PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι έγινε με τα McDonald's



Σελίδες : 1 [2] 3 4

strider
11-07-07, 07:36
Ααααααχχχ, μου λείπουν τα Burger King :(

BlindG
11-07-07, 09:12
Εγω προτιμώ τα Αυστραλέζικα, και τα king, αλλά ακόμα και τα mac εκεί δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα και Αγγλία (και στην γέυση και στο μέγεθος)

Εγώ φταίω τώρα να μιλήσω για τον Ζζζζζζζζζζαν Λύκ? :cry: :cry: :cry:

tsouf
11-07-07, 09:19
Απο προσωπικη εμπειρια και μιας και περσυ το καλοκαιρι την εβγαλα εκει με Αμερικανους

Πάντως εγώ έχω δεί το ακριβώς αντίθετο. Μιας κι έμενα Αμερική για 1 χρόνο (μέχρι τον Μάρτη), και από το 89 πηγαίνω σχεδόν κάθε καλοκαίρι εκεί, βλέπω ότι τα προτιμούν.:)

riddle3
11-07-07, 09:45
Λοιπόν κορίτσια (και αγόρια), τελείως άσχετο με το θέμα μας (ως συνήθως). 1978 - 1981 Γιάννενα. Όλοι πήγαιναν για μπουγάτσα με τυρί, αλλά ο Αθηναίος (εγώ δηλαδή - τρομάρα μου) είχα ανακαλύψει πίσω από την νομαρχία ένα φαστφουντάδικο με ένα χαμπεργκερ....κόλαση. Ο τύπος ελληνοκαναδός, είχε ανακαλύψει στο κάναντα μια σως (ποιος ξέρει τι θα είχε μέσα) για την οποία είχε πάρει και κάνει κορνίζα και εγώ δεν ξέρω πόσα βραβεία όξω. Στην αρχή τρώγαμε 5-6 άτομα εκεί. Έως ότου να φύγω από την πόλη (1981-82) γινόταν Ο ΠΑΝΙΚΟΣ. Μετά ιδέα δεν έχω τι έγινε. Αν όμως τρώγατε μια φορά από εκεί...όλα τα άλλα θα σας φαίνονταν απλά...οδοντόκρεμες.

Ελπίζω να εννοείς το μαγαζάκι δίπλα στο Olympic Hotel (αν θυμάμαι καλά είχε μια ταμπέλα με την σημαία του Καναδά), στη μεριά της Μιχαήλ Αγγέλου .The best burger ever:respekt:.Κρίμα που ο τύπος το έκλεισε αρχές τις δεκαετίας του '90.

Νικαετός
11-07-07, 09:57
Ναι, ναι, ακριβώς αυτό !! :oneup::oneup:

Tem
11-07-07, 10:07
......έχω φάει απο όλα αλλά προτιμώ burger king:respekt:

καλά αυτά δεν παίζονται με τίποτα . Χρόνια ολόκληρα μόνο Burger King :oneup:.
Και μια επισήμανση σχετικά με τα MacDonalds στην Ελλάδα. Είναι τα χειρότερα στον κόσμο. Τα αντίτοιχα MacDonalds του εξωτερικού είναι πραγματικά πολύ καλά , καμιά σχέση με τα Ελληνικά που από άποψη γεύσης είναι απλά απαράδεκτα:down:

Martinstime
11-07-07, 10:15
Mc Donalds! Κορυφή! Αν εξαιρέσεις τη μεταλλαξη που παθαίνεις!:rofl:

Akoulis
11-07-07, 11:11
Πάντως εγώ έχω δεί το ακριβώς αντίθετο. Μιας κι έμενα Αμερική για 1 χρόνο (μέχρι τον Μάρτη), και από το 89 πηγαίνω σχεδόν κάθε καλοκαίρι εκεί, βλέπω ότι τα προτιμούν.
Κοιταξε εγω με οσους Αμερικανους ημουνα και δεν ηταν λιγοι κανενας τους δεν πατουσε σε τετοια μαγαζια..για π.χ στο Big Apple ολες οι αλυσιδες ηταν γεματες απο Κινεζοειδης τουριστες..εμεις πηγαιναμε σε αλλα μαγαζια..
Αληθεια που πηγαινεις και που εμενες εκει??λες να βρουμε και κοινους γνωστους??!!!:)

manoulamou
11-07-07, 11:29
Για θυμειστε μου πιο ηταν το αρχικο θεμα;
Που πουλανε τα καλυτερα burgers... ΟΧΙ!!!
:hmm::whistle:
ΑΑΑ ΝΑΙ γιατι κλεινουν τα MCDonalds
καποια απ τα καταστηματα τους στην Ελλαδα...

