PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

opener
22-06-11, 14:36
εχει φτιαξει μια αξιοπρεπη toolbar η panda...η ask.com δε με πειθει k πανω απ ολα δεν την εμπιστευομαι...προτιμαω yahoo,google..
το avira ειναι πολυ καλο antivirus..k με το pca που ειχα παλι περυσι δεν αντιμετωπισα προβληματα..ειναι κ αυτο αρκετα καλο!
edit:
Το 'κανα edit, αλλα με προλαβες παρακατω και παραθεσες το αρχικο. :lol:

Δικο μου το λαθος

Portland Cement Stokos Association :lol:
μετα καταλαβα οτι εννοεις το Panda Cloud Antivirus :oops:

biggeo65
22-06-11, 14:38
Και το ΑVIRA σου δίνει την δυνατότητα να μην την φορτώσεις. Απλά δεν θα έχεις WebGuard.

Αυτό λέμε. Αν θες δωρεάν WebGuard φορτώνεις ASK toolbar, αλλοιώς παραμένεις με το AVIRA FREE όπως το έχεις τώρα, χωρίς WebGuard και χωρίς toolbar.

Δεν μπορούν να σου δώσουν κάτι extra δωρεάν χωρίς χορηγό, αλλοιώς γιατί να αγοράσω την PRO έκδοση

redbull790
22-06-11, 14:52
την καλυτερη δουλεια την εχει κανει το avast μου φαινεται με το webguard...oυτε search ουτε add-ons..

........Auto merged post: redbull790 πρόσθεσε 11 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


edit:
Το 'κανα edit, αλλα με προλαβες παρακατω και παραθεσες το αρχικο. :lol:


Δικο μου το λαθος :oops: μετα καταλαβα οτι εννοεις το Panda Cloud Antivirus
:oops:

κ εγω μπερδευτηκα οταν εκανες edit k εξαφανιστηκε το μνμ..:lol: εμ κ εσυ edit στο edit του edit..ωωω edit!!:p

CHRISWOOL
24-06-11, 19:24
Οπως λενε και παραπανω τα παιδια κανενα antivirus δεν ειναι απολυτως ασφαλες αλλα απλα θα πρεπει ν απροσεχεις στις ιστοσελιδες που μπαινεις.[το ξερω και απο πρωσοπικη πειρα γιατι ειχα το kaspersky to 2007 παλιοτερα και ο υπολογιστης τρμοπαιζε απο τους ιους].τωρα εχω το norton to 2011 και μου φενεται αρκετα αξιοπηστο αν σε ενδιαφερει.

manoulamou
24-06-11, 22:05
Μην ξεχνατε να κρατατε backup στα αναντικαταστατα αρχεια σας
γιατι εαν κολλησετε κατι μπορει να ειναι πολυ αργα μετα
ακομη κι αν αλλαξετε συστημα προστασιας!:rolleyes:

-21grams
24-06-11, 22:58
Δυο κουβέντες για το KAV 2012:
[Δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το κυρίως θέμα του topic αλλά αφού έχει γίνει κουκουρούκου-αμπαλαέο (:p)/γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, θα πράξω κι εγώ το ίδιο...]
Για το αν απέκτησε light footprint ή όχι δεν παίρνω όρκο -άλλωστε ποτέ δεν θεώρησα τις απαιτήσεις σε CPU usage & μνήμη μεγάλες-, αλλά το ανανεωμένο GUI είναι ιδιαίτερα καλαίσθητο.
Κατά τα άλλα υποχρεώθηκα να περάσω τα custom settings manually αφού κανείς στο επίσημο forum/support δεν ήταν σε θέση να επιβεβαιώσει ότι τα αποθηκευμένα cfg αρχεία που αφορούσαν το KAV 2011 θα δούλευαν και στην νέα έκδοση.
[Η χρησιμότητα τους κατά συνέπεια, περιορίζεται σε χρήστες που έχουν εγκατεστημένη την ίδια έκδοση σε περισσότερους του ενός computers]
Για την καταγραφή των επιμέρους ρυθμίσεων -κυρίως τα Exclusions & Trusted Applications-, κατέφυγα αναγκαστικά σε Screenshots.

