PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για Πιστωτική Κάρτα ??



Σελίδες : 1 [2] 3 4

nikosl
31-12-07, 20:31
Ναι αυριο ξεκινάω τις διαδικασίες για δικαστήριο, θα τους βάλω όλους φυλακή:lol:
Μα μπορώ εγώ και οποισδήποτε απλός ανθρωπος να τα βάλει με τους δικηγόρους των τραπεζών και ακόμη περισσότερο να τους πάρεις και τα λεφτά ? Δεν γίνονται παιδιά αυτά, θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις ένα 30 αρικο γι' αυτη την διαδκασία, πολύ χρόνο και ΑΝ.

digit
01-01-08, 22:07
θέλω μία μάλλον από Εmporiki μιας και εκεί έχω τις αποταμιεύσεις μου και συναλλάσομαι, την οποία θα πληρώνω κατευθείαν χωρίς δόσεις κ τόκους. Νομίζω ότι γίνεται, έτσι δεν είναι; Εχει συνδρομή της Εmporiki;

Χρησιμοποιω την mastercard της Εμπορικης τραπεζας. Η συνδρομη ειναι 30 ευρω τον χρονο. Σκεφτομαι να την διακοψω και να παρω την Simply Visa της Εμπορικης [σε συνεργασια με τα Καρφουρ]. Ψωνιζω απο τα Καρφουρ και θα εχω τις επιστροφες. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

etsouk2000
02-01-08, 12:02
Χρησιμοποιω την mastercard της Εμπορικης τραπεζας. Η συνδρομη ειναι 30 ευρω τον χρονο. Σκεφτομαι να την διακοψω και να παρω την Simply Visa της Εμπορικης [σε συνεργασια με τα Καρφουρ]. Ψωνιζω απο τα Καρφουρ και θα εχω τις επιστροφες. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Και βεβαια να την κοψεις και να παρεις την simply. Γιατι να πληρωνεις συνδρομη;; Αναρωτιεμαι ποιος καταδεχεται να πληρωνει συνδρομη για μια καρτα;;; Μονο στην περιπτωση καρτων που ειναι συμβεβλημενες πχ με αεροπορικες εταιριες και μαζευεις μιλια μπορω να διανοηθω να δεχεται κανενας να πληρωνει συνδρομη.

vikhr
02-01-08, 13:06
Ναι αυριο ξεκινάω τις διαδικασίες για δικαστήριο, θα τους βάλω όλους φυλακή:lol:
Μα μπορώ εγώ και οποισδήποτε απλός ανθρωπος να τα βάλει με τους δικηγόρους των τραπεζών και ακόμη περισσότερο να τους πάρεις και τα λεφτά ? Δεν γίνονται παιδιά αυτά, θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις ένα 30 αρικο γι' αυτη την διαδκασία, πολύ χρόνο και ΑΝ.

Δίκιο έχεις, αλλά πάρε και ένα τηλέφωνο σε τραπεζικό διαμεσολαβητή και ένωση καταναλωτών για το γαμώτο...

Μπορεί να γίνεται κάτι σε συλλογικό επίπεδο και να χωθείς...

ipo
02-01-08, 13:33
Εγώ πάντως από μερικά οικονομικά που κάναμε στο σχολείο ήξερα ότι τοκος είναι το αντίτιμο της παρακράτησης του κεφαλαίου της τράπεζας για ένα χρονικό διάστημα. Αφού ρε φίλε σου τα δίνω πίσω τα λεφτά σου, γιατί να πληρώσω ποινή για τα υπόλοιπα χρόνια?:hmm:
Σου εύχομαι να συνεχίσεις και στο Πανεπιστήμιο τις σπουδές σου στα οικονομικά. Εκεί θα μάθεις ότι κάθε καλή επιχείριση επενδύει όχι μόνο τα τρέχοντα περιουσιακά στοιχεία της (ρευστό δεν πρέπει να έχει μεγάλο μία καλή επιχείριση), αλλά και τα αναμενόμενα κέρδη. Παίρνοντας λοιπόν δάνειο ο πατέρας σου, υπέγραψε μία συμφωνία αποπληρωμής. Η συμφωνία αυτή, με το χρόνο, επιφέρει κάποια προκαθορισμένα κέρδη στην τράπεζα από τους τόκους που ο πατέρας σου υπέγραψε ότι θα πληρώσει.

Αν λοιπόν ο δανειολήπτης επιθυμεί να εξοφλήσει πρόωρα το χρέος του, δε σημαίνει ότι ξαφνικά η τράπεζα πρέπει να βρεθεί χωρίς τα σίγουρα κέρδη που είχε προϋπολογίσει ότι θα αποκομίσει.

Αν λοιπόν ο πατέρας σου είχε στο μυαλό του να αποπληρώσει πρόωρα το δάνειο, θα έπρεπε να φροντίσει να συνάψει σύμβαση αποπληρωμής με ειδική ρήτρα για την περίπτωση διακοπής της διαδικασίας σταδιακής αποπληρωμής. Δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια σύμβαση.

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση να κοιτάμε και τις δύο πλευρές:

α) Το συμφέρον του καταναλωτή:
Είναι να μπορεί να τροποποιεί την αποπληρωμή κατά βούληση, πιστεύοντας ότι η τράπεζα θα έχει πίσω τα χρήματά της και θα τα επενδύσει αμέσως το ίδιο αποδοτικά με το σύμβαση που είχε ο ίδιος υπογράψει.

β) Το συμφέρον της τράπεζας:
Είναι να μπορεί να επενδύει κάθε cent από τα αναμενόμενα κέρδη, χωρίς να κινδυνεύει να βρεθεί ξαφνικά με μετρητά που δεν θα μπορεί να επενδύσει εξίσου αποδοτικά, με το να μην είχαν επιστραφεί.

Βέβαια πρέπει να βλέπουμε τι τελικά ισχύει στη σύμβασή μας διαβάζοντας τους όρους, ώστε να ξέρουμε αν τελικά μας συμφέρει η αποπληρωμή.

Αν λοιπόν ο πατέρας σου πλήρωσε όλους τους τόκους (το οποίο είναι το σωστό, αν έτσι έγραφε η σύμβαση του δανείου) και όχι μέρος τους, τότε ορθολογιστικά θα τον συνέφερε να κρατήσει το κεφάλαιο και να το επενδύσει απλά σε αποδοτικό ταμιευτήριο ή με οποιοδήποτε πιο αποδοτικό τρόπο βρίσκει πρόσφορο.

Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι και το δάνειο είναι αναμενόμενο να μας βαραίνει, πιστεύω ότι είναι καλή κίνηση η εξολοκλήρου εξόφληση του δανείου, ώστε να έχουμε την ψυχική μας υγεία που είναι ανεκτίμητη.


Και η δική μου απορία:
Οι 3 συναλλαγές/μήνα που απαιτεί η Simply Visa για τη δωρεάν συνδρομή, πρέπει να γίνουν στο Carrefour ή σε οποιοδήποτε έμπορο;

djapal
02-01-08, 16:05
Τελικά ρε παίδες υπαρχει πιστωτική χωρίς 30 ευρώ το χρόνο συνδρομή, αλλά και χωρίς μηνιαίες απαιτήσεις σε αγορές; Πολλά ζητάω; ;)

vikhr
02-01-08, 16:11
Τελικά ρε παίδες υπαρχει πιστωτική χωρίς 30 ευρώ το χρόνο συνδρομή, αλλά και χωρίς μηνιαίες απαιτήσεις σε αγορές; Πολλά ζητάω; ;)
Φυσικά ζητάς πολλά. Πάντως οι λογαριασμοί μισθοδοσίας συνοδεύονται (τουλάχιστον σε σοβαρές εταιρείες) με πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή.

anon
02-01-08, 16:49
Τελικά ρε παίδες υπαρχει πιστωτική χωρίς 30 ευρώ το χρόνο συνδρομή, αλλά και χωρίς μηνιαίες απαιτήσεις σε αγορές; Πολλά ζητάω; ;)