DOU
11-07-07, 11:32
Ερωτηση: το μπιφτεκι των goodys/mcldonald μηπως δεν θα επρεπε να λεγεται μπιφτεκι αλλα καπως αλλιως? Απο τι κατασκευαζεται αυτο το κρεας οεο?:whistle::hmm:

Papados
11-07-07, 11:40
Το κατάστημα των ΜΑΚ στον Αλιμο διπλα στα Καρφουρ εκλεισε γιατί αλλάζει η διεύθυνση. Τουλάχιστον έτσι λέει μια ταμπέλα.. Τώρα γιατι ένα μαγαζί κλείνει όταν αλλάζει η διεύθυνση και δεν αλλάζει κατα την διάρκεια λειτουργίας του.........

Μακ ήταν και ΜΑΚ θα γίνει. Δεν ήταν ταβέρνα και θα γίνει μανάβικο:)

Μάλλον φοροτεχνικό το θέμα:whistle:

Martinstime
11-07-07, 12:55
Ερωτηση: το μπιφτεκι των goodys/mcldonald μηπως δεν θα επρεπε να λεγεται μπιφτεκι αλλα καπως αλλιως? Απο τι κατασκευαζεται αυτο το κρεας οεο?:whistle::hmm:

Το κρέας προέρχεται απο σαρκοφάγες αγελάδες που τις ταίζουν κρεατάλευρα...

Πλούσιο σε Λίπος και αλάτι....

Χάριν τυποποίησης υπάρχουν διάφορα χημικά που δίνουν την ίδια γεύση στα μπιφτέκια και σε όλα τα είδη των Mc Donalds σε όλο τον κόσμο....

Προσωπικά εγώ όποτε φάω Mc Donalds ή Goodys την άλλη μέρα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου...

drf
11-07-07, 13:06
wtf γίνανε τα old time classic wendy's ??? :(

αχχ αυτό το bacon mushroom melt cheese!! :( :( :(

Papados
11-07-07, 13:10
wtf γίνανε τα old time classic wendy's ??? :(

αχχ αυτό το bacon mushroom melt cheese!! :( :( :(

:up::paint::1000ballo

kx5
11-07-07, 16:55
Θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω το αγαπημένο μου burger στα wendy's :shifty: (Λύκειο εποχή)

Στην Πάτρα που ήμουν φοιτητής κάποια στιγμή έκλεισαν τα τρισάθλια McDonald's. Το μόνο φαγάδικο της πόλης που δεν πάταγε ψυχή. Πάντα μέσα στη βρώμα με ένα μίζερο φωτισμό και τη σάπια μυρωδιά του καμένου σογιέλαιου.
Ρε ουστ! :lock:

anon
11-07-07, 17:09
νομίζω ότι χρησιμοποιούν φοινικέλαιο....

kx5
11-07-07, 17:45
νομίζω ότι χρησιμοποιούν φοινικέλαιο....
Ότι κι αν είναι αυτό βρωμοκοπάει :down:

manoulamou
11-07-07, 18:36
Εαν τρωτε τακτικα στα fastfoodαδικα
οριστε δυο χρησιμοι οδηγοι cons & pros καθως και το τι περιεχουν!
http://www.helpguide.org/life/fast_food_nutrition.htm
http://pediatrics.about.com/cs/fastfood/l/bl_restaurants.htm

jadecat
11-07-07, 19:48
νομίζω ότι χρησιμοποιούν φοινικέλαιο....

Να σου πω...λες να χρησιμοπουν ελαιολαδο?
Το 99% - και οχι μονο φαστφουνταδικα - χρησιμοποιουν φοινικελαιο.
Ειναι αγευστο, αντεχει στις υψιλες θερμοκρασιες, το χρησιμοποιεις αρκετες φορες, κλπ, κλπ
Σε κοστος, η τιμη του ειναι ιδια σχεδον με αραβοσιτελαιο η ηλιελαιο, οποτε δεν μιλαμε για θεμα οικονομιας αλλα γιατι τηγανιζει καλυτερα απ'ολα τα αλλα.

