PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραλία, Σκηνούλα και ……. Μπάτσοι



Σελίδες : [1] 2

dante80
15-08-07, 17:22
Αντιγράφω από blog (http://inlovewithlife.wordpress.com/) φίλου.


Παραλία, Σκηνούλα και ……. Μπάτσοι (http://inlovewithlife.wordpress.com/2007/08/13/%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%bb%ce%af%ce%b1-%ce%a3%ce%ba%ce%b7%ce%bd%ce%bf%cf%8d%ce%bb%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%9c%cf%80%ce%ac%cf%84%cf%83%ce%bf%ce%b9/)


http://farm2.static.flickr.com/1234/796639284_3a5778c282.jpg
Οι διακοπές είναι δικαίωμα, το Ελεύθερο Κάμπινγκ επιλογή μας
Τέτοια περίπου εποχή πριν από δύο χρόνια μία πολύχρωμη παρέα 200 περίπου ατόμων απλώσαμε τις σκηνές και τις αιώρες μας στην πλατεία Συντάγματος, βάλαμε μικροφωνική, παίξαμε βόλεϋ, ποδόσφαιρο και μπουγέλο, παίξαμε σάλσα με την ομάδα των κρουστών μας, γενικώς κάναμε για κάποιες ώρες την κεντρική πλατεία της πόλης αυτό που πρέπει να είναι, μία γιορτή - παιχνίδι ζωής κόντρα σε μία τραγική πραγματικότητα. Ο λόγος ; Διεκδικούσαμε την αποποινικοποίηση (sic) του ελεύθερου κάμπινγκ.
Για όσους το αγνοείτε, το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται στην Ελλάδα. Ένας μεταδικτατορικός νόμος του 1974 απαγορεύει το στήσιμο σκηνής σε οποιοδήποτε υπαίθριο χώρο. Ψηφισμένος τότε για να προσδώσει νομικό μανδύα στην εκδίωξη τσιγγάνων και των χίππυς της εποχής, αυτή η νομική διάταξη εξυπηρετεί σήμερα άλλες λειτουργικότητες.
Με δικαιολογία την προστασία της φύσης αλλά με προφανή σκοπό την περαιτέρω αποαποικιοποίηση των ζωών μας από τη διαμεσολάβηση του κέρδους η νομική αυτή απαγόρευση στοχοποιεί όλους εμάς, που επιλέγουμε μία άλλη σχέση με τη φύση, ως εγκληματίες και μας εκδιώκει. Μπορείτε να φανταστείτε ποιοι έρχονται όπου εκδιώκονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές. Είναι αυτοί που δε δίνουν δεκάρα για τη φύση πάντα φυσικά με την κάλυψη του νόμου και της τάξης. Έτσι, στις παρθένες παραλίες, που κάποτε σύχναζαν οι κοινότητες των ελεύθερων κατασκηνωτών σε αρμονία με την άγρια φύση, ξεπηδούν κάμπινγκ, ξενοδοχεία, εστιατόρια, ξαπλώστρες, ομπρέλες κτλ, όλα σε πολύ λογικές τιμές εκπόρνευσης του φυσικού μας περιβάλλοντος.
Το φετεινό καλοκαίρι επέδειξε μία χωρίς προηγούμενο αύξηση της καταστολής ενάντια στους ελεύθερους κατασκηνωτές σε όλη την Ελλάδα. Μέχρι και ΜΑΤ κατέβασαν στις παραλίες των κυκλάδων. Τα λεφτά είναι σίγουρα πολλά. Τα βλέπουμε άλλωστε στη μάχη με τους μπράβους (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=746361) στις παραλίες της Αθήνας. Όμως και ο αριθμός των ανθρώπων που κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ συνεχώς αυξάνεται (λόγω φτώχειας). Γινόμαστε περισσότεροι όσοι δεν επιθυμούμε τα καταστροφικά αποτελέσματα από τη διαχείριση της φύσης από το κράτος και το κεφάλαιο αλλά την αρμονική σχέση με αυτή. Σε μία χώρα με ακτογραμμές ίσες σε μάκρος όσο αυτές της Αφρικής, θα μας βρίσκουν ενάντιους στα σχέδιά τους παντού.
Πηγές :
Ευχαριστήρια επιστολή στα ΟΠΚΕ (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=747094)
Κυκλάδες (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=746358)
Αγκίστρι (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=736682)
Καϊάφας (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=725500)
Ελαφόνησος (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=747579)
Ιθάκη (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=746797)
Χορευτό (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=619224)
Ερεσσός (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=705082)
Δικαστήρια (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=506340)




Τι θα γίνει ρε παιδιά με τα ΟΠΚΕ? Και που επιτέλους μπορούμε να πάμε για να κάνουμε διακοπές σαν άνθρωποι? Σε βραχονησίδες? Την γνώμη σας παρακαλώ....:oops:

snips
15-08-07, 17:35
Κυκλάδες? CAmping? Καλά να πάθετε

...ΧΑλκιδική ρεεεεεε!!!!

Πέρα από την πλάκα. Εγώ φέτος το ψιλοευχαριστήθηκα το free. Γνωστό στέκι είναι, αλλά ενόχληση καμία. Δεν φταίει ο μπάτσος....αυτός ο γελοίος που τον στέλνει φταίει, επειδή νομίζει ότι αν διώξει τον άλλο από την σκηνή του, θα καταφέρει να τον πάρει στο ξενοδοχείο ή δωμάτιο του.....

PALADIN
15-08-07, 19:24
προσωπικά ειμαι υπέρ του FreeCamping 100% και εχω κάνει πάρα πολύ στην ζωή μου.
Το πρόβλημα ειναι ότι οι περισσοτεροι freecampers όταν φευγουν αφήνουν πίσω τους ενα απίστευτο σκουπιδαριό και βρωμιά, κυριως οι ξενοι διότι απλά πιστεύουν ότι εχουν ερθει σε μια χωρα που μπορούν να συμπεριφερονται οπως γουσταρουν.
Δεν λεω ότι εμεις ειμαστε "αγγελοι" αλλα κάπου εμας μας ποναει να αφησουμε πίσω τα σκουπίδια μας.
Δεν λέω έχω δεί και ξενους να πέρνουν σακούλα και να μαζευουν τα σκουπίδια των άλλων αλλα αυτες ειναι σπάνιες περιπτωσεις.
Πάντως οι πιό βρωμιάρηδες ειναι αυτοι από τις χωρες της Ανατολικής Ευρωπης.

btw τον πιό ωραίο υπνο της ζωής μου τον εχω ριξει σε free και σε βαπόρι, μια φορά κοιμομουνα 11 ωρες συνεχεια το οποίο αποτελει και προσωπικό μου ρεκορ.