Kατα καιρούς, διάφορες τράπεζες καθώς τρέχουν προς άγραν πελατών, κανουν τέτοιες προσφορές. Ετσι πχ μου πρόσφεραν, χωρίς να το ζητήσω, την Visa Gold της Citibank καθως και την Diners, χωρίς συνδρομή ισοβίως και χωρίς άλλες απαιτήσεις. Να ξέρεις όμως ότι οι εν προκειμένω "προσφορές", συνοδεύονται συνήθως και με μεγάλα επιτόκια (για τις "αγελάδες"), και δεν έχουν επιστροφές όπως κάποιες αλλες κάρτες.

etsouk2000
03-01-08, 03:16
Τελικά ρε παίδες υπαρχει πιστωτική χωρίς 30 ευρώ το χρόνο συνδρομή, αλλά και χωρίς μηνιαίες απαιτήσεις σε αγορές; Πολλά ζητάω; ;)

Eιπαμε! Simply visa απο τα carrefour. Mε 3 αγορες το χρονο (!!!!) (χωρις ελαχιστες απαιτησεις σε ποσο) δεν πληρωνεις συνδρομη. Ε συγγνωμη αλλα 3 αγορες το χρονο ειναι τιποτα. Πας μια μερα στο σουπερμαρκετ και παιρνεις 3 τσιχλες ή 3 γιαουρτια ή 3 πορτοκαλαδες. Τα πληρωνεις ξεχωριστα και τερμα. Ή αγοραζεις με την καρτα μια μερα ενα μπλουζακι και βαζεις 10 ευρω βενζινη και και και... Πανευκολο.

@ipo
Οι αγορες δεν ειναι απαραιτητο να γινουν στο carrefour. Οποιεσδηποτε 3 αγορες αρκουν. Απλα σε ενα σουπερμαρκετ ειναι ακομα πιο ευκολο να κανεις συχνες αγορες μιας και ολοι ψωνιζουμε φαγωσιμα. Δεν ζουμε χωρις φαγητο...

djapal
03-01-08, 09:30
Eιπαμε! Simply visa απο τα carrefour. Mε 3 αγορες το χρονο (!!!!) (χωρις ελαχιστες απαιτησεις σε ποσο) δεν πληρωνεις συνδρομη.

Ε όντως ;) 3 αγορές το χρόνο του π..... μου θα τις κάνεις!!
Για να δούμε! :)

kennyyy
03-01-08, 09:49
Δυστυχώς ο κόσμος έτσι είναι. Ωστόσο η καλή χρήσ της κάρτας είναι θέμα προσωπικό. Εγώ έχω βγάλει πολλά λεφτά από κάρτες. Το τελευταίο είναι η άτοκη μεταφορά υπολοίπου:

Πας ένα ταξίδι που έτσι και αλλιώς θα πήγαινες και δεν έχεις όλα τα λεφτά? Αγόρασε το εισητήριο από μια κάρτα και κάνε μεταφορά υπολοίπου σε άλλη, με την προυπόθεση να τα εξοφλίσεις όλα σε 6 μήνες. Έτσι κερδίζεις και η τράπεζα χάνει, διότι ποντάρει στο να μη τα πληρώσεις.Κάτι σαν το νταβατζή ένα πράμα.......
Ή ακόμα καλύτερα σκέφτεσαι σαν τα χαζο αμερικανάκια... (http://www.mymoneyblog.com/archives/2006/02/more_credit_car.html):)
Είχα δει μια καλύτερη ιστορία στο reddit αλλά και αυτή γέλιο έχει...
Πάντως προσυπογράφω ότι οι πιστωτικές είναι πανάκεια αν έχεις μυαλό. Αν δεν έχεις δεν σου φταίει το μαχαίρι/ίντερνετ κ.ο.κ....0 άγχος για μετρητά/ΑΤΜ κλπ και πληρώνεις τα χρέη σου αφού πληρωθείς όπως είναι το σωστό, όχι πριν...Γιατί συνήθως νοίκι πληρώνεις 1η του μήνα για τον επόμενο, αλλά πληρώνεσαι 1η του μήνα για τον *προηγούμενο*...:)

ipo
03-01-08, 11:28
Παρατήρησα ότι η τελευταία ανανέωση της Dynamic Visa (Alpha Bank/Carrefour) ήταν ετήσια και όχι διετής όπως συνήθως. Κάτι μου λέει ότι θα τη σταματήσει τελείως η Alpha.



@ipo
Οι αγορες δεν ειναι απαραιτητο να γινουν στο carrefour. Οποιεσδηποτε 3 αγορες αρκουν.
Σε τελική ανάλυση, αν κάνεις το πολύ δύο αγορές το χρόνο με πιστωτική, το πιο πιθανό είναι να μη σου χρειάζεται.

anon
03-01-08, 15:41
Παρατήρησα ότι η τελευταία ανανέωση της Dynamic Visa (Alpha Bank/Carrefour) ήταν ετήσια και όχι διετής όπως συνήθως. Κάτι μου λέει ότι θα τη σταματήσει τελείως η Alpha.

Mόλις πήρα μια επιστολή απο την Αlpha για την Dynamic. Δίνει 5% επιστροφή για αγορές απο Carrefour απο 15/12/2007 έως και 31/1/2008, συνεχίζει το 6% σε άλλα καταστήματα του ομίλου, και 1% στις υπόλοιπες επιλεγμένες επιχειρήσεις του προγράμματος (εδώ είναι μια διαφορά, παλιά είχες παντού 1% επιστροφή). Φαίνεται ότι θέλουν να την κρατήσουν σε λειτουργία, εξάλλου είναι πολύ "παραγωγική" κάρτα... Αυτό ειναι καλό για εμάς, μιας και ο ανταγωνισμός Dynamic & Simply θα βοηθήσει να έχουμε περισσότερες παροχές. Το μόνο κακό που βρίσκω στην Dynamic είναι ότι δεν έχω την δυνατότητα να βλέπω τις κινήσεις μου μέσω web, υπόλοιπα κλπ...

ipo
03-01-08, 16:58
Mόλις πήρα μια επιστολή απο την Αlpha για την Dynamic. Δίνει 5% επιστροφή για αγορές απο Carrefour απο 15/12/2007 έως και 31/1/2008, συνεχίζει το 6% σε άλλα καταστήματα του ομίλου, και 1% στις υπόλοιπες επιλεγμένες επιχειρήσεις του προγράμματος (εδώ είναι μια διαφορά, παλιά είχες παντού 1% επιστροφή). Φαίνεται ότι θέλουν να την κρατήσουν σε λειτουργία, εξάλλου είναι πολύ "παραγωγική" κάρτα... Αυτό ειναι καλό για εμάς, μιας και ο ανταγωνισμός Dynamic & Simply θα βοηθήσει να έχουμε περισσότερες παροχές. Το μόνο κακό που βρίσκω στην Dynamic είναι ότι δεν έχω την δυνατότητα να βλέπω τις κινήσεις μου μέσω web, υπόλοιπα κλπ...
Μου διέφυγε η διακοπή της επιστροφής 1% από όλες τις συναλλαγές. Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Μήπως το αναφέρει κάπου ξεχωριστά; Αν ισχύει, κάτι μου λέει ότι θα κινηθώ προς Aspis.

Μπορείς να δεις τις εκκαθαρισμένες συναλλαγές μέσω του e-banking της Alpha. Οι μη εκκαθαρισμένες (των τελευταίων 3 ημερών συνήθως) φαίνονται συνολικά στο δεσμευμένο ποσό.

Μου έδειχνε ένας φίλος τη δυνατότητα εποπτείας των κινήσεων των καρτών στην Πειραιώς και ζήλεψα. Βλέπει και τις μη εκκαθαρισμένες συναλλαγές, ενώ έχεις online πρόσβαση σε αυτές και χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει e-banking.

anon
03-01-08, 21:38
Στην Alpha δεν έχω πρόσβαση web banking για dynamic. Τουλάχιστον παλαιότερα που είχα ρωτήσει, web banking είχαν για τους αμιγώς πελάτες Alpha, και όχι για τις dynamic. Δεν διατηρώ λογαριασμό, οπότε no web banking. Στην eurobank, βλέπω όλες τις κινήσεις, αλλά δείχνει εκκαθαρισμένες συναλλαγές.

