PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

Avax_7
15-01-12, 03:12
To Threatfire είναι καλό; Το γνωρίζεις;

biggeo65
15-01-12, 03:17
Πρώτη φορά το ακούω. Και όπως είπα για μένα μπορεί κάποιο να είναι καλό κι εσένα να μην σου κάνει.

Δοκιμάζεις και βλέπεις στο σύστημα σου, ποιό καταναλώνει λιγότερους πόρους,
(μνήμη που καταλαμβάνει και χρήση επεξεργαστή κατα το ψάξιμο),
ποιό κάνει ικανοποιητική δουλεια στην ανίχνευση και το καθάρισμα ιών, με βάση τα δικά σου κρητήρια κλπ.

Avax_7
15-01-12, 03:31
αν παραμεινεις στα free, δεν στο συνιστω ! ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.av-comparatives.org/images/stories/test/ondret/avc_od_aug2011.pdf) .
δοκιμασε το avast σε συνδυασμο με το threat fire ή το cloud panta av, ειναι πολυ καλυτερα και πολυ πιο γρηγορα !

Άρα, το Panda Cloud AV θέλει ή όχι το Threatfire;

biggeo65
15-01-12, 03:56
Δεν ξέρω τι να σου πώ. Δεν το ξέρω για να απαντήσω σίγουρα.
Από ότι δείχνει στην σελίδα του Threat fire χρειάζεται μαζί με το Panda.

Avax_7
15-01-12, 07:16
Τελικά είμαι στην 4άδα: (Avast!,Threatfire, Online Armor, Spybot S&D)

Είναι ολίγον "βαρύ" το σύστημα ... :hmm: :p

Εν τω μεταξύ, όταν "παίζεις" με συνδυασμούς τέτοιων προγραμμάτων είναι (λίγο) σαν να κάνεις εργαστήρια Βιοχημείας: ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έκρηξη με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα ... :biohazard

opener
15-01-12, 09:58
To Threatfire είναι καλό; Το γνωρίζεις;
Για τη δουλεια που κανει, ναι ειναι καλο.

Best Free Intrusion Prevention and Detection Utility for Home Use (HIPS)
http://www.techsupportalert.com/best-free-hips.htm

http://www.techsupportalert.com/content/pc-tools-threatfire.htm

-------------------

Άρα, το Panda Cloud AV θέλει ή όχι το Threatfire;
Οχι απαραιτητα. Οποιος θελει το χρησιμοποιει (ως βοηθημα στο Panda η στο οποιο αλλο antivirus εχει).
------------------------------------
Η γνωμη μου στο παρακατω ειναι=

Τελικά είμαι στην 4άδα: (Avast!*,Threatfire, Online Armor, Spybot S&D)
.......

Εχεις το ΟΑ :oneup: το οποιο εχει παρα πολυ καλο HIPS,

A solid contender is the free version of Online Armor Free. It has outstanding leak-test and HIPS performance (the HIPS feature is mostly in its "Program Guard").
http://www.techsupportalert.com/best-free-firewall.htm

τα υπολοιπα περισσευουν και το μονο που κανουν ειναι

HIPS Explained
....
Do I need it?
Many people argue the “usefulness” of some software when balanced against what it is likely to achieve. If your firewall already has a good HIPS component (like Comodo or Online Armor) then maybe this is enough. Programs like ThreatFire and DSA however do use different techniques so could offer complimentary protection in some circumstances. Only you can decide if you think this is necessary. Experts still advise not running more than one security software of the same type.
....
Recommendations
A car is only as good as its driver and the same applies to software. There is no such thing as a “set-and-forget” security program......
.....
Does it work?
HIPS techniques are only effective where the user responds appropriately to security popups generated by the HIPS. Beginners and apathetic users are unlikely to be able to make such responses.....
......
Will it mess up my system?
Security programs by their very nature have to invade the inner sanctum of your PC to be effective. If you already have a registry like a plate of spaghetti, “ghost folders” in your program files, get “blue screens”, Windows error messages and un-requested pages of Internet Explorer opening then adding a HIPS program is only going to make things worse. Even on a clean machine, making a wrong decision could lead to permanent instability. Potentially though, you can do similar damage with a registry cleaner.
...
Can I use more than one?
I see no advantage in using two HIPS programs together. Experts still advise not running more than one active security software of the same type. The risk of conflict outweighs any possible benefits.
....
Conclusion
Users should maybe consider improving their browser security first by replacing IE with Firefox or Opera and using a sandbox before thinking HIPS. People with a standard firewall could introduce either DSA, MJ Registry Watcher, ThreatFire or DriveSentry for additional protection. Users of CIS or Online Armor would gain no advantage from doing so. System load and resource use are a consideration, although mainly for older machines. There really is no definitive solution other than to say that too many of anything is usually too much! All in all it's about striking a balance. The biggest threat to my computer will always be me!


http://www.techsupportalert.com/content/hips-explained.htm
να δημιουργουν διενεξεις μεταξυ των.

Για μια δευτερη γνωμη και για on- demand scan, αν θες βαζεις ΜΒΑΜ / HitmanPro
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/how-to-use-malwarebytes-anti-malware-tutorial
http://www.surfright.nl/en/hitmanpro

*Αν δεν κανεις τη δουλεια σου με το Panda Cloud,
θα σου προτεινα ενα απο τα Avira-Avast, τα υπολοιπα δωρεαν, ειναι (αλλα λιγο, αλλα πολυ) κατωτερα τους.
----------------------------------
Για μια γενικη εικονα, ριξε μια ματια στα τελευταια τεστ=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4508766&postcount=4790
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4507864&postcount=4788
;)

adolf
15-01-12, 10:04
Κατι απο F-Secure,θα ενδιαφέρει πιστευω!!!
http://www.f-secure.com/weblog/archives/00002296.html

Ισως δεν παρακολουθησατε που εχουν φτάσει.Για αυτο το δινω λεγοντας μονάχα.
Προσωπικά δεν ειχα ξαναδει ΤΟΣΟ "φορα παρτίδα" να δινουν DDOS service με χρήματα ελάχιστα.Και μάλιστα ανεβασμένο στο YouTube.
http://img848.imageshack.us/img848/3452/proddosforum1.th.png (http://img848.imageshack.us/i/proddosforum1.png/)
Υ.Γ. Μάλλον δεν παρακολουθώ συχνά το YouTube!! Πάντως κατι μου διαφευγει με ολο το "λάλημα" που εχω-ουμε πάθει , με τα οικονομικά συμβαίνοντα στην Πατρίδα μας.

Avax_7
15-01-12, 20:53
...


Καλό απόγευμα Opener.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αν κατάλαβα καλά:

1. Avast! και Online Armor Free είναι αρκετά -σωστά; Βέβαια, διαβάζοντας τις "άπειρες" σελίδες εδώ είχα την αίσθηση ότι, τελικώς, χρειάζεται και το "κάτι παραπάνω" όπως MBAM ή threatfire ή... (τρέχα γύρευε!)

2. Για 2η γνώμη (το "κάτι παραπάνω" ή άλλο; ) λες MBAM ή HitmanPro. Το 2ο δεν το ήξερα, ενώ το 1ο (αν δεν κάνω λάθος) δεν κοιτάζει registries και δεν προσφέρει προστασία σε πραγματικό χρόνο). Έτσι προτίμησα το SpyBot S&D.

