PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

dpa2006
19-10-09, 12:02
προσφορά ημέρας για το superantispyware Pro (http://www.superantispyware.com/downloadfile.html?productid=SUPERANTISPYWARE).

tsigarid
19-10-09, 15:26
προσφορά ημέρας για το superantispyware Pro (http://www.superantispyware.com/downloadfile.html?productid=SUPERANTISPYWARE).
Αυτή την προσφορά την έχουν κάθε μέρα μέσα από το πρόγραμμα όταν εγκαταστήσεις τη δωρεάν έκδοση. Ακόμα αναρωτιέμαι αν είναι νόμιμο να γράφουν κάτι τέτοιο (καθώς είναι ψέμα, δεν είναι προσφορά ημέρας αλλά μόνιμη), αλλά τέλος πάντων...

elise
19-10-09, 19:04
μην βαζεται antivirus τζαμπα.... φορτωνετε τους πορους του συστηματος χωρις προφανη λογο... απλα προσεχεται που μπαινετε και τι κατεβαζετε

DOU
19-10-09, 19:29
μην βαζεται antivirus τζαμπα.... φορτωνετε τους πορους του συστηματος χωρις προφανη λογο... απλα προσεχεται που μπαινετε και τι κατεβαζετε

Δεν φτανει μονο η προσοχη,κ ενα antivirus καλο ειναι να υπαρχει,δλδ αν καποιος σου δωσει ενα flash drive,ενα cd και εχει ιο μεσα αν δεν εχεις antivirus θα μολυνθεις,η στο σερφαρισμα,η στα downloads δεν ξερεις ποτε,πολλα site μπορει να δειχνουν αθωα και να μην ειναι.

Εκτος αν καποιος μπαινει μονο στο e-mail του και στο in.gr κ πουθενα αλλου ας πουμε τοτε ναι δεν του χρειαζεται antivirus.

sonic
19-10-09, 19:42
Επίσης το AV σε προστατεύει και από την χαζομάρα/άγνοια/απροσεξία άλλων σε ένα δίκτυο λ.χ. ή από ΙΜ.

manoulamou
20-10-09, 09:27
Ειδικα ο,τι παιρνουμε απο φιλους, ειναι πολυ επικινδυνο.
Πολλοι την εχουν πατησει με emails, docs αλλά και τα στικάκια!!!
Οσο για τους περιβοητους πορους μονο ενας μαθουσαλας σαν το δικο μου
ή καποιο μικρο laptop ισως να εχει προβλημα...
:twisted:

dpa2006
20-10-09, 16:21
Αυτή την προσφορά την έχουν κάθε μέρα μέσα από το πρόγραμμα όταν εγκαταστήσεις τη δωρεάν έκδοση. Ακόμα αναρωτιέμαι αν είναι νόμιμο να γράφουν κάτι τέτοιο (καθώς είναι ψέμα, δεν είναι προσφορά ημέρας αλλά μόνιμη), αλλά τέλος πάντων...

ευχαριστώ για την πληροφορία,δεν το γνώριζα.:hmm:
έχεις δίκιο όπως το θέτεις.
μου φάνηκε καλή για αυτό το πόσταρα.

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειδικα ο,τι παιρνουμε απο φιλους, ειναι πολυ επικινδυνο.
Πολλοι την εχουν πατησει με emails, docs αλλά και τα στικάκια!!!
Οσο για τους περιβοητους πορους μονο ενας μαθουσαλας σαν το δικο μου
ή καποιο μικρο laptop ισως να εχει προβλημα...
:twisted:

ppt,pps αρχεία...,ειδικά αν ο αποστολέας δεν γνωρίζει ή δεν μπορεί να ελέγξει την ύπαρξή του-π.χ. έχει λινουξ...:hmm:

