PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

opener
30-05-11, 09:06
Nομίζω ότι τουλάχιστον οι περισσότερες σουίτες και κάποια αντιβιωτικά περιλαμβάνουν link checkers..
Μεμονωμένα, νομίζω το WOT αρκεί καθώς έχει πολύ μεγάλη βάση χρηστών.

Σωστα, ετσι ειναι.

Εγω εμπιστευομαι εδω και χρονια το δωρεαν McAfee SiteAdvisor.

Aoυτς!!Καλό διαφημιστικό άνοιγμα από την εταιρεία του, αλλά τα τελευταία 7-8 τουλάχιστον χρόνια δεν θα το έλεγες και αξιόπιστο..Πόσο μάλλον, όταν υπάρχουν oι free εκδόσεις των Avira και Αvast,που είναι σταθερές αξίες στο χρόνο.
Για να πω την αμαρτία μου όμως πάτησα στο link και το κατέβασα,για να το δοκιμάσω σε...ελεγχόμενο περιβάλλον..;)
Σωστα. (Απλα το εδωσα γραφοντας οπως καθε φορα => "για οποιον ενδιαφερετα...." διοτι υπαρχουν μερικοι που τους αρεσουν οι δοκιμες, οπως επισης υπαρχουν και ..... οι "κολλημενοι" (Οπως αλλοι ειναι "κολλημενοι" με το Α-Β-Β, ε λεω μπας και ειναι και καποιος "κολλημενος" με το CA). :lol:

Και παλι σωστα.

vasileios13
30-05-11, 14:29
για site advisor wot ή mcafee??

WOT και από εμένα.............:hippy:

bossoq
30-05-11, 15:01
(Απλα το εδωσα γραφοντας οπως καθε φορα => "για οποιον ενδιαφερετα...." διοτι υπαρχουν μερικοι που τους αρεσουν οι δοκιμες, οπως επισης υπαρχουν και ..... οι "κολλημενοι" (Οπως αλλοι ειναι "κολλημενοι" με το Α-Β-Β, ε λεω μπας και ειναι και καποιος "κολλημενος" με το CA). :lol:


Μην λες ονόματα...Μην λες ονόματα!!!
Πάντως σωστά τα λες..:p:p:p

cuprakatos
30-05-11, 22:35
ΚΑΝΕΝΑ :biggrin: Οι κινήσεις που κάνουμε είναι το καλύτερο antivirus :biggrin:

opener
30-05-11, 23:26
ΚΑΝΕΝΑ :biggrin: Οι κινήσεις που κάνουμε είναι το καλύτερο antivirus :biggrin:
Θεωρω οτι εχεις μεινει πισω..... και οταν λεω πισω, εννοω παρα πολυ πισω...

Παει πολυς καιρος απο τοτε που τα malware:
1) Ειχαν την αναγκη "κινησεων" για να μπουκαρουν.
2) Οι "κινησεις" και μονο ηταν επαρκεις για την αντιμετωπιση τους.

biggeo65
31-05-11, 00:24
ΚΑΝΕΝΑ :biggrin: Οι κινήσεις που κάνουμε είναι το καλύτερο antivirus :biggrin:

Ισως να έχεις κάποιο δίκιο εδώ, αλλά για τον μέσο χρήστη anti-virus και antimalware είναι απαραίτητα.

Βέβαια υπάρχουν λύσεις όπως το deep freeze, ή η χρησημοποίηση μιας εικονικής μηχανής που εκεί και να κολήσεις κάτι απλά σβύνεις το φάκελο και τελείωσες, αλλά δεν είναι για όλους.

cuprakatos
31-05-11, 01:00
Θεωρω οτι εχεις μεινει πισω..... και οταν λεω πισω, εννοω παρα πολυ πισω...

Παει πολυς καιρος απο τοτε που τα malware:
1) Ειχαν την αναγκη "κινησεων" για να μπουκαρουν.
2) Οι "κινησεις" και μονο ηταν επαρκεις για την αντιμετωπιση τους.

οχι βρε αδερφέ , δεν ενοούσα κινήσεις σε ποσότητα , αλλά σε . . . ποιότητα ;)

tsigarid
31-05-11, 01:22
Ισως να έχεις κάποιο δίκιο εδώ, αλλά για τον μέσο χρήστη anti-virus και antimalware είναι απαραίτητα.

