PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

tas1948
09-07-07, 21:18
Εχω δοκιμάσει όλα σχεδόν τά προγράμματα προστασίας πού υπάρχουν.
Σήμερα ανακάλυψα ένα νέο κόλπο κακόβουλων, πού δυστυχώς όλα τά προγράμματα
δέν τό Ανίχνευσαν, εκτός από τό NOD32 Vista Version. Aφορά ένα mail πού καί καλά
σάς ειδοποιεί ότι έχετε κάποιον ιό τύπου WORM πού μέχρι τώρα κανείς κατασκευαστής
software δέν έχει δημοσιεύσει ένα patch γι' αυτό τό είδος τού ιού. Καί άν δέν
κατεβάσετε τό patch θά σάς απαγορευθεί ή είσοδος σέ συγκεκριμμένα sites μέ μπλοκάρισμα
τής ip σας. Ετσι καί κάνετε τό λάθος καί τό κατεβάσετε καταστραφήκατε. ΠΡΟΣΟΧΗ

sdikr
09-07-07, 21:53
Εχω δοκιμάσει όλα σχεδόν τά προγράμματα προστασίας πού υπάρχουν.
Σήμερα ανακάλυψα ένα νέο κόλπο κακόβουλων, πού δυστυχώς όλα τά προγράμματα
δέν τό Ανίχνευσαν, εκτός από τό NOD32 Vista Version. Aφορά ένα mail πού καί καλά
σάς ειδοποιεί ότι έχετε κάποιον ιό τύπου WORM πού μέχρι τώρα κανείς κατασκευαστής
software δέν έχει δημοσιεύσει ένα patch γι' αυτό τό είδος τού ιού. Καί άν δέν
κατεβάσετε τό patch θά σάς απαγορευθεί ή είσοδος σέ συγκεκριμμένα sites μέ μπλοκάρισμα
τής ip σας. Ετσι καί κάνετε τό λάθος καί τό κατεβάσετε καταστραφήκατε. ΠΡΟΣΟΧΗ

Δεν υπάρχει antivirus που να καλύψει την κακή χρήση απο τον χρήστη ;)

melon_meragon
09-07-07, 21:54
παντος για μενα το NOD32 δουλευει αψογα!!!

vrakts
09-07-07, 22:34
NOD32 χρησιμοποιώ και εγώ ... πολύ καλό είναι. Και AVAST και NORTON και McAfee που δοκίμαζα αα περιόδους ... με το NOD έχω μείνει περισότερο ευχαριστημένος.

stefkon
09-07-07, 22:34
Εχω δοκιμάσει όλα σχεδόν τά προγράμματα προστασίας πού υπάρχουν.
Σήμερα ανακάλυψα ένα νέο κόλπο κακόβουλων, πού δυστυχώς όλα τά προγράμματα
δέν τό Ανίχνευσαν, εκτός από τό NOD32 Vista Version. Aφορά ένα mail πού καί καλά
σάς ειδοποιεί ότι έχετε κάποιον ιό τύπου WORM πού μέχρι τώρα κανείς κατασκευαστής
software δέν έχει δημοσιεύσει ένα patch γι' αυτό τό είδος τού ιού. Καί άν δέν
κατεβάσετε τό patch θά σάς απαγορευθεί ή είσοδος σέ συγκεκριμμένα sites μέ μπλοκάρισμα
τής ip σας. Ετσι καί κάνετε τό λάθος καί τό κατεβάσετε καταστραφήκατε. ΠΡΟΣΟΧΗ

Βάλε ότι θέλεις.
Ο καθένας έχει την δικια του άποψη.




