PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL vs VODAFONE (.gr)



Σελίδες : 1 [2] 3 4

nm96027
07-08-07, 08:57
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους γνωστού μου: μπορεί κανείς να γραφτεί στο πρόγραμμα της Vodafone για ADSL χωρίς να έχει ήδη γραμμή ΟΤΕ (και χωρίς να χρειαστεί να κάνει αίτηση για γραμμή στον ΟΤΕ και μετά να τη μεταφέρει, κτλ.);

(Αν τυχόν ξέρετε την απάντηση στο ίδιο ερώτημα και για τα ιδιόκτητα δίκτυα της FORTHnet και HOL εδώ είμαστε.)

Ευχαριστώ!

Εαν καλύπτεσαι απο το ιδιοκτητο δικτυο της HOL,ναι γίνεται. Μπορείς να κάνεις αίτηση για ανενεργο βρόχο. Απλως το νουμερο που θα σου δώσουν θα ειναι της μορφής 213χχχχχ.
Στην 4νετ δεν γίνεται., γιατί η 4νετ εξυπηρετεί μονο πελάτες που μεταφέρουν την υπαρχουσα γραμμή τους απο τον ΟΤΕ.

grsaint13
07-08-07, 09:08
Και να προσθέσω εδώ,ότι η ενεργοποίηση του σταθερού γίνεται μέσα σε ελάχιστες μέρες.Φίλος που έκανε αίτηση ημέρα Πέμπτη,τη Δευτέρα είχε κανονικά τηλέφωνο.Και να σημειώσω ότι είναι και πολύ καλή η ποιότητα της τηλεφωνίας.;)

tester21
07-08-07, 10:07
Μπορει κανεις στο ιδιο σπιτι, να εχει και οτε, και vodafone σταθερο?

euri
07-08-07, 10:25
Ναι, γίνεται, σε διαφορετική γραμμή και με διαφορετικό αριθμό.

tester21
07-08-07, 10:29
Δηλαδη, εγω εχω οτε σταθερο+conn-x adsl. Κανω μια αιτηση στην vodafone, και μου βαζουν δευτερη γραμμη τηλεφωνου ανεξαρτητη απο την πρωτη?

nm96027
07-08-07, 10:31
Αν θες ναι μπορεις να το κανεις και ετσι.

player74
07-08-07, 11:25
Δηλαδη, εγω εχω οτε σταθερο+conn-x adsl. Κανω μια αιτηση στην vodafone, και μου βαζουν δευτερη γραμμη τηλεφωνου ανεξαρτητη απο την πρωτη?

ναι αλλα πιος ο λογος?
για τα 500 λεπτα δωρεαν με 12,50€?
δεν το χω ψαξει αλλα νομιζω δεν αξιζει οτε+conn-x+vodafone σταθερο

edit: στα 12,5 προστιθεντε τελη κινητησ τηλεφωνιας

modified
07-08-07, 13:31
Εαν καλύπτεσαι απο το ιδιοκτητο δικτυο της HOL,ναι γίνεται. Μπορείς να κάνεις αίτηση για ανενεργο βρόχο. Απλως το νουμερο που θα σου δώσουν θα ειναι της μορφής 213χχχχχ.
Στην 4νετ δεν γίνεται., γιατί η 4νετ εξυπηρετεί μονο πελάτες που μεταφέρουν την υπαρχουσα γραμμή τους απο τον ΟΤΕ.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια διευκρίνιση: μιλάμε μόνο για HOL ή και για VODAFONE ADSL; Ξέρω ότι το δεύτερο χρησιμοποιεί το πρώτο, απλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορετική πολιτική.

nm96027
07-08-07, 13:36
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια διευκρίνιση: μιλάμε μόνο για HOL ή και για VODAFONE ADSL; Ξέρω ότι το δεύτερο χρησιμοποιεί το πρώτο, απλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορετική πολιτική.

Στο πουλάει η Vodafone, πληρώνεις την Vodafone, οι οροι και η πολιτικη ειναι της Vodafone, αλλα η υπηρεσία ειναι της HOL.
Η vodafone δεν εχει δικα της DSLAM, προς το παρον τουλάχιστον.

modified
07-08-07, 13:51
Στο πουλάει η Vodafone, πληρώνεις την Vodafone, οι οροι και η πολιτικη ειναι της Vodafone, αλλα η υπηρεσία ειναι της HOL.
Η vodafone δεν εχει δικα της DSLAM, προς το παρον τουλάχιστον.

Άρα γίνεται και στα δύο απ'ότι καταλαβαίνω.

Έγινε, ευχαριστώ και πάλι.

player74
08-08-07, 00:42
να σημειοσω οτι το vodafone σταθερο υλοποιητε μεσω του δυκτιου της, κινητης τηλεφωνιας.
(ειναι και ο λογος οπως εχω ειδη πει που στα 12.50€ που κοστιζει η υπηρεσια προστιθεντε και τα τελη κινητης τηλεφωνιας)
δεν ξερω αν δεινει σταθερο τυπου 21XXXXXXXX.
παντος λειτουργει με καρτα sim κι αν ζητησετε να μην εχετε αποκριψη θα εμφανιζετε αριθμος τυπου 694xxxxxxx.
υποθετω οτι μονο στον τομεα adsl-internet υπαρχει συνεργασια με την hol

nm96027
08-08-07, 01:02
να σημειοσω οτι το vodafone σταθερο υλοποιητε μεσω του δυκτιου της, κινητης τηλεφωνιας.
(ειναι και ο λογος οπως εχω ειδη πει που στα 12.50€ που κοστιζει η υπηρεσια προστιθεντε και τα τελη κινητης τηλεφωνιας)
δεν ξερω αν δεινει σταθερο τυπου 21XXXXXXXX.
παντος λειτουργει με καρτα sim κι αν ζητησετε να μην εχετε αποκριψη θα εμφανιζετε αριθμος τυπου 694xxxxxxx.
υποθετω οτι μονο στον τομεα adsl-internet υπαρχει συνεργασια με την hol