3. Για το Panda Cloud δεν ξέρω τί να πω:
α) όταν συνδεόμουν με VPN ή proxy μου έβγαζε το μήνυμα ότι δεν είχα σύνδεση (και δεν γίνεται να τα περνάω αυτά τα στοιχεία κάθε φορα -είναι κουραστικό). Με το Avast! (που είχα πριν και ξαναέβαλα) έκανα ό,τι ήθελα με τις συνδέσεις και δεν είχα θεμα -ούτε περνούσα δεδομένα σε αυτό. Βέβαια, ίσως παίζει ρόλο το θέμα "cloud".
β) δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς προσφέρει. Κάποιος έλεγε (π.χ.) ότι έχει firewall, ενώ κάτι τέτοιο δεν το βρήκα πουθενά
γ) την 2η μέρα, σε ένα reboot, "κράσαρε" και σταμάτησε να λειτουργεί ! :nono:
δ) αρκετές σελίδες πριν, είχες δώσει σε κάποιον να δοκιμάσει ένα virus (http://www.eicar.org/85-0-Download.html). Το .com αρχείο το είχε βρει, αλλά στο com.txt κοιμόταν τον "ύπνο του δικαίου" -εκτός αν βιάστηκα... Από την άλλη μεριά, το Avast! δεν με άφησε ΚΑΝ να το κατεβάσω (όπως και τα υπόλοιπα) :clap:

Βέβαια, μου άρεσε το ότι ήταν (όντως) ΠΟΛΥ "ελαφρύ", ήσυχο και γενικά το είχα συμπαθήσει, αλλά... Αν έχεις κάποια γνώμη/εμπειρία για αυτό (και εν σχέσει με τα Avira/Avast!) πολύ θα ήθελα να την διαβάσω, γιατί φλερτάρω με την ιδέα να το (ξανα)βάλω στο μέλλον.

4. To Avira, ειλκρινά δεν ξέρω γιατί, δεν το "χώνεψα" -ξέρω ότι δεν είναι επιχείρημα αυτό... :oops:

5. Δεν είδα κάποια διαμάχη στα προγράμματα (μέχρι στιγμή) εκτός από μια προβληματική εκκίνηση των Windows (αλλά ... μπορεί να φταίνε και οι Wi(n)dows) και το ότι έχει βαρύνει το σύστημα :(

6. Πάντως το σερφάρισμα (όπως και γενικά το σύστημα) έχει γίνει πιο αργό και "βαρύ". Λες να ευθύνεται η "πανοπλία" (Armor); Είναι κάτι σύνηθες; (Πριν είχα το firewall των sVista, οπότε δεν μπορώ να κρίνω...)

7. Για να συνοψίσει (ο αδαής :sorry: ), προτείνεις:
(Avast! ή Avira) + Online Armor Free + Hitman Pro
ως ιδανικό (σε ισχύ και ομαλή λειτουργία) και δωρεάν και ΠΛΗΡΗ λύση;
(Οπότε να πάρουν "πόδι" τα Threatfire και SpyBot D&S και να μπει το Hitman Pro -το ΜΒΑΜ, ομοίως μου "κάθεται" λίγο στο στομάχι).

Ευχαριστώ, εκ προοιμίου, και πάλι

Y.Γ.


On-Demand Malware Detection Winners:
F-Secure 98,2% GOLD
Avira 98,2% SILVER
...


Γιατί ο ένας "gold" και ο άλλος "silver"; :hmm:

opener
15-01-12, 21:33
Καλό απόγευμα Opener.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αν κατάλαβα καλά:

1. Avast! και Online Armor Free είναι αρκετά -σωστά; Βέβαια, διαβάζοντας τις "άπειρες" σελίδες εδώ είχα την αίσθηση ότι, τελικώς, χρειάζεται και το "κάτι παραπάνω" όπως MBAM ή threatfire ή... (τρέχα γύρευε!)
Ναι.
-----------------------------


4. To Avira, ειλκρινά δεν ξέρω γιατί, δεν το "χώνεψα" -ξέρω ότι δεν είναι επιχείρημα αυτό... :oops:

το ΜΒΑΜ, ομοίως μου "κάθεται" λίγο στο στομάχι).
Οπως καταλαβαινεις, τα επιχειρηματα σου μπαζουν.......
Απλα να σημειωσω πως το ΜΒΑΜ το προτεινουν στα φορα τους Avira,Kaspersky και οχι μονο.
Πχ=
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=86035&l=3&aae66aad

----------------------------

6. Πάντως το σερφάρισμα (όπως και γενικά το σύστημα) έχει γίνει πιο αργό και "βαρύ". Λες να ευθύνεται η "πανοπλία" (Armor); Είναι κάτι σύνηθες; (Πριν είχα το firewall των sVista, οπότε δεν μπορώ να κρίνω...)
Απο το ΟΑ? Οχι, δεν εχει καμμια σχεση. Ψαξε αλλου να βρεις την αιτια.
-----------------------------


7. Για να συνοψίσει (ο αδαής :sorry: ), προτείνεις:
(Avast! ή Avira) + Online Armor Free + Hitman Pro
ως ιδανικό (σε ισχύ και ομαλή λειτουργία) και δωρεάν και ΠΛΗΡΗ λύση;
(Οπότε να πάρουν "πόδι" τα Threatfire και SpyBot D&S και να μπει το Hitman Pro -
(Avira ή Avast ) + Online Armor Free + (Hitman Pro / MBAM)

Υπ' οψιν οτι το δωρεαν Hitman Pro μπορεις να το χρησημοποιες επ' απειρον μονο για ελεγχο, αν ενεργοποιησεις και τον "καθαρισμο", αυτος θα διαρκεσει για ενα μονο μηνα.

Hitman Pro will work alongside any existing anti-virus/anti-spyware or security suite and can be simply run whenever required to give a second opinion or be called upon to remove threats missed by your existing software. Scanning your PC is free for the life of the product and in addition removal of malware is also free for the first 30 days, thereafter, users can take a paid for subscription to cover malware removal in the future.
http://fileforum.betanews.com/detail/Hitman-Pro/1124420365/1

------------------------


Γιατί ο ένας "gold" και ο άλλος "silver"; :hmm:
Στο μηνυμα διαβασες μονο το παραπανω;
Ανοιξε το λινκ που οδηγει στο τεστ και θα μαθεις το γιατι.

Στο τεστ, ειναι πολλα πραγματα που λαμβανουν υπ' οψιν για να καταληξουν στην απονομη της 1ης / 2ης.... Χ θεσης.

Avax_7
15-01-12, 22:52
Οπως καταλαβαινεις, τα επιχειρηματα σου μπαζουν.......
Απλα να σημειωσω πως το ΜΒΑΜ το προτεινουν στα φορα τους Avira,Kaspersky και οχι μονο.
Πχ=
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=86035&l=3&aae66aad


Μα, είπα πρώτος ότι δεν ήταν, καν, επιχείρημα ;)



Απο το ΟΑ? Οχι, δεν εχει καμμια σχεση. Ψαξε αλλου να βρεις την αιτια.


Χμ... μάλλον ήρθε "βαρύς" ο συνδυασμός των 4 προγραμμάτων...