*Crossing the thin blue line*
Για κάποιο λόγο αν αμέσως μετά την εγκατάσταση κάνεις update virus definitions, η “εναλλακτική μέθοδος ενεργοποίησης” aka offline activation μέσω keyfiles, ΔΕΝ δουλεύει.
Κανένα αποτέλεσμα όσες φορές κι αν έκανα disable το LAN - αντί για το σύνηθες "Activate the application using a key file" μήνυμα, η εφαρμογή παρέμενε εσαεί στο στάδιο σύνδεσης με τον server.
Bummer!
Uninstall, reinstall και εκ νέου προσπάθεια της ίδιας μεθόδου ΠΡΙΝ γίνει το οποιοδήποτε update, στέφθηκε με επιτυχία ;)
Ελπίζω να μην έχουμε τίποτα ντράβαλα όταν λήξει η τρέχουσα commercial license, ενδέχεται να την είδαν αλλιώς τη δουλειά εκεί στα Kaspersky Labs αυτή τη φορά :hmm:

sniffer
25-06-11, 06:54
Για όποιον-αν ενδιαφέρεται :
http://support.kaspersky.com/kis2012/ecourse/intro#0

http://support.kaspersky.com/kis2012/ecourse/intro#1
Α να μην το ξεχάσω.Δεν λέω σε κανέναν να αλλάξει σουίτα ή αντιβαίρους.Απλά δειτε τι "παίζει" με τα KIS-KAV 2012.
Eπίσης να υπενθυμίσω τα παρακάτω.
1. Την ωρα της εγκατάστασης απενεργοποιηήστε το UAC και αφου τελειώσει αυτή ενεργοποιηστε το πάλι.
2. ΚΑΝΤΕ ΜΟΝΙΜΑ disable to Windows Defender.
3. Πριν το εγκαταστήσετε ( ΚΙΣ-ΚΑV ) τρεξτε το antivirus Cleaner του προηγούμενου εγκατεστημένου.Οδηγιες υπάρχουν στα links που εχω δώσει προ πολλού.
Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ και μπουρδολογιες ακολουθήσουν αυτό μου το ποστ.

opener
25-06-11, 07:53
Δημοσιευθηκε το νεο VB RAP test και απ' οτι βλεπω, εχει αρκετους νεοεισερχομενους παικτες.

Virus Bulletin:
VB RAP test results
RAP (reactive and proactive detection) averages quadrant Dec 2010 - June 2011
http://www.virusbtn.com/vb100/rap-index.xml
http://www.virusbtn.com/vb100/RAP/RAP-quadrant-Dec10-Jun11-850.jpg


The VB RAP (Reactive And Proactive) test has been running as part of the
bi-monthly VB100 comparative reviews since February 2009. The test measures products' detection rates over the freshest samples available at the time the products are submitted to the test, as well as samples not seen until after product databases are frozen, thus reflecting both the vendors' ability to handle the huge quantity of newly emerging malware and their accuracy in detecting previously unknown malware.
......
Products that entered only one of the comparatives used to generate the chart (or for which only one set of results are counted due to false positives in other tests) are marked in RED - this indicates that the score may be considered less reliable an indicator of detection capability than those for whom an average of measures across several tests are available.

vasileios13
25-06-11, 11:17
Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ και μπουρδολογιες ακολουθήσουν αυτό μου το ποστ.

Τι να πει κανείς.............:fishsmack:




Δημοσιευθηκε το νεο VB RAP test και απ' οτι βλεπω, εχει αρκετους νεοεισερχομενους παικτες.

+1................:hippy:



Το Avast,έχει ανέβει πολύ τελικά..................:ork

redbull790
25-06-11, 11:42
Το Avast,έχει ανέβει πολύ τελικά..................:ork

σωστος....:oneup:

opener
25-06-11, 12:25
Το Avast,έχει ανέβει πολύ τελικά..................:ork
Αναμενομενο (οπως και η παντα υψηλη θεση του G-Data το οποιο επισης χρησιμοποιει και την μηχανη του Avast) προσωπικα δεν μου εκανε εντυπωση, αντιθετα μου κινει την περιεργεια η υψηλη θεση του Lavasoft* (Ad-Aware Total Security*).

