PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL κέντρο Πατησίων



NeK
30-06-03, 10:27
Καλημέρα,

έχετε ακούσει μήπως αν το κέντρο Πατησίων έχει τεχνικό πρόβλημα και οι τεχνικοί της Siemens (!?!?!) καθυστερούν να το επιδιορθώσουν;

Γιατί αυτά μου λένε στο τηλέφωνο τόσες μέρες τώρα και μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Τέλως πάντων το τηλέφωνο που θέλω να βάλω adsl αρχίζει από 210-866, αυτό το νούμερο υπάγεται στο κέντρο των Πατησίων;

Elpinor
30-06-03, 10:55
Καλημερα,
Τα ιδια μου ειπαν και μενα. Εκανα την αιτηση την Παρασκευη 27/6 στον ΟΤΕ Πατησιων και μου ειπαν να τους περιμενω κατα τις 20/7.
Δικαιολογια: " το κεντρο εχει προβλημα, δεν ειναι δικο μας θεμα, πρεπει να το φτιαξει η Siemens". Τηλ. 210-865...

BigLion
30-06-03, 11:56
Δεν είναι δικό τους θέμα? Καλά ποιανού είναι της θείας μου?

Παιδιά αν δεν ξεβρωμίσει ο ΟΤΕ από τους κοπρίτες του δημοσίου, δεν θα δούμε ασπρη μέρα...

poussou
30-06-03, 12:09
Δέν ξέρω εάν έχει σχέση, πάντως εταιρία με την ονομασία "ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ Α.Ε" έχει ξηλώσει τα πεζοδρόμια της Πατησίων απο την Ομόνοια μέχρι το Πολυτεχνείο και περνάει καλώδια.Απο ότι πήρε το μάτι μου, κάτι χάλκινου χρώματος....Τι να είναι άραγε.....Χμμμμ :roll: :roll:

Gregory
30-06-03, 13:46
λες???????? 8O

Elpinor
30-06-03, 13:57
Δεν νομιζω οτι εχει σχεση με καλωδια. Εκανα μερικα τηλεφωνηματα και το συμπερασμα ειναι οτι στο κεντρο Πατησιων (εκκρεμουν 10 αιτησεις ιδιωτων & πολλες απο ISP's) και στις Τρεις Γεφυρες υπαρχει προβλημα στην εγκατασταση που εκανε η Siemens. Πρεπει λοιπον να παει και να τα διορθωσει.
Για το ποτε θα γινει αυτο πηρα τρεις απαντησεις.
1. "Μεχρι τις 20/7"
2."Στα μεσα αυτης της εβδομαδας"
3."Δεν μπορω να υποσχθω ημερομηνια για κατι που δεν εξαρταται απο μενα."

Παντως απο την στιγμη που θα διευθετηθει το προβλημα,λενε οτι η ενεργοποιηση απο πλευρας ΟΤΕ ειναι θεμα 24 ωρων.

dsl-guru
30-06-03, 16:39
Μιλησα με ενα φιλο μου που δουλευει στην Siemens και μου ειπε οτι το DSLAM στα Πατησια ειναι ενεργοποιημενο και λειτουργεί κανονικά και οτι απλά λειπουν καποια ταμπελακια στον κατανεμητη, πραγμα που δεν εμποδιζει την παροχη της υπηρεσιας στους χρηστες.
Φαινεται οτι κανει πολυ ζεστη εκει στα Πατησια...

Elpinor
30-06-03, 18:23
Μιλησα με ενα φιλο μου που δουλευει στην Siemens και μου ειπε οτι το DSLAM στα Πατησια ειναι ενεργοποιημενο και λειτουργεί κανονικά και οτι απλά λειπουν καποια ταμπελακια στον κατανεμητη, πραγμα που δεν εμποδιζει την παροχη της υπηρεσιας στους χρηστες.
Φαινεται οτι κανει πολυ ζεστη εκει στα Πατησια...

Ναι και οχι.
Συμφωνα με τον υπευθυνο, τα ταμπελακια ειναι απαραιτητα στους υπαλληλους του ΟΤΕ γαι να ξερουν τι παει που. Επισης μιλησε και για κατι κοντα καλωδια...
Τουλαχιστον αυτος δεν μου ειπε ανακριβειες, γιατι στο αρχικο τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν εχουν τα καταστηματα εξοπλισμο και περιμενουν να τους φερουν...
Απλα δεν μπορουν να δουλεψουν χωρις τυφλοσουρτη :)

Και μια ερωτηση.
Εχω εδω το hardware. Splitter & router (Siemens 5935). Η εγκατασταση & συνδεσμολογια ειναι απλη. Ποιος θα κανει τις ρυθμισεις? Ο ΟΤΕ, ο ISP, ή εμεις? Στην τελευταια περιπτωση εχει να πεσει πολυ διαβασμα. Τα manuals του 5935 ειναι καμια 1000αδα σελιδες αθροιστικα.