Simpleton
20-10-09, 18:06
Σκοτώστε το AutoRun, για να έχει κάποια στιγμή τέλος αυτή η ιστορία:
https://www.kb.cert.org/vuls/id/889747

panos12
20-10-09, 18:26
Για τρία χρόνια είχα vista και έλεγα πάντοτε σβήστα:rtfm:...τώρα έβαλα τα μητρικά xp και όλα λειτουργούν καλύτερα και ειδικά το antivirus( kaspersky 2010). :oneup:
:worthy: Εν κατακλείδι πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στα av, το λειτουργικό πρωτίστως- ειδικά αν είναι σε δοκιμαστικό στάδιο όπως ήταν τα vista-σβήστα. Εν συνεχεία άλλο σημαντικό ρόλο παίζουν τα updates τόσο στο λειτουργικό όσο και στο av. Και τέλος μην φορτώνεται άδικα τον υπολογιστή με προγράμματα μόνο και μόνο για ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ.:p

Simpleton
20-10-09, 18:37
Αμφιλεγόμενο λειτουργικό τα Vista, αλλά έφεραν ένα καλό: τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη (UAC), ο οποίος κόβει την πρόσβαση σε φακέλους του λειτουργικού και των εφαρμογών και δεν είναι το σύστημα «ξέφραγο αμπέλι», όπως στα XP (και 2000), αν τα χρησιμοποιούμε με λογαριασμό διαχειριστή. Το «έγκλημα» της MS είναι ότι δεν το έβαλε τουλάχιστον 10 χρόνια νωρίτερα στα λειτουργικά της.

Με αυτό το πράγμα δεν είχαν ελπίδα π.χ. τα «δωράκια» τύπου «Disk Knight» από τα φλασάκια.

Από αυτή την άποψη, στα Vista έχεις ένα πλεονέκτημα στην ασφάλεια, αρκεί να μην το απενεργοποιήσεις. Το antivirus/firewall/οτιδήποτε δεν είναι UAC, ούτε μπορεί να το αντικαταστήσει. Το ίδιο ισχύει και αντιστρόφως.

sniffer
20-10-09, 19:11
Για τρία χρόνια είχα vista και έλεγα πάντοτε σβήστα:rtfm:...τώρα έβαλα τα μητρικά xp και όλα λειτουργούν καλύτερα και ειδικά το antivirus( kaspersky 2010). :oneup:
:worthy: Εν κατακλείδι πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στα av, το λειτουργικό πρωτίστως- ειδικά αν είναι σε δοκιμαστικό στάδιο όπως ήταν τα vista-σβήστα. Εν συνεχεία άλλο σημαντικό ρόλο παίζουν τα updates τόσο στο λειτουργικό όσο και στο av. Και τέλος μην φορτώνεται άδικα τον υπολογιστή με προγράμματα μόνο και μόνο για ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ.:p

Εχω 3 PC ( 2 Desktop & 1 Laptop ) τα Desktop τρέχουν VISTA Ultimate x64 & Tο Laptop VISTA Home Premium x32.
Tα μόνα προβλήματα που είχα οπως όλοι άλλωστε ήταν στις αρχές.Μετα το SP1 και μεχρι σήμερα ολα πάνε ρολόι.
Ουτε BSOD ουτε κολλήματα ουτε τίποτα.Φυσικά τα τρέχω με Kaspersky Internet Security 2010 to 9.0.0.463 (b.c).
ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΖΑ ΣΤΑ XP ουτε για πλάκα.Εκτός και αν κάποιο απο τα μηχανήματά μου ΔΕΝ ειχε τις απαιτούμενες δυνατότητες απο ΜΝΗΜΗ & Επεξεργαστική ισχύ.
Οσο για τα Vista αν τα ειχες σε δοκιμαστικό στάδιο τότε δεν αξίζει να τα θάβεις.
Κατά τα λοιπά ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!:)
Υ.Γ. Το οποιοδήποτε Κασπερσκυ αν το εγκαταστήσεις μετά απο ΦΟΡΜΑΤ και δεν θα βρει υπολείματα στην registry απο άλλα antivirus τότε ΝΑΙ δεν θα σου κάνουν τρελλά.Αν ομως το εγκαταστήσεις σε μηχάνημα που δεν εχει καθαριστεί σωστά απο προηγούμενα αντιβαιρους τότε θα τραβήξεις οχι μονον εσύ αλλά ο οποισδήποτε του Χριστού τα Πάθη.

opener
21-10-09, 16:29
Νομιζω οτι ειναι μονον για Windows 7

Panda Internet Security 2010 (Giveaway October 22, 2009)
http://us.pandasecurity.com/w7launch/

sniffer
22-10-09, 16:23
Κυκλοφόρησε απο την Kaspersky η εκδοση 9.0.0.736 η οποία ειναι συμβατή με τα Windows 7.

