PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για Πιστωτική Κάρτα ??



Σελίδες : 1 2 3 [4]

chania2005
27-07-09, 13:34
Αλλά χάνεις τα 500€/έτος που θα μπορούσες να γλιτώσεις με την επιλογή μίας συμφέρουσας πιστωτικής. Καλό δεν είναι να γλιτώνεις τόσα χρήματα;

Καλησπερα και καλως σας βρισκω!
Επειδη αυτες τις μερες ψαχνω κι εγω μια συμφερουσα πιστωτικη, με την οποια οχι μονο δε θα χανω (αφου θα πληρωνω παντα ολο το χρεωμενο ποσο καθε μηνα) αλλα θα κερδιζω κιολας απο καποια μπονους-επιστροφες που θα δινει, μπορειτε να μου πειτε πώς προκυπτουν αυτα τα 500Ε ετησιως κι απο ποια τραπεζα??

ipo
27-07-09, 22:34
Καλησπερα και καλως σας βρισκω!
Επειδη αυτες τις μερες ψαχνω κι εγω μια συμφερουσα πιστωτικη, με την οποια οχι μονο δε θα χανω (αφου θα πληρωνω παντα ολο το χρεωμενο ποσο καθε μηνα) αλλα θα κερδιζω κιολας απο καποια μπονους-επιστροφες που θα δινει, μπορειτε να μου πειτε πώς προκυπτουν αυτα τα 500Ε ετησιως κι απο ποια τραπεζα??
Καλώς ήρθες!

Δεν υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα. Αφορούσε στο πρόγραμμα "5% επιστροφή" της Aspis Bank, το οποίο κράτησε νομίζω δύο χρόνια. Σου έδινε 50€/μήνα επιστροφή, αφαιρώντας μετρητά από το χρέος του επόμενου λογαριασμού, (με κατανάλωση 1000€), οπότε στο χρόνο έδινε 600€ - τα 30€ της συνδρομής, ήτοι 570€. Μερικοί γλιτώσαμε κάμποσα χρήματα από αυτό.

Πλέον ισχύουν οι προσφορές που αναφέρουμε από το μήνυμα #97 και μετά.

chania2005
28-07-09, 01:50
Καλώς ήρθες!

Δεν υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα. Αφορούσε στο πρόγραμμα "5% επιστροφή" της Aspis Bank, το οποίο κράτησε νομίζω δύο χρόνια. Σου έδινε 50€/μήνα επιστροφή, αφαιρώντας μετρητά από το χρέος του επόμενου λογαριασμού, (με κατανάλωση 1000€), οπότε στο χρόνο έδινε 600€ - τα 30€ της συνδρομής, ήτοι 570€. Μερικοί γλιτώσαμε κάμποσα χρήματα από αυτό.

Πλέον ισχύουν οι προσφορές που αναφέρουμε από το μήνυμα #97 και μετά.

Ναι, το καταλαβα αυτο μετα που εγραψα το μηνυνα μου. Σ'ευχαριστω παντως. Μετα απο καμποσο ψαξιμο, εχουμε καταληξει στην dynamic Am Ex της alphabank ή aegean bonus της ιδιας τραπεζας. Με την πρωτη εχεις επιστροφη χρηματων σε επιταγη για να ψωνισεις ο,τι θες απ'τα συνεργαζομενα καταστηματα, ενω με τη δευτερη μαζευεις ποντους κι επιλεγεις με τι δωρο θα εξαργυρωσεις. Η δευτερη μου φαινεται πιο δεσμευτικη, αν και εχει παρα πολλες επιλογες εξαργυρωσης, απο προιοντα μεχρι δωροεπιταγες. Εγω προς την dynamic παντως εκλινα, μεχρι που διαβασα οτι οι American Express δεν γινονται ευρεως δεκτες. Αυτο ειναι εξακριβωμενο??

kennyyy
28-07-09, 06:00
Γενικότερα οι amex είναι λιγότερο δεκτές από visa/mastercard. Ο κύριος λόγος είναι το ότι η amex ζητάει μεγαλύτερη προμήθεια σε κάθε συναλλαγή. Γενικά πάντως προσωπικά χρησιμοποιώ την amex όπου μπορώ, καθώς έχει σαφώς καλύτερα bonus από τη visa/mastercard που έχω, και όταν κάπου δεν την παίρνουν, δίνω τη visa.
Προσωπικά όμως δεν έχω κάποια πιστωτική που να πληρώνω συνδρομή, οπότε για μένα είναι τζάμπα το να κουβαλάς μια κάρτα παραπάνω. Αν μιλάμε για κάρτες με συνδρομές ίσως να αλλάζει το ζύγισμα μεταξύ των επιλογών.

