PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

biggeo65
17-05-11, 15:33
1) Ακριβως. Και αυτοι δεν ειναι οι χ/ψ παντελως αγνωστες ιστοσελιδες και blogs αλλα οι καταλληλοι οργανισμοι των οποιων τα τεστ διαβαζουμε και παραθετουμε εδω προς ενημερωση και των υπολοιπων χρηστων του φορουμ.
2) Δεν σε υποχρεωνει κανεις να διαβασεις τα γραπτα του καθενος.
3) Δεν σου υπαγορεψε/υποδειξε κανεις το τι και πως θα γραψεις. Εχω την εντυπωση οτι θα 'ταν προτιμοτερο αν εκανες και εσυ το ιδιο.
4) Βλεπε 1.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4139527&postcount=36

Δεν κατάλαβα ούτε την αρίθμηση ούτε το λινκ που δίνεις.
Αυτός που γράφει εκεί ότι μου λεόπουν βασικότατες γνώσεις, κι εσύ που το αναφέρεις εδώ, του απάντησα παρακάτω ότι ναι μπορεί εγώ να κάνω λάθος αλλά δεν βλέπω την απάντηση του.

Όπως κι από εσένα δεν βλέπω επιχειρήματα ως προς το πιο πράγμα μου λείπουν οι γνώσεις.
Το να υπεκφεύγεις να απαντήσεις επι της ουσίας,κάνωντας προσωπικές επιθέσεις,δεν σημαίνει τίποτα.

Το μόνο που ανέφερα εδώ είναι οτι καλό είναι να μεινει το θέμα στις εμπειρίες των χρηστων από τα abti-virus που χρησημοποιούν, κι όχι σε ανούσιες "εξυπναδίστικες" κριτικές άλλων ιστοσελίδων.

Oύτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς από εδώ μέσα μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη για το κάθε anti-virus,εκτός κι αν ανήκει σε ομάδα κάποιοιυ test labs.

MichaelSE
17-05-11, 15:56
Oύτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς από εδώ μέσα μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη για το κάθε anti-virus,εκτός κι αν ανήκει σε ομάδα κάποιοιυ test labs.

Φίλε beggeo65, αυτό το λες για τον opener; Για σένα μπορείς να το λες. Ξέρεις τον εαυτό σου. Για τον opener είσαι σίγουρος ότι ισχύει; Γιατί εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο την άποψη του opener στο θέμα του antivirus / security software παρά το οποιοδήποτε τεστ που θα διάβαζα σε οποιοδήποτε site (πόσο μάλλον όταν δεν είναι αξιόπιστο, όπως αυτό που υπερασπίζεσαι). Και, πίστεψέ με, έχω ασχοληθεί κι εγώ με το θέμα του antivirus και του security αρκετά.

Στην ουσία του θέματος, δες αναφορές γι' αυτό το site από το wot:
http://www.mywot.com/en/scorecard/anti-virus-software-review.toptenreviews.com

Kezar
17-05-11, 15:58
ε ενταξει ρε παιδια δεν μπορουμε να ξερουμε τα παντα..
φυσικα μην ξεχνας οτι ο καθενας κανει διαφορετικη δουλεια..
διαφορετικο μηχανημα εχει διαφορετικες αναγκες διαφορετικη νοοτροπια..
το ποιο ειναι το καλυτερο η αν ισχυει η οχι δεν προκειται να μαθουμε ποτε..
απλα οτι μας κανει σε αυτο καθομαστε.
και εγω απο site στατιστικων το βρηκα το bit defender..αλλα παντα παιρνει 1ες 2ες θεσεις.

redbull790
17-05-11, 16:00
εχω avira+superantispyware+malwarebytes'...αυτα τα 3 μαζι "βαραινουν" το μηχανημα?ή επειδη τα 2 τελευταια ειναι on demand δεν αλληλοεπηρεαζονται??

Kezar
17-05-11, 16:02
οτι θα βαραινει το συστημα θα το βαραινει..τωρα δε τα εχω χρησιμοποιησει για αν επηρεαζει το ενα το αλλο..
εγω εχω nod32 spyware doctor και ad aware..αυτα χρησιμοποιω και τελος.

redbull790
17-05-11, 16:08
το adware κ το spyware doc ειναι καλα??

Kezar
17-05-11, 16:08
τουλαχιστον εμενα μου φαινονται αρκετα καλα..το ενα συμπληρωνει το αλλο..οτι δεν βρισκει το spyware βρισκει το adware....

biggeo65
17-05-11, 16:12
Φίλε beggeo65, αυτό το λες για τον opener; Για σένα μπορείς να το λες. Ξέρεις τον εαυτό σου. Για τον opener είσαι σίγουρος ότι ισχύει; Γιατί εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο την άποψη του opener στο θέμα του antivirus / security software παρά το οποιοδήποτε τεστ που θα διάβαζα σε οποιοδήποτε site (πόσο μάλλον όταν δεν είναι αξιόπιστο, όπως αυτό που υπερασπίζεσαι). Και, πίστεψέ με, έχω ασχοληθεί κι εγώ με το θέμα του antivirus και του security αρκετά.

