PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά laptop - ποιο , απο που, γιατι, ποσο



Dukas
07-01-05, 17:20
Διαθέτω (για λογαριασμό τρίτου) max 1000-1200 euro και θέλω ένα laptop καινούργιο για ιντερνετ (IRC, netmeeting, χαΐδεμα γενικώς) και μια απλή γενική χρήση για λίγο από όλα χωρίς κρεμμύδι (σαν πίτα γύρο μου θυμίζει αυτό)
ΟΧΙ για games.

1) θα το πάρω από Θεσσαλονίκη.
2) Από ποιο κατάστημα να το πάρω? (σχέση αποδοση/τιμη/service)
3) Ποιο laptop να πάρω?

Το:
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=1&Product_Id=237685&Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&showcase=t

Στο plaisio. είναι υπεραρκετό?

Τι πρέπει να προσέξω ?

ευχαριστω :)

dantouan
07-01-05, 17:34
Απο την στιγμη που δεν το θελεις για games 1200 ευρω ειναι υπεραρκετα...

danoiz
07-01-05, 17:40
Κατ' αρχήν να πω τη γνώμη μου για το Πλαίσιο. Τους εμπιστεύομαι ως επιχείρηση γιατί όποτε έχει χρειαστεί αντικατάσταση ελαττωματικού προϊόντος ουδέποτε είχα πρόβλημα. Αυτή, για μένα, είναι ίσως η βασικότερη παράμετρος για ένα κατάστημα ειδών πληροφορικής.

Το "μηχανάκι" που είδες έχει καλή τιμή αλλά και δύο βασικά μειονεκτήματα :

_ είναι custom made από το Πλαίσιο και παράγει (πολύ!) θόρυβο όταν ζεσταίνεται
_ φοράει P4 που γενικά ζεσταίνουν εύκολα ένα laptop

Για τις δουλειές που το θες ένα :

FUJITSU SIEMENS AMILO L 7300

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=239296&Merchant_Id=1&sts_cid=3

νομίζω οτι είναι μια χαρά. Αν θες του βάζεις και άλλα 256 MB μνήμης και είσαι θεός :wink:

waste
07-01-05, 17:47
κι εγω να σου δωσω τα 2 cents μου. τα φορητα επειδη ειναι φορητα ειναι και ευπαθη σε κακουχιες κλεψιες σπασιματα κλπ και δεν αξίζει να δωσεις παραπανω. θα σου ελεγα να περεις και ακομα πιο φθηνο απο 1200 και το πολυ πολυ να βαλεις 512 γιατι τα XP αισθανονται πιο ανετα μαζι τους.

BeholderX
07-01-05, 17:53
Καλά το search δεν το χρησιμοποιεί κανένας εδώ ?
(εχει φάει φόλα τελευταία, αλλά πάλι μέσω Advanced search του Google δίνεται λύση)


Βοήθεια στην αγορα φορητου.
http://www.adslgr.com/forum/thread5846.html

Laptop ερωτήσεις
http://www.adslgr.com/forum/thread11893.html

Αγορά laptop
http://www.adslgr.com/forum/thread8992.html

McAli
07-01-05, 21:57
BeholderX, εγώ βαρέθηκα πια να λέω "ψάξε στο search του forum".....

Frealaf
07-01-05, 22:50
Σε αυτό το price range, θα κοιτούσα ένα Acer Aspire 1683 (Centrino Pentium M1.7, Ati 9700/64MB, 512 MB Ram, Dual Layer DVD/R/RW, card reader κλπ)

kadronarxis
08-01-05, 15:57
Μόνο IBM σε φορητό.
Αν δεν παίζεις παιχνίδια ειδικά, είναι η καλύτερη λύση.
Το έχω ένα χρόνο, εντελώς αθόρυβο, και στις 365 μέρες έχει κλείσει μόνο για ένα σαββατοκύριακο.

Υπάρχουν μοντέλα στα 1200 ευρώ κοντά,το oneway θυμάμαι φέρνει.
Αλλιώς μέσω quest.

Άντε γερά.

John_Nastos
09-01-05, 02:09
Μόνο IBM σε φορητό.
Αν δεν παίζεις παιχνίδια ειδικά, είναι η καλύτερη λύση.
Το έχω ένα χρόνο, εντελώς αθόρυβο, και στις 365 μέρες έχει κλείσει μόνο για ένα σαββατοκύριακο.

Υπάρχουν μοντέλα στα 1200 ευρώ κοντά,το oneway θυμάμαι φέρνει.
Αλλιώς μέσω quest.