Gordito
15-08-07, 19:54
Καλα κανει και απαγορευεται το free camping.
Θα ειχε γεμισει ο κοσμος σκουπιδια.
Οποιος θελει να χαρει την φυση να πληρωσει ενα ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσο και να αφησει την σκηνη του σε καποιο οργανωμενο camping και ας γυρναει ολη μερα στη φυση.

esquellot
15-08-07, 20:13
Σαφώς και πρέπει να απαγορευεται το ελεύθερο camping.
Και ασυνείδητοι υπάρχουν που γεμίζουν τον τόπο σκουπίδια και κινδυνεύουμε από πυρκαγιές αλλά και οι ίδιοι οι κατασκηνωτές μπορεί κινδυνεύουν από τυχόν επιθέσεις κλεφτών.

ysand
15-08-07, 20:16
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.
Σίγουρα υπάρχουν free campers που σέβονται τη φύση (και γι'αυτό και τους αρέσει), αλλά αν καταργηθεί αυτός ο νόμος κάθε καρυδιάς καρύδι θα τους ακολουθήσει και θα καταστρέψει με τα σκουπίδια του τα μέρη που θα πάει.

Συμφωνώ ότι ωραία θα είναι να μπορούμε να κατασκηνώσουμε σε τπτ ωραίες μικρές παραλίες που θα ανακαλύψουμε, ή σε άλλα γραφικά μέρη της χώρας μας αλλα όσο δεν έχουμε κοινωνική συνείδηση -αλλά κυρίως περιβαλλοντική-, αυτό δεν μπορεί να γίνει.

stelpas
15-08-07, 20:44
Exω κανει καμπινγκ.Οργανωμενο.Εχω δουλεψει σε παραλια 2 χρονια(ομπρελες,καντινα) που κανουν ελευθερο καμπινγκ.

Η γνωμη μου ειναι αρνητικη οσο αφορα το ελευθερο.Δεν μου αρεσε καθολου που μαζευα τα σκουπιδια τους.Δεν μου αρεσε καθολου που με εγραφαν οταν τους ελεγα οτι απαγορευονται οι φωτιες αφου στα...5 μετρα απο την παραλια αρχιζει το πευκοδασος.

Το καμπινγκ ειναι πολυ καλη εμπειρια αρκει να μην γινεται εις βαρος των υπολοιπων.Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν τα οργανωμενα.

manoulamou
16-08-07, 10:28
Η αποψη "ποναει δακτυλο, κοβει κεφαλι" ποτε δεν μου αρεσε!
Επειδη πολλοι freecampers ρυπαινουν δεν θα καταδικασουμε συλληβδην
το ελευθερο camping, ενω ταυτοχρονα θα καθαγιασουμε το οργανωμενο - ιδιωτικο!
Τουλαχιστον ετσι οι παραλιες μενουν ελευθερες για ολους μας...
Δηλαδη η επικρατουσα μοδα της καταληψης καθε σπιθαμης αμμου (ανευ αποδειξης)
απο σκουριασμενες ομπρελες και πλαστικες ξαπλωστρες ειναι καλυτερη;

Νικαετός
16-08-07, 10:37
Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

(Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)

hemlock
16-08-07, 10:40
Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

(Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)
Στη photo του αρχικου Post, τα βλεπεις τα βραχακια στην πανω μερια?:p

inlovewithlife
16-08-07, 10:43
Προς όλους τους από πάνω.

Δεκτές οι ανησυχίες σας. Υπάρχουν ελεύθεροι κατασκηνωτές που ρυπαίνουν. Δεν θυμάμαι όμως καμία παραλία να καταστράφηκε από ελεύθερους κατασκηνωτές. Δυστυχώς μπορώ να αναφέρω ένα μακρύ κατάλογο από παραλίες που καταστράφηκαν εντελώς από την τουριστική ανάπτυξη. Φυσικά μπορεί να μην έχετε πρόβλημα με βαριές τσιμεντένιες κατασκευές (λέγε με ξενοδοχεία), κατακλυσμό από ομπρέλες και ξαπλώστρες, παραλίες όπου το να κλάνεις χρεώνεται κτλ. Εμένα πάντως αυτά με προσβάλλουν και μου προκαλούν θλίψη και πάντως δεν πατάω. Το φυσικό τοπίο δεν είναι είδος προς εξημέρωση, για να βγάζουμε φράγκα.

Τέλος, για να φέρω και ένα χτυπητό παράδειγμα. Χιλιαδού. Ο ναός του ελεύθερου κάμπινγκ (πρώην πλέον). Μιλάμε για 100 και πλέον σκηνές στην παραλία των γυμνηστών. Σκουπίδια; Ελάχιστα (όπου υπάρχει αίσθηση κοινοτητας ανάμεσα στους "ελεύθερους" σκουπίδια δεν παίζουν). Ακόμη και σήμερα. Πηγαίντε να δείτε πως έχουν καταντήσει το υπόλοιπο της παραλίας. Έχουν φάει το δάσος και το βουνό με τα ξενοδοχεία τους. Μη μου λέτε λοιπόν για σκουπίδια και οικολογία. Η απαγόρευση εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς και βγήκε από κάποιους που την φύση την έχουν γραμμένη.

dante80
16-08-07, 11:26
Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

(Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)

Θάλασσα, παραλία. Διαλέγεις και πας. Και μην νομίζεις πως ρυπαίνεις έτσι, ίσα ίσα καλό στην πανίδα κάνεις....:oneup:

Το θέμα για μένα είναι σχετικά απλό πάντως...Όπου εκδιώκονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές ως εγκληματίες, έρχονται οι ομπρέλες και οι σεζ-λόνγκ μετά πληρωμής. Ο νόμος δεν αφορά την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά την προστασία των μικροσυμφερόντων που θέλουν να λυμαίνονται τις -επαναλαμβάνω- ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ παραλίες. Μιλάμε για την εκπόρνευση του περιβάλλοντος, όχι για την ανάπτυξη του τουρισμού.