Δίνουν σταθερο νουμερο της μορφής 213χχχχχ απο το φασμα της HOL. Κατα μια εννοια ειναι το σημειο συνεργασίας τους στο κομμάτι της τηλεφωνίας.

karavagos
08-08-07, 01:30
ΝΟΜΟΣ 3431/2006


Αρθρο 59

Φορητότητα αριθμού

1. Όλοι οι συνδρομητές των δημόσιων τηλεφωνικών υπηρεσιών, συμπεριλαμβανομένων των κινητών υπηρεσιών, μπορούν να διατηρούν, μετά την υποβολή αίτησης, τον αριθμό ή τους αριθμούς τους, ανεξαρτήτως της επιχείρησης, που παρέχει την υπηρεσία (φορητότητα αριθμού):

α) εφόσον πρόκειται για γεωγραφικούς αριθμούς, σε συγκεκριμένο τόπο, και

β) εφόσον πρόκειται για μη γεωγραφικούς αριθμούς, σε οποιονδήποτε τόπο.

Η παρούσα παράγραφος δεν ισχύει για τη μεταφορά αριθμών μεταξύ δικτύων, που παρέχουν υπηρεσίες σε σταθερές θέσεις και δικτύων κινητής τηλεφωνίας.

player74
11-08-07, 11:06
μου σκασανε το παραμυθι οτι ναι μεν η αιτηση εγινε 17 ιουλιου αλλα ειχε καποιο λαθος κι επιτραφηκε απο τον οτε. διορθωθηκε και σταλθηκε παλι στις 23 ιουλιου....
και αντε να μην ειναι παραμυθι αφου περνω τηλ 2-3 φορες τη βδομαδα, τωρα το ειδαν?
25 εργασιμες συμπληρονω τωρα 25 αυγουστου. περι τις 23 μου ειπαν. ειδωμεν..

παντος 13 (14 για την ακριβεια) εργασιμες για παραδοση βροχου απο οτε περασαν.
κατα ποσο υπαρχει συνεπεια (και ελαστικοτητα) στις προθεσμιες δεν ξερω. ξερω οτι ειναι ακομα εδω και αρκετες μερες στο τελικο σταδιο ενεργοποιησης.

Sadead Neth
12-08-07, 15:12
Έχω κάνει και εγώ αίτηση από την Τρίτη 7/8/2007 για 3 σε 1 (είχα ήδη συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας). Η κάρτα sim έχει ενεργοποιηθεί για εξερχόμενες κλήσεις από 9/8 και μόλις κοπεί ο ΟΤΕ (σε 2 εβδομάδες περίπου) θα ενεργοποιηθεί και για τις εισερχόμενες. Internet σε περίπου 1 μήνα. Αυτά μου είπαν τουλάχιστον. Είδωμεν.

jimarass
13-08-07, 21:06
μου σκασανε το παραμυθι οτι ναι μεν η αιτηση εγινε 17 ιουλιου αλλα ειχε καποιο λαθος κι επιτραφηκε απο τον οτε. διορθωθηκε και σταλθηκε παλι στις 23 ιουλιου....
και αντε να μην ειναι παραμυθι αφου περνω τηλ 2-3 φορες τη βδομαδα, τωρα το ειδαν?
25 εργασιμες συμπληρονω τωρα 25 αυγουστου. περι τις 23 μου ειπαν. ειδωμεν..

παντος 13 (14 για την ακριβεια) εργασιμες για παραδοση βροχου απο οτε περασαν.
κατα ποσο υπαρχει συνεπεια (και ελαστικοτητα) στις προθεσμιες δεν ξερω. ξερω οτι ειναι ακομα εδω και αρκετες μερες στο τελικο σταδιο ενεργοποιησης.
Φίλε μου ο ΟΤΕ φταίει. Αν στο λογαριασμο του ΟΤΕ ονομάζεσαι ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (όπου Ε. το πατρώνυμο) και στην αίτηση φορητότητας βάλανε μικρό όνομα ΓΕΩΡΓΙΟΣ τότε ο ΠΟΤΕΣ την γυρνάει πίσω γιατί θέλει ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε.!!!!!!

ipo
14-08-07, 01:25
Αν κατάλαβα καλά η Vodafone αυτή τη στιγμή είναι η μόνη εταιρεία που δίνει naked ADSL (μέσω της HOL). Δηλαδή full LLU χωρίς τηλέφωνο. Σωστά;

Η HOL κάνει κάτι αντίστοιχο;

lewton
14-08-07, 02:36
Αν κατάλαβα καλά η Vodafone αυτή τη στιγμή είναι η μόνη εταιρεία που δίνει naked ADSL (μέσω της HOL). Δηλαδή full LLU χωρίς τηλέφωνο. Σωστά;

Η HOL κάνει κάτι αντίστοιχο;
Δίνει και η Vivodi από αυτό, αλλά και η Forthnet που δίνει μαζί με τηλέφωνο το χρεώνει 24,90 ευρώ, δηλαδή φθηνότερα από όσο το χρεώνει η HOL χωρίς τηλέφωνο.

ipo
14-08-07, 03:14
Σωστά, είχα ξεχάσει τη Vivodi. Το DSLphone είναι ξεχωριστή υπηρεσία.