On October 21, 2009 Kaspersky Lab announces release of Critical Fix 2 for Kaspersky Internet Security 2010 (build 9.0.0.736).

IMPROVEMENTS compared to version 9.0.0.463:

Implemented support for Microsoft Windows 7.
Improved methods of dealing with complex threats.
Improved vulnerability scan, which facilitates security threats' search and elimination in the applications installed on your computer and in operating system settings.
Improved module of Kaspersky Lab news delivery – News agent.
Compatibility problems between safe environment and some applications

download version 9.0.0.736 from the Kaspersky Lab’s official site: http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions

bathan
23-10-09, 11:00
Μετά από μιας εβδομάδας χρήση του McAfee, μου φαίνεται πιό βαρύ από το Avira, αλλά μάλλον είναι πιό πλήρες

kritigr
23-10-09, 14:19
εμένα το aspire one με 160hd και 1gb ram είχε εγκατεστημένο το mcafee security center που τωρα λήγει και βασικα με ενδιαφέρει να βαλω ένα προγραμμα το οποιο να είναι καλο αλλα και να μπορεί το σύστημα να το σηκώσει, γνωρίζει καποιος πια antivirus είναι πιο ελαφριά η να μη ζορίζουν πολύ μικρούς υπολογιστές?

manoulamou
23-10-09, 15:40
Δεν ξερω εαν αναφερθηκε αλλά μολις σημερα ειδα στον ΣΚΑΪ διαφημιση για το KASPERSKY antivirus 2010
όπου ο Jackie Chan να οδηγει καποιου ειδους μηχανη με κρανος όπου αναγραφεται το προϊον,
τριγυριζει στον λαβυρινθο του Διαδικτυου και την επισημανση "Περιηγηθειτε με ασφαλεια"...
http://www.youtube.com/watch?v=V4oL53IuAuc
Το κρανος του το ειχε δωσει ενας αγνωστος που στο τελος αποκαλυπτει πως ειναι o Eugene Kasperky!
:)

jms
23-10-09, 16:12
Καλησπερα σε ολη τη κοινοτητα!
Αν και ειμαι καινουργιος παρακολουθω το forum εδω και πολυ καιρο!

Kaspersky χαλαρα!

manoulamou
23-10-09, 16:15
:welcome: Οντως απ τα εμπορικα πακετα το Kaspersky ειναι απ τα καλυτερα, εαν οχι ΤΟ πρωτο!
Καλο ομως θα ειναι να λεγαμε και τους λογους για τους οποιους
το θεωρουμε αρκετα αξιοπιστο...:)

panos12
23-10-09, 17:45
Ο "Καλός" ο λύκος φυλάει τα " πρόβατα" στο διαδίκτυο= Kaspersky av 2010:p

DOU
23-10-09, 18:06
Θα βαλω και τζακι τσαν wallpaper στο desktop και δεν θα περναει τπτ μετα.:p

nnn
23-10-09, 19:10
Μετά από μιας εβδομάδας χρήση του McAfee, μου φαίνεται πιό βαρύ από το Avira, αλλά μάλλον είναι πιό πλήρες
Πιο bloat είναι και στο λέω με πλήρη γνώση μιας και είμαι χρήστης του εδώ και 11 χρόνια.

opener
24-10-09, 09:15
Δημοσιευτηκε το νεο Removal Test απο την AV-COMPARATIVES,
νομιζω οτι απο το τμημα "removal of leftovers" μπορει ο καθενας μας να βγαλει χρησιμα συμπερασματα, ισως χρησιμοτερα και απο τα αποτελεσματα του τμηματος "removal of malware".

Malware Removal Test
October 2009
Here you find the the Removal-Test results we've released this year.

This tests focuses only on the malware removal/cleaning capabilities, therefore all used samples were samples that the tested Anti-Virus products were able to detect. It has nothing to do with detection rates or protection capabilities. Of course, if an Anti-Virus is not able to detect the malware, it is also not able to remove it.