(Avira ή Avast ) + Online Armor Free + (Hitman Pro / MBAM)


Χαχαχα... κατάλαβα... έχεις μια αδυναμία στο Avira (και εγώ στο Avast!, επειδή αυτό ξέρω).



Υπ' οψιν οτι το δωρεαν Hitman Pro μπορεις να το χρησημοποιες επ' απειρον μονο για ελεγχο, αν ενεργοποιησεις και τον "καθαρισμο", αυτος θα διαρκεσει για ενα μονο μηνα.


OK... οπότε καταλήγω σε Αvast!+ Online Armor Free+MBAM



Στο μηνυμα διαβασες μονο το παραπανω;
Ανοιξε το λινκ που οδηγει στο τεστ και θα μαθεις το γιατι.

Στο τεστ, ειναι πολλα πραγματα που λαμβανουν υπ' οψιν για να καταληξουν στην απονομη της 1ης / 2ης.... Χ θεσης.

Ναι (και μην με παρεξηγείς) αλλά τις τελευταίες 2-3 μέρες το μυαλό μου κοντεύει να γίνει αλεύρι από όσα έχω διαβάσει :p
Εξ ου και ήθελα μια συμπαγή απάντηση :)

Ευχαριστώ πολύ πάντως, όλους όσους απάντησαν...

biggeo65
15-01-12, 23:37
Τελικά είμαι στην 4άδα: (Avast!,Threatfire, Online Armor, Spybot S&D)

Είναι ολίγον "βαρύ" το σύστημα ... :hmm: :p

Εν τω μεταξύ, όταν "παίζεις" με συνδυασμούς τέτοιων προγραμμάτων είναι (λίγο) σαν να κάνεις εργαστήρια Βιοχημείας: ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έκρηξη με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα ... :biohazard

Όχι αν χρησημοποιείς προγράμματα που δεν έχουν διενέξεις μεταξύ τους.

Το αν έγινε βαρύ το σύστημα μπορείς να το δείς άπό το τι διεργασίες τρέχουν από την κάθε εφαρμογή και τι μνήμη καταλαμβάνουν, καθώς και χρήση CPU.
Και το τι φορτώνει το καθένα στην εκκίνηση των Windows.

Δες την διαχείριση εργασιών.
Για παράδειγμα στο σύστημα μου με winpatrol ,Spybot, MSE, και Ζone Alarm ,να τρέχουν από την εκκίνηση δεν χρειάζονται παραπάνω από 150 ΜΒ μνήμη, όλα μαζί.

Το αναφέρω για να συγκρίνεις με την μνήμη που καταλαμβάνουν στο σύστημα σου τα αντίστοιχα που χρησημοποιείς.

mafiasx
15-01-12, 23:40
εγώ προσωπικά όπου βάζο antivirus βάζο eset .
πιο ελαφρύ και γρήγορο ήτανε (και μπορεί να είναι ακόμα) το norton αλλα μετά από την πατάτα που έκανε η norton 2008 και μολύνθηκαν τόσα pc δεν το ξανά εμπιστεύομαι. το nod αν και καταναλώνει πόρους κατά την χρίσει. είναι γρήγορο αθόρυβο μόλις εντοπίσει fullscreen mode και έξυπνο ώστε να πιάνει περίεργους κώδικες..

opener
15-01-12, 23:47
Χμ... μάλλον ήρθε "βαρύς" ο συνδυασμός των 4 προγραμμάτων...
Μαλλον ναι.
----------------

Χαχαχα... κατάλαβα...έχεις μια αδυναμία στο Avira (και εγώ στο Avast!, επειδή αυτό ξέρω).
Μπα, δεν εχω προσωπικες συμπαθειες/αντιπαθειες.
Απλα, επειδη δεν ειμαι ξερολας, ακουω και διαβαζω το τι λενε αυτοι που ξερουν πολυ περισσοτερα απο εμενα (και εννοω αυτους που διενεργουν τα τεστ)=


----------------------------------
Για μια γενικη εικονα, ριξε μια ματια στα τελευταια τεστ=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4508766&postcount=4790
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4507864&postcount=4788
;)
Εγω δεν μπορω να ξερω τι ψαρια πιανει το καθενα, το μονο που μπορω να κρινω ειναι το αν μου ειναι εμενα ευχρηστο η οχι.
Και μονο αυτο.

Αλλο η ευχρηστια ομως και αλλο το malware detection rate.
-------------------------------

OK... οπότε καταλήγω σε Αvast!+ Online Armor Free+MBAM
:oneup:

Avax_7
16-01-12, 01:40
Biggeo65 και Opener σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

........Auto merged post: Avax_7 πρόσθεσε 6 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όχι αν χρησημοποιείς προγράμματα που δεν έχουν διενέξεις μεταξύ τους.

Το αν έγινε βαρύ το σύστημα μπορείς να το δείς άπό το τι διεργασίες τρέχουν από την κάθε εφαρμογή και τι μνήμη καταλαμβάνουν, καθώς και χρήση CPU.
Και το τι φορτώνει το καθένα στην εκκίνηση των Windows.

Δες την διαχείριση εργασιών.
Για παράδειγμα στο σύστημα μου με winpatrol ,Spybot, MSE, και Ζone Alarm ,να τρέχουν από την εκκίνηση δεν χρειάζονται παραπάνω από 150 ΜΒ μνήμη, όλα μαζί.

Το αναφέρω για να συγκρίνεις με την μνήμη που καταλαμβάνουν στο σύστημα σου τα αντίστοιχα που χρησημοποιείς.

Ε τώρα αν σου πω, ότι δεν βγάζω και πολύ άκρη από τον Task Manager... :oops:

Π.χ. το Threatfire όταν εγκαταστάθηκε, "αμόλυσε" 3-4 .exe αρχεία (και οποία και δεν πολυθυμάμαι). Αν λοιπόν, στην λίστα του ΤΜ δεν ξέρεις ποιά .exe ψάχνεις, την πάτησες...
Όσο, πάντως, θυμάμαι δεν ξεπερνούν το νούμερο που αναφέρεις και εσύ -εκτός αν κάνω κάτι πολύ λάθος.

Η ουσία είναι ότι όντως η απόκριση του συστήματος (ακόμη και του φυλλομετρητή στην διασύνδεση των σελίδων) έχει αλλάξει προς το χειρότερο.

Θα δοκιμάσω και με την τριάδα (a la Opener :p) και θα δω...

........Auto merged post: Avax_7 πρόσθεσε 89 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά, τα SpyBot S&D και Threadfire "πήραν πόδι" και το σύστημα ελάφρυνε αρκετά!

