PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια πιάστηκα..... (στο λαιμό)



KLG
06-10-07, 13:08
Ξύπνησα σήμερα με μια τεράστια δίψα, άρπαξα την ποτήρα και ξεκίνησα να πίνω μέχρι που έφτασα στη μέση και εκεί ήρθε ο πόνος. Ενώ μπορώ να γυρίσω το κεφάλι αριστερά/δεξιά, δεν παίζει το πάνω κάτω. Κυρίως το πάνω!

Έλεος, δεν μπορώ να πιώ. Μόλις φτάνει στη μέση υποφέρω. Με καλαμάκι θα πίνω μπύρες?

Ξέρετε κανα φάρμακο, γιατροσόφι, ξόρκι, μαγικό?

hemlock
06-10-07, 13:12
Βαλε καμια Αγγλιδα να σε τριψει ωρε...Τι το εχεις το χαρεμι εκει περα?:p

lou.nick
06-10-07, 13:16
Προτίθεμαι να θυσιαστώ και να έρθω εκεί να σου συμπαρασταθώ και να με τρίψουν κι εμένα Αγγλίδες. :p

pelasgian
06-10-07, 13:21
Σαν κράμπα μου ακούγεται.
Δηλαδή, οι μύες που κινούν το κεφάλι πάνω κάτω έπαθαν κράμπα.

Επειδή τώρα είναι στο κεφάλι, δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις voltaren, οπότε πήγαινε στο medical centre.

Πάντως μετά από 2-3 ώρες λογικά περνάει από μόνο του.
Στις κράμπες ποδιού πάντως (δηλαδή γάμπα) το να τεντώσεις παραπάνω τον τένωντα τραβώντας το μεγάλο δάκτυλο, τη «ξεκλειδώνει»).

Στη περίπτωση του κεφαλιού πρέπει να έχει να κάνει με κίνηση πάνω κάτω αλλά όχι κοιτάζοντας μπροστά, αλλά στρίβωντας πρώτα αριστερά ΤΕΡΜΑ ή δεξιά ΤΕΡΜΑ και μετά προς τα εκεί που «κλείδωσε» ο μυς.

Βάλε κάποιον να σου τραβήξει με ΠΡΟΣΟΧΗ το κεφάλι προς τα πάνω ΑΡΓΑ έχοντας εσύ τους μύες σου ελεύθερους μήπως και ξεμπλοκάρεις.

υ.γ. αν πάθεις κράμπα ενώ χασμουριέσαι, τότε ανοίγεις ΤΕΡΜΑ το σαγόνι και ξεμπλοκάρει.


Α, και να μετρήσεις το ζάχαρό σου.

lou.nick
06-10-07, 13:34
Επειδή τώρα είναι στο κεφάλι, δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις voltaren, οπότε πήγαινε στο medical centre.


Νομίζεις... Βάζεις και κάνεις και καλό κεφάλι... ;) Τζάμπα μαστούρα που λέει και ο Τζιμάκος. :)



υ.γ. αν πάθεις κράμπα ενώ χασμουριέσαι, τότε ανοίγεις ΤΕΡΜΑ το σαγόνι και ξεμπλοκάρει.


Το 'χω πάθει. Μεγάλη νίλα...

pelasgian
06-10-07, 13:41
Ναι, αν δεν το κάνεις οι υπόλοιποι θα μπορούν να χαζεύουν την οδοντοστοιχεία σου για κάνα μισάωρο τουλάχιστον.

Γενικά οι κράμπες όσο πιο γρήγορα λυθούν, τόσο πιο λίγο θα πονέσουν.

Τις περισσότερες τις παθαίνεις το πρωί όταν τεντώνεσαι, ειδικά αν έχει κοιμηθεί σε κρύο και υγρό δωμάτιο. Οπότε chief, δεν φτάνει μόνο το tog 10, άναβε και καμιά θερμάστρα να σπάει λίγο το κρύο. Α, και να βάζεις και καμιά πυτζάμα με ΓΙΑΚΑ.

KLG
06-10-07, 13:42
Βαλε καμια Αγγλιδα να σε τριψει ωρε...Τι το εχεις το χαρεμι εκει περα?
To μόνο που μας βρίσκεται είναι ένας Αγγλαρας και ένας δίμετρος Ολλανδός που ανυπομονούν να μου σπάσουν τον λαιμό.



Σαν κράμπα μου ακούγεται.
Δηλαδή, οι μύες που κινούν το κεφάλι πάνω κάτω έπαθαν κράμπα.

Επειδή τώρα είναι στο κεφάλι, δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις voltaren, οπότε πήγαινε στο medical centre.

