PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

van62
16-10-10, 20:26
Avast μια χαρα , κανενα προβλημα

satiros
16-10-10, 20:48
avg 3 χρονια
κανενα προβλημα
βαρυνε
εχω παει avast πιο ελαφρυ και αποτελεσματικο
στον αγωνα της πρωτιας παντα παιζουν οι πρωτοποροι
υπαρχει διαφορα αναμεσα σε full products suites
kai απλα αντιβιοτικα
εγω αναφερομαι σε free εκδοσεις
τελικα ολο αυτο το θεμα με τους ιους trojan klp. ξεκινησε απο πλακα και ειναι μεγαλη πληγη αλλα και αγορα de facto λυπαμαι πολυ που πρεπει να ζουμε σε ενα κοσμο φοβου και παντα πιστευα και ευχομουν να ειναι καλυτερος ο ψηφιακος απο τον κοσμο που ζουμε μιας και τον φτιαχνουμε απο την αρχη (χωρις γνωση βεβαια )
satiros:respekt:

sniffer
16-10-10, 21:37
Δυστυχώς κάθε φορά που επιχειρώ να κάνω εγκατάσταση νέας έκδοσης (αναφέρομαι πάντα σε minor version update π.χ. v11.0.1.400 => v11.0.2.556), αυτή αποτυγχάνει, στην συνέχεια εξαναγκάζομαι σε uninstall της παλιότερης, restart και εκ νέου install της νέας :down:
Αυτή τη φορά τα πράγματα πήγαν ακόμα χειρότερα, αφού η v11.0.2.556, αρνούνταν(-είται) να φορτώσει τα settings της προηγούμενης που είχα φροντίσεις να αποθηκεύσω για να μην κάνω ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ configuration :mad:
Το μήνυμα σφάλματος έχεις ως εξής:

Ορίστε και ένα screenshot:
78521

Παρεμπιπτόντως, το έψαξα στο KAV forum χωρίς να βγάλω άκρη...

Λοιπον αν ακολουθήσεις τα σωστά βήματα θα σου δουλεψει.Οπως λενε σαφως και στο φορουμ ποτέ δεν κανουμε Upgrade χωρίς ΠΡΩΤΑ να βγάλουμε την προηγούμενη.Μπορεις μόνον να κρατήσεις το activation code.Eιναι κανόνας αν θες να αποφύγεις προβλήματα να βγάζεις πάντα την προηγούμενη ακομα και αν ειναι minor upgrade.
Θα κατεβάσεις το Removal tool απο εδώ :

http://www.kaspersky.com/support/faq/?qid=208279463
Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες και μετά θα εγκαταστήσεις την τελευταία εκδοση την 556
Ξεχασα να σου πω πως πρωτα θα βγάλεις το Κ απο την προσθαφαίρεση προγραμμάτων και μετά θα τρέξεις το Removal tool.

gba
17-10-10, 03:49
γεια σας,έχω το AVG INTERNET SECURITY 9 ενα χρόνο χωρίς κανένα προβλημα, μέχρι την προήγουμενη εβδομάδα οπου προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στο AVG INTERNET SECURITY 11. Η εγκατασταση καταργησε το 9 και όταν εκανε επανεκκινηση να εγκαταστησει το 11 απετυχε και μου έβγαλε το μήνυμα error code 0XC0070643 MSI ENGINE FAILED INSTALL. Προσπάθησα πολλες φορες, καμια εικοσαριά ,κατεβάζοντας εκ νεου το αρχείο , σβηνοντας τα παλια ιχνη απο την registry σε τρια σημεια , έστειλα μηνυμα στην avg support με τα αρχεία programmdata\mfa\logs , μου εστειλαν avg remover αλλα τίποτε, δεν μπορώ να εγκαταστήσω ουτε το 9. Εν τω μεταξύ μπορω να το εγκαταστήσω στο xpmode (χρησιμοποιώ τα windows 7 professional 64bit) και το εχω εγκαταστήσει και στον παλαιο μου υπολογιστη windows xp sp3 που ειναι στο ίδιο δίκτυο με τον καινουργιο.
Ευχαριστώ οποιο φίλο γνωρίζει κατι και απαντήσει.
Για την ώρα εχω φορτώσει το microsoft security essentials που ανιχνευσε και κατάργησε τους ιους τυπου worm:win32/vobfus.f και worm:win32/autorun.ui!inf :hmm:

-21grams
17-10-10, 16:21
Λοιπον αν ακολουθήσεις τα σωστά βήματα θα σου δουλεψει.Οπως λενε σαφως και στο φορουμ ποτέ δεν κανουμε Upgrade χωρίς ΠΡΩΤΑ να βγάλουμε την προηγούμενη.Μπορεις μόνον να κρατήσεις το activation code.Eιναι κανόνας αν θες να αποφύγεις προβλήματα να βγάζεις πάντα την προηγούμενη ακομα και αν ειναι minor upgrade.
Θα κατεβάσεις το Removal tool απο εδώ :

http://www.kaspersky.com/support/faq/?qid=208279463
Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες και μετά θα εγκαταστήσεις την τελευταία εκδοση την 556
Ξεχασα να σου πω πως πρωτα θα βγάλεις το Κ απο την προσθαφαίρεση προγραμμάτων και μετά θα τρέξεις το Removal tool.Το να κάνω *πλήρες & ολοκληρωτικό* uninstall της παλιάς έκδοσης δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα - αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω.
Είναι θέμα ενός restart.
Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν δέχεται το configuration file (*.cgf) όταν προσπαθώ να το φορτώσω μέσα από το "Manage Settings".
Είναι χρονοβόρο να ξαναρυθμίζω τα πάντα!
Επιπλέον, δεν θυμάμαι κιόλας με ακρίβεια την παραμετροποίηση που είχα κάνει για να δουλεύουν όλα τα προγράμματα χωρίς conflicts.
(αναλογίσου μόνο πόσες αλλαγές κάνεις σε βάθος χρόνου στο computer σου)
Ουσιαστικά μετά την εγκατάσταση της νεότερης έκδοσης, όλα γυρίζουν στις default τιμές και οι όποιες παραμετροποιήσεις χάνονται οριστικά :down:

Εσύ sniffer έχεις καταφέρει να φορτώσεις το *.cfg με επιτυχία;
Ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρξε πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα, το ζήτημα προέκυψε με την έλευση του KAV2011...

vasileios13
17-10-10, 20:02
Το να κάνω *πλήρες & ολοκληρωτικό* uninstall της παλιάς έκδοσης δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα - αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω.
Είναι θέμα ενός restart.
Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν δέχεται το configuration file (*.cgf) όταν προσπαθώ να το φορτώσω μέσα από το "Manage Settings".
Είναι χρονοβόρο να ξαναρυθμίζω τα πάντα!
Επιπλέον, δεν θυμάμαι κιόλας με ακρίβεια την παραμετροποίηση που είχα κάνει για να δουλεύουν όλα τα προγράμματα χωρίς conflicts.
(αναλογίσου μόνο πόσες αλλαγές κάνεις σε βάθος χρόνου στο computer σου)
Ουσιαστικά μετά την εγκατάσταση της νεότερης έκδοσης, όλα γυρίζουν στις default τιμές και οι όποιες παραμετροποιήσεις χάνονται οριστικά :down:

Εσύ sniffer έχεις καταφέρει να φορτώσεις το *.cfg με επιτυχία;
Ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρξε πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα, το ζήτημα προέκυψε με την έλευση του KAV2011...
Φίλε το Kaspersky πάντα θέλει uninstall-install... Νόμος...!!!:hippy:

jog
17-10-10, 20:04
Τσεκάρω το Avast 5 Internet Security

Αρκετά ευχαριστημένος :oneup:

LefterisK
18-10-10, 01:17
η v11.0.2.556, αρνούνταν(-είται) να φορτώσει τα settings της προηγούμενης που είχα φροντίσεις να αποθηκεύσω για να μην κάνω ΞΑΝΑ-ΜΑΝΑ configuration :mad:
Το μήνυμα σφάλματος έχεις ως εξής:

Ορίστε και ένα screenshot:
78521

Παρεμπιπτόντως, το έψαξα στο KAV forum χωρίς να βγάλω άκρη...

Τα ιδια κι εγω και εκανα full uninstall χρησιμοποιωντας το Add/Remove και το removal. Το cfg δεν το δεχεται. Βγαζει το ιδιο μηνυμα...Δυστυχως θα φαμε κατι ωρες παλι να ρυθμιζουμε...:down::evil:

gba
18-10-10, 12:19
γεια σας,έχω το AVG INTERNET SECURITY 9 ενα χρόνο χωρίς κανένα προβλημα, μέχρι την προήγουμενη εβδομάδα οπου προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στο AVG INTERNET SECURITY 11. Η εγκατασταση καταργησε το 9 και όταν εκανε επανεκκινηση να εγκαταστησει το 11 απετυχε και μου έβγαλε το μήνυμα error code 0XC0070643 MSI ENGINE FAILED INSTALL. Προσπάθησα πολλες φορες, καμια εικοσαριά ,κατεβάζοντας εκ νεου το αρχείο , σβηνοντας τα παλια ιχνη απο την registry σε τρια σημεια , έστειλα μηνυμα στην avg support με τα αρχεία programmdata\mfa\logs , μου εστειλαν avg remover αλλα τίποτε, δεν μπορώ να εγκαταστήσω ουτε το 9. Εν τω μεταξύ μπορω να το εγκαταστήσω στο xpmode (χρησιμοποιώ τα windows 7 professional 64bit) και το εχω εγκαταστήσει και στον παλαιο μου υπολογιστη windows xp sp3 που ειναι στο ίδιο δίκτυο με τον καινουργιο.
Ευχαριστώ οποιο φίλο γνωρίζει κατι και απαντήσει.
Για την ώρα εχω φορτώσει το microsoft security essentials που ανιχνευσε και κατάργησε τους ιους τυπου worm:win32/vobfus.f και worm:win32/autorun.ui!inf :hmm:
τελικά , μετα απο πολλές προσπαθειες επαναφορας που δεν έφεραν αποτέλεσμα εκανα επαναγκασταση των windows χωρις φορματ , με f8 και επιλογη την κατω -κατω που σου δινει καποια εργαλεια αποκαταστασης. το avg 11 φορτωθηκε χωρις προβλημα και καταργησε 2 ιους σε κατι αρχεια που φορτωσα την τελευταια εβδομαδα. (έχω ολα τα παλαια αρχεια σε αντιγραφο , οπου εκανα σκαναρισμα)

Theodoros1
18-10-10, 12:19
καλησπερα,προσωπικα δοκημασα πολλα antivirus,και μπορω να πω πως μαρεσε παρα πολυ το G-Data,το οπιο κλεινει 25 χρονια απο την ημερα δημηουργιας του.Στον υπολογηστη μου ομως εχω περασμενα τα Avira free personal.Τα Avira λοιπον για μενα ειναι και καλα,αλλα και πολυ γρηγορα στο scan τους,αυτο που μαρεσει ακομα πιο πολυ ειναι οτι οταν μπω στο internet δεν καθηστερει το ανοιγμα των παραθυρων,αλλα ουτε και ελατωνει την ταχυτητα του internet,οπως μανιοδος κανουν τα Kaspersky-EsetNod32.Για αυτο θα ηθελα να μου πει καπιος πολυ εμπηρος,πιο antivirus θα εβαζε,γιατι δεν μπορει να υπαρχουν τοσα antivirus και τα eset να ειναι τα καλητερα,την παστα των διαφημησεων δεν την τρωω.

