PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζώα και ζωάκια



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

Elf Wizard
09-10-07, 02:59
και τον σπάω στο ξύλο.

Κακώς - Κάκιστα!:down:
Έκανες πάρα πολύ άσχημα!

Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί!
Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν! Σε όποιον δεν έχει σεβασμό για τη ζωή, δεν του αξίζει να ζει!:mad:

applebite
09-10-07, 04:19
Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί!
Σε όποιον δεν έχει σεβασμό για τη ζωή, δεν του αξίζει να ζει!

Jawohl mein Commandant!!!!!!!!!
Δικαστικη κ εκτελεστικη εξουσια σε ενα ε? Σαν το Vidal Sassoon ενα πραγμα.
Κ δε μου λετε, εσας που δε σεβεστε τη ζωη αυτου που δε σεβεται τη ζωη του αλλου τι ακριβως σας κανουμε? Προς Infinite Loop παει η κατασταση, η προς το γιο του γιου του Γκεκα.
Ε ρε π@π@ριες που λετε, κ ειστε κ μεγαλος ανθρωπος :down: :down: :down: :down: :down:

aprilia
09-10-07, 11:16
Επίσης, αυτό που δεν αποδοκιμάστηκε είναι η οργή που ένιωσε ο iloxos για το περιστατικό. Η αντίδρασή του όμως δημιουργεί προβλήματα (όπως το ότι θα έχει πρόβλημα στο δικαστήριο λόγω του... ξύλου που έριξε). Ούτως ή άλλως, βέβαια, η βία καλό είναι να αποφεύγεται.

Η όλη ιστορία τώρα γίνεται για την ιεράρχηση ζωών: ο άνθρωπος πιο πάνω από τα ζώα κλπ. Μόνο που όπως -σωστά- παρατηρήθηκε από αρκετούς μιλάμε για αναίτιο βασανισμό ενός ζωντανού πλάσματος. Έμεινε νηστικό για μέρες και πετάχτηκε στο καλάθι των αχρήστων! Νομίζω ότι δεν είναι και μικρό πράμα. :hmm: Έχουν και τα ζώα δικαιώματα.

Και κάτι ακόμη: ο Γκάντι ήταν κατά της βιαιοπραγίας, αλλά δε νομίζω ότι αναφερόταν μόνο σε ανθρώπους...

WAntilles
09-10-07, 13:19
Κακώς - Κάκιστα!:down:
Έκανες πάρα πολύ άσχημα!

Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί!
Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν!

Έχετε πάρει τα πάνω σας τώρα που μπήκατε καί στο κοινοβούλιο. :thumbdown

haHa
09-10-07, 19:00
Κακώς - Κάκιστα!:down:
Έκανες πάρα πολύ άσχημα!

Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί!
Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν! Σε όποιον δεν έχει σεβασμό για τη ζωή, δεν του αξίζει να ζει!:mad:


Και κυκλοφορεις ελευθερος ακομα???

Μπραβο τυχη!

Elf Wizard
09-10-07, 19:11
Έχετε πάρει τα πάνω σας τώρα που μπήκατε καί στο κοινοβούλιο. :thumbdown
:hmm:
Είμασταν και πριν! Απ' όσο θυμάμαι, έχουν περάσει οι μέρες της απαγόρευσης!


Και κυκλοφορεις ελευθερος ακομα???

Μπραβο τυχη!
1) Η Ελευθερία θέλει θυσίες!:)

2) Συνεχίζω να μην έχω, απολύτως κανέναν σεβασμό, για τη ζωή κάποιου, που δεν σέβεται την ίδια τη ζωή!

haHa
09-10-07, 19:19
2) Συνεχίζω να μην έχω, απολύτως κανέναν σεβασμό, για τη ζωή κάποιου, που δεν σέβεται την ίδια τη ζωή!

Αρα προφανως δεν εχεις σεβασμο ουτε και για τη δικια σου ζωη,γιατι και εσυ εισαι ενα ατομο που δε σεβεται* τη ζωη ενος αλλου ατομου..

Eιναι κυκλος το ολο θεμα,μονο ενας στενομυαλος δε μπορει να καταλαβει οτι ειναι κυκλος.

Τι να πεις... Θαυμαζουμε επιπεδο και παιδεια..



*κατα δηλωση σου θεωρεις πρεπον να βιοπραγεις εναντι ατομων(που εχουν κακοποιησει γατια)

Elf Wizard
09-10-07, 19:36
Eιναι κυκλος το ολο θεμα,μονο ενας στενομυαλος δε μπορει να καταλαβει οτι ειναι κυκλος.
Προσωπικά πιστεύω, πως έχει κεφαλαιώδη σημασία στη ζωή ποιος αρχίζει μια αιματηρή κατάσταση.

Σημ. Δεν ασπάζομαι τον Χριστιανισμό, ούτε τη φιλοσοφία του Γκάντι.




Τι να πεις... Θαυμαζουμε επιπεδο και παιδεια..

Ποτέ μου δε ζήτησα, ούτε επιδίωξα, τον θαυμασμό κανενός!
Τα πιστεύω μου είναι προσωπικά και δεν ζήτησα, ούτε περιμένω από κανέναν να τα ασπαστεί.

WAntilles
09-10-07, 20:11
2) Συνεχίζω να μην έχω, απολύτως κανέναν σεβασμό, για τη ζωή κάποιου, που δεν σέβεται την ίδια τη ζωή![/COLOR]

Ακόμα και αυτουνού τη ζωή οφείλεις να τη σέβεσαι.