Στην ουσία του θέματος, δες αναφορές γι' αυτό το site από το wot:
http://www.mywot.com/en/scorecard/anti-virus-software-review.toptenreviews.com
Για να μην παρεξηγούμε. Δεν υπερασπίζωμε κανένα site. Yπερασπίζωμε την ελευθερία του καθενός να γράφει ότι θέλει ,χωρίς να κριτικάρεται και να χλευάζεται,και ιδιαίτερα από άτομα που δεν έχουμε γνώση με το αντικείμενο.

Το να πώ ότι έχω γνώση από anti-virus, σημαίνει ότι τα δοκίμασα όλα, με όλες τις υπογραφές ιών που υπάρχουν (περίπου 2 εκατομύρια), και έτσι μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Πράγμα που ούτε εγώ, ούτε ο Opener ούτε κανείς άλλος από εμάς έχει κάνει.

Γι αυτό έγραψα, ας μείνει το thread στις εμπειρίες των χρηστών από το anti-virus που χρησημοποιούν,έχουν χρησημοποιήσει, χωρίς τις ανούσιες κριτικές για τα γραπτά άλλων, και μάλιστα όταν είναι κριτική χωρίς επιχειρήματα.

΄Eτσι θα βοηθηθεί περισσότερο ο χρήστης που διαβάζει το παρόν θέμα.

redbull790
17-05-11, 16:13
για το adware εχω δει καλα σχολια...απο το nod32 εισαι ικανοποιημενος?σε ρωταω γτ εγω-περυσι- ειχα το security και με "προδωσε"...

Kezar
17-05-11, 16:15
για το adware εχω δει καλα σχολια...απο το nod32 εισαι ικανοποιημενος?σε ρωταω γτ εγω-περυσι- ειχα το security και με "προδωσε"...

με το security ημουν αρκετα ικανοποιημενος αν σκεφτεις οτι ειναι πολυ ελαφρυ..ενταξει δεν κανει τρομερα πραγματα..
μεγαλη διαφορα ειδα στο bit defender αλλα τρωει πολυ μνημη.



Το να πώ ότι έχω γνώση από anti-virus, σημαίνει ότι τα δοκίμασα όλα, με όλες τις υπογραφές ιών που υπάρχουν (περίπου 2 εκατομύρια), και έτσι μπορώ να εκφέρω γνώμη.


εννοεις 2 εκατομυρια ιους την ημερα γιατι μεχρι τωρα 2 εκατομυρια μονο δεν ειναι.
και επισης συμφωνω οτι σε οτι εχει δουλεψει ο καθενας σε αυτο να λεει την γνωμη του και οχι για διαφορα αλλα απλα το εχει ακουσει απο φιλο κλπ κλπ.ραδιο αρβυλα.

redbull790
17-05-11, 16:20
αυτο το bit defender πρεπει να'ναι πολυ καλο..καποτε εβγαζε και free edition...

Kezar
17-05-11, 16:22
εγω το κατεβασα σπασμενο..αν δεν χρησιμοποιεις στο μαχ τον υπολογιστη μπορεις να το δοκιμασεις βεβαια δεν εχω αρκετη πειρα σε αυτο μονο 5 μηνες το ειχα πανω..αλλα ενταξει εχω μαθει της δυνατοτητες του.

redbull790
17-05-11, 16:29
παντως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οποιο free και να βαλω οσο προσεκτικος κ αν ειμαι κατι θα κολλησω...οποτε παω παλι για αγορες!

biggeo65
17-05-11, 16:44
Έχωντας δοκιμάσει όλα τα Free που υπάρχουν ,τουλάχιστον ένα εξάμηνο το καθένα αλλά και αγορασμένα όπως AVIRA,AVAST G-DATA, ΝΟRΤΟΝ και McAfee, για μένα ένα είναι σίγουρο.
Από μόνο του το anti-virus δεν σε προστατεύει,
Χρειάζεσαι κι ένα καλό anti-spyware, καθώς και firewall.