Νικαετός
16-08-07, 11:50
Θάλασσα, παραλία. Διαλέγεις και πας. Και μην νομίζεις πως ρυπαίνεις έτσι, ίσα ίσα καλό στην πανίδα κάνεις....

Δεν καταλάβατε...δεν είμαι κατά του ελεύθερου κάμπινγκ, ίσα ίσα. (Πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον βέβαια).

Υπάρχουν κάποια πράγματα dante, που μας ξεχωρίζουν από τα ζώα. (Και το μυαλό δεν είναι LOL). H ατομική καθαριότητα όμως ΕΙΝΑΙ. Και πήγες στην παραλία ή στη θάλασσα(μπρρρρ και μετά κολυμπάς με τις ακαθαρσίες να περνούν δίπλα σου...)δεν πρέπει να πλυθείς-καθαριστεις κλπ? Λούσιμο, πλύσιμο? (ή μήπως θα έχεις και ατομικές ντουζιέρες μαζί?) Ξέρω - ξέρω όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα χρόνια κοσκινίζει, αλλά πιστέψτε με, ήταν ο βασικός λόγος που προτιμώ τα ξενοδοχεία και μικρότερος τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. (Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ήταν η κατασκήνωση με σκηνές σε ένα δάσος στην Μαλεσίνα με τους προσκόπους, σε ηλικία 12 χρονών. Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)

manoulamou
16-08-07, 12:12
Κι εγω δεν εχω κανει ποτε camping, δεν ετυχε... Αντιθετως η κορη μου εκανε επανειλημμενα free,
την τελευταια φορα στον Αγ Νικητα στη Λευκαδα, εφυγε μια βδομαδα πριν το μεγαλο σεισμο!
Οπως σωστα επισημαινει ο Νικαετος μεγα προβλημα ηταν η προσωπικη καθαριοτητα και
ειδικα στις κοπελες, με μακροχρονιες συνεπειες γυναικολογικες, μυκητιασεις κοκ
Λυσεις υπαρχουν κι αν οι τοπικοι αρχοντες ενδιαφερονταν για μακροχρονιο τοπικο κερδος
και εναλλακτικο τουρισμο, θα φροντιζαν για στοιχειωδεις παροχες όπως ντουζ, τουαλετες κλπ
Διεθνως παραδεχονται οι αρμοδιοι πως οι βασεις μπαινουν με τους backpacking περιηγητες ιδιως φοιτητες,
που αργοτερα ξαναρχονται οικογενειακως για πιο τυπικες αστικες διακοπες!

dante80
16-08-07, 12:56
Δεν καταλάβατε...δεν είμαι κατά του ελεύθερου κάμπινγκ, ίσα ίσα. (Πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον βέβαια).

Υπάρχουν κάποια πράγματα dante, που μας ξεχωρίζουν από τα ζώα. (Και το μυαλό δεν είναι LOL). H ατομική καθαριότητα όμως ΕΙΝΑΙ. Και πήγες στην παραλία ή στη θάλασσα(μπρρρρ και μετά κολυμπάς με τις ακαθαρσίες να περνούν δίπλα σου...)δεν πρέπει να πλυθείς-καθαριστεις κλπ? Λούσιμο, πλύσιμο? (ή μήπως θα έχεις και ατομικές ντουζιέρες μαζί?) Ξέρω - ξέρω όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα χρόνια κοσκινίζει, αλλά πιστέψτε με, ήταν ο βασικός λόγος που προτιμώ τα ξενοδοχεία και μικρότερος τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. (Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ήταν η κατασκήνωση με σκηνές σε ένα δάσος στην Μαλεσίνα με τους προσκόπους, σε ηλικία 12 χρονών. Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)

Όχι βρε man, αυτό που εννοούσα απλά είναι πως την ανάγκη σου την κάνεις στην φύση. Λύσεις φυσικά για την ατομική καθαριότητα υπάρχουν πολλές (μία που ανέφερες και εσύ για παράδειγμα είναι η ατομική ντουζιέρα με κάνουλα και ασκό).

Σε πρώτη φάση προτείνω ακράδαντα να τσιμπήσεις κάποια στιγμή σύζυγο, παιδιά κατοικίδια και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις και να πας για δοκιμή ένα ΠΣΚ ας πούμε των διακοπών σου σε ένα καλό οργανωμένο camping. Φυσικά αυτό είναι ημίμετρο, αλλά πίστεψε με είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία από τα ξενοδοχεία και τα studio....:oneup:

Ειδικά αν γουστάρεις φύση και ηρεμία, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα....

Ελεύθερο δεν θα σου το συνιστούσα, καθώς....είναι παράνομο....:twisted:...(ειρωνία ε?)


Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)

Χαχα...κάτι αντίστοιχο είχα πάθει Έβρο φαντάρος σε άσκηση βολής πυροβολικού...εμπρός καλά μου πόδια!!...:rofl:

apd
16-08-07, 14:31
Το διαβάζω και σε άλλα θρεντ ότι οι "ομπρελάδες" καθαρίζουν την παραλία. Πάτε καλά; Τότε να χαρίσουμε όλη την Ελλάδα σε ιδιώτες για να την... προστατεύουν.

Φαίνεται ότι μερικοί έχετε αλλοτριωθεί τόσο πολύ από τη λογική της "ατομικής πρωτοβουλίας" που δε βλέπετε πέρα από το δάχτυλό σας. Υπάρχει κράτος, υπάρχουν δήμοι, υπάρχουν δομές και υποδομές. Κι αν δεν είχαν εγκαταληφθεί στο έλεος κάθε λαμόγιου, αν δηλαδή απλώς έκαναν τη δουλειά τους, δε θα ήταν σωτηρία ο ομπρελάς που μαζεύει τις γόπες κάτω από τις ξαπλώστρες του και τις φουντάρει στην "ελεύθερη" άκρη της παραλίας.

