PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς να γράφετε πολυτονικά!



Σελίδες : 1 [2] 3 4

tvelocity
03-12-04, 03:03
Απορία: Στο πολυτονικό το ήπια (με βραχύ ι, ήπια νερό) και το ήπια (με μακρό ι, ήπια κακοκαιρία), γράφονται διαφορετικά;

pt3
03-12-04, 03:35
@ tvelocity
Στα παραδείγματα που αναφέρεις μάλλον ισχύει κάτι διαφορετικό. Δεν είνια δηλδή θέμα μακρού, βραχέων κλπ. δες :

http://www.logotopos.gr/pathi/synizisi.htm#

Είναι εντυπωσιακό το τι μπορεί να βρεί κανείς στο δίκτυο.

tvelocity
03-12-04, 03:42
Ουάου.

WAntilles
03-12-04, 12:05
Κι αῦτὀ λἀθος. Δέν ξέρω Pascal ξέρω ὅμως assembly. Και C, ἄν αὐτό παίζει ρόλο.

Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Εννοώ οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού high-level και μετά assembly.

Και σταμάτα πια την καραμέλα για το μονοτονικό.

Δηλαδή εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/thread11856.html

το μονοτονικό φταίει;

Όσο για το κρυφός γκρνγκλισάκιας, το θεωρώ ΜΕΓΙΣΤΗ προσβολή.

ΥΓ: Στο παραπάνω link του pt3 ξέχασαν το θεμελιώδες:

ποιότητα

αλλά και ποιό-τη-τα (προφερόμενο πιότητα) αλά Σημίτη :mrgreen:

lazar
03-12-04, 12:41
Έχεις ἀρχίσει νά μέ ἐκνευρίζεις καί θά πρέπει νά τό ἔχεις καταλάβει. Τί ἀκριβῶς θέλεις; Σοῦ ἔδειξα τί νά κάνεις ὥστε νά μήν ἔχεις πρόβλημα στήν ἀνάγνωση. Ὁ tvelocity ζήτησε πληροφορίες γιά νά μάθει νά γράφει σωστά ἑλληνικά καί τοῦ τίς δίνουμε. Ἐσύ τί ζητᾶς;

Takis_Kal
03-12-04, 14:08
Τι να πω και εγω ρε παιδια που εδωσα εισαγωγικες σε απλη καθαρευουσα.Παντως τα παιδια στο φροντιστηριο μιρουδια απο ελληνικα και μαθηματικα.

euri
03-12-04, 14:12
Ἐπίσης προσπαθῶ ἀκόμα να θυμηθῶ τίς ρημαδολέξεις πού δασύνονται (τίς μαθαίναμε στό Δημοτικό σάν ποίημα θυμᾶμαι).

Υπάρχει ένας κανόνας που λέει ότι όλες οι λέξεις που ξεκινούν από ύψιλον (υ, Υ) δασύνονται.

Από κει και πέρα, επειδή οι δασυνόμενες λέξεις είναι σχετικά λίγες, τις μαθαίναμε όπως είπες απ'έξω. Εγώ είχα βρει όμως έναν εμπειρικό κανόνα. Προσπαθούσα να βρω μια σύνθετη λέξη με δεύτερο συνθετικό τη λέξη που δεν ήξερα αν θέλει ψιλή ή δασεία, και πρώτο συνθετικό συνήθως μια πρόθεση με χειλικό σύμφωνο (ως επί το πλείστον το "π"). Αν το σύμφωνο της πρόθεσης άλλαζε στο αντίστοιχο "δασύ", τότε η λέξη έπαιρνε δασεία, αλλιώς ψιλή. Δε θυμάμαι πώς λέγεται αυτό το γραμματικό φαινόμενο :oops:

Παραδείγματα

Από + αίμα --> αφαίμαξη (το από έγινε αφ), άρα το αίμα παίρνει δασεία

Επί + ιδρώτας --> εφίδρωση, άρα ο ιδρώτας παίρνει δασεία

Από + έντομο --> απεντόμωση, άρα το έντομο παίρνει ψιλή

Υπό + ανάπτυξη --> υπανάπτυκτος, άρα η ανάπτυξη παίρνει ψιλή

Υπό + αλς --> ύφαλος, άρα η αλς (θάλασσα) παίρνει δασεία

Πρέπει όμως να γνωρίζεις και λίγη ετυμολογία, σωστά; :wink:

lazar
03-12-04, 18:14
Πρέπει όμως να γνωρίζεις και λίγη ετυμολογία, σωστά;


Ἡ πλάκα εἶναι ὅτι στήν ἐτυμολογία βοηθοῦν τά πνεύματα, ἐάν δέν τά ἔχεις διδαχθεῖ ποτέ τότε δυσκολεύει ἡ κατάσταση, διότι ἡ ἑλληνική γλῶσσα εἶναι γεμάτη ἀπό σύνθετες λέξεις.

lazar
03-12-04, 18:14
Ζήτησα ἀπό τόν EvilHawk νά γίνει split. Εὐχαριστοῦμε. Σέ αὐτό τό thread ὅποιος θέλει μπορεῖ νά γράφει πολυτονικά ὥστε νά κάνει ἐξάσκηση. Φυσικά ΔΕΝ εἶναι ὑποχρεωτικό (τίποτα δέν θά ἔπρεπε νά εἶναι ὑποχρεωτικό σέ αὐτή τή ζωή).