The main question was if the products are able to successfully remove malware from an already infected/compromised system. The test report is aimed to normal/typical home users and not Administrators or advanced users that may have the knowledge for advanced/manual malware removal/repair procedures. A further question was if the products are able to remove what they are able to detect.

http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/removal-tests

np1
24-10-09, 13:00
Αυτό είναι που ενδιαφέρει στην ουσία και έπρεπε να είναι standard test. Τι να το κάνω το AV όταν δε μπορεί να καθαρίσει αυτό που βρίσκει;

Επίσης, ή μας δουλεύουν, ή μπράβο στην MS, δεν περίμενα να ναι τόσο καλό. Θα ταν καλύτερα βέβαια να μας δώσουν και τα detection rates, γιατί το να τα κάνει καλά με 50-60% detection rate δε λέει και πολλά.

opener
24-10-09, 13:30
Το τεστ εγινε σε μολυνσμενους υπολογιστες οπου τα διαφορα AV προσπαθησαν να τους καθαρισουν.
Νομιζω οτι σε καθαρο υπολογιστη, ενα καλο AV θα σταματησει (θεωρητικα) το malware προτου μπει στο συστημα.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 8 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


.. Θα ταν καλύτερα βέβαια να μας δώσουν και τα detection rates, γιατί το να τα κάνει καλά με 50-60% detection rate δε λέει και πολλά.
Το εξηγει --->

This tests focuses only on the malware removal/cleaning capabilities, therefore all used samples were samples that the tested Anti-Virus products were able to detect. It has nothing to do with detection rates or protection capabilities. Of course, if an Anti-Virus is not able to detect the malware, it is also not able to remove it.

np1
24-10-09, 13:38
Ναι, αυτός καλά το εξηγεί, το θέμα είναι το γενικό detection rate που έχουν. Δηλαδή, αν το Χ AV και το Υ AV έχουν ίδιο score στο συγκεκριμένο paper (αφού τα malware τα διάλεξαν ώστε να τα βλέπουν τα AVs), δε μου λέει κάτι για το ποιο τελικά είναι καλύτερο, γιατί μπορεί πολύ εύκολα το X να έχει 90% detection rate και το Υ 60%, συνεπώς δεν είναι το ίδιο το ότι και τα δύο τα πήγαν καλά στο συγκεκριμένο test. Κανονικά θέλει και γενικό detection rate μαζί με removal rate, αλλιώς το test δε λέει τίποτα, γιατί αντιστρόφως, το 90% detection rate μπορεί να κάνει μόνο 30% remove απ'αυτά που βλέπει, ενώ το 60% να μπορεί να κάνει remove ο,τιδήποτε μπορεί να ανιχνεύσει.

opener
24-10-09, 14:12
Ναι, αυτός καλά το εξηγεί, το θέμα είναι το γενικό detection rate που έχουν....
Αυτα δεν σου αρκουν; =
http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests

np1
24-10-09, 14:19
Αυτά αρκούν προφανώς, αλλά θα μπορούσαν να τα έχουν όλα μαζί :p

opener
24-10-09, 14:39
Αυτά αρκούν προφανώς, αλλά θα μπορούσαν να τα έχουν όλα μαζί :p
και 'συ προφανως ..... τα θες ολα στο πιατο! :lol: :p
Το removal test ειναι νεο, τωρα το προσθεσαν στα ηδη υπαρχοντα main tests (On-demand Comparative & Retrospective/Proactive).

manoulamou
25-10-09, 09:17
Μην τα περιμενετε ολα απ τα τεστ, εκτος απο το θεμα αξιοπιστιας που παιζεται,
δεν περιεχουν ολα και τα προσωπικα κριτηρια επιλογης του καθενος μας...
Η παραμετροποιηση εχει μεγαλη σημασια, οσο εξελιγμενο και ενημερωμενο να ειναι
εαν οι επι μερους ρυθμισεις δεν ειναι προσαρμοσμενες στις συνηθειες και τις αναγκες μας
δεν προκειται να λειτουργησει σωστα!