Άντε γερά.

Συμφωνώ απόλυτα. IBM = κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Ειδικά αφού όπως λες δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, πάρε ένα οικονομικό Thinkpad με τα χρήματα που γράφεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εντάξει είναι λίγο ακριβά για τον εξοπλισμό τους και λείπει και εκέινο το κουμπάκι των windows που εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ συχνά στο Desktop, αλλά μιλάμε για κορυφαία ποιότητα κατασκευής, αθόρυβη λειτουργία και normal θερμοκρασίες (γι' αυτό άλλωστε η IBM χρησιμοποιεί κυρίως τους Pentium M που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στο χώρο των laptops). Απλά με τα χρήματα που γράφεις θα χρειαστεί να κάνεις μια υποχώρηση στην κάρτα γραφικών οπότε ξέχνα τα απαιτητικά παιχνίδια, όμως αφου το θες κυρίως για internet νομίζω δεν θα απογοητευτείς. Τέλος, εγώ προσωπικά τα θεωρώ και πολύ ωραία στην εμφάνιση αν και αυτό είναι κάτι υποκειμενικό!

Δες εδώ: http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=3414 (απλά δώσε κάτι ακόμα για να βάλεις άλλα 256 MB RAM γιατί πραγματικά τα 512 είναι απαραίτητα σήμερα).

BeholderX
16-01-05, 08:22
kadronarxis wrote:
Μόνο IBM σε φορητό. Το έχω ένα χρόνο, εντελώς αθόρυβο, και στις 365 μέρες έχει κλείσει μόνο για ένα σαββατοκύριακο.

John_Nastos wrote:
...αθόρυβη λειτουργία και normal θερμοκρασίες (γι' αυτό άλλωστε η IBM χρησιμοποιεί κυρίως τους Pentium M που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στο χώρο των laptops)



Με ενδιαφέρει μια αναβάθμιση από Amilo-D (2 χρόνων) σε κάτι *αθόρυβο* υπό φυσιολογικές συνθήκες (word processing & winamp να παίζει στο background, να μη χτυπιέται ο ανεμιστήρας) ! Σε καμία περίπτωση δεν έχω το βίτσιο να πάρω κάτι που να γραφει ΙΒΜ πάνω και να τα σκάσω χοντρά, μόνο για την ετικέτα, για αυτό σας παρακαλώ ας μιλάμε για *facts* !

1) Είναι τελικά με βάση αυτά που λέτε η ποιότητα IBM που κάνει τη διαφορά ή τελικά το Centrino platform ? Εχετε δει νέα laptops άλλων εταιριών με Centrino και πως αυτά συγκρίνονται με τα αντίστοιχα ΙΒΜ όσον αφορά το θόρυβο/ανεμιστήρα ?

2) Επίσης, τι λένε τα νέα Athlon 64 laptops σε σχέση με τα Centrino στο θόρυβο επίσης ? Υπολείπονται πολύ των Centrino ?

Ευχαριστώ.

shadowmoon
16-01-05, 08:52
Τα thinkpad ειναι πολυ καλα, αλλα αξιζει να δωσεις 100 η 200 ευρω για να πληρωσεις μονο το ονομα και να παρεις ενα μηχανημα που υπολειπεται σε εξοπλισμο ?
Πηρα τα Χριστουγεννα το fujitsu-siemens amilo L1300 με celeron M στα 1500Μ.
Ειναι αριστο μηχανημα.Κατ'αρχας δεν ζεσταινεται οπως αλλα.Ειναι παντελλως αθορυθο και οταν λεμε αθορυβο εννοουμε ΑΘΟΡΥΒΟ.
Και απο εξοπλισμο ειναι αριστο για καποιον που δεν εχει την τρελλα να παιζει παιχνιδια σε φορητο.
Και ολα αυτα με 1060 ευρω ενω τα αντιστοιχα thinkpad με μικροτερο εξοπλισμο πανε 1200 και πανω ευρω.

packetstorm
16-01-05, 09:48
Εγω απλά θα σου επιβεβαιώσω αυτό που σου είπε ο kadronarxis. Τα ΙΒΜ είναι ασυναγώνιστα απο απόψεως ποιότητας και αξιοπιστίας. Το thinkpad μου είναι ανοιχτό 24ωρο επί 6 μήνες, είναι αθόρυβο και ζεσταίνεται ελάχιστα ακόμα και σε full load.

