PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζώα και ζωάκια



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

Elf Wizard
10-10-07, 04:56
Φυσικα και οχι μηνυση για διαφορα αποψεων .
Αλλα μηνυση για χειροδικια και βιοπραγια.
Όντως βιαιοπραγήσαμε σήμερα κατά της υπομονής αυτών που διαβάζουν τις μ.... που λέμε τόση ώρα.:rofl:


Αλλα επειδη συνηθως η Εκτελεστικη και Δικαστικη εξουσια λειτουργουν,Μακάρι να λειτουργούσαν. Όλοι θα το θέλαμε!

οταν εσυ κανεις πραξεις τα λογια σου

Τότε που θα με δεις καβάλα στο άσπρο άλογό μου, να κρατάω το πλατύ δίκοπο σπαθί μου. Άλλο τα λόγια κι άλλο η πράξη. Αν είμουν μπράβος ή κάτι σχετικό, νομίζεις πως θα 'μουν εδώ να δίνω στόχο σε όλους;

Τέλος πάντων, καλά τα είπαμε και σήμερα, χαβαλές έγινε, λύσαμε και το Κυπριακό, αύριο πάλι, με κανένα άλλο θέμα πιο σοβαρό!


Άντε καληνύχτα σε όλους!

Hengeo
10-10-07, 15:57
Elf Wizard, κλασσική λογική του μέσου έλληνα. Ποιός φταίει που δεν λειτουργούν σωστά η δικαιοσύνη, η εκτελεστική και δικαστική εξουσία; Το κράτος! Ποιός όμως εκλέγει και κατά συνέπεια είναι το κράτος; Ας κοιτάξουμε και κανέναν καθρέπτη.. Αλλά προτιμούμε να το παίζουμε παλικαράδες και πολιτισμένοι με το ρόπαλο και την κλωτσιά.. :down:


Γιατί ένα γατί σίγουρα δεν είναι sentient.

Για άλλα είδη π.χ. δελφίνια, φάλαινες, το συζητάμε.

Αλλά το γατί σίγουρα δεν είναι sentient.

Αν πραγματικά πιστεύεις ότι τα γατάκια δεν έχουν συναίσθηση για το τι τους συμβαίνει (αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς), τότε αγνοείς βασικά πράγματα για τα ζώα, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε..

WAntilles
10-10-07, 17:22
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι τα γατάκια δεν έχουν συναίσθηση για το τι τους συμβαίνει (αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς), τότε αγνοείς βασικά πράγματα για τα ζώα, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε..

Μπορούμε να συζητήσουμε αν θες για το τί είναι λογικό να θεωρείται sentient και τί όχι.

Φρονώ ότι θα είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Λέω λοιπόν ότι sentient είναι καταρχήν ένα ον που έχει συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Αλλά όμως υπάρχει η προϋπόθεση της σκέψης -> "σκέπτομαι άρα υπάρχω".

Μόνο που για την σκέψη, προϋπόθεση αποτελεί κάποιας μορφής δομημένη και αμφιμονοσήμαντη (σύμβολα ή ήχοι ή νεύματα ή μορφασμοί κλπ. <-> νοήματα) γλώσσα με κάποια συγκεκριμένη πολυπλοκότητα από ένα επίπεδο και πάνω.

Το γατί έχει μία τέτοια γλώσσα;

Όχι.

Άρα δεν μπορεί να σκεφτεί.

Άρα δεν μπορεί να συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Άρα ΔΕΝ είναι sentient.

Το ότι μπορεί να μας αρέσει ένα γατί που έχουμε σπίτι μας και να το αγαπάμε, δεν σημαίνει ότι είναι καί sentient.

Όταν πάμε να βγάλουμε ένα επιστημονικό συμπέρασμα, πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο τη στυγνή επιστημονική λογική. Το συναίσθημα δεν χωρά στην επιστήμη.

Όπως είπα και πρωτύτερα, άλλα είδη (π.χ. φάλαινες, δελφίνια) φαίνεται με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα ότι ίσως να έχουν μία τέτοια κάποιας πολυπλοκότητας δομημένη γλώσσα.

Άρα πιθανόν αυτά να είναι sentient.

dkarko
10-10-07, 17:32
Μόνο που για την σκέψη, προϋπόθεση αποτελεί κάποιας μορφής δομημένη και αμφιμονοσήμαντη (σύμβολα ή ήχοι ή νεύματα ή μορφασμοί κλπ. <-> νοήματα) γλώσσα με κάποια συγκεκριμένη πολυπλοκότητα από ένα επίπεδο και πάνω.

Το γατί έχει μία τέτοια γλώσσα;

Όχι.

Άρα δεν μπορεί να σκεφτεί.

Άρα δεν μπορεί να συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Άρα ΔΕΝ είναι sentient.


http://animal.discovery.com/guides/cats/behavior/bodylanguageintro.html
http://animal.discovery.com/guides/cats/behavior/intelligenceintro.html
http://animal.discovery.com/guides/cats/behavior/languageintro.html

Zer0c00L
10-10-07, 17:33
Μπορούμε να συζητήσουμε αν θες για το τί είναι λογικό να θεωρείται sentient και τί όχι.

Φρονώ ότι θα είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Λέω λοιπόν ότι sentient είναι καταρχήν ένα ον που έχει συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Αλλά όμως υπάρχει η προϋπόθεση της σκέψης -> "σκέπτομαι άρα υπάρχω".

Μόνο που για την σκέψη, προϋπόθεση αποτελεί κάποιας μορφής δομημένη και αμφιμονοσήμαντη (σύμβολα ή ήχοι ή νεύματα ή μορφασμοί κλπ. <-> νοήματα) γλώσσα με κάποια συγκεκριμένη πολυπλοκότητα από ένα επίπεδο και πάνω.

Το γατί έχει μία τέτοια γλώσσα;

Όχι.

Άρα δεν μπορεί να σκεφτεί.

Άρα δεν μπορεί να συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Άρα ΔΕΝ είναι sentient.

Το ότι μπορεί να μας αρέσει ένα γατί που έχουμε σπίτι μας και να το αγαπάμε, δεν σημαίνει ότι είναι καί sentient.

Όταν πάμε να βγάλουμε ένα επιστημονικό συμπέρασμα, πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο τη στυγνή επιστημονική λογική. Το συναίσθημα δεν χωρά στην επιστήμη.

Όπως είπα και πρωτύτερα, άλλα είδη (π.χ. φάλαινες, δελφίνια) φαίνεται με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα ότι ίσως να έχουν μία τέτοια κάποιας πολυπλοκότητας δομημένη γλώσσα.

Άρα πιθανόν αυτά να είναι sentient.

συγνωμη αλλα θα διαφωνησω με την αποψη σου για ενα και μονο λογο ολα τα ζωα της φυσης ειτε "τετραποδα" ειτε "διποδα" εχουν ψυχη αν π.χ εσυ δεν τα γουσταρεις τα τετραποδα ετσι μπορει και τα διποδα να μην γουσταρουν εσενα το εχεις σκεφτει αυτο.

ο βασανισμος ενος ζωου ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και αυτος που το κανει σε ενα ΖΩΟ μπορει να το κανει ανετα και σε ΑΝΘΡΩΠΟ που ειναι το ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥ.

αλλα επειδη οπως αναφερε ενας φιλος οτι δεν υπαρχει δικαιοσυνη σε αυτη την χωρα δεν θα πω τιποτα παραπανω.

οποιος εχει την εντυπωση οτι τιμωρει ενα ζωο και μενει ατιμωρητος κανει λαθος αν εχει αυτα που εχουν οι αντρες στα παντελονια του ας το κανει σε αλλη χωρα αυτο να δει τι θα του κανουν εκει στις πολιτισμενες χωρες γιατι νομιζω οτι παρολου που απο την ελλαδα ξεκινησε ο πολιτισμος καπου χασαμε την μπαλα.

