PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για Πιστωτική Κάρτα ??



Σελίδες : 1 2 [3] 4

ipo
03-06-09, 19:54
Χρησιμοποιούσα περί τα 6 χρόνια την Visa Dynamic με 1% επιστροφή. Όσα χρήματα γλίτωσα μέσα σε 6 χρόνια με εκείνη, τόσα γλίτωσα μέσα σε 1,5 χρόνο με Aspis. Πραγματικά ήταν πολύ καλό το πρόγραμμα και κρίμα που δεν το αντιλήφθηκα από την αρχή.

Όπως θα δεις στο νήμα, αιτία για να ανακαλύψουμε την προσφορά (5% επιστροφή) της Aspis, πριν από 1,5 χρόνο, έγινε η ετήσια επιστολή ενός διευθυντή της Alpha, όπου ανέφερε τα πλεονεκτήματα της Dynamic, αλλά παρέλειψε να αναφέρει την 1% επιστροφή σε όλες τις επιχειρήσεις. Πολλοί νομίζαμε ότι σταμάτησε η επιστροφή αυτή κι αρχίσαμε να ψαχνόμαστε για άλλες κάρτες. Καλά μας έκανε ο άνθρωπος που μας ξύπνησε και φύγαμε από την τράπεζα που εργάζεται και βρήκαμε πιο συμφέρουσες λύσεις. Να 'ναι καλά. :)

Δεν περίμενα να κρατήσει πολύ το 5% επιστροφή, αφού ήταν πρωτοφανές και έκανε μπαμ για κράχτης. Και που κράτησε τόσο καλά ήταν. Πότε ξεκίνησε ξέρεις;

Έχοντας λοιπόν αξιοποιήσει το 1% της Dynamic Visa για αρκετά χρόνια, δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που θα βρεθώ σε πρόγραμμα 1,5-3% έκπτωσης στις αγορές. Καλά είναι και με AmEx Dynamic. Η AmEx έχει μικρότερη αποδοχή στην Ελλάδα από Visa/Mastercard, αλλά όχι τόσο λίγη όσο νομίζεις. Τα πάει καλά κι αυτή.

Το 1,5 έως 3% προσωπικά βρίσκω καλή έκπτωση. Στο "πολύ φασαρία για το τίποτα" που είπες ποντάρει η Aspis. Υποθέτει ότι οι πελάτες που τράβηξε με το πρόγραμμα, θα μείνουν επειδή βαριούνται να μπουν στη διαδικασία αλλαγής κάρτας. Όσοι χρωστάνε, είναι κάπως πιο δύσκολο να φύγουν τώρα, ειδικά με την προσφορά που τους έκανε στους τόκους. Για τους υπόλοιπους, όπως εμάς, που αφενός δεν πληρώνουν τόκους, αφετέρου κοιτάνε κερδοσκοπικά την αγορά, δε νοιάζεται ιδιαίτερα, αφού το ψωμί είναι σε αυτούς που δεν τα πάνε τόσο καλά με τον προσωπικό τους ισολογισμό, καθώς και σε όσους δεν έχουν διάθεση για μετακινήσεις.

etsouk2000
04-06-09, 01:18
http://www.tsig.gr/lang-el/credit-card-bonus

ipo
04-06-09, 01:36
http://www.tsig.gr/lang-el/credit-card-bonus
Ευχαριστώ. Αρκετά περιεκτικός πίνακας. Είναι δύσκολο να συμπεριλάβεις όλες τις κάρτες, καθώς υπάρχουν μερικές εξειδικευμένες, των οποίων οι προσφορές σε διάφορα καταστήματα αλλάζουν ανά μήνα. Επίσης ο συγκεκριμένος πίνακας αγγίζει τις πάρα πολύ εξειδικευμένες προσφορές, από τις οποίες παίρνεις έκπτωση από συγκεκριμένο κατάστημα (ή κατηγορία) και εξαργυρώνεις σε άλλο πάλι συγκεκριμένο κατάστημα. Η εξειδίκευση εμβαθύνει πιο πολύ και από προσφορές που δίνουν μίλια ή/και ταξιδιωτική ασφάλιση, που τις βρίσκω πιο γενικές. Δυστυχώς έχει κάποια λάθη, αρκετές σημαντικές ελλείψεις και διπλές εγγραφές (ελέω λειτουργίας φίλτρων) που μπερδεύουν. Περισσότερο ενδεικτικός θα έλεγα ότι είναι ο πίνακας, παρά ενημερωτικός.

Πάντως είδα και την Attica Bank που δεν είχα αντιληφθεί ότι δίνει 1% επιστροφή με μείωση του επόμενου λογαριασμού. Ελάχιστες τράπεζες δίνουν πραγματική έκπτωση (και όχι δωροεπιταγές) για όλες τις αγορές που κάνει κάποιος με την κάρτα. :oneup:

waste
04-06-09, 09:58
ipo η προσφορά του 5% πρέπει να κράτησε πάνω απο 2,5-3 χρόνια, διότι πριν την ξεκινήσω (απριλη 2008) , θυμάμαι οτι υπηρχε για αρκετο καιρο και μαλιστα μεχρι τον δεκεμβρη του 2007 το όριο ηταν κάτι του στυλ 280 ευρώ. Και στην αρχή επειδή δεν χρησιμοποιούσα πιστωτική καθόλου πίστευα ότι δεν θα καλύπτω τα 280 ευρώ το μήνα όριο για να σου δώσει την επιστροφή. Αλλα τελικά είναι σχετικά εύκολο να τα ξεπεράσεις με σουπερμαρκετ και τέτοια πράγματα. Φυσικά όπως κι εσύ πλήρωνα, το σύνολο του υπολοιπου αυτόματα κάθε μήνα από έναν λογαριασμό που είχα ανοίξει και σου έδινε επιτόκιο 3,5% για ποσά μέχρι 5000.

Τώρα έτσι όπως είναι το πράγμα, λέω ότι είναι μεγάλη φασαρία διοτι τελικά η επιστροφή είναι πολύ μικρή και εξαργυρώνεται σε σουπερμαρκετ κι όχι ως μετρητά. Αρα για τα 200 ευρώ που πλήρωσα εχθές για το πλοίο για ανκονα θα πρέπει να παω στον hondo για να παρω 3,5ευρώ. Κι έτσι η φασαρία του να ξεκινώ καινούργιους λογαριασμούς, να προσέχω να έχουν χρήματα, να κοιτάω το υπόλοιπο κλπ κλπ μου φαίνεται μεγάλη και τα ψιλά γράμματα πολλά. Δηλαδή στην Attica που είδες στο tsig έχει όριο 350 ευρώ το μήνα για να σου δώσει 1%. Φυσικά την ASPIS θα την ακυρώσω τον ιούλη για το ονόρε και μόνο της υπόθεσης και θα μείνω μόνο με τις cashcard μεχρι να βγει καμιά καινούργια προσφορά με 3%. Αλλωστε στη γερμανία που χρησιμοποιώ εξίσου συχνά κάρτες, οι περισσότερες επιχειρήσεις (πχ σουπερμαρκετ) δεν δέχονται πιστωτικές...