Αν βάλεις μια δωρεάν λύση όπως το AVIRA, AVAST, MSE, και το Spybot S&D ,να τρέχει σε πραγματικό χρόνο ,και με ενεργοποιημένο τον Firewall των Windows, κατά 99% είσαι προστατευμένος.
Από το 1993 που ξεκίνησα με MCAFEE, μέχρι και σήμερα αλλάζωντας και δοκιμάζωντας προϊόντα,έχωντας τον παραπάνω συνδυασμό ,δεν εχω κολλήσει ποτέ τίποτα μέχρι σήμερα.

opener
17-05-11, 16:49
εχω avira+superantispyware+malwarebytes'...αυτα τα 3 μαζι "βαραινουν" το μηχανημα?ή επειδη τα 2 τελευταια ειναι on demand δεν αλληλοεπηρεαζονται??
Οχι, γιατι οπως το αναφερεις ηδη: "τα 2 τελευταια ειναι on demand" οποτε και δεν τρεχουν συνεχεια.

redbull790
17-05-11, 16:53
πωπω McAfee!!!τι μου θυμησες...το ειχα πριν 3 χρονια..απο τα καλυτερα που εχω βαλει στο μηχανημα...απο τα free ξεχωριζω αυτα π ειπες κ εσυ avira,avast,mse...

opener
17-05-11, 16:54
αυτο το bit defender πρεπει να'ναι πολυ καλο..καποτε εβγαζε και free edition...
... και συνεχιζει =

BitDefender Free Edition
http://www.bitdefender.com/world/solutions/free.html

Αλλα ηταν, και συνεχιζει να ειναι =

BitDefender Free Edition uses the same ICSA Labs certified scanning engines found in other BitDefender products, allowing you to enjoy basic virus protection for no cost at all.

This free antivirus software download is an on-demand virus scanner, which is best used in a system recovery or forensics role. If you are on an "always-on" Internet connection, we strongly advise you to consider using a more complex antivirus solution
.....

Kezar
17-05-11, 16:55
ισως με της καινουργιες ραμ να το ξαναβαλω..το σκεφτομαι..

redbull790
17-05-11, 17:02
δεν εxei real time..κριμα!!τι προτεινεις το avira premium που λεγαμε χθες ή bit defender?

opener
17-05-11, 17:03
Δεν κατάλαβα ούτε την αρίθμηση ούτε το λινκ που δίνεις.

4 τα bold στο μηνυμα σου, 4 και οι απαντησεις μου πανω σ' αυτα.
Το καταλαβες τωρα η μηπως χρειαχεται να το κανω ακομη πιο λιανα;

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν εxei real time..κριμα!!τι προτεινεις το avira premium που λεγαμε χθες ή bit defender?
1) Το free δεν εχει, ουτε ειχε ποτε real-time.
2) Και τα δυο καλα (ισαξια θα 'λεγα) ειναι.

Kezar
17-05-11, 17:04
δεν εxei real time..κριμα!!τι προτεινεις το avira premium που λεγαμε χθες ή bit defender?

το avira δεν το εχω χρησιμοποιησει ακριβως αλλα εχω ακουσει καλα λογια.
αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο καλο οσο το bit defender..
αν κανω λαθος διορθωστε με.

MichaelSE
17-05-11, 17:05
Για να μην παρεξηγούμε. Δεν υπερασπίζωμε κανένα site. Yπερασπίζωμε την ελευθερία του καθενός να γράφει ότι θέλει ,χωρίς να κριτικάρεται και να χλευάζεται,και ιδιαίτερα από άτομα που δεν έχουμε γνώση με το αντικείμενο.

Κάτσε, δηλαδή λες ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει σε ένα τεχνικό θέμα και να μην κριτικάρεται; Δεν μιλάμε για ελευθερία λόγου, φυσικά ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Αλλά αν εγώ στο site μου γράψω 1+1 = 5 δεν θα έρθεις να με διορθώσεις; Ειδικά αν βλέπεις, όπως στο link του wot που έστειλα παραπάνω, ότι οι κριτικές σε αυτό το site είναι αρνητικές για τον άλφα ή βήτα λόγο;


Το να πώ ότι έχω γνώση από anti-virus, σημαίνει ότι τα δοκίμασα όλα, με όλες τις υπογραφές ιών που υπάρχουν (περίπου 2 εκατομύρια), και έτσι μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Δεν συμφωνώ. Μπορεί να τα δοκίμασες με λάθος τρόπο. Μπορεί να κρύβεις σκοπιμότητες (καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν μιλάω για σένα αλλά γενικά). Μπορεί να είσαι biased. Μπορεί να δοκίμασες συγκεκριμένες πτυχές που εμένα δεν με ενδιαφέρουν. Γι' αυτό και υπάρχουν πολλά sites συγκρίσεων και γι' αυτό και τα αξιόπιστα τεστ επαναλαμβάνονται συχνά.