Πληροφορίες γιά τό πῶς γράφουμε ὑπάρχουν παραπάνω, ὅπως καί links γιά fonts κλπ. Θά μποῦν καί ἄλλα. Ἐπίσης δεῖτε τί χρειάζεται γιά νά μήν σας βγαίνουν τά μάτια σέ Mozilla, Netscape, ἔχω βάλει τά στοιχεῖα τοῦ δικοῦ μου browser. Για IE, Opera δέν τό ἔχω ψάξει ἀλλά μπορῶ νά τό κάνω ἐάν κάποιος τό θελήσει.

Σημαντικό: θεωρῶ ὅτι εἶναι καλό νά γίνονται διορθώσεις ὥστε νά μαθαίνουμε. Δέν εἶμαι φιλόλογος, ὅ,τι θυμᾶμαι προέρχεται ἀπό τά μαθητικά μου χρόνια. Δύο χρόνια μετά τήν ἀποφοίτηση μου τό σύστημα ἄλλαξε σέ μονοτονικό καί πολύ γρήγορα τό υἱοθέτησα, δυστυχῶς.

Πρός τόν ἐπίμονο WAntilles, πού ρωτᾶ: γιά τήν ἀνορθογραφία μεγάλη εὐθύνη φέρει το μονοτονικό. Η ἄποψη μου εἶναι αὐτή. Ἡ δική σου εἶναι διαφορετική. Δέν χρειάζεται νά ἐπαναλάβουμε τήν ἴδια συζήτηση εδῶ. Μπορεῖς ἀσφαλῶς νά μετέχεις στή συζήτηση, μπορεῖς νά δοκιμάσεις νά γράψεις μέ αυτόν τόν τρόπο ἐπίσης, γιατί ὄχι, ἀλλά με τσιτάτα τοῦ στύλ "ἡ ζωή δέν γυρίζει πίσω", "ὁπισθοδρομικέ", "νεκρή γλῶσσα" καί ἄλλα παρόμοια δέν θα ασχοληθῶ.

Σχετικά μέ τό συντακτικό, στό ὁποῖο ἀναφέρεσαι συχνά. Τό πρόβλημα δέν εἶναι τό συντακτικό, ἀλλά ἡ γραμματική. Εἶναι περισσότερο ἐμφανές στόν γραπτό λόγο καί λιγότερο στόν προφορικό. Τά γλωσσικά προβλήματα στά ἑλληνικά σχετίζονται μέ λάθος (ἤ καθόλου) κλήσεις γενῶν, π.χ. "ἐνδιαφέρον περίπτωση", χρήση λέξεων πού δέν ὑπάρχουν, π.χ. "καταρχάς", "αφενός" ἤ "αφενώς" (προφανῶς ὑπό τήν μορφήν ἐπιρρήματος), ἀλλά καί δημιουργία ἐκφράσεων ὅπως "ὡς αναφορά", ἐνῶ βεβαίως τά σωστά εἶναι "ἐνδιαφέρουσα περίπτωση", "κατά αρχάς -> κατ' αρχάς", "ἀπό ἑνός -> ἀπ' ἑνός -> ἀφ' ἑνός (ἡ κλασσική περίπτωση δασυνομένου πού δέν ἔχει ἐξήγηση στό μονοτονικό) καί τέλος "ὅσον αφορᾶ". Τό τελευταῖο ἔχει νά κάνει μέ τήν κατ' ἐμέ λανθασμένη κατάργηση τοῦ ν στην αἰτιατική κλήση στην Δημοτική. Δηλαδή Τό ὅσο(ν). Ἔτσι, οἱ μαθητές σήμερα ἀκούγοντας το δέν καταλαβαίνουν ἀπό ποῦ προέρχεται καί τό ἑρμηνεύουν "ὡς ἀν-αφορά".
Τά συντακτικά λάθη τῶν νεοελλήνων δέν εἶναι τόσο σπουδαῖα. Τά γραμματικά εἶναι τά περισσότερα.

Παρέα μέ τό πολυτονικό, καταργήθηκαν καί ἕνα σωρό γραμματικοί κανόνες, τούς ὁποίους θά πρέπει κανείς να μάθει ἐάν θέλει νά κατανοήσει περί τίνος πρόκειται. Αὐτό γιά ἐσένα tvelocity.


to be cont.

euri
03-12-04, 18:27
Σημαντικό: θεωρῶ ὅτι εἶναι καλό νά γίνονται διορθώσεις ὥστε νά μαθαίνουμε.