Κατά τα λοιπά, inlovewithlife :oneup:

manoulamou
16-08-07, 14:40
Ποια ατομικη και ιδιωτικη πρωτοβουλια;;;
Στη Σαντορινη το 2004 ειχαν στον Περιβολο κατι σκουριασμενες ομπρελες
και λιγδερες ξαπλωστρες πανακριβες και μολις ζητησαμε απο τον γοριλα αποδειξη
εξαφανιστηκε μ ενα μηχανακι, τωρα θαχει φτασει στον Αρη...:rofl:
Στην δε Ζακυνθο σε μια παραλια 2Χ10 μ υπηρχαν 20 σετακια πλαστικουρες
και καθολου χωρος ελευθερος για ψαθες η πετσετες!!!

evantigger
16-08-07, 15:09
Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε η manoulamou και να προσθέσω ότι καλά μέρη για ελεύθερο κάμπινγκ είναι στις παραλίες στο Πήλιο, κοντά σε ποτάμια(αν αντέχετε βέβαια το κρύο νερό), ειδικά στην Ήπειρο που οι άνθρωποι και η φύση είναι ανόθευτοι...

inlovewithlife
17-08-07, 12:49
Όπως είπα, γενικά σωστά μιλούν οι περισσότεροι.

Ρε φίλε Dante αμέσως το πήγες στα δύσκολα. Σίγουρα το που θα ...... σου είναι σημαντικό στο ελεύθερο αλλά πιστέψτε με επικράτει (όπως είναι φυσικό άλλωστε) η κοινή λογική. Σε πολλά μέρη μάλιστα οι ελεύθεροι ή οι ντόπιοι έχουν φτιάξει τουαλέτες και ντουζιέρες.

hulkmania
17-08-07, 20:29
Ποια ατομικη και ιδιωτικη πρωτοβουλια;;;
Στη Σαντορινη το 2004 ειχαν στον Περιβολο κατι σκουριασμενες ομπρελες
και λιγδερες ξαπλωστρες πανακριβες και μολις ζητησαμε απο τον γοριλα αποδειξη
εξαφανιστηκε μ ενα μηχανακι, τωρα θαχει φτασει στον Αρη...:rofl:
Στην δε Ζακυνθο σε μια παραλια 2Χ10 μ υπηρχαν 20 σετακια πλαστικουρες
και καθολου χωρος ελευθερος για ψαθες η πετσετες!!!

αληθεια αυτο δεν ειναι παρανομο?θα μου πειτε τι ψαχνω να βρω τωρα ε?εδω στην κυλληνη μεσα σε δασος που ειναι μοναδικης ομορφιας και μαλιστα εχει ενα σπανιο ειδος πευκης εχουν κοψει τα δεντρα και εχουν φτιαξει ξενοδοχειο...τωρα πως εγινε αυτο?με ποιανου την αδεια και την ασυλια μην το ψαχνετε....

stelpas
17-08-07, 22:55
Υπαρχει νομος που οριοθετει την εκταση που θα καταλαμβανουν τα ομπρελοκαθισματα.Δεν μπορει να μην ειναι οργανωμενες οι παραλιες μιας χωρας που κατα βαση εχει τουριστικη βιομηχανια.Υπαρχουν αλλωστε παρα πολλες παραλιες που δεν τις εκμεταλευονται ιδιωτες.Να μην πω οι περισσοτερες.

Το οτι συνηθως αυτοι που νοικιαζουν τις παραλιες ειναι απαραδεκτοι ειναι αλλο ζητημα.Εχει να κανει με την γενικοτερη παιδεια μας.

Πιτσιρικας πηγαινα στη Σκιαθο για καμπινγκ.Στην Ασεληνο.Χρησιμοποιουσα και ενα αθλιο κολπακι μαλιστα για να μπω και να κατσω τσαμπα...<<Ειναι κατι φιλοι μου μεσα,ενα γεια λεω και φευγω>>.Το γεια κρατουσε 15 μερες.
Μια χαρα.Πολυ ομορφα περνουσαμε και στο οργανωμενο....

Η παραλια που δουλευα ηταν απο το μισο και περα γυμνιστων.Σε αντιθεση με αυτους που την νοικιαζουν τωρα(εγω εκει ημουν 12 χρονια πριν) την <<ελεγα>>σε οποιν φορουσε μαγιο.Οι σκηνιτες ομως θεωρουσαν πως ειναι υπερανω του...νομου της παραλιας.Με τα μαγιο τους παροτι θεωρουσαν τους ευατους τους προχωρημενους(υπηρχαν και εξαιρεσεις βεβαια).Μια πηγη ειχε το βελανιο ολη και ολη και αυτη ηταν γεματη σαμπουαν και σαπουνι.

Καταληγω και ξαναλεω.Ναι στο καμπινγκ αλλα με σεβασμο και στη φυση και στους αλλους....

PALADIN
19-08-07, 13:07
το να υπαρχει μία μεγάλη παραλία και να θέλει κάποιος local να νοικιάσει από τον Δημο μερικά τετραγωνικά για να στησει 15 ομπρέλες για να βγάλει κανα φράγκο να ζήσει δεν ειναι κακό.
Μπορείς να πάς λίγο πιό πέρα και να στησεις την δική σου ομπρέλα και τις δικές σου ξαπλώστρες. Οπως ειναι στην Ροδο, στην Παρο, στην Ναξο και σε άλλα νησιά.
Μερικοί νησιωτες περιμενουν τον Ιούλιο-Αυγουστο για να βγάλουν κάποια χρηματα για να ζησουν και τον Χειμωνα και αυτερς οι ομπρέλες ειναι γι'αυτους κάποια λυση στα οικονομικά τους προβληματα.
Αλλο όμως αυτό το θέμα και άλλο το να κλεινει κάποιος μεγαλο-καρχαρίας ολη την παραλία και να σου βάζει ειστηριο για να μπέις μεσα και να σου απαγορευει την προσβαση στο νερό. Εγω προτιμω τις παραλίες ανοικτες σε όλο τον κόσμο και ας υπάρχουν και λιγα σκουπίδια στην παραλία, τελευταια ο κόσμος ειναι πιο προσεκτηκός και δεν λερωνει οπως παλαιότερα
στο φινάλε εγω εχω τον νού μου στις ομορφες παρουσίες και οχι στα σκουπίδια