ipo
28-07-09, 14:11
Το πρόγραμμα bonus της Alpha, προσωπικά δε με εξυπηρετεί καθόλου, ενώ το βρίσκω σχετικά εξειδικευμένο, χρονοβόρο (σε βάζει στο τρυπάκι να ψάχνεις τι και πού θα αγοράσεις), οικονομικά λιγότερο συμφέρον από της Dynamic Amex, ενώ το να ψάχνεις να αγοράσεις κάτι για να κερδίσεις, δεν το θεωρώ κέρδος. Είναι βασική αρχή της οικονομίας, ότι αγοράζεις κάτι όταν το χρειάζεσαι και όχι να ψάχνεις να αγοράσεις για να κάνεις οικονομία. "Καταναλώνω για να κερδίσω" είναι λανθασμένη οπτική γωνία, αλλά είναι ακριβώς εκείνη που χρησιμοποιούν όλα τα προγράμματα ανταμοιβής των καρτών. Με λίγη προσπάθεια, το βλέπεις λίγο διαφορετικά και γλιτώνεις χρήματα.

Γι' αυτό το 5% επιστροφή ήταν το καλύτερο. Δε διέκρινε επιχειρήσεις, ενώ σου επέστρεφε "μετρητά" και όχι δυνατότητα αγοράς (η συσχέτιση χρημάτων με άμεση κατανάλωση είναι αντιοικονομική). Της AmEx το πρόγραμμα έχει χαρακτηριστικά κατανάλωσης (δωροεπιταγή), αλλά προσωπικά με εξυπηρετεί κάπως, διότι έτσι κι αλλιώς πηγαίνω, έστω και σπάνια, στα συγκεκριμένα σούπερ μάρκετ, οπότε μαζεύω επιταγές ανά τρίμηνο και τις εξαργυρώνω εκεί. Εννοείται ότι θα προτιμούσα επιστροφή χρημάτων, σαν της Aspis.

Χρησιμοποιώ την Dynamic Amex από τον Ιούνιο. Γίνεται αποδεκτή στα περισσότερα super market και σε αρκετά καταστήματα. Όπου δε γίνεται αποδεκτή, χρησιμοποιώ Simply Visa (έβγαλα κι από αυτή...) του Carrefour-Εμπορικής. Για τη δική μου χρήση, η AmEx (που έχει το πιο συμφέρον πρόγραμμα επιστροφών) γίνεται αποδεκτή στα μισά περίπου μέρη από όσα θα ήθελα να τη χρησιμοποιώ, ενώ σαν κατανάλωση, γίνονται από αυτή το 80% των μηνιαίων μου εξόδων.

Σίγουρα ήταν πιο βολικό το να έχω μία πιστωτική και επιστροφή χρημάτων παντού, αλλά αυτή την εποχή, δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα, οπότε συμβιβαζόμαστε με κάτι λιγότερο συμφέρον.

Εννοείται ότι η Visa της Aspis ακυρώθηκε με το που τελείωσε το πρόγραμμα 5% επιστροφή.

leasedline
28-07-09, 16:44
έτσι είναι με το πρόγραμμα της alpha μαζεύεις πόντους και μετά δε ξέρεις τι να τους κάνεις, άσε που συνέχεια αλλάζουν οι ισοτιμίες εξαργύρωσης, πχ εισιτηρίων και το χειρότερο από όλα είναι το να ψάχνεις να βρεις πάνω σε τι οι πόντοι θα πιάσουν τόπο...

δηλαδή σε κάποιες επιχειρήσεις βρίσκεις αξιόλογα πράγματα με λογικούς πόντους, ενώ κάποιες άλλες σου τρώνε τους πόντους χωρίς να προσφέρουν τίποτα καλό...

nmakry
28-07-09, 17:12
έτσι είναι με το πρόγραμμα της alpha μαζεύεις πόντους και μετά δε ξέρεις τι να τους κάνεις, άσε που συνέχεια αλλάζουν οι ισοτιμίες εξαργύρωσης, πχ εισιτηρίων και το χειρότερο από όλα είναι το να ψάχνεις να βρεις πάνω σε τι οι πόντοι θα πιάσουν τόπο...

δηλαδή σε κάποιες επιχειρήσεις βρίσκεις αξιόλογα πράγματα με λογικούς πόντους, ενώ κάποιες άλλες σου τρώνε τους πόντους χωρίς να προσφέρουν τίποτα καλό...