Επιτέλους! Θα βγάλω όλα μου τα απωθημένα διορθώνοντας ορθογραφικά λάθη! Και για να ξεκινήσω:


λάθος (ἤ καθόλου) κλήσεις γενῶν, π.χ. "ἐνδιαφέρον περίπτωση"

Το σωστό είναι κλίσεις γενών, από το ρήμα κλίνω, και όχι κλήσεις (τηλεφωνικές, τροχαίες) από το ρήμα καλώ.

:twisted:

lazar
03-12-04, 18:42
Όχι και μεταξύ μας, βρε euri. :lol:

Αααα ξέχασα νά πῶ. Δικαιοῦνται νά διορθώνουν μόνον ὅσοι γράφουν μέ κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ :twisted: (νά κοπιάσεις καί λίγο σύντεκνε)

lazar
03-12-04, 18:44
Σέ παλαιότερη συζήτηση περί γλώσσης, εἶχα βάλει φωτογραφίες τούς κανόνες τονισμοῦ ἀπό ἕνα λεξικό. Δέν εἶναι ὅλοι δυστυχῶς.

Βρίσκονται ἐδῶ:

http://www.adslgr.com/forum/post-101447.html#101447

http://www.adslgr.com/forum/post-101452.html#101452

EvilHawk
03-12-04, 18:49
Ααααα έχετε ξεφύγει τελείως!
Τώρα που τα ξαναβλέπω σε πολυτονικά και απλή καθαρεύσουσα θυμήθηκα γιατί τα αντιπαθούσα! :lol: :lol:

euri
03-12-04, 19:00
Όχι και μεταξύ μας, βρε euri. :lol:

Αααα ξέχασα νά πῶ. Δικαιοῦνται νά διορθώνουν μόνον ὅσοι γράφουν μέ κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ :twisted: (νά κοπιάσεις καί λίγο σύντεκνε)

Γκρρρρ...θα με αναγκάσεις αφενός να εγκαταστήσω το επιπλέον locale, αφεδύο ( :P ) να ξεσκιστώ να συνηθίσω τη θέση των τόνων και των πνευμάτων, αλλά και να θυμηθώ την ορθογραφία. Τώρα στα γεράματα... :twisted:

pelasgian
03-12-04, 19:05
Εσάς δηλαδή αυτό το ζαλιστικό ανισοϋψές των γραμμάτων στις πολυτονικές γραμματοσειρές, δεν σας ενοχλεί;

Δεν σας ζαλίζει;

για κάποια στιγμή νόμισα ότι φταίει το rendering του mozilla. Αλλά διαπίστωσα (με το μήνυμά σου) ότι αυτό το άνισο ύψος μεταξύ των γραμμάτων έχει να κάνει με το font. Φαίνεται λες και είναι άλλο font όταν έχει πνεύματα και ζόμπυ και δράκους και όλα αυτά τα διακοσμητικά.

Αλήθεια, πώς βάζετε τα πνεύματα και τους τόνους; Από περιέργεια θέλω και εγώ τώρα. Βρήκα για linux Gnome ένα πολυτονικό keymap.

lazar
03-12-04, 19:15
euri, δέν χρειάζεσαι τίποτα ἐπί πλέον. Σέ Win XP-2000 θά ἐπιλέξεις γιά τά ἑλληνικά keyboard GR polytonic. Μέ αὐτό μπορεῖς νά γράφεις πολυτονικά καί προφανῶς μονοτονικά. Ἡ μοναδική (μικρή) διαφορά ὑπάρχει ὅταν πατᾶς εἰσαγωγικά (") ἤ τήν παῦλα (-), ἐάν πρόκειται νά ἀκολουθήσει φωνῆεν, θά πρέπει νά πατήσεις τό space, διότι ἀλλοιῶς θά βάλει στό φωνῆεν πνεῦμα (ὅπως μέ τόν τόνο, δηλαδή).


Ὅσο γιά τήν ὀρθογραφία, οἱ πρῶτες 50 γραμμές εἶναι δύσκολες. Στή συνέχεια θά πηγαίνει μόνο του. Ἕ, κάνε καί κανένα λαθάκι, νά διορθώσουμε κι ἐμεῖς τίποτα. :twisted:

lazar
03-12-04, 19:23
Αλήθεια, πώς βάζετε τα πνεύματα και τους τόνους; Από περιέργεια θέλω και εγώ τώρα. Βρήκα για linux Gnome ένα πολυτονικό keymap.


http://www.microsoft.com/globaldev/perspectives/polytonic.mspx

Κατέβασε τό doc. Ἑάν βαριέσαι (ἤ τό σιχαίνεσαι), διάβασε παρακάτω:

/ καί φωνῆεν = ψιλή + οξεῖα (μέ shift ἡ δασεῖα)
= καί φωνῆεν = ψιλή + περισπωμένη (μέ shift ἡ δασεῖα)

Τό doc ἔχει καί ἄλλους συνδυασμούς, ἑλληνικά εἰσαγωγικά (ἕτσι τά ὀνομάζει) «μπλαμπλα» ἀντί "μπλουμπλου"
βαρεῖα, ὑπογεγραμμένη κλπ.