opener
18-10-10, 14:03
καλησπερα,προσωπικα δοκημασα πολλα antivirus,και μπορω να πω πως μαρεσε παρα πολυ το G-Data,το οπιο κλεινει 25 χρονια απο την ημερα δημηουργιας του.Στον υπολογηστη μου ομως εχω περασμενα τα Avira free personal.Τα Avira λοιπον για μενα ειναι και καλα,αλλα και πολυ γρηγορα στο scan τους,αυτο που μαρεσει ακομα πιο πολυ ειναι οτι οταν μπω στο internet δεν καθηστερει το ανοιγμα των παραθυρων,αλλα ουτε και ελατωνει την ταχυτητα του internet,οπως μανιοδος κανουν τα Kaspersky-EsetNod32.
....
Οντως το G-Data ειναι πολυ καλο (συμφωνα με τα τεστ, ερχεται παντοτε απο τα πρωτα)
αλλωστε χρησιμοποιει δυο engines: Bit Defender & Avast.

To Avira free απλα ειναι ποιο γρηγορο, ομως ο λογος ειναι απλος:
Αντιθετα απο τις paid εκδοσεις Avira AntiVir Premium & Avira Premium Security Suite,
η δωρεαν εκδοση δεν περιλαμμβανει την προστασια του WebGuard

WebGuard protection against malicious websites
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus
Το παραπανω φανταζομαι οτι ισχυει και για τα Kaspersky-EsetNod32 που αναφερες
(δηλαδη εχουν και αυτα WebGuard, ισως με αλλη ονομασια αλλα κανουν το ιδιο πραγμα).

vasileios13
18-10-10, 17:26
καλησπερα,προσωπικα δοκημασα πολλα antivirus,και μπορω να πω πως μαρεσε παρα πολυ το G-Data,το οπιο κλεινει 25 χρονια απο την ημερα δημηουργιας του.Στον υπολογηστη μου ομως εχω περασμενα τα Avira free personal.Τα Avira λοιπον για μενα ειναι και καλα,αλλα και πολυ γρηγορα στο scan τους,αυτο που μαρεσει ακομα πιο πολυ ειναι οτι οταν μπω στο internet δεν καθηστερει το ανοιγμα των παραθυρων,αλλα ουτε και ελατωνει την ταχυτητα του internet,οπως μανιοδος κανουν τα Kaspersky-EsetNod32.Για αυτο θα ηθελα να μου πει καπιος πολυ εμπηρος,πιο antivirus θα εβαζε,γιατι δεν μπορει να υπαρχουν τοσα antivirus και τα eset να ειναι τα καλητερα,την παστα των διαφημησεων δεν την τρωω.

Κράτα το Avira Free και βάλε Comodo Firewall ή Threatfire.... Όλα free...

stefan_city
18-10-10, 17:33
Κράτα το Avira Free και βάλε Comodo Firewall ή Threatfire.... Όλα free...

εαν χρησιμοποιει windows 7 τοτε δε χρειαζεται ουτε το comodo. το firewall στα 7ρια ειναι πολυ καλο. συμφωνω να κρατησει το avira, και απο μενα να βαλει και το malwarebytes antimalware (http://www.filehippo.com/download_malwarebytes_anti_malware/).

vasileios13
18-10-10, 17:38
εαν χρησιμοποιει windows 7 τοτε δε χρειαζεται ουτε το comodo. το firewall στα 7ρια ειναι πολυ καλο. συμφωνω να κρατησει το avira, και απο μενα να βαλει και το malwarebytes antimalware (http://www.filehippo.com/download_malwarebytes_anti_malware/).

To Windows Firewall,είναι χάλι μαύρο... Αν επιμένει κάποιος,ας βάλει τουλάχιστον το Windows 7 Firewall Control http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html για να ξέρει τι γίνεται...

Theodoros1
18-10-10, 18:02
εχω τα windows 7 ultimate x64

........Auto merged post: Theodoros1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ξεχασα να πω οτι επιδη ελιξε η δωρεαν εκδοση απο τα Avira (εαν μπορω να την χρησιμοπιησω ξανα,πειτε μου πως)εβαλα το G-Data 2011 free.Μακαρη να ειχα λεφτα να το αγοραζα(για οπιοδιποτε antivirus)

sniffer
18-10-10, 18:47
Το να κάνω *πλήρες & ολοκληρωτικό* uninstall της παλιάς έκδοσης δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα - αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω.
Είναι θέμα ενός restart.
Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν δέχεται το configuration file (*.cgf) όταν προσπαθώ να το φορτώσω μέσα από το "Manage Settings".
Είναι χρονοβόρο να ξαναρυθμίζω τα πάντα!
Επιπλέον, δεν θυμάμαι κιόλας με ακρίβεια την παραμετροποίηση που είχα κάνει για να δουλεύουν όλα τα προγράμματα χωρίς conflicts.
(αναλογίσου μόνο πόσες αλλαγές κάνεις σε βάθος χρόνου στο computer σου)
Ουσιαστικά μετά την εγκατάσταση της νεότερης έκδοσης, όλα γυρίζουν στις default τιμές και οι όποιες παραμετροποιήσεις χάνονται οριστικά :down:

Εσύ sniffer έχεις καταφέρει να φορτώσεις το *.cfg με επιτυχία;
Ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρξε πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα, το ζήτημα προέκυψε με την έλευση του KAV2011...