Wolverine
30-06-03, 19:27
Και μια ερωτηση.
Εχω εδω το hardware. Splitter & router (Siemens 5935). Η εγκατασταση & συνδεσμολογια ειναι απλη. Ποιος θα κανει τις ρυθμισεις? Ο ΟΤΕ, ο ISP, ή εμεις? Στην τελευταια περιπτωση εχει να πεσει πολυ διαβασμα. Τα manuals του 5935 ειναι καμια 1000αδα σελιδες αθροιστικα.

Επειδή μάλλον θα πάρω και εγώ το siemens μπορείς μόλις το δοκιμάσεις να κανείς ένα post με τις εμπειρίες σου. Ευχάριστο εκ τον προτέρων.

Elpinor
30-06-03, 22:13
Επειδή μάλλον θα πάρω και εγώ το siemens μπορείς μόλις το δοκιμάσεις να κανείς ένα post με τις εμπειρίες σου. Ευχάριστο εκ τον προτέρων.

Ευχαριστως, αλλα πρεπει πρωτα να παει η Siemens να κολλησει τα ταμπελακια, και μετα να μαθει η ΟΤΕΝΕΤ Πατησιων (και στη συνεχεια να με πληροφορησει), πως θα μετατρεψω την ISDN128 αοριστου, σε DSL384/128
αοριστου. Δεν εχουν φορμα αιτησης, δεν ξερουν πως και που θα δηλωσω τα 2 επιπλεον email's. Αγνοια επισης δηλωνουν στο OnDSL (εχουν μονο 3-6-12 μηνες), και φυσικα στο 134.

Wolverine
30-06-03, 23:40
Προς Elpinor: Καλή τύχη λοιπόν. Και όταν με το καλό το έχεις μας λες και τις εντυπώσεις. Ελπίζω μόνο να μην έχεις άλλα πρόβλημα με το κέντρο.

dsl-guru
11-07-03, 10:55
Λοιπον, τα τελευταία νεα που έχω για το κέντρο Πατησίων (Πλ. Αμερικής):
Οι κατανεμητές είναι από χθές ετοιμοι και μπορούν να δοθούν υπηρεσίες στους χρήστες (τουλάχιστον σύμφωνα με τους τεχνικούς της Siemens) Νομιζω οτι αφορουν τηλεφωνα 21082...και 21085....

Υπάρχει ένα δευτερο DSLAM στον Δαγκλή (Λεει κάτι αυτό στους Πατησιώτες;) το οποίο αναμένει την ενεργοποίηση του κυκλωματος ATM απο τον ΠΟΤΕ!

Οπότε αρχίστε να βομβαρδίζετε με τηλέφωνα μπας και καταφερετε να πάρετε ADSL πριν τις διακοπες.... :wink:

rainbow
11-07-03, 14:40
Σήμερα έκλεισα και εγώ ένα μήνα στην αναμονή. Έλαβα από τον ΟΤΕ το εξής email πρίν από λίγο:

Κε Μ****,

αν και δεν είμαι υπεύθυνος σας ζητώ συγγνώμη εκ μέρους του ΟΤΕ για την έλλειψη πληροφόρησης.
Έψαξα το αίτημά σας και ρωτώντας τους τεχνικούς μας μου ανέφεραν ότι υπήρχε βλαβη στον Κατανεμητή του ΟΤΕ
στην περιοχή σας. Η άρση της εν λόγω βλάβης έγινε μόλις προχθές.
Πιστεύω ότι σύντομα θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί σας για να εγκαταστήσουν τον τερματικό εξοπλισμό σας.

Με τιμή,
Β******* Π********

Η περιοχή στην οποία αναφέρεται είναι η πλατεία αμερικής, 864**** τηλέφωνο.

Δεν είμαι τεχνικός, και δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα. Δεν ξέρω τι είναι ο 'κατανεμητής', ούτε τι κάνει, ούτε πως δουλεύει, ούτε γιατί υπάρχει. Ούτε και με ενδιαφέρει. Οι απορίες μου είναι οι εξής δύο:

1. Με δουλεύουν; Προσέξτε, δεν ρωτάω ειρωνικά, καθόλου, απλά δεν έχω ιδέα. Υπάρχει εξάρτημα σε αυτή τη διαδικασία που λέγεται κατανεμητής; υπάρχει κανείς στην ίδια περιοχή ή με το ίδιο τηλεφωνικό πρόθεμα που έχει βάλει ADSL? Πιο απλά: να τους πιστέψω, ή μου είπανε κάτι για να με ξεφορτοθούνε;

2. Αν υποθέσουμε οτι τους πιστεύω: Κάποιος από περιοχή χωρίς προβληματικό κατανεμητή, πόσο καιρό μπορεί να περιμένει; δηλαδή, αν τους πιστέψω και στο δεύτερο σκέλος της απάντησής τους, τώρα πόσο καιρό να εκτιμήσω ότι θα περιμένω;

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

delto
11-07-03, 18:23
To na sth8ei ena DSLAM den exei na kanei mono me to na paktw8ei ena rack se ena wraio dwmatio me klimatismo kai na tou dwseis mia trofodosia.

Prepei na sth8oun kapoia ATM VPs pros to ATM backbone tou OTE, na ginoun kapoia crossconnections apo tis ADSL linecards pros ta VPs...