οσο για ποιοτητα...το ρολλακι του μπεργκερ ειναι του κατσελη, τα υπολοιπα...ασ'τα...
Το μπιφτεκι δεν ειναι 100% μοσχαρι, τα φαστφουνταδικα χρησιμοποιουν και σογια σε διαφορα ποσοστα. Δεν βγαινεις αλλιως. Οταν κοστολογεις κατι, φαγοσιμο, για να δεις τι σου κοστιζει και ποσο πρεπει να το πουλησεις για να 'βγεις', συμπεριλαμβανοντας τα εξοδα σου περα απο τα υλικα (βαλε ενοικιο, ΔΕΗ, μισθοι, ικα, κλπ) μιλαμε για 4,5 φορες πανω. Σου κοστιζει 1 ευρω, το πουλας 4,50...
Ποσο κανει το χαμπουργκερ? Και θες ποιοτητα? Ναι, καλα...

Ειναι η δουλεια μου, εχω εστιατοριο. I don't eat McDonalds. Or Goody's. No fast food.
Οσο για Wendy's, θημαμαι το καταστημα Γλυφαδας. Μιση ωρα περιμενες... χαλια σερβις και οργανωση.
Burger King? Ειχε ποτε στην Ελλαδα? Δεν νομιζω. Αυτο ηταν αλλη κατηγορια. Και απο τα πιο ακριβα βεβαια. You get what you pay for...

manoulamou
11-07-07, 20:03
Ηδη εχω αναφερει την καταστροφη του Αμαζονιου (περαν της υλοτομιας)
για να καλλιεργουν οι συνεργαζομενες με την MCDonalds
εταιριες τη σογια τους...:down:

voudas
11-07-07, 20:10
wtf γίνανε τα old time classic wendy's ??? :(

αχχ αυτό το bacon mushroom melt cheese!! :( :( :(

από ότι ξέρω ένας τύπος που δούλευε εκεί έχει ανοίξει στο χαλάνδρι (νομίζω) και έχει τις ίδιες συνταγές κλπ...

kx5
11-07-07, 20:12
Γιαυτό και επιλέγουμε Queen στη Γλυφάδα & Mister Burger στην Πάτρα :clap:

no_logo
11-07-07, 20:12
και 2 πολύ ωραίες ειδήσεις από τον Σκαι


"Απειλή η διατροφή δυτικού τύπου"

Πηγή: BBC, (Επιμέλεια: Στέφη Μπαρμπετσέα) - 10/07/2007



Σημαντικό ρόλο παίζει η αύξηση των ποσοστών παχυσαρκίας.
Οι Ασιάτισσες που ακολουθούν διατροφή δυτικού τύπου, ίσως κινδυνεύουν περισσότερο να προσβληθούν από καρκίνο του μαστού, σύμφωνα με νέα έρευνα.

Έρευνα στην οποία συμμετείχαν 1500 γυναίκες από την Κίνα, έδειξε ότι εκείνες που ακολουθούσαν διατροφή πλούσια σε κρέας, γλυκά και λευκό ψωμί είχαν διπλάσιες πιθανότητες να προσβληθούν από καρκίνο του μαστού, από εκείνες που τρέφονταν περισσότερο με λαχανικά.

Μπορεί στην Ασία, τα ποσοστά καρκίνου του μαστού να είναι χαμηλότερα απ' ότι στη Δύση, όμως αυξάνονται επικίνδυνα.

Σύμφωνα με την έρευνα, σημαντικό ρόλο ίσως παίζει η αύξηση των ποσοστών παχυσαρκίας.

Ο αυξημένος κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του μαστού αφορούσε μόνο παχύσαρκες γυναίκες που έχουν περάσει την εμμηνόπαυση. Περισσότερο, κινδυνεύουν εκείνες με Δείκτη Μάζας Σώματος άνω του 25.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες του Fox Chase Cancer Center που πραγματοποίησαν την έρευνα, "Οι Ασιάτισσες που βρίσκονται μετά την εμμηνόπαυση μπορούν να προστατευθούν από τον καρκίνο του μαστού αν δεν ακολουθούν διατροφή δυτικού τύπου και ελέγχουν το βάρος τους".
http://www.skai.gr/master_story.php?id=53794

και


Καρκινογόνο δράση ενδέχεται να έχει μια χρωστική που χρησιμοποιείται κυρίως σε προϊόντα με κιμά, όπως λουκάνικα και έτοιμα μπιφτέκια, προειδοποιεί η Ευρωπαϊκή Αρχή Ασφάλειας Τροφίμων.

Το λόγο τώρα για το αν θα απαγορευτεί έχουν τώρα οι χώρες - μέλη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Ύστερα από δοκιμές σε πειραματόζωα, ο φορέας της ΕΕ κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η χρωστική Ερυθρό 2G, γνωστή και ως E128, είναι πιθανό να βλάπτει το DNA.