Βέβαια υπάρχουν λύσεις όπως το deep freeze, ή η χρησημοποίηση μιας εικονικής μηχανής που εκεί και να κολήσεις κάτι απλά σβύνεις το φάκελο και τελείωσες, αλλά δεν είναι για όλους.
Η επαναφορά από deep freeze σβήνει και τον αριθμό πιστωτικής κάρτας σου από τον υπολογιστή αυτού που τον έκλεψε;

vasileios13
31-05-11, 02:29
Υπάρχει και το Returnil (http://www.returnilvirtualsystem.com/products)


The free version of Returnil System Safe is free and necessary antivirus protection for every home PC user. For small businesses, public access PCs and education institutions we offer many more useful features to enhance users' computer security experience. For example, Returnil System Safe Pro offers unique system rollback feature, which allows users to remove viruses by going back in time to the latest clean version of an infected file. Or while working in the virtual environment, you have the option of saving documents and files, so that your data will not be lost when the system is restarted. Our products provide administrators with an easy way to manage and protect their IT infrastructure with our comprehensive remote client management application, Returnil Commander. With Returnil System Safe Pro you will drive down your IT costs while improving productivity of your computers.

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οχι βρε αδερφέ , δεν ενοούσα κινήσεις σε ποσότητα , αλλά σε . . . ποιότητα ;)

Όταν λες "ποιότητα"....??? :hippy:

opener
31-05-11, 06:09
οχι βρε αδερφέ , δεν ενοούσα κινήσεις σε ποσότητα , αλλά σε . . . ποιότητα ;)
Αν εγραφες ξεκαθαρα και οχι με χρησμους, θα 'ταν καλυτερα για ολους μας.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 22 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


WOT και από εμένα.............:hippy:
Εχεις δοκιμασει το G Data CloudSecurity?
http://www.free-cloudsecurity.com/
http://www.youtube.com/watch?v=Ma7J4ld0NgM

vasileios13
31-05-11, 10:20
Αν εγραφες ξεκαθαρα και οχι με χρησμους, θα 'ταν καλυτερα για ολους μας.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 22 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχεις δοκιμασει το G Data CloudSecurity?
http://www.free-cloudsecurity.com/
http://www.youtube.com/watch?v=Ma7J4ld0NgM

Για το είδος του μια χαρά είναι,αλλά καθυστερεί λίγο το browsing.... Το είχα δοκιμάσει όταν είχε βγει,αλλά δεν το κράτησα.......:hippy:

opener
31-05-11, 10:44
Για το είδος του μια χαρά είναι,αλλά καθυστερεί λίγο το browsing.... Το είχα δοκιμάσει όταν είχε βγει,αλλά δεν το κράτησα.......:hippy:
1) Ναι, και εγω πιστευω οτι ειναι οπως το λενε =

Why does G Data all of a sudden offer a free tool? There has to be a reason for this…

Correct. We want to protect the systems of users who purchased a different AV product without a web protection. G Data’s CloudSecurity adds protection from phishing and malware websites to systems which do not have an effective web protection.

Ειναι οτι πρεπει για τα δωρεαν που τα περισσοτερα απ' αυτα δεν διαθετουν web protection.
Νομιζω οτι στα μειον του ειναι:
α) Οτι τρεχει μονο Internet Explorer & Firefox.
β) Δεν αναφερει για ποιους λογους μπλοκαρει (οταν μπλοκαρει) την σελιδα.
γ) Στα αποτελεσματα των αναζητησεων (που δεν αξιολογει τα εκει λινκ).

2) Δεν παρατηρησα καθυστερηση ουτε καταναλωση πορων, αντιθετα το McAfee εχει και καθυστερηση και καταναλωση.

biggeo65
31-05-11, 11:41
Η επαναφορά από deep freeze σβήνει και τον αριθμό πιστωτικής κάρτας σου από τον υπολογιστή αυτού που τον έκλεψε;

Για να κλαπεί η πιστωτική κάρτα πρέπει να σταλούν πληροφορίες εκτός του υπολογιστή, ή να είσαι τόσο αφελής ώστε να χρησημοποιείς πιστωτική κάρτα χωρίς άλλες προστασίες.

Τότε ας πρόσεχες. Και την καλύτερη δυνατή προστασία να έχεις αν δεν ξέρεις πως να την χρησημοποιείς ,πάλι μπορούν να σου κλέψουν τον αριθμό της πιστωτικής.

vasileios13
31-05-11, 14:35
1) Ναι, και εγω πιστευω οτι ειναι οπως το λενε =

Ειναι οτι πρεπει για τα δωρεαν που τα περισσοτερα απ' αυτα δεν διαθετουν web protection.
Νομιζω οτι στα μειον του ειναι:
α) Οτι τρεχει μονο Internet Explorer & Firefox.
β) Δεν αναφερει για ποιους λογους μπλοκαρει (οταν μπλοκαρει) την σελιδα.
γ) Στα αποτελεσματα των αναζητησεων (που δεν αξιολογει τα εκει λινκ).