opener
25-10-09, 11:24
Μην τα περιμενετε ολα απ τα τεστ, εκτος απο το θεμα αξιοπιστιας που παιζεται,
δεν περιεχουν ολα και τα προσωπικα κριτηρια επιλογης του καθενος μας...
Η παραμετροποιηση εχει μεγαλη σημασια, οσο εξελιγμενο και ενημερωμενο να ειναι
εαν οι επι μερους ρυθμισεις δεν ειναι προσαρμοσμενες στις συνηθειες και τις αναγκες μας
δεν προκειται να λειτουργησει σωστα!
Νομιζω οτι το συγκεκριμενο τεστ (Removal Test) δειχνει:
1) Στοιχεια τα οποια δεν μπορει να τα βρει ο καθενας απο μονος του,
δηλαδη τι μενει στον μολυνσμενο υπολογιστη απο τον Χ ιο οταν το Ψ AV προσπαθει να τον καθαρισει και στο οτι ενω το antivirus θεωρει οτι τον καθαρισε, τα υπολειμματα που (ισως) εμειναν μπορει να ειναι σημαντικα και καταστροφικα.
2) Τονιζει την σημασια που εχει η γρηγορη ενημερωση στο AV, ουτως ωστε να ειναι σε θεση να προλαμβανει, παρα να θεραπευει εκ των υστερων (βλεπε υπολειμματα).

Φυσικα και παιζουν μεγαλο ρολο η γνωση του πως λειτουργει καθως και η παραμετροποιηση του, αλλα τι να παραμετροποιησω στο AV οταν εχει προβληματα απο την κατασκευη του (και αντε να τα βρω εγω μετα), δες για παραδειγμα αυτο εδω=
http://blogs.computerworld.com/14971/testing_microsoft_security_essentials_and_the_hosts_file

peterthegreat
25-10-09, 14:10
παιδια επιμενω nod 32

leequid
26-10-09, 23:28
Avira antivir, αξιοπιστο και παναλαφρο

sniffer
27-10-09, 05:35
Μα το θέμα νομίζω πως θα πρέπει να ειναι οχι τι μπορεί να βρεί ένα antivirus και πως θα το ονομάσει αλλά αν θα καταφέρει χωρίς πολλές δυσκολίες και να μπαινοβγαίνεις σε safe mode να το ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ οριστικά και αμετάκληκτα απο εναν υπολογιστή.
Αν ο καθαρισμός γίνει "ΒΑΣΑΝΟ" για την/τον χρηστρια/η τοτε λογικά δεν θα επρεπε να μας ενδιαφέρει σαν πρόγραμμα.

........Auto merged post: sniffer πρόσθεσε 58 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ξερω εαν αναφερθηκε αλλά μολις σημερα ειδα στον ΣΚΑΪ διαφημιση για το KASPERSKY antivirus 2010
όπου ο Jackie Chan να οδηγει καποιου ειδους μηχανη με κρανος όπου αναγραφεται το προϊον,
τριγυριζει στον λαβυρινθο του Διαδικτυου και την επισημανση "Περιηγηθειτε με ασφαλεια"...
http://www.youtube.com/watch?v=V4oL53IuAuc
Το κρανος του το ειχε δωσει ενας αγνωστος που στο τελος αποκαλυπτει πως ειναι o Eugene Kasperky!
:)

Την θεωρώ πανέξυπνη κίνηση-διαφήμιση της Κασπερσκυ για να πουλήσει στον γίγαντα που ξυπνάει την ΚΙΝΑ.
Πήραν τον πασίγνωστο Jackie Chan εβγαλαν κάποια διαφημιστικά σποτάκια και προχωράνε.Οποιος πιάσει την αγορά της Κίνας ελυσε οριστικά το πρόβλημα επιβίωσης και οχι μόνον της εταιρίας του.
Ειπαμε manoulamou εδώ στο Ελλάντα εχουμε περίεργες αγγυλώσεις. Το θέμα δεν εγινε γνωστό στο πλατύ κοινό.:whistle:

adler18
28-10-09, 14:49
εγω εχω το kaspersky εδω και τρια χρονια κανενα προβλημα δεν ηχα και δεν θα εχω και ειμαι καθε ημερα 24/24h μεσα στο internet.:oneup:

dimsi
28-10-09, 19:55
Εγω χρησημοποιω απο τον Αυγουστο το G-DATA IS 2010 και δεν ειχα κανενα προβλημα.Τα προβληματα εχουν σχεση και με τη χρηση.:rofl:

apnet
28-10-09, 20:31
Εγώ πάλι από τον Απρίλιο που μας πέρασε δεν έχω κανένα απολύτως ενεργό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Το internet πάει σφαίρα και το σύστημα δεν επιβαρύνεται καθόλου. Μία φορά στις 10 - 15 μέρες τρέχω το super antispyware και το anti-malware bytes απλά για να τσεκάρω και είναι όλα οκ. Έχω πάρει το ρίσκο αυτό βέβαια μιας και έχω παλιό μηχάνημα και τη δυνατότητα να κάνω back-up τα δεδομένα μου στον εξωτερικό. Αυτά.

Υ.Γ Όταν κολλήσω κάτι θα σας ενημερώσω...

logosof
29-10-09, 00:55
.... Τονιζει την σημασια που εχει η γρηγορη ενημερωση στο AV, ουτως ωστε να ειναι σε θεση να προλαμβανει, παρα να θεραπευει εκ των υστερων (βλεπε υπολειμματα).

Έτσι:oneup:
Θεραπεία εκ των υστέρων είναι μόνο το image restore.

Lazy Dog
29-10-09, 01:35
Αυτές τις μέρες δοκιμάζω το Symantec Endpoint Protection (http://www.symantec.com/business/products/family.jsp?familyid=endpointsecurity). Η trial έκδοση είναι πλήρης και λήγει στις 31 Μαρτίου.

np1
29-10-09, 09:02
Αυτές τις μέρες δοκιμάζω το Symantec Endpoint Protection (http://www.symantec.com/business/products/family.jsp?familyid=endpointsecurity). Η trial έκδοση είναι πλήρης και λήγει στις 31 Μαρτίου.

Ωπ! Τόσους μήνες; Πολύ ωραίο αυτό, θα το δοκιμάσω.

sisos
29-10-09, 18:15
μα το avira εχει προβλημα?δεν κανει update το free?τωρα τελευταια

opeth
29-10-09, 18:32
κανει μια χαρα εδω.

manoulamou
29-10-09, 18:46
μα το avira εχει προβλημα?δεν κανει update το free?τωρα τελευταια
Εχουν υποσχεθει απ το καλοκαιρι πως θα το διορθωσουν σε δυο
εβδομαδες θαναι, μηνες θαναι, τερμινα θαναι...:rolleyes:
Ευτυχως δεν ειναι κατι μονιμο και για τους βιαστικους υπαρχει και το manual update!!!

opener
29-10-09, 20:47
μα το avira εχει προβλημα?δεν κανει update το free?τωρα τελευταια
----->

Dear AntiVir customers,
Today we released a big update (about 5 Mb). Update issues are expected especially with free customers.
If so, please try to update between 0:00 and 5:00 AM GMT.
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&postID=864849#post864849
Οπως εγραψε ποραπανω και η manoulamou, οποιος εχει προβλημα καλο ειναι να κανει manual update =

How to carry out manual update (IVDF Fusebundle)?
http://www.avira.com/en/support/kbdetails.php?id=95

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θεραπεία εκ των υστέρων είναι μόνο το image restore.
+1000!

DOU
30-10-09, 00:13
Εχει αρχισει να γινεται σπαστικο αυτο με τα updates στο avira σε σημειο να σκεφτομαι να δοκιμασω αλλο antivirus,απο τα free που υπαρχουν. Το Αvg παρολο που το ειχα παλια δεν μου εμπνεει και πολυ ασφαλεια,το bit defender δεν ξερω αν ειναι free πλεον η το εχουν κανει trial,το avast το απορριπτω λογω interface και γενικα δεν μαρεσει το πως λειτουργει.

opener
30-10-09, 00:20
..... το bit defender δεν ξερω αν ειναι free πλεον η το εχουν κανει trial,
το avast το απορριπτω λογω interface και γενικα δεν μαρεσει το πως λειτουργει.
Υπαρχει το free, μονο που ποτε δεν ειχε real time scanner =

BitDefender Free Edition uses the same ICSA Labs certified scanning engines found in other BitDefender products, allowing you to enjoy basic virus protection for no cost at all.