Το Ε128 μετατρέπεται στον οργανισμό στην ελαιώδη ουσία ανιλίνη, η οποία προκάλεσε καρκίνο όταν χορηγήθηκε με ένεση σε αρουραίους και ποντίκια.

"Βάσει νέων επιστημονικών ενδείξεων, δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι το καρκινογόνο δυναμικό της ανιλίνης οφείλεται σε βλάβη του γενετικού υλικού των κυττάρων", αναφέρει ανακοίνωση της Αρχής.
http://www.skai.gr/master_story.php?id=53821

jadecat
11-07-07, 20:32
Γιαυτό και επιλέγουμε Queen στη Γλυφάδα & Mister Burger στην Πάτρα :clap:

Queen τη Γλυφαδα?????
Καποτε.
Τωρα?
Pass.

Director CrisAK
11-07-07, 21:40
Ξέρει κανένας τα Hungry Jack's με τα διπλάσια σε διάμετρο Hamburger τους?

Αν τα Hungy Jack's έρθουν στην Ελλάδα, τα MacDonalds δεν θα κλείσουν μερικά καταστήματά τους αλλά όλα.

http://www.hungryjacks.com.au/Home.aspx

Επειδή έχω φάει και ξέρω, δεν συγκρίνονται στο παραμικρό ούτε σε ποιότητα, ούτε σε γεύση, ούτε σε...ποσότητα:p με τα υπόλοιπα.
Έλα τώρα που πεινάμε : Ένα Διπλό Hamburger με Μπιφτέκι χοιρινό - Διπλό είναι και σε διάμετρο αλλά και με δύο μπιφτέκια. :cool:

Good day Mate.

http://www.hungryjacks.com.au/guide/images/burger3L.jpg

sdikr
11-07-07, 21:46
Ξέρει κανένας τα Hungry Jack's με τα διπλάσια σε διάμετρο Hamburger τους?

Αν τα Hungy Jack's έρθουν στην Ελλάδα, τα MacDonalds δεν θα κλείσουν μερικά καταστήματά τους αλλά όλα.

http://www.hungryjacks.com.au/Home.aspx

Επειδή έχω φάει και ξέρω, δεν συγκρίνονται στο παραμικρό ούτε σε ποιότητα, ούτε σε γεύση, ούτε σε...ποσότητα:p με τα υπόλοιπα.
Έλα τώρα που πεινάμε : Ένα Διπλό Hamburger με Μπιφτέκι χοιρινό (διπλό και σε διάμετρο και με δύο μποφτέκια)

Ναι τα ξέρω!! Yum στην ούσια είναι Burger king αλλά down under

Director CrisAK
11-07-07, 21:55
Έχεις δοκιμάσει?
Βέβαια εγώ όταν έφαγα στη Μελβούρνη ήμουν 18 και κάτι χρονών και τότε όπως καταλαβαίνεις όλα σου φαίνονται πολύ πιο ωραία από ότι όταν είσαι μεγαλύτερος...:p

sdikr
11-07-07, 21:59
Έχεις δοκιμάσει?
Βέβαια εγώ όταν έφαγα στη Μελβούρνη ήμουν 18 και κάτι χρονών και τότε όπως καταλαβαίνεις όλα σου φαίνονται πολύ πιο ωραία από ότι όταν είσαι μεγαλύτερος...:p

πριν 6-7 χρόνια, ήμουν 21 - 23 όταν δοκίμασα
Πολύ ποιο νόστιμα, εκεί μάλιστα έχουν και νόμο, πρέπει να κάνουν χρήση εγχώριου κρέατος ;)
(όλοι Mac, king, etc)

Director CrisAK
11-07-07, 22:02
Πού τα δοκίμασες θυμάσαι?

Πάντως δεν είναι απίθανο κάποια στιγμή να γίνουν παγκόσμια αλυσίδα.
Όπως έγινε και με τα ΚΙΤ ΚΑΤ που τα αγόρασε η Nestle από την Αυστραλέζικη Arnotts και τα έφερε παντού...και πολλές άλλες περιπτώσεις Αυστραλέζικων προϊόντων...και όχι μόνο προϊόντων...:p

jadecat
11-07-07, 22:13
Ναι τα ξέρω!! Yum στην ούσια είναι Burger king αλλά down under

Τα Hungry Jacks ειναι τα Burger King στην Αυστραλια-ετσι τα λενε εκει, αλλα ειναι ιδια εταιρια

sdikr
11-07-07, 22:15
Τα Hungry Jacks ειναι τα Burger King στην Αυστραλια-ετσι τα λενε εκει, αλλα ειναι ιδια εταιρια