Δυστυχώς έτσι είναι... Εάν τα χρήματα που δίνουν στη διαφήμιση, τα έδιναν στο να παρέχουν αξιόλογες προσφορές, θα έπιαναν περισσότερο τόπο...

Μία κίνηση θα ήταν να "υποχρέωναν" όλες τις επιχειρήσεις που συνεργάζονται, να παρείχαν συγκεκριμένη έκπτωση ποσού για εξαργύρωση συγκεκριμένου αριθμού πόντων (λ.χ. 10 ευρώ για 1000 πόντους, 50 ευρώ για 4000 πόντους κ.ο.κ.) πέραν των άλλων προσφορών... Τα καθρεπτάκια και τα γκατζετάκια που δίνονται έναντι πολλών χιλιάδων πόντων, είναι κοροϊδία... :down:

ipo
21-08-09, 19:32
Δοκίμασα σήμερα τη Simply Visa του Carrefour/Εμπορικής online και γειώθηκα. Ο τύπος της κάρτας δεν αναγνωρίζεται online. Άλλη μία κάρτα με εξειδικευμένη χρήση. :down:

alwaysalone
21-08-09, 19:36
Αφου λεει simply.... Να ελεγε complicated να το καταλαβω να εχεις απαιτησεις.. :p

ipo
21-08-09, 19:45
Αφου λεει simply.... Να ελεγε complicated να το καταλαβω να εχεις απαιτησεις.. :p
Οι περισσότερες πιστωτικές κάνουν για online χρήση. Ίσως χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση, αλλά το τμήμα εξυπηρέτησης που ξέρει για την κάρτα έχει weekend τώρα. :p Δεν έχω ξαναδεί τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τράπεζας να διατηρεί 24/7 μόνο υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης (απώλεια κάρτας) και όλες οι άλλες να σχολάνε το απόγευμα.

Ο τύπος στα ηχογραφημένα μηνύματα είναι ένας ενθουσιασμένος νεαρός, λες και έχει δίπλα του ξανθιά bimbo. "Για απώλεια κάρτας πατήστε ένα!" και το λέει με μία χαρά. :lol:

alwaysalone
21-08-09, 19:48
Ο τύπος στα ηχογραφημένα μηνύματα είναι ένας ενθουσιασμένος νεαρός, λες και έχει δίπλα του ξανθιά bimbo. "Για απώλεια κάρτας πατήστε ένα!" και το λέει με μία χαρά. :lol:

Xαχαχα! ΄Γράψε το τηλεφωνο τωρα! Πρεπει να ειναι ο ιδιος που απαντα για να κλέισεις ραντεβού σε καποιο δημοσιο νοσοκομείο! :p (Το 1535 ειναι αν δεν κανω λαθος :p)

etsouk2000
22-08-09, 00:18
Δοκίμασα σήμερα τη Simply Visa του Carrefour/Εμπορικής online και γειώθηκα. Η τύπος της κάρτας δεν αναγνωρίζεται online. Άλλη μία κάρτα με εξειδικευμένη χρήση. :down:

περιεργο, την εχω χρησιμοποιησει σε απειρα sites.
μαλιστα, επειδη εχω και την dynamic american express, σε οσα online μαγαζια δεν δεχονται american express, εχω χρησιμοποιησει την simply visa με απολυτη επιτυχια. δηλαδη την simply visa την εχω για την σιγουρη καρτα που παντου θα γινεται δεκτη.

ipo
22-08-09, 00:21
περιεργο, την εχω χρησιμοποιησει σε απειρα sites.
μαλιστα, επειδη εχω και την dynamic american express, σε οσα online μαγαζια δεν δεχονται american express, εχω χρησιμοποιησει την simply visa με απολυτη επιτυχια. δηλαδη την simply visa την εχω για την σιγουρη καρτα που παντου θα γινεται δεκτη.
Καλά τα νέα σου. Προφανώς δε δουλεύει στο συγκεκριμένο site. Εκεί όμως έχω χρησιμοποιήσει και wincard (χρεωστική) και Aspis Visa (πιστωτική) χωρίς πρόβλημα. Χρειάζεται μήπως ενεργοποίηση για online συναλλαγές;

etsouk2000
22-08-09, 00:35
Καλά τα νέα σου. Προφανώς δε δουλεύει στο συγκεκριμένο site. Εκεί όμως έχω χρησιμοποιήσει και wincard (χρεωστική) και Aspis Visa (πιστωτική) χωρίς πρόβλημα. Χρειάζεται μήπως ενεργοποίηση για online συναλλαγές;