Αργεί, ακόμη, λίγο και πιθανόν να οφείλεται στην "Πανοπλία" ;)

redbull790
16-01-12, 12:19
3. Για το Panda Cloud δεν ξέρω τί να πω:
α) όταν συνδεόμουν με VPN ή proxy μου έβγαζε το μήνυμα ότι δεν είχα σύνδεση (και δεν γίνεται να τα περνάω αυτά τα στοιχεία κάθε φορα -είναι κουραστικό). Με το Avast! (που είχα πριν και ξαναέβαλα) έκανα ό,τι ήθελα με τις συνδέσεις και δεν είχα θεμα -ούτε περνούσα δεδομένα σε αυτό. Βέβαια, ίσως παίζει ρόλο το θέμα "cloud".
β) δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς προσφέρει. Κάποιος έλεγε (π.χ.) ότι έχει firewall, ενώ κάτι τέτοιο δεν το βρήκα πουθενά
γ) την 2η μέρα, σε ένα reboot, "κράσαρε" και σταμάτησε να λειτουργεί ! :nono:
δ) αρκετές σελίδες πριν, είχες δώσει σε κάποιον να δοκιμάσει ένα virus (http://www.eicar.org/85-0-Download.html). Το .com αρχείο το είχε βρει, αλλά στο com.txt κοιμόταν τον "ύπνο του δικαίου" -εκτός αν βιάστηκα... Από την άλλη μεριά, το Avast! δεν με άφησε ΚΑΝ να το κατεβάσω (όπως και τα υπόλοιπα) :clap:

εχω το εν λογω antivirus 9 μηνες και ειμαι ικανοποιημενος..αλλα για να σου λυσω καποιες αποριες :
-το proxy ειναι το μονο που δε γνωριζω διοτι δε χρησιμοποιω αλλα σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση!
-firewall δεν εχει ακομα..ειναι σε beta σταδιο!αλλα κι οταν βαλουν θα το εχει μονο το pro μαλλον!
-για το eicar.com που εχω δοκιμασει κ εγω....ολα οκ ειναι εκτος απ το .txt που ειναι η πολιτικη της Panda, διοτι δε θεωρουν επικινδυνα τετοιου ειδους αρχεια!

Avax_7
16-01-12, 19:26
εχω το εν λογω antivirus 9 μηνες και ειμαι ικανοποιημενος..αλλα για να σου λυσω καποιες αποριες :
-το proxy ειναι το μονο που δε γνωριζω διοτι δε χρησιμοποιω αλλα σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση!
-firewall δεν εχει ακομα..ειναι σε beta σταδιο!αλλα κι οταν βαλουν θα το εχει μονο το pro μαλλον!
-για το eicar.com που εχω δοκιμασει κ εγω....ολα οκ ειναι εκτος απ το .txt που ειναι η πολιτικη της Panda, διοτι δε θεωρουν επικινδυνα τετοιου ειδους αρχεια!

Καλησπέρα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά όσα έγραψες (πλην του τελευταίου) τα είχα ήδη λύσει (ως απορίες) μέσω του forum της σελίδας του εν λόγω antivirus.

α) Σύμφωνα με κάποιους moderators, το proxy, "λογικά" πρέπει να ανιχνεύεται αυτόματα από το πρόγραμμα. Στην χειρότερη περίπτωση (πάλι "λογικά") θα πρέπει να δίνει ο χρήστης τα στοιχεία (username, password, server και port) 1 φορά -και όχι συνέχεια.

Στην πράξη, τίποτα από αυτά δεν ισχύει :down: :(

Για VPN συνδέσεις, ισχύουν (δυστυχώς) τα ίδια.

Σημείωση: με το Avast! (τουλάχιστον) δεν είχα τέτοια θέματα. Άλλαζα συνδέσεις (κανονική <-> VPN <-> proxy) κατά βούληση και δίχως οποιοδήποτε κώλυμα στην λειτουργία του.

β) σχετικά με το eicar.com... Τί να πω; Προσωπικώς, το θεωρώ απαράδεκτο ! :down:
Θα επαναλάβω, κάτι που είχα γράψει πιο πάνω, ότι το Avast! δεν με άφησε ΚΑΝ να κατεβάσω κάποιο από τα αρχεία εκεί -άσχετα από κατάληξη.

Κρίμα πάντως, γιατί ειλικρινά μου είχε κάνει καλή εντύπωση (π.χ. ήταν ιδιαίτερα ελαφρύ στο σύστημα και μου είχε φανεί πολύ φιλικό). Ελπίζω να διορθωθούν τα προβλήματα στο μέλλον και αυτό που έγραψες για το firewall να μην ισχύσει...
Πάντως, αν αλλάξει κάτι, θα το ξαναδοκιμάσω.

opener
16-01-12, 20:08
β) σχετικά με το eicar.com... Τί να πω; Προσωπικώς, το θεωρώ απαράδεκτο ! :down:
Θα επαναλάβω, κάτι που είχα γράψει πιο πάνω, ότι το Avast! δεν με άφησε ΚΑΝ να κατεβάσω κάποιο από τα αρχεία εκεί -άσχετα από κατάληξη.


Προς αποφυγη παρεξηγησεων, να θυμισω οτι η δουλεια του EICAR Standard Anti-Virus Test File ειναι

Ο EICAR Standard Anti-Virus Test File χρησιμευει για ενα και μονο πραγμα=
Για να διαπιστωσεις αν το antivirus πραγματι λειτουργει
η
αν για τον Χ λογο δειχνει μεν "on" ενω στην πραγματικοτητα ειναι "off".
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3213170&postcount=2808
και οχι μετρο για να κρινεις την επιδοση του Χ antivirus σε σχεση με το Ζ antivirus .

The EICAR test file is a small, simple file which is intended to be used to verify
that anti-malware software is functioning correctly.
http://www.virusbtn.com/resources/glossary/eicar_test_file.xml


The EICAR test file is designed for users and administrators who want to check the proper operation of their anti-virus software without using actual viruses. Since it is never a good idea to test with real viruses, anti-virus researchers designed a completely harmless test file that most anti-virus products detect as if it were a virus. The EICAR test file is completely benign and contains no viral code.

The most common uses for the EICAR test file are:

Confirms the anti-virus application is installed correctly
Demonstrate what happens when a virus is found
Check internal procedures and reactions when a virus is found
....
http://www.f-secure.com/virus-info/eicar_test_file.shtml

What Eicar Wont Do
First of all, lets clear up the fact that the Eicar test file will not test how comprehensive an antivirus product is with detecting viruses because most mainstream products have detection by default. Any antivirus software that doesn’t detect it doesn’t acknowledge the standard and wont detect it as a virus because as I mentioned earlier, it contains no virus code.

What Eicar Will Do
Eicar will test real-time/resident scanners to make sure they are activated and working properly. It will also partially test how good the real-time/resident scanner is. For example, McAfee antiviruses real-time scanner wont even let you save the test file. AVG Antivirus wont pick it up until its opened or scanned.
http://www.technibble.com/test-antivirus-programs-with-the-eicar-test-file/
;)

Avax_7
17-01-12, 01:34
Προς αποφυγη παρεξηγησεων, να θυμισω οτι η δουλεια του EICAR Standard Anti-Virus Test File ειναι

και οχι μετρο για να κρινεις την επιδοση του Χ antivirus σε σχεση με το Ζ antivirus .