Καλή παρατήρηση αυτή με το office πακέτο της FORTHnet.

Τελικά η HOL δίνει μόνη της naked ADSL ή μόνο πίσω από τη Vodafone;

tolisp
14-08-07, 10:04
Γιατί ποτε έδωσε τηλεφωνία η HOL?
eVoice με διαφοροποιημένο τιμολόγιο είναι... δεν είναι ούτε PSTN ούτε ISDN :down:

lewton
14-08-07, 18:50
Σωστά, είχα ξεχάσει τη Vivodi. Το DSLphone είναι ξεχωριστή υπηρεσία.

Καλή παρατήρηση αυτή με το office πακέτο της FORTHnet.

Τελικά η HOL δίνει μόνη της naked ADSL ή μόνο πίσω από τη Vodafone;
Δε δίνει naked ADSL η HOL.

player74
15-08-07, 02:20
Φίλε μου ο ΟΤΕ φταίει. Αν στο λογαριασμο του ΟΤΕ ονομάζεσαι ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (όπου Ε. το πατρώνυμο) και στην αίτηση φορητότητας βάλανε μικρό όνομα ΓΕΩΡΓΙΟΣ τότε ο ΠΟΤΕΣ την γυρνάει πίσω γιατί θέλει ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε.!!!!!!

δεν μπορει να ειναι τετοιο λαθος πολυ απλα γιατι δεν υφιστατε γραμμη οτε.
προκειτε για απευθειας σε μενα γραμμη μονο ιντερνετ.
φανταζομαι οτι βαλανε στην αιτηση το τηλ που δηλωσα (εντος πολυκατοικιας) για να γεινει ο ελεγχος σαν δικο μου κτλ....
δεν μπορω να φανταστω λαθος καπου αλλου.

βρισκομαι για δεκαπενταυγουστο εκτος των τοιχων....
πειιρα το ρουτερ το ασυρματο που εχω μαζι μου.
ειχα τους κωδικους της βονταφον σεταρισμενους.
μπαινω απο την αρυς γραμμη του αδερφου μου που εχει conn-x. λετε να με χρεωσουν?
εχω την εντυπωση οτι μπορεις να τους χρησημοποιηση κανεις για dial-up μμεχρι να ενεργοποιηθει.

grsaint13
19-08-07, 00:27
...εχω την εντυπωση οτι μπορεις να τους χρησημοποιηση κανεις για dial-up μμεχρι να ενεργοποιηθει.

Νομίζω πως αυτό ισχύει.Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.;)

player74
19-08-07, 01:00
Νομίζω πως αυτό ισχύει.Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.;)

οπως λεει και η ανηψουλα μου εδω "χαζο εισε?" :rofl:

μαλλον δεν θα καταλαβες καλα. δεν θελω να δοκιμασω ανεφερα οτι μπικα απο αλλη γραμμα αρυς κι εθεσα το ερωτημα αν χρεωθω.

player74
23-08-07, 20:45
μετα απο 1 μηνα (ή αλιλιως 25 εη) με αρκετα τηλεφωνα κι ενα ε-μαιλ αιτηματος γραπτης ενημερωσης ειρθε η στιγμή της ενεργοποιησης-μη ενεργοποιησησης.
τι εννοω?
πειρα τηλ το πρωι για να δω μια που κι απο οσο μου ειχανε πει ειναι οι μερες της ενεργοποιησης.
εδωσα ανομα και αριθμο να με παρουν πισω.
καποια στιγμη με πειραν και ρωταγαν τι προβλημα εχω. να ενημερωθω λεω θελω και γιατι δεν εχω ενεργοποιηθει λεω και πριν ολοκληρωσω οτι ηθελα να πω μου λενε οτι η γραμμη ειναι ετοιμη και με ρωταγανε πως εχω συνδεσει το ρουτερ κτλ.
τους ειπα ξερω δεν ειμαι ασχετος και μου ελεγε πως να τα συνδεσω σα να μιλανε σε αρχαριο.
εν το μεταξυ ειχα συνδεμενο και σεταρισμενο ενα ασυρματο d-link που ειχα και με βαλανε να βγαλο το δικο τους. τιποτα γραμμη γιοκ.
(με γυνεκα μιλαγα)μου πεταει τη σποντα συνδεσατε το καλοδιο σας στο κατανεμητη?
λεω πιο καλοδιο και τι δοθλεια εχω εγς στο κατανεμητη.
μου λεει πως εμας οι ενεργιες μας μεχρι εκει ηταν.
με τα πολλα μου παν ή να καλεσω ηλεκτρολογο ή τεχνικο τους με χρεωση
αν δε μπορω να κανω την συνδεσμολογια και να βρω τα καλωδια.
λεω θα παω να κοιταξω και θα σας καλεσω. αλλα να χρεοθω επιπλεον δεν το δεχομαι γιατι το συγκεκριμενο σας το ρωτησα και μου πανε οτι δεν χρειαζετε να κανω κατι για ραντευου κι οτι θα ρθει τεχνικος και θα βρει μονος του ποια καλοδια ειναι κι οτι εγω θα το βρω ετοιμο με το μονο που θα χω να κανω ειναι το σεταρισμα στο ρουτερ.
πειγα δεν βρηκα ενδειξεις που μου λεγανε τους πειρα και με ξανακαλεσανε.
αφου ελεξαν οτι τα χω κανει σωστα μου πειραν τα στοιχεια για να μου κλεισει τεχνικος ραντευου.
αυτα