:hmm: Εγω τί είπα;

jadecat
11-07-07, 22:23
νομιζα οτι τα παρομοιαζες, sorry
damn good, called Burger King or Hungry Jacks, whatever

alwaysalone
11-07-07, 22:24
Καλά υπάρχει κανεις που ειναι πάνω απο 12 και παει mc donalds? Αντε να κλείσουν..
Πραγματι δε τρώγονται.. Ειχα να φαω καμια 10ετία και προσφατα ξαναπηγα στα Mcdonalds στην Ομονοια, και εκτος απο το γεγονος οτι ήταν μονο ξενοι Μακ-ντοναλντο-αναθρεμμένοι, ήταν και εντελως χαλια αυτο το πραμα που ονομαζουν τζιζμπεργκερ.. Για το μπιφτέκι δε το συζητώ! Μαζι με τις τσαντες LV, υπαρχει και fake μπιφτεκι..

Ευτυχως τις λίγες φορες που αναγκαζομαι να φαω εξω, υπαρχει και ο Μπαϊρακτάρης.. Αλλά μας τα χαλάει λιγο γιατι εχει μετονομασει το κουβερ σε ψωμί , και γιατι δε μπορείς να φας σουβλάκι-πίτα αλλά μονο μερίδα εάν θελησεις να κατσεις... (=7,5 ευρώ αντι για 1,5)

sdikr
11-07-07, 22:29
Πού τα δοκίμασες θυμάσαι?

Πάντως δεν είναι απίθανο κάποια στιγμή να γίνουν παγκόσμια αλυσίδα.
Όπως έγινε και με τα ΚΙΤ ΚΑΤ που τα αγόρασε η Nestle από την Αυστραλέζικη Arnotts και τα έφερε παντού...και πολλές άλλες περιπτώσεις Αυστραλέζικων προϊόντων...και όχι μόνο προϊόντων...:p

Σινδευ


νομιζα οτι τα παρομοιαζες, sorry
damn good, called Burger King or Hungry Jacks, whatever


Οχι καμία σχέση, βασικά ακόμα και τα burger king, mcdonalds καμία σχέση δεν έχουν με εδώ ελλάδα ή με την Αγγλία.
Αλλη ποιότητα,

Director CrisAK
11-07-07, 23:59
Μόνο που τα Hungry Jack's υπήρχαν στην Αυστραλία από το 1971.
Η Hungry Jack's πρόσθεσε στο μενού της ορισμένα διαφορετικά και πιο ανταγωνιστικά burgers σε σχέση με την King και έγινε φασαρία...
Και μάλιστα η Burger King δικάστηκε και πλήρωσε για τα καλά στην Hungry Jack's 75 εκ. $.

Burger King wanted Cowin to change the Hungry Jack's outlets to the Burger King brand when the copyright ended, though Cowin resisted. A lengthy legal battle followed, ending in June 2001 with Burger King ordered by an Australian court to pay $75 million to Hungry Jack's for breach of its franchise agreement.

Πάνω από 300 Hungry Jack's στην Αυστραλία. Δώστε και κάνα δυό Αθήνα και Θεσσαλονίκη...:p

Hungry Jack’s® is a franchise of the international Burger King™ Corporation and has operated in Australia since 1971. The first restaurant in the Perth suburb of Innaloo opened on the 18th April 1971. The initial success of the business led to a rapid expansion with the first South Australian restaurant on Anzac Highway Everard Park opening in November 1972, followed by Kedron in Queensland in April 1974.

In the first ten years of operation Hungry Jack’s® had grown to 26 restaurants in three states. The first restaurant in NSW was opened on the corner of Liverpool and George Streets on October 1981.

Hungry Jack’s® entered Victoria by purchasing 11 restaurants from the ailing Wendy’s Hamburger Chain 1986. Nine of these restaurants were converted to Hungry Jack’s® over a four month period.

In 1990 there were changes to the franchise agreement which allowed Competitive Foods to franchise Hungry Jack’s® restaurants as independent businesses. The first of these third party franchisees was the Broken Hill restaurant opened on the 17th December 1991 in time for the Christmas rush.

At the same time the Burger King™ Corporation embarked on an expansion program opening company and franchised restaurants under the Burger King™ trademark. This strategy was later reviewed and it was agreed that a single brand was more appropriate and that the 30 year heritage of the Hungry Jack’s® trademark was the most appropriate to move the business forward.

Today, 32 years after that first restaurant opened in Innaloo, a Hungry Jack’s® restaurant can be found in every state in Australia with over 300 locations.

