PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς να γράφετε πολυτονικά!



Σελίδες : [1] 2 3 4

tvelocity
02-12-04, 00:39
Άσχετο, αλλα θέλω να μάθω πολυτονικό (χωρίς πλάκα :mrgreen: ), υπάρχει κάνα resource στο internet; :guitar

princess
02-12-04, 01:02
Ἄρχισε να χρησιμοποιεῖς μιά πολυτονική γραμματοσειρά καί ψάξε για κανένα βιβλίο παλιᾶς γραμματικῆς. Ἔγραφα πολυτονικό τυφλό γιά κάμποσα χρόνια, μετά το γύρισα στό πλῆρες ἀτονικό, καί τώρα πού δοκιμάζω τή μνήμη μου ἔχω άρχίσει νά ανησυχῶ σοβαρά γιά τήν ὀρθογραφία μου!!! (Καί γιά τήν ὅρασή μου επίσης -δέν ξεχωρίζω ποῦ στόν κόρακα εἶναι ἡ ψιλή καί ποῦ ἡ δασεία!)

lazar
02-12-04, 01:13
tvelocity, πολύ ενδιαφέρον, πώς έτσι (από περιέργεια ρωτάω);

Site με κανόνες τονισμού δεν γνωρίζω, αλλά θα ρωτήσω κάτι φίλους πιό ειδικούς και θα κάνω post εδώ ή, γιατί όχι και, σε νέο thread.

Πάντως, πολλές πληροφορίες θα βρεις σε ...χμμ... εκκλησιαστικά sites :mrgreen:

Θα βοηθήσει επίσης η ανάγνωση βιβλίων γραμμένων με πολυτονικό (οποιουδήποτε περιεχομένου) αλλά ...άντε βρέστα.

lazar
02-12-04, 01:17
princess, γράφεις σέ πολυτονικό ἤ μοῦ φαίνεται;

crimson
02-12-04, 01:25
παλιά έψαχνα [κ δεν έβρισκα] spell checker [free/gnu] για unicode πολυτονικά ελληνικά. Ξέρετε αν έχει βγει τίποτα καλό;

princess
02-12-04, 01:35
ὄχι lazar δέ σοῦ φαίνεται, σέ πολυτονικό γράφω, ἐλπίζω νά μήν ἐνοχλεῖ! Τί διάολο κάποτε ἔκανα ζάφτι χειροκίνητη γραφομηχανή μέ πολυτονικό μέ βρίσκω ἀπαράδεκτη ποῦ κατήργησα τούς τόνους τελείως κάποια στιγμή! Κι ἐδῶ ποῦ τά λέμε πιό ὡραίο εἶναι ἕνα κείμενο ἔτσι, ἔτσι δέν εἶναι;(Εἰδικά γιά μᾶς τούς ἀρχαίους ποῦ μεγαλώσαμε μέ αὐτό!)

WAntilles
02-12-04, 01:38
Εσάς δηλαδή αυτό το ζαλιστικό ανισοϋψές των γραμμάτων στις πολυτονικές γραμματοσειρές, δεν σας ενοχλεί;

Δεν σας ζαλίζει;

lazar
02-12-04, 01:40
princess, εμένα καθόλου δεν με ενοχλεί, το αντίθετο, μου αρέσει κι όλας.

crimson, δυστυχώς δεν έχω δει να υπάρχει κάτι τέτοιο. Πέρα από μία ψηφιακή μορφή του Lindell-Scott, το οποίο όμως δεν έχει checker, ούτε είναι φυσικά online και είναι για αρχαία μόνο.

lazar
02-12-04, 01:42
Εσάς δηλαδή αυτό το ζαλιστικό ανισοϋψές των γραμμάτων στις πολυτονικές γραμματοσειρές, δεν σας ενοχλεί;



Τά nt-class φταῖνε γι' αὐτό. Δέν τά ἔχουν φτιάξει καλά.
:twisted: :twisted:

WAntilles
02-12-04, 01:44
Εσάς δηλαδή αυτό το ζαλιστικό ανισοϋψές των γραμμάτων στις πολυτονικές γραμματοσειρές, δεν σας ενοχλεί;



Τά nt-class φταῖνε γι' αὐτό. Δέν τά ἔχουν φτιάξει καλά.
:twisted: :twisted:

Καμμία σχέση.