Γι αυτό έγραψα, ας μείνει το thread στις εμπειρίες των χρηστών από το anti-virus που χρησημοποιούν,έχουν χρησημοποιήσει, χωρίς τις ανούσιες κριτικές για τα γραπτά άλλων, και μάλιστα όταν είναι κριτική χωρίς επιχειρήματα.
Κι εδώ δεν συμφωνώ. Ας μη μείνει το thread στις εμπειρίες. Οι εμπειρίες του καθενός είναι πολλές φορές λανθασμένες ως ξεχωριστές περιπτώσεις. Δεν είναι επιστημονική μέθοδος. Όσο για το κριτική χωρίς επιχειρήματα σου (ξανα)θυμίζω το link του wot που σου έστειλα προηγουμένως.

Kezar
17-05-11, 17:07
ναι αλλα απο της προσωπικες εμπειριες και απο τα λαθη του καθενος μαθαινεις κατι καινουργιο και οχι μονο εσυ αλλα και ο αλλος..
Αλληλοβοηθεια ξερεις..χεχε

MichaelSE
17-05-11, 17:09
ναι αλλα απο της προσωπικες εμπειριες και απο τα λαθη του καθενος μαθαινεις κατι καινουργιο και οχι μονο εσυ αλλα και ο αλλος..
Αλληλοβοηθεια ξερεις..χεχε

Είπα "ας μη μείνει το thread στις εμπειρίες". Δεν είπα να μην τις αναφέρουμε... :)

bathan
17-05-11, 17:09
Το Avira πάντως έχει εδώ και 1,5 χρόνο το ίδιο interface και αργεί να κάνει updates. Δεν άλλαξε καθόλου

MichaelSE
17-05-11, 17:12
Το Avira πάντως έχει εδώ και 1,5 χρόνο το ίδιο interface και αργεί να κάνει updates. Δεν άλλαξε καθόλου

Αυτό με το ίδιο interface με εκνευρίζει και μένα. Από την άλλη ίσως αυτό είναι από τους παράγοντες που το κάνουν πολύ ελαφρύ.

opener
17-05-11, 17:12
το avira δεν το εχω χρησιμοποιησει ακριβως αλλα εχω ακουσει καλα λογια.
αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο καλο οσο το bit defender..
αν κανω λαθος διορθωστε με.
Το τι λεει ο καθενας μας ειναι υποκειμενικο φυσικα και οχι αντικειμενικο .

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να ριξουμε μια ματια στα τεστ που κανουν οι ειδικοι και που αυτη ειναι η δουλεις τους και οχι στις δικες μας γνωμες (που εχουμε για το χομπυ μας)....
http://www.av-comparatives.org/
http://www.av-test.org/index.php?menue=2&lang=0
http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml

redbull790
17-05-11, 17:14
θυμιζει λιγο 90's το interface αλλα ειναι ευκολο σε χειρισμο..

opener
17-05-11, 17:17
Το Avira πάντως έχει εδώ και 1,5 χρόνο το ίδιο interface και αργεί να κάνει updates. Δεν άλλαξε καθόλου
Αν καταλαβα καλα, εννοεις program upgrades (new version) και οχι VDF updates.
http://www.avira.com/en/support-vdf-qa-realtime-status

biggeo65
17-05-11, 17:27
Κάτσε, δηλαδή λες ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει σε ένα τεχνικό θέμα και να μην κριτικάρεται; Δεν μιλάμε για ελευθερία λόγου, φυσικά ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Αλλά αν εγώ στο site μου γράψω 1+1 = 5 δεν θα έρθεις να με διορθώσεις; Ειδικά αν βλέπεις, όπως στο link του wot που έστειλα παραπάνω, ότι οι κριτικές σε αυτό το site είναι αρνητικές για τον άλφα ή βήτα λόγο; .

Αλλο το 1+1=5 κι άλλο τα anti-virus


Δεν συμφωνώ. Μπορεί να τα δοκίμασες με λάθος τρόπο. Μπορεί να κρύβεις σκοπιμότητες (καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν μιλάω για σένα αλλά γενικά). Μπορεί να είσαι biased. Μπορεί να δοκίμασες συγκεκριμένες πτυχές που εμένα δεν με ενδιαφέρουν. Γι' αυτό και υπάρχουν πολλά sites συγκρίσεων και γι' αυτό και τα αξιόπιστα τεστ επαναλαμβάνονται συχνά..

Αν δεν μπορεί κάποιος να κριτικάρει που έχει την ευχέρςια να δοκιμκάσει όλα τα προϊόντα με όλους τους ιούς, που όπως λές μπορεί να είναι προκατειηιμένος,ή να πληρώνεται,άλλο τόσο δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη εμείς και να κριτικάρουμε όταν δεν έχουμε αυτές τις δυνατότητες δοκιμών.