όταν βγει πάλι καμιά αξιόλογη προσφορά το συζητάμε. Θα προσπαθήσω να φτάσω το χιλιάρικο στην ασπις μέχρι τις 17 του μήνα επισπεύδοντας αγορές που θα έκανα αργότερα και τι να κάνουμε τα 500 ευρώ που πήρα πίσω για 1 χρόνο ήταν μια χαρα ;-)

anon
04-06-09, 10:21
Μέχρις στιγμής την καλύτερη απόδοση γενικά, και όχι εξειδικευμένα κατα την γνώμη μου δίνει η Dynamic. Απο την 1/4 έως 30/6 έχει αυτη την στιγμή 5% σε όλα τα σουπερμαρκετ. Σε αντιδιαστολή η Simply δίνει 2% στο Carrefour/Μαρινόπουλος και οπουδήποτε αλλού 1%. Με δεδομένο ότι πολλές φορές ξεπερνώ και τα 1000 ευρω το μήνα σε σουπερμαρκετ, το 5% ειναι πολύ καλό. Και εφόσον κάνω που κάνω εκεί τα ψώνια μου δεν με πειράζει που ειναι σε μορφή δωροεπιταγής. Εαν έκανα πολλά πολλά ταξίδια δεν θα με πείραζε εαν το bonus ήταν μίλια πχ... Εχει να κάνει καθαρά με το προφίλ καταναλωσης και αναγκών του καθενός. Πέρυσι για κανα μήνα είχε 7% η Simply στα Carrefour, σαν νέα κάρτα για να πιάσει, αλλά δεν βλέπω να ξανακάνει κάνα τέτοιο μεγάλο bonus ξανά, και γενικά είναι πιο τσιγκούνικη απο ότι ήταν παλιά η Dynamic Visa.

waste
04-06-09, 10:33
αρε πατερ φαμίλα anon .:p 1000 ευρώ το μήνα στο καρφούρ και ακόμα δεν σου έχουν δώσει μια πλάκα στο πεζοδρόμιο μετο ονομά σου ? λολ λολ

δικιο έχεις εσενα πχ σε βολευει πολύ το σουπερμαρκετ και εχεις την αντίστοιχη κάρτα. Αλλά και πάλι ακόμα και για εσένα που ξοδεύεις 1000 ευρώ η επιστροφή περιορίζεται. Πχ διάβαζα στη Dynamic ότι εάν η επιστροφή ξεπεράσει τα 300 ευρώ μέσα στο χρόνο, το ποσοστό μειώνεται στο 1% ανεξαρτήτως αγορών. Δηλαδή όλα αυτά τα ψιλά γράμματα κάνουν την κάθε κάρτα πολύ περιορισμένη ως προς το ποιους βολεύει.
Γιαυτο το πρόγραμμα της ASPIS ήταν καλό. Διότι δεν αναφερόταν σε ειδικές περιπτώσεις έτσι ώστε να το ψάχνεις και ταυτόχρονα η επιστροφή ήταν αρκετά καλή (από 20 μέχρι 50 ευρώ το μήνα).

etsouk2000
04-06-09, 10:33
Δυστυχώς έχει κάποια λάθη, αρκετές σημαντικές ελλείψεις και διπλές εγγραφές (ελέω λειτουργίας φίλτρων) που μπερδεύουν. Περισσότερο ενδεικτικός θα έλεγα ότι είναι ο πίνακας, παρά ενημερωτικός.


Σιγουρα ειναι καλυτερος απο το τιποτα. Δεν σου εγγυαται κανενας οτι δεν εχει μικρολαθακια ουτε οτι ενημερωνεται ανα 5 δευτερολεπτα. Σε καθε περιπτωση, κοιτας, παιρνεις μια ιδεα, κανεις και την δικη σου ερευνα και κρινεις και αποφασιζεις.



Πάντως είδα και την Attica Bank που δεν είχα αντιληφθεί ότι δίνει 1% επιστροφή με μείωση του επόμενου λογαριασμού. Ελάχιστες τράπεζες δίνουν πραγματική έκπτωση (και όχι δωροεπιταγές) για όλες τις αγορές που κάνει κάποιος με την κάρτα. :oneup:

Σιγουρα το να σου δινουν εκπτωση στον επομενο λογαριασμο ειναι το καλυτερο. Ομως, ακομα και το να σου δινουν δωροεπιταγες για σουπερμαρκετ δεν ειναι και τοσο χαλια, αφου ολοι παμε στο σουπερμαρκετ ετσι κι αλλιως. Προβλημα ειναι αν σου δινουν δωροεπιταγες που εξαργυρωνονται μονο σε πολυ εξειδικευμενα καταστηματα απο τα οποια δεν θα ψωνιζες υπο κανονικες συνθηκες.

anon
04-06-09, 11:59
εχω τον τελευταίο λογαριασμό dynamic amex, με κινήσεις μαίου. είπαμε ότι καταναλώνω μόνο στο carrefour 1000+ / μήνα, και ότι μπορώ να πληρώσω με κάρτα, το κάνω, για να παίρνω έστω και το 1% πίσω. έχω 1,5% απο ότι βλέπω, και στις αγορές στο carrefour 5% επιστροφή λόγω του promotion. Aρα το 300 ευρώ / χρόνο όριο δεν ισχύει ή ισχύει σε άλλες περιπτώσεις.

ipo
04-06-09, 15:49
εχω τον τελευταίο λογαριασμό dynamic amex, με κινήσεις μαίου. είπαμε ότι καταναλώνω μόνο στο carrefour 1000+ / μήνα, και ότι μπορώ να πληρώσω με κάρτα, το κάνω, για να παίρνω έστω και το 1% πίσω. έχω 1,5% απο ότι βλέπω, και στις αγορές στο carrefour 5% επιστροφή λόγω του promotion. Aρα το 300 ευρώ / χρόνο όριο δεν ισχύει ή ισχύει σε άλλες περιπτώσεις.
Κατ' αρχάς μιλάμε για όριο 300€ επιστροφών σε μορφή δωροεπιταγής, όχι συνολικών συναλλαγών.

[Αφήνω ένα ενδεχόμενο να έχεις υπογράψει συμβόλαιο χωρίς το cup των 300€/έτος επιστροφής/δωροεπιταγής (όχι συναλλαγών) και ταυτόχρονα να μην ισχύουν οι νέοι όροι για εσένα.]

Το πιο πιθανό όμως είναι να μετράει το cup από πρόσφατη ημερομηνία του έτους. Για παράδειγμα να ξεκινάει να μετράει για εσένα το έτος τον Απρίλιο, οπότε να μην έχεις φτάσει ακόμα τα 300€ δωροεπιταγών. Ίσως σε μερικούς μήνες που θα φτάσεις θα φτάσεις τα 300€ θα δεις ότι ακόμα και από το Carrefour θα σου δίνουν έκπτωση 1%.

Τι ψωνίζεις 1.000€ το μήνα ρε θηρίο από το carrefour; Εγώ είχα 3 κάρτες Dynamic Visa και κατόπιν Aspis Visa (για όλη την οικογένεια) και με όλα τα ψώνια, βενζίνη (πάνω από 300€ μήνα), ηλεκτρονικά είδη, έπιπλα κυμαινόμασταν στα 800-1500 ευρώ, με πιο σύνηθες το 1000€.

anon
04-06-09, 16:49
οικογένεια με τρία παιδιά σημαίνει πολλά έξοδα. μόνο γάλα (φρέσκο), επειδή πίνουμε όλοι στην οικογένεια, κοντά 100 ευρώ το μήνα! Για γάλα μόνο. βάλε τώρα άλλα τρόφιμα, φρούτα και λαχανικά, απορρυπαντικά, χυμούς (ευτυχώς μπύρες - ποτά δεν πίνω :lol: ) και άλλα διάφορα, δεν είναι τίποτα τα 1000/μήνα. για την ακρίβεια αρκετές φορές τα ξεπερνώ (πχ γιορτές).

JERY
05-06-09, 01:50
οικογένεια με τρία παιδιά σημαίνει πολλά έξοδα. μόνο γάλα (φρέσκο), επειδή πίνουμε όλοι στην οικογένεια, κοντά 100 ευρώ το μήνα! Για γάλα μόνο. βάλε τώρα άλλα τρόφιμα, φρούτα και λαχανικά, απορρυπαντικά, χυμούς (ευτυχώς μπύρες - ποτά δεν πίνω :lol: ) και άλλα διάφορα, δεν είναι τίποτα τα 1000/μήνα. για την ακρίβεια αρκετές φορές τα ξεπερνώ (πχ γιορτές).