2) Δεν παρατηρησα καθυστερηση ουτε καταναλωση πορων, αντιθετα το McAfee εχει και καθυστερηση και καταναλωση.

"Παίζει" και το παρακάτω.....αν θες:

Social Web Security, Re-invented

http://trafficlight.bitdefender.com/extensions.html

18 March 2011
What started as a research project on in-the-cloud security for browsers is now seeing the light of day as the TrafficLight Beta from BitDefender.




Prospective testers will undoubtedly be struck by the utter lack of new browser toolbars, following installation. It's alright, it's all part of the new approach, says project manager Alexandru Balan: "the team went all- out and moved everything to the protocol level. TrafficLight is browser- agnostic and will soon be OS-agnostic. That's because everything, from filtering to presenting the interface, happens to the HTTP traffic. The only task left to the browser is to render the end result - a safe browsing experience."

The new application adds green - meaning safe, yellow - suspicious or red, i.e. harmful signs next to links in results pages or on social networking sites. Testers that insist on clicking the red ones will be rewarded with bigger stop signs and a choice to proceed to viewing the rogue page with all the known harmful elements removed.

There may not be much left, of course and it may not be particularly wise to do so, but the option's there. Phishing attempts and virus-infected pages can be blocked in this manner.

For those using other operating systems (or even just work computers running Windows but with no administration rights), BitDefender is also releasing a string of browser extensions. These have limited functionality, for instance they do not scan downloaded files for viruses, neither do they tag links found in social networking websites, but should work with any OS.

Hop on to http://trafficlight.bitdefender.com and check out the next-gen technology of TrafficLight

opener
31-05-11, 14:58
@ vasileios13,
Ευχαριστω για την πληροφορια, θα το κοιταξω.
Ομως με "χαλαει" το οτι ειναι ακομη ΒΕΤΑ.

edit:

RAM use is currently quite high, however, with the TrafficLight service initially consuming just over 30MB, then rising to more than 50MB in just a few minutes of browsing. Don't let this put you off giving the program a try, though - it's probably also related to TrafficLight being in beta, and we'd hope for some reductions in the finished version.

http://downloads.expertreviews.co.uk/article/20880-bitdefender_trafficlight_150161_beta

----------------------------------------------------------------------
And a more fundamental problem, perhaps in part also beta-related, lies in in TrafficLight’s RAM use. This opened at more than 30MB in our tests, and rose to more than 50MB in just a few minutes, which could be an issue for many. Especially as this is a Windows service, and so using memory from system boot until you close your PC, whether there’s a browser window open or not.

Still, these issues shouldn’t prevent you trying the program. The traffic light display isn’t actually that important (if you’ve reached a “red light” site then it’s already too late), and our first tests showed more useful tools, like the search engine results highlighting, phishing and malware filters, all worked well. Even in this first version TrafficLight has what it takes to enhance your browsing security, then, and if you’d like to find out more then the first beta is available now.

http://www.softwarecrew.com/2011/03/block-malware-malicious-links-phishing-sites-and-more-with-bitdefender-trafficlight/

by Mike Williams

:hmm:

http://trafficlight.bitdefender.com/getstarted/getting_started.html

vasileios13
31-05-11, 17:26
@ vasileios13,
Ευχαριστω για την πληροφορια, θα το κοιταξω.
Ομως με "χαλαει" το οτι ειναι ακομη ΒΕΤΑ.

edit:

:hmm:

http://trafficlight.bitdefender.com/getstarted/getting_started.html

Λειτουργεί μια χαρά...........έχω κάνει δοκιμή στον Google Chrome,που χρησιμοποιώ-αλλά και σε Firefox....που έχω σαν 2ο...:rocker

redbull790
31-05-11, 17:44
τι ειναι αυτο ορε της bitdefender?site advisor?

opener
31-05-11, 19:16
Λειτουργεί μια χαρά...........έχω κάνει δοκιμή στον Google Chrome,που χρησιμοποιώ-αλλά και σε Firefox....που έχω σαν 2ο...:rocker
Δεν ειπα ότι δεν δουλευει.
Ειπα ότι είναι beta (με όλα τα μειονεκτηματα που εχουν οι εκδοσεις beta) και ότι συμφωνα με τα λινκ που εδωσα, τρωει μπολικη μνημη.