Πάντως μετά από 2-3 ώρες λογικά περνάει από μόνο του.
Στις κράμπες ποδιού πάντως (δηλαδή γάμπα) το να τεντώσεις παραπάνω τον τένωντα τραβώντας το μεγάλο δάκτυλο, τη «ξεκλειδώνει»).

Στη περίπτωση του κεφαλιού πρέπει να έχει να κάνει με κίνηση πάνω κάτω αλλά όχι κοιτάζοντας μπροστά, αλλά στρίβωντας πρώτα αριστερά ΤΕΡΜΑ ή δεξιά ΤΕΡΜΑ και μετά προς τα εκεί που «κλείδωσε» ο μυς.

Βάλε κάποιον να σου τραβήξει με ΠΡΟΣΟΧΗ το κεφάλι προς τα πάνω ΑΡΓΑ έχοντας εσύ τους μύες σου ελεύθερους μήπως και ξεμπλοκάρεις.

υ.γ. αν πάθεις κράμπα ενώ χασμουριέσαι, τότε ανοίγεις ΤΕΡΜΑ το σαγόνι και ξεμπλοκάρει.


Α, και να μετρήσεις το ζάχαρό σου.

Το ζεστό μπάνιο βοηθάει? Δεν λέει να πηγαίνω τώρα στον γιατρό, θα χάσω και ράγκμπυ (Αγγλία - Αυστραλία )

Ρε συ πελ, απο ζάχαρο πρέπει να πηγαίνω καλά αν και το τελευταίο διάστημα έχω αυξήση τη ζάχαρη περίπου 50%.

KLG
06-10-07, 13:45
Τις περισσότερες τις παθαίνεις το πρωί όταν τεντώνεσαι, ειδικά αν έχει κοιμηθεί σε κρύο και υγρό δωμάτιο. Οπότε chief, δεν φτάνει μόνο το tog 10, άναβε και καμιά θερμάστρα να σπάει λίγο το κρύο. Α, και να βάζεις και καμιά πυτζάμα με ΓΙΑΚΑ.

Εδώ υπάρχει πρόβλημα, πρώτη φορά στην Αγγλία κατάλαβα την διαφορά χειμερινού και ανοιξιάτικου παπλώματος. Έχω μόνο χειμερινό και ζεσταίνομαι. Υποψιάζομαι οτι την πάτησα επειδή ίδρωσα στη λαιμόκοψη απο το μπλουζάκι και έσκασα έξω στο κρύο.

Ο παιχταράς έχω κλείσει και το καλοριφέρ επειδή κάνει μπλου-μπλου-μπλού και με ενοχλεί. Πρέπει να κάνω εξαέρωση μου φαίνεται :lol:

pelasgian
06-10-07, 13:51
Τρία τεινά:

1ο πλήρης αγυμνασιά
2ο ΠΟΛΥ γυμναστική
3ο ζάχαρο

(γενικά όταν παθαίνεις πολλές και ΣΥΧΝΕΣ κράμπες, όχι μία στη δεκαετία ε!)

Αυτό το 50% αύξηση της ζάχαρης να το προσέξεις, γιατί τα κοπανάς κιόλας και μπορεί να πάθεις καμία ζημιά. Ζάχαρη+τσιγάρο+αλκοόλ είναι η σίγουρη συνταγή για ωξαποδώ με συνοπτικές.

Το ζεστό ναι βοηθάει, έμπα στο powershower, κάτσε εκεί πολύ ώρα με το καφτό στο σβέρκο, πάρε και μία ΜΑΛΑΚΗ πετσέτα (με σκληρή θα σαπίσεις το δέρμα σου) και κάνε μασάζ. Μετά βάλε βολταρέν και ξάπλωσε με πολλά σκεπάσματα και ρούχα μέχρι που να ιδρώσεις να γίνεις μούσκεμα. Πάρε και καμιά ασπυρίνη για αυτό.

Μετά ξανακάνε ένα μπανάκι, αλλά τελείωσέ το με δροσερό νερό να κλείσουν οι πόροι και μην πιεις καφέ για κάνα δύο μέρες, ούτε τσάι.

Κόψε ζάχαρη και ξύδια στο μισό κατά τη γνώμη μου. Βάλε σουλτανίνες και μέλι στα corn flakes, φρουκτώζη στα ροφήματα και ξεραμένα βερύκοκα, μέλι και σταφύδες στις σαλάτες με ξυδάκι βαλσασμικό και σπορέλαιο από σουσάμι, ΕΙΔΙΚΑ όταν τρως κρέας.

Αν έχεις ξινήλες στο στομάχι, τρώγε κάνα τζατζίκι με το κρέας ή έστω λίγο γιαούρτι και κόψε τα λιπαρά.