Μήν λυπηθείς τα 200 ευρώ επιπλέον που κοστίζει απο μηχανάκια με αντίστοιχα χαρακτηριστικά γιατι σε κάτι τόσο ευπαθές, ακριβό και δύσκολο να επισκευαστεί όπως οι φορητοί, η αξιοπιστία που σου προσφέρει αξίζει πολύ παραπάνω. Και προς θεού μην πάρεις Αcer h Fujitsu γιατι έχω ακούσει για πολλά προβλήματα απο γνωστούς μου και επιπλέον έχουν απαράδεκτο Service

shadowmoon
16-01-05, 10:07
Και μην ξεχνατε οτι το τμημα προσωπικων υπολογιστων της IBM πουληθηκε σε κινεζικη εταιρεια , πραγμα που δημιουργει καχυποψιες οσον αφορα το service των προσωπικων υπολογιστων της IBM στο μελλον.
Το γεγονος οτι η IBM ειναι ονομα κυρους στο χωρο , δεν σημαινει οτι ειναι και το μοναδικο.

shadowmoon
16-01-05, 10:09
:roll: :roll: :roll:

packetstorm
16-01-05, 11:42
Το γεγονος οτι η IBM ειναι ονομα κυρους στο χωρο , δεν σημαινει οτι ειναι και το μοναδικο.

Ασφαλώς και δέν είναι το μοναδικό, τα toshiba και τα compaq-HP (μόνο η σειρά ΝΧ και τα επαγγελματικά όμως) είναι επίσης αρκετά ποιοτικά και αξιόπιστα. Για να είμαι δίκαιος και η Αcer έχει αναβαθμίσει κάπως την ποιότητα της τελευταία, ενω και η Fujitsu δέν υστερεί σημαντικά σε τίποτα. Το γεγονός πάντως οτι τα λαπτοπ της ΙΒΜ βγαίνουν μονίμως πρώτα στα reviews των πιό έγκυρων sites και περιοδικών αλλα και στα customer surveys και feedbacks δέν νομίζω οτι είναι σύμπτωση :wink:

BeholderX
20-01-05, 19:39
Ειδα χτες ένα από τα καινούργια Centrino laptop της IBM που έχει μία φίλη (αγοράστηκε το Σεπτέβρη 2004).

Αθόρυβο εντελώς ΔΕΝ είναι, απλώς έχει σχετικά ήσυχο ανεμιστήρα, πάντως είναι πολύ πιο ήσυχο από το παλιό Fujitsu Amilo-D που έχω. Και δεύτερον, με δυσαρεστεί το ότι δεν έχει touchpad, και από ότι είδα, γενικώς η IBM δεν βάζει.

Από τα specs και τιμή, κορυφαία μου φαίνονται τα Amilo-M 1425 και το Acer 4000WLMI. Πάντως ήσυχα δεν είναι από όσα διάβασα σε forums...

Πάντως με τη δεύτερη γενιά Centrino να έρχονται (Sonoma, http://www.tomshardware.com/mobile/20050119/index.html ) , και τις νέες mobile κάρτες γραφικών (x800, x700), θέλει σκέψη η μεγάλη επενδυση σε laptop.

Frealaf
20-01-05, 21:05
Εγώ πάντως που ψάχνομαι για high-end laptop-άκι εδώ και ...μισό χρόνο τώρα (!) πάω 99.9% για ACER: ίσως το καλύτερο value for money και πολύ καλά all round features/spex...
Και όπως προανέφερε κάποιος πριν, βελτιώνονται συνεχώς και σε ποιότητα/υλικά κατασκευής και "αντοχή" στο χρόνο/μεταπωλητική αξία... (ok ίσως να μην είναι ακόμα IBM ή Toshiba απ'αυτή την άποψη, αλλά έχουμε δει λ.χ. και Compaq/HP "πατάτες" απίστευτες!)
Αν και είχα καταλήξει στο κορυφαίο Aspire 2026WLMi, μάλλον "ψήνομαι" για κάποιο απ΄την καινούρια σειρά TravelMate 8100 (http://www.acer.com.sg/products/travelmate8100/tm8100datasheet.pdf), οπότε πάλι στην αναμονή με βλέπω (μέχρι να ερθει κατα τα μέρη μας).
Βέβαια, αν κάποιος θέλει το laptop μόνο για στοιχειώδεις εφαρμογές κι όχι ως mobile εναλλακτικό ...desktop (εξ'ου και ο όρος desktop replacement) μπορεί κάλλιστα να κάνει τη δουλειά του [πιο] επώνυμα και φτηνότερα... Οπότε η σειρά IBM Thinkpad είναι μια χαρα...