Αλλιώς, ό,τι και να λες, ούτε και συ ο ίδιος σέβεσαι πραγματικά την ίδια τη ζωή.

Κάθε ανθρώπινη ζωή έχει την ίδια αξία με οποιαδήποτε άλλη ανθρώπινη ζωή.

Elf Wizard
09-10-07, 22:51
Ακόμα και αυτουνού τη ζωή οφείλεις να τη σέβεσαι.

Αλλιώς, ό,τι και να λες, ούτε και συ ο ίδιος σέβεσαι πραγματικά την ίδια τη ζωή.
To να βλέπεις το έγκλημα και να το ανέχεσαι σιωπηρά, σημαίνει αποδοχή του και προσωπική σου συμμετοχή σ' αυτό.


Κάθε ανθρώπινη ζωή έχει την ίδια αξία με οποιαδήποτε άλλη ανθρώπινη ζωή.

Για ποιον ακριβώς λόγο, κάνεις διαχωρισμό στις ζωές των έμβιων όντων;

Την ανθρώπινη ζωή, οφείλουμε να τη σεβόμαστε, αλλά τις ζωές των ζώων ή των φυτών μπορούμε άνετα να τις ποδοπατούμε;

haHa
09-10-07, 22:59
To να βλέπεις το έγκλημα και να το ανέχεσαι σιωπηρά, σημαίνει αποδοχή του και προσωπική σου συμμετοχή σ' αυτό.


Οταν του κανεις μηνυση,δε σημαινει οτι αποδεχεσαι και συμμετειχες στο εγκλημα.

Αντιθετα εγκληματικη μπορει να θεωρηθει η χειροδικια που θα διαλεγες εσυ.

WAntilles
09-10-07, 23:00
To να βλέπεις το έγκλημα και να το ανέχεσαι σιωπηρά, σημαίνει αποδοχή του και προσωπική σου συμμετοχή σ' αυτό.

Τελείως άλλο το να μην αποδέχομαι ένα έγκλημα, και τελείως άλλο το να απαντήσω στο έγκλημα με νέο έγκλημα.


Για ποιον ακριβώς λόγο, κάνεις διαχωρισμό στις ζωές των έμβιων όντων;

Την ανθρώπινη ζωή, οφείλουμε να τη σεβόμαστε, αλλά τις ζωές των ζώων ή των φυτών μπορούμε άνετα να τις ποδοπατούμε;

Κι ένας ιός π.χ. ο HIV, έμβιο ον είναι.

Αυτόν γιατί τον διαχωρίζεις;

Τί θέλω να σου πω;

Ότι άμα είσαι προετοιμασμένος να βάλεις στο ίδιο τσουβάλι και άλλες μορφές ζωής αυτού του πλανήτη, προετοιμάσου για μία φιλοσοφική (και όχι μόνο συζήτηση) που μπορεί να σε "στριμώξει".

Γι' αυτό λοιπόν, άσε τα ζώα στην άκρη.

Τα φυτά μάς κάνουν εξάλλου καλό.

Elf Wizard
09-10-07, 23:13
Οταν του κανεις μηνυση,δε σημαινει οτι αποδεχεσαι και συμμετειχες στο εγκλημα.

Δε διαφωνώ αναγκαστικά. Αρχίζω να νομίζω πως είναι σωστή η άποψή σου.
Θα σου ομολογήσω πως δεν το 'χα σκεφθεί σαν πιθανότητα, ίσως και γιατί στη χώρα μας, νόμος είναι μόνον αυτός του ισχυρού και δικαιώματά σου είναι μόνον αυτά που μπορείς να επιβάλεις.



Αντιθετα εγκληματικη μπορει να θεωρηθει η χειροδικια που θα διαλεγες εσυ.
Καθένας μας έχει προσωπική κρίση περί του θέματος.

lazar
09-10-07, 23:23
To να βλέπεις το έγκλημα και να το ανέχεσαι σιωπηρά, σημαίνει αποδοχή του και προσωπική σου συμμετοχή σ' αυτό.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το ξύλο δεν έπεσε για να σωθεί το γατάκι, αλλά ως τιμωρία. Αυτός που άνοιξε το θέμα ανήγαγε εαυτόν σε κριτή, δικαστή, Θεό.

Μην τα μπερδεύεις. Άλλο επεμβαίνω για να σώσω κάποιον και μοιραία βιαιοπραγώ (ώστε π.χ. να του πάρω το γατί που πνίγει με τα χέρια του) και άλλο αποδίδω τιμωρία εκ των υστέρων κτυπώντας τον ή κλείνοντάς τον σε ένα μπουντρούμι. Αυτό τον ρόλο έχει η Πολιτεία, ακριβώς για να μην πλακωνόμαστε καθημερινά στους δρόμους. Το ότι στα μέρη μας η Πολιτεία δεν πολυλειτουργεί δεν μπορεί να δικαιολογήσει τα χούγια του καθενός μας.

Elf Wizard
09-10-07, 23:40
Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το ξύλο δεν έπεσε για να σωθεί το γατάκι, αλλά ως τιμωρία. Αυτός που άνοιξε το θέμα ανήγαγε εαυτόν σε κριτή, δικαστή, Θεό.