Ἀπ' ὅσο θυμᾶμαι στό SuSE 6 ἡ διάταξη στό πληκτρολόγιο ἦταν ἡ ἴδια. Εἶναι παρμένη ἀπό τίς παλιές γραφομηχανές.

pelasgian
03-12-04, 19:26
Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ pascal δεν μπορείς να κάνεις assembly.


ΞΟΥ ρε! Άκου pascal. Σιγά μη μάθουμε και κινέζικα πρώτα. Εγώ δηλαδή που έμαθα ΠΡΩΤΑ assembly σε μControllers μετά C για τους ίδιους και μετά C++ για linux , για να την παρατήσω και να πάω σε απλή C;

Με ενοχλεί και εμένα το font που είναι έτσι πάντως.

lazar
03-12-04, 19:28
Ααααα έχετε ξεφύγει τελείως!
Τώρα που τα ξαναβλέπω σε πολυτονικά και απλή καθαρεύσουσα θυμήθηκα γιατί τα αντιπαθούσα! :lol: :lol:

Ἄλλα μοῦ 'λεγες!

KyR-X
03-12-04, 19:32
Ουάααααααααα! :cry:
Δεν μπορώ να γράψω πολυτονικά! (δεν θέλω να βάλω Word το σιχαίνομαι)

porosis
03-12-04, 19:43
Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ pascal δεν μπορείς να κάνεις assembly.


ΞΟΥ ρε! Άκου pascal. Σιγά μη μάθουμε και κινέζικα πρώτα. Εγώ δηλαδή που έμαθα ΠΡΩΤΑ assembly σε μControllers μετά C για τους ίδιους και μετά C++ για linux , για να την παρατήσω και να πάω σε απλή C;

Με ενοχλεί και εμένα το font που είναι έτσι πάντως.

Κινέζικα η Pascal; Γιατί; Μια χαρά high-level lang είναι ειδικά για newbies (είναι εκνευριστικό να έχεις ένα if(a=1) και να πολεμάς 10 λεπτά να βρεις το λάθος - η pascal δεν έχει τέτοιες παγίδες).

Είναι πολύ προτιμότερη από την BASIC (η αναρχία και η τσαπατσουλιά στο μεγαλείο της).

Σε σχέση με την C υστερεί διότι υπάρχουν λιγότερα dev tools διαθέσιμα, άρα λιγότερη υποστήριξη, μεγαλύτερη δυσκολία να χρησιμοποιηθούν βιβλιοθήκες κ.λπ.

Για την assembly δεν γνωρίζω (έχω ασχοληθεί ελάχιστα)

EvilHawk
03-12-04, 19:47
Ααααα έχετε ξεφύγει τελείως!
Τώρα που τα ξαναβλέπω σε πολυτονικά και απλή καθαρεύσουσα θυμήθηκα γιατί τα αντιπαθούσα! :lol: :lol:

Ἄλλα μοῦ 'λεγες!
Φαντάζομαι ότι είναι και θέμα συνήθειας πλέον!
Αλλά έτσι και αλλιώς Δημοτική με πνέυματα, δασείες και περισπωμένες είναι κάπως παράταιρα!
Και ναί, μπορεί λόγω διαστροφής :lol: , να μου αρέσει να διαβάζω κάπου κάπου κανένα κείμενο ή ποιήμα, κυρίως επειδή έτσι το πρωτοδιάβασα, αλλά ο WAntilles έχει δίκιο πλέον είναι άχρηστα! :lol:

pelasgian
03-12-04, 19:49
δε κάνεις ένα copy paste αυτό της microsoft, γιατί με mozilla δεν ανοίγει (οι $%^&*#$!!!)

EvilHawk
03-12-04, 19:53
Κατέβασε το απο εδώ http://www.microsoft.com/globaldev/wrg_redirect.asp?URL=polytonic

lazar
03-12-04, 20:01
Αλλά έτσι και αλλιώς Δημοτική με πνέυματα, δασείες και περισπωμένες είναι κάπως παράταιρα!


Πολύ σωστό! That's the real problem!

pelasgian, δέν γίνεται paste ἐδῶ, εἶναι 31 σελίδες μέ εἰκόνες. Θά πρέπει νά τό κάνεις download καί νά τό ἀνοίξεις μέ τό Open Office.

Τά βασικά, πάντως, τά ἔγραψα, ὑπολείπεται μόνον ἡ ψιλή πού εἶναι δεξιά τοῦ τόνου ( ' ) καί τό ἴδιο μέ shift εἶναι ἡ δασεῖα. Τέλος, ἡ περισπωμένη βρίσκεται δεξιά ἀπό το P, δηλαδή [

lazar
03-12-04, 20:09
Έγώ μέ firefox τό κατέβασα, ἀλλά ἀπό Windows.