hikoc(2)
20-01-05, 21:29
Έχω Acer 1603 εδώ και 2 χρόνια, το πήρα για desktop replacment βλ. παιχνίδια,
ανοιχτό για 20 μέρες λόγο adsl, αντιγραφή ταινιών κλπ.
Δύο συμπεράσματα έβγαλα για desktop replacement, μην αγοράσεις με CPU που δεν είναι mobile και μην πάρεις από τα φτηνά(acer,πλαισιο κλπ). Η θερμοκρασία που θα ανεβάζουν λόγο CPU και κατασκευής θα σε στείλει πολλές φορές στο service και τα ξαφνικά shutdown μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού γίνονται ρουτίνα μετά τον 1,5 χρόνο.

A Hellene
20-01-05, 21:41
Υπάρχουν πάντα και τα DELL, βέβαια...

BeholderX
22-01-05, 09:57
Πέρασα χτες από το Πλαισιο να δω τα laptops που έχουνε. Εχω να παρατηρήσω τα εξής:

Υπάρχει μια πληθώρα πλέον laptop με 15.4 TFT (Wide). Προσωπικά μου φαίνεται εντελώς αφύσικη αυτή η διάσταση. Ειναι σχεδιασμένη από ότι καταλαβαίνω για τις widescreen ταινίες. Ομως πέρα από αυτό, κατά τα άλλα πως θα συμπεριφέρεται πχ σε games ? (δεδομένου ότι οι TFT οθόνες έχουν μία native/default ανάλυση στην οποία έχουν την καλύτερη απόδοση/ευκρίνεια (και η οποία ανάλυση είναι διαφορετική από τις default αναλύσεις των windows!)

Είδα και ένα custom made centrino laptop του Πλαισίου. Καλό φαινόταν, αλλά όταν ακούμπησα το χέρι μου στο πληκτρολόγιο, το κάτω αριστερό μέρος ήταν πολύ ζεστό (έτρεχε Flash αρχείο, fullscreen).

Από την άλλη φαίνεται να είναι μονόδρομος η αγορά Centrino όσον αφορά το 'αθόρυβο' του συστήματος. Ο Mobile Athlon δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται και πως συγκρίνεται.

Αν και θα ήθελα ένα IBM, νομίζω ότι η εταιρία έχει μείνει πίσω από τις εξελίξεις. Απαράδεκτο να μην έχουν τα laptop της 3 USB ports, Infrared, και κάποιο card reader (και δεν μιλάμε βεβαίως για μοντέλλα που κάνουν 3500 ευρώ, τη στιγμή που τα αντίστοιχα μοντέλλα άλλων εταιριών είναι στα 1800).




hikoc(2) wrote:
Δύο συμπεράσματα έβγαλα για desktop replacement, μην αγοράσεις με CPU που δεν είναι mobile και μην πάρεις από τα φτηνά(acer,πλαισιο κλπ). Η θερμοκρασία που θα ανεβάζουν λόγο CPU και κατασκευής θα σε στείλει πολλές φορές στο service και τα ξαφνικά shutdown μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού γίνονται ρουτίνα μετά τον 1,5 χρόνο.


Εχω ένα Fujitsu Pentium4 - 2.4 το οποίο είναι 2 χρονων, και το έχω σκίσει σε χρήση 3D. Ουδέποτε παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα ή ξαφνικό shutdown παρά την εξαντλητική χρήση του.

BeholderX
22-01-05, 10:31
Επίσης δύο sites που κοιτάζω τελευταία για laptop reviews, είναι τα
http://www.notebookreview.com/
και http://notebookforums.com/

Αν κανείς ξέρει μερικά καλά & σχετικά url, ας τα γράψει plz.

hikoc(2)
22-01-05, 13:50
Εχω ένα Fujitsu Pentium4 - 2.4 το οποίο είναι 2 χρονων, και το έχω σκίσει σε χρήση 3D. Ουδέποτε παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα ή ξαφνικό shutdown παρά την εξαντλητική χρήση του.

Και εμένα στην αρχή δεν καταλάβαινε τίποτα μέχρι λίγους μήνες πριν που έφτασε στα όρια του απ'ότι φαίνεται.
Η 15,4 και γενικά οι wide τηλεοράσεις,οθόνες είναι κατασκευασμένες γιατί το οπτικό πεδίο του ανθρώπου είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμμο και όχι τετράγωνο. Θέμα συνήθειας είναι, εάν πάρεις wide μετά από λίγο θα λες δεν ξαναγοράζω αυτό το "αφύσικο" τετράγωνο για οθόνη.