1000e για μια οικογενεια!?
Αντε εμεις οι νεοτεροι να κανουμε οικογενεια....

anon
05-06-09, 12:00
Τα 1000 ευρώ μόνο έξοδα σε σουπερμάρκετ, που εντάξει είναι τα βασικότερα καθημερινά έξοδα. Απο κει και πέρα έχουμε έξοδα ενέργειας (βενζίνη,ΔΕΗ,πετρέλαιο τον χειμώνα), τηλεφωνίας, υγείας, παιδιών (πχ παιδικός - δεν ειναι δωρεάν-, φροντιστήρια - ακόμα δεν αρχίσαμε αλλά σύντομα μπαίνει και αυτό), βόθρο (50 ευρώ τον μήνα, δεν έχουμε αποχέτευση ακόμα στα Πευκα πλήρως!!!), και διάφορα άλλα.

kοίτα, εαν ζείς μια οικογένεια σε ένα δωμάτιο, τρώτε 70% ψωμί ως διατροφή, μακαρόνια, ρύζι, και μια φορά τον μήνα κρέας, ξεχάσετε φρούτα και λαχανικά εκτός ορισμένων εξαιρέσεων, έχετε μια λάμπα στο δωμάτιο, κοιμάστε με τρια παπλώματα (για να μην πληρώνετε θέρμανση), κλπ κλπ, πιάνετε το νόημα, τότε ναι, μπορείτε να την βγάλετε και με λιγότερα. Και αυτό το γράφω γιατί ορισμένοι υποστηρικτές της σημερινής κατάστασης / κυβέρνησης (και της προηγούμενης), θα βγούν και θα πούν για σπατάλες, για όσο είναι το πάπλωμα κλπ κλπ κλπ...

Παράδειγμα άλλο. Πλήρωσα 450 ευρώ για σφραγίσματα του γιού μου (7.5 ετών) σε τραπεζίτες επειδή θα πρεπει να τους κρατήσει μέχρι τα 10-12 ετών που θα αλλάξουν (έτσι μου έλεγε ο οδοντίατρος). Μαλακία του οδοντίατρου που δεν έκανε καλή δουλειά *, πάω σε άλλον, καθηγητή παιδοοδοντίατρο, και θα πληρώσω 600+ επιπλέον για να εξαγωγές (των κακοδουλεμένων) και ξανασφραγίσματα. Σύνολο μείον 1000+ ευρω για δόντια για το ένα παιδι, για αυτό τον χρόνο. Και μην μου πείτε για οδοντίατρους του ΙΚΑ, γιατί εκεί έχασα τα δικά μου. Για το ίδιο παιδί, με πρόταση του ΙΚΑ, εργοθεραπείες για την υπερκινητικότητα του και διάσπαση προσοχής. το ΙΚΑ δίνει 73 ευρώ για τις συνεδρίες του μήνα, κοστολογόντας έκαστη συνεδρία στα 10 ευρώ! Ξέρετε κανέναν εργοθεραπευτή παιδιά στην Θεσσαλονίκη που να κάνει μια ώρα συνεδρία με 10 ευρώ; Πείτε μου να πάω (και ναναι καλός, δεν πάμε για να περνάμε την ώρα μας). Ποιός πληρώνει την διαφορά; Ο γονιός. (160 ευρώ το μήνα - 73 = 87 ευρώ τον μήνα). Και αυτό ειναι μόνο μερικά παραδείγματα. Εαν έχεις παιδιά, και είσαι πολύ τυχερός, μπορείς να περάσεις όλη την παιδική τους ηλικία χωρίς προβλήματα, άλλοι πιο άτυχοι, θα πρέπει να πληρώσουν. Μονο πέρυσι, είχα ιατρικά έξοδα 5700 ευρώ. Εγώ είμαι απο τους άτυχους στο θέμα αυτό, δεν πειράζει, τα παιδιά ναναι καλά, και όλα θα γίνουν.

Τεσπα, να μην μακρυγορώ, σε άλλο νήμα το είχαμε συζητήσει πολύ, και όντως τα συνολικά έξοδα μιας τετραμελούς οικογένειας με τα σημερινά δεδομένα της ελληνικής πραγματικότηας χωρίς σπατάλες και χωρίς εξεζητημένα πράγματα, αντιθέτως οικονομικά όσο γίνεται, φτάνουν το διχίλιαρο. Οσοι δεν έχουν οικογένεια δική τους, και ειδικά οσοι μένουν με τους γονείς τους μπορει να τους φαίνεται το νούμερο αυτό αδιανόητο, αλλά έτσι είναι. Οχι ότι δεν μπορεί το νούμερο αυτό να πέσει σημαντικά, πχ όχι χαρτζηλίκι στα παιδιά, όχι παιχνίδια, όχι φροντιστήρια, ρούχα μεταχειρησμένα ή απο πανέρια, σε θέματα υγείας μόνο ότι προσφέρεται δωρεάν ασχέτως ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών (όπως πχ για οδοντίατρους που προανέφερα), όχι διασκέδαση έστω και σε μηνιαία βάση*, όχι χόμπυ (φωτογραφία, υπολογιστές, αθλητισμός ή οτιδήποτε άλλο, κοστίζουν πολλά λεφτά), περιορισμός στην διατροφή (πχ αγορά αυτών που κοντέυουν να λήξουν με έκπτωση και μόνο ότι είναι πολύ πολύ φθηνό), μόνο ΜΜΜ όχι αυτοκίνητο, εαν έχεις το πουλάς, μόνο που το έχεις πληρώνεις ασφάλεια/τέλη κυκλοφορίας χώρια βενζίνες και σερβις, εννοείται όχι διακοπές, τελικά περιορισμός σε όλα. Ναι, τότε μπορεί να βγαίνει μια οικογένεια και κάτω απο 1000 ευρώ το μήνα. Και εαν το συνδιάσουμε και με διαβίωση σε τσαντίρι, ακόμα λιγότερα. Nομίζω πιάνετε το νόημα.

Οπότε ναι, εαν δεν μπορείς να βγάλεις κανα 2Κ μαζί με την γυναίκα σου, +αλλα τόσα εαν έχεις και δάνειο, +βοήθεια απο παπούδες για τα παιδιά διαφορετικά θα πρέπει να βγάζεις όσα θα χρειάζεσαι να πληρώνεις σε παιδικούς ή babysitter σε κατάσταση ανάγκης κλπ, ξέχνα το, δεν είναι για οικογένεια.

* Οποιος θέλει, και είναι απο Θεσσαλονίκη, του λέω το όνομα του γιατρού για να τον αποφύγει, μόνο με πμ.

waste
06-06-09, 09:30
για να το ρίξω λίγο στην πλάκα 100 ευρώ για γάλα το μήνα είναι (με τιμή 1,3 το λίτρο που έκανε μέχρι 2βδομάδες πιο πριν) 2,5 λίτρα την ημέρα. Οπότε τώρα που ο βγενόπουλος σας έκανε τη χάρη και σας κατέβασε το γάλα στο 1 ευρώ το λίτρο θα γλυτώσετε 23 ευρώ το μήνα μόνο από το γάλα ;-)

Για να επιστρέψουμε στις κάρτες τώρα το όριο των 300 ευρώ είναι σε δωροεπιταγές, πράγμα που σημαίνει ότι για να παρεις πισω 300 ευρώ με 1,5% είναι 20.000 ευρώ το χρόνο έξοδα σε κάρτες κάτι το οποιο φτάνεις σχετικά δύσκολα γιαυτό και πιθανόν να μην έχεις φτάσει.