Ο σχεδιασμός του True Type font είναι.

Το ίδιο χάλια φαίνεται σε όλα τα OS.

Αλλά εγώ δεν ρώτησα ποιός φταίει.

Ρώτησα, δεν σε ζαλίζει;

lazar
02-12-04, 01:46
Ὅχι, ἴσως εἶμαι συνηθισμένος.

princess
02-12-04, 01:47
Βασικά ἐγὠ ἀγριεύτηκα κομμάτι μέ τό γεγονός ὄτι βρέθηκα νά μαθαίνω γραμματική ἰσπανικῶν, καί τό πότε τονίζεται μιά λέξη καί πότε ὄχι, καί ὄλη τήν παλουκοειδή γραμματική τους, τή στιγμή ποῦ εἴχα ἰσοπεδώσει ἐντελῶς τή δικιά μας γραμματική! Wan τί ἐννοεῖς ἀνισοϋψἐς; Ἴσως μέ κάποια ἄλλη γραμματοσειρά νά διορθώνεται το πρόβλημα ἀλλά δέ νομίζω ὄτι εἶναι πιό ἑνοχλητικό ἀπό τά greeklish... (Καί νομίζω ὄτι παρουσιάζεται μόνο σέ ὁρισμένους χαρακτῆρες... στίς δασείες κυρίως)

lazar
02-12-04, 01:49
Οι γνώστες πολυτονικού κάποια στιγμή θα είναι πολύ λίγοι και περιζήτητοι. Διορθωτές, δακτυλογράφοι κλπ.

Για όσους ενδιαφέρονται: ο τρόπος γραφής στο ελληνικό πληκτρολόγιο βρίσκεται αναλυτικά εδώ (κατεβάζεις το doc)
http://www.microsoft.com/globaldev/perspectives/polytonic.mspx
Είναι για windows, αλλά νομίζω ότι τα ίδια αντιστοιχούν και σε linux με περασμένες TTF Unicode.

sdikr
02-12-04, 01:50
ωχ μάλον θα πρέπει να πάρω πατατάκια!!

προσωπική γνώμη.
τα πάντα πανε μπροστά.

το πολυτονικό είναι μια γλώσσα δύσκολή, και ωραία!
Αλλά είναι για αυτούς που το θέλουν!

σαν την αγγλική που λέει thy αντί για the
Το θέμα είναι οτι πρέπει η γλώσσα να γίνει γνωστή στις μάζες.

lazar
02-12-04, 01:54
Δέν θέλω νά χαλάσουμε τό thread τοῦ profitis, ἀλλά θά μπορέσουμε νά τό κρατήσουμε (μέ split) γιά νά κάνουμε practice καί νά συζητιοῦνται θέματα πολυτονικοῦ ἀπό ὅσους ἐνδιαφέρονται.

WAntilles, ἴσως παίζει ρόλο τί fonts ἔχεις δώσει στόν browser γιά τά unicode.

lazar
02-12-04, 01:55
σαν την αγγλική που λέει thy αντί για the
Το θέμα είναι οτι πρέπει η γλώσσα να γίνει γνωστή στις μάζες.