Επισης αυτο που με παραξενευει, ειναι η πολυ ψηλη θεση του BullGuard (απο τη στιγμη που χρησιμοποιει μηχανη του BitDefender) σε σχεση με το BitDefender. :hmm:

edit:
*Μαλιστα, ετσι εξηγειται η καλη θεση=

For increased protection against malware, Lavasoft chose GData as their technology partner for Ad-Aware Total Security. Thus, the tool relies on two antivirus engines, which can work in tandem or separately. Behavioral detection combined with real-time monitoring and the two antivirus engines should assure your piece of mind.
http://news.softpedia.com/news/Lavasoft-Releases-Dual-Engine-Ad-Aware-Total-Security-146589.shtml
Αν και εχω χασει τον μπουσουλα με τις τοσες αλλαγες στις μηχανες του Lavasoft (G-Data,Vipre, δικες της: Genotype, MagmaShield) =

It should be mentioned that Ad-Aware Pro actually uses two scanning engines; their own and the Vipre antivirus scanning engine. Sunbelt's Vipre antivirus software has proven to have a very effective antivirus scanning engine, and it's a strong ally for Lavasoft's Ad-Aware Pro.
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/lavasoft-ad-aware-review.html

Ad-Aware levels up its detection engines
http://download.cnet.com/8301-2007_4-20024638-12.html

manoulamou
25-06-11, 15:56
Επισης αυτο που με παραξενευει, ειναι η πολυ ψηλη θεση του BullGuard (απο τη στιγμη που χρησιμοποιει μηχανη του BitDefender) σε σχεση με το BitDefender. :hmm:


Και οι καρτες γραφικων μπορει να βασιζονται στο ιδιο chipset
αλλά η υλοποιηση διαφερει αρα και η αποδοση...:p

redbull790
25-06-11, 16:48
Αναμενομενο (οπως και η παντα υψηλη θεση του G-Data το οποιο επισης χρησιμοποιει και την μηχανη του Avast)

πολυ καλο antivirus..το ειχα βρει περυσι σε πολυ καλη τιμη(κοντα στα 20€ για 1pc)..επρεπε να το ειχα παρει....

opener
25-06-11, 18:29
Και οι καρτες γραφικων μπορει να βασιζονται στο ιδιο chipset
αλλά η υλοποιηση διαφερει αρα και η αποδοση...:p

Ασχετο το παραδειγμα σου.
Δεν ειναι καρτες γραφικων και δεν παει ετσι το πραμα.
Οι μηχανες των antivirus δουλευουν με τα signatures που εκδιδει η μαμα εταιρεια και τα οποια διανεμει στις διαφορες εκδοσεις (των μηχανων της) που χρησιμοποιουνται απο τις Χ εταιρειες antivirus.

manoulamou
25-06-11, 18:38
Ασχετο το παραδειγμα σου.
Δεν ειναι καρτες γραφικων και δεν παει ετσι το πραμα.

Δεν ειπα κατι τετοιο, σατιρικο σχολιο για να εκμαιευσω την απαντηση σου ηταν...:rolleyes:

opener
25-06-11, 18:45
Δεν ειπα κατι τετοιο, σατιρικο σχολιο για να εκμαιευσω την απαντηση σου ηταν...:rolleyes:
Αν ειχα απαντηση, δεν θα εκανα την ερωτηση

Επισης αυτο που με παραξενευει, ειναι η πολυ ψηλη θεση του BullGuard (απο τη στιγμη που χρησιμοποιει μηχανη του BitDefender) σε σχεση με το BitDefender :hmm:

Dark-Side
25-06-11, 18:45
Ασχετο το παραδειγμα σου.
Δεν ειναι καρτες γραφικων και δεν παει ετσι το πραμα.
Οι μηχανες των antivirus δουλευουν με τα signatures που εκδιδει η μαμα εταιρεια και τα οποια διανεμει στις διαφορες εκδοσεις (των μηχανων της) που χρησιμοποιουνται απο τις Χ εταιρειες antivirus.