ipo
09-06-09, 16:07
Για να επιστρέψουμε στις κάρτες τώρα το όριο των 300 ευρώ είναι σε δωροεπιταγές, πράγμα που σημαίνει ότι για να παρεις πισω 300 ευρώ με 1,5% είναι 20.000 ευρώ το χρόνο έξοδα σε κάρτες κάτι το οποιο φτάνεις σχετικά δύσκολα γιαυτό και πιθανόν να μην έχεις φτάσει.
Σωστή η πράξη σου, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση του οικογενειάρχη της παρέας, τα περισσότερα έξοδα γίνονται στο carrefour που του δίνει εδώ 2 μήνες 5% επιστροφή (1/4/09 έως 30/6/09), ενώ τους υπόλοιπους μήνες δίνει 3% (ειδική έκπτωση για supermaket). Ας πούμε 4% κατά μέσο όρο από τις αρχές του έτους. Η αντίστοιχη διαίρεση δίνει 7.500€ για να φτάσει το όριο, κάτι το οποίο πετυχαίνει εύκολα σε 7 μήνες ο anon. Κατόπιν θα του γυρίσει την έκπτωση παντού στο 1%.

ipo
10-06-09, 15:27
Ήρθε με συστημένη επιστολή η Dynamic American Express. Διαβάζω τους όρους του προγράμματος (όντας υποψιασμένος με τον όρο που βάζουν οι τράπεζες "η τράπεζα δικαιούται να τροποποιήσει μονομερώς τους όρους της σύμβασης"), μήπως και άλλαξε κάτι. Πράγματι, διαβάζω στην επιστολή ότι το 3% και 1,5% ισχύουν έως τα 150€ επιστροφής ετησίως, ήτοι 4.500€ αγορών. Μείωση στο μισό λοιπόν, από τα 300€ που ήταν. Ξανακοιτάζω το site, 300€ λέει εκεί.

Είμαι λοιπόν με δύο έντυπα ένα ηλεκτρονικό (http://www.alphabank.gr/files/personalbanking/Oroi_amex_dynamic.pdf) (pdf στην ιστοσελίδα της τράπεζας) και ένα έντυπο που μου ήρθε με συστημένη επιστολή συνοδεύοντας τη νέα μου κάρτα, των οποίων τα κείμενα είναι αλληλοαποκλειόμενα. Ο υπάλληλος στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας μου λέει να αγνοήσω το έντυπο που μου ήρθε συστημένο με την κάρτα, ενώ δε μπορεί, απ' ό,τι λέει, να μου παράσχει τη δυνατότητα έγγραφης τεκμηρίωσης των ισχυρισμών του.

Άντε να γίνει καμία στραβή στο λογαριασμό της κάρτας μετά από μερικούς μήνες που θα φτάσω τα 4.500€ και να έχω επιχείρημα την προφορική συνομιλία με τον υπάλληλο, αντί για έγγραφους όρους. Αντιεπαγγελματική συμπεριφορά, κατά την άποψή μου. Δεν κατηγορώ τον υπάλληλο, αλλά την πολιτική της τράπεζας, που ενώ σου στέλνει ενημερωτικό πρόσθετης πράξης με λανθασμένη παράγραφο, δε σπεύδει να σου ζητήσει συγγνώμη και να κινήσει διαδικασία για άμεση αποστολή των ορθών όρων συμβολαίου. Δεν είναι τρομερό να γίνονται κάποια λάθη, αλλά ο επαγγελματισμός φαίνεται στην αντιμετώπισή τους. Και στην προκειμένη περίπτωση νιώθω ότι δε με καλύπτει επαρκώς.

waste
11-06-09, 11:25
αυτό ακριβώς εννοούσα ipo οταν ελεγα οτι δεν αξίζει να μπλέξω με τη γραφειοκρατία τους. Διοτι τελικά αυτές οι προσφορές έχουν ένα κόστος σε χρόνο που προστιθεται σταδιακά. μία οι "λάθος" όροι, μία καποια χαζή συνδρομή που μας είχαν πει οτι δεν θα βάλουν, μία κάποιο λάθος στη δωροεπιταγη, τρως τελικα αρκετες ωρες πολεμωντας τη γραφειοκρατία τους.
Οταν αυτες οι ώρες ειναι για το 5% της Ασπις σε χρημα, λες αξιζει τον κόπο για τα 500 ευρω που θα γλυτωσω. Οταν ομως εχεις 3% στον βασιλόπουλο (που ειναι ήδη 7% ακριβότερος απο τους υπόλοιπους) και 1,5% σε ολους τους αλλους (το καρφουρ ειναι καλη περιπτωση αλλα δεν το χρησιμοποιω), το δώρο ειναι πολύ μικρο για τα γουστα μου.

εαν συνεχισει βεβαια να πεφτει η καταναλωση θα ξαναρχισουν τις προσφορες. παντως για το ονορε την ασπις απο τον αλλο μηνα θα την κοψω (να παρω και την επιστροφη του ιουνιου)

ipo
11-06-09, 15:52
παντως για το ονορε την ασπις απο τον αλλο μηνα θα την κοψω (να παρω και την επιστροφη του ιουνιου)
Παρομοίως. Θα περιμένω το λογαριασμό του Ιουλίου για να πάρω τα τελευταία 50€ επιστροφής και κατόπιν παύω την κάρτα και κλείνω τον καταθετικό λογαριασμό που είχα στην Aspis για αυτόματη εξόφληση της κάρτας. Μου έστειλαν πριν από λίγες μέρες επιστολή για να αιτηθώ Aspis One Mastercard με 1% έκπτωση. Από το 5% προτείνουν να πάω στο 1% και με διαδικασία αλλαγής. Δεν το βρίσκω καλό διαπραγματευτικό χαρτί. :down:

nik77
11-06-09, 16:17
Τα Carrefour ακουσα οτι θα συνεργαζονται απο εδω και στο εξης μονο με Εμπορικη λογω κοινων συμφεροντων(Γαλλοι).Υπηρχε και σκεψη το σουπερ μαρκετ να λειτουργει και ως υποκαταστημα τραπεζας αλλα δε λειτουργει οπως στην αρχη το ειχαν σχεδιασει.
Απο πιστωτικες πιστευω οτι η Citibank σαν αξιοπιστια ειναι η καλυτερη.Αλλα αν καποιος θελει δοσεις και επιστροφες τοτε δε προσφερει

ipo
11-06-09, 16:58
Τα Carrefour ακουσα οτι θα συνεργαζονται απο εδω και στο εξης μονο με Εμπορικη λογω κοινων συμφεροντων(Γαλλοι).
Απο πιστωτικες πιστευω οτι η Citibank σαν αξιοπιστια ειναι η καλυτερη.Αλλα αν καποιος θελει δοσεις και επιστροφες τοτε δε προσφερει
Η Simply Visa είναι προϊόν συνεργασίας Carrefour με Εμπορική Τράπεζα.

Πώς αντιλαμβάνεσαι την αξιοπιστία μίας πιστωτικής;

etsouk2000
11-06-09, 21:08
Η Simply Visa είναι προϊόν συνεργασίας Carrefour με Εμπορική Τράπεζα.