Μην τα μπερδεύεις. Άλλο επεμβαίνω για να σώσω κάποιον και μοιραία βιαιοπραγώ (ώστε π.χ. να του πάρω το γατί που πνίγει με τα χέρια του) και άλλο αποδίδω τιμωρία εκ των υστέρων κτυπώντας τον ή κλείνοντάς τον σε ένα μπουντρούμι. Αυτό τον ρόλο έχει η Πολιτεία, ακριβώς για να μην πλακωνόμαστε καθημερινά στους δρόμους. Το ότι στα μέρη μας η Πολιτεία δεν πολυλειτουργεί δεν μπορεί να δικαιολογήσει τα χούγια του καθενός μας.
Η βία φέρνει πάντα βία!
Η απάθεια είναι μοιρολατρία.

Επί της ουσίας, έγραψα στο προηγούμενο post.

Cafeeine
10-10-07, 00:04
Κι εγώ που νόμιζα οτι έχουμε ξεπεράσει το στάδιο των σπηλαίων όπου όλες οι διαμάχες λύνονταν με το ρόπαλο και τελικά οι κρομανιόν περπατούν ανάμεσά μας.

Η μη χρήση της γροθιάς δεν είναι απάθεια. Δεν φαίνεται να σκέπτεστε οτι ένα πρόστιμο και βεβαρυμένο μητρώο θα του κοστίζαν του τύπου κατι παραπάνω απο ένα μαύρο ματι που θα έχει ξεχάσει σε ένα μήνα (ή που μπορεί και να ξεσπάσει σε άλλα κατοικίδια ή και ανήλικα,το γατάκι που πέταξε δεν ήρθε εξ ουρανού. Τη μάνα του πιθανοτατα την έχει σπίτι του). Αλλα που χρόνος για τέτοια. Εδώ είναι ώρα για ξύλο... Βια στη βία έναντι των ζώων και τέτοια.

Elf Wizard
10-10-07, 00:38
Κι εγώ που νόμιζα οτι έχουμε ξεπεράσει το στάδιο των σπηλαίων όπου όλες οι διαμάχες λύνονταν με το ρόπαλο και τελικά οι κρομανιόν περπατούν ανάμεσά μας.

Η μη χρήση της γροθιάς δεν είναι απάθεια. Δεν φαίνεται να σκέπτεστε οτι ένα πρόστιμο και βεβαρυμένο μητρώο θα του κοστίζαν του τύπου κατι παραπάνω απο ένα μαύρο ματι που θα έχει ξεχάσει σε ένα μήνα (ή που μπορεί και να ξεσπάσει σε άλλα κατοικίδια ή και ανήλικα,το γατάκι που πέταξε δεν ήρθε εξ ουρανού. Τη μάνα του πιθανοτατα την έχει σπίτι του). Αλλα που χρόνος για τέτοια. Εδώ είναι ώρα για ξύλο... Βια στη βία έναντι των ζώων και τέτοια.
Σχετικά με τη βαρβαρότητα, μάλλον θα συμφωνήσω με τον R.E.Howard (στο βιβλίο του "Conan the Barbarian"), πως "η επιστροφή στη Bαρβαρότητα, είναι η μόνη λύση για την Ανθρωπότητα".

Επί της ουσίας, καλύτερα Βάρβαρος, παρά συνένοχος φονιάδων.

Επειδή συνήθως δεν κυκλοφορώ. μαζί με την νομική μου υπηρεσία, έχει κανείς να προτείνει κάτι;
Αν του τύχαινε αυτού, τι θα έκανε; Μήνυση κατ' αγνώστων;
Αντί να φλυαρούμε επί δογματικού επιπέδου, αν ξέρει κανείς κάτι, ας το προτείνει και σε 'μας.

WAntilles
10-10-07, 00:55
Η βία φέρνει πάντα βία!

Η βία φέρνει βία μόνο από τα κτήνη και τους κάφρους.

Στα sentient όντα, προκαλεί σκέψη και λόγο.

Αλλά έχει γίνει εδώ και πολλές σελίδες ηλίου φαεινότερο ότι δεν συγκαταλέγεσαι σε αυτά.

Cafeeine
10-10-07, 00:55
Αυτό που δεν φαίνεται να κατανοείς είναι ότι έννομος δεν σημαίνει απαθης.

Ξέρεις οτι αν πέρναγε περιπολικό την ώρα που ο τύπος τις έτρωγε, θα κατέβαζε και τους δύο στο τμήμα και το κακοποιημένο ζώντανο θα έμπαινε σε δεύτερη μοίρα. Ο Iloxos πιθανόν να έτρωγε και μήνυση, και την επόμενη φορά που θα ήταν μάρτυρας σε τέτοιο περιστατικό θα σφυρούσε αδιάφορος... (δεν μιλάω απαραίτητα για τον iloxos, για οποιονδήποτε απο εμας λέω)

Αυτά που λέω δεν τα λέω αφ' υψηλού. Μπορεί αμα βρισκόμουν κι εγώ στην θέση αυτή να έσπαγα και να τον έσπαγα στο ξύλο. Θα ήταν λαθος μου όμως.

Οσο για το τι έπρεπε να γίνει;

Ακινητοποίηση στο τόπο του εγκλήματος, κλήση της αστυνομίας για λήψη στοιχείων και μήνυση. Αμα βάλεις δε και τις φωνές να βγούν οι γειτόνοι και οι περαστικοί θα έχεις και μάρτυρες δεν θα είναι μόνο ο λογος σου έναντι στο δικό σου.