Δεν υπάρχει antivirus που να καλύψει την κακή χρήση απο τον χρήστη ;)


Ουτε firewall επίσης. ;)

Thanasis159
09-07-07, 23:16
Κανένα ANTIVIRUS δεν είναι απόλυτα αξιόπιστο...Αν προσέχεις τι κάνεις στο ίντερνετ όλα τα προγράμματα την κάνουν μια χαρά την δουλειά τους...Πάντως και εγώ το nod χρησιμοποιώ...

deniSun
11-07-07, 08:49
Βάλε ότι θέλεις.
Ο καθένας έχει την δικια του άποψη.



Δεν υπάρχει antivirus που να καλύψει την κακή χρήση απο τον χρήστη ;)


Κανένα ANTIVIRUS δεν είναι απόλυτα αξιόπιστο...Αν προσέχεις τι κάνεις στο ίντερνετ όλα τα προγράμματα την κάνουν μια χαρά την δουλειά τους...Πάντως και εγώ το nod χρησιμοποιώ...

συμφωνώ με όλα τα παραπάνω :oneup:

manicx
11-07-07, 10:12
Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, χρειάζεσαι ένα καλό antivirus και πολύ προσοχή στο τι κάνεις. 2 πολύ καλά antivirus είναι το Kapersky και το NOD32. Βέβαια, μην περιμένεις να σταματήσουν τα πάντα αν το pc δέχεται 'επίθεση' από όλα τα μέτωπα...

netlag
11-07-07, 10:13
υπαρχουν 1.000.000 threads σχετικα με το ποιο ειναι το καλυτερο antivirus. Νομιζω ειναι αρκετα.

magus32
11-07-07, 10:13
NOD 32 και firewall Zone Alarm Pro 7.5

ghbgr
11-07-07, 10:43
NOD 32 και firewall Zone Alarm Pro 7.5
χρησιμοποιώ και εγώ τα ίδια :oneup:
στην αρχή είχα κάποια προβλήματα .. απλα απενεργοποίησα το AV στο zone alarm και όλα οκ ..

Lazy Dog
11-07-07, 11:12
Αφού δοκιμάσεις πολλά, στο τέλος θα καταλήξεις σε NOD32;)

vjkostas
11-07-07, 12:13
Nod32 και Kaspersky είναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν.

DaRk
11-07-07, 15:35
Nod32 και Kaspersky είναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν.
Σε αυτά τα δύο θα προσθέσω και το antivir. Στο τέλος ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει καλύτερα στο σύστημά του. Και να θυμάσαι ένα antivirus από μόνο του δεν φτάνει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

lowbap
12-07-07, 15:15
εγω χρησιμοποιω to avast και δεν εχω καποιο προβλημα...

Βεβαια ο καθενας θα πει την δικια του αποψγη για το antivirus που χρησιμοποιει...

ardi21
12-07-07, 15:36
Φιλε tas1948 κανε ενα search πρωτα.

Το ερωτημα σου εχει αναλυθει παρα πολλες φορες σε αλλα νηματα;)

xenofon
17-07-07, 12:45
Αν θελεις δες εδω για να καταλαβεις περιπου τα επιπεδα του καθενος www.av-comperatives.org
Εγω χρησιμοποιω εδω και μηνες το Kaspersky Internet Security και με οσα και να εχω κανει scan κατα καιρους δεν ειχαν βρει το παραμικρο!
Υπαρχει ενα γερμανικο που λεγεται G-Data Security τι γνωμη εχετε για αυτο παιδια; Αυτο παντα σε οσα τεστ εχουν γινει βγαινει πρωτο με ποσοστο πανω απο 99% αλλα δεν εχω ακουσει πολλους να το αναφερουν μεσα στα καλυτερα!Αν ξερει καποιος κατι μπορει να μου πει τι γνωμη του για το συγκεκριμενο;:)

ardi21
17-07-07, 13:01
Αν θελεις να καταλαβεις ακριβως τα επιπεδα του καθενος πας εδω www.virus.gr (προς το παρον ειναι εκτος λογω εργασιων) και οχι σε μεγαλα ξενα site αμφιβολου αξιοπιστιας που μαγειρευουν τα αποτελεσματα.