humanious
19-08-07, 14:43
Ειναι γνωστο γιατι απογορυεται το ελευθερο camping.Οι λογοι ειναι 100% οικονομικοι κ αφορα βεβαια τους ιδιοκτητες οργανομενου καμπινγκ κ τους ξενοδοχους.Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας με το να λεμε οτι οι ελευθεροι καμπερς καταστρεφουν τη φυση!Αν ο αλλος θελει να καταστρεψει τη φυση θα το κανει με αλλο τροπο κ οχι με το ελευθερο καμπινκ.
Φετος πηγα 2 φορες στο αγκιστρι (2 3ημερα) κ αυτες τις διακοπες δεν τις αλλαζω με τιποτα.Κανω απο μικρο παιδι ελευθερο καμπινκ (παλιοτερα κ με τροχοσπιτο που το αραζες οπου ηθελες) κ τωρα πια μονο με σκηνες.Το μονο που χρειαζεται ειναι 2-3 μεγαλες μαυρες σακουλες για να μαζεψεις τα σκουπιδια σου.Οσο για τις αναγκες σου να ναι καλα το δασος!Κανενα προβλημα!
Για μερη για ελευθερο καμπινκ συνιστω ανεπιφυλακτα την Δραγουνερα στο Αγκιστρι.Στηνεις την σκηνη σου στο δασος που εχει κ παγκους-τραπεζακια κ η θαλασσα ειναι στα 30 μετρα.Οσο για το πλυσιμο η θαλασσα ειναι διπλα σου.Οταν νιωθεις βρωμικος πας ριχνεις μια βουτια κ το ξεπερνας!
Ξερετε τι ειναι να εισαι μεσα στα πευκα πανω σε μια αιωρα κ να δια βαζεις το βιβλιαρακι σου....
Δεν συγκρινεται με τιποτα!!!

Jim Slip
19-08-07, 15:36
Μας αρέσει πάρα πολύ το καμπινγκ.

Πράγματι, από την πολυτελή σουϊτα μας στο ξενοδοχείο πέντε αστέρων στο οποίο διαμένουμε, έχουμε πολύ καλή θέα στην παραλία παρακάτω οπού διαμένουν αυτοί που κάνουν φρη κάμπινγκ. Το πιο ωραίο στο φρη κάμπινγκ είναι που βλέπουμε τους θιασωτες της συγκεκριμένης δραστηριότητας να τρέχουν στα δασάκι παρακάτω για χέσιμο. Μετά πηγαίνουμε με τους φίλους μας τους εφοπλιστές στα τζακούζι και γελάμε.

stelpas
19-08-07, 15:42
Ξερετε τι ειναι να εισαι μεσα στα πευκα πανω σε μια αιωρα κ να δια βαζεις το βιβλιαρακι σου....
Δεν συγκρινεται με τιποτα!!!

Καμμια αντιρηση.Κοιτα ομως και την φοτο στην υπογραφη μου.Φανταζεσε σκηνητη στα 5μ απο το δασος να αναβει φωται για να ψησει και να παιξει κιθαρα;

Αν ημουν 17 ισως να μην τα ελεγα αυτα.Ειμαι ομως 32 και νοιωθω υποχρεωμενος να λεω κι αυτα...

humanious
19-08-07, 16:07
Καμμια αντιρηση.Κοιτα ομως και την φοτο στην υπογραφη μου.Φανταζεσε σκηνητη στα 5μ απο το δασος να αναβει φωται για να ψησει και να παιξει κιθαρα;

Αν ημουν 17 ισως να μην τα ελεγα αυτα.Ειμαι ομως 32 και νοιωθω υποχρεωμενος να λεω κι αυτα...

Εννοειται πως δεν αναβουμε φωτια σε τετοια μέρη.Τις φωτις τις αφηνουμε για παραλιες που δεν εχουν δεντρα!
Να σημειώσω οτι στο Αγκιστρι περναει καθε βραδυ πυροσβεστικο (παλιοτερα περναγε καθε μια ωρα αλλα τωρα το μειωσανε) για να ελεγχει τετοιες περιπτώσεις.
Μετα απο συζητηση μια χρονια με πυροσβέστη μαθαμε οτι το 90% στο Αγκιστρι ειναι πράσινο κ οτι δεν του βάζουν φωτιά γιατι το εδαφος δεν ειναι καταλληλο για ανοικοδόμηση!!!!!
Ακουσον άκουσον!!!!

stelpas
20-08-07, 13:44
Εννοειται πως δεν αναβουμε φωτια σε τετοια μέρη.

Eσυ μπορει να το εννοεις....Να εισαι σιγουρος ομως οτι δεν υπαρχει περιπτωση εδω και 15 χρονια που ειται σαν τουριστας ειτε σαν μονιμος κατοικος του νησιου,να μην δω σταχτες και αποκαιδια μπροστα απο σκηνες....

manoulamou
20-08-07, 15:22
Παντως για να ειμαστε ακριβοδικαιοι, οταν χρειαστηκε να μαγειρεψει
όποτε εκανε ελευθερο camping η κορη μου
ποτε δεν αναψε κανονικη φωτια, μονο με γκαζακια κοντα στο κυμα!
Αυτο ομως πολυ σπανια γιατι βαριονταν....
Ας ηταν μονο αυτος ο κινδυνος πυρκαγιας σε δασος:whistle:

Hengeo
21-08-07, 15:13
Το πράγμα είναι απλό.. όσο ο μέσος έλληνας δεν σέβεται τη φύση, τόσο θα το εκμεταλλεύονται δήθεν προστάτες της (κράτος, νόμοι, ιδιώτες) για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους, οικονομικά κυρίως. Για να μην το πάμε μακριά, μια σύγκριση της δημοτικής παραλίας του Παλαιού Φαλήρου με τις κοντινές οργανωμένες μετά από μία μέρα με πολύ κόσμο (αργία-πολύ ζεστός καιρός) θα σας πείσει.. :whistle:

moshstef
21-08-07, 16:04
The man who trades freedom for security does not deserve nor will he ever receive either.
Benjamin Franklin

Ελεύθερη μετάφραση:
Εκείνος που ανταλλάσει την ελευθέρια για την ασφάλεια δεν αξίζει και δεν παίρνει κανένα από τα δύο.

pelasgian
21-08-07, 16:06
Εγώ κάνω free camping στο ... θείο μου στη Χαλκιδική, σε διάφορους φίλους και στο quake III arena. :lol:

Παραλία; σε σκηνή; και τσις-μαμ-κοκο-κακά αουτ ιν δε οπεν. Δατς νοτ φορ μι ντίαρ.