Στα 6 χρόνια που εχω Κασπερσκυ πάντα εβγαζα την παληά και εβαζα την καινούργια.Να φανταστείς δε οτι το κανω σε 2 λαπτοπ και 2 ντεσκτοπ.( οπότε δεν εχω δοκιμάσει να φορτώσω το .cfg )
Ειναι χρονοβόρο και σπαστικό αλλά αναγκαίο.Ευτυχώς το εμαθα σχεδόν απο την αρχή οταν μπήκα στο φορουμ τους και με εννημέρωσαν.
Υ.Γ. Το λάθος της Κ που δεν το διορθώνουν ειναι οτι λένε πως μπορείς να το ρίξεις απο πάνω.
Αν ομως το κανεις ( λεω τωρα αν το ρισκάρεις ) θα πρέπει να πας στο σημα του Κ στην μπάρα δεξιά να του πεις EXIT για να φύγει απο το startup και μετά να τρέξεις το νεώτερο.
Εξυπακούεται πως αυτό γίνεται μονον στις ιδιες εκδοσεις δλδή την 2011 ή την 2010 αλλά ποτέ απο την 2010 στην 2011.
Υ.Γ 1 Πάντως εισαι τυχερός που δεν ειχες προβλήματα στο παρελθόν.

Τελικά κατάφερες να το εγκαταστήσεις???????

opener
18-10-10, 19:24
εχω τα windows 7 ultimate x64

........Auto merged post: Theodoros1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ξεχασα να πω οτι επιδη ελιξε η δωρεαν εκδοση απο τα Avira (εαν μπορω να την χρησιμοπιησω ξανα,πειτε μου πως)εβαλα το G-Data 2011 free.Μακαρη να ειχα λεφτα να το αγοραζα(για οπιοδιποτε antivirus)
Οπως γραφει παρακατω, εαν δεν κανει πια ενημερωσεις η δωρεαν εκδοση του Avira που εχεις τωρα, απεγκατεστησε την και κατοπιν εγκατεστησε την νεοτερη δωρεαν εκδοση που κυκλοφορει.

Απο περιεργεια, ποια εκδοση ειχες εως τωρα;
Επισης γραφεις "G-Data 2011 free", εννοεις δοκιμαστικη χρηση για 1 μηνα η νομιμη δωρεαν χρηση για παντα; Εαν λες το δευτερο, δωσε κανα λινκ να δουμε.


My Avira AntiVir Personal has expired. Is the product no longer free?

Avira AntiVir Personal - Free is and remains free. The license is extended automatically through updates.

If the AntiVir update is no longer possible please uninstall AntiVir over Control Panel - Add or Remove Programs and install the newest version from our website.

http://www.avira.com/en/support-for-free-faq-detail/faqid/78

FAQ for Avira Free
http://www.avira.com/en/support-for-free-faq

Knowledge Base
http://www.avira.com/en/support-for-free-knowledgebase-search

sniffer
18-10-10, 20:03
-21grams και οσοι άλλοι εχουν Κασπερσκυ.
According to an information posted by KL Germany in the german user forum, KIS 11.0.2.556 has been withdrawn today due to some functional issues.
Στο Global Update δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή η εκδοση 556 αλλά η προηγούμενη η 400.
Ιδού :
http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions

http://www.kaspersky.com/kav_latest_versions

vasileios13
19-10-10, 00:38
Κασπέρσκυ,αναξιοπιστίας συνέχεια...
http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=189275

sniffer
19-10-10, 07:03
Κασπέρσκυ,αναξιοπιστίας συνέχεια...
http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=189275

Για τα καθε ειδους πιθανά bugs πρωτα πας στο κομμάτι του φορουμ ΒΕΤΑTESTING δλδή εδώ KIS/KAV 2011 CF2 patch a, Thread for bugs & Oxi στο κανονικό φορουμ εκει μαθαίνεις και που ή πως δημιουργήθηκε κλπ κλπ.
Μάλιστα εβγαλαν 1 hotfix ,KIS/KAV 2011 CF2 patch a,
Περισσότερα για κάθε ενδιαφερόμενο εδώ :

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=188390&st=40

opener
19-10-10, 07:57
Ερωτηση =
Η εκδοση KIS 11.0.2.556 ειναι beta , η ειναι stable release?

Αν ειναι beta, ειναι φυσιολογικο να εχει (ακομη) bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα μονον οσοι το τραβα η ορεξη τους => beta testers.
Αν ειναι stable, τοτε κακως κυκλοφορησε με bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα ολοι οι υπολοιποι χρηστες του.
Η προωρη κυκλοφορια προβληματικης stable release και εν συνεχει αποσυρση της / προσπαθεια εκ των υστερων επιδιορθωσης της, δειχνει προχειροτητα και τιποτε αλλο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

vasileios13
19-10-10, 14:16
Για τα καθε ειδους πιθανά bugs πρωτα πας στο κομμάτι του φορουμ ΒΕΤΑTESTING δλδή εδώ KIS/KAV 2011 CF2 patch a, Thread for bugs & Oxi στο κανονικό φορουμ εκει μαθαίνεις και που ή πως δημιουργήθηκε κλπ κλπ.
Μάλιστα εβγαλαν 1 hotfix ,KIS/KAV 2011 CF2 patch a,
Περισσότερα για κάθε ενδιαφερόμενο εδώ :

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=188390&st=40

Τα γνωρίζω αυτά φίλε...απλά πολλά προβλήματα τώρα τελευταία,ο "Ρώσος".....(μην τα αναφέρω πάλι από την αρχή,τα γνωρίζεις και εσύ).:fishsmack:

dagas
19-10-10, 14:31
Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται ένα πολύ ελαφρύ antivirus για ένα παλιό λαπτοπ που υπάρχει.

opener
19-10-10, 17:37
Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται ένα πολύ ελαφρύ antivirus για ένα παλιό λαπτοπ που υπάρχει.
Avira AntiVir Personal Edition, Microsoft Security Essentials
http://www.techsupportalert.com/best-free-anti-virus-software.htm

Panda Cloud Antivirus
http://www.cloudantivirus.com/en/

------------------------------------------------------
Ασχετο με τα παραπανω, για οποιον ενδιαφερεται=
Δωρεαν εως και την Παρασκευη το EASEUS Partition Master Professional Edition
(EASEUS Partition Master 6.1.1 Pro)

EASEUS Partition Master Professional 6.1.1
License: FREE until Friday
http://majorgeeks.com/EASEUS_Partition_Master_Professional_d6355.html

sniffer
19-10-10, 21:10
Ερωτηση =
Η εκδοση KIS 11.0.2.556 ειναι beta , η ειναι stable release?