οντως ηταν απαραδεκτο κατα την γνωμη μου φιλε που του εριξες μερικες φαπες θα επρεπε να τον χωσεις στον σκουπιδοντενεκε και να τον παρει το απορριματοφορο το πρωι να τον πεταξει στην χωματερη να ησυχασουμε.

ειλικρινα ντρεπομαι με τις αποψεις καποιων σε αυτο το φορουμ ελπιζω ποτε να μην σας κανουν εσας κακο και να δουμε τοτε τι αποψεις θα εχετε.

WAntilles
10-10-07, 18:11
συγνωμη αλλα θα διαφωνησω με την αποψη σου για ενα και μονο λογο ολα τα ζωα της φυσης ειτε "τετραποδα" ειτε "διποδα" εχουν ψυχη...

Η "ψυχή" είναι μία επινόηση κάποιων θρησκειών για να σε δουλεύουν και να σε εκμεταλλεύονται.

"Ψυχή" δεν υπάρχει.

Αυτό που υπάρχει είναι χαρακτήρας -> προσωπικότητα -> εγκέφαλος -> μυαλό -> νους.

Άρα υπάρχει μόνο στα sentient όντα.


ο βασανισμος ενος ζωου ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...

Είναι.

Αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό.

Συζητάμε ότι είναι απαράδεκτο να πλακώσεις στο ξύλο έναν άνθρωπο, ό,τι και να έχει κάνει αυτός.


οντως ηταν απαραδεκτο κατα την γνωμη μου φιλε που του εριξες μερικες φαπες θα επρεπε να τον χωσεις στον σκουπιδοντενεκε και να τον παρει το απορριματοφορο το πρωι να τον πεταξει στην χωματερη να ησυχασουμε.


ειλικρινα ντρεπομαι με τις αποψεις καποιων σε αυτο το φορουμ ελπιζω ποτε να μην σας κανουν εσας κακο και να δουμε τοτε τι αποψεις θα εχετε.

Βλέπω ότι ακόμα δεν έχεις ξεφύγει από το στάδιο της σπηλιάς καί εσύ.

Zer0c00L
10-10-07, 18:25
Η "ψυχή" είναι μία επινόηση κάποιων θρησκειών για να σε δουλεύουν και να σε εκμεταλλεύονται.

"Ψυχή" δεν υπάρχει.

Αυτό που υπάρχει είναι χαρακτήρας -> προσωπικότητα -> εγκέφαλος -> μυαλό -> νους.

Άρα υπάρχει μόνο στα sentient όντα.

Είναι.

Αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό.

Συζητάμε ότι είναι απαράδεκτο να πλακώσεις στο ξύλο έναν άνθρωπο, ό,τι και να έχει κάνει αυτός.

Βλέπω ότι ακόμα δεν έχεις ξεφύγει από το στάδιο της σπηλιάς καί εσύ.

για το πρωτο κομματι που λες για ψυχη κτλ αν εχει ενα ζωο σε πληροφορω οτι κανεις ΜΕΓΑ λαθος και ψυχη εχει και ομιλια εχει και ολα τα καταλαβαινει απλα εμεις ειμαστε τα ζωα που δεν καταλαβαινουμε τι θελει.

δηλαδη κατα την δικη σου αποψη αν καποιος σου βιασει η πλακωσει στο ξυλο την γυναικα σου η το παιδι σου εσυ θα φερθεις πολιτισμενα και θα τους κανεις μηνυση ετσι δεν λες?

αν αυτος ειναι γιος πολιτικου και δεν του κανουν τιποτα τι θα κανεις τοτε? θα κοιτας την γυναικα και το παιδι σου και θα λες καλα ποσο ........ ειμαι.

αν εχεις αυτες τις ιδεες φιλε μου σε λυπαμαι.


εγω αγαπητε μου εγω εχω μεγαλωσει με τρεις αρχες :

1. οικογενεια
2. φιλοι
3 κατοικιδια (εννοω τα δικα μου)

οποιος παραβιασει αυτες τις αρχες ειναι αξιος τις τυχης του (η οποια δεν θα ειναι και τοσο ζοφερη).

σεβομαι αυτους που για τον Α...Β...Γ λογο δεν γουσταρουν τα ζωα η τα φοβουνται και κανω οτι περναει απο το χερι μου να μην τους ενοχλω αλλα δεν σεβομαι αυτους που τους κανουν κακο.

και οπως λεγανε καποιοι παλιοι οταν καποιος δεν καταλαβαινει απο λογια τοτε θα καταλαβει απο ξυλο.

Elf Wizard
10-10-07, 18:30
Μπορούμε να συζητήσουμε αν θες για το τί είναι λογικό να θεωρείται sentient και τί όχι.

Φρονώ ότι θα είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Λέω λοιπόν ότι sentient είναι καταρχήν ένα ον που έχει συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Αλλά όμως υπάρχει η προϋπόθεση της σκέψης -> "σκέπτομαι άρα υπάρχω".

Μόνο που για την σκέψη, προϋπόθεση αποτελεί κάποιας μορφής δομημένη και αμφιμονοσήμαντη (σύμβολα ή ήχοι ή νεύματα ή μορφασμοί κλπ. <-> νοήματα) γλώσσα με κάποια συγκεκριμένη πολυπλοκότητα από ένα επίπεδο και πάνω.

Το γατί έχει μία τέτοια γλώσσα;

Όχι.

Άρα δεν μπορεί να σκεφτεί.

Άρα δεν μπορεί να συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Άρα ΔΕΝ είναι sentient.

Το ότι μπορεί να μας αρέσει ένα γατί που έχουμε σπίτι μας και να το αγαπάμε, δεν σημαίνει ότι είναι καί sentient.

Όταν πάμε να βγάλουμε ένα επιστημονικό συμπέρασμα, πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο τη στυγνή επιστημονική λογική. Το συναίσθημα δεν χωρά στην επιστήμη.

Όπως είπα και πρωτύτερα, άλλα είδη (π.χ. φάλαινες, δελφίνια) φαίνεται με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα ότι ίσως να έχουν μία τέτοια κάποιας πολυπλοκότητας δομημένη γλώσσα.

Άρα πιθανόν αυτά να είναι sentient.
Κλασσική θρησκόληπτη μεσαιωνική αντίληψη. Ο άνθρωπος είναι σταλμένος απ' το Θεό να κατεξουσιάζει και να καταστρέφει τα πάντα, στο όνομα μιας επιστήμης, παρόμοιας της Παπικής αυθεντίας.
Έχεις κανένα link που ν' αποδυκνείει αυτή την "επιστημονική" θεώρηση; Θα χαιρόμουν να διαβάσω και τις επίσημες "επιστημονικές" αντιλήψεις του είδους αυτού.

Gordito
10-10-07, 18:36
εγω αγαπητε μου εγω εχω μεγαλωσει με τρεις αρχες :

1. οικογενεια
2. φιλοι
3 κατοικιδια (εννοω τα δικα μου)

οποιος παραβιασει αυτες τις αρχες ειναι αξιος τις τυχης του (η οποια δεν θα ειναι και τοσο ζοφερη).


Μα καλα τι παει να πει το <<κατοικιδια>> σαν αρχη; Πλακα κανεις;
Αλλες διδαχες δεν ειχες;

Zer0c00L
10-10-07, 18:36
πολλα ξεχασε ο αγαπητος φιλος (αν και διαφωνω με τις αποψεις του μεχρι τωρα) να πει οτι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειναι ο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ σε αυτον τον ΠΛΑΝΗΤΗ που λεγεται ΓΗ.

οσο για το ποσο πολιτισμενοι ειμαστε οι ανθρωποι το βλεπω καθε μερα στις ειδησεις κτλ οτι και να πω περισσευει ο πολιτισμος μας ρεει αφθονος απο τα πατζακια του παντελονιου μας.

Burning Skies
10-10-07, 18:37
Η "ψυχή" είναι μία επινόηση κάποιων θρησκειών για να σε δουλεύουν και να σε εκμεταλλεύονται.