δεν εχω κανει καμια ενεργοποιηση και εχει λειτουργησει κανονικα.

nmakry
22-08-09, 13:23
Καλά τα νέα σου. Προφανώς δε δουλεύει στο συγκεκριμένο site. Εκεί όμως έχω χρησιμοποιήσει και wincard (χρεωστική) και Aspis Visa (πιστωτική) χωρίς πρόβλημα. Χρειάζεται μήπως ενεργοποίηση για online συναλλαγές;

Το ενδεχόμενο τη στιγμή που δοκίμασες να υπήρχε τεχνικό πρόβλημα στο site το έλεγξες πριν αναστατώσεις το τραπεζικό σύστημα; :p

ipo
22-08-09, 14:06
Το ενδεχόμενο τη στιγμή που δοκίμασες να υπήρχε τεχνικό πρόβλημα στο site το έλεγξες πριν αναστατώσεις το τραπεζικό σύστημα; :p
Δοκίμασα δύο φορές την πιστωτική κάρτα και μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει τον τύπο της κάρτας μου. Στο καπάκι χρησιμοποίησα τη wincard και έγινε δεκτή, όπως πάντα. Όπως όμως έχουμε αναφέρει στο νήμα, προτιμούμε συγκεκριμένες πιστωτικές διότι μας παρέχουν έκπτωση επί των αγορών.

Λίγο απαράδεκτη η Q-wind. Είχα στείλει e-mail πριν από 2 μήνες σχετικά με την αποδοχή της AmEx στο e-shop τους, αλλά δε θεώρησαν σκόπιμο να μου απαντήσουν. Τώρα δε δέχονται πιστωτική Simply Visa. Πριν από 2 χρόνια δε δούλευε επί 6 μήνες το e-shop τους, επειδή δε φρόντισαν να ανανεώσουν έγκαιρα το πιστοποιητικό ασφαλείας. Δεν έχουν μάθει να σκέφτονται ψηφιακά κι αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα στην εποχή μας, πόσο μάλλον για telco. Ας όψεται που η Q είναι η φτηνότερη εταιρεία.

etsouk2000
22-08-09, 14:19
Λίγο απαράδεκτη η Q-wind. Είχα στείλει e-mail πριν από 2 μήνες σχετικά με την αποδοχή της AmEx στο e-shop τους, αλλά δε θεώρησαν σκόπιμο να μου απαντήσουν. Τώρα δε δέχονται πιστωτική Simply Visa. Πριν από 2 χρόνια δε δούλευε επί 6 μήνες το e-shop τους, επειδή δε φρόντισαν να ανανεώσουν έγκαιρα το πιστοποιητικό ασφαλείας. Δεν έχουν μάθει να σκέφτονται ψηφιακά κι αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα στην εποχή μας, πόσο μάλλον για telco. Ας όψεται που η Q είναι η φτηνότερη εταιρεία.

ελα τωρα που στελνεις και email και περιμενεις και απαντηση.
εδω ειναι ελλαδα. παρε τηλ να συζητησεις αμεσα να τελειωνεις.
προφανως βεβαια και δεν ειναι σοβαρη εταιρια. μια σοβαρη εταιρια θα απαντουσε

nmakry
22-08-09, 22:45
Λίγο απαράδεκτη η Q-wind. Είχα στείλει e-mail πριν από 2 μήνες σχετικά με την αποδοχή της AmEx στο e-shop τους, αλλά δε θεώρησαν σκόπιμο να μου απαντήσουν.

Τι να σου απαντήσουν; Για να βάλουν ΑΜΕΧ πρέπει να συνεργαστούν μόνο με την alphabank. Αν έχουν επιλέξει άλλη τράπεζα για την εκκαθάριση των συναλλαγών, δεν θα υποστηρίζουν ΑΜΕΧ...

ipo
22-08-09, 22:50
Τι να σου απαντήσουν; Για να βάλουν ΑΜΕΧ πρέπει να συνεργαστούν μόνο με την alphabank. Αν έχουν επιλέξει άλλη τράπεζα για την εκκαθάριση των συναλλαγών, δεν θα υποστηρίζουν ΑΜΕΧ...
Υποστηρίζουν όμως τη euroline της Eurobank, όπως και πολλά online καταστήματα. Όλα αυτά έχουν POS της Eurobank και καμία άλλης ταυτόχρονα;

nmakry
22-08-09, 23:03
Υποστηρίζουν όμως τη euroline της Eurobank, όπως και πολλά online καταστήματα. Όλα αυτά έχουν POS της Eurobank και καμία άλλης ταυτόχρονα;

Το "μόνο με την alphabank" που έγραψα, δεν είχε την έννοια της αποκλειστικότητας (να συνεργαστούν με αυτή και με καμία άλλη) αλλά ότι μόνο η alphabank παρέχει AMEX στην Ελλάδα (άρα, θα ήθελαν και την alphabank).