Αν ειναι beta, ειναι φυσιολογικο να εχει (ακομη) bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα μονον οσοι το τραβα η ορεξη τους => beta testers.
Αν ειναι stable, τοτε κακως κυκλοφορησε με bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα ολοι οι υπολοιποι χρηστες του.
Η προωρη κυκλοφορια προβληματικης stable release και εν συνεχει αποσυρση της / προσπαθεια εκ των υστερων επιδιορθωσης της, δειχνει προχειροτητα και τιποτε αλλο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

Την εβγαλαν ως stable release.Εμενα μου δουλευει σε 4 PC ( το 1 Dual Boot ) με VISTA x64 7x64 Vista Home Premium και σε ολα πάει ρολόι.
Οσοι πάντως την κατεβασαν και την εγκατέστησαν σωστά δεν εχουν πρόβλημα.Τα υπόλοιπα τα αγνοώ μιά και δεν υπάρχει σχετική πληροφόρηση παραμόνο Ραδιο αρβύλα.

opener
19-10-10, 21:19
Την εβγαλαν ως stable release.Εμενα μου δουλευει σε 4 PC ( το 1 Dual Boot ) με VISTA x64 7x64 Vista Home Premium και σε ολα πάει ρολόι.
Οσοι πάντως την κατεβασαν και την εγκατέστησαν σωστά δεν εχουν πρόβλημα.Τα υπόλοιπα τα αγνοώ μιά και δεν υπάρχει σχετική πληροφόρηση παραμόνο Ραδιο αρβύλα.
Δεν καταλαβαινω πως μπορει να ειναι stable release, final, τελικη εκδοση, πες το πως θες
και συναμα να ειναι beta συμφωνα με δικο σου μηνυμα=


-21grams και οσοι άλλοι εχουν Κασπερσκυ.
According to an information posted by KL Germany in the german user forum, KIS 11.0.2.556 has been withdrawn today due to some functional issues.
Στο Global Update δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή η εκδοση 556 αλλά η προηγούμενη η 400.
Ιδού :
http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions

http://www.kaspersky.com/kav_latest_versions
Η μηπως εγω καταλαβα λαθος;

sniffer
19-10-10, 21:45
Δεν καταλαβαινω πως μπορει να ειναι stable release, final, τελικη εκδοση, πες το πως θες
και συναμα να ειναι beta συμφωνα με το προηγουμενο σου μηνυμα=


Η μηπως εγω καταλαβα λαθος;

Mαλλον εχεις καταλάβει λάθος.
Αν θες να εννημερωθεις μπορεις να πας στο φορουμ τους να ριξεις μιά ματιά.
ΥΓ Γραφω με τα κόκκινα γράμματα οτι παρατηρηθηκαν στην Γερμανική εκδοση καποια λειτουργικά λάθη και την απέσυραν.
Πουθενά δεν αναφέρω οτι η εκδοση 556 ειναι Beta release.Aσε που ποτέ δεν εγκαθιστώ εκδόσεις beta.
Aυτό που γράφω για CF2 patch a δεν εχει να κάνει με αυτην που εχω αλλά με κάποιο update.
:)

opener
19-10-10, 22:06
Mαλλον εχεις καταλάβει λάθος.
Αν θες να εννημερωθεις μπορεις να πας στο φορουμ τους να ριξεις μιά ματιά.
ΥΓ Γραφω με τα κόκκινα γράμματα οτι παρατηρηθηκαν στην Γερμανική εκδοση καποια λειτουργικά λάθη και την απέσυραν.
Πουθενά δεν αναφέρω οτι η εκδοση 556 ειναι Beta release.Aσε που ποτέ δεν εγκαθιστώ εκδόσεις beta.
Aυτό που γράφω για CF2 patch a δεν εχει να κάνει με αυτην που εχω αλλά με κάποιο update.
:)
Ισως ο Kaspersky να εχει ιδιαιτερο τροπο στις παρουσιασεις του.
Απο τα λινκ που εδωσες στις "Latest versions" διαβαζω

Version 2011 (11.0.2.556)
japanese

Version 2011 (11.0.1.400)
english russian czech danish dutch finnish estonian french german greek hungarian italian japanese norwegian (bokmaal) polish portuguese spanish swedish
και αυτο που καταλαβαινω (εγω που δεν ειμαι χρηστης του Kaspersky), ειναι οτι δεν υπαρχει τελικη εκδοση 11.0.2.556 στα αγγλικα, ελληνικα, κλπ. παρα μονον στα Ιαπωνικα.

Και απο την στιγμη που δεν υπαρχει σττην επισημη ιστοσελιδα εκδοση 556 στα αγγλικα, ελληνικα, κλπ. οποια 556 κυκλοφορει δεν μπορει να ειναι τελικη παρα μονον Beta release.

Επαναλαμβανω για ακομη μια φορα οτι ετσι ειναι τα πραγματα και αν ο Kaspersky εχει τον δικο του τροπο, αυτη ειναι αλλη ιστορια κατανοητη μεν για τους χρηστες του, οχι ομως και απο τους υπολοιπους.