"Ψυχή" δεν υπάρχει.

Μ'αρέσει που είσαι απόλυτος... Τα ξέρεις αυτά από πρώτο χέρι;;; Δεν νομίζω ότι υπάρχουν αξιώματα σε τέτοια θέματα - μόνο υποθέσεις...


Συζητάμε ότι είναι απαράδεκτο να πλακώσεις στο ξύλο έναν άνθρωπο, ό,τι και να έχει κάνει αυτός.


Λάθος κάνεις... Κάποιοι εξέφρασαν την άποψη ότι είναι λογικό να τον πλακώσεις στο ξύλο αν σου βρίσει την μάνα αλλά παράλογο αν σκοτώσει ζώο χωρίς λόγο.

Προσωπικά καταδικάζω την βία γενικώς αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν θα κατέφευγα ποτέ σ'αυτήν αν έχανα την ψυχραιμία μου.. Επίσης όπως εγώ υποθέτω ότι μπορεί να χάσω την ψυχραιμία μου αν μου βρίσουν την μάνα καταλαβαίνω ότι κάποιος άλλος μπορεί να την χάσει αν δει ένα γατάκι πεταμένο στα σκουπίδια. Επομένως δεν δικαιολογώ την πράξη αλλά μπορώ σε ένα βαθμό να την κατανοήσω...

Zer0c00L
10-10-07, 18:39
Μα καλα τι παει να πει το <<κατοικιδια>> σαν αρχη; Πλακα κανεις;
Αλλες διδαχες δεν ειχες;

εχω και αλλες αλλα δεν μπορω να τις συζητησω με ατομα τα οποια εχουν την αντιληψη βλεποντας ενα ζωο να πεθαινει να φευγουν και να μην κανουν οτι ειναι δυνατον να τιμωρηθει ο ενοχος της πραξης αυτης ακομα και με χειροδικια αν ειναι η τελευταια λυση που ειπε ενας φιλος.

και οτι αφορα τις 3 αξιες μου καλυτερα να μην μαθετε ποτε τι θα παθει αυτος που τις παραβιασει.

WAntilles
10-10-07, 18:40
για το πρωτο κομματι που λες για ψυχη κτλ αν εχει ενα ζωο σε πληροφορω οτι κανεις ΜΕΓΑ λαθος και ψυχη εχει και ομιλια εχει και ολα τα καταλαβαινει απλα εμεις ειμαστε τα ζωα που δεν καταλαβαινουμε τι θελει.

Έχει ομιλία το "ζώο" και "καταλαβαίνει";


1. οικογενεια
2. φιλοι
3 κατοικιδια (εννοω τα δικα μου)

Εγώ έχω τα 2 πρώτα μόνο.

Βρωμερά απ' το 3 δεν θέλω να έχω ποτέ.


...και οπως λεγανε καποιοι παλιοι οταν καποιος δεν καταλαβαινει απο λογια τοτε θα καταλαβει απο ξυλο.

Πρόσεξε γιατί μου έδωσες πολύ καλή πάσα και θα σκοράρω στο γάμμα, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, θυμίζοντάς σου ότι και τα ζώα εκ των πραγμάτων - λόγω εγγενών ελλείψεων-αδυναμιών - αποδεδειγμένα δεν παίρνουν από λόγια.

Άρα όταν δεν πάρουν από λόγια και δεν υπακούσουν, τα κοπανάμε;

Τί λες;


Κλασσική θρησκόληπτη μεσαιωνική αντίληψη.

Χαρακτήρισες εμένα "θρησκόληπτο";

Θα γελά όλο το φόρουμ μαζί σου.

Gordito
10-10-07, 18:43
Πρόσεξε γιατί μου έδωσες πολύ καλή πάσα και θα σκοράρω στο γάμμα, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, θυμίζοντάς σου ότι και τα ζώα εκ των πραγμάτων - λόγω εγγενών ελλείψεων-αδυναμιών - αποδεδειγμένα δεν παίρνουν από λόγια.

Άρα όταν δεν πάρουν από λόγια και δεν υπακούσουν, τα κοπανάμε;

Τί λες;


Οπως εχεις ηδη καταλαβει οι περισσοτεροι <<φιλοζωοι>> εδω ετσι τα εκπαιδευουν.....



Χαρακτήρισες εμένα "θρησκόληπτο";

Θα γελά όλο το φόρουμ μαζί σου.

Ηταν οντως ατυχη στιγμη για το φιλο. Αντε και Ιντελάκιας....:biggrin:

Zer0c00L
10-10-07, 18:49
Έχει ομιλία το "ζώο" και "καταλαβαίνει";



Εγώ έχω τα 2 πρώτα μόνο.

Βρωμερά απ' το 3 δεν θέλω να έχω ποτέ.

γιατι τα ρωτας αν θελουν να εχουν αυτα παρτιδες μαζι σου.

Πρόσεξε γιατί μου έδωσες πολύ καλή πάσα και θα σκοράρω στο γάμμα, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, θυμίζοντάς σου ότι και τα ζώα εκ των πραγμάτων - λόγω εγγενών ελλείψεων-αδυναμιών - αποδεδειγμένα δεν παίρνουν από λόγια.

Άρα όταν δεν πάρουν από λόγια και δεν υπακούσουν, τα κοπανάμε;

Τί λες;

ετσι νομιζεις εσυ που εισαι ο μυαλωμενος αλλα δυστυχως κανεις και παλι λαθος.


Χαρακτήρισες εμένα "θρησκόληπτο";

Θα γελά όλο το φόρουμ μαζί σου.

εγω εχω μαθει να σεβομαι την αποψη του αλλου οσο ακραια και αν ειναι ακομα και αν δεν τον συμπαθω.

Burning Skies
10-10-07, 18:49
Εγώ έχω τα 2 πρώτα μόνο.

Σώπα ρε Wan έχεις ΕΣΥ φίλους;;;;; :lol::p

Σαφώς και αστειεύομαι - μην τολμήσεις και το πάρεις σοβαρά... :oops:

Zer0c00L
10-10-07, 18:56
και εγω αμφιβαλλω αν εχει φιλους με τετοιες ιδεες. χωρις παρεξηγηση παντα.

αλλωστε εμενα δεν θα με εκανε ποτε φιλο του αφου εχω δυο λυκοσκυλα βελγικα (μαυρα σαν τον διαβολο) Κ9

οποτε την γλυτωσα.

και για να ειμαι σιγουρος τωρα θα αποκτησω και τριτο σκυλο.

WAntilles
10-10-07, 19:03
...αφου εχω δυο λυκοσκυλα βελγικα (μαυρα σαν τον διαβολο) Κ9
........................................
και για να ειμαι σιγουρος τωρα θα αποκτησω και τριτο σκυλο.

Με κάθε σεβασμό πάντα:

Τα βρίσκεις ομαλά τα παραπάνω;

Zer0c00L
10-10-07, 19:08
Με κάθε σεβασμό πάντα:

Τα βρίσκεις ομαλά τα παραπάνω;

ναι γιατι εχω τον χωρο να τα εχω οπως και ολοι οι φιλοι μου και συγγενεις μου δεν εχουν προβλημα με αυτα.

και επαναλαμβανω οτι αν υπαρχει ποτε προβλημα με φιλο η συγγενη που για καποιο λογο δεν τα θελει η τα φοβαται το σεβομαι αλλα δεν σεβομαι αυτον που θα παει να τους κανει κακο.

baldrick
10-10-07, 19:24
Να βάλω μια παρένθεση μόνο. Μην φτάνουμε από την ζωοφιλία στην ζωομανία.