Ὁρῖστε καί ἕνα pdf μέ τό πληκτρολόγιο, δέν θυμᾶμαι, πλέον, ποῦ τό εἶχα βρεῖ.

crimson
03-12-04, 23:00
Καταρχήν, αν πω πράγματα που χετε ξαναπεί συγνώμη.
Δε θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω να παρακολουθώ το φόρουμ :/

Ένα βασικό κι απλό πρόγραμμα [editor] για να γράφεις πολυτονικά κι όχι μόνο
είναι το yudit (http://www.yudit.org/).
Όσοι πάλι χρησιμοποιούν vi, μπορούν να γράψουν
:set encoding=utf-8
για να διαβάσουν unicode

:set keymap=greek_utf-8
για να γράψουν unicode ελληνικά.


Όταν ανέφερα για πολυτονικά κείμενα στο δίκτυο, είχα στο μυαλό μου αρχαία
κείμενα. Νομίζω ότι εκτός από κάποιες λέξεις [πχ γαρ] που έχουν καταργηθεί
τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο δυσνόητα - όχι βέβαια σε οποιοδήποτε αρχαίο
κείμενο, αλλά πολλά κείμενα είναι προσιτά.
Δύο έντυπα μόνο μου έρχονται στο μυαλό για πολυτονική δημοτική, η εφημερίδα Εστία και το περιοδικό Νέμεσις.

Ένα καλό σάητ είναι το http://stoa.org
Έχει κείμενα σε αρχαία ελληνικά, αγγλικά κείμενα για κλασσικά έργα
και 1002 άλλα :) [ πχ http://www.stoa.org/unicode/ ]
Στην κεντρική σελίδα εκεί που γράφει honoris causa
έχει λινκ σε άλλες σελίδες που ασχολούνται με αρχαία κείμενα κι όχι μόνο.

και δύο από τα bookmarks μου, το πρώτο ίσως έχει μόνο αγγλικές μεταφράσεις:
http://classics.mit.edu/Browse/index.html
το δεύτερο είναι άλλο ένα πολύ καλό σάητ [έχει και "δίγλωσσες"
σελίδες: αγγλικά-αρχαία ελληνικά]
http://www.ellopos.net/elpenor/greek-texts/greek-word.asp

Όταν μπορέσω θα σας στείλω κι άλλα

guru
03-12-04, 23:27
Τά συντακτικά λάθη τῶν νεοελλήνων δέν εἶναι τόσο σπουδαῖα. Τά γραμματικά εἶναι τά περισσότερα.
Διαφωνώ. Κοιτάω συχνά γραπτά σημερινών παιδιών, καθώς η μητέρα μου είναι καθηγήτρια σε γυμνάσιο (χημικός και όχι φιλόλογος). Σε διαβεβαιώ ότι τις ασυνταξίες που διαβάζω σε κάποια διαγωνίσματα τις συναγωνίζονται μόνο αυτές κάποιων τηλε-αστέρων! Φυσικά και υπάρχουν ορθογραφικά και γραμματικά λάθη, όμως πολλά παιδιά σήμερα δεν μπορούν να συντάξουν απλές προτάσεις... Αυτά που σκέφτονται, αυτά που προσπαθούν να γράψουν, τα πετάνε όπως τα σκέφτηκαν, δεν τα φιλτράρουν λίγο, δεν τα βάζουν στη σειρά. Αυτή η τηλεόραση (κυρίως η ιδιωτική) έκανε μεγάλη ζημιά...

KyR-X
04-12-04, 01:24
Να κάνουμε οτι έκανε και ο Bush, ακριβώς ίδιο πρόβλημα και στην Αμερική, πέρασε νόμους που έτσι και βρεθεί ποσοστό "αγραμματοσύνης" πάνω απο ενα όριο οι καθηγητές του σχολείου περνούν απο ενα review board και απο εκεί αφο΄θ εξεταστεί η κάθε περίπτωση το review board τους στέλνει σπίτια τους. Μετά γίνωνται σερβιτόροι, ταμίες κτλπ. Αυτό θέλουμε κι εδω, οι ελείψεις στην παιδία είναι δεδομένες, οι καθηγητές και δάσκαλοι του Δημοσίου δεν φημίζωνται για τον κόπο τους. Γενικά το Δημόσιο μας έχει καταστρέψει, τα κανάλια επίσης απο το Δημόσιο ζουν, εφόσων προμηθευτές κι εργολάβοι είναι αυτοί που τα έχουν.

sdikr
04-12-04, 01:52
Να κάνουμε οτι έκανε και ο Bush, ακριβώς ίδιο πρόβλημα και στην Αμερική, πέρασε νόμους που έτσι και βρεθεί ποσοστό "αγραμματοσύνης" πάνω απο ενα όριο οι καθηγητές του σχολείου περνούν απο ενα review board και απο εκεί αφο΄θ εξεταστεί η κάθε περίπτωση το review board τους στέλνει σπίτια τους. Μετά γίνωνται σερβιτόροι, ταμίες κτλπ.