Τότε σε τι διαφέρει το κάθε antivirus από το άλλο με την ίδια μηχανή;

opener
25-06-11, 18:55
Τότε σε τι διαφέρει το κάθε antivirus από το άλλο με την ίδια μηχανή;
Με την ιδια ακριβως μηχανη; Αναφορικα με το detection rate, σε τιποτε.
Στα υπολοιπα ομως (φρου-φρου κι' αρωματα) διαφερουν πολυ το 'να απ' τ' αλλο.

Σημειωσε ομως οτι οι μηχανες μπορει να ειναι του ιδιου τυπου, αλλα διαφορετικης (νεοτερης/παλαιοτερης) εκδοσης.
Επισης υπαρχουν εταιρειες που χρησιμοποιουν τη ξενη και νοικιασμενη μηχανη ενω χρησιμοποιιουν παραλληλα και μια δικη τους μηχανη.

edit:
Αναφερθηκα στο BullGuard γιατι το χρησιμοποιω, το γνωριζω και παρακολουθω τις επιδοσεις
του στο VΒ rap test.
Ποτε δεν ηταν τοσο ψηλα και δεν πιστευω οτι η τεραστια διαφορα που εχει απο το BitDefender οφειλεται μονο και μονο στη δικη τους (BullGuard) μηχανη.

Dark-Side
25-06-11, 19:03
Με την ιδια ακριβως μηχανη; Αναφορικα με το detection rate, σε τιποτε.
Στα υπολοιπα ομως (φρου-φρου κι' αρωματα) διαφερουν πολυ το 'να απ' τ' αλλο.

Σημειωσε ομως οτι οι μηχανες μπορει να ειναι του ιδιου τυπου, αλλα διαφορετικης (νεοτερης/παλαιοτερης) εκδοσης.
Επισης υπαρχουν εταιρειες που χρησιμοποιουν τη ξενη και νοικιασμενη μηχανη ενω χρησιμοποιιουν παραλληλα και μια δικη τους μηχανη.

Η μηχανές αυτές δηλαδή είναι αυτές που ερευνούν τον σκληρό δίσκο, εντοπίζουν τα βλαβερά αρχεία και τα "καταπολεμούν";

opener
25-06-11, 19:18
Η μηχανές αυτές δηλαδή είναι αυτές που ερευνούν τον σκληρό δίσκο, εντοπίζουν τα βλαβερά αρχεία και τα "καταπολεμούν";
Ενας καλος παραλληλισμος θα 'λεγα πως ειναι αυτος =
Η μηχανη ειναι η καρδια (η βαση του συστηματος συν το τμημα proactive) και τα signatures η σ' αλλα το cloud (τμημα reactive) το αιμα.

Ειναι ευνοητο οτι το καθενα μονο του δεν μπορει να δουλεψει.

http://www.kaspersky.com/kaspersky_anti-virus_engine

Dark-Side
25-06-11, 19:25
Ενας καλος παραλληλισμος θα 'λεγα πως ειναι αυτος =
Η μηχανη ειναι η καρδια (η βαση του συστηματος συν το τμημα proactive) και τα signatures η σ' αλλα το cloud (τμημα reactive) το αιμα.

Ειναι ευνοητο οτι το καθενα μονο του δεν μπορει να δουλεψει.

http://www.kaspersky.com/kaspersky_anti-virus_engine

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες και το λινκ

redbull790
25-06-11, 19:31
το ΒullGuard χρησιμοποιει μονο τη μηχανη του BitDefender?

vasileios13
25-06-11, 20:24
το ΒullGuard χρησιμοποιει μονο τη μηχανη του BitDefender?

Yes..................και Firewall Agnitum Outpost:banjoplay

opener
25-06-11, 22:56
το ΒullGuard χρησιμοποιει μονο τη μηχανη του BitDefender?