Το thy Σπύρο, το έγραφε ο Σαίξπηρ. Το πολυτονικό το έγραφα εγώ στο σχολείο. Δεν νομίζεις ότι υπάρχει διαφορά;

princess
02-12-04, 01:58
Δἐ νομίζω νἀ γίνουν πιό περιζἠτητοι ἀπό τούς γνῶστες λατινικῶν καί ἀρχαίων (ούρά κάνουν τώρα γιά να τούς δακτυλογραφήσεις ἀρχαῖο κείμενο, τί νά σού πῶ!). Ἁπλἀ νομίζω πῶς έμεῖς ποῦ ἔτσι κι ἀλλιῶς τά μάθαμε, εἶναι κρίμα νά τά ἀφήσουμε ἔτσι ἁπλά νά ξεχαστοῦν. Στό κάτω κάτω τόσο κόπο κάναμε!

crimson
02-12-04, 02:42
σαν την αγγλική που λέει thy αντί για the
Το θέμα είναι οτι πρέπει η γλώσσα να γίνει γνωστή στις μάζες.


Το thy Σπύρο, το έγραφε ο Σαίξπηρ. Το πολυτονικό το έγραφα εγώ στο σχολείο. Δεν νομίζεις ότι υπάρχει διαφορά;

Καλά βρε, πήγες σχολείο μαζί με τον Σαίξπηρ;

:D

tvelocity
02-12-04, 03:58
tvelocity, πολύ ενδιαφέρον, πώς έτσι (από περιέργεια ρωτάω);

Απο περιέργια/ενδιαφέρον! Για τον ίδιο λόγο που αυτόν τον καιρό μαθαίνω esperanto, αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με την φιλοσοφία της!


Site με κανόνες τονισμού δεν γνωρίζω, αλλά θα ρωτήσω κάτι φίλους πιό ειδικούς και θα κάνω post εδώ ή, γιατί όχι και, σε νέο thread.

Άντε άντε :)


Πάντως, πολλές πληροφορίες θα βρεις σε ...χμμ... εκκλησιαστικά sites :mrgreen:

....λώλ...


Θα βοηθήσει επίσης η ανάγνωση βιβλίων γραμμένων με πολυτονικό (οποιουδήποτε περιεχομένου) αλλά ...άντε βρέστα.

Σιγά το πρόβλημα ντε! Δεν έχει περάσει και καμιά χιλιετία :mrgreen: ! Το πρώτο εξωσχολικό βιβλίο που διάβασα είχε τυχει να είναι σε πολυτονικό, και είμαι σίγουρος οτι το έχω ακόμα (αν και παιδικό :P , Enid Blayton για την ακρίβεια, η οποία ήταν η αγαπημένη μου συγραφέας στο δημοτικό!). Επίσης έχω κάπου στο σπίτι μου στα χανιά ένα σκακιστικό βιβλίο το οποίο είναι στο πολυτονικό. Νο πρόμπλεμ, σί;

pt3
02-12-04, 04:01
Το πολυτονικό ουσιαστικά εχει καταργηθει εδω και πάρα πολλά χρόνια. Στην δημοτική δεν είχε καμία σημασία και πιστεύω οτι το ίδιο γινόταν και στην καθαρεύουσα. Μην μου πείτε για το σχολείο γιατί εκεί και εγώ το πρόλαβα, ως παπαγαλίστικους κανόνες. Κάποια εποχή πιστεύω (μάλλον αρχαία) οτι όλα αυτά είχαν και ένα νόημα στην προφορά. Δυστηχώς όμως η προφορά της ελληνικής γλώσσας χάθηκε (επι τουρκοκρατίας?), οπότε όλα αυτά σήμερα δεν έχουν κανένα νόημα.

tvelocity
02-12-04, 04:11
Δυστηχώς όμως η προφορά της ελληνικής γλώσσας χάθηκε (επι τουρκοκρατίας;), οπότε όλα αυτά σήμερα δεν έχουν κανένα νόημα.

Ναι, αλλα όχι απόλυτα: παρατήρησε το ι στο ηρακλιώτης και το ει στο ηράκλειο προφέρονται με _εντελώς_ διαφορετικό τρόπο! Δεν ξέρω αν συμπίπτει ή οχι με την αρχαία προφορά, αλλα δείχνει οτι υπάρχουν ακόμα τα βραχέα και τα μακρά σε ευρεία χρήση. Κάποιος με περισότερες γνώσεις στο θέμα θα μπορούσε να μας το αναλύσει καλύτερα πιστεύω. lazar;

AsGoodAsItGets
02-12-04, 10:54
Παιδιά εγώ πάντως τώρα που τα είδα γραμμένα ξανά από τότε που τα είχα πρωτοδεί (πρώτες τάξεις του δημοτικού) μου αρέσουν πολύ!