;)

Διαφωνώ (εν μέρει). Αν το X antivirus λειτουργεί/περνάει το εν λόγω τέστ, ενώ το Y antivirus όχι, τότε (σε έναν βαθμό) αυτό είναι ένα μέτρο σύγκρισης -βέβαια, όχι το μοναδικό και όχι απόλυτο. ;)

Για να γίνω πιο σαφής: έστω ότι το Χ περνάει το τέστ ενώ το Υ όχι αρχικά, αλλά μετά από κάποιες ρυθμίσεις. Αυτό, τότε, δείχνει κάτι π.χ., για την ετοιμότητα και την απλότητα του ενός σε σχέση με το άλλο. Αν, πάλι, το Υ δεν το περνάει ούτε μετά από ρυθμίσεις, τότε ακόμη χειρότερα ... :p

redbull790
17-01-12, 02:22
Διαφωνώ (εν μέρει). Αν το X antivirus λειτουργεί/περνάει το εν λόγω τέστ, ενώ το Y antivirus όχι, τότε (σε έναν βαθμό) αυτό είναι ένα μέτρο σύγκρισης -βέβαια, όχι το μοναδικό και όχι απόλυτο. ;)

Για να γίνω πιο σαφής: έστω ότι το Χ περνάει το τέστ ενώ το Υ όχι αρχικά, αλλά μετά από κάποιες ρυθμίσεις. Αυτό, τότε, δείχνει κάτι π.χ., για την ετοιμότητα και την απλότητα του ενός σε σχέση με το άλλο. Αν, πάλι, το Υ δεν το περνάει ούτε μετά από ρυθμίσεις, τότε ακόμη χειρότερα ... :p

μα δεν περναει το αρχειο αλλα το διαγραφει επιτοπου..αυτο σου εξηγησα και πριν!η ιδια διαδικασια ειναι και στα δυο antivirus....δε διαφερει σε κατι -->το ιδιο πραγμα κανουν!!

opener
17-01-12, 10:54
Διαφωνώ (εν μέρει). Αν το X antivirus λειτουργεί/περνάει το εν λόγω τέστ, ενώ το Y antivirus όχι, τότε (σε έναν βαθμό) αυτό είναι ένα μέτρο σύγκρισης -βέβαια, όχι το μοναδικό και όχι απόλυτο ;)

Για να γίνω πιο σαφής: έστω ότι το Χ περνάει το τέστ ενώ το Υ όχι αρχικά, αλλά μετά από κάποιες ρυθμίσεις. Αυτό, τότε, δείχνει κάτι π.χ., για την ετοιμότητα και την απλότητα του ενός σε σχέση με το άλλο. Αν, πάλι, το Υ δεν το περνάει ούτε μετά από ρυθμίσεις, τότε ακόμη χειρότερα ... :p
Δικαιωμα σου ειναι.

Ο καθενας μας μπορει να πιστευει οτι θελει, εγω σου λεω πως οχι δεν στεκει αυτο που λες..
Και πιο ειναι το επιχειρημα μου για να στο λεω αυτο; =>
Ο EICAR Standard Anti-Virus Test File δεν ειναι το αγιο δισκοποτηρο και δεν υπαρχει νομος που να λεει πως ολες οι εταιρειες πρεπει να τον αποδεχονται.
Πιστευω πως το παρακατω ειναι κατανοητο και δεν χρειαζεται αλλη επεξηγηση......

What Eicar Wont Do
First of all, lets clear up the fact that the Eicar test file will not test how comprehensive an antivirus product is with detecting viruses because most mainstream products have detection by default.
Any antivirus software that doesn’t detect it doesn’t acknowledge the standard and wont detect it as a virus because as I mentioned earlier, it contains no virus code.


καθως επισης και τα υπολοιπα αποσπασματα των 3 αρθρων που παραθεσα προηγουμενως.

Avax_7
17-01-12, 20:01
μα δεν περναει το αρχειο αλλα το διαγραφει επιτοπου..αυτο σου εξηγησα και πριν!η ιδια διαδικασια ειναι και στα δυο antivirus....δε διαφερει σε κατι -->το ιδιο πραγμα κανουν!!

Το ζήτημα, νομίζω, είναι απλό: στην εν λόγω σελίδα, υπάρχουν διάφοροι τύποι αρχείων (.exe, .com, .txt κ.λπ.).
Συμπεριφορά Panda Cloud Antivirus: Μόλις κατέβασα (και με άφησε να το κάνω), στο desktop, το .exe, σχεδόν αμέσως, το έβαλε το trash bin του. Δεν συνέβη το ίδιο με το .txt αρχείο όμως!

Συμπεριφορά Avast! Antivirus: ΔΕΝ με άφησε ΚΑΝ να κάνω download -και αυτό ίσχυσε σε ΟΛΑ τα αρχεία.

Νομίζω ότι είμαι σαφής...


Δικαιωμα σου ειναι.

Ο καθενας μας μπορει να πιστευει οτι θελει, εγω σου λεω πως οχι δεν στεκει αυτο που λες..
Και πιο ειναι το επιχειρημα μου για να στο λεω αυτο; =>
Ο EICAR Standard Anti-Virus Test File δεν ειναι το αγιο δισκοποτηρο και δεν υπαρχει νομος που να λεει πως ολες οι εταιρειες πρεπει να τον αποδεχονται.
Πιστευω πως το παρακατω ειναι κατανοητο και δεν χρειαζεται αλλη επεξηγηση......


καθως επισης και τα υπολοιπα αποσπασματα των 3 αρθρων που παραθεσα προηγουμενως.

Ξέρω ότι είναι δικαιώμα μου -ευχαριστώ όμως για την ενημέρωση. Σέβομαι απολύτως ανθρώπους (μέχρι να το ακυρώσουν με την συμπεριφορά τους) που, όπως εσύ, ασχολούνται (είτε επαγγελματικά είτε από χόμπυ) με ένα γνωστικό πεδίο. Από την άλλη μεριά, και πέρα από την πλάκα, καλό θα ήταν να κρατάμε και κάποιες αποστάσεις. Παραπάνω αναφέρω τί συνέβη με το ένα πρόγραμμα και τί με το άλλο και (όπως έγραψα και σε άλλες απαντήσεις λίγο πιο πάνω) η ανταπόκριση και η συμπεριφορά 2 προγραμμάτων στις ίδιες συνθήκες είναι για μένα ένα μέτρο συγκρίσεως (καλής) λειτουργίας. Επίσης, τόνισα ότι, αυτό το μέτρο δεν είναι απόλυτο και δεν είναι το μοναδικό. Είναι όμως, λογική απόρροια και πιστεύω ότι δεν μπορείς να λες ότι δεν στέκει (ούτε έρχεται σε αντίθεση με τα παρατιθέμενα κείμενα που λένε π.χ. ότι δεν αναγνωρίζεται από όλες τις εταιρίες). ΑΝ υποστήριζα το αντίθετο, τότε ναι...θα είχες έρεισμα να μιλάς για λανθασμένες απόψεις και "δισκοπότηρα". Όμως, ήμουν σαφής στην διατύπωση και μετριοπαθής στο περιεχόμενο.

redbull790
17-01-12, 22:18
Το ζήτημα, νομίζω, είναι απλό: στην εν λόγω σελίδα, υπάρχουν διάφοροι τύποι αρχείων (.exe, .com, .txt κ.λπ.).
Συμπεριφορά Panda Cloud Antivirus: Μόλις κατέβασα (και με άφησε να το κάνω), στο desktop, το .exe, σχεδόν αμέσως, το έβαλε το trash bin του. Δεν συνέβη το ίδιο με το .txt αρχείο όμως!

Συμπεριφορά Avast! Antivirus: ΔΕΝ με άφησε ΚΑΝ να κάνω download -και αυτό ίσχυσε σε ΟΛΑ τα αρχεία.