Λιπαρά, ζάχαρη, τσιγάρο και ποτό = κράμπες για πλάκα και όχι μόνο.
Πάντως, πρόσεξε μήπως πιάνεσαι στον ύπνο σου λόγω υγρασία κρύου.

edit: α, κρύωσες στον ύπνο σου ρε! Το ξεραμένο στόμα είναι μάλλον ότι δεν ήπιες νερό μετά τα ξύδια και ότι ύδρωσες πολύ.
Να πάρεις πυτζάμα με γιακά, να βάζεις τη φανέλα μέσα στο παντελόνι ώστε αν γυρίσεις να μην ξεσκεπαστεί η μέση σου, να έχεις μία ήπια θέρμανση και ένα ελαφρό καλοκαιρινό πάπλωμα (υπάρχουν κάποια που κουμπώνουν tog 4 + tog 8 και μπαίνουν στο duvet.)

Elf Wizard
06-10-07, 17:14
Ξέρετε κανα φάρμακο, γιατροσόφι, ξόρκι, μαγικό?
Μαγικό! Η απόλυτη λύση!:oneup:
Αν έχεις τo απαραίτητο mana, κάνεις ένα spell κι ησυχάζεις!

Αν δεν έχεις mana, τότε καταφεύγουμε σε ημίμετρα!:hmm:
Ο πατέρας μου χρησιμοποιεί μια καταπληκτική αλοιφή! (την έχω δοκιμάσει κι εγώ).
Βάλτη και θα με θυμηθείς. Counterpain.

Μοναδικό μειονέκτημα: Μυρίζει, ας πούμε....κάπως έντονα. Αλλά κάνει δουλειά!


Περαστικά!:oneup:

lou.nick
06-10-07, 17:19
Όντως με counterpain κάνεις καλύτερη μαστούρα από voltaren. +1 @ Elf.

no_logo
06-10-07, 17:23
Ο πατέρας μου χρησιμοποιεί μια καταπληκτική αλοιφή! (την έχω δοκιμάσει κι εγώ).
Βάλτη και θα με θυμηθείς. Counterpain.
[/COLOR]
[COLOR=Navy]Μοναδικό μειονέκτημα: Μυρίζει, ας πούμε....κάπως έντονα. Αλλά κάνει δουλειά!


και βέβαια θα σε θυμηθεί

βρε πας καλά; counterpain στο λαιμό; θα τον πεθάνεις τον κακομοίρη :lol::lol::lol::lol:


@KLG

καλά να πάθεις σε τιμωρεί ο θεός που ταλαιπωρούσες το στέλεχος του ΣΥΝ με τον άσωτο γιο σε διαδήλωση παλιότερα

Elf Wizard
06-10-07, 18:03
Όντως με counterpain κάνεις καλύτερη μαστούρα από voltaren. +1 @ Elf.
+ το ότι διώχνεις τυχόν ενοχλητικούς!

Βάζεις counterpain και ανακαλύπτεις πως ξαφνικά, for reasons unknown, όλοι αρχίζουν ν' απομακρύνονται διακριτικά από κοντά σου, τηρώντας μία απόσταση ασφαλείας!:rofl:

KLG
06-10-07, 19:03
@KLG

καλά να πάθεις σε τιμωρεί ο θεός που ταλαιπωρούσες το στέλεχος του ΣΥΝ με τον άσωτο γιο σε διαδήλωση παλιότερα

Aστο αυτο γιατί αισθάνομαι και τύψεις... τον έφαγα τον άνθρωπο.

Δηλ, να μην βάλω voltaren στο λαιμό ε?

no_logo
06-10-07, 19:11
Aστο αυτο γιατί αισθάνομαι και τύψεις... τον έφαγα τον άνθρωπο.

Δηλ, να μην βάλω voltaren στο λαιμό ε?

voltaren βάλε αλλά όχι counterpain που είναι θερμαντική

KLG
06-10-07, 19:36
voltaren βάλε αλλά όχι counterpain που είναι θερμαντική

To έψαξα λίγο και τελικά έβαλα nurofen που έχει και 5% ibuprofen που είναι η κατάλληλη ουσία για "stiff necks"

johnkall69
06-10-07, 21:09
Το είχα πάθει και εγώ πέρυσι αυτό λόγο ακινησίας, άστα πίκρα :lol:

Λοιπόν τα είχα δοκιμάσει όλα (counterpain κλπ) δεν κάνανε τίποτα! Είχα το πρόβλημα 4 μέρες και τελικά μου πέρασε με μια κινέζικη αλοιφή για πόνους που πήρανε οι δικοί μου απο έναν κινέζο στο δρόμο με 1euro :blink: τι είχε μέσα δεν ξέρω.. πάντως βρώμαγε απο τα 10 μέτρα!

