PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά notebook (από εξωτερικό)



knikos
02-02-05, 20:36
Σκέφτομαι να αγοράσω Notebook και έχω καταλήξει ότι η αγορά θα γίνει μάλλον από Γερμανία.
Έχω όμως δυο απορίες πριν την τελική απόφαση.
1. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το ΦΠΑ (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας). Σε ένα γερμανικό on-line κατάστημα διάβασα ότι δεν πληρώνεις σε αυτούς το ΦΠΑ (ο οποίος εκεί είναι 16%). Προφανώς θα πρέπει να τον δηλώσεις ή να τον καταβάλεις εδώ. Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται και πώς?

2. Επειδή ελάχιστα γερμανικά καταστήματα προσφέρουν αγγλικό πληκτρολόγιο ξέρετε αν γίνεται να ρυθμίσω το character mapping του, ώστε να να ταιριάζει με το αγγλικό και ελληνικό. (Το γερμανικό πληκτρολόγιο είναι QWERTZ)

Thanx.

Crosstalk
02-02-05, 20:57
1. Δεν νομιζω να σε ελενξουν στο τελωνειο για το notebook......οποτε δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα με φορυς κλπ.

2. Δεν γνωριζω να σου πω! Ολο και καποιος GURU εδω μεσα θα γνωριζει! ;)

knikos
02-02-05, 21:36
Επαναδιατυπώνω την 1η απορία.
Καταρχήν θα το παραγγείλω από e-shop του εξωτερικού. Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως μπορώ να δικαιολογήσω(γλιτώσω) το ΦΠΑ, όπως εαν μου έκοβαν τιμολόγιο σε κάποιο ελληνικό μαγαζί.

nnn
03-02-05, 00:06
Τα παρακάτω ισχύουν στις εισαγωγές Ενδυμάτων από την Ε.Ε.
Σε όλα τα προιόντα της Ευρωζώνης στα τιμολόγια εξωτερικού δεν εμπεριέχεται ΦΠΑ.

Εσύ θα δώσεις τα στοιχεία σου και θα σου κόψουν το τιμολόγιο με την αξία του προιόντος + τα μεταφορικά.

ΦΠΑ δεν πληρώνεις στην χώρα αγοράς αλλά στη δήλωση ΦΠΑ που κάνεις το αναλογούν ποσό πληρώνεται εδώ και αφαιρείται όπως τα τιμολόγια εσωτερικού.

Ρώτησε το λογιστή σου για την δικιά σου περίπτωση.
Δεν νομίζω να διαφέρει πάντως.

sdikr
03-02-05, 00:10
2. δεν υπάρχει πρόβλημα (φτάνει να θυμάσαι που είναι τα πλήκτρα)

1. για το γερμανικο site, τον φπα θα τον πληρώσεις απο την στιγμή που έχεις ευρωπαικό διαβατήριο


θα σου βάλω και ενα τρίτο, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ

AsGoodAsItGets
03-02-05, 22:37
2. δεν υπάρχει πρόβλημα (φτάνει να θυμάσαι που είναι τα πλήκτρα)

Εγώ προσωπικά επειδή έχω πέσει πάνω σε notebook με γερμανικό πληκτρολόγιο, μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενοχλητικό. Δοκίμασε αν μπορείς να συννενοηθείς μαζί τους να σου στείλουν ένα αγγλικό, αν και χλωμό το κόβω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.