Elf Wizard
10-10-07, 01:10
Η βία φέρνει βία μόνο από τα κτήνη και τους κάφρους.

Στα sentient όντα, προκαλεί σκέψη και λόγο.

Αλλά έχει γίνει εδώ και πολλές σελίδες ηλίου φαεινότερο ότι δεν συγκαταλέγεσαι σε αυτά.
Εσύ κάτσε και συζήτα, την ώρα που σκοτώνουν τον άλλο. Να συγκαταλεγώ στην ίδια κατηγορία;
Όχι Ευχαριστώ! ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ!

Αυτό που δεν φαίνεται να κατανοείς είναι ότι έννομος δεν σημαίνει απαθης.

Ξέρεις οτι αν πέρναγε περιπολικό την ώρα που ο τύπος τις έτρωγε, θα κατέβαζε και τους δύο στο τμήμα και το κακοποιημένο ζώντανο θα έμπαινε σε δεύτερη μοίρα. Ο Iloxos πιθανόν να έτρωγε και μήνυση, και την επόμενη φορά που θα ήταν μάρτυρας σε τέτοιο περιστατικό θα σφυρούσε αδιάφορος... (δεν μιλάω απαραίτητα για τον iloxos, για οποιονδήποτε απο εμας λέω)

Αυτά που λέω δεν τα λέω αφ' υψηλού. Μπορεί αμα βρισκόμουν κι εγώ στην θέση αυτή να έσπαγα και να τον έσπαγα στο ξύλο. Θα ήταν λαθος μου όμως.

Οσο για το τι έπρεπε να γίνει;

Ακινητοποίηση στο τόπο του εγκλήματος, κλήση της αστυνομίας για λήψη στοιχείων και μήνυση. Αμα βάλεις δε και τις φωνές να βγούν οι γειτόνοι και οι περαστικοί θα έχεις και μάρτυρες δεν θα είναι μόνο ο λογος σου έναντι στο δικό σου.
Φίλε Cafeeine, νομίζω (μετά από πολλή σκέψη και σελίδες μηνυμάτων) πως έχεις δίκιο!
Απλά, ξέρεις πως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Ενεργείς υπό το καθεστώς του θυμού.

Δεν επικροτώ τη βία, απλά παραδέχομαι την αναγκαιότητά της, μόνο σαν τελευταία λύση.
Δυστυχώς για την Ανθρωπότητα, όπως η Ιστορία πάμπολλες φορές έχει αποδείξει, ισχύει η ρύση του J.R.R.Tolkien (Άρχοντας των Δαχτυλιδιών): "για να γίνει πόλεμος, χρειάζεται μόνον ένας".

Ας ευχηθούμε λοιπόν όλοι μας, να έχουμε πάντα την απαραίτητη ψυχραιμία. Πράγμα που είναι ιδιαίτερα δύσκολο! (ειδικά σε περιπτώσεις φονιάδων και βασανιστών).
Είθε!

WAntilles
10-10-07, 01:18
Εσύ κάτσε και συζήτα, την ώρα που σκοτώνουν τον άλλο. Να συγκαταλεγώ στην ίδια κατηγορία;
Όχι Ευχαριστώ!

Άλλο ο "άλλος", άλλο "το γατάκι".


Ενεργείς υπό το καθεστώς του θυμού.

Το ά-λογο ζώο και κτήνος ναι. Ο sentient και έλλογος άνθρωπος όχι.


Δεν επικροτώ τη βία, απλά παραδέχομαι την αναγκαιότητά της, μόνο σαν τελευταία λύση.

Αν όλοι χρησιμοποιούσαμε όπως εσύ για ψύλλου πήδημα (ένα γατάκι) τη βία, θα είχαμε εξαφανιστεί πολλές χιλιετίες πιο πριν.

Elf Wizard
10-10-07, 01:39
Άλλο ο "άλλος", άλλο "το γατάκι".
Γιατί;




Το ά-λογο ζώο και κτήνος ναι. Ο sentient και έλλογος άνθρωπος όχι.
Και έλλογος και άνθρωπος είναι ο φονιάς. Παραμένει όμως φονιάς.




Αν όλοι χρησιμοποιούσαμε όπως εσύ για ψύλλου πήδημα (ένα γατάκι) τη βία, θα είχαμε εξαφανιστεί πολλές χιλιετίες πιο πριν.
Φταίει αυτός που αρχίζει τον κύκλο βίας! Δεν μπορεί να απαιτεί μετά μη ανταπόδοση βίας!

haHa
10-10-07, 01:48
Φταίει αυτός που αρχίζει τον κύκλο βίας! Δεν μπορεί να απαιτεί μετά μη ανταπόδοση βίας!

Απο ποτε αυτο?

Εχουμε φυγει απο τις σπηλιες....

Gordito
10-10-07, 01:49
Ρε wizard αν ερθω εγω και σε πλακωσω μετα που πλακωσες τον αλλο εννοεις οτι γινομαστε John Hooligans;

Elf Wizard
10-10-07, 01:50
Απο ποτε αυτο?

Εχουμε φυγει απο τις σπηλιες....
Ωραίος πολιτισμός!!!

Gordito
10-10-07, 01:51
Παρε ενα λοστο που ειπε και καποιος πριν να δειξεις τον <<πολιτισμο>> σου

Elf Wizard
10-10-07, 01:56
Ρε wizard αν ερθω εγω και σε πλακωσω μετα που πλακωσες τον αλλο εννοεις οτι γινομαστε John Hooligans;
Αν με δεις και σκοτώνω κάποιον και δε κάνεις τίποτα, τότε θες να πεις πως είσαι πολιτισμένος;:hmm:
Sοrry nikchris! Δε με πείθεις.