Το πιο πολύ κάνα ντιβάνι σε βεράντα (έλεγα για ξαπλώστρα και αιώρα, αλλά όταν έφυγα «αρχαίος» διαπίστωσα πως δεν είναι για μένα).

Πάντως, αν υπήρχε κάποιος που νοικιάζει ντίζελ αυτοκινούμενα, θα νοίκιαζα με 2-3 φίλους για μία εβδομάδα με μέχρι 500 ευρώ. Εξυπακούεται aircon, χημική και πρόσβαση από το τιμόνι μέσα στο κυρίως τμήμα του.

Οι όποιες τέτοιου είδους ελευθερίες δοθούν, μου δημιουργούν την εντύπωση ότι θα χρησιμοποιηθούν ασύδοτα όμως, το οποίο σε μία τουριστική χώρα μπορεί να πλήξει σοβαρά τουριστικά συμφέροντα.

Από την άλλη, το να απαγορεύεις σε δημόσιο χώρο σε κάποιον να βρίσκεται είναι «κάπως». Στη τελική, ας τους κυνηγήσουν για μόλυνση και διατάραξη κοινής ησυχίας.

manoulamou
21-08-07, 16:10
Ααα ναι κι εγω κανω τακτικα free camping στο adslgr.com
γιατι σπαμαρω δωρεαν και τρολαρω ελευθερα:rofl:


Εαν ομως δεν ημουν ακροπολη μπορει και να την αραζα σε καποια παραλια
παρεα με ρυπαινοντες και θορυβουντες υποψηφιους εμπρηστες:p

teacake
22-08-07, 02:05
Το ελεύθερο κάμπινγκ προσφέρει δυνατές συγκινήσεις! Όσο για την ατομική υγιεινή, παιδιά ξεκολλάτε! Αν είσαι σε θάλασσα ή σε ποτάμι, κανένα πρόβλημα. Επίσεις υπάρχουν πολλές φορές ντουσιέρες και πηγάδια πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν. Πολλές φορές η υπερβολική χρήση σαπουνιών και αρωμάτων που γίνεται από κάποιους στο πολιτισμό φέρνει χειρότερα αποτελέσματα για το σώμα από ότι μια ολιγοήμερη απλυσιά. Το να κοιμάσαι στο δάσος στο φαράγγι της Χάλαρης στην Ικαρία, και να βλέπεις τα αστέρια, δε συγκρίνεται με τίποτα, το εγγυώμαι.

alexandrozz
22-08-07, 04:31
Έχοντας εμπειρία από ελεύθερο και οργανωμένο camping πιστεύω ότι:
Υπάρχει κόσμος που αφήνει σκουπίδια στη παραλία (για γόπες δεν το συζητάμε)
Η φωτιά κοντά σε δάση τόσο ρομαντική όσο και επικύνδηνη
Τα οργανωμένα camping είναι αδικαιολογήτος ακριβά και από 5 στις Κυκλάδες που έχω εμπειρία δεν είμουν καθόλου ευχαριστημένος (καθαριότητα πρώτα απ'όλα)
Γενικά πιστεύω ότι ένα καθαρό οργανομένο camping σε πολύ καλή τιμή είναι το ιδανικό

ESP1982
22-08-07, 13:39
Όσοι ενδιαφέρονται για ελεύθερο camping μπορούν να ακολουθήσουν αυτό που έκανα και εγώ για σχεδόν 1 μήνα: παραλία, χωρίς καν σκηνή, υπνόσακος στα 3 μέτρα από το κύμα και ύπνος (αφού πρώτα βρούμε και μία σκιά :p ). Σε περίπτωση που σε ξυπνήσει κάποιος αστυνομικός, μπορείς άνετα να δηλώσεις πως "ήμουν λιώμα από τα ξύδια και έπεσα να κοιμηθώ". Δε μπορεί να στο απαγορεύσει, ούτε να σε τραβήξει μέσα. Άλλωστε δε θεωρείται κατασκήνωση στην περίπτωση που δεν υπάρχει σκηνή. :p

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ακούς 24 ώρες το 24ωρο το κύμα. :worthy:

Και για να μην το ξεχάσω: νόμος κατά της ελεύθερης κατασκήνωσης υπάρχει. Όμως είναι στην τελική κρίση του κάθε δήμου/κοινότητας για το αν θα ισχύσει η απαγόρευση ή όχι. Για όσους θέλουν να στήσουν σκηνή, ένα τηλεφωνάκι στους δήμους/κοινότητες των προορισμών που τους ενδιαφέρουν είναι ό,τι πρέπει. ;)

edit: το οργανωμένο camping το δοκίμασα και άντεξα για 1 μέρα. :p Ελεϊνό. Όλο θόρυβος. 1000 φορές να βλέπω τον ουρανό παρά την τέντα μία σκηνής. :respekt:

apd
22-08-07, 14:11
Άλλωστε δε θεωρείται κατασκήνωση στην περίπτωση που δεν υπάρχει σκηνή.
Φίλε, αν θέλουν να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί, πάντα ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στην περίπτωσή σου, ο περίφημος νόμος "περί αλητείας".

Δε λέω, καλό το free, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι γίναμε πολλοί. Μια φορά κι ένα καιρό, υπήρχαν ντόπιοι που όταν έκανα ελεύθερο, μου έλεγαν, "Κι αν θέλετε, να'ρχεστε σε μας να κάνετε ντους" - στη Νίσυρο το '88, όπου είμασταν 7 τουρίστες όλοι κι όλοι. Δεν μπορεί να σταθεί το ίδιο στην Ανάφη σήμερα.