Έχω μια ξαδέρφη που μαζεύει όλα τα αδέσποτα γατιά της γειτονιάς και ενώ άλλοι θα πιστεύουν ότι επιτελεί θεάρεστο έργο, λίγοι ξέρουν τι τραβάει εμένα η ζωή μου
όταν αρχίζουν την συμφωνική ουρλιαχτού τα μεσάνυχτα
όταν κάθε πρωί στο παπάκι μου βλέπω στην σέλα λάσπες από τις πατούσες τους και τρίχες (αηδία)
όταν βλέπω στο καπό του αυτοκινήτου μου μια κίτρινη κηλίδα από τα κάτουρα τους.
όταν όταν όταν

Το λέω ξεκάθαρα για να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου ότι τις γάτες δεν τις γουστάρω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα προέβαινα ποτέ σε κάποια θηριωδία εις βάρος τους αλλά κάπου κάπου και οι ζωόφιλοι μας τα κάνουν τσουρέκια. Γιατί πρέπει να καθαρίζω εγώ όλο το χάλι που αφήνει πίσω μια γάτα..? Μπορεί κάποιοι να μην βρίσκουν τις τρίχες τους αηδιαστικές αλλά συμπαθητικές αλλά εμένα ρε γμτ γιατί δεν με σκέφτεται κανείς...?

Zer0c00L
10-10-07, 19:27
γιατι απλα δεν ειναι ζωοφιλη.

αν ηταν θα ηξερε οτι μαζευει και τις τυχον ακαθαρσιες που εχουν.

δεν φταινε τα γατια αλλα η ξαδερφη σου.

giannhs1984
10-10-07, 19:29
φυσικα και οχι εγω εκανα αμην να μαθω στον σκυλο μου να μην κατουραει τα ρουχα μου(...) το εμαθε μετα απο βολτες ξυλο και κατι που δεν επρεπε αλλα δεν γινοταν αλλιως..
οπως καποτε του πεταξαν μια μπριζολα για να μπουν να μας ληστεψουν αλλα ευτηχως ειναι τοσο βλημα που κουναει την ουρα του σε ολους και μας τραβαει να δουμε οτι καποιος ερχεται...

Gordito
10-10-07, 19:30
φυσικα και οχι εγω εκανα αμην να μαθω στον σκυλο μου να μην κατουραει τα ρουχα μου(...) το εμαθε μετα απο βολτες ξυλο και κατι που δεν επρεπε αλλα δεν γινοταν αλλιως..


Τι λεγαμε πριν Wantilles;

Zer0c00L
10-10-07, 19:36
φυσικα και οχι εγω εκανα αμην να μαθω στον σκυλο μου να μην κατουραει τα ρουχα μου(...) το εμαθε μετα απο βολτες ξυλο και κατι που δεν επρεπε αλλα δεν γινοταν αλλιως..
οπως καποτε του πεταξαν μια μπριζολα για να μπουν να μας ληστεψουν αλλα ευτηχως ειναι τοσο βλημα που κουναει την ουρα του σε ολους και μας τραβαει να δουμε οτι καποιος ερχεται...

απλα λαθος τροπος προσεγγισης σκυλιου+εκπαιδευσης

Xguru
10-10-07, 20:05
Ένα σκυλί αρκετά άγριο μιας οικογενείας το κλείνουν σε ένα δωμάτιο όταν έρχεται κόσμος γιατί παραείναι άγριο. Μια μέρα που είχε καλεσμένους η οικογένεια, το παιδάκι της άνοιξε κατά λάθος την πόρτα του δωματίου του σκύλου και μπήκε μέσα και έκοψε ένα κομμάτι από τον ένα καλεσμένο.

Αυτό δυστυχώς είναι πραγματικό περιστατικό, σε αυτήν την περίπτωση τί θα κάνατε αν αυτός που φαγώθηκε ήταν δικός σας (αναφέρομαι σε όσους είναι υπέρ της βίας);; Θα σκοτώνατε τον ιδιοκτήτη/σκύλο/ παιδάκι ή μήνυση;

WAntilles
10-10-07, 20:07
ναι γιατι εχω τον χωρο να τα εχω οπως και ολοι οι φιλοι μου και συγγενεις μου δεν εχουν προβλημα με αυτα.

και επαναλαμβανω οτι αν υπαρχει ποτε προβλημα με φιλο η συγγενη που για καποιο λογο δεν τα θελει η τα φοβαται το σεβομαι αλλα δεν σεβομαι αυτον που θα παει να τους κανει κακο.

Είσαι από τους πολύ λίγους που σέβονται τους άλλους.

Πραγματικά από τις ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις.

Και μπράβο σου.


φυσικα και οχι εγω εκανα αμην να μαθω στον σκυλο μου να μην κατουραει τα ρουχα μου(...) το εμαθε μετα απο βολτες ξυλο και κατι που δεν επρεπε αλλα δεν γινοταν αλλιως..
οπως καποτε του πεταξαν μια μπριζολα για να μπουν να μας ληστεψουν αλλα ευτηχως ειναι τοσο βλημα που κουναει την ουρα του σε ολους και μας τραβαει να δουμε οτι καποιος ερχεται...


Τι λεγαμε πριν Wantilles;

Εμ τα ξέρω αυτά. :wink:


Να βάλω μια παρένθεση μόνο. Μην φτάνουμε από την ζωοφιλία στην ζωομανία.

Έτσι ακριβώς.


Έχω μια ξαδέρφη που μαζεύει όλα τα αδέσποτα γατιά της γειτονιάς και ενώ άλλοι θα πιστεύουν ότι επιτελεί θεάρεστο έργο, λίγοι ξέρουν τι τραβάει εμένα η ζωή μου
όταν αρχίζουν την συμφωνική ουρλιαχτού τα μεσάνυχταΜπορεί κάποιοι να μην βρίσκουν τις τρίχες τους αηδιαστικές αλλά συμπαθητικές αλλά εμένα ρε γμτ γιατί δεν με σκέφτεται κανείς...?

Έχω και γω μία τέτοια ξαδέλφη που κάνει ενίοτε το ίδιο, κυρίως για σκυλιά.

Ευτυχώς ύστερα από λίγο καιρό τα δίνει σε άλλους.

Τής έχω πει ευθαρσώς ότι έχει πρόβλημα και να πάει να κοιταχτεί.

Burning Skies
10-10-07, 20:18
Αυτό δυστυχώς είναι πραγματικό περιστατικό, σε αυτήν την περίπτωση τί θα κάνατε αν αυτός που φαγώθηκε ήταν δικός σας (αναφέρομαι σε όσους είναι υπέρ της βίας);; Θα σκοτώνατε τον ιδιοκτήτη/σκύλο/ παιδάκι ή μήνυση;

Καταρχήν επαναλαμβάνω ότι είμαι κατά της βίας αλλά είμαστε σοβαροί;;; Πιστεύεις ότι είναι σε θέση κάποιος να σου απαντήσει με σιγουριά;;; Εγώ πιστεύω ότι και τον Wan ακόμη να πάρεις (που είναι απόλυτος και σε αυτό ως συνήθως) αν τον ρωτήσεις πχ. τι θα έκανε αν χτυπούσαν την μητέρα του μπροστά του και σου απαντήσει με σιγουριά ότι θα έκανε απλά και μόνο μήνυση τότε θα είναι ψεύτης ... Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για ανθρώπους αλλά για ρομπότ που ενεργούν σε όλα βάσει ψυχρής λογικής...

Elf Wizard
10-10-07, 20:21
Έχει ομιλία το "ζώο" και "καταλαβαίνει";
Πολύ λυπάμαι που θα στο πω, αλλά πολύ περισσότερο από κάποιους εδώ μέσα.




Εγώ έχω τα 2 πρώτα μόνο.

Βρωμερά απ' το 3 δεν θέλω να έχω ποτέ.
Ανευ σχολίων! Καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.





Χαρακτήρισες εμένα "θρησκόληπτο";

Θα γελά όλο το φόρουμ μαζί σου.
Ναι και για την ακρίβεια είπα θρησκόληπτο, όχι θρησκευόμενο.
Πράγμα που φαίνεται απ' τις αντιλήψεις που εκφράζεις. Όχι αν προσέρχεσαι σε συγκεκριμένη εκκλησία.