Yes..................και Firewall Agnitum Outpost:banjoplay

------->

BullGuard Antivirus 10 is a top product “Made in Denmark”.
Anti-malware components are taken from BitDefender, and the Nova Behavioral Blocker Shield.
http://downext.com/2011/04/bullguard-internet-security-10-free-90-days-license/


Και το χθεσινο σχολιο της εταιρειας BullGuard αναφορικα με τα αποτελεσματα του VΒ rap test =

BullGuard receives the VB100 award from Virus Bulletin BullGuard Antivirus 10 Striking a good balance between security and convenience
London 24th June 2011
......
John Hawes, Virus Bulletin commented on BullGuard’s results: “Detection rates were uniformly excellent, with stunning coverage of the RAP sets, and the core certification sets were handled admirably too. BullGuard thus comfortably earns a VB100 award, its history showing only sporadic entries but solid pass rates, with three passes from three entries in the last year, five from five entries in the last dozen tests.”

Claus Villumsen, CTO, BullGuard commented: “Of course we’re thrilled that we have now found a good balance between security and convenience. The test results show improvement in our impact on the system performance. Historically our performance results have not been the best because whenever we have had to make a choice between security and convenience, we have always put security first. Naturally we’ve continuously worked towards improving resource consumption, and this work now seems to be paying off.”

BullGuard has developed a carefully established, maximum security environment in its Antivirus 10, with an innovative architecture based on layered defences, including a multitude of different technologies such as web scanning, behaviour-based blocking and traditional signature detection tools. BullGuard’s unique way of combining the different technologies guarantees that any malicious code which gets through one layer, will be caught by the next. BullGuard has added behavioural detection technology as a component to traditional signature based and heuristic virus detection - the methods that most of its competitors are still basing their detection on, and the VB100 results demonstrates that this makes good sense.

“To understand BullGuard’s Dynamic Detection Testing results better, it is perhaps worth explaining the difference between heuristic detection and BullGuard’s unique behavioural detection: While the heuristic detection technology - which some of our competitors see as the future of the security industry – is the ability to detect mutations of already known viruses based on traditional signature detection, Behavioural Detection is an altogether different technology: the engine identifies viruses long before traditional virus detection – heuristics or not - based on the behaviour of the virus. Consequently, instead of merely catching viruses once they’ve made their way to the virus signature database, Behavioural Detection identifies viruses which behave abnormally based on file, registry, process, and network events on the computer and shuts them off,” explained Claus Villumsen.
....
http://www.bullguard.com/news/latest-press-releases/press-release-archive/24-06-2011.aspx


VB100 comparative testing
Recent VB100 award winners
http://www.virusbtn.com/vb100/index

Comicfan
26-06-11, 16:31
Τώρα έχω AVG Free, επειδή το ταμείον είναι μείον. Αλλά κατά περιόδους έχω δοκιμάσει Norton και Kaspersky. Με διαφορά το Kaspersky είναι το καλύτερο από τα 3..

manoulamou
26-06-11, 16:48
Τώρα έχω AVG Free, επειδή το ταμείον είναι μείον. Αλλά κατά περιόδους έχω δοκιμάσει Norton και Kaspersky. Με διαφορά το Kaspersky είναι το καλύτερο από τα 3..
Μιλας πιστευω μονο για το Antivirus
γιατι εαν συγκρινεις ολοκληρη σουΐτα με απλα αντιϊκα ισως τα αδικεις.
Σε ποια σημεια βρηκες οτι υπερεχει ο... ρωσος εναντι των αλλων;:hmm:

Comicfan
26-06-11, 17:04
Εε, ναι μιλάω μόνο για AntiVirus, γιατί από Firewall το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι αυτό των Windows και από Anti-Malware μόνο το MBAM.

redbull790
26-06-11, 17:23
μια χαρα το kaspersky...να 'ταν κ λιγο πιο ελαφρυ ομως...εκανα πολλες αποπειρες εγκαταστασης αλλα η αμεσως επομενη κινηση ηταν η ιδια: "uninstall"...............:music:

Comicfan
26-06-11, 17:29
Μπορεί να είναι βαρύ αλλά το αξίζει. Όσο το είχα ούτε έναν Trojan δεν είχα κολλήσει. Για όσους θέλουν κάτι ελαφρύ AVG προτείνω, κυρίως για το ότι χρησιμοποιεί όσους πόρους θες εσύ, κατά την διάρκεια του Scan