Για τη euroline δεν γνωρίζω το καθεστός της...

ipo
22-08-09, 23:11
Το "μόνο με την alphabank" που έγραψα, δεν είχε την έννοια της αποκλειστικότητας (να συνεργαστούν με αυτή και με καμία άλλη) αλλά ότι μόνο η alphabank παρέχει AMEX στην Ελλάδα (άρα, θα ήθελαν και την alphabank).
Εκεί λοιπόν έρχεται η ερώτηση στο e-mail μου:
"Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για την πρόθεση της wind να υποστηρίξει κάρτες American Express;"
Η οποία ανάγεται στη σκέψη συνεργασίας με την Alpha Bank. Αυτό ρώτησα, προκειμένου αφενός να δω αν το έχουν ήδη σκεφτεί και αφετέρου να τους κάνω να δουν ότι κάποιος (ή κάποιοι) πελάτης ενδιαφέρεται. Καλύτερα κινούνται τα νήματα αν δείχνεις ενεργά και ευγενικά το ενδιαφέρον σου ως καταναλωτής, παρά περιμένοντας παθητικά τι θα σου τύχει. :)

Εγώ έδειξα λοιπόν το ενεργό ενδιαφέρον μου ως καταναλωτής και εισέπραξα αποδεδειγμένα την αδιαφορία τους και την απουσία πελατοκεντρικής πολιτικής. Επιλογή της Wind/Q να αφήνει αναπάντητα τα e-mail των πελατών της, ενώ προτείνει την ηλεκτρονική αλληλογραφία ως τρόπο επικοινωνίας.

nmakry
22-08-09, 23:21
Εγώ έδειξα λοιπόν το ενεργό ενδιαφέρον μου ως καταναλωτής και εισέπραξα αποδεδειγμένα την αδιαφορία τους και την απουσία πελατοκεντρικής πολιτικής. Επιλογή της Wind/Q να αφήνει αναπάντητα τα e-mail των πελατών της, ενώ προτείνει την ηλεκτρονική αλληλογραφία ως τρόπο επικοινωνίας.

Εσύ καλά έκανες...

Απλά, επειδή το θέμα είναι σύνθετο, κι εγώ στη θέση της εταιρίας θα επέλεγα να μη σου απαντήσω... Ή έστω, η απάντηση θα περιοζόταν σε κάτι πολύ γενικό, όπως "ευχαριστούμε για το μήνυμά σας"... Άρα, στην πράξη, απάντηση δεν θα έπαιρνες...

Μία εταιρία που κάνει συνεργασία με μία τράπεζα για την εκκαθάριση, δύσκολα θα βάλει και μία δεύτερη τράπεζα, παρά μόνο εάν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος... Και η ποσότητα των κατόχων AMEX στην Ελλάδα, που ταυτόχρονα δεν έχουν κάποια άλλη (λ.χ. VISA) δεν είναι τόσο σοβαρός λόγος!

Επιχειρηματικά, το ενδιαφέρον είναι ότι η wind συνεργάζεται με την alphabank στο πρόγραμμα bonus, αλλά το clearance των ηλεκτρονικών λογαριασμών το έχει αλλού. Το γιατί, δύσκολα μπορούμε να το εκτιμήσουμε, χωρίς πληροφόρηση εκ των έσω...

ipo
22-08-09, 23:49
Εσύ καλά έκανες...

Απλά, επειδή το θέμα είναι σύνθετο, κι εγώ στη θέση της εταιρίας θα επέλεγα να μη σου απαντήσω... Ή έστω, η απάντηση θα περιοζόταν σε κάτι πολύ γενικό, όπως "ευχαριστούμε για το μήνυμά σας"... Άρα, στην πράξη, απάντηση δεν θα έπαιρνες...
Θα μου αρκούσε μία απάντηση του τύπου:

"Προωθήσαμε το ερώτημά σας στο αρμόδιο τμήμα και λάβαμε ενημέρωση ότι δεν έχει προγραμματιστεί για το άμεσο μέλλον η υποστήριξη του τρόπου συναλλαγής που επιθυμείτε.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα."