Πώς αντιλαμβάνεσαι την αξιοπιστία μίας πιστωτικής;

Eιναι εκφραση, την λενε οι αλλοι αρα την λεμε κι εμεις... χωρις να πολυκαταλαβαινουμε τι σημαινει.:rolleyes:

ipo
11-06-09, 22:51
Eιναι εκφραση, την λενε οι αλλοι αρα την λεμε κι εμεις... χωρις να πολυκαταλαβαινουμε τι σημαινει.:rolleyes:
Δυστυχώς δεν την καταλαβαίνω, γι' αυτό και ρώτησα το παλικάρι. Σε τι βρίσκει περισσότερο αξιόπιστη την πιστωτική της Citibank σε σχέση με την αντίστοιχη Visa/Mastercard/AmEx άλλης τράπεζας;

Πιστεύω ότι είναι καλό να χρησιμοποιούμε βαρυσήμαντες λέξεις, όπως η "αξιοπιστία", γνωρίζοντας σε τι αφορούν, διαφορετικά επηρεαζόμαστε από την αξία της λέξης χωρίς να υπάρχει απαραίτητα αντίστοιχη ουσία στην υπηρεσία.

anon
11-06-09, 22:53
νομίζω δίνει κάποια προνόμια, όπως επέκταση εγγύησης ηλεκτρονικών συσκευών που έχουν αγοραστεί με την κάρτα, εαν δεν κάνω λάθος και ασφάλεια κλοπής και κάτι άλλες τέτοιας μορφής παροχές. Πάντως σε κάθε περίπτωση όλα αυτά ειναι μικρά γράμματα και αμφιβάλω εαν μπορεί να γίνει εύκολα η χρήση τους, περισσότερο σαν κράχτες μου φαίνονται και εαν τα χρειαστείς αυτά τα ειδικά προνόμια όλο και κάποια τρύπα θα βρούν για να κάνουν τον κινέζο.

ipo
11-06-09, 23:04
νομίζω δίνει κάποια προνόμια, όπως επέκταση εγγύησης ηλεκτρονικών συσκευών που έχουν αγοραστεί με την κάρτα, εαν δεν κάνω λάθος και ασφάλεια κλοπής και κάτι άλλες τέτοιας μορφής παροχές. Πάντως σε κάθε περίπτωση όλα αυτά ειναι μικρά γράμματα και αμφιβάλω εαν μπορεί να γίνει εύκολα η χρήση τους, περισσότερο σαν κράχτες μου φαίνονται και εαν τα χρειαστείς αυτά τα ειδικά προνόμια όλο και κάποια τρύπα θα βρούν για να κάνουν τον κινέζο.
Μάλιστα. Αυτά είναι ωραία προνόμια που φυσικά θα έχουν το αντίστοιχο κοινό τους. Δεν έχει να κάνει όμως με την αξιοπιστία.

Σαν λήμμα, η "αξιοπιστία" είναι "το χαρακτηριστικό εκείνου που εμπνέει εμπιστοσύνη". Στην ελληνική κοινωνία που ακόμα πολύς κόσμος δεν έχει συνηθίσει τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, η αξιοπιστία είναι τρομερός κράχτης για μία κάρτα, επομένως, η αξιολόγηση μίας κάρτας π.χ. Visa ως πιο αξιόπιστης από την αντίστοιχη Visa από άλλη τράπεζα, είναι βαρυσήμαντη δήλωση. Και μάλιστα, αρκεί μόνο ο ντόρος για να αυξηθεί ή να μειωθεί η αξιοπιστία ενός προϊόντος/υπηρεσίας, αφού η κοινή συνείδηση είναι σημαντικότατος παράγοντας απόκτησης/απώλειας εμπιστοσύνης.

Καλό λοιπόν είναι να τεκμηριώνεται μία δήλωση δίνει ατεκμηρίωτα αξία στην υπηρεσία. Να μάθουμε κι εμείς βρε αδερφέ τι είναι εκείνο που κάνει το φίλο μας να νιώθει περισσότερη εμπιστοσύνη. Το ακούει στο περιβάλλον του; Το διάβασε σε εφημερίδα; Ξέρει περιστατικά που να δείχνουν εντυπωσιακό επαγγελματισμό ή πελατοκεντρική πολιτική από την πλευρά της τράπεζας; Στηρίζεται σε δηλώσεις υπαλλήλων της Citibank του τύπου "την έχουμε πιο αξιόπιστη;" :)

etsouk2000
12-06-09, 00:58
Πιστεύω ότι είναι καλό να χρησιμοποιούμε βαρυσήμαντες λέξεις, όπως η "αξιοπιστία", γνωρίζοντας σε τι αφορούν, διαφορετικά επηρεαζόμαστε από την αξία της λέξης χωρίς να υπάρχει απαραίτητα αντίστοιχη ουσία στην υπηρεσία.

Συμφωνω, αλλα απλα δεν μου κανει πια καμια εντυπωση οταν το παραπανω δεν εφαρμοζεται...

Zer0c00L
12-06-09, 01:42
για μενα καλο ειναι να μην μπλεκετε με αυτο που λεγεται "πλαστικο χρημα" πιστωτικες.

εγω προσωπικα εχω μια χρεωστικη καρτα που αντιστοιχει σε εναν λογαριασμο καταθεσεων και οταν θελω να αγορασω κατι βαζω εκει χρηματα και παω και το παιρνω ειτε με την καρτα ειτε μεσω paypal ειτε με μετρητα.

ipo
12-06-09, 01:58
για μενα καλο ειναι να μην μπλεκετε με αυτο που λεγεται "πλαστικο χρημα" πιστωτικες.

εγω προσωπικα εχω μια χρεωστικη καρτα που αντιστοιχει σε εναν λογαριασμο καταθεσεων και οταν θελω να αγορασω κατι βαζω εκει χρηματα και παω και το παιρνω ειτε με την καρτα ειτε μεσω paypal ειτε με μετρητα.
Η στάση σου πιστεύω ότι είναι η πιο σωστή και με τους λιγότερους κινδύνους να μπλέξεις.

Ο λόγος για τον οποίο χρησιμοποιούμε πιστωτικές είναι επειδή σε αυτές γίνονται όλες οι προσφορές, ήτοι επιστροφές χρημάτων, δωροεπιταγές, δωρεάν μίλια, ασφαλιστική κάλυψη. Προφανώς η αιτία που γίνεται αυτό, είναι διότι οι τράπεζες ελπίζουν ότι κάποια στιγμή θα ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου (όπως πολλοί κάτοχοι πιστωτικών καρτών) και θα αρχίσεις να πληρώνεις τόκους, οπότε θα μπλέξεις, όπως είπες. Άλλο πλεονέκτημα των πιστωτικών είναι η κάπως πιο εύκολη αμφισβήτηση χρέωσης. Άλλο είναι να διεκδικείς να μην πληρώσεις κάτι κι άλλο να κυνηγάς να πάρεις χρήματα που σου έχουν ήδη αφαιρεθεί από το λογαριασμό.

Όσοι αναφερόμαστε στις επιστροφές χρημάτων, δεν πληρώνουμε ποτέ τόκους και αισιοδοξούμε ότι δε θα βρεθούμε ποτέ στην ανάγκη ή την αμέλεια που θα μας κάνει να πληρώσουμε. Μέχρι στιγμής κερδίζουμε κάμποσα χρήματα, σε σχέση με πληρωμή με οποιοδήποτε άλλο υλικό ή ηλεκτρονικό τρόπο.

Για κάποιον που δεν μπορεί να διατηρήσει θετικό τον ισολογισμό του, εννοείται ότι οι πιστωτικές κάρτες είναι ασύμφορες. Αν όμως εξοφλείς πάντοτε το σύνολο του μηνιαίου χρέους, τότε επωφελείσαι από τις προσφορές (και από τον εκτοκισμό των χρημάτων του πιστωτικού ορίου, τα οποία με χρήση μετρητών δε θα είχες διαθέσιμα. Μικρό ποσό βέβαια της τάξης των δεκάδων ευρώ/έτος).