IoStefo1
26-06-11, 17:45
Εγώ εδώ και δυο εβδομάδες έχω για δοκιμή το KIS 2012 και είναι σαν πούπουλο μου φαίνεται παράξενο όταν λέτε είναι βαρύ.:hmm:

Comicfan
26-06-11, 17:51
Εγώ λέω για το Kaspersky AntiVirus 2009...:rolleyes:

redbull790
26-06-11, 17:58
Εγώ εδώ και δυο εβδομάδες έχω για δοκιμή το KIS 2012 και είναι σαν πούπουλο μου φαίνεται παράξενο όταν λέτε είναι βαρύ.:hmm:

εξαρταται τι μηχανημα εχεις...το 2012 δεν το 'χω χρησιμοποιησει αλλα κ ουτε νομιζω να μπω στον κοπο γιατι απλα δε θα το σηκωνει το λαπτοπ...:music:

IoStefo1
26-06-11, 22:31
εξαρταται τι μηχανημα εχεις...το 2012 δεν το 'χω χρησιμοποιησει αλλα κ ουτε νομιζω να μπω στον κοπο γιατι απλα δε θα το σηκωνει το λαπτοπ...:music:

Το έχω σ`ένα P4, άρχισα να το συμπαθώ γιατί δεν με ενοχλεί είναι ελαφρύ και τα updates που κάνει δεν τα παίρνω χαμπάρι.:)

opener
28-06-11, 14:02
Έχουμε κάποιο ETA για το SP2;
Μολις κυκλοφορησε.
Στο Avira Antivir Premium => Product Version: 10.2.0.719 (dated 22/06/11).


Release Informations for Avira AV 10 Service Pack 2

While we gear up for the next wave of Avira security, it has quickly become clear that some performance enhancements need not wait for the next version. It’s time to turbocharge AV10. Beginning June 28, SP2 will be deployed to Avira software, and you will glimpse the future of AntiVir.


Fast Facts for Avira products

Products Involved:
• Avira Premium Security Suite
• AntiVir Premium
• AntiVir Personal Free Antivirus
• Avira AntiVir Professional
• Avira AntiVir Server

Release Dates:
• June 28, 2011: German and English editions
• August 30, 2011: All other language editions


How you will benefit

• Enhanced Detection and Protection
SP2 taps into the latest research on behavior-based and heuristic detection, which catches undiscovered malware according to the way its code looks and acts.

• Upgraded Repair Functionality
Generic Repair and One-Click Removal functionality have been refined for comprehensive cleaning of the hard drive as well as the registry in the event of an infection.

• Improved Rootkit Detection
SP2 introduces a new driver for more aggressive tracking of hidden malware.

• A Redesigned WebGuard
Whenever WebGuard blocks a harmful website, the notification page will be not only more attractive but also more informative.

• Increased Compatibility
SP2 has been optimized for smoother, easier integration with Varian, Acronis, Vodafone Mobile Connect and other solutions.

• New Documentation
Revised, more detailed help files and user manuals will be released.


Important note

• Reboot required!
It is highly probable that users will need to restart their systems after SP2 is installed.
Please verify your reboot settings
http://www.avira.com/en/support-for-home-faq-detail/faqid/841
save your work regularly to prevent a disruption.

• SP2 will be transmitted directly to your machine. You will not have to initiate the update on your own.


Visit our website for the SP2 Release Notes
http://www.avira.com/en/support-for-home-faq-detail/faqid/840
and a complete list of SP2 innovations.
http://www.avira.com/en/support-for-home-faq-detail/faqid/854

Need more guidance? We are always here to help. Simply visit Avira Support
http://www.avira.com/en/support-for-home
on our website or contact customer support.

