο καλό παίρνεις το κλειδί γιατί στο εμαιλ δεν έγραφε κάτι.

logosof
03-04-09, 23:58
Ρε παιδιά πως στο καλό παίρνεις το κλειδί γιατί στο εμαιλ δεν έγραφε κάτι.

Στην αρχή του εμαιλ (δεύτερη-τρίτη σειρά) έχει ένα 20ψήφιο νούμερο, αυτό είναι.

Su número de licencia es: .................

mafia1
04-04-09, 00:47
Έμένα δεν έχει τέτοιο νούμερο.Ξέρει κανείς να το μετεφράσει;

logosof
04-04-09, 00:50
Έμένα δεν έχει τέτοιο νούμερο.Ξέρει κανείς να το μετεφράσει;

Αν δεν έχει, σημαίνει πως άργησες. Σήμερα το απόγευμα που το έλεγξα είχαν τελειώσει οι άδειες. Για μετάφραση εδώ (http://translate.google.com/).

mafia1
04-04-09, 00:52
Μά χθες το κατέβασα πως τελείωσαν οι άδειες;

logosof
04-04-09, 00:53
Μά χθες το κατέβασα πως τελείωσαν οι άδειες;

Xθες λειτουργούσε κανονικά, 3 άδειες έβγαλα.
Βάλτο για μετάφραση να δούμε τι λέει.

mafia1
04-04-09, 00:57
Δεν λέει τίποτα για αντιβάιρους :blink: λέει κάτι "Καλώς ήλθατε στο Πρόγραμμα EnviaraunAmigo.com ΔΩΡΑ,
μπορείτε να βρείτε μεγάλη Ασφαλείας Οδηγοί
χρησιμότητας για το ταξίδι, προκειμένου να αποτρέψει τους κινδύνους στο σπίτι....."

logosof
04-04-09, 01:01
Προφανώς είχαν τελειώσει οι άδειες. Μην ανησυχείς, θα βρούμε άλλες.

mafia1
04-04-09, 01:08
E...Tώρα τι να πω???? :down::wall:

logosof
04-04-09, 01:16
Έχεις πμ, επειδή στεναχωρήθηκες.:)

mafia1
04-04-09, 01:18
Εχαριστώ πολύ.:worthy:

adolf
04-04-09, 10:29
Ευχαριστώ για το λινκ :oneup:

........Auto merged post: logosof πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Φαίνεται πως τελείωσαν οι άδειες. Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν.

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου.
Πάντως επειδή το Κασπερσκυ για να κάτσει σωστά θα πρέπει να ΜΗΝ βρει σκουπίδια απο προηγούμενα προγράματα αντιβαιρους και μετά λογικά θα ρίχνουμε τις ευθύνες στο Κ καλό θα ειναι να ψάχνουμε τα καθαρίστήρια των προηγουμένων.
Π.Χ. Για το AVG αφου βγει απο την προσθαφαίρεση θελει καθαρισμό της Registry :
(Click start > run > type regedit and then click ok), in there simply follow the path: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG7Uninstall and then check for the next one and the next etc etc.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG7Uninstall
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG6INSTALL
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG8Uninstall
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\AVG\Avg8

Or these if it is 64bit: :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG7Uninstall
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG6INSTALL
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AVG8Uninstall
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\AVG\Avg8

Επίσης στο ΦΟΡΟΥΜ της Κασπερσκυ που δίνουν κάποιες οδηγίες :

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=5233

Στο λινκ του Κ Φορουμ δίνει τα εργαλεία καθαρισμού απο Avast: here (http://www.avast.com./eng/avast-uninstall-utility.html)
Avira/AntiVir: here (http://www.avira.com/en/support/support_downloads.html)
Bitdefender: here (http://www.bitdefender.com/files/KnowledgeBase/file/BitDefender_Uninstall_Tool.exe)
McAfee: here (http://download.mcafee.com/products/licensed/cust_support_patches/MCPR.exe)
MsOneCare: here (http://download.microsoft.com/download/4/c/b/4cb845e7-1076-437b-852a-7842a8ab13c8/OneCareCleanUp.exe)
Norman: Here (http://www.norman.com/Support/Knowledge_bases/Norman_Virus_Control/Windows/installation/11640/)
Trend-micro: here (http://esupport.trendmicro.com/support/viewxml.do?ContentID=EN-1036064&id=EN-1036064)
AVG: here (http://www.avg.com/uk.download-tools), Kaspersky also has an AVG remover: http://support.kaspersky.com/faq/?qid=208279831



Αυτά σαν αρχή.( Αν απλά βγάλουμε το ή τα 2 ή 3 προγράματα που βάλαμε κατά καιρούς στο PC μας( Εννοώ ενα-ενα) και μετά τα βγάλαμε απο την προσθαφαίρεση και κατόπιν βάλουμε το Κ τότε πολύ πιθανόν το μηχάνημα μας να σέρνεται. ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΗΣ Registry.
Ειναι το μόνο ας πουμε " κακό-ασκημο " που εχει η Κασπερσκυ.
Θελει να βρει το μηχάνημά μας καθαρό απο άλλα antivirus.

joeyGR
04-04-09, 11:25
Σημερα πηρε το ματι μου BitDefender Game Safe 2009 (http://www.bitdefenderstore.com/product/game-safe-antivirus-2009-1046.cfm) . Το εχει χρησιμοποιησει κανεις σας;

@ ADSLgr.com All rights reserved.