Ο λόγος που είπα για το 1% επιστροφή στην dynamic, είναι γιατί στην επιστολή γράφει ότι συνεχίζεται το καθεστώς επιστροφής 1% σε όλες τις εταιρίες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, όρος που δεν ήταν έτσι παλαιότερα, αλλά ήταν 1% σε οποιαδήποτε εταιρία δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα επιστροφής (δηλαδή παντού, ακόμα και σε συναλλαγες με εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος). Αυτός ο όρος που μπήκε, με έκανε να υποψιαστώ ότι πλέον δεν είναι γενική η επιστροφή του 1%, και περιμένω πλέον τους επόμενους λογαριασμούς για να το διαπιστώσω.

ipo
03-01-08, 23:18
Στην Alpha δεν έχω πρόσβαση web banking για dynamic. Τουλάχιστον παλαιότερα που είχα ρωτήσει, web banking είχαν για τους αμιγώς πελάτες Alpha, και όχι για τις dynamic. Δεν διατηρώ λογαριασμό, οπότε no web banking. Στην eurobank, βλέπω όλες τις κινήσεις, αλλά δείχνει εκκαθαρισμένες συναλλαγές.

Ο λόγος που είπα για το 1% επιστροφή στην dynamic, είναι γιατί στην επιστολή γράφει ότι συνεχίζεται το καθεστώς επιστροφής 1% σε όλες τις εταιρίες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, όρος που δεν ήταν έτσι παλαιότερα, αλλά ήταν 1% σε οποιαδήποτε εταιρία δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα επιστροφής (δηλαδή παντού, ακόμα και σε συναλλαγες με εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος). Αυτός ο όρος που μπήκε, με έκανε να υποψιαστώ ότι πλέον δεν είναι γενική η επιστροφή του 1%, και περιμένω πλέον τους επόμενους λογαριασμούς για να το διαπιστώσω.
Έχεις δίκιο. Έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Alpha και μέσω αυτού ενεργοποίησα το e-banking. Κατόπιν πρόσθεσα τη Dynamic Visa στις πιστωτικές, ώστε να ελέγχω online τις κινήσεις της, όπως είπα πριν.

Στην Πειραιώς υπάρχει το "winbank for cards", με το οποίο, χωρίς να έχεις καταθετικό λογαριασμό, ούτε e-banking, μπορείς να δεις τις κινήσεις τις κάρτας (και τις μη εκκαθαρισμένες, κάτι το οποίο βρίσκω ιδιαίτερα σημαντικό). Επίσης έχουν βάλει και alerts ειδικά για τις πιστωτικές κάρτες. Αν είχαν και μία κάρτα επιστροφής ποσοστού τις αξίας των αγορών, όπως η Dynamic, θα την είχα επιλέξει σίγουρα.

Σχετικά με τη Dynamic Visa τώρα, πήρα κι εγώ την επιστολή της Alpha Bank. Πράγματι αναφέρει "στις υπόλοιπες επιλεγμένες επιχειρήσεις του προγράμματος θα κερδίζετε επιστροφή ίση με 1% της αξίας τους", οπότε κατά πάσα βεβαιότητα συμβαίνει αυτό που λες. Είναι θέμα ημερών να ακυρώσω την Dynamic Visa και να πάω στην Aspis ή σε κάποια άλλη με ανταγωνιστικό πρόγραμμα επιστροφής χρημάτων. Ευχαριστώ για την επισήμανση της αλλαγής των όρων.

Η χρέωση της Alpha 9 ευρώ/εξάμηνο για κάθε λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο με έκανε να φύγω και να πάω στην Πειραιώς για χρεωστική κάρτα, ενώ η αλλαγή του όρου επιστροφών χρημάτων, θα με κάνει να ακυρώσω και την πιστωτική της Alpha. Προφανώς δεν έχω το κατάλληλο προφίλ πελάτη γι' αυτούς.

Πραγματικά απορώ όμως. Όταν βγήκε η Dynamic με το πρόγραμμα επιστροφής, δεν υπήρχαν άλλες τράπεζες που να το δίνουν. Τώρα που βρίθει ο κόσμος από αντίστοιχες προσφορές, η Alpha αποφάσισε να μειώσει τις παροχές και να τις εξειδικεύσει; Είτε το πελατολόγιό τους διαφέρει πολύ από εκείνο που έχω στο μυαλό μου, είτε το πρόγραμμα ήταν παθητικό και αποφάσισαν να το αλλάξουν για να αρχίσουν να καρπώνονται μεγαλύτερες προμήθειες, είτε κάτι άλλο που θα ήθελα πολύ να το μάθω (να δούμε και πώς σκέφτονται οι τραπεζικοί με τις κάρτες).



Και κάτι τελευταίο. Διαβάζα σε κάποια forum, μερικούς που εκμεταλλεύονται την περίοδο χάριτος που δίνουν οι τράπεζες για μεταφορά χρέους πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας, σε δική τους κάρτα.

1) Παίρνουν πολλές πιστωτικές κάρτες.
2) Κάνουν ανάληψη όσα χρήματα επιτρέπει το σύνολο του πιστωτικών ορίων τους.
3) Επενδύουν σε αποδοτικό ταμιευτήριο ή άλλο πρόγραμμα εξασφαλισμένης απόδοσης τα χρήματα της ανάληψης.
4) Μεταφέρουν το χρέος κάθε κάρτας σε άλλη τράπεζα, οπότε για κάποιους μήνες (6-9) δεν έχουν τόκο (υπάρχει μικρή προμήθεια μερικές φορές).
5) Πριν λήξει η περίοδος χάριτος εξοφλούν το χρέος.

...άρα καρπώνονται την υπεραξία που συνεπάγεται το μηδενικό επιτόκιο στο χρέος και το αυξημένο του αποδοτικού ταμιευτηρίου.

Το εντυπωσιακό είναι ότι αναφέρουν πως το κάνουν χρόνια και κερδίζουν. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει στις τράπεζες όρος που να αποτρέπει τέτοιες πρακτικές; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει ανοικτό τέτοιο παράθυρο εύκολου κέρδους.

anon
04-01-08, 00:15
Aπο όσο ξέρω, δεν συμφέρει να κάνεις ανάληψη. Το επιτόκιο ειναι μεγάλο. Και μετρά απο την μέρα ανάληψης. Αρα για να σου χρησιμεύσει η μεταφορά υπολοίπου, κάνεις τα ψώνια σου με κάρτα, κρατάς τα μετρητά, τα τοποθετείς σε ταμιευτήριο, και μεταφέρεις το υπόλοιπο σε άλλη κάρτα. Αυτό συμφέρει για πολύ μεγάλες αγορές, μέσα στον ίδιο μήνα, οσο επιτρέπει η κάρτα σου. Βέβαια υπάρχει και το θέμα, θα σου εγκρίνει η άλλη τράπεζα την μεταφορά υπολοίπου; Μπορεί ναναι ΟΚ για 3Κ ως 7Κ αλλά πχ για 20Κ? (έχω μια visa με 21Κ πιστωτικό όριο! τους ζήτησα μείωση και δεν το κάνουν!!!!) Aρα μιλάμε πχ έστω για 10Κ. Θα τα βάλεις ταμιευτήριο, με 3% και θα πάρεις για έξι μήνες, το πολύ 150 ευρώ. Μιλάμε ότι έχεις βγάλει τα λεφτά! Ασε που δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Εαν πάς να μεταφέρεις το μεταφερμένο ηδη υπόλοιπο θα φάς τους τόκους στο κεφάλι απευθείας. Οι τράπεζες χαζές δεν είναι. Ούτε μπορείς να το κάνεις πολλαπλές φορές ταυτόχρονα, άντε δυο - τρείς. Θα βγάλεις δηλαδή 500 ευρώ... Και θα είσαι πλέον σε λίστα, όλες οι τράπεζες ανταλλάσουν δεδομένα, οπότε δεν θα σου εγκρίνουν πλέον μεταφορές υπολοίπου.



Πραγματικά απορώ όμως. Όταν βγήκε η Dynamic με το πρόγραμμα επιστροφής, δεν υπήρχαν άλλες τράπεζες που να το δίνουν. Τώρα που βρίθει ο κόσμος από αντίστοιχες προσφορές, η Alpha αποφάσισε να μειώσει τις παροχές και να τις εξειδικεύσει; Είτε το πελατολόγιό τους διαφέρει πολύ από εκείνο που έχω στο μυαλό μου, είτε το πρόγραμμα ήταν παθητικό και αποφάσισαν να το αλλάξουν για να αρχίσουν να καρπώνονται μεγαλύτερες προμήθειες, είτε κάτι άλλο που θα ήθελα πολύ να το μάθω (να δούμε και πώς σκέφτονται οι τραπεζικοί με τις κάρτες).