Hungry Jack’s® is now an extremely well established brand in the 'Quick Service Restaurant' segment in Australia. A clear and consistent delivery of our corporate promise- The Burgers are Better at Hungry Jack’s® – has created a strong and well respected brand that continues to have a future potential in this market.

Πάντως προτιμώ την Ηungry Jack's από την Burger King λόγω του ότι συμπαθώ Αυστραλία πάρα πολύ και λόγω...Αμερικής...

Να ανοίξουμε και ένα thread για την καλύτερη εταιρία σοκολάτας και μπισκότων παγκοσμίως Arnott's Βiscuits-με σήμα τον Παπαγάλο!!!-με τα εξαιρετικά ΤΙΜ-ΤΑΜ της για τα οποία μάλιστα η διαφήμιση λέει "Can You Imagine Life Without Them"....:p(πραγματικά έχει βραβευτεί ως πρώτη σε παγκόσμιους διαγωνισμούς ποιότητας και γεύσης αρκετές φορές)

Εδώ μπορείτε να απολαύσετε όλα τα προϊόντα μέσα από τα μενού σε...φωτογραφίες...
http://www.arnotts.com.au/

Με βλέπω για bann από το site...μιας και είμαι on topic...:cool:

kx5
12-07-07, 01:57
Queen τη Γλυφαδα?????
Καποτε.
Τωρα?
Pass.
What? :blink: When?

ardi21
12-07-07, 02:20
Goody's και στην 2 θεση τα Wendy's στεγνα!

Απο Mc μονο το milkshake τους αξιζει (πολυ καλο πραγματικα)

Burger King μου φαινεται ειναι αναλογα την χωρα. Για παραδειγμα στην Ολλανδια που ειχα δοκιμασει ηταν απο τις χειροτερες μου εμπειριες:down: Στο Αmerica μου εχουν πει οτι ειναι super.

Για την ιστορια ενα Burger Chilli XXL (καπως ετσι) ειχαμε παρει και φυγαμε σφαιρα για την τουαλετα του Hotel :lol:

Martinstime
12-07-07, 09:18
Goody's και στην 2 θεση τα Wendy's στεγνα!

Απο Mc μονο το milkshake τους αξιζει (πολυ καλο πραγματικα)


Όχι έχουν και πολύ ωραία τραπέζια!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

babality
12-07-07, 09:49
Μακ ντοναλντς σαξ
Βρωμανε και ζεχνουν ψαριλα και σαπιλα.
Επισης υπαρχει και ντοκουμεντο.
Supersize Me...

netlag
12-07-07, 11:38
Εχω φαει σε McDonalds στο εξωτερικο μονο (Ρουμανια, Γαλλια, Αγγλια) και μπορω να πω οτι τα burgers τους ειναι πολυ πιο νοστιμα απο τα burgers των goodys. Απλα τα goodies εχουν ελληνικη/μεσογειακη κουζινα και μετραει στις προτιμησεις τους Ελληνα.

prodromosfan
12-07-07, 12:14
Ζητώ παρέα , φαγανα παιδιά κατα προτιμηση
για εκπαιδευτικη εκδρομή στη Pensylvania

http://money.cnn.com/2005/05/03/pf/biggest_burger/

random
12-07-07, 14:10
McDonald's για χάμπουργκερ άθλια. στεγνά και πλαστικά.
Το ακριβότερό τους (το διπλό) ειναι περίπου ισάξιο με το φτηνότερο (εντελώς σκέτο) των Goody's.
Οι σαλάτες τους με το κοτόπουλο, μαρούλι λένε, αλλα μόνο αυτό, για κάτι light.

τους είχαν κάνει μήνυση στις ΗΠΑ επειδη διαφήμιζαν τις τηγανιτές πατάτες για "vegetarian" μενού,

In 2002, vegetarian groups, largely Hindu, successfully sued and won against McDonald's for misrepresenting their French fries as vegetarian. Even after the discontinuation of frying the French fries in beef tallow in 1990, the French fries still had beef extract added to them. The French fries sold in the U.S. still contain beef and animal flavoring. McDonald's biscuits also contain beef flavoring along with animal flavoring.