fabo114
23-08-07, 22:33
μετα απο 1 μηνα (ή αλιλιως 25 εη) με αρκετα τηλεφωνα κι ενα ε-μαιλ αιτηματος γραπτης ενημερωσης ειρθε η στιγμή της ενεργοποιησης-μη ενεργοποιησησης.
τι εννοω?
πειρα τηλ το πρωι για να δω μια που κι απο οσο μου ειχανε πει ειναι οι μερες της ενεργοποιησης.
εδωσα ανομα και αριθμο να με παρουν πισω.
καποια στιγμη με πειραν και ρωταγαν τι προβλημα εχω. να ενημερωθω λεω θελω και γιατι δεν εχω ενεργοποιηθει λεω και πριν ολοκληρωσω οτι ηθελα να πω μου λενε οτι η γραμμη ειναι ετοιμη και με ρωταγανε πως εχω συνδεσει το ρουτερ κτλ.
τους ειπα ξερω δεν ειμαι ασχετος και μου ελεγε πως να τα συνδεσω σα να μιλανε σε αρχαριο.
εν το μεταξυ ειχα συνδεμενο και σεταρισμενο ενα ασυρματο d-link που ειχα και με βαλανε να βγαλο το δικο τους. τιποτα γραμμη γιοκ.
(με γυνεκα μιλαγα)μου πεταει τη σποντα συνδεσατε το καλοδιο σας στο κατανεμητη?
λεω πιο καλοδιο και τι δοθλεια εχω εγς στο κατανεμητη.
μου λεει πως εμας οι ενεργιες μας μεχρι εκει ηταν.
με τα πολλα μου παν ή να καλεσω ηλεκτρολογο ή τεχνικο τους με χρεωση
αν δε μπορω να κανω την συνδεσμολογια και να βρω τα καλωδια.
λεω θα παω να κοιταξω και θα σας καλεσω. αλλα να χρεοθω επιπλεον δεν το δεχομαι γιατι το συγκεκριμενο σας το ρωτησα και μου πανε οτι δεν χρειαζετε να κανω κατι για ραντευου κι οτι θα ρθει τεχνικος και θα βρει μονος του ποια καλοδια ειναι κι οτι εγω θα το βρω ετοιμο με το μονο που θα χω να κανω ειναι το σεταρισμα στο ρουτερ.
πειγα δεν βρηκα ενδειξεις που μου λεγανε τους πειρα και με ξανακαλεσανε.
αφου ελεξαν οτι τα χω κανει σωστα μου πειραν τα στοιχεια για να μου κλεισει τεχνικος ραντευου.
αυτα

Ειναι η πρωτη φορα που βαζεις τηλεφωνικη συνδεση στο σπιτι;
Αν οχι, ΑDSL εχεις ξαναβαλει ή οχι; :hmm:

player74
24-08-07, 01:45
στο σπιτι μπικα προσφατα. ενεργη γραμμη τηλεφωνου δεν υπηρχε-υπαρχει. μονο το ζευγος καλωδιων. παλιοτερα εμαθα οτι καποιος ενοικος ειχε τηλ.
μονο γραμμη adsl ζητησα.
απο οσο γνωριζω για νεες γραμμες ευθυνη του πελατη ειναι η υπαρξη νεκρου ζευγους απο το κατανεμητη στο χορο του.
επεισεις η χρεωση στον τιμοκαταλογο της vodafone για επισκεψη αφορα
"Επίσκεψη τεχνικού της εταιρείας σε περίπτωση βλάβης ή σε περίπτωση που επιθυμεί ο συνδρομητής για την εγκατάσταση του εξοπλισμού"

fabo114
24-08-07, 20:16
στο σπιτι μπικα προσφατα. ενεργη γραμμη τηλεφωνου δεν υπηρχε-υπαρχει. μονο το ζευγος καλωδιων. παλιοτερα εμαθα οτι καποιος ενοικος ειχε τηλ.
μονο γραμμη adsl ζητησα.
απο οσο γνωριζω για νεες γραμμες ευθυνη του πελατη ειναι η υπαρξη νεκρου ζευγους απο το κατανεμητη στο χορο του.
επεισεις η χρεωση στον τιμοκαταλογο της vodafone για επισκεψη αφορα
"Επίσκεψη τεχνικού της εταιρείας σε περίπτωση βλάβης ή σε περίπτωση που επιθυμεί ο συνδρομητής για την εγκατάσταση του εξοπλισμού"

Λοιπον, θα σου πω εγω τι προβλημα υπαρχει!

Οταν φτιαχνουν ενα σπιτι (πολυκατοικια ή οτι αλλο) ερχεται ο ΟΤΕ και κανει τη συνδεση των καλωδιων στο κουτι της πολυκατοικιας (μιλαω για την κλασσικη περιπτωση που βαζουμε ΟΤΕ και οχι αλλον παροχο).
Δηλαδη παιρνει τα καλωδια που "ερχονται" στο κουτι απο ενα σωληνακι και τα συνδεει στο κυκλωμα ακριβως διπλα (στο σωληνακι) ωστε να αντιστοιχουν στο διαμερισμα για το οποιο προοριζονται.