Ορισμένοι άνθρωποι νομίζουν ότι τους πελάτες τους κρατάνε απο τα @@δια. Υποθέτω λοιπόν, ότι οι μεγαλόσχημοι δντές στην Alpha, κάνανε την υπόθεση, ότι με τέτοια μεγάλη πελατιακή βάση στην Dynamic, δεν πρόκειται να τους φύγουν πελάτες, αρκεί να συνεχίσουν να δίνουν αντίστοιχες ή καλύτερες εκπτώσεις στα Carrefour. Και όντως, εαν μου δίνει 5% έναντι 2% της Simply, θα χρησιμοποιώ την DYnamic στα Carrefour. Για τα άλλα μαγαζιά, μπορούμε όμως να πάρουμε κάτι καλύτερο...

etsouk2000
04-01-08, 13:35
Aπο όσο ξέρω, δεν συμφέρει να κάνεις ανάληψη. Το επιτόκιο ειναι μεγάλο. Και μετρά απο την μέρα ανάληψης. Αρα για να σου χρησιμεύσει η μεταφορά υπολοίπου, κάνεις τα ψώνια σου με κάρτα, κρατάς τα μετρητά, τα τοποθετείς σε ταμιευτήριο, και μεταφέρεις το υπόλοιπο σε άλλη κάρτα. Αυτό συμφέρει για πολύ μεγάλες αγορές, μέσα στον ίδιο μήνα, οσο επιτρέπει η κάρτα σου. Βέβαια υπάρχει και το θέμα, θα σου εγκρίνει η άλλη τράπεζα την μεταφορά υπολοίπου; Μπορεί ναναι ΟΚ για 3Κ ως 7Κ αλλά πχ για 20Κ? (έχω μια visa με 21Κ πιστωτικό όριο! τους ζήτησα μείωση και δεν το κάνουν!!!!) Aρα μιλάμε πχ έστω για 10Κ. Θα τα βάλεις ταμιευτήριο, με 3% και θα πάρεις για έξι μήνες, το πολύ 150 ευρώ. Μιλάμε ότι έχεις βγάλει τα λεφτά! Ασε που δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Εαν πάς να μεταφέρεις το μεταφερμένο ηδη υπόλοιπο θα φάς τους τόκους στο κεφάλι απευθείας. Οι τράπεζες χαζές δεν είναι. Ούτε μπορείς να το κάνεις πολλαπλές φορές ταυτόχρονα, άντε δυο - τρείς. Θα βγάλεις δηλαδή 500 ευρώ... Και θα είσαι πλέον σε λίστα, όλες οι τράπεζες ανταλλάσουν δεδομένα, οπότε δεν θα σου εγκρίνουν πλέον μεταφορές υπολοίπου.


Συμφωνα με τα λεγομενα του kenyyyy στην Αμερικη μπορεις να το κανεις αυτο. Αρα πιθανως γινεται και εδω ή, αν δεν γινεται ακομα, θα γινεται συντομα. Ολα αυτα τα κολπακια τα ξερουν οι τραπεζες. Λες να τα ξερουν οι ελληνικες τραπεζες και να τα εχουν κοψει στην Ελλαδα και να μην τα ξερουν οι αμερικανικες και γι αυτο να μην τα εχουν κοψει στην Αμερικη;;; Χαζες ειναι οι αμερικανικες τραπεζες και εξυπνες μονο οι ελληνικες;; Οχι βεβαια. Απλα ολες πονταρουν στο οτι καποια στιγμη θα κουραστεις ολο αυτο το νταβαντουρι, καποια στιγμη θα αργησεις να μεταφερεις, να πληρωσεις, να να να, και τοτε θα φας τον τοκο.
Ολα αυτα ειναι δελεαρ για να παιζεις ολο και πιο βαθια με τη "φωτια". Πονταρουν στο οτι καποια στιγμη θα καεις. Αλλωστε και τι εγινε αν βγαλεις 100-200-300 ευρω το χρονο με μια τετοια πρακτικη;;; Ειναι ζημια αυτο για την τραπεζα;; Μεσα απο το νομιμο προγραμμα επιστροφων σου μοιραζει τα ιδια ή και περισσοτερα χρηματα απο 100-200 ευρω το χρονο.
Το ιδιο ισχυει και στην Αμερικη σε τοσα αλλα θεματα αγορων. Πχ σου επιτρεπουν να αγοραζεις και να επιστρεφεις τα παντα: ρουχα, ηλεκτρονικα, εξοπλισμο κλπ και να παιρνεις πισω τα λεφτα σου. Πολυς κοσμος το κανει, αγοραζει ο,τι θελει, το χρησιμοποιει και μετα το επιστρεφει (σε κοσμια κατασταση) και παιρνει πισω τα λεφτα του. Πχ θες να πας ενα διημερο σκι;; Αγοραζεις ολον τον εξοπλισμο, κανεις το σκι σου, και μετα τον επιστρεφεις (αρκει να μην τον εγδαρες, κατεστρρεψες, εφθειρες πολυ) και παιρνεις τα λεφτα σου πισω. Γιατι το κανουν αυτο;; Ειναι χαζοι;; Οχι βεβαια. Απλα πονταρουν οτι τελικα θα βαρεθεις να το κανεις, θα γλυκαθεις και θα κρατησεις ολα οσα αγορασες ή θα ξεχασεις να τα επιστρεψεις και θα σου μεινουν και αυτοι θα κερδισουν. Μαρκετινγκ ειναι ολα. Οσο πιο πολυ σε δελεασουν, τοσο πιο πολυ θα τσιμπησεις. Οσο πιο πολυ σε αφησουν να κανεις κουτοπονηριες και να νομιζεις οτι εχεις εσυ το πανω χερι, τοσο πιο βαθια μπαινει το δικο τους χερι μεσα σου.



Ορισμένοι άνθρωποι νομίζουν ότι τους πελάτες τους κρατάνε απο τα @@δια. Υποθέτω λοιπόν, ότι οι μεγαλόσχημοι δντές στην Alpha, κάνανε την υπόθεση, ότι με τέτοια μεγάλη πελατιακή βάση στην Dynamic, δεν πρόκειται να τους φύγουν πελάτες, αρκεί να συνεχίσουν να δίνουν αντίστοιχες ή καλύτερες εκπτώσεις στα Carrefour. Και όντως, εαν μου δίνει 5% έναντι 2% της Simply, θα χρησιμοποιώ την DYnamic στα Carrefour. Για τα άλλα μαγαζιά, μπορούμε όμως να πάρουμε κάτι καλύτερο...


Ε αρα ειναι απλο: κρατας την dynamic για αγορες σε carrefour και λοιπες συμβεβλημενες εταιριες και παιρνεις καλη επιστροφη. Για ολες τις αλλες αγορες σε ολες τις αλλες εταιριες χρησιμοποιεις την simply visa. Δεν κανει κακο να εχουμε και 2 και 3 και 4 καρτες. Εγω εχω διαφορες σε περιπτωση που καποια μου κλαπει, απομαγνητιστει, σπασει, χαθει κλπ να εχω αλλες μεχρι να ερθει η αντικαταστατρια καρτα...

argic
06-01-08, 23:16
εγω τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως το 1% σε όλες τις επιχειρησεις δεν καταργείται
απλά σταματάνε τα υψηλά ποσοστά σε όλες τις επιχειρήσεις που πέφτουν στον κοινό παρονομαστή του 1%
Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος με ένα τηλεφώνημα

ipo
06-01-08, 23:56
εγω τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως το 1% σε όλες τις επιχειρησεις δεν καταργείται
απλά σταματάνε τα υψηλά ποσοστά σε όλες τις επιχειρήσεις που πέφτουν στον κοινό παρονομαστή του 1%
Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος με ένα τηλεφώνημα
Το ίδιο λέει και ένας γνωστός μου που πήρε τηλέφωνο.

Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι μίλησα κι εγώ με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Dynamic Visa. Μου είπε η υπάλληλος ότι σταμάτησε η επιστροφή 1% σε όλες τις επιχειρήσεις. Δυστυχώς δεν κράτησα το όνομα της υπαλλήλου. Αν όσα ακούσατε εσείς είναι σωστά, η υπάλληλος με την οποία μίλησα εγώ και στην οποία τόνισα ότι σκοπεύω να καταργήσω την κάρτα, αν πράγματι έχει σταματήσει η επιστροφή χρημάτων από όλες τις επιχειρήσεις, μάλλον δεν κάνει σωστά τη δουλειά της και διώχνει κόσμο.

Τώρα τι να πιστέψει κανείς...; Θα κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα αύριο και θα φροντίσω να κρατήσω το όνομα του υπαλλήλου που θα μου δώσει την πληροφορία.

Αν τελικά ισχύει η επιστροφή από όλες τις επιχειρήσεις, η επιστολή είναι τελείως εκτός πνεύματος της εποχής. Αυτός που τη συνέταξε, δεν καταλαβαίνει ότι το συμφέρον της επιχείρησής του είναι να μην παραλείπει προσφορές του προϊόντος; Ζούμε σε μία εποχή, όπου έχουμε μάθει πως οποιοδήποτε σημαντικό πλεονέκτημα δεν περιλαμβάνεται σε μία επίσημη ενημερωτική λίστα χαρακτηριστικών προϊόντος, απλά δεν υφίσταται.

Ουσιαστικά στο τηλέφωνο σας λένε:
"Ξεχάσαμε να σας πούμε ότι θα έχετε επιστροφή χρημάτων 1%, όχι μόνο από τις 50 επιχειρήσεις τις λίστας, αλλά και από όλες τις επιχειρήσεις του κόσμου, που είναι περίπου 5 τάξεις μεγέθους περισσότερες."

argic
07-01-08, 00:03
..........κοιταξε
θεωρώ αυτονόητο οτι απο τη στιγμη που δεν με ενημερωνει οτι καταργειται κάτι θεωρώ ότι ισχύει (έχω και το τηλεφώνημα αλλά δεν συγκράτησα το όνομα)
απο την άλλη όμως τι γινεται με το carrefour απο 1/2/2008???
παραμενει 2% ?
όχι μάλλον
πέφτει στο 1% ?
το πιο πιθανό
το λέει η επιστολή????
άμεσα όχι
απλά το συμπεραίνεις
για αυτό αύριο ένα τηλεφώνημα και καταγραφή του ονόματος του τηλεφωνητή απο το CCS
για δες που καταντήσαμε........................:down:

ipo
07-01-08, 00:09
θεωρώ αυτονόητο οτι απο τη στιγμη που δεν με ενημερωνει οτι καταργειται κάτι θεωρώ ότι ισχύει (έχω και το τηλεφώνημα αλλά δεν συγκράτησα το όνομα)
Το σκεπτικό σου είναι καταρχήν σωστό και εκτιμώ ότι έχει νομική βαρύτητα. Η εμπειρία μου όμως από την αγορά, με κάνει πολύ καχύποπτο και δε μου επιτρέπει να θεωρώ τέτοια πράγματα αυτονόητα.

anon
07-01-08, 01:22
Εγώ πάλι πιστευω ότι η επιστολή που στάλθηκε έγινε γιαυτό ακριβώς τον λόγο. Δεν λένε ότι καταργούν το 1% σε όλες τις επιχειρήσεις. Λένε ότι συνεχίζει η επιστροφή του 1% σε επιχειρήσεις που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Αυτό ακριβώς γράφει. Αυτό αν και δεν λέει ότι καταργείτε, γιατί η λέξη κατάργηση χτυπά βαριά, ωστόσο αυτό σημαίνει. Οτι καταργείτε, και θα ισχύει σε ορισμένες επιχειρήσεις, σε μια λίστα. Αρα ειναι και καλυμένοι σε περίπτωση που κάποιος θερμόαιμος δυσαρεστημένος δικομανής θελήσει να βρεί το "δίκιο" του. Πάντως σύντομα θάρθει και ο πρώτος λογαριασμός και θα δούμε και επι του πρακτέου τι συμβαίνει.

argic
07-01-08, 16:41
Εγώ πάλι πιστευω ότι η επιστολή που στάλθηκε έγινε γιαυτό ακριβώς τον λόγο. Δεν λένε ότι καταργούν το 1% σε όλες τις επιχειρήσεις. Λένε ότι συνεχίζει η επιστροφή του 1% σε επιχειρήσεις που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Αυτό ακριβώς γράφει. Αυτό αν και δεν λέει ότι καταργείτε, γιατί η λέξη κατάργηση χτυπά βαριά, ωστόσο αυτό σημαίνει. Οτι καταργείτε, και θα ισχύει σε ορισμένες επιχειρήσεις, σε μια λίστα. Αρα ειναι και καλυμένοι σε περίπτωση που κάποιος θερμόαιμος δυσαρεστημένος δικομανής θελήσει να βρεί το "δίκιο" του. Πάντως σύντομα θάρθει και ο πρώτος λογαριασμός και θα δούμε και επι του πρακτέου τι συμβαίνει.

τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ. Ξαναπήρα τηλέφωνο σήμερα και επιβεβαίωσαν ότι ΣΗΜΕΡΑ ισχύει η επιστροφή του 1% σε όλες τις αγορές........
18/1 εκδίδεται ο λογαριασμός 25 περίπου έρχεται. μόνον έτσι πιστεύω θα βγει άκρη

argic
11-01-08, 15:34
ΓΡΑΠΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ALPHA-BANK


Kύριε ...........,



Σε συνέχεια σχετικού σας e-mail, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η επιστροφή του 1% από συναλλαγές/αγορές που πραγματοποιείτε συνεχίζει να ισχύει.



Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία.



Με εκτίμηση,

ALPHA BANK





Γραφείο Εξυπηρετήσεως Πελατών





________________________________

From: Υπηρεσία Πελατών 4
Sent:
To: Γραφείο Εξυπηρετήσεως Πελατών Καρτών
Subject: ALPHA BANK -



Σας διαβιβάζουμε το παρακάτω ηλεκτρονικό μήνυμα, που υποβλήθηκε μέσω της ιστοσελίδας μας για τυχόν ενέργειές σας.

waste
21-01-08, 19:06
εχμ δηλαδη πέρα από την ασπις που δίνει 5% για αγορες ανω των 400 το μήνα (λίγο υπερβολικό όριο για τα δεδομένα μου μαλλον) και το eshop που δίνει 1% ανεξαρτήτως ποσου, υπάρχει άλλη πιστωτική κάρτα που μπορώ να βγάλω σήμερα και να μου δίνει καλύτερο ποσοστό επιστροφής??

τη simply του καρφουρ δεν μπορω να τη βρω στο google

ΥΓ επισης καθως λεγατε για την alphabank εχει καταργησει νομιζω και τις electron που δεν ειχαν καμια χρεωση στις συμβαλομενες επιχειρησεις και για debit δινουν κανονικη visa πια νομιζω

anon
21-01-08, 23:49
ΣΤο τελευταίο λογαριασμό dynamic που μου ήρθε, συνέχισε να έχει κανονικά επιστροφή 1% για μη συμβεβλημές σε κάποιο πρόγραμμα επιχειρήσεις. Για το 2008 είδωμεν πολύ συντομα.

waste
22-01-08, 01:16
dynamic βγαζει κανεις ακομα ή όχι ? (αν και το ιδιο ποσοστο δινει και η visa του eshop)...