Νομίζω ότι είμαι σαφής...

ναι φιλε μου,καταλαβα τι λες κ εγω σου ξαναλεω οτι:
1)τα αρχεια .txt δεν αποτελουν κινδυνο..αλλα κ παλι αν κανεις on-demand scan στο αρχειο .txt θα το ανιχνευσει ως ιο...
2)τα συμπιεσμενα αρχεια επισης δεν αποτελουν κινδυνο μεχρι να τα αποσυμπιεσεις που εκει αμεσως το antivirus το ανιχνευει ως απειλη..
Αυτα παντα συμφωνα με την επισημη απαντηση της Panda (κι οχι απ' το μυαλο μου)!;)

..απο 'κει και περα θα συμφωνησω με το φιλο opener οτι το eicar.com δεν μπορει να αποτελεσει κριτηριο συγκρισης μεταξυ 2 χ και ψ antivirus!

opener
17-01-12, 23:08
ναι φιλε μου,καταλαβα τι λες κ εγω σου ξαναλεω οτι:
1)τα αρχεια .txt δεν αποτελουν κινδυνο..αλλα κ παλι αν κανεις on-demand scan στο αρχειο .txt θα το ανιχνευσει ως ιο...
2)τα συμπιεσμενα αρχεια επισης δεν αποτελουν κινδυνο μεχρι να τα αποσυμπιεσεις που εκει αμεσως το antivirus το ανιχνευει ως απειλη..
Αυτα παντα συμφωνα με την επισημη απαντηση της Panda (κι οχι απ' το μυαλο μου)!;)

..απο 'κει και περα θα συμφωνησω με το φιλο opener οτι το eicar.com δεν μπορει να αποτελεσει κριτηριο συγκρισης μεταξυ 2 χ και ψ antivirus!
+1

Και οχι μονο τα παραπανω, αλλα και το παρακατω =

Any antivirus software that doesn’t detect it doesn’t acknowledge the standard and wont detect it as a virus because as I mentioned earlier, it contains no virus code.
Δηλαδη οτι EICAR Test File δεν αποτελει διεθνες standard και οι εταιρειες antivirus δεν ειναι υποχρεωμενες να τον αποδεχονται (και να τον ανιχνευουν) ως τετοιο.

Avax_7
18-01-12, 00:07
OK... Κάπου εδώ μπαίνουμε στην ζώνη του Λυκόφωτος :)

biggeo65
18-01-12, 01:44
To ΕICAR δεν είναι παγκόσμιο στανταρ, στην ουσία δεν είναι ιός.

Αλλά είναι ένας εύκολος απλός τρόπος για τον απλό χρήστη να δει αν το antivirus
του όντως λειτουργεί.

Κι εδώ θα συμφωνήσω με τον Αvax_7 που είπε ότι

Αν το X antivirus λειτουργεί/περνάει το εν λόγω τέστ, ενώ το Y antivirus όχι, τότε (σε έναν βαθμό) αυτό είναι ένα μέτρο σύγκρισης -βέβαια, όχι το μοναδικό και όχι απόλυτο.

Γιατί είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος για να ξέρει ο απλός χρήστης αν το Antivirus δουλεύει.

Δεν αποτελεί βέβαια το μοναδικό μέτρο σύγκρισης.

Αλλά για έναν που δεν ξέρει από: εύρος ανίχνευσης trojans /ιών, πόρους συστήματος, ταχύτητα σάρωσης κλπ. το EICAR αποτελεί έναν ασφαλή τρόπο για να δεί ότι το antivirus που βάζει λειτουργεί,
και ίσως να έχει μόνο αυτό ως μέτρο σύγκρισης.

vourkaribeach
18-01-12, 12:45
Έχω το Avira free 2012 με web protection (ask toolbar ) επειδή χρησιμοποιηω Opera σαν βασικό browser πού δεν δέχεται toolbars η web προστασία λειτουργεί?? Ευχαριστώ!!

opener
18-01-12, 13:03
Έχω το Avira free 2012 με web protection (ask toolbar ) επειδή χρησιμοποιηω Opera σαν βασικό browser πού δεν δέχεται toolbars η web προστασία λειτουργεί?? Ευχαριστώ!!
Πιστευω πως ναι.
Για σιγουρια, τεσταρισε την λειτουργια η μη του Web Protection, εδω=

Web Protection Test Page: Category/categories:Phishing URLs http://www.avira.com/de/support/phishing-test.html

Web Protection Test Page = Category/categories:Malware
http://www.avira.com/de/support/malware-test.html

(αν θες, πες μας το αποτελεσμα)
------------------------------
http://www.avira.com/files/support/FAQ_KB/EN/Avira_AntiVir_WebGuard_HowTo_en.pdf

vourkaribeach
18-01-12, 13:19
Λειτουργεί και στα 2 τεστ !!

Avax_7
18-01-12, 22:22
Εμένα, όχι :(

vasileios13
21-01-12, 19:06
Malwarebytes Anti-Malware 1.60.1 Beta Test (http://forums.malwarebytes.org/index.php?showtopic=104955)

Issues fixed in this build:

• Fixed issue resulting in freezes in certain third-party security products on Windows XP.
• Fixed issue where ignore list was not reloaded after a database update.
• Fixed issue where certain malformed ignore list data would result in a mbamcore.dll crash.
• Fixed issue where desktop icon was not created on certain upgrade installations.
• Fixed issues with Dutch, Belarusian, and Korean language files.
• Added Greek language file.

opener
22-01-12, 09:26
ΑV-Test.org, νεο τεστ =


17th January 2012. 23 of the latest new anti-virus products for home users have now been put to the test by the independent experts in the AV-TEST laboratory. The conclusion: 22 of these products impressed the testers in the categories of Protection, Repair and Usability and were therefore awarded the AV-TEST Certificate. 1 product failed to meet the required criteria when used with Windows 7.

ΑV-Test.org, test report / Nov-Dec 2011
23 home user and 8 corporate products - Windows 7

http://www.av-test.org/en/tests/test-reports/novdec-2011/



Jan 17, 2012
German antivirus research lab AV-Test.org tested almost two dozen consumer-side security products under Windows 7, rating each for cleanup of existing malware infestations, protection against new attacks, and overall usability. Quite a few of the products improved their scores over the last Windows 7 test several months ago, some of them substantially.

First, though, let's look at the handful whose scores went down. avast! and CA/Total Defense each dropped a half-point, but it made no difference to their certification; avast! still passes, Total Defense still fails. Bitdefender dropped a full point, but at 15.5 points it's still doing fine. Even though its current score is down by two points, Panda easily beat the 11-point cutoff for certification.

Kaspersky is the new leader, with 17 points. That's 1.5 points better than it scored in the last Windows 7 test, and just one point short of the 18-point maximum.

K7, McAfee, Norman, PC Tools and Webroot all failed certification in the previous test and passed this time around—a cause for celebration. K7 in particular jumped 4.5 points.

Webroot is a special case. A few months ago Webroot released a completely new product line based on technology acquired from Prevx. The previous test used the old product Webroot Internet Security Complete 2011. The current test evaluated Webroot Internet Security Complete 2011, a completely different product that would have scored even better had it not exhibited an unusual number of false positives (detection of a valid program as malware). Webroot also inexplicably dropped from 98 percent blocking of zero-day threats in November to 52 percent in December. Working out kinks in new code?