Το θεμα ειναι οτι εσυ δεν εχεις κανει αιτηση για τηλεφωνο ΟΤΕ οποτε ο τεχνικος του ΟΤΕ δεν ηρθε ποτε να σε συνδεσει οποτε τα καλωδια ειναι ασυνδετα (:p) οποτε στο σπιτι δεν ερχεται σημα ουτε τηλεφωνικο ουτε aDSL.

Τωρα εγω λεω να τα αφησουν τα σαπια στη Vodafone αφου αυτο δεν ειναι βλαβη ουτε εγκατασταση εξοπλισμου! Υποχρεουνται να παραδωσουν τη γραμμη!

Tο να κανουν την αλλαγη στο DSLAM που ανηκεις απο ΟΤΕ σε HOL συνηθως ειναι αρκετο αφου οι περισσοτεροι ειχαν ΟΤΕ παλαιοτερα και εχει κανει εκεινος τη συνδεση στον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Στη περιπτωση σου ομως πρεπει να ερθουν να σε συνδεσουν!

Μια χαρα βολευτηκαν με τον ΟΤΕ που εχει κανει ηδη τη δουλεια στους περισσοτερους! :evil:

Εσυ θα τους παρεις να τους πεις τα υπογραμμισμενα και να δεις οτι θα κανουν την παπια! Ακους εκει να σε βαζουν να πληρωσεις 89€ για να ερθει τεχνικος! Για ποια βλαβη; Αφου δεν σε εχουν συνδεσει!

Αν συνεχισουν το ιδιο βιολι ανεφερε τις λεξεις ΕΕΤΤ και καταγγελια... θα πιασουν το νοημα! :evil:

Επισης, ανετρεξε στη συμβαση που υπεγραψες οπου αναφερει τις υποχρεωσεις της Vodafone.
Αν σου ειναι ευκολο να τις σκαναρεις να τις δουμε κιολας ακομη καλυτερα αφου στο site τους δεν υπαρχουν. :hmm:

ibari
24-08-07, 22:05
Σήμερα πήγα και έκανα αίτηση, για καινούρια γραμμή χωρίς ΟΤΕ. Υποψιασμένος από αυτά που έγραψε ο player74 ρωτησα την κοπέλα αν η γραμμή έρχεται μέχρι το σπίτι και μου είπε πως όχι και πως πρέπει να φέρω εγώ ηλεκτρολόγο γι' αυτή τη δουλειά.
Δε με νοιάζει μπορώ να ανεβάσω τη γραμμή πάνω, απλά ήθελα να δω τι θα μου έλεγε. Τουλάχιστον είναι ειλικρινείς.

xmperop1
24-08-07, 23:27
Σήμερα πήγα και έκανα αίτηση, για καινούρια γραμμή χωρίς ΟΤΕ. Υποψιασμένος από αυτά που έγραψε ο player74 ρωτησα την κοπέλα αν η γραμμή έρχεται μέχρι το σπίτι και μου είπε πως όχι και πως πρέπει να φέρω εγώ ηλεκτρολόγο γι' αυτή τη δουλειά.
Δε με νοιάζει μπορώ να ανεβάσω τη γραμμή πάνω, απλά ήθελα να δω τι θα μου έλεγε. Τουλάχιστον είναι ειλικρινείς.

Αυτό είναι το by the book αλλά όταν έρχεται ο ΟΤΕ να σου συνδέσει το τηλ. 99 στις 100 περιπτώσεις σου το συνδέει μέχρι το διαμέρισμα αν η μπρίζα σου είναι προσβάσιμη και υπάρχει γραμμή.
Ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που για κάποιο λόγο δεν θα βγαίνει η γραμμή σου μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος.
Σε κάθε περίπτωση μη πειράξεις καλώδια στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να τσακιστούνε να στείλουν τεχνικό να σε συνδέσει.

fabo114
25-08-07, 02:56
Αν ειναι δυνατον ρε παιδια, αυτο ειναι απο τα αγραφα! :worthy:

Συμφωνα με το FAQ της ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/LocalNetworkAccess/FAQs.html):



2. Πως ορίζεται ο Τοπικός Βρόχος;
Το φυσικό κύκλωμα συνεστραμμένου ζεύγους μεταλλικών καλωδίων που συνδέει το τερματικό σημείο του δικτύου στις εγκαταστάσεις του συνδρομητή με το κύριο κατανεμητή ή με αντίστοιχη εγκατάσταση στο σταθερό δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο του ΚΦΕ.


Συμφωνα με τις χρησιμες πληροφοριες για καταναλωτες (http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/CostumerInformation/Useful_Info_LLU.pdf) απο την ΕΕΤΤ:



1 Εισαγωγή – Τι είναι η ΑΠΤΒ;

1.1 Η Αδεσμοποίητη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο (ΑΠΤΒ) είναι η δυνατότητα χρήσης του καλωδίου (Τοπικός Βρόχος) που συνδέει τον χώρο του συνδρομητή με το Αστικό Κέντρο (Α/Κ) του ΟΤΕ από άλλους, εκτός του ΟΤΕ, Τηλεπικοινωνιακούς Παρόχους (ΤΠ) για την παροχή στον συνδρομητή υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας καθώς και πρωτοπόρων υπηρεσιών όπως το λεγόμενο «γρήγορο» internet, η ΙP τηλεφωνία και η ψηφιακή καλωδιακή τηλεόραση.