We know you’ll be pleased with the streamlined AntiVir 10 SP2. Remember: this is only a tiny slice of the innovations coming in the near future!

http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=132412&13310379


Learn about new performance enhancements in your AV10 products:
http://www.avira.com/en/avira-antivir-servicepack2

manicx
28-06-11, 14:20
Για να δούμε το απόγευμα που θα κάνει το update. Φαίνεται να έχουν λύσει και το πρόβλημα με κάτι hangs στη CPU που ώρες-ώρες μου έσπαζε τα νεύρα!

redbull790
28-06-11, 14:37
το sp2 βγηκε και για το free ή μονο για το premium??

opener
28-06-11, 14:49
Για να δούμε το απόγευμα που θα κάνει το update. Φαίνεται να έχουν λύσει και το πρόβλημα με κάτι hangs στη CPU που ώρες-ώρες μου έσπαζε τα νεύρα!
Γιατι δεν κανεις ενα update τωρα, απο μονος σου; Στο Premium ηταν 8,75 MBytes.
Λενε =

You will not have to initiate the update on your own
για να μην πλακωσουν ολοι μαζι ;)


το sp2 βγηκε και για το free ή μονο για το premium??
Τα θες μασημενα μου φαινεται.....
Πρωτα διαβαζουμε και μετα ρωταμε = >

Fast Facts for Avira products

Products Involved:
• Avira Premium Security Suite
• AntiVir Premium
• AntiVir Personal Free Antivirus
• Avira AntiVir Professional
• Avira AntiVir Server

redbull790
28-06-11, 14:53
Τα θες μασημενα μου φαινεται.....
Πρωτα διαβαζουμε και μετα ρωταμε = >

αμεσως εσυ να την πεις...δεν ξερω αγγλικα ρε ανθρωπε...:p
ΥΓ τι να μου κανει 1 proficiency?:lol::hammer:

opener
28-06-11, 15:01
αμεσως εσυ να την πεις...δεν ξερω αγγλικα ρε ανθρωπε...:p
Ναι, πως, ασε τα σαπια! :p:p:p

Και πραγματικα να μην ηξερες, σιγα το επιστημονικο κειμενο με τις γλωσσικες ιδιαιτεροτητες. :whistle:
Ασε που ακομη και γι' αυτο υπαρχει λυση

Μετάφραση κειμένου

Μετάφραση ιστοσελίδας

http://www.google.gr/language_tools?hl=el

redbull790
28-06-11, 15:09
Ναι, πως, ασε τα σαπια! :p:p:p

:p:p:p

opener
28-06-11, 15:29
Απο το blog της Avira, μερικες ακομη πληροφοριες για το Service Pack 2 καθως και περισσοτερες εξηγησεις και λεπτομερειες για την Avira SearchFree toolbar for Internet Explorer and Firefox. ;)


Service Pack 2 for Avira AntiVir v10
http://techblog.avira.com/2011/06/28/service-pack-2-for-avira-antivir-v10/en/


Many of our readers have heard bad things about toolbars. Some of them are true, some are exaggerations.

bossoq
28-06-11, 16:00
Μόλις εγκατέστησα την F-Secure Internet Security 2012 Beta
αφού χθες συμπλήρωσα ένα σχετικά μεγάλο ερωτηματολόγιο
ξεκινώντας από την εγγραφή (http://www.f-secure.com/en_EMEA-Labs/beta-programs/home-users-beta/IS2012beta) σε αυτήν..
Αν και θα πάρει λίγο καιρό ακόμη να κυκλοφορήσει η επίσημη έκδοση,
ήδη δείχνει έτοιμη.
Κι αυτό είναι κάτι που έχω εκτιμήσει στην F-Secure,αφού δείχνουν να μην βιάζονται
και να προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο ''bug-free'' προιόντα.

-21grams
28-06-11, 16:24
Μόλις εγκατέστησα την F-Secure Internet Security 2012 Beta
αφού χθες συμπλήρωσα ένα σχετικά μεγάλο ερωτηματολόγιο
ξεκινώντας από την εγγραφή (http://www.f-secure.com/en_EMEA-Labs/beta-programs/home-users-beta/IS2012beta) σε αυτήν..
Αν και θα πάρει λίγο καιρό ακόμη να κυκλοφορήσει η επίσημη έκδοση,
ήδη δείχνει έτοιμη.
Κι αυτό είναι κάτι που έχω εκτιμήσει στην F-Secure,αφού δείχνουν να μην βιάζονται
και να προσφέρουν όσο το δυνατόν πιο ''bug-free'' προιόντα.Να υποθέσω πως συνοδεύεται από δωρεάν άδεια, σωστά;

bossoq
28-06-11, 16:35
Από 6μηνη συνδρομή..