Τα Wendy's καλά ήταν στα σπεσιαλ τους, με πολλά συστατικά και ακριβά. Τα απλά τους, άθλια αλα Μακ.
μια φορά είχα πάρει εκεινο το απίστευτο Τσίλι, με φασόλια, κλπ σαν σούπα με νατσο-τσιπς, και δεν μπορούσα να κοιμηθώ ολο το βράδυ απο τις καούρες :)

Στη Γλυφάδα πάντως η ουρά ήταν κόλαση. μερικές φορές έφτανα ως την πόρτα και έφευγα για αλλου αντι να περιμένω το "συσσύτιο" :)
Στα Γκουντυς, με πολύ περισσότερους πελάτες, την ίδια ώρα, είχες την ίδια ή λιγότερη αναμονή στο ταμείο.


Goody's η κορυφή σε Ελλάδα και Ευρώπη (Αμέρικα δεν έχω πάει ακόμα :) ..)
πάντα συγκρίνοντας Trash food Hamburger αλυσίδες.
Τα σουβλάκια και πίτσες ειναι άλλη κατηγορία,
και τα πιο "εκλεκτά" burgers, ειναι άλλη κατηγορία και τιμή (δεν πανε στο ιδιο σακούλι Μακ και Friday's,) αλλα πορτοφόλια, αλλο σερβις, (ισως) αλλη κουζίνα.

καλά, και για τα friday's, σχεδον τα ίδια ισχύουν. Μπορει να ειναι μεγαλες μερίδες, και να στα σερβίρουν αντι σελφ-σερβις, αλλα το λάδι ειναι το ίδιο που είδατε στον Ευαγγελάτο.
Εχω πηγή απο μέσα. πιο μέσα δεν γίνεται.

και στο Hilton μπορει να έχουν το τέλειο μπεργκερ, τι να το κάνω;
Οποιος θελει χοντρά, σπιτικά, ολοκρεάτινα μπιφτέκια "με απ'όλα", τα φτιάχνει σπίτι του :)
ή τα χρυσοπληρώνει.
τα junk chains ειναι για τη φτήνια και τη τεμπελιά.


Το φαγητό της ΝΥ ??? (ή οποιασδήποτε δυτικής μεγαλούπολης), ποιο είναι; απ όλα έχουν όλοι φίλε. Αλλα μενού των 3-6 ε, ειναι πιά μόνο το λιγδιάρικο χιλιοτηγανισμένο στο πετρέλαιο.
Οτι πληρώνεις παίρνεις.


--------------------------------------------------------------------------------------

Hambo έχετε φάει; άλλη αθλιότητα, εξαφανίστηκαν λιγο μετα την εμφανιση των Μακ.


Θα ήθελα να ήταν ακόμα ανοιχτα τα μαγαζιά "Χρυσό Πουλί" (νομίζω έτσι λεγόταν), ειχε στη Γλυφάδα, και στη Σολωμού Εξάρχεια. Καπως πιο "χειροποίητο" χαμ, λαχανο τουρσί, τα χάρτινα πιατάκια, στυλ φτηνού αμερικάνικου λαικό μπρεκφαστ-καφέ-lunch on the πάγκος :)

cprotopapas
12-07-07, 14:19
(*)Και εδώ που τα λέμε, ΗΠΑνοί: ΤΙ ΣΚ@#$*(#@ ξέρουν αυτοί οι άνθρωποι από κουζίνα ??? Από γεύση??? ΤΙΠΟΤΑ !!!
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Η pizza για την οποία φημίζεται η Νιου Γιόρκ είναι Ιταλικής προέλευσης και ΤΟ ΜΟΝΟ μα ΤΟ ΜΟΝΟ που αξίζει να φάει κανείς εκεί, είναι το ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟ φαΐ (ακόμα και τα Taco Hell λένε :redface: άμα είσαι εξαρτημένο :sorry: ) το οποίο ΠΑΛΙ δεν είναι δικό τους...
Κατά τα άλλα, οι άνθρωποι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ
Μεγάλε,τις μπριζόλες που φτιάχνουν στις ΗΠΑ,δεν τις έχω φάει ΠΟΥΘΕΝΑ!!!(με εξάιρεση την Αρζεντίνα,η οποία εισάγει κρέας από Αργεντινή).

manoulamou
12-07-07, 15:39
Μεγάλε,τις μπριζόλες που φτιάχνουν στις ΗΠΑ,δεν τις έχω φάει ΠΟΥΘΕΝΑ!!!(με εξάιρεση την Αρζεντίνα,η οποία εισάγει κρέας από Αργεντινή).
Μεγαλε τι μας θυμισες τωρα?
Την ηρωϊκη εποχη με τα αργεντινικα κρεατα του Μπαλοπουλου:rofl:....

mich83
12-07-07, 16:05
Tα Dagwood στην Ηλιούπολη που κλείσαν πριν 2-3 χρόνια τα ξέρατε; Υπέροχα hamburger με κιμά που τον φτιάχναν αυτοί. Και υπέροχο στρόμπολι. Τιμές ελαφρώς πιο τσιμπημένες από τα γκούντις αλλά ήταν λογικό. Ο κόσμος όμως τα σνόμπαρε και μετά από αρκετά χρόνια σχετικής αναδουλειάς, κλείσανε.