Συμφωνα με την αποφαση της ΕΕΤΤ για τον κανονισμο Γενικων Αδειων (http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/Licencing/LicencingDocs/FEK_748.pdf):



2.1.14. Συμβάσεις.

στ) Με την επιφύλαξη του ν. 2251/1994, όπως ισχύει,
η σύμβαση, που συνάπτεται μεταξύ συνδρομητή ή τε−
λικού χρήστη και προσώπου παροχής σύνδεσης ή/και
πρόσβασης στο δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο ή μεταξύ
καταναλωτή ή τελικού χρήστη και άλλων φορέων πα−
ροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, περιλαμ−
βάνει τουλάχιστον τα εξής:

ix. το δικαίωμα σύνδεσης σε Τερματικό Σημείο του
σταθερού τηλεφωνικού Δικτύου και χρήσης τερματικού
εξοπλισμού ελεύθερης επιλογής του χρήστη εφόσον
είναι κατάλληλος για την παρεχόμενη σύνδεση κατά
τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας


Συμφωνα με την ΟΔΗΓΙΑ 97/51/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (http://europa.eu.int/ISPO/infosoc/telecompolicy/Other/dir97-51gr.doc):



5) "τερματικό σημείο δικτύου", το φυσικό σημείο όπου ο χρήστης έχει πρόσβαση στο δημόσιο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο. Οι τοποθεσίες των τερματικών σημείων δικτύου καθορίζονται από την εθνική κανονιστική αρχή και ισοδυναμούν με σύνορο, για κανονιστικούς σκοπούς, του δημόσιου τηλεπικοινωνιακού δικτύου.


Συμφωνα με το Νόμο 2867/2000 (http://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/getFile/%CE%9D+2867+2000.pdf?bodyId=876), «Οργάνωση και λειτουργία των τηλεπικοινωνιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α' 273/19.12.2000):



ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α', ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Άρθρο 2, Ορισμοί

«Τερματικό Σημείο», το φυσικό σημείο πρόσβασης του Χρήστη στο Δημόσιο Τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο που αποτελεί και το όριο του δικτύου.


Απο τα παραπανω τι καταλαβαινετε εσεις;
Μαλλον η Vodafone καταλαβαινει αλλα...:hmm:

player74
26-08-07, 00:17
στην τελευταια επικοινωνια που ειχα δεν ειχαν αναφερει για χρεωση. ευχομαι κι ελπιζω
να μην τολμισουν να το κανουν γιατι τους πειρε και τους σεικωσε.


επικροτω την τελευταια προσφορα για 3 μηνες δωρεαν αλλα καλο θα ειναι να γεινουν καλυτεροι στην εξυπηρετηση του κοσμακι πρωτα. ευγενικοι μεν αλλα οσο καλα ξερουν και μας πασαρουν κινητα κτλ τοσο καλα να ειναι και στο dsl. να γνωριζουν να διακρινουν και να ξερουν κι οχι παπαγαλιες για το οποιο προβλημα.
γιατι αυτο νομιζω συνεβη. ισος και να θελαν να γλιτοσουν την μεταβαση τεχνικου αλλα αν ειναι ετσι το καναν πολυ ακομψα

fabo114
26-08-07, 05:21
στην τελευταια επικοινωνια που ειχα δεν ειχαν αναφερει για χρεωση. ευχομαι κι ελπιζω
να μην τολμισουν να το κανουν γιατι τους πειρε και τους σεικωσε.


επικροτω την τελευταια προσφορα για 3 μηνες δωρεαν αλλα καλο θα ειναι να γεινουν καλυτεροι στην εξυπηρετηση του κοσμακι πρωτα. ευγενικοι μεν αλλα οσο καλα ξερουν και μας πασαρουν κινητα κτλ τοσο καλα να ειναι και στο dsl. να γνωριζουν να διακρινουν και να ξερουν κι οχι παπαγαλιες για το οποιο προβλημα.
γιατι αυτο νομιζω συνεβη. ισος και να θελαν να γλιτοσουν την μεταβαση τεχνικου αλλα αν ειναι ετσι το καναν πολυ ακομψα

Εγω προβλεπω οτι θα μεινεις καγκελο οταν ο τεχνικος της HOL σου ζητησει τα 89 € γιατι σου εφτιαξε τη "βλαβη"! :evil:

player74
28-08-07, 09:31
εξαρτατε.
αν μου δωσει αποδειξη για ακριβως τι εκανε κι αυτο ειναι συνδεση καλωδιων στο κατανεμητη του κτηριου προκειμενου να υπαρχει προσβαση στο δυκτιο τους και τα εχω τα χρηματα θα τα δοσω!
μετα ομως αμεση καταγγελια στην εεττ και αλλου κι αιτημα επιστροφης χρηματων.
εξαρτατε και ποσο φορτομενος θα ειμαι γιατι αν ειμαι δεν υπαρχει περιπτωση να δοσω τιποτα.