1% μου φαίνεται πραγματικά λίγο δηλαδη 100 ευρώ στα 10.000 (δεν νομίζω πως ξοδεύω 10.000 σε πραγματα που πληρώνονται με καρτα καθε χρονο)

ipo
22-01-08, 17:02
Κι εγώ είδα στην τελευταία αναλυτική κατάσταση της Dynamic Visa ότι συνεχίζει η προσφορά 1% επιστροφής στις μη συμβεβλημένες επιχειρήσεις. Πάντως η επιστολή του προηγούμενου μήνα, με την παράλειψη της προσφοράς, ήταν αφορμή για να ψάξω το ζήτημα της πιστωτικής και να κάνω αίτηση για Visa από την Aspis, ώστε να έχω 5πλάσια επιστροφή χρημάτων (αν και δε νομίζω να κρατήσουν για καιρό την προσφορά αυτή). Οπότε είμαι ευγνώμων στο συντάκτη της επιστολής της Dynamic, αφού μου άνοιξε τα μάτια για να δω τι προσφέρει ο ανταγωνισμός και να βγω κερδισμένος με την Aspis.

maloukaki
03-02-08, 22:03
η Πειραιώς έβγαλε μία νέα κάρτα σε συνεργασία με την Lufthansa, την miles and more. Μαζεύεις πόντους (1 ευρώ = 1 πόντος) τους οποίους μπορείς να εξαργυρώσεις σε αεροπορικά εισιτήρια (Lufthansa και γενικότερα Star Alliance) συνεργαζόμενα ξενοδοχεία, αγορές σε συγκεκριμένα καταστήματα. Απεριόριστη ισχύς μιλίων.
Επιτόκιο για τον πρώτο χρόνο 4,9% και δωρεάν συνδρομή.
Δωρεάν συνδρομή επίσης για όσους έχουν μισθοδοτικό λογαριασμό στη τράπεζα και για όσο διάστημα διατηρείται.
Όμως με τις εταιρείες χαμηλούς κόστους δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει αφού για ΝΥ θέλεις (αν το έχω καταλάβει καλά) περίπου 50000 πόντους. Ίσως συμφέρει καλύτερα να την χρησιμοποιείς για καταλύματα (500 πόντοι ανά ημέρα διαμονής στα συνεργαζόμενα ξενοδοχεία).

ariadgr
03-02-08, 22:12
η Πειραιώς έβγαλε μία νέα κάρτα σε συνεργασία με την Lufthansa, την miles and more...

Η Miles & More Mastercard της Πειραιώς υπάρχει τουλάχιστον από το 2006...

etsouk2000
04-02-08, 13:40
η Πειραιώς έβγαλε μία νέα κάρτα σε συνεργασία με την Lufthansa, την miles and more. Μαζεύεις πόντους (1 ευρώ = 1 πόντος) τους οποίους μπορείς να εξαργυρώσεις σε αεροπορικά εισιτήρια (Lufthansa και γενικότερα Star Alliance) συνεργαζόμενα ξενοδοχεία, αγορές σε συγκεκριμένα καταστήματα. Απεριόριστη ισχύς μιλίων.
Επιτόκιο για τον πρώτο χρόνο 4,9% και δωρεάν συνδρομή.


H συνδρομη ειναι δωρεαν για τον 1ο χρονο μονο, οχι για παντα.
http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=243146&lang=1&nt=96%20&sid=
Ας προσεχουμε τις λεπτομερειες για να μην παραπληροφορουμε.
Η τακτικη αυτη ειναι κλασσικη σε ολον τον κοσμο. Ολες οι καρτες που εχω συναντησει στη ζωη μου και προσφερουν μιλια δεν ειναι ποτέ χωρις ετησια συνδρομη.

etsouk2000
11-05-08, 01:03
O τελευταίος λογαριασμός της Dynamic Visa μου περιείχε και μια επιστολή από την Alpha bank που έλεγε ότι σύντομα η Dynamic Visa μετατρέπεται σε Dynamic American Express (με τσιπακι ασφαλείας) και θα δίνει 3% επιστροφή χρημάτων για αγορές σε ΟΛΑ τα σουπερμαρκετ (μέχρι τώρα έδινε 2% για αγορές μόνο σε καρφουρ-μαρινοπουλος) και 1.5% επιστροφή για όλες τις άλλες αγορές! Με χαλάει αρκετα που από visa γίνεται american express (η american express είναι βεβαια πολυ διαδεδομένη και γίνεται δεκτή σε πάρα πολλά μαγαζια και υπηρεσίες, αλλά η visa είναι σιγουρα πιο διαδεδομενη από την american express). Κατα τ'αλλα, οι νέες επιστροφές μετρητών είναι not bad at all.

ipo
11-05-08, 14:47
Πολύ θετική η αύξηση του ποσοστού επιστροφής χρημάτων, ειδικότερα σε όλα τα super-market. Βέβαια την έχω αχρηστεύσει πλέον και χρησιμοποιώ Aspis Bank Visa που έχει 5% επιστροφή για όλες τις αγορές σε οποιαδήποτε επιχείρηση (την οποία ανακάλυψα χάρη στην παράλειψη που είχε η επιστολή του διευθυντή της Alpha, αναφορικά με την επιστροφή χρημάτων).

Giama
11-05-08, 14:58
+1 για την Aspis Bank Visa, λόγω της επιστροφής 5% από *οποιεσδήποτε* αγορές.

Απλά να αναφέρω πληροφοριακά (δεν έχω διαβάσει όλο το thread ακόμα, μπορεί να τα έχετε ξαναπεί, sorry) ότι η επιστροφή υπολογίζεται και αποδίδεται κάθε μήνα. Το ελάχιστο ποσό μηνιαίων συναλλαγών για να πάρεις την επιστροφή είναι 400 Ευρώ (που αντιστοιχούν σε 20 Ευρώ επιστροφή) και το μέγιστο 1000 Ευρώ (που αντιστοιχούν σε 50 Ευρώ επιστροφή).

Επίσης, ανοίγεις έναν καταθετικό λογαριασμό στην τράπεζα με 3% επιτόκιο (χωρίς ελάχιστο ποσό κατάθεσης, αν θέλεις τον αφήνεις και άδειο) ταυτόχρονα με την αίτηση έκδοσης της κάρτας και έχεις δωρεάν τη συνδρομή του πρώτου χρόνου.

waste
12-05-08, 10:14
δοκιμάζω κι εγω την ασπις , ζορίζομαι λίγο να φτάνω τα 400 αλλά μεταφράζω τα κέρδη μου σε ταξιδιάκια στο βερολίνο (350 ευρώ το χρόνο που θα μαζέψω, είναι ένα ωραίο εξαημερο λολ).

Giama
12-05-08, 11:22
Ωπ, σωστός! Εγώ προγραμματίζω αναβάθμιση του υπολογιστή σε ένα χρόνο, κερασμένη από την ΑΣΠΙΣ.

(Θα προσπαθήσω να την φουλάρω την επιστροφή κάνοντας συναλλαγές και για συγγενείς, φίλους κλπ. ώστε να βγουν 500 Ευρώ επιστροφή περίπου σε ένα χρόνο)

etsouk2000
12-05-08, 12:09
(Θα προσπαθήσω να την φουλάρω την επιστροφή κάνοντας συναλλαγές και για συγγενείς, φίλους κλπ. ώστε να βγουν 500 Ευρώ επιστροφή περίπου σε ένα χρόνο)

Αυτό θέλει και η κάθε τράπεζα. Να σε εξωθήσει σε έξοδα που δεν θα έκανες κανονικά με δόλωμα τα ψίχουλα της επιστροφής. Καλό είναι να παίρνουμε επιστροφή για συναλλαγές που θα κάναμε έτσι κι αλλιώς. Δεν είναι όμως καλό να κάνουμε περισσότερες συναλλαγές από τις κανονικές μόνο και μόνο για την επιστροφή.

Giama
12-05-08, 15:20
Αυτό θέλει και η κάθε τράπεζα. Να σε εξωθήσει σε έξοδα που δεν θα έκανες κανονικά με δόλωμα τα ψίχουλα της επιστροφής. Καλό είναι να παίρνουμε επιστροφή για συναλλαγές που θα κάναμε έτσι κι αλλιώς. Δεν είναι όμως καλό να κάνουμε περισσότερες συναλλαγές από τις κανονικές μόνο και μόνο για την επιστροφή.

Πράγματι, πολύ σωστά. Απλά θα μεταφέρω συναλλαγές (που γίνονταν έτσι κι αλλιώς και) που χρεώνονταν σε άλλες κάρτες με μηδενικό ποσό επιστροφής στη συγκεκριμένη που δίνει πίσω το 5%.

etsouk2000
12-05-08, 16:46
Πράγματι, πολύ σωστά. Απλά θα μεταφέρω συναλλαγές (που γίνονταν έτσι κι αλλιώς και) που χρεώνονταν σε άλλες κάρτες με μηδενικό ποσό επιστροφής στη συγκεκριμένη που δίνει πίσω το 5%.