EvilHawk
10-10-07, 20:57
Πολύ λυπάμαι που θα στο πω, αλλά πολύ περισσότερο από κάποιους εδώ μέσα.


Θα συμφωνήσω και ειδικότερα για τις γάτες ... :oneup:

giannhs1984
10-10-07, 21:12
απλα λαθος τροπος προσεγγισης σκυλιου+εκπαιδευσης
ετσι νομιζεις εσυ...δοξα το θεο το σκυλακι ειναι πια μια χαρα και δεν χρειαστηκε να ξοδεψω και τιποτα για εκπαιδευση που και καλα κανουν..:whistle:

οσο για το ξυλο να δω ποιος θα πεις οτι δεν εχει βαρεσει ποτε το ζωο του οταν τα εκανε στο σπιτι η οταν του κατουραγε τα πραγματα..

WAntilles
10-10-07, 21:13
Ανευ σχολίων! Καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Ποιά "συμπεράσματα" ακριβώς "βγάζει";

Ουδέποτε έκρυψα ότι σιχαίνομαι τα ζώα.

Αλλά δεν ασχολούμαι μαζί τους.

Απαιτώ όμως καί αυτά να μην ασχολούνται μαζί μου.


Ναι και για την ακρίβεια είπα θρησκόληπτο, όχι θρησκευόμενο.

Το ίδιο ακριβώς είναι.

baldrick
10-10-07, 21:18
Εντάξει ρε παιδιά κιόλας σιγά αν το βαρέσεις μια φορά το σκύλο... Εδώ βαράς την γυναίκα σου και η πλάκα είναι ότι της αρέσει....!:p

Ronin
10-10-07, 22:30
Μπορούμε να συζητήσουμε αν θες για το τί είναι λογικό να θεωρείται sentient και τί όχι.

Φρονώ ότι θα είναι μία άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Λέω λοιπόν ότι sentient είναι καταρχήν ένα ον που έχει συνηδειτοποιήσει ότι υπάρχει.

Αλλά όμως υπάρχει η προϋπόθεση της σκέψης -> "σκέπτομαι άρα υπάρχω".

Μόνο που για την σκέψη, προϋπόθεση αποτελεί κάποιας μορφής δομημένη και αμφιμονοσήμαντη (σύμβολα ή ήχοι ή νεύματα ή μορφασμοί κλπ. <-> νοήματα) γλώσσα με κάποια συγκεκριμένη πολυπλοκότητα από ένα επίπεδο και πάνω.

Το γατί έχει μία τέτοια γλώσσα;

Όχι.

Άρα δεν μπορεί να σκεφτεί.

Μπορεί να σκεφτεί μια χαρά και να νιώσει επίσης.

Επίσης μπορούν μια χαρά να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.

Δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με ζώα για να το καταλάβεις.

Zer0c00L
10-10-07, 23:50
ετσι νομιζεις εσυ...δοξα το θεο το σκυλακι ειναι πια μια χαρα και δεν χρειαστηκε να ξοδεψω και τιποτα για εκπαιδευση που και καλα κανουν..:whistle:

οσο για το ξυλο να δω ποιος θα πεις οτι δεν εχει βαρεσει ποτε το ζωο του οταν τα εκανε στο σπιτι η οταν του κατουραγε τα πραγματα..

εγω τα δυο λυκοσκυλα που εχω εδω ποτε μου δεν τα χτυπησα και οποιος θελει μπορει να τα δει απλα η εκπαιδευση ενος σκυλου απαιτει "τεραστια υπομονη και επιμονη"

η μοναδικη περιπτωση που μου πηρε χρονο ηταν ενα σκυλακι σαλονιου ρατσας "κανις" που δυσκολευτηκα αλλα τα καταφερα και οχι μονο εμαθε αλλα εκανε οτι και τα λυκοσκυλα το αποτελεσμα οτι εφτασε την ηλικια 16-17 χρονων και πεθανε απο φυσικα αιτια (γεραματα) στα χερια μου βεβαια πραγμα που δεν το εχω ξεπερασει ακομα και ουτε θα το ξεπερασω αν δεν παρω αλλο νοιωθω οτι κατι μου λειπει πιστευω οτι τα λεει ολα.

γιατι αυτο το ζωο κατα εσας καταλαβε παρα πολυ καλα οτι ηρθε το τελος του και πεθανε στην αγκαλια του ανθρωπου που το αγαπουσε ευτυχισμενο.

το λεω εμπειρια ζωης γιατι το να μεγαλωσεις απο κουταβι ενα σκυλι/γατι εως να φτασει στην μεγιστη ηλικια και να πεθανει φυσιολογικα ειναι μια τεραστια εμπειρια.

οπως και κατι που λενε καποιοι που δεν ισχυει τοσο για τις γατες.

οτι ο σκυλος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου αγαπαει το αφεντικο του ακομα και αν ειναι κακο δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να τον δαγκωσει αυτο πιστευω να τα λεει ολα περι αφοσιωσης σκυλου -> αφεντικου.

οταν ημουν φανταρος σε μοναδα μακρια σε νησι ενα λυκοσκυλο που ημουν ο εκπαιδευτης του μου εσωσε την ζωη πληρωνοντας με την ζωη του χωρις να ειναι υποχρεωμενο να το κανει απλα το εκανε για να σωσει το αφεντικο του και οτι ζω σημερα και σας μιλαω το οφειλω σε αυτο το σκυλι.

ξερετε πολλους ανθρωπους να δωσουν την ζωη τους για τον συνανθρωπο τους η συγγενη τους η φιλο.

αυτα ειχα να πω πανω στο θεμα με εχετε καλυψει.

WAntilles
11-10-07, 00:36
Μπορεί να σκεφτεί μια χαρά και να νιώσει επίσης.

Επίσης μπορούν μια χαρά να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.

Δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με ζώα για να το καταλάβεις.

Επιχειρήματα κύριοι, επιχειρήματα, και επιστημονικά δεδομένα.

Γιατί ακόμα δεν έχω δει κανένα τέτοιο από εσάς.

Elf Wizard
11-10-07, 01:28
Ποιά "συμπεράσματα" ακριβώς "βγάζει";

Ουδέποτε έκρυψα ότι σιχαίνομαι τα ζώα.

Αλλά δεν ασχολούμαι μαζί τους.

Απαιτώ όμως καί αυτά να μην ασχολούνται μαζί μου.
Πραγματικά λυπάμαι, όποιο ασχοληθεί μαζί σου.




Το ίδιο ακριβώς είναι.

Για σένα.

Εντωμεταξύ, ακόμα περιμένω ν' ακούσω τις επιστημονικές σου τεκμηριώσεις.
Βασίζονται κάπου, ή απλά είναι η προσωπική επιστημονική σου εμπειρία, ακόμα αδημοσίευτη;

lazar
11-10-07, 01:29
Δεν καταλαβαίνω γιατί το γράφεις sentient. Ελληνική λέξη δεν υπάρχει;

WAntilles
11-10-07, 02:12
Πραγματικά λυπάμαι, όποιο ασχοληθεί μαζί σου.

Εγώ να δεις πόσο σε λυπάμαι που ακόμα δεν έχεις βγει έξω από τις σπηλιές, ούτε έχεις κατέβει από τα δέντρα, ούτε έχεις σταθεί στα 2 σου πόδια. Τρως ακόμα βαλανίδια.

Όλα αυτά επειδή δήλωσες εδώ μέσα ευθαρσώς ότι στη βία απαντάς με βία.


Δεν καταλαβαίνω γιατί το γράφεις sentient. Ελληνική λέξη δεν υπάρχει;

Όχι.

Είναι από τις λέξεις εκείνες των αγγλικών, των οποίων η πληθώρα νοημάτων και εννοιών δεν μπορεί να αποδοθεί μονολεκτικά στα ελληνικά.

Π.χ. άλλη μία τέτοια λέξη είναι η elegant / elegance.