Αν και δε θα άλλαζε κάτι στην τρέχουσα κατάσταση, απάντηση θα είχα πάρει. Κι αυτό είναι ουσίας, ώστε να δω ότι το e-mail μου έφτασε στο τμήμα που αποφασίζει για τους τρόπους συναλλαγής. Τώρα πιστεύω ότι το διάβασε ένας υπάλληλος (αν το διάβασε...), ρώτησε το διπλανό του, πήρε την απάντηση "καλά, δεν έχει visa ο τύπος;" και έγινε delete.

Αν φτάσουν 100 e-mail/τηλεφωνικές κλήσεις σαν το δικό μου και διαβιβαστούν στο αρμόδιο τμήμα (αντί να μείνουν σαν μία ενόχληση στο call center), υπάρχει ένα ενδεχόμενο να ξανασκεφτούν την υποστήριξη της AmEx, πριν κυκλοφορήσει από τα στατιστικά χρήσης η ευρεία χρήση της συγκεκριμένης κάρτας.

Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία ίσως έχει κακοπληρωμένους-κακόκεφους υπαλλήλους, οι οποίοι αδιαφορούν για τους πελάτες της. Επιλογή της η πολιτική εσωστρέφειας. :down:

sdikr
23-08-09, 02:36
Θα μου αρκούσε μία απάντηση του τύπου:

"Προωθήσαμε το ερώτημά σας στο αρμόδιο τμήμα και λάβαμε ενημέρωση ότι δεν έχει προγραμματιστεί για το άμεσο μέλλον η υποστήριξη του τρόπου συναλλαγής που επιθυμείτε.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα."

Αν και δε θα άλλαζε κάτι στην τρέχουσα κατάσταση, απάντηση θα είχα πάρει. Κι αυτό είναι ουσίας, ώστε να δω ότι το e-mail μου έφτασε στο τμήμα που αποφασίζει για τους τρόπους συναλλαγής. Τώρα πιστεύω ότι το διάβασε ένας υπάλληλος (αν το διάβασε...), ρώτησε το διπλανό του, πήρε την απάντηση "καλά, δεν έχει visa ο τύπος;" και έγινε delete.

Αν φτάσουν 100 e-mail/τηλεφωνικές κλήσεις σαν το δικό μου και διαβιβαστούν στο αρμόδιο τμήμα (αντί να μείνουν σαν μία ενόχληση στο call center), υπάρχει ένα ενδεχόμενο να ξανασκεφτούν την υποστήριξη της AmEx, πριν κυκλοφορήσει από τα στατιστικά χρήσης η ευρεία χρήση της συγκεκριμένης κάρτας.

Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία ίσως έχει κακοπληρωμένους-κακόκεφους υπαλλήλους, οι οποίοι αδιαφορούν για τους πελάτες της. Επιλογή της η πολιτική εσωστρέφειας. :down:


η amex χρεώνει παραπάνω για την συναλλαγή όποτε λίγο δύσκολο να γίνει δεκτή.
Και όπως ακριβώς το είπες, μα καλά δεν έχει visa;

ipo
24-08-09, 00:50
Άντε πάρτε κάρτες, γιατί άρχισαν να τις δέχονται και στις εκκλησίες.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11512&subid=2&pubid=5288866
:p

Aias
01-11-09, 13:14
Επειδη θελω να βγαλω μια πιστωτικη και ειμαι αναμεσα στην american express bonus και στην Aegean Bonus Visa λεει για την 2η οτι εχεις 5000 μιλια δωρεαν με την εκδοση.
Επειδη η χρηση που θα κανω θα ειναι πολυ μικρη και ειδα οτι πρεπει να εχει πολλους ποντους για να παρεις κατι της προκοπης νομιζω οτι η προσφορα της aegean ειναι πολυ καλη (5000 μιλια ειναι εισητηρια αξιας πανω απο 300-400 ευρω).
Τι γνωμη εχετε?

manoulamou
01-11-09, 13:27
http://www.moneyexpert.gr/default.aspx?pid=52&la=1&prid=376
:hmm:
Εαν δεν εχεις τακτικες συναλλαγες πως θα παρεις bonus ποντους(ωστε να καλυψεις τα μιλια);
:what:

Aias
01-11-09, 18:45
Δινει με την εκδοση της καρτας 5000 μιλια.
Επισης να ρωτησω κατι.Η καρτα εχει 16.5% επιτοκιο.Αν παω στο πλαισιο που κανει 12 μηνες ατοκες δοσεις μεσω πιστωτικης αυτο σημαινει οτι αν παρω κατι π.χ. 120 ευρω και πληρωνω 10 ευρω τον μηνα/12 μηνες στην καρτα δεν θα εχω να δωσω κατι επιπλεον(δεν φορτωνομαι το 16.5%)?