Commercial Security Products
The current test also evaluated eight high-end commercial security products. I don't review security tools at the Enterprise level, but as the following chart shows, the results are interesting.

A product can score up to six points apiece for protection, repair, and usability, with a total of 11 points necessary for certification. All of the tested commercial products achieved certification. Kaspersky Endpoint Security 8.1 almost reached a perfect score of 18 points. Microsoft Forefront Endpoint Protection 2010 reached certification despite the fact that it scored just 2.0 points for protection.

If you'd like to dig in and find out just why Microsoft did poorly, or how Kaspersky managed that near-perfect score, first check the full report at the AV-Test website. Then simply click on the name of the product that interests you for a detailed summary.

http://securitywatch.pcmag.com/security-software/292980-many-vendors-improve-in-latest-av-test-report


AV-Test releases latest results

....Norman's Security Suite and Microsoft Security Essentials also scored 12, with their biggest issues in the detection and protection section..
....
More good testing news for Kaspersky Lab came last week, when it was awarded 'Product of the Year' by AV-Comparatives. Also singled out for honours were Avira, BitDefender, ESET and F-Secure, all of which were labelled 'Top Rated'. The full 2011 in review report can be found on the AV-Comparatives website here.

http://www.virusbtn.com/news/2012/01_18.xml

--------------------------------

Microsoft: Security Essentials

Protection Score: 2.0/6.0
Total Score: 12/18 (11 points necessary for certification)
http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/test-reports/?tx_avtestreports_pi1%5Breport_no%5D=114821
:rofl:
Με Protection Score 2/6, δεν υπαρχει αλλο, το επομενο χειροτερο ειναι το Norman: Security Suite Pro 9.0 με 3/6 ...... :lol:

vasileios13
22-01-12, 13:24
Τελικά βλέπω ότι ήταν σωστή η κίνηση μου να πάω σε F-Secure: AV 2012.........:ork

EvilHawk
22-01-12, 13:45
Με Protection Score 2/6, δεν υπαρχει αλλο, το επομενο χειροτερο ειναι το Norman: Security Suite Pro 9.0 με 3/6 ...... :lol:

Βολεύει την biased λογική σου και το fud όταν διαβάζεις επιφανειακά και διαγώνια τα αποτελέσματα ... :whistle:

Όποιος θέλει πραγματικά να αξιολογήσει τα προγράμματα και να καταλάβει ποιο πρόγραμμα του ταιριάζει ας ακολουθήσει την προτροπή του άρθρου:


If you'd like to dig in and find out just why Microsoft did poorly, or how Kaspersky managed that near-perfect score, first check the full report at the AV-Test website. Then simply click on the name of the product that interests you for a detailed summary. (http://www.av-test.org/en/tests/test-reports/novdec-2011/)

opener
22-01-12, 14:11
Βολεύει την biased λογική σου και το fud όταν διαβάζεις επιφανειακά και διαγώνια τα αποτελέσματα ... :whistle:

Όποιος θέλει πραγματικά να αξιολογήσει τα προγράμματα και να καταλάβει ποιο πρόγραμμα του ταιριάζει ας ακολουθήσει την προτροπή του άρθρου:

Το ποιος διαβαζει διαγωνια, στο επιστρεφω.
Οσον αφορα τα υπολοιπα, τσαμπα ο κοπος σου, τα εχω ηδη παραθεσει
=

ΧΧΧΧΧΧ

ΑV-Test.org, test report / Nov-Dec 2011
23 home user and 8 corporate products - Windows 7
http://www.av-test.org/en/tests/test-reports/novdec-2011/
ΧΧΧΧΧΧ



Microsoft: Security Essentials

Protection Score: 2.0/6.0
Total Score: 12/18 (11 points necessary for certification)
http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/test-reports/?tx_avtestreports_pi1%5Breport_no%5D=114821

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4522447&postcount=4831

και τα εχω διαβασει ........

Ας δουμε λοιπον τι γραφει για το MSE ατην κατηγορια Protection που εχει και μεγαλυτερη σημασια απο τις κατηγοριες Repair και Usability =


Microsoft: Security Essentials, Version Tested:2.1

Protection

Protection against malware infections
(such as viruses, worms or Trojan horses)

Protection against 0-day malware attacks, inclusive of web and e-mail threats (Real-World Testing)
Samples used: 92
Industry average: 95%
MSE Nov= 90% / Dec= 80%
-----------
Detection of a representative set of malware discovered in the last 2-3 months (AV-Test reference set)
Samples used: 216,640
Industry average: 97%
MSE Nov= 95% / Dec= 92%
-----------
Detection of widespread and prevalent malware (according to AV-TEST data)
Samples used: 5,000
Industry average: 100%
MSE Nov= 100% / Dec= 100%
-----------
Protection Score: 2.0/6.0

http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/test-reports/?tx_avtestreports_pi1%5Breport_no%5D=114821
Industry average.......... ;)
επιφανειακά και διαγώνια......

redbull790
22-01-12, 14:36
Τελικά βλέπω ότι ήταν σωστή η κίνηση μου να πάω σε F-Secure: AV 2012.........:ork

σωστος...κι εγω μεχρι τωρα αψογα με Panda Cloud!:music:

EvilHawk
22-01-12, 14:47
και τα εχω διαβασει ........

Ας δουμε λοιπον τι γραφει για το MSE ατην κατηγορια Protection που εχει και μεγαλυτερη σημασια απο τις κατηγοριες Repair και Usability =


Industry average.......... ;)

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν αρκεί να τα διαβάσεις, πρέπει να κατανοείς τι διαβάζεις ... :whistle:

opener
22-01-12, 14:50
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν αρκεί να τα διαβάσεις, πρέπει να κατανοείς τι διαβάζεις ... :whistle:
Διαφωτισε με.
------------------


Σε ποια θεση ειναι το Microsoft Security Essentials?
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4507864&postcount=4788

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4508766&postcount=4790

sonic
22-01-12, 14:52
Διαφωτισε με.

Σαν τους Αμερικάνους που κυνηγάνε (και καλά) την Αλ Καϊντα κάνεις.

biggeo65
22-01-12, 19:18
ΑV-Test.org, νεο τεστ =
:rofl:
Με Protection Score 2/6, δεν υπαρχει αλλο, το επομενο χειροτερο ειναι το Norman: Security Suite Pro 9.0 με 3/6 ...... :lol:

Επειδή όπως γράφτηκε πρέπει να κατανοούμε αυτά που διαβάζουμε, και να μην γράφουμε μόνο για να γράφουμε, να σημειώσω κάποια πράγματα που βλέπω από εδώ (http://www.av-test.org/no_cache/en/tests/test-reports/test-reports/?tx_avtestreports_pi1%5Breport_no%5D=114821)

Α) Protection against 0-day malware attacks, (απειλές που εκμεταλεύονται αδυναμίες του συστήματος)

To χαμηλό σκορ οφείλεται στο ότι το MSE δεν έχει ούτε Firewall ούτε anti-phising , ούτε anti-spyware προστασία, οπότε λογικό να μην έχει υψηλή προστασία έναντι αυτών των απειλών. Όλα τα υπόλοιπα ήταν Security suites

B) malware discovered in the last 2-3 months
Aφορά απειλές που ανακαλύφθηκαν τους τελευταίους 2-3 μήνες.