Zer0c00L
12-06-09, 02:07
δυστυχως ειναι πολυ ευκολο να ξεφυγεις (γιατι ως γνωστο στην ζωη ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να στα φερει αναποδα) αρα για μενα καλυτερα να προλαβεις τετοιες καταστασεις παρα να συμβουν και να τρεχεις η να χασεις π.χ κανενα σπιτι για 250-500 ευρω.

waste
12-06-09, 10:48
zer0c00L διαφωνώ, είμαστε μεγάλα παιδιά και ξέρω ελάχιστους που φόρτωσαν την κάρτα τους επειδή πραγματικά αναγκάστηκαν. Κι όσοι αναγκάστηκαν ήταν μια χαρα χαρούμενοι για τους τόκους που πλήρωναν γιατι τους εβγαλαν 3-4 μήνες που ήταν άνεργοι, οπότε θεώρησαν τα 100 ευρώ που πλήρωσαν σε τόκους ένα λογικό αντίτιμο για να μπορούν να πηγαίνουν στο σουπερμαρκετ χωρίς χρήματα.

Οι περισσότεροι τη φορτώνουν κάνοντας δώρα στον εαυτό τους από χρήματα που δεν έχουν και μετά συνεχίζουν να διατηρουν ενα μονιμο υπολοιπο στην τράπεζα με αποτέλεσμα στην ουσία να πληρώνουν 15-20% παραπάνω κάθε προιον που παίρνουν. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το πως τα φέρνει η ζωή, έχει να κάνει με τις καταναλωτικές επιλογές σου.

Έχω πάνω από 10 χρόνια σχέσεις με κάρτες κλπ και ποτέ δεν ξεφυγα από το όριο. Εχω πληρωσει 3 ευρω για τοκους (γιατι κατι καφροι στην μιλένιουμ μου είπαν ότι ειναι εκκαθαρισμένος ο λογαριασμος και δεν ήταν και μπήκαν 2,5 ευρώ τόκοι υπερημερίας:p). Αλλά οπως είπε και ο ipo το ολο νοημα να εκμεταλλευεσαι τις προσφορες (οταν σε βολευουν), είναι να μην πληρωνεις ποτε τοκους γιατι διαφορετικα η προσφορά δεν έχει νόημα.

Απόσο έχω καταλάβει και ο ipo και ο anon και οι αλλοι που συζητάμε για πιστωτικές εδώ μέσα, μάλλον είμαστε πολύ κακοί πελάτες για τις τράπεζες.

Zer0c00L
12-06-09, 10:57
οπως ειπα εν μερη εχετε δικιο αλλα οπως εχει δειξει η ιστορια των πιστωτικων καρτων εχουν καταστραφει πολλα σπιτια τωρα απο αιτιες υπαρχουν πολλες.

επισης οτι αφορα τις τραπεζες να μην σχολιασω καλυτερα κατι κουφα που μου εχουν συμβει γιατι θα σκασετε απο το πολυ γελιο.

εγω παντως με την λυση της χρεωστικης καρτας WINCARD VISA (τραπεζα πειραιως) που δουλευει ως πιστωτικη (σε εκτακτες περιπτωσεις) αλλα και ως χρεωστικη μεσω του λογαριασμου εχω σωθει.

ipo
12-06-09, 16:18
Απόσο έχω καταλάβει και ο ipo και ο anon και οι αλλοι που συζητάμε για πιστωτικές εδώ μέσα, μάλλον είμαστε πολύ κακοί πελάτες για τις τράπεζες.
Σίγουρα δεν είμαστε από τους πολύ καλούς πελάτες, αλλά κέρδη στην τράπεζα φέρνουμε κι εμείς. Π.χ. φροντίζω να έχω αρκετό διαθέσιμο υπόλοιπο στο λογαριασμό της τράπεζας, από τον οποίο γίνεται η αυτόματη εξόφληση, ήτοι τουλάχιστον διπλάσιο από το πιστωτικό όριο. Με μία χονδρική εκτίμηση, από τα χρήματα έχω 2,5% επιστροφή (5% δια 2, αφού το ποσό είναι διπλάσιο του πιστωτικού ορίου στο οποίο έχω την έκπτωση) και άλλα 3% από το επιτόκιο ταμιευτηρίου. Κάτι σαν 5% λοιπόν χασούρα έχει η τράπεζα. Αλλά αυτά τα χρήματα (εκτός της προμήθειας των αγορών, περί του 2%) η τράπεζα τα δανείζει σε άλλους με 15% επιτόκιο. Ο ισολογισμός δίνει μεικτό κέρδος περί του 10% στα χρήματα που αντιστοιχούν στον καταθετικό λογαριασμό. Ακόμα κι αν βγάλεις φόρους, λειτουργικά κόστη, πάλι υπάρχει σημαντικό κέδρος από την τράπεζα και από εμάς.

Σχετικά με το ρίσκο, επειδή δεν ξέρεις πώς στα φέρνει η ζωή, θα συμφωνήσω με τον zerocool, αλλά θα παραμείνω αισιόδοξος. :)



εγω παντως με την λυση της χρεωστικης καρτας WINCARD VISA (τραπεζα πειραιως) που δουλευει ως πιστωτικη (σε εκτακτες περιπτωσεις) αλλα και ως χρεωστικη μεσω του λογαριασμου εχω σωθει.
Δέχεται πιστωτικό όριο η wincard;! :shock:

tupolev
12-06-09, 16:40
οπως ειπα εν μερη εχετε δικιο αλλα οπως εχει δειξει η ιστορια των πιστωτικων καρτων εχουν καταστραφει πολλα σπιτια τωρα απο αιτιες υπαρχουν πολλες.


Αν θες σώνει και καλά να καταναλώνεις με δανεικά δεν σου χρειάζεται απαραίτητα πιστωτική, μπορείς να πάρεις και καταναλωτικό. Τα σπίτια καταστρέφονται γιατί δεν υπάρχει μυαλό. Αν δεν έχεις λεφτά δεν αγοράζεις ούτε plasma 142 ιντσών ούτε μερσεντες τουρμπάτη.

Αντίθετα όπως λένε οι φίλοι με σωστή χρήση της πιστωτικής σου μπορείς να βγάλεις και ένα μικρό κέρδος.

etsouk2000
12-06-09, 23:39
Καλό λοιπόν είναι να τεκμηριώνεται μία δήλωση δίνει ατεκμηρίωτα αξία στην υπηρεσία. Να μάθουμε κι εμείς βρε αδερφέ τι είναι εκείνο που κάνει το φίλο μας να νιώθει περισσότερη εμπιστοσύνη. Το ακούει στο περιβάλλον του; Το διάβασε σε εφημερίδα; Ξέρει περιστατικά που να δείχνουν εντυπωσιακό επαγγελματισμό ή πελατοκεντρική πολιτική από την πλευρά της τράπεζας; Στηρίζεται σε δηλώσεις υπαλλήλων της Citibank του τύπου "την έχουμε πιο αξιόπιστη;" :)

Ελα τωρα που το ψαχνεις τοσο. Οταν ακους κοσμο να χρησιμοποιει ετσι αβιαστα λεξεις βαρυγδουπες, μη αιτιολογημενες, αταιραστες και αγαρμπες ειναι προφανες οτι δεν συνειδητοποιει την σημασια της καθε λεξης, ειναι προφανες οτι εγκεφαλικως αβασανιστα αναπαραγει ασυναρτητες κουβεντες που ακουσε χωρις να κανει τον κοπο να εξετασει αν εννοιολογικα ταιριαζουν ή εκφραζουν αυτο που εχει μεσα στο κεφαλι του (αν εχει κατι). Εμπιπτει στην συντριπτικη πλειονοτητα των ελληνων (και οχι μονο ελληνων) που εχουν πολυ περιορισμενη γνωση της γλωσσας τους και την χρησιμοποιουν πιο πολυ εμπειρικα και οχι συνειδητα.
Δεν λαμβανουμε τιποτε σοβαρα υποψη μας μεχρι να το διασταυρωσουμε απο μονοι μας. Απο "αξιοπιστα" σχολια, αλλο τιποτα...

waste
17-06-09, 07:13
να πω πληροφοριακά για όσους δεν έχουν πάρει ακόμα την επιστολή πως το πρόγραμμα ανταμοιβή 5% της Ασπις βίζα, δεν διακόπτεται για όλους την ίδια ημερομηνία, αλλά την ημέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός σας. Για παράδειγμα ο δικός μου λογαριασμός εκδίδεται καθε 7 του μήνα. Το πρόγραμμα για εμένα λοιπόν θα σταματήσει στις 7/7 και ότι χρεωθηκε μέχρι εκείνη την ημερομηνία θα συμμετέχει στο 5%. Το ποσό της ανταμοιβής θα πιστωθεί στον επόμενο λογαριασμό (όπως πάντα) και με λίγα λόγια με το πρόγραμμα θα εχω καθαρίσει στις 7/8.