BeholderX
22-01-05, 13:56
Δέχομαι το θέμα συνήθειας, αλλά τι συμβαίνει στα games ??? Αυτό που με ανησυχεί για την ανάλυση των games το διάβασα και σε διάφορα posts χρηστών 15.4. Και επίσης τι γίνεται με non-widescreen movies, καθώς και με tv-capture/tuners όταν θέλεις full screen ???

hikoc(2)
22-01-05, 14:50
Δέχομαι το θέμα συνήθειας, αλλά τι συμβαίνει στα games ??? Αυτό που με ανησυχεί για την ανάλυση των games το διάβασα και σε διάφορα posts χρηστών 15.4. Και επίσης τι γίνεται με non-widescreen movies, καθώς και με tv-capture/tuners όταν θέλεις full screen ???
Όλα τα καινούργια παιχνίδια υποστηρίζουν wide ανάλυση όπως και όλες οι ταινίες. Τα κανάλια της τηλεόρασης θα φαίνονται όπως και στις wide TV δλδ λίγο μακρόστενα αλλά σε τόσες λίγες ίντσες θα είναι λιγότερο ενοχλητικό. Και αν θα θες να το αποφύγεις θα ανοίγεις ξεχωριστό παράθυρο 1024χ768 στην οθόνη σου αντί για το 1440χ960. Για capture δεν μπορείς να επιλέξεις ότι ανάλυση θες από το πρόγραμμα; Πάρε ότι σε βολεύει καλύτερα φίλε αλλά έτσι όπως πάει σε λίγο καιρό μόνο wide TV/monitor θα υπάρχουν.

BeholderX
19-03-05, 09:10
Εψαξα καιρό, αλλά το πέτυχα ευτυχώς (who dares wins!)

Πήρα το Toshiba A50-109 στα 999 ευρώ (centrino 1.6, 512 Mb, 40 HD) από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος στο θέμα του θορύβου. Οταν το βάλετε το laptop σε Normal Power Mode (από το power schemes), το laptop είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ ΓΙΑ ΩΡΕΣ. Δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο, τίποτα απολύτως !!! Δεν ακούγεται ούτε σκληρός δίσκος, ούτε ανεμιστήρας. ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και για ώρες χρήσης αυτή η κατάσταση, για εφαρμογές γραφείου και απλά multimedia. Καμία σχέση με το IBM R50e που χρησιμοποίησα για 2μήνες και το οποίο σίγουρα ήταν ήσυχο (σε σχέση με τα p4 laptops), αλλά δεν συγκρίνετε με τίποτα με το toshiba σε normal power mode.

Στο θέμα του θορύβου, έχουν πετύχει την τελειότητα, 0 db.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το πληκτρολόγιο, η διάταξη ορισμένων κουμπιών είναι ηλίθια, αλλά θα το συνηθίσω που θα πάει...

runnerma
19-03-05, 10:20
BeholderX H 15.4 wide οθόνη είναι πολύ καλή για spreadsheets κτλ.

Εγώ πήρα ένα Sony VAIO, γιατί είδα την οθόνη του και έπαθα.

Processor Intel Pentium M Processor 730
Network Intel FW82801FBM + 82562ET - 10Base-T/100Base-TX
Cache 2048 KB (on die)
Memory 512 MB
Hard Disk Drive 80 GB (IDE)(7.5 GB reserved - recovery space)
Video Chipset nVidia GeForce Go 6200
Video Memory 128 MB DDR
Display 15.4" TFT WXGA 1280x800 (X-black)
Sound Chip Realtek ALC260 • 2-Channel High Definition Audio Codec • 3D Surround • AC 97
Optical CD-ROM : 24 x Speed
CD-R : 24 x Speed
CD-RW : 10 x Speed
DVD-ROM : 8 x Speed
DVD +R : 8 x Speed
DVD +RW 4 x Speed
DVD -R : 8 x Speed
DVD -RW : 4 x Speed
DVD Dual Layer : 2.4 x Speed
Ports on Unit 1 PC Card Slot(s) • 4 pins i.Link Port • MemoryStick Pro Slot • 3 USB Port(s) (high / full / low speed ) •
Ports on Unit Headphones Out • Docking Station Connector • Microphone In • Ethernet Port • VGA Monitor Out •
PC Card Slots 1 PCMCIA type I or 1 PCMCIA type II Cards and Cardbus support
Modem Built-in Modem V.92
Wireless LAN Data transfer 54 Mbps max - Range 10m to 100m
Keyboard 87 Keys • Hotkeys
Mouse Touchpad
Battery Life / Profile 01:59 / VAIO Optimized (Brightness Level 5)
Weight 2900g


Δεν το έψαξα καθόλου. Το είδα και το πήρα. :thumbsup1

Και από θόρυβο είναι και αυτό 0 !!! :thumb_dup :thumb_dup

sdiama
19-03-05, 10:22
Θα συμφωνήσω με τον BeholderX για τα Toshiba.