Φαίνονται πολύ πιο κομψά και όμορφα!

Το αν είναι πρακτικά ή χρήσιμα βέβαια είναι μια άλλη συζήτηση...

crimson
02-12-04, 11:06
Κείμενα σε πολυτονική θα βρείτε άπειρα στο διαδίκτυο.
Όχι μόνο εκκλησιαστικά. Ολόκληρα σάητ υπάρχουν με πάρα πολύ υλικό.
Αν θέλετε θα ξεθάψω τα bookmarks μου και θα σας στείλω. :)

lazar
02-12-04, 11:48
crimson, ἄπειρα κείμενα νεοελληνικῆς σέ πολυτονικό; Μήπως ἐννοεῖς ἀρχαίων ἑλληνικῶν;

pt3, ἡ προφορά εἶχε ἤδη χαθεῖ στούς ἑλληνιστικούς χρόνους. Οἱ φιλόλογοι τῆς ἐποχῆς ἔθεσαν κανόνες τονισμοῦ, προσπαθῶντας με αὐτόν τόν τρόπο νά διατηρήσουν τήν προφορά στόν γραπτό λόγο. Ἔτσι διεσώθη ἡ ὀρθογραφία, πού, τότε, πήγαινε κατά διαόλου. Νά φανταστῆς μιλοῦσαν καί ἔγραφαν ἑλληνικά σέ ὅλες τίς χῶρες πού εἶχε κατακτήσει ὁ Μ. Ἀλέξανδρος τότε.
Ἔχουμε κάνει ἐκτεταμένη συζήτηση στό adslgr περί γλώσσης, βλ. http://www.adslgr.com/forum/thread7437.html

tvelocity, τό πρόβλημα εἶναι, ὅπως σέ ὅλα ἡ τριβή. Θά πρέπει να ἐξασκηθεῖς γράφοντας. Κι ἐγώ ἔχω νά γράψω ἀπό τό 1982. Οἱ γονεῖς μου καί οἱ περισσότεροι ἡλικιωμένοι γράφουν ἀκόμη μέ πνεύματα! Τό ξανάπιασα συστηματικά, ὡς γραφή, πολύ προσφάτως (οὔτε ἕνας χρόνος καί ὄχι συνέχεια, φυσικά). Μέ τόν ὑπολογιστή ἔχει καί φάση. Ὅλως παραδόξως θυμᾶμαι πάρα πολλά, ἀλλά δυστυχῶς διαπιστώνω τίς ἐλλείψεις. Ἄντε λοιπόν, νά γίνουμε καί τό πρῶτο ἑλληνικό φόρουμ μέ πολυτονική γραφή. :mrgreen:

Ὅσον ἀφορᾶ τήν προφορά στό ει καί ι δέν εἶμαι σίγουρος ὅτι εἶναι ἀπό τήν ἀρχαία προφορά. Τό σίγουρο εἶναι ὅτι το ει εἶναι μακρόν καί τό ι δίχρονο, πού σημαίνει ὅτι μπορεῖ νά εἶναι εἴτε μακρόν, εἴτε βραχύ. Δέν γνωρίζω τί ἰσχύει σέ αὐτήν τήν περίπτωση. Δέν εἶμαι κάν φιλόλογος, ὅ,τι θυμᾶμαι ἀπό τό σχολεῖο.
Δυστυχῶς, δέν εἶναι μόνον οἱ κανόνες τονισμοῦ, ἀλλά καί ἕνα σωρό γραμματικοί κανόνες πού πᾶνε παρέα καί ἐπηρεάζουν τήν ὀρθογραφία (πρωτόκλιτα θηλυκά, δευτερόκλιτα, τριτόκλιτα, στά μέν εῑναι βραχύ, στά δέ μακρό, μετά τά ἴδια στά ἐπίθετα, ἄστα νά πᾶνε...)

lazar
02-12-04, 11:49
Αν θέλετε θα ξεθάψω τα bookmarks μου και θα σας στείλω.