Κι εδώ δεν συμφωνώ. Ας μη μείνει το thread στις εμπειρίες. Οι εμπειρίες του καθενός είναι πολλές φορές λανθασμένες ως ξεχωριστές περιπτώσεις. Δεν είναι επιστημονική μέθοδος. Όσο για το κριτική χωρίς επιχειρήματα σου (ξανα)θυμίζω το link του wot που σου έστειλα προηγουμένως.

Μα από τις εμπειρίες του καθενός μπορεί να γίνει σύγκριση από τον απλό χρήστη για το τι είναι καλό για αυτόν και τι όχι.
Αν δυο ή παραπάνω χρήστες χρησημοποιούν το Α προϊόν με τα ίδια αποτελέσματα δεν μπορεί να το χρησημοποίησαν λάθος.

Αλλά ακόμη και λάθος να το χρησημοποίησαν αυτή η εμπειρία έχει πιο πολλά να δώσει στον απλό χρήστη, από το να κάθεται να διαβάζει ανούσιες γενικές κριτικές από άτομα που δεν είναι σε θεση να κρίνουν ,επειδή δεν έχουν τις δυνατότητες που απαιτούνται για κριτική, ειδικά στον τομέα των αnti-virus.

Άλλο πράγμα να κρίνω ένα προϊόν που χρησημοποίησα ,κι άλλο να κάνω γενική κριτική, που ούτε ειδικός είμαι ,και τίποτα δεν έχει να προσφέρει.

Kezar
17-05-11, 17:57
Το τι λεει ο καθενας μας ειναι υποκειμενικο φυσικα και οχι αντικειμενικο .

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να ριξουμε μια ματια στα τεστ που κανουν οι ειδικοι και που αυτη ειναι η δουλεις τους και οχι στις δικες μας γνωμες (που εχουμε για το χομπυ μας)....
http://www.av-comparatives.org/
http://www.av-test.org/index.php?menue=2&lang=0
http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml

μην ξεχνας ομως οτι οι ποιο καλοι δοκιμαστες σχεδον σε ολα τα αντικειμενα πανω στο κοσμο ειναι οι καταναλωτες..

opener
17-05-11, 18:47
μην ξεχνας ομως οτι οι ποιο καλοι δοκιμαστες σχεδον σε ολα τα αντικειμενα πανω στο κοσμο ειναι οι καταναλωτες..
Και αυτο σχετικο ειναι. Εχω την εντυπωση οτι εξαρταται απο το τι δοκιμαζει (και το τι γνωσεις προαπαιτουνται να κατεχει) ο δοκιμαστης/καταναλωτης.

Πχ τα τεστ για τις δυνατοτητες των αυτοκινητων γινονται απο τους ειδικους οδηγους και εμεις oi καταναλωτες διαβαζουμε τα αποτελεσματα.
Σε αυτα (τα τεστ) θα βασιστω εγω, και οχι στη γνωμη του καθε Μπαμπη που την εχει δει οδηγος της F1.

Η παλι αν εγω πχ σου λεω οτι η ταδε μαρκα τηλεορασης δεν εχει καλη εικονα (χωρις να γνωριζω οτι ο λογος για το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω συνδεσει σωστα το καλωδιο στην κεραια) η τηλεοραση φταιει η μηπως η τυφλα μου; :p

vasileios13
17-05-11, 20:09
εγω το κατεβασα σπασμενο..αν δεν χρησιμοποιεις στο μαχ τον υπολογιστη μπορεις να το δοκιμασεις βεβαια δεν εχω αρκετη πειρα σε αυτο μονο 5 μηνες το ειχα πανω..αλλα ενταξει εχω μαθει της δυνατοτητες του.

Έλεος ρε'συ.....αν διαβάσεις,έχουμε δώσει δωρεάν συνδυασμούς παλαιότερα...!!! Τι νομίζεις,ότι είναι βλάκες και δεν ξέρουν ότι είναι σπασμένο? Ποιος σου λέει ότι παίρνεις όλα τα updates......???:medic:

opener
18-05-11, 08:04
αυτο το bit defender πρεπει να'ναι πολυ καλο..καποτε εβγαζε και free edition...

Εκτος απο το BitDefender Free Edition
http://www.bitdefender.com/world/solutions/free.html

υπαρχει και το BitDefender Security Scan

The application is around 5.5 MB size, so you can take it out a USB or Thumb drive.
http://securityscan.bitdefender.com/

http://www.techno360.in/bitdefender-security-scan/

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για οσους ενδιαφερονται (και προλαβουν) σημερα 18/5 και απο τις 11.00 ωρα Ελλαδος,
θα δοθουν δωρεαν 1.000 αδειες του BullGuard Internet Security 10 (3 PC licence) (59,95 €)

BullGuard Internet Security 2011 is a nice package with BitDefender anti-virus engine , Agnitum Outpost firewall and backed by an excellent online support, protects you from viruses and all other online threats.

http://www.bullguard.com/why/bullguard-internet-security.aspx

Λεπτομερειες εδω =
http://www.techno360.in/bullguard-internet-security-10-free-license/

Now, the vendors are graciously allowing us to give away 1,000 licenses for the current version 10 (minus the back-up option).