21century
08-10-07, 10:16
ΕΛπιζω οτι μεχρι τωρα θα εχεις παει στο γιατρο να λυθει το προβλημα σου, η counterpain που χρησιμοποιει μερικες φορες ο πατερας μου ειναι παλιο φαρμακο και οντως βρωμαει αλλα κανει δουλεια. Προτεινω σε τετοιες περιπτωσεις που αφορουν μυες την καλυτερη λυση, την Voltaren emugel που ειναι σωτηρια και με αυτη εχω... γιατρεψει πολλους κολλητους μου.

opener
08-10-07, 10:44
... και τελικά μου πέρασε με μια κινέζικη αλοιφή για πόνους που πήρανε οι δικοί μου απο έναν κινέζο στο δρόμο με 1euro :blink: τι είχε μέσα δεν ξέρω.. πάντως βρώμαγε απο τα 10 μέτρα!



TIGER BALM
Menthol = 10 %
Cajuput oil = 7 %
Camphor = 25 %
Cassia oil = 5 %
Clove oil = 5 %
Dementholised mint oil = 6 %
Parafin & petrolatum =q.s.

Fast and effective relief for headaches,stuffy nose,insect bites,itchiness,muscular
aches & pains,sprains and flatuence

KLG
08-10-07, 13:00
Ψιλοξεπιάστηκα, έχω έλεγχο του κεφαλιού μου περίπου στο 90-95% αλλά πονάω ακόμα λιγάκι. Σήμερα που είμαι στο γραφείο με το κασκώλ πρέπει να εξηγώ σε όλους γιατί δείχνω τόσο γκαϋς :lol:

k_koulos
08-10-07, 13:03
βάλε μαντήλι πουά, τονίζει την καλιτεχνική φλέβα σου [και αν το βουτήξεις στο τσίπουρο τονώνει και το ηθικό σου :lol:]

hemlock
08-10-07, 13:11
Ψιλοξεπιάστηκα, έχω έλεγχο του κεφαλιού μου περίπου στο 90-95% αλλά πονάω ακόμα λιγάκι. Σήμερα που είμαι στο γραφείο με το κασκώλ πρέπει να εξηγώ σε όλους γιατί δείχνω τόσο γκαϋς :lol:
Α, ρε συ Mod, ξεχασα να σου δωσω ΤΗΝ συνταγη για το ξεπιασμα του σβερκου...
Headbanging ρυθμικο...:p

pelasgian
08-10-07, 13:12
Ρε συ, για να μην την ξαναπατήσεις, να κοιμάσαι σε ελαφρά ζεστό δωμάτιο, με ελαφρύ πάπλωμα, πυτζάμα και αν φεύγεις για μπάνιο το βράδυ, πάρε και μία ρόμπα (να τη κουμπώνεις μόνο :p ) γιατί στο δικό μου το σπίτι, το να βγει να πας μπάνιο το πρωί στις τρεις ήταν δράμα. Μιλάμε είχαμε -5°C στο καθιστικό :lol:

KLG
08-10-07, 13:29
Ρε συ, για να μην την ξαναπατήσεις, να κοιμάσαι σε ελαφρά ζεστό δωμάτιο, με ελαφρύ πάπλωμα, πυτζάμα και αν φεύγεις για μπάνιο το βράδυ, πάρε και μία ρόμπα (να τη κουμπώνεις μόνο :p ) γιατί στο δικό μου το σπίτι, το να βγει να πας μπάνιο το πρωί στις τρεις ήταν δράμα. Μιλάμε είχαμε -5°C στο καθιστικό :lol:

Πρέπει επίσης να πάρω μια καρέκλα της προκοπής.

Νόμιζα οτι τελικά θα το γλύτωνα το πάπλωμα, αλλά δεν με βλέπω να επιβιώνω μέχρι τον χειμώνα. Πάντως κάνω ακριβώς το αντίθετο, κοιμάμαι με βαρύ πάπλωμα με το σωβρακο και πάλι ιδρώνω. Νομίζω οτι φταίει η μπύρα και το κάρυ.

babality
09-10-07, 12:33
ρε γιατι δεν βαζεις μια γυναικα εκει που ποναει? θα δεις...

KLG
09-10-07, 13:31
ρε γιατι δεν βαζεις μια γυναικα εκει που ποναει? θα δεις...

θα τα πάρει όλα έτσι? :lol:

babality
09-10-07, 15:11
ναι ετσι απλα. την τοποθετεις και απλα περιμενεις. σα τη βδελλα:lol:

apkappa
27-07-08, 11:01
απίστευτο !!!
έχει και ορθοπεδικούς το forum !!
λίγο παλιό, αλλά μόλις το ανακάλυψα !

@ ADSLgr.com All rights reserved.