...kai profanws to pio aggouri, na anaptux8oun 400+ oria gia tous splitters pros to DSLAM, 400+ oria gia tous splitters pros to kentro kai alla 400+ oria gia ta modems twn linecards. Ola auta ta wraia pragmata ginontai ston katanemhth.

To na mhn uparxoun 1200+ tampelakia, einai shmantiko problhma :D

Elpinor
11-07-03, 18:48
1. Με δουλεύουν; Προσέξτε, δεν ρωτάω ειρωνικά, καθόλου, απλά δεν έχω ιδέα.

όχι, υπάρχει/υπήρχε προβλημα. Το διασταύρωσα από διαφορετικές πηγές.


2. Αν υποθέσουμε οτι τους πιστεύω: Κάποιος από περιοχή χωρίς προβληματικό κατανεμητή, πόσο καιρό μπορεί να περιμένει; δηλαδή, αν τους πιστέψω και στο δεύτερο σκέλος της απάντησής τους, τώρα πόσο καιρό να εκτιμήσω ότι θα περιμένω;


σε μένα , ίδια περιοχή (Πλ. Αμερικής, 865*) ο τεχνικός του ΟΤΕ Πατησίων είπε 20 μέρες περίπου, απο την αποκατάσταση του κέντρου. Αίτηση έκανα στις 27/6. Υποτίθεται ότι τηρείται σειρά προτεραιότητος. Οπότε κάνε τον λογαριασμό, ανάλογα με το πότε έκανες την αίτηση.

rainbow
12-07-03, 12:13
Ευχαριστώ πολύ. Έκανα αίτηση 12/6 οπότε όταν δουλέψει θα σε (σας) ενημερώσω. Αν βάλει κάποιος άλλος πιο πριν στη γειτονία μας παρακαλώ ενημερώστε μας.

chatasos
12-07-03, 12:27
...kai profanws to pio aggouri, na anaptux8oun 400+ oria gia tous splitters pros to DSLAM, 400+ oria gia tous splitters pros to kentro kai alla 400+ oria gia ta modems twn linecards. Ola auta ta wraia pragmata ginontai ston katanemhth.


Υπάρχουν και dslams με "ενσωματωμένους" τους splitters, οπότε μια 400άδα λιγότερη :wink:

Crosstalk
12-07-03, 13:58
...kai profanws to pio aggouri, na anaptux8oun 400+ oria gia tous splitters pros to DSLAM, 400+ oria gia tous splitters pros to kentro kai alla 400+ oria gia ta modems twn linecards. Ola auta ta wraia pragmata ginontai ston katanemhth.


Υπάρχουν και dslams με "ενσωματωμένους" τους splitters, οπότε μια 400άδα λιγότερη :wink:

Νομιζω τα περισσοτερα DSLAMs εχουν built-in splitters. Τουλαχιστον της Ιντρακομ και Αλκατελ εχουν σιγουρα!

Elpinor
24-07-03, 00:33
Χθες πήρα πάλι τον ΟΤΕ Πατησίων και ρώτησα πότε με το καλό να τους περιμένω. Μου είπαν ότι δεν ξέρουν γιατί έχουν πολλές αιτήσεις και λίγο προσωπικό.
Σήμερα το πρωί κατά τις 10 μου τηλεφώνησαν.
"Καλημέρα σας, από τον ΟΤΕ . Είμαστε στην γειτονιά σας, θα μπορούσαμε να περάσουμε τώρα?".
Ήρθαν , τα βρήκαν όλα έτοιμα, συνδεσμολογία και ρυθμίσεις , παιδεύτηκαν λίγο από το κέντρο γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα που ποτέ δεν μάθαμε ποιο ήταν και κατά τις 4 είχα σύνδεση.
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Η συμπεριφορά του 5935 είναι άψογη.
Download 43-47 από Lightning και από το ftp της Adobe έπιασε τα 49.
Να και το τεστακι από το site που ψάρεψα σε άλλο topic.

rainbow
24-07-03, 08:30
Έλα ρε γείτονα σοβαρολογείς; Σήμερα θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι γίνεται!!! Μεγειά! Καλορίζικο και καλοφόρετο!

rainbow
24-07-03, 09:32
:x
Μόλις μίλησα με ΟΤΕ. 'Ναι, πιθανόν κάπου να έχει παραβλεφθεί η αίτησή σας. Αφήστε μου το τηλέφωνό σας και μπορεί να σας καλέσουμε μέσα στις επόμενες μέρες'.

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

rainbow
25-07-03, 09:48
Μόλις με πήρε ο πΟΤΕς. Έρχονται, λέει. Για να δούμε. Thanks, Elpinor, που με ξαναξεκούνησες!

Elpinor
25-07-03, 11:52
Άν έρθει το ίδιο συνεργείο που ήρθε και σε μένα είναι πολύ εντάξει.
Άντε και καλά dowloads :-))

rainbow
25-07-03, 14:02
δυστυχώς δεν ήτανε το ίδιο. βλέπε ποστ σε άλλο θρεντ. σνιφ, κλαψ, λυγμ.

rainbow
02-08-03, 15:15
ον-λαΐν επιτέλους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.