BullGuard Internet Security 10 is also enjoying improved test results with AV Test Labs giving it their highest rating in a recent comparative of leading products.

The firewall component code in BullGuard Internet Security is provided by Agnitum (Outpost) and the antivirus is from BitDefender.

The 1,000 free licenses are valid for one full year, and will be issued strictly in order of applications received. Your license key does not have to be activated within a given time period, and is good for use on up to three PC's.

Here's how to get your copy:
1. Follow this link to land on the BullGuard offer page. It is necessary to actually click the link rather than copy/pasting it into your bowser.

http://www.techsupportalert.com/content/1000-free-licenses-bullguard-internet-security-10.htm
:)

manoulamou
18-05-11, 11:17
Σταθμιζεις τις αναγκες σου, διασταυρωνεις εμπειριες χρηστων και av tests, δοκιμαζεις και πανω απ ολα δεν βασιζεσαι μονο ειτε σε μια σουΐτα ή συνδυασμο αξιοπιστων προϊοντων ειτε στην "ακινδυνη" χρηση. Προσεχεις βεβαια σε τι κανεις κλικ, ανοιγεις ή κατεβαζεις ΟΜΩΣ αυτο δεν φτανει:
κρατα τακτικα backups αναντικαταστατων απαραιτητων αρχειων.
Οσο για το ποσο βαραινουν ενα συστημα εγω βαζω να σκαναρουν
σε safe mode οταν παω για ψωνια ή για υπνο και τα 3 μαζι!:)
Επισης τρεχει active - realtime το GUARD AVira Personal κι εχει σταματησει πολλα malware.:oneup:
ΟΣΟ για τα "σπασμενα" τη στιγμη που υπαρχει θησαυρος νομιμων δωρεαν ή trials των επι πληρωμη, τοτε εαν κολλησετε κατι ή εμφανισει προβλημα το συστηματακι σας, μην γκρινιαζετε μετα!!!:down:

opener
18-05-11, 11:38
Σταθμιζεις τις αναγκες σου, διασταυρωνεις εμπειριες χρηστων και av tests, δοκιμαζεις και πανω απ ολα δεν βασιζεσαι μονο ειτε σε μια σουΐτα ή συνδυασμο αξιοπιστων προϊοντων ειτε στην "ακινδυνη" χρηση. Προσεχεις βεβαια σε τι κανεις κλικ, ανοιγεις ή κατεβαζεις ΟΜΩΣ αυτο δεν φτανει:
κρατα τακτικα backups αναντικαταστατων απαραιτητων αρχειων.
Οσο για το ποσο βαραινουν ενα συστημα εγω βαζω να σκαναρουν
σε safe mode οταν παω για ψωνια ή για υπνο και τα 3 μαζι!:)
Επισης τρεχει active - realtime το GUARD AVira Personal κι εχει σταματησει πολλα malware.:oneup:
ΟΣΟ για τα "σπασμενα" τη στιγμη που υπαρχει θησαυρος νομιμων δωρεαν ή trials των επι πληρωμη, τοτε εαν κολλησετε κατι ή εμφανισει προβλημα το συστηματακι σας, μην γκρινιαζετε μετα!!!:down:
1) +1000!
2) Εναι λαθος αυτο που κανεις. Θελει ενα-ενα.
3) τη στιγμη που υπαρχει θησαυρος νομιμων δωρεαν ή trials των επι πληρωμη, ή δωρεαν προσφορες των επι πληρωμη. ;)

btw, οι 1.000 αδειες του BullGuard φυγαν φσσστ σε 10 λεπτα.
Εγω παντως προλαβα και πηρα 2 x (3 PC licence). :)

manoulamou
18-05-11, 11:45
2) Εναι λαθος αυτο που κανεις. Θελει ενα-ενα.
:hmm:Δεν το ειχα σκεφτει πριν:redface:
θελουν και συγκεκριμενη σειρα πχ antivrius πρωτα και μετα τα υπολοιπα;:what:


3) τη στιγμη που υπαρχει θησαυρος νομιμων δωρεαν ή trials των επι πληρωμη, ή δωρεαν προσφορες των επι πληρωμη. ;)

:oneup:Σωστη η συμπληρωση, θεωρησα πως αρκουν αυτα και μου διεφυγε...:--

vasileios13
18-05-11, 11:54
Εκτος απο το BitDefender Free Edition
http://www.bitdefender.com/world/solutions/free.html