τι ειναι αυτο ορε της bitdefender?site advisor?
Δαβασε τα λινκ του vasileios13 και τα δικα μου, είναι επεξηγηματικα.

Οι υποκατηγοριες του «Browser security» =>


11. Browser security

11.1. Anti-phishing/malware browser plugins:
WOT
Webutation
LinkExtend
McAfee Siteadvisor
PcTools Browserdefender
Norton Safeweb
Surfcanyon
Netcraft toolbar
Bitdefender anti-phishing
Sitehound
Web Security Guard
TrendProtect
Comodo Verification Engine
BrightCloud Toolbar
Trend Micro eMail ID

11.2. Real-time link scanning:
SmartScreen Filter (IE)
AVG Linkscanner
BitDefender TrafficLight
G Data CloudSecurity
Trend Micro Browser Guard
M86 SecureBrowsing
QualysGuard

11.3. Manual link scanning:
VTzilla FF
VTchromizer Ch
Team Cymru
UrlVoid
IPVoid
Webutation
LinkScanner
Online link scan
Malware Search
Dr.Web plug-in
Unmask Parasites
Norton
AVG
DrWeb
TrendMicro

11.4. Clear traces from browser:
Click&Clean

11.5. More safe downloading:
µTorrent Virusguard
Trustable Downloader
Checkmytorrentip

11.6. Prevent Blackhat Search Engine Optimization:
Zscaler

11.7. Check the web trader:
Shopping assistant

11.8. Anti-phishing plugins:
IDND
ShowIP
CallingID

11.9. Check real URL:
bit.ly preview
Untiny url
TrueURL
expandmyurl
longurlplease

11.10. Safer short URL:
Saf.li

11.11. Ad blocking:
Adblock Plus (blocklists)
Adsweep
Simple-adblock
AdblockIE
Ad-ban
Ad Muncher $

11.12. Pop-up blockers:
PanicWare Pop-Up Stopper
EMS Free Surfer

11.13. MITM Protection:
Certificate Patrol
Perspectives
SaferChrome
SSLGuard
Calomel SSL Validation
OpenSSL
GnuTLS
Unencrypted Password Warning

11.14. Hijack Protection:
BrowserProtect

11.15. Updating Browser & Plugins:
Qualys BrowserCheck

11.16. Text box recovery:
Lazarus
Textarea Cache

11.17. Other:
Online tools for surfers and webmasters

http://www.techsupportalert.com/content/probably-best-free-security-list-world.htm#Browser_security

peer2peer
01-06-11, 00:36
Προσωπικά έχω καταλήξει στο Microsoft Security Essential και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω κάποιες κακοτοπιές και μπορώ να διακρίνω αν κάτι – ειδικά κάποια site, είναι επικίνδυνα. Σκαλίζω και λίγο το registry και όλα προς το παρόν καλά. Πάντως αν αποφάσιζα να τα σκάσω θα έκανα την υπέρβαση και θα έπαιρνα Norton 360.:)

giantpow
01-06-11, 10:50
θεωρειτε το Malware antimalware το καλυτερο προργρμμα αντιμετωπισης spyware ?
Επισης ειναι και antivirus ?
δυστηχως το microsoft security essentials ειναι μπατε σκυλοι αλλεστε , ευτυχως που βρηκα μονος μου τους ιους

opener
01-06-11, 10:56
θεωρειτε το Malware[bytes] antimalware το καλυτερο προργρμμα αντιμετωπισης spyware ?
Επισης ειναι και antivirus ?
δυστηχως το microsoft security essentials ειναι μπατε σκυλοι αλλεστε , ευτυχως που βρηκα μονος μου τους ιους
Ναι, πιστευω οτι το ΜΒΑΜ ειναι ενα απο τα καλυτερα προγραμματα αντιμετωπισης malware.

Malwarebytes Anti-Malware Free utilizes Malwarebytes powerful technology to detect and remove all traces of malware including worms, trojans, rootkits, rogues, dialers, spyware and more.
http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Παντως για virus, δεν αναφερει.