Εδώ και 2+ χρόνια έχω ένα Toshiba Sattelite 1410-S304 (Celeron 1800, 40Gb HD, 512Mb ram, Nvidia 420go), αγορασμένο με προσφορά (τότε) των Oneway 1200 euro. και είναι πράγματι θεϊκό.
Ποτέ δεν έχει κρασάρει. Ποτέ δεν έχει κάνει "κόλπα". Η μπαταρία του μετά από 2+ χρόνια είναι σε "σχεδόν" άριστη κατάσταση. Εχει δε κάνει τα πάντα. Εχει μείνει ανοιχτό μέρες "κατεβάζοντας" 24 ώρες το 24ώρο. Εχει παίξει παιχνίδια με ιδιαίτερη αξιοπρέπεια (ας είναι καλά η NVidia και η ενσωματωμένη - not shared - ram της). Εχει κάνει "βόλτες" όπου μπορείτε να φανταστείτε. Εδώ και και μία εβδομάδα κάνει σχεδόν όλη την ημέρα video encoding με 100% CPU utilization... και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Είναι φοβερά αθόρυβο και "παγωμένο" ακόμα και μετά από 24ώρα batch encoding. Πράγματι δεν έχω κανένα σχεδόν παράπονο από το Toshiba (εκτός από το DVD drive - δεν είναι καν combo - που δεν είναι και ότι καλύτερο).

Πάντως να δώσω μία συμβουλή για την αγορά φορητού.
Το φορητό δεν τον αναβαθμίζουμε σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Αρα ότι πάρουμε... μας μένει.
Εγώ πάντοτε προτείνω, ικανοποιητική επεξεργαστική ισχύ και μακριά από κάρτες με shared RAM. Δίσκους, μνήμες και DVDαδια αλλάζεις όποτε θέλεις. Αυτά τα 2 όμως θα τα "λούζεσαι" μία ζωή.

thama
19-03-05, 12:35
Για ρίξε μια ματιά κι εδώ.
http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=496837

DM
28-03-05, 22:36
Εγώ σκέφτομαι να πάρω Laptop HP γιατί είπε κάποιος οτι είναι πατάτα?

HawkPilot
28-03-05, 23:03
Εγω απλά θα σου επιβεβαιώσω αυτό που σου είπε ο kadronarxis. Τα ΙΒΜ είναι ασυναγώνιστα απο απόψεως ποιότητας και αξιοπιστίας. Το thinkpad μου είναι ανοιχτό 24ωρο επί 6 μήνες, είναι αθόρυβο και ζεσταίνεται ελάχιστα ακόμα και σε full load.

Μήν λυπηθείς τα 200 ευρώ επιπλέον που κοστίζει απο μηχανάκια με αντίστοιχα χαρακτηριστικά γιατι σε κάτι τόσο ευπαθές, ακριβό και δύσκολο να επισκευαστεί όπως οι φορητοί, η αξιοπιστία που σου προσφέρει αξίζει πολύ παραπάνω. Και προς θεού μην πάρεις Αcer h Fujitsu γιατι έχω ακούσει για πολλά προβλήματα απο γνωστούς μου και επιπλέον έχουν απαράδεκτο Service


Συμφωνώ και επαυξάνω σαν παθών χρήστης ACER. Μακρυά χωρίς δεύτερη σκέψη. Χρησιμοποιώ και ένα TURBO-X 15SP - αρκετά καλό μηχανάκι μόνο που έχει κάποια προβλήματα υπερθέρμανσης.