Cafeeine
10-10-07, 01:57
Elf, αφού συμφώνησες μαζί μου για την σωστή διαδικασία...

Ενα απο τα προβλήματα του Συστήματος που λες οτι δεν δουλεύει είναι οτι δεν του δίνουμε βάση. το 90% του μηχανισμού είμαστε εμείς και το 10% αστυνομία - δικαστήρια. Εμεις επιλέγουμε να δρούμε με το νόμο του Κρομανιον καταβαραθρώνοντας το Νόμο και μετά δηλώνουμε οτι "το σύστημα χωλαίνει" σαν καθυστερημένη δικαίωση και δικαιολογία για να ξανακάνουμε τα ίδια

Η πράξη του μισόζωου (κατα τον μισάνθρωπο) και η δική σου ανήκουν στην ίδια ακριβώς συνομοταξία, και ο λόγος για τον οποίο θα έκανες αυτό που θα έκανες δεν σε δικαιολογεί. Το "ωραίος πολιτισμος" που πέταξες σε περιγράφει (η μάλλον την πράξη που υποστηρίζεις) απόλυτα. Δεν δικαιούσαι να καταδικάζεις τον πολιτισμό των άλλων όταν ακολουθείς την ίδια πορεία.

Εάν δώ κάποιον να εγκληματει θα κοιτάξω να τον εμποδίσω και να συλληφθει, δεν θα κάνω τον Τιμωρό. Ο Conan που προαναφέρθη ζούσε σε ενα κόσμο ανομίας. Αν πιστεύεις οτι ζεις στην Hyborean Age, πάω πάσο...

Gordito
10-10-07, 01:59
Αν με δεις και σκοτώνω κάποιον και δε κάνεις τίποτα, τότε θες να πεις πως είσαι πολιτισμένος;:hmm:
Sοrry nikchris! Δε με πείθεις.

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?
Συγνωμη αυτο ειναι πολιτισμος; Ο ενας σφαζει τον αλλο;

Και τι σχεση εχει ο <<αλλος>> με ενα γατακι;

Να σε πεισω για τι; Για κατι θεμελιωδες;

Μιλαμε σοβαρα; Οταν κατακρινω κατι να παω να γινω το ιδιο με αυτο που κατακρινω; Εχεις την παραμικρη ιδεα του κενου της <<λογικης>> σου;

Elf Wizard
10-10-07, 02:04
Elf, αφού συμφώνησες μαζί μου για την σωστή διαδικασία...

Ενα απο τα προβλήματα του Συστήματος που λες οτι δεν δουλεύει είναι οτι δεν του δίνουμε βάση. το 90% του μηχανισμού είμαστε εμείς και το 10% αστυνομία - δικαστήρια. Εμεις επιλέγουμε να δρούμε με το νόμο του Κρομανιον καταβαραθρώνοντας το Νόμο και μετά δηλώνουμε οτι "το σύστημα χωλαίνει" σαν καθυστερημένη δικαίωση και δικαιολογία για να ξανακάνουμε τα ίδια

Η πράξη του μισόζωου (κατα τον μισάνθρωπο) και η δική σου ανήκουν στην ίδια ακριβώς συνομοταξία, και ο λόγος για τον οποίο θα έκανες αυτό που θα έκανες δεν σε δικαιολογεί. Το "ωραίος πολιτισμος" που πέταξες σε περιγράφει (η μάλλον την πράξη που υποστηρίζεις) απόλυτα. Δεν δικαιούσαι να καταδικάζεις τον πολιτισμό των άλλων όταν ακολουθείς την ίδια πορεία.
Αν με τον πολιτισμό σου "σκότωνε ζώα για πλάκα", με επικρίνεις, τότε εντάξει είμαι.
Αν ο πολιτισμός της απάθειας, με επιδοκίμαζε, τότε θ' ανησυχούσα!
Για τη ψύχραιμη αντίδραση, ήδη συμφώνησα μαζί σου. Αν είναι όμως κάποιον να καταδικάσω, προτιμώ να καταδικάσω τον φονιά και όχι τον υπερασπιστή της ζωής, που παρασύρθηκε εν βρασμώ ψυχής.

Gordito
10-10-07, 02:07
Αν με τον πολιτισμό σου "σκότωνε ζώα για πλάκα", με επικρίνεις, τότε εντάξει είμαι.
Αν ο πολιτισμός της απάθειας, με επιδοκίμαζε, τότε θ' ανησυχούσα!
Για τη ψύχραιμη αντίδραση, ήδη συμφώνησα μαζί σου. Αν είναι όμως κάποιον να καταδικάσω, προτιμώ να καταδικάσω τον φονιά και όχι τον υπερασπιστή της ζωής, που παρασύρθηκε εν βρασμώ ψυχής.


Αλλα ντ'αλλων.

για ποιον υπερασπιστη της ζωης μιλας; Εγω ειδα εναν ανθρωπο παραδομενο στα οποια ενστικτα του να μου θυμιζει εποχη νεαντερταλ.