Προχτές πήγα στο Κεδρόδασος, θεϊκό μέρος για ελεύθερο. Οι κατασκηνωτές δε βγάζουν τα σκουπίδια όπου να'ναι. Όμως δεν τα παίρνουν και μαζί τους φεύγοντας, τα αφήνουν ψηλά στο λόφο, εκεί που παρκάρεις. Ποιος θα τα μαζέψει ρε παιδιά; Φυσικά κανείς. Κι ενώ έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους, αυτή η μικρή χωματερή είναι πυρκαγιά waiting to happen...

manoulamou
22-08-07, 15:14
Εαν ηθελαν να ενισχυσουν ενα πολιτισμενο ελευθερο camping(και οχι μονο αυτο)
μπορουσαν οι τοπικοι αρχοντες (μερικοι το κανουν) να μεριμνησουν
για ντουσιερες, τουαλετες και ιδιως για τις ετσι κι αλλιως παραμελημενες
τοποθετησεις μεγαλων καδων ανα τακτες αποστασεις κοντα στις παραλιες!!!

apd
22-08-07, 17:26
Συγνώμη, δε θα μεριμνούν οι άλλοι για μας. Με την ίδια λογική λειτουργεί κι αυτός που τα φουντάρει όλα όπου βρει - ότι κάποιος θα ρθει για να τα μαζέψει.

Όταν πηγαίνει κανείς σε μια παραλία που να δίνει την αίσθηση του "παρθένου", για να χαρεί αυτά που είναι να χαρεί εκεί, θα έπρεπε να αναλαμβάνει ακέραιο το κόστος να την παραδώσει όπως τη βρήκε κι όχι να ζητά ντουζιέρες και κάδους. Γιατί με αυτά, πολύ απλά, αναιρείται το αρχικό ζητούμενο. Αν πάλι θες ντουζιέρες και κάδους, υπάρχουν πολλά οργανωμένα κάμπινγκ για να σε εξυπηρετήσουν.

giorpap
22-08-07, 17:41
Γιατι λετε συνεχεια για τις φωτιες που αναβουν (εστω ορισμενοι) κατασκηνωτες? Εχει παρει φωτια ποτε κανενα δασος εξαιτιας του ελευθερου camping? Και στο κατω-κατω οσοι δε γουσταρετε μη πηγαινετε. Αυτο δεν σημαινει οτι αυτοι που επιλεγουν αυτο το τροπο διακοπων ειναι επικινδυνοι πυρομανεις και βρωμιαρηδες (τους εχετε μυρισει κι ολας, και βρωμανε απο την απλυσια, ε?).

manoulamou
22-08-07, 18:02
Οι δημοι και το κρατος ειναι υπευθυνα για βασικες αναγκες του πληθυσμου
οπως στοιχειωδεις υπηρεσιες καθαριοτητας δλδ αποκομιδη σκουπιδιων
που βεβαια προϋποθετει την τοποθετηση επαρκων καδων
και οι παραλιες δεν εξαιρουνται!
Οσο για το ποσες πυρκαγιες μπηκαν στα δαση απο ελευθερους κατασκηνωτες
μαλλον τους μπερδευετε με τους οικογενειακους επιδρομεις του Σ/Κ!!!
Μακαρι ολη η ρυπανση του περιβαλλοντος να οφειλοταν στο free camping:rofl:

apd
23-08-07, 11:36
Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε και μεταξύ μας. Οι δήμοι και το κράτος ασφαλώς και έχουν ευθύνες, αλλά τη στιγμή που δεν εξυπηρετούν καν το χώρο ευθύνης τους είναι ανεδαφικό να θεωρεί κανείς ότι θα πάρουν σβάρνα τα βουνά και τις ραχούλες (και τις παραλίες επίσης) για να μαζέψουν τα σκουπίδια που ένας "ευσυνείδητος" παραθεριστής μάζεψε και άφησε σε σακούλα στη μέση του πουθενά, δίπλα ή πάνω σε ξερόχορτα και πευκοβελόνες.

Επίσης: Για μένα, δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε δυο 20χρονα φρικάκια που ζουν τον έρωτά τους στη φύση, και στους 45ρηδες λαϊκούς με το τροχόσπιτο, που μυούν σ' αυτήν τα παιδιά τους, έστω και για Σ/Κ. Στην παραλία κανείς δε φοράει γραβάτα.

Τέλος: Ζητώ και Θέλω να υπάρχουν χώροι ελεύθεροι από την ανθρώπινη παρουσία - πατημένα μονοπάτια, κάδους, παγκάκια, ψευτοκαλόγουστα ξύλινα παραπέτα στα απόκρημνα σημεία κι όλα τα συναφή. Και σε αντάλλαγμα, αναλαμβάνω μόνος μου την ευθύνη να κουβαλήσω τα μη βιοδιασπώμενα σκουπίδια μου σε κατάλληλο μέρος.

ESP1982
23-08-07, 15:19
Φίλε, αν θέλουν να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί, πάντα ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στην περίπτωσή σου, ο περίφημος νόμος "περί αλητείας".

Το 2006 ήρθε αστυνομικός με ψαρόβαρκα για να αρχίσει να μαζεύει άτομα. Όλοι λοιπόν σηκώθηκαν με τη μία και άρχισαν να χαιρετούν στρατιωτικά.:lol: Οπότε έφυγε κατευθείαν με κατεβασμένα μούτρα. :p

Ο αστυνομικός σε κάποιο νησί και γενικά στην εξοχή, το τελευταίο που θέλει είναι να αρχίσει να μαζεύει χωρίς λόγο. 2 αστυνομικούς είχε όλους κι όλους φέτος και δεν έδειξαν πως είχαν κάποιο πρόβλημα μαζί μας. ;)


Αυτο δεν σημαινει οτι αυτοι που επιλεγουν αυτο το τροπο διακοπων ειναι επικινδυνοι πυρομανεις και βρωμιαρηδες (τους εχετε μυρισει κι ολας, και βρωμανε απο την απλυσια, ε?).