giantpow
01-06-11, 11:00
Intel.exe to essentials καθε φορα που αναβω το Pc χτυπαει ,παταω καραντινα και τιποτα με restart Παλι τα ιδια .
Το κλεινω απο το taskmanager τιποτα ,επισης μου βγηκε ενα παιχνιδι ? bs.exe στο users/giantpow/appdata/roaming. στα παιχνιδια λεει battleship hasbro .
Δυστηχως το essesntial κοιμοταν τοσο καιρο

opener
01-06-11, 11:20
Intel.exe to essentials καθε φορα που αναβω το Pc χτυπαει ,παταω καραντινα και τιποτα με restart Παλι τα ιδια .
Το κλεινω απο το taskmanager τιποτα ,επισης μου βγηκε ενα παιχνιδι ? bs.exe στο users/giantpow/appdata/roaming. στα παιχνιδια λεει battleship hasbro .
Δυστηχως το essesntial κοιμοταν τοσο καιρο
Ενας ακομη απογοητευμενος χρηστης του MSE....
Δεν γραφεις κατι νεο, τα ιδια εχουν γραψει και αλλοι πριν απο 'σενα. :p
πχ ο Dark-Side =
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152948&postcount=3877
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4119391&postcount=3608
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152869&postcount=3874

Αν ριξεις μια ματια στις προηγουμενες σελιδες, θα βρεις σχολια και λινκ με πληροφοριες για δαυτο.

---------------------------


Η προσωπικη μου γνωμη (που την εχω πει πολλες φορες) για το MSE:
Ειναι ακομη ενα απο τα τοσα δωρεαν και αξιοπρεπη antivirus που κυκλοφορουν.
Ομως....
Ομως νομιζω οτι υπαρχουν και καλυτερα, εγω θα προτιμουσα πχ ενα απο τα 3Α, παρα το MSE.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4123114&postcount=3625

redbull790
01-06-11, 14:29
Μalwarebytes' Αnti-Μalware : "εχουμε εισαγει μια δοκιμη της πληρους εκδοσης του προγραμματος.Θελετε να ξεκινησει η δοκιμαστικη εκδοση;"
τι λετε αξιζει το trial ή θα γινει χαμος με το real-time που θα εχει?:hmm:

vasileios13
01-06-11, 17:48
Μalwarebytes' Αnti-Μalware : "εχουμε εισαγει μια δοκιμη της πληρους εκδοσης του προγραμματος.Θελετε να ξεκινησει η δοκιμαστικη εκδοση;"
τι λετε αξιζει το trial ή θα γινει χαμος με το real-time που θα εχει?:hmm:

Φυσικά και αξίζει....είναι συμβατό με όλα σχεδόν τα antivirus.....................

biggeo65
01-06-11, 21:41
Intel.exe to essentials καθε φορα που αναβω το Pc χτυπαει ,παταω καραντινα και τιποτα με restart Παλι τα ιδια .
Το κλεινω απο το taskmanager τιποτα ,επισης μου βγηκε ενα παιχνιδι ? bs.exe στο users/giantpow/appdata/roaming. στα παιχνιδια λεει battleship hasbro .
Δυστηχως το essesntial κοιμοταν τοσο καιρο

battleship hasbro (http://www.hasbro.com/games/en_US/battleship/)είναι παιχνίδι που κατέβασες εσύ ή κάποιος άλλος. Αν το κατέβασες εσύ κι επέτρεψες την εγκατάσταση δεν έχει λόγο να στο βγάλει σαν επικίνδυνο, παρ'όλο που μετά την εγκατάσταση ζητά συνδεση με το Internet, και αποστοιλή πληροφοριών.

Για να απενεργοποιήσεις το Intel.exe δοκίμασε το msconfig. Kαλώς χτυπάει το Essentials, μια που το Intel.exe είναι επικίνδυνο ,όπως θα δείς κι εδώ. (http://www.file.net/process/intel.exe.html)

Για να σταματήσεις το Intel.exe να τρέχει κατα την έναρξη πρέπει να το σβύσεις μόνος σου από το αντίστοιχο κλειδί της Registry
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run ή από το ΗΚΕΥ_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run


Γιατί λες ότι το MSE "κοιμοταν τοσο καιρο" ,από την στιγμή που "χτυπά " στο INTEL.EXE, όσο για το παιχνίδι τοκατέβασες και το εγκατέστησες εσύ ή κάποιος άλλος. άρα τίποτα δεν μπορεί να κάνει το Antivirus.

treli@ris
02-06-11, 10:09
Η Microsoft κυκλοφορησε το Standalone System Sweeper (http://connect.microsoft.com/systemsweeper), σε beta φαση ακομα.

"...a recovery tool that can help you start an infected PC and perform an offline scan to help identify and remove rootkits and other advanced malware. In addition, Microsoft Standalone System Sweeper Beta can be used if you cannot install or start an antivirus solution on your PC, or if the installed solution can’t detect or remove malware on your PC.