Από 7/7 λοιπόν θα φροντίσω να μειώσω στο ελάχιστο τη χρήση της κάρτας και από σεπτέμβρη θα φροντίσω να την κόψω.

Zer0c00L
17-06-09, 10:49
ερωτηση?

αν ειναι ολα οπως τα λετε και η σωστη χρηση της πιστωτικης ο συνδρομητης κερδιζει?

γιατι τοτε ειναι περισσοτεροι αυτοι που χρωστανε η εχουν μπει στον τηρεσια η κινδυνευουν να χασουν το σπιτι τους κτλ.

sdikr
17-06-09, 10:53
ερωτηση?

αν ειναι ολα οπως τα λετε και η σωστη χρηση της πιστωτικης ο συνδρομητης κερδιζει?

γιατι τοτε ειναι περισσοτεροι αυτοι που χρωστανε η εχουν μπει στον τηρεσια η κινδυνευουν να χασουν το σπιτι τους κτλ.

Γιατί δεν κάνουν σωστή χρήση,

Και έγω την έχω πατήσει,

Zer0c00L
17-06-09, 10:57
Γιατί δεν κάνουν σωστή χρήση,

Και έγω την έχω πατήσει,

α μπραβο.

και εγω την πατησα (ο πατερας μου συγκεκριμενα) πριν πεθανει ειχε πιστωτικες που επεσε το βαρος σε εμενα και την μητερα μου να τις ξοφλησουμε μονο η CITYBANK πληρωσε απο μονη της την δικη της πιστωτικη.

αλλα ειπα μηπως ειμαι εγω ο παραξενος και δεν κανω σωστη χρηση και ολοι οι αλλοι κανουν.

anon
17-06-09, 11:24
σε ερώτηση στην AlphaBank σχετικά με τις Dynamic πηρα τις εξής απαντήσεις:
1) Ως έτος που για την ισχύ του 3% επιστροφής απο σουπερμαρκετ και 1,5% απο τα άλλα μαγαζιά, θεωρείται όχι το ημερολογιακό, αλλά απο η ημερομηνία έκδοσης της κάρτας. Εαν λοιπόν εκδόθηκε πχ 1/4, τότε αρχιζει να μετρά απο τότε μέχρι να πιάσεις τα 300 ευρώ σε δωροεπιταγή, οπότε και η επιστροφή πέφτει στο 1% παντού.
2) Εαν έχεις συνδεδεμένα μέλη, δεν μετρούν αρθροιστικά. Οπότε στην περίπτωση αυτή μπορεί να συμφέρει να έχουν ξεχωριστές κάρτες, ώστε να έχουν ξεχωριστές επιστροφές εαν ξεπερνάτε το ποσό των 300 ευρώ δωροεπιταγής ανα έτος και να εκμεταλλεύεστε το ποσοστό επιστροφής για περισσότερο (ειδικά του σουπερμαρκετ που ειναι 3%)

waste
18-06-09, 16:07
βρε Zer0c00L ας σου θέσω το απλό ερωτημα για τη χρήση της πιστωτικής κι εσύ να μου πεις έαν (και πώς) μπορείς να την πατήσεις.

έχεις μια πιστωτική που σου δίνει όπως καλή ωρα η Ασπις πχ 5% επιστροφή στις αγορες σου μεχρι 1000 ευρω το μηνα. Εάν λοιπόν (οπως λεει και ο anon) έχεις ανα πάσα δεδομένη στιγμή τα διπλά χρήματα στην τράπεζα από το πιστωτικό σου όριο (ας πούμε 4000 για όριο 2000), κι εαν εχεις δώσει αυτόματη εξωφληση του συνόλου του ποσού που χρεώνεις κάθε μηνα, τότε ποια είναι εκείνη η δαιμονική δύναμη που θα σε αναγκάσει να χάσειςαπό την συγκεκριμένη διαδικασία?
Οταν δηλαδή χρησιμοποιεις την πιστωτική κάρτα ως χρεωστική?


κανείς δεν είπε ότι κερδίζεις όταν χρησιμοποιείς την κάρτα σου ως πιστωτική (ως δηλαδή έντοκο δάνειο για χρήματα που δεν έχεις). Εαν όμως ξοδεύεις μόνο τα χρήματα που διαθέτεις τότε δεν υπάρχει κανένας τρόπος να χάσεις. Δεν λέω ότι οι τράπεζες δεν είναι κλέφτες. Λέω πως γνωρίζοντας ότι η τράπεζα είναι εκεί για να σε ληστέψει μπορείς με τέτοια προγράμματα ανταμοιβων να κερδίσεις από τις αγορές σου.



α μπραβο.

και εγω την πατησα (ο πατερας μου συγκεκριμενα) πριν πεθανει ειχε πιστωτικες που επεσε το βαρος σε εμενα και την μητερα μου να τις ξοφλησουμε μονο η CITYBANK πληρωσε απο μονη της την δικη της πιστωτικη.

αλλα ειπα μηπως ειμαι εγω ο παραξενος και δεν κανω σωστη χρηση και ολοι οι αλλοι κανουν.

ipo
18-06-09, 16:20
Η θέση του zerocool έχει μάλλον να κάνει με την εξοικείωση που αποκτά κάποιος με το πλαστικό χρήμα και την άμεση δυνατότητα για δανειοληψία που προσφέρει. Αν μία φορά βρεθείς χωρίς λεφτά, χωρίς διαδικασίες έγκρισης δανείου, ενέχυρα ή οτιδήποτε άλλο, μπορείς άμεσα να δανειστείς μέσω της πιστωτικής κάρτας και να πέσεις στη λούμπα των τόκων. Πειρασμός, εξεικείωση και ευκολία μαζί, καραδοκούν την κατάλληλη στιγμή για να σε ρίξουν στο τρυπάκι. Μάλλον αυτό έχει στο μυαλό του.

Η κατοχή πιστωτικής κάρτας χρειάζεται σύνεση, εγκράτεια και ωριμότητα. Δεν είναι ανόητοι όσοι συμπολίτες μας πληρώνουν τόκους, αντί να κερδίζουν λεφτά όπως εμείς. Απλά βρέθηκαν στις κατάλληλες συνθήκες και υπέκυψαν.

nik77
19-06-09, 18:00
Η Simply Visa είναι προϊόν συνεργασίας Carrefour με Εμπορική Τράπεζα.

Πώς αντιλαμβάνεσαι την αξιοπιστία μίας πιστωτικής;

Την αξιοπιστια μιας πιστωτικης την αντιλαμβανομαι κανοντας καταθεσεις σε φακελο στο μηχανημα της και μονο εδω και δεκα χρονια και ποτε να μην εγινε το παραμικρο λαθος.

Επισης να εχω καθυστερησει να πληρωσω την ελαχιστη πληρωμη για 15 μερες και να μη μου χρεωνουν τοκους ουτε να παιρνουν τηλεφωνο.

Επισης βενζιναδικο να μου εχει κοψει δυο φορες το ιδιο ποσο (επειδη ειχε κολησει μ ειχε πει ο υπαλληλος) και η τραπεζα να κανει ολες τις ενεργειες με αλληλογραφια μονη της για να παρω πισω το ποσο και που το βενζιναδικο δεν εδινε πισω.