Οπως και να 'χει παντως, σε ευχαριστω για την πληροφορηση.

tsigarid
19-10-10, 22:17
Mαλλον εχεις καταλάβει λάθος.
Αν θες να εννημερωθεις μπορεις να πας στο φορουμ τους να ριξεις μιά ματιά.
ΥΓ Γραφω με τα κόκκινα γράμματα οτι παρατηρηθηκαν στην Γερμανική εκδοση καποια λειτουργικά λάθη και την απέσυραν.
Πουθενά δεν αναφέρω οτι η εκδοση 556 ειναι Beta release.Aσε που ποτέ δεν εγκαθιστώ εκδόσεις beta.
Aυτό που γράφω για CF2 patch a δεν εχει να κάνει με αυτην που εχω αλλά με κάποιο update.
:)
German user FORUM, όχι German user VERSION. Κάποιες φορές δεν είναι κακό να είμαστε ταπεινοί και να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας ;)

Theodoros1
19-10-10, 23:08
Φιλε opener ειναι για 1 μηνα δωρεαν αλλα πιστευω πως αξιζει τον κοπο.την σελιδα θα την δωσω: http://gr.gdatasoftware.com/ εστο και για αυτους που θελουν να το δοκημασουν,αν και με 2 μηχανες,ειναι γρηγορο

mzaf
20-10-10, 13:21
Ερωτηση =
Η εκδοση KIS 11.0.2.556 ειναι beta , η ειναι stable release?

Αν ειναι beta, ειναι φυσιολογικο να εχει (ακομη) bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα μονον οσοι το τραβα η ορεξη τους => beta testers.
Αν ειναι stable, τοτε κακως κυκλοφορησε με bugs τα οποια τα τρωνε στη μαπα ολοι οι υπολοιποι χρηστες του.
Η προωρη κυκλοφορια προβληματικης stable release και εν συνεχει αποσυρση της / προσπαθεια εκ των υστερων επιδιορθωσης της, δειχνει προχειροτητα και τιποτε αλλο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

+1:oneup:...ωστόσο,στον υπολογιστή μου δουλεύει απροβλημάτιστα

sniffer
20-10-10, 14:00
German user FORUM, όχι German user VERSION. Κάποιες φορές δεν είναι κακό να είμαστε ταπεινοί και να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας ;)
Σωστά.:oneup:Εκανα λάθος και δεν βλέπω που ειδες οτι δεν ειμαι ταπεινή ή δεν αναγνώρισα το λάθος μου.........Auto merged post: sniffer πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ισως ο Kaspersky να εχει ιδιαιτερο τροπο στις παρουσιασεις του.
Απο τα λινκ που εδωσες στις "Latest versions" διαβαζω

και αυτο που καταλαβαινω (εγω που δεν ειμαι χρηστης του Kaspersky), ειναι οτι δεν υπαρχει τελικη εκδοση 11.0.2.556 στα αγγλικα, ελληνικα, κλπ. παρα μονον στα Ιαπωνικα.

Και απο την στιγμη που δεν υπαρχει σττην επισημη ιστοσελιδα εκδοση 556 στα αγγλικα, ελληνικα, κλπ. οποια 556 κυκλοφορει δεν μπορει να ειναι τελικη παρα μονον Beta release.

Επαναλαμβανω για ακομη μια φορα οτι ετσι ειναι τα πραγματα και αν ο Kaspersky εχει τον δικο του τροπο, αυτη ειναι αλλη ιστορια κατανοητη μεν για τους χρηστες του, οχι ομως και απο τους υπολοιπους.

Οπως και να 'χει παντως, σε ευχαριστω για την πληροφορηση.
Υπήρξε για αρκετες μερες Αγγλική εκδοση την οποία και εχω οπως αλλωστε σου εγραψα και δουλευει ρολόι σε 4 μηχανήματα το 1 dual Boot.
Y.Γ.Πάντα εγκαθιστώ τις Αγγλικές εκδόσεις μιά και οι Ελληνικές αργουν πολύ να βγουν.Ασε που τις εχω συνηθίσει πιά.

opener
20-10-10, 14:44
Υπήρξε για αρκετες μερες Αγγλική εκδοση την οποία και εχω οπως αλλωστε σου εγραψα και δουλευει ρολόι σε 4 μηχανήματα το 1 dual Boot.
Y.Γ.Πάντα εγκαθιστώ τις Αγγλικές εκδόσεις μιά και οι Ελληνικές αργουν πολύ να βγουν.Ασε που τις εχω συνηθίσει πιά.
Δεχομαι οτι υπηρξε και οτι εσυ προλαβες και την κατεβασες/εγκατεστησες.
Παμε λοιπον παρακατω:
Τωρα γιατι δεν υπαρχει; Μηπως διοτι την απεσυραν;

Και επειδη τωρα δεν υπαρχει, ισχυει το αρχικο μου σχολιο =

Η προωρη κυκλοφορια προβληματικης* stable release και εν συνεχει αποσυρση της / προσπαθεια εκ των υστερων επιδιορθωσης της, δειχνει προχειροτητα και τιποτε αλλο.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.
*αν δεν ηταν προβληματικη, τοτε γιατι την απεσυραν οεο;

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 11 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλε opener ειναι για 1 μηνα δωρεαν ...

Ενταξει, δεν ειναι κατι το αξιολογο, αλλα η γνωστη δοκιμαστικη περιοδος που δινουν (αν οχι ολες) οι περισσοτερες εταιρειες.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 18 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


+1:oneup:...ωστόσο,στον υπολογιστή μου δουλεύει απροβλημάτιστα
Δεν εχω καμμια αντιρρηση στο οτι δουλευει και σε εσενα και στους υπολογιστες της sniffer.