τι να πάθαν άραγε οι καθηγητές του!; :mrgreen:

tvelocity
04-12-04, 08:29
googlάρωντας βρήκα αυτό: http://antibaro.gr/society/polyton6.htm
Αρκετά ενδιαφέρον!

Νικαετός
04-12-04, 11:08
tvelocity : Ενδιαφέρον το link , όπως βέβαια και όλα τα υπόλοιπα,που υπάρχουν στο thread !

Ερώτηση κουίζ : Εφέτος = επί + έτος , το έτος παίρνει δασεία ή ψιλή ? Lazar μην απαντήσεις LOL , άσε τους νεώτερους να το ανακαλύψουν . :mrgreen: :mrgreen:

WAntilles
04-12-04, 14:10
Αααα ξέχασα νά πῶ. Δικαιοῦνται νά διορθώνουν μόνον ὅσοι γράφουν μέ κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ :twisted: (νά κοπιάσεις καί λίγο σύντεκνε)

Σοβαρά τί μας λές;

Καταπέλτης θα είμαι και μάλιστα γράφοντας αυστηρά σε άπταιστο μονοτονικό και παραθέτοντας τους σχετικούς του κανόνες, για να σου αποδείξω ότι στην πραγματικότητα δεν είναι η αιτία των προβλημάτων.

WAntilles
04-12-04, 14:22
...γίνωνται...


...φημίζωνται...

Αυτό το λάθος το κάνεις συνέχεια.

Ρήματα σε -ομαι ΠΟΤΕ δεν έχουν κάποιο τύπο τους (κλίση, πτώση, πρόσωπο) με ωμέγα. ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΜΙΚΡΟΝ.

ΜΟΝΟ τα ρήματα σε -ώμαι έχουν ωμέγα (π.χ. πλανώμαι).

Ο κανόνας είναι απλούστατος.

Όσα δεν τονίζονται στο -ο- γράφονται με όμικρον. Όσα τονίζονται γράφονται με ωμέγα.

Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα (π.χ. πλανά-ο-μαι -> πλανώμαι).


...εφόσων...

Λάθος.

Σωστά έγραψες στην δημοτική το εφ' όσον ως μία λέξη αλλά γιατί έκανες το -ο- του όσον ωμέγα;

επί + όσο -> επί + όσον -> επ' όσον -> το όσον δασυνόταν άρα το π θα αλλάξει αλλά θα παραμείνει στην ίδια κατηγορία συμφώνων (π, β, φ -> χειλικά) και θα γίνει φ -> εφ' όσον -> εφόσον

Αυτά από κάποιον που ξέρει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μονοτονικό. Αλλά ξέρει και πολύ καλό συντακτικό. Και πριν μάθει τα όσα λίγα αρχαία έμαθε, ήξερε ήδη συντακτικό της νέας ελληνικής (μονοτονικής δημοτικής) πολύ καλά.

lazar
04-12-04, 14:40
WAntilles, ἐννοοῦσα νά γίνονται διορθώσεις ὡς πρός τούς κανόνες τοῦ πολυτονικοῦ.

Καί σίγουρα νά μήν γίνεται ὥστε νά βγάζουμε τά ἀπωθημένα μας (ὅπως ο euri παραπάνω :P )



Σωστά έγραψες στην δημοτική το εφ' όσον ως μία λέξη αλλά γιατί έκανες το -ο- του όσον ωμέγα;


Ἄλλος Ψυχάρης μᾶς βρῆκε. Λέει ὄντως ἔτσι ἡ γραμματική τῆς δημοτικῆς;

Πρόσεξε πάντως διότι, ὁ Ψυχάρης ἦταν φιλοβασιλικός.

lazar
04-12-04, 14:50
Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα (π.χ. πλανά-ω-μαι -> πλανώμαι).


Ἔχει συνηρημένα ἡ δημοτική;

Καλά τά λές, θα μποροῦσες νά πεῖς πιό ἁπλά ὅτι τό ω πού εἶναι μακρόν τονίζεται. Τό ο εἶναι βραχύ.

Αααχ, ξέχασα, δέν ἔχει τέτοια τό μονοτονικό :mrgreen:

WAntilles
04-12-04, 15:02
Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα (π.χ. πλανά-ω-μαι -> πλανώμαι).


Ἔχει συνηρημένα ἡ δημοτική;

Σαφώς και έχει.

αγαπώ, πηδώ, μιλώ, τιμώ, ζητώ, ποιώ, απαντώ κλπ.


Καλά τά λές, θα μποροῦσες νά πεῖς πιό ἁπλά ὅτι τό ω πού εἶναι μακρόν τονίζεται. Τό ο εἶναι βραχύ.

Αααχ, ξέχασα, δέν ἔχει τέτοια τό μονοτονικό :mrgreen:

ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ.

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΡΕΣΗ.