Απαθεια θεωρεις εσυ τη μη-εκδικηση; Δηλαδη οταν τον σαπισε στο ξυλο το εκανε για να συνετισει τον αλλο ή για να ικανοποιησει το <<παραπονο>> του και τον <<καημο>> του;

Δεν τιθεται θεμα προτιμησης - και οι δυο ειναι επικυνδυνοι.

Πιο επικινδυνοι ειναι οσοι επικροτουν τον τραμπουκο

Xguru
10-10-07, 02:09
Αν με δεις και σκοτώνω κάποιον και δε κάνεις τίποτα, τότε θες να πεις πως είσαι πολιτισμένος;
Sοrry nikchris! Δε με πείθεις.

Πάμε πάλι...


Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το ξύλο δεν έπεσε για να σωθεί το γατάκι, αλλά ως τιμωρία. Αυτός που άνοιξε το θέμα ανήγαγε εαυτόν σε κριτή, δικαστή, Θεό.

Άλλος ασκείς βία εν δικαίω για να αποτρέψεις κάτι σοβαρό και άλλο αναλαμβάνεις να κρίνεις/δικάσεις/τιμωρήσεις εκ των υστέρων κάποιον για κάποια πράξη που έκανε.

Elf Wizard
10-10-07, 02:12
Πάμε πάλι...



Άλλος ασκείς βία εν δικαίω για να αποτρέψεις κάτι σοβαρό και άλλο αναλαμβάνεις να κρίνεις/δικάσεις/τιμωρήσεις εκ των υστέρων κάποιον για κάποια πράξη που έκανε.
Νομίζω πως ήδη συμφωνήσαμε πάνω σ' αυτό, όταν μιλήσαμε για βρασμό ψυχής!

Με τίποτα, δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσω, με τη δολοφονία γάτων - σκύλων και ζώων γενικότερα, προς τέρψην και εκτόνωσην!

Xguru
10-10-07, 02:16
Και ποιός είπε εδώ μέσα ότι συμφωνεί με τη δολοφονία γάτων σκύλων ζώων προς τέρψην και εκτόνωση για να συμφωνήσεις μαζί του;

Gordito
10-10-07, 02:17
Μα ποιος συμφωνησε;

Elf Wizard
10-10-07, 02:22
Μα ποιος συμφωνησε;
Ρε παιδιά συγνώμη! Τώρα περιμένετε από μένα, να δείξω με το δάχτυλο και να πω αυτός;
Μπορεί να έχω τα μύρια όσα μειονεκτήματα σαν άνθρωπος, αλλά καταδότης δεν θυμάμαι να υπήρξα ποτέ. Αν θέλει ας υποστηρίξει ο ίδιος την άποψή του.

WAntilles
10-10-07, 02:29
Γιατί;

Γιατί ένα γατί σίγουρα δεν είναι sentient.

Για άλλα είδη π.χ. δελφίνια, φάλαινες, το συζητάμε.

Αλλά το γατί σίγουρα δεν είναι sentient.


Φταίει αυτός που αρχίζει τον κύκλο βίας! Δεν μπορεί να απαιτεί μετά μη ανταπόδοση βίας![/COLOR]

Να είσαι ανώτερος από αυτόν.

Ειδάλλως, είσαι ίδιος και χειρότερος.

Cafeeine
10-10-07, 02:31
Τώρα που μας μιλάς είσαι εν βρασμώ ψυχής; Δεν νομίζω. Δηλαδή δηλώνεις οτι αμα γίνεις μαρτυρας κάποιας αδικίας, το αιμα σου "βράζει" αυτόματα; Το να χρησιμοποιείς την πρόφαση "θυμού" δεν δικαιολογεί την αυτοδικία, ποσο μαλλον όταν την δικαιολογεις με αποφθέγματα απο τον κόσμο του Κόναν.

Και πάψε πια να πιπιλάς την καραμέλα της απάθειας και της υποτιθέμενης συμφωνίας μας με την πράξη του τύπου. Ο τύπος σαφώς και ήταν απολίτιστος. Νομίζω οτι αυτό εδώ

[QUOTE]
Η πράξη του μισόζωου (κατα τον μισάνθρωπο) και η δική σου ανήκουν στην ίδια ακριβώς συνομοταξία[QUOTE]

δεν το έχεις καταλάβει. Οσο ζώον ήταν αυτός θα ήσουν και εσύ αμα τον έδερνες.
Αυτό σημαίνει οτι πέφτεις εσύ στο δικό του επίπεδο, δεν ανεβάζουμε αυτόν στο δικο σου.

Εν τέλει αμα τον είχαμε εδώ (που δεν θα τόλμαγε να πει τίποτα...) θα του σούραμε τα δικά του, αλλά δεν είναι. Εσύ είσαι και είσαι ΛΑΘΟΣ. Τι να κάνουμε; Να το αφήσουμε έτσι και να δικαιώσουμε τον χαρακτηρισμό σου της απάθειας;

Edit: Με το να δειξεις ενα Δημόσιο Ποστ (κάπως έτσι (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1483750&postcount=135) δεν σε κάνει καταδότη, για όνομα του Dawkins. Απλά υποστηρίζεις την θέση σου (που γινεται όλο και πιο σαθρή οσο πας) και μας γλυτώνεις τον κόπο να ψάχνουμε 5-10 σελίδες για κατι που είναι εμφανες.

Elf Wizard
10-10-07, 03:44
Γιατί ένα γατί σίγουρα δεν είναι sentient.

Για άλλα είδη π.χ. δελφίνια, φάλαινες, το συζητάμε.