Isovitisgr
17-07-07, 14:27
Kaspersky δαγκωτό! Χρησιμοποιώ την έκδοση 6 εδώ και πολυυυυυύ καιρό και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Και είναι και ελαφρύ! Μακριά από Norton!

Απ'ότι ξέρω μάλιστα έχει βγει και έκδοση 7 για το Kaspersky

kostast1
17-07-07, 22:53
Για σας ειμαι νεο μελος και αυτο ειναι το πρωτο μου post .
NOD32 χρησιμοποιώ και εγώ και ειναι πολυ καλό ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

rover
17-07-07, 23:09
McAfee παιδια,λιγο βαρυ αλλα σιγουρο.

chrismasgr
08-09-07, 22:28
Και εγώ είμαι ανάμεσα στο nod 32 και στο kaspersky όχι το internet security. To nod32 το θεωρώ καλλίτερο .Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχει ωραίο interface σε σχέση με το kaspersky. Τι μου προτείνετε από τα δύο να αγοράσω;

Thanasis159
08-09-07, 23:00
Nod32 σίγουρα!

Gus
09-09-07, 11:39
Εγώ χρησιμοποιώ το Kaspersky Internet security 6 και είναι καταπληκτικό...Πάντως έχω ακούσει από άτομα δικά μου που χρησιμοποιούν το NOD 32 τα καλύτερα!Άσε που έχει και συνδρομή 2 χρόνια και όχι 1 που έχει το Kaspersky....Οπωσδήποτε όμως ένα από τα δύο.(Πάντως θα πάρω laptop τώρα για την σχολή και σίγουρα θα του βάλω Kaspersky)

chrismasgr
09-09-07, 12:42
Ναι, ρε παιδιά αλλά εκτός από το κακό interface που προείπα δεν έχει τιμή για πολλαπλή άδεια. Θέλω να πω ότι εγώ θέλω να αγοράσω άδεια για 3 pc .Όμως η eset σε παραμπέπτει σε μαγαζί της Ελλάδας. Ενώ η Kaspersky στις 3 άδειες που ζητάω μου τις δίνει σχεδόν τσάμπα (γύρω στα 20 ευρώ/άδεια για 2 χρόνια) .Και μετά 30% έκπτωση.Και το λέω αυτό παρόλο που κάποτε το nod32 με έσωσε από format.

marsupilami
09-09-07, 13:54
Κ εγω παιδες οπως αρκετοι αλλοι εχω δοκιμασει αρκετα antivirus.Ψηλα στη λιστα μου ειναι ο Kaspersky (φοβερος ο ρωσος).Χαμηλα στη λιστα μου ειναι ο Νορτον κ ο Mcafee.Εχω ακουσει βεβαια κ για NOD32 πολυ καλα λογια αλλα δεν τον εχω δοκιμασει κ ετσι στο καινουριο laptop μου θα βαλω Kaspersky που τον θεωρω εγγυηση.
Τωρα για firewall εχω δοκιμασει zone alarm σε διαφορες εκδοσεις στις οποιες καποιες αρκετα αξιοπιστες κ καποιες με αρκετα προβληματα.Αυτα βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη μετα απο τις δοκιμες μου.

civil
09-09-07, 16:42
Δοκιμασε το Avast 4.7 home (freeware) www.avast.com

gdscream
09-09-07, 17:14
Νορτον 2007!! Κόντρα στο ρέμα:p

2fast4u
09-09-07, 18:55
Δοκιμασε το Avast 4.7 home (freeware) www.avast.com (http://www.avast.com)


Μ Α Κ Ρ Ι Α Α Π Ο Τ Α F R E E W A R E !!!

Σου δινουν πρωτα να γλυκαθεις οτι ολα δουλευουν και μετα σε αναγκαζουν να κατεβασεις καποιο update.