υπαρχει και το BitDefender Security Scan


http://www.techno360.in/bitdefender-security-scan/

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για οσους ενδιαφερονται (και προλαβουν) σημερα 18/5 και απο τις 11.00 ωρα Ελλαδος,
θα δοθουν δωρεαν 1.000 αδειες του BullGuard Internet Security 10 (3 PC licence) (59,95 €)

http://www.bullguard.com/why/bullguard-internet-security.aspx

Λεπτομερειες εδω =
http://www.techno360.in/bullguard-internet-security-10-free-license/
:)

Σε 8 λεπτά τα τσάκισαν........δεν έμεινε τίποτα! Πρόλαβα όμως...........:punch:

opener
18-05-11, 12:33
:hmm:Δεν το ειχα σκεφτει πριν:redface:
θελουν και συγκεκριμενη σειρα πχ antivrius πρωτα και μετα τα υπολοιπα;:what:

Οχι.
Απλως οταν λεω "ενα-ενα" ειναι γιατι

Step 7:
....
Scanning your computer with several programs simultaneously, will cause file access conflicts.
Make sure that the anti-virus/anti-spyware scanner is the only program open at this time.
Close the windows of any other programs before initiating a system scan.
Allow each program to quarantine or remove all the infections it discovered during the scan.
...
http://www.cybertopcops.com/malicious-software-removal.php

-----------------------------------------------------

Σε 8 λεπτά τα τσάκισαν........δεν έμεινε τίποτα! Πρόλαβα όμως...........:punch:
:oneup:

Και μπραβο στο BullGuard για το Support που διαθετει, δεν εχω βρει καλυτερο (και το βασικοτερο:δωρεαν) απ' αυτο εως τωρα.

Support - 24/7 Live Chat, e-mail and Remote Access Support you can contact directly from the program.
:respekt:

bathan
18-05-11, 14:51
Αν καταλαβα καλα, εννοεις program upgrades (new version) και οχι VDF updates.
http://www.avira.com/en/support-vdf-qa-realtime-status
Αυτό ακριβώς εννοώ, το virus definition file. Σε κάθε restart πολλές φορές μετά από μια ώρα ακόμη δεν έχει κάνει update με αποτέλεσμα να μου εμφανίζεται μήνυμα από τα windows "check your antivirus program" , ενώ πχ το avast το κάνει αμέσως :whistle:

manoulamou
18-05-11, 15:41
Παντως το εντελως free το Personal μια χαρα ανανεωση οποτεδηποτε αυτοματα
μεσα απ το scheduler κανει και οχι μονο στο VDFiles...:oneup:
Παλιοτερα ειχε (τακτικα) ΜΕΓΑ προβλημα!

MichaelSE
18-05-11, 15:48
Ναι, ήταν γνωστό πρόβλημα και έχει διορθωθεί στις τελευταίες εκδόσεις. Μήπως, φίλε bathan, έχεις παλιότερη έκδοση και δεν την έχεις ανανεώσει;

Kezar
18-05-11, 17:58
για το adware και spyware doctor πια ειναι η δικη σας γνωμη?

manoulamou
18-05-11, 18:24
Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω τα SuperAntiSpyware (http://www.superantispyware.com/) και ΜΒΑΜ (http://www.malwarebytes.org/mbam.php)
Απ ο,τι λεει εδω (http://www.techsupportalert.com/best-free-adware-spyware-scumware-remover.htm) τα ακολουθει το Ad-Aware (http://www.lavasoft.com/products/ad_aware_free.php?t=techspecs) αλλά Many threats go undetected...
Τα δυο πρωτα παντως αλληλοσυμπληρωνονται!
Οσο για το SpywareDoctor (http://www.pctools.com/spyware-doctor/google_pack/) ...
also performed well in scanning, finding 24 threats (excluding cookies). Unfortunately, cleaning the system proved more problematic.==> Despite reporting successful cleansing, SD failed to terminate processes already running, and did not in fact clean some of the more annoying infections. It would also be useful if SD prompted a reboot after cleansing, though it did not do this, and only experience dictated that this would be a good idea.
SD does, however, include real time protection, which most other products don't, and this protection did block those infections that it had failed to clean. Nevertheless, a further scan and clean with SAS was needed to fully clean my test system. A fine effort, but sadly falling short of the mark. Do note that the free version is no longer available from the PCTools website. It can be obtained as part of the google pack, or from here.

Kezar
18-05-11, 18:53
εισαι ευχαριστημενος απο αυτα τα 2 που εχεις τα τελευταια χρονια?

opener
18-05-11, 19:09
Αυτό ακριβώς εννοώ, το virus definition file. Σε κάθε restart πολλές φορές μετά από μια ώρα ακόμη δεν έχει κάνει update με αποτέλεσμα να μου εμφανίζεται μήνυμα από τα windows "check your antivirus program" , ενώ πχ το avast το κάνει αμέσως :whistle:
Ααα, αυτο λες.
Μα καποιος αλλος φταιει --> bathan :p και οχι το το Avira Personal το οποιο και σε εχει ενημερωσει εξ' αρχης οτι (κατα τη γνωμη μου, κακως) κανει αυτοματα updates μονο μια φορα το 24ωρο.