Ronin
11-10-07, 02:25
Επιχειρήματα κύριοι, επιχειρήματα, και επιστημονικά δεδομένα.

Γιατί ακόμα δεν έχω δει κανένα τέτοιο από εσάς.

Χαχαχα! Περιμένεις να σε πείσουμε οτι ένα ζώο νιώθει; Όχι αγαπητέ. Δεν θα σκεφτούμε εμείς για σένα. Ούτε θα σου αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες.

Elf Wizard
11-10-07, 02:39
Εγώ να δεις πόσο σε λυπάμαι που ακόμα δεν έχεις βγει έξω από τις σπηλιές, ούτε έχεις κατέβει από τα δέντρα, ούτε έχεις σταθεί στα 2 σου πόδια. Τρως ακόμα βαλανίδια.

Όλα αυτά επειδή δήλωσες εδώ μέσα ευθαρσώς ότι στη βία απαντάς με βία.
H χειρότερη αμάθεια είναι η ημιμάθεια. Κι ο χειρότερος ημιμαθής είναι ο εγωιστής ημιμαθής.
Όλα αυτά επειδή δήλωσες πως ό Δαρβίνος είναι ένας άσχετος (Βάρβαρος;;;; ) κι εσύ ο Επιστήμονας.

Τη λύπησή σου κράτα τη, για τότε που θ' αντικρύσεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη.




Όχι.

Είναι από τις λέξεις εκείνες των αγγλικών, των οποίων η πληθώρα νοημάτων και εννοιών δεν μπορεί να αποδοθεί μονολεκτικά στα ελληνικά.

Π.χ. άλλη μία τέτοια λέξη είναι η elegant / elegance.
Προφανώς, ο ανεξάντλητος πλούτος της Ελληνικής γλώσσας, και αναπόσπαστο μέρος του παγκόσμιου πολιτισμού, είναι πολύ φτωχός για να εκφράσει τη διάνοια του wan!
Όλοι αυτοί που ύμνησαν την Ελληνική γλώσσα....ήταν Βάρβαροι!

Ή απλά, δεν μπορεί ν' αρθρώσει 2 λέξεις σωστές.

TheCondor
11-10-07, 03:25
οσο για το ξυλο να δω ποιος θα πεις οτι δεν εχει βαρεσει ποτε το ζωο του οταν τα εκανε στο σπιτι η οταν του κατουραγε τα πραγματα..

Αν ειχες εστω μια μικρη και μακρυνη σχεση με την εννοια της σωστης εκπαιδευσης και κοινωνικοποιησης του σκυλου, τοτε δεν θα το ελεγες αυτο.

Το να βαρας τον σκυλο οταν κανει κατι, η ακομα χειροτερα ΑΦΟΥ κανει κατι ( δηλαδη οταν το αντιληφθεις και οχι οταν γινεται ) ειναι Ο,ΤΙ χειροτερο για αυτον, και ισως αποδειχτει και κακο μετεπειτα και για σενα, αλλα και για αλλα ατομα η και ζωα.

Το γιατι γινεται αυτο, κατσε ψαξτο, επρεπε ηδη να το ξερεις οτι το να βαρας τον σκυλο ΔΕΝ τον κανει να μαθαινει.

Τωρα για οσους λενε οτι τα σκυλια δεν παιρνουν απο λογια, εγω θα πω οτι εδω μιλαμε σε ανθρωπους στην ιδια γλωσσα και καμια φορα δεν παιρνουν απο λογια, εχουν παραπονο που ενα πλασμα που εχει απιστευτα μακρυνη σχεση με τον ανθρωπο δεν παιρνει απο τα δικα μας λογια? ( τα οποια εκφραζονται μεσα απο εκατονταδες γλωσσες... )

Εντελως ασοβαρο επιχειρημα.

Το οτι ο σκυλος δεν παιρνει απο λογια, δεν σημαινει οτι η καταλληλη χρηση τους δεν του μαθαινουν πραγματα ακρως σημαντικα για την μετεπειτα συμπεριφορα/ζωη του. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οσο για αυτα που λεγονται πως τα ζωα δεν επικοινωνουν και οτι δεν δεν δεν εγω θα πω το εξης : επειδη δεν το βλεπουμε δεν σημαινει πως δεν υπαρχει. Ελεος με τους δογματισμους και τις ΗΛΙΘΙΕΣ αντιληψεις.

Οσο βλεπω τετοιες αντιληψεις παντως να γραφονται και να εκφραζονται, απορω ποιο ζωο στον κοσμο παρα την υπαρξη της λογικης στον εγκεφαλο του, εξαπλωνεται σαν τον ιο καταστρεφοντας τα παντα στο περασμα του, εχει δημιουργησει περισσοτερους τροπους με τους οποιους μπορει να καταστρεφει, να αυτοκαταστρεφεται και να αυτοεξοντωνεται χωρις καμια λογικη εξηγηση παρα την υπαρξη αυτης ( λογικης ) στον εγκεφαλο του, απο οτι να δημιουργει, ποιο εχει αυτο-κριθει ανωτερο απο τα αλλα οντα χωρις να λαβει υποψη του την φυση που τον περιβαλλει και του δινει ζωη, κτλ κτλ κτλ κτλ. Επισης ισως προκειται και για το μονο ζωο που δεν εχει κατανοησει τον ρολο του στην φυση παρα την υπαρξη λογικης, και ακομα χειροτερο, παρα την αλογιστη προσπαθεια χρησης της.

Και μετα εχουν το θρασος μερικοι να μιλουν και για ζωα?

Οσο για αυτο που εγινε, δεν συμφωνω με την πραξη αυτη καθ'αυτη, αλλα την κατανοω ως την μονη που θα μπορουσε να γινει εφοσον αποφασισε ο "δραστης" να ενεργησει και να μην το αφησει ετσι. ( θα μπορουσε απλα να επαιρνε το μικρο γατι και να το εδινε σε καποιον που θα μπορουσε να το φροντισει, η να το φροντιζε ο ιδιος, αλλα καμια φορα τα αισθηματα της στιγμης ξεπερνουν την λογικη - κατακριτεο αλλα κατανοητο και υπαρχον "προβλημα" ).

Εγω προσωπικα παντως προτιμω να βλεπω τον σκυλο μου να προστατευει τον μικρο γατο που επεσε απο τον δευτερο ( μικροτερος απο μιαμιση παλαμη ) απο τις αλλες γατες, παρα οντα νοημονα να δημιουργουν ιστορια σκοτωνοντας ομοιους τους.

WAntilles
11-10-07, 03:37
Όλα αυτά επειδή δήλωσες πως ό Δαρβίνος είναι ένας άσχετος (Βάρβαρος;;;; ) κι εσύ ο Επιστήμονας.

Για εξήγησε ακριβώς πότε, πού, και πώς το δήλωσα αυτό.


Προφανώς, ο ανεξάντλητος πλούτος της Ελληνικής γλώσσας, και αναπόσπαστο μέρος του παγκόσμιου πολιτισμού, είναι πολύ φτωχός για να εκφράσει τη διάνοια του wan!
Όλοι αυτοί που ύμνησαν την Ελληνική γλώσσα....ήταν Βάρβαροι!

Ή απλά, δεν μπορεί ν' αρθρώσει 2 λέξεις σωστές.

Αντί να κάνεις πνεύμα που είναι πολύ εύκολο, απόδωσε μονολεκτικά στα ελληνικά - πλήρως και με όλα τα υπο-νοήματά τους - αυτές τις 2 λέξεις.

giannhs1984
11-10-07, 03:52
Αν ειχες εστω μια μικρη και μακρυνη σχεση με την εννοια της σωστης εκπαιδευσης και κοινωνικοποιησης του σκυλου, τοτε δεν θα το ελεγες αυτο.

Το να βαρας τον σκυλο οταν κανει κατι, η ακομα χειροτερα ΑΦΟΥ κανει κατι ( δηλαδη οταν το αντιληφθεις και οχι οταν γινεται ) ειναι Ο,ΤΙ χειροτερο για αυτον, και ισως αποδειχτει και κακο μετεπειτα και για σενα, αλλα και για αλλα ατομα η και ζωα.