Επισης στο moneyexpert σε μερικες καρτες γραφει δυνατοτητα ατοκων δοσεων ναι και σε αλλες οχι...

Επειδη ο λογος που την θελω την καρτα ειναι για ψωνια απο το Πλαισιο ατοκα,μπορει καποιος να με διαφωτιση?

ariadgr
01-11-09, 18:49
...νομιζω οτι η προσφορα της aegean ειναι πολυ καλη (5000 μιλια ειναι εισητηρια αξιας πανω απο 300-400 ευρω).

Που είδες να ισχύει κάτι τέτοιο;
Είδες πόσα μίλια χρειάζονται για ένα ταξίδι (http://el.aegeanair.com/Content.aspx?Page=96); 12500 μίλια για ταξίδι εσωτερικού μετ'επιστροφής.
Και υπολόγισε ότι θα πληρώνεις και τους φόρους του εισιτηρίου (πολλές φορές ακριβότεροι από το ίδιο το εισιτήριο).

Δες και την ΑΒ Visa της Εθνικής (www.abvisa.gr) αν ψωνίζεις στο Βασιλόπουλο, πιο γρήγορα θα δεις τα οφέλη παρά με τα μίλια.


Επισης να ρωτησω κατι.Η καρτα εχει 16.5% επιτοκιο.Αν παω στο πλαισιο που κανει 12 μηνες ατοκες δοσεις μεσω πιστωτικης αυτο σημαινει οτι αν παρω κατι π.χ. 120 ευρω και πληρωνω 10 ευρω τον μηνα/12 μηνες στην καρτα δεν θα εχω να δωσω κατι επιπλεον(δεν φορτωνομαι το 16.5%)?

Ακριβώς (αν οι δόσεις είναι άτοκες από το κατάστημα).

Aias
03-11-09, 01:21
νομιζα οτι τα μιλια μετραγαν κανονικα οποτε οκ ,θα παω να βγαλω μια να κανω την δουλεια μου.

Thx ariadgr για τις διευκρινησεις.

manoulamou
03-11-09, 12:01
:twisted:Τελικα οι τραπεζες ξερουν να πλασαρουν τα προϊοντα τους!!! Γνωριζουν πολυ καλα πως ειναι λιγοι οσοι προσεχουν τα ψιλα γραμματα, ακομη και τωρα που οι πελατες ζοριστηκαν οικονομικα πιστευουν οτι ισχυει αυτο που λεγεται απ το χαζοκουτι:

Τα επιτοκια της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΧΧΧ*** ιδιως των πιστωτικων καρτων της μειωθηκαν δραματικα, γινονται εως και ... μηδενικα!







***
(1)για αγορες που θα γινουν για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα
(2)μεταφορα υπολοιπου καταναλωτικων δανειων και καρτων απο αλλες τραπεζες
:viking

vasilis_val
03-11-09, 12:07
Χαμηλοτερο επιτοκιο εχει το ταχυδρομικο ταμιευτηριο .
.


αυτην εχω...αλλα δεν παυει να ειναι πιστωτικη. οπότε θα την στειλω μολις την ξεχρεωσω

jargiris
06-12-09, 20:00
Καλησπερα παιδια και απο μενα,

Εχω την εξης ερωτηση:

Ενδιαφερομαι για ενα PS3 απο το Πλαισιο με ατοκεσ δοσεις (μεσω πιστωτικης μονο).
Απο οτι εψαξα, οι χρεωστικες και οι προπληρωμενες πιστωτικες δε δεχονται ατοκες δοσεις. (εντοκες δεχονται????????). Οποτε πρεπει να βγαλω μια κανονικη πιστωτικη καρτα.

Επειδη όμως:
α) τελειωσα τις σπουδες Ιατρικης τον Οκτωβριο (αρα δε μπορω να βγαλο φοιτητικη πιστωτικη καρτα, για την οποια δεν θελει εκκαθαριστικο εφοριας) και
β) ακομα δεν εργαζομαι και δεν εχο εκκαθαριστικο εφοριας

υπάρχει καμμια πιστωτικη καρτα για την εκδοση της οποιας να μην απαιτειται εκκαθαριστικο εφοριας?????? Θα ειναι συμβατη με ατοκες/εντοκες δοσεις??????
Επισης, εαν υπαρχει καποια, ποσο καιρο κανει για να βγει????????