JohnPro
02-06-11, 10:19
Ενα λεω kaspersky... Εχω δοκιμασει αρκετα αντιικα αλλα μολις δοκιμασα τα kaspersky (πριν ενα μηνα τα εβαλα γιατι δεν μου εκοβε το ονομα :P) τρελαθηκα! Ειναι καταπληκτικα και πολυ δυνατα! Πρωτη φορα νιωθω τοσο ασφαλης

manoulamou
02-06-11, 10:35
Με ο,τι βολευεται ο καθενας... :)
Αλλά καλου - κακου καντε δοκιμες και σκαναρισματα με τριτα προϊοντα ενιοτε
περαν του real - time Guard, γιατι κανενα συστημα προστασιας δεν ειναι απολυτα ασφαλες!
Και φυσικα μην ξεχνατε να κρατατε backups για αναντικαταστατα αρχεια σας.

bathan
02-06-11, 12:16
To avira εξακολουθεί να μην μου κάνει update αυτόματα αν έχει περάσει ο προκαθορισμένος χρόνος. Το έχω αφήσει 6 μέρες για να δω πότε θα αποφασίσει να το κάνει :whistle:

redbull790
02-06-11, 13:53
εχει ενα θεματακι με τα updates το avira free..εγω εχω φτιαξει απο scheduler να κανει αυτοματο ελεγχο 2 φορες τη μερα...:smoke:

manoulamou
02-06-11, 14:39
Μια χαρα δουλευει το scheduler, το εχω ρυθμισει στις 4 φορες την ημερα.
Απορω προς τι ο προβληματισμος με τα updates...:hmm:
Μεχρι και scanning κανει αυτοματα, απλα προτιμω το χειροκινητο
για να εχω εγκαταστησει πριν και την πιο προσφατη ενημερωση!:)

johnsruro
02-06-11, 22:25
Σήμερα διάβασα αυτό (http://www.secnews.gr/archives/14854)και έιπα να το μοιραστώ

opener
02-06-11, 23:14
Η Microsoft κυκλοφορησε το Standalone System Sweeper (http://connect.microsoft.com/systemsweeper), σε beta φαση ακομα.
.......[/I]
"Microsoft Standalone System Sweeper Beta"...... τελευταια και καταιδρωμενη.
=>

2.5. AV Rescue CD:
Kaspersky
Avira
F-Secure
Panda
BitDefender
DrWeb
AVG
Microsoft
Spybot S&D
http://www.techsupportalert.com/content/probably-best-free-security-list-world.htm#Scanners__on-demand_
-----------------------
13 Antivirus Rescue CDs Software Compared in Search For the Best Rescue Disk
http://www.raymond.cc/blog/archives/2008/12/11/13-antivirus-rescue-cds-software-compared-in-search-for-the-best-rescue-disk/

Μερικες ακομη πληροφοριες για δαυτο =
http://www.techno360.in/microsoft-standalone-system-sweeper/

---------------------------------------------------


Σήμερα διάβασα αυτό (http://www.secnews.gr/archives/14854)και έιπα να το μοιραστώ
Και;
Μια απλη καταγραφη 1, 2, 3, 4.
Προσωπικα δεν μου λεει τιποτε.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To avira εξακολουθεί να μην μου κάνει update αυτόματα αν έχει περάσει ο προκαθορισμένος χρόνος. Το έχω αφήσει 6 μέρες για να δω πότε θα αποφασίσει να το κάνει :whistle:
Ερωτηση: Εκανες αυτα που ειπαμε;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4146579&postcount=3767

bathan
03-06-11, 09:55
Ερωτηση: Εκανες αυτα που ειπαμε;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4146579&postcount=3767To μόνο που δεν έκανα ήταν το schedule update, το έφτιαξα τώρα και παίζει :p

manoulamou
03-06-11, 10:35
Μια απλη καταγραφη 1, 2, 3, 4. Προσωπικα δεν μου λεει τιποτε.