Tελικα παρτε το χαμπαρι: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΕ ΤΑ WINDOWS

Λυπαμαι, αλλα δυστυχως η εμπειρια μου αυτο εδειξε....

Απλως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος παντοτε για το χειροτερο, δηλ. format c:

Merfy's law....

Director CrisAK
09-09-07, 18:59
Κάνεις λάθος για τα freeware.
Εκτός και αν φοβάσαι ότι μπορεί να παρακολουθείσαι.

Το AVG μέχρι σήμερα είναι το καλύτερο όχι μόνο από τα δωρεάν αλλά και από τα περισσότερα antiviruses που κυκλοφορούν και δημιουργούν προβλήματα ενώ τα χρυσοπληρώνεις κιόλας.

civil
09-09-07, 21:06
Μ Α Κ Ρ Ι Α Α Π Ο Τ Α F R E E W A R E !!!

Σου δινουν πρωτα να γλυκαθεις οτι ολα δουλευουν και μετα σε αναγκαζουν να κατεβασεις καποιο update.



Κανεις, ευτυχώς, λαθος.
Εδω και 2 χρονια εχω το Avast και λειτουργει αψογα, χωρις την παραμικρη υποχρεωση μου να πληρωσω για τα 2-4 signatures updates και program upgrades ( π.χ. απο 4.6 --> 4.7) που κατεβαζω αυτοματα την εβδομάδα.
Δεν ειναι trial , οπου μετα απο 15-30 μερες παυει να εχει ολες τις λειτουργίες.
Μην μπερδευουμε τα trial/demos με τα freeware.
:)

metalmike
10-09-07, 01:20
Eγω παλι πιστευω οτι οποιοδηποτε freeware ειναι αρκετα κατωτερο απο αυτων που ειναι επι πληρωμης!Ισως σε αλλου τυπου προγραμματα να μην ισχυει αυτο αλλα ειδικα στα antivirus πιστευω πως ισχυει!Kaspersky απο εμενα...

stathis1980
10-09-07, 01:33
+1 στο NOD32 κι απο μενα

ardi21
10-09-07, 03:35
To θεμα εχει "απαντηθει" σε πολλα παλιοτερα νηματα.

Search, search...;)

Gordito
10-09-07, 03:40
Μ Α Κ Ρ Ι Α Α Π Ο Τ Α F R E E W A R E !!!

Σου δινουν πρωτα να γλυκαθεις οτι ολα δουλευουν και μετα σε αναγκαζουν να κατεβασεις καποιο update.

Tελικα παρτε το χαμπαρι: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΕ ΤΑ WINDOWS

Λυπαμαι, αλλα δυστυχως η εμπειρια μου αυτο εδειξε....

Απλως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος παντοτε για το χειροτερο, δηλ. format c:

Merfy's law....

1000 φορες freeware παρα σπασμενο.

Eγω παλι πιστευω οτι οποιοδηποτε freeware ειναι αρκετα κατωτερο απο αυτων που ειναι επι πληρωμης!Ισως σε αλλου τυπου προγραμματα να μην ισχυει αυτο αλλα ειδικα στα antivirus πιστευω πως ισχυει!Kaspersky απο εμενα...

Θελεις να πληρωνεις 40€ το χρονο για antivirus; Μια χαρα ειναι και τα free.

metalmike
10-09-07, 09:09
1000 φορες freeware παρα σπασμενο.Συμφωνω 100%!