fuorigioco1981
23-10-05, 07:16
εγω εχω εδω και ενα χρονο το 15 vp turbo-X απο πλαισιο.ειναι στα 3.0 P4 prescott 512 μνημη και σκληρο 60αρι.με καρτα ΑΤΙ mobility radeon 9700.ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο ενα πραγμα.ειδικα οταν ειναι στο ρευμα και δουλευει στους 60 κελσιου+ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ποτε το ανεμιστηρακι!ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ!αυτην την εποχη οταν δουλευει με μπαταρια οταν πεσει στους 50 σταματαει,στους 60 ξαναρχιζει κλπ.το καλοκαιρι ομως ουτε οταν δουλευε με μπαταρια σταματουσε το ανεμιστηρακι.και αν ανεβαινε 62-63 λες και θα απογειωνοτανε!καπου διαβασα οτι οι prescott λογω hyper-threading δουλευουν σε υψηλες θερμοκρασιες.υπαρχει καμμια λυση?πηρα το σερβις και τους κουφανα!του λεω θα το φερω να κανω downgrade!!να βαλω χειροτερο επεξεργαστη,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!κανενας εχει καμμια λυση?ευχαριστω

A Hellene
23-10-05, 07:48
Δεν ρίχνεις μια ματιά στα Dell; Όσοι γνωρίζουν σχετικά, δεν την αλλάζουν.

Θα μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία με την εν λόγω εταιρία. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, είμαι χρόνια πελάτης τους και έτσι επιθυμώ να παραμείνω. Ο λόγος; Το after-sales support τους.

Εξηγούμαι: Εδώ και τρία χρόνια έχω (και ταλαιπωρώ) το notebook Inspiron 8200 (P4@2.2GHz, UXGA 1600x1200).
Προ μηνός, αλλά μέσα στην (επεκταμένη τριετή) εγγύηση, βγάζει 3 (τρία!) bad clusters ο σκληρός. Δηλώνω τη βλάβη τηλεφωνικά (χωρίς χρέωση) και την επόμενη ημέρα -πρίν το εικοσιτετράωρο- ο δίσκος μου είχε ήδη αντικατασταθεί, μέσα στα πλαίσια της εγγυήσεως, και μάλιστα στον χώρο μου, στο σπίτι!

Έχει κανείς καλύτερη εμπειρία, σχετικά με την μετά-την-πώληση υποστήριξη; Θα εκπλαγώ εάν έχω κάποια θετική απάντηση εδώ.

Η Dell με έχει κερδίσει ως πελάτη, και μάλιστα με την αξία της,

Ακούγεται να είναι ακριβή; Μακροπρόθεσμα δεν είναι! Καθόλου, μάλιστα. Και πού βρίσκει κανείς τα προϊόντα της; Σίγουρα, όχι στα σούπερ-μάρκετ! Θα έψαχνε κανείς για Ferrari σε μάντρα ή στη λαϊκή; Δεν το νομίζω...


Φιλικά,
Γιώργος.

Aramil
23-10-05, 20:00
Επειδή ψάχνω καίρο για αγορά laptop και όντως έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για την Dell θέλω να ρςτήσω, που βρίσκεται η αντιπροσωπια της και αν υπάρχει κάποιο καταστημα που πουλαει προιόντα της.Ευχαριστώ

aesir
23-10-05, 20:10
Δεν ρίχνεις μια ματιά στα Dell; Όσοι γνωρίζουν σχετικά, δεν την αλλάζουν.

Θα μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία με την εν λόγω εταιρία. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν, είμαι χρόνια πελάτης τους και έτσι επιθυμώ να παραμείνω. Ο λόγος; Το after-sales support τους.

Εξηγούμαι: Εδώ και τρία χρόνια έχω (και ταλαιπωρώ) το notebook Inspiron 8200 (P4@2.2GHz, UXGA 1600x1200).
Προ μηνός, αλλά μέσα στην (επεκταμένη τριετή) εγγύηση, βγάζει 3 (τρία!) bad clusters ο σκληρός. Δηλώνω τη βλάβη τηλεφωνικά (χωρίς χρέωση) και την επόμενη ημέρα -πρίν το εικοσιτετράωρο- ο δίσκος μου είχε ήδη αντικατασταθεί, μέσα στα πλαίσια της εγγυήσεως, και μάλιστα στον χώρο μου, στο σπίτι!

Έχει κανείς καλύτερη εμπειρία, σχετικά με την μετά-την-πώληση υποστήριξη; Θα εκπλαγώ εάν έχω κάποια θετική απάντηση εδώ.

Η Dell με έχει κερδίσει ως πελάτη, και μάλιστα με την αξία της,

Ακούγεται να είναι ακριβή; Μακροπρόθεσμα δεν είναι! Καθόλου, μάλιστα. Και πού βρίσκει κανείς τα προϊόντα της; Σίγουρα, όχι στα σούπερ-μάρκετ! Θα έψαχνε κανείς για Ferrari σε μάντρα ή στη λαϊκή; Δεν το νομίζω...