Το γιατι γινεται αυτο, κατσε ψαξτο, επρεπε ηδη να το ξερεις οτι το να βαρας τον σκυλο ΔΕΝ τον κανει να μαθαινει.

Τωρα για οσους λενε οτι τα σκυλια δεν παιρνουν απο λογια, εγω θα πω οτι εδω μιλαμε σε ανθρωπους στην ιδια γλωσσα και καμια φορα δεν παιρνουν απο λογια, εχουν παραπονο που ενα πλασμα που εχει απιστευτα μακρυνη σχεση με τον ανθρωπο δεν παιρνει απο τα δικα μας λογια? ( τα οποια εκφραζονται μεσα απο εκατονταδες γλωσσες... )

Εντελως ασοβαρο επιχειρημα.

Το οτι ο σκυλος δεν παιρνει απο λογια, δεν σημαινει οτι η καταλληλη χρηση τους δεν του μαθαινουν πραγματα ακρως σημαντικα για την μετεπειτα συμπεριφορα/ζωη του. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οσο για αυτα που λεγονται πως τα ζωα δεν επικοινωνουν και οτι δεν δεν δεν εγω θα πω το εξης : επειδη δεν το βλεπουμε δεν σημαινει πως δεν υπαρχει. Ελεος με τους δογματισμους και τις ΗΛΙΘΙΕΣ αντιληψεις.

Οσο βλεπω τετοιες αντιληψεις παντως να γραφονται και να εκφραζονται, απορω ποιο ζωο στον κοσμο παρα την υπαρξη της λογικης στον εγκεφαλο του, εξαπλωνεται σαν τον ιο καταστρεφοντας τα παντα στο περασμα του, εχει δημιουργησει περισσοτερους τροπους με τους οποιους μπορει να καταστρεφει, να αυτοκαταστρεφεται και να αυτοεξοντωνεται χωρις καμια λογικη εξηγηση παρα την υπαρξη αυτης ( λογικης ) στον εγκεφαλο του, απο οτι να δημιουργει, ποιο εχει αυτο-κριθει ανωτερο απο τα αλλα οντα χωρις να λαβει υποψη του την φυση που τον περιβαλλει και του δινει ζωη, κτλ κτλ κτλ κτλ. Επισης ισως προκειται και για το μονο ζωο που δεν εχει κατανοησει τον ρολο του στην φυση παρα την υπαρξη λογικης, και ακομα χειροτερο, παρα την αλογιστη προσπαθεια χρησης της.

Και μετα εχουν το θρασος μερικοι να μιλουν και για ζωα?

Οσο για αυτο που εγινε, δεν συμφωνω με την πραξη αυτη καθ'αυτη, αλλα την κατανοω ως την μονη που θα μπορουσε να γινει εφοσον αποφασισε ο "δραστης" να ενεργησει και να μην το αφησει ετσι. ( θα μπορουσε απλα να επαιρνε το μικρο γατι και να το εδινε σε καποιον που θα μπορουσε να το φροντισει, η να το φροντιζε ο ιδιος, αλλα καμια φορα τα αισθηματα της στιγμης ξεπερνουν την λογικη - κατακριτεο αλλα κατανοητο και υπαρχον "προβλημα" ).

Εγω προσωπικα παντως προτιμω να βλεπω τον σκυλο μου να προστατευει τον μικρο γατο που επεσε απο τον δευτερο ( μικροτερος απο μιαμιση παλαμη ) απο τις αλλες γατες, παρα οντα νοημονα να δημιουργουν ιστορια σκοτωνοντας ομοιους τους.
η πλακα ειναι οτι κρατησες μονο αυτο......................................................................τα παρακατω τα προσπερασες επιμελως....:whistle:

TheCondor
11-10-07, 03:56
η πλακα ειναι οτι κρατησες μονο αυτο......................................................................τα παρακατω τα προσπερασες επιμελως....:whistle:

Η πλακα ειναι οτι δεν εγραψες τιποτα αλλο αρκετα αξιολογο ωστε να το σχολιασω.

Elf Wizard
11-10-07, 04:07
Για εξήγησε ακριβώς πότε, πού, και πώς το δήλωσα αυτό.



Αντί να κάνεις πνεύμα που είναι πολύ εύκολο, απόδωσε μονολεκτικά στα ελληνικά - πλήρως και με όλα τα υπο-νοήματά τους - αυτές τις 2 λέξεις.
Sorry φίλε, αλλά άρχισα να χάνω το νόημα. Ψιλο-Βαβέλ γίνεται, αυτή τη στιγμή.
Επειδή φτιάχνω κάτι πραγματάκια, σε μια σελιδούλα, δε θυμάμαι ακριβώς τις "απόψεις" που ανταλλάξαμε.:)

Αλλά, μη τυχόν και ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, ας τα πιάσουμε απ' την αρχή.
Έγινε τα ατυχή περιστατικά της δολοφονίας του γατιού και του ξυλοδαρμού του δολοφόνου του. ΟΚ?
Μόλις διάβασα το post, υπό το καθεστώς θυμού και αγανάκτησης για την απρόκλητη δολοφονία ενός έμβιου όντος, δήλωσα επιδοκιμασία για τον ξυλοδαρμό, όχι ως πράξη αντεκδίκησης, αλλά ως απόδοση δικαιοσύνης.
Μετά από καμιά 10αριά σελίδες αλληλοδιαδοχικών post (όλη νύχτα μας πήρε χθες), και αφού αντάλλαξα πάρα πολλές απόψεις με τ' άλλα παιδιά (πχ. με τον cafeine και τον haha), επείσθηκα από τα επιχειρήματά τους, ότι στη προκειμένη περίπτωση, η βία μπορούσε ν' αποφευχθεί, γιατί αν και την παραδέχομαι σαν τελευταία λύση, όταν κάθε άλλη έχει αποτύχει, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ήταν ανάγκη να εφαρμοστεί γιατί (μπορούσε τουλάχιστον να επιχειρηθεί) μια πιο δίκαιη λύση, απ' την αυτοδικία.
Μια μικρή διαφωνία, είχαμε στο γεγονός, πως προσωπικά, γι' αυτή τη φορά, δικαιολογώ τον φίλο που πόσταρε (και βιαιοπράγησε), γιατί ενήργησε εν βρασμώ ψυχής.
Τώρα που αναλύθηκε το θέμα και κάπως το διαφωτίσαμε και κατασταλάξαμε σε κάποιες απόψεις, νομίζω πως στο μέλλον, δε θα το επαναλάβει.
Το λάθος του, ήταν πως μέσα στην (δικαιολογημένη μέχρις ενός σημείου) θολούρα του θυμού, νόμισε πως δεν υπήρχε άλλη λύση (και 'γω το ίδιο νόμισα αρχικά).
Τον φονιά της γάτας (σήμερα γατάκια, σκυλάκια. Αύριο άνθρωποι), συνεχίζω να τον καταδικάζω και θεωρώ πως η ατυχία του ξυλοδαρμού του, ήταν άμεση συνέπεια των απρόκλητα βίαιων και φονικών ενεργειών του.
Από κει και πέρα, θεωρώ τον άνθρωπο, σαν πιο εξελιγμένο ον και πιο ψηλά απ' τα υπόλοιπα, στην εξελικτική διαδικασία, θεματοφύλακα της Ζωής (και) των κατώτερων βιολογικά όντων, και όχι υβριστή και καταστροφέα της.

Αυτά εν ολίγοις. Τώρα αν πάνω στη "ρίμη" του λόγου μας,:whistle: ανταλλάξαμε κάποιους ατυχείς και πέρα για πέρα άδικους χαρακτηρισμούς, ε τώρα ξέρεις πως γίνεται. Μεταξύ μας είμαστε. Δεν τα εννοούμε.:p

Jim Slip
11-10-07, 13:39
Κι εγώ που νόμιζα οτι έχουμε ξεπεράσει το στάδιο των σπηλαίων όπου όλες οι διαμάχες λύνονταν με το ρόπαλο και τελικά οι κρομανιόν περπατούν ανάμεσά μας.