Αλλά το γατί σίγουρα δεν είναι sentient.
Και που βασίζεσαι και το λες αυτό;




Να είσαι ανώτερος από αυτόν.

Ειδάλλως, είσαι ίδιος και χειρότερος.
Η συνενοχή δεν είναι ανωτερότητα. Πρέπει κάπως να αντιδράσεις. Έστω και κάπως ακραία.


Τώρα που μας μιλάς είσαι εν βρασμώ ψυχής; Δεν νομίζω. Δηλαδή δηλώνεις οτι αμα γίνεις μαρτυρας κάποιας αδικίας, το αιμα σου "βράζει" αυτόματα; Το να χρησιμοποιείς την πρόφαση "θυμού" δεν δικαιολογεί την αυτοδικία, Παρόλα αυτά, εγώ συνεχίζω να δικαιολογώ αυτόν που πάνω στα νεύρα του βιαιοπράγησε, παρά τον φονιά.




Η πράξη του μισόζωου (κατα τον μισάνθρωπο) και η δική σου ανήκουν στην ίδια ακριβώς συνομοταξία[quote]
Μη με συγχέεις με τη δική σου συνομοταξία. (φονιάδες, μισόζωοι, μισάνθρωποι κλπ).

[quote=Cafeeine;1483771]Απλά υποστηρίζεις την θέση σου (που γινεται όλο και πιο σαθρή οσο πας)
Η δική μου η θέση είναι σταθερή ενάντια στους φονιάδες.

Cafeeine
10-10-07, 03:54
Πρώτον, θα μου αποδείξεις με τα λεγόμενά ΜΟΥ πως με χαρακτηρίζεις φονιά, μισόζωο, μισάνθρωπο. Αλλιώς λες ανοησίες και τρολάρεις και θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου.

Επειτα, και εγώ δικαιολογώ (μέχρι ένα βαθμο) αυτόν που στα νεύρα του βιαιοπράγησε. Οχι όμως αυτόν που επικροτεί την βία και όταν είναι ήρεμος (Διαλεξε,;h είναι σταθερή η στάση σου, ή αλλάζει με τα νεύρα σου; Τα "νεύρα κατα της βιας" δεν είναι η πανακεια για να δικαιολογείς τις βιαιες σου ορέξεις.)

applebite
10-10-07, 04:03
Σε όποιον δεν έχει σεβασμό για τη ζωή, δεν του αξίζει να ζει!:mad:

Μιας κ παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες των συμφορουμιτων (μεχρι κ ο ιδιος ο iloxos αναγνωρισε οτι η αντιδραση του ηταν απλα απορροια θυμου, αλλα ειναι προφανως λανθασμενη για να εφαρμοζεται σαν σταση ζωης) εσυ δε φαινεται να νιωθεις (η πιθανον απλα trollaρεις γιατι δεν εχεις κατι αλλο να κανεις), κ αφου σου αρεσει να παιρνεις καθοδηγηση απο fantasy realms αντι να βαλεις το κεφαλι σου να δουλεψει, ας σου απαντησω με τροπο που ισως καταλαβεις


Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them?

Μπορεις να απαντησεις επ'αυτου, η το επομενο μου quote να ειναι κατι απο Μπαρμπα-Στρουμφ μπας κ καταφερουμε να συνεννοηθουμε?

Elf Wizard
10-10-07, 04:03
Επειτα, και εγώ δικαιολογώ (μέχρι ένα βαθμο) αυτόν που στα νεύρα του βιαιοπράγησε
Αυτά ακριβώς ήταν και τα δικά μου λόγια!



Τα "νεύρα κατα της βιας" δεν είναι η πανακεια για να δικαιολογείς τις βιαιες σου ορέξεις.
Το ξανάπα προηγουμένως, πως δέχομαι τη βία, μόνον σαν τελευταία λύση, όταν όλες οι άλλες έχουν αποτύχει. Τότε και μόνο τότε, είναι απαραίτητη!

haHa
10-10-07, 04:15
Ρε παιδια δεν εχει νοημα να ασχολειστε :
Με ατομα που θεωρουν πως οταν καποιος δρα εγκλημα/βασανιζει γατι, ο αλλος που τον βλεπει αν δεν τον δειρει τοτε αυτοματα συμμετεχει και αυτος στο εγκλημα (αλλα μπορει να αντιδρασεις κανοντας πχ μηνυση).
Με ατομα που θεωρουν οτι οταν καποιος δεν έχει σεβασμό για τη ζωή, δεν του αξίζει να ζει.
Με ατομα που θεωρουν πως αυτος που αρχιζει το κυκλο της βιας,δεν μπορει μετα να απαιτει την μη ανταποδωση της βιας,λες και ζουμε στις σπηλιες και δεν εχουμε Δικαιοσυνη.

Και να επικαλειται εν βρασμω ψυχης οταν ο ιδιος μας προτρεπει να τον προσκαλεσουμε
("Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί! Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν! ")
να δειρει και αυτος ατομα που δεν γνωριζει ή δεν εχει δει τι εκαναν ουτε ηταν μπροστα οταν διεπραξαν "εγκλημα"(αρα δε μιλαμε για εν βρασμω ψυχης) για να τα δειρει και αυτος αλυπητα ("Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν") σαν αλλος Κοναν ο Βαρβαρος με την ιδιοτητα της Εκτελεστικης και Δικαστικης εξουσιας ταυτοχρονα.