Papados
12-07-07, 17:23
Dagwood Που τα θυμήθηκες.... ψιλοφαρμακείο ήταν οι τιμές αλλά το μπιφτέκι ήταν καλό πράγματι

mich83
12-07-07, 17:32
Ε ναι αλλά δε γίνεται να σου φτιάχνει το μπιφτέκι αυτός και να είναι και μεγαλούτσικο και να το χρεώνει 1.5 ευρώ. Λογικό είναι. Το χρέωνε γύρω στα 2-2.5 αν θυμάμαι καλά.

jadecat
12-07-07, 19:14
Οτι πληρωνεις παρνεις, καλητερα να φας ενα σουβλακι, που οτι σ$^$@α και να'ναι, ειναι κρεας-φαινεται.

Οσο για burger απο πραγματικο φρεσκο μοσχαρι, στη Γλυφαδα το τρως σε 2 μαγαζια, Burgering House, και Mollie Malone's. Και ειναι ακριβα, 5-8ευρω...Ναι

Κρεατα Αμερικης? Πραγματι δεν υπαρχουν πουθενα αλλου. Black Angus (το τοπ σε μοσχαρι) η απλο μοσχαρακι που βρισκεις στο σουπερμαρκετ, ειναι νοστιμα και μαλακα. Ειναι θεμα εκτροφης. Στην Αργεντινη, φημιζμενη για το Pampas Beef, και ακομα τα Black Angus που βρισκεις Γερμανια, ιρλανδια, Σκωτια, Αυστραλια, κλπ, ειναι νοστιμα αλλα σκληρα και εχουν μια εντονη μυρωδια, 'βοδιλα'... Σε αυτες τις χωρες με τα απεραντα λιβαδια να βοσκουν τα μοσχαρακια κανουν οτι κανουν και οι Αμερικανοι. Η μονο και η μεγαλη διαφορα ειναι, οταν το μοσχαρι ειναι ετοιμο για καταναλωση οι παραπανω τα στελνουν στο σφαγειο, και οι Αμερικανοι τα πανε σε ειδικα εκτροφεια, οπου για 6 μηνες τρωνε ΜΟΝΟ καλαμποκι και οι κινισεις των ζωων ειναι πολυ περιορισμενες. Ετσι το κρεας αποκτα αυτη την υπεροχη γευση και επειδη το ζωω δεν κινιτε καθολο, παραμενει και μαλακο. Αν συγκρινεις-οπτικα-μια οποιαδιποτε μπριζολα με μια Αμερικανικη, θα δεις οτι η αμερικανικη εχει κατι 'φλεβιτσες' λιπος που οταν ψηνεται λιωνουν και δεν επιτρεπουν στο κρεας να στεγνωσει και να γινει 'σολα'

jadecat
12-07-07, 21:07
FYI-
Κρεατα απο Αμερικη δεν θα βρεις εδω Ελλαδα, κρεατα καλα, πχ Αργεντινης υπαρχουν στα ΑΒ σουπερμαρκετ, τιμη για μπριζολες μοσχου 19ευρω το κιλο...περιπου 2,5ευρω η μπριζολα βγαινει.
Και για τους πολυ φραγκατους υπαρχει το Elite Meat Boutique στη Βουλα. Κρεας απ'οπου θες-Αυστραλια, Νεα Ζηλανδια, Αργεντινη, Νοτιο Αφρικη, κ.α. Ο ιδιοκτητης, ενας ελληνοαυστραλος, λεει οτι τα εισαγει ο ιδιος.:hmm: Εχει ομως πρωτη ποιοτητα, και ειναι πραγματικος αρτιστας σαν χασαπης με σεβασμο στο κρεας και γνωση στο να ξεχωριζει τα διαφορα κομματια για καθε τροπο ψησιματος...κατι ΠΟΛΥ σπανιο για Ελλαδα.

Tem
12-07-07, 21:16
αν δεν αλλάξουν αυτά τα τρισάθλια λάδια που βρωμάνε , θα κλείσουν σύντομα όλα τα MacDonalds στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό τα MacDonalds είναι πολύ αξιόλογα

@ ADSLgr.com All rights reserved.