Φυσικά καί θέλουμε! :D

WAntilles
02-12-04, 12:34
Η γλώσσα δεν γυρίζει πίσω.

Λαζάρ, εγώ φταίω τώρα αν κάνω για χάρη σου μία ομηρικού τύπου λεξιπλασία (διότι η γλώσσα έχει συνέχεια) και σε πω στιξόκαβλο; :mrgreen:

TVelocity θα πρέπει να ξεθάψω (εάν υπάρχει) ακόμα το τετράδιό μου των αρχαίων της 1ης Λυκείου.

tvelocity
02-12-04, 17:32
Ὅσον ἀφορᾶ τήν προφορά στό ει καί ι δέν εἶμαι σίγουρος ὅτι εἶναι ἀπό τήν ἀρχαία προφορά. Τό σίγουρο εἶναι ὅτι το ει εἶναι μακρόν καί τό ι δίχρονο, πού σημαίνει ὅτι μπορεῖ νά εἶναι εἴτε μακρόν, εἴτε βραχύ. Δέν γνωρίζω τί ἰσχύει σέ αὐτήν τήν περίπτωση. Δέν εἶμαι κάν φιλόλογος, ὅ,τι θυμᾶμαι ἀπό τό σχολεῖο.
Δυστυχῶς, δέν εἶναι μόνον οἱ κανόνες τονισμοῦ, ἀλλά καί ἕνα σωρό γραμματικοί κανόνες πού πᾶνε παρέα καί ἐπηρεάζουν τήν ὀρθογραφία (πρωτόκλιτα θηλυκά, δευτερόκλιτα, τριτόκλιτα, στά μέν εῑναι βραχύ, στά δέ μακρό, μετά τά ἴδια στά ἐπίθετα, ἄστα νά πᾶνε...)

Όντως το ει στο ηράκλειο προφέρεται μακρό, ενώ το ι στο ηρακλιώτης προφέρεται βραχύ. Δεν ξέρω αν συμπίπτουν με τον τρόπο τονισμού τους, αλλα όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ, δεν βρίσκω λέξεις όπου το ει να προφέρεται βραχύ! Άρα, έστω και σε περιορισμένο βαθμό, η προφορά των βραχέων και των μακρών δεν έχει χαθεί απόλυτα!

lazar
02-12-04, 17:39
Η γλώσσα δεν γυρίζει πίσω.

Λαζάρ, εγώ φταίω τώρα αν κάνω για χάρη σου μία ομηρικού τύπου λεξιπλασία (διότι η γλώσσα έχει συνέχεια) και σε πω στιξόκαβλο; :mrgreen:

TVelocity θα πρέπει να ξεθάψω (εάν υπάρχει) ακόμα το τετράδιό μου των αρχαίων της 1ης Λυκείου.

Φύγε ὄργανο τοῦ σκοταδισμοῦ καί τῆς νεοπλουτοκρατίας. Ὅλα τά περίμενα ἀπό ἐσένα, ἀλλά νά πολεμᾶς καί τήν μόρφωση...?!

( Στήν πρώτη φράση ἀστειεύομαι, στήν δεύτερη ὄχι.
Τί ἔγινε, δέν σέ ζαλίζουν πιά τά "σημαδάκια"; )

lazar
02-12-04, 17:54
Όντως το ει στο ηράκλειο προφέρεται μακρό, ενώ το ι στο ηρακλιώτης προφέρεται βραχύ. Δεν ξέρω αν συμπίπτουν με τον τρόπο τονισμού τους, αλλα όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ, δεν βρίσκω λέξεις όπου το ει να προφέρεται βραχύ! Άρα, έστω και σε περιορισμένο βαθμό, η προφορά των βραχέων και των μακρών δεν έχει χαθεί απόλυτα!