BitDefender Free Edition is an on-demand virus scanner which is best used in a system recovery or forensics role. If you are on an "always-on" Internet connection, we strongly advise you to consider using a more complex antivirus solution.
..
http://news.bitdefender.com/PRODUCT-14-en--BitDefender-Free-Edition.html#requirements
edit:
Για το GUI του Avast, ουτε το νεο σου αρεσει;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3036205&postcount=2506

manoulamou
30-10-09, 09:48
Εχει αρχισει να γινεται σπαστικο αυτο με τα updates στο avira
σε σημειο να σκεφτομαι να δοκιμασω αλλο antivirus,απο τα free που υπαρχουν.

Κι εγω εκνευριζομαι αφανταστα, απορω δεν τους ενδιαφερουν καθολου τα free ;
Γιατι απο εκει προσελκυουν πελατες και για τα επι πληρωμη πακετα τους,
διαφημιση αποτελει το δωρεαν κομματι... σιγουρα παντως οχι απωλεια εσοδων!

Alexander Chalkidis
30-10-09, 10:17
Τα antivirus μοιάζουν με αυτοκίνητα (http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/04/Security-is-like-the-auto-industry.aspx)επειδή:

.
1. Είναι κατεξοχήν θέμα «μούρης». Κάποια προγράμματα έχουν γνωστό όνομα στην πιάτσα γενικώς. Κλασσικό παράδειγμα η …Mercedes - Symantec. Βέβαια ως Νο1 αποκτά και φανατικούς εχθρούς που θέλουν να διαφοροποιηθούν.

2. Υπάρχουν τα περίεργα για όλα τα γούστα. Ιδιαίτερα με έχει συναρπάσει η πετυχημένη πορεία του NOD32 στην Βόρεια Ελλάδα, πέρα οποιαδήποτε σύγκρισης με άλλες αγορές. Μπορεί να μην είναι πλήρης σουίτα, όπως μια Lotus δεν σε καλύπτει αν δεν έχεις και άλλο αμάξι, αλλά είναι «ελαφρύ».

3. Μετράει ο χρονισμός του λανσαρίσματος του νέου μοντέλου. Τα περισσότερα πακέτα ανανεώνονται κάθε Οκτώβρη. Όσοι ανανεώνουν την μηχανή τους άλλες εποχές (πχ Kaspersky) έχουν πλεονέκτημα μέχρι να βγούνε οι άλλοι, ακριβώς όπως στην αυτοκινητοβιομηχανία.

4. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει συγκριτική δοκιμή. Εξαρτάται από πολλούς και πολύπλοκους παράγοντες. Στην Ελλάδα συχνά στο παρελθόν τα περιοδικά ειδικού τύπου έβγαλαν το Zone Alarm No1 αλλά η αγορά δεν επηρεάστηκε.

5. Μετράει πολύ η γνώμη των opinion leaders. Όπως ακριβώς στα αυτοκίνητα που ρωτάμε γνωστούς που δουλεύουν σε συνεργεία. Αν ο υπεύθυνος μηχανογράφησης/κολλητός μας πει ότι με το Trend Micro δεν έχει πάθει ποτέ κάτι κανείς στην εταιρεία του θα επηρεαστούμε.

6. Όπως και στα αυτοκίνητα, πολλά μηχανικά μέρη προέρχονται από άλλες εταιρείες. Για παράδειγμα η Gdata, Νο1 στην Γερμανία επί σειρά ετών, είχε στην σουίτα της τεχνολογία από την Kaspersky. Σε κάποιες περιπτώσεις, επιλέγοντας από διάφορους κατασκευαστές, η συνολική λύση μπορεί να είναι ιδιαίτερα συμφέρουσα.

7. Αν και είναι πλέον πανεύκολο να κάνεις test drive, τελικά η συντριπτική πλειονότητα των αγοραστών αγοράζει δυστυχώς στα τυφλά.