Aν είναι ετσι, τοτε οκ.

satiros
12-05-08, 23:58
Σου εύχομαι να συνεχίσεις και στο Πανεπιστήμιο τις σπουδές σου στα οικονομικά. Εκεί θα μάθεις ότι κάθε καλή επιχείριση επενδύει όχι μόνο τα τρέχοντα περιουσιακά στοιχεία της (ρευστό δεν πρέπει να έχει μεγάλο μία καλή επιχείριση), αλλά και τα αναμενόμενα κέρδη. Παίρνοντας λοιπόν δάνειο ο πατέρας σου, υπέγραψε μία συμφωνία αποπληρωμής. Η συμφωνία αυτή, με το χρόνο, επιφέρει κάποια προκαθορισμένα κέρδη στην τράπεζα από τους τόκους που ο πατέρας σου υπέγραψε ότι θα πληρώσει.

Αν λοιπόν ο δανειολήπτης επιθυμεί να εξοφλήσει πρόωρα το χρέος του, δε σημαίνει ότι ξαφνικά η τράπεζα πρέπει να βρεθεί χωρίς τα σίγουρα κέρδη που είχε προϋπολογίσει ότι θα αποκομίσει.

Αν λοιπόν ο πατέρας σου είχε στο μυαλό του να αποπληρώσει πρόωρα το δάνειο, θα έπρεπε να φροντίσει να συνάψει σύμβαση αποπληρωμής με ειδική ρήτρα για την περίπτωση διακοπής της διαδικασίας σταδιακής αποπληρωμής. Δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια σύμβαση.

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση να κοιτάμε και τις δύο πλευρές:

α) Το συμφέρον του καταναλωτή:
Είναι να μπορεί να τροποποιεί την αποπληρωμή κατά βούληση, πιστεύοντας ότι η τράπεζα θα έχει πίσω τα χρήματά της και θα τα επενδύσει αμέσως το ίδιο αποδοτικά με το σύμβαση που είχε ο ίδιος υπογράψει.

β) Το συμφέρον της τράπεζας:
Είναι να μπορεί να επενδύει κάθε cent από τα αναμενόμενα κέρδη, χωρίς να κινδυνεύει να βρεθεί ξαφνικά με μετρητά που δεν θα μπορεί να επενδύσει εξίσου αποδοτικά, με το να μην είχαν επιστραφεί.

Βέβαια πρέπει να βλέπουμε τι τελικά ισχύει στη σύμβασή μας διαβάζοντας τους όρους, ώστε να ξέρουμε αν τελικά μας συμφέρει η αποπληρωμή.

Αν λοιπόν ο πατέρας σου πλήρωσε όλους τους τόκους (το οποίο είναι το σωστό, αν έτσι έγραφε η σύμβαση του δανείου) και όχι μέρος τους, τότε ορθολογιστικά θα τον συνέφερε να κρατήσει το κεφάλαιο και να το επενδύσει απλά σε αποδοτικό ταμιευτήριο ή με οποιοδήποτε πιο αποδοτικό τρόπο βρίσκει πρόσφορο.

Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι και το δάνειο είναι αναμενόμενο να μας βαραίνει, πιστεύω ότι είναι καλή κίνηση η εξολοκλήρου εξόφληση του δανείου, ώστε να έχουμε την ψυχική μας υγεία που είναι ανεκτίμητη.


Και η δική μου απορία:
Οι 3 συναλλαγές/μήνα που απαιτεί η Simply Visa για τη δωρεάν συνδρομή, πρέπει να γίνουν στο Carrefour ή σε οποιοδήποτε έμπορο;

αγαπητε moderator
αν το δανειο ειναι με κυμαινομενο επιτοκιο εχει καταριφθει η επιβαρυνση προωρης εξοφλησης
αν ειναι σταθερου επιτοκιου τοτε πληρωνεις
η aspis για 12000 σταθερα 1000 τον μηνα (πχ αγορα 12000) αν ειχε το οριο στα 12000 θα παρεις επιστροφη καπου κοντα στα 560 ευρω - 30 συνδρομη =538 4,48 επιστροφη

το παιζουν στα 400 και πανω απο τα 1000 ενας ψαγμενος μπορει να κερδισει απο 2,3% ως 1,4 παραπανω
αποτην dynamic american express me 1,5% pantou και 3 στα carfour kai συνεργαζομενες

γιατι αγαπητοι αφου απο τα 1000 αφαιρει τα 50 στην επομενη 950 αφαιρει 7 αν βγαζει και στρογγυλοποιει κιολας παει παρακατω
ψαγμενοι και προγγραματισμενοι εμπρος
σατιρος:respekt:

etsouk2000
13-05-08, 00:46
η aspis για 12000 σταθερα 1000 τον μηνα (πχ αγορα 12000) αν ειχε το οριο στα 12000 θα παρεις επιστροφη καπου κοντα στα 560 ευρω - 30 συνδρομη =538 4,48 επιστροφη

το παιζουν στα 400 και πανω απο τα 1000 ενας ψαγμενος μπορει να κερδισει απο 2,3% ως 1,4 παραπανω
αποτην dynamic american express me 1,5% pantou και 3 στα carfour kai συνεργαζομενες

γιατι αγαπητοι αφου απο τα 1000 αφαιρει τα 50 στην επομενη 950 αφαιρει 7 αν βγαζει και στρογγυλοποιει κιολας παει παρακατω
ψαγμενοι και προγγραματισμενοι εμπρος
σατιρος:respekt:

Δεν κατάλβα τίποτα. Το λες λιγο πιο αναλυτικά και με καλύτερο συντακτικό στα ελληνικά σου, γιατι με ενδιαφέρει το θέμα, σε παρακαλώ πολυ;

jimarass
14-05-08, 01:00
Εγώ έχω τη visa vodafone για επιστροφή 2% στο κινητό και την alpha visa για πόντους με τους οποίους αγοράζω απορυπαντικά από ΑΒ.

rocky
16-05-08, 11:26
Καλημέρα, είχα και εγώ μια dynamic visa και πληροφορήθηκα για την αλλαγή της σε Amex.
Παρά τις καλές επιστροφές, δεν ξέρω κατά πόσο βγαίνουμε κερδισμένοι, αφου η Amex τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν είναι και πολύ διαδεδομένη, ούτε γίνεται δεκτή παντού.
Μερικές απορίες
1. Θα διατηρηθεί το πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης και ασφάλισης αγορών, διπλασιασμός εγγύησης συσκευών που ίσχυαν ώς visa
2. Έχω συνδέσει την κάρτα με λογαριασμό σε eurobet - willhill που αν δεν κάνω λάθος δεν δέχονται Amex. Μήπως πρέπει όσο προλαβαίνω να κάνω ανάληψη στην κάρτα ό,τι έχει ξεμείνει γιατί μετά θα ναι αργά? ;)
3. Την είχα εκδόσει με δωρεάν συνδρομή για πάντα, θα ισχύει και τώρα?
4. Για αγορές που έκανα στο εξωτερικό σε ξένο νόμισμα απλά πλήρωνα σε ευρώ με βάση την ισοτιμία της ημέρας, χωρίς να μου χρεώνεται καμία προμήθεια κλπ έξοδα. Διατηρείται και τώρα?
5. Είναι membership rewards? (Μάλλον όχι)

Και κάτι άσχετο, υπάρχει κάνα site για τη simply visa? To μηνιαίο υπόλοιπο εξοφλείται στα carrefour ή και σε κάποια τράπεζα?
Ευχαριστώ

etsouk2000
16-05-08, 14:02
Καλημέρα, είχα και εγώ μια dynamic visa και πληροφορήθηκα για την αλλαγή της σε Amex.
Παρά τις καλές επιστροφές, δεν ξέρω κατά πόσο βγαίνουμε κερδισμένοι, αφου η Amex τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν είναι και πολύ διαδεδομένη, ούτε γίνεται δεκτή παντού.


Σίγουρα είναι διαδεδομένη, αλλά σίγουρα όχι όσο η visa.