Ἡ γλῶσσα πού μιλούν στήν Κύπρο εἶναι πολύ πιό κοντά στά ἀρχαῖα. Νομίζω πώς ὁρισμένες κρητικές διάλεκτοι εἶναι ἐπίσης πολύ συγγενεῖς καί μέ τά Κυπριακά. Πολύ πιθανόν, λοιπόν, νά ἰσχύει αὐτό πού λές.

Γιά τούς χρόνους στά δίχρονα ἕνα καλό λεξικό τῶν ἀρχαίων ἤ ἕνα παλαιό τῆς καθαρευούσης θά σέ βοηθήσει.

Γιά τήν ὥρα μπορεῖς νά κάνεις στατιστική στήν προσφορά τῶν συντοπιτῶν σου, ἔχοντας ὑπ' ὅψιν σου τά μακρά, πού εἶναι η, ω καί τά βραχέα πού εἶναι ο, ε.

tvelocity
02-12-04, 18:01
Ἡ γλῶσσα πού μιλούν στήν Κύπρο εἶναι πολύ πιό κοντά στά ἀρχαῖα. Νομίζω πώς ὁρισμένες κρητικές διάλεκτοι εἶναι ἐπίσης πολύ συγγενεῖς καί μέ τά Κυπριακά. Πολύ πιθανόν, λοιπόν, νά ἰσχύει αὐτό πού λές.

Καμία σχέση, αυτό που λέω ισχύει σε όλη την ελλάδα. Δοκίμασε να πείς ηρακλ-ει-ώτης αντί για ηρακλιώτης και θα δείς γέλιο! :P

pt3
02-12-04, 18:20
Εγω πάντως δεν είμαι σίγουρος οτι το <<ηρακλιώτης>> γράφετε έτσι. Το <<ηρακλειώτης>> μου φαίνεται πιο σωστό και το word συμφωνεί με το 2ο. Βέβαια ούτε εγώ ούτε το word είμαστε ειδικοί σε αυτά. Επίσης νομίζω οτι κάλλιστα μπορείς να το προφέρεις και πιο μακρυ (Η - ρα - κλει - ώ - της).

Νομίζω μάλιστα οτι έχει σταματήσει και η διδασκαλία των μακρών, βραχέων, διχρονων. Ξέρει κανείς κάτι γι΄αυτό;

princess
02-12-04, 21:46
Καλέ ποιά μακρά καί βραχέα; Ἐδῶ μαθαίνουν στά παιδιά τήν αλφαβῆτα μέ α, βου, γου , δου... σιγά μή τούς μάθουν καί τά μακρά καί τά βραχέα... Ὄσο γιά τόν ἡρακλειώτη ἔχω τήν έντύπωση ὄτι τό γιῶτα εἶναι το σωστό... καί ἡ κατάληξη γράφεται μέ ὡμέγα γιατί τό γιῶτα εἶναι βραχύ.... Καί να φανταστεῖς ὄτι στό σχολεῖο ὄταν κάναμε συντακτικό ἔβαζα ταμπέλα "μήν ένοχλεῖτε"!

lazar
02-12-04, 23:13
Νομίζω μάλιστα οτι έχει σταματήσει και η διδασκαλία των μακρών, βραχέων, διχρονων. Ξέρει κανείς κάτι γι΄αυτό;


Πολλά ἔχουν σταματήσει να διδάσκονται... :cry:

sdikr
02-12-04, 23:15
Πολλά ἔχουν σταματήσει να διδάσκονται...

εγώ το ομολογώ, πήγα σε ΤΕΛ για να γλυτώσω τα αρχαία! :mrgreen: (και γιατί ήταν νυχτερινό!)