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,
Γιαννης

PS: λενε να μπορω να βγαλω φοιτητικη πιστωτικη καρτα με το πασο μου, το οποιο ειναι για το τρεχον ετος (δεν το παρεδωσα στην ορκωμοσια οπως επρεπε)????? Μηπως θεωρηθεί απατη ομως μετα, εαν το ελεγξουν? Ειναι λιγο επικινδυνο.....

uncharted
06-12-09, 20:54
Απο οτι εψαξα, οι χρεωστικες και οι προπληρωμενες πιστωτικες δε δεχονται ατοκες δοσεις. (εντοκες δεχονται????????).
αν δεν κανω λαθος, δεν δεχονται γενικα δοσεις, μιας και τραβανε ολο το ποσο απευθειας απο το υπολοιπο του λογαριασμου. δεν υποστηριζουν υπεραναληψη
αν γινοταν αυτο, θα πληρωνες π.χ. κατι με 12 δοσεις, θα εξοφλουσες την 1η δοση τον πρωτο μηνα, τον δευτερο θα εκανες αναληψη ολα τα λεφτα σου και μετα οι υπολοιπες 11 δοσεις αντε γεια...

αυτον τον καιρο (λογω κρισης) πιο δυσκολα σου εγκρινουν πιστωτικη/δανειο ακομα και με εκκαθαριστικο, ισως αν βαλεις εγγυητη καποιο στενο συγγενη σου να βοηθησει 'η να την βγαλεις στο ονομα του

ipo
06-12-09, 22:26
Εννοείται ότι δε δηλώνεις φοιτητής ακόμα και να έχεις το πάσο, που δεν ισχύει φέτος. Είναι απάτη.

Μπορείς να βγάλεις πιστωτική, αν ορίσεις κάποιον εγγυητή, ο οποίος θα έρθει μαζί σου και θα υπογράψει, προσκομίζοντας τα απαιτούμενα έγγραφα.

Από εκεί και πέρα, θα πρότεινα να μην κάνεις αγορές αν δεν έχεις τα χρήματα άμεσα διαθέσιμα. Είναι λανθασμένη λογική να αγοράζουμε κάτι και να το ξεχρεώνουμε μετά, θεωρώντας ότι θα είμαστε επί τους επόμενους 12-24-36 μήνες σε καλύτερη οικονομική κατάσταση απ' ό,τι τώρα. Αν είσαι πράγματι σε καλή οικονομική κατάσταση, κάνε αποταμίευση και αγόρασέ το τοις μετρητοίς σε μερικούς μήνες. Διαφορετικά μπαίνεις στη λούμπα του δανεισμού, που εύκολα γίνεται έντοκος και τελικά βγαίνεις ζημιωμένος. Ειδικά για ένα παιχνίδι, δεν αξίζει να δανειστείς χρήματα.

valadis volos
06-12-09, 22:46
Εννοείται ότι δε δηλώνεις φοιτητής ακόμα και να έχεις το πάσο, που δεν ισχύει φέτος. Είναι απάτη.

Μπορείς να βγάλεις πιστωτική, αν ορίσεις κάποιον εγγυητή, ο οποίος θα έρθει μαζί σου και θα υπογράψει, προσκομίζοντας τα απαιτούμενα έγγραφα.

Από εκεί και πέρα, θα πρότεινα να μην κάνεις αγορές αν δεν έχεις τα χρήματα άμεσα διαθέσιμα. Είναι λανθασμένη λογική να αγοράζουμε κάτι και να το ξεχρεώνουμε μετά, θεωρώντας ότι θα είμαστε επί τους επόμενους 12-24-36 μήνες σε καλύτερη οικονομική κατάσταση απ' ό,τι τώρα. Αν είσαι πράγματι σε καλή οικονομική κατάσταση, κάνε αποταμίευση και αγόρασέ το τοις μετρητοίς σε μερικούς μήνες. Διαφορετικά μπαίνεις στη λούμπα του δανεισμού, που εύκολα γίνεται έντοκος και τελικά βγαίνεις ζημιωμένος. Ειδικά για ένα παιχνίδι, δεν αξίζει να δανειστείς χρήματα.

Συμφωνώ μαζί σου απολύτως ipo. Δεν αξίζει να μπλεχτείς με κάρτες και με δάνεια ειδικά σε τέτοιες δύσκολες μέρες που βιώνουμε και μάλιστα όταν ο λόγος είναι για παιχνίδια. Να μαζέψει ο φίλος , παραπάνω , χρήματα και να το πάρει τοις μετρητοίς.

ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΤΕ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ:nono::nono:


Ούτε και με τη hol:p


Γιατί μετά μπορεί να καταλήξεις στο ΄΄Για λογαριασμό σας...΄΄

@ ADSLgr.com All rights reserved.