Οπως καταλαβες, αυτο που σχολιαζω ειναι η κυκλοφορια/αποσυρση κι οχι το αν δουλευει η συγκεκριμμενη εκδοση σε x αριθμο υπολογιστων.

mzaf
20-10-10, 17:30
Μα δεν διαφωνώ με αυτά που έγραψες...εξ'ου και το +1 ;)

NiKapa
20-10-10, 19:54
http://www.sport-fm.gr/article/299101 :whistle:

sniffer
21-10-10, 09:12
Οpener
Oταν υπήρχε στους σερβερ η Αγγλική εκδοση δοκίμασν να ενσωματώσουν το hotfix a και εκεί εγινε το λάθος.
Προφανώς εγώ αλλά και πολλοί άλλοι προλάβαμε να την κατεβάσουμε χωρίς την ενσωμάτωση.Για τούτο και μας δουλευει ρολόι.
Υ.Γ. Την κατέβασα αμεσως μόλις βγήκε.Ελπίζω να σου λύθηκε η απορία.Για οτιδήποτε θες στο θεμα πάντα στην διάθεσή σου.:)

John Lucio
21-10-10, 09:25
Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι εχω βρει την ησυχια μου με το Panda μετα απο αρκετα χρονια χρησης του Norton και μετεπειτα του Kaspersky.....

Ετσι, τα τελευταια 3 χρονια με το Panda ηταν 100% απροβληματιστα και το συνιστω ανεπιφυλακτα...

opener
21-10-10, 10:39
Για αλλη μια φορα :lol:

This is not the first time when Kaspersky had problems with its websites. Back in February 2009, a Romanian greyhat hacker identified an SQL injection weakness on the company's USA support site.
---------------------
This isn't the first time Kaspersky has had to audit its websites after an incident. In February 2009 a hacker was able to break into the company's US support site after discovering a web programming flaw. That flaw could have given the hacker access to customer email addresses and product activation codes via a common attack technique called SQL injection.

Kaspersky download site hacked to spread fake AV
http://countermeasures.trendmicro.eu/kaspersky-download-site-spread-fake-av/

Hacked Kaspersky Website Infected Users with Scareware
http://news.softpedia.com/news/Hacked-Kaspersky-Website-Infected-Users-with-Scareware-161818.shtml

Kaspersky website hacked in fake antivirus attack
http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=3244872&sa


The anti-virus specialists have reportedly been beaten at their own game.
..
UPDATE: Kaspersky got back to us and confirmed an attack had hit the site on Sunday, exploiting a vulnerability in a third party app used for website admin.

The company claimed the redirection to the fake anti-virus only lasted three and a half hours and as soon as it was notified, it took the affected server offline within ten minutes.

“Currently the server is secure and fully back online, and Kaspersky products are available for download,” the firm said in a statement sent to IT PRO.

“Kaspersky Lab also wants to confirm that no individual’s details were compromised from the company's web servers during this attack.”

The statement concluded: “Kaspersky Lab takes any attempt to compromise its security seriously. Our researchers are currently working on identifying any possible consequences of the attack for affected users, and are available to provide help to remove the fake antivirus software.”
http://www.itpro.co.uk/627817/updated-kaspersky-hit-by-cyber-criminals
:rofl:

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 8 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ sniffer,
Ενταξει, καταλαβα.

dancerman
21-10-10, 23:48
Σκεφτομαι να αγορασω μερικες αδειες τωρα και δεν ξερω ποιο να διαλεξω ως internet security suite

avast / kaspersky/ eset ή καποιο αλλο? τα μηχανηματα δεν εχουνε προβλημα να το σηκωσουνε αρκει να ειναι οσο γινετε πιο αξιοπιστο και να μην με πριζει με fake alerts

vasileios13
22-10-10, 01:34
Σκεφτομαι να αγορασω μερικες αδειες τωρα και δεν ξερω ποιο να διαλεξω ως internet security suite

avast / kaspersky/ eset ή καποιο αλλο? τα μηχανηματα δεν εχουνε προβλημα να το σηκωσουνε αρκει να ειναι οσο γινετε πιο αξιοπιστο και να μην με πριζει με fake alerts

Από τα τρία,το Eset είναι το καλύτερο.....:hippy:

opener
22-10-10, 07:20
....
αρκει να ειναι οσο γινετε πιο αξιοπιστο και να μην με πριζει με fake alerts
------>
http://www.av-comparatives.org/images/stories/test/ondret/avc_od_aug2010.pdf
http://www.av-comparatives.org/images/stories/test/fp/avc_fp_aug2010.pdf

http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml

sniffer
22-10-10, 09:14
Για αλλη μια φορα :lol:


Kaspersky download site hacked to spread fake AV
http://countermeasures.trendmicro.eu/kaspersky-download-site-spread-fake-av/

Hacked Kaspersky Website Infected Users with Scareware
http://news.softpedia.com/news/Hacked-Kaspersky-Website-Infected-Users-with-Scareware-161818.shtml

Kaspersky website hacked in fake antivirus attack
http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=3244872&sa


:rofl:

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 8 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ sniffer,
Ενταξει, καταλαβα.

@opener Εγώ κατάλαβα οτι η Κασπερσκυ USA ειναι για κλάμματα.Και το ίδιο εχει γίνει στο σαιτ του FBI TO site του Πενταγώνου των ΗΠΑ. Το site της Microsoft κλπ κλπ.
Αυτά.
Υ.Γ. Δες εδώ ( αλλά τι γράφω αφου ήδη εχεις αρκετά posts εκει μέσα)?????
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3762169&posted=1#post3762169

opener
22-10-10, 11:34
@ sniffer,
Το

@ sniffer,
Ενταξει, καταλαβα.
ηταν απαντηση στο μηνυμα σου=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3760315&postcount=3136

και δεν ειχε καμμια σχεση με αυτα που εγραφα παραπανω, αλλωστε φαινεται οτι ηταν ξεχωριστα μηνυματα, δεν εκανα edit το πρωτο μηνυμα αλλα προσθεσα και ενα δευτερο, ασχετο με το πρωτο =
"........Auto merged post: opener πρόσθεσε 8 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........"