Εμενα μου ειπε κατι που δεν ειχα μαθει: Το antivirus Avast βρήκε όλο το WEB μολυσμένο (http://www.secnews.gr/archives/12540):p



To μόνο που δεν έκανα ήταν το schedule update, το έφτιαξα τώρα και παίζει :p
Δηλαδη περιμενες μια ολοκληρη βδομαδα χωρις ανανεωμενο antivirus;:twisted:Ετσι γκρινιαζα παλια κι εγω, ομως απο τοτε που το εβαλα στο scheduler ουδεν προβλημα!

vasileios13
04-06-11, 01:04
Εμενα μου ειπε κατι που δεν ειχα μαθει: Το antivirus Avast βρήκε όλο το WEB μολυσμένο (http://www.secnews.gr/archives/12540):p





Για 1 ώρα ήταν το πρόβλημα...το είχα πάθει και εγώ.....:hippy:

opener
04-06-11, 07:19
Εμενα μου ειπε κατι που δεν ειχα μαθει: Το antivirus Avast βρήκε όλο το WEB μολυσμένο (http://www.secnews.gr/archives/12540):p
...
:hmm:
Μην το αφησεις ετσι, να το κοιταξεις! :p :p :lol:

Μολις πριν 40 μερες
=>
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4095068&postcount=3535
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4095085&postcount=3536
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4095085#post4095085
:p

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 17 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λειτουργεί μια χαρά...........έχω κάνει δοκιμή στον Google Chrome,που χρησιμοποιώ-αλλά και σε Firefox....που έχω σαν 2ο...:rocker
Μπορει να λειτουργει "μια χαρα", ομως αυτο που βρισκει, ειναι.... δυο τρομαρες! :lol:

Ριξε μια ματια στο λινκ του πρωτου σχολιου =

3 weeks ago
siketa is my friend from comodo forum. i like him a lot :)

bitdefender, please take a look on this comparation with wot-web off tust. loool

http://i53.tinypic.com/34ipaqe...

http://trafficlight.bitdefender.com/index.html
http://i53.tinypic.com/34ipaqe.jpg
:lol:

vasileios13
04-06-11, 10:01
:hmm:
Μην το αφησεις ετσι, να το κοιταξεις! :p :p :lol:

Μολις πριν 40 μερες
=>
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4095068&postcount=3535
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4095085&postcount=3536
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4095085#post4095085
:p

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 17 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορει να λειτουργει "μια χαρα", ομως αυτο που βρισκει, ειναι.... δυο τρομαρες! :lol:

Ριξε μια ματια στο λινκ του πρωτου σχολιου =

http://i53.tinypic.com/34ipaqe.jpg
:lol:

"Λειτουργεί"...είπα,όχι βγάζει και σωστά αποτελέσματα......χαχα!!! Το ίδιο χάλι,είναι και το add-on του Avast...... Εγώ πλέον έχω μόνο το WOT....εδώ και πολύ καιρό + το VTchromizer :gun:

r_line
04-06-11, 13:36
καποιο δωρεαν προγραμματακι που με το που συνδεουμε usb sticks ή εξωτερικους δισκους usb, να μας βγαζει καποιο παραθυρο το οποιο θα μας ενημερωνει για το αν ειναι μολυσμενη η συσκευη ή οχι; αν εχει και επιλογη για καθαρισμο, ακομα καλυτερα.

redbull790
04-06-11, 14:07
εχω δοκιμασει το Panda USB Vaccine Setup..αρκετα καλο!

manoulamou
07-06-11, 02:11
http://www.techmynd.com/how-to-save-pc-from-infected-usb-while-using-it/
http://www.astahost.com/info.php/5-Steps-Prevent-Usb-Virus_t17203.html

http://www.usbvirus.com/threats/prevent_usb_virus.html:hmm:

opener
07-06-11, 07:02
καποιο δωρεαν προγραμματακι που με το που συνδεουμε usb sticks ή εξωτερικους δισκους usb, να μας βγαζει καποιο παραθυρο το οποιο θα μας ενημερωνει για το αν ειναι μολυσμενη η συσκευη ή οχι; αν εχει και επιλογη για καθαρισμο, ακομα καλυτερα.
1) Για τα παραπανω, χρησιμοποιεις το antivirus που ηδη εχεις εγκατεστημενο κανοντας ελεγχο (ειτε αυτοματα, ειτε χειροκινητα) του usb stick/εξωτερικου δισκου usb μ' αυτο (το antivirus).
Αν δεν εχεις antivirus, να βαλεις! :p

2) Απενεργοποιεις το AutoRun, (αν θυμαμαι καλα το εχει κανει η MS με καποιο patch που κυκλοφορησε εδω και καιρο), αα εδω ειναι =
http://support.microsoft.com/kb/967715
ειτε χειροκινητα, ειτε αυτοματα μεσω του Panda USB Vaccine
http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/usbvaccine/
http://research.pandasecurity.com/Panda-USB-and-AutoRun-Vaccine/
http://download.cnet.com/Panda-USB-Vaccine/3000-2239_4-10909938.html
http://www.brighthub.com/computing/smb-security/reviews/42207.aspx
οπως ηδη ανεφερε ο redbull790 =

εχω δοκιμασει το Panda USB Vaccine Setup..αρκετα καλο!

jog
07-06-11, 08:56
Ωραίο το Avira. Το μόνο που με χαλάει είναι το interface του, και το γεγονός ότι δεν μπορείς να δώσεις high priority αυτόματα όπως γινόταν στο AVG.

manoulamou
07-06-11, 11:08
Ωραίο το Avira ... δεν μπορείς να δώσεις high priority αυτόματα όπως γινόταν στο AVG.