Benefits for beta testing participants

-A free six-month subscription during which you will automatically receive latest updates to the product
-An opportunity to influence the final product
-Rewards for best suggestions and for active feedback

manicx
28-06-11, 17:16
Γιατι δεν κανεις ενα update τωρα, απο μονος σου; Στο Premium ηταν 8,75 MBytes.

Γιατί είμαι στη δουλειά! :p

opener
28-06-11, 18:00
Γιατί είμαι στη δουλειά! :p
Στη δουλεια; Κρυβε λογια! :p


edit:



Will a download link be made available for AntiVir 10 SP2 to the general public?

Sure, please check marfabilis link from time to time for the Personal Free download version 10.0.0.690 or higher. The .690 will include the SP2.

http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=132466


Σε αντιθεση με τα Avira AntiVir Premium (10.2.0.719)
http://www.avira.com/en/support-download-avira-antivir-premium
& Avira Premium Security Suite (10.2.0.659)
http://www.avira.com/en/support-download-avira-premium-security-suite

για το Avira AntiVir Personal (Free) μεχρι στιγμης δεν εχει βγει για manual κατεβασμα η εκδοση .690 ---->

Download Avira AntiVir Personal - Free Antivirus

Avira AntiVir Personal - Free Antivirus, Version 10 / Jun 21, 2011 / 10.0.0.650

Avira Free Unix/Linux / Apr 12, 2011 / 3.1.3.5-0

User Manual - Avira AntiVir Personal / Jun 28, 2011 / pdf

User Manual - Avira AntiVir Personal (Unix) / Sep 10, 2010

License file for Avira AntiVir Personal / Sep 30, 2010 / key

http://www.avira.com/en/support-download-free-antivirus

biggeo65
28-06-11, 23:55
Τελικά για την toolbar, ισχύουν όσα είχα γράψει. Eίναι προαιρετική, με το κέρδος του Free Webguard.
Άρα δεν έχει τίποτα το μεμπτό.

manoulamou
29-06-11, 00:00
:hmm:Αποψε αρχισε σε καθε αυτοματη ανανεωση να μου πεταει popup
για την εγκατασταση της safe search toolbar τωρα ή αργοτερα...
Υπαρχει τροπος να παψει να εμφανιζεται;:twisted:

opener
29-06-11, 00:18
:hmm:Αποψε αρχισε σε καθε αυτοματη ανανεωση να μου πεταει popup
για την εγκατασταση της safe search toolbar τωρα ή αργοτερα...
Υπαρχει τροπος να παψει να εμφανιζεται;:twisted:

Καμε επανεκκινηση, στο popup αρνησου ("αργοτερα") ξανα την εγκατασταση της safe search toolbar.
Αλλη μια φορα (επανεκκινηση, αρνηση εγκαταστασης).
Απο την τριτη (και φαρμακερη :p ) επανεκκινηση και μετα δεν θα σε ξαναενοχλησει.

edit:
Michael_Mann, Moderator, Today, 12:52am =

1. It seems that the installation procedure has a glitch.
Avira is informed about this issue.
Normally AVir ask 3 times if you wish to install the WebGuard.

http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&postID=1090916#post1090916

Thanasis159
29-06-11, 01:03
Έγινε το update και εδώ και παρότι δεν έχω εγκαταστήσει το webguard και στο configuration έχω ξε-τικάρει την επιλογή "Enable Webguard", στο system tray η ομπρελίτσα φαίνεται κλειστή... :hmm:

Edit: Λύθηκε τελικά χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω την toolbar. Πάτε στο Control Panel, Add/Remove Programs και Modify την εγκατάσταση του Avira, προχωράτε χωρίς αποδοχή εγκατάστασης της toolbar και μετά το τέλος της τροποποίησης και ένα restart, η ομπρέλα είναι ανοιχτή και δεν υπάρχει καν το webguard! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.