ακομα ομως περιμενω να παρουν για ραντευου....
εστειλα και διαμαρτρια και πειρα και τηλ χτες να μου πουνε τι γινετε και δεν προχωρα κατι.
ουτε φωνη ουτε ακροαση....
φοβαμαι πως ακομα δεν υφηστατε ετοιμη γραμμη κι ολα ηταν μπουρδες.
και τους ειχα και σε εκτιμιση. κριμα για την vodofone να ξεπεφτει κι αυτη ετσι

player74
03-09-07, 21:04
απο 29/08/2007 εχει σταλει κατταγγελια προς εεττ.
παραδοξος την ιδια μερα στον ελεγχο καταστασης απο την σελιδα τους (που μετα την αιτηση ρωτησα γιατι δεν βλεπω κατι εκει και μου απαντησαν οτι οταν ειναι ετοιμη η γραμμη θα δω) ειδα:

"Κατάσταση Αιτήματος ADSL .... 2007-08-29 21:07:29 Υποβλήθηκε αίτηση παροχής".

με πειρανε σημερα να μου πουνε οτι θα καθυστερησει η ενεργοποιηση και γι αυτο το λογο μου προσφρερουν δωρεαν για να συνδεομαι στο ιντερνετ μια mobile card.
χωρις χρεωση απο οσο καταλαβα μεχρι την ενεργοποιηση της γραμμης μου.

προφανος απο οσο καταλαβα... κι εσεις ελπιζω... ημερομηνια αιτηματος μαλλον η 29/08/2007 κι ολα οσα λεγανε ηταν μπουρδες...

η κινηση αυτη πολυ καλη και μου αρεσει αλλα....

Sadead Neth
05-09-07, 12:30
Με πήραν τηλέφωνο χθες και με ειδοποίησαν ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες στην περιοχή μου. Έχει περάσει ένας μήνας και τώρα το θυμήθηκαν? Είναι νόμιμο αυτό?
Μπορώ να κάνω κάποια μήνυση αν περάσει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα? Απ' ότι έχω δει αυτό είναι 40 εργάσιμες μέρες. Έχει ακόμα καιρό για τις 40 εργάσιμες αλλά εγώ θέλω να κάνω κάτι για να επισπευσθεί η ενεργοποίηση γιατί είμαι σίγουρος πως δεν θα έχει ενεργοποιηθεί μέχρι τότε το adsl.
Τι πρέπει να κάνω για να πάρω και εγώ μια mobile card player74? Το internet το χρειάζομαι οπωσδήποτε για την δουλειά μου. Τώρα δουλεύω από ασύρματο ενός γείτονα που το έχει αφήσει ξεκλείδωτο αλλά πολλές φορές κολλάει το router του.

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό όμως. Όταν κάνεις αίτηση για adsl δεν έχει νόημα να βλέπουνε αν έχουν διαθεσιμότητα σε ελεύθερες πόρτες. Το θέμα είναι μετά από ένα μήνα αν θα έχουν. Οπότε τι το κοιτάνε γαμώτο τους??? Για να μας κοροϊδεύουν. Μπορεί κάλλιστα τη στιγμή που κάνεις την αίτηση να μην έχει έχει διαθέσιμες πόρτες και σε ένα μήνα να έχει. Οπότε έπρεπε να σου λένε "κάνε την αίτηση και σε διάστημα 1 μήνα έως 10 χρόνια θα έχει ενεργοποιηθεί το adsl"


Edit: Μεγάλη γκαντεμιά πάντως. Όποτε το κοίταγα (και το κοίταγα πολύ συχνά) δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Τώρα που πήγα να κάνω εγώ την ενεργοποίηση δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

player74
05-09-07, 14:01
απανοτες διαμαρτυριες. αιτημα γραπτης ενημερωσης. καταγγελια σε εεττ.
το συμβολαιο υφιστατε κι εχουν υποχρεωση απεναντι σου.
καντους αν δεν σε θελουν να το σπασουν αυτοι. (edit: δεν διαβασα τους ορους που αφοραν το σπασιμο.)
eirini.fountoulaki@vodafone.com και ccsupport.gr@vodafone.com τα email της vodafone
και consumers@eett.gr της εεττ.
στη σελιδα της εεττ βρισκεις και κατεβαζεις το σχετικο εντυπο ερωτηματος καταγγελιας.

ολα τα εμαιλ που θα στειλεις να εχουν την ενδειξη επειγον. επεισης να υπαρχει αιτημα αποδεικτικου αναγνωσης.

κυριος αποδεκτης σε διαμαρτυριες κι αιτηματα η vodafone. κοινοποιηση σε εεττ.
κυριος αποδεκτης καταγγελιας εεττ. κοινοποιηση σε vodafone.

δεν ξερω αν θα σου δωσουν mobile καρτα παντος θα σε κοιταξουν σοβαρα.
εμενα απλα αλλα μου λεγανε κι αλλα προφανος υσχιαν. ουδεποτε μου ηπαν για μη υπαρξη διαθεσημοτητας αν και τους εδειξα οτι δεν μασαω σε τετοια λεγομενα.

χτες ελαβα πανω απο 10 τηλεφωνα για συνενοηση πως θα γινοταν η παραλαβη.
οτι ζητησα να μαθω αμεση εξυπηρετηση.
βαιβαια μου ζητησαν να γραψω κατι προς εεττ κι αυτους οτι δωθηκε λυση κτλ πραγμα που τελικα το εκανα.

κι εγω απο ξεκλειδωτο εμπενα. πιανω απο 1 εως 3 κατα καιρους κι ευτιχος δηλαδη που ειχα και προσβαση τοσο καιρο

edit: προταση: αν εχεις παρει τον εξοπλισμο ενεργοποιησε τους κοδικους σου.
δημιουργισε εμαιλ λογαριασμο κι απο το web-mail τους στειλε απο εκει οτι θες ωστε σιγουρα να ειναι πιστοποιημενο η αποστολη απο εσενα.