Θελεις να πληρωνεις 40€ το χρονο για antivirus; Μια χαρα ειναι και τα free.Το "μια χαρα ειναι και τα free" ακουγεται σαν συμβιβασμος στα αυτια μου και προσωπικα με τετοια πραγματα δεν παιζω (γουστα ειναι αυτα βεβαια) οποτε ναι,θελω να πληρωνω 40 ευρω το χρονο για antivirus και πιστευω πως αξιζει περισσοτερο απο το να πληρωνεις οποιοδηποτε αλλο προγραμμα!

zig
10-09-07, 09:46
Το Kaspersky είναι όντως πολύ δυνατό και συνηθίζω να σκανάρω οτιδήποτε ύποπτο κατεβάζω με τον online σκάνερ που έχουν εδώ ...

http://www.kaspersky.com/scanforvirus

ως επιπρόσθετο μέτρο σε συνδιασμό με το avast που έχω εγκατεστημένο. Πρόσφατα το online σκάνερ έβγαλε καθαρό αρχείο το οποίο ήταν μολυσμένο και ευτυχώς το έπιασε το αβάστ. Το επιβεβαίωσα ότι ήταν μολυσμένο και από άλλο σόφτγουερ. Άρα μην είμαστε ισοπεδοτικοί ότι freeware = συμβιβασμός. Εξάλου τα freeware πουλάνε και εταιρικές εκδόσεις επί πληρωμή.

2ο παράδειγμα. Πρόσφατα πήγα να εξετάσω το Pc φίλου μου το οποίο παρουσίαζε περίεργα συπτώματα. Ο εν λόγω δεν είναι και πολύ σχετικός και έβαζε μέσα ότι νάνε χωρίς να χρησιμοποιεί αντιβάιρους κτλ. Το pc είχε χωρίς πλάκα πάνω από 300 βάιρους και τρόγιανς εγκατεστημένα. Μια ματιά που έριξα με το autoruns τι ξεκινούσε να εκτελείτε με το άνοιγμα του υπολογιστή έδειξε ολόκληρες οικογένειες κακόβουλου λογισμικού. Το αβάστ με την εγκατάσταση του προέτρεψε αυτόματα να σκανάρει στην επανεκίνηση πριν φορτωθεί το λειτουργικό και απλά καθάρισε το σύστημα. Δεν πίστευα ότι θα λειτουργούσε το Pc μετά από τέτοιο χάλι.

metalmike
10-09-07, 19:56
Το Kaspersky είναι όντως πολύ δυνατό και συνηθίζω να σκανάρω οτιδήποτε ύποπτο κατεβάζω με τον online σκάνερ που έχουν εδώ ...

http://www.kaspersky.com/scanforvirus

ως επιπρόσθετο μέτρο σε συνδιασμό με το avast που έχω εγκατεστημένο. Πρόσφατα το online σκάνερ έβγαλε καθαρό αρχείο το οποίο ήταν μολυσμένο και ευτυχώς το έπιασε το αβάστ. Το επιβεβαίωσα ότι ήταν μολυσμένο και από άλλο σόφτγουερ. Άρα μην είμαστε ισοπεδοτικοί ότι freeware = συμβιβασμός. Εξάλου τα freeware πουλάνε και εταιρικές εκδόσεις επί πληρωμή.Δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα συγκρινες το online scanner του kaspersky με το εγκατεστημενο avast :what: λιγο ανιση δεν την βρισκεις την συγκριση;Αν θες να συγκρινεις βαλε το avast σε ενα συστημα με παρα πολλους ιους οπως σε αυτο που ανεφερες στο 2ο παραδειγμα,κανε το scan σου,απεγκατεστησε το και μετα εγκατεστησε το κανονικο kaspersky και κανε scan με αυτο και δες αν βρει κι αλλους ιους!Αν και δεν ισχυει 100% αυτο το test (ειναι και αναλογα τους ιους που εχει το συστημα,αν εχει μονο απλα trojans τοτε ισως το avast τα βρει ολα και το kaspersky δεν βρει τιποτα παραπανω μετα) ισως ειναι οτι πιο απλο που μπορεις να κανεις!Το να συγκρινεις ομως online scanner με κανονικο εγκατεστημενο antivirus ειναι μεγα λαθος ;)