Φιλικά,
Γιώργος.

Τα Dell είναι κορυφή, και παρακολουθώντας αυτό το thread αναρωτιέμαι πώς και ακούω μόνο για Fujitsu και πάει λέγοντας. Πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους, και σαν ποιότητα αλλά όπως είπες έχουν το άψογο support. Τους παίρνεις τηλέφωνο, και χωρίς δεύτερες κουβέντες την επόμενη σου το φτιάχνουν onsite, όπου και να βρίσκεσαι είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος. Aν και έχω εταιρικό Dell laptop, αν είχα να αγοράσω για μένα σίγουρα θα έπαιρνα Dell.

A Hellene
23-10-05, 20:37
Καλησπέρα.

Το δικό μου laptop αγοράστηκε απευθείας από www.dell.com από το εξωτερικό. Μερικούς μήνες αργότερα, όντας στην Ελλάδα πλέον, ζήτησα να αγοράσω (με VISA) διετή επέκταση της εγγύησης για εδώ, και με μεγάλη μου έκπληξη το δέχθηκαν!

Για αγορά από Ελλάδα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Μπες όμως στην κεντρική σελίδα της εταιρίας, παραπάνω, και άλλαξε την Country/Region σε Greece.

Συνθέτεις on-line το σύστημα που επιθυμείς, και άμα θέλεις προωθείς την παραγγελία σου. Ή κάλεσε το τηλέφωνό τους και ρώτα.


Γιώργος.

Νικαετός
25-11-05, 11:51
....υπαρχει καμμια λυση?πηρα το σερβις και τους κουφανα!του λεω θα το φερω να κανω downgrade!!να βαλω χειροτερο επεξεργαστη,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!κανενας εχει καμμια λυση?ευχαριστω

@ Fuorigioco Υπάρχει ειδική ψυκτική βάση , Αν ψάξεις λίγο στο Google θα την βρεις . Τοποθετείς το Λάπτοπ επάνω της και η θερμοκρασία πέφτει αισθητά .

Να πω λίγο και την δική μου εμπειρία . Στο acer 2003 WLmi που έχω , πριν το περασμένο καλοκαίρι , είχε αρχίσει να κάνει και εμένα κάτι τρελλά με την θερμοκρασία λόγω συνεχούς folding . Έβγαλα τα windows , έβαλα Fedora και το λάπτοπ ξαναέγινε αθόρυβο !! Τον Οκτωβριο για κάποιους λόγους , έβαλα πάλι τα windows και από τότε δεν έχει επίσης κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία - θόρυβο . (Πάντα folding στο 100%)

fuorigioco1981
25-11-05, 15:21
@ Fuorigioco Υπάρχει ειδική ψυκτική βάση , Αν ψάξεις λίγο στο Google θα την βρεις . Τοποθετείς το Λάπτοπ επάνω της και η θερμοκρασία πέφτει αισθητά .

Να πω λίγο και την δική μου εμπειρία . Στο acer 2003 WLmi που έχω , πριν το περασμένο καλοκαίρι , είχε αρχίσει να κάνει και εμένα κάτι τρελλά με την θερμοκρασία λόγω συνεχούς folding . Έβγαλα τα windows , έβαλα Fedora και το λάπτοπ ξαναέγινε αθόρυβο !! Τον Οκτωβριο για κάποιους λόγους , έβαλα πάλι τα windows και από τότε δεν έχει επίσης κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία - θόρυβο . (Πάντα folding στο 100%)αν λες αυτο με το ανεμιστηρακι απο κατω εχει το πλαισιο αλλα το ανεμιστηρακι ειναι σε εντελως λαθος θεση απο το σημειο του επεξεργαστη και κλεινει και το ανεμιστηρακι του ιδιου του λαπτοπ.αυτο λες?

gadgetakias
25-11-05, 16:18
Στον αδερφό μου έχω δώσει εδώ και 4 μήνες ένα Sony Vaio VGN-B3VP και νομίζω ότι στα 1200 (με ΦΠΑ) δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή...

Νικαετός
25-11-05, 16:36
Υποθέτω , πως ναι ! Εκτός αν υπάρχει και άλλο από διαφορετικό κατασκευαστή .

Έψαξες στο google ? Ρώτησες τον προμηθευτή του laptop σου ??

@ ADSLgr.com All rights reserved.