Γενικοτερα ενταξει ο καθενας μας αντιλαμβανεται καθε φορα που συναλλασσεται με καποιον με τι περιπου εχει να κανει

etsouk2000
22-06-09, 19:29
Την αξιοπιστια μιας πιστωτικης την αντιλαμβανομαι κανοντας καταθεσεις σε φακελο στο μηχανημα της και μονο εδω και δεκα χρονια και ποτε να μην εγινε το παραμικρο λαθος.


αυτο δεν σχετιζεται με την πιστωτικη καρτα, αλλα με την καταθεση/καταμετρηση στο ατμ. Ολες οι τραπεζες ειναι αξιοπιστες στις καταθεσεις στο ατμ. Αλοιμονο αν καταθεταμε λεφτα και μας τα τρωγανε...



Επισης να εχω καθυστερησει να πληρωσω την ελαχιστη πληρωμη για 15 μερες και να μη μου χρεωνουν τοκους ουτε να παιρνουν τηλεφωνο.


Αυτο δεν κανει μια καρτα αξιοπιστη. Αυτο κανει την εν λογω τραπεζα ανθρωπινη και χαλαρη. Αλλο "αξιοπιστη", αλλο "ανθρωπινη".



Επισης βενζιναδικο να μου εχει κοψει δυο φορες το ιδιο ποσο (επειδη ειχε κολησει μ ειχε πει ο υπαλληλος) και η τραπεζα να κανει ολες τις ενεργειες με αλληλογραφια μονη της για να παρω πισω το ποσο και που το βενζιναδικο δεν εδινε πισω.


Εδω συμφωνω. Παντως να ξερεις οτι αν αμφισβητησεις μια χρεωση, ειναι δουλεια της τραπεζας να παρει πισω το ποσο, δεν ειναι δουλεια δικη σου. Συνεπως, η τραπεζα εκανε απλα την δουλεια της, δεν σου εκανε χαρη προσωπικη. Παντως ειναι σωστο να αναφερονται οι καλες επιδοσεις μιας τραπεζας σε εναν τετοιο τομεα και καλως το αναφερεις.


Γενικοτερα ενταξει ο καθενας μας αντιλαμβανεται καθε φορα που συναλλασσεται με καποιον με τι περιπου εχει να κανει

Συμφωνω. Μια φορα για εκδοση επιταγης "εμου του ιδιου" η millenium με χρεωσε εξοδα 3 ευρω, ενω ολες οι αλλες τραπεζες δεν χρεωνουν εξοδα για επιταγες στο ονομα σου. Αυτο με χαλασε πολυ. Οχι τα 3 ευρω, αλλα η γυφτια. Ημουν πελατης για πολυ καιρο και με καλα λεφτα σε προθεσμιακη καταθεση και τα απεσυρα επειδη μου εδιναν γελοιο επιτοκιο προθεσμιακης στην ανανεωση. Οταν πηγα να παρω τα λεφτα με επιταγη, με "εκδικηθηκαν" χρεωνοντας με 3 ευρω. Μου ειπαν μαλιστα οτι δεν θα με χρεωναν αν ανανεωνα την προθεσμιακη. Ε, αυτο μου αφησε ασχημη γευση και θα πρεπει να εχει καποιο πολυ δελεαστικο προιον η millenium για να ξανασυνεργαστω μαζι της.

ipo
22-06-09, 22:30
Στην περίπτωση των τραπεζών και γενικότερα των επενδύσεων οι εταιρείες ξέρουν πολύ καλά ότι ο περισσότερος κόσμος ενδιαφέρεται περισσότερο για τα χρήματα που θα κερδίσει, παρά για την αξιοπιστία και την πελατοκεντρική πολιτική της τράπεζας. Μετράει και το τελευταίο, αλλά εύκολα πουλάς την "καλή σου τράπεζα" για εκείνη που έχει μικρότερες προμήθειες και μεγαλύτερες αποδόσεις.

Επομένως δεν τους νοιάζει και πολύ που δε σου άρεσε η προμήθεια σε μία αμφίπλευρη σχέση κέρδους. Όταν κατευθυνθεί η πολιτική τους ξανά στην απόκτηση ρευστού, ξέρουν ότι θα σε κερδίσουν, όχι με την ευγένεια, αλλά με την οικονομική πρόταση.

etsouk2000
22-06-09, 22:33
Στην περίπτωση των τραπεζών και γενικότερα των επενδύσεων οι εταιρείες ξέρουν πολύ καλά ότι ο περισσότερος κόσμος ενδιαφέρεται περισσότερο για τα χρήματα που θα κερδίσει, παρά για την αξιοπιστία και την πελατοκεντρική πολιτική της τράπεζας. Μετράει και το τελευταίο, αλλά εύκολα πουλάς την "καλή σου τράπεζα" για εκείνη που έχει μικρότερες προμήθειες και μεγαλύτερες αποδόσεις.

Επομένως δεν τους νοιάζει και πολύ που δε σου άρεσε η προμήθεια σε μία αμφίπλευρη σχέση κέρδους. Όταν κατευθυνθεί η πολιτική τους ξανά στην απόκτηση ρευστού, ξέρουν ότι θα σε κερδίσουν, όχι με την ευγένεια, αλλά με την οικονομική πρόταση.

οκ δεκτο, αλλα αν η μιλενιουμ και μια αλλη τραπεζα βγαλουν ακριβως ιδιο επιτοκιο σε προθεσμιακη καταθεση, θα προτιμησω την αλλη τραπεζα, οχι την μιλενιουμ. Εμενα, σε αυτο το σημειο, θα με εχει χασει απο πελατη.

spiros81
26-06-09, 17:51
Γιατί δέν βγάζετε απλά μια χρεωστική κάρτα .Δέν μπλέκεσε ούτε με δάνεια και δέν χρωστάς σε κανέναν...

ipo
26-06-09, 19:49
Γιατί δέν βγάζετε απλά μια χρεωστική κάρτα .Δέν μπλέκεσε ούτε με δάνεια και δέν χρωστάς σε κανέναν...
Αλλά χάνεις τα 500€/έτος που θα μπορούσες να γλιτώσεις με την επιλογή μίας συμφέρουσας πιστωτικής. Καλό δεν είναι να γλιτώνεις τόσα χρήματα;

haHa
26-06-09, 19:56
Αλλά χάνεις τα 500€/έτος που θα μπορούσες να γλιτώσεις με την επιλογή μίας συμφέρουσας πιστωτικής. Καλό δεν είναι να γλιτώνεις τόσα χρήματα;

+1
Που αν σε μια οικογενεια εχουν βγαλει 2 ατομα αυτην την καρτα , ειναι 1000€/έτος , καθαρα στο χερι.
Δεν ειναι ασχημα ενας ακομη μισθος απο το πουθενα! ;)

Doxaios
06-07-09, 19:24
Η χρεωστική μου της Πειραιώς λέει πάνω οτι λήγει 07/10. Ξέρει κανείς πότε θα μου έρθει η καινούργια?

sdikr
06-07-09, 20:41
Η χρεωστική μου της Πειραιώς λέει πάνω οτι λήγει 07/10. Ξέρει κανείς πότε θα μου έρθει η καινούργια?


Συνήθως 1 με 2 μήνες πριν την λήξη

Doxaios
06-07-09, 21:22
Και γιατί δεν ήρθε? Θα πάρω αύριο ένα τηλεφωνάκι.

sdikr
06-07-09, 21:40
Και γιατί δεν ήρθε? Θα πάρω αύριο ένα τηλεφωνάκι.

μπέρδεψες λίγο τον τρόπο που αναφέρουν την ημερομηνία, λέει έβδομος του 2010, όχι 10 Ιουλίου

@ ADSLgr.com All rights reserved.