Η μη χρήση της γροθιάς δεν είναι απάθεια. Δεν φαίνεται να σκέπτεστε οτι ένα πρόστιμο και βεβαρυμένο μητρώο θα του κοστίζαν του τύπου κατι παραπάνω απο ένα μαύρο ματι που θα έχει ξεχάσει σε ένα μήνα (ή που μπορεί και να ξεσπάσει σε άλλα κατοικίδια ή και ανήλικα,το γατάκι που πέταξε δεν ήρθε εξ ουρανού. Τη μάνα του πιθανοτατα την έχει σπίτι του). Αλλα που χρόνος για τέτοια. Εδώ είναι ώρα για ξύλο... Βια στη βία έναντι των ζώων και τέτοια.

Ω της υποκρισίας. Οι συγκεκριμένοι νόμοι που υπάρχουν στην Ελλάδα για την προστασία των ζώων είναι νόμοι από εκείνους που ψηφίζει το κοινοβούλιο για να "εναρμονιστεί" με τις κοινοτικές νομοθεσίες. Λέει δηλαδή ο 'Ελληνας νομοθέτης στους Ευρωπαίους, "να, κοιτάξτε, Ευρωπαίοι είμαστε κι εμείς γιατί έχουμε τους ίδιους νόμους".

'Ομως οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ποτέ. Δεν υπάρχει ούτε ένας, ούτε ένας, που να έχει καταδικαστεί στην Ελλάδα για κακοποίηση ζώου. Οπότε μη μας το παίζεις ανώτερος κι εσύ σαν τον nikchris, γιατί αποδείξαμε στην πραγματικότητα σε τι αντιστοιχεί ο ανθρώπινος πολιτισμός. Οι κρομανιόν όντως περπατούν ανάμεσα μας και είναι αυτοί οι οποίοι αδυνατούν να αισθανθούν και να συναισθανθούν. Τους χαρακτηρίζει η σκληρότητα και ο κακώς εννοούμενος ορθολογισμός.

manoulamou
11-10-07, 13:52
Εδω δεν εφαρμοζονται νομοι και κοινοτικες οδηγιες
για την βελτιωση της ποιοτητας ζωης των διποδων αφενταδων τους!
Στα μικρα ζωακια τετραποδα, ιπταμενα και ερποντα θα κολλησουμε;
Δεν θυμαστε πως εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας
ολα τα σκουπιδια, παρεα με τις αγελες των αδεσποτων το 2004;:twisted:
Ετσι ακριβως αντιμετωπιζονται απο την πλειοψηφια των πολιτικων και των πολιτων...

baldrick
11-10-07, 14:03
Παιδιά το θέμα με την βία είναι πολύπλοκο.
Και αυτό γιατί ο άνθρωπος πάντα θα έχει βαθιά στην συνείδηση του ένα ζώο, το έχει πει άλλωστε ο Φρόιντ.
Το θέμα είναι ότι στην δήθεν πολιτισμένες κοινωνίες προσπαθούν να το κρύψουν καλά για να γίνει ο άνθρωπος πιο προβλέψιμος και άβουλος.

Με αυτά που λέω μπορεί ορισμένοι να βγάλουν το συμπέρασμα ότι είμαι υπέρ της βίας αλλά το εναντίον είμαι κατά της βίας. Όπως και να έχει όμως σε ορισμένες περιπτώσεις ισχύει το ρητό "όπου δεν πίπτει ο λόγος πίπτει η ράβδος". Και αυτό είναι φυσιολογικό.

Με όλα τα παραπάνω ήθελα να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι δεν έχει γεννηθεί άνθρωπος και δεν πρόκειται να γεννηθεί με φυσιολογικό τρόπο και να μην έχει έστω και κάπου βαθιά μέσα του ένα ένστικτο βιαιότητας.

Το θέμα λοιπόν με τα ζώα είναι ότι πάντα κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει η έννοια κατοικίδιο ζώο. Γιατί πολύ απλά για να προφυλαχθεί το ολοένα και αυξανόμενο ποσοστό των ανθρώπων που γουστάρουν ένα κατοικίδιο θεσπίζονται νόμοι για να προφυλάσσονται τα ζώα και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις εις βάρος ορισμένων ανθρώπων. Εγώ λοιπόν λέω πολύ απλά ότι η υπόθεση με τα ζώα είναι προβληματική γιατί έχει σαθρή βάση, γιατί κανένας φιλόζωος δεν έδωσε επιλογή στο ζώο να γίνει κατοικίδιο, αντ' αυτού εκπαιδεύονται τα ζώα για να γίνουν ήσυχα και υπάκουα ζωάκια στην συλλογή ορισμένων. Δεν μου ακούγεται και πολύ φιλοζωικό το παραπάνω εγώ που είμαι λίγο κυνικός και μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα ψυχρά.

Και άντε να παραδεχθώ ότι οι γάτες σε αυτό τον πλανήτη δημιουργήθηκαν για παίξουν τον ρόλο αναγκαστικού φίλου σε ένα αφεντικό που είναι ήσυχες και καθαρές (μύθος κατά την γνώμη μου βέβαια, πρόκειται για το καθαρότερο ζώο για τον εαυτό του και το πιο βρώμικο για τους άλλους αλλά ας μην το αναλύσουμε), τα ντόπερμαν, τα μπούλντογκ έχουν στα γονίδια τους τον προορισμό να γίνουν κατοικίδια..? Γιατί αναρωτιέμαι με το χαζό μου το μυαλό αν αύριο μεθαύριο βρεθεί ένα πρόγραμμα εξημέρωσης των τίγρεων, των λεόντων ποιος θα εμποδίσει έναν φραγκάτο "φιλόζωο" να μου φέρει ένα λιοντάρι στην πολυκατοικία...? Αυτά τα ολίγα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

esquellot
11-10-07, 14:21
Οσοι λαοί ζουν σε φυσικό περιβάλλον και σε αρμονία με τη φύση δεν αποδίδουν στον όρο κατοικίδιο ζώο τη σημασία που του δίνει ο κάτοικος του διαμερίσματος μιας πολυκατοικίας.

Αλλο πράγμα είναι η εκροφή ζώων για κάλυψη των διατροφικών αναγκών του ανθρώπου ή η εκπαίδευση ζώων για κοινωφελείς σκοπούς κι άλλο ο αναγκαστικός περιορισμός ενός ζώου σε 4 τοίχους με εξασφαλισμένη φροντίδα και προσφορά τροφής με αντάλλαγμα την στείρωσή του, τους εμβολιασμούς κ.ά.

Το κακό είναι ότι και οι περιβαλλοντικές καταστροφές (π.χ. δασικές πυρκαγιές) έχουν μειώσει δραματικά το χώρο διαβίωσης των ζώων.

Δυστυχώς βιάζουμε τη φύση ανεπανόρθωτα κι αυτό συμβαίνει από άγνοια κι έλλειψη παιδείας και αναζήτηση μεγαλύτερου κέρδους.

Eχω ακούσει για κυνηγόσκυλα με εμφυτευμένα microchips και άλλα τρελλά που είναι ν'απορείς τελικά πως ο άνθρωπος έφτασε σ'αυτό το σημείο. :down:

lewton
11-10-07, 16:53
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Sentience:
Sentience refers to utilization of sensory organs, the ability to feel or perceive subjectively, not necessarily including the faculty of self-awareness. [...] Sentience is the ability to sense. It is separate from, and not dependent on, aspects of consciousness.


2. Όταν παίρνουν λατινικές λέξεις και τις πασάρουν για αγγλικές, είναι πολύ γελοίο. (ανεξάρτητο από το 1)

@ ADSLgr.com All rights reserved.