:hmm:Τι ακριβως εννοεις, τι κανει το αυτοματο high priority?:what:

jog
07-06-11, 11:20
:hmm:Τι ακριβως εννοεις, τι κανει το αυτοματο high priority?:what:

Στο Avg υπήρχε μια επιλογή που μπορούσες να δώσεις μέγιστη προτεραιότητα στο σκανάρισμα(με αποτέλεσμα βέβαια να ζορίζεται περισσότερο το pc) αλλά να γίνεται γρηγορότερα το σκανάρισμα...

opener
07-06-11, 11:38
:hmm:Τι ακριβως εννοεις, τι κανει το αυτοματο high priority?:what:

-------->

SMARTER SCANNING
AVG Smart Scanning runs in high-priority mode when you are away from your computer and switches to low-priority mode when you return. Scans run 3x faster because we don’t waste time checking files we know are safe.
http://www.quaycomputerservices.com/avg/avg-anti-virus/

-------------------

Faster, Lighter, and More Powerful

AVG has enhanced its Smart Scan technology to ensure its 2011 version will not slow your computer down. In response to specific user community feedback seeking a higher speed product with better threat detection rates, AVG 2011 also features Smart Scanning, a new functionality that learns which files are certified and safe and only scans new, uncertified files on a user’s computer. When AVG 2011 Smart Scanning does scan a user’s computer, it pays attention to the system resources in use and only scans those resources not in use at the time of the scan, allowing the computer run faster during the virus scan process.
http://free.avg.com/us-en/news.ndi-226506

manoulamou
07-06-11, 11:42
Στο Avg υπήρχε μια επιλογή που μπορούσες να δώσεις μέγιστη προτεραιότητα στο σκανάρισμα(με αποτέλεσμα βέβαια να ζορίζεται περισσότερο το pc) αλλά να γίνεται γρηγορότερα το σκανάρισμα...
:oneup:Πραγματικα χρησιμο χαρακτηριστικο,
μου θυμισε λιγο με βαση την περιγραφη του opener, υβριδικο αυτοκινητο...;)

opener
07-06-11, 11:53
Στο Avg υπήρχε μια επιλογή που μπορούσες να δώσεις μέγιστη προτεραιότητα στο σκανάρισμα(με αποτέλεσμα βέβαια να ζορίζεται περισσότερο το pc) αλλά να γίνεται γρηγορότερα το σκανάρισμα...
Αυτη η επιλογη υπαρχει και στο Αvira =>

Scanner priority

With the on-demand scan, the Scanner distinguishes between priority levels. This is only effective if several processes are running simultaneously on the workstation. The selection affects the scanning speed.

Low
The Scanner is only allocated processor time by the operating system if no other process requires computation time, i.e. as long as only the Scanner is running, the speed is maximum. All in all, work with other programs is optimal: The computer responds more quickly if other programs require computation time while the Scanner continues running in the background. This setting is activated by default and is recommended.

Medium
The Scanner is executed with normal priority. All processes are allocated the same amount of processor time by the operating system. Under certain circumstances, work with other applications may be affected.

High
The Scanner has the highest priority. Simultaneous work with other applications is almost impossible. However, the Scanner completes its scan at maximum speed.

Είναι όμως μονιμη και όχι αυτοματοποιημενη όπως το Smart Scanning του AVG =>

AVG Smart Scanning runs in high-priority mode when you are away from your computer and switches to low-priority mode when you return.

που το σημειωσες και εσυ εδω =>

Ωραίο το Avira. Το μόνο που με χαλάει είναι το interface του, και το γεγονός ότι δεν μπορείς να δώσεις high priority αυτόματα όπως γινόταν στο AVG
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4178389&postcount=3944

Hackerman
07-06-11, 13:22
ESET Smart Security 5 Beta ιζ άουτ! (http://www.eset.com/beta/smart-security-5-beta/?utm_source=mainbanner&utm_medium=titlepage&utm_content=get-it-now&utm_campaign=ess-5-beta)

@ ADSLgr.com All rights reserved.