Λοιπον κανε τα παρακατω, και εαν εχεις παλι προβλημα (που δεν το νομιζω) τα ξαναλεμε:

1) Πηγαινε στο "Configuration" ---> "Update": "Automatic Update"
και τικαρισε τα 2 παρακατω

Activate
(If this option is enabled, automatic updates are performed for the enabled events at the
interval specified.)

Repeat job if the time has already expired
(If this option is enabled, past update jobs are carried out that could not be carried out at
the time specified, for example because the computer was switched off.)

2) Μετα πηγαινε στο "Administration" ---> "Scheduler" και δημιουργησε οσα update jobs θες, πχ ανα ωρα.
Διαβασε και αυτα που γραφω εδω =
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3435505&postcount=413
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4066273&postcount=3485

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 10 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ manoulamou, το νεο Ad-Aware Free Internet Security ειναι πολυ καλο, καμμια σχεση με το παλιο (και σκετο anti-spyware) Ad-Aware Free.

Real-time* protection against virus, spyware, trojans,
rootkits, hijackers, keyloggers, and more!

Full powered anti-virus + anti-spyware
Comprehensive Anti-Malware Detection
A power-packed combination of our pioneer anti-spyware technology together with traditional anti-virus to provide comprehensive malware protection, including protection against virus, spyware, blended malware, trojans, rootkits, hijackers, keyloggers, and much more.


*Ad-Watch Live! Basic Real-time Protection
http://www.lavasoft.com/products/ad_aware_free.php?t=features


Lavasoft => Ad-Aware
http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml
;)

manoulamou
18-05-11, 19:47
εισαι ευχαριστημενος απο αυτα τα 2 που εχεις τα τελευταια χρονια?
Κανενα προβλημα, απολυτα ικανοποιημενη:) ...


@ manoulamou, το νεο Ad-Aware Free Internet Security ειναι πολυ καλο, καμμια σχεση με το παλιο (και σκετο anti-spyware) Ad-Aware Free.
Lavasoft => Ad-Aware
http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml
;)

(1) καλυτερο και απ το συνδυασμο αυτων που εχω τωρα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4125822&postcount=3642);:what:
(2) ειναι εντελως freeware;

opener
18-05-11, 20:05
(1) καλυτερο και απ το συνδυασμο αυτων που εχω τωρα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4125822&postcount=3642);:what:
(2) ειναι εντελως freeware;
1) Εννοεις σε συγκριση μονο με το Avira και οχι το ΟΑ γιατι μην σε ξεγελα το ονομα (Ad-Aware Free Internet Security) δεν διαθετει και firewall
http://www.lavasoft.com/download_and_buy/product_comparison_chart.php

1) Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, γιατι δεν το εχω δοκιμασει αρκετα το Ad-Aware Free Internet Security ωστε να εχω βγαλει συμπερασμα.
Φυσικα αν δεν θες πειραματα, κατσε οπως εισαι, μια χαρα ειναι. :oneup:
Αν θες, εδω θα βρεις πληροφοριες για δαυτο =

Ad-Aware levels up its detection engines
December 6, 2010
In its third update of the year, Ad-Aware receives a hefty change to how it protects you. Lavasoft's Ad-Aware 9 Free, available today exclusively on CNET Download.com, debuts two new detection engines as the company fights to keep its well-known freeware competitive.
...
http://download.cnet.com/8301-2007_4-20024638-12.html
http://download.cnet.com/Ad-Aware-Free-Internet-Security/3000-8022_4-10045910.html
http://download.cnet.com/Ad-Aware-Free-Internet-Security/3010-8022_4-10045910.html?tag=metaData;specsBox
http://www.lavasoft.com/company/pdf/ad_aware_2010/ad_aware_free.pdf

2) Ναι, σαν εντελως εγκυος ενα πραμα! :lol: :p

redbull790
18-05-11, 20:57
το Avira free παντως κ σε μενα εχει προβληματακι με τα updates..επρεπε να το ρυθμισω εγω να μου κανει automatic update καθημερινα(απο το scheduler)..αλλα κ παλι μεχρι 1 φορα την μερα...

Hackerman
18-05-11, 21:35
θα δοθουν δωρεαν 1.000 αδειες του BullGuard Internet Security 10 (3 PC licence) (59,95 €)

Χαρίσανε 60Κ ευρά? Το τμήμα marketing είναι λίγο ...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.