Κι εδώ λογικό να έχει χαμηλότερο score από τον ανταγωνισμό
μια που μέσα στις απειλές υπάρχουν και spyware, και phising-malware, κι άλλες online απειλές, που δεν τις ανιχνεύει.

Κι ενώ γελάς και χτυπιέσαι ,επειδή έχεις μάθει να διαβάζεις διαγώνια και να περνάς αυτά που πιστεύεις ότι είναι σωστά,
ξέχασες να αναφέρεις¨

Α) Το υψηλο ποσοστό ανίχνευσης των ιων που βρίσκονται σε έναν υπολογιστή .MSE 100% - REST 97%

Με απλά Ελληνικά, αν σε έναν υπολογιστη υπάρχουν 100 ιοι,rootkit κλπ. το MSE θα τα βρεί όλα, από τα υπόλοιπα θα ξεφύγουν τρία που θα συνεχίσουν να μολύνουν το σύστημα.

Β) To υψηλό ποσοστό καθαρισμού
ΜSE 89% - REST 87%

Γ) Απομάκρυνση επιπλέον malware και αποκατάσταση των κρίσιμων αρχείων του συστήματος

MSE 76% - REST 61%
Πράγμα που σε απλά Ελληνικά πάλι σημαίνει ότι:
Με το MSE θα διορθώσεις 76 από τα 100 κατεστραμένα αρχεία συστήματος, με τα υπόλοιπα θα διορθώσεις μόλις 61

Γι αυτό πριν αρχίσεις να γελάς και να βγάζεις συμπεράσματα, καλό είναι να μελετάς αυτά που κάνεις copy&paste.

Κι όπως έχω ξαναγράψει ο κάθε χρήστης αξιολογεί κι επιλέγει μόνος του με βάση το σύστημα του και την χρήση που κάνει τι του ταιριάζει καλύτερα.

Αυτός και μόνο ξέρει τι τον προστατεύει καλύτερα.
Και ούτε πρόκειται να βρεθεί αντιμέτωπος με 216640 απειλές
ταυτόχρονα.

opener
22-01-12, 21:55
Μολις κυκλοφορησαν (στο adslgr) οι παρακατω Security suites

Avast: Free AntiVirus 6.0
AVG: Anti-Virus Free Edition 2012
Panda: Cloud Antivirus Free Edition 1.5.1
http://www.av-test.org/en/tests/test-reports/novdec-2011/

biggeo65
22-01-12, 22:31
Όταν λέω να κατανοούμε αυτά που διαβάζουμε στα τεστ το εννοώ.
Αντιγράφω από το AV-Test

The most important category where the protective effect of products is concerned is the test against current online threats (protection against zero-day malware attacks from the Internet, inclusive of web and e-mail threats (Real-World Testing))

Η πιο σημαντική κατηγορία είναι τα τεστ σε υπάρχουσες online απειλές.
Τοσο το AVG-FREE, το AVIRA-Free και το PANDA Cloud, παρέχουν web protection το MSE δεν παρέχει.

Γι αυτό και το χαμηλό σκορ. Επειδή μεγαλύτερη βάση δίνεται σε αυτό το τεστ.
Ισως τώρα αντιληφθείς τι σημαινει κατανοώ ένα τεστ.

redbull790
23-01-12, 00:48
αποψη μου ειναι οτι το mse ειναι ενα καλο antivirus, αλλα οπως εχω ξαναπει δε νομιζω ολα τα τεστ να συνομωτουν εναντιον του......ειναι αξιολογο αλλα δεν ειναι στα καλυτερα....ομως ο καθενας επιλεγει ο,τι θελει αναλογα με τις αναγκες του!!
επισης θα ηθελα να εκφρασω μια απορια! αφου δεν ειναι security(σουϊτα) γιατι λεγεται τοτε ετσι και δε λεγεται anti-trojan ή ad-ware ή κατι αλλο???:hmm:

biggeo65
23-01-12, 00:51
security σημαίνει ασφάλεια. Suite είναι η σουϊτα.

redbull790
23-01-12, 01:09
security σημαίνει ασφάλεια. Suite είναι η σουϊτα.

ναι προφανως...απλα το λεω γιατι συνηθως οι σουϊτες γραφουν τη λεξη security! (π.χ. Kaspersky Internet Security,Panda Intenet Security,G-Data Internet Security κ.ο.κ.)

biggeo65
23-01-12, 01:24
Όλα αυτά έχουν κι ένα suite από πίσω.
Το Μicrosoft Security Essentials Βασική ασφάλεια Μicrosoft
Essentials σημαίνει βασικός ,πρωταρχικός

redbull790
23-01-12, 01:35
παντως συμφωνα με τα λεγομενα τους ειναι και anti-spyware!!

There are a host of nasty intruders on the Internet including viruses, trojans, worms and spyware. Microsoft Security Essentials offers award-winning protection against these intruders without getting in your way.

http://windows.microsoft.com/en-GB/windows/products/security-essentials/product-information

vasileios13
23-01-12, 02:37
σωστος...κι εγω μεχρι τωρα αψογα με Panda Cloud!:music:

Πότε σου τελειώνει...???

redbull790
23-01-12, 02:44
Πότε σου τελειώνει...???

Ιουνιο τελειωνει και μετα ψαξιμο...(?)

opener
23-01-12, 08:42
αποψη μου ειναι οτι το mse ειναι ενα καλο antivirus, αλλα οπως εχω ξαναπει δε νομιζω ολα τα τεστ να συνομωτουν εναντιον του......ειναι αξιολογο αλλα δεν ειναι στα καλυτερα....ομως ο καθενας επιλεγει ο,τι θελει αναλογα με τις αναγκες του!!
επισης θα ηθελα να εκφρασω μια απορια! αφου δεν ειναι security(σουϊτα) γιατι λεγεται τοτε ετσι και δε λεγεται anti-trojan ή ad-ware ή κατι αλλο???:hmm:
Ελα ντε.....
Ολα ειναι πληρωμενα για να γραφουν εναντιον του........
-----------------------------------
Σε τουτο το τεχνολογικο φορουμ μαθαινω ολο και περισσοτερα.....

Πρωτα πως τα απλα antivirus βαφτιστηκαν Security suites.
Κατοπιν πως ξεβαφτιστηκαν παλι, ομως τα (ξεβαφτισμενα πια) antivirus ειναι καλυτερα αλλων διοτι εχουν και web protection.

Το

ασπρη γατα, μαυρη γατα, αρκει να πιανει ποντικια
δεν ειναι κατανοητο για ορισμενους που οχι μονο δεν βλεπουν τα ποσα ποντικια πιανει η καθε μια,
αλλα σου λενε και απο πανω
"ναι η αλλα η Χ γατα ειναι ταχυτερη (και γι' αυτο πιανει περισσοτερα) γιατι διαθετει και καρουλια, ενω η Ψ οχι"
λες και αυτο που εχει σημασια ειναι ο εξοπλισμος της και οχι οι επιδοσεις της.

vasileios13
23-01-12, 11:16
Ιουνιο τελειωνει και μετα ψαξιμο...(?)

Θα τα πούμε τότε..........:hippy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.