zig
10-09-07, 21:32
Όταν σκανάρεις με το online file scanner, ανεβάζεις το zip αρχείο (μέγεθος μέχρι 1 mbyte) στον σέρβερ του Kaspersky και το ελέγχει τοπικά εκεί ένα εγκατεστημένο και ενημερωμένο Kaspersky antivirus. Δεν έκανα σκαν στον δικό μου υπολογιστή (υπάρχει και αυτή η δυνατότητα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω γι' αυτό). Δες το λινκ που παρέθεσα για να καταλάβεις την διαδικασία. Το Kaspersky κατά συνέπεια απέτυχε να βρει τον ιό στο αρχείο που ανέβασα στον δικό του σέρβερ. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο θα τον έβρισκε αν ήταν εγκατεστημένο στον δικό μου υπολογιστή.

Xguru
10-09-07, 21:42
Avast, το έχω αρκετό καιρό, τους πρώτους μήνες πήγαινα στα on-line scans της kaspersky και δεν έβρισκε τίποτα. Φαίνεται αξιόπιστο, τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Επίσης τα updates λειτουργούν τέλεια, η αναβαθμίσεις του ίδιου του προγράμματος επίσης και είναι και δωρεάν. Τί άλλο να ζητήσει κανείς από antivirus.

metalmike
11-09-07, 02:30
Όταν σκανάρεις με το online file scanner, ανεβάζεις το zip αρχείο (μέγεθος μέχρι 1 mbyte) στον σέρβερ του Kaspersky και το ελέγχει τοπικά εκεί ένα εγκατεστημένο και ενημερωμένο Kaspersky antivirus. Δεν έκανα σκαν στον δικό μου υπολογιστή (υπάρχει και αυτή η δυνατότητα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω γι' αυτό). Δες το λινκ που παρέθεσα για να καταλάβεις την διαδικασία. Το Kaspersky κατά συνέπεια απέτυχε να βρει τον ιό στο αρχείο που ανέβασα στον δικό του σέρβερ.To ειδα το link και η διαδικασια δεν ειναι δυσκολη να την καταλαβεις!Η απαντηση μου βρισκεται στο ακριβως πιο πανω post...μεγαλη συμπτωση,δεν νομιζεις;Αραγε αυτο το online scanner δουλευει;Τι εκδοση kaspersky εχει (εκτος αν ειναι προφανες οτι εχει την τελευταια);Παιζουν πολλα ρολο που δεν μπορεις να ξερεις και λιγη επιφυλακτικοτητα δεν θα εβλαπτε...Εγω δεν λεω τιποτε αλλο...αν πιστευεις πως με αυτον τον τροπο εχεις δοκιμασει το kaspersky και οτι το ιδιο πραγμα ειναι να το τεσταρεις στο δικο σου pc που ξερεις τι σου γινεται και το ιδιο σε ενα online scanner τα λογια περιττευουν...οποιος καταλαβε καταλαβε...ΤΕΛΟΣ!


Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο θα τον έβρισκε αν ήταν εγκατεστημένο στον δικό μου υπολογιστή.Ουτε προκειται να καταλαβεις ποτε αν πολυ απλα δεν δοκιμασεις!Και αν δοκιμασεις και δεν βρει κατι που το βρει αργοτερα το avast ελα σε αυτο το thread και πες μου "metalmike,εισαι τελειως για τον...εισαι ασχετος,πανε παιξε με κανα playmobil καλυτερα" και τοτε μουγκα εγω,θα το δεχτω μετα χαρας κιολας ;)

zig
11-09-07, 13:26
metalmike ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις αλλά δεν τα καταφέρνω. Εγώ απλά παρέθεσα ένα παράδειγμα που ζιπαρισμένο αρχείο το σκάναρα με avast και βρήκε τον ιό και το σκάναρα με kaspersky και δεν τον βρήκε.Τι έκδοση kaspersky έχει ποιο? Το site της Kaspersky? Μα φυσικά έχει την τελευταία έκδοση ενημερωμένη με τα τελευταία definitions. Όσο το 'ούτε πρόκειται να καταλάβω' θα καταλάβαινα εύκολα αν είχες μια λογική εξήγηση εκτός του 'αποκλείεται να δούλευε το kaspersky και να μην βρήκε τον ιό'.