Εάν εσύ έχεις έλλειψη γνώσης σε αυτό το σημείο και "τρέχεις" στο πολυτονικό για να σε καλύψει, τότε κάνεις διπλό λάθος.

pelasgian
04-12-04, 15:17
αγαπώ, πηδώ,

Είσαι και τσαχπινούλης! :mrgreen:

Νικαετός
04-12-04, 15:20
Αφού το διόρθωσες ,έκανα και εγώ edit !

euri
04-12-04, 16:04
Ερώτηση κουίζ : Εφέτος = επί + έτος , το έτος παίρνει δασεία ή ψιλή ? Lazar μην απαντήσεις LOL , άσε τους νεώτερους να το ανακαλύψουν . :mrgreen: :mrgreen:

Όταν λες νεότερους, εννοείς τους νεότερους υμών γενικά ή τους νεότερους που έγραψαν τον εμπειρικό κανόνα; :wink:

Την απάντηση στο γρίφο που έθεσες την έχω πάντως, αν και ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Ίσως επειδή ήξερα ότι το έτος γράφεται με... :) Πολύ καλή παρατήρηση πάντως! Η οποία επιβεβαιώνει ότι όντως κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του.

euri
04-12-04, 16:19
Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα (π.χ. πλανά-ω-μαι -> πλανώμαι).

Η κατάληξη στα ρήματα είναι -ομαι. Αν όμως υπάρχει συναίρεση, τότε μετατρέπεται σε -ώμαι. Το ρήμα είναι πλανά-ομαι :arrow: πλανώμαι

Ερώτηση: λες ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα. Υπάρχουν κάποια που δεν είναι; :?

WAntilles
04-12-04, 16:42
Σημειωτέον ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα (π.χ. πλανά-ω-μαι -> πλανώμαι).

Η κατάληξη στα ρήματα είναι -ομαι. Αν όμως υπάρχει συναίρεση, τότε μετατρέπεται σε -ώμαι. Το ρήμα είναι πλανά-ομαι :arrow: πλανώμαι

Σωστό. Δαίμων του τυπογραφείου και το διόρθωσα.


Ερώτηση: λες ότι σχεδόν όλα τα -ώμαι είναι συνηρημένα. Υπάρχουν κάποια που δεν είναι; :?

Δεν γνωρίζω.

Ίσως να υπάρχουν.

Το έγραψα έτσι για να κρατώ (συνηρημένο και αυτό) και μία πισινή.

lazar
04-12-04, 19:46
WAntilles, διατί φωνασκεῖς; ( αὐτό τί εἶναι, συνηρημένο, ασυναίρετο, αρχαῖα, καθαρεύουσα, δημοτική, δεξιά ἤ ἀριστερά; )

Καλοί οἱ κανόνες, στήν ἐκπαίδευση ὅμως ἔχει σημασία τί γίνεται κτῆμα. Πιό εὔκολα λοιπόν τό θυμᾶμαι ἐγώ τό πλανῶμαι ὡς συνηρημένο καί προφανῶς μακρό (δύο φωνήεντα εἶναι φωνητικά πιό μακρυά ἀπό ἕνα) παρά μέ τόν κανόνα "ὅταν τονίζεται θέλει ω". Πιστεύεις ὅτι τυχαῖα ὑπάρχουν δύο Ο (φωνητικό), ἕνα μακρό καί ἕνα βραχύ;
Δέν μπορῶ ἴσως νά τό τεκμηριώσω μέ τήν λογική πού ζητᾶς (boolean art), ἀλλά σίγουρα ἰσχύει ἀπό ἱδρύσεως τῆς γλώσσας.
Ἡ διαφωνία μας δέν εἶναι μόνον γραμματική ἀλλά καί παιδαγωγική καί, απ' ὅ,τι φαίνεται παραμένει.



Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΡΗΣΗ.

Στή σύγχυση σου, ἔβαλες καί ἕνα σωρό σύμφωνα ΧΡΧ, πέρα ἀπό τό ΣΥΝΗΡΗΣΗ πού σοῦ εἶπε ὁ NIKOSEAGLE.

NIKOSEAGLE, δέν εἶμαι σίγουρος ὅτι γνωρίζω τήν ἀπάντηση στό quiz σου, ἀλλά δέν ἀπαντῶ, αφοῦ μοῦ ζητᾶς νά μήν τό κάνω (ουφφ, τήν γλύτωσα).

euri, ὅταν λέμε νεώτερους, εννοοῦμε τούς νεώτερους, καί ὄχι ἐσένα...παππού (ἤ έμένα).

princess
04-12-04, 20:26
Έγώ πάλι δέ θυμᾶμαι γιατί, άπλά μοῦ κάθεται καλύτερα στό μάτι μέ τόν ἔνα τρόπο παρά μέ τόν ἄλλο! (Ὁμολογῶ ὄτι ἥμουν κυρίως όπτικός τῦπος στήν όρθογραφία!). Πάντως παρ'όλο πού σέ ὄλα μου τά σχολικά χρόνια βαριόμουν ἀφάνταστα συντακτικό και γραμματική, ὄταν κάποια στιγμή χρειάστηκε νά ἀσχοληθῶ μέ τήν έτυμολογία κάποιων λέξεων, μαγεύτηκα! Εἶναι κρίμα ποὐ δύσκολα βρίσκει κανείς πιά λεξικά πού νά εἶναι έκτός άπό όρθογραφικά καί έτυμολογικά!

crimson
04-12-04, 20:39
Ένα καλό, αλλά αποκλειστικά ετυμολογικό, λεξικό έχει γράψει ο Γιάννης Κουλάκης.