WAntilles
02-12-04, 23:16
Τί ἔγινε, δέν σέ ζαλίζουν πιά τά "σημαδάκια";

Έλεος πια με το ανισοϋψές.

Θα μας πάτε στον οφθαλμίατρο.

lazar
02-12-04, 23:19
Γιά βάλε Windows 98, θά δείχνουν καλύτερα. :lol:

lazar
02-12-04, 23:24
Σε Netscape 7.2, default ρυθμίσεις fonts (νομίζω??)

princess
02-12-04, 23:25
πώ, πώ, τί γραμματοσειρά εἶναι αὐτή, δείχνει ὄντως χάλια..... Σέ μένα γιατί δέ φαίνονται ἔτσι;

lazar
02-12-04, 23:26
Ορίστε και οι ρυθμίσεις για Unicode

lazar
02-12-04, 23:28
Πολλά ἔχουν σταματήσει να διδάσκονται...

εγώ το ομολογώ, πήγα σε ΤΕΛ για να γλυτώσω τα αρχαία! :mrgreen: (και γιατί ήταν νυχτερινό!)

Ἄν σέ εἶχαν προπονήσει στήν γλῶσσα σωστά ἀπό τό δημοτικό, δέν θά σοῦ ἦταν ἐφιάλτης τά ἀρχαῖα στό γυμνάσιο.

WAntilles
02-12-04, 23:33
Τα κανονικά νορμάλ γράμματα που βλέπετε είναι Arial.

Τα "βεβαρημένα" είναι Arial Unicode MS.

Για να χωρέσουν όλα τα διαστροφικά σας, έχουν μικρύνει στο ύψος (πάντα για το ίδιο μέγεθος σε pt μιλάμε) όλους τους χαρακτήρες. Ε δεν θα μου βγουν εμένα τα μάτια επειδή κάποιοι είναι προγονόπληκτοι.

WAntilles
02-12-04, 23:35
Ἄν σέ εἶχαν προπονήσει στήν γλῶσσα σωστά ἀπό τό δημοτικό, δέν θά σοῦ ἦταν ἐφιάλτης τά ἀρχαῖα στό γυμνάσιο.

Τά 'χουμε πει αυτά Λαζάρ πολλάκις.

Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ συντακτικό νέας ελληνικής δεν μπορείς να κάνεις αρχαία.

Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ νευτώνεια φυσική δεν μπορείς να κάνεις σχετικιστική.

Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ pascal δεν μπορείς να κάνεις assembly.

Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ τους φυσικούς αριθμούς δεν μπορείς να ασχοληθείς με τους πραγματικούς.

Πόσες φορές θα το πούμε;

lazar
02-12-04, 23:41
Ἥ βἀλε τά fonts πού παρέθεσα ἤ μήν διαβάζεις αὐτό τό thread μέ τίς σάχλες τῆς microsoft (Arial Unicode MS). Σέ λίγο θά γράψουμε καί ἀρχαῖα εδῶ μέσα, μήπως θέλεις νά τά γράφουμε ἄτονα ἤ μήπως μέ greeklish; Σάν νά εἶσαι κρυφογκρικλισάκιας μοῦ φαίνεται καί κάνεις ὅτι ὑπεραμύνεσαι τῶν ἑλληνικῶν καί ἄλλα δῆθεν.

princess
02-12-04, 23:42
Ανέκδοτο: ἐρχεται ο ανηψιός μου (πρώτη Δημοτικου), να παίξουμε λέει κρεμάλα! Μου γράφει λοιπόν α---π. Τι ναι αυτο ρε του λεω ξερεις πολλες λέξεις να τελειώνουν σε π? ναι μου λεει! Με τα πολλα αφού δε το έβρισκα μέ τίποτα... η λέξη ήταν α-λ-ε-που! Τι φταιει το παιδι με αυτά που το μαθαίνουν στο σχολείο; Φταίει;
(Οπως βλέπετε προσπαθώ να τό σταματήσω γιά να μην γίνεται ενοχλητικό αλλά ξαναπήρα το κολάι και δυσκολεύομαι κομμάτι!)

lazar
02-12-04, 23:45
Τά 'χουμε πει αυτά Λαζάρ πολλάκις.

Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ συντακτικό νέας ελληνικής δεν μπορείς να κάνεις αρχαία.

Πόσες φορές θα το πούμε;


Τόσες φορές, ὅσες χρειάζονται γιά νά τό μάθεις. Το συντακτικό ἔπεται τῆς γραμματικῆς. Ποιός σοῦ ἔχει πεῖ ὅτι εἶναι ανάποδα;

Αφοῦ δέν τά πᾶς καλά μέ τίς ανθρωπιστικές ἐπιστῆμες, τί ἐπιμένεις; Αφοῦ σε χαλάει..., ὅπως λένε.



Αν δεν μάθεις ΠΡΩΤΑ pascal δεν μπορείς να κάνεις assembly.



Κι αῦτὀ λἀθος. Δέν ξέρω Pascal ξέρω ὅμως assembly. Και C, ἄν αὐτό παίζει ρόλο.

lazar
02-12-04, 23:46
princess, ποῦ πῆγαν τά πνεύματα; Αὐτό ἦταν, τελείωσε;

princess
02-12-04, 23:52
Προσπαθῶ νά μή γίνεται ἐνοχλητικό τό ὄλο πράγμα... ἄν καί μερικά πράγματα δέν τά ξεχνᾶς ποτέ τελικά.. πῆρε τό χέρι μου πάλι στό τυφλό μέ τό πολυτονικό κι ἄντε νά το σταματήσω! Ἐπίσης προσπαθῶ ἀκόμα να θυμηθῶ τίς ρημαδολέξεις πού δασύνονται (τίς μαθαίναμε στό Δημοτικό σάν ποίημα θυμᾶμαι). Ὄτι σιχαίνομαι στή ζωή μου εἶναι νά εἶμαι ἀνορθόγραφη!!!

tvelocity
03-12-04, 00:05
Επίσης νομίζω οτι κάλλιστα μπορείς να το προφέρεις και πιο μακρυ (Η - ρα - κλει - ώ - της).

Αν το προφέρεις ποτέ έτσι θα σου πετάνε ντομάτες.

pt3
03-12-04, 02:46
Αν το προφέρεις ποτέ έτσι θα σου πετάνε ντομάτες.


Που να δεις τι θα πετάνε αν γράφεις με δασείες, ψιλές και περισπωμένες :lol:
Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας

guru
03-12-04, 02:57
Πολυτονικά έχουν οι παρακάτω (τουλάχιστον)
Palatino
Tahoma
Georgia Greek
Arial Unicode MS
Πολυτονικές είναι ακόμα οι:
● MgOldTimes UC Pol (τη χρησιμοποιεί και το ΥΠ.Ε.Π.Θ. στις εξετάσεις του Ενιαίου Λυκείου) – Οδηγίες από τον Ηλεκτρονικό Κόμβο για την υποστήριξη των διδασκόντων την ελληνική γλώσσα (http://www.komvos.edu.gr/arxaia/polytonikes.htm).
● Athena – Οδηγίες από το site της Εκκλησίας της Ελλάδος (http://www.ecclesia.gr/greek/help.htm).

Δείτε και τις ακόλουθες σελίδες:
– Θέλω να γράψω πολυτονικά (http://www.netschoolbook.gr/unicode.html) [Διαδίκτυο και Διδασκαλία]
– Οδηγίες για επεξεργασία ελληνικών μονοτονικών ή πολυτονικών κειμένων στον υπολογιστή (http://www.ilsp.gr/fontsgr.htm) [Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου]
– Πολυτονικά (http://alkisg.computer-orange.gr/polyton/)(προσέξτε την αντιστοίχιση πληκτρολογίου (http://alkisg.computer-orange.gr/polyton/plnktra.gif))

@ ADSLgr.com All rights reserved.