2. Έχω συνδέσει την κάρτα με λογαριασμό σε eurobet - willhill που αν δεν κάνω λάθος δεν δέχονται Amex. Μήπως πρέπει όσο προλαβαίνω να κάνω ανάληψη στην κάρτα ό,τι έχει ξεμείνει γιατί μετά θα ναι αργά? ;)


Αν δεν δεχονται amex τοτε ναι, καντο γρήγορα.



3. Την είχα εκδόσει με δωρεάν συνδρομή για πάντα, θα ισχύει και τώρα?


Δεν ειχε ποτέ δωρεαν συνδρομη για πάντα. Η συνδρομή ήταν δωρεάν για τον πρωτο χρόνο και μετα ήταν δωρεάν για κάθε επόμενο χρόνο μόνο αν στον προηγούμενο είχες ξοδέψει 1500 ευρώ και πάνω. Δεν αναφέρουν κάτι διαφορετικό στην dynamic amex, άρα προφανώς συνεχίζει το ίδιο.



4. Για αγορές που έκανα στο εξωτερικό σε ξένο νόμισμα απλά πλήρωνα σε ευρώ με βάση την ισοτιμία της ημέρας, χωρίς να μου χρεώνεται καμία προμήθεια κλπ έξοδα. Διατηρείται και τώρα?


Όλες οι πιστωτικές είναι ιδιες σε αυτο το θεμα. Γενικά η χρήση της πιστωτικής για αγορές σε άλλο νόμισμα είναι η καλύτερη τακτική: ξοδευεις το ποσό ακριβως που χριεαζεσαι, δεν σου περισσευουν περιττα νομισματα και χαρτονομισματα απο το ξενο νομισμα και η προμηθεια που χρεωνουν (νομιζω 1%) είναι πολύ μικροτερη απο οποιοδηποτε ανταλλακτηριο ξενων νομισματων ή τράπεζα (σε μετρητα εννοοω).



5. Είναι membership rewards? (Μάλλον όχι)


Δεν ξέρω τι είναι αυτο.

Για κάθε άλλη απορία σου πάρε στο 2103265000 να ρωτήσεις την ίδια την alpha bank, θα χαρούν να σε εξυπηρετήσουν.



Και κάτι άσχετο, υπάρχει κάνα site για τη simply visa? To μηνιαίο υπόλοιπο εξοφλείται στα carrefour ή και σε κάποια τράπεζα?


Το site είναι το credicom.gr αλλά είναι ακομα υπό κατασκευή. Για λεπτομέρειες ρώτα στα carrefour. Η credicom, που εχει την simply visa, ειναι θυγατρικη της carrefour και της εμπορικης τραπεζας, συνεπως μπορείς να εξοφλείς την simply visa σε κάθε κατάστημα της εμπορικής ή να την συνδέσεις με λογαριασμό σου στην εμπορική να εξοφλείται από αυτόν αυτόματα. Εγώ αυτό έχω κάνει.

rocky
16-05-08, 23:21
Φίλε etsouk2000 σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου, να σαι καλά :oneup:

ipo
30-05-09, 18:23
Ξεθάβω αυτό το νήμα μετά από ένα χρόνο, διότι έχω την ίδια απορία.

Χρησιμοποιούσα εδώ και 1,5 χρόνο την Aspis Bank Visa, η οποία με βοήθησε να γλιτώσω πολλά χρήματα, μέσω του προγράμματος 5% επιστροφή. Για οποιαδήποτε αγορά μου είχα 5% έκπτωση. Εννοείται ότι εξοφλούσα πάντοτε άμεσα τις μηνιαίες αγορές, οπότε δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ σε τόκους. Το πρόγραμμα σταματάει τον επόμενο μήνα, επομένως θέλω να αλλάξω κάρτα, ώστε να συνεχίζω να έχω έκπτωση/επιστροφή χρημάτων.

Παλιότερα χρησιμοποιούσα τη Dynamic Visa (Carrefour/Alpha Bank), η οποία προσέφερε 1% έκπτωση σε όλες τις επιχειρήσεις και κάτι παραπάνω σε μερικές ακόμα που δε με ενδιέφεραν. Αυτή μετατράπηκε σε AmEx.

Μέχρι στιγμής έχω βρει 4 περιπτώσεις με προγράμματα επιστροφής/εκπτώσεων.
1. Simply Visa (Carrefour/Εμπορική Τράπεζα) με 1% επιστροφή σε όλες τις αγορές και 2% σε εκείνες που γίνονται στο Carrefour.
2. Dynamic American Express με 1,5% επιστροφή σε όλες τις επιχειρήσεις και 3% στα supermarket, με τους ενδοιασμούς της μικρότερους αποδοχής AmEX στην Ελλάδα, σε σχέση με Visa.
3. Πρόγραμμα €πιστροφή της Eurobank, με επιστροφή χρημάτων σε κάποιες επιχειρήσεις (αδιάφορες για εμένα οι περισσότερες).
4. Πρόγραμμα Go της Εθνικής Τράπεζας, αντίστοιχο με το €πιστροφή, με επίσης αδιάφορες επιχειρήσεις για την περίπτωσή μου.

Ξέρετε καμία άλλη κάρτα, που να παρέχει έκπτωση στις αγορές;

waste
02-06-09, 18:31
είσαι σίγουρος οτι σταματά το πρόγραμμα της aspis dynamic visa? πως ειδοποιηθηκες?

εχουν κι αυτή εδώ (http://www.aspisbank.gr/article/greek/505/1/index.html)την κάρτα αλλα λεει πως η επιστροφη ειναι μολις 2% που δεν πολυ αξίζει τον κόπο.

κριμα θα ειναι να σταματα γιατι κι εμενα με ειχε βολεψει πολυ αυτο το προγραμμα και πραγματικα δεν βρίσκω λόγο να κρατω λογαριασμό στην ASPIS εαν διακόψουν το πρόγραμμα...

ipo
02-06-09, 18:46
είσαι σίγουρος οτι σταματά το πρόγραμμα της aspis dynamic visa? πως ειδοποιηθηκες?
Με επιστολή (γράφτηκε το Μάιο 2009) μαζί με το statement. Κατόπιν επιβεβαίωσα τηλεφωνικά την αλλαγή.


εχουν κι αυτή εδώ την κάρτα αλλα λεει πως η επιστροφη ειναι μολις 2% που δεν πολυ αξίζει τον κόπο.
Διαβάζοντας τους όρους (
εχουν κι αυτή εδώ την κάρτα αλλα λεει πως η επιστροφη ειναι μολις 2% που δεν πολυ αξίζει τον κόπο.), μου φαίνεται λιγότερο συμφέρον, από της Simply Visa και της AmEx Dynamic.

Με την Aspis One Mastercard έχεις 3 επιλογές, που η μία αποκλείει την άλλη:
1. Αν θέλεις έκπτωση παντού, θα έχεις μόνο 1%.
2. Αν θέλεις 1,5% θα επιλέξεις μόνο 2 κατηγορίες επιχειρήσεων (π.χ. supermarket), ενώ στις υπόλοιπες θα έχεις μηδενική έκπτωση.
3. Αν θέλεις έκπτωση 2%, θα επιλέξεις μόνο μία κατηγορία επιχειρήσεων, ενώ στις υπόλοιπες θα έχεις μηδενική έκπτωση.
Και στις 3 επιλογές υπάρχει άνω κατώφλι "επιστροφών" τα 20 ευρώ/μήνα + 30 ευρώ ετήσια συνδρομή.

Δεν το βρίσκω ανταγωνιστικό. Η Simply Visa είναι πολύ καλύτερη σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις, ενώ η AmEx συμφέρει περισσότερο εμένα. Μέσα στο μήνα θα κάνω αίτηση για AmEx, ίσως και 2ης κάρτας Simply Visa.

waste
03-06-09, 14:14
εμενα δεν με εχουν ειδοποιησει ακομα. τι να πεις....

εχεις δικιο IPO δεν αξίζει η mastercard της ASPIS.
από την άλλη και η simply visa με 1% αρχίζει και γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα. Δηλαδη σε κάθε 1000 ευρώ σου επιστρέφει 10 που αρχιζει και γινεται λιγο πολυ φασαρια για το τιποτα.


και οπως ειπες η AMEX χρησιμοποιειται πολύ πολύ λιγότερο

@ ADSLgr.com All rights reserved.