Sadead Neth
05-09-07, 16:28
Ευχαριστώ πολύ player74. Έχω στείλει ήδη στα δύο mail της vodafone που έγραψες. Αν δεν υπάρξει κάποια λύση μέσα στις επόμενες 1-2 βδομάδες μάλλον θα στείλω και σε ΕΕΤΤ αλλά είναι νωρίς ακόμα (οι 25 εργάσιμες μέρες ολοκληρώνονται την ερχόμενη Τρίτη. Είναι σίγουρο πως δεν θα έχω ενεργοποιηθεί μέχρι τότε αλλά το να στείλω από τώρα καταγγελία μάλλον είναι υπερβολικό.
Επίσης την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα ζητήσω διακοπή αν δεν βρεθεί κάποια λύση. Απ' ότι μου είπαν πριν από λίγο που μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο έχω το δικαίωμα μετά από 25 εργάσιμες ημέρες αναμονής χωρίς ενεργοποίηση να ζητήσω διακοπή χωρίς χρέωση.

MasterX
07-09-07, 14:48
Αν και δεν ξέρω ποιο μοντελο ειναι, παντως ξέρω πως ειναι ρουτερ και οχι μοντεμ.
Φαντάζομαι εννοείς τοπικο δικτυο, ετσι δεν ειναι;
Αν σου δίνει το 7140, τοτε αυτο εχει 4 θύρες LAN, ενω το απλο fritz εχει μια και χρειαζεται απλως την προσθηκη ενος swith.

Το Fritz 7140 δίνει τελικά... 195 ευρώ το φθηνότερο που το βρίσκεις έξω...!
Αυτή τη στιγμή έχω το ZyXEL Prestige 660 HW και ZyXEL G-360 PCI ασύρματη κάρτα δικτύου.. Λογικά θα μείνω σε αυτό γιατί είμαι ευχαριστημένος και είναι ADSL 2+

Επειδή σήμερα θα κάνω την αίτηση, μήπως αντί για το απλό Jetspeed 520, να πάρω το Fritz δίνοντας 57 ευρώ? Είναι καλύτερο από το δικό μου, για να χρησιμοποιήσω αυτό? Ή μήπως να πάρω το Fritz και να το πουλήσω κανα 150 ευρώ??
Τι λέτε?????

maxorfo
07-09-07, 15:12
1. Το 7140 είναι και VoIP.
2. Mήπως και η Vodafone το δίνει υπό μορφή χρησιδανείου, οπότε θα πρέπει να το επιστρέψεις σε περίπτωση λήξης ή διακοπής? Αν ναι, δεν θα μπορείς να το πουλήσεις.

MasterX
07-09-07, 15:37
Δεν νομίζω... Θα το ρωτήσω..
Αλλά λογικά θα έχει ίδιο σκεπτικό με τις επιδοτήσεις κινητών.. Σου δίνει συκευή που δεν την επιστρέφεις..

MasterX
07-09-07, 16:17
Για 57 ευρώ, δεν νομίζεται ότι είναι καλή προσφορά αφού έχει και VoIP?
Για πείτε..,

ibari
07-09-07, 17:40
Ή μήπως να πάρω το Fritz και να το πουλήσω κανα 150 ευρώ??
Τι λέτε?????

Μην ελπίζεις ότι θα μπορέσεις να το πουλήσεις 150 όταν μπορείς να το αγοράσεις καινούριο με έμεσο τρόπο με 109ευρώ.

MasterX
07-09-07, 21:49
πως μπορεις? για πες μου..

ibari
07-09-07, 22:03
πως μπορεις? για πες μου..

Διάβασε τα post 46-49

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=104652&page=4

player74
16-09-07, 12:43
κι αυτο το νημα θα ηθελα να μπει κατω απο το κεντρικο της vodafone.
καπιος admin-moderator plz?

ενημερωτηκα η δικια μου αιτηση σε καποιο προβλημα σκονταψε στα καλωδια οπως καταφερα να μαθω.
δεν πιστικα αρκετα και μου εμεινε η εντυπωση ενος φιασκου, πως και γιατι κατεληξε ετσι δεν ξερω....

εχω βολευτει με την mobile card προσωρινα.

player74
26-09-07, 23:18
χτες ενημερωθηκα οτι λογο του προβληματος-λαθους που υπηρξε κι ενω αρχικα υπηρχε διαθεσημοτητα οτι δεν υπαρχει πλεον. διαθεσημοτητα θα υπαρχει απο 15/10 οπου και ειμαι σε σειρα προτεραιοτητας να συνδεθω απο τους πρωτους (αυτο δεν το πιστεψα).
πειγα να τους πω με το πασο σας παιδια αλλα το αφησα.
βολευτικα καλα με την 3g brbnd καρτουλα που ειναι τζαμπε. ας με πανε και στο 2008 δεν με νιαζειι:worthy::p

MasterX
29-09-07, 01:44
Από βδομάδα το Vodafone ADSL θα πάει στα 24 Mbit...!!!!

player74
29-09-07, 02:20
αντι να ριξει τις τιμες ανεβαζει τις ταχυτητες?

runner70
29-09-07, 02:23
Από βδομάδα το Vodafone ADSL θα πάει στα 24 Mbit...!!!!

καποια παραπανω πληροφορια εχουμε να δωσουμε ?? :p

μα εδω δεν δινει η hol 24 Mb πως θα τα δωσει η vodafone μεσω της hol ?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.