Και θεωρουν τη βια απαραιτητη λυση,εστω και τελευταια(παρολο που στην αρχη δηλωσαν "Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί! Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν!" χωρις να ειναι η βια η τελευταια λυση),παρολο που λενε οτι η βια οδηγει σε βια.
Οποτε ολοι θα βιοπραγουμε εναντι των αλλων και θα γυρισουμε στις σπηλιες και στα ροπαλα.

Cafeeine
10-10-07, 04:19
Αυτά ακριβώς ήταν και τα δικά μου λόγια!


Με την διαφορά οτι ελεγες συνέχεια για αποδοχή και συνενοχή στο έγκλημα σε ολους εμας.

Αγνοησες αυτό: Και πάψε πια να πιπιλάς την καραμέλα της απάθειας και της υποτιθέμενης συμφωνίας μας με την πράξη του τύπου. Ο τύπος σαφώς και ήταν απολίτιστος. Νομίζω οτι αυτό εδώ

Και απαντάς με αυτό: Μη με συγχέεις με τη δική σου συνομοταξία. (φονιάδες, μισόζωοι, μισάνθρωποι κλπ) για το οποίο ακόμα περιμένω αποδείξεις.

Συγχώρεσε με αν δεν σε καταλαβαίνω αλλά ήσουν αντιφατικός.




Το ξανάπα προηγουμένως, πως δέχομαι τη βία, μόνον σαν τελευταία λύση, όταν όλες οι άλλες έχουν αποτύχει. Τότε και μόνο τότε, είναι απαραίτητη!

Κρατάω αυτό και κλείνω για απόψε:yawn:

Elf Wizard
10-10-07, 04:25
με την ιδιοτητα της Εκτελεστικης και Δικαστικης εξουσιας ταυτοχρονα.

Πολύ ευχαρίστως να σεβαστώ τη Δικαστική και Εκτελεστική εξουσία, αμέσως μόλις μου αποδείξουν τη φερεγγυότητά τους. Τότε και μόνον τότε, θα παραδεχθώ πως έσφαλα.
Μέχρι τότε, επίτρεψέ μου να επιμείνω στις απόψεις μου.

haHa
10-10-07, 04:31
Πολύ ευχαρίστως να σεβαστώ τη Δικαστική και Εκτελεστική εξουσία, αμέσως μόλις μου αποδείξουν τη φερεγγυότητά τους. Τότε και μόνον τότε, θα παραδεχθώ πως έσφαλα.
Μέχρι τότε, επίτρεψέ μου να επιμείνω στις απόψεις μου.



Και να δρας ως Κοναν ο Βαρβαρος.Παρε και ενα λοστο και βγες εξω.Ή καλυτερα ενα ροπαλο και μια προβια για να μοιζεις περισσοτερο.



Αλλα επειδη συνηθως η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια λειτουργουν,οταν εσυ κανεις πραξεις τα λογια σου
("Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί! Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν!")
θα χαρω πολυ να σου κανει μηνυση καποιος και τοτε να νιωσεις στο πετσι σου οτι η λειτουργει η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια.

Elf Wizard
10-10-07, 04:32
Μη με συγχέεις με τη δική σου συνομοταξία. για το οποίο ακόμα περιμένω αποδείξεις.

Πάντως ανεξάρτητα απ' τη διαφωνία μας, ΣΟΡΡΥ αν σε πρόσβαλα προσωπικά! Δεν το ήθελα!:oops:

Η διαφορά απόψεών μας είναι υπαρκτή (έστω και σε θεωρητικό επίπεδο), αλλά σε καμία περίπτωση σε ήθελα να σε θίξω προσωπικά!

Elf Wizard
10-10-07, 04:35
θα χαρω πολυ να σου κανει μηνυση καποιος και τοτε να νιωσεις στο πετσι σου οτι η λειτουργει η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια.
Μήνυση για διαφορά απόψεων; Σπουδαία άποψη φιλελεύθερου Δημοκράτη!
Φαντάσου αν μ' είχες και μπροστά σου, εσύ ο πολιτισμένος! Δεν το γλίτωνα το ξύλο μάλλον.

applebite
10-10-07, 04:39
Δουλεια δεν ειχε ο διαολος...
Δε νομιζετε οτι ειναι ωρα σιγα σιγα να :lock: ?

Για ολα τα υπολοιπα, μπορουμε να ελπιζουμε στην προοδο της επιστημης μεχρι το βαθμο της μεταμοσχευσης εγκεφαλου...:whistle:

haHa
10-10-07, 04:41
Μήνυση για διαφορά απόψεων; Σπουδαία άποψη φιλελεύθερου Δημοκράτη!
Φαντάσου αν μ' είχες και μπροστά σου, εσύ ο πολιτισμένος! Δεν το γλίτωνα το ξύλο μάλλον.


Φυσικα και οχι μηνυση για διαφορα αποψεων .
Αλλα μηνυση για χειροδικια και βιοπραγια.

Αλλα επειδη συνηθως η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια λειτουργουν,οταν εσυ κανεις πραξεις τα λογια σου
("Την επόμενη φορά, να φωνάξεις και 'μένα να τον δείρουμε μαζί! Όσες κι αν του έδωσες λίγες ήταν!")
θα χαρω πολυ να σου κανει μηνυση καποιος και τοτε να νιωσεις στο πετσι σου οτι η λειτουργει η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια.

Τελος παντων .:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.