metalmike
11-09-07, 15:24
Μα ειναι ξεκαθαρη η διαφορα,σκαναρες το αρχειο με το online scanner της kaspersky σ'εναν server της και μετα σκαναρες το αρχειο με το avast στο pc σου,στην πρωτη περιπτωση δεν ξερεις τι σου γινεται (δεν μιλαω για την διαδικασια) ενω στην δευτερη ξερεις ξεκαθαρα τι γινεται!Εγω το μονο που σου λεω ειναι να βαλεις το kaspersky στο pc σου και εκει να το δοκιμασεις,δεν ειναι τοσο μεγαλος κοπος να το κανεις (οταν βρεις βεβαια κατι υποπτο)!Eιμαι σχεδον σιγουρος (αν ελεγα 100% σιγουρος θα ημουν λαθος) οτι δεν υπαρχει κατι που να βρει το avast και να μην βρει το kaspersky,εκτος και αν το avast βρισκει και δικους του τυπους ιων,αυτο δεν μπορω να το ξερω αλλα αν ειναι ενα απλο trojan ας πουμε δεν υπαρχει περιπτωση να μην το βρει το kaspersky!Επισης εγω δεν ειπα οτι αποκλειεται να μην δουλευε το kaspersky του online scanner,απλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος,ειδικα μετα το post λιγο πιο πανω του φιλου Xguru κατι μου βρωμαει...Τελοσπαντων ας το αφησουμε εδω,δεν εχει νοημα πιστευω να συνεχισουμε αυτη τη συζητηση :)

Να σημειωσω οτι με τα freeware και οpensource προγραμματα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε κολλημα,αντιθετα τα υποστηριζω κιολας αλλα οταν πιστευω (υστερα και απο προσωπικη εμπειρια) κατι ειναι σαφως καλυτερο απο κατι αλλο το λεω!

alkisk
13-09-07, 11:38
μετά από κανένα χρόνο που χρησιμοποιούσα avast έβαλα το kaspersky, έκανα ένα scan, δε βρήκε τίποτα, και το έβγαλα....

metalmike
13-09-07, 11:44
Και αυτο τι σημαινει,οτι ειναι αχρηστο το kaspersky;Το ενδεχομενο να μην ειχες κανεναν ιο στο υπολογιστη σου το σκεφτηκες;Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη σου...

alkisk
13-09-07, 17:01
ακριβώς: για να μην έχω ένα χρόνο ιο πάει να πει οτι το avast έκανε σωστά τη δουλειά του, οπότε μια χαρά μένω στο τζάμπα, και δε χρειάζεται ούτε να πληρώσω, ούτε να "δανειστώ".
και αντιθετως το kaspersky καθόλου για πέταμα δεν είναι, γι αυτό και το χρησιμοποίησα για έλεγχο. απλώς προφανώς δεν το χρειάζομαι.

dimgreco
13-09-07, 19:16
Τελικά πιο antivirus είναι το πιο εύχρηστο. Το NOD32 παρόλο που το εγκατέστησα εμφανίζεται στις ειδοποιήσεις ασφαλείας των windows ότι δεν είναι ενημερωμένο. Ξέρει κανένας πως το διορθώνω αυτό.
Υπόψη ότι στο πρόγραμμα στην καρτέλλα update εμφανίζεται automatic.

gianniskar
13-09-07, 22:30
nod 32 το καλυτερο.

mariosxania
18-09-07, 15:08
Εγώ έχω το nod32 και είναι πολύ καλό.

Sting3r
19-09-07, 11:59
29 ΙΤ Experts συνηστούν Symantec Client Security. Αυτοί ξέρουν :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.