Το "βρωμιάρηδες" η αλήθεια είναι πως ισχύει αρκετά. :p Μετά από 3 εβδομάδες χωρίς δημόσια ντους, δεν μπορώ να πω πως μύριζαμε και λεβάντα. :lol: Το μόνο δύσκολο πράγμα στο ελεύθερο camping.:p

Όσο για τα σκουπίδια, άσε. Έχεις δει πεταμένα στην παραλία κοντά στα 100 μπουκάλια και ποτήρια; Τραγικό. Όσο και να μαζεύεις τα δικά σου σκουπίδια, θα σε πάρει και εσένα η μπάλα με τα γαϊδούρια που κυκλοφορούν. :down: Κάτσαμε και μαζέψαμε πολλές φορές γύρω από τον χώρο που καθόμασταν ώστε να μη δώσουμε δικαίωμα ούτε στον μαγαζάτορα, ούτε σε κανέναν εκεί γύρω.:) Όλα σε έναν κάδο που είχα στα 10 μέτρα και κάθε πρωί τα μάζευαν και άλλαζαν σακούλα. Οπότε τη βγάλαμε μία χαρά με το θέμα αυτό.

alexandrozz
25-08-07, 01:30
Αλήθεια υπάρχει κανένα forum για ελεύθερο camping να πάρουμε καμιά ιδέα? Αν και δεν έχω κάνει ποτέ ολοκληρωμένο ελεύθερο camping (μόνο ύπνο σε παραλία, τουαλέττα σε ταβέρνα) σκέφτομαι την ιδέα μιας έξτρα σκηνής που θα έχει μέσα μια χημική τουαλέττα και σκουπίδια.

manoulamou
25-08-07, 09:09
Ψαχνοντας για σχετικο forum επεσα πανω σ αυτο (http://www.anadomisis.com/fanzinesnet/gr/freecamp2003/index.htm).
Δειτε τις υπογραφες και κοιταξτε κατι συμπτωσεις εεε;;;:
Ολως τυχαιως το φιλετο Καϊφα- Ζαχαρω (http://www.geocities.com/fanzinesnet/main.htm) ειναι σχεδον ετοιμο πλεον για οργανωμενες διακοπες!:twisted:(

Για αρχη μερικες συμβουλες (http://www.traveladvisor.gr/6_odigies_freecamping.htm).

WAntilles
25-08-07, 09:34
Επειδή:

α. Κάποιες από τις (προ)χθεσινές πυρκαγιές ξεκίνησαν είτε από οξυγονοκόλληση είτε από κάψιμο χόρτων που κάποιοι πανύβλακες τα ξεκίνησαν με 9 και 7 μποφόρ

β. Σε κυκλαδίτικο νησί με καμμία "οργανωμένη" και πληρωσιμέικη παραλία που πήγα πρόσφατα, οι ακτές ήταν γεμάτες από χιλιάδες αποτσίγαρα (δεν είμαι υπέρ των "κλειστών" πληρωσιμέικων παραλιών)

έρχομαι και λέω ότι ορθότατα απαγορεύεται το ελεύθερο camping για να καταπολεμάται η υπέρμετρη βλακεία, και η ασέβεια προς το περιβάλλον και τους συμπολίτες.

Και αν μπορούσε να εφαρμοστεί νόμος που να έλεγε ότι αν καπνίζεις, ή καταναλώνεις φαγητό ή ποτό σε δάσος ή παραλία -> αυτόφωρο χωρίς αναστολή, θα έλεγα αμέσως ναι.

apd
25-08-07, 12:10
Έτσι πρέπει! Τρεις μπάτσοι για τον καθένα μας! Θα λυθεί και η ανεργία!

Κούνια που μας κούναγε...

agmarios
25-08-07, 12:34
Επειδή:

α. Κάποιες από τις (προ)χθεσινές πυρκαγιές ξεκίνησαν είτε από οξυγονοκόλληση είτε από κάψιμο χόρτων που κάποιοι πανύβλακες τα ξεκίνησαν με 9 και 7 μποφόρ

β. Σε κυκλαδίτικο νησί με καμμία "οργανωμένη" και πληρωσιμέικη παραλία που πήγα πρόσφατα, οι ακτές ήταν γεμάτες από χιλιάδες αποτσίγαρα (δεν είμαι υπέρ των "κλειστών" πληρωσιμέικων παραλιών)

έρχομαι και λέω ότι ορθότατα απαγορεύεται το ελεύθερο camping για να καταπολεμάται η υπέρμετρη βλακεία, και η ασέβεια προς το περιβάλλον και τους συμπολίτες.

Να απαγορεύσουμε το ελεύθερο camping επειδή κάποιος έκανε οξυγονοκόλληση και κάποιος άλλος έκαιγε χόρτα; Και αυτοί ελεύθερο έκαναν;
Τα περί υπέρμετρης βλακείας δεν θα τα σχολιάσω γιατί θα γίνω προσβλητικός΄.


Και αν μπορούσε να εφαρμοστεί νόμος που να έλεγε ότι αν καπνίζεις, ή καταναλώνεις φαγητό ή ποτό σε δάσος ή παραλία -> αυτόφωρο χωρίς αναστολή, θα έλεγα αμέσως ναι.
Επίσης να απαγορευθεί η εκπνοή γιατί γεμίζει την ατμόσφαιρα με διοξείδιο του άνθρακα.

WAntilles
25-08-07, 13:23
Αντί να κάνεις πνεύμα, έχεις να προτείνεις μία εναλλακτική λύση, ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΗ, για να καταπολεμηθούν τα παραπάνω φαινόμενα;

maik
25-08-07, 13:33
Eσυ μπορει να το εννοεις....Να εισαι σιγουρος ομως οτι δεν υπαρχει περιπτωση εδω και 15 χρονια που ειται σαν τουριστας ειτε σαν μονιμος κατοικος του νησιου,να μην δω σταχτες και αποκαιδια μπροστα απο σκηνες....

Ασχετο ... γιατι δεν υπαρχει ουτε ενα οργανωμενο camping στην Σκοπελο;; Ή μηπως δεν το ειδα εγω;;

ESP1982
25-08-07, 13:33
Πιο εφαρμόσιμο δεν είναι το να κόβεις τον κ*λο κάποιου που πετάει τη γόπα του και γενικώς τα σκουπίδια του στην παραλία; Δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να απαγορευτεί σε κάποιον να πιεί τη μπύρα του ή τον καφέ του όσο βρίσκεται εκεί.

Επίσης εφαρμόσιμο δεν είναι μόλις εμείς δούμε κάποιον να πετάει σκούπίδια να του πούμε "μεγάλε, μάζεψέ τα" και να μη λέμε απλά από μέσα μας "τι κάνει ο αλήτης";

Όσο για το ελεύθερο... είδα και στις διακοπές. Κατέβαιναν από το οργανωμένο camping και τα ξενοδοχεία στο μαγαζί στην παραλία και τα έκαναν όλα π*%(^(α επειδή ήταν τύφλα από τα ποτά. Πάλι το ελεύθερο φταίει; Δε νομίζω...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.