Πάντως, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει κάποιος να γράφει σωστά
πολυτονικά είναι να κάτσει και να αντιγράψει [για την πάρτυ του ή σαν project
σε κάποιο site για αρχαία/κλασσική λογοτεχνία] μερικές σελίδες κείμενα στον
υπολογιστή. Μου 'χε τύχει παλιά να κάνω κάτι τέτοιο και μετά από μερικές
σελίδες είχα συνηθίσει κι ήθελα να βάζω ψιλές και δασείες και στα νεοελληνικά
που έγραφα :)

Νικαετός
04-12-04, 23:28
Προσπάθησα να γράψω και εγώ πολυτονικά ,αλλά ανακάλυψα πως έχω πλέον σκουριάσει . :oops: :oops: :oops: Εϊναι απίστευτο πόσους κανόνες θυμάμαι ,αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ αν η λέξη τύπος θέλει οξεία ή περισπωμένη LOL . Είδα πιο πάνω πως η princess την έγραψε με περισπωμένη ...

Euri ,έχεις δίκιο , είναι απλά η εξαίρεση . (υπάρχουν δύο τρεις ακόμα)! Να συμπληρώσω πάντως στο ποστ που είχες γράψει ,πως αυτό το φαινόμενο δεν συμβαίνει με το π , αλλά με όλα τα "ψιλά" σύμφωνα που μετατρέπονται στο αντίστοιχο δασύ όταν ακολουθεί λέξη με δασεία. Κατά + όσον = καθόσον , κλπ .

lazar
05-12-04, 03:36
NIKOSEAGLE, γιά τό ξεσκούριασμα ὑπάρχουν καί τά (παλιά) λεξικά. Μήν μοῦ πεῖς ὁτι δέν ἔχεις. Ὄντως, "τύπος" θέλει οξεῖα (ἡ ὁποία παἰρνει περοσπωμένη...)

Ἡ ἄποψη μου γιά το ἐφέτος εἶναι ὅτι γίνεται ἔτσι χάριν εὐφωνίας. Ὑπάρχουν ἀρκετά τέτοια. Σωστά;

euri
05-12-04, 04:00
Euri ,έχεις δίκιο , είναι απλά η εξαίρεση . (υπάρχουν δύο τρεις ακόμα)!

Για πες ποιες άλλες εξαιρέσεις υπάρχουν, είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση!



Να συμπληρώσω πάντως στο ποστ που είχες γράψει ,πως αυτό το φαινόμενο δεν συμβαίνει με το π , αλλά με όλα τα "ψιλά" σύμφωνα που μετατρέπονται στο αντίστοιχο δασύ όταν ακολουθεί λέξη με δασεία. Κατά + όσον = καθόσον , κλπ .

Ναι φυσικά. Απλώς νομίζω ότι το π εμφανίζεται περισσότερο συχνά. Επιπλέον στα παραδείγματα που έδωσα δεν το έψαξα και πολύ, μου έρχονταν στο μυαλό μόνο προθέσεις με π (αν και φευγαλέα πέρασε το "κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση").

Νικαετός
05-12-04, 14:23
Ἡ ἄποψη μου γιά το ἐφέτος εἶναι ὅτι γίνεται ἔτσι χάριν εὐφωνίας. Ὑπάρχουν ἀρκετά τέτοια. Σωστά;


Σωστά ! Λέμε εφέτος αλλά και επέτειος όμως , και αυτό αξίζει ψάξιμο :wink:

Φυσικά και έχω παλιά λεξικά Lazar , αλλά ο χρόνος πλέον είναι πολύ περιορισμένος ...

Euri ,αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι άλλο παράδειγμα , αλλά μόλις το ψάξω λίγο θα σου απαντήσω.

WAntilles
05-12-04, 16:10
Σωστά ! Λέμε εφέτος αλλά και επέτειος όμως , και αυτό αξίζει ψάξιμο :wink:

STOP_ERROR invalid rule in POLYTONIC.SYS

Ωπ.

Τί έγινε βρε Lazar;

Το φοβερό και τρομερό σου πολυτονικό, που κατ' εσέ είναι η πανάκεια για όλα, βάρεσε μπλε οθόνη;

Ε γιατί δεν βάζεις το εκπληκτικό patch που έχει βγει εδώ και 22 χρόνια:

(KB820220) -> monotonic.sys replaces legacy and obsolete polytonic.sys

@ ADSLgr.com All rights reserved.