8. Τα επίπεδα παραπληροφόρησης και «ράδιο αρβύλα» είναι ψηλά και στις δύο αγορές. Σχεδόν κανένα «ανεξάρτητο οργανισμό» δοκιμών δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε χωρίς να συγκρίνουμε με άλλες πηγές και να διαβάζουμε προσεκτικά. Κλασσικό παράδειγμα το spyware όπου μπορεί κάποιο να θεωρούν spyware ένα cookie και άλλοι όχι.

9. Υπάρχουν…επαγγελματικά. Δηλαδή κάποιες μόνο εταιρείες έχουν λύσεις…νταλίκες για δικτυακή διαχείριση πολλών εγκαταστάσεων.

10. Κάποια κριτήρια διαφημίζονται πολύ άδικα. Άλλα που είναι σημαντικά δεν ακούγονται. Προσωπικά θεωρώ την κρυπτογράφηση ακόμα πιο σημαντική παράμετρο ασφαλείας. Κι όμως το πακέτο της Steganos (antivirus και firewall Kaspersky, antispyware Webroot και το Safe της ίδιας της Steganos) δεν τυχαίνει ευρείας αναγνώρισης στην Ελλάδα.

.

Τελικά η μόνη διαφορά είναι ότι αντίθετα με τα αυτοκίνητα, υπάρχουν δωρεάν antivirus (AVG, Avira) τα οποία βελτιώνονται διαρκώς και αξίζουν μια ματιά. Συνήθως δεν καλύπτουν όλες τις ανάγκες μια σουίτας ασφαλείας, αλλά είναι μια καλή αρχή!


Είμαι γνωστός εχθρός του NOD32 εδώ και χρόνια και το τεκμηριώνω νομίζω επαρκώς. Παλιότερες μου αναλύσεις (δυστυχώς ισχύουν ακόμα) εδώ:

Kaspersky εναντίον NOD http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/06/Kaspersky-vs-NOD.aspx
Ελλείψεις του NOD http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/10/10-NOD32-shortcomings.aspx

Γιατί είναι ανοησία ο όρος "ελαφρύ" στα antivirus http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/NOD32%2c-profilaktika-kai-mia-sovari-analisi-tou-thematos-anti-virus.aspx
O μύθος του ελαφρύ antivirus http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/05/NOD32-light-antivirus-and-defragmentation.aspx

Musikwissenschaftler
30-10-09, 10:18
Εγώ δεν άντεξα: αποχαιρέτησα το free Avira Antivir και τους προβληματικούς διακομιστές του και εγκατέστησα το Microsoft Security Essentials. Βέβαια, εδώ και δέκα χρόνια, ουδέποτε χρειάσθηκα πραγματικά ένα τέτοιο πρόγραμμα, αλλά για καλό και για κακό - σκέπτομαι - ας υπάρχει τουλάχιστον κάτι δωρεάν, ελαφρύ και ενημερωμένο αυτού του είδους που να λειτουργεί αθόρυβα στο παρασκήνιο...

Simpleton
30-10-09, 10:25
Όσοι έχετε το πρόβλημα με το Avira, κάντε μια χειροκίνητη ενημέρωση:
http://www.avira.com/en/support/vdf_update.html

Αφού την έκανα σε ένα σύστημα, φαίνεται ότι «έστρωσε» και από τότε ενημερώνεται καθημερινά από μόνο του, όπως είχα επιλέξει.

opener
30-10-09, 10:40
Όσοι έχετε το πρόβλημα με το Avira, κάντε μια χειροκίνητη ενημέρωση:
http://www.avira.com/en/support/vdf_update.html

Αφού την έκανα σε ένα σύστημα, φαίνεται ότι «έστρωσε» και από τότε ενημερώνεται καθημερινά από μόνο του, όπως είχα επιλέξει.
Το παραπανω λινκ (AntiVir incremental VDF update IVDF) κατεβαζει ακριβως το ιδιο αρχειο με το αλλο απο εδω => How to carry out manual update =IVDF Fusebundle.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3128316&postcount=2693

Εστρωσε .... εως το επομενο big update! :p
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&postID=864849#post864849

@ ADSLgr.com All rights reserved.