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

torio
22-10-10, 11:40
Καλημέρα

Για το symantec endpoint protection ποιά η γνώμη σας . Το έχει δοκιμάσει κάποιος ?

tsigarid
22-10-10, 20:27
Καλημέρα

Για το symantec endpoint protection ποιά η γνώμη σας . Το έχει δοκιμάσει κάποιος ?
Το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό. Εξαιρετικά ελαφρύ, ελαφρύτερο από το NOD32 που είχα πριν από αυτό. Κανένα πρόβλημα ως τώρα, αλλά γενικά δεν έχω κανένα προβλήματα γιατί δεν πάω σε περίεργα μέρη...

Anasazi
23-10-10, 02:10
Norton Internet Security 2010.

Ουτε ΕΝΑ fake alarm , ουτε ΕΝΑ infection.

Και δε μπαινω και σε τοσο αθωα sites.

sniffer
23-10-10, 08:21
@ sniffer,
Το

ηταν απαντηση στο μηνυμα σου=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3760315&postcount=3136

και δεν ειχε καμμια σχεση με αυτα που εγραφα παραπανω, αλλωστε φαινεται οτι ηταν ξεχωριστα μηνυματα, δεν εκανα edit το πρωτο μηνυμα αλλα προσθεσα και ενα δευτερο, ασχετο με το πρωτο =
"........Auto merged post: opener πρόσθεσε 8 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........"

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Δυστυχώς οι αποψεις μας απεχουν παρασάγγες.Αυτό συμβαίνει σχεδόν απο την 1η μερα που μπήκα στο φορουμ.:lock:

opener
23-10-10, 08:39
Δυστυχώς οι αποψεις μας απεχουν παρασάγγες.Αυτό συμβαίνει σχεδόν απο την 1η μερα που μπήκα στο φορουμ.:lock:
Δεν φταις εσυ που δεν καταλαβαινεις το τι σου γραφω.
Ειναι δικο μου το λαθος, που καθομαι να σου απολογουμαι και να σου εξηγω.....
Οποτε συμφωνω και εγω, καλυτερα => :lock:

sniffer
24-10-10, 05:57
Δεν φταις εσυ που δεν καταλαβαινεις το τι σου γραφω.
Ειναι δικο μου το λαθος, που καθομαι να σου απολογουμαι και να σου εξηγω.....
Οποτε συμφωνω και εγω, καλυτερα => :lock:

Aλήεια γιατί βρε φίλε νοιώθεις οτι απολογείσαι?? Να με βοηθήσεις θες!!!! ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΑΥΤΟ)
Aν αγαπητέ κόπτεσαι τόσο πολύ να μου εξηγήσεις εμένα προσωπικά που ειμαι ασχετη & ανίδεη αφου ειμαι γενους θηλυκού( ουτε αυτό ειναι ειρωνικό) τοτε υπάρχουν και τα π.μηνύματα.Ξέρεις υπάρχουν κάποιοι ( βαλε μεσα σε αυτους και εμένα που δεν τα πάνε καλά με τις πολλαπλές παραθέσεις οπου λόγω ελλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω να τις διαβάσω με την ησυχία μου)Αλλιώς και εγώ συμφώνώ με το Lock!!!!!:lock:
Πάντως ανεξάρτητα με ολα τουτα σου ευχομαι να εισαι πάντα καλά και να εχεις μιά ομορφη Κυριακή.
Αυριο μας περιμένει ολους μας το μαγγανοπήγαδο!!!!!!!!!! ή μήπως μαγκανοπήγαδο??? Βλεπεις ξεχασα και πως ειναι το σωστό.
Υ.Γ. Αρκετές ή καποιες φορές με τον τρόπο μου σου εχω προσφέρει χείρα φιλίας αλλά .....Τες πάντων δεν πειράζει εμεις να ειμαστε καλά.

opener
24-10-10, 07:18
Aλήεια γιατί βρε φίλε νοιώθεις οτι απολογείσαι?? Να με βοηθήσεις θες!!!! (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΑΥΤΟ)
Aν αγαπητέ κόπτεσαι τόσο πολύ να μου εξηγήσεις εμένα προσωπικά που ειμαι ασχετη & ανίδεη αφου ειμαι γενους θηλυκού( ουτε αυτό ειναι ειρωνικό) τοτε υπάρχουν και τα π.μηνύματα.Ξέρεις υπάρχουν κάποιοι ( βαλε μεσα σε αυτους και εμένα που δεν τα πάνε καλά με τις πολλαπλές παραθέσεις οπου λόγω ελλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω να τις διαβάσω με την ησυχία μου)Αλλιώς και εγώ συμφώνώ με το Lock!!!!!:lock:
Πάντως ανεξάρτητα με ολα τουτα σου ευχομαι να εισαι πάντα καλά και να εχεις μιά ομορφη Κυριακή.
Αυριο μας περιμένει ολους μας το μαγγανοπήγαδο!!!!!!!!!! ή μήπως μαγκανοπήγαδο??? Βλεπεις ξεχασα και πως ειναι το σωστό.
Υ.Γ. Αρκετές ή καποιες φορές με τον τρόπο μου σου εχω προσφέρει χείρα φιλίας αλλά .....Τες πάντων δεν πειράζει εμεις να ειμαστε καλά.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3763734&postcount=3147

@ ADSLgr.com All rights reserved.